Page 1

Grand Tour of Switzerland. MojaSzwajcaria.pl/grandtour


E

Ò

2

3

ZURYCH

4 Ò Ò

1

5 Ò

Maienfeld

6 1

5

I

Z Zurychu do Appenzell

175 km

3 godz. 30 min.

Od największego miasta do malowniczej wioski. Nr Atrakcje 1

Katedra Grossmünster, Zurych. Symbol Zurychu. Z kościelnej nawy do platformy widokowej na wieży Karola prowadzi 187 stopni.

1h

2

Przełom Renu. Po przejściu lodowca Ren został wypchnięty do nowego koryta. Na granicy pomiędzy twardymi skałami wapiennymi i sypkimi nanosami powstał wodospad.

1h

3

Stein am Rhein. Miasteczko-klejnot nad jeziorem Untersee. Słynie z doskonale zachowanego centrum z domami szachulcowymi, które mają pomalowane fasady.

1h

4

Opactwo St. Gallen. Dzielnica klasztorna w centrum miasta z budynkami opactwa, katedrą oraz biblioteką opacką została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

1h

5

Malowane fasady w Appenzell. Charakterystycznie ozdobione malowidłami domy w wolnym od ruchu samochodów centrum, wiele małych sklepików i butików.

1h

Najbardziej malowniczy odcinek:

E

Jezioro Bodeńskie: Eschenz

Tägerwilen

Ò Gdzie nocować? Hotel & Gastronomie KronenhofÔ Schaffhausen www.kronenhof.ch

Hotel DomÔ St.Gallen www.hoteldom.ch

Idyllhotel AppenzellerhofÔ Speicher www.appenzellerhof.ch

Berghotel SchwägalpÔ Schwägalp www.saentisbahn.ch/ hotel-schwaegalp.html


5

7

Maienfeld

6 Ò

8 Ò Thusis

9 12

10

F

Splügen

Müstair

Ò

11 Ò II

Z Appenzell do St. Moritz

200 km

4 godz. 45 min.

Od szwajcarskiej tradycji po międzynarodowe wyższe sfery. Nr Atrakcje 5

Malowane fasady w Appenzell. Charakterystycznie ozdobione malowidłami domy w wolnym od ruchu samochodów centrum, wiele małych sklepików i butików.

6

Szwajcarska Arena Tektoniczna Sardona. To miejsce, nazywane także „Przesunięciem Glarneńskim” jest wyjątkowe: młodsze skały zostały nakryte starszymi.

7

Wioska Heidi, Maienfeld. To malownicze miejsce zawdzięcza swoją nazwę słynnej powieści Johanny Spyri o małej sierotce Heidi, która bardzo kochała Alpy.

8

Wioska górska Guarda. Tradycyjna gryzońska wioska, wolna od samochodów. Otrzymała nagrodę Wakkera o narodowym znaczeniu za zachowanie oryginalnego wyglądu.

1-2 h

9

Szwajcarski Park Narodowy. Utworzony w 1914 r. w Engadynie, jest najstarszy w Alpach. Ponad 170 km2 powierzchni, 80 km szlaków wędrownych i ścieżek dydaktycznych.

2-4 h

10 Klasztor św. Jana, Müstair. W tej małej wiosce na końcu doliny zachowały się wspaniałe malowidła ścienne pochodzące z epoki karolińskiej.

2-3 h

11 Panoramiczny szczyt Muottas Muragl. Kolejka typu funikular zawiezie na szczyt na wysokość 2453 m n.p.m., skąd rozciąga się wspaniały widok na jeziora Górnej Engadyny.

1-2 h

12 Linia kolejowa Albula/Bernina. 130 km w jednym pociągu. Odcinek kolejowy Albula/ Bernina uważany jest za jedną z najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie.

4-5 h

Najbardziej malowniczy odcinek:

F

Engadyna: Zernez

1h 1 dzień 2h

Silvaplana

Ò Gdzie nocować? Romantik Hotel Chesa Grischunaà Hotel MeisserÔ Klosters Guarda www.chesagrischuna.ch www.hotel-meisser.ch

Hotel Chesa Salisà Bever www.chesa-salis.ch

Hotel SteinbockÔ Pontresina www.hotelsteinbock.ch


Thusis

12 Splügen

11 Passo del San Bernardino

13

Ò

14 Ò Ò

Ò

15 H 16 Chiasso

III

Z St. Moritz do Lugano (Chiasso)

221 km

4 godz. 45 min.

Przez trzy strefy językowe. Nr Atrakcje 11 Panoramiczny szczyt Muottas Muragl. Kolejka typu funikular zawiezie na szczyt na wysokość 2453 m n.p.m., skąd rozciąga się wspaniały widok na jeziora Górnej Engadyny.

1-2 h

12 Linia kolejowa Albula/Bernina. 130 km w jednym pociągu. Odcinek kolejowy Albula/ Bernina uważany jest za jedną z najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie.

4-5 h

13 Trzy zamki Bellinzony. Miasto ze średniowiecznymi budowlami obronnymi – trzema zamkami, murami obronnymi „muralta”, wieżami i bramami budzi zachwyt odwiedzających.

1-2 h

14 Promenada nad jeziorem, Ascona. Najniżej położone miasto w Szwajcarii, słynące z łagodnego klimatu, uroczej starówki i wspaniałych widoków na jezioro Lago Maggiore.

