Page 1

Соціально-аналітичний тижневик Броварщини

програма

+

!

га Ува

+ урси НА ВСІ ПОДІЇ – нк 2 ко ВЛАСНИЙ ПОГЛЯД

ТБ

№ 23

20 липня 2012 р. П’ятниця Юридична підтримка: Броварська міська організація «Броварська рада ветеранів ОВС», вул. Енгельса, 1б

89964

передплатний індекс Сьогодні у номері:

Вдалих жнив!

СлабО дожити до ста?

на стор. 3

Семиполки: наказано вижити !

на стор. 9

Світильнянські русалуни на стор. 11

Актуально Верховній Раді запропонували штрафувати українців за кондиціонери і не тільки. Законопроект № 10694 пропонує підвищити штрафи за порушення правил користування житловими приміщеннями, сходовими клітинами, ліфтами, під’їздами, прибудинковими територіями з 17-51 грн. до 340-1360 грн. і з 51-119 грн. до 850-1700 грн. для посадовців.

стор. 4 У 2014 р. Олександр Каптаренко збирається на чемпіонат світу

Згідно із законом, до будь-якої людини можуть прийти й перевірити, як вона встановила кондиціонер, телеантену чи в дозволеному місці просвердлила дірки для вентиляції. Враховуючи, що цих правил не знає ніхто, порушниками стануть усі. На думку юристів, справжнє призначення документа – отримання додаткового прибутку.

У наступному номері

Последний передел Желаете своему ребенку счастливой и безбедной жизни? Отдайте его учиться на землеустроителя. Эта профессия в ближайшие десять лет будет в Украине самой востребованной – страну ожидает очередная реформа: под предлогом оптимизации административно-территориального деления политики собираются снова переделить землю и вообще лишить сельские советы права распоряжаться земельными участками.

На нашому сайті Черговий номер газети, відеоінтерв’ю із цікавими людьми, останні новини в країні, дискусії, опитування, гороскоп, погода в Броварах, конкурси, фотогалерея, реклама та багато іншого.

Наша адреса: м. Бровари, вул. Рокосовського, 2. Тел.: 7-27-28. www.oldcenter.info


2 Калейдоскоп новин: Українську книгу знищують? 12 червня, як заявляє президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін, Мінфін і Державна податкова служба оприлюднили намір знищити національну книгу. Нагадаємо, що в підготовленому проекті змін до Податкового кодексу передбачено ліквідацію з 1 січня 2013 року податкових пільг для української книги і друкованих ЗМІ, пише «Друг читача».

Велопробіг проти абортів З 28 липня по 9 серпня в Україні відбудеться велопробіг проти абортів. Його учасники проведуть пікети біля держадміністрацій, де всіляко звертатимуть увагу керівництва на проблему дітовбивства, вимагаючи повної заборони абортів. Велосипедисти стартуватимуть у Мукачево, а фінішуватимуть у Києві. У столиці велосипедисти проведуть пікет біля Верховної Ради з вимогою оголосити поза законом вбивство внутрішньоутробних дітей. Під час велопробігу до українських захисників дітей приєднаються велосипедисти з Чехії та Словаччини.

Важливо

Небезпечні знахідки Минуле й досі нагадує про себе вибухонебезпечними знахідками. Щорічно майже в кожному населеному пункті Броварського району знаходять боєприпаси часів війни. Особливо щедрий урожай мінометних мін, артснарядів, авіабомб фахівці «збирають» навесні та восени, коли активно проводяться земляні, польові та будівельні роботи.

школи; в с. Погреби, вул. Гагаріна, 10; с. Тарасівка, вул. Франка, 12; с. Семиполки, вул. Остерське шосе; м. Бровари, вул. Снаряд 152 мм знайдено в смт Калинівка

Молодіжна, 29 А; с. Гоголів; Рожнівському лісництві ДР «Залісся» (3 одиниці). 4 ручні гранати виявлено та утилізовано в с. Требухів по вул. Дружби, 10; смт Велика Димерка (вул. Парникова ,13), с. Семиполки (вул. Остерське шосе), смт Калита (краєзнавчий музей школи); 4 мінометні Мінометна міна 82 мм зі Скибина міни виявлено та знешкоджено в с. Скибин (лісосмуга, 2 одиниці), с. Гоголів (вул. За інформацією Броварського управ- Мороза, 6), с. Гоголів (лісосомуга); 63 набої ління ГУ МНС України в Київській об- знайдено в м. Бровари по вул. Незалежласті, усього з початку 2012 ності, 5. На щастя, боєприпароку групою піротехнічних си нікому не завдали горя. робіт Першого спеціальПрацівники МНС наного регіонального ценголошують: у випадку знатру швидкого реагування ходження підозрілого метаоперативно-рятувальної левого предмета ні в якому служби цивільного захисразі не можна до нього торту МНС було здійснено 14 катися. Необхідно припивиїздів на знешкодження нити будь-які роботи повибухонебезпечних предблизу небезпечного місця, метів часів війни. позначити та обгородити 9 артилерійських снайого й негайно повідомити рядів виявлено в краєзнав- Снаряд 152 мм, який за телефоном 101 або 102. чому музеї Калитянської знайдено в с. Залісся Інф. СЦ

Швидкі допомоги продають? П р ог р а м а «Гроші» знайшла на задньому дворі одного з київських автосалонів біля сотні нових карет швидкої допомоги, які не використовуються за призначенням. В автосалоні можна домовитися про їхню купівлю. Як відомо, перед Євро 2012 Міністерство охорони здоров’я закупило нові французькі Peugeot Boxer, які, згідно з накладними, було завезено в країну за два тижні до початку чемпіонату. Чому значна частина карет не використовується і як сталося, що їх продають в автосалоні, в документі не вказано.

ЗАПИТАЙТЕ В НОТАРІУСА Тетяни Миколаївни Бурбан Тел.: (04594) 3-60-51, 067-974-33-91

Звертайтеся за адресою: м. Бровари, вул. Гагаріна, 16, оф. 27, офісний центр ТОВ «Торговий дім Ліза» за ТЦ «Перекресток» Чи має право сільська рада посвідчувати довіреність на прийняття в дар нерухомості? Алла, м. Бровари Частинами першою та другою статті 319 Цивільного кодексу України (далі – Кодекс) встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право здійснювати щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Відповідно до частини першої статті 717 Кодексу, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність. Згідно з частиною третьою статті 245 Кодексу та пунктом четвертим частини другої статті 40 Закону України «Про нотаріат» (із змінами, внесеними Законом України від 01.10.2008), довіреність особи, яка проживає в населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпоряджання нерухомим майном, довіреностей на управління і розпоряджання корпоративними правами та довіреностей на користування і розпоряджання транспортними засобами.

Колонка головного редактора Бреду садом по прохолодній волозі трави. На яблунях, вишнях, кущах смородини, малини та аґрусу застигли прозорі сльозини липневої зливи. Вечірнє сонце опустило в сріблясті краплі свої перестиглі промінці. Сад – анітелень. Відкручую машину часу на 4 десятиліття назад… – А-а-а-а… – біжу з порізаним пальцем до бабусі, що обриває порічки. – Ай-я-яй… – хитає головою та. Потім нахиляється, з під-ніг вириває подорожник, обтирає листок об фартух і примотує до ранки. Я здивовано піднімаю на неї заплакані очі: «Оце й усе?». А бабуся вже чорнобривцем зчіплює крислатий лопух, одягає мені на голову дивовижного капелюха від сонця. – Біжи, грайся, – каже мені, а сама поспішає готувати компот. Ви ніколи не смакували бабусин компот, а то б не купували мінеральну воду, квас чи пиво: у спеку від навару з порічок, вишень та шовковиць нічого смачнішого та кориснішого нема. – Ге-е-ей!… – лопочу босими ногами по калюжах. Хвилина – і я вже на яблуні «білий налив», потім – вишні, завершую шовковицями. Через півгодини плетуся до бабусі: «Живіт болить…». Вона знову йде в садок – нашу зелену аптеку. В кружці вже настоюється подрібнена рослинка з блакитними квіточками-сонечками та ще одна – з жовтими квіточками-зірочками. – Пий, тільки пару ложок, – каже бабуся, – петрів батіг та звіробій помічні від «швидкої Насті». У животі «буря» стихає, і я знову галалі-галала вулицею… Коли вечір накидає на плечі чорну зірчасту накидку, стомлена й щаслива прожитим днем не поспішаю до хати: на вулиці бабуся приготувала купель, що пахкотить на всю околицю: – Мию тебе в любистку, щоб хлопці любили; у череді та чистотілі, щоб ніколи не хворіла; м’яті та мелісі, щоб гарною була й щасливою, – приказує старенька, обмиваючи мої натруджені за день ручки та ніжки. …Минула Петропавлівка, літо повернуло на другу половину. Скільки ж у тобі цвіту, літо? «Кожна рослинка – здоровинка», – підморгує сонце росяною краплею. Ірина Ющенко

Я отримала свідоцтво на право спадщини на частину квартири. Чи необхідно його реєструвати і що з ним робити далі? Ольга, смт Калита Відповідно до частини першої статті 1297 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право спадщини на нерухоме майно. Згідно зі статтею 1299 цього Кодексу, якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов’язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна (стаття 182 вказаного Кодексу), тобто в Бюро технічної інвентаризації. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна. Якщо складено новий заповіт, чи вважається старий таким, що втратив чинність? Микола Іванович, с. Русанів Згідно з частинами першою – четвертою статті 1254 Цивільного кодексу України, заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт. Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або в тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним. Якщо новий заповіт, складений заповідачем, був визнаний недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, крім випадків, встановлених статтями 225 і 231 цього Кодексу. Таким чином, заповідач у будь-який час може складати новий заповіт. При цьому скасування попереднього заповіту здійснюється як на підставі поданої ним заяви про скасування, так і без подання вказаної заяви. Однак у будь-якому випадку при підготовці до видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріусом перевіряється наявність заповіту за даними Спадкового реєстру.


Соціум

Гість номера

До мене, Рею! Красень Рей віддано дивиться в Сашкові очі, уважно слухає й чітко виконує всі команди: повзе до уявного злодія, подає лапу, «дякує» за увагу та по-собачому щиро «обціловує» свого господаря. Сьогодні 30-річний молодший інспектор-кінолог Броварського відділу ДСО Олександр Зеленський називає себе фанатом собак. А в дитинстві він боявся чотирилапих, як вогню. Адже на очах у дитини дворовий пес напав на матір. Олександр зізнається: думав, ніколи не буде на їхньому подвір’ї собаки. Та життя в селі (проживає в с. Шевченкове) вимагало охоронця. Коли хлопець приніс додому цуценя німецької вівчарки, за яке віддав немаленьку місячну зарплату штукатура-маляра, мати схопилася за серце. Та саме цей живий клубочок допоміг хлопцеві подолати страх до чотирилапих.

…5 років тому Сашко підібрав на вулиці безпритульну, брудну та хвору німецьку вівчарку, яка вороже і з недовірою ставилася до людей. Майже рік Сашко доводив Рею його винятковість та свою любов і відданість. Пес вдруге в своєму житті повірив людям. Повірив, щоб більше ніколи в них не розчаруватися. З того часу жертовно служить господарю в найризикованіших ситуаціях. А разом вони вдосконалюються. «Немає поганого собаки, є поганий господар. Людина повинна бути для чотирилапого прикладом, вожаком, який буде не тільки «ричати», а й захищати», – каже Олександр. Що потрібно, щоб виховати із собаки справжнього професіонала; про найцікавіші затримання, які провів Рей; як збирається Олександр вирішити питання безпритульних собак у місті, а також найзаповітніші мрії кінолога, – відповіді на ці та інші запитання знаходьте на сайті www.oldcenter.info у відеоінтерв’ю із кінологом Броварської ДСО Олександром Зеленським. Ірина Ющенко

3

Благословіть жнива розпочати 11 липня на Броварщині стартували жнива. Як годиться, святе діло розпочали зажинками – молитовно-господарським дійством, яке наші предки проводили завжди перед святом Петра й Павла (12 липня), коли достигало жито… У найспекотніші дні літа матінка-земля віддає людям свій найбільший скарб – хліб. настоятель місцевого храму отець Михайло разом із присутніми помолилися за майбутній урожай, потім батюшка благословив хліб, комбайнерів та їхню техніку. Після обрядів почалася робота комбайнів. Першими в цьому сезоні жнив у поле вийшли комбайнери з Гоголева – Андрій Степура та Володимир Лень. Колись після першого снопа господар із господинею влаштовували спільний обід родини й польових духів. Всі сідали навколо скатерки: їли, жартували, можна було й чарку випити. Тому, щоб не відДубову гілочку за пояс, щоб спини не боліли ступати від традицій, організатори свята – РДА спільно з СТОВ «Плато» подбали Цьогоріч жнива розпочали на про святковий стіл із справжніми Радченковому полі у с. Красилівка. українськими символами – хлібом Сонце змилувалося над людьми й не і салом. мучило того дня спекою. У ряд ви– Цього року плануємо зібрати шикувалася готова до жнив польова щонайменше 14 тис. тонн ранніх техніка. У вишитих сорочках із серпазернових та зернобобових культур. ми в руках вийшли на ниву господині Адже засіяно площу в 5135 га, – роз– народний колектив «Калинонька» повідає начальник управління агроіз смт Велика Димерка, який і пропромислового розвитку РДА Юрій демонстрував зажинковий обряд. За Теплюк. – Це на 1000 тонн більпрадавніми традиціями, перед нивою ше, ніж минулоріч. На сьогодні за господар із господинею розстелили масштабністю засіяних полів із 35 білий рушник і, щоб задобрити сонсільськогосподарських товариств це, поклали хліб та запалили свічку. можна виділити СТОВ «Княжицьке Лише після цього женці могли роз(с. Княжичі), «Журавушка», «Войпочинати роботу. Щоби спини не тівське», ФГ «Журавушка» та ФГ боліли, кожен женчик поклав за пояс «Волошкове поле» (с. Світильня). За дубову гілочку, а потім всі вправно словами Юрія Миколайовича, празрізали перші стебла цьогорічного цівники налаштовані оптимістичзолотого колосся. Яким буде перший но, тому планують зібрати урожай в сніп – щедрим, багатим чи бідним, повному обсязі. – таким видасться й наступний рік, Старт зроблено. Вдалих вам вважали наші предки. Зжаті коложнив, хлібороби! Отець Михайло благословляє на жнива ски господині зв’язали в сніп-квітку, Марія Кондратюк який зберігатиметься як оберіг під іконами до наступного року. Давно ми не жнемо жито й пшеницю серпами. Женці сьогодні – комбайнери. Саме вони відповідальні за збір урожаю. На святі зажинок керівництво Броварської РДА за високі показники в роботі відзначило подарунками 4 комбайнерів Броварщини: Сергія Ігнатенка з ФГ «Журавушка» (смт Велика Димерка), Олега Гайового з ПП «Сагро-Норд» (смт Калита), Анатолія Григорчука – СТОВ «Требухівське» (с. Требухів) та Володимира Бориспольця – СТОВ «Войтівське» (с. Войтів). Вони є прикладом для всіх, хто трудиться на полі. Першими в цьому сезоні жнив у поле вийшли комбайнери Але не все залежить від комбайнез Гоголева – Андрій Степура та Володимир Лень рів. На все, як кажуть, воля Божа. Тому

Не бійтеся, він не кусається… Я вже переповідала історію, що трапилася зі мною. Якщо в кількох словах… З Божою поміччю мені вдалося уникнути нападу здоровенного ротвейлера, якого без намордника вигулював 8-9-річний хлопчик. Озвірілий пес тягнув свого юного господаря, а той все вигукував: «Не бійтеся, він не кусається»! Можливо. Та чи знав про це сам собака? Те, що в Броварах вигулюють собак бійцівських (а також інших порід із підвищеною агресивністю) без намордника, – норма. Коли господар із ротвейлером, вівчаркою, доберманом, супердогом дефілює тротуаром, перехожі з острахом обходять їх по газону. Норма. Норма й коли собака нападає на людину, а господар відразу постраждалому претензії: «Ви спровокували мого пса – він не ку-

сається». Чим же спровокувала ротвейлера дитина, котра сиділа в колясці? На сьогодні хлопчик переніс уже 9 операцій.

