Page 20

Studentams – dar viena proga pasireikšti Šiuolaikiškoms kompanijoms nesvetimas noras suteikti progą akademiniam jaunimui išreikšti savo kūrybą. Koncernas „Saint-Gobain“ – vienas tokių. Jau aštuntą kartą koncerno padalinys „Isover“ rengia tarptautinį konkursą „ISOVER Multi-Comfort House“, skirtą architektūros, dizaino, statybų inžinerijos specialybių studentams. Originalus ir įspūdingas konkursas sulaukia didžiulio susidomėjimo – jame dalyvauja studentai iš daugiau kaip 20 pasaulio šalių, atstovaujantys bemaž 50 universitetų. Įprastai konkurso organizatoriai randa konkrečią vietą, konkretų objektą, sugalvoja temą ir pateikia studentams užduotį sukurti tą temą atspindintį projektą. Organizatorių manymu, dėl dabartinio ekonomikos spaudimo miestai nebegali būti plėtojami kaip anksčiau. Dėl būsto ir infrastruktūros stokos paklausios tampa nenaudojamos pramoninės teritorijos. Nors įkurtos netoli miesto, jos savotiškai būna atskirtos nuo centro. Pagrindinė šiųmečio konkurso užduotis – parengti schemą, kuri padėtų pamažu atnaujinti poindustrines teritorijas ir išsaugoti harmoniją su egzistuojančia urbanistine struktūra, įsilieti į urbanistinį miesto audinį. Konkurso tema – darnaus mikrorajono plėtros projektas, kuriame turi būti numatytas būstas 12–15 šeimų, sukurta infrastruktūra, vieta biurams, išspręsta laisvalaikio leidimo problema, būtų turizmo traukos centras. Šis projektas – sudėtinė regeneracijos programos dalis, naujos, darnios poindustrinės regeneracijos pavyzdys.

2011 Nr. 10

Pagal užduotį mikrorajone turėtų tilpti 12–15 šeimų, tad kiekvienas atskiros šeimos namas (pavienis, turintis bendrą sieną su gretimu namu, sujungtas namų eile) turi būti suplanuotas ir neužimti daugiau kaip 120 kvadratinių metrų ploto. Taip pat turi būti numatyta, kaip jis atrodys iš išorės. Kiekvienas konkurso dalyvis turės teisę parinkti projektui papildomas funkcijas, kurios jam atrodo būtinos: vietą poilsiui, verslui ir pan. Poindustrinis gabaliukas mieste gali būti be pastatų, bet galbūt su perspektyviu verslu apleistame krašte, nerealizuotomis galimybėmis. Užduoties esmė – rasti ir palaikyti architektūros talentus, įtraukti būsimus architektus į aktyvų dalyvavimą formuojant Europos miestų ateities plėtros viziją. Šiemet konkurso dalyviams reikės parengti darnios bendruomenės plėtros projektą, remiantis regeneracijos programa Trent Basin teritorijoje Notingeme (Jungtinė Karalystė). Šalia Trento upės esantis sklypas užima maždaug 11,7 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Jame šiuo metu yra sandėliai.

„Studentai yra jauni žmonės, todėl domisi viskuo, kuo tik galima. Ne išimtis ir mūsų konkursas: pirmaisiais metais į jį buvo žiūrima kiek nepatikliai, o jau po metų užteko vos užsiminti, ir būsimi dalyviai patys mus ragino greičiau paskelbti konkurso sąlygas“, – sakė konkurso Lietuvoje organizatorių bendrovės „Saint-Gobain statybos gaminiai“ pardavimų vadovas Liudas

Andrulis. Jis atkreipė dėmesį, kad ne visi susidomėję konkursu studentai pasiekia finišo tiesiąją – darbus pateikia maždaug trečdalis tų, kurie prisiima sąlygas. Kalbėdamas apie kūrybiškumą L. Andrulis pastebėjo, kad lietuviai studentai kai kuriais aspektais yra geresni už bendraamžius iš kitų šalių. „Mūsų studentų darbai anksčiau vykusiuose konkursuose buvo gero lygio, tačiau iki prizinių vietų trūko patirties tokio lygio renginiuose, nes buvo vertinamas ne tik kūrybiškumas, bet ir tos kūrybos pritaikymas konkrečioms vietoms, aplinkybėms. Tikimės, šis konkursas

bus sėkmingesnis Lietuvos studentams – gal trečias kartas nemeluos? Viliamės, kad kuo daugiau studentų dalyvautų šiame konkurse, praplėstų akiratį, įgytų naujos patirties. Juk ne kas dieną jie turi galimybę projektuoti pastatus Paryžiuje, Niujorke ar Notingeme. Tikimės, šis konkursas leis susipažinti su pažangiais „Isover“ sprendimais, „Multi Comfort“ namo koncepcija, susijusia su energijos taupymu“, – sakė L. Andrulis. Šių metų naujovė – konkursui studentai gali registruotis internetu http://www.isover-students.com/ students/, o visą informaciją būsimi dalyviai ras http://www.isover-students.com ir http://www.isover.lt.

Šiame konkurse svarbūs ne tik konstrukciniai, socialiniai, ekonominiai aspektai – būtina atsižvelgti ir į pastatus, kurie turėtų suteikti naujų postūmių miestui. Pastatai turės atitikti „Isover Multi-Comfort-House“ pastatų koncepciją – dokumentaciją pateiks konkurso organizatoriaus atstovas Lietuvoje – bendrovė „SaintGobain statybos gaminiai“. Konkursas vyks dviem etapais. Pirmas – nacionalinis etapas – vyks kiekvienoje šalyje, bus išrinkti trys geriausi darbai. Pirmosios vietos laimėtojas turės galimybę dalyvauti antrame, tarptautiniame, etape Bratislavoje (Slovakijoje). Kiekvienas iš dviejų etapų nugalėtojų gaus piniginius prizus už pirmas tris vietas. Papildomai gali apdovanoti ir vietos etapo organizatoriai. Konkurso pradžia bus paskelbta jau šį mėnesį, pabaiga – 2012 metų kovo 26 dieną. Pirmo etapo nugalėtojai bus apdovanoti gegužės 1-ąją. Tarptautinis etapas ir apdovanojimai įvyks 2012 metų gegužės 22–25 dienomis Bratislavoje. Lietuva prie tarptautinio „ISOVER Multi-Comfort House“ konkurso, kuriame dalyvauja įvairių šalių studentai, prisijungė trečią kartą. Dalyvauti gali pavieniai asmenys arba grupės, jas gali sudaryti ne daugiau kaip trys asmenys. Komanda gali pateikti tik vieną projektą ir dalyvauti tik vienos šalies rengiamame konkurse. Praėjusiais metais geriausiu Lietuvoje buvo pripažintas studentų darbas „V Tower – Dangodaržis“.

2011 Nr. 10

Profile for SA.lt (Statyba ir architektūra)

Statyba ir architektūra (2011/10)  

Statyba ir architektūra (2011/10)  

Advertisement