1h

15 Monte Brè Lugano. Warto tutaj wjechać choćby z powodu widoku na miasto i jezioro Lago di Lugano. Naprzeciwko góry San Salvatore, ponad jeziorem i groblą w Melide.

2h

16 Monte San Giorgio. Szwajcarska góra skamienielin. Mekka naukowców badających przeszłość Ziemi. Muzeum Skamieniałości w Meride.

2h

Najbardziej malowniczy odcinek:

H

Morcote: Melide

Montagnola

Ò Gdzie nocować?

La CampagnoÔ Vairano www.campagnola.ch

Hotel Garni Du LacÔ Locarno www.du-lac-locarno.ch

Camping Tamaro Tenero www.camping.ch

Hotel I GrappoliÔ Lugano-Sessa www.grappoli.ch


I Ò 17 Ò Ò

18

13 21 21

14

2200

Ò

15

19

H 16

IV

Z Lugano do Zermatt (Täsch)

264 km

5 godz. 35 min.

Przez wysokie i bardzo wysokie przełęcze. Nr Atrakcje 13 Trzy zamki Bellinzony. Miasto ze średniowiecznymi budowlami obronnymi – trzema zamkami, murami obronnymi „muralta”, wieżami i bramami budzi zachwyt odwiedzających.

1-2 h

14 Promenada nad jeziorem, Ascona. Najniżej położone miasto w Szwajcarii, słynące z łagodnego klimatu, uroczej starówki i wspaniałych widoków na jezioro Lago Maggiore.

1h

15 Monte Brè Lugano. Warto tutaj wjechać choćby z powodu widoku na miasto i jezioro Lago di Lugano. Naprzeciwko góry San Salvatore, ponad jeziorem i groblą w Melide.

2h

16 Monte San Giorgio. Szwajcarska góra skamienielin. Mekka naukowców badających skamieniałości. Od 2003 r. jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO.

2h

17 Tremola, dawna droga przez przełęcz św. Gotarda. Pokryta brukową kostką Tremola na południowym zboczu przełęczy św. Gotarda uważana jest za najdłuższy zabytek w Szwajcarii.

0-1 h

18 Alpy Szwajcarskie Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn. W okolicy lodowca Aletsch, najdłuższego w Alpach (23 km), króluje potężny masyw Eiger, Mönch i Jungfrau.

2-3 h

19 Matterhorn. Górski olbrzym w kształcie piramidy – symbol Szwajcarii, bardzo trudny do zdobycia. Uważany jest za najczęściej fotografowany szczyt na świecie.

3-4 h

Najbardziej malownicze odcinki: H Morcote: Melide Montagnola

I

Gotard/Furka: Airolo

Gletsch

Ò Gdzie nocować? Albergo Monte VeritàÔ Ascona www.monteverita.org

Chalet Stella Alpina Hotel & WellnessÓ Ronco Bedretto www.chaletstellaalpina.com

Hotel LandhausÔ Münster-Geschinen www.landhaus-obergoms.ch

Hotel des alpesÔ Fiesch www.alpenerlebnis.ch


S t. Ge St. G e ge Geor Geo

LOZANNA 25 24 K

23 Ò 188

22

Ò Ò

J 21

20

Ò

19

V

Z Zermatt do St. George

206 km

4 godz. 40 min.

Od Matterhornu wzdłuż Rodanu do Jeziora Genewskiego. Nr Atrakcje 19 Matterhorn. Górski olbrzym w kształcie piramidy – symbol Szwajcarii, bardzo trudny do zdobycia. Uważany jest za najczęściej fotografowany szczyt na świecie.

3-4 h

20 Górska wioska, Grimentz. Leży na 1570 m n.p.m. w dolinie Val d’Anniviers. Słynie z czerwonych pelargonii w oknach oraz domów i spichlerzy, których ściany poczerniały od słońca.

2h

21 Klasztor św. Maurycego. Opactwo Saint-Maurice w Wallis liczy ponad 1500 lat i do dziś przechowuje jeden z najcenniejszych klasztornych skarbów w Europie.

1h

22 Zamek Chillon, Montreux. Wzniesiony na skale przy brzegu Jeziora Genewskiego zamek jest najczęściej odwiedzanym historycznym budynkiem w Szwajcarii.

1h

23 Architektura Le Corbusiera, Villa Le Lac, Corseaux. Mały budynek nad brzegiem Jeziora Genewskiego zaprojektowany przez szwajcarsko-francuskiego architekta Le Corbusiera.

1h

24 Tarasowe winnice Lavaux. To największy (830 ha) teren uprawy winorośli w Szwajcarii. W dole lśni Jezioro Genewskie, a na przeciwległym brzegu wznoszą się Alpy Sabaudzkie.

0-1 h

25 Muzeum Olimpijskie, Lozanna. Największe na świecie centrum informacyjne na temat igrzysk olimpijskich od antyku po czasy współczesne. Interaktywne wystawy i kolekcje.

1h

Najbardziej malownicze odcinki: J Winiarskie wioski w Wallis: Ardon

Saillon

K

Lavaux: Corseaux

Lutry

Ò Gdzie nocować? Hotel-Restaurant BürchnerhofÔ Bürchen www.buerchnerhof.ch

Hotel ArkanumÔ Salgesch www.hotelarkanum.ch

Art.Boutique.Hotel Beau-SéjourÔ Champéry www.beausejour.ch

Hostellerie Bon RivageÔ La Tour-de-Peilz www.bon-rivage.ch


31

Ò Cro Croi roi Ste-Cr Cr oix ixx

27

Ò Ò

Vallorbee

LOZANNA 25

S t. St St. t G Ge Geor e ge

L Nyon yon

26 Ò GENEWA 26

VI

25

Z Genewy do Neuchâtel

190 km

3 godz. 50 min.