І такі факти непоодинокі, адже для охорони помешкань броварчани все частіше вибирають агресивні поради собак, які важко піддаються соціалізації, і не замислюються, як правильно виховувати свого чотирилапого друга. Із останніх повідомлень, що надійшли до Броварського міськвідділу міліції: «На вулиці на мене зненацька напала й укусила сусідська німецька вівчарка. Тварина була без намордника, ніхто її не утримував на повідку. Як усе закінчилося – пам’ятаю погано…» – розповіла 73-річна броварчанка. Слідчо-оперативна група встановила власника тварини, а також свідків події. Хазяїну вівчарки загрожує адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 154 Кодексу про адміністративні правопорушення (порушення правил утримання

собак і кішок), що карається накладенням штрафу від 1 до 3-ох неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Штраф штрафом (він, до речі, не дуже лякає власників собак), але інші продовжуватимуть вигулювати псів без намордників та повідків! Єдиним гарантом безпеки для перехожих слугуватиме звичне: «Не бійтеся, він не кусається…». P.S. У столиці в 1997 році київська влада зобов’язала власників собак, котів і хижих тварин суворо дотримуватися санітарно-гігієнічних норм і Правил утримання, згідно з якими забороняється виводити за межі помешкання, садиби собак із підвищеною агресивністю без наявності коротких повідків, намордників та особистого номерного знаку. Соломія Мальована


4 Ви запитували Консультує юрист

Ольга Гагаріна

– Коли один із подружжя має право на утримання від іншого? Ніна Несенець, с. Русанів – Відповідно до ч.1 ст. 75 Сімейного кодексу України, подружжя повинно матеріально підтримувати одне одного. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може цю допомогу надавати. Критерієм визначення потреби в матеріальній допомозі є прожитковий мінімум. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом I, II чи III групи. До речі, законодавець зробив виняток щодо обов’язку утримання у випадку негідної поведінки в шлюбі того з подружжя, хто претендує на отримання допомоги. Тож будьте толерантні в шлюбі, аби вас не залишили в тяжку хвилину. – Розірвання шлюбу припиняє права особи на утримання? – Ні. Але при умові, що це право виникло в неї за час шлюбу. Тобто обставини, викладені в попередньому питанні (досягнення пенсійного віку, інвалідність), виникли під час шлюбу або протягом одного року від його розірвання, і особа потребує матеріальної допомоги. Законодавством передбачено і такий випадок: коли в зв’язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, піклуванням про членів сім’ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав можливості одержати освіту, працювати, обійняти відповідну посаду, він має право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і якщо є працездатним, за умови, що потребує матеріальної допомоги і що колишній чоловік/дружина може її надавати. Право на утримання в цьому випадку триває протягом трьох років від дня розірвання шлюбу. Таким чином, законодавство закріплює право на утримання, захищаючи одного з подружжя від важкого існування.

Будьте здорові!

Любов, що дарує вічність Нещодавно на чемпіонаті світу з настільного тенісу серед ветеранів, що відбувся в Швеції, Олександр Олександрович Каптаренко знову підтвердив своє почесне звання майстра спорту. Найдивовижніше, що славетному рекордсменові виповнилося 100 (!) років. …Він любить прокидатися разом із сонечком, щоб удосталь намилуватися погожою чи дощовою дниною, радіє буянню бузку чи захоплюється кружлянням заметілі. Олександр Каптаренко обожнює життя в усіх його проявах, бо знає йому справжню ціну. Народився в січні 1912 року в дружній родині, що мешкала в Санкт-Петербурзі. Мама – дитячий лікар, тато – економіст. Батьки захоплювалися класичною музикою, літературою, театром і прищеплювали дітям тонке відчуття прекрасного. Саме батьки посіяли в Сашковому серці рідкісну зернину шляхетності. У 4 роки хлопчина вже вмів читати, за допомогою мами та бабусі опанував німецьку мову. Все йому давалося ніби завиграшки – і навчання, і допомога по господарству. А ще його вабили різноманітні фізкультурні трюки. Особливо – на ковзанах по хрусткому льодку. Сашко видавав такі піруети з підстрибуванням, що у глядачів завмирали серця. …Безтурботне Сашкове дитинство обірвалося, коли спалахнула громадянська війна. Певний час єдиною їжею в сім’ї Каптаренків був кисіль із перемолотого вівса, а рідкісними ласощами – окрайчик глевкого сірого хліба. У 1919 році, знесилений голодом, помер братик. А за 5 років не стало матусі. Уже тоді викарбувався характер Сашка – не по роках вольовий та рішучий. Він узяв під своє крило дворічну сестричку Ельвіру й став її найпершим другом, порадником і наставником. А потім Олександра почало нестримно вабити небо. Успіхи вітчизняної авіації вражали, тож хлопець здобув освіту і пішов працювати на авіаційний завод. Завжди був в оточенні друзів, яких привертав щирий характер Сашка, його

Хвороби літа Лікарі стверджують: саме в спекотні місяці виникає небезпека серйозних сезонних хвороб – кишкових розладів, гострих респіраторних захворювань, сечостатевих інфекцій і алергій. Для мене літо – синонім здоров’я та гарного самопочуття. Ніколи б не повірила, що влітку можна захворіти на хворобу зими – ангіну, коли б сама не попалася на гачок цієї недуги. Сестра-медик каже, що ангіна – найчастіше з літніх захворювань. Де б я могла застудитися? Відчинене вікно? Кондиціонер? Чи це результат того, що з-під сонця якнайшвидше бігла охолодитися під душем? А може, це від випитої з холодильника склянки води? Виявляється, перепад температур тягне стрімке розмноження бактерій в мигдалинах – найчастіше це мікроорганізми гнійного стрептокока,

що зазвичай живуть із нами у злагоді… поки їх не потурбують. А сестра мене зовсім розчарувала: моє улюблене морозиво, яке я похапцем з’їла на обід, також могло розбудити мікроорганізми. Якби ж я його їла регулярно і не відразу після того, як з мене пашіло, мов із доменної печі, то ці ласощі загартували б горло й навіть стали б профілактикою ангіни. А ще ангіна дуже любить газовані напої, адже бульбашки подразнюють слизову оболонку, і в неї легко проникають бактерії.

життєлюбна вдача, уміння відстояти свою думку, тонке почуття гумору, дякуючи якому, він умів залагодити, здавалося, будь-який конфлікт. …Коли почалася Велика Вітчизняна, Олександр кинувся до військкомату з проханням направити його на фронт. Заледве вдалося переконати рвійного хлоп-

…Олександр Олександрович захопився настільним тенісом на початку 50-х років і згодом досяг неабияких успіхів, вигравши першість міста у змаганнях поміж новосибірських науковців. Отримавши статус судді республіканської, а згодом і всесоюзної категорії, об’ їздив десятки міст – від Владивостока до Прибалтики. Вийшовши на заслужений відпочинок, виступав у команді ветеранів-професіоналів. На міжнародних змаганнях тата завжди супроводжує донька Ольга. Минулого року були в Чехії, а потім донька подарувала йому подорож до Парижа. Нещодавно повернулися зі Швеції, де 100-річного рекордсмена уболівальники вітали стоячи. Ціле століття, ціла епоха відшуміла. Та й досі буяє невичерпною життєлюбністю його романтична вдача. О. О. Каптаренко Вже в 90-річному віці Олександр Капця, що його знання й здібності необхідні таренко видав першу книгу оповідань в тилу. Незабаром Ленінградський авіа- (загалом побачили світ 3 збірки його ційний завод евакуювали до Сибіру. Так прозових творів). Зараз він працює над Сашко Каптаренко потрапив до Ново- книгою філософських оповідань, пише й сибірська. Днями й ночами разом із ко- вірші. Текст набирає власноруч на друлегами розробляв стратегічно важливі карській машинці: вважає, на відміну від секретні креслення… комп’ютера, у неї є справжня душа. Уже по війні, блискуче закінчивши Кожен літній ранок, коли гостює в Новосибірський електротехнічний ін- донечки в Броварах, починає з плаванститут, Олександр Олександрович стає ня в басейні. На здоров’я не скаржитьпровідним інженером-конструктором ся, хіба що операцію з відновлення зору авіаційного обладнання, очолює кон- довелося зробити. На запитання, в чому структорське бюро. Не полишає заняття ж секрет довголіття, відповідає: «Її Верізноманітними видами спорту, захо- личність Любов надає нам надзвичайної плюється симфонічною музикою. Тоді й сили. Будьте милосердними, не черствійзустрів Кохання свого життя – білявку те душею, залишайтеся відкритими лише Маргариту. Народили й виховали двох прекрасним почуттям. Не зраджуйте кочудових донечок (Ольга – лікар сімейної ханих, вірно служіть обраній справі – і медицини, Віра – художниця). Маргари- вам обов’язково поталанить у житті, цій та Петрівна пішла за обрій, коли їй було невичерпній криниці Любові». за 90… Продовжувачами славного роду є Ліна Березіна 7 онуків і 7 правнуків. Фото автора Крім усього, ангіна може бути викликана вірусами. Як підказує друг Google, перш ніж виписувати антибіотик, лікарі рекомендують робити пацієнтам експрестест на стрептокок, адже не всі антибіотики діють проти вірусної інфекції. Сестра страхає: це небезпечна інфекція, що вимагає лікування серйозними ан-

тибіотиками, і не тими, що рекомендує Google. І якщо її не долікуєш, підступна хвороба призведе до ускладнень: болю у вусі, проблем із серцем, ревматизму та артриту, запалення нирок і… не хочеться думати про найгірше. Чіпляюся за останнє і благаю: «А може… проп’ю антибіотики, що залишилися від попередньої інфекції?». «Пий, – погоджується сестричка, – та це буде неефективно й небезпечно: для лікування різних бактерій потрібні різні антибіотики». Зітхаю і бреду до дверей. Доведеться весь тиждень лікувати ангіну й «пропити» весь курс призначених антибіотиків. Одне втішає: вибиватиму «клин клином» – біль у горлі зможу знімати… морозивом. Тим більше, це навіть рекомендують лікарі. Соломія Мальована


5

Живиця пам’яті

Світлини від світла душі

Уже котрий день біля Українського дому тривожно б’ється серце української мови, підбите незаконно ухваленим більшовиками у Верховній Раді мовним законом. У опозиції новий меседж: берегти сили на вибори. Молодь у щирому пориві не зіпсованих лукавством душ закрила своїми тілами українську мовно-політичну амбразуру і не здається. Уже п’ять голодувальників потрапили до лікарні. Мій жаль з приводу зради депутатів переростає в певність: ця студентська акція не буде пустоцвітом. На варту української мови і молоді стали митці. Молодечі серця зігрів теплом свого серця і запліднив їхні уми філософською мудрістю Євген Сверстюк, якого називають совістю української нації; виступили Василь Шкляр, автор знаменитого роману «Чорний ворон»; завідувач кабінету роботи з молоддю Національної спілки письменників України Сергій Пантюк, народна артистка України Ніна Матвієнко, невтомний Леопольд Ященко з хором «Гомін», молоді літератори, музиканти. У людській гущі працюють майстер-класи з декоративно-ужиткового мистецтва, народний університет, рівню якого можна позаздрити. Оборонців української мови підтримує й українська діаспора, протестуючи проти політики дискримінації державної мови в Україні. Позиція молоді – це урок із домашнім завданням, наслідком якого буде крок України до громадянського суспільства. А тепер до мовно-практичних питань. Кожному з нас доводиться оформляти документи, писати листи, заяви. Запам’ятаймо дві «формули» ділового мовлення: неправильно – у відповідності з законом; згідно закону; правильно – відповідно до (чого? – Р.в.) закону; згідно з (чим? – О.в.) законом. Слово «вірно» вживається, коли йдеться про вірність коханій людині чи ідеї, а також для підтвердження відповідності копії оригіналу. У решті випадків кажімо «правильно»: вірно любити, з оригіналом вірно; відповідати, говорити правильно. Будьмо вірні своїй мові й говорімо правильно.

У світі зростає популярність фотомистецтва, що потребує таланту, знань, образного мислення. Моя сьогоднішня розповідь – про фотомитця Миколу Івановича Семинога.

фото Наталії Гоменюк

На сторожі української мови

Миколі Семиногу допомагає фотографувати метелик Голубоокий і допитливий Миколка марив фотоапаратом ще з 2-го класу Великодимерської школи. Якось він приснився хлопцеві у вигляді гармошки з написом «Москва». Сон здійснився: батько з хрещеним купили йому на «тучі» (базар-товкучка) фотоапарат «Москва-2»… у вигляді гармошки. Відвідував шкільний фотогурток, доки його керівник М. С. Жерибор не сказав: «Миколо, ти мене вже переріс». Перше в житті робоче місце – фотоательє в рідному селі. Служачи в Каунасі в повітряно-десантних військах, друкувався у військових газетах. У перший стрибок із парашутом узяв фотоапарат. Якими ж прекрасними були сфотографовані ним земля і купол парашута!

М. І. Семиног. Хазяїн переїзду Микола Іванович із вдячністю згадує свого вчителя – талановитого фотопортретиста Броварського побуткомбінату Миколу Микитовича Строя, з яким працював після служби в армії. Він навчив

юнака тонкощів світлопису людини. Тоді польові звукозаписи народних пісень. були чорно-білі фотографії. Світло під- Тепер працює в Державному науковому силює вади обличчя, тому робили ретуш центрі захисту культурної спадщини від олівцями різної твердості, алюмінієвими етногенних катастроф, який організодротиками. У глухонімого фотографа вує ці експедиції. У пошуках народних Василя Івановича осягнув премудрощі скарбів у складі вузьких (фольклорних) проявлення плівок, виготовлення фо- та комплексних (етнографічних) екстографій. Із 1968 р. М. І. Семиног почав педицій об’їздив понад 500 сіл Чорноосвоювати кольорове фото. 25 років життя (1976 – 2001) віддано газеті «Нове життя», де працював фотокором. Не лише фотографував, а й писав. Жодна подія тих років у місті чи районі не обійшлася без пильного і професійного погляду Семиногового об’єктива. У 1983 р. на «відмінно» захистив М. І. Семиног. Мурашки рятуються дипломну роботу на факультеті журналістики Київського держуніверситету бильської зони, Сумщини, Черкащини, ім. Т. Г. Шевченка. Від аспірантури від- Івано-Франківщини, Львівщини, Жимовився. Двічі закінчував дворічні курси томирщини, Рівненщини, Київщини… журналістської майстерності Інституту Лише в експедиціях зробив кілька дежурналістики при Спілці журналістів. Це сятків тисяч світлин, багато з яких унібула найсерйозніша в його житті школа кальні. Має щастя спілкуватися з помайстерності. Досі братимами – неповторними творчими гріють серце зу- особистостями, зокрема з поетесою Лістрічі з найвидат- ною Костенко. Це свято його душі. А ще нішими фотомай- співає в київському фольклорному гурті страми України, «Володар», який у травні 2012 р. гідно Росії, Прибалтики, представляв Україну на Міжнародному майстер-класи ви- фольклорному фестивалі у Вільнюсі, у кладачів-професіо- «Великодимерських баламутах» – фольналів. клорному колективі рідного села, куди У 1987 р. був нещодавно повернувся після багатьох учасником Всеукра- років життя в Броварах. їнської та ВсесоюзМикола Іванович – багатолітній член ної фотовиставок Броварського літературно-митецькодо 150-річчя винай- го об’єднання «Криниця». А скільком дення фото. Став книжкам він дав життя як складальник членом Спілки фо- та фотоілюстратор – важко й полічитохудожників. ти! А скільки за життя було виставок, Про багато- презентацій! А ще ж іпостасі чоловіка, гранно обдаро- батька, дідуся… І світлини, світлини, ваних людей наш світлини… народ каже: і швець, і жнець, і на дуді Ми з ним кажемо не «фото», а «світгрець. Так і Семиног. Має добрий голос, лини». Це по-українськи, красиво і пракохається в автентичному співі. З 1994 вильно. Адже світлини Миколи Семир. їздить в експедиції в Чорнобильську нога народжені світлом – його душі й зону – фотографує, знімає відео, робить Божим.

