Page 48

Šio gaisro metu išdegė 150 kv. m ploto fasadinės sienos, ugnis plito labai greitai, nuo garažų išplito į pastato fasadą. Buvo nustatyta, kad gaisrą sukėlė jaunuoliai, degindami į sienose atsiradusias angas sukištus reklaminius bukletus.

Skirtingose šalyse – skirtingi reikalavimai Lietuvoje įstatymų leidėjai linkę manyti, kad ugnies barjerai termoizoliuojant naujai statomus ar renovuojamus daugiabučius namus – perteklinis reikalavimas. Tačiau neįvertinama, kad gaisrų padaryta žala gali būti neįkainojama. Antai Vokietijoje, Čekijoje ar Slovakijoje, kur klimato sąlygos yra panašios, naudojami ugnies barjerai. Skiriasi tik reikalavimai pagal pastatų aukštingumą. Pavyzdžiui, Vokietijoje statant

16 metrų aukščio pastatą galioja reikalavimas įrengti nedegią priešgaisrinę juostą prie cokolio, nedegias zonas prie visų langų arba nedegias juostas virš langų kas antrame aukšte. Čekijoje statant tokius pat gyvenamuosius namus taikomi reikalavimai įrengti nedegias priešgaisrines juostas prie cokolio, taip pat nedegias priešgaisrines juostas kiekvieno aukšto perdangos lygyje. Slovakijoje reikalavimai bemaž tokie pat, tik ten reglamentuota dar labiau izoliuoti nedegiomis medžiagomis laiptinių zonas ir įėjimo (išėjimo) į pastatą zoną.

Lietuvoje įstatymų leidėjai mano, kad ugnies barjerai – perteklinis reikalavimas. Tačiau neįvertinama, kad gaisrų padaryta žala gali būti neįkainojama. Ir kuo pastatai aukštesni, tuo reikalavimai griežtėja. Pavyzdžiui, 30 metrų aukščio naujai statomo pastato fasadas Vokietijoje ir Čekijoje gali būti termoizoliuojamas tik nedegiosiomis medžiagomis. Renovuojamų pastatų Čekijoje reikalavimai kiek mažesni – užtenka nedegiosiomis medžiagomis termoizoliuoti tik viršutinius aukštus, o kituose įrengti barjerus kiekvieno aukšto perdangos lygyje. Vokiečiai reikalavimų nemažina net ir renovuojamuose pastatuose, jeigu jie siekia 30 metrų ar daugiau.

Daugiabučio gaisras Dižono mieste (Prancūzija) pareikalavo net septynių žmonių gyvybių, dar keli žmonės patyrė sunkius apsinuodijimus dūmais, o sužeistųjų skaičius siekė 130. Gaisras kilo prie namo stovinčiame atliekų konteineryje ir išplito į fasadą, apšiltintą E degumo klasės termoizoliacine medžiaga (polistireniniu putplasčiu). Termoizoliacija labai greitai užsiliepsnojo. Ugnis kilo fasadu, nuo karščio dužo langai, pro kuriuos patalpos buvo užtvindytos toksiškais dūmais ir suodžiais. Ugniagesiai į gaisravietę atvyko per 10 min. nuo gaisro pradžios. Pastate buvo įrengta automatinė gaisro signalizacija, kuri regimai suveikė. Bet to neužteko išgelbėti žmonių gyvybes. 46  2017 Nr. 1

Profile for SA.lt (Statyba ir architektūra)

Statyba ir architektūra (2017/1)  

Statyba ir architektūra (2017/1)  

Advertisement