Page 1


Serfenta? kim jesteśmy?

Stowarzyszenie Serfenta to organizacja pozarządowa powstała w Cieszynie w 2006r, zajmująca się dokumentacją, ochroną i rozwojem tradycyjnego rękodzieła oraz edukacją kulturalną, artystyczną, ekologiczną. Jesteśmy doświadczonym zespołem pedagogów, etnologów, artystów, instruktorów rękodzieła artystycznego i animatorów kultury. Pracę na rzecz przyrody łączymy z działaniami artystycznymi, a umiejętności rękodzielnicze zdobywamy bezpośrednio od rzemieślników, twórców ludowych. Specjalizujemy się w plecionkarstwie. Za działalność na polu edukacji ekologicznej zostaliśmy nagrodzeni w 2008 roku tytułem Eko-Aktywni. Zrealizowany przez nas projekt „Plecionkarskim szlakiem Polski został uznany za najciekawsze wydarzenie folklorystyczne roku 2011 i nagrodzony „Ludowym Oskarem”.


Oferujemy zajęcia: Dla wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych: • warsztaty artystyczne i rękodzielnicze – plecionkarstwo, tkactwo, ceramika, filcowanie, bibułkarstwo, haft, sutasz • edukację ekologiczną i przyrodniczą poprzez kreatywną zabawę z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych, artystyczny recykling i land art • warsztaty i kursy zdrowego odżywiania – pieczenie chleba, degustacje • warsztaty tematyczne na zamówienie

Zapewniamy kompleksowo: • • • • •

dojazd oraz własne materiały autorskie programy zajęć aktywny udział wszystkich uczestników wysoki poziom prowadzonych zajęć doświadczenie i profesjonalizm

Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą!

Kontakt: Stowarzyszenie Serfenta ul. Zamkowa 1 43-400 Cieszyn e-mail: serfenta@o2.pl www.serfenta.pl tel: 507 933 191 Paulina Adamska-Malesza 517 755 639 Anna Falkiewicz 517 755 639 Anna Krężelok

Cena warsztatów do uzgodnienia (znaczenie ma liczba godzin, materiały, lokalizacja).


Warsztaty artystyczne i rękodzielnicze

PLEĆ TO SAM!

ŻYWA WIERZBA

CO TY PLECIESZ?

Kilkudniowe warsztaty wykonywania tradycyjnych koszy z wikliny. Zajęcia poparte bogatym doświadczeniem zespołu zdobytym podczas kilkudziesięciu wypraw w poszukiwaniu twórców plecionkarzy w Polsce, Niemczech i Ukrainie. Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe sploty używane w plecionkarstwie wiklinowym oraz wykonają dwa kosze na bazie technik spotykanych na polskiej wsi. W ramach warsztatów prelekcja i pokaz filmów dokumentalnych i instruktażowych. Zajęcia skierowane do grup młodzieży i dorosłych; czas trwania 20 godzin.

Warsztaty plenerowe wykonywania żywych budowli z rosnącej wierzby – altan, szałasów, płotów. Zasadzona o odpowiedniej porze wierzba, upleciona w nawet najbardziej fantazyjne kształty, będzie rosnąć i zazieleni się. Zajęcia skierowane do młodzieży i dorosłych; czas trwania od 6 do 20 godzin.

Krótkie spotkania z wikliną, a także nietypowymi materiałami plecionkarskimi pochodzącymi z recyclingu. Na warsztatach tworzymy wiklinowe kule, ptaki, kwiaty, tace artystyczne z różnych zakątków świata. Na zamówienie realizujemy również warsztaty tematyczne, np. wielkanocne jaja, plecione ozdoby choinkowe. Zajęcia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Mile widziane grupy rodzinne. Czas trwania od 2 do 4 godzin.

ENTLICZEK PENTLICZEK, PLECIONY KOSZYCZEK Plecionkarstwo w wersji dla najmłodszych. Wykonywanie koszyczków na drewnianej podstawie. W sam raz na przechowywanie małych skarbów i wielkich tajemnic. Zajęcia dla dzieci od 6 lat; czas trwania od 2 do 4 godzin.


PLECIONE INSPIRACJE

CERAMIKA

TKACTWO

Warsztaty rzeźby wiklinowej i form artystycznych. Zajęcia pozwalające uczestnikom na swobodną interpretację tradycyjnych wyrobów plecionkarskich i twórcze spojrzenie na materiały i techniki wyplatania. Skierowane do młodzieży i dorosłych; czas trwania od 10 do 16 godzin.

