Page 1


1026. Sk 3/A Alaçatı Çeşme / İzmir Türkiye Telefon:+902327166075 1388 Sk No:10/A Alsancak / İzmir Türkiye Telefon:+902324222221


İMTİYAZ SAHİBİ Nejat Osman Akdeniz osmanakdeniz@citytrend.com.tr

YENİ BİR AYA, AYLARIN BİRAZ FAZLA ÇEKMİŞİNE ŞUBAT’ A MERHABA!!!

MERHABA

Gene koca bir ayı devirdik… İnsan ömrü su gibi akıp gidiyor da bizler farkına varamıyoruz. Her geçen gün yeni insanlar tanıyıp hayatımızda ki yerlerini sorguluyoruz. Kalbimizi kırıp geçenler, saygısızlıklarıyla ve gerçekten onlar için yaptığın iyi niyeti görmezden gelen insanlarla yoğruluyor hayatlarımız, olgunlaşıyoruz… Ama sonunda gene hayatımızda esas sağlam duruşunu gösteren ve bize gerçek anlamda güzel şeyler katanlarla devam ediyoruz yolumuza… Fakat diğerleri bir merhabadan öteye geçemiyorlar ki zaten olmaları gereken yerde tam orası aslında… Güzel bir temizlikten sonra yeni bir aya başlarken gene içimizde ki heyecanla ayların biraz fazladan çekmişine ama bir o kadar da aşk dolusuna merhaba demeye hazırlanıyoruz… Sevdiğine sevgini ve hayatında ki yerini anlatmanın bir güne sıkıştırılması bana ne kadar anlamsız gelse de eski Roma’dan beri kutlanan özel bir gün… Ben hayatımda ki ilk sevgililer günü hediyemi çok sevdiğim dostumdan ortaokul birinci sınıftayken almıştım… Avuç içi kadar bir ayıcıktı ve hala daha yatak odam da başucumda duruyor… Şimdi ki hediye anlayışı ise çok farklı... “Ne kadar pahalısını alırsan o kadar değerliyim senin için!!!”… Amaç küçük ama özellikli hatta sevdiğinin izlerini taşıyan bir şeyler olması olmalı bence… 14 Şubat geliyor evet sayılı günler kaldı… Her ne kadar ayların en küçüğüne ait olsa da belki de diğerlerinden çok daha fazla anlamlar yüklemesine sebep oluyor, tıpkı anneme olduğu gibi… 14 Şubat saat 16.00 kimseye tanıdık gelmese de annemin belki de hayatında yaşadığı ikinci heyecanıyım… Şimdiye kadar hep böyle bir gün mü seçilir diye söylenmiş olsam da bugün, beni hayata getirdiği için anneme iyi ki de beni doğurmuşsun diyorum… Peki, ben başka ne mi diyorum…

“HAPPY VALENTINE’S DAY!!!”

GENEL KOORDİNATÖR Zeynep Kemahlıoğlu zeynep@citytrend.com.tr GENEL YAYIN YÖNETMENİ Cesur Sert cesur@citytrend.com.tr YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ ( SORUMLU ) Celal Bayak celalbayak@citytrend.com.tr GÖRSEL YÖNETMEN-TASARIM Ersin Yıldırım ersin@citytrend.com.tr GRAFİK TASARIM ASİSTANLARI Uğur Gazoz Selin Çağlar FOTOĞRAF Celal Bayak, Nejat Osman Akdeniz REKLAM MÜDÜRÜ Burcu Akdeniz burcuakdeniz@citytrend.com.tr İSTANBUL TEMSİLCİSİ Tülin Özcan tülin@citytrend.com.tr HUKUK DANIŞMANI Av. Hasan Ayık / Av. Orçun Sertçetin YAZARLARIMIZ Prof. Dr. Talha Müezzinoğlu Hakan Urgancı Op. Dr. İlker Özdemir Op. Dr. Nejdet Şişman Burçin Sabahyıldızı Tijen Berkin Sevda Tezol Girgin Can Külahçıoğlu Şenay Yangel Yasemin Çelik Kamalı Reşat Yüksel Cenk Erdem KATKIDA BULUNANLAR Dr. GözdeKutval Özmen, Cemile Gencer, Ebru Veral Erci Erdoğan Cireli CityTrend İletişim Adresi 1428 sk. No: 3 Mimar Sinan Mah. Alsancak / İZMİR Tel / Fax: 0232 421 02 58 CITY TREND ABONE HİZMETLERİ Müşteri Hizmetleri:abone@citytrend.com.tr Çağrı Merkezi:(0232) 421 02 58 Dergide yer alan yazı ve fotoğrafların tüm hakkı CITY TREND DERGİSİ’ne, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir. info@citytrend.com.tr Baskı: Gülermat Matbaacılık Meriç Mah. 5619 Sk. No:6 Çamdibi Bornova / İZMİR Tel: 0232 433 61 33 Fax: 0232 433 65 97

12

citytrend.com.tr

Dağıtım: Yaysat Yayın Türü: Yerel Süreli 1 Aylık Baskı Tarihi: 28.01.2012 ISSN: 2146 - 4286


16 moda

fütüristik moda akımı

26 iletişim profesörü kadınlar ve sınıflar

42 kavanozun dibi bir kadın, bir erkek, regl ve nutella

48 seç-beğen-al defilerle süslenen kombinler

68 haber

20 yıllık gelenek, Balıkçı Hasan

78 trendies woman podyumdan raflara sezon görselleri

82 haber

ödüllü rekortmen yatırımcı / Begüm Doğulu

98 sinema

yeni nesil Marilyn

106 röportaj

bir asrın emanetçisi / Şebnem Bursalı

Zuhal Olcay Mehmet Turgut’un objektifi ve Özgür Masur’un özgür-ce tasarladığı koleksiyonuyla...

114 seç-beğen-al

dolaşmaktan sıkılan erkeklere öneriler

128 haber

mutfaktaki güzel / Esra Sönmezer

134 röportaj

şarabın lordları / Murat-Enis Güner

138 dekorasyon aşkın hakkı, aşkın mekanı

72 14

citytrend.com.tr

148 rota

masallar ülkesi Prag Karadeniz’in tatil kasaası Yalta


FÜTÜRİSTİK

moda

16

citytrend.com.tr

Tijen Berkin

tijen.berkin@deriform.com.tr

Moda nereye kadar var olacak. Günümüz modası ne ölçüde değişime uğrayacak. Son yıllarda dilimize yerleşen “ Trend “ yani akım bizi peşinden nerelere sürükleyecek. ı” Eskiden “ Moda akım tabiri kullanılırdı. Ancak son yıllarda daha bir tarz olsun diye herhalde sadece “ Trend” denir oldu. Akımlar peşinden hangi kitleleri sürükleyebilecek. Ve nereye kadar sürükleyebilecek. 2010 yılından itibaren moda akımlarına bakıldığında 40’lı, 50’li, 60’lı ve 70’li yıllardan esintiler görüyoruz. Giyimde olsun, saç modelinde olsun, hatta mimari ve mobilya dizaynda bile bir karma mozaik hâkim.


Genel olarak işçiliği zor modeller, soğuk renkler, abartılı detayla Moda dünyası renkler ile oynadı, çizgileri değiştirdi. Ama yıllar boyu kendini tekrarladı. Bir kısır döngü sanki. Şöyle bir düşündüğümüzde ortalama her 30 veya 40 yılda bir önceki kuşakların giydiklerini bir, hatta iki sonraki kuşak giydi. Çılgın stilist Vivienne Westwood ve John Galliano cesur bir şekilde çizgi dışı koleksiyonlar geliştirdiler. Westwood saray giyiminden ilham aldı. Renk cümbüşü ile günümüz modern yaşamına hapsolmuş insanların rahatlıkla göğüs gerebilmesi için sanki ayrı bir dünya yarattı. Galliano teatral bir sahne yaratırcasına hepsi olmasa dahi bazıları için giyme cesareti isteyen harika kolleksiyonlar üretti. Yaratıcılık sınır tanımaz. Onlar doyumun bittiği yerde belki birçoklarının bugün için çılgınlık diye adlandırabileceği, ama birkaç yıl içinde sıradan insanların giyebileceği koleksiyonları ile birer öncü. Yoksa Hollywood’un 90’lı yıllarda bizlere sunduğu, konusu 2030’lu yıllarda geçen filmlerdeki gibi teknoloji ve lüksün olmadığı, basit bir yaşama doğru yol alan bir döneme mi yaklaşıyoruz. Belki henüz ütopik olabilir, ancak şimdilik yabancısıyız, bu çizgilere gözlerimiz alıştıkça bu trend de sıradan olacaktır.

citytrend.com.tr

17


Füzolar, elyaflı pufuduk, aerodinamik siluetler. Sportif etkiler kendini sadece şekil üzerinde değil malzemede ve en modern dikim tekniğinde de gösterecek. Kaynak yapılacak, yapıştırılacak, sıkıştırılacak. Materyal olarak sadece kumaş değil metal de kullanılacak. Yerine göre geometrik kesimlerle yuvarlak hatlar saklanacak.

18

citytrend.com.tr


www.spazioshop.com.tr

SEZONUN TEK ÝNDÝRÝMÝ

ETÝKETÝN YARISI


sezon SEVGİLİNİZ GÜNE DE’LONGHI İLE BAŞLASIN

Gürallar ArtCraft soğuk kış günlerinde içinizi ısıtıyor!

Eşsiz kahve tatlarıyla sevgilinizin güne başlamasını isterseniz, kahve makinelerinde dünya lideri De’Longhi’den bir hediye tam size göre. De’Longhi’nin yeni tasarımı olan EC 310 kahve makinesi, espresso ve cappuccino lezzetlerini kahve tutkunlarıyla buluşturuyor. satış fiyatı KDV dahil 500 TL’dir.

Göz alıcı tasarımlarıyla vazgeçilmez hale gelen Gürallar ArtCraft, kışın soğuk günlerinde Zen Plus ve Hera Plus ürünleriyle sıcak içeceklerinize keyif katıyor! Kaliteyi zarafetle harmanlayarak damaklara sunan Gürallar ArtCraft, içinizi ısıtacak ürünleriyle kış mevsimine damgasını vuruyor.

Sevgilier gününde, Creavit’ten Banyolarda Kalpler! Creavit’in konsept kalpli Lavabo modelleri şimdiden göz doldurmaya başladı. Banyoları ihtiyaç üzerine kullanılan bir mekan olmaktan çıkarıp yaşayan bir merkez haline getirmeyi başaran Creavit, kalpli Lavabo tasarımlarıyla banyolara farklı bir ruh katıyor. www.creavit.com.tr

Fatih Kıral’dan Sevgiliye Özel…

Aşkınızın müzik ve oyun aşkına GarageBand & iPod touch Beyaz ikilisi!

32 yılı aşkın süredir zerafet, saygınlık ve kalite anlayışı ile ilerleyen ‘’ Fatih Kıral Mobilya ve Dekorasyon’’yerli & ithal koleksiyonlarında yer alan farklı tasarımlı ürünleri ile göz kamaştırıyor. Sevgilim için ne alsam diye düşünenlere farklı seçenekler sunan Fatih Kıral kırmızı, siyah, beyaz ve pembenin gizemini müşterileri ile buluşturuyor. Size en yakın Fatih Kıral mağazasına uğramadan sevgilinize hediye almayın… fiyatı belli değil.

Apple bilgisayarların haricinde iPad, iPhone ve hem de iPod touch üzerinde de kullanılabilen GarageBand ile sevgiliniz, müzisyen olmasa, herhangi bir enstrüman kullanmasa dahi kendi bestesini yapabilecek; isterse bu kayıtları, iPhone ve iPad’lerde çalma listelerine de ekleyebilecek. Sevgililer gününde iPod touch ile O’na müzisyen olma fırsatını verebilir ya da harika besteler yaparak O’nunla paylaşabilirsiniz.

Emsan Griss Panda Tava İle Sağlıklı Yemekler

Geçmişten günümüze Türkiye’nin çelik tencerede öncü markası Emsan, özel tasarımı olan ‘Griss Panda Tava’ ile mutfakların vazgeçilmezi oluyor. Griss Panda Tava’nın üstün teknolojisi sayesinde yemek yapmak sanata dönüşüyor. www.emsan.com.tr Fiyatı : 49 TL’den satışa sunulmaktadır.

20

citytrend.com.tr


2012 XSIDE İLKBAHAR/YAZ KOLEKSİYONU İLE RENK KARNAVALI BAŞLIYOR!

Aşk kadar zarif Arte Bianco tasarımları Kütahya Porselen, 14 Şubat Sevgililer Günü için şık ve tutkulu bir hediye alternatifi sunuyor. ona anlatabileceğiniz bir tasarım… Aşkın rengi kırmızıyla daha çarpıcı hale gelen fincanın tabak bölümünde sevgilinizin en çok sevdiği kurabiyeler için ayrılan bir bölüm de var. Kalpli fincanın fiyatı; 56 TL…

Sıcak günleri müjdeleyen dondurma renklerinden, 70’li yılların Boho stiline, yaz partilerini anımsatan eğlenceli tasarımlardan şeker tadında aksesuar ve çantalara kadar birçok farklı stili bütünleştiren XSIDE 2012 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, özgür, renkli ve eğlenceli bir karnavala davetiye çıkarıyor.

Gülümse Sevgili! Kaya & Maya Serisi’nden şirin parçalar armağan edin. O kadar çok çeşit var ki.... İsterseniz porselen, isterseniz tekstil ürünleri.... Makarna, salata tabağı, süzgeçli demlik, şekerlik, kahvaltı tabağı, tepsiler, havlular, banyo setleri, cam bardakları... Kaya & Maya, Porland’dan... Her yaştaki aşıklar için...

Tepe Home’la, Sevgililer Günü’nde evler “aşk”a geliyor!..

Doluca mikro bağcılık yöntemiyle ürettiği özel şarabı Alçıtepe’nin 2009 rekoltesini şarap severlerle buluşturuyor…

Sevgililerin içini ısıtacak pek çok hediye alternatifi sunuyor… Tepe Home mağazaları, Sevgililer Günü alışverişi için her bütçeye ve her tarza uygun sunduğu hediye seçenekleriyle alışverişin vazgeçilmez noktası oluyor.

Türk bağcılığının zirvesi Alçıtepe’nin beklenen 2009 rekoltesi geliyor... Şarap tutkunları, Türk bağcılığında gelinen son noktanın temsilcisi Alçıtepe 2009 ile buluşmaya hazırlanıyor. Şubat ayından itibaren tadılabilecek

AŞKIN EN TATLI HALİ: DİVAN PASTANELERİNİN SEVGİLİLER GÜNÜ LEZZETLERİ Sevgililer Günü’nde, en sevdiğiniz kişiye Divan Pastanelerinin nefis lezzetlerinden hediye edin. Divan Pastanelerinin; Sevgililer Günü Pastası, kalpli cupcakeleri, kurabiyeleri, kalpli çikolataları ve pralinleriyle aşkınızın tadını unutulmaz kılın.

22

citytrend.com.tr


2012’DE KENDİNİZİ BAKIMLI, HACİMLİ VE SAĞLIKLI SAÇLARLA YENİLEYİN Yeni yılla birlikte saç modasında yeni trendler de hızla kendisini göstermeye başladı. Anlaşılan o ki 2012, uzun ve dalgalı saçların yılı olacak. Modası hiç geçmeyen örgülü saçları da bu yıl sık sık göreceğiz. Genellikle Hollywood yıldızlarında görmeye alışkın olduğumuz, hafif dağınık kabarık saçlar da 2012 model trendler arasında yerini aldı diyebiliriz. bir proteindir.

Saçın ana maddesi olan Keratin, saçı canlı tutan ve besleyen bir proteindir.

Dünyanın ilk dev ekranlı ve gözlüksüz 3D televizyonu Toshiba’danToshiba 55ZL2 Quad Full HD televizyon, 3D deneyimini kullanıcılara gözlüksüz olarak yaşatabiliyor.

24

citytrend.com.tr

Toshiba GmbH Avrupa, gözlüksüz kullanılan ve büyük ekranlı ilk 3D televizyonu piyasaya sundu. 55ZL2 olarak adlandırılan modelin ekran ölçüsü 139 cm (55 inç) ve 3D izlemek için gözlük kullanmak gerekmiyor. Ayrıca 55ZL2 dünyada tüketiciye sunulan ilk Quad Full HD televizyon olma başarısını gösteriyor. Quad Full HD özelliği sayesinde çok sayıda kişi aynı anda 3D görüntü deneyimi yaşayabiliyor ve ayrıca 2D içerikleri dörtlü olarak Full HD çözünürlükte gösterebiliyor. Toshiba 55ZL2 Türkiye’de Ocak ayından itibaren satışa sunulacaktır.


Cesur Sert

AKIL

OYUNLARI Moda değil, çılgınlık haline gelen DJ’liğe ilgi baş döndürüyor. Gazeteci, yazar, sosyetik, çıplak, kadın, erkek, gay, doktor derken kulaklıkla poz veren verene. Kim bu işi hakkıyla yapıyor, yapmıyor belli değil. Bana göre gerçek bu işte sayı, iki elin parmaklarını geçmez.  “yeğen”, “baldız” kontenjanından olan mı ararsın, çırılçıplak soyunan mı!. Önemli olan görüntü, eğlence olarak olaya bakıyorsanız sorun yok. Gerçek müzik ve sound dinlemek isteyen eğlence severler zaten doğruyu buluyor. “Doğan görünümlü Şahin” misali DJ’liğe özenmesi ise piyasadaki ücretleri köpürtüyor. Nasıl olsa “Bize Her Yer Trabzon” diyerek herkesi DJ olarak kabul etsek ne olur ki? Benim korkum “Çıplak DJ” kervanına diğer meslek gruplarının da eklenmesi…

Türkün telefonla imtihanı… Trend yaratmak yerine takip etmekle ünlü bir toplumuz. Lüks araba, marka tutkusu, kamera, telefon, facebook, twitter kullanımında dünya ülkeleri arasında her zaman zirveyi zorlarız “laf aramızda biraz sonradan görme olayları”. Gına getiren cep telefonlarına mesaj gelme olayı kanunlarla biraz erimiş olsa da bu defa onun yerine direk cepten aranılarak taciz başladı. Bankası, şifreli kanal yetkilisi, sigortacısı, kredi kartı vermek isteyeni, emlakçısı bitmek bilmeyen telefonlardan sanırım hepimiz mağduruz. Arayanı kırmamak bir yere kadar da, bu kadarı da fazla. En önemlisi ise “yapacağımız görüşme güvenliğiniz ve kalite kontrolü açısından kayıt ediliyor”. Aklıma geldi birden gün içinde sinirle bu görüşmeleri yaparken “sinkaflı” kelimelerimizle sonradan bize dava açarlar mı? Ezberlediğimiz afilli numaraları bundan sonra açmama kararı aldım!

Türkiye’nin starı kim?

Kimin nereye nasıl geldiğini herkes biliyor. Sanatçı demiyorum. Şarkıcı, solist takımından niye bir adet dünya markası çıkmaz. Çünkü “şark kurnazı” usulü “kısa vadede kar, uzun vadede zarar” malı götürelim. Ne yaptıkları, ne verdikleri hiç önemli değil. Ne oyuncu, ne de şarkıcı olarak uluslararası kimlikte bir starımız yok. Yarışmaları aval aval izleyerek, vakit öldürmeye devam edelim derim.

Plaket törenlerinden sıkılmadınız mı? Gazetelerde, internet sitelerinde, dergilerde katıldığınız her törende bir plaket törenidir gırla gidiyor. Alanda, verende törende bir cambaz gibi şekilden şekle giriyor. Ya kapanıyor, ya düşüyor, ya da elinde kalıyor. Çok mu anlamlı bu paket veya başka bir estetik hale getirerek verilemiyor. Dünya değişti, arabalar, teknoloji, kıyafetler, saçlar değişti bu plaketler ve törenleri değişmedi. Eee bir de plaketler ne oluyor sonra. Şofbende kalmadı yakacak. Kim saklıyor merak ediyorum.

Bu soruya Acun Ilıcalı’ da yanıt bulamıyor. Ayakta herkesi uyutup zenginler listesinde zirve yükselişini sürdürüyor. Bu ülke ne Bayhan’lar, ne Aref’ler, ne Sefa Doğanay’lar gördü. Diyorlar ki eğlence sektörü bitiyor. Vokalistlikten assolistliğe yükselip, dans özürlü, detone şarkıcılar cenneti mi diyelim, yolda doğru dürüst yürüyemezken rayting rekorları kıran ödüllü oyuncu kazmaların memleketi mi? Starlık bu ülkede ucuz, bir o kadar da kolay. citytrend.com.tr

25


iletişim profesörü

Kadınlar ve sınıflar Dünyanın en sefil işini yapacağım. Biliyorum, kadınlar sınıflara ayrılmak istemezler. Aslında isterler ama akıllarındaki sınıftan kabul edilmek isterler.

Hakan Urgancı

iletisim Profesoru hakanurganc@gmail.com

26

citytrend.com.tr

Sadece bunun açık edilmesini istemezler. Kadın kadar keşfedilmemiş tek bölge, denizlerin dibidir dünyada... Derin deniz çukurları olan Abis’ler, belki de bu dünyada kadına en çok benzeyen şeylerdir. Derin, çekici, tekinsiz, keşfedilmemiş ve tehlikeli. O dünyaya girdikçe girmek istersin. Bu dünyaya gerçekten yaklaşanların ölüme benzer bir deneyim yaşadıklarını belirtelim ki, geri dönen pek az kişinin olduğundan hesapla, haklarında neden bu kadar az şey bilebildiğimiz anlaşılsın. Şimdi her türlü eleştiriye göğüs germe ve gerektiğinde sessiz kalma hakkımı kullanarak, garip kulunuzun tanıdığı kadarıyla kadınlarımızı yaşamdaki duruşları çerçevesinde sınıflandırmaya çalışacağım. Hangi tip bana uyuyor diye kendinize bir test uygularsanız, ya her gruptan bir parçanız olduğunu keşfedecek, ya da en iyi gruba dâhil olduğunuzu doğal (!) olarak fark edeceksiniz. Benzeri bir sınıflandırmayı erkekler için yapmayı ileri bir tarihe ertelemek zorundayım, çünkü azıcık malzemeyle iyi bir yemek pişirebilecek kadar usta bir şef olmadım henüz... Ayrıca, size kaba gelebilecek benzetmeler sadece yazarın cehaletinden kaynaklanmaktadır, alıcılarınızın ayarıyla oynamayınız...


DIŞ GÖRÜNÜŞ Kadınlar, dış görünüşleriyle kabaca üçe ayrılırlar. Coca Cola kadınlar Eminim, kola şişesinin kadın vücudundan alınan ilhamla tasarlandığını biliyorsunuz. ‘ Gerçek tat’ sözcüğünün kolaya ait bir reklam sözü olduğunu da... Cola kadınları, fiziksel olarak neredeyse kusursuzdurlar. Gerçekten nefes kesici bir görünüme sahiptirler. Kadınsı bir bedenle çocuksu bir yüzün oluşturduğu mükemmel bileşimdir bu. Gerçek Tat’tır onlar. Ama sadece sizin için değildirler. Onları herkes arzular. O yüzden sadece size ait olmalarını beklemek safdillik olur. Susadığınızda susuzluğunuzu onlar kadar iyi gideren bir başka içeceğin olmadığını anladığınızda coca yaprağı kanınıza işlemiş, artık bağımlı olmuşsunuzdur. İlk sorun, o anda susuzluğunuzu gideren şeyin, yarım saat içinde sizi iki misli susattığını keşfetmektir. Ardından aldığınız şekerin sizi şişmanlattığını ve asidin vücudunuzu gitgide bozduğunuzu keşfedersiniz. Artık bir bağımlısınızdır.

Ucuz şarap kadınlar Hemen yakınınızda size bakarken yakaladığınız, kolayca ulaştığınız kadınlardır. Genellikle güzel bir kadın olarak tanımlanmasalar da, bedenleri ve giyimleriyle dikkat çekerler. Davetkâr ve teklifsizdirler. Hiçbir talepte bulunmadan sizinle birlikte olur, ağzınızda mayhoş bir tat bırakırlar. Ancak ertesi gün, bu küçük maceranın bedelini ağır ödersiniz. Tüm sözler unutulmuş, o kendisini size adamıştır bile. Büyük bir baş ağrısına sebep olurlar. Tehlikeli değildirler ama foyaları Cola kadınlardan daha çabuk çıktığı için kurtulmanız gereken süre, size olması gerekenden çok daha uzun gelecektir.

Çay kadınlar Fiziksel olarak çok ayırt edilen tipler değildir. Belki çok çok güzel değillerdir, ama kimsenin beğenmeyeceği tipler de değildirler. İyi bir aileden gelirler, iyi bir eğitim almışlardır. Sokakta kalabalığın arasına kolayca karışırlar. Giyim

citytrend.com.tr

27


kuşamları, hal tavırları ölçülüdür. Bir kere daha dönüp bakma ihtiyacı hissetmezsiniz. Ama Murathan Mungan’ın yazısında olduğu gibi; İyi kadınlar çay gibidir, demlendikçe güzelleşirler.’ Onlarla biraz vakit geçirirseniz, aslında ne büyük bir cevhere sahip olduklarını anlarsınız. Eğer onları iyi demlemeyi başarırsanız, alacağınız keyif bambaşka olacaktır. Bir çay sohbeti kadar hoş ve huzur verici insanlardır. Size gösterecekleri ihtimam da, çayın yanındaki bisküvidir. Yeteri kadar sabırlıysanız alacağınız ödül büyüktür.

YORUCULUK

Doğuştan iletişim yetenekleri erkeklere kıyasla daha iyi olduğu bilimsel bir gerçek olan kadınların yoruculuğu da, daha çok dırdır kapasiteleri ile ölçülebilir. Bu konuda da kadınları temel olarak üçe ayırıyoruz. Mitralyöz Kadınlar Bir makineli tüfek yuvasıyla karşılaşmış sıradan bir piyade er gibi yaylım ateşine tutulursunuz. Hiç bitmeyen ve aksamayan cümleler müthiş bir gürültüyle üzerinize yağar. Baş etmek mümkün değildir. Sadece sizi değil, yakın çevrenizi de bezdirip yere sererler. Eğer timinizden (ailenizden) bir kahraman asker ( mutlaka kadın olmalı) ortaya atılıp makineli tüfek yuvasını dağıtmazsa, tek kurtuluş umudunuz, muharebe alanını ( tartışmayı) terk etmek (sessiz kalmak ve gitmek) olacaktır. Onları sadece ateşkes yenilgiye uğratır.

28

citytrend.com.tr

Sniper kadınlar Keskin nişancı kadınlar, yorucu değildir. Sadece sinir bozucudur. Çevrenize gülücükler dağıtarak mağduru oynarlar. Sizi yalnız yakaladıklarındaysa dürbünlü tüfek kullanarak tek atışta başınızdan ( en zayıf noktanızdan, tek bir sözle) vurup indirirler. Ya kabahat işlemeyin, ya zaaflarınızı gizleyin, ya da yalnız kalmamaya çalışın.

Susturuculu tabanca kadınlar İçlerinde en sessiz kadın tipidir. Ensesine vur, lokmasını al tiplerdir. Hiçbir konuda gürültü etmezler. Ailenin reisi konumunu size bırakırlar. Öyle gevşer ve rahatlarsınız ki, erkek şımarıklığıyla sürekli hatalar yaparsınız. Alacağınız ilk darbe, sonuncu olacaktır.

Vasiyetinizi yazacak kadar bile zamanınız kalmaz. Bizce, bu kadınların kıymetini bilin, mutlu olun, mutlu edin.


GEÇMİŞ Yakın bir dostumun terimleriyle açıklamaya çalışacağım bu bölümde erkekler için çok önemli olan kadının sicili konusunu masaya yatıracağız. Kadınlar, geçmişleriyle ikiye ayrılırlar. Çiftlik çipurası kadınlar Mazisinde yok’a yakın erkek olan, ev kızlarıdır. Çoğunun ilk sevgilisi, kocasıdır. Genellikle baba baskısından bıktıkları için babalarına benzeyen ilk hödük olan bizimle yangından mal kaçırırcasına evlenirler. Kapalı bir ortamda büyüdüklerinden hareketsiz ve tecrübesiz kalmışlardır. Ne ile beslendikleri belli olan bu balıkların etleri biraz yağlı ( kişisel bakım ürünlerini pek bilmeyen)dır ve pek lezzetli değildirler. Erkeği tanımadıkları için mutlu etmeyi fazla bilmezler. Her ne kadar çiftlik çipuraları pek lezzetli olmasa da, kocalarının gönlü rahattır.

Deniz çipurası kadınlar Açık deniz canlılarıdır. Gençlikleri macera ile geçmiştir. Kolay avlanmazlar ve iyi avcıdırlar. Ne yedikleri pek belli değildir, o yüzden onlardan birine sahip olmak size pahalıya mal olabilir. Her ortamı gördüklerinden erkeklerini mutlu etme konusunda mükemmeldirler. Sanıldığının aksine ‘balıketi’ olmayıp, son derece fittirler. Güzellik salonları, parfümeriler ve butikler onlarla dolup taşar. Pek lezzetlidirler ama, eşlerinin aklı hep onlarda kalır. Ee, şeytan azapta gerek.

citytrend.com.tr

29


HİZMET Gloria Jeans kadınlar Çok popüler değildirler ve belli sayıda müşterileri vardır. Onların mekânında huzurla kahvenizi içebilirsiniz. Kahve, porselen fincanda ve istediğiniz sıcaklıkta ayağınıza gelir. Hizmetleri kusursuzdur. Müşteriyi memnun etmeyi bilirler. Ama kahvenizin tadı, herkesin damağına uygun mudur, bunu tartışabiliriz. Ha, bir de, yanınızda mutlaka bir arkadaş götürün. Yoksa bir süre sonra sıkılabilirsiniz.

Starbucks kadınlar Herkes onların yerine akın eder. Pahalı bir ürün için kötü bir hizmeti, kendi kendinize hizmeti ( üstelik karton bardakta) tercih ediyorsanız, onu bile-

30

citytrend.com.tr

meyiz. Ama orada sıkılmazsınız. Cümle eşi dostu orada görürsünüz. ( Bu arada, Starbucks kadınları da Starbucks’a takılır.) Bu kadın tipinin hizmeti kötü ( kendilerine ait olan işleri de size yaptırırlar) , lezzeti iyi, piyasası en iyidir. Dolayısıyla tercih yine sizindir.

