Page 1

Gaudeamus Školský časopis SŠ v Nižnej Jún 2013 Ročník VII. Číslo III.

Najlepšia poloha pre pád lietadla

Nie je Danica ako Danica

„Oznamka“ ožeň ma Čo urobia Nábočikovci, ak vyhrajú jackpot?


Editoriál

Úsmev či vrásky? Redakčná rada : Šéfredaktor: Patrícia Baranyaiová (Triss) Zodpovedná vedúca: Monika Barčáková Redaktori: Angelika Medvecká Denisa Halušková Andrea Nakačková (ANdry) Patrícia Baranyaiova (Triss) Barbora Brandysová (Blek) Jana Klocháňová Lucia Kubasákova Fotograf: Patrícia Baranyaiová Barbora Brandysová Grafická úprava: Michal Kašuba Jakub Latka Stránka školy: ssnizna.edupage.org ssnizna.sk Foto titulka: Michal Kašuba Tlač: Ondrej Kubík

2

Milí čitatelia, študenti. Prihováram sa vám, aj keď ste už asi jednou nohou na prázdninách. Po dlhšej dobe vám opäť prinášame nové a tiež posledné číslo Gaudeamusu. Keďže čas tak rýchlo uteká a my sme tiež ubehaní, ani sme si nestihli uvedomiť, že už je jún. Dočkali sme sa vytúženého konca školského roku. Je tu a my naň, či už radostne alebo s vráskami na čele, hľadíme A prečo s vráskami? Písomka jedna za druhou. Skúšanie za skúšaním. Učitelia a učiteľky nám dýchajú na spotené chrbty a vyťahujú z nás posledné známky na opravenie tých minulých. Zo známok sa na poslednú chvíľu snažíme vykúzliť aj nemožné. Ide nám o tú najlepšiu, výslednú, ktorá sa na nás bude ceriť na vysvedčení. A nie len na nás, ale aj na rodičov alebo členov maturitnej komisie. Na začiatku som spomínala, že mnohí ste už od školy dosť mimo. Buď niekde na pláži alebo v posteli do samého obeda. Krásne predstavy, ktoré sa o chvíľu vyplnia. Na dva mesiace si dáme pokoj od školy, od lavíc, chodieb, od učebníc alebo tiež od fyziky. Chcem však poukázať, že nie od všetkého zo školy si môžeme dať pokoj, alebo inak povedané, si nechceme dať pokoj. Mnohým z nás dala škola veľmi veľa, napríklad vedomostí, ktoré v dobe prázdnin využijeme. Niektorým z vás lepšiu angličtinu, ktorú ste sa naučili v škole a určite ju použijete za hranicami Slovenska. Dala nám tiež veľa zážitkov, ktoré si necháme v pamäti aj počas leta. A najmä nám dala kopec priateľov, na ktorých sa nevykašleme, len preto že odzvonilo škole. Priateľov si berieme na prázdniny so sebou, či už ako šoféra (aby ste vy mohli piť) alebo strojcu šťastia. :) Veď šťastie

si na prázdniny netreba zabudnúť zbaliť so sebou alebo si nejaké počas nich vytvoriť. Taktiež nezabudnite na hudbu, ktorá k užívaniu si leta určite patrí. A ak si prečítate časopis, zistíte, ktorý deň je našej drahej hudbe venovaný. Dopátrate sa, ako sa skončil Román a čo zažili naši nižnianskí Španieli. To, že naša redakčná rada trošička zadriemala, neznamená, že zabudla. Iste že na našich štvrtákov sa zabudnúť nedá. Boli to nielen „chodboví“ kamaráti, ale tiež tí, ktorí prispeli k rozvoju školy. Zaslúžia si to. Myslím, že Vám už teraz chýbajú a preto im držme prsty na ich ďalšej etape v živote. :) Dúfam, že tento časopis ste otvorili s takou radosťou, s akou zatvoríte tento školský rok. Tak hor sa do čítania. (Triss)

Obsah

Úsmev či vrásky 2 Poklad náš každodenný 3 Čo urobia Nabočíkovci, ak vyhraju jackpot 4 - 5 Najlepšia poloha pre pád lietadla 6 - 9 ,,Oznamka“ ožeň ma 10 Nestratili sme sa 11 Opäť sme kreatívni, premenení a hlavne ocenení 12 Cesta za Habsburgovcami 13 Ráno bez jedla je ako noc bez spánku 14 Povedz mi, čo si obliekaš a ja ti poviem kto si 15 Úspešné komunikačné stratégie 16 Zóna A 17 Tí poslední z nás 18 Griffinovci/ Family guy 19 Keď Amor ožil 20 Ďeň objatia 21 Nie je Danica ako Danica 22 Román na pokračovanie 23 Job day 24 Šachový turnaj 25 Krajske kolo SOČ 26 Veľvyslanectvo mladých 27 Čakali sme dlhých 15 rokov 28 Učitelia- futbalisti ešte nepatria do starého železa 29 Ani jedno tričko nezostalo suché 30 Kam len oko dovidí 31


Aktuálne

Poklad náš každodenný Tá, ktorá s nami robí divy.

hh

Tá, vďaka, ktorej sa cítime sviežo a slobodne. Tá, ktorá naše pocity povie často krát za nás. Tá, ktorá do duší vkladá pokoj. Tá, ktorá lieči. Tá, ktorá nás zabáva. Tá, ktorá nám pomáha nájsť sa. Tá, ktorá nám ukazuje smer.

21. jún- Iste sa pýtate, čím je tento deň známy. Na tento deň pripadajú hneď niekoľko zaujímavosť. Nielen, že v tento deň má meniny Alojz, ale tiež je to deň skateboardingu a deň letného slnovratu. Ale hlavným dôvod, prečo sa tento deň pokladá za výnimočný, že je to Európsky deň hudby Áno, tá, ktorá nás vyťahuje z depresii, (a niekedy aj privádza).

A najmä je tento deň venovaným nám- čo TÚ hudbu predovšetkým milujeme. Tento deň je známy pod názvom WORLD MUSIC DAY a založili ho veľkí hudobníci 20. storočia. Za deň hudby bol však vyhlásený v roku 1982 ministrom kultúry Francie Jacque Langem. Tým dňom sa otvorili voľne prístupné priestory širokej verejnosti. Parky, mestské ulice a námestia boli hlavnou scénou pre tento deň, tiež braný ako Hudobný happening. Aj z tohto dôvodu bol tento sviatok vybraný za prvý letný deň.

Múdrosti Nasledovné slová tu po sebe zanechali naši budúci prváci. Toto vyberáme z ich prijímacích testov:

Doplňte frazeologizmus: Ako sa do hory volá,... ...tak z nej, tak z nej K slovu mesiac napíšte básnické slovo. mesiac‘ Určite literárny žáner diela 20 000 míľ pod vodou. prírodopisný film, encyklopédia Doplňte frazeologizmus: Aká matka,... ...taký syn Napíšte synonymum k slovu topánka. ponožka Napíšte literárny žáner diela Havran a líška. litika Napíšte básnické slovo k slovu dievča. chlapec, prirodzenie, junáčka

Hudba je tá najlepšia droga na svete. Môžeš byť na nej závislí celý život, ale nikdy ti neublíži. (Marko Plachetka)

3


Interview

Čo urobia Nábočikovci, ak vyhrajú jackpot? Te n t o k r á t sme si na „mušku“ zobrali ďalší náš školský manželský učiteľský pár - a to Nábočíkovcov. O  tom, ako sa inžinieri ocitli v školstve, čo radi robia vo svojom voľnom čase i to, odkedy to už „spolu táhnou“ sa dozviete, keď budete čítať ďalej tieto riadky.

Ako ste sa stali učiteľmi? Bol to Váš sen? P.p. Nábočíková: Životné a pracovné okolnosti ma primäli k  tomu, aby som prijala miesto učiteľky na strednej školy. Žiaci sú dnes takí drzí a bez rešpektu, vnímajú nás takto: „Ale veď vy ste len učiteľka!“ Nebol to môj sen. P.p. Nábočík: Po zmene spoločenského systému a  zániku OTF (Oravská televízna fabrika), kde som 25 rokov pracoval, bolo potrebné hľadať nové zamestannie. O  možnosti zamestnať sa ako učiteľ som sa dozvedel od svojej manželky. Ponuku som prijal, i  keď predtým mi ani vo sne nenapadlo, že budem učiť. Mojím snom bolo pracovať v  prírode. Mám však zásadu, že každá práca je dôležitá a každú vykonávam ako najlepšie viem.

Aké predmety učíte? P.p. Nábočíkov á :

4

Učím ekonomiku a účtovníctvo v učebných a študijných odboroch. P.p. Nábočík: Učím základy elektrotechniky, technológiu a elektrické merania.

Chceli by ste učiť alebo robiť niečo iné? P.p. Nábočíková: Už mám dosť nazbieranej negatívnej energie, potrebujem ju spáliť hocijakou fyzickou prácou. P.p. Nábočík: V súčasnej dobe a  v  mojich rokoch nemám inú možnosť. Ak vyhrám jackpot, možno budem uvažovať?

s drevom, vypaľujem obrazy, opravujem elektroniku, praktizujem letnú a zimnú turistiku, venujem sa rodine.

Kedy a kde ste sa spoznali s Vaším manželom/Vašou manželkou? P.p. Nábočíková: S manželom som sa spoznala v práci a na turistike. P.p. Nábočík: S manželkou som sa prvýkrát spoznal v roku 1988 na letnej túre v  Nízkych Tatrách v rámci relaxačného pobytu, ktorý organizovala fabrika, v ktorej sme pracovali.

Akými ste boli študentmi? P.p. Nábočíková: Bola som ako každý iný študent, štúdium som brala s plnou zodpovednosťou. P.p. Nábočík: Bol som študentom v inej dobe. Takže som sa učil, vážil si učiteľov a ich prácu.

Aké máte záľuby? P.p. Nábočíková: Mám rada stretnutia s rodinou a  priateľkami, rada čítam, pracujem v záhradke a na poli. P.p. Nábočík: Mám veľa záľub a  skoro žiaden voľný čas. Rád čítam odbornú literatúru, pracujem

Aké sú výhody/nevýhody práce manželov v tej istej škole? P.p. Nábočíková: Nemám ani výhody ani nevýhody. Každý z nás je v práci samostatný. P.p. Nábočík: Spoločná práca má svoje výhody aj nevýhody a je problematické ich všetky vymenovať... Doma sme manželia a  v  práci kolegovia. Výhoda - vzájomne si poradíme v  rámci pracovných povinností. Nevýhoda - niekedy v práci jeden veliteľ naviac.

Kto má vo vašej domácnosti hlavné slovo?


Interview

staré tradičné jedlá, ako napr. zemiaková polievka s haluškami, kapustu na rôzny spôsob, cestoviny a  dusenú zeleninu.

Cesta k dávnym latinárom

P.p. Nábočík: Moje obľúbené jedlo je zemiaková polievka s haluškami a rizoto. Manželkine asi zemiaky a kapusta na rôzny spôsob.

3. Persona non grata.

hh

Čo najradšej robí Váš manžel/ Vaša manželka?

P.p. Nábočíková: V domácnosti riešime vážne situácie obidvaja s manželom rovnakým dielom, v kuchyni mám hlavné slovo ja, v  dielni manžel, všetko za účasti dobrých rád „starkej“. P.p. Nábočík: Uznávam zásadu jedného vedúceho, ktorý veci rozumie... To znamená, že v kuchyni má hlavné slovo manželka a v dielni ja.

Aké je Vaše a manželkine/maželovo najobľúbenejšie jedlo? P.p. Nábočíková: Veľmi máme radi

P.p. Nábočíková: Manžel relaxuje pri oprave elektroniky, prácou s drevom, vypaľovaním obrazov, výrobou vlastných pracovných nástrojov, má rád prechádzky so psom a fotografovanie. P.p.Nábočík: Rada číta, pracuje v  záhradke a  na poli, pozerá televízor.

1. In vino veritas. 2. Homo homini lupus. 4. Historia magistra vetae. 5. Repetitio est mater studiorum. 6. Divide et impera. 7. In medias res. 8. Curriculum vitae. 9. Cogito ergo sum. 10. Veni vidi vici. Nasledujúce výrazy priraď k latinským výrazom. Kto prvý prinesie správne dvojice do kabinetu slovenského jazyka a literatúry, získa prvú jednotku zo SJL v novom šk. roku 2013/2014. 1. K jadru veci.

Máte nejaký zaručený recept na šťastné a dlhé manželstvo?