90 – не межа! 22 липня Поліні (Пелагеї) Андріївні Мироненко виповнюється 90 років. Коли б я не заглянула до неї, вона клопочеться по господарству, бо не може без роботи: то в городі щось підсаповує, то в хаті наводить лад. А це придбала трійко курочок – має нові клопоти.

Я познайомилася з Поліною Андріївною в 2008 р., коли від Броварського краєзнавчого музею записувала свідчення про голодомор 1932 – 1933 рр. Вона розповіла: двоє хлопчиків, ніби налитих розтопленим воском, просять їсти. Це її двоюрідні брати Володя і Мишко Мироненки, опухлі від голоду. Згодом вони померли. Опух і десь пропав і їхній батько Петро Мироненко. Якось, повертаючись зі школи, на кладовищі (територія теперішнього базару на Пекарні), побачила присипану землею мертву людину з босими ногами. Розповідь Поліни Андріївни, єдина із

записаних у Броварях, потрапила до обласної Книги пам’яті жертв голодомору. Так минало дитинство: розкуркулення, заслання родичів, голод, колективізація. Училася в школі, потім на поліграфіста в Києві. Покинула навчання, боячись виключення. Перед війною працювала секретаркою в райкомі партії. На початку війни сім’ї працівників райкому евакуювали, а її залишили. Староста (комуніст) вніс її в списки на відправлення до Німеччини. Пережила «телячі» вагони, приниження, працю на чужині. Повернулася додому з сином Віктором на руках. Нім-

18-літня Поліна Мироненко

кені дали їй дитячу коляску, все необхідне для маляти. На кордоні «свої» обібрали до нитки. У Броварі приїхав і батько її сина – Василь Бортун. Вони стали подружжям. Народилося ще двоє синів: Анатолій і Валентин. Поліна вивчилася на бухгалтера. Працювала бухгалтером та головним бухгалтером райспоживспілки. …Уже помер чоловік, не стало й старшого сина Віктора. Живе сама. За стіною – онуки. Вдячна хрещеникові Віктору Малофієнку, що дбає про неї. Ось таке життя в кількох рядках. А скільки за ними горя і щастя, втрат і здобутків, смутку й радості! Зичу Вам, шановна Поліно Андріївно, здоров’я, довголіття, розуміння і підтримки людей. Нехай Ваш життєвий вечір буде довгим, світлим і сповненим радості. Адже 90 – це не межа!

Старший науковий працівник Броварського краєзнавчого музею Марія Овдієнко


6

Тусовка в центрі

Требухівський шарм Один раз побувала в Требухові, та цього було досить, щоб закохатися в село по самісінькі вуха. І не тільки в природу, а й у людей, які тут байдикувати не вміють. Відпочивають теж весело і з користю: футбол, танці, богатирські розваги… Окрасою села є танцювальний колектив «Шарм» (керівники – Анастасія Шелест та Алла Дяченко), який доводить: не перевелися в Україні, зокрема, в Требухові, таланти. У «Шармі», якому вже 5 років, вчать танцювати близько 60 діток трьох вікових категорій: молодша, середня і старша. Нещодавно учасники колективу повернулися з IV Міжнародного фестивалю-конкурсу дитячого та юнацького мистецтва «Зірки Прибережного» (Херсонська область, смт Лазурне), де Ангеліна Голець, Альона Ковбасинська, Євгенія Доматирко, Марина Скора, Аліна Грицан, Інна Кириленко своїм умінням підкорили журі. – Конкурс проходить четвертий рік поспіль у трьох вікових категоріях у номінаціях «хореографічне мистецтво», «естрадний», «сучасний» (модерн, джаз, хіп-хоп, фрістайл, брейк та інші танцювальні стилі) та народний танці, – розповідає хореограф танцювального колективу Анастасія Шелест. – Участь у конкурсі беруть сильні колективи, тому змагатися справді було з ким. Конкурсанти приїхали з Полтави, Луганська,

Кіровограда, Бердичева. Були учасники і з Росії (м. Єкатеринбург). Наші дітки сподобалися журі. В старшій віковій категорії у номінації «народний танець» зайняли ІІ місце. Виконували ірландський танок «Ритми Іспанії» та російський народний танець «В роще пел соловушка». Отримали дві грамоти, подяку, диплом лауреата ІІ-го ступеня та подарунки від Управління культури й туризму Херсонської обласної держадміністрації. Перше місце посів колектив з Івано-Франківщини «Галицькі візерунки». У молодшій віковій категорії, номінації «естрадний танець» відзначили нашу Валерію Куць. Я також не залишилася без подарунка – за вагомий внесок у розвиток хореографічного мистецтва отримала подяку від ОДА.

го свята. Протягом 5 днів щовечора відбувався якийсь захід, учасники конкурсу розучували кричалочки, разом танцювали.

Яке враження справила на дітей ця поїздка? – Діти дуже задоволені. Набралися досвіду, побачили, що таке Україна. Заслужені хореографи Херсонщини проводили майстер-класи з

А чим ще займаєтеся?

– Танцюємо зранку й до вечора. Для мене щастя – передавати своє вміння дітям.

Кому хочете подякувати?

Без групи підтримки «Шарму» ну ніяк!

А як вдалося потрапити на цей конкурс?

Требухівчанки дуже сподобалися журі фестивалю-конкурсу

– Знайшли оголошення на сайті, подали заявку. Нас радо зустріли. Люди дуже привітні, відкриті. Для діток цей фестиваль – велика подія, адже вони потрапили в атмосферу дитячо-

класичної та сучасної хореографії. Дуже цікаво спостерігати за їхньою роботою із нашими дітками. Ми вже сумуємо за конкурсом, хочеться поїхати ще. Візьмемо батьків, групу підтримки.

Якими перемогами вже можете похвалитися? – Далі Броварського району не їздили, але в районних конкурсах неодноразово займали перші-другі місця.

Оце вам любителі! Сучасні козаки, може, й не мають звичного колись оселедця, але це зовсім не заважає їм залишатися такими ж силачами, як у давні часи. Тільки тепер вони не махають шаблюкою, а… піднімають машини.

На Всеукраїнський спортивний фестиваль «Козацькі розваги» в Чернігів 5 та 6 липня помірятися силами з’їхалися команди козаків із 16 областей України. Першого дня хлопці приглядалися до суперників: чи є поміж конкурентів рівні їм? А наступного супергерої з Требухова Олександр Удовенко, Андрій Карпенко та Іван Бабичев показали, на що здатні. Варто зазначити, що в змаганнях брали участь важкоатлети-професіонали, а требухівці – єдині з категорії «любителі». Та це не додало їм комплексів. Хлопці хвацько виконали всі вправи: й мішки на швидкість переносили, і канат

Хіба не шарм?!

Олександр Удовенко: «І про мене почитаєте в «Старому центрі».

та колоду двохсотпудову через перешкоди перетягували, й «чобіток» стопудовий через планку перекидали, й важезні камені на тумби складали. І на заздрість усім посіли ІІІ призове місце, поступившись професіоналам з Донецької області (І місце) та Полтавщини (ІІ місце). Оце вам і любителі! Приємно, що саме требухівські богатирі представляли на змаганнях всю Київську область. Наші хлопці виклалися на всі 100% і не підвели віце-прем’єра федерації боксу Броварського

– Величезне спасибі нашому спонсорові Сергію Оксюті, який не байдужий до розвитку обдарованої молоді в Требухові. Раніше до кого ми тільки не зверталися – ніхто не підтримував, тому й не мали змоги їздити на серйозні конкурси та фестивалі. А це дуже важливо для нашого подальшого творчого розвитку. Дякуємо організаторам конкурсу-фестивалю, невгамовній групі підтримки, яка їздила разом з нами: Людмилі Оксюті, Антоніні Данько, Олесі Каленченко, Юлії Оснач, Каті Плесканівській, Тетяні Чайці; вчителю англійської мови Юлії Кривенко, педагогу-організатору Яні Фромець, хореографу й заступнику директора з виховної роботи Тетяні Куць. Ми раді, що побували на фестивалі, адже привезли з собою повен міх вражень та нові знайомства. Подивилися на інших і себе показали. І знову пересвідчилися: наші діти – талановиті! Наступного року обов’язково поїдемо ЩЕ! району Сергія Оксюту та Фонд розвитку громад «Лівобережна Київщина», які фінансово підтримали требухівських богатирів. Сергій Михайлович постійно допомагає хлопцям у придбанні необхідного для тренувань знаряддя та тренажерів, які регулярно доводиться оновлювати. Требухів із гордістю зустрічав своїх героїв, які привезли додому медалі, почесні грамоти й спортивні подарунки. Хлопці геройством не хизуються. Адже в житті вони скромні, як і всі, навчаються і працюють. Та лише свисніть – кинуться в вогонь і воду, на власному прикладі покажуть, на що здатні українські богатирі! Запитую їх: «Що треба для того, щоб стати такими силачами, як ви?». У відповідь: «Хороший настрій і… трішечки наполегливості». P.S. Від редакції: особлива подяка Олександру Удовенку, який на змаганнях виступав у футболці «Я читаю «Старий центр». Ліля Світлична


8 Цей рік в історії 105 років тому (1907) – міщанин І. Ієрусалимський відкрив у Броварах чавуноливарне виробництво. 105 років тому (1907) – з Києва до Броварів почав курсувати трамвай.

75 років тому (1937) – у Броварах почав працювати протитуберкульозний санаторій. 75 років тому (1937) – на Всесоюзній виставці сільськогосподарських підприємств у Москві трудова колонія № 5 із Броварів була визнана кращою.

55 років тому (1957) – на базі Броварського деревообробного комбінату створений завод холодильників. 40 років тому (1972) – збудований спортивний комплекс ЗПМ «Металург». 35 років тому (1977) – у Броварах відкрилася школа № 8. 35 років тому (1977) – кінотеатр «Прометей», розрахований на 800 місць, прийняв перших глядачів.

35 років тому (1977) – у Броварах створений спеціалізований трест «Теплицьтехмонтаж». 30 років тому (1982) – відкрилося Броварське училище фізичної культури. 30 років тому (1982) – у Броварах почав працювати пологовий будинок на 120 місць.

Машина часу

Святий мандрівник Сьогодні розповімо про уродженця нашого краю, мандрівника Василя Григоровича-Барського, який протягом 24 років пішки обійшов пів-Європи, побував в Азії та Африці, про що залишив численні записи. Народився Василь Григорович-Барський 1 січня 1701 року в Літках у заможній купецькій родині. Згодом сім’я перебралася до Києва, де батько Василя займався торгівлею, перебуваючи одночасно на посаді старости соборної подільської церкви Успіння Богородиці Пирогощі. Людина грамотна, він дав сину початкові знання, вважаючи, що цього йому буде достатньо на все життя. Але, бажаючи вчитися далі, Василь таємно від батька добився прихильності ректора Києво-Могилянської академії Феофана Прокоповича і був зарахований до бурси. Тут він вивчав слов’янські мови, латинь і Закон Божий, дійшов до класу риторики. Однак у 1723 році через хворобу був змушений залишити навчання і поїхати до Львова, який у ті часи славився лікарськими традиціями. Окрім цього, хлопця цікавили ще й учені мужі міста, з якими він мріяв познайомитися. Добирався Василь пішки. У Львові його вилікували, але повертатися до Києва юнак не збирався. Мріяв відвідати італійські міста Бар і Рим. Вирушив у дорогу разом зі своїм товаришем Юстином Леницьким. Добралися до столиці Угорщини, про що Василь писав: « Место оно разделено есть на две части: един град старый, камнем крепко огражденный, на единой стране реки, именуемый Пешт; другой каштель или замок новый на горе, такожде или крепче каменною огражден стеною, на другой стране реки. И иже именуется латински и немецки Буда, славенски же Будим». Мандрівників, однак, у місто не пустили – не було необхідних документів. Василь і Юстин незабаром дісталися столиці Австрії – Відня, про який Григорович-Барський висловився у своїх нотатках як про «рай земний». Перейшли Альпи. Перед мандрівниками постала Італія, але раптом Василь захворів – відкрилася на нозі стара рана, його стала бити лихоманка. Юстин не захотів бути поряд із хворим товаришем і покинув його напризволяще. Василь Григорович-Барський опинився в лікарні, але пробув у ній недовго і втік. Ледве пересуваючись, він досяг Неаполя, під стінами якого давня хвороба відступила. Емоційно описав він архітектурні перлини цього міста: «Что же реку о лепотном строении его, которое увеселяет сердце и очи видящим, аще кто узрит

костелы, они суть прекрасного иждивения, чинного расположения, совершенной меры в высоте, долготе и широте, лепотного строения отвне покровлены цению, внутрь же великими резаными досками мраморными, иные белыми, иные черными, иные червлеными, иные пестрыми и всяко все различновидными

Василь Григорович-Барський цветы». Потім попрямував до серця Італії – Рима. Василь записує у своєму щоденнику: «Рим отвне зело многокрасен. Много бо услаждают зеницы людские оные церкви древним строением здание, с многими главами, цению и медию покровлены и позлащенные на себе кресты имущими». Із Рима Григорович-Барський пішов у Венецію, побачивши яку, назвав її «нетленной девицей». На цьому хотів уже припинити свої мандри і повернутися додому, але бажання побачити світ перемогло, і він попрямував далі... Відвідав острови Крит і Родос, побував у Віфлеємі, Йордані та на Синаї, бачив своїми очима і описав міста Тріполі, Дамаск, Александрію, Каїр та багато інших. З жов-

Наш земляк із Борисполя

Усім відоме ім’я Павла Платоновича Чубинського – українського поета, фольклориста, етнолога, який восени 1862 року написав «Ще не вмерла Україна». Цей вірш згодом став відомим як національний гімн українського народу. У дещо зміненому вигляді він став Державним Гімном України згідно із Законом України, ухваленим Верховною Радою 6 березня 2003 року. Павло Чубинський – уродженець Бориспільщини. Він народився 27 січня 1839 року на хуторі, що нині входить у межі Борисполя, помер 26 січня 1884 року і похований у Борисполі. Здавалося б, чому він має бути нашим земляком? Не тому, що бував у Броварах – Чубинський тривалий час жив на броварських теренах. Не дивуйтеся і не гортайте біографічні довідники – нічого подібного ви там не знайдете.