Kurukahveci kadınlar Gerçekten kahve sevenler, kahveyi asırlık kahvehanelerde içerler. Bu kadın türü, iyi aile terbiyesi görmüştür. Kusursuz hizmeti, köpüğünün ayarı, kahvesinin kokusuyla hemen ayır edilir. O, gizli bir hazinedir. Her yerde şubesini göremezsiniz. Seçtiğiniz kahveyi sadece siz yudumlarsınız. Üstelik kızı isterken içtiğiniz kahveyi, aynı lezzette ömür boyu içebilirsiniz. Sohbetleri de çok keyiflidir. Anaç olan bu tipin tek dezavantajı, sadece tek çeşit kahve yapabilmesidir.

İLİŞKİLER Taş köprü kadınlar Hayat arkadaşı seçerken en doğru seçimi yaptığınızdan emin olabilirisiniz. Çünkü gerçek bir arkadaş seçtiniz. Bir taş köprü kadar uzun ömürlü ve sağlam karakterli bu kadınlar, evlenmek için doğmuş gibidirler. Siz sosyal biri değilseniz kendi çevreleriyle hayatınızı renklendirir, eğer sosyal biriyseniz sizi daha da zenginleştirirler. Eşlerine sürpriz doğum günü partileri düzenleyen, kayınvalidesini kendi evladından daha sık arayan kadınlar bu gruptandır.

Asma köprü kadınlar Taş köprü kadınların yaptığının azını değil, fazlasını yaparlar. Adamın hobilerini hobi edinir, sevdiği her şeye değer


veriyormuş gibi görünürler. Adam bir süre sonra sivil(bekâr) hayatını unutur. Tek başınayken yapabileceği-hemen-her şeyi, biriyle birlikteyken de yapabileceği hissine kapılır. Bu kadın grubu kaleleri içten fetheder, bir sarmaşık gibi yayılırlar. Unutulmaması gereken, sarmaşığın sözüdür. ‘ Önce kıçıma bir yer edeyim, sonra sana neler edeyim...’ Önemli konu, tüm bu illüzyonun kadın istediği şeyi elde edene dek sürmesidir. Bu kadınlar, evliliğe erkekleri ikna etmek için doğmuşlardır.

Mayın kadınlar En çekici gruptur. Size öyle iyi bir eş olurlar ki, yanlarındayken cennette yaşıyormuş gibi hissedip her taleplerine evet dersiniz. Sizi sırasıyla önce iş, sonra dost, sonra da aileden ederler. Aslında sizi gerçekten isterler. Yalan bir tarafı yoktur, düşkünlüklerinin. Ancak sizi sadece kendileri için isterler. Hayat felsefeleri, pratikte uygulanması imkânsıza yakın zorlukta olan ‘ Hem ekmeğim tam olsun, hem karnım tok olsun.’dur. Tatlı ifadelerle size en yakın piyonları sırayla elde ederler. Evlilik bağından hemen önce, mayın kadınlar (tanrılar) sizden kurban isterler. Bu kurban, genellikle vazgeçemeyeceğiniz bir arkadaşınızdır. Çeşitli soğutma manevralarıyla sizi önce ondan uzaklaştırarak hâkimiyet alanlarını belirlerler. Son fedakârlık sınırınızı bilmek zorundadırlar. Bu grup, aynı bir mayının çalışma prensibiyle hareket eder. Mayına bastığınız anda hareket ederseniz havaya uçacağınızı bilirsiniz. Orası ( hayatta olduğunuz için) cennet, bir adım ötesi cehennemdir. Bu yanılsamaya öyle alışırsınız ki, bir süre sonra kopmak isteseniz de kopamazsınız. Dizi dibinden ayrılmamak daha huzurlu hissettireceği için, siz de bu oyuna katılırsınız. Eğer hayatınız boyunca bir kişinin hükmü altında yaşamak size ağır gelmezse, evlenin gitsin. Çünkü sözünden çıkmazsanız sizi son derece mutlu eder. Tabii kölenin mutluluğu sizi ne denli tatmin ederse...

CİNSELLİK Göz kadınlar Çarpıcı bir dış görünüşe sahip değildirler. Giyim kuşamları da sadedir. Kaçamak bakışlarla ilişkiyi önce onlar başlatır. Siz fark ettiğinizde kısa süreyle gözlerini kaçırır, sonra yine bakarlar. Bu şekilde sizi harekete geçirirler. Az ve öz konuşur, isteklerini net ifade ederler. Çoğunun masum bir ifadesi ve ‘ ilk erkeğim sen misin acaba?’ diye soran bakışları vardır. O yüzden cinsel yönden biraz çekingen davranabilirsiniz. Oysa ne istediğini bilen ve hesapsız göz kadınları için, göz koyduklarını almak an meselesidir ve cinsellik su içmek kadar doğaldır. Cinsellik yaşandıktan sonra terk edersem üzülür mü acaba, diye siz düşünürken, kapının önüne konulma ihtimaliniz yüksektir. Yalnız, eve kedi diye aldığınız kadının yatakta bir leopara dönüşme ihtimali sizi şaşırmasın. Onunla geçirdiğiniz bir gecenin ardından, arkadaşlarınıza vücudunuzdaki darp izlerini göstererek ‘ Siyasi şubede dün nezarete aldılar abi’ diyerek hava atmanız çok yerinde olur.

Kalça kadınlar Sokakta kalçalarını sallayarak yürüyen, giyim kuşamıyla hemcinslerinin bile fesat bakışlarla süzüp, dişlerinin arasından ‘ şıllık’ diye söylendiği kadın türü, yürüyen seks ilahesidirler. En kolay yatağa atılabilecek kadın türü olarak algılansalar da, kazın ayağı öyle değildir. Size istediğiniz tek şeyi verene dek, ihtiyaç duydukları her şeyi sizden söker alırlar. Erkek jargonunda, ‘ kafa koparan’ diye adlandırılan tehlikeli türdür. Bu türün ağına düşmemek için ya çok doymuş ( öyle bir erkek varsa, söyleyin aileye damat alalım) ya da çok anasının gözü ( o takdirde de sizi ne yapalım?) olmalısınız. Genellikle tek sermayesi, sergilenen cinsellikleri olan bu kadın türü, yüzeyseldir. Dışında yanan ateş de, ancak yapay alevli elektrikli şömineler kadar gerçektir. Zira cinsellik, onlar için bir ihtiyaçtan ziyade savunma sanatı, ya da sermayedir. Birine gerçekten âşık olur ya da arzularsa aç kalacağını düşünür. Uzak durun, ya da çok zengin olun veya Allah sizi bildiği gibi yapsın!

Omuz kadınlar Omuzlarıyla cilve yapan bu grup, şık ve kalitelidir. Biraz çocuksu bir yanları vardır ki, en gizli ve ölümcül silahları da odur. Sizi kendine çekecek kadar şuh ve tatlı, yanlış bir hareket yapmaktan alıkoyacak kadar nazlı ve mesafelidirler. Sanıldığından çok daha zor ve az sayıda kişi ile birlikte olurlar. Eğer şanslı kişi sizseniz ve onunla aynı yatağa girmeyi başarabildiyseniz ardından bir haftalık bir rapor ayarlayın. Çünkü kamyon çarpmış gibi hissedeceksiniz.

citytrend.com.tr

31


2011 1

34

citytrend.com.tr

’in en yakısıklı 10 Erkegi

Ian Somerhalder “Lost” dizisindeki Boone karakteriyle dikkatleri üzerine çeken yıldız, “The Vampire Diaries” deki Damon Salvatore rolüyle zirveye ulaştı.


2

Chris Hemsworth

3

Henry Cavill

“Monte Kristo Kontu” ve “Stardust” gibi filmlerde rol alan Cavill, 2011 yılında gösterime giren “Immortals” filmindeki Theseus rolüyle parladı.

2011 yılında vizyona giren “Thor” filminin başrol oyuncularından biri olan Hemsworth, 2012’de vizyona girmesi beklenen The Avangers filminde de aynı rolü canlandırmayı planlıyor.

4

Chace Crawford ABD’ li sinema ve televizyon yıldızı “Gossip Girl” dizisindeki Nate Archibald karakteriyle tanındı. citytrend.com.tr

35


5

Ashton Kutcher Modellikten televizyon ve sinema dünyasına geçiş yapan Kutcher, Two And A Half Men dizisindeki rolüyle başarısını sürdürüyor.

6

Robert Pattinson

1986, Londra doğumlu aktör, “The Twilight Saga” serisindeki Edward Cullen rolüyle yıldızlaştı.

36

citytrend.com.tr


SEZON MAĞAZALARI

Sport Center 1 : Nadir Nadi Cad. No: 27 Konak / İzmir Tel: 0.232 484 4282 *** Sport Center 2 : Nadir Nadi Cad. No: 15/1 Konak / İzmir Tel: 0.232 441 2941 *** Konak Pier : Konak Pier AVM Atatürk Caddesi No : 19/32 Konak / İzmir Tel: 0.232 483 0490 *** Alsancak 1 : Kültür Mahallesi Plevne Bulvarı 1/2 A Alsancak / İzmir Tel : 0.232. 464 88 68 *** Alsancak 2 : Cumhuriyet bulvarı No : 160/ A Alsancak / İzmir Tel : 0.232. 464 88 58 *** Bostanlı Cemal Gürsel Cd. No : 409 / B Bostanlı Karşıyaka / İzmir Tel: 0.232 336 19 15 *** Karşıyaka : Yalı Caddesi No :256 Karşıayka / İzmir Tel: 0.232.323 3738*** Carrefour : Carrefour Alışveriş Merkezi Mavişehir / İZMİR Tel:0.232 324 20 01 *** Ege Park : Ege Park Mavişehir 2040 Sokak No:104 Z.10-11 Karşıyaka/ İZMİR ***Bandırma : 17 Mh. Gönen yolu No : 2 Bandırma Tel: 0.266 717 0474 *** Edremit : Edremit Akçay Yolu Yolören Köyü Kipa AVM Zemin Otopark No : 26 Edremit / Balıkesir Tel: 0.266 392 1037*** Bergama : Olympos AVM yeni garaj yanı Bergama Tel: 0.232 667 2025 *** İstinye Park : İstinye Park Alışveriş Merkezi No: L225-226 İstinye / Sarıyer Tel : 0.212. 345 5225 ***

OUTLETLER

Aydın Bulvar : Kurtuluş Mah. Adnan Menderes Bulvarı No : 84 / B Merkez / Aydın Tel: 0.256 215 0634 *** Aydın Forum Ilıca Mevkii Gf Block No : 37/ A Forum AVM Merkez / Aydın Tel: 0.232 232 0148 *** Kuşadası : Egeport AVM No : C-10 Kuşadası / Aydın Tel : 0.256 614 1754 *** Bornova : Park Bornova No : 192 / P2 Tel : 0.232. 343 48 11 *** Palmiye : Palmiye AVM Mithatpaşa Cad. 1462 Sokak No : Z-05 Tel: 0.232 277 4515 *** Gaziemir : Akçay Caddesi No : 170 / B Gaziemir / İzmir Tel: 0.232 252 5285*** Çiğli : Anadolu Caddesi No : 949 / Z 01 Sillion İş Merkezi Çiğli / İzmir Tel: 0.232 329 6066*** Sport Center 1 - 4. Kat :Nadir Nadi Cad. No : 27 KOnak / İzmir Tel: 0.232 484 4282 *** Sport Center 2 - 5. Kat & 6. Kat : Nadir Nadi Cad. No : 15 / 1 Konak / İzmir Tel: 0.232 441 2941 *** Sport International Şube : Sport International 2040 Sokak No : 3 Karşıyaka / İzmir Tel : 0.232 324 49 84


7

Bradley Cooper

Birçok projede görmeye alıştığımız Cooper, özellikle “The Hangover” filminin vazgeçilmez aktörlerinden.

8

justin Timberlake Birçok projede görmeye alıştığımız Cooper, özellikle “The Hangover” filminin vazgeçilmez aktörlerinden.

38

citytrend.com.tr


9

Josh Duhamel 2002 yılında Emmy ödülü kazanan ABD’li sinema ve dizi oyuncusu, 2011 yılında “Transformers: Dark of The Moon” filmindeki Lennox karakteriyle akıllarda kalmayı başardı.

10

Ryan Gosling

The Notebook ve Half Nelson filmlerindeki rolleriyle başarılı bir çıkış yakalayan Gosling, son olarak “The Ides of March” filmindeki başarısıyla izleyecilerden tam not aldı.

40

citytrend.com.tr


kavanozun dibi Sevda Tezol Girgin

sevdagirgin1@gmail.com

Sabah depresyondan kıvranırken şimdi kendimi çok mutlu hissediyorum. Yalın ayak çimlerde koşmak, kelebek kovalamak istiyorum. İnsan bu kadar mı değişken bir ruh halinde olur kendim takip edemez oldum. Psikolojik regl oldum derken gerçeği de geldi çöktü üstüme ebabil kuşu gibi. Yani diyeceğim cinayet işlesem hafifletici sebebim var. “Sabah kötüydün, şimdi neşe saçıyorsun, dengesizsin sen “ diyen erkeği etkisiz hale getirip alnının ortasına “Regliyken kadına karşı anlayışlı ol” diye kalıcı dövme yapmakistiyorum!

değil erkeklerin özellikle iletişimde oldukları kadınla ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi ve hazırlıksız yakalanmasının engellenmesidir. Anlayana. Tabii bu durum sırf koca, sevgili için değil erkek patron için de geçerli olmalıdır. Her bir şeyin eğitimine gidiyorsunuz. Yok kişisel gelişim, yok motivasyon, yok takım ruhu, yönetici ruhu. Ya kadının regl öncesi hormonal durumu, onun ruhu. Takın bakalım altınıza üç gün boyunca haşır huşur pedi, altınız şakır şukurken yapın bakalım sunumunuzu. O zaman kanatlanıp uçabilcek misiniz sayın Testolar! Sanki biz bayılıyoruz her ayın malum günlerinde Star Wars “Androidleri” gibi dolaşmaya, Allien gibi üç günde bir kuçuk kilo şişip tekrar eski halimize dönmeye, hormonlarımızın sapıtmasına.

BİR KADIN BİR ERKEKREGL VE NUTELLA!!! KADIN HAKLI ERKEK AKLI! Asırlardır yediniz bitirdiniz KADINI. Taktın mı koluna, attın mı duvara yapışacak gibi zeka seviyesi gelişmemiş yaratıkların mottolarına yıllarca malzeme yaptınız. Biz bir erkeğin anlayabileceği kadar basit olamadık. Çünkü Kadın devamlı değişir. Bu bizim faciamızdır. Ama erkekte asırlardır bizi anlayamadı çünkü Erkek hiç değişmez, olduğu gibi kalır. Bu da onun faciası.! Şimdi ben bu faciada faili meçhul bir cinayet işlemeden size olayı özetlesem acaba davamızı anlar mısın ey ERKEK. “Gerginim, sinirliyim, ağlamak istiyorum, başım ağrıyor, Nutella kavanozuna kaşıkla dalmak istiyorum, karnım davul gibi. Üstelik uyuyamıyorum. Bu belirtilerin amacı bence kadının adet olacağından haberdar edilmesi

42

citytrend.com.tr

Yapılan istatistiklerde kadınlarda en çok suç oranın işlendiği dönemmiş. Neymiş, ayağını denk al ki kan vurduya kurban gitmeyMİŞ. Ha birde vücudunda zerrecikleri bulunan empatinin seviyesini arttır ve seviyesi düşük espri kabiliyetini devre dışı bırakıp bu özel durum ile ilgili abuk subuk espriler yapma. Yaşama güdün için! Biliyorum yapına aykırı ama birazcık hassas ve şefkatli ol. Bunu ayın geri kalan 25 günü için yatırım olarak düşün. Yediği her şeyin gram başı kalori hesabını yapan “kadınını” elinde kaşıkla çikolata sosuna dalarken görürsen anla ve üstüne gitme yoksa biliyorsun ki sostan sonra sana dalacak. Benden söylemesi. Bir de konumuzla alakalı değil ama araya sıkıştırayım hazır ortalığı kan götürürken. Onca gömleğin temiz ve ütülü dururken ille de kirli olan gömleğini giyeceğim diye tutturma.


Tıp literatürüne “kronik yorgunluk hastalığını “ sokan cins olarak hastalığına kadınları, evliliği ve çocuğu bahane etme. Sonuçta aynı dış etkenlere biz de maruz kalıyoruz ama yorulmu yoruz. Kadın her ayağa kalktığında sanki koltuğa yapışmış gibi “hazır ayağa kalmışken” diye sürekli bir şeyler istemek yerine azıcık hareket et. Belki sizden daha fazla yaşamamızın sebebi budur, her daim hareket halinde olmak. “Aşkım tuvalet kağıdı bitmiş” dendiğinde yedeğini getirip bırakmak yerine bir zahmet takıver. Bunun için yönlendirme gerekmez. Bir yere birlikte gitmeye karar verdiğinizde, ceketini giyip kendini kapının önüne atma. Hele ortada bir de çocuk varsa ikide bir “ Haydi! Nerdesin?” diye sorup kadının sinirlerini tepesine zıplatma. O kadın ki önce çocuğu,

Kadına doğum gününde çelik tencere, elektrikli süpürge, meyve suyu sıkacağı gibi abuk sabuk hediyeler alma. Bu onu doğum gününü unutmandan daha çok incitecektir UNUTMA! Karın sana baba olacağını söylediğinde buna hazırlıklı olmasan da hazırlıklı değilmiş gibi tepki verme. Nasılsa alışmak için önünde dokuz ayın olacak! O dokuz ay boyunca karının gel gitlerine sebep aramaya çalışma. Hormonal bir durum. Farz et ki karın dokuz ay boyunca her gün adet görüyor. Biliyorum zorama insan zamanla her şeye alışıyor.

Biliyorum otelde ev, evde otel havası isteyen bir yaratıksın. Ve açık büfe kahvaltı varken her gün zeytin peynir yemek bazen sana sıkıcı geliyor ama zeytin ve peynir kahvaltının temelidir. Güzel bir kadın gözlerin, ama iyi bir kadın ruhun pasını siler.

O yüzden önünden ye!!!

Kadınına “neyin var” diye sorduğunda “yok bir şeyim” derse bil ki ortada çok ciddi bir sorun var. Sakın hafife alma!

sonra kendisini hazırlayıp arkadan evi ve senin arkanı toparlamakta. Çayın önüne konduğunda “şeker attın mı canım” diye soracağına bir zahmet şekerini de kendin atıver. Şekerin çayın içinde eriğini bizzat görmek seni rahatlatacaktır inan bana. Evde her daim bakımlı ve seksi görmek istediğin kadının karşısına sen de her daim erkek striptizciler gibi giyinip çık ve bunun zorluğunu gör ki evde seksi giysiler içinde konu mankeni gibi dolaşmasının zorluğunu anla. Empati yap , yoksa bünyede yeni bir App olarak yükle.

citytrend.com.tr

43


Sokak Stili

Set arasında görüntülenen Stone, keten pantolonu, flip flopları ve beyaz ince penyesiyle rahatlığın tadını çıkartıyordu…

Güzelliğiyle dillere destan olan güzel yıldız, sade şıklığıyla gene her zaman ki gibi bakışları üzerinde toplamayı başarıyor…

Yaşıyla genç kızlara taş çıkartan 50lik yıldız, ugg botları, yeşil mantosu, kısa eteği ve sade fönle yapılmış saçlarıyla gene güzel gene güzeldi… Kısa saçları, pantolon ve bluzunun renk uyumuyla üzerinde ki kürkünü kombinleyen Oscar’lı yıldız, bakışlara aldırmaksızın yürüyordu…

Makyajsız haliyle bile her zaman güzelliğini konuşturan güzel aktris, Jean pantolonu, çizmeleri ve yeşil kürküyle eksiksiz güzelliğini sergiliyordu…

44

Sharon Stone

Güzel fiziğini tayt ve üzerine giydiği kısa penyesiyle gözler önüne seren Stone, kafasında ki bigudileriyle bile kendinden emin ve umursamazdı… citytrend.com.tr

1. Güzel bir fiziğe sahip olup da rahat giyinmemek mümkün olmasa gerek hele de Sharon Stone sanız…


Sevgililer Gününe özel indirimlerle en avantajlı adres...


İnce Detaylar Unutulmaz Düğünler

JACQUELINE BOUVIER – JOHN F. KENNEDY; 1953 Eylülünde ‘Kennedy’ adını alan Jacqueline Bouvier’in Battenburg markalı straplez model, kusursuz gelinliğinin oldukça modern bir tasarım olduğunu söyleyebiliriz.

ALBERT; CHARLENE WITTSTOCK – PRENS nen evle ile Haziran 2011’de Monaco Prensi ine üzer n sate , uzak en Wittstock’ un gösterişt an İtaly liği gelin iş enm süsl le sade işlemeler ordu. tasarımcı Giorgio Armani imzası taşıy

GRACE KELLY – PRENS RAINIER; Nisan 1956 yılında Monako Prensi Rainier’e ‘evet’ diyen Amerikalı oyuncu Grace Kelly, Prenseslere layık dantel, tül ve ipek karışımı gelinliği Helen Rose tarafından tasarlanmıştı. Duvağına pırlantalar işlenmişti.

KATE MIDDLETON PRENS WILLIAM; Hem geleneksel hem de modern çizgileri bir araya getiren Sarah Burton tasarımı, kolları ve üstü dantel işlemeli olan beyaz gelinliğin içinde ki Kate, Nisan 2011’ de William’ ın gerçek Prensesi oldu.

ELIZABETH TAYLOR – CONRAD HILTON JR.; 1950 yılında hayatını Hilton’la birleştiren Taylor’ ın beyaz saten, tohum inci ve boncuk süslemeli Helen Rose tasarımlı gelinliği iki ayda tamamlandı.

LADY DIANA – PRENS CHARLES; Temmuz 1981’de Prens Charles ile evlenen Diana’ nın krem rengi tafta ve antika dantelden kabarık kollu gelinliği, Emanuel modaevi imzalıydı ve 7,5 metre kuyruğu vardı.

46

citytrend.com.tr


seç-beğen-al

Park Bravo 49,00TL

Twist 179,00TL

Twist 99,00TL

Park Bravo 79,00TL

Tory Burch

İpekyol 279,00TL

Kurt Geiger 625,00TL

48

citytrend.com.tr

İpekyol 159,00TL

İpekyol 19,00TL


Twist 99,00TL

Ecotoosh 375,00EURO

İpekyol 329,00TL

JimmyChoo 919,00EURO

Juice Couture 48,00$

Lanvin 695,00 EURO

Emilio Pucci 226,00 EURO

Twist 79,00TL citytrend.com.tr

49


Tasha 38,00$

Carolee 85,40TL

Zara 95,95TL Inglot 25,00TL

Valentino 58,00$

Inglot 33,00TL

Versace

Kurt Geiger 455,00TL

50

citytrend.com.tr


Hermes Bottega Venata 4.500Euro Bottega Veneta 4.300,00EURO

Zara 39.95TL

Miu Miu 1,250TL

Nishmark 30.00TL

Zara

Nishmark 18,00TL

52

citytrend.com.tr

Zara 179,95TL


Ogent provocateur Agent Provocateur 00Euro 00EURO 180,180.

Miu Miu 705.00TL

Homestore 79.90TL

İpekyol 399.00TL

Agent Provocateur 180.00Euro

İpekyol 49.00TL

Özsüt

Inglot 29.00TL

Jimmy Choo 1.295TL

Inglot 00TL 25. citytrend.com.tr 53


Park Bravo 59,00TL

Machka 190,00TL

İpekyol

Nacar İpekyol 179,00TL İpekyol 599,00TL

Nine West

Park Bravo 59,00TL

Park Bravo 39,00TL

Twist 139,00TL Park Bravo 49,00TL

54

citytrend.com.tr


Abbey 12.00Euro

İpekyol 169.00TL

Machka 690.00TL

İpekyol 169.00TL

Nacar Nacar

Agent provocatur Agent Provocateur 00Euro 480. 480,00EURO Nishmark 30.00TL

İpekyol 199.00TL

56

Christian citytrend.com.tr

Loubouin 1.650TL

Burberry Prorsum 950.00Euro


Machka 279.00TL

Coralia Leets 426.60TL

Machka

Massimo Dutti Gant

Machka 250.00TL

Reed Krakoff 910.00Euro Steve Madden 144.00TL citytrend.com.tr

57


Nihan Buruk 150.00$

Twist 179.00TL Machka 1.250TL

Bekart Mücevherat 1.900$

Jimm

Seda’nın Bohçası 119.90TL

Aşk-ı Ela 99.00TL

58

Nihan Buruk 160.00$ citytrend.com.tr

Kurt Geiger 525.00TL


Moschino L.C Waikiki L.C. Waikiki

Mango 259.99TL

Philips 39.90TL

Vakko

Tod’s 565.00$

60

citytrend.com.tr


Tory Burch 280.00TL

Closh Clash 00TL 300, 300.00TL Fendi

Closh Clash 00TL 1.250, 1.250TL

La Senza 24.00TL Levi’s 169.90TL

Casadei

Burberry 650.00$

Kurt Geiger 625.00TL citytrend.com.tr

61


Nihan Buruk 1.00$

Tepe Home İpekyol

Quantum Jimmy Choo

İpekyol

Aşk-ı Ela Aşk-ela 00TL 79,00TL 79.

62

citytrend.com.tr

Paco Rabanne 150.00TL

Casadei Casadei 1.185,95TL


Zara

Clash Closh 00TL 450. 450,00TL Zara

Clash 450.00TL Clash Closh 00TL 1.250TL 1.250, Clash 1.250TL

Inglot 33.00TL

La senza 12.00TL

Inglot 31.00TL Inglot 31.00TL

Louis Vuittion

Louis Vuittion

Sonia By Rykiel

64

citytrend.com.tr

Sonia By Rykiel


Nishmark 30,00TL

Machka 229,00TL

Vince 245,00EURO

Machka

Bottega Veneta

Vero Moda 59,95TL

TODS 850,00TL Tila March

citytrend.com.tr

65


Zara 69,95TL

Bekart Mücevherat 2.000,00$

Oscar De La Renta 23.850,00TL

Miu miu 6.350,00TL

Matraş

66

citytrend.com.tr

Christian Louboutin 950,00TL


Bekart M端cevherat 3.500,00$

The Row 5.255,95EURO

Nicolas Feuillatte

Vakko

Casadei

Burberry 552,90TL

Vakkorama 750,90TL

citytrend.com.tr

67


Balıkta

20

yıllık lezzet Alışılagelmiş balık yeme kültürünü bir damak şölenine dönüştürmeyi ilke edinmiş, genç ve dinamik kadrosuyla enerjisini misafirlerine yansıtmayı bilen ve bundan keyif alanların yeri olan BALIKÇI HASAN, 20 senelik babadan oğula miras kalan lezzetleriyle İZMİR-KORDON’ da hizmet vermeye devam ediyor.

1992’de Merhum Hasan Kandemir tarafından kurulup, Çeşme-Dalyanköy, İstanbulArnavutköy ve Yeniköyden sonra İzmir-Kordon’da babasından aldığı mirasla zirve yürüyüşünü sürdüren TORAY ALP ALTAN, sağlam adımlarını, kendinden emin duruşunu, farklı lezzetler ini ve gelecek hakkında ki düşüncelerini CITYTREND ile paylaştı.

Enginarlı Balık

Röportaj: Zeynep KEMAHLIOĞLU Fotoğraflar: Celal BAYAK

68

citytrend.com.tr


Tercih sebebi neden İzmir?

““Bunca zaman Çeşme’de yapmış olduğumuz ismimizi çevremizin de burada destekleyeceğini bildiğimiz için İZMİR.”

Farklı bir dekorasyonunuz var, neden böyle bir seçim?

“Buraya gelirken insanların alışkanlıklarını değiştirmenin zor olduğunu biliyordum. Netice itibariyle Çeşmede beni tercih eden insanlar, İzmirde başka alternatif restoranları tercih ediyorlardı. Bunun içinde insanları buraya çekmenin farklı bir yolunu düşündüm. Eninde sonunda denemeye bana geleceklerdi. Ama zaman kaybetmeden bu süreci hızlandırmak gerekiyordu. Farklı bir dekorasyonun ses getireceğine inanmıştım. Bende zaten sıradanlık istemedim. Yoksa klasik, alışagelmiş balıkçı restoranı yapmanın kolay olduğunu biliyordum. Özel olsun istedim. Ve iyi bir mimarla çalıştım. Ona kafamda ki fikirleri aksettirdiğim zaman bana yansımasını en olumlu şekilde gösteren Mete Nisari oldu. Neticede burası onu imzasını taşıyor. Ayrıca kapılarımızı hizmete açtığımızda gözlemlediğim kadarıyla bu tarzda balık restoranı Türkiye’de bir ilkti.”

Dekorasyonunuzun tercih sebebi olduğuna mı inaniyorsunuz yoksa insan ilişkileriyle de alakalı mı?

“Dekorasyon işletme için bir vitrin. Dekorasyonumuz misafirlerimiz tarafından ne kadar beğenilmiş olsa da, bu işin lokomotif kısmı ikili ilişkilerimiz. İnsanları kendi evinde hissettirdiğin süre içerisinde başarılı olacağımıza inanıyoruz.”

Her müşteriye aynı ilgiyi göstermek sizi farklı ve seçilir kılıyor...

“İşletmemiz bünyesinde her jenerasyona hitap edebilecek idarecilerimiz mevcut. İşletme ortağım Seyit Çavuşoğlu üst jenerasyona, bizzat kendim orta jenerasyona, genç jenerasyona ise bünyemizde bizimle beraber yeni yetişen Eser Küçükerol hizmet vermekte.”

Sütte Karides

citytrend.com.tr

69


Spesiyallerinizin baş mimarı kim?

“Babam. Benim babam balıkçılıktan geliyor. Kendi teknesiyle balıkçılık yaptığı dönemlerde tuttuğu balıklarla yemek yapmak ve onları arkadaşlarıyla paylaşmak hobisiymiş. Restorancılık yapmaya başlayınca da bu hobisini geliştirip spesiyallerimiz ortaya çıkmaya başladı. Böyle bir kültür bize miras kaldığı için farklı değişik tatları restoranımızda paylaşarak, bunları alıp bir yerlere taşımaya çalışıp misafirlerimizin beğenisine sunduk.”

