Page 1

Gaudeamus Školský časopis SŠ v Nižnej November 2011 Ročník VI. Číslo I.


Editoriál

...robiť ich s veľkou láskou dostať polozvädnutý kvet s takou veľkou láskou, že ten kvet bude pre teba najkrajší. Je to ako dostať buchnuté červená jablko, ale v tej chvíli bude to najsladšie, aké si kedy jedol.

Redakčná rada : Šéfredaktor: Andrea Telúchová Zodpovedná vedúca: Monika Barčáková Redaktori: Andrea Telúchová (aďkovnik) Lucia Ragulová (Yuki) Andrea Nakačková (ANdry) Katarína Piknová Matej Stachera Lukáš Ragula Patrícia Baranyaiova (ryuk) Barbora Brandysová Fotograf: Patrícia Baranyaiova Grafická úprava: Michal Kašuba Jakub Latka Angelika Paliderová Stránka školy: ssnizna.edupage.org ssnizna.sk Foto titulka: Ryuk Tlač: Ondrej Kubík

2

Milý verný či neverný čitateľ, určite si už aj ty poriadne zažratý do školy, veď už ubehli skoro celé dva mesiace. Tu sa s ďalším novým rokom zrodilo nové číslo nášho a vášho časopisu Gaudeamus. V  tomto čísle sme si opäť pre teba pripravili veľa čierno-bielych strán venovaných len a len tebe. Dočítaš sa o p. p. Brezovskej, niečo nové zo  Zákamenného, nové ankety či výlety a taktiež sme nezabudli na  našich „bažantov“, ktorí sa tu už zabývali. Nezabudni si prečítať všetko a  hlavne čítaj aj medzi riadkami. Vždy, keď príde čas napísať niečo pre teba, otvorím si malú nenápadnú knižku krásnych citátov a čakám, ktorý ma zaujme natoľko, aby sa tu objavil. Tentokrát som dlho hľadala, a predsa ma kopla múza. Knižka sa zastavila na strane 42 s krásnou ilustráciou a  pod ňou stálo: „Nie je dôležite robiť veľké veci, je však dôležite robiť ich s veľkou láskou. Teraz si ho nechaj znieť v hlave pár sekúnd... Keď ma sviatok niekto blízky, tak sa snažíme niečo perfektné kúpiť, hlavne aby sa mu to páčilo. Nech je to dokonale zabalené, uhladené a  nech to mám za sebou. Kde v tom zhone, v tej dokonalosti bola láska? Robiť veci s veľkou láskou je ako darovať darček v ošúchanom papieri osobe, ktorú mám rád v akýkoľvek deň. Myslím, že v tej chvíli nebude podstatný obal, ale hodnota lásky v ňom ukrytá. Je to ako

Prajem aj tebe, aby si mal toľko síl začať každý deň s veľkou láskou, aby v  každom dni, aj v  tom upršanom a  zablatenom, bol tvoj a  tvojich priateľov ten najkrajší deň venovaný z  lásky v  ošúchanom obale a  poskladaný z maličkostí. (aďkovnik)

Obsah ...robiť ich s veľkou láskou 2 Náš deň 3 Na bicykli 4 - 5 Viac, než ste videli a počuli 6 - 7 Oravačky na dolniakoch 8 Záhradník sa prechádzal po záhrade a...? 9 Uškrň sa aj ty 10 Autičkár, ktorý nemal navigáciu 11 Úspech študentov III.BC 12 KomPrax 13 Hľadanie moderátorských talentov 14 V krajine veterných mlynov 15 „Pre - assessment“ 16 Dumbstep, Real steel 17 Hrdosť nesie číslo 38 18 Prídete??? 19 Zákamenné 20 Mlčanlivý krik 21 Cezpoľný beh 22 - 23 Môj domáci miláčik 24 Veronika sa rozhodla zomrieť 25 Zábava 26 Píšem, píšeš, píšeme 27


Aktuálne

hh Študent, toto slovo patrí k osloveniam mladých ľudí učiacich na  stredných a vysokých školách. Z malého nenápadného slova žiak sa objavilo velebné a dospelejšie slovo študent. Pomaly sa blíži 17. november so  spomienkou na Medzinárodný deň študentstva. Aj my sme študenti. Zo Slovenska sa pomaly vytratil pravý zmysel Dňa študentov. Náš národ  tento deň vníma hlavne ako spomienku na  boj za  slobodu a demokraciu. My študenti vždy myslíme na 17. november. Možno skôr len kvôli tomu, že sa môžeme uliať, že nejdeme do školy.

Je asi najkrajším sviatkom pre všetkých študujúcich ľudí. Napriek tomu by sme mali poznať, čo sa skrýva v histórií tohto dňa. Deň študentstva - 17. november. Je to jediný deň, ktorý patrí, patril a bude patriť študentom. Je to deň, keď si študenti i neštudenti pripomínajú udalosti, ktoré sa odohrali v roku 1939 v Prahe. Pred 67 rokmi, v  novembri 1939, študenti pražských vysokých škôl vyšli do ulíc, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Bola to reakcia na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala.

Náš deň...

O 50 rokov neskôr, 17. novembra 1989, sa táto udalosť akoby zopakovala znovu - v  Bratislave, kedy chceli študenti ďalšou demonštráciou zmeniť školský systém. Na  druhý deň sa mala konať veľká spomienková udalosť na rok 1939. Nešlo už však iba o zopár študentov, ale o státisíce ľudí. Študenti sa vtedy snažili hýbať vecami, ktoré sa zdali byť nepohnuteľnými. Podpora študentov bola napokon taká veľká, že všetko vyústilo do pádu režimu v novembri 1989.

Dnes sa 17. november volá Deň boja za slobodu a demokraciu no netreba zabudnúť na to, že tento dátum je v  prvom rade Medzinárodným dňom študentstva. Naším dňom. My už nemusíme stáť v  uliciach, nemusíme bojovať s  vládou, nemusíme sa báť povedať niečo svetu. Mame slobodnú vôľu. Nemusíme sa skrývať a  utekať. Cestu do  sveta nám uľahčili študenti v roku 1939 a potom aj v roku 1989. Nezabúdajme na  náš deň, nielen ako na voľno, ale aj ako na ľahšiu cestu do života. (aďkovnik)