П. П. Чубинський

Іще навчаючись у Петербурзі, він брав участь у діяльності української громади. Був автором журналу «Основа», де познайомився з Т. Шевченком. Після мітингу проти розправи над учасниками варшавської маніфестації Чубинського виключили з університету, й він повернувся в Україну. 1862 року в Києві кілька українофільських гуртків об’єдналися в Громаду, серед перших членів якої був і П. Чубинський. Після слідства його вислали на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції. У 1869 році йому дозволяють повернутися в Україну, щоб очолити експедицію в Південно-Західний край для етнографічних та статистичних досліджень. Протягом двох років експедиція досліджувала Київську, Волинську, Подільську

тня 1725 по лютий 1726 року перебував на Святій горі – в Афонському монастирі. Далі – Єрусалим. У Дамаску Григорович-Барський прийняв постриг монаха від антіохійського патріарха Сильвестра і через рік знову був у дорозі. Місто Александрія запам’яталося йому древніми обелісками, а столиця Єгипту Каїр – брудними вулицями. Єгипетські піраміди пілігрим назвав фараоновими горами, які «иже суть четверограничные, всякая граница на стоп 75, высота же их есть на стоп пятьсот». У 1741 році він одержав звістку про смерть батька і вирішив повернутися до Києва. Та з від’їздом не склалося, тим більше, що російський посол у Константинополі Вешняков запропонував Василю Григоровичу-Барському посаду посольського священика, посилаючись на відповідний указ імператриці Катерини Другої. Однак мандрівний монах відмовився від пропозиції і знову опинився на Афоні, де довгий час працював у бібліотеках греко-православних монастирів. Згодом Григорович-Барський повернувся до Константинополя, де на нього чекала прикра звістка – новий російський посол Неплюєв видав наказ арештувати мандрівного монаха й відправити в Росію. Той тікає, через Афіни та Бухарест у 1747 році добирається Києва. За кілька тижнів після прибуття додому Василь Григорович-Барський помер. Був похований у Києво-Братському монастирі. На могилі мандрівника було вибито напис: «Церквей, монастырей и градов красоту, Удолий глубину, гор знатных высоту, Ступением своим и пядию измерил, И чрез перо свое Отечество уверил О маловедомых в подсолнечной вещах». Після смерті мандрівника залишилися його численні записи, які зберігала його мати. Перша публікація щоденників була здійснена у 1788 році згідно з розпорядженням і на кошти князя Г. Потьомкіна. Видавець, який займався цим, зазначав: «В Малой России и в окружающих оную губерниях нет ни одного места и дома, где бы не было такого списка. Почти во всех российских семинариях для епархиальных архиереев по нескольку раз ее (рукопись) переписывали, благочестивые же люди из духовных и мирских состояний за великие деньги доставали оную». губернії, частину Мінської, Гродненської, Люблінської, Седлецької губерній та Бессарабію. У 1873 році Російське Географічне товариство нагородило Чубинського золотою медаллю. 1875 року він одержав золоту медаль Міжнародного етнографічного конгресу в Парижі. З 1877 року Чубинський працював чиновником Міністерства шляхів у Петербурзі. Через деякий час тяжко захворів, у квітні 1879 року пішов у відставку. Жив у Борисполі та на своєму хуторі. 1880 року Павла Платоновича розбив параліч, і він до кінця життя був прикутий до ліжка. То, скажете, до чого тут броварське земляцтво? Усе дуже просто. Хутір Нова Олександрівка, де він жив, знаходився поблизу села Велика Олександрівка (нині Бориспільського району). І входили вони разом із Пухівкою, Зазим’ям, Погребами, Биківнею, Княжичами, Малою Олександрівкою і Ремерсовкою до меж Броварської волості, яка існувала в такому вигляді до 1917 року. Скажете, не броварець? Сторінку підготував Володимир Мельник


9

Соціум

Коммунальная война – Да что вы! Давно войны не было. Считай, лет семьдесят как… – ответит вам любая местная «бизнес-бабушка», торгующая на обочине в центре Семиполок овощами и молодой картошкой. – Это – разруха! – Неправда, – возмутится ее «деловой человек», присевший на лавочке в тени забора. – Бабе просто солнце голову напекло! Разруха у тех, кто работать не умеет. А мир или война… Мы, украинцы, по-любому выживем. И ведь, действительно, выживают! Барщину, колхозы, Голодомор, советскую власть… Вся тяготы в Семиполках преодолели, все трудности пережили. Но какой ценой? В 1880 г., в царские времена, здесь проживало 2 733 человек, работали земская школа, библиотека и шесть ярмарок. В 2012 г., спустя сто тридцать лет и две больших войны, картина местной жизни почти не изменилась: 3 024 жителей, школа, библиотека и базар… Правда, прогресс не обошел село стороной – в «наследство» от советской власти Семиполкам достались котельная и Дом культуры. Но использовать сразу оба объекта для удовлетворения повседневных нужд люди не сумели и по причине недостатка средств в местном бюджете сделали выбор в пользу духовности. Поэтому теперь в селе целых две достопримечательности: Дом культуры красуется обновленным фасадом, а развалины котельной символизируют окончательную разруху коммунального хозяйства. Иными словами, досуг и развлечения в Семиполках по-прежнему дело общественное, но в быту здесь уже давно каждый выживает в одиночку. Доказательством тому – отчет председателя сельсовета Николая Василенко за первые пять месяцев 2012 г. Из 211 тыс. бюджетных гривен на ремонт Дома культуры потрачено 126 тыс. гривен или 59% местного бюджета. А на коммунальные нужды, как то на уборку снега, наведение порядка на кладбище, ямочный ремонт дорог, оказание социальной помощи нуждающимся односельчанам и пр., денег в Семиполках не нашлось! Эти траты оплачивали местные спонсоры, то есть те, кто «умеет работать». – Вы к нам, в военный городок, загляните! – вмешивается в разговор аккуратно одетая молодая женщина. Она остановила свой «ланос» рядом с огородным «супермаркетом», чтобы купить молодой картошки. – У нас клуб, школа и котельная действуют… Мы тоже работать умеем! Но что толку… С тех пор, как нас к Семиполкам присоединили, только и ждем, когда тоже разруха начнется… Сколько лет уже с сельсоветом бьемся за бюджетные деньги! Проще настоящую войну выиграть, чем с бюрократами сражаться…

Два в одном Если ехать, опять же, из Киева в Чернигов, то, не доезжая Семиполок, слева от дороги, внимательный водитель

какого бюджета покрывать расходы на жилищно-коммунальное хозяйство? Кто оплатит вывоз мусора, горячее и холодное водоснабжение, отопление, текущий ремонт жилого фонда? Дядя? Какой «дядя», военный или гражданский? Киевская областная администрация в ответ на жалобы отставников отписалась: «Решение вопроса о ремонте может быть учтено при составлении перечня объектов для финансирования за счет государственного и областного бюджетов при условии предоставления Броварской РГА в установленном порядке проектно-сметной документации и в пределах лимитов, выделенных Киевской области…» Т. е. никогда. Депутат Броварского райсовета Татьяна Филиппова сообщила: вопросы «по предоставлению коммунальных услуг, водоснабжению, водоотводу, вывозу мусора, содержанию придомовых территорий переданы на рассмотрение». Ждите ответа… Из сельсовета Семиполок пришло письмо: «Ваше открытое обращение принято к сведению. Председателю постоянной комиссии поручено рассмотреть, дать предложения и вынести на пленарное заседание для принятия (или непринятия) решения в соответствии с действующим законодательством».

тесь! Будете платить за отсутствующую горячую воду, за холодные батареи, за горы мусора и неубранный снег столько, сколько вам насчитают». А мы хотим сами выбирать, кому платить и сколько, но только за реально выполненные работы и нормально оказанные услуги. – Не поверив обещаниям сельсовета о проведении ремонта в подъездах, – рассказывает другой отставник, – мы все сделали сами. Собрали деньги, побелили, покрасили панели, установили новые двери. Наши жены посадили у домов клумбы с цветами. Сантехнику ремонтируем самостоятельно. Из-за ненадежности центрального отопления многие соседи заглушили батареи и греют квартиры индивидуальными котлами… Но перерасчет квартплаты нам делать отказываются! – А с мусором что творят? – включается в разговор еще один «военнопленный». – У нас в городке всего одна улица, десять многоквартирных домов, 1 430 жителей, из которых 225 детей. Два магазина, две остановки общественного транспорта и две урны для мусора. Это цифры санитарного паспорта. А коммунальщики считают, что в городке живет то 1 004, то 980, то 1 430 человек. И соответственно свои расчеты строят. Они калькуляцию делают так, что, например, в 2009 г. отбросов было 1 780 кубов, а в 2010 г. – 2 041 куб. Делят на количество населения и получают, что на каждого ребенка и взрослого в сутки приходится по 5 с лишним литров мусора! Ага, на дворе кризис, работы никакой нет, пенсии на жизнь не хватает, а мы стали больше покупать и больше мусорить? – Главное, – продолжает Владимир Брюхов, – что сельские и районные бюрократы никак не году кто-то из генералов подсчитал, хотят понять… Мы не что в городке при в/ч А0415 прожилишних расходов от них вает больше отставных офицеров и требуем, а порядка. Мы прапорщиков, чем находящихся на хотим, чтобы тарифы действительной службе! Зачем трабыли прозрачными, тить военный бюджет на теперь уже понятными и, главгражданских лиц? ное, обоснованными. И решение было принято «шокоЧтобы администрация ладное»: внутри общего забора терсельсовета с жителями Единственная, риторию разделили металлической встречалась постоянно, она же центральная улица военного городка сеткой. По одну ее сторону остались а не только накануне военные объекты, по другую – гражвыборов. Нас, военных данские дома. Пятиэтажки и часть Министерство обороны доложило, пенсионеров, которые обладают и жилищно-коммунального хозяйства что с 2008 г. оно не имеет никакого отно- навыками, и знаниями нужными, в гоминистерство обороны передало сель- шения к бытовым проблемам военного родке много. Мы и сами можем наше совету, а землю оставило за собой. Но городка, а потому просит более не бес- коммунальное хозяйство обслуживать, чтобы селянам было «интереснее» при- покоить. а не содержать «сказочных» сантехнинять «на довольствие» своего скромноВоенная прокуратура Центрального ков, которые в ведомости числятся, но го бюджета такое хлопотное хозяйство, региона Украины проинформировала, их никто никогда живьем не видел! И, в Семиполкам от государственных щедрот что учетные документы на системы во- конце концов, почему территориальная выделили 2,5 млн гривен. Берите «прида- дообеспечения и канализации в/ч А0415 община, как считают чиновники, не именое» и радуйтесь! «не подлежали передаче органам местно- ет права контролировать работу комОднако «военная хитрость» скоро го самоуправления» и были уничтожены. мунального предприятия «Надія», чью была обнаружена: на баланс сельсовеКороче говоря, в битве бюрократов работу та же община оплачивает? Зачем та были переданы только дома и часть победителей не оказалось, а случились нам такая власть, если от нее никакой коммуникаций, а очистные сооружения только проигравшие… пользы нет, а только беспорядок один? и все остальное осталось под контролем Хороший вопрос, не правда ли? армии… Но вряд ли он будет услышан в СемиТак в Семиполках началась коммуполках. Там, видимо полагают, что отнальная война между армейскими и ставники, их жены и дети, привыкшие гражданскими бюрократами с одной к тяготам армейского быта, выживут стороны и семьями отставных военных – «по-любому». Поэтому в отчете о дес другой. ятельности сельсовета за январь– Мы – не военные, мы – май 2012 г. в графе «финансирование военнопленные! – говорит Владимир ЖКХ» значится «0, 0 грн.». Зато на Брюхов, председатель Броварской ор- капитальный ремонт собственного 2,5 млн. гривен были быстро ганизации бесквартирных офицеров. – помещения местная администрация потрачены на первоочередные нужды: Другого жилья у нас не было, нет и уже потратила 51 тыс. гривен – почти четремонт скважин для подачи воды, водо- никогда не будет. Чиновники это знают и верть сельского бюджета. провода и пр. А потом встал вопрос: из держат нас в заложниках: «Куда вы денеАлександр Матюшенко Фото автора

Борьба за выживание

увидит железные ворота и контрольно-пропускной пункт. Но это не совсем военный объект. Здесь, за невысоким забором, «два в одном» расположены воинская часть А0415 и жилой городок. Когда-то это был небольшой гарнизон, где в советские времена размещались военные связисты, подчинявшиеся непосредственно Москве и, соответственно, финансировавшиеся из бюджета министерства обороны СССР. Благодаря этим обстоятельствам офицеры и прапорщики бригады жили не в казармах, а в современных по тем временам пятиэтажках. Потому служить здесь было престижно и для последующей карьеры полезно… Независимой Украине грех было отказываться от такого «подарка», поэтому воинскую часть хотя и переформировали, но задачи оставили прежние: обеспечение оперативной связи Генерального штаба министерства обороны. Почему бы и нет? Личный состав вполне квалифицирован, жильем обеспечен, пусть служат и радуются! …Хорошо ли, плохо ли, до 2008 г. военные, как и все прочие украинцы, дожили. Вернее, сумели выжить. Но в том

Фото автора

По дороге из Киева в Чернигов ни один проезжий не минует Семиполки. И обязательно обратит внимание на главную местную достопримечательность: полуразрушенное здание котельной на самом въезде в село. Неужели недавно была война?