Z językiem francuskim po drodze. Nr Atrakcje 26 Jet d’eau, Genewa. Symbol miasta – najwyższa fontanna w Europie (140 m), w zatoce Jeziora Genewskiego, La Rade. Woda tryska z prędkością 200 km/h.

1h

27 Amfiteatr skalny, Creux du Van. Skalny amfiteatr jest jedną z największych atrakcji Jury. Wysoki na 160 m i szeroki na około 2 km łańcuch skał tworzy kształt podkowy.

2-3 h

31 Laténium – Muzeum Archeologiczne i park. Ponad 100 archeologicznych miejsc odsłoniętych spod ziemi lub wód jeziora. Z czasów od neandertalczyków po średniowiecze.

1-2 h

Najbardziej malowniczy odcinek:

L

Col du Marchairuz: Vich

Le Brassus

Ò Gdzie nocować? TCS Camping Genf Vésenaz www.tcs.ch

Hôtel du ThéâtreÔ Yverdon-les-Bains www.hotelyverdon.ch

Grand Hôtel des RassesÔ Les Rasses / Sainte-Croix www.grandhotelrasses.ch

Hôtel de l’AigleÔ Couvet (Val-de-Travers) www.gout-region.ch/aigle


Witamy nie tylko na pokadzie.

Witamy takÄ e w Szwajcarii.

swiss.com

Made of Switzerland.


BAZYLEA 28 Ò Ò

Ò 29 Ò

Saignelégier

30 Le Locle 31

28

VII

31

Z Bazylei do Neuchâtel

158 km

3 godz. 25 min.

Od miasta kultury do miasta zegarków. Nr Atrakcje 28 Miasto kultury, Bazylea. W mieście działa aż 40 muzeów. Bazylea ma także przepiękną starówkę, nowoczesną architekturę oraz zielone tereny spacerowe nad Renem.

2h

29 St-Ursanne. Według legendy miasteczko swoje powstanie zawdzięcza irlandzkiemu mnichowi Ursycynowi, który w tym odciętym od świata zakątku mieszkał jako pustelnik.

1h

30 Świat zegarków, La Chaux-de-Fonds/Le Locle. Muzeum historii zegarmistrzostwa liczy ponad 4500 okazów, ok. 2700 zegarków i ok. 700 zegarów ściennych.

1-2 h

31 Laténium – Muzeum Archeologiczne i park. Ponad 100 archeologicznych miejsc odsłoniętych spod ziemi lub wód jeziora. Z czasów od neandertalczyków po średniowiecze.

1-2 h

Ò Gdzie nocować? Der Teufelhof Baselà Bazylea www.teufelhof.com

hotel bildungszentrum 21Ô Bazylea www.bz21.ch

Auberge le Chandelier St-Ursanne www.chandelier.ch

Hôtel CristalÔ Saignelégier www.hotelcristal.ch


31 A

Ò 38

32

BERNO Avenches Fryburg

33 B

Romont

Laut La auterbr aut au erbr r unn u nne unne un nne n

34

Ò

36 35

VIII

37 Ò

Ò

Z Neuchâtel do Berna

4158 Jungfrau

252 km

5 godz. 10 min.

Zegarki, sery i misie. Nr Atrakcje 31 Laténium – Muzeum Archeologiczne i park. Ponad 100 archeologicznych miejsc odsłoniętych spod ziemi lub wód jeziora. Z czasów od neandertalczyków po średniowiecze.

1-2 h

32 Murten. Miasteczko nad jeziorem o tej samej nazwie zachowało oryginalny, średniowieczny wygląd z malowniczymi uliczkami i arkadami. Otaczają je doskonale zachowane mury.

1h

33 Fryburg. Dwa równorzędne języki: niemiecki i francuski. 74-metrowa wieża katedry z witrażami Józefa Mehoffera. Starówka z fontannami i ponad 200 gotyckimi fasadami z XV w.

1-2 h

34 Gruyère. Region i miasteczko Gruyères są ojczyzną słynnego na cały świat sera. W restauracjach serwowane jest fondue i „bezy z podwójną śmietaną”.

1-2 h

35 Wioska domków górskich Gstaad/Saanen. Tradycyjne, drewnanie domy nadają wdzięk temu miejscu. Gstaad łączy cechy górskiej wioski i ekskluzywnego kurortu.

1-2 h

36 Jungfraujoch. Położona najwyżej w Europie na wysokości 3454 m n.p.m. stacja kolejowa. Na szczycie z platformy widokowej „Sphinx” można podziwiać świat lodu i skał.

1 dzień

37 Rejsy po jeziorze Brienz. Rejsy statkiem parowym po jednym z najgłębszych i najbar- 3-4 h dziej otoczonych przyrodą jezior w Szwajcarii. 38 Stare Miasto, Berno. Starówka z charakterystycznymi średniowiecznymi domami z podcieniami i wybieg dla niedźwiedzi – symbolu miasta położonego w zakolu rzeki Aare. Najbardziej malownicze odcinki: A Mont Vully: La Sauge Sugiez

B

Jezioro Thun: Unterseen

2h

Oberhofen

Ò Gdzie nocować?