Babadan gelen lezzetler deyince? “Ekşili balık, deniz mahsullü makarna, balık kebabı, sütlü balık, ahtapot ızgara.”

Sizin kattıklarınız?

“Yusuf ve Mustafa usta’nın yaratıcılığıyla; rokforlu balık, şevketi bostanlı balık, enginarlı balık, soya soslu kalamar, beğendili karides, tatlı ekşi soslu ahtapot ve beğendili balık kokoreç mutfağımıza bizim kattığımız tatlar.”

Bu çeşitlerde özellikle tercih ettiğiniz balık var mı?

“Levrek yumuşak ve lop etli bir balık olduğu için tercihimiz. Trança ve lâhos sert olduğu için tadı açısından pek fazla uyumlu değil. Kullandığımız balık yumuşak olunca sosu daha güzel içine çekiyor ve daha lezzetli bir tat elde ediyoruz. Şevketi bostanlı balık , sebzenin kendi mevsiminde, aynı şekilde enginarlı balık ise Ocak ile Mayıs ayı arasında gene kendi mevsiminde kullanılıyor.”

Gelecekle ilgili Balıkçı Hasan’ ı görmek istediğiniz yer neresi?

“Balık restoranları kurumsal bir işletme hiç bir zaman olamadı. Olan kurumsal balık restoranlarınında sağlıklı olduğuna ben inanmıyorum. Ne kadar çok doğru insan çevrenizde olursa o kadar çok yayılabilirsiniz. Şahsi fikrimi sorarsan bir kaç gıda sektörü işletmelerinin bünyemde bulunduğu küçük bir şirketler grubum olursa çok daha mutlu olurum.”

Deniz Mahsüllü Makarna

70

citytrend.com.tr

Atatürk Caddesi No: 186/A Kordon-Alsancak İZMİR info@balikcihasan.com.tr www.balikcihasan.com.tr Tel: 0232 464 1354 Fax: 0232 464 1387


Moda tasarımcısı Özgür Masur’un kolleksiyon yüzü

Zuhal Olcay Tanrıya her gün teşekkür eden isimlerden biri… Yılın iddialı yapımlarından ”İffet’in’’ önemli oyuncularından Zuhal Olcay, bir yandan piyasaya yeni çıkacak olan single çalışmasının heyecanını yaşarken moda tasarımcısı Özgür Masur’un koleksiyon yüzü oldu. Mehmet Turgut’un objektifinin karşısına Masur’un koleksiyonuyla geçen Zuhal Olcay, en büyük hayalinin “Vivien Westwood” kadını olmak olduğunu söyledi.

72

citytrend.com.tr

Fotoğraflar : Mehmet Turgut


“Tasarımcı onu giyen kişiye kendini, kendi gibi hissettirmelidir ve bu arada giysiler size belki yeni duygular tattırma cesareti de vermelidir. Özgür bunu başarıyor benim için”

“Bir moda tasarımcısının yüzü olmak benim için son derece heyecan verici ve elbette yepyeni bir deneyim oldu. Özellikle Özgür Masur gibi yaratıcı, yaptığı işten heyecan duyan ve bunu paylaşmaktan çekinmeyen, adı gibi özgür bir tasarımcının yüzü oluyorsanız”

citytrend.com.tr

73


“Özgür’ün tasarladığı sahne kıyafetlerim var ve onlarla sahnede şarkılarımı söylerken kendimi gerçekten iyi hissediyorum”

74

citytrend.com.tr


“Benim için Zuhal Olcay’la çalışmak büyük bir ayrıcalık. Çünkü o sesi, oyunculuğu ve vücut diliyle gerçek bir sanatçı”

citytrend.com.tr

75


“Hayatta vazgeçemeyeceğim hiçbir şey yok çünkü KADER var”

76

citytrend.com.tr


trendies

Park Bravo 59,00TL Zara

Machka Inglot 35,00TL

78

citytrend.com.tr


İpekyol

FF 45,00TL

Zara 219,95TL

Jonathan Saunders

citytrend.com.tr

79


Zara 99,95TL

Twist Nine West

80

citytrend.com.tr


Nine West Twist

Twist Jival 4.400,00$

Jival

Gerard Darel

Gerard Darel

Martin Margiela

citytrend.com.tr

81


Ödüllü Rekortmen

Yatırımcı

Begüm Yatçılık, Barka Tersane, Barka Marina ve Markiz Konakları’nın sahibi Begüm Doğulu , iş hayatındaki başarısıyla adından söz ettiriyor. Begüm Yatçılık, Bodrum Barka Tersane, Barka Marina ve Şirince Markiz Otelleri’nin sahibi başarılı yatırımcı Begüm Doğulu, başarı öyküsüyle bu ay sayfalarımıza konuk oluyor. İngiltere’de dil eğitiminin ardından Türkiye’de yat işletmesi ve turizmle adından söz ettiren Doğulu, başarısının sırlarını anlattı.

22 YILDIR SEKTÖRDE “1990 yılında yat sektörüne girdim. Yedi yıl aradan sonra adamı taşıyan yat şirketini kurdum. İstanbul, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Göcek, İzmir, Antalya’da ofislerimiz var. Yurt dışından gelen yabancı bayraklı şirketlerin acenteliğini yapıyoruz. Yemek, akaryakıt, turistik hizmetleri gibi. Oprah, Spielberg, Bono, Naomi Campell gibi isimlere hizmet verdik. Bir yıl içinde 150 mega yata hizmet veriyoruz. Yat sektörünün Türkiye ekonomisine getirisi 3 aylık sezonda 35 Milyon Euro getiriyordur.”

TERSANE KURDU

“2005 yılında Bodrum’da İtalyanca tekne anlamına gelen adında tersane kurdum. İtalyan müşterilerimin yoğun isteği üzerine açtım. 2005 yılından bugüne kadar iki adet 36, bir adet 39 metre yelkenli, bir adet 22 metre motor yat yaptık. 35 kişilik bir ekibim var. Beş kış sezonunda 36 ciddi tekneye bakım, onarım yaptık. Bu konuda ciddi çalışmalara imza atıyoruz. Ayrıca şu anda tersanenin önünde butik bir marina yapıyorum. ”

82

citytrend.com.tr


MARKİZ KONAKLARI “Geçen kış açtım. Birinci yılı yeni doldu. Uzun süredir aklımda olan bir projeydi. Şirince’yi çok seviyorum. Öyle bir yer yaptım, ne arıyorsam otelde de öyle bir yer yarattım. Hobi odası, hamamı, 8 odasıyla farklı bir konsept. Beklediğimden daha iyi gitti. Yabancı müşterilerin yanı sıra İstanbul’dan da çok müşterilerimiz var. Yemeklerimiz, şaraplarımız, servisimizle çok iddialıyız.”

ÖDÜLLER

“Geçen yıl kurumlar vergisinde Kuşadası birincisi oldum. KAGİDER’in Türkiye’nin En Başarılı Girişimci Kadınları arasında ilk 10 girdim. Yat Turizmcileri Derneği’nin Başkanlığını yapıyorum. Bodrum’a 15 tekne alabilecek kendi marinamın inşaatı da devam ediyor. Turizmle ilgili işlerimden keyif alıyorum. Hayatın bana verdiğine razı olmadım. Kader insanın elinde. Kadın girişimcilere ‘kaderim buymuş’ asla demesinler. Kadınların, erkeklerden girişimci ruh olarak daha başarılı görüyorum. Siyaset ise yakın zamanda planlarım arasında değil.”   Röportaj: Cesur SERT Fotoğraflar : Celal Bayak

citytrend.com.tr

83


dünya’dan “Bir ömür yetecek kadar sevdim ve kaybettim” diyordu bir filmde, ben de öyle sevdim hesapsız ve öyle kaybettim defalarca canımı kopara kopara. Hayatı seviyorum şimdi, paylaştığım dostları, baharı seviyorum şimdi, güneşi ve yağmurları. Gerçek aşk bir armağan, ama öyle sevmiyor kimse. Seni annen çok seviyor belki ama öyle büyük aşkı Mevlam verebilir bir tek. Aşk içinde. Birine aşık olup, aşkın kıymetine yazık etmem daha, gerçek aşk yukarda. Mevlam sana en güzel aşkı eyler, aşk içindeyse eğer. Öyle ömürlük sevmeleri unut, gerçek aşk sende, hem aslında gerçek aşk her yerde amma velakin en zor öyle aşkları buluyor ve en kolay da aşkı kurban ediyor insan. Şu meşhur şarkısında, “gör bak her parçanı da alıp , nasıl terk ederim seni” diyor, Adele. Çarçur etmeye kıyılır mı sevgiler?, karşındaki aşkı ve seni harcıyorsa da eğer, ona rağmen, hatıralar senin. Yanaklarından öpüp hatıralarını teker teker, senin yüklediğin tüm güzel anlamlarını cebine doldurur gider paşa gönlün. Aşkını harcatma, aşk senin. Aşk içinde.

Aşk İçinde

Hem belki azdır ama imkansız da değildir öyle büyülü güzellikler. Aşk olur bazen, aşk olsun rica ederim , olmaz mı hiç? . Ama sen yine de o birinin aşkına bağlama tüm enerjini, hayatını o sevdiğin kişinin üzerine kurma. Aşka kur kendini, doğaya, güzelliklere dön yüzünü biri gittiğinde bile. Aşk

içinde. Üstelik sen öyle bir aşka ver ki kendini, diyelim sabah kahvaltı ederken bir pastanenin bahçesinde, zıplaya zıplaya ekmek kırıntılarının peşine düşen serçenin güzelliğine de odaklan. Deniz kenarında, gerinerek keyif yapan kedinin, güneşin keyfini çıkarışına bakıp bir güzel de ilham al hatta. Sabah serinliğinde güzel bir yürüyüşü sağlıkla yapabildikten sonra, cam bardakta demli bir çayın da tadını çıkar misal. Aşk içinde. Yok eğer birinin ellerine bırakırsan kalbini, eze eze, üstünden geçer ve gider yar bir vakit. İşte o vakit, kırılıp dökülüp dağılırsın ve zor diner acın. Ama yine de çok korkma, sen yine de sev. Yeter ki sen hep bil, ona akınca, hızını şaşırınca, en çiçek sevgili bile, cam gibi kesiyor kalbini. Ayaz bile daha

84

citytrend.com.tr

fazla üşütmez kalbini. Öyle tüm dünyan haline getirdiğin ve yabancılaşan , uzak duran ve üstelik çok acımasız olabilen halinden tanıyamadığın sevgilinin. İşin en hain tarafı da sana bu kadar bıçak sevgilin, muhtemel açıyordur herkese, çiçektir ellere, savuruyordur ruhunu, açılan her kapıya, yanan her ışığa. Ama yine de üzülme, kimbilir kaç yara açılacak kalbinde böyle ve kimbilir nasıl sıradanlaşacak canını en çok yakan sevgili bile… Aşk var unutma, sen aşkı içinde ara. Güzellikleri de ara azıcık, belki uyuyan güzeldir hayatın. Sen hem güzelliklere uyan, hem güzellikleri uyandır hayatında. Öyle güzel ki hayat, hem öyle güzel ki aşk. Hem aşk içinde.

Cenk Erdem

Psikolog twitter.com/thecenkerdem


tülince

? u m u r ğ o d , ş ı m k ı ş Â Pinokyo

Tabii tabii, ine abicim ya… Alemsin Valent r, internet, face manında dizile za n n la k ni lli ya se şi r bi ye , ki “AŞK es ktu… Değişiklik ’dan kalan…” book, twitter yo rip Âdem’le Havva m çi ra gün olsun, ga ge ı, ıs on sun, bir de la yaşam kayg ol in de in al ah i ar tic “Can sıkıntısı, , şamam çok yüzü gülsün ra uğ rın , la Az ık ım ld âş kı nd sı vdi; tasası, of dendi saye e… i şenlik görsün ldi, sev dedim se er ge … pl m de ce di hi de lla el va G z fazla. mı seni, siz hepini , sen onu, o da ne anık değilsiniz, ni gü uy se r n he , be , le ni öy be az o yok o … Olm ama o onu, yok “E yeter demi ya a bir sen de mi onu, t kısa, şimdi mod ya ha k, …” aş n nu gü bu r di he m şi l, ği onu de alımsı k…” irsel aşklar, mas ömre bir gün aş f mıdır, Nerede peki o şi n le icat edenler, sa kü nü dö nü in gü iç r k le aş ili o vg de Se re m a, günü üz âşıklar… Ne ıdır bilinmez am ölene kadar m o ık r, an la at uy sl vu o yaşlar, nç sağlayamasa an siyah beyaz ıkları aşkta kaza an âş n. kl sa e rd le lp ka ediyor bahanede da, esnaf bayram ı rın la ın lg çı hatıralar… e rd ışveriş n nağme, filmle Sus çaktırma, al Şarkılarda inleye klusu, vu ya ı a… şl rm ya dı zü uyan n yıl pek esas oğlan ile gö an çok alem ya… Bütü se halimiz biz in Şu sevgililer de eski nü gü k r zı le fincanlarda “ney ya ili ler de, Sevg papatyalara ez ri, nm lle rü ha ” yana gö iz er ya merak ed r da… la çıkarlar n ” sözüm ona va postallar gibi yo or pek rt iy ka ah vm li se , ve iş or li iy ”sev süze, işve ır, nerede ze sü rın ba öz G de e… re el ne el Nerede yaşar, ki bu a pek bir neşeli… ” diye çığırır pe de utangaç am ğe, “Seni seviyo “ben buradayım ıım” der kız erke ııı şk ge “A r Bi . za … kı aşklar in, r erkek de deriz, sormak iç rum aşkımm” de karsınız r… dı Bir bilen gerek ın şk rsınız, bir de ba şa nı m sa re ü m Ke ğü ile dü lı i As ic m … in rede her ikisi anlamak iç Romeo Juliet’i üm olmuş tek ka üğ p… yı rd ka kö e ki ksana hr Zü Tahir ile lah ayırmasın ba … cak kucağa... Al tır ış ku çm ka p kı ra bı vur… iz. n masaya 3 defa hallerine dersin tti” aşk Ey ruh geldiyse O m m vdi, ne çabuk bi ım se ıp ”H “ş … le üz he t üm sa ün ım G iniz… an i rs çe Aşk neyd a, gülüp ge e (Asla, Şaşırm ri aklınıza gelir lim lle ke ha 3 olsa , rf de ha n 3 gü mu? senede bir eskidendi çok, tuna Dileriz, isteriz ha ki de Ev ” Kandırma) Çok ın de k. Eskiden n, aşk olmas yo su n ol la şk fa k “A ş aş ya e şimdilerd k. , sevgilinin gözü çok, kavuşma yo kabalık olmasın rmızı anımsa, hasret ayıp olmasın. Kı fa dolmasın, esna ra pa ır, al i is İzninle…” nd şını ke … gül iyidir, tek ta saç bu ! ey ”H Google’a sorsak k. … ço lır ka … ”Bende tanım da senin cebine z olur, Sor ablacım da pembe giyme sö , eplidir bir na ed sa di ış pe ki şm kı Vi ya ır… a naz rış zl ka Fa n … fa ur Ka asına ağır ol r, akıllı konuşm siyah bu geceye p ve ra Şa … ur o kadar da özgü ol . ıp 14 Şubat ay kı pek kafaya a, aş pm az ya km rsen ta de a, gi aldanm labalıkla sana: iyi olur, fasıl ka fikir verir belki zz r ja bi , gecenin , ük zl tik sö an şi m Ek ini salak gibi Mum ışığı ro nd … ke ur n ol l nı ze sa in gü , ऀ de bir gün kat”Aman diim Uzak durula…” ağır olur… Sene li. sı ha ra h tu ru fa r bi i ın cimri hissettiğ az, laf etme ad lanmak zor olm işe, çm ge r n bak bi olur… Bu gece dö i geceye az m , ez da m Facebook’a azsan kalp ye … m de sa aa ım üs an m na Haydi, ba dar olur...” um, bir bak bence… başucuma koyd alemimen “B z? ni di Portakalı soydum en ökten G ... um rd Bana mı sesl du Arkadaş k masalı uy Aş a… r şm bi la n bu be , diğer ç m hi dir, bana a... üş… Biri beni nrasına karışm sak elma düşm so ya , 3 ymet ce kı ön m le ki ek a, diye kapars en i kim alırsa, kim Aşk’ı üyelerime is r, ben, ik dı m ım yi ıy le zl bi hı k Ne Ço yerse artık… … Eros’la m ta ki ak , se km n… lir ça bi be n m da çakmasın derim adan kaçayı n çaktırma. At ötesine karışm kı ha sa da ık pt ya ği işbirli kte a çıkarırız birli lın... atar okunu, sonr kalın... Hoşça ka Aşk ile sevgi ile ? ın sanalda aşkın b… kt çı n , sen de nerede Aziz Valentinus bat’ı Şu 14 ! ya a am l ği ”O kadar da de Şubat 14 , te iş de bir gün unutma… Sene a... arımı da çınlatm var ya… Kulakl p ru du p ru du , rım Sülalemi iyi tanı anımsatma…”

86

citytrend.com.tr

Tülin Özcan

t_ozcan@hotmail.com


haber

Lezzetin keyife dönüştüğü yer… Roof Garden Lezzete, kaliteye ve estetiğe dair ne varsa toplanıp, profesyonelliğin getirdiği cesaret ve güvenle çıkılan bu yolda, İzmir’e farklı bir soluk getireceğine inanılan Roof Garden İzmir için çalışmalara başlandı.

88

citytrend.com.tr


arından Cemal Sipari Restaurantın ortakl ahman Bulut, Önen öncülüğünde Abdurr st ve Ünal Ahmet Sucuoğlu, Ayhan Do dandır. arın akl ort Yavuz da işletmenin en izd den nde üve ser u Bu lezzet dol k eni hijy ve e taz en ıza rın sofrala nleri, balık koşullarda gelen deniz ürü iş alkollü gen ve eri zel me çeşitleri, leziz dünya yle esi paz yel cek içe üz ve alkols ve erle nül mutfağından special me et ve li zet lez an ınd güneydoğu mutfağ 150 len tiri leş gin zen e riyl itle kebap çeş n en ir’i İzm a kişilik alakart restauranınd ile 5 en km Tür z mu Şeh ünlü aşçılarından te zet lez bi eki tfak mu el yon kişilik profes ara ukl kon harikalar yaratarak gelen or. 15 kişilik eşsiz yemek şöleni yaşatıy a öğle uyl ros kad vis profesyonel ser kaliteli iyi, en nde leri vis ser am ve akş sıra hafta ı yan n hizmeti sağlıyor. Bunları la kemız ları nch bru ve sonları kahvaltı uz. yor irti geç u yifli bir hafta son mimarisi ve Roof gardenın şık, özenli n en ünlü dekorasyonunu da İzmir’i ggiofti Bra i ert mimarlarından Rob yapmıştır. de ulaşım ve Ayrıca İzmir’ in merkezin bu tesiste n otopark sıkıntısı olmaya düşünülerek r kla sılı ola sizin için bütün tı ve sunum hareket edildiği için toplan donanımlı Tam salonu da unutulmamış. kişi 60 le eriy eçl ger toplantı araç ve ve tı lan top a ond sal vip kapasiteli şekilde seminerlerinizi eksiksiz bir iz. gerçekleştirebilirsin

citytrend.com.tr

89


SET BALIK MENÜ

Yeşil salata Peynir tabağı Serpme Soğuk Meze Çeşitleri Kalamar Tava veya Izgara, Balıkçı Böreği, Balık Adana, Balık kokereç, Tereyağlı Karides Çupra, Levrek veya Günün balığı (Buğulama, Balık Kavurma, Sütte Balık, Tuzda Balık)

Mevsim Mezeleri

Deniz Ürünleri Soğuk Mezeler

Salatalar

Çoban salata, mevsim salata, kaşık salata, yeşil salata...

Ara Sıcaklar

Kalamar Tava Kalamar Şiş Izgara Rum Usulü Ahtapot Izgara Tereyağlı Karides Jumbo Karides Izgara Deniz Mahsulleri Kokereç Bademli Dil Balığı Menüler Deniz Mahsülleri Erişte Karidesli Pazı Sarma

Ana Yemekler

Çupra Izgara Levrek Izgara balık Kavurma Sütte Balık Balık Buğulama Tuzda Balık(2kişilik) Günün diğer balıkları için servis elemanımızdan bilgi alınız...

90

citytrend.com.tr

SET OCAKBAŞI MENÜ

Narsuyu Salata, Toros Salatası, Peynir tabağı, Özel Mardin Güveci, Mumbar Dolması, İçli Köfte, Serpme Soğuk meze Çeşitleri, Et Serisi (Adana, Tavuk Kalça Şiş, Kuzu Şiş, Pirzola), Günün Meyve ve Tatlı Çeşitleri

Mevsim Mezeleri

Salatalar Çoban Salata, Gavurdağı Salata, Toros Salata, Göbek Salata, Kaşık Salata...

Ara Sıcaklar

İçli Köfte Hellim Izgara Avcı böreği Atom Kokereç Tereyağlı İncik Mumbar Dolması

Ana Yemekler

Adana Urfa Beyti Patlıcanlı Kebap Fıstıklı Kebap Alinazik(Etten veya Kebaptan) Kuzu Şiş Çöp Şiş Kuzu Pirzola Kuzu Kaburga Tavuk Şiş Tavuk Kanata Şaşlık Borcan Kebabı Ciğer Kebap Izgara Köfte


800 kişilik bahçesi, Irısh Pub ve sigara içilebilen özel alanıda bulunan bu tesisin teras kafesinde ince belli bardakta çayınızı yudumlarken muhteşem İzmir manzarasını izlemeye doyamayacaksınız. Ayrıca bu mekân çeşitli müzik ziyafetlerine, nişan, düğün, kokteyl, doğum günü ve birçok organizasyona ev sahipliği yapan Roof Garden Restaurant şimdiden İzmir’ in yeni gözdesi olmaya başladı… GÜREL TOWER RESIDENCE, GAZİOSMANPAŞA BULVARI NO:26/6 ALSANCAK - İZMİR TEL: 0232 446 10 60 FAX: 0232 446 10 70 GSM: 0532 166 00 50 www.roofgardenizmir.com info@roofgardenizmir.com facebook: roofgardenizmir tweeter: roofgardenizmir

citytrend.com.tr

91


dr. gusto

“Aroma bombası”

MİSKET !

s in ra G ts ti e P à c n la B t a c s Mu

Son yıllarda gittikçe artan popülaritesi ile sık sık karşımıza çıkmaya başlayan misket üzümünün anavatanının yurdumuz olduğunu biliyor muydunuz? Birçok çeşidi olmasına rağmen en soylu, en leziz şaraplar veren ve orijinal türü olduğuna inanılan Muscat Blanc à Petits Grains yani küçük taneli beyaz misket! Yoğun ve çekici aromatik yapısı ile özellikle yarı tatlı ve tatlı şarapları yapılan misket üzümünün sek şarapları da yapılıyor. Gül, bergamut, çiçeksi aromalar, taze üzüm gibi insanın başını döndürebilecek kadar çekici aromaları ile özellikle hanımların çok seveceği ve özellikle aperitif olarak uygun olan bir şarap misket şarapları. Yemeğe eşlik açısından özellikle uzak doğu mutfağı ile çok uyumlu. Gün geçtikçe üreticilerimiz de topraklarımıza has bu üzüm türünü fark ediyorlar ve hızla misket bağları çoğalıyor. Önümüzdeki yıllarda gerek sek, gerek yarı tatlı ve gerekse de tatlı şarap olarak çok başarılı örneklerini tadacağımıza inancımız tam. Biz de Şarap Tutkunları grubu olarak dünyanın önde gelen sek misket şaraplarını edinerek ve bunlara ülkemizde üretilen son zamanlardaki en başarılı sek misket şaraplarını ekleyerek bir kör tadım düzenledik. Kör tadıma son yıllardaki en başarılı sek misket şarabına imza atan Sayın Aslı Odman da katıldılar. Aşağıda bu tadıma ait tadım notlarını ve puanlamalarını bulacaksınız.

92

citytrend.com.tr

Op. Dr. İlker Özdemir

ilker@citytrend.com.tr

Sek misket kör tadım değerlendirmesi

1

EOSSAMOU Chorfez Samos Muscat 2010

Açık uçuk pirinç sarısı renkli, son derece temiz,taze ve tatlımsı bir buruna sahip bu şarapta, önde hafif florallikle gelen gül, bergamut, tatlı limon ve üzüm aromları var. Arkada narenciye, narenciye kabuğu mint, mineral ve asma yaprağı gibi mayhoş tonlar alınıyor. Orta gövdeli,ama damakta sulu hissi veriyor. Özellikle meyve konsantrasyonu yeterli olmayıp, asit te geride kalınca, şarabı taşıyamıyor. Yine bu yüzden hafif

beliren hafif acılık ve aromalarca kompanse edilen alkol dengeyi çok da etkilemiyor. 85/100 puan

3

Açık uçuk limon sarısına çalan pirinç sarısı renkli bu şarabın ön burnunda bergamut, is, narenciye ,mineral ve hafif gül mevcut. Damakta gazlı hissi veriyor. Orta gövdeli, meyve hafif düşüşte olsa da konsantrasyonu yeterli, yağlımsı, diri asitli. Damakta öne çıkan asit, mineral ağırlıklı orta uzunluktaki bitişinde hafif ekşilik yaratsa da, zarif bir şarap olarak

acılıkla gelen bitiş kısa. 78 /100 puan

2

KAVAKLIDERE Ancyra Muscat 2010

Berrak, açık uçuk pirinç sarısı renkli bu şarabın oldukça fresh olan ön burnunda gül bergamut, limon, kireç şeftali ve altta kuşkonmaz mevcut. Damakta orta gövdeli, orta asitli, tazeleyici. Yeterli meyve konsatrasyonu ile gelen bir dengeye sahip. Orta uzunluktaki bitişinde

MULLER-CATOIR Haardter Muskateller Kabinett Trocken 2007

4

nitelendirilebilir. 87/100 puan

SEVİLEN Misket 2011 Henüz tüm işlemleri bitmeyen bu şarabın ön burnunda bir müddet sonra ortadan kalkacağı belli olan maya, muz gibi aromaların arkasında gül, bergamut mevcut. Damakta tekdüze profil çizen


meyve konsantrasyonu ve asidi geride. Turunçkabuğu acısı benzeri bir acılık, kısa-orta bitişte de hissediliyor. Puan verilmedi.

5

REBHOLZ OKONOMIERAT Muskateller Kabinett Trocken 2009 Açık pirinç sarısı renkli bu şarabın oldukça redüktif başlayan ön burnunda zamanla kireç gibi mineral, gül, bergamut, limon ve altta hafif kuşkonmaz var. Damakta orta gövdeli, meyve konsantrasyonu nispeten iyi. Hafif yağlımsı,diri asit ile gelen yeterli tazeliğe ve dengeye sahip. Orta uzunluktaki bitimi dengeli ve mineral ağırlıklı. 89/100 puan

6

Melen Muscat 2009 (Türkiye, Tekirdağ, Hoşköy)

7

Josmeyer Muscat 2009 (Fransa, Alsace, Alsace AOC)

Bu örneği aşırı oxidatif tonlar içerdiği için değerlendirme dışı bırakıldı.

Açık pirinç sarısı renkli bu şarabın ön burnunda gülsuyu, limon, şeftali, bergamut, çay kireç gibi mineral mevcut. Orta gövdeli,diri asitli. Meyve konsantrasyonu düşük olduğu için, orta damakta boşuk hissediliyor. Bu nedenlede mineral ile gelen kısa orta bitişinde, asidin önde kalmasına bağlı olarak ortaya çıkan acımsılık, keyifliliği engelliyor.

78/100 puan

8

Corvus Bornova Misketi 2008 (Türkiye, Bozcaada)

Açık altın sarısı renkli, ön burnu çokda canlı olmayan bu şarapta bal, limon, is, gül ve altta kuşkonmaz ile birlikte mineral algılanıyor. Orta üstü gövdeli, konsantrasyonu yeterli ve sürekliliği iyi. Ortanın biraz üstü bitiminde hafif acımsIlık, sonda ise alkol hissediliyor.

84/100 puan

9

paraleldeki kısa orta bitişinde mineral belirginleşede, hissedilen acılık bitişte keyifliliği azda olsa etkiliyor.

85/100 puan

9

Zind-Humbrecht Muscat Goldert 2007 (France, Alsace, Gueberschwihr, Alsace Grand Cru AOC)

Açık altın sarısı renkli bu şarabın ilk başta burnu oldukça kapalı olsada, zamanla açılarak zarif floral tonlar, gül, elma, tatlı limon narenciye kabuğu gibi meyve , çakmaktaşı, is gibi mineral ve altta silikçe mazot, topraksılık, baharat ile oldukça cezp edici hale dönüşüp, kompleksite gösteriyor. Ortanın az üstü gövdeli ve yağlımsı. Atakta başlıyan diri asit, bitime kadar kendini, bergamut, limon gibi algılanan meyveyi dengeleyecek biçimde, canlılık ve tazelik katarak hissettiriyor. Uzun mineral ağırlıklı bitimi, tüm komponentlerin uyum içinde olduğu, kompleks bir misket bitimine güzel bir örnek teşkil ediyor. 91/100

puan

Bu tadımdan çıkardığımız sonuç ile şöyleydi. Misket gerçekten aroma profili ile oldukça çekici bir şarap. Belki çok üstün sek örnekler çıkarabilecek kadar potent değil. Çünkü üzümün doğası gereği şaraplarında asidite düşük oluyor. Asit de bir beyaz şarabın omurgasıdır. Ancak uygun teruarda mineral derinliği de yakalayabilen örneklerinin gerçekten çok etkileyici olabileceğini görmüş olduk. Özellikle Alsace gibi soğuk bir bölgede ünlü üretici Zind-Humbrecht markalı sek misket şarabının gerek asiditesi ve gerek mineral derinliği ile bizim damağımızda ve dimağımızda derin izler bıraktığını itiraf etmeliyiz. Bu üzümün anavatanı olan topraklarımızda da böyle üstün örnekleri heyecanla bekliyoruz. Kadehinizden kaliteli şarap eksik olmasın!