Znamenie baran (21. 3. - 20. 4.) Baran je prvé znamenie zverokruhu, ktoré môžeme charakterizovať ako silné a odvážne znamenie. Baran túži byť vo všetkom prvý. Je trochu egoistický, čo nevidí, to pre neho neexistuje. Baran miluje riziko, dobrodružstvo, nebojí sa vysloviť svoj názor a rád ovláda iných. Baran je tvrdohlavý, rád stojí v čele a z rizika si ťažkú hlavu nerobí. Baran veľmi nemyslí na svoju budúcnosť. Všetky zákazy a prekážky bezhlavo rozmetá. Žiadna prehra ho nezrazí na kolená, ale naopak ho to povzbudí ďalej bojovať. Baran veľmi rád zveličuje. Verí len sám sebe a myslí si, že všetko zvládne lepšie ako iný. Baran je veľmi spoločenský a rád pomôže v časoch núdze. Zdravie Baran rád mrhá svojimi silami. Časté rozčuľovanie, môže spôsobiť migrény a niekedy si môže dostať aj do psychických problémov. Celkovo sú však barani odolní voči chorobám. Chronické ochorenia sa baranovi vyhýbajú, ale fyzická bolesť spôsobuje baranovi problémy. Ľudia narodení v znamení barana najčastejšie umierajú na infarkt a rakovinu hrubého čreva. Láska a Manželstvo Baran pôsobí na prvý pohľad chladne, ale opak je pravdou. Je sexuálne veľmi aktívny rád dobýva, čo mu spôsobuje veľa radosti.

3


Interview

Na bicykli... Znamenie býk (21 4. - 21. 5.) Býk je znamenie vytrvalé, dôsledné a rozhodné. Býk je dosť konzervatívne znamenie. Nemá prehnané očakávanie, je skôr realistický. Býk si rád užíva to, čo mu život ponúka. Má rád všetko, čo je aspoň trochu príjemné. Býk priťahuje peniaze, je dosť podnikavý a zárobky využíva na splnenie svojich túžob. Býk vie vždy presne, kde a ako  investovať. Veľa nerozhadzuje, ale ani nie je lakomý. Niekedy je býk trochu ťažkopádny a pomaly sa rozbieha, ale keď sa už rozbehne, tak je ho ťažké zastaviť. Býk je prevažne pokojný, ale keď sa rozohní, tak všetko spáli a nehladí na následky. Veľmi často sa obracia do minulosti, je dosť sentimentálny. Zdravie Býk je na tom zdravotne veľmi dobre. Je odolný a silný, avšak nemajú snahu sa starať o svoje zdravie. Hlavným zdravotným problém pre býka môže byť prejedanie a prílišná kombinácia alkoholu. Býk vedie príliš aktívny život, čo sa týka zábavy a hýrenia a mal  by si na to dávať veľký pozor, lebo koniec života sa môže priblížiť veľmi rýchlo. Býk najčastejšie umiera na nehody, úrazy a infarkty. Láska a Manželstvo Býk je považovaný za najvášnivejšie znamenie zverokruhu. Má výrazne kladný vzťah ku sexu, čo je niekedy až príliš vidieť. Býk svoju partnerku/partnera hľadá veľmi dlho, lebo je prieberčivý, ale keď už ju skutočne nájde, tak vie byť aj verný.

4

Prvou obeťou tohtoročných interview sa stala p. p. Brezovská. Myslím, že sa mnohým z vás pri jej mene zdvihnú kútiky úst do úsmevu, pretože tí, ktorých učí, vedia, čo je zač. Mať ju ako profesorku slovenského jazyka mnohí považujú za výhru v lotérii. Jej štýl učenia, otvorenosť a úprimnosť k študentom a aj zhovievavosť, trpezlivosť a ochota pomôcť je obdivuhodná. A my sme radi, že ju máme. Pre tých, ktorí ju nepoznajú, je tu toto interview. Mojím zámerom je, aby som vám ju trošku priblížila a možno vám odhalila veci, ktoré by ste o nej nevedeli.

1.Len prednedávnom sa začal školský rok, tešili ste sa späť do školy? Asi by sa patrilo odpovedať, že áno. Úprimne? Rozlúčka so  slobodou leta bola ťažká. Ak som ale v tejto škole pre niekoho užitočná, ešte to vydržím.

2. Mnoho ľudí vás v poslednom čase videlo do školy prichádzať na bicykli, čo vás viedlo k používaniu tohto dopravného prostriedku?

Už niekoľko rokov je bicykel počas letných prázdnin mojím spoločníkom na cestách. Tento rok som porušila tradíciu a presúvam sa na ňom aj do práce. Keď veľmi prší, vymením dve kolesá za  štyri. Používanie tohto dopravného prostriedku mi spôsobuje potešenie, cítim sa pohodlne, šetrím čas i  životné prostredie, cestou si pískam alebo spievam, cítim vietor vo vlasoch...

3. S akými reakciami ste sa stretávali? V  mojom veku už nechcem robiť len to, čo musím, ale volím to, čo mi vyhovuje a robí ma šťastnou, a tak reakcie okolia na  túto i  iné témy veľmi neriešim. Komu sa moje bicyklovanie zdá divné, nech sa čuduje. Kto chce krútiť hlavou, nech ňou krúti. Pozitívne reakcie odmením úsmevom. Ak som niekoho inšpirovala, som rada.

4. Tohto roku sa nám pritrafila nová maturita, aký je na ňu váš pohľad ako profesorky slovenského jazyka? Veru pritrafila. Niekedy neviem, či je pritrafená alebo trafená. Raz platí to, potom zase ono. Kto sa v tom má vyznať? Netreba sa však stresovať viac, ako je zdravé. Milí moji štvrtáci, zachovajme pokoj, zvládneme to. Vždy sme to nakoniec zvládli

5. Ako ste sa vlastne dostali k učeniu práve slovenského jazy-


Interview

hh ka? Bol to vždy váš sen? Moja mama je učiteľka, môj otec je učiteľ, môj strýko je učiteľ, jeho manželka je učiteľka, môj exsvokor je učiteľ – a je to jasné . Asi mi to povolanie rodičia namixovali rovno do  génov. Moja dcéra mi však sľúbila, že učiteľkou určite nebude . Dúfam, že sľub dodrží. Viete, hovorí sa, že koho chceli bohovia potrestať, toho spravili učiteľom. Inak som optimista .

6. Čím ste túžili byť ako dieťa? Neviem, či učiteľské povolanie bolo mojím snom či túžbou, isté však je, že už v detstve som poctivo trénovala a  školské prostredie bolo mojím druhým domovom. Keď mali rodičia pracovné povinnosti, často som na  nich čakala v  škole. Zavrela som sa do  niektorej z  tried a  učila fi ktívnych žiakov, ktorých som si predstavovala v  prázdnych laviciach. Vyučovala som aj doma, trápila som bábiky i plyšákov, alebo som si na papieriky napísala mená žiakov, poukladala som ich vo dvojiciach do  troch radov na  zem a  hneď som mala koho učiť . Takto som odučila more hodín. Občas som bola predavačka, inokedy šoférka autobusu. S veľkou láskou som domov znášala rôzne šteniatka - na „veľkú“ radosť mojich rodičov. Zaujímavé je, že som sa veľmi často hrávala sama. Vyhovovalo mi to.