2. História je učiteľkou života.

P.p. Nábočíková: Recept dávajú šťastné deti.

4. Prišiel som, videl som, zvíťazil som.

P.p. Nábočík: Zaručený recept na šťastné a dlhé manželstvo zatiaľ nemám, nakoľko sme spolu len 24 rokov. Príďte, keď oslávime soloťnú päťdesiatku, potom Vám ho prezradím. P.p. Nábočikovi a  p.p. Nábočikovej ďakujeme za milý a priateľský rozhovor, za veľkú ústretovosť a prajeme im obom ešte veľa spoločných rokov, soloťnú päťdesiatku a  hlavne veľa študentov, ktorí si učiteľov skutočne vážia. (J. Klocháňová)

3. Vo víne je pravda.

5. Osoba nevítaná, neželaná. 6. Opakovanie je matkou štúdia. 7. Životopis. 8. Rozdeľuj a panuj. 9. Myslím, teda som. 10. Človek človeku vlkom.

5


Comenius

Najlepšia poloha pre pád lietadla Pamätáte sa na január, keď celá naša škola bola v pozore, upratovalo sa a čistilo a potom na tých cudzojazyčných žiakov behajúcich po škole a možno aj po vašej triede? Prišiel apríl a tými cudzími sme boli my. Áno, my, Majka, Monika, Anička, Angelika, Peter a Jakub, s p.p. Pilárovou, Parišovou a  Ficekovou a  s  p. Javorkom. Kôpka Slovákov doletela na letisko v Madride. Nehovoriac o  tom, že niektorí sme leteli prvýkrát. Môj názor na lietanie? Pecka, ešte pôjdem. A kebyže cestujúci rozumejú po slovensky, paniku by vyvolala jedna naša pani profesorka. Neverila som, že niekto tak môže stresovať. Počas letu sa pýtať, či ešte máme krídlo a  skúšať si najlepšiu polohu pre pád lietadla, znie dosť hystericky. Madrid, krásne mesto. Vodič, ktorý na nás čakal na letisku s  tabuľkou Spojená škola,  našťastie vedel, kam má ísť, pretože po anglicky by sme sa len ťažko s ním dohovárali, nám pripravil ostrú cestu uličkami Madridu na hostel. Toto bolo horšie ako lietadlo. Samotný hostel bol útulný. Prišli sme tam okolo jednej v noci. Nás žiakov podelili po dvoch-troch a dali nám číslo izby, na ktorú sme mali ísť. Otvorili sme dvere v izbe s  tým, že sme ticho dúfali, že tam bud e -

6

me sami. Ale nie, niečo sa zamrví v posteli a počujeme len: „To co jest?“ Hneď sme vedeli, že sme našli kolegyne z  Comeniusu - Poľky. Ďalšie baby mali izbu s  Fínkami. Na druhý deň v pondelok, sme mali zaisteného sprievodcu Madridom. Ten nám dal zabrať. Madrid je nádherné mesto s  množstvom krásnych miest a  my sme videli asi len dvadsatinu z  neho. No už pri tejto prechádzke sme si všimli, akí sú Španieli pohodoví. Stáli sme na ceste a nikto nevedel prečo. Čakali sme a nikto nevedel na čo. (Skoro ako Čakanie na Godota.) Už po tejto prechádzke sme boli veľmi unavení, niektorí mali prvé otlaky. Našťastie sme mali nastúpiť do autobusu do Almendraleja, mesta, kde sme mali bývať. Po dlhej ceste sme konečne boli v cieli. Čakali na nás rodiny, v ktorých sme mali bývať. Tu asi väčšina žiakov chytila mierny stres. Boli sme spolu všetci - Poliaci, Maďari, Fíni a každý mal strach z toho, kam ide. Niektorí vôbec nepoznali študenta, ku ktorému sme mali

ísť. No Španieli sú priateľskí a len čo sme sa zoznámili stres rýchlo vyprchal. Roztratili sme sa každý svojou cestou. Utorok, jeden z tých nudnejších dní. Prezentácie, ktoré sme museli zvládnuť. Téma prvá pomoc a pravidlá cestnej premávky spolu s vodičskou licenciou. Potom nás čakal obed, inak cofee breaky boli skvelé. Vynikajúce jedlo na nás čakalo každú prestávku. Po prezentáciách ešte prechádzka mestom. Almendralejo je nádherné mesto s palmami, s ringom na býčie zápasy a mnohými ďalšími zaujímavosťami. Večer sme sa stretli so starostom mesta. Samozrejme, dve hodiny sme čakali, kým sa dostavil. Na druhý deň sme navštívili nádherné a hlavne staré mestá Cáceres a  Meridu. Ak niekedy pôjdete do


Comenius

hh

Španielska, určite ich neobchádzajte. Navštívili sme starobylé divadlo, kde hrali predstavenie, lenže to sme nanešťastie nedopozerali, no potom sme videli veľkonočné zvyky Španielov a má to, aspoň podľa mňa, väčšie čaro ako u nás. Štvrtok patril súťažiam. V škole nám pripravili mnohé športové aktivity a po obede sme sa v domácnostiach pobrali do parku, kde sme mali pripravené aktivity a  v  skupinkách sme ich zdolávali. Plávanie na kanoe, bicyklovanie po ťažkom teréne, lezenie na strom, atď. V piatok sme navštívili

nádherné mesto Seville, kde nás čakalo nakupovanie. Vrátili sme sa do školy. Troška každého z nás nahnevalo, že sme nemohli odísť domov prezliecť sa a osprchovať sa po takej horúčave. A to len preto, lebo sa báli, že sa nevrátime načas. Ako keby to nakoniec tak vadilo. A tak sme museli ísť na rozlúčkovú party tak, ako sme sa vrátili.

Party bola milým zakončením pobytu v Španielsku. Španieli nám poďakovali, zatancovali, Poliaci zaspievali a roztancovali aj nás, Fíni nás rozcvičili a Maďari nám ukázali, že aj Queen pozná ich piesne a  MY Slováci sme im ukázali pravú slovenskú oblievačku. Nakoniec nás Španielske dievčatá naučili tancovať Macarenu a mohli sme ísť domov. Samozrejme, že nie každý večer po skončení školského programu sme išli domov. Ak aj hej, tak len najesť

sa. Španieli žijú hlavne v noci, ako sme zistili. Keď nás zobrali von, nemuseli sme sa báť, čo budeme robiť s  nimi, veď oni si určite budú mlieť iba po španielsky. Nie, vždy sme sa stretli ako veľká skupinka ľudí, ktorá sa zabavila, porozprávala sa a večer príjemne zakončila. Ono osudné ráno, keď sme sa lúčili, vyhŕkli mnohým aj slzy. Týždeň bol vynikajúci, zábavný a  odchádzali sme s plnou hlavou zážitkov a myšlienok. Nás ešte čakalo lúčenie s  ostatnými „cudzími“, keďže sme s  nimi išli autobusom do Madridu. Poviem vám, je to veľmi kruté, keď si nájdete kamarátov, spriaznené duše, a  potom sa zrazu rozlúčiť s  vedomím, že ich už asi v živote neuvidíte. No museli sme. Bolo krásne spoznať nových skvelých ľudí. Rozlúčili sme sa, oni pokračovali na letisko a my zas do hostela. Náš pobyt nekončil. Madrid je skvelé mesto na nakupovanie alebo len tak na prechádzanie sa. A keď sa vám práve nechce spať, tak je to skvelé mesto na zábavu. Množstvo podnikov, malé kolotoče, hojdačky, na hosteli spoločenská miestnosť a na izbu prídete až nad ránom. Potom spánok a letisko. (Angelika Medvecká, II. AU)

7


Comenius

Projekt Comenius dáva študentom šancu zdokonaliť sa v jazyku, spoznať nové kultúry, zvyky a nových ľudí. S väčšinou študentov, čo som spoznala v Španielsku, som stále v kontakte prostredníctvom facebooku. Odporúčam všetkým zapájať sa do takýchto projektov. Nič tým nestratíte, práve naopak, získate neskutočne veľa poznatkov a určite aj skúseností do života. Možno práve prostredníctvom takýchto aktivít, zistíte, čo sa vo vás naozaj skrýva a aké obrovské možnosti zdokonalenia sa máte. (Anička Jarinová, III. T) Veľké ĎAKUJEM patrí všetkým členom tohto projektu, hlavne p.p. Katke, Zuzke, Katke a p. ekonómovi, a hlavne Španielom, ktorí nám pripravili skutočne nezabudnuteľný týždeň! Odkazy zo Španielska Z Madridu sme sa autobusom presunuli do Almendralejam kde sme sa zvítali s  našimi hostiteľmi. Boli skvelí, stal som sa súčasťou rodiny Morán. Proste zážitok! Byť súčasťou inej k u lt úr y ,

8

riadiť sa ich pravidlami, ich rozvrhom dňa (o 23 hodine je čas ísť na prechádzku). Architektúra v  Almendraleju je odlišná od toho, čo som videl v Madride. Je ovplyvnená históriou Ríma a  Maurami. Ľudia sú tam extravagantní, viac živelní ako my tu, na severe. Podnikli sme množstvo exkurzií, návštev - program projektu Comenius bol naplnený na 24 hodín. Stále sa niečo dialo, vďaka čomu som sa naučil organizovať si svoj čas, naučil som sa viac pracovať v  tíme a  podľahol som vynikajúcej tímovej atmosfére. (Peter Ľuba, II. C)


Comenius

Výlet v Španielsku bol perfektný. Skvelá partia, množstvo mladých ľudí, skúseností a  vedomostí. Pre mňa osobne to bol skvelý zážitok, pretože som prvýkrát letela lietadlom a  prvýkrát som praktizovala anglický jazyk inde ako v  škole. Je skvelé, že sme sa dozvedeli niečo nové o  inej krajine a  že Slovensko,

bolo riadiť sa ich spôsobom života celý týždeň. Mne osobne by vyhovoval. Rodina, v ktorej som býval, bola veľmi priateľská. Niekedy bol problém sa dorozumieť, pretože mi nevedeli povedať po anglicky, čo chcú (pripadal som si, ako ja na hodine RUJ), no rukami nohami to vždy šlo. Na celý tento výlet nikdy nezabudnem, pretože som videl veľa krásnych pamiatok, atrakcií a múzeí, o ktorých som sa učil v škole. (Jakub Latka, III. AU)

hh

malá krajinka, sa dostalo do povedomia iného štátu, aspoň v malej miere. Je to úplne iné, keď človek musí rozprávať po anglicky, lebo inak by bol stratený. Človeka prinúti situácia a buď vieš, alebo nevieš. Ale my, naša partia, my by sme sa veru nestratili v tom veľkom svete. Isto, že nie. (Mária Števaňáková, IV. AU)

Týždenný pobyt v Španielsku bol pre mňa veľmi fascinujúci a poučný. Dozvedel som sa kvantum nových vecí, či už pri cestovaní alebo pri samotnom kontakte s  ľuďmi zo Španielska. Španieli sú veľmi temperamentní a  hluční. Veľmi zaujímavé

9


Udalosti

„Oznamka“ ožeň ma Takouto parafrázou by sme mohli uviesť divadelnú hru Ženba od N. V. Gogoľa upravenú pánom Brezovským pod režisérskou taktovkou pani učiteľky Rosinovej. Hlavnými aktérmi sa stali študenti našej školy, ktorí ukázali, že aj technik či výtvarník môže mať cit pre divadelné umenie a hlavne estetiku prežívaného zážitku. Čo sa s brakovými televíznymi reláciami vôbec nedá porovnávať. Nesmrteľný komediálny príbeh o  ťažkostiach s  vydajom Amály a  ženbou starého mládenca Minceháziho je zárukou ozajstnej zábavy. Ženíchov je síce viacero, ale nevesta je len jedna! A kto zostal šťastný? Určite každý kultúrny divák. Pretože vtipný príbeh, komické situácie, groteskný úškľab, trefná hudba rozosmiali každého študenta, ktorý sa chcel možno uliať i všetkých ostatných, ktorí si našli čas a prišli podporiť mladých hercov: Karmen Pafčovú, Zuzanu Petrekovú, Katarínu Galčákovú, Luciu Srogoňovú, Mateja Stacheru, Lukáša Komperdu, Mareka Prča, Miroslava Kakačku, Jakuba Lališa, Martina Kráľa. A  to bol vlastne zámer samotného Gogoľa. „Smiech je veľká vec. Ničoho sa ľudia neboja tak ako

10

smiechu.“ Vy, ktorí ste chýbali, sa asi veľmi bojíte. Veľké uznanie patrí spomínaným mladým hercom, ktorí svoj voľný čas využívajú takýmto spôsobom (a nie je to len pár hodín) a taktiež pani učiteľke Rosinovej i  pánovi Brezovskému, pretože bez ich rád a slov by sa isto „nikto neoženil“, aspoň nie v tejto hre. :D

(M. Barčáková)


Udalosti

hh Náš časopis Gaudeamus sa nestratil medzi osemdesiatkou časopisov, ktoré vydávajú študenti od východu na západ. Cena televízie Markíza I. stupňa nás nesmierne teší. Dňa 26. apríla 2013 sme sa opäť viezli do Zvolena vypočuť si pár rád ako vytvoriť kvalitné čítanie v našom časopise (aspoň sme sa snažili počúvať :D).