Trimbach Muscat Reserve 2009 (France, Alsace, Alsace AOC)

Açık uçuk altın sarısı renkli, fesleğen, üzüm, gül, limon, altta mineral ile gelen çekici ve taze ön burna sahip bu şarap,ortanın az üstü gövdeli, hafif yağlımsı ve dengeli bir aside sahip. Damakta konsantrasyon hafifçe düşük olmasına rağmen yine gül,fesleğen ve limon algılanıyor. Damakla aynı

citytrend.com.tr

93


e s u o H a e T n o t s n i Sir W

a d ’ A BURS

Bursa, Sir WinsThe Winston Brasserie la genişleyen ton Teahouse’un zaman öteye ha menüsünü bir adım da yemeklerinde am akş taşıyarak öğlen ve gurme mak üzere hayata tatlar arayanları ağırla hafta a vey geçirildi. Hafta içi anan bir kokarl ısm da sonu, iş çıkışın ik eden şarapta teylde veya yemeğe eşl n arayanların öze da kalite, zenginlik ve sü ile nü me r ba ğı memnun kalaca de ön plana ü rün ltü kü i içk ar yemek kad rie Bursa sse Bra çıkaran The Winston aretlerde Ak l bu an İst Divan Otel’de ve hizmet veriyor. Bursa, Her The Winston Brasserie Society’ adı tro Re s die Çarşamba ‘Ol zik konseptini altında 60s 70s 80s mü up Albatros için Gr rı uygulayan, Cuma’la asyon kotasını erv rez en ind günler önces rtesi Kübalılar ile dolduran ve her Cuma ini Bursalılara iler Karayip ve Latin ezg rkesin he e ed sür yaşatan ve kısa yeni bir ’ya rsa Bu ıp lay top i beğenisin rka ma bir yaşam stili kazandıran açılış, .00 08 h ba Sa haline gelmiştir. ce Ge ir. tid saa ış an kap Gece 01.00 .00’leri -03 .00 02 kapanışı hafta sonları bulmaktadır. ılıp çizilen, Bursa’nın en fazla yaz lan mekânı uşu hakkında en fazla kon Bursa’da çok yen yü Bü r. haline gelmişti olarak hızlı büyüyen bir marka benimsenmiştir.

94

citytrend.com.tr


citytrend.com.tr

95


haber

HOMEROS EFSANELERİ İLE CANLANIYOR

JEWEX

Necip Karakaş - Osman Gencer - Yılmaz Uça

JEWEX 2012 Alyans, Altın, Gümüş Takı, Mücevher ve Saat Fuarı 3 Şubat tarihinde İzmir Uluslar arası Fuar Alanı’nda başlayacak. Bu sene Homeros teması ile fuar kapsamında gerçekleşecek. Homeros 2012 Mücevher Tasarım Yarışmasında nefesler tutuldu. Türkiye’nin dünyaca ünlü isimlerinin seçici jüride yer aldığı yarışmada finale kalan 9 tasarım belirlendi. JEWEX 2012 Alyans, Altın, Gümüş Takı, Mücevher ve Saat Fuarı’nda ortak çalışma yapan Gençiz Fuarcılık ve İzmir Kuyumcular Odası ile Fagold sponsorluğundaki yarışmada artık dereceye giren  projelerin kuyumcu ustalarının elinde takıya dönüştürülmesine sıra geldi. Açılış töreninde yapılacak defilede mankenlerin taşıyacağı takılar jüri tarafından  son kez değerlendirilerek ödülleri dağıtılacak.

96

citytrend.com.tr


Türkiye’nin kuyumculuk endüstrisinde dünya lideri olması  yolundaki  önemli organizasyonlarından biri JEWEX Alyans, Altın, Gümüş Takı, Mücevher ve Saat Fuarı.  Sektörün  Ege Zirvesi niteliğini  taşıyan  fuarın her zaman olduğu gibi  bu  sene de dördüncü yılında dört dörtlük geçmesi için hazırlıklar sürüyor. JEWEX 2012 Alyans, Altın, Gümüş Takı, Mücevher ve Saat Fuarı’nda ortak çalışma yapan Gençiz Fuarcılık Genel  Müdürü Osman Gençer, İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça ile Homeros 2012 Mücevher Tasarım Yarışması sponsoru Fagold Yönetim Kurulu Üyesi Necip  Karakaş çalışmalar hakkında bilgi verdi. Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki  sektör profesyonellerinin 3 Şubat’ta açılışı yapılacak JEWEX 2012 Alyans, Altın, Gümüş Takı, Mücevher ve Saat Fuarı’nı beklediğine dikkat çeken  Gençiz Fuarcılık  Genel Müdürü Osman Gençer, organizasyonun dördüncü yılında dört dörtlük bir fuarı sektör temsilcileriyle birlikte  ortaya koyacaklarını söyledi. Gençer sözlerini  şöyle sürdürdü; “Türk kuyumcusunun üretim gücünü ortaya koymak için başlattığımız organizasyon dünyada dikkatle takip edilen bir fuara dönüştü. Sektördeki son yenilikler 3-6 Şubat tarihlerinde yine İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda olacak. Alyans, Altın, Pırlanta, Değerli ve yarı değerli taşlı takılar, İnci, Montür, Gümüş takı, Yarı kıymetli ve sentetik taşlar, Saat, Makina, Kuyumculuk malzeme ve ekipmanları, Aksesuar ve vitrin malzemeleri, Yan sanayi, kuyumcu yazılımları, güvenlik araçları, sektörel medya, Oda ve Dernekler ürün ve hizmetlerini tanıtacaklar. İlk gün açılış, Homeros 2012 Mücevher Tasarım Yarışması defilesi ve ödül töreni ile protokol stand ziyaretleri gerçekleşecek. İkinci güne JEWEX TREND 2012 TAKI DEFİLESİ damgasını vuracak. Üçüncü gün katılımcılarımız kendilerine has etkinliklerle müşterileri karşısında göz dolduracaklar. Dördüncü gün katılımcılarımızın akşam saatlerinde pastalar keseceklerini şimdiden  görür gibiyiz. Bu başarıda sektörle yaptığımız işbirliği ile deneyimli ekibimizin  payı büyüktür.” İlk kez düzenledikleri Homeros 2012 Mücevher Tasarım Yarışmasını farklı temalarda önümüzdeki yıllarda da sürdürmek istediklerini belirten İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, başta İzmir olmak üzere Türk Kuyumculuk sektörüne yeni vizyonlar kazandırmak istediklerini söyledi.

Homeros ve destanlarının İzmir için önemli olduğunu, bunu hatırlatmak için  bu temayı seçtiklerini  belirten Başkan Uça, efsanelerin üretimi  yapılan takılarda yaşayacağını  ifade etti. Başkan Uça, “Doğruyu söylemek gerekirse İzmir’de kuyumculuk fuarı bundan bir  beş yıl  önce hayaldi. Adım adım hayallerimizin gerçekleştiğini görüyoruz. 4 yıldır sektörümüzün Ege Zirvesine ev sahipliği yapmaktan son derece memnunuz. Katılımcılarımız ve ziyaretçi sektör profesyonellerinin övgü dolu sözleri bizleri mutlu ediyor.   JEWEX 2012 gerek katılımcılarımız gerekse ziyaretçilerimiz  açısından karlı geçecek. Tüm  meslektaşlarımı fuar alanında görmekten  onur duyacağım” dedi. Dünya liderliğine oynayan sektörde tasarımın öneminin yadsınamaz olduğuna dikkat çeken Fagold Yönetim Kurulu Üyesi Necip Karakaş, “İşgücünün ucuzluğu lojistik hizmetleri gibi bazı konularda bizimle rekabet edecek ülkeler olacaktır. Bu tehditleri tasarımın ortaya koyduğu katma değerle çok rahat aşabiliriz. Taklit değil, kendi geleneksel çizgilerimizi ortaya koymalıyız. JEWEX Alyans, Altın, Gümüş Takı, Mücevher ve Saat Fuarı kapsamında her yıl değişecek temalarla Takı Tasarım Yarışması düzenlenecek. İlki HOREROS teması ile gerçekleşecek Homeros’un yazdığı destanlar mücevhere dönüşecek. Bu önemli projenin hayata geçirilmesinde kuyumculuk sektörümüze katkı sağlamanın onurunu yaşıyoruz” dedi. 3 Şubat 2012’de İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nın da başlayacak olan JEWEX Alyans, Altın, Gümüş Takı, Mücevher ve Saat Fuarı’nın önemli bir bölümünü oluşturan Tasarım Yarışmasında son aşamaya gelindi.  Meslek Yüksek Okulları ve Fakülte öğrencileri ile profesyonellerden oluşmak üzere 3 dalda gerçekleştirilen yarışmada tasarımlar son jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Artık 150 tasarımcının 450 projesiyle katıldığı yarışmada 3 dalın ilk üçüne giren toplamda 9 proje Fagold’un  kuyumcu ustalarının ellerinde şekillenerek takıya dönüşecek. JEWEX 2012 Alyans, Altın, Gümüş Takı, Mücevher ve Saat Fuarı’nın açılış töreninde düzenlenecek muhteşem defilede takılar mankenler tarafından sektör profesyonelleri ile seçkin davetlilere tanıtılacak. 10 Ocak 2012 tarihinde belirlenen dereceler 3 Şubat’daki fuar açılış töreninde açıklanacak. Üç dalında birincileri 2.000, ikincileri 1.500, üçüncüleri ise 1.000 TL ödül alacak.

Homeros 2012 Mücevher Tasarım Yarışması ilk üçe giren tasarım projeleri Kategori

Rumuz

MYO MYO MYO

AIDA-AIDA 2 CADDY- CADDY 1 NİSAN-NİSAN-2

Kategori FAKÜLTE FAKÜLTE FAKÜLTE

Kategori PROFESYONEL PROFESYONEL PROFESYONEL

Rumuz AWEM-AWEM 3 DELFİN-DELFİN 2 ECM123-ECM 1

Rumuz DIAMOND&PEARL DIAMOND&PEARL-2 EGE DENİZİ-EGE DENİZİ 1 EGE DENİZİ-EGE DENİZİ 2

citytrend.com.tr

97


sinema

YENİ NESİL MARILYN... Yasemin Çelik Kamalı

yasemin1310@yahoo.com

Unutulmaz aktris Marilyn Monroe bu ay vizyona girmesi beklenen “My Week With Marilyn” filmiyle tekrar can buluyor. 1926 yılında Los Angeles’ta doğan Marilyn Monroe (Norma Jeane Mortenson) müthiş cazibesi ve seksi duruşuyla modellik ve oyunculukta büyük başarılara imza atarken, güzel sesiyle de izleyenleri büyüledi. Yediden yetmişe herkesin hayran olduğu yıldız kısacık hayatına onlarca mucize sığdırarak, öldükten yıllar sonra bile bir numara olmayı başardı. Sayısız filmde rol alan aktris, özellikle Niagara filmiyle şöhreti yakaladı. Monroe’nun dayanılmaz cazibesi izleyicileri öyle büyülemişti ki filmlerinin ardı arkası kesilmedi. “Gentlemen Prefer Blondes”, “How to Marry a Millionaire”, “Bus Stop”’, The Prince and the Showgirl” ve “The Seven Year Itch” bunlardan yalnızca birkaçı. Ne yazık ki şöhret Marilyn’e yalnızlık ve mutsuzlukta getirdi. Bunu “Kariyer yapmak harika, ama soğuk gecelerde kariyerinize sarılıp yatamazsınız” sözleriyle açıklıyor. 1962 yılında hayata veda eden yıldız 1999 yılında Amerikan Film Enstitüsü’nün tüm zamanların en büyük kadın film yıldızı sıralamasında altıncı sırada yer aldı.

UNUTULMAZ YILDIZ, MICHELLE WILLIAMS İLE HAYAT BULACAK! Gerçek hayat hikâyesine dayanan filmde, Marilyn Monroe rolü Michelle Williams’a ait. Williams’ın geçmişine bakıldığında kariyer basamaklarında adım adım yükselişini görmek mümkün. Kalispell, Montana doğumlu yıldızın, en önemli rollerinden biri şüphesiz Amerikan gençlik dizisi “Dawson’s Creek”deki Jen Lindleydi. Michelle bu dizide rol aldığı sırada (1998-2003) sinemayı da ihmal etmedi ve birçok filmde rol aldı.1999 yılında Kirsten Dunst ile oynadığı Watergate Skandalı’nı konu alan “Dick” adlı film bunlardan yalnızca biri. En önemli ikinci çıkışını ise 2005 yılında rol aldığı “Brokeback Mountain” filmiyle yakaladı. Bu filmdeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscara aday gösterildi. Sanatçının Oscara aday olduğu bir diğer film ise Ryan Gosling ile birlikte rol aldığı “Blue Valentine”di. Williams bu kez en iyi kadın oyuncu dalında adaydı. MARILYN ILE BİR HAFTA, BİR ÖMRE BEDEL… Marilyn Monroe ‘The Prince and the Showgirl” filminin çekimleri için Lawrence Olivier ile Londra’da bir araya gelir. Monroe o sırada ünlü oyun yazarı Arthur Miller’ la evlidir. Colin Clark ise sinema sektörüne atılmaya karar vermiş, kendisini ‘The Prince and the Showgirl adlı filmin setindeki asistanlardan biri olarak bulur. ‘My Week With Marilyn”, genç sinema asistanı Colin Clark’ın filmin çekimleri sırasında yıldızla geçirdiği bir haftayla ilgili anılarını ve aralarındaki yakınlaşmayı anlatıyor. Filmde Marilyn’in Clark’ la yaşadığı romantizmin yanında, hayal ettikleriyle gerçekleşenler arasındaki uyumsuzluktan dolayı yaşadığı psikolojik çöküşü de göreceğiz. Yönetmenliğini Simon Curtis’in yaptığı filmde Michelle Williams, Kenneth Branagh, Eddie Redmayne yanında Dominic Cooper, Emma Watson ve Judi Dench gibi başarılı oyuncuları da izlemek mümkün.

İyi Seyirler 98

citytrend.com.tr


estetik

ERKEKLERDE

vücut şeki̇llendi̇rme

iŞLEMLERi Günümüzde erkeklerde artık vücutlarında beğenmedikleri bölgeler için estetik cerrahlara başvurmaktadırlar. Bu başvurular arasında son yıllarda artan bir oranda vücut şekillendirme işlemleri yer almaktadır. Bu işlemler için değişik tanımlar vardır. Bunlar arasında LIPOSUCTION, LIPOSHAPING, LIPOSCULP TURING, LIPOFILLING, BODY COUNTURING gibi temelde aynı uygulamalar olan fakat küçük nüans farkları olan tanımlamalardır. Lipo : Latincede yağ anlamına gelmektedir. Suction : emme, çekme anlamındadır. Yani vakumla yağ çekme Liposuction; çekilen yağın gerekli yere verilmesi işlemi Lipofilling(liposhaping veya liposculpturing) olarak isimlendirilmektedir.

Op. Dr. Nejdet Şişman

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı nejdetsisman@hotmail.com

100 citytrend.com.tr


Bu işlemler hangi bölgelere uygulanmaktadır? Sosyal iletişimi ön planda olan meslek grupları modeller, yöneticiler, doktorlar, öğretmenler, sanatçılar gibi meslekler öncelikle başvuranlar arasında sayılabilir.

Bu operasyonlar zayıflama amacıyla yapılabilir mi? Bu uygulamalar obezite (şişmanlık) tedavisi olarak görülmemeli ve uygulanmamalıdır. Diyet ve spora rağmen vücut oranını bozan inatçı yağlanmalarda tercih edilecek vücut şekillendirme operasyonları olarak yapılmalıdır.

Hangi meslek grupları bu operasyon için başvurmaktadır? Sosyal iletişimi ön planda olan meslek grupları modeller, yöneticiler, doktorlar, öğretmenler, sanatçılar gibi meslekler öncelikle başvuranlar arasında sayılabilir.

Liposhapıng (liposuctıon) için uygun adaylar kimlerdir? Bu işlem için genel sağlık durumunun ameliyata engel durum taşımaması önemlidir. Şeker hastalığı, hiper tansiyon, kalp hastalığı gibi hastalıklarının olmaması gerekir. Diyet ve spora rağmen az ve orta dereceli yağlanmaları olan, 18 yaşından büyük olan hastalar bu işleme uygundurlar. Ayrıca bu operasyonlarda cildin çok gevşek olmaması, elastikiyetinin iyi olması şarttır. Çok gevşek ve sarkması olan hastalarda başka cerrahi prosedürler gerekir (abdominoplasti).

Bu operasyonlar en çok hangi bölgelere yapılmaktadır?

Bu operasyonlarda işlem prosedürü ve sonrası nasıldır? Liposuction (liposhaping) hastane ortamında, lokal sedasyon veya genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. İşlem öncesi tetkikler yapılır. Anestezi hekimi işlem için uygunluk verdiğinde, bölgelerin yoğunluğuna göre 45dk ila 2 saat arasında süren bir işlemdir. Hastane yatışı gerekmez. İşlemden sonra 3-4 hafta korse takılır. Hastaneden çıktıktan 2 gün sonra işbaşı yapılabilir.

Bu operasyonlarda işlem prosedürü ve sonrası nasıldır? Liposuction (liposhaping) hastane ortamında, lokal sedasyon veya genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. İşlem öncesi tetkikler yapılır. Anestezi hekimi işlem için uygunluk verdiğinde, bölgelerin yoğunluğuna göre 45dk ila 2 saat arasında süren bir işlemdir. Hastane yatışı gerekmez. İşlemden sonra 3-4 hafta korse takılır. Hastaneden çıktıktan 2 gün sonra işbaşı yapılabilir.

Sonuçlar operasyondan sonra hemen görülüyormu?

Bu operasyonlardan sonra sonuçlar ortalama en erken 3-5 ayda görülmeye başlar. Daha sonrasında giderek artan bir iyileşme görülür.

Ortamala maliyeti ne kadardır? Uygulama yapılacak bölgelerin yoğunluğuna ve alanına göre fiyatlar değişkenlik gösterir. 3000-6000tl arasında değişmektedir.

Erkek hastaların en çok talep ettikleri bölgeler gıdı ve yanak bölgesi, karın alt ve üst kesimi, bel yanları ve meme yağlanmalarıdır. Burada vücut şekilendirilirken fazla olan yerlerden alınan yağları eksik olan yerlere gerektiği kadar vermek liposhaping operasyonunun temelini oluşturmaktadır.

citytrend.com.tr

101


otomobil

EFSANENİN YENİDEN DOĞUŞU

SLS

Bu süper spor otomobil aynı zamanda Mercedes’in çok dikkat ettiği özellikleri olan günlük kullanıma uygunluğa ve optimum güvenliğe dair bütün beklentileri tam olarak karşılıyor.

102 citytrend.com.tr

Yeni “Martı kanat” özünde MercedesBenz ve AMG’nin güçlü taraflarının ideal bir sentezi.Yeni SLS AMG 1950’lerin efsanesi olan 300SL “Martı kanat” efsanesinin retro görünümü yerine , günümüz şartlarınca uyarlayıp süper lüks otomobilni kullanıcılarına sunmuştur. Mercedes bu efsane SLS modelinde tipik olarak kullandığı 6.3 litrelik bir v8 motor kullanmakta. 8 sillindirli motor gaz pedalının hareketlerine hızlıca tepki vermekte ve tüm devirlerde yüksek hassasiyet

sergilemektedir. Kuru kartelli yağlama sistemine geçilmesi, motorun önemli ölçüde daha alçak yerleştirilmesine olanak sağlamıştır. Buradan kaynaklanan alçak ağırlık merkezi daha büyük yanal ivmeleri mümkün kılarak dinamizmi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra doğal emişli motor elden geçirilerek yeni bir emme sistemiyle, farklı valf dişlisi ve eksantrik milleriyle ve başka çeşitli gelişmiş parçalar ile donatılmış ve böylece 6800 devir/dakikada 571 bg ve 4750 devir/dakikada 650 Nm maksimum


tork üretebilir hale gelmiş ve tamamiyle adının vermiş olduğu “SLS efsanesi” adını hakettiğini göstermekte. Bu güç arkada, enine, dingil pozisyonunda bulunan yeni geliştirilmiş bir AMG çift debriyajlı yedi vitesli spor şanzımanla arka tekerleklerden iletiliyor. Sürücü dört farklı sürüş programından birini seçebiliyor C (kontrollü verim), S (Spor), S+ (Spor artı) ve M (Manüel); ayrıca bir YARIŞ BAŞLANGICI işlevi de var.

citytrend.com.tr

103


Mercedes martı kanatlı süper otomobilin 0’dan 100 km/s’ye yalnızca 3.9 saniyede çıkabildiğini ve azami hızının elektronik olarak 317 km/s ile sınırlandığını söylüyor. SLS AMG’nin kombine yakıt tüketimi 100 km’de 13.2 litre. Diğer özellikler arasında çift salıncaklı süspansiyon, kremayerli direksiyon

104 citytrend.com.tr

dişlisi (Mercedes bunun “kesintisiz doğrudan yönlendirme hissi” verdiğini söylüyor), sürücüye tek bir düğmeye dokunarak “ESP AÇIK”, “ESP SPOR”, “ESP KAPALI” modlarından birini seçme imkânı veren 3 aşamalı ESP bulunuyor. SLS AMG’de ayrıca hafif seramik frenler ve önde 265/35 R 19, arkada 295/30 R 20 boyutlarında yüksek performanslı spor lastikleri kullanıyor.


röportaj

Bir Asrın emanet edildiği Kadın Şebnem Bursalı

106 citytrend.com.tr

Diyelim ki bir medya patronusunuz. Bir yayın grubunuzun başına gelecek adaylar arasında seçim yapacaksınız. Bu adaylardan birisi Şebnem Bursalı... Bu genç kadını  hangi özellikleri dolayısıyla seçersiniz? Öncelikle, ben bu genç (!) kadının en bilinen özelliğinin saat veya tatil kavramı olmaksızın, işe ve sonuca odaklı çalışkanlığı olduğunu düşünüyorum. Tabii bunların yanında, sağduyusunu, hiç de fena olmayan insan ilişkilerini ve elbette 18. yılına giren meslek yaşamında edindiği deneyimini tercih nedenlerimiz arasında sayabiliriz.  Hem... medya da biraz kadın gibi değil midir zaten?  Hem huysuz hem vazgeçilmez. Hem hırçın hem naif! Hem yenilikçi hem gelenekçi. Ama her sorunun cevabını veren... Medya yöneticisi olarak öncelikli tercihim cinsiyet olmazdı ama bir kadın olması, erkek egemen görülen bir sektörde fark yaratmak adına tercihim olurdu... 

İlk-orta ve Liseyi Aydın’da okudu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazete cilik mezunu. TRT’de Reha Muhtar ile Ateş Hattı’nda başladığı meslek yaşamına daha sonra Sabah Grubunda devam etti. Yeni Asır Gazetesi , Ankara Temsilciliği, Adil ve başarılı yöneticilik için Takvim gazetesi Ankontrollü ve otoriter mi doğal kara Temsilciliği ve ve paylaşımcı mı olmak lazım?  köşe yazarlığı, Sabah Aldığım aile terbiyem ve dünya görüşüm Ankara köşe yazarlığı, itibarıyla, adil olmanın, dürüst olmanın Aktüel dergisi haftalık ve paylaşmanın önemini bilmekle kalmayıp, nefes aldığım her an beni siyasi analiz yazıları, ben yapan düsturlar olarak söyleyebilATV’ de Fatih irim... Gazetecilik, ferdi bir iş olsa da Çekirge ile İktidar zamanla anlarsınız ki gazetecilik tam bir Oyunu isimli haftalık ekip işidir. Görünen ya da görünmeyen siyasi haber programı tüm detaylarda ekip vardır. Eleştirsem hazırladı. İktidar de fırsat buldukça izlediğim Muhteşem Oyunu isimli Yüzyıl dizisindeki Kanuni Sultan Süleyhaftalık siyasi söyleşi man karakterinin çok sevdiğim bir yanı programının yapımcı- var: dünyaya hükmeden Kanuni, belli anlarda kendisiyle hesaplaşıyor; adil ollığını ve sunuculumak noktasında kendisine ayna tutuyor. ğunu yaptı. Radyo dünya durduğu sürece  adaletli Televizyon Gazete- İşte; olmak bana göre en önemli nitelik. cileri Derneği Genel Sekreteri. Tür- Kaba ve erkeksi medyada kiye’nin en genç Türkiye’nin 2. kadın genel kadın siyaset köşe yayın yönetmeni olmanın yazarı (22 yaşında) sorumlulukları nelerdi? ve en genç kadın 15 yıl boyunca sahada haber peşinde Ankara temsilcisi geçen muhabirlik yıllarından sonra cephenin değiştiği ve artık kurmay (24 yaşında). heyet içinde  yerimi aldığım ilk gün, bu Türkiye’nin şu mesleğe sıfırdan başladığımı anladım. anda görev ya Bugün genel yayın yönetmenliği görepan tek gazete vimde üçüncü yılımı doldurdum. En kadınGenel büyük destekçim takım arkadaşlarım Yayın oldu. Yükseldikçe rekabet zorlaşıyor ve Yönetmeni.  Berke’nin halası, Mete’nin teyzesi.


yükseklerde benim dışımda hep erkekler var. Bir kere; önce ben onları rahatsız ettim. Şakayla karışık bile olsalar, bu rahatsızlıklarını iletmekten çekinmediler. Ama beni yeterince tanımıyor,  Arnavut damarımı bilmiyorlardı. İnatçıyımdır. Hedefe kilitlenirim. Sınırlarımı sonuna kadar zorlarım. Ne saatler, ne hastalıklar, ne olumsuzluklar yorar beni. Tek yol; başarmaktır çünkü. Eğer başarının bir göstergesi de sürdürülebilirlik ise; Bin 200 günü aşkın süredir görevimin başındaysam ve sadece yerel düzeyde değil, ilk kez hem ulusal hem de uluslararası düzeyde hem Yeni Asır gazetesi hem de Yeni Asır TV birer de değil, üçer ödül almayı başardıysa sanırım doğru yolda olduğumuzun işaretidir. Kaba ve erkeksi bulduğum medya düzeni içinde; kırmadan dökmeden ve incitmeden de hak aranabileceğini, hakaret etmeden de hesap sorulabileceğini, ama söz konusu insanlığın ve vatanımın kırmızı çizgileri olduğunda bütün erkeklerden daha sert olunabileceğini ve sonuç alınabileceğini gösterebilmekten dolayı memnunum. Medyaya kadın eli değmesinin, artık unutulmaya yüz tutmuş değerlerin hatırlanması, sadece hatırlamakla kalmayıp yükselmesi açısından önemini anlatmama bilmem gerek var mı?

Taciz konusunda takıntılı olduğunuz söyleniyor. Kadına pozitif ayrımcı mısınız? Asla ve asla feminist değilim ama

elbette ki kadınlara karşı pozitif ayrımcıyım. Aslında bunu söylerken rahatsız oluyorum çünkü ikinci sınıf bir cinsiyetten söz eder gibi, kadını sanki korumam ve kollamam gerekirmiş gibi  hissediyorum.  Ama maalesef Türkiye’de her alanda -siyaset dâhil- bu böyle yani, kadına pozitif ayrımcılık şart. Kadınlar, erkek rakiplerine göre 3 kat, 5 kat daha başarılı olursa ancak; onlarla eş değer “başarılı” sayılıyorlar. Sektördeki başarınız, diğer hemcinsleriniz için bir eşik olarak öne sürülüyor. İşimin bana yüklediği sorumluluklar arasında, bu tür bir pozitif ayrımcılık  yapmak da var, diye düşünüyorum. Ama bu ayrımcılık sadece ezilen kadın için değil, gerek iş gerekse siyaset alanında, spor alanında rekabet eden tüm kadınlar için geçerli. Kimse kusura bakmasın. Taciz konusu  benim kırmızı çizgilerimden birisi! Çocuklara yapılan her tür baskı, şiddet ve terör ile kadına yönelik sözlü ve eylemsel tacize tahammülüm asla yok. Ama günün moda deyimiyle “mobing” denilen işyerindeki her iki cinse uygulanan tacize de tahammülüm yok. Herkesin birey olduğu ve en genelinden insan haklarına sahip olduğu bir dünya dışındaki her şeyi reddediyorum. Bunun tersi davrananlara da, elimden gelen en ağır yetkiyi kullanıyorum. Benim yetkim; yönettiğim gazetem ve televizyonum. Burada hem teşhir etme hem de en ağır cezayı alması noktasında takipten kesinlikle vazgeçmiyorum. Nokta...

İzmir’in kısırdöngülerini kimler yaratıyor? Bu şehir neden kendi alternatiflerini oluşturamıyor? Baştan söyleyeyim; hiçbir şeyin aşırısını sevmesem de İzmir milliyetçisiyim. Ben herkes gibi bu kentin sadece denizini, güneşini, rakı/balığını değil; 8 bin 500 yıllık tarihini, bu tarihte vücut bulan dikliğini ve derinliğini ve bu kenti kuran savaşçı amazon kadınlarından gelen inatçı ruhunu seviyorum. Allah’ın bir lütfüdür İzmir ve İzmir’de yaşayan herkesin bunu aklından hiç ama hiç çıkarmaması gerekir.  Asla ne bir kimseyi ne de bir kurumu hedef alıyorum ama bu kentte kamu adına, 117 yılı devirmiş bir çınarın başında  görev yapan ve bu sorumluluğu  hisseden bir Ege kızı olarak söylüyorum; bugün İzmir’in içinde bulunduğu hali kim İzmir’e yakıştırır ki? Kavga, gürültü, çekişmenin adı bu kentte maalesef; rekabet olarak anılıyor. Eleştiri kültürünü en fazla içselleştirmiş bu güzelim kentte, iyi niyetle yaptığınız her eleştiri; düşmanlık olarak algılanıyor. Ben, gazeteciliğe yeni başlayan arkadaşlarıma hep aynı şeyi söylüyorum; İmkânsız diye bir şey yoktur. Habere veya haber kaynağına ulaşmak noktasında hem haber sınırlarınızı hem de kendi sınırlarınızı sonuna kadar zorlayacaksınız. Kendinize sınır koymayacaksınız. Sadece habere odaklanacaksınız ki; her seferinde biraz daha fazla başardığınızı göreceksiniz. İlkinde olmaz, bazen 15.

citytrend.com.tr

107


denemede olur ama mutlaka olur. İşte, maalesef İzmir’de bu yılgınlık hali bazen bir bulut gibi çöküyor İzmir’in üzerine. Bunu ben, Ankara’da görev yaptığım süre içinde de hep yaşardım. İzmir’den gelen iş ve siyaset isimleri, bürokrasi ve bakanları ziyaret eder, taleplerini iletir ve aynı gün dönerlerdi. Ben de, akşam mutlaka kalmaları, yetkili kişilerle birlikte yemek yemelerini ve sosyal paylaşımda bulunmalarını ve sonuna kadar ısrar etmelerini söylerdim. Yani günümüzde lobinin ve sosyal ilişkilerin önemi çok açık. İzmir de bundan yararlanabilmeli...