7. A ako sa máte?....a teraz? ... Nedávno mi jeden priateľ povedal: „Čo chceš? Veď máš všetko.“ Má pravdu. Mám všetko. Zdravú a  šikovnú dcéru, rodičov, brata, priateľov, Sofiu - moje psie dieťa, slnko, stromy (rada ich objímam), kvety, zvieratká, prácu a v nej kolegov, ktorí ma berú takú, aká som, pár študentov, ktorých nenudia moje slová, mám vlastnú strechu nad

hlavou, knihy, country a folk... Keď vidím, koľko ľudí také šťastie nemá, každý deň ďakujem za tieto dary a úprimne ich každému prajem. Vážne.

8. Ako slovenčinárka k tomu asi musíte mať vzťah, no aký máte vzťah k cudzím jazykom? Ktorý vám je najbližší? Obdivujem ľudí, ktorí ovládajú cudzie jazyky a neustále sa v tejto oblasti zdokonaľujú. Slovenčina je pre mňa najkrajšia, rada počúvam elegantnú francúzštinu, sympatickú  ruštinu – tieto dva jazyky som študovala na základnej, strednej i  vysokej škole, no potom som bola lenivá, takže ich znalosť ostala v pasívnej forme. Páči sa mi tiež temperamentná taliančina a ohnivá španielčina.

Znamenie blíženci (22. 5. - 21. 6.) Znamenie blížencov je charakteristické svojou rozpoltenosťou a nestálosťou. Blíženec je milý, príjemný a okúzľujúci. Blíženec je aj symbolom všestranného nadania. Má výbornú predstavivosť, zmysel pre humor, diplomaciu a stratégiu. Blíženec sa stále zaujíma o nové veci a vie veľa o množstve vecí. Blíženec rád mení staré veci za nové, čo často potom ľutuje. Je dosť náladový a často sa dopúšťa nerozumných činov. Blíženec sa vie dobre prispôsobiť. Riadi sa skôr rozumom ako citom a je dosť materiálne založený. Blíženec má problém sa naviazať na jedno miesto. Vie robiť aj viac vecí naraz a málokedy dotiahne veci do konca Zdravie

9. Už typická otázka v našich interview, čo by ste odkázali našim študentom? Mojim študentom odkazujem, že sa veľmi teším na  hodiny, na  ktorých budeme pociťovať vzájomnú radosť z toho, že nám bolo dopriate stretnúť sa, že sa budeme na seba usmievať, vzájomne sa rešpektovať, diskutovať o rôznych zaujímavých témach, že budeme k sebe slušní, že budeme prijímať všetko dobré a múdre. Sci-fi? Veľmi pekne ďakujeme za odpovede a aj my sa tešíme na ďalšie strávené chvíle s vami.

Blíženci sú veľmi citovo labilní a precitlivení, majú sklony ku astmatickým ochoreniam. Blíženec by nemal zabúdať na relaxácia a oddych. Mal by sa starať o svoje zdravie, lebo mu hrozia úrazy rúk, nôh a reumatizmus. Najčastejšie umierajú ľudia v tomto znamení na srdcový infarkt. Láska Blíženec veľmi ľahko nadväzuje styky s ľuďmi. Veľmi rád flirtuje a má silnú sexuálnu predstavivosť. Blíženec je dosť nestály. Bojí sa vážnych záväzkov.

(Yuki)

5


Udalosti

Viac než ste videli a počuli Znamenie rak (22.  6. - 22. 7.) Rak je charakteristický svojou náladovosťou a  emóciami. Rak je veľmi citlivý, plachý, láskavý a ľahko zraniteľný. Rak vie prejaviť veľa odvahy, ak sú jeho blízky v  nebezpečenstve, ale celkovo je skôr utiahnutý do  seba. Rak je veľmi podozrievavý a  nerád otvára svoje vnútro. Rak je veľmi ctižiadostivý, ale na ceste do napred nepoužíva žiadne nekalé praktiky. Rak nemá rád kritiku, je húževnatý, ale na okolie pôsobí flegmaticky. Rak sa usiluje o  pocit bezpečia, a preto má snahu vytvoriť toto bezpečie doma. Rak je trochu sentimentálny a  často sa vracia do  minulosti, nerád vyhadzuje staré veci. Rak má trochu problém sa prispôsobiť, a čo sa týka peňazí, nikdy sa necíti byť dostatočne zabezpečený. Zdravie Rak potrebuje dostatočný odpočinok. Často upadá do  depresie. Rak má najčastejšie problémy s  trávením a  často sa u nich vyskytujú aj žalúdočné vredy. Rak najčastejšie umiera na infarkt a rakovinu žalúdku. Láska a Manželstvo Rak nevyhľadáva  vzťahy  na  jednu noc. Radšej nadväzuje vzťahy na  dlhšiu  dobu  a  sex považuje za dôkaz lásky. Rak nerád rozpráva o svojich citoch a na svojom partnerovi býva často až závislý. Rak sa vyhýba všetkému, čo by mohlo ohroziť vzťah veľmi ťažko znáša rozchody.

6

Imatrikulácia - pre prvákov možno deň strachu, očakávania, prekvapenia, nedočkavosti... pre nás, študentov študentskej rady - zhon, stres, príprava, no tiež spoločne prežitý čas. Prípravy vrcholili, stres stúpal, ešte kde-tu tu niečo priniesť, urobiť, pripraviť, a už len čakať na tú chvíľu, kedy sa naša škola zaplní prvákmi a všetko už musí frčať. Tak, a  začali sme. Pochod Nižnou bol rýchly, prváci nedočkaví a my snáď pripravení. Bažanti dostali náramky „odsúdený“ a pomaly napĺňali jedáleň. Súd mohol začať. Všetkým nám bolo jasné proti čomu sa bažanti previnili: vnikli do budovy SŠ v Nižnej bez povolenia, len tak, a tvárili sa neškodne, my sme však pravdu poznali a tak sme to v pravú chvíľu uviedli na správnu mieru. Odsúdení súhlasili s výškou trestu a celkom bez bolesti zvládli Imatrikulačný pochod. Súd sa skončil. Tešili sme sa na čas, kedy bažantov, našich prvákov, privítame medzi sebou ako rovnocenných študentov. Chceli sme ich trošku rozveseliť a tak sme si pre nich pripravili rôzne súťaže, hry... Testovali sme ich schopnosti, vedomosti, skúšali sme ich cukrárske znalosti, ich šikovnosť, kreativi-