Hôtel de GruyèresÔ Gruyères www.gruyeres-hotels.ch

Hotel Krone LenkÔ Lenk im Simmental www.krone-lenk.ch

Carlton-Europe HotelÔ Interlaken www.carltoneurope.ch

Camping TCS Bern-Eymatt Hinterkappelen www.campingtcs.ch


41 Solothur SSolo oolo l o tth thu thur hurn

Surse rss ee ee W isau Will sa

39

Burgdorf B orff

40

C 38 Ò BERNO

LUCERNA Ò 42 Ò

Ò

4444

LLangg na nau i.. E

38

IX

42

Z Berna do Lucerny

181 km

3 godz. 50 min.

Od miasta misiów do miasta światła. Nr Atrakcje 38 Stare Miasto, Berno. Starówka z charakterystycznymi średniowiecznymi domami z podcieniami i wybieg dla niedźwiedzi – symbolu miasta położonego w zakolu rzeki Aare. 39 Serowarnia w dolinie Emmental. Pokazowa serowarnia w Affoltern, gdzie powstaje słynny emmentaler. Produkcja sera jest najstarszym sposobem przechowywania mleka.

2h 1-2 h

40 Rezerwat Biosfery Entlebuch. Pierwszy i jedyny rezerwat biosfery w Centralnej Szwajca- 2-4 h rii. Niekończące się torfowiska, surowe wapienne skały i dziko wijące się górskie potoki. 41 Zamek otoczony fosą, Hallwyl. Historyczna budowla z XI w. położona jest na północnym końcu jeziora Hallwil na dwóch wysepkach w potoku Aabach niedaleko Seegen.

1h

42 Most Kapliczny, Lucerna. Brzegi rzeki Reuss łączy najstarszy na świecie kryty drewniany most kapliczny z 1332 r. Poprowadzony jest obok kamiennej, ośmiokątnej Wieży Wodnej.

1h

Najbardziej malowniczy odcinek:

C

Emmental: Burgdorf

Affoltern i. E.

Ò Gdzie nocować? Hotel Jardin BernÔ Berno www.hotel-jardin.ch

TCS Camping Hotel Pilatus-KulmÔ Sempach Kriens/Lucerna Sempach www.pilatus.ch www.tcs-camping.ch

See- und Seminarhotel FloraAlpinaÔ Vitznau www.floraalpina.ch


Lucerna.

Most Kapliczny, Lucerna © Lucerne Tourism / Jan Geerk

Lucerne Tourism Tel. +41 (0)41 227 17 17 www.luzern.com luzern@luzern.com

Nasze propozycje 1

Trasa pociągu parowego

Opisywana jako najpiękniejsza trasa kolejowa Szwajcarii. Furka została zbudowana w 1925 r. w zasięgu imponującego lodowca. Podróż „pełną parą” przez wiadukty, wąskie i kręte tunele, słynnym mostem Steffenbach. Jeden z najbardziej wyjątkowych górskich krajobrazów Szwajcarii. www.andermatt.ch

2

Pilatus – Złota podróż okrężna

Punkt startowy „Złotej podróży” w samym sercu Szwajcarii to Lucerna. W czasie przejazdu docierasz do najbardziej spektakularnych miejsc na Pilatusie, wyjątkowej górze. Rejs statkiem, przejazd koleją zębatą, kolejką górską i panoramicznymi gondolami. Od maja do października. www.pilatus.ch

3

Stoos – najbardziej stromy funikular

Od grudnia 2017 najbardziej stromy funikular na świecie jeździ ze Schwyz do Stoos. Ponad Stoos wnosi się imponujący szczyt Fronalpstock. Dostać się tu można kolejką lub wędrując po przepięknych szlakach. Widok z restauracji na szczycie z 1922 m n.p.m. jest wyjątkowy – przepiękna panorama na Rütli, historyczne miejsce w Szwajcarii. www.stoos-muotatal.ch


ZURYCH 1 Ò

Rapperswil

45 42 LUCERNA 43

Ò ÒD

44

Ò

X

Z Lucerny do Zurychu

136 km

3 godz. 15 min.

Przez kolebkę Konfederacji do największego miasta. Nr Atrakcje 42 Most Kapliczny, Lucerna. Brzegi rzeki Reuss łączy najstarszy na świecie kryty drewniany most kapliczny z 1332 r. Poprowadzony jest obok kamiennej, ośmiokątnej Wieży Wodnej.

0-1 h

43 Pilatus. Górujący nad Lucerną szczyt Pilatus to miejsce owiane legendą. Wjeżdża na niego najbardziej stroma kolejka zębata na świecie. Z góry widać 73 alpejskie szczyty.