Vráťme sa však na začiatok. O šiestej ráno sme si dali neželanú rozcvičku, ale napokon to bol planý poplach. Totižto za chlapcom a za autobusom sa nemá bežať. A tak sme ja a moja kolegyňa kvôli Štúrovmu peru porušili druhú časť tohto citátu. Cesta skvelá, autobus pohodlný a počasie vonku? Paráda! V hlave mi behalo len jedno želanie, nech sa v tom Zvolene nestratíme. Cesta Zvolenom bola úmorná, (keďže ako správne ženské, sme boli iba na dva dni až veľmi nabalené :D) a tašky boli ťažké. Avšak so zmrzlinou sa už kráčalo ľahšie. Ubytovali sme sa veľmi rýchlo, keďže sme omylom všetkých čakajúcich predbehli. :D Potom prišiel na rad kráľovský obed! Toľko jedla, toľko mäsa na tanieri by sme v našej jedálni nezozbierali ani za týždeň. Oči nám išli vyskočiť z jamiek. Nesklamala ani večera, ani raňajky a ba dokonca aj nad obyčajným balíčkom sme si podvihli obočím. Avšak netočí sa všetko okolo jedla a tak treba dodať, že aj besedy boli veľmi

Nestratili sme sa!

poučne a zaujímavé. Ako každý rok, tak aj tento si pre nás usporiadatelia prichystali hosťa, ktorého každoročne mladí redaktori zasypávajú otázkami. Chvíľu nás však naťahovali, kým nám meno prezradili. Dočkali sme sa. Na Štúrovo pero nás prišiel pozrieť premiér Róbert Fico, ktorý prišiel do Zvolena za účelom odpovedať na zopár otázok. Ja som bola myšlienkami niekde na Bahamách, a tak som z tejto show veľa nezaregistrovala.

Treba dodať, že Štúrovo pero bolo ako zvyčajne spojené aj s troma hodnotiacimi besedami, na ktorých nám radili traja porotcovia: Pavol Vitko, Patrika Herman a Lukáš Diko. (kto nepozná, nech googli :)) Ja som mala už po druhýkrát možnosť vidieť naživo tieto tri zaujímavé osobnosti, ktoré majú naštudované viac než 80 časopisov z celého Slovenska odpredu, odzadu. Tento rok sa zúčastnilo presne 83 časopisov. Je to neopísateľná skúsenosť, ktorá mi opäť zahriala dušu. Som nesmierne rada, že som sa v prvom ročníku pomýlila a išla som na žurnalistický krúžok písať články. Vďaka môjmu omylu by som nestretla ľudí, akých som stretla a asi nikdy počas strednej školy by som nemala taký skvelý pocit, že niekam patrím. Niekedy stačí len chcieť, niekedy stačí len byť a niekedy stačí len robiť to, čo vás baví a to ostatné už ide samo. Ja som rada, že to išlo práve týmto smerom a že sa môžem pýšiť aj takýmto ocenením. Ešte stále mám úsmev na perách. :) (Triss)

Len pár šťastných dní Ľúbiť znamená chcieť a mať, ľúbiť znamená milovať a lásku dať. Kým jeden si myslel, že už srdce jeho mal, druhý úderom pod pás ho sklamal. Slzy sa mu ligotali, po chrbte prešiel mráz, keď úder pod pás prišiel zas. Prečo sú už preč tie krásne slová, keď vravel si mi, „láska“, to už nepríde znova. Myslela som si, že je to úprimné, aj keď to bolo zo srandy, sms-ky „nevinné“. City sú čaro, no nevrátia sa zas, chcem ťa opäť nepoznať, vrátiť ten čas. Slzy moje na tvári sú len pre teba, no v mojom živote mi trápenia viac netreba. Prečo som ťa spoznala, keď teraz ťa stratím, no ťažko je ľutovať, už to nevrátim. Zober si tie oslovenia, sms späť, prosím, nikdy však na ne nezabudnem, blízko srdca ich nosím. Síce to boli dva týždne iba, mne tá obrovská radosť neskutočne chýba. Bola som hádam najšťastnejší človek na svete, ako vtáča pri prvom lete. Kým však jeden týždeň nás spojil, ďalší zasa srdce rozlomil. No tak to býva, kým raz si myslíš, že sa ti len sníva, ďalší raz ti osud slzy zmýva. Hovorí sa síce, že život ťa naučí, no ešte pred tým ťa pravda k slzám umučí. Síce neviem, čo to bol za týždeň, mňa pri srdci hrial každý z neho deň. Čakám, koľko krát mi ešte život nohy podrazí, no jedno viem, kým verím v silu zázrakov, nikdy ma nepodrazí. (N Kubániková)

11


Udalosti

Opäť sme kreatívni, premenení a hlavne ocenení Už piaty rok sa v našej škole uskutočňuje súťaž Kreativita mladých grafikov a Metamorfózy dreva. Každoročne sa do nej zapojí množstvo žiakov a  mená tých našich sú často pod výhernými dielami. Kežmarok, Poprad, Trenčín , Levice, Košice, Zvolen , Hlohovec, Vranov nad Topľou a  Nižná nad Oravou. Žiaci z  umeleckých škôl v týchto mestách sa zapojili do súťaže. Mnohí z nich sa stretli v našej veľkej klubovni. Tam ich privítali a učitelia spoločne so žiakmi im pripravili tvorivé dielne, kde robili napríklad linoryt. Piatok bol veľký deň. Klasicky v  Rotunde v  Nižnej sa uskutočnilo odovzdávanie cien. Moderátorky Monika a  Saška uvádzali celý program. Okrem príhovorov pána riaditeľa a starostu Nižnej program obohatili aj dievčatá zo ZUŠ Nižná, ktoré svojou hrou na flaute spríjemnili oceneným čakanie na odovzdanie ceny. Po ich vystúpení sa na pódiu zjavil Ing. Kocka, povedal pár slov, pričom spomenul , že dielo nie je nikdy zlé, no môže byť len nepochopené. Potom sa začalo odovzdávanie cien pre grafikov. Z našej školy boli najlepší: Mária Škombárová, Mária Bedová, Patrícia Baranyaiová, Alexandra Nejedlíková, Denisa Halušková, Barbora Brandysová

12

a čestné uznanie dostali: Daniela Sirotiarová, Alžbeta Beňušová, Dávid Kráľ, Matúš Gerát, Samuel Gibala a Matúš Vajduliak. Cenu predsedu poroty nedostal nik iný ako náš Rudolf Suran. Sám zostal prekvapený po slovách pána Kocku. Vlastne Rudovi povedal to, čo my už vieme. Rudo je mladý muž s obrovským talentom. No od neho sa to počíta ako stokrát väčšia pochvala. Po grafikoch nasledovalo odovzdávanie cien umeleckým rezbárom. Príhovor pána Jaroša nebol však taký príjemný ako ten pána Kocku. Spomenul v  ňom to, že súťažiacich ubúda a precíznosť prác tentoraz nebola až taká dôsledná. Avšak diela boli nádherné a ten, kto na nich nehľadal chyby, našiel niečo skvostné vytvorené mladým človekom. Ocenený z našej školy boli: Jakub Lališ, ktorého p. Jaroš pochválil za precíznosť práce, Michal Kovalčík, Ján Kičin ,Simona Ťapajová, Peter Pleva, Jozef Luscoň, Jozef Vilčinský, Kevin Strkáč, Oto Vilčinský, Dávid Veselý, Mária Smolárová a  Roman Hovančík. Po odovzdávaní cien zaspievali žiaci našej školy- Matej Stachera a Rebeka Mrvová, ešte raz nám zahrali žiačky ZUŠ a podávalo sa občerstvenie. Naša škola je malá , no aj tak tu nájdeme mnoho talentovaných žiakov a nemusí to byť práve umelecký odbor. Talenty však treba rozvíjať a  posúvať ďalej, aby mali šancu sa presadiť. Preto by malo byť takýchto súťaži spojených s výstavami viacej. Ak sa nebudeme snažiť, ni-

kam sa nedostaneme. No na tých študentov, čo sa snažia už teraz a  získali ocenenie, by mali byť učitelia, pán riaditeľ a aj rodičia hrdí. (Angelika Medvecká, II. AU)


Udalosti

Cesta za Habsburgovcami

hh

Začalo sa to už v autobuse. Super nálada! Cesta nám trvala krátko a aj keď sme sa všetci navzájom nepoznali, táto nevedomosť sa rýchlo zmenila. Dokonca rýchlejšie ako vyslovenie pár súvislých viet v nemčine. A už sme boli zrazu všetci kamaráti. Keď sme prišli do Viedne, začalo to naberať obrátky a po niekoľkých hodinách sme boli happy, že konečne stojíme. Prešli sme toho veľmi veľa a myslím, že všetci boli prekvapení, aká je Viedeň pekná a čistá.

Boli sme tam so skvelými učiteľmi, ktorí sa vedia odviazať a byť ako naši kamaráti. A  toto sme na nich odhalili práve počas tohto výletu. V bludisku nás zvádzali na „zlé cesty“, ale my sme sa nedali a našli sme si tú správnu. Nasledovala ZOO, ktorá bola veľmi pekná. No myslím, že najväčší zážitok sme mali z Pratru. Užili sme si to aj s p.u. Barčákovou, ktorá si to „vychutnala“ naozaj naplno! Z Viedne sme mali veľa krásnych zážitkov, ktoré pokračovali v Piešťanoch.

Skvelá opekačka, krásne tri dni, korčule a festival v daždi. Tento výlet si užil určite každý. Nové zážitky, noví ľudia, známosti, klietka, plazenie na bruchu a  veľa iných vecí. Že tomu celkom nerozumiete? Možno vám napovedia fotky a  keď nie, mali ste sa pridať. :))) (Karmen Pafčová, I. AU)

13


Tam ,kde chodime

Ráno bez jedla je ako noc bez spánku Si prianie z knižky rozprávok Je koniec, si vedľa mňa posledný krát, už nikdy nebudem môcť zakričať: „Ešte sa vráť!“ Už sa viac s  tebou nebudem môcť smiať, tečú mi slzy, že odišiel princ z mojej rozprávkovej knihy, veľmi ma to mrzí. Všetko pekné sa skončí raz, zostala tu tma, keď odišiel tvoj jas. Naposledy sa na mňa usmeješ a už neobzrieš sa späť, chcem ti toho toľko povedať, no spadla na mňa sieť. Snažím sa vymotať, no ty nezastavuješ, smútkom očí mi zaniecuješ. Zo siete podarilo sa mi vymotať, nádej zoviera mi hrdlo, začnem von utekať. Rozhliadam sa na vôkol, no teba už niet, už si preč navždy, nestihla som ti povedať tých pár viet. Rozprávková knižka bez princa sa zatvorila, hoci by som jej poslednú stránku dotvorila. Tá stránka navždy prázdnou ostane, no čo v nej malo byť, sa k tebe už nedostane. Je mi tak ľúto, lapám dych, veď byť denne v tvojej blízkosti, bol vlastne prepych. Padám na zem, opustili ma posledné sily, odišiel si, láska, ja zomrela som v tejto chvíli. Zbohom, stretneme sa až tam v nebi, tam sa dozvieš, že ťa nik viac ako ja neľúbil.