tu... Trápili sme jednotlivcov, skupinky, celé triedy... Zasmiali sme sa, zasúťažili, vyhodnotili tých najšikovnejších, naj triede sme odovzdali chutnú odmenu - 3 pizze. Bažantský tak bol skoro na konci, my sme boli radi, že to dobre dopadlo a prváci už boli nedočkaví zábavy. O  necelú hodinku už vyhrával Dj Ero a Dj Pallo v našej jedálni a ľuďmi sa to len tak hmýrilo. Diskotéka pokračovala do 21:30 hod. Hoci sme sa nevyhli mladým ľudom, ktorí nepoznajú hranice, či nevedia, čo sa robí na diskotéke, no tešili sme sa z tých, ktorí tancovali až im nohy „horeli“. Zábava sa skončila, rýchlo sme upratali a  všetko utíchlo. Prišlo ráno a  s  ním sťažnosti na  neporiadok, či včerajší večer. A tak sme sa my, študenti študentskej rady, rozpŕchli po  Nižnej a pekne všetko postupne s vrecami v ruke upratať.

I v nás stále zneli slová nespokojnosti od ľudí, ktorí sa na niečo sťažovali. Aj nás trápilo, že to všetko nedopadlo perfektne, bez pokojnej zábavy. Aj my sme si to ináč predstavovali. Snažili sme sa, ako sme vedeli, celý ten čas pred tým, ktorý iní ľudia nevideli, sme venovali poctivej príprave a snahe uro-


Udalosti

hh biť prvákom naozaj pekný a zaujímavý  program i zábavu. Naozaj úprimne sme sa na to tešili, dávali sme do toho nielen svoje ruky či mozgy, ale i svoje srdcia. A práve preto nás dnes mrzí, že po  imatrikulácií sa hovorí len o  tom, čo nebolo dobré, či čo mohlo byť ináč, ale to, čo zanietení mladí urobili, a čo sa prvákom naozaj páčilo, to už je v pozadí.

...zlo sa šíri rýchlejšie, no dobro je mocnejšie... Je pravda, že zlo sa šíri rýchlejšie, aj niektoré momenty z tohto bažantského sú toho dôkazom, no my si tiež myslíme, že dobro je mocnejšie ako zlo, hoci menej viditeľné . Možno to bola skúška pre nás, pre nižnianské ulice, či trávniky i pre samotných Nižňancov. My sme tam však boli, mohli nás vidieť s plnými vrecami odpadkov, no napriek tomu s úsmevom na tvári. Mnoho ľudí nevidí do  všetkého, chceli sme prvákom dať naozaj viac, nešlo nám o podceňovanie, či o vybúrenie si našej škodoradosti. Chceli sme ich spokojnosť a mali sme nádej, že aspoň jeden z prvákov bol hrdý na to, že nemusel zažívať podceňovanie, ale radostné prijatie do  našej školy. Nestali sa len študentmi našej školy, ale aj jej neodlúčiteľnými a dôležitými členmi. Naši Prváci, sme rady, že Vás tu máme, a  chceme, aby ste sa tu cítili skutočne dobre. ...vaša študentská rada

PS: Ďakujeme DJ Erovi za super zábavu,i  všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom (či len povzbudivým slovom, úsmevom alebo drobnou pomocou) pomohli.

... a ako to vidia tí za katedrou? Aj nás pedagógov niektoré ohlasy z Nižnej skutočne mrzia. Predovšetkým preto, že vieme, koľko energie a úsilia vás príprava a realizácia imatrikulácie stála. Našim národným zvykom sa stáva, že posol zlých správ je vždy v cieli rýchlejší ako posol tých dobrých. A tak sa posol zlých správ znovu postaral o to, aby sa vo väčšej miere hovorilo o tých, o ktorých by sme hovoriť ani nemuseli, lebo sa dokážu dostatočne hlasno presadzovať. Aj počas imatrikulácie niektorí svojím správaním strhli na seba pozornosť, zanechali v uliciach Nižnej svoju vizitku a onálepkovali ňou všetkých, ktorí spadajú do kategórie žiakov Spojenej školy. Žiada sa mi už len dodať, že to možno bola a je skúška aj pre nás pedagógov, nakoľko dokážeme podržať a  motivovať tých mladých ľudí, ktorí sa za svoju snahu dočkali v Nižnej prevažne len negatívneho ohodnotenia. Preto vám chcem prostredníctvom novín poďakovať za váš pozitívny prístup, entuziazmus a vlastne už aj za odvahu, s ktorou sa vždy opäť a opäť púšťate do organizovania školských akcií. Friedrich RÜCKERT povedal: „Od svojich detí sa naučíš viac než ony od teba - ony s tvojou pomocou poznávajú svet, aký už nie je, ty sa od  nich učíš, aký je teraz a aký bude.“ Je pravda, že často nás v  tejto súvislosti poriadne vystrašíte a  potom v  obavách o vašu budúcnosť zabudneme vnímať, hovoriť a tešiť sa z toho, koľko dobrých a veľkých vecí dokážete urobiť. Za všetkých, pre ktorých nie ste neviditeľní... (Táňa Rosinová)

Znamenie lev (23. 7. - 23. 8.) Lev je silné, sebaisté znamenie. Jeho život je plný dobrodružstva a má rád okolo seba množstvo ľudí. Lev má rád život, je optimistický, nezávislý, temperamentný občas je drzý, tvrdohlavý a nemá rád klamstvo. Lev nemá rád podlé praktiky, radšej má fér hru, aj keby mu mala uškodiť. Len sa často nechá uniesť pocitmi, má silnú osobnosť, ktorou dokáže ovplyvňovať svoje okolie. Lev nerád prehráva a keď prehrá ťažko to znáša. Často je vtedy nepríjemný a arogantný. Lev má dosť nemennú povahu je silný vodca a za peniaze si určite leva nekúpite. Lev by si mal dávať veľký pozor na svoju ješitnosť. Zdravie Lev je charakteristický dobrým zdravím a vitalitou. Lev je odolný voči chronickým chorobám, a keď náhodou ochorie rýchlo sa vylieči. Lev potrebuje veľa odpočinku a najväčšie problémy má so zrakom a srdcom. Lev má častejšie úrazy než iné znamenia. Láska a Manželstvo Lev je veľký milovník sexu. Lev si vzťah vždy užíva naplno, je veľmi náročný na svojho partnera po sexuálnej, ale aj citovej stránke. Lev si svojho partnera váži, je ku nemu milý a nežný. Lev by si mal dávať pozor na svoju žiarlivosť a ješitnosť.