İzmir için çalışan yöneticilerden biri olarak İzmir’i yaşayabiliyor musunuz? Belli bir yaştan sonra, daha çok okuyabildiğim, daha çok  üretebildiğim, dostlarıma ve aileme daha fazla zaman ayırabildiğim bir İzmir istiyordum. Kitap yazmak istiyordum. Bütün  bunlar için zamana ihtiyacım var. Ve bu zaman da şu andaki görevim itibarıyla YOK... Ama bir gün gelecek ve ben özlediğim İzmir’i de yaşayacağım...

Sevdiğim bir söz şöyle der: ‘ Dağların büyüklüğünü anlayabilmek için biraz geri çekilip bakmak gerek ‘ Sizin yaklaşınca hayal kırıklığına uğradığınız ünlü isimler oldu mu? Hayatımın en büyük hayal kırıklığını, daha mesleğimin en başında yaşadım maalesef. İsmini vermeyeceğim ama 70 milyonun çok yakından tanıdığı ve bildiği bir gazeteci, benim bu mesleği seçme sebebimdi. Ve mesleğimin ilk yılında TRT’de çalışırken kendisiyle tanışma fırsatım oldu. Ama... O gözümde dünyaları deviren, hak arayan ve haktan dönmeyen koskoca gazeteci, yazılarında en fazla savunduğu konuda; kendisinin de bildiği ve benim yazmasını istediğim bir konuyu defalarca ısrarıma rağmen yazmadı. Çünkü o kişi çok yakın arkadaşıydı. Bir başka isimle ilgili aynı konuda en acımasız yazıları günlerce yazan bu gazeteci, söz konusu kişi arkadaşı olunca, yazmaktan kaçtı, kaçındı. Yani; “Benim hırsızım iyidir”  dedi. Ben de kendisine beni hayal kırıklığına uğrattığı için onu asla ve asla affetmeyeceğimi söyledim. Kendisiyle hala görüşüyoruz, elbette meslek büyüğümdür. Ancak; bu konuda bende yarattığı hayal kırıklığı, benim aldığım

108 citytrend.com.tr

en büyük ve ilk dersim olmuştur.

Ailenize düşkünlüğünüzü herkes biliyor. Pekiyi, aile değerlerine bunca bağlı bir insanın yuva kuramaması büyük eksiklik değil mi? Aile değerlerine son nefesine kadar bağlı  olacağımı biliyorum. Son nefeslerine kadar yüzlerine söyleyebildiğim ve kendimin de son nefesine kadar gururla söyleyeceğimi bildiğim bir gerçek var; İyi ki kendi anne babamın evladı olarak bu dünyaya gelmişim. Kariyer odaklı bir yaşamın ve hedefin peşinden koyarken, bazı şeyleri ıskalayabiliyorsunuz. Kariyer derken, bir sıfat veya makamı değil, işinin en iyisi olmayı kastediyorum. Çark belli bir hızla dönmeye başlayınca  ara veremiyorsunuz galiba. Şimdi birbirinden yakışıklı 2 yeğenim var,  üçüncüsü  de yolda Allah kısmet ederse. Ben onların teyzesi, halası ve  istedikleri her şeyim... Onlar benim yaşam kaynağım. Allah onlara sağlık ve mutluluk versin. Ben öyle de mutluyum...

Basında, özel hayatınızda hep en az iki kişiyle poz veriyorsunuz. Sanırım sizi birisiyle baş başa gören pek olmamıştır? Bütün yaşantımı, bir marka oluşturmaya harcadım. Kadın olmanın zorluğu da burada kendini gösterdi. Bekâr bir yönetici kadın olunca, kendinizle ilgili en küçük olumsuz imaja izin vermeniz mümkün değil. Sizin sözünü ettiğiniz, dışarıda özellikle akşam yemeklerinde en az 3 kişiyle görüntü verme önceliğim de bu sebeptendir. Özel hayatımla ilgili hiçbir olumsuz söze ve habere tahammülüm olamaz.  

Hobiniz var mı? Yelkenli yarış teknesini  profesyonelce kullanmayı hedefleyen bir amatör kaptanım... Tekne-deniz ve doğa benim en güzel dinlenme ve şarj olma şeklim. Ve şarkı söylemek. Mükemmeli aramaktan ve takdir edilmekten vazgeçmeyen ben, sanırım bir gün sahnede beni dinleyenlerin de takdirini kazanmak heyecanım-hevesim ve çabamdan sanırım hiç vazgeçmeyeceğim... Atlar... Onlar, benim asla hayvan olarak görmediğim ve hayran olduğum canlılar. Fayton dâhil. Ve bateri çalmak... Durul Gence’den yarım kalan derslerimi bir gün tamamlayıp, az ya da çok bateri çalacağım... Sosyal medyayı kullanmaya gayret ediyorum. Facebook

ve Twitter’dan günümüz eğilimlerini takip etmek adına yararlanabildiğimi söylemeyim.  www. sebnembursali.com adresindeki web sitemi bana armağan olarak hazırlayan arkadaşıma da  buradan teşekkür edeyim de sonra başım ağrımasın... ( gülüşmeler) 

Röportaj : Hakan Urgancı Fotoğraf : Nejat Osman Akdeniz


sağlık

“BAŞ AĞRISI”

?

BAHANE Mİ YOKSA HASTALIK MI Prof. Dr.

Talha Müezzinoğlu

talhadr@yahoo.com

110

citytrend.com.tr

Seks istemeyen kadınların sıklıkla bu durumu “başım ağrıyor” ya da “yorgunum” olarak ifade ettikleri bilinmektedir. Toplumda özellikle ileri yaşla birlikte kadınlarda cinsel isteksizlik olacağı kanısı vardır. Seks konusunda kadınların gerçek anlamda başları ağrımadığı kesin ama bunun altında bir hastalık da olabilir.

Cinsellikte aktif olan ve cinsel yaşamını daha kolay konuşabilen taraf sıklıkla erkektir. Belki de bu nedenle erkek cinselliği ve yetersizliği bilim insanlarınca daha çok araştırılmaktadır. Kadın cinselliği ise toplumsal olarak utanılan ve gizli kalması gereken bir konu olarak algılanması nedeniyle çok fazla incelenememektedir. Ayrıca erkek hakim toplumlarda kadınlar sorunlarını da rahatça ifade edememektedir. Toplumda cinsellikle ilgili sorunlar her iki cinste de sık görülür. Ancak bunlar yeteri kadar doktorlara yansıtılmaz bu yüzden de çözümlenememektedir. Batı toplumlarında yapılan


Üç kadından biri cinsel istek duymamaktadır En sık görülen cinsel işlev bozukluğu istek duymada azalma veya hiç olmamasıdır. Sıklıkla sağlıklı bir cinsel yaşam sürerken zamanla ortaya çıkar ve organik bir bozukluk yoksa tedavisi de zor olmaktadır. Bazı hormonal bozukluk veya iyi huylu beyin tümörlerinde de gelişebilir ve bunlar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Psikolojik kaynaklı cinsel istek bozuklukları en sık evlilik çatışmaları, iş stresi, ekonomik problemler veya aile içinde hastalıklı birey olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca gebeliğin ilk ve son üç ayında da cinsel istek azalabilmektedir. Ancak cinsel istek olmasa da eş tarafından başlatıldığında kadınlar uyarılabilmekte ve orgazm olabilmektedirler.

araştırmalardan kadın cinsel işlev bozukluklarının ilerleyen yaşla birlikte arttığını ve neredeyse her 2 kadından birini ilgilendiren bir sorun olduğunu öğrenmekteyiz. Tıbbi olarak kadın cinsel fonksiyonları basitçe seks istememeyi değil cinsellikle ilgili her tür sorunu ele almaktadır. Cinsel istek ve uyarılma bozuklukları, vajinismus, tiksinti ve orgazm bozuklukları da cinsel işlev bozuklukları içerisinde değerlendirilmektedir.

Cinselliğin çoğu beyindedir… Gerek erkek gerekse kadınlarda sağlıklı bir cinselliğin olması için ilk şart sağlıklı bir ruh halinin olmasıdır. Eğer ruhsal olarak sıkıntılı, yoğun bir dönemde iseniz cinsel arzularınızda azalma olması normaldir. Ancak bu durumun devamlılık arzetmesi veya sık sık tekrarlaması bir hastalık olarak kabul edilmeli ve çözüm aranmalıdır.

Çözümü doktorunuzla birlikte arayın Son yıllarda eğitim düzeyinin artması ve kadın haklarında iyileşmeler toplumda aktif olarak yer almalarını sağlamıştır. Aktif yaşamda yer alan kadınlarımızın seks yaşamı da konuşulur hale gelmiştir. Bu gelişmeler beraberinde kadın cinsel yaşamını tabu olmaktan çıkarmış ve bilim insanlarınca araştırılabilir hale getirmiştir. Son yıllarda kadın cinselliği konusunda bilgi birikimi hızla

artmaktadır. Bu nedenle cinsel işlev bozukluğunuz varsa mutlaka doktorunuza danışınız. Çünkü sorunun çözümü ile ilgili yanlış uygulamalar ve kulaktan duyma bilgiler sorunu daha kalıcı hale getirecektir.

Hangi uzmana danışmalıyım? Kadın işlev bozuklukları hormonal, psikolojik veya organdaki bozukluklara bağlı olabilmektedir. Günümüzde her kadının bir jinekoloji uzmanı ve her erkeğin bir üroloğu olmalıdır. Öncelikle organik bozuklukların dışlanması için bu uzmanlara danışabilirsiniz. Ancak yeni araştırılan bir konu olduğu için her jinekolog veya üroloğun ilgi alanı olmayabilir. Organik bir bozukluğun saptanmadığı durumlarda psikolojik olarak değerlendirilmelidir.

Hazırlayıcı etkenler Kadın cinsel işlev bozukluğunun altında sıklıkla cinsel yaşama geçişteki zorluklar, kötü deneyimler ve yanlış öğretiler yer almaktadır. Cinselliğin tabu olarak algılandığı bizim gibi toplumlarda özellikle bilgi eksikliği ve doğru bilgiye ulaşamama önemlidir. Kadınlarda hamile kalma, erkeği tam tatmin edememe, görülme gibi korkular, cinsel travma deneyimleri veya yersiz, yanlış bilgilenmeleri, eşle ilgili bireysel sorunlar, eşe güven duymama, bedenini beğenmeme gibi sorunlar kadınlarda cinsel işlev bozukluğuna zemin hazırlar.

citytrend.com.tr

111


Seksten iğrenmek… Ülkemizde yapılan bir araştırmada cinselliğe karşı tiksinti duyma vajinismustan sonra en sık görülen bozukluk olarak saptanmıştır. Kişisel gözlemim bu bozukluğun menapoz veya ilerleyen yaşa bağlın olmadığı, toplumsal algı ve cinselliği hiçbir zaman olması gerektiği gibi yaşamamaktan kaynaklandığı şeklindedir. Toplumumuzda erkek çocukların cinselliği desteklenirken kız çocuklarının cinselliği yasaklanmakta ve ayıplanmaktadır. Halbuki cinsellik erkek ve kadın arasında yaşanan bir aktivitedir.

Yıllarca cinsellik yaşamayan evli çiftler var Vajinismus, vajen giriş kaslarının aşırı kasılması sonucu cinsel birleşmenin yapılamadığı ya da son derece ağrılı olduğu bir bozukluktur. Ülkemizde en sık görülen cinsel bozuklukların başında gelmektedir. İlk cinsel deneyimde sorun yaşama, cinsel taciz, genital enfeksiyon ve hastalıklar kızlık zarının gergin olması gibi nedenlere bağlı gelişebilir. Tedavide kadının cinsel organları hakkında bilgilendirilmesi, kasılmalara hakim olmasının sağlanması ve psikoterapi uygulanmaktadır. İyi bir cinsellik ancak sağlıklı bir bedenle olabilir. Bu nedenle sağlıklı beslenme, egzersiz yapma gibi genel sağlık önerileri cinsel yaşamınıza da başarı getirecektir. Uzun birliktelikler sonucu ilginin azalması, ilişkinin sıradanlaşması da cinsel isteği azaltmaktadır. Buna rağmen gelişen sevgi ve karşılıklı iletişim, fantezilerinize birlikte çözüm arama girişimleri ile bu sorunlar çözümlenebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki yaşla birlikte bazı fonksiyonlarımızda azalma olması kaçınılmazdır. Yaşamda değiştirmemiz mümkün olmayan gerçeklerle savaşmak anlamsızdır, onlarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz. Yine de eşinizin “başı ağrıyor” ise bu gerçekten baş ağrısı olmayabilir ama başına daha çok ilgi istiyor olabileceğini de unutmayın. Ne diyorsa onu yapın; vücuduyla değil “başı” ile ilgilenin.

112

citytrend.com.tr


trendies man

Vakko 195,00TL

Tom Ford 310,00EURO

Giorgio Armani 313,00EURO

Gucci 1.751,00EURO DS Quared 2.261,00EURO

Vakko 290,00TL

Alexander McQueen 128,00EURO

Bottega Veneta 457,00EURO

Vakko 315,00TL

114

citytrend.com.tr


Acqua DiParma 60,80TL Baume Mercier

Alexander McQueen 290,00EURO

W Collection 89,00TL

Cavalli 54,00GBP

Paul Smith 65,00$

Big John 109,00$

116

citytrend.com.tr

Albert Guardiani 86,00EURO


Levi’s 69,00TL

Pentox 299,00TL Alexander Wang 639,00$

Alexander McQueen 123,00EURO

By Marc Jacobs 765,00TL

Zenith 10.120,00CHF

118

citytrend.com.tr

Kurt Geiger 765,00TL


Tchibo 29,95TL

Louis Vuitton

Tchibo 59,95TL

Tchibo Etro 250,00TL

120 citytrend.com.tr


Nautica Mango 59,95TL

Mulberry 575,00EURO

Louis Vuitton

citytrend.com.tr

121


Armani

Paul Smith

Levi’s 162,00TL Balenciaga 1.212,00TL Lanvin 528,00TL

122

citytrend.com.tr


Lanvin 810,00TL

Burberry

Polo Ralph Lauren 1.160,00TL

Zara

citytrend.com.tr

123


Marc Jacobs Edox

Diesel 92,95GBP

Diesel

124

citytrend.com.tr


Ralph Lauren 61,25TL

D&G 94,95GBP

Marc by Marc Jacobs 195,00EURO

Tchibo

Bottega Veneta 520,00$

citytrend.com.tr

125


Barbour 29,00EURO

Bailey Hats

Mayser 79,00EURO

Bailey Hats 55,00EURO

Lanvin 700,00EURO

126 citytrend.com.tr


Bailey Hats

Topman 18,00EURO

Topman 40,00EURO

Paul Smith 105,00EURO

citytrend.com.tr

127


haber

Mutfaktaki güzellik

Esra Sönmezer

“Türkiye’de star yok, şöhretler topluluğu var” Hafta içi her gün Cine 5’te ‘Esra’nın Yemek Günlüğünü’ hazırlayıp sunan Esra Sönmezer’le yeni yılın ilk röportajını gerçekleştirdik. Güzelliği dillere destan olan televizyon dünyasının güzel yüzü, 2012’den beklentisini sağlık, daha fazla iş ve yeni bir aşk olduğunu söyledi.

Röportaj: Cesur SERT

128 citytrend.com.tr


Tiyatro hazırlığı “Hafta içi her gün Cine 5’te ‘Esra’nın Yemek Günlüğünü’  hazırlayıp sunuyorum. Tiyatro oyununa başlıyorum. ‘Yüksek Gerilim’ isimli madde bağımlılarını konu alacak bir oyun. Provalar devam ediyor.  İkinci bir tiyatro oyunu ile ilgili de çalışmalara Ocak ayı sonunda  başlayacağım. Ve de sürpriz bir sinema filmin de rol alacağım, şubat  ayında çekimlere start verilecek. Kısacası yeni yıl benim için sahnede, kamera karşısında yoğun geçecek. Bunun için kendimi hazır ve güçlü hissediyorum.”

citytrend.com.tr

129


Türkiye’de güzel kadın var mı? Türkiye’de güzel kadın var mı? “Türkiye’de güzel kadın çok var. Ama bu kadınlar bizim camiamızdan değil. Bizim camiada sadece bakımlı kadın var bence güzel kadın hiç yok. Güzel Türk kadını sokakta. Sanat, sahne ve podyumlara bakın. Güzellik herkese göre ayrı göreceli bir kavram. Şimdi bu cümleleri söyledim diye tepki alacağım. Aklınıza gelen bir isim varsa siz söyleyin. Türkiye’de starlık müessesi iflas etmiş durumda. Türkiye’de star yok, şöhretler topluluğu var.”

130 citytrend.com.tr


Esra Sönmezer kendini nerede görüyor? “Her zaman hayatın bir dönemecindeyimdir. Doğruyu ve iyiyi ona sunulduğu sürece en mükemmelini yapmaya çalışan, hem piyasanın içinde hem de bir o kadar dışında mütevazı biri olarak görüyorum kendimi. Eskilere özlem bitmedikçe, yeniler içinde daha iyisi yapılmadıkça çok büyük bir fark olacağını sanmıyorum geçen yıldan. Güzellik önce Allah vergisidir. Ardından iç güzelliğin dışa vurmasıdır. Ama bunu bu dünyada uzun korumanının sırrı ise düzenli spor ve sigara içmemektir.”

citytrend.com.tr

131


Esra Sönmezer kimdir? İstanbul’da doğan Esra Sönmezer, Arnavut kökenli büyük bir ailenin tek çocuğu. 2002 yılında katıldığı Türkiye Güzellik Yarışması’nda 1. seçildi. Aynı yıl, ülkemizde gerçekleşen Dünya Güzellik Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti ve dünya 4. sü oldu. Fakat yarışmada haksızlığa uğradığını düşündüğü için tacını kabul etmeyerek sahneye attı... Güzellik yarışmasının ardından, TURKCELL reklamlarında bir yıl boyunca oynadı, fakat 2002 yılında annesini ansızın kaybetmenin acısıyla uzun yıllar çalışma hayatına ara verip, eğitimini tamamladı... 2004 ‘ten 2007 yılı sonuna kadar Erdem Siyavuşgil’ den şan, solfej ve musiki dersleri aldı… 2007 yılında Müjdat Gezen’in teşviği ile Müjdat Gezen ‘Aktör Studio’ oyunculuk okuluna girerek, tiyatro, müzik, dans, diksiyon ve sinema dersleri almaya başladı… Esra Sönmezer, eğitimine halen daha devam etmekte...

132

citytrend.com.tr


haber

“Şarabın Lordları” Sevilen şaraplarının üçüncü kuşak temsilcisi Murat ve Enis Güner ile şaraba özel…

1942 senesinde kurulup tam 70 senedir Türk Şarap kültürüne hizmet veren SEVİLEN, üç jenerasyondur bağcılık yaparak hem Türkiye’nin kendi üzümünü üreten en eski şarap üreticisi hem de Türkiye’nin en eski 3. firması. 1958Yılında İSABEY Bağevinde İSA GÜNER tarafından ilk üzümünü üreten SEVİLEN, senelere meydan okuyarak gün ve gün lezzetlendirdiği tadlarıyla damaklarımıza farklı bir haz sunuyor. 134

citytrend.com.tr


Magnesia

Fotoğraflar : Celal Bayak

Yeni ürünler

2012 de 70. kuruluş yılını kutlayacak olan SEVİLEN Türk Şarap tüketicisine ulaşabileceği çok makul fiyatlı, çok üst kalitede yeni şaraplar sunacak. Sevilen artık üst grupta da rüştünü ispatlamış bir markadır. Dünyanın en iyi restoranlarında mevcut olan Sevilen, daha ulaşılabilir fiyatlı ama üst kalitede şarapları 2012 de sunumunu gerçekleştirecek.

Hangi ülkelerde mevcutsunuz? Hangi ülkelerden talep var? İngiltere pazarı ağırlıklı olarak Belçika ve Amerikanın doğu kıyısında da iyi bir pazarımız var. Amerika’da Maddison Avenue da Bar Italia, Sex and the City dizisinde ki bayanların ve Mr. Big’in müdavimi olduğu restoranın menüsünde hem Sevilen Majestik ve Sevilen Kalecik Karası olarak hem de Türkiye olarak yer alıyor. Singapur ve Dubai’de de var ama asıl hedef şu an için Çin.

İsabey

En iyi pazarınız?

En iyi pazarımız Amerika ve Çin. Çin de ki şarap tüketimi kişi başına bir çay kaşığı kadar. Shangai ve Pekin ciddi boyutta çok büyük restoranlarda yavaş yavaş şarap kültürü yerleşmeye başlayacak.

Peki, ya Türkiyede ki şarap kültürü? Kültürle ve eğitimle beraber bizim halkımızda da şarap kültürü gelişiyor. Özellikle yeni nesil, alkole birayla başlıyor, yemeklerde şarap, yemek sonrasında ise yüksek alkolle geçiyor. Sağlıktan dolayı rakı tüketimi azalmaya başladı. Yeni nesil şarabı alkollü içecek olarak değilde anlayarak tüketmeye başladı. Turizmin gelişmesiyle şarap tüketimi daha da artacak.

Şaraplar eskiden evlerde yapılıyormuş ve şimdi de ev şaraplarına rağbet var. Bunun için ne diyeceksiniz? O zamanlar çok fazla alkollü içki firması yokmuş. Meyhaneleri genelde Rumlar işletirmiş. Rakısını şarabını hep kendisi yaparmış. Şu anda bile şarap meraklıları evlerinde aşağı yukarı 300 lt. ye kadar serbest olan üretimi kendileri yapabiliyorlar. Az üretildiği taktirde zaten büyük teknolojiye gerek de yok.

Ev şarabıyla fabrika şarabı arasında ki fark nedir?

Kültürle ve eğitimle beraber bizim halkımızda da şarap kültürü gelişiyor. Özellikle yeni nesil, alkole birayla başlıyor, yemeklerde şarap, yemek sonrasında ise yüksek alkolle geçiyor. Sağlıktan dolayı rakı tüketimi azalmaya başladı. Yeni nesil şarabı alkollü içecek olarak değilde anlayarak tüketmeye başladı. Turizmin gelişmesiyle şarap tüketimi daha da artacak. citytrend.com.tr

135


Yeni işletmenizden biraz bahseder misiniz?

Aydın Ortaklarda ki yeni fabrika hem Efes hem de Magnesia harabelerine çok yakın. Fabrikada bölgenin tarihi eserlerine uygun bir şekilde mimari uyguladık. Taş idari bina, tadım ve satış yerleri yaptık. Didim, Kuşadası Selçuk tan turist getirip hem Türk şarabının tanıtımını hem de satışını gerçekleştirmek istiyoruz. Aynı zamanda yerli turistler içinde güzergâh olarak uygun bir yer seçtik.

136 citytrend.com.tr

Magnesia


Beyaz ve kırmızı şarapta nasıl bir tadım yapılıyor?

Beyaz ve kırmızı şarapta da aynı process izleniyor. Beyaz şarap tadımında; bardak daha küçük hazneli gene ovaldir. Bunun sebebi beyazın ısısının daha hassas olması. Beyaz şarabın 8-12 derecede arasında servis edilmesi gerekir. Bardağa konumdan itibaren ilk, gözle imtihan ediyoruz. Genelde genç beyaz şarapların renkleri yeşilimtırak hafif sarı olması gerekiyor. Şarabın genç mi yıllanmış mı olduğunu oradan anlıyoruz. Eğer beyaz şarap yeşilimtırak ve hafif sarı renkteyse genç ve canlı bir şarap, yıllanmış beyazların renkleri daha sarımtırağa dönüyor. Ama şarapta bir problem varsa o zaman genç bir beyazda da renk oksidasyondan dolayı sarı renge de dönebiliyor. Kırmızılarda da aynı şekilde; daha geniş bardak kullanılıyor. Sebebiyse kırmızıların kendi bünyesinde bulundurduğu fenol ve tanen maddesi. Genç ve daha olgunlaşmış kırmızılar var. Meşe fıçıda 14-24 ay arasında, şişede 12-16 ay arasında olgunlaştırma processinden geçip masamıza gelenler var. Bunlar 3 yıl kapalı kaldığı için açıldıklarında havalandırılmaları lazım. Aslında oksijen şarabın düşmanı fakat aldığı oksijenle o fenol maddeler ve panellerin belli bir damak tadına erişmesi sağlanıyor. Çok fazla oksijenle temas ederse bozuluyor ama bardakta kaldığı zaman buna sebep olamayacak kadar kısa bir süre.

İsabey

İsabey şarap evi…

Burası ilk açıldığı zaman müşterilerimizden rakı isteyenler oluyordu. Rakı yok dediğimizde kalkıp gidenler bile oldu. Çünkü rakı girdimi mutfakta ki menü de değişiyor. İşin içine meze giriyor. Ama sonradan İSABEY ŞARAP EVİ olarak burada sadece kendi şaraplarımızın servis edildiğini oturtabildik. Bizim buradan ticari bir beklentimiz yok. Asıl amacımız hem güzel lezzetler sunmak hem de kendi şarabımızı tanıtmak. Ayrıca 2012 de marketteki fiyatlarımız neyse burada da aynı fiyattan servis edeceğiz. Müşterilerimiz korkmadan burada diledikleri kadar şarap içebilecekler. Bu konuda İSABEY Türkiye’de ilk örnek olacak.

citytrend.com.tr

137


dekorasyon

Aşk delilik olmadıkça, aşk değildir - Pedro Calderon de la Barca İspanyol edebiyatının temel taşlarından birisi olan Pedro Calderon, bize aşkın gerçek tarifini 17.yy’dan fısıldarken bu çılgınlığı dibine kadar yaşamak için uygun mekânı nasıl yaratabiliriz? Âşık olduğumuz, başını döndürmek, kalbini beynini ve bedenini fethetmek istediğimiz kişinin zincirlerini nasıl bir ortamda kırabiliriz? Şubat ayında duymaya en alışık olduğumuz şey, 14 Şubat’ın ticari bir kutlama olduğu, ne gereksiz bir gece olduğu gibi klişe cümlelerdir. Evet, belki 14 Şubat ticari bir şey olmuş olabilir ama bana dünya üzerinde ticari olmayan tek bir şeyi söyleyebilir misiniz?

Ben söyleyeyim - AŞK Can Külahçıoğlu

İç Mimar can.kulahcioglu@gmail.com

138 citytrend.com.tr


zdandan, statüden Kimse bana aşkın cü çünkü onun adı geçtiğini söylemesin unuz insanın aşk değil. Âşık olduğ zı, sizin asla tipi, kariyeri, hayat tar rinizi ne kadar ile dediğiniz kırmızıçizg zik dinleyip, ne mü z tar ne çok çiğnediği, k aldığı, ailesinin ve tarz ortamlardan zev uğu, sizin prenarkadaşlarının kim old s gelen yanları ter r da siplerinize ne ka amiklerin yerini tek olduğu tarzı gibi din lığı. Bitmeyen bir bir şey alır – aşk hasta kançlık, nefes kıs , rku özlem, merak, ko , anlamını yitirmişliği alamama, her şeyin p ini i erj en , esi iştahsızlık, baş dönm syon eksikliği ve tra an ns ko ı, lar ma çık in bir arada olması. daha bir çok belirtin a tek bir tedavisi Bu hastalığın, tek am kişiyi kollarınızın uz vardır, âşık olduğun vücut olmak, arasına alıp onunla tek ptomların hepsi anca o an tüm bu sem şursunuz. vu yok olur ve huzura ka a yakaladığı ınd rn ka Bir insanın anne usuna (bliss), mutlak mutluluk duyg şabildiği en doğumdan sonra yakla İşte bu yüzden r. du yakın ve tek an bu yatınızda bu 14 Şubat önemlidir, ha insanın kıymetini duyguyu yakaladığınız ya da aslında ız an bir kez daha anlam lında âşık as a an ins hayatınızda ki ız için bir fırsattır. olmadığınızı anlaman n her şeyi yaparım, Sevgililerine senin içi en insanların canımı bile veririm diy rını ayırmayı ilk engelde nasıl yolla iz biliyoruz ve tercih ettiğini hepim ık ise sevgilisi âş yaşadık, gerçek bir ın nede vaktin ran pa ı dığ için ne harca bu özel insanı bu hesabını yapar. İşte misafir etmek e özel günde evinizd aşk yuvasına bir zi ini ev istiyorsanız, ksiniz, bu konuda nasıl dönüştürebilece r. va size bir kaç önerim

ndur

Aşk İki Kişilik Bir Oyu

evinize daha önce Belki sevgiliniz sizin evinizde ona yemek gelmiş olabilir, belki anmış hatta aynı uy yapmış, uyumuş ve olabilirsiniz, evi paylaşan bir çiftte tığınız insan sizin ama nasıl aylarca çık ni bir kıyafet ye için özel bir gece de iği evinize de nil ye nı ay giyiyorsa sizde gecelik bile olsa yansıtmalısınız. Bir yatak odası yaratyeni bir salon yeni bir değil. mak o kadar da zor siz mobilyaları rek ge zı ba O gece için dan başka bir ve aksesuarları salon siz, sevgiliniz, ce de odaya kaldırın. Sa k masası me Ye n. lsı koltuğunuz ka alye hariç diğer etrafında ki iki sand . O mekânın sadece sandalyeleri kaldırın olduğunu ikinizde size ve sevgilinize ait ki aile, arkadaş hissedin. Duvarlarda . LCD’nize bağlı fotoğraflarını kaldırın pa üzerindeki seh , olu duran oyun kons da laptop ve telefon yanın citytrend.com.tr

139


duran modem - kesinlikle o geceye negatif elektrik verecek objelerdir. Tüm evrenin sadece ikinize ait olduğunu evinizde hissettirmek istiyorsanız sizi dış dünyaya bağlayacak imge, komünikasyon cihazları ve objelerden kurtulun. 14 Şubat’ı sadece bir kutlama değil, birbirinize adanmış bir gece olarak her sene kutlayın.

yitirsin, üzerine oturup baştan çıkartıcı sözcükleri fısıldayacağınız bir aşk mobilyası olsunlar.