14

Ráno vychádzam z autobusu a hlavou mi prebehnú známe a dookola tie isté myšlienky. Mám na niečo chuť. Dal by som si niečo pod zub. Nechcem byť dnes hladný. Bufet bude preplnený alebo tam nič nenájdem. Vydržím dnes bez jedla? Veď mám len šesť hodín. Ráno mám ešte vždy pár minút času. Kde asi zamieri nižňansky študent? Červená sklenená samootváracia brána, ktorá schováva obživu pre všetky hladné krky. Vchádzam do tej zlatej pevnosti a slinu mám už-už na krajíčku. Našťastie ju stihnem vtiahnuť naspäť do úst bez toho, aby si to niekto všimol. Je to hotový raj. Na svoje si tu prídu všetci, či už labužníci mäkkého čerstvého pečiva, zástancovia sladkostí alebo vyznávači slaného jedla. Moje kroky vedú k chladiacemu regálu. Siaham po 65 centovej akcii. Moja ruka drží tresku, na ktorú budem iste myslieť počas každej hodiny, až kým neskončí v žalúdku. Spokojne na perách zamierim k druhej pokladni, lebo tá prvá je otvorená len v prípade, že rad pri druhej sa tiahne až na samý koniec obchodu. Milá teta predavačka, niekedy aj úsmevom, je často prvá osoba, s ktorou začnem rozhovor dňa. A  keby sa ma opýtala hoci len jednoduché: Máte drobné? alebo prečo chodím nakupovať práve sem, odpovedal by som, že chcem pozdraviť známych. CBA je totižto miestom, kde nájdem kohokoľvek z našej školy v ranných hodinách okolo pol ôsmej. Nemám pravdu? Po zaplatení a následnom pomalom vychádzaní z predajne (lebo do školy sa študenti zásadne neponáhľajú) sa ako vždy nezabudnem obzrieť na ľavú stranu. Vždy tam visí meno, ktoré má v ten deň meniny. A teda nielen jedlo, ale aj toto je jednou z vý-

hod CBA obchodu. Nemusíte si pamätať, kedy má váš priateľ/priateľka alebo sestra, či brat meniny. Jednoducho, stačí chodiť do CBA-čka! S úsmevom na perách a spokojný z nákupu, sa neprestávam tešiť na chvíľu, kedy budem môcť zjesť, čo som si kúpil práve v tomto obchode. :D (Triss)


O nás s nami

Povedz mi, čo si obliekaš a ja ti poviem, kto si

hh

Podľa štýlu vieme, s kým sa baviť nebudeme... Ako sa hovorí: sto ľudí, sto chutí. A presne to platí aj pri štýle dnešnej mládeže. Rockeri pozerajú s  otvorenými ústami na faninky Džastina Bíbra a,  zrejme, je to tak aj opačne. Čierna hlava, zmachlené oči ako keby práve vyšli z komína a hneď vieme, že sú to „metláci“. Našpúlené pery, farebné ako vianočný stromček, jasné, že ide o vyznavačov „pop mjúzik“. Osteň sem, osteň tam, vyholená hlava a punkáč je na svete. Čím viac špecifických znakov pre daný štýl, tým lepšie. Zjavne ide o to, aby sme ukázali, čo je v nás a dokážeme to nielen vďaka štýlu obliekania, ale aj vďaka nášmu životnému štýlu. Kde je hluk, tvrdá muzika, alkohol, tam je aj  veľká zábava. Jedno

patrí k druhému. Netvrdím, že i  na koncerte, dnes už plnoletého vyššie spomínaného Džastina alebo Miley Cirus, sa nedá zabaviť, no je ťažké pozerať na faninky, ktoré pod pódiom slintajú. Či je pravdou, že sa protiklady v  štýloch nemajú veľmi v  láske a  neraz si kvôli tomu skočia do vlasov, nevie nik potvrdiť. No dovoľujem si tvrdiť, že na seba pekne pozerať nebudú. Tiež však netvrdím, že si takto rozliční ľudia nebudú rozumieť. Je len na nás, ako sa dokážeme vysporiadať s  odlišnosťou životného štýlu u druhých jedincov. Festivaly, ktoré spájajú tisícky ľudí z celého kúta tejto malej krajinky, zaručujú hudobný zážitok pre každého, no zároveň nesľubujú, že im ho niekto neznechutí. Sú aj takí, ktorí chcú z davu „vytŕčať“ a preto sú na prvý pohľad úplne odlišní. Každý sa vie zabaviť po svojom a pohybuje sa v spoločnosti, ktorá je pre neho najvhodnejšia, najbližšia. Už len predstava, že sa spoja protiklady, napríklad dvoch hudobných štýlov, nie je veľmi reálna a tiež nedáva veľkú šancu priateľstvu medzi týmito odlišnými skupinami ľudí. Zrej-

me v takejto situácii musí niekto urobiť kompromis alebo si dané osoby nemajú čo povedať a sa jednoducho v  dobrom rozídu, pretože udrživať kontakt s  človekom, s  ktorým si nemáme veľmi čo povedať, nie je prínosným ani pre jednu stranu. Možné je však všetko, takže netreba plakať nad rozliatým mliekom. Sú aj takí, o ktorých by sme na prvý pohľad nepovedali, že presadzujú daný štýl. Nenasvedčuje tomu nič z ich životného štýlu. Pomenovanie šedené myšky nie je dostatočne výstižný, preto ich len zaraďujeme do davu. Podľa čoho si potom vyberáme svojich priateľov a  kamarátov? Necháme sa pohltiť vlnou, ktorá prechádza davom a je otázkou času, či nás pohltí, alebo si počkáme na inú príležitosť patriť niekam. Je štýl, ktorý sme si zvolili len chvíľkovou záležitosťou, alebo je to celoživotná cesta, po ktorej sa budeme uberať? Na to by si mal odpovedať každý sám. Sme vo veku, kedy si dávame záležať na tom, aby sme dodržiavali pravidla daného štýlu. (Blek)

15


Očami Lucie Kubasákovej

Úspešné komunikačné stratégie Sila

myšlienok

Tvoje pery majú chuť sladkej jahody a nimi darovaný bozk závan slobody. Tvoje očká sťa hravé dieťa hovoria: „Pamätaj... MILUJEM ŤA!“ Keď vidím tvojho úsmevu jas, obleje ma horúčava a  hneď mráz. Keď stojíš v daždi a kvapky stekajú ti po bruchu, láska páli ma, mrazí i  na duchu. Ja z celého srdca ťa milujem, a  pre teba aj svoj život obetujem.

16

Komunikácia je v živote veľmi dôležitá, či už v  škole, v práci, ale najmä v  medziľudských vzťahoch. Niektoré vzťahy vďaka nej len tak kvitnú, iné sa rozpadajú. Práve preto ma veľmi zaujala kniha Úspešné komunikačné stratégie, ktorá je akoby takou malou príručkou ako sa zlepšiť v  komunikácii, nájsť si priateľov alebo sa stať obľúbeným. Autormi tohto súboru skvelých rád sú Alan a Barbara Peasovci. Vzhľadom na malú a  tenkú väzbu, môžete sa z  nej naučiť veľa. Táto kniha je o  dôležitých zručnostiach v  komunikácii, ktoré vám zaručia úspech. Je napísaná maximálne stručne, no aj napriek tomu je v nej obsiahnuté všetko, čo potrebujete vedieť. Hneď na úvod vám autori objasnia, prečo je pre ľudí veľmi vážny pocit dôležitosti a prečo sa zaujímajú predovšetkým o  seba. Taktiež vás presvedčia, že nie je na škodu niekoho úprimne pochváliť alebo povedať ďakujem, že nie je dôležité neustále hovoriť o  sebe, ale pozorne počúvať. Ak máte problém nadviazať a udržať rozhovor, dobré rady určite nájdete v kapitolách, ktoré hovoria o tom, ako začať a  udržať záujem o  rozhovor alebo ako dosiahnuť, aby vás ľudia mali radi a súhlasili s vami. Zaujala ma aj kapitola o  17 bezcenných výrazoch, ktoré znižujú vašu vierohodnosť a  mali by ste ich vyhodiť zo svojho slovníka a kapitola o 12 najpresvedčivejších slovách, no ešte viac ma oslovila kapitola o tom ako zmeniť deštruktívnu kritiku na konštruktívnu a celkovo narábať s kritikou tak, aby ste nevyzneli hrubo a netaktne. Úspešné komu-

nikačné stratégie nie je kniha náročná na porozumenie, a preto ju odporúčam všetkým, aj tým, ktorí komunikovať vedia. Vždy sa predsa oplatí trochu na sebe zapracovať. Citáty: „Mať pocit dôležitosti, byť rešpektovaný a uznávaný sú tri najväčšie ľudské potreby.“ (Thomas Dewey) „Máme radi ľudí, ktorí s  nami súhlasia, a neobľubujeme tých, ktorí s nami nesúhlasia.“ „Väčšina ľudí chce, aby ste s nimi súcitili, aby ste si predstavili, že ste na ich mieste a pochopili ich. Ak sa o to pousilujete, budú mať k vám pozitívny prístup.“ „Človek často nesúhlasí s názorom toho, kto ho kritizuje, ale nesmie mu uprieť právo vyjadriť názor, aj keby bol podľa neho ten názor priam hlúpy


Ušami Barbory Brandýsovej

Zóna A me). V dnešnej dobe vydala táto pomerne známa skupina 10 albumov, posledný v  roku 2010 s názvom (Všetko najlepšie).

hh

Kapela pozostáva zo 4 členov: Koňýk (Peter Schredl) - spev Revo (Martin Revický) - gitara (2002-súčasnosť) Lump Čupe (Miro Lederleitner) - basa (1991-súčasnosť) Tuleň (Tomáš Vojtek) - bicie (2008-súčasnosť) Pravda, v tejto kapele sa vystriedalo dostatočné množstvo členov, hlavne gitaristov a bicistov. Mladí z celého Slovenska, predovšetkým tí, ktorí majú v  obľube punk, koncertujú spolu s kapelou. Nie pravidelne, ale z času na čas zavíta táto punkáčska kapela aj u  nás na Orave. Koncerty plné skákačiek, spoločných spievačiek a vrieskačiek si užíva každý. Atmosféra na koncertoch sa ničomu nevyrovná. Dovoľujem si tvrdiť, že kapela urobila veľmi dobre, keď ustála komunistické hnutie a  bojkotovala proti nemu vo forme skladieb. Teraz jej už nik a  nič nestojí v ceste a preto sa kapela môže naplno rozvíjať.

Zóna A je Bratislavská punková kapela, ktorej vznik siaha do roku 1984. Kvôli vláde komunizmu nemohla verejne koncertovať, boli im rušené koncerty. V tejto dobe kapela nemohla vydať žiadny album, preto sa po Slovensku piesne šírili len záhadne.

Určité piesne, ktoré táto kapela zložila, boli na protest. Ich prvý album (Potopa) vyšiel až v roku 1990. S pádom režimu však poklesla aj počúvanosť tejto kapely. V roku 1993 vydali svoj druhý album (Nie je to také zlé), no ani ten nemal veľmi veľké ohlasy. O  rok neskôr sa im podarilo vydať ďalší album s názvom (Útok na špičku hitparády). Po dvojročnej prestávke vyšiel v roku 1996 album (V životnej for-

17


Prstami Jakuba Latku

Tí poslední z nás V  originálnom znení The Last of Us z  dielne Naughty Dog je hrou na konzoly PS3, ktorá prelomovo ničí hry ako ich poznáme. Realizmus a  autentickosť prostredia, na aké sme zvyknutí len spôsobom zobrazenia a stvárnenia, sa môžu dať vypchať, keď postavy sa správajú, vyzerajú a pôsobia úplne umelo. Až kým neprídu Joel a  Ellie, hlavní hrdinovia hry o  prežitie a  neukážu vám, ako sa vo virtuálnom svete pozerá, dotýka vecí a ako sa dýcha nakazený vzduch pandémiou. Určite poznáte ten pocit v hre, keď si vás okolie nevšíma. Keď nie ste zapojený do konverzácie, tak len beháte dookola a poskakujete. Keď ste v hre doslova bábka, ktorá nežije, ale sa len pohybuje v  prostredí a  nič dokola seba nevnímate. S Joel a Ellie sa budete pozerať na veci vôkol seba tak, že sa chcete dožiť rána. Dvojica sa navzájom dopĺňa. Joel je starší a svet poznal aj pred vypuknutím skazy, ktorá z ľudí, ktorí dýchajú nakazený vzduch robí len škatule s  vysokou agresivitou a  bezduchosťou. Naopak Ellie je mladé dievča, ktoré sa narodilo v karanténe a pochopiteľne je zvedavá na okolitý svet z  vonka. Zaráža sa nad nadpismi na stenách, bilboardmi, nad tým, aké mali ľudia problémy s tým, čo si ob-