4-5 h

44 Kaplica Tella, Sisikon. Gdzieś tu Wilhelm Tell miał wyskoczyć z łodzi do jeziora. Niedaleko stoi największy w Szwajcarii carillon z 38 dzwonami, które wygrywają 20 melodii. 45 Klasztor w Einsiedeln. Od ponad 1000 lat ludzie pielgrzymują do klasztoru Einsiedeln. W kapliczce z czarnego marmuru w głównej nawie stoi figurka Czarnej Madonny z XV w. 1

Katedra Grossmünster, Zurych. Symbol Zurychu. Z kościelnej nawy do platformy widokowej na wieży Karola prowadzi 187 stopni. Najbardziej malowniczy odcinek:

D

Jezioro Czterech Kantonów: Greppen

1h 1-2 h 1h

Beckenried

Ò Gdzie nocować? Hotel Terrasse am SeeÔ Vitznau www.hotel-terrasse.ch

Hotel NidwaldnerhofÔ Beckenried www.nidwaldnerhof.ch

Hotel Edelweiss EngelbergÔ Engelberg www.edelweis-sengelberg.ch

Sorell Hotel SeefeldÔ Zurych www.sorellhotels.com /seefeld


Zurych – Jezioro Zuryskie. Panorama Zurychu © Zurich Tourism / Fabian Scheffold

Zürich Tourism Tel. +41 (0)44 215 40 00 info@zuerich.com www.zuerich.com

Nasze propozycje 7

Fischers Fritz – restauracja i kemping

Miejsce oczarowuje gości świeżymi przekąskami z ryb, pstrągiem z Jeziora Zuryskiego, chrupiącymi kurczakami i koszykiem warzyw do przegryzania. Wszystko w połączeniu z wyjątkowym widokiem na Zurych i jezioro. Restauracja Fischer’s Fritz znajduje się na terenie jedynego kempingu w mieście. www.fischers-fritz.ch

8

FIFA Museum – kultura

Muzeum Piłki Nożnej FIFA to interaktywny świat dla dużych i małych. Na prawie 3000 m2 poza historią FIFA i mistrzostw świata, interaktywna i multimedialna wystawa pokazuje emocje kibiców. Obok oryginalnego trofeum Pucharu Świata oglądać można ponad 1000 eksponatów. Wśród nich koszulki reprezentacji członkowskich FIFA. www.fifamuseum.com

9

Sklep z pralinami Sprüngli – zakupy

Szwajcaria słynie na całym świecie z doskonałej czekolady. Wrażenie doskonałości, któremu nie można się oprzeć odwiedzając sklep Sprüngli w Zurychu. Dziś specjały Sprüngli znane są na całym świecie, a wśród nich luxemburgerlis, praliny i trufle, które wytwarzane są według tradycyjnych receptur. www.spruengli.ch


Grand Tour of Switzerland. Grand Tour to trasa licząca 1643 km. Prowadzi przez cztery regiony językowe, pięć alpejskich przełęczy, do jedenastu miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również do dwóch rezerwatów biosfery i wzdłuż 22 jezior. Po Szwajcarii jeździ się dość bezpiecznie – kierowcy są z reguły uprzejmi i zrelaksowani. Wioski i miasta są często ciasno zabudowane, a drogi przebiegają przez góry i tunele. Roboty drogowe i objazdy mogą dotyczyć także odcinków w ramach Grand Tour (oznakowanej w całym kraju). Nie należy polegać wyłącznie na szyldach Grand Tour, lepiej mieć bardziej szczegółową mapę (np. wydawnictwa Hallwag lub zapisane pliki gpx). Dobrze mieć zapas czasu: po drodze jest zawsze wiele do podziwiania, a mandaty są surowe. Pełna koncentracja jest wymagana szczególnie podczas przejazdu przez wioski winiarzy, położone na stokach z wąskimi drogami, a także przez ruchliwe uliczki miast i miasteczek. Oznakowanie dróg Niebieskie szyldy – drogi krajowe, zielone – autostrady, białe – drogi lokalne. Dopuszczalna prędkość O ile znaki nie stanowią inaczej: w terenie zabudowanym – 50 km/h, poza terenem zabudowanym – 80 km/h, autostrady – generalnie 120 km/h, mniej na autostradach poprowadzonych przez miasta i w tunelach. Mandaty Mandaty mogą mieć różną wysokość w zależności od kantonu. Standardowa granica tolerancji – do 3 km/h Przekroczenie Poza terenem zabudowanym Teren zabudowany prędkości (łącznie z drogami szybkiego ruchu) 1-5 km/h

40 CHF

40 CHF

Autostrady 20 CHF

6-10 km/h

120 CHF

100 CHF

60 CHF

11-15 km/h

250 CHF

160 CHF

120 CHF

16-20 km/h

Wezwanie do sądu

240 CHF

180 CHF

21-25 km/h

Wezwanie do sądu

Wezwanie do sądu

260 CHF

>25 km/h

Wezwanie do sądu

Wezwanie do sądu

Wezwanie do sądu

Mandaty mogą być przesłane do Polski, ewentualnie przekazywane firmom windykacyjnym.


IX

Berno – Lucerna (181

38

Stare Miasto, Berno Serowarnia w dolinie Emment 40 Rezerwat Biosfery Entlebuch 41 Zamek otoczony fosą, Hallwyl 42 Most Kapliczny, Lucerna 39

34 Gruyère Miasteczko Gruyères z zamkiem

38 Berno Stare Miasto

VIII

31 32 33 34 35 36 37 38

Neuchâtel – Berno (252 km)

Laténium – Muzeum Archeologiczne i park Murten Fryburg Gruyère Wioska domków górskich Gstaad/Saanen Jungfraujoch Rejsy po jeziorze Brienz Stare Miasto, Berno

VII

29

I

Bazylea – Neuchâtel (158 km)

30

28

Miasto kultury, Bazylea St-Ursanne 30 Świat zegarków, La Chaux-de-Fonds/Le Locle 31 Laténium – Muzeum Archeologiczne i park

29

31 27

32


km)

al

X

Lucerna – Zurych (13

42

Most Kapliczny, Lucerna Szczyt Pilatus 44 Kaplica Tella, Sisikon 45 Klasztor w Einsiedeln 1 Katedra Grossmünster, Zuryc 43

