Page 1

Apostolic Succession of The Old Roman Catholic Church, Latin Rite “Have you an Apostolic Succession? Unfold the line of your Bishops.” ~ Tertullian, 3rd Century Scipione Cardinal Rebiba

b. 3 Feb 1504 – d. 23 Jul 1577 Scipione Rebiba was appointed Auxiliary Bishop of Chieti on 16 March 1541. During the consistory of 20 December 1555, he was created a cardinal and appointed Archbishop of Pisa. It is widely believed that Rebiba was consecrated by Gian Pietro Carafa, the cardinal who became Pope Paul IV, but supporting documentation has not been found and therefore the episcopal genealogies stop at Rebiba. In 1566, Rebiba was appointed Bishop of Albano in 1573 and Bishop of Sabina e Poggio Mirteto in 1574. In the early 18th century, Pope Benedict XIII, whose holy orders were descended from Rebiba, personally consecrated at least 139 bishops for various important European sees, including German, French, English and New World bishops. These bishops in turn consecrated bishops almost exclusively for their respective countries causing other episcopal lineages to die off. Rebiba is a notable figure in the history of the apostolic succession in the Roman Catholic Church. More than 91% of the world's more than 4,000 Catholic bishops alive today trace their episcopal lineage back to Rebiba. On 12 Mar 1566 Cardinal Rebiba consecrated: Giulio Antonio Cardinal Santorio b. 6 Jun 1532 – d. 9 May 1602 Archbishop of Santa Severina (later named Cardinal by Pope St. Pius V May 17, 1570) in the Pauline Chapel of the Vatican Apostolic Palace assisted by Annibale Caracciolo, Bishop of Isola and Giacomo de`Giacomelli, Bishop emeritus of Belcastro. On 7 Sep 1586 he consecrated:


Girolamo Cardinal Bernerio, O.P.

b. 1540 – d. 5 Aug 1611 Bishop of Ascoli Piceno (later named Cardinal by Pope Sixtus V November 16, 1586) in the Basilica of the Twelve Holy Apostles, Rome, assisted by Giulio Masetti, Bishop of Reggio Emilia and Ottaviano Paravicini, Bishop of Alessandria. On 4 Apr 1604 he consecrated: Archbishop Galeazzo Sanvitale b. 1566 – d. 1622 Archbishop of Bari in the chapel of the Apostolic Sacristy, Rome, assisted by Claudio Rangoni, Bishop of Piacenza and Giovanni Ambrogio Caccia, Bishop of Castro di Toscana. On 2 May 1621 he consecrated: Ludovico Cardinal Ludovisi

b. 27 Oct 1595 – d. 18 Nov 1632 Cardinal Archbishop of Bologna named Cardinal by Pope Gregory XV February 15, 1621 in the private chapel of his consecrator, near Saint Peter`s Basilica, Rome, assisted by Cosmo de Torres, Titular Archbishop of Hadrianopolis and Ottavio Ridolfi, Bishop of Ariano. On 12 Jun 1622 he consecrated:


Luigi Cardinal Caetani b. Jul 1595 – d. 15 Apr 1642 Titular Patriarch of Antioch, Archbishop of Capua March 17, 1624, named Cardinal by Pope Urban VIII January 19, 1626 in the Basilica of Santa Maria Maggiore, Rome, assisted by Galeazzo Sanvitale, Archbishop emeritus of Bari and Vulpiano Volpi, Archbishop emeritus of Chieti. On 7 Oct 1630 he consecrated: Archbishop Giovanni Battista Scanaroli b. 1579 – d. 1665 Titular Bishop of Sidon. Giovanni Battista Scanaroli was an important adviser to the Barberini family and supervised their affairs. Scanaroli was appointed as the titular archbishop of Sidon in Syria, but his primary work was done for the family and the papacy in Rome. Under the auspices of the Camera apostolica, one of the financial and judicial bodies of the papal government, Scanaroli published an important work on the rights of prisoners in Roman jails, prison conditions, use of torture, as well as the rules for the visitation of prisoners. His De visitatione carceratorum libri tres. Quibus omnia ad visitationem, patrocinium, et liberationem carceratorum spectantia explanantur... (Rome, 1655) gives important information on the legal and social issues surrounding a criminal justice system functioning under a confusing array of Roman and medieval legal statutes and customs. On 24 Oct 1655 he consecrated: Antonio Cardinal Barberini (Jr.), O.S.Io.Hieros.

b. 5 Aug 1607 – d. 3 Aug 1671 Born in Rome, he was named cardinal by his uncle Urban VIII on August 30, 1627. Three years later he was made Legate in Urbino, and later in Avignon. He was also bishop of Poitiers, Frascati, Reims and Palestrina, as well as camerlengo of the Holy Roman Church. On 11 Nov 1668 he consecrated: Archbishop Charles-Maurice Le Tellier b. 18 Jul 1642 – d. 22 Feb 1710 Consecrated in the Church of the Sorbonne at Paris. He later became Archbishop of Rheims. On 21 Sep 1670 he consecrated: Bishop Jacques-Bénigne Bossuet b. 27 Sep 1627 – d. 12 Apr 1704