18

lečú. Avšak toto nie sú len prázdne dialógy počas púte v hre. V The Last of Us prestali platiť zaužívané pravidlá hier. Postavy reagujú keď nie sú spolu, kryjú vám chrbát, keď chcete preskúmať nejaký kút miestnosti, dokonca ich zaujíma aj to, čo ste tam našli. Neťahajú sa za vami ako verný pes, nemajú problém zabaviť sa hádzaním šípok alebo začať konverzáciu, či dokonca navrhovať cestu ako ďalej. Sami podstupujú riziká, keď sa ponúknu preliezť šachtu a  z  druhej strany otvoriť dvere. Postavy sa rozhodujú samy, bez vás, a preto dostávate prekrásny úžitok a  prehľad o  prostredí, ktoré je úplne neznáme, strašidelné a nebezpečné zároveň. Časom sa vám prehĺbi empatia k hrdinom a začnete s nimi tak súcitiť, že si dvakrát rozmyslíte, do akej šlamastiky sa v  istých situáciách môžete dostať. Alebo radšej spôsobíte bezhlavú prestrelku, kde sa mutanti budú valiť z každej strany, alebo ich radšej potichu obídete. Každý jeden stret s  nepriateľmi je namáhavý ba až tak vyčerpávajúci, že odložíte ovládač a prestanete pokračovať len preto, aby ste Joelovi a Ellie dali dostatok času, aby ste sa nemuseli pozerať na to, ako trpia. Možno nie každý z vás zažil taký silný pocit beznádeje, keď chcete, aby niečo skončilo, ale v The Last of Us sa konca nedočkáte. Vy totižto nehráte, ale snažíte sa zachrániť si život. Hra má strašne silné komponenty na prežitie, ktoré vás donútia začať premýšľať a  využívať prostredie vôkol vo váš prospech, alebo to, čo máte vo vaku. Ak ste zvyknutý na takmer neobmedzené množstvá munície a zbraní, tak na to zabudnite. Budete si musieť dobre rozmyslieť, čo ďalej, keď vám dôjdu náboje v revolveri, či použijete kovovú trubku alebo improvizované dýky. Všetky predmety sa opotrebúvajú, ale opravovať sa nedajú. Výrobcovia tejto 3rd person hry vám nedoprajú ani kúsok komfortu. Žiadna mapa vám

neukáže pozície, zdravie sa samo nedopĺňa a či nájdete veci na vytvorenie lekárničky , to vám nikto nezaručí. Veľmi fascinujúce je to, že hra The Last of Us vám dovolí vykonávať iba tie veci, ktoré by dokázal zvládnuť muž v  strednom veku a  jeho malá chránenkyňa. Nie je schopný skoliť skupinu nepriateľov, radšej sa nechá kopať na zemi, nedokáže skákať z budovy na budovu, nedokáže robiť to, na čo ste z  iných akciových hier zvyknutí, jednoducho byť ako Chuch Norris. Svet umiera“ Pohľad na rozpadajúce sa stavby, pustu divočinu bez zvierat či obchody, ktoré sú vybrakované, je až desivo fascinujúci. Na každom kroku nájdete stopy po zosnulých alebo odkazy po prežitých. Táto hra udala latku tak vysoko, že sa dá hovoriť o hre novej generácie. Nikdy vám nebude tak ľúto jednej guľky, nikdy nebudete tak súciť s postavami a nikdy neoľutujete, keď budete s postavami pár minút len tak stáť a  predychávať okolnosti a  na koniec nikdy neoľutujete, že ste hrali takú hru ako The Last of Us. (Jakub Latka)


Seriál

Griffinovci / Family guy

hh Ako v každom čísle, tak aj teraz vám prinášame jeden zo seriálov. Pre toto číslo je to rodinka, ktorá prekonáva a rieši veľa problémov. Manželia Griffinovci, Peter a  Lois, žijú spolu v meste Quahog a vychovávajú tri deti: Meg ,Chrisa a Stewieho. Spolu s  nimi v  dome žije aj hovoriaci pes

Brian. Rodina to nemá ľahké, Peter stále lieta v nejakom probléme a okrem toho jeho najväčšou láskou je televízor. Lois ho síce usmerňuje, no chlapi sú chlapi. Okrem toho sa stará o  domácnosť a  dáva hodiny piana. Meg sa zas snaží zapadnúť do kolektívu, hľadá si priateľov... No každá „tínedžerka“ sa snaží zapadnúť. Jej brat Chris si z toho ťažkú hlavu nerobí. Je jeden z tých flegmatických, nahlúplych mladíkov, ktorý nezískal ani jedného bobríka u skautov a nakoniec ho aj tak vyhodili. Posledné dieťa je Stewie. Batoľa, ktoré rozpráva na úrovni dospelého muža, plánuje pomstu matke za to, že ho uväznila v sebe na deväť mesiacov a  je viac menej paranoidný násilník. Ako posledný člen rodiny vystupuje pes Brian, ktorý ani náhodou neleží na koberci a  nečaká, kým mu pán hodí kus nedojedeného jedla pod nos. Tento pes nepije vodu z  misky, on si dá Martini, zájde do chladničky po niečo na papanie, poradí Peterovi s nejakým životným problémom a dokon-

ca mu aj vynadá. Paradox je, že Brian je asi najvtipnejšia postava. Zároveň je to aj smutné. Pre mňa bolo utrpenie napozerať si tento seriál. Pri všetkej cti ku tvorcovi tohto seriálu menom Seth MacFarlane, ktorého, mimochodom, poznáte ako tvorcu nového filmu Macík, ktorému požičal aj svoj hlas. Podľa mňa je ten výtvor len veľmi lacným tovarom na trhu so seriálmi. Úplne ma irituje postava malého Stewieho, predstavuje pre mňa syna, ktorého by som nikdy nechcela mať. Je to kruté, ale spôsob, akým malé jednoročné dieťa komunikuje s mamou s opovrhovaním a otcovi nadáva do tučkov, sa mi nezdá námetom na seriál pre deti. Samozrejme, nájdu sa tam aj svetlé stránky. Napríklad súdržnosť rodiny – je to síce ťažké, ale nájsť sa to tam dá. Aj keď tento seriál ja osobne nemusím, nájde sa veľa fanúšikov, ktorí ho majú radi. Ja nechcem nikoho pobúriť. Seriálu prajem dlhú životnosť a možno aj nejaké nové diely alebo filmy o tejto rodinke, keďže v 2010 roku im jeden film vyšiel. Veľa šťastia!!! (Angelika Medvecká, II. AU)

19


Hlási sa parlament

Keď Amor ožil Čas zaľúbených, čas, kedy je spoločensky určené, že môžete svojej láske, partnerke či partnerovi alebo aj tajnej túžbe vyznať svoje city, darovať jej Valentínku, či už v podobe čokolády alebo karičky s citátom a venovaním. Tzv. Valentínky. Pre niekoho bol tento deň výnimočný a pre ľudí, opovrhujúcich týmto sviatkom, to bol obyčajný štvrtok. Tak či tak, aj v našej škole sa tento deň objavil. Mohli ste si to všimnúť už hneď ráno vo vestibule školy, kde bola malá výzdoba v podobe balónov a srdiečok, ktoré sa neskôr objavovali aj po celej škole. Takže ignorovať to bolo v celku nemožné :D . Počas prvých dvoch hodín študenti zo  študentského parlamentu sa vyfintili do červena, privolali amora a  rozdávali valentínky, ktoré ste mohli celý týždeň hádzať do valentínskej krabice (valentínska pošta), ktorá sa nachádzala pri vrátnici. A boli sme prekvapení, ako málo ich, mimochodom, bolo. Musím povedať, že minulý rok bolo v našej škole viac lásky... :D I n a č roz vá niav a l o vám

20

niečo po celej škole? (Mne osobne ráno trošku spálený olej. No začiatky sú vždy náročné.) Táto vôňa, tak ako aj minulý rok, sa rozniesla presne na Valentína. Pripravovali sa predsa valentínske palacinky, po ktorých za 6 vyučovacích hodín zostali iba prázdne taniere a misa z cesta. Študentská rada sa zapojila do pečenia veľkým štýlom a aj známym citátom: „Máš sladkú slinku, kúp si palacinku.“ Musíme uznať, že slina bola poriadne veľká! A  myslím, že sa kuchárom darilo, veď nie nadarmo, keď mali aj kuchárske čapice :D (Denisa Halušková, II. AU)


Hlási sa parlament

hh Áno, presne ten deň, ktorý máme všetci radi – teda aspoň dúfam, že všetci. Objatie je medzinárodné. Hoci má v rozličných kultúrach rôzny význam a používa sa pri špecifických príležitostiach, jeho základné poslanie je pre každý národ, vlastne aj pre každého človeka, rovnaké. Navodzuje prepotrebný pocit blízkosti pri lúčení i vítaní, pri ďakovaní i odpúšťaní, pri láske, priateľstve, aj úteche. Objatie je liečivým dotykom, kto-

Deň objatia

rý potrebujú deti, ale o nič menej dospelí.

le našej školy. (Mimochodom, ďakujeme záhadné zničenie.) Ale opäť k téme, čo o tomto dni treba vedieť okrem toho, že ste videli pobehovať študentov zo  študentského parlamentu s transparentmi, ktorí objímali každého, kto chcel, veď aj nápis OBJATIE PRE KAŽDÉHO svedčil o  tom, že si ho zaslúžil každý, či už učiteľ, študent, upratovačka alebo kuchárka. Všetci boli poriadne vystískaní . Ale okrem tejto, v praxi ukázanej, pointy tohto dňa máme pre vás aj celkom odbornú teóriu. Vedeli ste, že objatie lieči telo i dušu? Či už tomu veríte alebo nie, je vedecky dokázané, že už po 20 sekundách strávených v objatí narastá v tele hladina oxytocínu. Táto látka je známa aj ako „hormón zaľúbených“. Vyvoláva príjemné pocity a potláča zlú náladu. Aj pre mňa bola táto informácia nová, ale teraz aspoň vieme, prečo je objímanie také prijemné a  aj nápomocné, keď máte zlý deň . Tak preto neváhajte a objímajte čo sa len dá ;) (Denisa Halušková, II. AU)

Dokáže neporovnateľne viac ako tie najkrajšie slová, viac ako ten najsladší úsmev. Je to jednoducho gesto, ktorým je večná škoda šetriť. A ako ste mohli vedieť, že tento deň vôbec bol, keď ho nemáme napísaný v kalendári? Museli sme ho dať predsa do povedomia veľkým transparentom, ktorý visel vo vestibu-

21


Oxymoron

Nie je Danica ako Danica Prvý júnový týždeň prišiel a s ním po týždni praxe aj náš krajinársky kurz, ktorý sme strávili na chate Danica v Ústí nad Priehradou. V pondelok ráno po nás prišiel autobus pred školu, ale keď sme ho uvideli, báli sme sa, že ho nakoniec budeme musieť tlačiť. Našťastie sme na Danicu dorazili v poriadku. Hneď sme sa ubytovali v pekných chatkách a šli sme kresliť. Vonku bolo celý čas mokro alebo pršalo a tak sme kreslili väčšinou spoza okien. Kreslili sme dlho a najviac sme sa tešili na obed. Všetci nám hovorili ako pani Bielončíková dobre varí. Bola to pravda. Celé tri dni sme sa kŕmili lahodným jedlom a to ráno, na obed aj večer. Po obede sme znova kreslili a večer sme mali voľný program. V prvý deň sme súťažili o najlepšie tancujúci pár a zapojili sa všetci, takže o zábavu a veľa smiechu núdza nebola. Zatancovali sme si aj s pani učiteľkami. Na druhý deň večer sme hrali hru Activity, ktorá sa zdala byť nekonečná, ale kto by videl profesorky trápiť sa hraním napr. nevybuchnutej bomby, neoľutoval by. Po skončení hry sa takmer polovica z nás stretla na chodbe v dievčenskej chatke a spolu s profesorkami sme sa ešte dlho rozprávali o rôznych, aj váž-

22

nych, veciach. Bol to poučný večer pre mnohých. Keď však učiteľky odišli, poučné sa zmenilo na zábavné. Pozerali sme filmy, zabávali sme sa na izbách, fotili sme sa. Ráno vstať na 8-mu bolo problematické pre väčšinu z nás. V rámci pobytu sme navštívili aj priestory priehradného múru. Bol to zvláštny pocit, keď ste v tých úzkych, tmavých a vlhkých chodbičkách s vedomím, že taká masa vody sa tlačí zboku na vás a oddeľuje vás od nej len múr. Na chate sme každý deň kreslili krajinky. Prostredie bolo nádherné a bolo ťažké vybrať si, čo chceme kresliť, no ešte ťažšie to bolo znázorniť na výkres. Boli tam dve triedy, II. AU a II. AUD. Rozdelili nás na tri skupiny a každej sa venoval jeden učiteľ. Naučili nás veľa, hlavne ako čo najvierohodnejšie nakresliť to, čo chceme.