42 Lucerna Most Kapliczny

2

BAZYLEA 28

ZUR

B

4

A

J

BERNO C

X

LUCERNA 42 40

38

1

6

41

IX

39

5

2

43

3

4


36 km) I

Zurych – Appenzell (175 km)

1

Katedra Grossmünster, Zurych Wodospady Renu, Schaffhausen 3 Stein am Rhein 4 Opactwo w St. Gallen 5 Malowane fasady w Appenzell 2

ch

1 Zurych Katedra Grossmünster

II

2

5 6

3

7 8 9 10

I

12

Malow Szwaj Wiosk Wiosk Szwaj Klaszt Panor Linia k

4

RYCH N

5 K

45

12

Koleje Rety Linia kolejow

7

3

44

11

Ap

6

II


penzell – St. Moritz (200 km)

wane fasady w Appenzell carska Arena Tektoniczna Sardona ka Heidi, Maienfeld ka górska Guarda carski Park Narodowy tor św. Jana, Müstair amiczny szczyt Muottas Muragl kolejowa Albula/Bernina

yckie wa Albula/Bernina

Najważniejsze atrakcje na trasie Grand Tour of Switzerland 1 2 3 5 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

Katedra Grossmünster, Zurych Wodospady Renu, Schaffhausen Stein am Rhein Opactwo w St. Gallen Malowane fasady w Appenzell Szwajcarska Arena Tektoniczna Sardona Wioska Heidi, Maienfeld Wioska górska Guarda Szwajcarski Park Narodowy Klasztor św. Jana, Müstair Panoramiczny szczyt Muottas Muragl Linia kolejowa Albula/Bernina Trzy zamki Bellinzony Promenada nad jeziorem, Ascona Monte Brè Lugano Monte San Giorgio Tremola, droga przez przełęcz św. Gotarda Alpy Szwajcarskie Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn Matterhorn Górska wioska, Grimentz Klasztor św. Maurycego Zamek Chillon, Montreux Architektura Le Corbusiera, Villa Le Lac, Corseaux Tarasowe winnice Lavaux Muzeum Olimpijskie, Lozanna Jet d’eau, Genewa Amfiteatr skalny, Creux du Van Miasto kultury, Bazylea St-Ursanne Świat zegarków, La Chaux-de-Fonds/Le Locle Laténium – Muzeum Archeologiczne i park Murten Fryburg Gruyère Wioska domków górskich Gstaad/Saanen Jungfraujoch Rejsy po jeziorze Brienz Stare Miasto, Berno Serowarnia w dolinie Emmental Rezerwat Biosfery Entlebuch


Grand Train Tour of Switzerland.

Schaffhausen

Basel

Zürich

St. Gallen Appenzell

Rigi

Luzern Neuchâtel

Pilatus

Bern

Stanserhorn Brienzer Rothorn

Fribourg/ Freiburg

Chur

Engelberg

Davos Titlis

Interlaken Lausanne

Montreux

St. Moritz

Gstaad Rochers-de-Naye Glacier 3000

Brig Locarno Domodossola

Genève

Chamonix-Mont Blanc

Jungfraujoch

Schilthorn

Martigny Zermatt

Gornergrat Matterhorn Glacier Paradise

Tirano

Lugano

Grand Train Tour of Switzerland to wyjątkowe połączenie 1280 km najatrakcyjniejszych tras panoramicznych, przejezdnych o każdej porze roku. Podróż rozpoczynasz w dowolnym miejscu i trwa ona tyle, ile zechcesz, gdy korzystasz ze specjalnego biletu Swiss Travel Pass. Na krótkie trasy polecamy bilet 4-dniowy, przy dłuższych doskonała będzie jego 8-dniowa wersja. Zakup biletów na stronie: swisstravelsystem.pl Odcinki wyznaczonej trasy: Zurych – St. Gallen, St. Gallen – Lucerna (Ekspres Przedalpejski) Lucerna – Montreux (Linia Golden Pass) Montreux – Zermatt, Zermatt – St. Moritz (Ekspres Lodowcowy) St. Moritz – Lugano/Locarno (Ekspres Bernina) Lugano – Lucerna (Ekspres Wilhelma Tella) i na koniec odcinek Lucerna – Zurych.


Przewodnik Grand Tour w języku polskim. Najnowszy przewodnik samochodowy po Szwajcarii w języku polskim prowadzi Czytelnika trasą Grand Tour of Switzerland. praktyczne wskazówki, gdzie szukać noclegu, gdzie smacznie zjeść, jak korzystać z komunikacji miejskiej, co koniecznie trzeba zobaczyć miejsca z Listy światowego dziedzictwa UNESCO trasy samochodowe i piesze ik wszystko, co warto wiedzieć zanim będn Niez turysty wyruszymy do Szwajcarii dego o

g każ ujące plan róż pod carii zwaj do S

Po drodze zobaczyć można 45 największych atrakcji turystycznych Szwajcarii! Fascynujące ęmiasta, przepiękne jeziora, niesamowite przełęzyty. cze, malownicze starówki, majestatyczne szczyty.

