Page 7

10

situacija

Mokyklose – ilgai laukti pokyčiai

Ugdymo įstaigos po renovacijos džiaugiasi patogumais, kurių nematė dešimtmečius

Kristina BUIDOVAITĖ

Ne tik sovietmečiu statytų daugiabučių gyventojai, bet ir ugdymo įstaigos lieka su sausa duonos kriaukšle brangstant energijos ištekliams, o pinigams išlekiant pro kiaurus stogus ar skylėtas sienas. Dešimtmečiais nelopyti pastatai praryja didžiules sumas. Praėjusiais metais mokyklų renovacija sulaukė kritikos, tad proceso organizatoriai šiemet stengiasi nekartoti klaidų. 2011 Nr. 8

V. Kuprevičiaus vidurinėje mokykloje apšiltintas fasadas, cokolis ir pirmojo aukšto grindys, rekonstruotos šildymo bei apšvietimo sistemos, aktų ir sporto salėse įdiegta rekuperacinė sistema. Šioms dienoms nebetiko Įsibėgėjant energijos taupymo vajui ugdymo įstaigos neliko nuošaly. Pirmiausia dėl Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramos: kaip tik iš jų skirta didžioji dalis lėšų viešosios paskirties pastatams renovuoti. Tikimasi, kad po renovacijos ugdymo įstaigose bus šilčiau ir sumažės šildymo sąnaudos. Didelės išlaidos mokyklos pastatui šildyti buvo viena pagrindinių Platelių gimnazijos problemų. Mokykla nemaža ją sudaro keturi korpusai: senasis, naujasis, valgyklos ir sporto salės. Arba, kaip direktorės pavaduotojas ūkio reikalams Stasys Jakštas juokauja – dvi mokyklos. Senasis korpusas pastatytas 1964 metais. Naujasis tokiu vadinamas irgi gali būti tik sąlygiškai – jis statytas 1978-aisiais. Tiesa, tada įrengtos patalpos neatsiliko nuo to meto standartų: buvo įrengtas centrinis šildymas, sporto salė. Visas šis kelių kartų moksleivių nutryptas, jau penktą dešimtį metų įpusėjęs mokyklos kompleksas tėra matęs kelis kosmetinius remontus. Kiek galėdama ją ramstė, lopė ir miestelio bendruomenė, bet apie kapitalinį remontą ir mokyklos vadovai, ir moksleiviai tik svajojo. S. Jakštas, pats buvęs Platelių gimnazijos mokinys, vis dar prisimena, kaip prieš žiemą kartu su mokytojais bei tėvais kamšydavo ir klijuodavo senus langus, kad nebūtų taip šalta. Plastikiniai langai abiejuose mokyklos pastatuose buvo sudėti tik 1993 metais.

,,

Ir šaldavo, ir kaisdavo Pagrindinė gimnazijos problema buvo tai, kad komfortiškos temperatūros didžiojoje patalpų dalyje nebūdavo nei vasarą, nei žiemą. „Senojoje mokyklos dalyje dar buvo įmanoma dirbti, klasėse nebuvo labai vėsu, o naujojoje, ypač viršutiniame aukšte, vasarą būdavo labai karšta, žiemą atvirkščiai – labai šalta“, – pasakojo pavaduotojas ūkio reikalams. 3 mln. litų, kurie Platelių gimnazijai buvo skirti iš ES struktūrinių fondų ir savivaldybės biudžeto, didelė suma atrodo tik nežinant reikalingų darbų apimties. Gimnazijoje buvo atnaujintos vėdinimo ir šildymo sistemos, pakeisti radiatoriai ir vamzdynai, visa elektros instaliacija – ši senajame pastate nebuvo keista nuo pat 1964 metų. Visur pakabinti nauji šviestuvai – senieji, tarnybą pradėję dar 1978-aisiais, buvo nebetinkami naudoti. Sutvarkytas ir pastato vidus. Klasėse atnaujintos grindys – pakeista visiškai susidėvėjusi, išpuvusi ir nuolat lopyta danga, sutvarkytos ir lubos bei sienos. Naujajame mokyklos pastate Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos reikalavimu įrengtas šlaitinis stogas. Senojo pastato stogas buvo šlaitinis, pakako jį rekonstruoti ir apšiltinti. Fasado sienos apšiltintos, padengtos struktūriniu tinku ir perdažytos. Renovacijos darbai jau baigti. Atostogaujantys moksleiviai dar neturėjo galimybės praktiškai įvertinti pokyčius, bet mokytojai mano, kad didžiausių pagyrimų turėtų sulaukti

situacija

11

neatpažįstamai pasikeitusi, šildoma ir vėdinama gimnazijos sporto salė. Visus darbus atliko konkursą Platelių gimnazijai renovuoti laimėjusi bendrovė „Sauslaukio statyba“.

Be remonto – 29 metus Molėtų mieste esantis vaikų lopšelisdarželis „Saulutė“ pradėjo veikti 1982 metais. 1993-iaisiais jis buvo reorganizuotas į darželį-mokyklą, o 2003 metais, kai mokyklai skirtos kitos patalpos, vėl atgavo darželio statusą. Taigi lopšelis-darželis „Saulutė“ kitąmet švęs trisdešimtmetį, bet nedaug trūko, kad solidžią sukaktį būtų sutikęs dar nesužinojęs, kas yra kapitalinis remontas. Nenuostabu, kad per tiek metų išklypo langai, durys, problemų ėmė kelti stogas. Lėšos, kurias pedagogai mieliausiai būtų skyrę vaikų ugdymo kokybei gerinti, keliaudavo šildymo sąskaitoms apmokėti. Lopšelio-darželio direktorė Gražina Pelakauskienė gyrė miestelio bendruomenę: tėvai visą laiką stengėsi, kad vaikams būtų kuo šilčiau ir patogiau. Bet pastatas buvo toks susidėvėjęs, kad kosmetinės priemonės nebegalėjo padėti. Šios ugdymo įstaigos renovacijai skirta daugiau kaip 1 mln. litų iš ES struktūrinės paramos ir savivaldybės lėšų. G. Pelakauskienė tikisi, kad atlikus renovacijos darbus pagerės estetinis vaizdas, atnaujinus pastato fasadus pailgės sienų ir kitų konstrukcijų eksploatavimo laikas, mažiau kainuos patalpų šildymas, bus sudarytos geresnės ugdymo sąlygos.

a u t i s ja i c 2011 Nr. 8

Profile for SA.lt (Statyba ir architektūra)

Statyba ir architektūra (2011/8)  

Statyba ir architektūra (2011/8)  

Advertisement