ına Işığın Evinizi Okşamas Müsaade Edin

rılsın

Bırakın Dantel Size Sa

Mefruşatçı çok pahalı sandığınız tüm kumaş ve dantellerin bir öğlen yemeği parasına alabileceğiniz yerdir. Mefruşatçılar size vitrinlerinde “sale” yazan mağazalarda ne kadar ucuz dediğiniz tekstillerin çeyrek fiyatına satıldığı yerlerdir. Mefruşatçılardan metrelerce dantel alın, siyah danteli olanları şiddetle tavsiye ederim. Tüm koltukların üzerine ve yatağınızın üzerine bu dantelleri serin. Dantelleri sadece koltuklara değil geniş bir şekilde isterseniz sehpaların üzerine bile serin. Kısacası mekânınıza yeni bir kimlik katın. Günlük koltuk takımınız, gizemli bir dantelin altında artık kendi kimliğini

140 citytrend.com.tr

Klasik ama değişmez bir ilke, hiç kimse flüoresan ışığı altında öpüşmek istemez, ama bir mum ışığının dansı altında saatlerce öpüşmek de kimseye yetmez.

Odanıza bir iki tane mum koymayın, belki yirmi belki kırk tane mum koyun, evinizi bir aşk mabedine dönüştürün. Düşünün ki evin kapısını açtınız ve koridor ışığını yaktınız evet salonda güzel mumlarınız yanmakta ama parlak koridor ışıkları bu romantizmi bozmakta, düşük voltlu ampuller alın ve bu ampulleri alırken ya gün ışığı ya sarı hatta cesaretiniz var ise kırmızı olarak tercih edin. Yıllardır düğmeye bastığınız da karşınızda duran mekânı, kırmızı yumuşak bir ışık okşaması ve her yeri örten simsiyah danteller altında siz bile tanıyamayacaksınız.


Dans En Güzel Ön Sevişmedir Bir insanı durup dururken güldüren, mutlu eden, hayal kurduran hatta ağlatan bir şey var ise o da müziktir. Önceden kesinlikle ya bir cd ya da playlist hazırlayın. Bu listeyi hazırlarken ya sizin sevgilinizle anılarınız olan duygusal şarkıları seçin ya da tamamen fon müziği olacak klasik jazz ya da chill out seçin. Kişisel tavsiyem “Marvin GayeLet’s get it on” birçok çiftin ilişkisini ateşleyen bir şarkı olmuştur.

to. . And The Oscar Goes The Bedroom

.

14 Şubat’ın en önemli alanının yatak odası olduğunu söylemeye gerek yok, o gece ne yaparsanız yapın yatak odanıza muhakkak yeni bir obje ekleyin, belki yeni bir ayaklı ayna ya da arkasında soyunacağınız bir paravan. Yatak odanızda yer alan alarm saati, resim, oyuncak ayı, buhar makinesi gibi her türlü aseksüel objeyi yok edin. Daha evden çıkmadan önce yatağınızın başucuna bir şişe şarap iki kadeh, bir adet gül bırakın, ne yaparsanız yapın sevdiğiniz insana sizin için ne kadar önemli ve özel olduğunu hissettirin. O gece için aldığınız sıra dışı bir renkte saten çarşaflar ile süslediğiniz yatağınızın üzerine koyacağınız el yazması bir iki cümlelik bir sevgi mektubu size inanılmaz bir 14 Şubat yaşatacaktır. Bu kadar hazırlığa, zaman harcamaya değmez diyorsanız bir sonraki 14 Şubatı evinizde nutella yiyerek ya da erkek erkeğe ocak başınsa geçirebilirsiniz.

er e çok end rd ü m ö ir bir Aşk b mendir ve o n fe ir b tisi rastlanan ının garan ğ a c a n a ş a daha y yoktur. onsuz nıdıysanız ta ı k ş a re aşkın Bir ke o yüzden , ız ın s z a ı yaşayam ızın hakkın ın n â k e m ve aşk verin. citytrend.com.tr

141


fitnes

Burçin Sabahyıldızı

Spor ve Sağlık Merkezi İşletmecisi burcin_sabahyildizi@hotmail.com

Beyaz Atlet - 69TL ( Nike ) Beyaz Atlet - 64TL ( Nike ) Bostanlı Barçın’ a katkılarından dolayı teşekkür ederiz

142

citytrend.com.tr

Kolayca ve etkili bir şekilde kilo vermenin yolu

“İP ATLAMAK” tan geçiyor !

Sağlık açısından uygun, ucuz ve hoşlanabileceğiniz en elverişli kardio egzersizlerden biri de ip atlamaktır.. Çünkü, komple bir vücut çalışmasıdır ve hızınızı, eforunuzu çok rahat ayarlayabileceğiniz bir egzersizdir. İp atlamaya hayatın her anında başlayabilirsiniz. Üstelik bu egzersizle kilo verenlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Yani; yağ yakıp zayıflamak mümkün.


Günümüzde okul çağındaki çocuklar, ev kadınları, ofis çalışanları, yöneticiler vs.. kaslarını çalıştırmak ve egzersiz yapmak için içeride ve dışarıda uygulayabileceği ve kendilerini mutlu edecek nitelikte hareketler ararlar. İp atlamak bu hareketlerden biridir. Bu egzersiz için sadece naylondan, pamuktan veya ketenden olan bir kaç metrelik atlama ipi yeterli olup, işinizi görecektir.

İp atlamanın faydaları

Egzersiz hususunda doktorlar ve sağlık ve spor otoriteleri de, hızlı adımlarla yürümek, hafif tempoda koşmak ve kır koşularını tavsiye ediyorlar. •Lenf sisteminizi çok iyi çalıştırır. •Selülit ile baş etmenizin en uygun yollarından birisidir. • Denge, koordinasyon ve çeviklik geliştirir (araştırmalarda kişilerin programa başlamadan evvelkinden 10cm daha yükseğe sıçradıkları belirlenmiştir). •El ayak koordinasyonunu sağlar, kaslarınızın beyin ile iletişimini hızlandırarak verdiğiniz tepki süresini kısaltır. • “No Stres”; zihninizi dinginleştirmek için birebirdir, verimliliğinizi ve dayanıklılığınızı arttırır. •Bacakları sıkılaştırıp, kalçanızı dikleştirebilirsiniz, varsa varislerinize de iyi gelir.. •Ritmik olarak sıçrama yapmanız ayak ve diz eklemlerinizi güçlü kılacak, beliniz kuvvetli olacaktır. •Ayrıca sıçramadan dolayı harcanan enerji miktarı artacak ve yağ yakımı başlayacaktır. •Göğüsten nefes alımınız gelişecek, vücut yağlarınızın azaldığını ve kaslarınızın kuvvetlendiğini göreceksiniz.

Bunun için, ipin tam ortasına basın ve ipi vücudunuz boyunca dümdüz çekin, eğer boyu göğüslerinizin ortasına kadar gelebiliyorsa sizin için uygun demektir. 1. İp atlarken daima ileriye bakın ve bacaklarınızı kalça genişliğinde açarak dizlerinizi hafifçe bükün ve dengede durun. 2. Zıplarken parmak uçlarınızı yere doğru baksın ve ayağınızın altından ipin geçmesi için 3-5 cm kadar yukarı zıplayın ki ayaklarınız incinmesin. 3. Kollarınızı çok fazla hareket ettirmeyin, ellerinizi dairelerle döndürün. 4. Asla sert yüzeyde ip atlamayın çünkü bu eklemlerinizi yıpratacaktır. Zemininizi çim, parke, yoga matı veya halı seçmeye çalışın. 5. İp atlama egzersizini biraz daha zorlaştırmak için ayaklarınıza veya el bileklerinize hafif kum torbası takmayı deneyebilirsiniz, bu stil ip atlamak yaktığınız kalori miktarını da arttıracaktır.

İp atlarken nelere dikkat edeceğiz!

Egzersiz programına başlamadan önce, hareketlerin neden olabileceği herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmamak adına, doktorunuza görünün. Siyatik ve bel ağrısı olan kişiler ip atlamamalıdırlar, bu omurganızın disklerine daha çok stres yükleyebilir. Yüksek tansiyonu olan kişiler ip atlamamalıdırlar. İp atlarken kolların aşağı yöndeki hareketi, kan basıncını daha da arttırabilir. Akşam yemeğinden sonra ya da gece geç saatlerde egzersiz yapmaktan kaçının. Egzersizlerden önce ve sonra, bol sıvı almaya dikkat edin. İlk başlarken, önce ipsiz 50 - 100 defa sıçrama (her iki ayakla), daha sonra 50 ip atlama yapın.

İp atlamanın teknikleri

İlk yapmanız gereken şey, atlayacağınız ipin doğru uzunlukta olduğundan emin olmanızdır.

citytrend.com.tr

143


Beş temel öneri

En azından zamana karşı sağlıklı kalabilinmesi için; herkesin çok kolayca ip atlamayı yapabileceğini düşünüyorum. Göz ardı etmemeniz gereken beş temel öneriyi uygularsanız, avantajlarından faydalanabilmeniz kolaylaşacaktır. 1. TEMEL SIÇRAMA Yerinde sayıyormuş gibi koşarak ısınmaya başlıyoruz. Önce sağ ayağınızı sonra sol ayağınızı kullanarak ipten atlayın. Bir dakikalık koşudan sonra adım değiştirip devam edin.. 2. ÖNE GERİYE İpi yere, önünüze dümdüz serin. Bir dakika süresince öne zıplayarak parmak uçlarında dengede durun. Sonra da arkaya zıplayın. 3. YARIM ÇÖMELME İpinizi ikiye katlayın ve ağırlık barı gibi havada tutun. Bir dakika süresince yere çömelip kalkın, kol ve gövde kaslarını kullanın bu hareketi yaparken. 4. DİZ BOYU Dizlerinizi bükerek göğsünüze doğru kaldırın ve ritmini bozmadan step hareketini yapın bir dakika süresince. 5. ADIM ve SÜRAT Bir dakika boyunca yerinde sayıyormuş gibi step hareketi yapın ve pozisyonu bozmadan mümkün olduğunca hızla zıplayın.

144 citytrend.com.tr

Bacaklarınız için mükemmel bir egzersiz; İP ATLAMA İp atlamada hızınıza bağlı olarak dakikada ortalama 11 kalori yakabilirsiniz. Eğer hızınızı ve kondisyonunuzu arttırarak atlamaya devam ederseniz dakika başına 20 kaloriye kadar yakmanız mümkündür. Yani ne kadar hızlı atladığınıza göre 10 dakikada 111 ila 200 kalori yakabilirsiniz.


İşte size 10 dakikalık günlük bir egzersiz programı…

Yapılan egzersizler vücutta kas oluşmasına neden olur; kas oluşumu ise, kişilerin, gün içerisinde daha fazla kalori harcamalarını sağlamaktadır. İp atlayın! Haftada 4 kez ip atlamak, performansınızı geliştirmek açısından en iyi sporlardan biridir. Sadece kol ve bacaklarınızı şekle sokmakla kalmaz, aynı zamanda da tonla kalori yakar. Bacaklar, kasların en çok biriktiği yerdir. Onları güçlendirmek, kalorileri daha iyi yakabilmek ve metabolizmayı hızlandırmak anlamına gelecektir. Kalça kaslarınızı güçlendirecek egzersiz yapmak da yararınıza. Hiçbir şey yapamıyorsanız, günde en az 10 dakika ip atlayın. Böylelikle 100 kaloriden fazlasını harcayacaksınız! 1. Üç dakika ayırarak yapacağınız çift bacakla ısınmayla başlayalım. Bacaklarınızı bir arada tutarak ip atlayın, yorulursanız yürüyün. Bir yerinizi incitmemek için dirseklerinizi belinize yakın tutun ve ipi bileklerinizi kullanarak çevirin.

2. İki dakika ayırarak alçak zıplama yapalım şimdi de. Bu kısımda vücudumuzu alçaltarak ip atlıyoruz. Omurganızı ve kalçalarınızı sabit bir şekilde tutmak için karın kaslarınızı sıkın mutlaka. 3. Sadece bir dakika zıplıyoruz şimdi ! Ritmi tutturmak için yüksek sesle müzik dinlemenizi öneririm İpi yavaşça çevirirken, tek bacağınız önde diğeri arkada olacak şekilde hamle yapın. İp başınızın üzerindeyken, zıplayarak bacak pozisyonunuzu değiştirin. 4. Tam iki dakika çift bacakla soğuma yapalım şimdi de. İki dakika süresince normal şekilde ip atlayın ve daha sonra yürüyün. Hareket sona erdiğinde ise bacaklarınızla esnetme hareketleri yapın. 5. Son olarakta iki dakika süresince tek diz kaldırma yapıyoruz ve 10 dakikamızı tamamlıyoruz bu şekilde. İpi başınızın üzerinden geçirdikten sonra, ipin üzerinden atlamadan önce sağ dizinizi 90 derecelik açıyla bükerek kaldırın. Bacak değiştirerek hareketi tekrarlayın. Yumuşak bir şekilde yere basmak için, hareketi alçalarak yapmaya çalışın. Bir kişinin sağlıklı kalabilmesi için ayaklarını kullanması gerekir. Yaşam kalitenizin artması için takipçimiz olun, sevgiyle kalın.

citytrend.com.tr

145


Bir önceki sayımızdaki testimizin sonuçlarına yer vermeyi atlamışız! Aradığınız huzur mu? Eğlence mi? Yoksa biraz adrenalin mi ? Haydi, minik bir test çözerek size en çok uyan sporu belirleyelim..

Keyif düşkünü A’ lar

1. Sizin için harika bir hafta sonu A. Arkadaşlarla takılmak. B. Trekking yapmak. C. Kendime bolca vakit ayırmak.

2. Issız bir adaya giderken yanınıza:

A. Arkadaş grubumu alırım. B. Güneş kremi, mayo ve havlu alırım. C. Güzel bir roman alırım.

3. Sizce “Yoga”

A. Can sıkıcı, uykumu getiriyor. B. Esrarengiz! Ben de merak uyandırıyor. C. Dâhice, vücuduma da, ruhuma da çok iyi geliyor.

4. En sevdiğin moda markası:

A. Louis Vuitton B. Gap C. Lacoste

5. En sevdiğin oyun A. Tabu turnuvası B. Kesinlikle Twister C. Sudoku çözmek

146 citytrend.com.tr

6. En çok giydiğin pantolonun A. Skinny Jean B. Kargo pantolon C. Eşofman altı

7. Favori aşk filmin A. Sex and the City B. Amelie C. Notting Hill

8. Senin rengin A. Kırmızı B. Siyah C. Mor

9. Okumaktan zevk aldığın kitap

A. Şeytan Prada Giyer B. Ölmeden Önce İstanbul’da Yapmanız Gereken 101 Şey C. Secret / Sır

10. Spor yapmak sence

A. Başkalarıyla vakit geçirmektir. B. Fit ve ince kalmak. C. Rahatlamaktır.

Yaşam tarzınızda egzersize pek yer yok gibi görünse de durum vahim değil Aslında siz sadece bireysel yapılan sporları sevmiyorsunuz. Sizin önceliklerinizde eğlenmek, gezmek ve arkadaşlarınızla takılmak olduğu için spor yapacağınız zaman da asla yalnız kalacağınız, durgun bir spor değil; hareketli ve kalabalık uygulayabileceğiniz spor dalları tercih etmelisiniz. Spor salonlarında, enerjik müzikler eşliğinde ve grup olarak yapacağınız Circuit Training, Latin Aerobik, Zumba Fitness, Cardio Step, Body Pump, Spinning, BootCamp tam size göre!

Maceraperest B’ler

Sizi bir spor salonunda hele de bir koşu bandı üzerinde düşünemiyorum. Hatta bırakın koşu bandını açık havada yürüyüş yapmak bile sizi tatmin etmez. Yeniliklere, maceraya çok açıksınız. Çünkü; spor anlayışınızın temelinde adrenalin var. Bu durumda size en uygun olan doğa sporları… Trekking, tırmanış, paraşüt, kayak, dalgıçlık, rafting, oryantiring tam size göre..

Huzur isteyen C’ler

Benim için spor ‘rahatlamaktır diyen sevgili C’ler; Sizin için spor gün boyunca yaşadığınız stresi, yorgunluğu hem bedeninizden, hem ruhunuzdan atmak anlamına geliyor test sonucuna göre. Kendinizi yormadan huzur ve sakinlik içeren egzersizler sizin için ideal..Yoga, pilates, Pilago, Pilates Reformer meditasyon, stretching gibi..


rota

g a r P i t n e K n Masalları

Fotoğraflar ve Gezi Yazısı Nejat Osman Akdeniz

Nazım Hikmette kapılmıştı büyüsüne bir zamanlar bu kentin. Görüpte etkilenmeyen varmıdırki acaba. Vıtlava nehrinin bir yanıda dururken karşında Prag’ın öbür yanı. Hani kafada hafif çakırsa, gerçekliğinden şüpheye düşersin.. Taksicileri üçkağıtçıdır, döviz bürolarında muhakkak kazık yersin ve bir Praglıyı mutlaka adam akıllı pataklamakta 148 citytrend.com.tr

isteyebilirsin. Küstah ve soğuk davranışları bir Akdenizliyi bozar. Ama oralardada takılmayacağım ben. Kentin ruhunu anlatacağım size fotoğraflarımla... İnsanlardan bağımsız kentin yaşayan saf ruhunu, tartışılmaz güzelliğini anlatacağım. Prag baharının kenti burası. Mimarların hası ünlü yahudi mimar Frank Gery’nin kenti. Kızlarının güzelliği ile ünlüdür bizim İzmir gibi. Alacakaranlıkta sevdaların kenti. Nehir üzerindeki köprünün üzerinde sokak satıcıları ressamlar. Paris gibi ressamı bol bir kent burası. Güzel kentlerin kaderi bu nede olsa.


citytrend.com.tr

149


rota Başkent, geçmişten bugüne Çek Cumhuriyeti’nin kültürel, ekonomik ve politik merkezi olmuştur. Çek Cumhuriyeti’nin en önemli Avrupa’nın ise sayılı tarihi kentlerinden biridir. Prag, Ortaçağ’dan kalma bir kent olarak dünyanın en güzel şehirlerindendir. Tarih boyunca Golden(altın), HundredSpired (yüz burmalı), The Crown of The World (dünyanın kralı) gibi sıfatlara sahip olmuştur. Kent merkezi UNESCO Dünya Kültür ve Doğa Mirası listesinde yer alır. Prag, tarih ve doğanın iç içe geçtiği global bir kenttir. Kaleler, Prag gettoları, kuleler, meydanlar, galeriler, müzeler, kiliseler ve abideler Prag’ın tarihini, doğasını ve kültürünü yansıtır.   Prag, Avrupa’nın en ünlü kültür merkezlerinden biridir. Kentte çok sayıda galeri, konser salonu, opera, tiyatro merkezi, sinema ve müzik kulübü bulunur. Kentte yıl boyunca

150 citytrend.com.tr


çok sayıda festival ve kültürel etkinlik gerçekleşir. Kentte yer alan birçok kültür merkezinde tiyatro, opera, bale ve klasik müzik konserleri düzenlenir. Prag operası tüm dünyada ünlüdür. Vltava Nehri’nin kıyısında yükselen Ulusal Tiyatro, kentin en güzel opera ve bale performanslarına kapılarını açar. Yıl boyunca, çok sayıda festival ve kültürel organizasyon düzenlenir. Film, müzik ve yazarlar festivalleri, moda şovları önde gelen kültürel etkinliklerdendir. Prag Uluslararası Bahar Müzik Festivali, Prag Uluslararası Sonbahar Müzik Festivali, Fobiofest (film festivali), Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Prag Yazarlar Festivali, Prag Uluslararası Organ Festi vali ve World Roma Festivali her yıl düzenlenen yüzlerce kültürel etkinlikten başlıcalarındandır.

Kentte bulunan spor, dinlenme ve eğlence merkezleri, eğlence ve sporseverlere sınırsız alternatifler sunar. Vltava Nehri’nde kayık sefası, kentin birçok noktasını bisiklet ile gezebilme imkânı, Petrin Tepesi başta olmak üzere kentin yeşil alanları ve parklarında doğayla bütünleşmek size keyifli zamanlar yaşatacaktır. Açık ve kapalı yüzme havuzları, squash ve tenis kortları, golf kursları, at biniciliği, dalış ve yamaç paraşütü gibi heyecan verici spor aktiviteleri, gece kulüpleri ve barların sunduğu parti, dans ve canlı müzik performansları Prag’da eğlenmek ve dinlenmek için size sunulan benzersiz fırsatlardır.

citytrend.com.tr

151


Yalta’da bir hafta sonu

Tüm erkeklerin hayalindeki tatil beldesi Ukrayna’nın Yalta Kırım Özerk Cumhuriyeti sürprizleriyle bir hafta sonu yaşattı. Tiamo Tour’un düzenlediği organizasyonda dondurucu soğuk hava şartların keyfimizi kaçırsa da demir perde ülkesinin izlerini hissetmek, eğlenceli insanlarla tanışmak, Yalta’yı keşf etmek keyifliydi. KARADENİZ’İN TATİL KASABASI

Yalta, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin güney sahilinde, Karadeniz kıyısında yer alan, 100 bin  nüfusa sahip şirin bir sahil kasabası. Yatla,  Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Simferopol’den  80 kilometre uzakta olması can sıkıcı olsa da yol boyunca dünyanın en uzun troleybüs hattını izlemek, SSCB’nin izlerini görmek sizi geçmişe taşıyor. Yalta’nın tüm geçim kaynağı turizm üzerine kurulu. Bölgede birçok otel ve sağlık amaçlı sanatoryumlar yer alıyor. Yaz mevsiminde 600 bine ulaşan nüfusla Yalta, eski doğu bloğu ülkeleriyle, Avrupalıların gözde tatil merkezlerinden. Kullanılan para birimi Grivnadır. 1 dolar yaklaşık 8 Grivnadır. Türkiye ile aynı meridyende olduğu için saat farkı yok.  

GECE HAYATI

Yatla gece hayatıyla adından söz ettiriyor. Kırım Türkleri’nin de bulunduğu bölgede Türk yemekleri bulmak mümkün. Halkın çoğu da Türkçe konuşuyor. Üç büyük disko Şato, Off Bar, Zefir, yerleşik halkın yanı sıra yabancı turistlerin tercih ettiği mekânlar arasında. Dünyaca ünlü DJ’ler özellikle yaz sezonunda performans sergiliyor. Bin yataklı Yatla Oteli ile Bristol Otel ise konaklama konusunda ilk sırada. Kırım mutfağının yanı sıra iki Türk restoranı da yemek kültürümüze sahip çıkıp, tanıtıyor. Kırım mutfağı Türk yemeklerinin ciddi izlerini taşıyor. Börek çeşitleri genellikle kahvaltıda ikram ediliyor. Biber dolması, etli pilav ve balık çorbasının yanı sıra deniz ürünleri çok seviliyor.

Yazı

Cesur Sert

Fotoğraflar

152

citytrend.com.tr

Erci Erdoğan Cireli


WWW.YALTATURU.ORG

Yalta’daki rehberimiz ise üç yıldır rehberlik yapan www.yaltaturu.org’un da sahibi genç Umut Nalbant. Türkiye’den gelenlerin en büyük yardımcısı. Genç rehber, güler yüzlü, başarılı, Yaltalılar tarafından sevilen başarılı bir isim. Yalta’nın turistik ve tarihi yerleri konusunda uzman. Yatla son derece hesaplı. Rusların ünlü içkisinin yüzlerce çeşidi son derece ucuz. Tatarların her gün açtığı et pazarı, Azerilerin sebze meyve pazarı yürüme mesafesinde, mutlaka görülmesi gerekiyor. Eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. “Dünyanın Paylaşıldığı Yer” olarak bilinen Yalta, bu yakıştırmayı 1945’deki meşhur Yalta Konferansı’na ev sahipliği yapmasından dolayı almıştır. Çar II. Nikolay için 1911’de yaptırılan Yalta yakınlarındaki Livadiya sarayında bu tarihi konferansın izleri itina ile korunmaktadır.

CAZİP TATİL FIRSATI

Yaz sezonunda yüksek sezon yaşandığı için otel ve uçak fiyatları son derece yüksek. Kış sezonunda uygun ücretlerle hafta sonu tatili için ideal. Sıcak volkanik taş masajıyla ruhunuz ve bedeninizi yenileyebilirsiniz. Cave Towns denilen, Kırım Yarımadası’nın güneybatısındaki mağara yerleşimini keşf etmenin en iyi yolu yürüyüş yapmak. Kapadokya’ya benzeyen büyüleyici doğasıyla ünlü bölgede Orta Çağ’dan kalma yerleşim izlerine rastlamak mümkün.  Şehir merkezlerindeki alışveriş merkezlerinde dekoratif objeler alabilirsiniz. Çarlık döneminden izler taşıyan tablolar, Rüstik mobilyalar, porselen vazolar, pirinç şamdanlar, asırlık masa saatleri alabilecekleriniz arasında.

citytrend.com.tr

153


diş sağlığı

Kişilerin

imajını ve sosyal ilişkilerini

etkileyen

çekici bir yüz görünümü ve hoş bir

GÜLÜMSEME Kişilerin imajını ve sosyal ilişkilerini etkileyen çekici bir yüz görünümü ve hoş bir gülümseme, güncel hayatta çok önemli bir yer tutmaktadır. Dişler yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcı unsurlarından biridir. Optimal dişdudak ilişkisinin, tüm yüz görünümü ile uyum içerisinde restore edilmesi Estetik diş hekimliğinde ana hedefidir... Amaç; estetik ve doğal görünümlü dişler, istenilen renk ve boyutta sağlıklı diş etleri, diş ve diş eti oranının uyumu ve estetiği, bunlarla beraber güzel bir gülümseme yani gülüş estetiğidir…

Reşat Yüksel

Diş Hekimi resat.yuksel@hotmail.com

154

citytrend.com.tr


Estetik dişler ve estetik gülüşler için doğal görünüm en önemli şeydir,dışarıdan bakıldığında diş estetiğini ve gülüş estetiğini bozacak yapay bir görünüm olmamalıdır.. Kişinin gülüş anındaki genel yüz şekli, dudak-yanak-dişler ve diş etlerinin birbirleri ile olan ilişki ve oranlarında ideal görünümü yakalamaya yönelik kişiye özel yaptığımız bir kayıt ve tasarımdır. Bu tasarımda amacımız, estetik görüntüyü bozan durumu tespit edip, kişinin beklentileri doğrultusunda çeşitli estetik diş hekimliği uygulamaları ile istediğimiz güzel ve estetik bir gülüşü oluşturmaktır. Estetik bir gülüş için öncelikle yüz biçiminizle, dudak yapınız ve şeklinizle uyumlu diş etlerine ve dişlere sahip olmanız gerekir. Gülüş tasarımı, kişisel özelliklerinizi, doğallığı ve fonksiyonu bir bütün halinde uyum içerisinde birleştirerek yüzünüze en uygun ideal gülümsemeyi oluşturmak için vardır.

Diş Hekimliğinde Altın Oran Ahenkli bir ön bölge (anterior) diş dizisinde en etkili faktörler üst

çene santral dişlerin ebat, şekil ve konumlarıdır. Hoş bir diş dizisinde orantı anahtardır ve ister zayıf ister güçlü olsun hastanın yüzündeki karakteristik özellikler ile uyum içinde olmalıdır. Güzel görünmesi için üst çene santral kesici dişler yüz morfolojisi ile uyum içerisinde olmalı ve diş arkı ile devamlılık göstermelidir. Ahengi yakalamak için hastayı bir bütün olarak gözlemlemeliyiz. Yüz ahengini elde etmek için, tüm anterior diş kompozisyonu bütün bir resim gibi ele alınmalı, yüz yapısının diğer elemanları da bu resmin çerçevesini oluşturmalıdır. Diş hekimliğinde “altın oran” terimi, diş dizisinin orantıları ile ilgili bir matematik teorisidir. Belirli oranların diğerlerinden daha fazla kabul gördüğü ve güzelliğin bu orantılar ile denk hale getirildiği bulunmuştur. Bir dereceye kadar, bu oranlar tanımlanabilir, öğretilebilir ve diş hekiminin sanatsal planları için temel olarak kullanılabilir. Dişler arasında orantısal bir ilişki oluşturmak başarı için tek başına yeterli değildir, diş ebatları ile yüz arasında da düzgün bir orantı yaratılması gerekir. Hastanın kişisel imajını ve sosyal ilişkilerini geliştirecek bir protez estetiği, tam protez başarısından sorumlu

başlıca faktördür. Protez estetiğinin oluşturulmasında, anatomik yapıların ve protez mekaniğinin elverdiği ölçüde, hastanın öngörüleri dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, şekil ve geometrik dizilimlerinden ziyade, elde edilen sonuçların etkileyiciliği üzerinde odaklanılarak porselen laminat venerler geliştirilmiştir. Bir gülüşe genç bir görünüm kazandıran en önemli etken karakteristik özelliklerdir. Genç diş dizileri ve gülüşler, yaşlı diş dizileri ile karşılaştırıldığında belli karakteristik özellikler farklı orantılarda gözlemlenir. Dolayısıyla, hastanın yaşı, yüz görünümü, stil ve kişisel beklentilerinin dikkate alınmasına büyük özen gösterilmelidir. Estetik Diş hekimliğinde mükemmeli yakalamak için sadece dişlere değil bazı durumlarda dişetlerine, dudaklara ve çene kemiğine de müdahale etmemiz gerekebilir. Biz diş hekimleri de bunun için gerekli olan en iyi estetik görüşü ve bilgi donanımını hastalarımıza istekleri doğrultusunda sunmaktayız. Estetik diş tedavisinin en önemli amacı, hastanın estetik öngörüleri içerisinde diş dizisini mümkün olan en doğal hale kavuşturmak olmalıdır. Bir sonraki yazımda Lamineyt kaplamalar hakkında olacaktır… Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın.

citytrend.com.tr

155


haber

Doğru BesleninDepresyonu yenin ! Günümüzün en büyük problemlerinden biri olarak görülen depresyonu tıbbi destek, psikolojik yardım ve kendimize olan inançla atlatabiliyoruz. İlginç olansa bazı besin öğelerinin de bize bu konuda yardımcı olabileceği gerçeği! Depresyon, insan yaşamı boyunca yüzde 10-20 görülme olasılığı olan bir duygudurum bozukluğu olarak tanımlanabilir. Depresyon için birçok risk etmeni olabilir. Kalıtımsal faktörler, hormonal bozukluklar, cinsiyet, yaş, sosyokültürel etkenler, stres bunlardan sadece birkaçı.