7


Udalosti

Oravačky na dolniakoch Znamenie panna (24. 8. - 23. 9.) Pannu charakterizuje kázeň, presnosť, uzavretosť a zdržanlivosť. Panna má skvelé rozlišovacie schopnosti. Je inteligentná, praktická a systematická. Panna má zodpovedný  prístup  k  životu a  veľký zmysel pre poriadok. Panna by sa mala v  živote  skôr sústrediť na  vyššie ciele, pretože by sa jej  ľahko  mohlo stať, že bude veci riešiť príliš detailne. Panna vďaka svojim vlastnostiam môže riešiť zložité veci, má skvelé analytické schopnosti, je neustále v  strehu a čo určite neznesie je kritika, avšak niekedy jej chýba sebadôvera. Je na seba veľmi náročná. Čo sa týka peňazí, je panna konzervatívna, nikdy veľa nemíňa. Má rada úprimnosť a  pravdu. Panna výrazným spôsobom nemá rada vulgárnosť, lenivosť a neporiadok. Zdravie Panna venuje dosť času zdravému životnému štýlu a  práve  preto sa teší pevnému zdraviu. Panna sa dosť obáva nehôd a zranení niekedy sa z nej môžu stať aj hypochonder. Citlivé miesto je nervová sústava a  trávenie. Panna najčastejšie umiera na cirhózu pečene a mozgové príhody. Láska a Manželstvo Panna je pri výbere svojho partnera veľmi opatrná, a preto zostáva často sama. Každá panna vo vnútri túži po peknom harmonickom vzťahu, ale svoje city nevie vyjadriť.

Každý má príležitosť zapojiť sa do rôznych súťaží. A  preto sme neváhali a  zapojili sme sa do  pomaly už verejne známej súťaže Klasici v komixe. Všetko to začalo jednoduchým poslaním práce vo forme komixu od nejakého autora (v mojom prípade to bol P.O. Hviezdoslav). No a potom sme túžobne čakali na pozvánku,  ktorá, samozrejme, prišla. Kto by totižto nešiel na  dva dni do Piešťan, a to celkom zadarmo? Očakávaný víkend bol tu a  babská jazda vyrazila - 3 študentky a  pani profesorka Káziková so  svojou dcérou Katkou za ZŠ. Všetko to bolo nad naše očakávania a  celé to ubehlo veľmi rýchlo. Jediným napätím bolo to, v  akom poradí sme skončili. V  rámci 18. ročníka  súťaže Victoria Regina - aranžovanie kvetov sa organizoval aj tento už 2. ročník súťaže Klasici v komixe.

Naše úspechy boli aj pre nás šokujúce. V rámci ZŠ vyhrala Katka Káziková 1. miesto, Mirka Koleňová z III. AU v kategórií ručné práce obsadila tiež vynikajúce 1. miesto a Andrea Telúchová zo IV. AU v kategórii práca na PC získala pekné 2. miesto. Nezabudnuteľné boli švédske stoly praskajúce od  množstva jedla a tiež nočná prechádzka po meste. Do  diaľok posielame pozdrav nášmu osobnému šoférovi s  autom, ktorý nás doviezol, kde sme potrebovali. Zostalo nám len ráno vstať a cestovať opäť do chladnejších krajov našej Oravy s úsmevmi a zážitkami vo vrecku. Touto cestou sa chceme poĎakovaŤ aj p. profesorovi Kázikovi za ponuku a spoluprácu. Ďakujeme.

8

(aďkovník)


Udalosti

Záhradník sa prechádzal po záhrade a... ?

hh

Znamenie váhy (24. 9. - 23. 10.)

Natrafil na nás, konečne oddychujúcich parlamenťákov. Po  náročnom týždni organizovania imatrikulácie prišiel zaslúžený oddych. Naša chata vyzerala nádherne, nie že chata, ale dom, parádny luxus, tepľúčko (keď sme si nakúrili). Piatkom sme začali, večer bol dlhý, plný zábavy, jedla, smiechu, hier, radosti, aj bez alkoholu sme sa zabávali až-až.

Spať sa nám veru nechcelo a ani reči o tom nebolo... Náš spoločný čas sme teda nepremrhali. Nad ránom nás už všetkých odvalilo, naše super postele sme vyskúšali, táááááák dobre sa nám spalo, že keď začal ráno o 7 zvoniť budík, nikomu sa vstať nechcelo. No museli sme. Je však pravda, že kým sme sa zobudili bol pomaly obed, ale hlavne, že guľáš sa už varil. Šikovní sme boli, aj drevo sme narúbali, aj kotlík vyhriali, aj guľáš dovarili. Hoci nám v ústach guľáš horel, hlad je hlad, sťažností ne-

bolo. Kuchári sa hanbiť nemuseli. Po fajnom guľáši prišla na nás únava, naša prebdená noc nám lámala kolená a niektorí to teda vzdali a na chvíľku zalomili. Nie však na  dlho. Miloš, Dominik, Kevin prišli a  všetok spavý národ dali do poriadku. A zábava pokračovala o5. Hry - vrah, záhradník, twister a  napokon Aďkina suprová pizza zahnala náš nočný hlad. Čas utekal a  nám bolo spolu naozaj dobre. Poslednú noc sme aj pospali, žeby sme neboli celkom unavení. Nedeľa ubehla, najedli sme sa, upratali, no a museli sme už ísť domov. Každý svojou cestou, ale so spoločnými spomienkami. Chata dopadla dobre, viac než dobre, nám bolo perfektne, výborne a zopakovali by sme ešte raz. Sme radi, že sme si to užili, pre nás to znamenalo veľa, pre naše vzťahy, pre našu študentskú radu. PS: ...ďakujeme p. profesorkám Kakačkovej a  Rosinovej za  ich čas venovaný nám a za naše spoločné chvíle.

Váhy predstavujú rovnováhu a spravodlivosť. Váhy sú jediným znamením zverokruhu, ktoré vyjadruje vec. Váhy majú rozvinuté estetické cítenie sú charakterizované svojím zmyslom pre idealizmus, spravodlivosť a krásu. Váhy sú na jednej strane láskavé, ale na druhej strane sú dosť nerozhodné a tvrdohlavé. Váhy odmietajú násilie a konflikty pri rozhodovaní dlho váhajú a rozhodujú sa. Váhy majú pevný charakter, skvelé pozorovacie schopnosti a nemajú radi nespravodlivé obvinenia. Váhy sa často vzdávajú, nechávajú sa rýchlo odradiť a chýba im bojovnosť. Váhy až veľmi často všetko pozorujú a vedia o všetkom, čo sa okolo nich deje. Váhy v prvom rade jednajú poctivo, sú spoločenské a otvorené, obklopené množstvom priateľov. Zdravie Váhy by sa mali vyhýbať stresovým situáciám a pracovnému preťažovaniu. Váhy by si mali dávať pozor na konzumáciu alkoholu. V prípade ochorenia potrebujú dlhšie obdobie na zotavenie. Váhy by sa mali vyhýbať liekom a chemickým prípravkom, mali by športovať a chodiť do prírody. Váhy najčastejšie umierajú na mozgové príhody a rakovinu pľúc. Láska Váhy sa dokážu rýchlo zamilovať. Majú silný sexappeal.