Do nabycia w księgarniach stacjonarnych i internetowych

Tylko jeden klik. MojaSzwajcaria.pl/grandtour aSzwajcaria.pl/grandtour Aplikacje mobilne Przydatne informacje i usługi zawsze w zasięgu om: ręki dzięki naszym bezpłatnym aplikacjom: MySwitzerland.com/mobile

Best Swiss Hotels

Swiss Hike

Swiss City Guide

Swiss Events

Family mily ps Trips

Aplikacja SwissMag Zainstaluj i korzystaj z bezpłatnych ebroszur. MySwitzerland.com/ipad

Podróżuj z tabletem Już samo planowanie podróży do Szwajcarii to przygoda. Nasz nowy eMagazyn to ciekawe interaktywne historie. Dostępny w aplikacji SwissMag.


Uwaga! Przejeżdżanie na czerwonym świetle – nawet przy zmianie z żółtego – może być bardzo kosztowne. Informacje o wysokości mandatów: www.ch.ch/en/driving-over-speed-limit/ Parkowanie Oficjalne miejsca do parkowania są oznaczone i najczęściej płatne. Miejsca parkingowe podzielone są na strefy: niebieska, żółta i biała. Strefa niebieska oznacza 1 h bezpłatnego parkowania dla posiadaczy tarczy parkingowej (od poniedziałku do soboty w godz. 8:00 – 18:00). W niedzielę i święta parking jest bezpłatny w godz. 19:00 – 7:00. Strefa żółta to miejsca prywatne lub zarezerwowane dla firm. Mogą być wykorzystywane tylko przez klientów i gości. Strefy białe to strefy płatne, zlokalizowane w pobliżu parkometrów. Parkowanie w większych miastach może być kosztowne (do 4 CHF/godz.) Parkowanie w małych miasteczkach i na obrzeżach nie stanowi problemu. Tam, gdzie uliczki są wąskie i jednokierunkowe może być trudno znaleźć miejsce dla auta. Piesi i rowerzyści W całym kraju jest wiele dróg rowerowych, ciągnących się na poboczu lub przez środek jezdni (z czerwoną nawierzchnią i oddzielnymi światłami). Przy skręcaniu należy uważać na przecinające drogę rowery. Prowadzący auto czy motocyklista musi się bezwzględnie zatrzymać, gdy tylko pieszy zbliża się do przejścia. Zakazy i przepisy W samochodzie należy mieć zapięte pasy, z przodu i z tyłu. Używanie świateł jest obowiązkowe przez cały rok. Środki transportu publicznego mają pierwszeństwo. Pomarańczowe migające światła na drodze oznaczają wzmożenie uwagi. Trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowy. Apteczka nie jest obowiązkowa, ale zalecana. Korzystanie z telefonu komórkowego jest dozwolone tylko przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym 50 km/h, na drogach ekspresowych 100 km/h i 120 km/h na autostradach. Na niektórych terenach zabudowanych limit jest jeszcze niższy. Dzieci poniżej 12 roku życia muszą być przewożone w foteliku, jeśli nie mają więcej niż 150 cm wzrostu. Gdzie tankować Stacje paliw dostępne są w całym kraju. Małe samoobsługowe stacje wyposażone są w terminal i aby otrzymać rachunek, należy ponownie włożyć kartę płatniczą. Sieci handlowe Migros i Coop mają własne stacje przy dużych sklepach, wiele stacji należy do koncernu Tamoil.


33

E

VII

G

St. George

34

LOZANNA 25

24

23

VIII

22

VI

VI

Genewa – Neuchâtel (190 km)

GENEWA

F

26

26

Jet d’eau, Genewa Amfiteatr skalny, Creux du Van 31 Laténium – Muzeum Archeologiczne i park

27

GENEWA

21

Winieta na autostrady Vignette ważna jest od grudnia danego roku przez kolejnych 14 miesięcy – do stycznia po następującym roku i kosztuje 40 CHF. Można ją kupić z reguły w urzędach pocztowych, na stacjach paliw, w warsztatach samochodowych, także na granicy w urzędach celnych. Należy ją nakleić w widocznym, dobrze dostępnym miejscu. Winietka jest ważna we wszystkich tunelach, z wyjątkiem tunelu Wlk. św. Bernarda (letunnel.com) oraz tunelu Munt la Schera w drodze do Livigno (engadin-strom.ch) Liechtenstein Granicę przekracza się praktycznie niezauważalnie i nie ma kontroli granicznych. Szwajcaria i Liechtenstein tworzą unię celną.

Szerokiej drogi!


37

D

36

1

1 35 18 IV

V

20

M

IV

16

19

15 14 13 17 18

V

19 20 21 22 23 24 25

Zermatt – St. George (206 km)

19

Matterhorn Górska wioska, Grimentz Klasztor św. Maurycego Zamek Chillon, Montreux Architektura Le Corbusiera, Villa Le Lac, Corseaux Tarasowe winnice Lavaux Muzeum Olimpijskie, Lozanna

Lugano (Chiasso) – Zermatt (2

Monte San Giorgio Monte Brè Lugano Promenada nad jeziorem, Ascona Trzy zamki Bellinzony Tremola, droga przez przełęcz św. Gotard Alpy Szwajcarskie Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn Matterhorn


H

12

7

11

L

III

13 14

III

11 12 13 14

264 km)

15 16

St. Moritz – Lugano (Chiasso) (221 km) Panoramiczny szczyt Muottas Muragl Linia kolejowa Albula/Bernina Trzy zamki Bellinzony Promenada nad jeziorem, Ascona Monte Brè Lugano 0 20 Monte San Giorgio