Военнопленные коммунального хозяйства

Битва бюрократов


10

ТБ-програма

20:30 Т/с «Жіночий лікар» 22:25 Х/Ф «ПОДВІЙНЕ ПРІЗВИЩЕ»

22:00, 23:00 Т/с «Секретні матеріали-4»

СТБ

08:00, 13:40, 18:40 Новини 08:10 ФУТБОЛ. ЖІНКИ. КАМЕРУН - БРАЗИЛІЯ 10:00 ФУТБОЛ. ЖІНКИ. США ФРАНЦІЯ 11:50 ФУТБОЛ. ЖІНКИ. ЯПОНІЯ - КАНАДА 13:50 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ГОНДУРАС - МАРОККО. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 16:00, 21:10 «Futbol Mundial». Міжнародний тележурнал 16:35 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ІСПАНІЯ - ЯПОНІЯ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 18:50 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ОАЕ - УРУГВАЙ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 21:50 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ВЕЛИКОБРИТАНІЯ - СЕНЕГАЛ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ

06:55 Т/с «Комісар Рекс» 09:00, 18:10 «Неймовірна правда про зірок» 10:00 «Врятуйте нашу сім’ю» 11:50 Т/с «Тетянин день» 13:50 «Битва екстрасенсів. Війна титанів» 15:55 «Все буде добре!» 18:00, 22:00 «Вікна-Новини» 19:10 Т/с «Карамель» 20:10 «Зіркове життя. Мисливиці за чужими чоловіками» 21:10 «Зіркове життя. Нещасні в коханні» 22:40 «Зіркове життя. Випробування смертю» 23:55 «Паралельний світ»

«УКРАЇНА»

06:10 Срібний апельсин 07:00, 17:00, 19:00 Події 07:10, 17:10, 19:15 Події Спорт 07:15, 18:00 Т/с «Єфросинія. Продовження» 08:15, 13:00 Т/с «Слід» 10:00 Т/с «Подружжя» 11:00 Т/с «Висяки - 2» 12:00 Ток-шоу «Нехай говорять» 15:35 Щиросерде зізнання 16:00 Федеральний суддя 17:15 Критична точка 19:20 Ток-шоу «Говорить Україна» 20:00 Т/с «Катине кохання - 2» 21:00 «Нова хвиля в Юрмалі 2012»

НОВИЙ КАНАЛ

06:25, 07:25 Kids Time 06:30 М/с «Нові пригоди мисливців на привидів» 07:30, 19:00 Репортер 07:45 Т/с «Як сказав Джим» 09:05, 15:50 Т/с «Молодята» 10:25 Т/с «Татусеві дочки» 13:55 М/с «Пригоди Джекі Чана» 14:45, 15:45 Teen Time 14:50 Т/с «Друзі» 16:55, 19:50 Т/с «Не родись вродлива» 17:55 Т/с «Вороніни» 19:15 Спортрепортер 19:25 Піраньї 20:50 Т/С «БАЛЬЗАКІВСЬКИЙ ВІК, АБО ВСІ ЧОЛОВІКИ СВО...» 21:55 Кухня на двох 22:55 Т/с «Щасливі разом»

ICTV

06:20, 07:35 Ділові факти 06:30, 09:25, 12:55, 19:25 Спорт 06:35, 13:00 Анекдоти поукраїнськи 06:55 Т/с «Леся+Рома» 07:40 Максимум в Україні 08:45 Факти. Ранок 09:30, 19:30 Надзвичайні новини 10:35, 16:35 Т/с «Далекобійники» 12:45 Факти. День 13:05, 20:15 Т/с «Морські дияволи» 15:20, 22:15 Т/с «Прокурорська перевірка» 18:45 Факти. Вечір 23:30 Т/с «Особливо небезпечний»

2+2

06:00 М/с «Галактичний футбол» 06:30, 07:00, 07:30 М/с «Бен 10. Інопланетна надсила» 08:00, 18:00 «Крила Росії» 09:00, 21:00 Новини 2+2 09:15, 21:15 «Проспорт» 09:20 «ДАІ. Дорожні війни» 09:55, 10:20 Т/с «Слідаки» 10:55 Т/с «Москва. Три вокзали-2» 11:55, 21:20 «Ульотне відео поросійськи» 12:20 Х/Ф «НАЦІЯ ПРИБУЛЬЦІВ. ДУША Й ТІЛО» 14:10 Х/Ф «БІГЛИЙ ВОГОНЬ» 16:00 «Таємниці світу. Гіпноз» 17:00 «Битва планет» 19:00 «Убойне відео» 20:00 «Шалене відео поукраїнськи» 20:30 «Угон по-нашому» На виробниче підприємство в м. Бровари потрібен головний бухгалтер. Обов’язки: організація обліку «з нуля», знання 1С-8. Зварювальникаргонник 5-6 розряду. Досвід роботи з нержавіючою сталлю. Тел.: (044) 592-90-94, 050-330-67-46 Работа в Броварах Требуется расклейщик объявлений – мужчина от 35 лет! Александр Телефон: 0971234999

ФУТБОЛ

П’ятниця 27 липня ПЕРШИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ

06:00 Ранкова молитва 06:05, 07:00, 08:00 Новини 06:10, 07:05, 08:05 Спорт 06:20 Від першої особи 07:15 Мультфільм 07:25 Ера бізнесу 07:35, 08:40 Формула любові. О.Меньшиков. 1-2 ч. 08:15 Корисні поради 09:00 Підсумки дня 09:20 Ми - патріоти 12:05 Діловий світ 12:20 «Надвечір’я» з Т. Щербатюк 12:50 Околиця 13:15 Діловий світ. Агросектор 13:20 Олімпійський бенефіс В.Моїсеєнка та В.Данильця 17:20 Шляхами України 17:40 Діловий світ 17:55 Бенефіс Є.Шифріна. «25 років на сцені» 21:00 Підсумки дня 21:20 Прем’єра. Олімпійські пристрасті 23:00 Олімпіада-2012. Церемонія відкриття

1+1

06:30, 19:30 ТСН: «Телевізійна служба новин» 07:30 М/с «Тімон і Пумба» 08:00, 14:15 Т/с «Щоденник доктора Зайцевої» 09:05 «Територія обману» 10:10 «Їхні звичаї» 11:15 «Цілковите перевтілення - 3» 12:10, 13:10 Т/с «Метод Лаврової» 15:20 Мелодрама «Доньки - матері» 20:15 Х/Ф «ПОВІТРЯНА ТЮРМА» 22:50 Х/Ф «ЩО ПРИХОВУЄ БРЕХНЯ»

ІНТЕР

05:05 Т/с «Маршрут Милосердя» 06:30, 07:35, 08:10, 08:35 «Ранок з Інтером» 07:00 «Новини» 07:10 Ранок з Інтером 07:30 Спорт у Подробицях 08:00, 08:30, 09:00, 12:00, 18:00 Новини 09:10 Т/с «Повернення Мухтара-2» 11:00 Т/с «Мій лагідний і ніжний мент» 12:15 Д/с «Слідство вели... з Леонідом Каневським» 14:05 «Сімейний суд» 15:05 «Судові справи» 16:00 Т/с «Псевдонім «Албанець» закл. 18:10 Т/с «Кровинка» 19:05 Програма «Про життя» 20:00 «Подробиці» 20:25 «Спорт у Подробицях» 20:30 Т/с «Жіночий лікар» 22:30 Х/Ф «МАТРИЦЯ»

СТБ

06:40 Х/Ф «СОЛОДКА ЖІНКА» Здається в оренду перукарня смт. Калинівка вул. Північна, 6-а тел. 067-580-11-37

Підприємство шукає на постійну роботу: ЗВАРЮВАЛЬНИКАСЛЮСАРЯ від 3 розряду (з/п від 3200 грн) ЗВАРЮВАЛЬНИКІВ В АРМАТУРНИЙ ЦЕХ від 3 розряду (з/п від 2700 грн) Переробки оплачуються подвійно! Офіційне працевлаштування, соц. забезпечення, гуртожиток. (063) 136-61-10

08:4 Х/Ф «АМЕРИКАНСЬКА ДОЧКА» 10:45 «Зважені та щасливі» 17:40, 22:00 «Вiкна-Новини» 17:50 «Правила життя. Напівфабрикати: у пошуках м’яса 18:50 «Правила життя. Упаковка. Прихована загроза» 20:00 «Російські сенсації. Як заповідали кумири» 21:00 «Російські сенсації. Брат за брата» 22:25 Х/Ф «НА МОСТУ»

18:20 «Futbol Mundial». Міжнародний тележурнал 19:10 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. МЕКСИКА - КОРЕЯ 21:00 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ГАБОН - ШВЕЙЦАРІЯ 22:50 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. БІЛОРУСЬ - НОВА ЗЕЛАНДІЯ

«УКРАЇНА»

ПЕРШИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ

06:00 Срібний апельсин 07:00, 17:00, 19:00 Події 07:10, 17:10, 19:15 Події Спорт 07:15, 18:00 Т/с «Єфросинія. Продовження» 08:15, 13:00 Т/с «Слід» 10:00 Т/с «Подружжя» 11:00 Т/с «Висяки - 2» 12:00 Ток-шоу «Нехай говорять» 15:35 Щиросерде зізнання 16:00 Федеральний суддя 17:15 Критична точка 19:20 Ток-шоу «Говорить Україна» 20:00 Т/с «Катине кохання - 2» 21:00 «Нова хвиля в Юрмалі 2012»

НОВИЙ КАНАЛ

06:25, 07:25 Kids Time 06:30 М/с «Нові пригоди мисливців на привидів» 07:30, 19:00 Репортер 07:45 Т/с «Як сказав Джим» 09:05, 15:50 Т/с «Молодята» 10:25 Т/с «Татусеві дочки» 13:55 М/с «Пригоди Джекі Чана» 14:45, 15:45 Teen Time 14:50 Т/с «Друзі» 16:55, 19:50 Т/с «Не родись вродлива» 17:55 Т/с «Вороніни» 19:15, 23:50 Спортрепортер 19:25 Піраньї 20:50 Х/Ф «ВАСАБІ» 22:50 Т/с «Щасливі разом»

ICTV

06:20, 07:35 Ділові факти 06:30, 09:25, 12:55, 19:25 Спорт 06:35 Анекдоти по-українськи 06:55 Т/с «Леся+Рома» 07:40 Стоп-10 08:45 Факти. Ранок 09:30, 19:30 Надзвичайні новини 10:30, 16:30 Т/с «Далекобійники» 12:45 Факти. День 13:00, 20:15 Т/с «Морські дияволи» 15:20, 22:15 Т/с «Прокурорська перевірка» 18:45 Факти. Вечір 23:30 Т/с «Особливо небезпечний»

2+2

06:00 М/с «Галактичний футбол» 06:30, 07:00, 07:30 М/с «Бен 10. Інопланетна надсила» 08:00, 17:50 «Крила Росії» 09:00, 21:00 Новини 2+2 09:15, 21:15 «Проспорт» 09:20 «ДАІ. Дорожні війни» 09:55, 10:20 Т/с «Слідаки» 10:55 Т/с «Москва. Три вокзали-2» 11:55, 12:25, 21:20 «Ульотне відео по-російськи» 12:50 Х/Ф «1612» 15:50 «Таємниці світу. Війна за людське тіло» 16:50 «В пошуках нової Землі» 18:50 ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ З ФУТБОЛУ. 3 ТУР «ДИНАМО-ГОВЕРЛА» (ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ) 22:00, 23:00 Т/с «Секретні матеріали-4»

ФУТБОЛ

08:00, 14:00, 19:00 Новини 08:15 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ГОНДУРАС - МАРОККО 10:10 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ІСПАНІЯ - ЯПОНІЯ 12:05 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ОАЕ - УРУГВАЙ 14:20, 06:10 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ВЕЛИКОБРИТАНІЯ - СЕНЕГАЛ 16:20 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ЄГИПЕТ - БРАЗИЛІЯ

Продаж ділянки Київська обл., Броварський р-н, смт Велика Димерка, вул. Вокзальна, 25 км від Києва. Унікальна пропозиція!!! Ділянка 9 соток під забудову, в селищі з розвиненою інфраструктурою, неподалік ліс. Документи готові. На ділянці - комунікації. 11 000 у.о. 096-16-26-872, 067 498 68 02 Стоматологічній клініці на постійну роботу потрібні: – АСИСТЕНТ СТОМАТОЛОГА з досвідом роботи – СТАРША МЕДСЕСТРА – ЛІКАР-СТОМАТОЛОГ (досвід роботи від 3-х років) Тел.: 6-02-20, 4-60-25 097-026-14-06, 063-78-111-71

Субота 28 липня

06:00 Ранкова молитва 06:10 Мультфільм 06:20 Світ Православ’я 07:00 Ера здоров’я 07:25 Корисні поради 07:45 Олімпійський виклик 08:00 Це було недавно, це було давно. Л.Утьосов 09:00 Богослужіння з нагоди річниці Хрещення Русі 12:45 Школа юного суперагента 13:05 Олімпійські пристрасті. Д/с «Наші» 13:30 Олімпійські ігри. Академічна гребля 14:35 Олімпійські пристрасті. День 15:00 Олімпійські новини 15:15 Зелений коридор 15:35 Олімпійські ігри. Бокс. Дзюдо. Стрільба з лука. Кульова стрільба 18:40 Олімпійські пристрасті. Інші новини 19:00 В ПЕРЕРВІ: Олімпійські новини 19:35 Олімпійські ігри. Дзюдо 20:00 Зворотний зв’язок 20:10 Олімпійські пристрасті. Вечір 20:50 Мегалот 21:00 Підсумки дня 21:20 Олімпійські пристрасті. Вечір 21:25 Олімпійські ігри. Плавання. Півфінал. Фінал 23:00 Олімпійські пристрасті

1+1

06:00 М/ф «Смурфи» 06:40 «Справжні лікарі - 2» 07:40 «Кулінарні курси з Юлією Висоцькою» 08:05 «Світське життя» 09:00 «Хто там?» 10:10 М/с «Русалонька - 3» 10:35 М/с «Тімон і Пумба» 11:00 «Світ навиворіт - 3» 12:10 «Велика різниця поукраїнському» 13:25 Х/Ф «ТАТУСЬ ОДРУЖУЄТЬСЯ» 15:25 Х/Ф «ТАК СОБІ КАНІКУЛИ» 17:15 Т/с «Даїшники» 19:30 ТСН: «Телевізійна служба новин» 20:00 Х/Ф «ВАГІТНА БАБУСЯ»

ІНТЕР

06:00 Т/с «Російський шоколад» 09:20 «Городок» 10:00 «Найрозумніший» 11:55 Т/с «Найщасливіша» 15:45 Міжнародний фестиваль гумору «Юрмала 2011» 17:35 «Вечірній квартал. Спецвипуск» 19:00 «Розсмішити коміка» 20:00 «Подробиці» 20:30 «Вечірній Київ» 22:30 Х/Ф «МАТРИЦЯ: ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ»

СТБ

06:10 Х/Ф «ЧЕРВОНІ ВІТРИЛА» 07:40 «Караоке на Майдані» 08:40 «Сніданок з Юлією Висоцькою» 08:50 «Їмо вдома» 10:00 Х/Ф «АС» 12:05 «Неймовірна правда про зірок» 14:50 «Зіркове життя. Випробування смертю» 15:50 «Зіркове життя. Мисливиці за чужими чоловіками» 16:55 «Зіркове життя. Нещасні в коханні»

18:00 Т/с «Почати спочатку. Марта» 22:00 «Моя правда. Наташа Корольова» 23:00 «Моя правда. Серьога. Життя під грифом «секретно»

«УКРАЇНА»

06:00 Срібний апельсин 07:00, 19:00 Події 07:10 Події Спорт 07:15, 14:35 Т/с «Інтерни» 08:10 Х/Ф «БЕТХОВЕН - 2» 10:00 Таємниці зірок 11:00, 19:20 «Нова хвиля в Юрмалі - 2012» 15:00 Т/с «Чиста проба» 17:00 Т/с «Пілот міжнародних авіаліній» 22:10 Т/с «Бігти»

НОВИЙ КАНАЛ

06:55 Інтуїція 09:00 М/с «Качині історії» 09:35 М/с «Пінгвіни з Мадагаскару» 10:00 Кабріоліто 11:00 Пікнік 12:00 Новий погляд 13:00 Кухня на двох 14:05 Скетч-шоу «Красуні» 15:10 Х/Ф «ТАТОВІ ЗНОВУ 17» 17:15 Х/Ф «ЩОДЕННИКИ НЯНЬКИ» 19:40 Т/С «БАЛЬЗАКІВСЬКИЙ ВІК, АБО ВСІ ЧОЛОВІКИ СВО...» 23:50 Спортрепортер 23:55 Х/Ф «ДРУЖИНА МАНДРІВНИКА У ЧАСІ»

ICTV

06:45 Т/с «Поліцейська академія» 08:35 Зірка YouTube 09:45 Дача 10:15 Квартирне питання 11:15 Стоп-10 12:15 Провокатор. Спецвипуск 13:15 Спорт 13:20 Твій рахунок 14:20 Дивитися всім! 15:20 Х/Ф «У СМЕРТЕЛЬНІЙ НЕБЕЗПЕЦІ» 17:45 Максимум в Україні 18:45 Факти. Вечір 19:00 Т/с «Картина крейдою»