(majka)

9


Udalosti

Uškrň sa aj ty Znamenie škorpión (24. 10. - 22. 11.) Škorpión je veľmi vnímavé znamenie je trochu uzavretý, samotársky. Je to znamenie, ktoré sa nedá veľmi predvídať, patrí medzi najsilnejšie znamenia zverokruhu. Škorpión  má  silnú vôľu, veľa energie  a  vie rýchlo odhadnúť povahu iných. Škorpión vie byť veľmi kritický, ale ak vás pochvália, je to úprimné. Škorpión je cieľavedomé znamenie, ktoré trpezlivo čaká na svoju príležitosť. Toto znamenie často zaspí na  vavrínoch. Škorpión rád robí veci sám, snaží sa vždy dostať pod povrch veci. Škorpión je tiché znamenie, ale keď ide za svojim cieľom, vie byť dosť agresívny. Ale veľký pozor si treba dávať na pomstychtivosť, žiarlivosť škorpióna z toho plynie aj časté podozrievaniedruhých Zdravie Škorpión má dobrú odolnosť proti chorobám, ale nesmie zabudnúť na odpočinok a relaxácia. Škorpión má najväčšie problémy s pohlavnými orgánmi, ale keď náhodou ochorie, tak sa vie veľmi rýchlo zotaviť. Škorpión citlivo reaguje škodlivé výpary, chemikálie. Škorpión najčastejšie umiera na zápal pľúc a rakovinu žalúdka Láska a Manželstvo Škorpión je veľmi príťažlivé znamenie a  je mu ťažké odolať. O  škorpiónovi sa vraví aj ako o kráľovi sexu, pretože svoje pohlavné orgány ovláda lepšie ako iné znamenie.

10

6. október - Svetový deň úsmevu sa oslavuje od r. 1999, iniciátorom bol Harvey Richard Ball, keď v roku 1963 vytvoril „smajlíka“, ktorý mal každého potešiť, priniesť úsmev i  dobrú náladu a šíriť pozitívne myslenie medzi ľuďmi. V  spojitosti s  týmto sviatkom sa náš študentský parlament rozhodol v tento deň ,,spolužiakom“ a  vyučujúcim spríjemniť vyučovanie nielen úsmevom na  tvári, ale aj rozdávaním papierových smajlíkov, ktoré mohli nosiť celý deň. Pretože vzdelávať a vychovávať sa predsa dá aj s úsmevom. m. A v maA v  v maličkostiach sa schováva ta pravá avá v láska. Úsmev vraj predlžuje život - a tomu jednoducho veríme. Niekedy stačí málo - pozrieť rieť sa na niečo pekné s niekým, s kým kým je nám dobre a hneď sa uškŕňaňame. Nuž ale nech je úsmev akýkýkoľvek dokonalý alebo štrbabavý, široký, alebo úškľabkovitý, tý, určite sa oplatí. Hlavne nech ch je úprimný! Nech obohacucuje toho, kto ho prijíma a neochuchudobňuje toho, kto ho daruje.

Úsmev nestojí nič a stojí jí mnoho. Trvá iba chvíľu, ale spomienka enka naň býva niekedy večná. Nikto nie je taký bohatý, aby sa bez neho obišiel a nikto nie je tak chudobný, aby by ho nemohol darovať. Úsmev vytvára v domove šťastie, v starosarostiach je oporou a je citlivým ým znamením priateľstva. a. V  únave prináša odpo-činok, v znechutení vracia odvahu, v  zármutku je potešením a  pre každú bolesť prirodzeným liekom. Je dobré, že si ho nemožno kúpiť, ani ho ukradnúť, pretože má hodnotu okamiihu, kedy je darovavaný.

... keby si stretol niekoho, kto by nemal pre teba úsmev, i keď naň čakáš, buď tak veľkodušný a oblaž ho svojím úsmevom ty, pretože nikto nepotrebuje úsmev tak ako ten, kto ho nemá pre druhých. My veríme, že v  tejto malej akcii sa ukrývalo veľa lásky, pochopenia a úsmevu, veď všetko, čo robíme, robíme pre vás. Nech úsmev na vašich tvárach čo najdlhšie svieti. (matej)


Udalosti

Autičkár, ktorý nemal navigáciu

hh

Znamenie strelec (23. 11. - 21. 12.)

Písal sa rok 2011 a predposledný deň v mesiaci jesennej rovnodennosti. Všetkým nám budík zazvonil pomerne skoro, no napriek tomu sa nám do školy išlo o čosi ľahšie. Vlastne nie do školy. Smer bol jasný. NITRA! A  hoci bolo dosť chladno, no od začiatku bolo živo. Keď sme videli tie dve KAROSY, čo prišli pre nás, mysleli sme si, že dôjdeme maximálne do Dolného Kubína. No opak bol pravdou. Došli sme do  Nitry a  dokonca aj späť . A hoci nám na Donovaloch vrela voda v  chladiči, nič to, veď sme autoelektronici...

Strelec je znamenie vyšších cieľov. Rád vraví to, čo si myslí. Je plný energie a vitality. Strelec je často duchovne založený, rád sa púšťa do nových projektov, pritom však vyžaduje voľnosť a slobodu. Strelec rád skúša všetko na vlastnej koži, rád cestuje a mení miesta. Strelec nemá rád klamstvá a zďaleka sa im vyhýba, ku každému je zdvorilý, čo je často aj zdrojom nepríjemných prekvapení. Strelec je predvídavý a dôvtipný, stále premýšľa, snaží sa pochopiť, o čom je život, ľahko odhalí faloš. Strelec často sľubuje, čo nemôže splniť.

Okolo desiatej sme už boli v Nitre. Už len kúpiť lístky a ide sa. Ešte nám páni majstri dali potrebné inštrukcie a hor sa na autosalón. Ako prvá nám do  očí udrela nová škodovka „VISION D“ a za ňou všetky možné i nemožné automobilové značky sveta.

Zdravie Strelec je v dobrej fyzickej kondícii, avšak musí si dávať veľký pozor na prepracovanosť a vyčerpanie. Strelec je charakteristický rýchlou regeneráciou, veľmi mu pomáha pobyt v prírode. Strelec veľmi reaguje na ochorenia dýchacích ciest, najčastejšie umiera na nehody, úrazy a mozgové príhody.