Warsztat ceramika to glina, stół i własne ręce. Używając tych narzędzi stajemy się prawdziwymi artystami, a wykonane prace wypalamy w piecu ceramicznym. Zajęcia obejmują poznanie podstawowych technik ręcznego kształtowania naczyń lub biżuterii, zdobienie, a także szkliwienie. Warsztat skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych; czas trwania od 3 do 20 godzin.

Tkactwo to jedna z najstarszych gałęzi rzemiosła. Zamieniając się na kilka godzin w tkaczy zanurzamy się w przeszłości i własnymi rękoma tworzymy wyjątkowe dzieła. Na warsztatach poznajemy zasady tworzenia tkanin, ich strukturę, tkamy gobeliny, dywany strzyżone lub kilimy. Pracujemy przy użyciu ram tkackich. Zajęcia skierowane do dzieci od 10 lat, młodzieży i dorosłych; czas trwania od 10 do 30 godzin.

FILCOWANIE

BIBUŁKARSTWO

SUTASZ

Filcowanie owczej wełny to zabawa z naturalnym materiałem. Na zajęciach z kolorowej wełny powstają zabawki, biżuteria, zakładki do książek, etui i elementy garderoby. W czasie warsztatów poznajemy techniki filcowania na sucho (igłami) lub na mokro, z użyciem form. Zajęcia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych; czas trwania od 3 do 6 godzin.

Kwiaty, bukiety, wieńce, palmy wielkanocne – wyczarowane z bibuły ozdobią każdy dom. No i nie trzeba ich podlewać ;) Zajęcia skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych; czas trwania od 3 do 16 godzin.

Sutasz to niezwykły haft ręczny, technika szycia biżuterii o fantazyjnych kształtach i kolorach. Na warsztatach projektujemy i wykonujemy kolczyki, bransoletki, broszki, breloki do kluczy. Zajęcia skierowane do młodzieży i dorosłych; czas trwania od 4 do 10 godzin.


Edukacja ekologiczna i przyrodnicza

DZIK JEST DZIKI, ALE NIE JEST ZŁY

MARCHEWKA NIE GRYZIE, GRYŹ MARCHEWKĘ!

Warsztaty dotyczące życia dzikich zwierząt, a w ich trakcie wycieczka do lasu i poszukiwanie tropów. Zajęcia artystyczno – przyrodnicze. Warsztaty dla dzieci i młodzieży; czas trwania 3 godziny.

Warsztaty zdrowego odżywiania, warzywnego gotowania, pieczenia chleba. Co przygotujemy, to zjemy! Zajęcia dla dzieci i młodzieży; czas trwania 3 godziny.

MOJE DRZEWO

SZYBKO, DUŻO, TANIO?

Zajęcia poświęcone największym roślinom lądowym. Na warsztatach artystyczno-przyrodniczych nauczymy się rozpoznawać gatunki drzew, poznamy znaczenie drzew w przyrodzie, a także poznamy podstawy rysunku. Zajęcia dla dzieci i młodzieży; czas trwania 3 godziny.

Nasze codzienne zakupy wpływają na środowisko i decydują o życiu ludzi na całym świecie. Zajęcia poświęcone odpowiedzialnej konsumpcji, idei fair trade, ruchowi slow life. Zajęcia dla młodzieży; czas trwania 3 godziny.


MIEJSKIE OGRÓDKI

LAND ART

Szpadle w dłoń! Sadzimy, pielimy, zbieramy plony. Warsztaty projektowania i wykonywania ogródków. Zmieniamy zaniedbane klomby i rabatki, zapuszczone trawniki w rajskie ogrody. Flower Power! Zajęcia dla dzieci i młodzieży; czas trwania 3 godziny.

Sztuka ziemi to warsztaty, podczas których pracujemy w plenerze, wyłącznie z naturalnymi materiałami. Rzeźba, instalacja, ścisłe połączenie z naturą. Dla każdego; czas trwania - oby jak najdłużej.

ARTYSTYCZNY RECYKLING – CZYLI ZIELONYM DO GÓRY Warsztaty twórczego przywracania do życia. Jak wytworzyć całkiem nowe przedmioty reanimując stare, już bezużyteczne? Robienie szablonów, biżuterii, breloków z wszystkiego i niczego. Zajęcia dla dzieci i młodzieży; czas trwania 3 godziny.

Warsztaty Serfenty  
Warsztaty Serfenty  

Warsztayt edukacji ekologicznej i rękodzieła

Advertisement