Peki depresyonla beslenmenin nasıl bir ilişkisi olabilir? Bireyin depresyondaki döneminde; hayatında, sosyal çevresinde, alışkanlıklarında değişimler sözkonusu olmaktadır ve bu değişimler doğal olarak kişinin beslenme düzenini de etkilemektedir.

Depresyondaki birey beslenmesinde nelere dikkat etmelidir?

Özellikle bu dönemlerde B grubu vitaminlerinden zengin besin grupları tercih edilmelidir. B grubu vitaminlerinden zengin besinler; kurubaklagiller ve tahıllar, et ve süt ürünleri, yağlı tohumlardır.

Depresyonla ilişkili olan bazı besin öğeleri Folik asit, B12 vitamini Folik asit ve B12 vitamini yetersizliği antidepresanlara karşı yanıtı da azaltmaktadır. Yetersizliğinde ciddi birçok sağlık sorunu görülebilir. Zengin folik asit kaynakları kuru baklagiller, özellikle yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, turunçgiller, yağlı tohumlar, ekmek ve diğer tahıllardır. Omega 3 Çalışmalar sonucunda omega 3 yağ asitlerinin depresyona karşı koruyucu etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Zengin omega 3 kaynakları somon, tuna, uskumru, alabalık, kılıçbalığı, karides ve marina balığı, ceviz, keten tohumu ve kanola yağıdır. Karbonhidrat Karbonhidrat alımı beyinde halk

156

citytrend.com.tr

arasında mutluluk hormonu denilen serotonin sentezini ve salınımını arttırmaktadır. Mineraller Yapılan bazı çalışmalarda çinko yetersizliğinin daha sık depresyon görülmesine neden olduğu ve antidepresanlara karşı yanıtı azalttığı görülmektedir. Magnezyum ve kalsiyum eksikliğinde psikiyatrik bozukluklar ve depresyon görülebilmektedir. Uzun süren açlıklar kan şekerinde ani düşüşlere neden olabilir. Kişide halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk, bezginlik hali görülebilir. İnsan vücudu fizyolojik ve psikolojik olarak bir bütündür. Bu bütünü sağlıklı bir şekilde korumak için sağlıklı beslenmemiz gerektiğini unutmayın.

Fatma Baysal

Diyetisyen Medical Park İzmir Hastanesi


güzellik

Bulunmaz Renkler

1

INGLOT

Parlak ve canlı tonların yanı sıra Inglot bu sezon enerji dolu ve neşeli olmanızı sağlıyor.

2 3 6 4

5 1.Eyelashes, 27TL 2.Dudak kalemi, 31TL 3.Lip duo, 33TL 4.Sleeks lip, 29TL 5.Eyeshadow, 35TL

158

citytrend.com.tr


“AVEDA DENGELİ ELEMET” NORMAL/KURU CİLTLER

Royal Velvet Serum ile yoğun toparlayıcı etkiyi keşfedin.

AVEDA TOURMALINE CİLT BAKIM BAŞLANGIÇ SETİ Cilt solgunluğunu gidererek sağlıklı bir ışıltıya kavuşmak isteyen normal ve kuru ciltlere, içeriğindeki jojoba tanecikleri, turmalin ve adaçayı ile parlaklık ve ışıltı kazandırır. Set fiyatı: 120,- TL

AVEDA VÜCUT YAĞLARI İLE SEVGİLİLER GÜNÜ’NDE ROMANTİZM ESİNTİSİ

Bitkisel güzellik alanında dünya lideri AVEDA, Sevgililer Günü için çok özel bir öneride bulunuyor. Bu özel günde, markanın aromaterapi esansları ile adeta aşkı tanımlayan vücut yağı serisi Aveda Compositions™, 3 farklı ürünü ile, romantizmin tanımını yapacak. Adet Fiyatı: 65 TL

Oriflame Royal Velvet Serisi’nin yeni Toparlayıcı Serum’u, formülündeki siyah zambak özleri sayesinde yüz hatlarını anında toparlamaya, gerginleştirmeye ve sıkılaştırmaya yardımcı olur. 40 yaş ve üzeri tüm cilt tipleri için etkin çözümler sunan Royal Velvet Toparlayıcı Serum, cildi yoğun bir şekilde nemlendirir. Yenileyici siyah zambak özleri ile geliştirilmiş pürüzsüz, ipeksi serum, özel aplikatörü ile derinlemesine etki ederek cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur. Cildinizin elastikiyet kazanmasını sağlayan Royal Velvet Toparlayıcı Serum, ince çizgi ve kırışıklıkları gidermeye destek olur. Yenilikçi tıklaçevir fırçası ile de etkin uygulama sağlar. Şubat Fiyatı: 38.90 TL / 30 ml

citytrend.com.tr

159


14 ŞUBAT’TA VÜCUDUNUZ VE AŞKINIZ TAZELENİYOR. Dermokil vücut bakım ürünleri ile bedeniniz yenilenirken aşkınız da tazeleniyor. 14 Şubat Sevgililer Günü’nde sevgilisine özel vücut bakım ürünleri hediye etmek isteyenler, Dermokil’i tercih ediyor. Dermokil, Sevgililer Günü’ne özel vücut bakım ürünleriyle hem ruha hem bedene rahatlık etkisi sunuyor. Dermokil vücut maskesi, cilde uygulandığı sırada yaydığı hoş koku ile aroma terapi etkisi yaratırken, cildin dinlenmesini sağlayarak bakım uyguluyor. Cilt için oldukça faydalı zengin mineralleri içerisinde barındıran Dermokil vücut bakım maskesi, ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak cildin canlı kalmasını sağlıyor. Dermokil vücut bakım maskesi, cilde masaj yapılarak uygulandığında ise selülit oluşumunu önlüyor. Sıkılaşması istenilen bölgelerin hızla toparlanmasında etkin rol oynuyor.

Molton Brown’dan Sevgililer Günü’ne Özel Bakım...

Birbirinden özel ve farklı içerikteki el kremleri ve jelleri, sabunları ve şampuanları, vücut losyonları ve bakım ürünleri ile tanınan İngiliz markası Molton Brown Sevgililer Günü için bir araya getirdiği ürünleri ile sevgiliniz için benzersiz bir hediye seçeneği sunuyor. Bu özel günde bayanları şımartmak için ise içeriğinde Gine Körfezi’nin sıcak pembe biberleri bulunan Paradisiac Pink Papperpod karşımıza çıkıyor. Sahip olduğu baharatlı aromatik yağlar sayesinde enerjinizi açığa çıkaran ve bedeninize huzur veren ürünün vücut şampuanı ve vücut losyonu mevcut. Dünyanın birçok noktasında Selfridges ve Harrods gibi ünlü mağaza zincirlerinin yanı sıra, lüks otel ve SPA’larda da karşımıza çıkan Molton Brown, Türkiye’de V2K Designers, Vakkorama, Midnight Express Bebek Mağazalarında, Amerikan Hastanesi Özel Butiği’nde ve www.mbturkey.com web sitesi aracılığı ile satışa sunuluyor. Daha fazla bilgi ve online alışveriş için: www.mbturkey.com

160 citytrend.com.tr


Aşkın mücevherleri Atasay ve Asgold’dan... Atasay Sevgililer Günü’nde sevgilinizi mutlu etmek için çok farklı hediye seçenekleri sunuyor. Değerli renkli taşlarla bezenmiş Atasay fantezi pırlanta ürünleri, göz alıcı pırıltısıyla sevgilinizi büyüleyecek.

citytrend.com.tr

161


haber

Yılmazer Ticaret 17. Mağazasını Alsancak’ta açtı Kazım Yılmazer ve Tankut Yılmazer sahipliğinde ‘’Gaggenau’’ adı altında ev gereçleri 17.mağazasını İzmir Alsancak’ta açtı.Sevilen Şaraplarının sponsorluğunda yapılan açılışta kurdele kesimini Genel Müdür Gökhan Sığın ve mağaza sahipleri Kazım-Tankut Yılmazer kardeşler gerçekleştirdi.Kazım Yılmazer yaptığı açılış konuşmasında Dünya’nın en kaliteli beyaz eşya markalarından Gaggenau firmasını Yılmazer’in üstün hizmet kalitesiyle İzmirlilere sunmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını söyledi.

162 citytrend.com.tr


VİTELLO ATILIMLARINA DEVAM EDİYOR...

Başterziler Group 60 yıl önce manifaturacılıkla başlattığı ticareti, bugun yurt çapında ve dünyanın birçok ülkesinde yürüttüğü turizm, inşaat, bahçe ve ev mobilyalarını buluşturan konuma geldi. “Vitello markasıyla geçtiğimiz yıl 50bin yatak, 30 bin oturma grubu, 40 bin adet kanepe ürettik. Uzakdoğu’da imalatını yaptırdığımız bahçe mobilyaları ile Vitello Mobilya ürünlerini 15 ülkeye ihraç ettiklerini” belirten Başterziler Grubun yönetim kurulu üyesi Emre Başterzi, Başterziler grup firmalarına 2002 yılında VİTELLO mobilyadan sonra 2011 yılında Vitello Garden Concept markası ile bir yenisini daha eklemiş bulunmaktadır. “Kuruluşundan itibaren her zaman yenilikçi, idealist çizgisiyle takip edilen, takdir gören ve bundan güç alarak büyüyen firmamız İzmir’deki mevcut 30.000m2 Vitello Mobilya fabrika alanına 10.000 m2 ek kapalı alan inşa ederek Türkiye’ nin en büyük Garden Concept Showroom’ unu müşterilerimizin hizmetine sunduk. Vitello Garden Concept mağazalarının ilkini de Narlıdere’de müşterilerimizin hizmetine sunduk” diye sözlerine ekledi. Firma modern ve klasik çizgisini bahçe ve mekânlarınıza taşımak amacıyla 2010 yılında tüm planlamasını ve alt yapısını hazırlayarak profesyonel çalışma ekibi ile yurt dışında kalitesini kanıtlamış ve Dünya üzerinde birçok ülkede kullanılan markaların üretim tesislerini kullanarak tüketicilerine hizmet amacı ile Vitello Garden Concepti kurdu.

UMUT TERMAL “Doğanın sağlıklı dokunuşu” sloganıyla yola çıkan ve Denizli-Sarayköy’de hizmet veren “Umut Thermal Hotel”, sağlıklı ürünleri, termal kaynakları, kırmızı su kür parkı ve tedavi hizmetleriyle 7/24 siz misafirleriyle birlikte... Her biri farklı hastalıklara iyi gelen ve aynı arazi üzerinde yakın aralıklarla birbirine karışmadan çıkan termal kaynaklaryla, farklı nitelikteki su ve çamuru ile, “Termal Müze” olma özelliğine sahip olan Umut Thermal Hotel, 2010 yılından itibaren yepyeni bir hizmet sunmaya başlıyor. Kırmızı Su Kür Parkı ile de doğal kaynakları sizlerle buluşturuyor. Yüzme havuzu, açık ve kapalı kaplıca havuzları, açık ve kapalı çamur uygulama alanları, bayanlar ve baylar için ayrı ayrı düzenlenmiş kapalı çamur banyoları, masaj ve vücut bakım uygulamaları, bar ve restoranlarıyla, dinlenmeniz, arınmanız ve keyif duyacağınız bir gün yaşayabilmeniz için “Umut thermal Hotel” “Doğanın Sağlıklı Dokunuşuyla”sizlerle...

citytrend.com.tr

163


Ercan-Gülten Yılmaz, Gülbin Türkay, Alper Yılmaz, Bedriye-Sami Türkay

Sami Türkay’ın mutlu günü

er Yılmaz

rkay - Alp

Gülbin Tü

Bircan-Muzaffer Tağıl

Ahsen Holding İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Sami Türkay ve Bedriye Türkay’ın kızları Gülbin Türkay ile Ercan Yılmaz ve Gülten Yılmaz’ın oğlu Alper Yılmaz, Kaya İzmir Thermal&Convention’da düzenlenen aile yemeğinde nişanlanarak evlilik yolundaki ilk adımı attılar. Symcon Turizm Ankara Şube Müdürü Alper Yılmaz ile iki sene önce iş

Gülin Türkay

yaşamında tanışan Gülbin Türkay’ın nişan yüzüklerini dedeleri İhsan Türkay ve Osman Güvenir taktı. Gülbin Türkay’ın pudra renkli nişan kıyafeti Sagaza Madrid şıklığını yansıtırken Alper Yılmaz’ın kıyafeti Beymen imzası taşıyordu. Çiçeği burnunda nişanlı çift düğün törenlerini yazın Çeşme’de düzenleyeceklerini belirtti.

Erdem-Begüm Yılmaz

Serçin Şen


Şirin bir Cafe

Domat

Bir arkadaşı ziyarete gitmek gibi Domat’ta olmak… Sanki çocuklukta kalmış anılar çağrılara kulak vermiş de mutfaktan sesleniyor, güzel kokuların anımsattığı bir hafızadan yola çıkarak… Kokular masada hayat buluyor, lezzetiyle olduğu kadar görselliğiyle de… Küçük bir İzmir sığınağı burası; hep güler yüzlü, hep çok sıcak egeyi anlatan, tam bir İzmir sıcakkanlılığı yaşatan… Bazen vaktiniz olmadığında bile geçerken bir merhaba demek isteyeceğiniz, ayaküstü iki lafın belini kırıvereceğiniz bir uğrak mekân. Yalnız dahi olsanız nereye gitsem, ne yesem diye düşünürken ilk aklınıza Domat gelecek; çünkü bileceksiniz ki aslında oradayken kendinizi dostlarınızın yanında hissedeceksiniz… Siz daha hatır sorarken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden güler yüzle 10-15 dakikada hazırlanan tavuklu hellimli sandviçiniz ya da bir tabak pesto soslu penne makarnanız masanıza geliverecek… O küçük selam vermeler, uzun sohbetlere dönüşecek, çoğu zaman kendinizi önceden tanışmadığınız yan masadakilerle konuşurken bulacaksınız, bir başka gidişinizde bir de bakmışsınız aynı masada hiç tanımadığınız yeni dostlarınız olmuş; çünkü Domat’tayken siz hayatın başkalarıyla paylaşılarak değerlendiğini anlayacaksınız. Bazen uzakta dahi olsanız her zaman bileceksiniz ki Domat’ın sahibi Pınar Hanım hep güler yüzü ve neşesiyle sizi bekliyor olacak…

citytrend.com.tr

165


haber

Jeyan Gedik 2012

Yaz koleksiyonu çekimi Tarihi evleriyle ünlü Çesme Alaçatı’da gercekleştirildi. Çekimler, fotoğraf sanatçısı Hakan Kuyumcu tarafından yapıldı. Kumaş renklerinde tercih edilen, çivit mavi, narçiçeği kırmızı, mercan, turkuaz gibi canlı tonlar. Alaçatı nın renkli ve sıcak atmosferiyle birleşince, ortaya çok güzel kareler çıktı. Kıyafetler Hakan Hekimoğlu ajans mankenleri tarafından sergilendi. Hazırlanan koleksiyon, Avrupa nın çeşitli ülkelerinde ve Sydney de de satışa sunulacak. Jeyan Gedik in tasarımları,Elle , Marions-nous, Mariee, Jour J, Hatan Scala gibi uluslararası dergilerde yayınlanacak. Koleksiyonda antik dönem çizgilerini taşıyan stilize edilmiş aksesuarlar, işlemelerde, hellenistik ayrıntılar, el boyaması ipek şifonlar, swarovskyler ve deniz kabuklarıyla yapılan el işlemeleri , doğal kumaşlarla kullanıldı.

166 citytrend.com.tr


By Kepi anneleri ve anne adaylarını sevindiriyor, çocukları da düşünüyor...

Mobilya sektöründe yerli üretimde birçok farklı tarzı bir arada sunan By Kepi, İzmir’den sonra İstanbul’da da açtığı Etiler, Bağdat Caddesi ve Florya mağazalarındaki konsept koleksiyonlarına bir yenisini daha ekledi. Aradığınız her ince detayın düşünüldüğü ve kaliteyi sadece görüntüde değil, üretiminde de sunan By Kepi, artık çocuk mobilya ve dekorasyonunda da önemli bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Miniklerin ihtiyaçlarını uzun soluklu araştırmalar ve uzman mimar ile pedagoglar aracılığı ile geliştirilen By Kepi Kids, sunduğu koleksiyonlarda çocuk sağlığını %100 düşünürken, “şimdi çocuk olmak vardı” dedirtiyor. Bir çocuğun yaşamına başlarken ihtiyaç olacak elbise ve kostüm detaylarını da gözden kaçırmayan By Kepi Kids, organik kumaşlardan sadece By Kepi Kids için özel üretilen doğum elbiseleri, mevlit, vaftiz ve özel günler için hazırlanan koleksiyonu ile de miniklerin sevgilisi oluyor. Çocuk odalarına farklı bir soluk getirmek ve kaliteyi yavrunuzun yaşam alanının her köşesine yansıtmak istiyorsanız By Kepi Kids Etiler mağazası’na uğramayı ihmal etmeyin. By KEPİ İZMİR: Şair Eşref Bulvarı No:43 Güz Apt.K:1 D:1Alsancak / İZMİR Tel: 0232 463 6231 Fax:0232 463 6239 İSTANBUL: Nispetiye Mah.Aytar Cad.Başaran Apt.No:22 D:6 1. Levent / İSTANBUL Tel:0212 264 0092 Fax:0212 264 0093 www.bykepikids.com

citytrend.com.tr

167


astroloji

2012

anne bUeMbLAeRkI BURÇ UY

Şenay Yangel

www.astrodeha.com

Koç 2012

21 Mart 21 Mart 2012 Koç burcunun ilk 10 gününde doğan bebekler son derece hareketli çabuk öğrenen mücadeleci tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran kendini kanıtlayan çabuk yürüyen ve konuşan bebekler. Ailesine son derece düşkün onların mimik ve davranışlarından sevgi alışverişini bekleyen en ufak gerginliği sezen ve buna tepki gösteren karakterleri doğdukları andan itibaren şekillenmeye başlayan güçlü kişiler olacaklardır. Anneleri onların üzerinde sevgiyle donatılmış bir disiplini sağlamayı başarmalıdır aksi halde ilerleyen zamanla birlikte ona söz dinletmekte ve isteklerini yaptırabilmekte fazlasıyla zorlanabilir.

168 citytrend.com.tr

01 Nisan 10 Nisan 2012 tarihleri arasında doğanlar: Koş özelliklerini Aslan burcunun gururlu doğasıyla birlikte taşıyacaktır. İnatçı hassas ve alıngan, Fiziksel olarak son derece sağlıklı hakimiyet kurmaktan hoşlanan güçlü bir bünye ve çabuk öğrenen zeki bir bebek. Anne ona karşı hiçbir şeyi zorla yada aşırı ısrarcı bir tutumla kabullendiremeyeceğini bilmeli ve ne kadar yorgun olursa olsun ses tonunu ona karşı hiçbir zaman yükseltmemeli. Öğrenme ve taklit kabiliyeti yüksek sanatsal alanlarda başarılı olabilecek birden fazla konuda yetenek sahibi beden dilini çok iyi kullanabilen küçük kral ve kraliçeler. 11 Nisan 20 Nisan 2012 tarihleri arasında doğanlar: Koç’un özellikleri

Yay burcunun etkileriyle birleşir. Bu tarihler arasında doğan Koç bebeği oldukça idealist duyarlı toplumu dünyayı ilgilendiren konularda hassas davranan evrensel düşünen iyi niyetli paylaşmaktan hoşlanan Tat alma duyusu gelişmiş çabuk öğrenen girdiği her ortama adapte olan fiziksel özellikleriyle dikkat çeken hitabeti kuvvetli çocuklar olacaktır. O çok küçük yaşlarda meslek seçimi yapacak ve aldığı her sorumluluğu başarı ile yerine getirecektir. Anne ve baba iletişme fazlasıyla önem vermeli onu ilgilendiren konularda mutlaka fikrine başvurmalı. Oldukça kıskanç bir doğaya sahip olacağı için anne babanın ilgisinin sürekli olarak üstünde olması onu mutlu edecek ve güven duygusunun gelişmesine fayda


Kutsal değerleri olan aile kavramına önem veren saygılı doğasıyla her zaman size gereken duyarlılığı gösteren bir çocuk olacaktır. Anne baba sürekli olarak ona olan sevgisini söz ve davranışlarıyla göstermeli emek verdiği her şeyi takdir ederek gururunu okşamalıdır. 11 Mayıs 20 Mayıs 2012 tarihleri arasında doğanlar : Boğa ve Oğlak’ ın inatçı yapısının bileşkesidir adeta. Ciddi bir yüz ifadesi aşırı derece de inatçı istekleri olmadığında çabuk öfkelenen ve çevresindeki herkesi yönlendirebilme gücüne sahip dikkat çekmekten hoşlanan kararlı zeki güven duygusu fazlasıyla gelişmiş bir yapı. Çok çalışkan kendi çalışma düzenini oluşturabilen ve bu tavrının ebeveynler tarafından kabul görmesini isteyen ısrar edildiğinde doğru olanı bile inatla yapmayan lider ruhu yüksek karakterler. Anne baba baskıcı tavırlardan uzak durmalı ve ruhsal olarak onun gelişimine katkıda bulunarak onu anlamaya çalışmalı ve bunu ona mutlaka hissettirmeli. İletişime fazlasıyla önem verilmeli aksi halde aile bireyleri ile arasında bir duvar örer ve bunun aşılması oldukça güç olabilir.

İkizler 2012

sağlayacaktır.

Boğa 2012

21 Nisan 30 Nisan 2012 tarihleri arasında doğanlar : Yönetici gezegenleri Venüs’ün etkisi altında son derece güzel yüz hatlarına sahip kuvvetli bir bünyeye sahip boğazına düşkün keyifle yemek yiyen damak tadı gelişmiş küçük bir gurmedir. Güler yüzlü sempatik aile bireylerinden çok fazla ilgi ve sevgi beklerler. İnatçı ve dediğim dedik tavırları zaman içinde kendini gösterecektir. Sanatçı bir ruha sahiptir iyi bir müzisyen ya da ressam olabilecek kabiliyettedir. Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu alana yönlendirilmesi ve hevesin kırılmaması gereklidir. Bu çocuk kendine olan güveni hitabetinin gücüyle yüksek hedefleri olan ve kararlılıkla belirlediği noktaya

ulaşan bir yapıda olacaktır. Başarı onun yaşamının vazgeçilmezidir. Anne baba her zaman ona destek olmalı disiplinli tavırlarıyla kontrolü sağlamalıdır. 01 Mayıs 10 Mayıs 2012: Boğa özellikleri ile Başağın detaycılığı ve statüye verdiği değeri ruhunda fazlasıyla barındıran bir yapıda olacaktır. Renkler ve seslere karşı aşırı duyarlı olacaktır. Emir cümlelerinden hoşlanmayan ev ortamında değişiklikten hoşlanmayan titiz derli toplu sorumluluk sahibi küçük adam ya da küçük hanım. Matematik zekası kuvvetli çalışkan yetenekli kendini isteklerini net bir şekilde ifade eden konuşkan bilime meraklı araştırmacı sevecen bir karakter. Bu uyumlu çocuk anne babanın ısrarcı tavırları karşısında isyankar tavırlar sergileyebilir. Ona her şeyi sevgiyle öğretmeli ve sabırlı davranmalısınız.

21 Mayıs 31 Mayıs 2012 tarihleri arasında doğanlar: Yönetici gezegenleri Merkür etkisini taşıyan hareketli neşeli iletişimi kuvvetli zeki çabuk algılayan kavrama yeteneği yüksek yapıdadırlar. Yüksek zekaları ile toplulukları etkileyen hitabet yetenekleri ile yeni sistem ve düzenlemelerin başrolünde olacak oyunculardır. Çabuk hareket eden zekaya önem veren sınırlamalardan hoşlanmayan çok yönlü ve ilgilendiği her konuda fazlasıyla bilgi sahibi olup birden fazla alanda başarılı olabilecek güçlü bir ruh. Duygusal olayları analitik ve adaletli bir şekilde yargılayan hakemlik ederek orta yolun bulunmasına katkıda bulunacak özel bir kişilik. Anne onun temposuna ayak uydurmakta ne kadar zorlansa da onun kendini geliştirme yönündeki arayışlarına destek olmalı ve evde huzurlu bir ortam içinde olmasını mutlaka sağlamalıdır. 01 Haziran 10 Haziran 2012: Tarihlerinde doğanlar yönetici gezegeni Merkür ve Terazinin yöneticisi Venüs ‘ün özellikleriyle harmanlanmış güzel ve zeki yaratıcı sezgisel etrafında gelişen olayları gözlemleyen farkındalığı yüksek hassas duygulu şiirsel konuşma tarzıyla insan ilişkileri kuvvetli yeni ve sıra dışı fikirleriyle kitleleri etkileyebilecek yüksek mevkilerin vazgeçilmez adayı olacak enerjik bir karakter. Aşk ve duygusal konularda çabuk etkilenen ve aynı

citytrend.com.tr

169


hızla uzaklaşan kolaylıkla elde ettiği her şeyden kısa sürede uzaklaşan entellektüel bir karakter. Anne baba onunla iletişimde gizliliğe önem göstermeli ve bir başkasının yanında ona eleştiride bulunmamalıdır. Onunla arkadaş olmayı başarmalı ve deneyimlediği her şeyi güvenle onlarla paylaşmasını sağlamalıdır. 11 Haziran 20 Haziran 2012 tarihlerinde doğanlar: İkizler özellikleri ile Kova’nın inatçılığı ile birleşir. Sevecen duyarlı gereksiz konuşmalardan hoşlanmayan ona cazip gelen konuları paylaşan, Duygularını dile getirmekten çok yazmayı tercih eden kalemi keskin kararlı düşüncelerinin peşinden giden kişisel gelişime önem veren bu yönde yaptığı araştırmalarla insanların sevgi ve desteğini gören bir yapı. Yaşıtlarından daha önce konuşma yeteneğini keşfetmişken aile bireylerinden göreceği en ufak bir baskı onu sessiz kalmaya ve bu özelliğini bilinçli bir şekilde onlardan gizlemesine neden olur. Pratik soğukkanlılığını kaybetmeyen orijinal ve yeni olana olan merakı sayesinde eskimiş önemini yitirmiş düşünce ve konuları değiştirme becerisine sahip bir karakter. Dikkat dağınıklığına karşı zihin jimnastiği

170 citytrend.com.tr

yaparak önlem almalı. Anne baba ona yaklaşımında daima hoşgörülü onu dinleyerek kararlarına saygı duyarak hareket etmeli.

Yengeç 2012

21 Haziran 30 Haziran 2012 tarihlerinde doğan bebekler : Yönetici gezegenleri Ay’ın özelliklerini yoğun olarak taşırlar. Sezgisel yüksek ön görülere sahip yaşamını sezgileri doğrultusunda yönlendirebilecek yaşadığı olumlu ve olumsuz her şeyi bilinç altında depolayan ve karakterine yansıtan ailesine düşkün duyarlı hassas sevecen sevgiyle beslenen naif bir yapı. Bu çocuk seslere karşı korkuyla tepki verebilir. Korkularını kontrol altına almalı ve böyle bir durumla karşılaşmaması için elinizden geleni yapmalısınız. Ay’ın burçlardaki 2.5 günlük geçişlerinden fazlasıyla etkilenecek bu çocuk uyku problemleri yaşayabilir. Küçük yaşta benimsediği alışkanlıkları tüm yaşamı boyunca etkili olacaktır. Kendine güven konusunda problemler yaşayabileceğinden, Anne baba küçük yaşlardan itibaren güven duygusunu geliştirmek için gayretli olmalı ve eğitmelerinden de daima bu konuda destek almalıdır.

01 Temmuz 10 Temmuz 2012: Tarihleri arasında doğanlar karşıt burçları Oğlakta ki seyrine devam Eden Plüton’ un etkisiyle daha da duygusal ruhsal olarak gelişmiş yapıdadırlar. İlk grupta doğanlara göre daha kararlı başladıkları işler için mücadele eden kendini geliştiren eleştirilere gereken cevabı verebilen mücadele etmekten korkmayan karakterlerdir. Her şeye olan derin merakları kaza ve yaralanmalar sebep olabilir. Son derece çalışkan yaşıtlarından çok büyükleri ile iletişim kurabilen evrensel düşünen sosyal okumaya meraklı fakat fazla disiplin söz konusu olduğunda da tepkisini söyleyen haklarına sahip çıkan oto kontrolü sağlamakta zorluk çekmeyen biri olacaktır. Anne baba ilişkisi onun insan ilişkilerini belirleyici en önemli faktörlerden biri olacaktır. Sorunlarınızı ona yansıtmamayı başarmalı ve ona tepkilerinizi birlikte kararlar alarak yansıtmalısınız. 11 Temmuz 22 Temmuz 2012 tarihleri arasında doğanlar: Mistik gezegen Neptün’ün özelliklerini yoğun olarak taşırlar. Sevdiklerinin ilgisi ve şefkati ruhsal gelişimleri üzerinde oldukça etkilidir. Müziğe karşı doğuştan gelen


yüksek bir kabiliyetleri vardır. Motivasyon problemi küçük yaşlardan itibaren eğitilmeli aksi takdirde ilerleyen zamanla birlikte artacak ve potansiyelini ortaya hakkıyla koymasına engel olacaktır. Kendi eşyalarına karşı aşırı hassas davranacak ve kimsenin ona ait olan bir şeyle izni olmadan ilgilenmesine müsaade etmeyecektir. Bu çocuk tertip düzen konusunda oldukça rahat davranacağından mikrobik olaylara karşı hassasiyet gösterecek özellikle de mide ve bağırsaklarla ilgili problemler söz konusu olabilecektir. Anne ile iletişimi babasına göre çok daha kuvvetli olacaktır. Babanın otoritesi içine kapanmasına sebebiyet verebilir duygusal olarak yalnızlık duygusuna kapanabilir dikkatli davranılmalı.