No okrem áut sme obzerali aj pekné mladé slečny. Veď autá a dievčatá idú jednoducho k  sebe. Každý jeden z  nás chce predsa mať pekné auto i pekné dievča. (V  akom poradí, to necháme na vás .) Keď sme všetko detailne zdokumentovali, boli už takmer 3 hodiny a to bol čas nášho odchodu. No odchod nebol taký jednoduchý, pretože pre nášho spolužiaka, inak chlapca z  dediny, je asi Nitra dosť veľká, a  preto sa k  autobusu nedostavil na  čas. A  tak sme sa ho vybrali hľadať. „Rozdeľme sa na  tri skupiny,“ povedal hlavný inšpektor Michal. Prvá skupina skončila v Kenvele na nákupoch, druhá sa išla ešte pofotiť k  slečnám a  autám a  tá tretia skupinka sa kdesi zapäťkovala . Nakoniec sa čírou náhodou Števo našiel a všetko dobre dopadlo. Spokojne sme vyrazili domov a  hoci sme boli aj trošku unavení, no s autosalónom v Nitre sme boli maximálne spokojní. Záverečné slová pána

Láska a Manželstvo Strelec je znamenie starých mládencov. Toto znamenie je charakteristické tým, že mu nerobí problém samota. Strelec, keď sa raz rozvedie, do nového vzťahu sa len ťažko púšťa. Strelec sa snaží nájsť tú pravú lásku, je romantický a otvorený. Na partnera sa veľmi viaže a rozchod ich veľmi zraňuje.

majstra svedčia o tom, že až do  posledného momentu bolo naozaj veselo. V Dolnom Kubíne totižto pán majster zahlásil: „Chlapci, z Dolného Kubína vám ide spoj z Námestova do Suchej Hory.“ (kolektív 3. A)

11


Udalosti

Úspech študentov III. BC EXKURZIA TRENČÍN Dňa 11. 10. 2011 sa žiaci našej školy zúčastnili tradičnej odbornej exkurzie pod názvom ELOSYS, ktorá sa konala v Trenčín. Zúčastnilo sa jej 46  žiakov, prevažne chlapcov z  odborov: energetika, počítač a  PC siete, no nechýbali aj dievčatá z odboru TAP. Elosys nám ponúkol množstvo zaujímavým informácii z oblasti silnoprúdovej techniky, bezdrôtovej a  zabezpečovacej techniky, výroby dosiek plošných spojov, označovanie vodičov a  množstvo iných zaujímavých noviniek. (Bc. Martin Tomaga)

Zelení nadšenci, študenti III. BC postúpili do finále medzinárodnej súťaže U4energy. Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo v Bulharsku, v hlavnom meste Sofia. Keďže sa slávnostného vyhodnotenia mohol zúčastniť len jeden študent, reprezentant triedy, podujal sa na  túto úlohu Ľubomír Pikna spolu s  pani profesorkou Ficekovou. Odleteli 15. októbra do  Sofie, kde bol pre nich prichystaný bohatý program. Večer sa konalo slávnostné vyhlásenie výsledkov. Umiestnili sme sa v prvej päťke a za Slovenskú republiku sme sa stali víťazmi. Z tejto pätice prebehne ešte jedno hodnotenie, z  ktorého bude nominovaná jedna krajina do  celosvetového finále.

12

Ak by ste sa aj vy chceli zúčastniť tejto skvelej súťaže, ktorá práve začína v tomto školskom roku, neváhajte a  príďte sa opýtať na  podrobnosti. Súťaž prebieha v  troch kategóriach, z  ktorých každá aktuálne reaguje na  celosvetové problémy. Tak

nazbierajte odvahu a prihláste sa aj vy, možno na budúci rok, v októbri 2012, budete práve vy prežívať krásny víkend v európskom veľkomeste. (Ing. Beata Ľubová, Zelení nadšenci)


Udalosti

KomPrax

hh Slovenský inštitút mládeže od 3. januára 2011 realizuje Národný projekt KomPrax – Kompetencie pre prax. Projekt je zameraný na  podporu kvality práce s mládežou, ktorá má napomôcť výchove mladej aktívnej generácie. Súčasťou aktivít bolo zadefinovanie štandardov kvality práce s mládežou tak, aby bolo možné overiť naše kľúčové kompetencie, ktoré sme získali na  aktivitách neformálneho vzdelávania. Tým by sa mali zlepšiť a zvýšiť naše šance na trhu práce. A tak sme sa do tohto projektu zapojili aj my, študenti Spojenej školy. Najskôr sme sa zúčastnili troch víkendových stretnutí v  rôznych hoteloch na  Slovensku, kde bolo veľa jedla, výborná nálada a  to hlavné, učili sme sa, ako organizovať rôzne akcie a podujatia. Učili sme sa ako spolupracovať s rôznymi ľuďmi a ako s nimi komunikovať, čo je to tímová práca a ako sa v nej pracuje, ako dotiahnuť projekt do  takého konca, aby splnil účel, pre ktorý bol navrhnutý. Ďalším krokom bola samotná akcia, ktorú sme mali každý sám, resp. s  ďalšími kamarátmi zorganizovať. Akcie boli napokon rôzne: futbalový turnaj, stolnotenisový turnaj, efektívne využitie priestorov, atď.

Akcia klub Môj projekt som nerealizoval sám, ale v kontakte s ostatnými mojimi spolupracovníkmi – kamarátmi. Zamerali sme sa na málo využité miesto v našej obci. Tieto priestory sme chceli skultúrniť, vylepšiť, aby ich mohli využívať mladí ľudia z našej dediny a aby to tu fungovalo na 100%. Projekt sme neplatili z vlastných peňazí. Tie nám zabezpečila Európska únia v rámci spomínaného školenia mladých vedúcich.