Consecrated as Bishop of Condom. Transferred by Pope Clement X to Meaux in 1671. On 16 Apr 1673 he consecrated: Bishop Jacques de Goyon de Matignon b. 1643 – d. 15 Mar 1727 Consecrated as Bishop of Condom, at the Church of Chartreuse. On 19 Feb 1719 he consecrated: Bishop Dominique-Marie Varlet

b. 15 Mar 1678 – d. 14 May 1742 Consecrated as Bishop of Ascalon, in partibus, and Coadjutor to Bishop Pidou de St. Olon, of Babylon in Persia. On the evening of his consecration, bishop Varlet received news of the death of Bishop Pidou de St. Olon, whom he automatically succeeded in the See of Babylon. While travelling to Persia, however, Bishop Varlet administered Confirmation in Holland, where the Church of Utrecht was without a Bishop. For this act of charity he was suspended and then retired to Holland where he resided with the Carthusian Fathers. Bishop Varlet consecrated four Archbishops of Utrecht for the Dutch Old Roman Catholic Church, the first three dying without perpetuating the Episcopate. The fourth was consecrated by Bishop Varlet on Oct 17, 1739 and was named: Bishop Peter John Meindaerts b. 1739 – d. 1767 Bishop Meindaerts had been ordained by Bishop Luke Fagan of Meath, who would later become Bishop of Dublin. On July 11, 1745, Archbisop Meindaerts consecrated: John Van Stiphout d. Dec. 16, 1777 Bishop of Haarlem . On February 7, 1768 he consecrated: Walter Michael Van Nieuwenhuisen d. April 14, 1797


Archbishop of Utrecht. On June 21, 1778 he consecrated: Adrian Brockman d. 1880 Bishop of Haarlem. On July 5, 1797 he consecrated: John James Van Rhijn d. 1808 Archbishop of Utrecht. On November 7, 1805 he consecrated: Gisbert Dejong d. 1824 Bishop of Deventer. On April 24, 1814 he consecrated: Willibrord Van Os d. 1825 Archbishop of Utrecht. On April 12, 1819 he consecrated: John Bon d. 1841 Bishop of Haarlem. On June 14, 1825 he consecrated: John Van Santen d. 1858 Archbishop of Utrect. On July 17, 1854 he consecrated: Hermann Heykamp d. 1874 Bishop of Deventer. On August 11, 1873 he consecrated: Gaspard John Rinkel d. 1906 Bishop of Haarlem. On May 11, 1892 he consecrated:


Gerard Gul

d. 1920 Archbishop of Utrecht. Assited by Bishop Van Theil of Haarlem, Bishop spit of Deventer and Bishop Demmel of Germany, at the Cathedral or St. Gertrude at Utrecht, Holland, on April 28, 1908 consecrated: Arnold Harris Mathew

b. 1852 – d. December 20, 1919 Old Roman Catholic Bishop of Great Britain and Ireland. In 1911 Bishop Mathew was elected Archbishop. On June 19, 1912 in his episcopal chapel at London he consecrated: Prince de Landas-Berghes St. Winok et de Rache

b. Nov. 1, 1873 – d. Nov. 17, 1920


Old Catholic missionary bishop for Scotland. With the outbreak of World War I, being a subject of the Austro-Hungarian Empire resident in Great Britain, he became an enemy alien, and was liable to incarceration for the duration of the War. In order to spare him this indignity and as a special favor to him for his distinguished service in the British Army, the British Foreign Office arranged for him to go to the United States, which was a neutral power until 1917, in September 1914. Bishop de LandasBerghes was commissioned to establish the Old Roman Catholic Church within North America. On October 4, 1916 in his domestic Chapel at Waukegan, Illinois, he consecrated: Carmel Henry Carfora

b. Aug. 27, 1878 - d. Jan. 11, 1958 Perpetual Coadjutor with Right of Succession. Bishop Carfora was elected Archbishop of the United States and Canada on October 12, 1919 and Primate of all the Old Roman Catholic Churches on March 19, 1923. From Archbishop Carfora has been received the succession of the Old Roman Catholic bishops, in the United States, Canada and Mexico. On July 30, 1942 he consecrated: Hubert Agustus Rogers

b. 1887 – d. 1976 Bishop of New York. Elevated to Archbishop of New York, and later name Coadjutor to the Primate. Upon the death of Archbishop Carfora in 1958, Archbishop Rogers was Elected Primate of the Old Roman Catholic Church by the General Synod. On September 21, 1969 he consecrated: Edward Carleton Payne Bishop of Connecticut. In 1970 he was elected Archbishop of New England.


On July 20, 1974 he Consecrated: Archbishop Boniface Grosvold

b. June 4, 1942 Archbishop of Diocese of Niagara Falls, New York, Erie, Pennsylvania, and the Province of Ontario.

Apostolic Succession Old Roman Catholic Church, Latin Rite  

Apostolic Succession of Archbishop Boniface Grosvold.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you