15 0

10

20

16 Impressum

da

Chiasso

17 Tremola Droga przez przełęcz św. Gotarda

Wydawca: Switzerland Tourism c/o Ambasada Szwajcarii Al. Ujazdowskie 27, 00-540 Warszawa www.MojaSzwajcaria.pl Okładka: Widok na Säntis, Wschodnia Szwajcaria Zdjęcia: www.swiss-image.ch, regionalne ośrodki promocji turystyki, zdjęcie na okładce: Switzerland Tourism ISBN: 978-83-62570-98-0 Nakład: 20 000 egz. Wydrukowano na papier Mastercoat Silk FSC® MI Realizacja: Meander


Zamek otoczony fosą, Hallwyl Most Kapliczny, Lucerna 43 Pilatus 44 Kaplica Tella, Sisikon 45 Klasztor w Einsiedeln 42

8

40

Światowe Dziedzictwo UNESCO

9

Nasze propozycje

10

1

0

– 14

20

0

40

10

80 km

20

Etapy Grand Tour of Switzerland

40 miles

Regiony.

Autostrady A

Drogi krajowe Koleje Przewóz samochodów na platformach Lotnisko

)

B C D E F G H I J

40

ze certyfikowanym IX

80 km

K L

40 miles

M N

Aargau Region Bazzylei Region Bern na Berneński Oberland O Region Fryb burga Genewa Region Jeziiora Genewskiego Gryzonia Jura i Kraina a Trzech Jezior L Lucerna-Je zioro Czterech Kantonów W Wschodnia Szwajcaria /Liechtenstein T Ticino W Wallis Region Zuryychu R

Grand Tour oznakowana jest w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Trasa Grand Tour na stronie MojaSzwajcaria.pl Odkryj najważniejsze punkty trasy Grand Tour podczas wirtualnej podróży. Oprócz inspirujących zdjęć i filmów możesz bezpłatnie pobrać dane GPX. MojaSzwajcaria.pl /grandtour Grand Tour jest propozycją trasy przez Szwajcarię, która wykorzystuje istniejącą sieć drogową. Goście korzystają z trasy na własną odpowiedzialność. Switzerland Tourism oraz stowarzyszenie Grand Tour of Switzerland nie ponoszą odpowiedzialności za utrudnienia na trasie spowodowane robotami drogowymi, objazdami, wypadkami czy oznakowaniem związanym z aktualnymi wydarzeniami oraz wynikające z przepisów bezpieczeństwa drogowego.


Fakty i liczby. Grand Tour of Switzerland to podróż najbardziej malowniczymi drogami i lista atrakcji, których pominąć nie można będąc w Szwajcarii. 45 najważniejsze atrakcje 22 jeziora o powierzchni większej niż 0,5 km2 długość trasy: 1643 km przełęcze na wysokości powyżej 2000 m n.p.m.: Flüela, Julier, San Bernardino, św. Gotard i Furka najwyżej położony punkt trasy: Przełęcz Furka, 2429 m n.p.m. najniżej położony punkt trasy: Jezioro Maggiore, 193 m n.p.m. sugerowany termin podróży: lato (od kwietnia do października) 12 obiektów z Listy światowego dziedzictwa UNESCO Tarasowe winnice Lavaux Stare Miasto, Berno Rezerwat Biosfery Entlebuch Opactwo St. Gallen Klasztor św. Jana, Müstair Linia kolejowa Albula/Bernina Trzy zamki Bellinzony Monte San Giorgio La Chaux-de-Fonds/Le Locle Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn Szwajcarska Arena Tektoniczna Sardona Architektura Le Corbusiera, Villa Le Lac, Corseaux


Koleje Retyckie.

Ekspress Lodowcowy © Rhätische Bahn

Koleje Retyckie Tel. +41 (0) 81 288 65 65

12

www.rhb.ch railservice@rhb.ch

Gryzonia: Ekspres Bernina

Linie Albula i Bernina wiją się wśród górskich krajobrazów i z północy na południe. Przejazd pociągiem panoramicznym od lodowców do palm prowadzi przez 55 tuneli, 196 mostów, a nachylenie torów miejscami wynosi prawie 70 promili. www.rhb.ch/bernina 13

Ekspres Lodowcowy

Startuje ze słynnego St. Moritz lub nie mniej znanego Davos prosto do Zermatt, nad którym wznosi się słynny Matterhorn. Ekspres przejeżdża przez Gryzonię, wąwóz Renu określany „szwajcarskim Grand Canyonem” i malownicze doliny Wallis. www.rhb.ch/glacierexpress

Foto: www.rhb.ch

14

Muzeum kolejnictwa Albula

W Bergün, przy linii Albula Kolei Retyckich, zaprasza Muzeum Kolejnictwa. Oryginalne eksponaty i wiernie odwzorowane pomieszczenia oraz jedna z najstarszych lokomotyw typu Krokodil ukazują fascynujące aspekty tej spektakularnej linii kolejowej. W 2018 roku zorganizowano wyjątkową wystawę z okazji 10 rocznicy wpisania trasy na Listę UNESCO.

PL_Grand Tour of Switzerland 2018 (Sw10173 1030 2001 3011pl)  

PL_Grand Tour of Switzerland 2018 (Sw10173 1030 2001 3011pl)

PL_Grand Tour of Switzerland 2018 (Sw10173 1030 2001 3011pl)  

PL_Grand Tour of Switzerland 2018 (Sw10173 1030 2001 3011pl)