Môžeme povedať, že sme sa vďaka nim zlepšili. Medzi povinnosťami sme mali čas aj pre seba. Chalani a baby mohli robiť, čo chceli, samozrejme v rámci slušného správania. Stretávali sme sa hlavne v jedálni pri ping-pongovom stole. Poviem vám, našlo sa množstvo nových talentov a nielen v stolnom tenise, ale aj v preletoch cez šmykľavú podlahu alebo talenty v napohľad nemožných pádoch. Aj napriek počasiu, ktoré nám neprialo, sa nám na krajinárskom kurze veľmi páčilo. Škoda, že ho môžeme absolvovať len jeden rok. :-) (Angelika Medvecká, Lucia Kubasáková, II. AU)


Román na pokračovanie

hh Dedina sa ponorila do tmy. Všetko naokolo zahalila tma. Tvorstvo obývajúce hrad v Otupnom Zrkadle sa už-už chystalo na spánok. Roslyn padol pohľad na malú pootvorenú šperkovnicu, ktorá sa vynímala na jej starožitnom, vyrezanom stole s obrovským zrkadlom. V tej šperkovnici mala svoj poklad od mamy. Keďže vedela, že k nim návšteva nikdy nezavítala a ani nezavíta, nebolo za potreby schovávať si veci. Svojej opatrovateľke plne dôveruje, avšak má aj prečo, nikdy na ňu

nepovedala krivého slova a ani nezdvihla na ňu ruku. Vzala do dlaní honosný náhrdelník zo šperkovnice. Chvíľu naň hľadela, zamýšľajúc sa nad neprávosťou jej osudu. Prestalo sa jej cnieť hneď potom, čo si spomenula na Silence. Nie je to jej slúžka, je to jej mama v inom tele, pomyslela si Roslyn. Z oka jej padla jedna slza a hneď na to nasledoval úsmev, pretože si všimla v zrkadle Silen, ako stojí medzi dvermi. Hľadela na ňu celú tu dobu, počas ktorej sa jej zmocnil žiaľ.

„Tvoj otec už spí. Choď si tiež ľahnúť.“ „Môžem sa ťa niečo opýtať?“ Roslyn nečakala na odpoveď a hneď na to nasledovala ďalšia otázka: „Kto je zakopaný v našej záhrade?“ Táto otázka jej vŕtala v hlave už nejaký ten deň a keďže otec jej nechcel nič povedať, ostávalo jej sa opýtať iba ďalšieho a posledného príslušníka rodiny. Silence zaváhala. Ak jej to pán domu nepovedal, asi nechcel, aby to vedela. Povedať jej to? Nepovedať? Napokon Silen odvetila: „Neviem.“ Roslyn sa odpoveď nezdala, preto dodala: „Naozaj? Sľubuješ?“ Silen si sadla na kraj vysokej postele, taktiež drevenej, a rukou naznačila, aby si k nej Roslyn prisadla. Hladkala ju po vlasoch a začala rozprávať dlhý príbeh, ktorý sa začal ako zvyčajne: „Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden panovník...“ (O tomto príbehu ste sa mohli

dočítať v prvom čísle nášho časopisu Gaudeamus :D) „...údajne práve jeho pomník stojí v našej záhrade. Legendy však môžu klamať, ale netreba pokúšať. Tvoj otec sa ani po rokoch neopováži odkryť prach toho hrobu.“ Obe sa obrátili na hodinky, ktoré stáli na stolíku vedľa postele. Tie ukazovali polnoc. Ani jedna z nich si neuvedomila ako čas ubehol. Roslyn zatiahnutá do príbehu o vrahovi Otupného Zrkadla a Silence, ktorá sa snažila ohúriť detské oči dievčatka, na ktorej jej záležalo viac ako na sebe samej. „A toto si necháme iba pre seba. Dobre? A teraz šup do postele.“ Vlasaté dievčatko spokojne prikývlo hlavou a skĺzlo pod veľkú ťažkú perinu. Doširoka si zívlo a čo nevidieť, aj jej oči padli únavou. Izbu zaliala tma. Silen mala izbu na prízemí. Kroky sa ozývali po schodisku, ale ťažko by niekoho zobudili a ak áno, pán Black bol zvyknutý na nočné pochodovanie jeho slúžky, ktorá sa dnes okrem iného tiež už chystala spať. Hodinu po polnoci už na hrade všetci spali. Žiadne kroky, žiadne svetlo, iba pár zvukov, o ktorých sa trom spáčom ani nesnívalo... (Triss)

23


Súťaže

Job Day 2013 Mladý Slovák Víťazom školského kola vedomostnej súťaže Mladý Slovák sa prvýkrát stala študentka. Je ňou Jana Klocháňová z II.AU. Do súťaže, ktorá sa uskutočnila 18. 4. 2013, sa zapojilo 19 žiakov z 2. a 3. ročníkov našej školy. Úlohou súťažiacich bolo odpovedať na 30 testových otázok, ktoré zostavil organizátor celého podujatia Odbor školstva a športu ŽSK. Na druhom mieste sa umiestnil Peter Ľuba (II. BC) a tretie miesto obsadil Dušan Janeček (III. C). Prví dvaja účastníci tejto súťaže budú Spojenú školu v Nižnej reprezentovať na krajskom kole v Žiline. Veríme, že Janka a Peter aj na krajskom kole potvrdia, že našu školu navštevujú nielen mladí, ale aj šikovní Slováci. (Miloš Kázik)

Job Day

Súťaž „Mladý elektrotechnik“

Tretí ročník skvelého projektu Job Day, ktorý bol organizovaný v rámci aktivít JASR, je za nami. Náplňou projektu boli aktuálne témy z oblasti podnikania a projektového manažmentu:

Predmetová komisia elektroniky a silnoprúdovej techniky dňa 26. 3.2013 zorganizovala druhý ročník súťaže „Mladý elektrotechnik“ pre žiakov prvých ročníkov študijného odboru mechanik elektrotechnik.

Etika podnikania - Ing. Nabočíková Firemná kultúra - A. Kurjaková (I. TN)

1. miesto: I. AMC: Miroslav Hutár, Lukáš Šmiheľ - 53 bodov

Projektový manažment v oblasti alternatívnych zdrojov energie - Ing. Ľubová

2. miesto: I. B : Ondrej Bajčičák, Martin Remeň - 47 bodov

Ukážky uskutočnených podnikateľských zámerov - P. Ľuba (II. C) Víťazný projekt: Zmeň svoj svet - S. Kakačková (II. AU) Hlavným hosťom podujatia bol p. podnikateľ Michal Rentka zo spoločnosti WOODMETAL TAL. Poskytol budúcim absolventom našej školy množstvo infor informácií o uplatnení sa na trhu práce. Cieľom projektu Job Day je: vytvoriť podmienky na reálnu komunikáciu medzi študentmi na jed jednej strane a ľuďmi z praxe na druhej strane, -poskytnúť informácie ako sa aktív aktívne uchádzať o zamestnanie, -rozvíjať kompetencie pre úspeš úspešné podnikanie s dôrazom hlavne na morálnu povahu podnikania, -upozorniť na nedostatky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u absolventov pri získavaní pracovnej pozície. Ďakujeme všetkým účastníkom tohto projektu za zaujímavé ukážky a príspevky na jednotlivé témy a triedam II. TJS, I. TN, IV. BC za vytvorenie skvelej atmosféry počas celého podujatia. (Kolektív organizátorov)

24

Vyhodnotenie súťaže:

3. miesto: I. A : Dominik Kuriak, Slavomír Čiernik - 44 bodov 4. miesto: I. C : Adam Fajčák, Radovan Ondrík - 42 bodov Gratulujeme víťazom a ďakujeme všetkým zúčastneným. (Ing. J. Nábočík)

Matematická súťaž PANGEA V dňoch 18. - 20. marca 2013 sa uskutočnil 1. ročník celoslovenskej matematickej súťaže PANGEA. Žiaci našej školy sa zapojili v nasledujúcich počtoch za ročník: 1. ročník - 17 študentov, 2. ročník - 22 študentov, 3. ročník - 10 študentov. Táto súťaž je bezplatná a každý zúčastnený žiak dostane zdarma intenzívny on-line kurz anglického jazyka a samozrejme za dobré umiestnenie aj vecné ceny. Súťaž prebehla pod záštitou kabinetu prírodovedných predmetov. Výsledky súťaže a umiestnenie našich žiakov sú dostupné na stránke www.pangea-súťaž.sk alebo u učiteľov matematiky. Najlepšie zo zúčastnených žiakov sa umiestnil žiak I. A Slavomír Čiernik. Už teraz sa tešíme na nasledujúci ročník, a keďže súťaž je bezplatná, chceli by sme osloviť čo najväčšie množstvo ďalších žiakov do budúceho ročníka.


Súťaže

Šachový turnaj

hh

Táto kráľovská hra, ktorá má v našej škole nie málo nadšencov a záujemcov, pritiahla opäť od Žiliny študentov stredných škôl, dôchodcov a klientov zariadení pre seniorov a domovov sociálnych služieb z Oravy, Kysúc, Horného Považia, Turca a Liptova. Každoročne a už tradične sa tu koná turnaj o cenu Úradu ŽSK.

Našu školu reprezentovali víťazi medzitriedneho turnaja, Peter Bzinčák (IV. BC – ako náhradník), Miroslav Revaj (II. C) a Miroslav Hutár (I. AMC). Podľa slov najskúsenejšieho z  našich žiakov, atmosféra bola vynikajúca, aj keď menšie napätie a  stres musia takéto podujatia sprevádzať. Účastníkov bolo naozaj takmer sto, ale organizácia, priebeh, občerstvenie boli zvládnuté na výbornú. Tento rok po prvýkrát zmenili vyhodnotenie a  odmeňovanie víťazov a podľa názoru viacerých, je to oveľa spravodlivejšie. Po napínavých zápasoch si tak náš študent, Miroslav Revaj, vybojoval titul „Majstra Oravy“. Ostatní dvaja zástupcovia našej školy sa taktiež v  silnej konkurencii nestratili. Tak im všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a  Mirovi Revajovi ešte raz úprimne blahoželáme! (kabinet TSV)

Biblická olympiáda 2013- školské kolo Tohtoročná Biblická olympiáda mala symbolický podtón - konala sa na popolcovú stredu - v kalendári bol 13. február. Vďaka 27 účastníkom, ktorí boli ochotní tráviť čas nad Matúšovým evanjeliom a priniesť si v tento deň dobrú náladu, nám prísny pôst prešiel akosi rýchlejšie a u prevažnej väčšiny aj s úsmevom na tvári (dokonca aj na druhý deň sa usmievali víťazi a ešte viac porazení). Víťazkami a zároveň postupujúcimi na oblastné kolo sa stali žiačky: Klocháňová Jana (II. AU, Medvecká Angelika II. AU a Daniela Sirotiarová III. AU). Za nimi len o 3 body zaostalo dravo bojové družstvo žiakov z II. BC. O diplom za tretie miesto v rozstrelovom kole súťažili žiaci z III. BC proti rivalom z II.C. Po tvrdom boji sa ukázalo, že starší, logicky -:), museli mať viac vedomostí. Diplomy, samozrejme, v tejto súťaži nie sú to najdôležitejšie. Ten, ktorého žiaci počas prípravy spoznávali, všetkých najspravodlivejšie odmení svojimi božskými darmi. Kto nepozná Písmo, nepozná Krista. Koho nepoznáme, toho nemôžeme milovať a vierou čerpať nádej, ktorá je veľkou myšlienkou a posolstvom práve Matúšovho evanjelia - témy tohtoročnej olympiády. Zúčastneným ďakuje a na ďalšiu spoluprácu sa teší (Mgr. A. Štellmachová)

JuniorDESIGN Organizátori súťaže pripravili, okrem prezentácie súťažných prác, pre mladých ľudí aj zaujímavé a vtipné prednášky na témy Matematický model vtipu a tri úrovne kvality myslenia: od použiteľnosti webstránok k ich zabávajúcosti, Ako uspieť na IT pohovore?, Ako na vlastné webové stránky? Redakčné systémy a Synapso. Snáď najväčší úspech zožala prednáška na tému Vývoj mobilných aplikácií v Androide. A aby to bolo čo najpútavejšie, výsledky súťaže vyhlásili až na záver dňa. Žiaci našej školy, Matúš Gerát, Dávid Kráľ a Samuel Gibala, získali v kategórii JuniorDESIGN nádherné II. miesto, k čomu im samozrejme gratulujeme a prajeme veľa úspechov v ich ďalšej tvorbe. (Zuzana Anderková)

25


Súťaže

Krajské kolo SOČ TÚLAVÉ TOPÁNKY Zoznam kultúrnych akcií počas prázdnin na Orave

JÚL 5.-7.7. Námestie M.R. Štefánika v Trstenej - Trstenská krídlovka - 23. ročník festivalu dychových hudieb 5.7. Oravský hrad - Noc krvavej grófky - nočná prehliadka Oravského hradu 6.7. Štadión Tvrdošín - Country Orava festival 2013 - prehliadka country skupín 6.7. Veličná - 16. Folklórne slávnosti dolnej Oravy a 22. Tradičný veličniansky jarmok - folklórny festival a jarmok ľudových remesiel 6.7. Slanický ostrov umenia - Hudobné leto na Slanickom ostrove umenia - 37. ročník festivalu koncertov vážnej hudby 6.7. Zázrivá - Boje o Rovnú horu - rekonštrukcia bojov z II. svetovej vojny 7.7. Podbiel - 22. Podbielanske folklórne slávnosti 12.7. Nám. M.R. Štefánika v  Trstenej - Škapuliarsky jarmok - tradičný jarmok sprevádzaný kultúrnym programom 13.7. Slanický ostrov umenia - Hudobné leto na Slanickom ostrove umenia - 37. ročník festivalu koncertov vážnej hudby 1 3 . - 14 . 7. Kostol sv. Martina, N á m . M.R.