2+2

08:00 Мультфільми 08:55 М/с «Генератор Рекс» 09:55 «Проспорт» 10:00 Т/с «Пригоди Конана» 13:00, 13:50 «Ульотне відео поросійськи» 14:45, 15:50, 16:55, 18:00 Т/с «Банди» 19:20 ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ З ФУТБОЛУ. 3 ТУР «МЕТАЛІСТ - МЕТАЛУРГ (ЗАПОРІЖЖЯ)».ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 21:30 «Змова лялькарів. За наказом богів». 22:30 Х/Ф «ГАЗОНОКОСИЛЬНИК»

ФУТБОЛ

08:00, 18:40 Новини 08:10 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ЄГИПЕТ - БРАЗИЛІЯ 10:05 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. МЕКСИКА - КОРЕЯ 11:55 Пляжний волейбол. Пряма трансляція 13:55 ФУТБОЛ. ЖІНКИ. ЯПОНІЯ - ШВЕЦІЯ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ. У ПЕРЕРВІ - НОВИНИ 16:00, 21:00 «Шістнадцять історій не тільки про спорт» 16:35 ВОЛЕЙБОЛ. ЖІНКИ. ВЕЛИКОБРИТАНІЯ - РОСІЯ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 18:20 «Російський слід на Альбіоні» 18:50 ФУТБОЛ. ЖІНКИ. США - КОЛУМБІЯ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 21:35 ФУТБОЛ. ЖІНКИ. ФРАНЦІЯ - КНДР. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ

Додатковий дохід без продажу та капіталовкладень. Запис на співбесіду з 10:00 до 18:00 (крім неділі) за тел. 067-765-04-53 Требуется ТОРГОВЫЙ ПРЕДСТАВИТЕЛЬ, МЕРЧЕНДАЙЗЕР Работа с 7.00, полная занятость, зарплата достойная. (067) 619-20-93 Коляска дитяча ROAN світло-коричнева, ідеальний стан, зима-літо, дешево! 067-369-76-02 Інвалідний візок виробництва США, дешево Требуется конструктор – дизайнер мебели Знание программ AUTOCAD. 3DMax. dobe Fotoshop, ARCHICAD, Уверенный пользователь ПК, MC OfficeКомпьютерная 3D-визуализация. Разработка полного комплекта чертежей по изделию. Татьяна Леонидовна, Адрес: Киевская, 146 Телефон: (097)9757709 (044)2239529

23:50

ВОЛЕЙБОЛ. ЖІНКИ. БРАЗИЛІЯ - ТУРЕЧЧИНА. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ

Неділя 29 липня ПЕРШИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ

06:00 Ранкова молитва 06:10 Мультфільм 06:20 Крок до зірок 07:00 Це було недавно, це було давно. Л.Утьосов 07:35 Сільський час 08:00 Укравтоконтинент 08:20 Корисні поради 08:45 Олімпійський виклик 09:10 Смішний та ще смішніший 09:35 Крок до зірок. Євробачення 10:25 Олімпійські пристрасті. Ранок 11:10 Олімпійські ігри. Стрільба з лука 12:25 Олімпійські ігри. Фехтування-Ч/ Шабля/ Одиночка/ 64; 32; 16; чвертьфінал 13:30 Олімпійські ігри. Плавання. Кульова стрільба 14:40 Олімпійські пристрасті. День 15:00 В ПЕРЕРВІ: Олімпійські новини 15:05 Олімпійські пристрасті. День. Д/с «Наші» 15:45 Олімпійські ігри. Бокс 17:05 Олімпійські ігри. Стрибки у воду 17:50 Олімпійські пристрасті. Інші новини 18:20 Діловий світ. Тиждень 18:55 ФУТБОЛ. ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ. ПРЕМ’ЄРЛІГА. «ШАХТАР» (ДОНЕЦЬК) - «КРИВБАС» (КРИВИЙ РІГ) 19:45 В ПЕРЕРВІ: Головний аргумент 21:00 Підсумки тижня 21:20 Олімпійські пристрасті 21:35 Олімпійські ігри. Плавання. Півфінал. Фінал 21:55 Олімпійські ігри. Плавання. Фінал. Брас 22:50 Олімпійські пристрасті

1+1

06:20 «Концерт гурту Джонас Бразерс» 07:45 Мультфільм 08:10 «Ремонт +» 09:00 Лотерея «Лото-забава» 10:10 М/с «Русалонька - 3» 10:35 М/с «Тімон і Пумба» 11:00 «Чотири весілля» 12:10 «Велика різниця поукраїнському» 13:05 Х/Ф «ФРАНЦУЗ» 15:15, 17:15 Т/с «Даїшники» 19:30, 23:10 «ТСН-тиждень» 20:15 Х/Ф «ДЖЕНТЛЬМЕНИ УДАЧІ» 22:10 «Світське життя» 23:55 Х/Ф «КРИВАВА МАМА»

ІНТЕР

09:30 «Школа доктора Комаровського» 10:10 Х/Ф «СУЄТА СУЄТ» 12:00 «Вечірній Київ» 14:00 Т/с «Білий налив» 18:00, 20:25 Т/с «Петрівка, 38» 20:00 «Подробиці» 22:25 Х/Ф «МАТРИЦЯ. РЕВОЛЮЦІЯ»

СТБ

06:45 Х/Ф «ПОЛІЦЕЙСЬКІ ТА ЗЛОДІЇ» 08:50 «Сніданок з Юлією Висоцькою» 09:00 «Їмо вдома» 10:55 «Неймовірні історії кохання» 11:55 «Караоке на Майдані» 12:55 «Зіркове життя. Заміж за іноземця» 14:00 «Російські сенсації. Брат за брата» 15:00 Т/с «Почати спочатку. Марта» 19:00 «Битва екстрасенсів» 20:05 Х/Ф «МАМА НАПРОКАТ»

Нерухомість

22:05 Х/Ф «ДОГЛЯДАЛЬНИЦЯ»

«УКРАЇНА»

06:00 Срібний апельсин 06:45, 19:00 Події 07:10 Х/Ф «БЕТХОВЕН - 3» 09:00 Ласкаво просимо 10:00 Герої екрану 11:10 «Нова хвиля в Юрмалі 2012» 14:00, 22:10 Т/с «Інтерни» 15:10 Т/с «Чиста проба» 16:10 Т/с «Пілот міжнародних авіаліній» 19:20 «Нова хвиля в Юрмалі - 2012». Гала-концерт. Закриття фестивалю

НОВИЙ КАНАЛ

06:25 Кліпси 06:45 Інтуїція 07:45 Церква Христова 08:00, 09:30 М/с «Пінгвіни з Мадагаскару» 08:20 М/с «Качині історії» 09:50 Світлі голови. Літні ігри 11:00 Хто зверху? 12:55 Шури-Амури 13:55 Мачо не плачуть 15:00 Скетч-шоу «Красуні» 15:40 Х/Ф «ЩОДЕННИКИ НЯНЬКИ» 17:50 Х/Ф «ВАСАБІ» 19:45 Х/Ф «ОСТАННІЙ САМУРАЙ» 22:50 Х/Ф «КРУТІ ХЛОПЦІ»

ICTV

06:00 Світанок 06:35 Квартирне питання 07:35 Дача 08:20 Анекдоти по-українськи 08:40 Твій рахунок 09:40 Дивитися всім! 10:40 ОлімпіЛяпи 11:00 Козирне життя 12:00 Інший футбол 12:25 Спорт 12:30 Наша Russia 13:25 Т/с «Картина крейдою» 18:45 Факти. Вечір 19:45 Т/с «Без права на помилку» 23:40 Х/Ф «ЕКЗОРЦИСТ. ПОЧАТОК»

2+2

08:00 Мультфільми 08:55 М/с «Генератор Рекс» 10:00 Х/Ф «КОРОТКЕ ЗАМИКАННЯ» 12:00 Т/с «Пригоди Конана» 13:00, 13:50 «Ульотне відео поросійськи» 14:45 «Змова лялькарів. Кільця долі» 15:50 «Змова лялькарів. Біси для Росії» 16:55 «Змова лялькарів. Шпигуни з сузір’я Оріон» 18:00 «Змова лялькарів. Хто врятує Землю?» 19:20 ЧЕМПІОНАТ УКРАЇНИ З ФУТБОЛУ. 3 ТУР. «ДНІПРО-МЕТАЛУРГ (ДОНЕЦЬК)». ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 21:30 «Профутбол» 22:30 Х/Ф «КІКБОКСЕР»

ФУТБОЛ

08:00 Новини 08:15, 16:20, 21:00 «Шістнадцять історій не тільки про спорт» 09:05 ФУТБОЛ. ЖІНКИ. ЯПОНІЯ - ШВЕЦІЯ 11:00 ФУТБОЛ. ЖІНКИ. США КОЛУМБІЯ 12:55 Пляжний волейбол. Пряма трансляція 13:55 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ЄГИПЕТ - НОВА ЗЕЛАНДІЯ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ. У ПЕРЕРВІ - НОВИНИ 16:00 «Російський слід на Альбіоні» 16:50 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. БРАЗИЛІЯ - БІЛОРУСЬ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 18:55 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. СЕНЕГАЛ - УРУГВАЙ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ. У ПЕРЕРВІ - НОВИНИ 21:35 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ВЕЛИКОБРИТАНІЯ - ОАЕ. ПРЯМА ТРАНСЛЯЦІЯ 23:45 ФУТБОЛ. ЧОЛОВІКИ. ІСПАНІЯ - ГОНДУРАС

Продам гараж Предлагается к продаже гараж в г. Бровары, по ул. Декабристов, в гаражном кооперативе «Травневый», машиномест – 1, площадь гаража – 21кв. м., обшит вагонкой Примечания: СМОТРОВАЯ ЯМА, ПОГРЕБ, охрана, РАЗМЕР 3,6 Х 6,1. Цена: 6000$, торг.

Продаю земельну ділянку під забудову 25, 8 соток, Калита. Ціна договірна тел.: 68-4-36 моб.: 097-10-85-831 Ніна Тимофіївна Продається земельна ділянка під забудову, 18 соток. Електричні лінії поруч, газифікація, зручний під’їзд. СМТ Калита по вулиці Гоголя. Ціна договірна тел. 067-725-86-32 Продам ділянку в Гоголеві 20 соток. Продаю землю 16 соток під забудоПочаток села. ву, с. Красилівка. Комунікації поруч. Зручний під’їзд. Власник 097-494-29-32. Ціна договірна 097-277-34-89. Ціна договірна тел. 093-520-76-05. Юрій

Шановні читачі! У програмі телебачення можливі зміни. Стежте за оголошеннями дикторів ТБ.


Відлуння подій 5 липня засідання броварського осередку Товариства української мови було виїзним. Саме в ці дні в Києві біля Українського дому зібралися мітингувальники, не згодні з ухваленням «мовного» законопроекту, тому члени Товариства опинилися в епіцентрі подій. Прийшло кілька сотень небайдужих українців, і не тільки політиків. Посередині на сходах сиділи ті, хто голодує на знак протесту. Довгою і, як завжди, пристрасною промовою запам’ятався Тягнибок. Виступа-

На підтримку мови

ли депутати… Когось «мовне питання» зачепило за живе, а хтось використав його як засіб чергового піару. А коли ми вже збиралися їхати, побачили активістів із Броварів, одягнених у футболки з зображенням Віталія Запорожця. Щодо гасел. Одне з них запам’яталося: «Ворог, який хоче знищити народ, починає зі знищення мови» (Андрій Малишко). З осені в нашому місті розпочнеться серія зустрічей із авторами й перекладачами дитячої літератури. Є домовленість про співпрацю з однією з броварських книгарень. Запрошуватимуться як місцеві автори, так і письменники

з інших міст, популярні в Україні. До слова, декому з них уже надійшли запрошення від Товариства. Також плануються зустрічі з істориками, митцями, тематичні виставки. Наступне засідання відбудеться 19 липня о 19.00. Воно має стати установчим. Товариство української мови буде зареєстроване в місті – поки що, до остаточного затвердження статуту, шляхом повідомлення. Лідія Стрельченко

Якою мовою ми розмовляємо? Уже нікого не здивуєш тим, що правильною українською мовою в нашій країні розмовляють переважно педагоги та телеведучі. Хоча, ввімкнувши телевізор, іноді й не розбереш, що мають на увазі люди по той бік екрана – надпис «мерові уродини» змусив мозок випасти в прострацію хвилин на 10, поки не дійшло, що йдеться про його день народження. Незвично звучать і «Европа», «поліціянт», «зодіяк»… Та справа навіть не в цьому. Обласні центри та периферія, здається, спілкуються різними мовами. Чи це дивовижний мікс? – Доця, што ти там робіш? – запитує молода турботлива матуся у дитини, що грається в пісочниці. – Ви мєня чуєтє? – кричить у слухавку продавщиця, намагаючись знайти місце, де телефон «ловить» мережу. Аякже, треба ж відрізнитися від натовпу. Можна взагалі свою мову при-

думати. Наче й у школі всі вчилися, і не повинно б такого бути, але ж де та грамотність візьметься, коли батько розмовляє російською, мати – українською, а дитина, бува, таке слово видасть, що й вуха поскручуються! От і виходить, що живемо ми, як оті чухраїнці з відомої усмішки Остапа Вишні – якось воно та буде. А буде воно, мабуть, так, що й мова стане мертвою, і нація така щезне з лиця Землі. Про яку націю може йтися, коли інколи мову нашу не можна ідентифікувати – чи то російська, чи білоруська – хто його знає? Все просто: дивимося «мильні опери» російською, новини – українською, трохи часу, і вуаля – маємо людей, які, щоб розмовляти літературною рідною мовою, мають добряче

напружити звивини, та так напружити, що неозброєним оком видно, як у голові спрацьовує перекладач. Тож нічого дивуватися, коли на якесь запитання в телепередачі, де відповідь має прозвучати українською, гість відповідає півгодинним «ееее…» – він думає, як перекласти чергове слово. За прикладами теж далеко йти не треба, варто вийти з дому й підняти голову. А на вивісках – написи, які змусили б філологів спочатку сміятися, а потім невтішно ридати. «УЮТНІ квартири, – написано на одній, – оплата погодинно та ПОСУТОЧНО». «Товари на БУД ЯКИЙ смак», «Організація МІРОПРИЄМСТВ» – вивіски просто «зносять дах» тому, хто старанно вивчав рідну мову. Хотілося б побачити тих, хто складає такі «грамотні» оголошення… Здивувало й те, що діти середнього шкільного віку довго сперечалися, як же правильно пишеться слово – «носкИ» чи «носкІ», хоча правильно «шкарпетки». Сумно констатувати, що переважна більшість із нас говорить близькою до рідної, але все ж не українською мовою. Куди ж поділася наша грамотність, панове? Яна Борщ

Як же в Світильні чекали на свято Іва- й розпочалося… «шоу», яке організував на Купала! Традиції об’єднують, надихають один-єдиний молодик. Він і влив ложку бути ближчими до природи та одне до одно- дьогтю в бочку з медом. Добряче підігрітий го. До організації святкування Івана Купала оковитою, двометровий здоровань Микола сільський голова Олександр Кругляк доклав К., який приїхав на свято з Броварів, почав чимало зусиль. Берег озера завбачливо по- нав’язливо вимагати в музикантів, котрі відділили на кілька зон, де знайшлося місце повідали за музичний супровід, «продолжеглядачам, імпровізованій сцені та виїзним ния банкета» за його правилами… магазинам. У безпрограшній лотереї кожен міг виграти від мішка цукру, зерна, курчат, до головного призу – козеняти. Організаторські здібності виявили вчителька Світильнянської школи Тетяна Сіденко, працівники сільської ради Наталія Гром та Наталія Щербак, тож присутні, які приїхали навіть із сусідніх сіл, брали участь у іграх, конкурсах, танцях, театралізованому дійстві з Мавками та Водяним. Надвечір, як і годиться, розТанцюйте як ми, танцюйте краще за нас клали вогнище та стрибали через нього, щоб очиститися від скверни. Офіційна частина гулянь заТієї ночі світильнянцям так і не довевершилася близько 23 години. Та люди не лося погуляти до кінця святкування. Опівзбиралися розходитися. Останнім акордом ночі веселощі закінчилися бійкою. Очемала стати дискотека. Але саме з дискотеки видці переповідають, що це було справжнє

