Page 1

Гра «Щасливий випадок»

Через часи і простір

Гра «Щасливий випадок» 8—9 клас Тема: Через часи і простір Мета. Поглибити інтерес учнів до літератури; розвивати логічне мислення, уяву, зв’язне мовлення, творчі здібності школярів, вміння застосовувати теоретичні знання різних наук на практиці, навички групової роботи. Гра проводиться у позакласний час. У ній беруть участь 2 команди учнів 8—9 класів — «Пошуковці» і «Ерудити» (у кожній команді — по 5 учасників). Учитель. Шановні друзі І Ми раді привітати вас на нашій вікторині «Щасливий випадок! Вона присвячена різним часам і епохам, а тому учасники повинні бути уважними і кмітливим. Тож побажаємо їм успіху. І гейм. «Розминка»


Умови. Кожна команда отримує по 10 запитань і має відповісти на них на протязі 30 сек. Оцінка — 1 бал за кожне запитання. «Ерудити» 1. Кого європейці називали Авіценною? (Ібн-Сіну) 2. Справжнє ім'я Джека Лондона. (Джон Гріффіт) 3. Друг доктора Ватсона? (Шерлок Холмс) 4. Дружина Рами? (Сіта) 5. Батьківщина царя Менелая? (Спарта) 6. Давньогрецька поетеса? (Сапфо) 7. Місце проживання муз і бога мистецтв? (Парнас) 8. Хто такі маври? (Араби) 9. Назвати ліс, у якому жив Робін Гуд. (Шервудський) 10. Лицарський бойовий одяг. (Обладунок) «Пошуковці» 1. Наречена Зігфріда.(«Пісня про Нібелунгів», Крімгільда) 2. Ким доводився Роланд Карлові Великому?(Небожем) 3. Воїнське звання Тараса Бульби. (Полковник)


4. Кого Дайте вважав своїм учителем? (Вергілія) 5. Кому Петрарка присвятив усі свої сонети? (Лаурі) 6. Що вождь червоношкірих збирався зняти у Джонні? (Скальп) 7. Вовчиця-матір Білого Ікла. (Кічі) 8. Римське ім'я богині Деметри? (Церера) 9. Мова, якою Хайям писав рубаї? (Фарсі) 10. Що означає «Декамерон»? (десятиденний) ^ II гейм. Лото «Щасливий випадок» Умови. Представники команд по черзі виймають з діжечок лото і, згідно з номерами, отримують запитання вартістю в один бал. Та команда, яка витягне «Щасливий випадок», отримає ще 5 балів — призових. Запитання (запитань — 16, № 17 — «Щасливий випадок»). По черзі команди беруть лото з діжечки і отримують запитання згідно з номером. 1. Детективний жанр — один із найпопулярніших у сучасній літературі. Назвіть відомих вам творців детективного жанру у світовій літерату і їхніх героїв. (Едгар По, детектив Дюпен; А. Конан Дойль, Шерлок Холмс; Жорж Сіменон, комісар Мегре; Агата Крісті, міс Марпл, Ерклюль Пуаро). 2. Визначте жанр поезії епохи «Мусульманського Ренесансу»: Малим задовольняйся, душею не криви. Будь вільний, нахилять не квапся голови В добрі — забудь себе, і не вдавайся в тугу,


В нужді — про себе дбай і весело живи. (Це жанр рубаї) 3. Назвіть римські імена Зевса, Посейдона, Аїда, Гестії, Гери, Афродіти, Ареса, Гермеса, Гефеста, Артеміди, Афіни. (Юпітер, Нептун, Плутон, Веста, Юнона, Венера, Марс, Меркурій, Вулкан, Діана, Мінерва). 4. Чому долю Рудакі можна назвати трагічною? (За легендою, Рудакі був осліплений сином володаря Насіра II, і пішов по світу жебракувати. Помирати він прибув у рідне селище. Хоч поет із багатого зробився бідним, його слава залишилася невмирущою). 5. Яка основна думка балади Гете «Лісовий цар»? (вічний конфлікт людини і природи) 6. Розкажіть про звичаї і закони на Запорозькій Січі. (М. Гоголь у повісті «Тарас Бульба», розповідає, що, коли не було війни, козаки вільно розгулювали по Січі, але під час воєнних дій вони перетворювалися на згуртоване, монолітне військо, найгірші покарання на Січі були за крадіжку, за вбивство і за не виплату боргу). 7. Назвіть кращих перекладачів творів зарубіжних письменників на українську мову. (М. Лукаш, Г. Кочур, М. Рильський, Л.Первомайський, В. Мисик, Борис Тен та ін.) 8. Чому «Іліаду» і «Одіссею» називають енциклопедіями життя стародавніх греків? (Гомер описав повсякденне життя, одяг, посуд, звичаї греків). 9. Назвіть романи Вальтера Скотта. («Уеверлі», «Пертська красуня», «Айвенго», «Квентін Дорвард», «Роб Рой», «Пуритани» та ін). 10. Назвіть видатних діячів епохи Відродження. (Рафаель, Галілей, Рабле, Шекспір, Сервантес, Дж.Бруно, М.Коперник, Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Б. Челліні, Петрарка, Боккаччо) 11. Опишіть Телемський монастир (Рабле, «Гаргантюа і Пантагрюель»). За якими законами жили в ньому ченці? Чи можливе таке в житті? (Це прекрасна мрія автора про те, що у житті неможливо жити тільки власним бажанням, є ще обов'язки, які треба виконувати).