26

Spojenú školu Nižná reprezentovalo viacero študentov s rôznymi prácami v odlišných súťažných kategóriách. 01 - Problematika voľného času Alžbeta Beňušová s prácou Portrétna fotografia 05 - Životné prostredie, geografia, geológia - Dominik Kuriak, Adam Ladňák s prácou Recyklácia odpadu zo starých vozidiel a Dušan Betík, Slavomír Čiernik s prácou Recyklácia odpadu zo starých vozidiel 09 - Strojárstvo, hutníctvo, doprava Matúš Brunčák s prácou Tepelno - zvukovo izolačné dosky 11 -Informatika - Matúš Gerát, Dávid Kráľ, Samuel Gibala s prácou Rice of Sparta 10 - Stavebníctvo, geodézia, kartografia - Ema Krivulčíková s prácou Zelená stena 16 - Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba - Nikola Kubániková s prácou Zranenia lásky a Rudolf Suran s prácou Tvorba komiksu.

dentmi a všetci zhodne konštatovali, že na budúci rok pôjdu súťažiť opäť. Rudolf Suran získal vo svojej kategórii 3. miesto. (Ing. Gillová)

Mladí Európania z III. BC 22. apríla 2013 sa v Žiline uskutočnilo krajské kolo celoslovenskej súťaže Mladý Európan. Na tejto súťaži mala zastúpenie aj Spojená škola Nižná, ktorú reprezentovalo trojčlenné družstvo, zložené zo žiakov III. BC. Chlapci z nášho tímu - Matúš Brenkus, Andrej Chorvát a Jakub Holubčík - dosiahli skvelý výsledok. Spomedzi 10 družstiev sa prebojovali do 3-členného finále, v ktorom obsadili 2. miesto a postup do celoštátneho kola im unikol o jeden bod. Pod starostlivým dohľadom Ing. Vladimíra Šrobu sa naši reprezentanti vracali domov plní dojmov a svoje pocity nám po návrate priblížili takto: Keď sme vystúpili v Žiline, boli sme plní očakávania. Po zoznámení sa s našimi súpermi nám v hlave vírila myšlienka ,,len aby sme v hanbe nezostali“. Konkurentmi nám boli študenti z rôznych gymnázií z celého Žilinského kraja. Náš úspech nikto neočakával a ani my sami. Keď vyhlásili tri postupujúce družstvá do finále, prepadlo nás vzrušenie a veľmi veľké prekvapenie. Úspech sme dosiahli preto, lebo sme súťažili ako tím a úlohy sme riešili s chladnou hlavou. (Matúš Brenkus)

Dúfali sme, že nebudeme poslední a ak áno, tak že to nezverejnia. Určite tam nikto nečakal, že ,,učňovkári“ to zvládnu a budú patriť k najlepším. (Jakub Holubčík)

Všetci študenti získali cenné skúsenosti z krajskej prehliadky SOČ. Mohli sa tak porovnať s ostatnými štu-

Som celkom rád, že som tam bol. Dobre sme si s pánom profesorom Šrobom podebatovali. Škoda, že táto súťaž je len pre žiakov tretích ročníkov, lebo rád by som si takúto vec zopakoval. (Andrej Chorvát)


Súťaže

Veľvyslanectvo mladých

hh Veľvyslanectvo mladých Dňa 17. Apríla 2013 sa v Bratislave pod záštitou týždenníka Slovenka, Unicredit Bank a švajčiarskej banky Vontobel konal III. ročník projektu Veľvyslanectvo mladých. Našu školu reprezentovala Sára Kakačková z II. AU pod odborným vedením Ing. Ľubovej. So svojím projektom Zmeň svoj svet postúpili medzi 5-tich najlepších. Po úspešnej prezentácii získala Sára 1. miesto v kategórii realizovateľnosť projektu a zúčastní sa 4-dňového jazykového kurzu v Strassburgu

MATEMATICKÝ KLOKAN Dňa 25. 3. 2013 kabinet prírodovedných predmetov zorganizoval školské kolo matematickej súťaže MATEMATICKÝ KLOKAN. Zúčastnilo sa ho 10 žiakov Spojenej školy, súťaž prebehla formou testu v dvoch kategóriách KADET (pre 1. a 2. ročník) a JUNIOR (pre 3. a 4. ročník). Úlohy boli veľmi zaujímavé, vyžadujúce logické a kritické myslenie. Súťaž je spoplatnená, polovicu štartovného hradí naša škola. Výsledky súťaže sú už známe. Máme obrov-skú radosť z mimoriadneho úspechu nášho žiaka Matúša Skurčáka, ktorý obsadil 7. miesto zo všetkých zúčastnených žiakov z celého Slovenska. Blahoželáme!

GENIUS LOGICUS V priebehu decembra 2012 a januára 2013 29 našich žiakov riešilo vo svojom voľnom čase on-line matematickú súťaž GENIUS LOGICUS bez merania času. 4 žiaci sa zapojili aj do novej formy tejto súťaže, a to riešenie netradičných sudoku, ktorá bola naozaj pre náročnejších. Dňa 3. 4. 2013 prebehla na našej škole ďalšia forma tejto súťaže, a to súťaž s meraním času, do ktorej sa prihlásilo 6 žiakov. Takáto forma súťaží je žiakom veľmi blízka a pre nich atraktívna, pretože prebieha cez internet. Žiaci sa už teraz tešia na nasledujúci ročník. Žiaci Matúš Skurčák a Lukáš Ragula sa zapojili aj do štvrtej formy tejto súťaže KRÁĽOVSKÝ HLAVOLAM. Výsledky budú známe až v júni. Súťaž v našej škole prebehla s koor koordináciou kabinetu prírodovedných predmetov.

Štefánika v Trstenej - Spievame Márii - 19. ročník festivalu gospelovej hudby 14.7. Oravský hrad Oravský divadelný Podzámok - divadelné popoludnie 14.7. Sihelné - 21. Folklórne slávnosti pod Pilskom a Babou horou - folklórny festival beskydských goralov 14.7. MOD Zuberec - Brestová - Remeselná nedeľa - program zameraný na prezentáciu tradičnej domácej výroby a remesiel, včelárske popoludnie, folklórne vystúpenie 16.-21.7. DK Námestovo, Dom katolickej jednoty, kostol, amfiteáter - Verím Pane - festival gospelovej hudby, súčasťou ktorého sú rôzne sprievodné podujatia - dielne, výstavy, muzikály a pod. 19.-21.7. Zázrivá - Zázrivské dni trojdňová prezentácia tradícií, remesiel a hudby obce Zázrivej, súťaž vo výrobe korbáčikov 20.-21.7. Malatiná - 13. Bačovské dni - medzinárodný festival valaskej kultúry, jarmok ľudových remesiel, súťaže 26.7. Oravský hrad - Magická noc čarodejníc - nočná prehliadka Oravského hradu 27.7. Habovka - O Habovský Kardan -pretek podomácky vyrobených malotraktorov 27.7. Námestovo - Majstrovstvá oblasti Orava preteky v jachtingu

27


Šport

Čakali sme dlhých 15 rokov Čakali sme dlhých 15 rokov. Po dlhých rokoch a jednej študentskej generácii sa na škole podarilo vytvoriť a natrénovať vynikajúcu skupinu chlapcov – volejbalistov, ktorí na svoje maximálne úspechy čakali až do tohto školského roku. Aj keď o  sebe dávali vedieť už v minulých školských rokoch, na postup do vyššej kategórie sa museli doslova vypracovať. Maturanti v zložení Lukáš Ragula (kapitán), Tadeáš Laššák, Michal Žuffa, Matúš Skurčák (všetci zo IV. C), Michal Ďubašák (IV. AM), Jozef Vilčinský (IV. AUD), František Brňák (IV. A) a  prekvapenie spomedzi druhákov Marek Grofčík (II. A). Po úspechoch a postupe z okresného a regionálneho kola sa tak po dlhých pätnástich rokoch podarilo našim volejbalistom reprezentovať školu na krajskom kole, ktoré sa konalo 6. mája v Martine. To, že sme v konkurencii športových gymnázií a  každoročných účastníkov predviedli maximum, dokazuje naše umiestnenie. Spomedzi piatich družstiev sme si vybojovali 2. miesto. Tento historický výkon však na dlhšiu dobu zostane neprekonaný, keďže všetci reprezentanti sú z kon-

28

čiacich tried a náhradníkov zatiaľ nemáme. Dúfame však, že sa tento úspech stane výzvou pre mladších žiakov a  v  budúcom školskom roku začneme pracovať s novým tímom. Všetkým našim volejbalovým reprezentantom ešte raz ďakujeme a  blahoželáme!!! (kabinet TSV)

Volejbalový turnaj o „Majstra školy“ V pondelok 29. mája sa v našej škole odohral volejbalový turnaj o „Majstra školy.“ Víťazné družstvo si odnieslo putovný pohár. Celkovo bolo prihlásených šesť volejbalových tímov z  jednotlivých tried (I. C, II. A, IV. BC, IV. C, IV. A a XA MIX). Keďže je veľmi ťažké postaviť kvalitné družstvo z jednej triedy, boli povolené aj výnimky na zmiešané kolektívy. Hralo sa v  dvoch kvalifikačných skupinách, z ktorých postúpili do finále dve družstvá, celkovo štyri. Konečné poradie: 1. miesto: IV. C 2. miesto: X. A MIX 3. miesto: II. A Pozitívne konštatovanie je, že sa na turnaj prihlásili aj mladšie ročníky, aj keď maturanti jasne dominovali. Druháci však v tejto silnej konkurencii obstáli naozaj výborne. Všetkým zúčastneným preto ďakujeme a víťazom úprimne BLAHOŽELÁME!!! (kabinet TSV)

Žreb nám neprial

Po jednoznačnom postupe z OK v stolnom tenise, kde naši chalani nestratili ani set, sme cestovali na KK do Čadce. Krajského kola sa okrem nás zúčastnilo ešte 8 stredných škôl. Pri nasledovnom počte sa vyžrebovali tri trojčlenné skupiny a do finále postupoval len víťaz zo skupiny. V prvom zápase nás čakal Ružomberok. Chalani ale zápas zvládli bez väčších problémov, o čom svedčí aj výsledok 4:2 v náš prospech. V druhom stretnutí o postup do finále nás čakala favorizovaná Žilina, za ktorú nastúpil aj slovenský reprezentant v juniorskej kategórii. Po tuhom boji sme nakoniec ťahali za kratší koniec. Prehra 4:2 ale svedčí o tom, že súper to nemal určite ľahké. Bohužiaľ, nám neprial žreb, pretože naši študenti si v skupine vyžrebovali neskoršieho víťaza. Ak by figurovali v inej skupine, umiestnili by sa určite vyššie. Chalani určite nesklamali a cenia si skúsenosti, ktoré nazbierali na


Šport

Učitelia – futbalisti ešte nepatria do starého železa

hh

tomto turnaji. Preto im patrí veľké poďakovanie za vzorné reprezentovanie našej školy. Našu školu reprezentovali: Milan Staš, Tomáš Staš, Martin Zmrazek a Marek Džubek. (Mgr. Daňa Jaroslav)

Učitelia – futbalisti ešte nepatria do starého železa

vi zo IV. BC. Ukázali sme, že ešte nepatríme do starého železa, a zaslúžene sme vyhrali 5:0.