«місиво»: від п’яного богатиря дісталося багатьом – і молодим, і літнім. Не кажучи вже про розірваний одяг та синці з подряпинами, у жінок – розбиті обличчя, один із чоловіків навіть перебуває в лікарні зі струсом головного мозку та зламаною щелепою. «На горіхи» перепало й спеціальним кореспондентам газети «Старий центр», котрі приїхали на святкування Івана Купала, щоб потім описати це дійство. Прикро, що наслідки п’яного дебошу не злякали Миколу, котрий стверджував, що в нього в міліції «все схвачено». Правда це чи п’яна бравада, але Микола розгулює на волі (нещодавно в Світильні навіть череду пас). На жаль, дільничного інспектора, який би міг відразу припинити хуліганство, на святі чомусь не було. …Ви навіть не уявляєте, як було прикро сільському голові Олександру Кругляку, який намагався подарувати односельцям незабутній купальський вечір. Він і справді вийшов чудовим, але… але «в сім’ї не без урода». Спасибі тобі, Миколо! Олена Біленька

Світильнянські русалуни

Сердюки-воїни

Закінчення. Початок у номері 21. З вулиці Садової на війну пішли ще два брати Сердюки (двоюрідні брати Андрія Андрійовича). Микола Петрович (1922-1996) на початку війни під час переправи через Дніпро біля Запоріжжя під вогнем німецької артилерії мало не загинув. Один пором, де було багато броварців, потопили. Потім підірвали міст, який переходили наші. Солдати стрибали у воду з великої висоти. Під Сталінградом був поранений. Після госпіталю знайшов свою частину, з якою пройшов до кінця війни. А потім 40 років працював у Броварях шофером. Його рідний брат Михайло Петрович (1923-2000) був призваний польовим військкоматом у перші дні після визволення Броварів. Багато броварців тоді слу-

11

жили у 232-й стрілецькій дивізії, яка форсувала Дніпро на Лютізькому плацдармі. Михайло був сміливим полковим розвідником. Ця дивізія визволяла Київську

область, Україну, Польщу. Брала участь у боях на території Угорщини й Німеччини. Михайло був уже командиром відділення розвідки. Він і 3-є його бійців зуміли захопити в полон 44 солдати противника й німецького полковника з цінними паперами. Про Михайла Петровича написано в книзі «Боевые звезды киевлян». Його представ-

лено до звання Героя Радянського Союзу. Але якраз захворів на запалення легенів, довго лікувався в госпіталі, а в частині подумали, що він загинув. Родина Михайла Петровича отримала «похоронку». А він вижив. Нагороди не шукав. Його залишили служити в армії ще до 1949 року. На вулиці Старотроїцька жили теж Петровичі, але з іншої родини Сердюків. Володимир, 1920 р.н., пройшов усю війну. А загинув 9 травня 1945 року в Німеччині. Гаврило Петрович (1910-1944) воював із самого початку війни. Пропав безвісти. Іван (1918-2003) призивався у 1939 році на Фінську війну. З 1941 року – танкіст, механік-водій, старший сержант. Двічі був поранений, але вижив. На меморіалі ще є прізвища Сердюків: Федір Федорович, Микита Антонович, Антон Семенович. Отже, Сердюки – відважні воїни. Але так само можна сказати і про інших наших земляків з кожної родини. Раїса Щербакова-Кайдан


12 Спорт за тиждень Із мінімальним рахунком У чемпіонаті Броварського району у вищій лізі зіграно один із двох пропущених матчів. Минулої середи в Требухові місцевий «Фаворит» приймав великодимерський «Колос». Команди розташувалися по сусідству у верхній частині турнірної таблиці, і кожна претендує на медалі. Тож матч мав бути цікавим і напруженим. Так і сталося. Обидва колективи продемонстрували гідну гру, а долю матчу вирішив єдиний м’яч, який провів молодий футболіст «Колоса» Євген Бруцький. Перемога дозволила димерцям закріпитися на другому місці в турнірній таблиці. «Фаворит» закінчив перше коло четвертим. Ще один пропущений матч – між погребською «Десною» та «Трубежем» із Заворичів – буде зіграно після 7 серпня, коли вже стартує друге коло.

Змагатимуться депутати 18 серпня у смт Калинівка заплановано районну спартакіаду серед команд населених пунктів, які складатимуться виключно з депутатів. Народні обранці змагатимуться з кількох видів спорту: настільного тенісу, шахів, більярду, перетягування канату та в легкоатлетичній естафеті 4 по 100 м. Причому в останньому виді в команді мають бути два чоловіки та дві жінки. За результатами змагань у Калинівці буде сформовано збірну району для участі в депутатській спартакіаді Київської області.

У «бій» підуть ветерани Спортивна громадськість Броварщини заздалегідь починає готуватися до відзначення Дня Незалежності України. Саме цьому святу присвячуватиметься турнір з міні-футболу серед ветеранів, який планується провести в Заворичах. У командах гратимуть футболісти, яким виповнилося 35 років і більше. Одночасно на поле в складі одного колективу вийдуть 7 польових гравців і воротар. Запрошення взяти участь у цих змаганнях уже отримали Велика Димерка, Рудня, Заворичі. Звісно, свою команду виставлять і організатори, ветерани футболу із Заворичів. Анатолій Бакум

Спорт

Чергова перемога богатиря Близько 300 учасників із різних ку- піон. В шкільні роки хлопець займався точків світу взяли участь у чемпіонаті боксом, ганяв із друзями м’яча. Вперше світу з пауерліфтингу й жиму лежачи проявив себе як силач, коли в ЗОШ № серед аматорів і професіоналів за версі- 2, де він навчався, проходили «Козацькі єю федерації WPA, що відбувся в Луць- забави». Там Максим став переможцем ку. Серед них – атлет із Броварів Мак- у жимі колоди. Відвідував тренажерну сим Кайдан. За останні роки 26-річний молодий чоловік побував у різних країнах і майже завжди повертався з перемогами. Його «спеціалізація» – жим лежачи – один із видів силового триборства, що вимагає не тільки відмінної фізичної підготовки, а й техніки. Адже для того, щоб вижимати сотні кілограмів, потрібно досконало знати своє тіло та правильно виконувати вправи. Виступаючи в категорії до 100 кілограмів серед професійних Максим Кайдан: щоб стати богатирем, спортсменів, він «подолав» 205 тренуватися потрібно регулярно кілограмів і вдруге став чемпіоном світу. залу (наставник – учитель фізкультури А починалося все на броварському Валерій Кащеєв). Пізніше тренувався на Торгмаші, де народився майбутній чем- спорткомплексі «Металург». В 2010 році

20 липня – Міжнародний день шахів

Максим виграв чемпіонат України. Саме це дало йому перепустку на чемпіонат світу в Москву. Змагання стало справжнім випробуванням для спортсмена, адже до цього він не мав досвіду виступів на високому рівні. Проте дебютантові вдалося стати чемпіоном. Після цього було два «золота» на чемпіонатах Європи – 2010 року на Мальті (федерація WDFPF) та 2011 в м. Рівне (федерація GPF). І ось новий тріумф. 26 – чудовий вік для пауерліфтингу, адже розквіт силових можливостей зазвичай буває після 30-и. Тож час для покращення результатів у спортсмена ще є. Для цього Максим 4 рази на тиждень тренується. В планах Максима Кайдана – участь у турнірі найсильніших атлетів світу, що триватиме восени в американському Лас-Вегасі. Володимир Тищенко

Підростають майстри

Уже 46 років поспіль 20 липня за рішенням ФІДЕ – Всесвітньої шахової федерації – світ відзначає Міжнародний день шахів. Назва гри походить із перської мови: «шах мат» — «володар помер». Батьківщиною шахів вважається Індія. Саме там у V столітті була популярною попередниця шахів – гра чатуранга. На Русі шахи з’явилися в IX-X ст. і мали виховне значення: вміння керувати чорно-білими фігурками сприяє концентрації уваги, шахіст вчиться логічно мислити та долати труднощі. Ця інтелектуальна гра використовується в якості моделі наукових досліджень у психології та педагогіці. Хоча, на відміну від інших видів спорту, шахи не дуже популярні на Броварщині, проте вже понад 40 років у Броварах за адресою: бульвар Незалежності, 2 діє міський шаховий клуб. При ДЮСШ міського спорткомітету працює відділення шахів. На жаль, за весь час підготовлено лише одного майстра спорту України – Артема Омелю. Та ціла низка шахістів має високе звання кандидата в майстри спорту: Семен Гребенюк, Микола Сергієнко, Вадим Марченко, Володимир Хворостін, Анатолій Степанець та інші. За останні роки під керівництвом тренера-викладача Миколи Сергієнка виховано близько

30 спортсменів масових спортивних розрядів. Деякі хлопчаки й дівчатка демонструють не по роках зрілу гру. 10-річний Мишко Гусак цього року, граючи на між-

шанувальниками. Гросмейстер відповів на запитання юних шахістів і провів бліц-матч із КМС Семеном Гребенюком. Це стало справжнім святом для бровар-

Микола Сергієнко з переможцями чергового турніру народному турнірі «Київська весна 2012», виконав норматив І розряду, набравши 6 залікових очок. Успішно виступили і його товариші – Максим Берлінець, Андрійко Рубанов, Сашко Білецький. Цього року Бровари відвідав ексчемпіон світу, міжнародний гросмейстер Руслан Пономарьов, який зустрівся із

ських шахістів, адже вони мали змогу поспілкуватися з відомим спортсменом, узяти в нього автограф і сфотографуватися на пам’ять. Незважаючи на недостатність фінансування, шахова наука в Броварах розвивається і дає значні результати. Володимир Тищенко

«Десна» пливе до чемпіонства

Поки футболісти відпочивають на морях, підіб`ємо підсумки першого кола у вищій лізі. Після 11-ти турів лідирує ФК «Десна». Команда з Погребів лише одного разу зіграла внічию (в 7-му турі проти «Оврута» – 2:2), а всі інші матчі виграла. Нагадаємо: «Десна» впродовж п’яти останніх років виграє чемпіонат району. На ІІ місці розташувався постійний переслідувач «Десни» – ФК «Колос». Не зовсім вдало розпочавши чем«Десну» не зупинити піонат, димерці в останніх 4-х матчах здобули перемоги й завершиДалі на відстані одного очка одне від ли перше коло другими. одного розташувалися 3 команди – «Ти-

тан», «Фаворит» та «Оврут». Броварський «Титан» досить довго ділив із «Десною» першу сходинку в турнірній таблиці, але, зазнавши в останніх двох турах розгромних поразок (0:6 від «Колоса» та 2:5 від «Десни»), опустився на третє місце. Головною несподіванкою першого кола можна вважати ФК «Оврут». Команда лише один раз програла (в 1-му турі), після чого здобула 5 перемог і посіла досить високе 5-те місце.

Посередині турнірної таблиці розташувалася ще одна команда з Броварів – «Молоко». Стартували броварчани вдало (після 4-х турів були першими), потім щось розладилося в механізмі «Молока» – вдалі матчі чергувалися з провальними, команда стрімко втрачала здобуте. В нижній частині таблиці (7-11 місця) – борці за виживання. Команди досить рівні за класом (хоча «Локомотив» та «Калиту» можна віднести до кращих за підбором гравців) і до останнього туру будуть боротися за право залишитися у вищій лізі. Мало шансів на виживання у ФК «Рудня»: в 11-ти матчах – 11 поразок і безнадійне останнє місце з нулем у графі «очки». Сергій Стасюк


Про все потроху

Прогноз погоди по Броварщині (23-29 липня)

Дитячий куточок Виріжте та надішліть чи принесіть в куотипів дитячого ! редакцію 10даллог а г (з одного номера чи ка» а «Гой ка точ Ув рс нок від има у кількох) і отр йте в подару нетак н пла в ко «Старого центру» квитки рібні рій, футболку, а також різні пот дрібнички.

З дитячих вуст – Тату, що робили люди, коли ще не було телевізорів? – Сиділи й ламали голови над тим, як ї х винайти.

***

– Яка різниця між нашими й африканськими лелеками? – Наші рідше приносять темношкірих дітей.

***

– Де б, дідусю, знайти вчених, які б розмагнічували післядощові калюжі? Вони так нас притягують! А потім стільки неприємностей маємо… Володимир Дем’яненко

Дорогі читачі! Дитячий куточок «Гойдалка» започатковано на допомогу батькам. Тут ви знайдете матеріали, які розважать вашу малечу, розширять її світогляд та допоможуть у пізнанні світу прекрасного.

23 липня – ніч +17+21, день +28+32, без опадів. 24 липня – ніч +18+22, день +30+32, без опадів. 25 липня – ніч +15+19, день +26+30, можливий дощ. 26 липня – ніч +14+18, день +23+27, можливий дощ. 27 липня – ніч+18+21, день+24+31, без опадів. 28 липня – ніч+17+21, день+28+30, без опадів. 29 липня – ніч+18+22, день+27+32, без опадів.

Батькам допитливих дітей Як павук плете павутину?

Павуки, що належать до класу павукоподібних, можуть жити на суші і на воді, уміють бігати по землі й підніматися на дерева. Від комах павуки відрізняються тим, що в них 8 очей, 8 ніг, їхнє тіло поділене на дві частини і в них немає крил. Павук плете свою павутину, використовуючи шовк. У животі в павука є спеціальні залози. На кінці шлунка розташовані органи, що обертаються, всередині них є безліч отворів, через які пропускається шовк. Назовні він виходить рідким, але при контакті з повітрям миттєво твердне. Шовк буває різним і застосовується з різною метою: липкий – для павутини, в яку повинні потрапляти комахи; міцний і нелипкий – для сходинок павутини, є й спеціальний шовк – для кокона. Найчастіше павутиння буває круглої форми, проте є й квадратне, плоске, в формі воронки, купола, дзвона. А ще буває павутина з кришками, щоб комаха, яка потрапила в неї, не змогла вибратися.

Україна сміється Знайдіть 10 відмінностей

«Ви ще не скористалися нашою новою послугою, а ми вже зняли з Вас гроші». МТС: на крок попереду!

Підготувала Соломія Мальована

Гороскоп на 23-29 липня 2012 року ОВЕН (21.03 - 20.04) Ви можете покращити взаємини з попередніми діловими партнерами. З фінансами ситуація стабільна: що заробили, те й отримали. Можливе придбання якихось дорогих речей. ТІЛЕЦЬ( 21.04 - 21.05) Тільці мають приділити більше уваги сім’ї. Покращиться матеріальне становище. Цей час буде найбільш успішним для нових починань. БЛИЗНЮКИ (22.05 - 21.06) У Близнюків є можливість зміни професії чи бізнесу. Але не варто поспішати. Вам будуть потрібні значна підготовка та продуманість дій.