12. Які види роману епохи Іспанського Відродження ви знаєте? Який був найпопулярнішим? Лицарський, ласяіорольний і шахрайський. (Найбільшу популярність здобуває лицарський роман). 13. Чому «Декамерон» Боккаччо має саме таку назву? (Дека — означає 10. У вступній новелі, яка об'єднує всі 100 новел збірки, розповідається про чуму у Флоренції у 1348 р. Десять молодих людей втікають від чуми у село, живуть на віллі, відпочивають, розважаються на лоні природи. Одна із розваг така кожен розповідає за день одну історію. Це продовжувалось 10 днів. Тому повний переклад заголовка — «Десятиденний»). 14. Чому Дон Кіхот став вічним образом світової літератури? (Людству потрібні мрійники, а в Дон Кіхота була благородна мета — захистити людство від несправедливості. Сучасники сміялися над Дон Кіхотом, романтики співчували йому. Будь-яка епоха не залишається байдужою до Дон Кіхота. Про це свідчить і те, що цей роман перекладений найбільшою кількістю мов у світі після Біблії). 15. Хто і коли здійснив реконструкцію роману«Трістан та Ізольда»? (Француз Жозеф Бедьє, початок XX ст.) 16. Поясніть рефрен з «Балади прикмет» Війона: «Я знаю все, не знаю лиш себе». (Ліричний герой знає, що цей світ недосконалий і, водночас, сприймає його таким, яким він є. Він шукає себе у цьому світі і усвідомлює, що людина ніколи не пізнає себе до кінця). ^ Журі підбиває підсумки конкурсу. III гейм. «Ти —мені, я — тобі» Умови. Кожен учасник заздалегідь готував запитання для суперника, яке задається обраному учаснику команди-суперниці. Оцінка — 1 бал.


^ IV гейм. «Далі, далі, далі...» Умови. За дві хвилини відповісти на максимальну кількість запитань. Якщо відповіді немає, звучить слово «далі». Команда «Пошуковці» 1. Що означає слово меджнун? (Безумний) 2. Прізвище третього господаря Білого ікла?(Скотт) 3. Батьківщина Дайте, Петрарки, Боккачо. (Італія) 4. «Батько» історичного роману. (Вальтер Скотт) 5. Хто назвав «Комедію» Дайте «Божественною»? (Боккаччо) 6. Хто був найлютішим ворогом Робін Гуда? (Шериф Ноттінгема) 7. Назвіть види поезії Сходу. (Бейти, рубаї, газелі, касида, кита, маскаві) 8. Скільки разів Роланд відмовлявся трубити у ріг?(Тричі) 9. Хто є засновником епохи Відродження?(Франческо Петрарка) 10. Хто ховався за іменем Чорного Лицаря? (Король Англії Річард Левине Серце) 11. Що стало причиною кохання Трістана та Ізольди? (Чарівний любовний напій, який вони випадково випили. 12. Хто є автором билин? (Народ) 12. З яких частин складається «Божественна комедія» Дайте? («Пекло», «Чистилище», «Рай»)


13. Назвіть героїв роману «Айвенго» (Айвенго, Ровена, Седрик, Бузгільбер, Ісаак, Локолі, Ревека, Ричард Левине Серце, принц Джон та ін.) 12. Назвіть відомих поетів Давнього Риму.(Вергілій, Горацій, Овідій) 16. На яких святах виник грецький театр? (На великих Діонісіях на честь бога вина Діоніса). 17. «Не хочу, щоб і... дісталась вражим ляхам»,—сказав Бульба. (Люлька,/ 17. Хто автор балади «Вересовий мед»?(Стівенсон) 19. Скільки міст Греції сперечаються за честь називатися Батьківщиною Гомера. (Сім) 20. Який Давньогрецький міф розповідає про причину Троянської війни? (Міф про яблуко незгоди)

Команда «Ерудити» 1. Що означає слово гуманний»? (Людський) 1. У яких країнах найяскравіше проявилась епоха Відродження? (У Італії, Франції, Іспанії, Англії) 2. Хто переклав поеми Гомера українською мовою? (Борис Тен) 2. Хто автор оповідання «Стариган з крилами»?(Габріель Гарсія Маркес) 5. Де народився Омар Хайям?(У іранському місті Нішапур)


6. Ім'я бульдога, з яким бився Біле ікло? (Черокі) 7. Як звали прекрасну даму Дон Кіхота?(Дульсінея Тобоська) 8. Яке місце було вразливим у Ахіллеса? (П'ята) 9. Хто такі йомени? (Селяни) 10. Річка, на березі якої загинув Тарас. (Дністер) 12. Назва острова, де Санчо був губернатором (Гармадармія) 13. За словами Гамлета, вона «І вінець творіння, і квінтесенція пороку». (Людина) 13. Голова козацької ради (Кошовий) 13. Девізом творчості Омара Хайяма можуть стати слова: «Хай живе...!» (Життя) 13. Істота, яку Хайям вважав «вінцем «Всесвіту».(Людина,/ 17. Автор балад «Світлана» і «Людмила».(Жуковський) 18. Ім'я бога — покровителя мистецтва. (Аполлон) 19. Батьки Зевса. (Уран і Рея) 20. Міф, в якому пояснюється зміна пір року.(«Деметра і Персефона»)

V гейм. «Темна ложа»


Умови. Три учні готували запитання для учасників вікторини. Вони задають питання, учасники радяться і відповідають. Оцінка — 3 бали.

Гра «Щасливий випадок» Через часи і простір  
Гра «Щасливий випадок» Через часи і простір  

http://leontyev.at.ua

Advertisement