Aslan 2012

23 Temmuz 1 Ağustos 2012 tarihleri arasında doğanlar: Yönetici gezegenleri Güneş’in tüm ihtişamını taşırlar. Liderlik gücüne sahip cesur cana yakın cömert ve neşeli bir yapı. Korkusuz doğası yüzünden küçük yaşlardan itibaren cesaret gösteren konularda ön planda olacaktır. Okul hayatı oldukça başarılı geçecek verilen görevleri başarıyla yerine getirecektir. Neşeli ve kendine özgü ifade tarzıyla öğretmenlerinin sevgisini kendine yöneltecektir. Kardeşleri varsa problem yaşayabilir onlarla anne babasının sevgisini paylaşmaktan hoşlanmayacak ve huzursuzluk çıkartacaktır. Anne baba onunla kardeşi arasındaki sevgiyi dengelemeli ve ona her zaman paylaşma konusunda telkinlerde bulunmalıdır. Aksi halde oldukça bencil ve ben merkezli bir yapıya bürünebilir. 02 Ağustos 12 Ağustos 2012 tarihleri arasında doğanlar: Yay’ın araştırmacı özelliklerini de yansıtacaklardır. İç dünyaları oldukça renkli ve geniştir. Yaratıcı yönleri çok kuvvetlidir. Henüz küçük bir bebekken yüzünde ki bin bir surat mimikleri dikkatleri üzerine toplaması için yeterlidir. Kültürlü araştıran okuyan yüksek idealleri olan maddi konularda oldukça şanslı maddeye önem veren kişilikler olacaktır. Öfkeli hırçın ve ikna edilmesi zor yanları ebeveynler için oldukça zorlayıcı olacaktır. Eleştiriden kesinlikle hoşlanmaz. Anne baba daima sevecen davranarak ikna yoluyla hırçın tavırlarını aşmasına yardımcı olabilir. 13 Ağustos 23 Ağustos 2012: Tarihler arasında doğanlar Aslan özelliklerini Koç’un tez canlı yapısıyla birleştirir. Son derece hareketli uykusuz yemek

konusunda inatçı bitmek bilmeyen kuvvetli bir enerji fiziksel olarak güçlü yapıda çocuklardır. Oldukça dürüsttür ve herkesten aynı dürüstlüğü beklerler bunu göremediğinde ise agresifleşir ve sert tepkiler gösterir. Fiziksel görünümü onun için oldukça önemlidir. Hayal gücünün kuvvetini küçük yaşlarda şekillendirmeye başlar lüksü sever renkler konusunda oldukça zevklidir. Bireysel kararlar alan başkalarının etkisi altında kalmadan inandığı değerlerin peşinden giden güçlü bir karakter. Anne baba onunla arkadaşlık seviyesini belli ölçülerle korumalıdır. Aksi halde belli bir süre sonra size arkadaşlarına davrandığı gibi davranıp kontrolü altında tutmaya çalışabilir.

Başak 2012

24 Ağustos 3 Eylül 2012 tarihleri arasında doğanlar: Yönetici gezegen Merkür’ün etkisiyle müthiş bir zekaya sahiptirler. Eşsiz zekası sayesinde çabuk öğrenen yabancı dil konusunda yetenekli konsantrasyonu yüksek becerikli ellere sahip bir yapı. Bu çocuk kararlı temiz düzenli ortamlardan hoşlanacak ve bulunduğu her ortama da tertip düzen getirecektir. Çevresinde olup biten her şeye meraklı analitik düşünen tıbbi konularda başarılı olabilecek. Merhametli saygılı asil bir ruha sahiptir. Anne babasından daima desteklenmeyi bekler. Haksız yapılan eleştirileri asla unutmaz susar ve bunun karşılığını eleştirildiği alanda kendini geliştirerek günü geldiğinde verir. Anne ve baba çocukla arasındaki saygı derecesini iyi belirlemeli. Bu çocuk son derece saygılı olacağı için sizden de ona saygı duymanızı bekleyecektir. 04 Eylül 13 Eylül 2012: Başak özellikleri Oğlak’ ın kuşkucu yanlarıyla birleşir. Bu bebek sevdiklerine derin duygularla bağlıdır. Diş çıkarma dönemi son derece sancılı olacaktır. Diş sağlığına her zaman dikkat etmelidir. Son derece disiplinli çalışkan yardımsever ve iş birlikçidir. Okul hayatında bu tavırları sayesinde arkadaş ve öğretmenlerin takdirini kazacaktır. Sürekli mükemmel işler yapma isteği ruhsal olarak yıpranmasına neden olabilir. Eğitim hayatına gereken özen gösterilmezse eğitim hayatları yarım kalabilir. Finans ve finans konularında çok yeteneklidirler bu alanda büyük başarılara imza atabilirler. Anne baba onun ruhunu anlayarak onun dilini konuşabilmeyi başarabilmeliler. 14 Eylül 23 Eylül 2012: Tarihleri arasında doğanlar, Başak özelliklerini Boğa’nın olumlu enerjileriyle birlikte taşırlar.

citytrend.com.tr

171


konuşmaya başlar. Geliştirmesi gereken yanı kararsızlığıdır. Kendine olan güven yeteneklerini arttıracaktır. Başarılı bir dekoratör ve moda tasarımcısı olabilirler. Anne baba yüz ifadesinden onun ruh halini anlayarak davranışlarını buna göre belirlemeli.

Akrep 2012

24 Ekim 2 Kasım 2012: Tarihleri arasında doğanlar aşırı hırslı ve tutkuları kuvvetli yapıdadırlar. Cesur mistik ruhsal enerjileri kuvvetli çevresindeki kişilerin zihinlerini okuyan çocuklardır. Konuşmayı kısa sürede öğrenirler. Kendi kendilerine oynayan sakin yapıdadırlar. Bu küçük bilgeden hiçbir şeyi saklayamazsınız sakladığınızı anladığı anda bunun acısınız sizden çıkaracaktır. Okul hayatında arkadaşlarıyla kendi gizliliğine verdiği önemden dolayı problemler yaşayacaktır. Başarılı bir asker ya da genetik bilimde çok başarılı bir doktor olabilirler. 3 Kasım 12 Kasım 2012: Akrep özellikleri Neptün den aldığı etkilerle daha merhametli ve sanatsal yetenekleri gelişmiş duyarlı bir yapı verir. Bilinmeye olan derin bir ilgi ve merak vardır. Son derece uysal uykusu düzenli aç kaldığında huysuzlanmasının dışında sakin bir bebek. Ailesine büyük bir aşkla bağlıdır. Edebi yönü oldukça gelişmiştir yaratıcı düşüncelerini kitaplaştıran önemli bir yazar uzay mühendisi yada başarılı bir denizci olabilir. Yeni fikir ve keşifleri ile çok önemli başarılar gerçekleştirecektir.

Yay 2012

23 Kasım 30 Kasım 2012: Tarihlerinde doğanlar iyimserlikleri ile insan ilişkilerini değiştirebilecek birlik ve beraberlik mesajını toplumlara iletebilecek bebeklerdir. Çok şanslıdırlar isteklerini zorlanmadan şansları yardımıyla elde ederler. İştahlı kuvvetli bir bünyeye sahip iradesi kuvvetli yapıdadırlar. Ailesinden beklediği ilgiyi göremediği anda sevimlilikleri ile tüm dikkatleri üzerlerine toplamayı başarırlar. Konuşma kabiliyetleri ve haksızlığa karşı diplomatik tavırlarıyla politikada önemli yerlere gelebilirler. Dürüst karakterleri sayesinde artık kabul gören yanlışları düzeltebilecek yapılanmalar gerçekleştirebilirler. Anne baba bu çocuğun merakından dolayı tedbirli olmalı ve onu sürekli gözlemleyerek olası aksiliklerin önüne geçmeye çalışmalı. 1 Aralık 10 Aralık 2012: Tarihleri arasında doğanlar, Yay özellikleri Koç

172

citytrend.com.tr

Merhametli hayvan sever sanatçı bir ruha sahiptirler. Güzel bir sese sahiptirler sanatın birkaç dalıyla ilgili yetenekli çocuklardır. Dışa dönük konuşkan sorularla merak ettikleri konuların cevabını arayan bulana kadar da ısrar eden karakterlerdir. Aşka bakış açıları mantıktan çok duygularla belirlenir. Daha önce yapılmamış ilklerle dünya çapında isim yapabilirler. Bu özel çocuğun her anında yanında olmalı ona gereken zamanı ayırmalısınız. Başarılı bir modacı ve şehirleri yaratıcılığıyla giydiren bir mimar olabilir.

Terazi 2012

24 Eylül 3 Ekim 2012: Tarihleri arasında doğanlar Venüs etkisi altında fiziksel olarak oldukça güzel asil ve hayatın tümüyle ilgili yapıdadırlar. Doğduğu andan itibaren çevresine uyum sağlayan bu bebek bir süre sonra uykusuzluk problemi yaşayarak hem kendini hem de ailesini fazlasıyla yorabilir. Yattığı odanın yeterince havalandırılmış olmasına ve uygun pastel renklerin kullanıldığına dikkat etmelisiniz. Bu çocuk parlak zekasıyla fikir tartışmaları içinde bulunacak ve kendini bu şekilde geliştirecektir. Başarılı bir diplomat ve avukat olabilir. Küçük yaşlardan itibaren kendi haklarını savunduğu gibi başkalarının hakkını da savunacaktır. Anne babasıyla oldukça güzel iletişim kuracak bu çocuk ailede olası problemlerin ortadan kaldırılması için anne babaya duyduğu sonsuz sevgisiyle rehberlik edecektir. 4 Ekim 2012 13 Ekim 2012: Tarihleri arasında doğanlar Kova etkileri taşırlar. Doğuştan araştırmacı zamanın bir adım ilerisindeki konulara yönelen üretken bilimsel çalışmalarla dünya düzenine yenilikler katacak zeki karakterlerdir. Aile büyüklerinin ona yaklaşımı oldukça önemlidir alışıla geldik kalıpların içine sokulması yetenekleri açısından oldukça sakıncalıdır. Çok kalabalık ortamlardan hoşlanmayacak sessiz sakin ortamları tercih edecektir. Anne baba onunla fikir tartışmaları uzun konuşmalar yapmalı ve onun ilgi duyduğu alanlara yönelerek onun gelişimine katkıda bulunmak için kendilerini muhakkak eğitmelidirler. 14 Ekim 23 Ekim 2012: Tarihleri arasında doğanlar İkizler’den aldıkları etkilerle çok konuşkan hareketli oyunculuk yeteneği yüksek yapıdadırlar. Yüksek sesle konuşan aile bireylerinden rahatsız olur ve huzursuz davranışlar sergilemeye başlar. Kuvvetli zekası ile kısa bir süre içinde net bir şekilde

la birleşmeye başlar enerjik kıpır kıpır araştıran dokunan öğrenmeye meraklı soracak soruları hiç bitmeyen çabuk konuşan spordan hoşlanan bir yapı ortaya çıkar. Sahip olduğu enerjiyi harcayacak bir aktivitenin içinde olmazsa eğitim hayatında problemler yaşanabilir. Çok cesurdurlar risk gereken işlerde değerlendirmeleri tahminleri oldukça kuvvetlidir. Yabancı dil öğrenme kabiliyetleri çok kuvvetlidir. Çevirmenlik büyük elçilik ve akademisyenlikte çok başarılı olabilirler. Bu cesaretli çocuğu anne babası karşılaşabileceği zararlara karşı uyarmalı ve fanatik düşüncelerin zihninde şekillenmemesi için elinden geleni yapmalıdır. 11 Aralık 21 Aralık 2012: Tarihleri arasında doğanlar Güneş gibi dünyanın karanlıklarını aydınlatmak için görevlidirler. Baskı altında tutulmaktan çok fazla öpülüp sevilmekten sıkılırlar. Aşk ilişkilerinde oldukça talihlidirler. Hedefleri çok yüksektir yıldızlar gibi yaklaştıkça uzaklaşan ve bu onları daha da araştırmaya sevk eden büyük bir güçtür. Dini inançları son derece kuvvetli olan bu çocuk din görevlisi olabileceği gibi ön yargıları yıkan farklı yaklaşımlarıyla medya sektöründe önemli bir lider olabilir. Anne babayla iletişimi her zaman kuvvetli olacak bu çocuğun yaşından büyük sözler sarf etmesi hoş görü ile karşılanmalı ve sürekli olarak anne baba desteğini hissettirecek tavırlar sergilemeli.

OĞLAK 2012

22 Aralık 31 Aralık 2012: Tarihleri arasında doğanlar son derece disiplinli otoriter çok çalışkan ve sabırlı bir yapıdadırlar. Aklı başında olgun tavırları sizi oldukça şaşırtacaktır. Derin duygulara sahiptir sezgileri yaşam rotasını belirlemede ona rehberlik edecek kadar kuvvetlidir. Sahip olduğu olgunluk okul hayatında arkadaşları ile uyum sağlaması konusunda sorunlar yaratabilir. Hayatı ciddiyetle değerlendirmesi ve yüksek sorumluluk duygusu onu er yada geç belirlediği hedefe ulaştırır. Aşk hayatında geçici heveslerin peşinde olmaz ve büyük bir mutluluk deneyimleyecektir. Bankacılık ve bilişim teknolojisinde başarılı projelerin liderliğini üstlenebilirler. 01 Ocak 10 Ocak 2012: Tarihleri arasında doğanlar Venüs’ün sevgisiyle daha neşeli cana yakın ve


sevgiye değer veren yapıda olurlar. Uslu isteklerini sessiz gözyaşlarıyla belli eden renkli oyuncaklardan hoşlanan keyifli bebeklerdir. Anne babasına karşı son derece saygılı söz dinleyen onların fikirlerine önem ve değer veren bir karakterdedir. Küçük yaşlarından itibaren statüye ve maddiyata önem vermeye başlar ve bu konuda oldukça şanslıdır. Ailesinden aldığı manevi destekle meslek yaşamında güvenle ilerler. Başarılı bir doktor ve öğretmen olabileceği gibi ticari hayatta da başarı sağlayabilir. 11 Ocak 20 Ocak 2012: Tarihleri arasında doğanlar Merkür’den aldıkları etkilerle etkileyici bir zekaya sahiptirler. Büyümüşte küçülmüş tabiri onun için söylenmiştir diyebiliriz. Kendinden emin tepkileri anne babasını şaşırtacaktır. Çocukça şımarıklıklar sergilemez, Ailesine kendinin önemli bir karakter olduğunu fazlasıyla hissettirecektir. İnatçı yapısı istemediği bir şeyi yapmasına imkan tanımayacaktır. Anne baba bu konuda oldukça hassas davranmalı ve onun sevdiği keyif aldığı konularla isteklerini yaptırmaya çalışmalıdır. Zeki pratik ve detaylara önem veren bu çocuk dikkat gerektiren işlerde çok başarılı olabilir. Müfettişlik Yönetim kurulu başkanlığı gibi…

Kova 2012

getirecektir. Basın yayın reklamcılık ve televizyon alanlarında oldukça başarılı olabilir. 9 Şubat 18 Şubat 2012: Tarihleri arasında doğanlar Terazinin uyum ve dengeli yapısından etkilenirler. Sessiz sevecen beden dilini oldukça iyi kullanan paylaşımcı bebeklerdir. İnsancıl yanları çok gelişmiştir. Sevdiklerine büyük bir tutkuyla bağlıdırlar. Şımartılmaktan hoşlanırlar. Anne babası bu konuda sınırları iyi belirleyebilmeli. Karşınızda son derece zeki ve nerede nasıl davranması gerektiğini bilen bir çocuk var. Özgürlüğü sonuna kadar verip bir anda sınırlamalar getirmeye kalkarsanız size karşı tepkisi oldukça şiddetli olacaktır. Başarılı bir araştırmacı oyuncu ve moda dünyasına yön veren bir tasarımcı olabilir.

Balık 2012

19 Şubat 29 Şubat: Tarihlerinde doğanlar Neptün’ün tüm özelliklerini taşırlar. Hayal dünyaları çok geniştir. Çok hassas alıngan sezgisel yapıdadırlar. Ruh halleri ve davranışları oldukça değişkendir. Sakin ve sessiz bir doğaları vardır. Uyku problemi çekmezler fakat uyudukları yerde gürültü olmamalıdır. Masal ve hikayeler dinlemekten keyif alırlar. Son derece dürüst yaratıcı gücü yüksek yetenekli çocuklardır. Psikoloji ve psikiyatri alanlarında önemli birer uzman olabilirler. Anne babayla ilişkileri çok güçlüdür. Ebeveynlerin sevgisini istismar edebilir. Anne baba hayır kelimesini doğru bir ifadeyle ona karşı kullanmayı bilmelidir. 01 Mart 10 Mart 2012: Tarihleri arasında doğanlar Ay’ ın enerjisini yoğun olarak yaşarlar. Kendi halinde keyifli bir bebektir. Ailelerine düşkün iyi niyetli insan ilişkilerinde başarılı yapıda çocuklardır. Hayal ile gerçeği karıştırabilirler. Doğru kararları alabilmeleri için ailenin desteği ve kişisel gelişimine katkıda bulunması şarttır. Güzel yüzleri masum bakışları ile çevrelerinin ilgi odağı olmayı başarırlar. Kardeşi varsa ona güçlü duygularla bağlıdır. Başarılı bir müzisyen Edebiyatçı ve iletişim sektöründe önemli bir görevde yer alabilirler. 11 Mart 20 Mart 2012: Tarihleri arasında doğanlar Plüton’un özelliklerini yansıtırlar. Sevgi dolu ve sabırsız bir bebektir. Onunla iletişimde dengeyi sağlamak oldukça güçtür. Duygularını çok net ifade eder. Açık fikirleri ile kendini oldukça güzel ifade eder. Duygularını kelimelere dökmekte bir ustadır. Anne babasının ilgisinin tam anlamıyla farkına varmasıyla birlikte onların zayıf yönlerini de keşfeder ve deyim yerindeyse onları parmağının ucunda oynatır. İlerleyen zamanla birlikte olgunlaşır ve ailesinin maddi manevi yanında olur. Mistik konulara olan ilgisi onu bu alanda ki mesleklere yönlendirebilir. Astroloji ve şifacılıkta önemli bir noktaya ulaşabilir.

21 Ocak 30 Ocak 2012: Tarihleri arasında doğanlar değişimlerin efendisi Uranüs’ün etkisi altındadırlar. Toplumları değiştirecek mücadeleci bir ruha sahip, Doğaya insan ilişkilerine önem veren dahi bebekler. Tatlı yaramazlıkları olan çok yönlü teknolojik eşyalarla ilgili sevimli cana yakın karakterlerdir. Onun ne yapacağını tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Bir gün çok keyifli ve uyumluyken ertesi gün son derece huzursuz tavırlar sergileyebilir. Okul hayatlarında anne yada öğretmenlerin yönlendirmesinden çok kendi tarzlarıyla çalışmayı seveceklerdir müdahale edildiği takdirde tepki verir ve o parlak zekasına rağmen başarısız olabilir. Bilgisayar ve elektronik mühendisi olabilir. Sürekli olarak kendini geliştirip araştırma yapabileceği işlerde başarısız olması imkansızdır. 31 Ocak 8 Şubat 2012: Tarihleri arasında doğanlarda Uranüs’ e İletişimin patronu Merkür de katılır. Zeka zeka zeka, Çok yönlü uykusunda bile dinlenemeyen büyük bir enerji. Bu bebek çok kısa sürede konuşur ve hareketli yapısıyla görenleri hayrete düşürür. Geleneksel aile hayatı ona sıkıcı gelecektir. Bağımsızlığına son derece düşkündür. Göklerin kutsal ışıkları daima yaşamınızı Okul hayatında dışarıdan aşırı müaydınlatsın. Yıldızınız şansınız bol olsun. dahalelere maruz kalmadığı sürece sorumluluklarını başarıyla yerine

citytrend.com.tr

173


A

adresler

CHRISTIAN DIOR İstinye Park 212 345 59 30 CHRISTIAN LOUBOUTIN Beymen Akmerkez 212 216 69 00 ALBERTA FERRETTI Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 Akaretler/Beşiktaş 212 381 49 50 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 ALEXANDER McQUEEN Nişantaşı 212 232 20 04 AMERICAN VINTAGE Blender Nişantaşı 212 373 48 00 ACCESSORIZE D&G Nişantaşı 212 231 23 82 İstinye Park 212 345 54 91 İzmir Alsancak 232 464 78 96 AIDA PEKİN DAMAS Nişantaşı 212 219 83 46 Galata/Beyoğlu 212 243 12 11 ALBINO DERİDEN İzmir Alsancak 232 463 95 39 www.albino-fenizia.com DERİMOD ALEXANDER WANG Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Akmerkez 212 282 06 68 ALICE&OLIVIA DESA İzmir Alsancak 232 463 99 75 Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 AMERICAN RETRO DIAMOND Nişantaşı 212 246 43 00 Bilstore Kanyon/Levent 212 353 05 40 ARMANI DİLEK HANİF Nişantaşı 212 233 06 66 Nişantaşı 212 219 37 23 DIVARESE ARZU KAPROL Nişantaşı 212 225 01 29 Akmerkez 212 282 04 29 DIOR HOMME www.diorhomme.com DKNY Nişantaşı 212 230 66 86 DOLCE&GABBANA İstinye Park 212 345 67 85 BAHAR KORÇAN DONNA KARAN Galata/Beyoğlu 212 293 68 55 Nişantaşı 212 230 66 86 BALLY Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 DRIES VON NOTEN BANANA REPUBLIC Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Kanyon/Levent 212 353 51 65 BALMAIN Beymen İstinye 212 335 67 00 Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 BALENCIAGA Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 BCBGMAXAZRIA ELIE SAAB İstinye Park 212 345 57 48 Beymen İstinye Park 212 335 67 00 BEYMEN Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 EMILIO PUCCI Akmerkez/Etiler 212 316 69 00 Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 BEYMEN İZMİR Konak Pier 232 446 90 08 EMPORIO ARMANI BEYMEN BLENDER İstinye Park 212 233 06 66 Nişantaşı 212 373 48 00 ERDEM BEYMEN CLUB V2K Designers Nişantaşı 212 224 31 72 Akmerkez 212 282 15 20 ESCADA BEYMEN RETRO Nişantaşı 212 247 84 83 www.beymenretro.com ETRO İstinye Park 212 335 67 95 BLUMARINE Beymen Akmerkez 212 316 69 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 BORA AKSU Beymen İstinye 212 335 BOTTEGA VENETA İstinye Park 212 335 67 90 BRANDROOM FABRİKA Suadiye 216 361 69 11 İstinye Park 212 345 59 75 İzmir Alsancak 232 422 48 77 BURBERRY FAÇONNABLE İstinye Park 212 241 55 16 İzmir Alsancak 232 463 11 29 BVLGARI FENDI Maçka 212 259 02 27 İstinye Park 212 345 60 76 FREY WILLE Nişantaşı 212 240 54 20

D

B

E

F

C

CALVIN KLEIN İstinye Park 212 345 58 04 CARNEVALE İstinye Park 212 345 60 56 CARTIER Nişantaşı 212 296 13 17 CELINE Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 CHANEL Nişantaşı 212 368 63 00 CHLOE İstinye Park 212 335 67 82

174

citytrend.com.tr

G GAMZE SARAÇOĞLU Nişantaşı 212 296 69 73 GAP İstinye Park 212 345 62 26 İzmir Alsancak 232 463 98 11 GARETH PUGH www.garethpugh.com GİLAN İstinye Park 212 345 50 08 GINA Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76

GIORGIO ARMANI www.giorgioarmani.com GUISEPPE ZANOTTI Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 GIVENCHY Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 GUCCI Teşvikiye 212 225 20 80 GUESS Akmerkez 212 282 12 55

H HABİTAT Kanyon 212 353 53 09 HAKAAN Nişantaşı 212 248 46 80 HARVEY NICHOLS Kanyon 212 319 11 76 HERMES Nişantaşı 212 241 27 78 HOME STORE İzmir Alsancak 232 464 88 81 HOTİÇ Akmerkez 212 282 05 65 İzmir Alsancak 232 465 05 99 H&M Forum İstanbul 212 315 33 00 HUSSEIN CHALAYAN V2K Designers Nişantaşı 212 219 94 98

I I ISABEL MARANT Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 ISHARYA Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76İ İNCİ’DEN www.incidenonline.com İNCİ İzmir Alsancak 232 421 20 02 İPEKYOL İzmir Alsancak 232 421 05 19

J JEAN PAUL GAULTIER Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 JIL SANDER Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 JIMMY CHOO İstinye Park 212 335 67 66

K KEMAL TANCA İzmir Alsancak 232 463 70 77 KENZO www.kenzo.com KİĞILI İzmir Alsancak 232 464 69 85 KOTON İstinye Park 212 345 54 85 İzmir Alsancak 232 465 20 92 KURT GEIGER İstinye Park 212 345 54 85 KYO MY FRIEND İzmir Alsancak 232 464 77 11

L LANVIN Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08


LA PERLA Akmerkez 212 282 05 34 LAURA ASHLEY İzmir Alsancak 232 463 53 85 LEVI’S İstinye Park 212 345 61 07 İzmir Alsancak 232 465 28 08 LONGCHAMP Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 LOUIS VUITTON Nişantaşı 212 246 69 75

M MACHKA Nişantaşı 212 219 19 36 İzmir Alsancak 232 421 05 19 MAISON MARTIN MARGIELA Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 MANGO Nişantaşı 212 224 44 60 İzmir Alsancak 232 421 58 68 MANOLO BLAHNIK www.manoloblahnik.com MARC JACOBS Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 MARNI Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 MASSIMO DUTTI Şaşkın Bakkal 212 467 77 00 İzmir Bornova Forum 232 343 32 33 MATTHEW WILLIAMSON Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 MAVİ JEANS Nişantaşı 212 343 40 20 İzmir Alsancak 232 463 15 39 MAXMARA Nişantaşı 212 259 65 49 İzmir Alsancak 232 464 65 26 MAX&CO Kanyon 212 353 08 65 MIA İzmir Alsancak 232 421 00 80 MISSONI Beymen İstinye Park 212 335 67 00 Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 MISS SIXTY Nişantaşı 212 291 57 63 MIU MIU İstinye Park 212 329 81 58 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 MOSCHINO İstinye Park 212 335 67 70 MOTHER CARE İzmir Alsancak 232 463 53 32 MUDO COLLECTION İstinye Park 212 345 52 80 İzmir Forum Bornova 232 388 26 43 MULBERRY www.mulberry.com

N NARS İstinye Park 212 345 55 55 İzmir Alsancak 232 463 08 86 NAUTICA İzmir Konak Pier 232 445 88 10 NEN’S HEDİYELİK Çeşme Marina 532 294 69 44 NETWORK İzmir Alsancak 232 464 06 44 NEW BALANCE İstinye Park 212 345 52 22 İzmir Alsancak 232 465 07 08 NINE WEST İzmir Alsancak 232 464 51 57

O

T

OSCAR DE LA RENTA Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Brandroom Suadiye 216 361 69 11

TEMİZOCAK KUYUMCULUK İzmir Alsancak 232 463 29 78 İzmir Ege Park AVM Mavişehir 232 324 04 15 İzmir Karşıyaka Çarşı 232 369 38 38 TIFFANY&CO www.tiffany.com TINA Nişantaşı 212 219 13 06 TOM FORD www.tomford.com TOMMY HILFIGER İstinye Park 212 345 60 23 İzmir Alsancak 232 465 28 33 TOPSHOP Nişantaşı 212 291 08 40 TORY BURCH Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 TOYWATCH İzmir Alsancak 232 463 12 77 TRUSSARDI Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 TWEEN İstinye Park 212 345 59 90 İzmir Karşıyaka EGS Park 232 324 81 38 TWIST İstinye Park 212 345 50 05 İzmir Alsancak 232 464 20 29

P PARK BRAVO İstinye Park 212 345 54 25 İzmir Alsancak 232 464 51 57 PATRIZIA PEPPE Kanyon 212 353 05 36 PAUL SMITH Beymen İstinye Park 212 335 67 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 PHILIPPE ROUCOU www.philipperoucou.com 3.1 PHILLIP LIM Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 PHILOSOPHY DI ALBERTA FER PRADA Nişantaşı 212 368 84 50 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 POLO GARAGE İzmir Alsancak 232 465 30 61

R RALPH LAUREN İstinye Park 212 345 71 12 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 RETTI Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 RAMSEY İstinye Park 212 345 55 92 İzmir Agora Balçova 232 259 37 15 RAYBAN www.ray-ban.com RICK OWENS www.rickowens.eu ROCHAS www.rochas.com ROGER VIEVER Beymen İstinye Park 212 335 67 00 ROMAN İzmir Alsancak 232 422 69 98

S SALVATORE FERRAGAMO Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 SERGIO ROSSI Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 SISLEY İzmir Alsancak 232 422 61 20 SoCHIC İzmir Alsancak 232 463 12 36 SONIA RYKIEL Beymen Akmerkez 212 316 69 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 SPAZIO İzmir Alsancak 232 465 08 22 STEFANEL Nişantaşı 212 234 46 57 İzmir Alsancak 232 465 16 53 STELLA MACCARTNEY Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08 STONEROCK İzmir Alsancak 232 464 00 37 SUNSET İzmir Alsancak 232 463 65 49

V V2K DESIGNERS Nişantaşı 212 224 31 72 İzmir Karşıyaka EGS Park 232 324 48 70 VAKKO Kanyon 212 353 10 80 İzmir Alsancak 232 421 65 90 VAKKORAMA Akmerkez 212 282 09 65 İzmir Alsancak 232 464 53 35 VALENTINO Nişantaşı 212 219 66 31 VERA WANG Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 VERSACE Harvey Nichols Kanyon 212 319 11 76 VICTORIA BECKHAM Brandroom Suadiye 216 361 69 11 VIVIENNE WESTWOOD Brandroom Suadiye 216 361 69 11

W WOLFORD Nişantaşı 212 261 75 52 WRANGLER Boyner Bağdat Caddesi 216 385 14 09

Y YARGICI İzmir Alsancak 232 463 25 66 YVES SAINT LAURENT Beymen Nişantaşı 212 373 48 00 Beymen İzmir Konak Pier 232 446 90 08

Z ZARA İzmir Alsancak 232 463 44 77

citytrend.com.tr

175


the end

Baume&Mercier

k ı l k ı Ş i k a d Za m a n Royal Layd 3800 CHF

Zenith Heritage 15.250CHF

176

citytrend.com.tr

Gant (Aydın Saat)


citytrend.com.tr

177

City Trend  
City Trend  

Monthly Fashion and trend Magazine in Turkish

Advertisement