Poradie : 1. miesto IV. BC 2 . miesto II. A1 3. miesto II. TJS

4. ročník školského futbalového turnaja na SŠ v Nižnej

4. miesto IV. C

Od januára prebiehal v našej telocvični školský futbalový turnaj medzi triedami. Keďže sa hrávalo cez veľké prestávky od 12.05 hod., žiaci mali o turnaj veľký záujem. Prihlásilo sa až neuveriteľných 19 tried, čiže sa zapojila približne šestina žiakov. Systém hry bol veľmi jednoduchý, hralo sa v 4 skupinách a  z  nich postupovali najlepšie štyri družstvá do osemfinále. Turnaj bol veľmi vyrovnaný, až na jednu triedu (IV. BC), ktorá ani raz neprehrala a  zaslúžene vyhrala. Celkovo sa odohralo 52 zápasov, v ktorých padlo 499 gólov. Najlepším strelcom sa stal Martin Papala zo IV. BC, keď napol sieť súperom 18 krát. Za najlepšieho hráča bol vyhlásený Ľubomír Pikna zo IV. BC. Medzi jednotlivými zápasmi vládla aj vynikajúca atmosféra, takže sme sa rozhodli aj pre poslednú cenu - Najlepší fanklub. Z tej sa právom tešila opäť trieda IV. BC, ktorá robila neuveriteľnú atmosféru. V závere turnaja sa odohral priateľský zápas medzi pedagogickými pracovníkmi proti víťazo-

Semif iná le :

Osemf iná le : IV. BC – II. A M 4:1 IV. C – II. A1 1:2 II. TJS – I. C 6:1 IV. BC – II. TJS 4:2 III. C – II. BC 0:4

O 3. miesto : IV. A M – I. A 1:4 IV. C – II. TJS 3:4pp IV. C – III. BC 2:1 pp II. C2 – II. A 2 1:3

Finá le : II. C1 – II. A1 1:3 IV. BC – II. A1 3:2pp I. T N – I. B 2:1

Št vr ťf iná le : II. TJS – I. A 4:1 IV. BC – II. BC 7:1 I. T N – IV. C 1:7

čat, čo bolo vidno aj priamo na súťaži. Súťažilo sa v kategóriách: muži - do 75 kg, do 85 kg, nad 85 kg osobitne pre pravú a ľavú ruku. Dievčatá tvorili jednu kategóriu. Našu školu reprezentovalo 12 účastníkov a obsadili všetky kategórie, okrem dievčenskej. Konkurencia bola silná a keďže v našej škole nemáme o „silných mužov“ núdzu, výsledky tomu zodpovedali. V kategórii do 75 kg (pravá ruka) si víťazstvo odniesol Adam Stas z III. A, do 75 kg (ľavá ruka) Jozef Luscoň zo IV. AUD, nad 85 kg (ľavá ruka) Miroslav Majda IV. A a nad 85 (pravá ruka) Stanislav Šprlák IV. BC. Nielen tieto víťazstvá boli úspechom našich športovcov, aj ostatní zástupcovia našej školy sa dobre umiestnili. Okrem toho sme mohli byť hrdí, že jedným z hlavných organizátorov bol František Kotúľ z III. AM, ktorý má za sebou v tejto disciplíne už niekoľko vynikajúcich výsledkov. Všetkým teda ešte raz blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy. (kabinet TSV)

II. A1 – II. A 2 4:3 (Mgr. Daňa Jaroslav)

Silní chlapi zahviezdili Počas dňa mužov (na Jozefa) sa v SŠ v Nižnej zišlo približne sto účastníkov, v poslednom čase veľmi obľúbenej športovej súťaže, v armwrestlingu. Pre nezainteresovaných ide o pretláčanie rúk. Disciplína je obľúbená nielen u chlapcov, ale aj u diev-

29


Šport

Ani jedno tričko nezostalo suché ... a ďalší ročník je za nami. Tretí ročník volejbalového turnaja o Pohár SŠ Nižná. V  tomto zápolení si meralo svoje sily šesť kvalitných volejbalových družstiev (SŠ Nižná, MTS, Tvrdošín, študenti SŠ, HS - elektronic a Stará krčma), ktoré sa pravidelne stretávali v   stredy v rámci prvého kola. Všetko sú to už ostrieľané družstvá a preto zápasy boli pomerne vyrovnané, napínavé a hlavne sa na ne dalo naozaj dobre pozerať. Druhé kolo sa už tradične hralo v  sobotu od včasného rána a  aby sa stihlo odohrať plánovaných pätnásť zápasov, skrátili sa sety do 15 bodov. Nezainteresovaný môže namietať, že čo to už len bude za námaha. Opak je pravdou. Hralo sa o  každú loptu, každý set, a  keďže každý tím musel odohrať päť zápasov, o chvíľu nebolo na hráčoch ani jedno tričko suché. Prestávky medzi jednotlivými zápasmi boli spestrené občerstvením a keďže bolo pekné počasie, dalo sa oddychovať aj na školskom dvore. Po urputných, ale naozaj pekných a  napínavých, zápoleniach bol konečný výsledok nasledovný: 1. miesto - Tvrdošín, 2. miesto Študenti SŠ, 3. miesto - SŠ Nižná, 4. miesto – Stará krčma, 5. miesto – MTS a  6. miesto – HS – e le k-

30

tronic. Všetci si odniesli diplomy, ceny, víťazi aj putovný pohár (a opäť nezostal doma...).

že je veľmi ťažké postaviť kvalitné družstvo z jednej triedy, boli povolené aj výnimky na zmiešané kolektívy.

Za organizátorov chcem veľmi pekne poďakovať všetkým účastníkom, firmám, dobrovoľníkom, ktorí mali záujem sa stretnúť, zahrať si a tak aj naďalej podporovať myšlienku dobrého volejbalu v tomto regióne. Vedeniu školy, kuchárkam a upratovačkám, že nám zakaždým pripravili dôstojné prostredie a nám ostatným, že sme to (aj podľa ohlasov zúčastnených) zvládli.

Hralo sa v dvoch kvalifikačných skupinách, z ktorých postúpili do finále dve družstvá, celkovo štyri. Konečné poradie:

Takže ešte raz víťazom blahoželáme, účastníkom a organizátorom ďakujeme a o rok DOVIDENIA!!!!!!!!!!! (Mgr. Lešňovská Ľubica)

Volejbalový turnaj o „Majstra školy“ V pondelok 29. mája sa v našej škole odohral volejbalový turnaj o „Majstra školy.“ Víťazné družstvo si odnieslo putovný pohár. Celkovo bolo prihlásených šesť volejbalových tímov z  jednotlivých tried (I. C, II. A, IV. BC, IV. C, IV. A a XA MIX). Keď-

1. miesto: IV. C 2. miesto: X. A MIX 3. miesto: II. A Pozitívne konštatovanie je, že sa na turnaj prihlásili aj mladšie ročníky, aj keď maturanti jasne dominovali. Druháci však v tejto silnej konkurencii obstáli naozaj výborne. Všetkým zúčastneným preto ďakujeme a  víťazom úprimne BLAHOŽELÁME!!! (kabinet TSV)


Píšem, píšeš, píšeme

hh

V srdci Európy, v  malej krajine pod Tatrami, leží prekrásna krajina, Slovensko.

Slnko tu vykukuje spoza vrchov, na zem padá hmla a vonku nepočuť nič, len cvengot zvončekov kráv, ktoré pasú zelené polia. Len čo kohút zanôti známu pieseň, vybehne na ulicu tlupa detí, ktorých smiech počuť až kdesi do neba. Takéto sú rána na samom severe Slovenska, na Orave. Majestátne sa pýšiaci Oravský hrad stojí pevne na vysokej skale a tíško hľadí na život ľudí, ktorým neraz kvapká pot zo zvráskaveného čela.

O niečo nižšie leží ďalšia časť Slovenská zvaná Liptov. Na kopci, kde kedysi zbíjal Juraj Jánošík, sú drevené chatky, v  ktorých bača stíska hrudku syra ako mokrú špongiu, aby vytvoril chutné bryndzové halušky. Trochu ďalej na východ môže ľudské oko zazrieť hotový zázrak – Vysoké Tatry – naše veľhory, ktoré sú také veľké, že sa dotýkajú oblakov. Špicatý Kriváň a Gerlach sú ako bratia, ktorí sa podobajú. V hlbokom lese sa nachádza aj množstvo zvierat. Popri Štrbskom plese sa často prechádza rodinka Kamzíka tatran-

Kam len oko dovidí

ského. Medvedieho maca rada ovlaží žblnkajúca voda z potôčika. Ponad belasú oblohu sem-tam preletí Orol skalný. Nízko pri zemi stavajú svoje kráľovstvo drobní mravčekovia. Úplný východ našej krajinky zdobí majestátny Spišský hrad. Jeho múry sú najdlhšie v strednej Európe, i keď sú už poznačené zničujúcim ohňom a ostrými tureckými mečmi.

V Košiciach veriaci navštevujú gotický Dóm svätej Alžbety. V  Banskej Bystrici sa nachádza pamätník na krv, ktorú museli naši pradedovia preliať v druhej svetovej vojne. V Piešťanoch sa ľudia čľapkajú v  priezračne čistej a zdravej vode, pretože sú tam od dávnych čias kúpele. Pred budovou stojí socha chlapa, ktorý láme svoje staré zošúchané barly. V Rajecej Lesnej vytvoril umelecký rezbár drevený Betlehem, v ktorom akoby zastal čas. Je tam zobrazený gazda ako orie svoje políčka, kosí trávu, ako chlapci na jar oblievajú mladé devy, v máji im stavajú vysokánske máje obvešané pestrofarebnými mašličkami. Samozrejme, nesmú chýbať ani ženy, ktoré usilovnými rukami tkajú koberca alebo mútia jemné maslo, či ťahajú korbáče z  horúcej vody. Na západe sa rozprestiera vinohradnícke mestečko Pezinok. Na jeseň je tam vždycky veselo, pretože vinári premenia hrozno na sladký a mámivý nápoj. Na Záhorí, v Skalici, cítiť vôňu kyslej kapusty, ktorú šikovné nôžky detí len nedávno dotlačili. Na konci krajiny leží hlavné mesto – Bratislava. Z hradu je vidno modernú metropolu a ponad hlbočizný Dunaj sa týči vysočizný most v tvare nadzemského Ufa. Táto prekrásna krajina je domovom mnohých ľudí, zvierať i rastlín, ktoré si niekedy okolo nás ako zo sna. Také je naše malé veľké Slovensko. (A. Žibek, IV. A)

I. POLOVICA AUGUST 2.8. Námestovo - Interpohár (medzinárodné preteky) - preteky v jachtingu 2.-3.8. Amfiteáter na nábreží Or.priehrady v Námestove - Drevorubač 2013 -súťaž v pílení dreva s medzinárodnou účasťou družstiev 2.-4.8. Prírodný amfiteáter v Zuberci - 38. Podroháčske folklórne slávnosti - medzinárodný folklórny festival 3.-4.8. Oravský hrad - Povesti a legendy Oravského hradu 4.8. Amfiteáter na nábreží Oravskej priehrady v Námestove - Deň sv. Huberta - Svätohubertská omša, ukážky plemien poľovníckych psov, súťaž vo vábení jeleňov, výstava trofejí, ukážky práce sokoliarov, lukostreľby a historických zbraní, súťaž o najlepší guláš, výstava poľovníckych zariadení, súťaž v hádzaní flinty do žita 9. 8. Oravský hrad - Tajomný hrad -večerná prehliadka 10. 8. Oravský hrad - Deň v stredoveku -priblíženie života a kultúry stredoveku 10. 8. Oravský hrad – Dracula - netradičná nočná prehliadka Oravského hradu 12.8. Amfiteáter na nábreží Or. priehrady v Námestove DYCHFEST 2013 - festival dychových hudieb s medzinárodnou účasťou 17.8. Nižná - Pltnícky deň - zbitie a splav plte po rieke Orava spojený s kultúrnymi a športovými akciami

31


Opustili nás Prišli sme...

... zvíťazili sme!

Gaudeamus3 2013  
Gaudeamus3 2013  
Advertisement