автівки, де був закріплений трамплін. Потім добре розігнатися і – вперед. Важливо розрахувати сили, щоб не вилетіти

на розгоні вбік. До честі учасників джампінгу, всі із завданням упоралися. Організаторами змагань виступили Артем Ронський з товаришами, які самотужки виготовили засоби для цих захоплюючих розваг. Сміливість демонстрували переважно представники сильної статі. Дівчата стояли осторонь і підбадьорювали своїх лицарів. Щоправда, одна з дівчат не побоялася спробувати власні сили не тільки на малому, а й на великому трампліні. Спостерігачі, незважаючи на запрошення розважитися, так і не наважилися цього зробити. Музика, багаття і адреналін були гарантовані всім. Ось так і минув день, що приніс нові враження і гарний настрій. Володимир Тищенко

РАК (22.06 - 23.07) Не варто планувати нічого важливого, ускладнюючи тим самим життя собі та близьким. Більше часу присвятіть улюбленим справам. Зараз не час для будь-яких складних починань. ЛЕВ (24.07 - 23.08) Цей період буде насичений подіями, що матимуть різні – як позитивні, так і негативні – наслідки. Нічого нового починати не варто. Утримайтеся від непродуманих дій. ДІВА (24.08 - 23.09) Вам необхідно підбити підсумки, навести порядок у справах і планах. Тому не варто перевтомлюватися – приділіть більше часу собі. Є всі можливості для продовження романтичних стосунків.

ТЕРЕЗИ (24.09 - 23.10) Взаємини з діловими партнерами можуть поставити вас перед необхідністю серйозного вибору. На вас чекає завантаженість у роботі. Але це має принести в майбутньому значні доходи. СКОРПІОН (24.10 - 22.11) Намагайтеся врахувати всі дрібниці й оцінити можливі наслідки своїх дій. У цей час найкращі друзі Скорпіона – спортивні заняття і свіже повітря. Не забувайте повторювати коханій людині слова вдячності та захоплення. СТРІЛЕЦЬ (23.11 - 21.12). Стрільцям необхідно розслабитися, відпочити, зайнятися улюбленою справою. Більше уваги приділіть своїй сім’ї. Незабаром на вас чекатиме успіх у фінансових справах.

Екстремали. А вам слабо?

Напис у маршрутці: «За проїзд без квитка – вихід без зупинки!» Російський розвідник Петров, який ідеально володіє п’ятнадцятьма мовами, провалився за кордоном, коли в метро пасажир наступив йому на ногу.

Молодь обирає ватерджамп 15 липня броварчани стали свідками того, як десятки юнаків і дівчат на роликах поспішали узбіччям у напрямку Києва. Потім молодь звернула на об’їзну й попрямувала до озера, розташованого неподалік залізничної станції «Ялинка». Як виявилося, тут зібралися прихильники сучасної розваги – ватерджампу (з англійської – «стрибати у воду»), але не просто так, а на роликах. Ентузіасти цього виду відпочинку – справжні екстремали. Все розпочалося із підготовки трамплінів, яких було два – один для початківців, другий – для справжніх профі. Останній трамплін завдовжки близько 10 метрів. Швидкість розгону екстремалів – майже 70 км/год. Щоб здолати перешкоду, потрібно піднятися на кузов

13

Для мене завдання з хімії/фізики виглядає приблизно так: летіли два верблюди, один рудий, інший ліворуч. Скільки важить кілограм асфальту, якщо їжакові 24 роки?..

Свята та прикмети 23 липня – Антонія Печерського. Народився засновник чернецтва близько 983 р. в Любечі на Чернігівщині. У 1051 р. поселився в печері на одному з київських пагорбів. Незабаром до нього приєдналися декілька ченців, і цим було започатковано існування Печерського монастиря, а згодом – Києво-Печерської лаври. Антоній займався лікуванням хворих, володів даром зцілення. 24 липня – Княгині Ольги. На честь видатної політичної діячки Київської Русі X ст. Церква величає її рівноапостольною, оскільки Ольга була ніби ранньою зорею, яка віщувала наступне хрещення України–Русі. КОЗЕРІГ (22.12 - 20.01). Козеріг захоче зробити кілька справ одночасно, хоча насправді вам потрібно виділити час для короткого відпочинку. На роботі не варто брати на себе додаткові обов’язки. ВОДОЛІЙ (21.01 - 19.02). Цей період буде для Водолія більш успішним, ніж попередній. Натхнення, приємні новини, нові знайомства, зустрічі зі старими друзями порадують вас. РИБИ (20.02 - 20.03). Для Риб настане доленосний час: відбудуться події, які можуть змінити щось у вашому житті. Можливо, зміни відбудуться в особистому житті. Вам належить приділити більше уваги професійній діяльності. Радився із зірками Петро Савенок


14

Фантазії з кавуна

Країна рад

Корисний смугастик Друга половина літа й початок вересня проходять під знаком кавунів – у липні вони з’являються, в серпні ними насолоджуються на повну. Кавун – це не тільки ласощі, а й справжнісінький лікар. Він перешкоджає жировій інфільтрації печінки, підтримує імунну систему, а також відіграє важливу роль під час вагітності – регулює формування нервових клітин ембріона, що вкрай важливо для його нормального розвитку. Ще «гарбузовий родич» має сечогінний ефект. Він не тільки «ганяє» пісок із нирок, а й сприяє звільненню застійної жовчі. Тож гарний колір обличчя наступного дня після «кавунотерапії» вам забезпечено. Кавун багатий на клітковину, яка сприяє виведенню зайвого холестерину – одного з головних винуватців так званої «хвороби старості» – атеросклерозу. Та є одна негативна складова в споживанні цієї найбільшої ягоди – шкірка кавуна сповнена мікробів, які рано чи пізно потрапляють в організм людини.

Щоб захистити себе від інфекції та харчового отруєння, потрібно дотримуватися кількох нескладних правил: - не слід купувати надрізані або тріснуті кавуни. Помітивши тріщинку, відмовтеся від покупки. Особливо не рекомендується купувати ягоду, в якій доброзичливий продавець вирізав трикутник для демонстрації стиглості; - порізані скибками й загорнуті в плівку магазинні кавуни так само небезпечні, як і ринкові; - вдома кавун ретельно помийте, інакше мікроби залишаться на скатертині й переберуться на сусідні продукти. З особливою обережністю необхідно ставитися до ранніх кавунів, вирощених у теплицях: вони містять багато нітратів. Саме через нітрати в кавуна збільшується вага та об’єм, а в людини зростає ризик багатьох недуг. Алергічні реакції, хронічна інтоксикація, поганий сон – лише частина наслідків, до яких призводить потрапляння до організму нітратів.

Лікар від депресії

Хто б міг подумати, що цей чудовий со- масло з кісточок персика дотепер викоковитий фрукт – природні ліки від депресії. ристовується в традиційній тибетській Завдяки високому вмісту фосфору й калію, медицині для лікування кон’юнктивітів персики покращують пам’ять і стимулю- і різних захворювань ока. ють роботу мозку. Також їх споживання Жінки Сходу (звідки родом і сам допомагає легше переперсик) знали жити стрес, відновити про омолоджусили після нервової вальні властинапруги, приборкати вості персикових емоції та заспокоїтися. плодів та масла з Тим, хто віддає пеїхніх кісточок і ревагу персикам, варто охоче викорисзнати, що вони зміцтовували це під нюють імунну систему, час приготувансерце й систему кровоня живильних обігу. Ці плоди корисні масок і кремів. тим, хто страждає на В індустрії краси гастрит і захворюперсик ще назиПродавчиня Оксана: вання печінки. А про вають «Королем «Мої персики – найсолодші!» здатність духмяних косметології» і фруктів поліпшувати пишуть його натравлення, виводити надлишки рідини з зву з великої літери. організму, видаляти набряки й усувати заТак чому б не влаштувати собі омолопори було відомо ще древнім знахарям. джувальний курс та покращити настрій, У персиковій м’якоті, яка на 85% склада- щодня з’їдаючи по 2-3 персики? На ринється із води, містяться органічні кислоти, ку цей фрукт можна придбати по 18-22 вітаміни, а також ефірне масло. До речі, гривні за кілограм.

Територія краси і здоров’я Король косметології Персики не тільки смачні та корисні – ці оксамитові плоди дбають про наше волосся, очищають і зволожують шкіру обличчя та рук.

Щоб зняти запалення, почервоніння і заспокоїти чутливу шкіру, потрібно м’якоть одного стиглого фрукта змішати з 1 ст. ложкою сметани, додати 1 ст. ложку олії і нанести суміш на обличчя на 10 хвилин.

Для зволоження шкіри обличчя: чверть склянки свіжові-

джатого персикового соку розбавити в однакових пропорціях із молоком. Змочити в розчині марлеву серветку й накласти на шкіру. Після висихання серветки змочити її знову. Тримати хвилин 20.

Покращити колір обличчя

і розгладити дрібні зморшки допоможе маска з персика й меду. Персик очистити від шкірки й розтовкти. До 1 ст. л. м’якоті додати 1 ч. л. розігрітого меду, перемішати й нанести на обличчя на 10-15 хвилин, після чого змити водою кімнатної температури. А цей рецепт маски рекомендується для жирної шкіри: 2 ч. л. м’якуша персика розім’яти, змішати з 1 збитим яєчним білком. Суміш нанести на обличчя на 15-20 хвилин, після чого змити прохолодною водою.

Якщо січеться волосся,

допоможе така маска: 2 персики очистити від шкірки, вийняти кісточку й добре розім’яти до однорідної маси. Додати 2-3 ст. л. молока й нанести на волосся. Через 20-30 хвилин змити.

Для пом’якшення шкіри рук найкраща така маска: м’якоть сти-

глого персика ретельно розім’яти й додати 1 ст. л. крохмалю. Крем нанести на чисту шкіру рук. Змити теплою водою через 20 хвилин.

Кулінарія

Шматочок соковитого солодкого кавуна – це не тільки чудовий десерт, а й інгредієнт деяких оригінальних страв. У кулінарії кавуни використовують не лише в фруктових салатах. Їх маринують, солять, а з шкірок роблять варення й цукати.

Варення із кавунових шкірок З 1 кг кавунових шкірок зняти верхній шар. М’якуш тонко порізати й злегка відварити в невеликій кількості води. Воду відцідити, а шкірки покласти в сироп, зварений із 1, 5 кг цукру й 2 склянок води. Варити до прозорості. Наприкінці додати 2 г лимонної кислоти – варення набуде смарагдового кольору.

Салат із жовтими помідорами Поєднати в салатниці кавун (2 кг), порізаний кубиками, з 1 кг жовтих помідорів, розрізаних навпіл. Додати цедру, 1 ст. ложку соку лайма, 2 ст. л. подрібненого листя коріандру й 2 ст. л. рому. Охолодити протягом 15 хв. і подавати.

Кавуновий салат

Нарізати м’якоть кавуна трикутниками. Очистити від насіння і викласти на блюдо. Зверху покласти 250 г свіжого ананаса й покришити 100 г сиру фета (або бринзи), посипати листям свіжого базиліку, побризкати оливковим маслом, соком лимона й додати 100 г подрібнених кедрових горішків. Посипати чорним перцем – і до столу.

Кавуновий мед Кавун помити, розрізати на 4 частини, ложкою вибрати серединку та видалити насіння. М’якуш протерти крізь сито, потім профільтрувати крізь 2-3 шари марлі й нагріти на сильному вогні. Кілька разів зняти піну й ще раз процідити. Потім варити на слабкому вогні, старанно перемішуючи. Готовність меду визначають так: якщо об’єм маси зменшився в 7 разів і краплина не розтікається на холодній тарілці – мед готовий. Зберігати його в холоді. Сторінку підготувала Марія Кондратюк


15

Мозаїка

Цікаво знати

Увага!

Побачив світ рекламний будівельний довідник «Все для дому», в якому ви знайдете цікаві пропозиції для будівництва та облаштування свого житла

– У коня на 18 кісток більше, ніж у людини

– Коли в 1850 році з Європи в Америку привезли першу партію горобців, американці так зраділи, що загодували їх усіх до смерті.

– Домашній кіт муркотить з частотою 26 циклів у секунду. З такою ж частотою працює дизельний двигун.

– Домашня муха живе всього 14 днів.

– Мільйони дерев випадково саджають білки. Вони закопують в землю горіхи, а потім забувають, де їх сховали.

– Зебра біла з чорними смужками, а не навпаки.

– Самиця броненосця може затримувати пологи на термін до двох років.

га! Ува с кур кон

Конкурс на кращу розповідь про рідний край

На Броварщині 46 населених пунктів, жителі кожного з яких вважають своє село, селище чи місто найкращим. Ви любите свою малу Батьківщину і хочете, щоб про неї дізналися всі? Тоді вам до нас! Напишіть прозовий твір (оповідання, новелу чи есе до трьох тисяч знаків), надішліть його за адресою: м. Бровари, вул. Рокосовського, 2 або на litvinenko@oldcenter.info. Роботи приймаються в друкованому та електронному вигляді з 6 липня по 31 серпня 2012 року. Кожен учасник гарантовано одержить квиток у Київський планетарій, футболку «Я читаю «Старий центр» та інші корисні дрібнички. Автори найоригінальніших робіт отримають у подарунок доповнене видання краєзнавчої книги Володимира Гузія «Золота очеретина» та візьмуть участь у її презентації. (До речі, книга вийде невеликим тиражем і не буде в продажу. ЇЇ розповсюдження здійснюватиметься тільки через бібліотеки). Вдалого вам старту та успішного фінішу!

– В тілі гусені більше м’язів, ніж у тілі людини.

Гість номера

Олександр Зеленський з Реєм – Щур може обходитися без води довше, ніж верблюд. Він може впасти з п’ятиповерхового будинку, відбувшись легким переляком. –Слово «орангутан» деякими мовами Африки означає «людина з джунглів».

Підготувала Соломія Мальована Інформаційно-аналітичний тижневик «Старий центр». Виходить щоп’ятниці. Наклад 7000 Видавець ТОВ «Комунікаційна група «Контакт» Свідоцтво про державну реєстрацію: серія КІ-№ 1435 Р, від 27.01.2012 р. Адреса редакції: м. Бровари, вул. Рокосовського, 2 Зам. № 54/23. Ціна договірна. Передплатний індекс 89964

Шеф-редактор: Олена Слизюк Головний редактор: Ірина Ющенко Верстальник: Антон Строчкін Літредактор: Людмила Сотник Тел. редакції: 7-27-28 Відділ реклами: тел. 7-25-01, e-mail: pr-kompania@ukr.net Редакція може не поділяти думку та позицію автора. За точність фактів, викладених в опублікованих

матеріалах, відповідальність несе автор. Листування з читачами тільки на сторінках газети. За зміст та достовірність реклами відповідальність несе рекламодавець. Рукописи не рецензуються і не повертаються. Віддруковано: ПСК газети «Вісті Центральної спілки споживчих товариств України»


16

Дозвілля

Тільки в нашій країні пішохід, стоячи на пішохідному переході, дякує водію, який зупинився, щоб його пропустити Лікар оглядає пацієнта: - Щось ви мені не подобаєтесь... - Та ви, лікарю, теж не красень... - Соняшникове насіння - це своєрідний наркотик української нації. - Ага, а бабці – наркобарони...

ТУТ МОЖЕ БУТИ ВАША

РЕКЛАМА

scanword.net

Любов - це як кросівки з білою підошвою! Раз у лайно вступив - і одразу розумієш, що більше ніколи в житті не будеш такі купувати.

Старий Центр №23  

Соціально-аналітичний тижневик Броварщини. Газета з характером. Старий Центр №23

Старий Центр №23  

Соціально-аналітичний тижневик Броварщини. Газета з характером. Старий Центр №23

Advertisement