Futbalový turnaj Náš futbalový turnaj bol zameraný hlavne na objavenie mladých talentov a zároveň sme chceli prilákať mladých ľudí, aby si zahrali a výborne sa odreagovali. Hoci počasie nám neprialo, lebo pršalo a  nakoniec veľa chlapcov neprišlo, no náš cieľ sme splnili. Nemuseli sme prejsť ani celé Slovensku či Čechy, talent sme našli. Možno nie taký, čo by šiel do  Las Vegas, ale našli sme malého športovca z našej dediny, ktorý má len 12 a  je celkom dobrý. A azda sme ho aj motivovali, aby sa futbalu ďalej venoval. (Jaroslav Jagnešák, Martin Papala)

Znamenie kozorožec (22. 12. - 20.1.) Kozorožec má pevnú vôľu, zvažuje každý krok a je veľmi opatrný. Kozorožec vie vždy odhadnúť riziko, každý plán ma dokonale prepracovaný a všetko vie dotiahnuť do konca. Kozorožec je konzervatívne znamenie má vytrvalosť, drží sa bokom a veľmi nerád improvizuje. Kozorožec na prvý pohľad pôsobí poddajne, krotko a nenáročne, ale opak je pravdou. Kozorožec je húževnatý, a keď sa odhodlá, tak dosiahne to, čo chce. Kozorožec rieši kritické situácie s chladnou hlavou, stále sa obáva, že ostane bez príjmu. Preto je kozorožec charakteristický tým, že je silne materiálne orientovaný. Ctižiadostivosť kozorožca môže spôsobiť to, že pôjde bezhlavo za kariérou. Kozorožec býva často melancholický, bojí sa toho, čo bude. Zdravie Kozorožec veľmi zle znáša, keď je chorý a má sklony ku reumatizmu. Kozorožec by mal viac športovať, hýbať sa na čerstvom vzduchu. Kozorožec najčastejšie umiera na rakovinu žalúdka a infarkt. Láska a Manželstvo Kozorožec je veľmi zdržanlivý, nie je práve najlepší milenec. Kozorožec nikdy nestráca kontrolu a snaží sa vždy zaujať dominantné postavenie. Kozorožec dlho odpúšťa, tak sa nesnažte kozorožca sklamať.

13


Udalosti

Hľadanie moderátorských talentov Znamenie vodnár (21. 1. - 19. 2.) Vodnár je odhodlaný pracovať pre budúce generácie. Na veci sa pozerajú globálne viac ako lokálne. Vodnár je charakteristický svojím hĺbavým myslením. Sloboda, rovnosť a  bratstvo - vlastnosti, ktoré najlepšie vystihujú charakter vodnára. Vodnár má najexcentrickejšie správanie zo všetkých znamení v horoskope. Vodnár je symbolom všetkého výnimočného, zvláštneho a extrémneho, má komplikovanú povahu a je často zle chápaný. Vodnár miluje všetko nové, je skromný a  ťažko ho niekto presvedčí, aby konal proti svojim zásadám. Vodnár nemá rád autority, ale dokážu kontrolovať svoje nálady. Zdravie Vodnár by mal posilňovať svoju odolnosť  stravou, pobytom na  čerstvom vzduchu a  dostatočný relaxom. Vodnár najčastejšie trpí chorobami obehovej sústavy, bolesťami krku. Vodnárom sa nevyhýbajú ani sexuálnym poruchám. Ľudia narodení v tomto znamení najčastejšie umierajú na srdcový infarkt, bronchitídu a astmu. Každá choroba vodnára posilní do ďalšieho života. Láska a Manželstvo Vodnár priťahuje svojich partnerov svojou  inteligenciou, ale nadovšetko miluje voľnosť. Vodná sa veľmi rýchlo zamiluje a neustále hľadá vysneného partnera, ale nerád vyjadruje svoje city.

Adelu a Pyca už čoskoro nahradí nová moderátorská dvojica zo Spojenej školy. Podobný novinový titulok by nemusel byť v budúcnosti považovaný iba za novinársku kačicu. Spomínaná dvojica, Andrea Telúchová a Matej Stachera, nás o  tom presvedčila na súťaži moderátorov, ktorá sa konala na  regionálnej úrovni pod názvom ORAVSKÝ MIKROFÓN. Predstavili sa v nej žiaci v dvoch kategóriách na  úrovni základných a stredných škôl. Pred skúseným zrakom odbornej poroty nádejní moderátori súťažili v 4 disciplínach, ktoré preverili ich tvorivosť, spontánnosť, pohotovosť a aj jazykové schopnosti. Porota v  záverečnom hodnotení ocenila predpoklady účastníkov uplatniť sa aj v  takej oblasti, ako je svet masmédií. O  umiesteniach nakoniec rozhodovali predovšetkým skúsenosti z podobných podujatí.

14

Aďka si od poroty „vymoderovala“ čestné uznanie a Matejovi Stacherovi uniklo víťazstvo a  postup na  krajské kolo práve o  spomína-

né skúsenosti, získal tak 2. miesto. Našim moderátorom gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu. (Táňa Rosinová)


Udalosti

V krajine veterných mlynov

hh

ných štátoch amerických má viac ako 1.000.000 členov. Od svojho založenia v roku 1961 WWF investoval do viac ako 13.000 projektov v 157 krajinách.

Záhadný názov WWF. Že neviete, čo to znamená? Ani nám táto skratka dlho nič nehovorila, ale kompetentné osoby nás tomu patrične doučili. Takže aj pre tých nezainteresovaných do tejto problematiky (aspoň zatiaľ) WWF Ersze 2011 je Medzinárodná environmentálna súťaž. A ako sme sa tam dostali? Čítajte ďalej a dozviete sa, čo ste doteraz isto nevedeli. Spojená škola v  Nižnej bola začlenená do  medzinárodného projektu WWF Erste spomedzi 177 európskych škôl.

Svetový fond na ochranu prírody World Wildlife Fund (WWF) je známy po celom svete vďaka svojmu logu s pandou. Venuje sa ochrane svetovej prírody a divočiny. Je najväčšou súkromne podporovanou záchranárskou organizáciou na  svete a  v  samotných Spoje-

Školská environmentálna súťaž začala týždennou akadémiou pre žiakov a učiteľov v Rakúsku.  Ekopedagógovia WWF a  rôzni experti na  ochranu prírody predstavili prostredníctvom workshopov a rozličných outdoorových aktivít žiakom a  ich učiteľom témy projektov: Ekologická stopa – globálne vplyvy konzumného spôsobu života, Dunaj – európske záchranné lano, Aktívne občianstvo – mobilizácia a  motivácia ostatných. Program zahŕňa aj projektový manažment, teambuilding a public relations. Čas na  vypracovanie a  realizáciu projektov majú žiaci do konca školského roku. Nápady na projekty a ich realizácia závisí výlučne od kreativity žiakov a môže sa pohybovať od vystúpení pouličného divadla či výstavy, alebo sériou prezentácií v  tlačových médiách,  až po akčné plány pre školy. Našu školu reprezentovala p.p. Krúpová so študentom z I. C , Petrom Ľubom. (Ing. B. Ľubová)

Znamenie ryby (20. 2. - 20. 3.) Ryby majú z každého znamenia niečo. Majú šiesty zmysel a neuveriteľnú predstavivosť. Ryby dokážu dokonale pochopiť ostaných, ale pochopiť sami seba majú problém. Ryby sa vedia dobre prispôsobiť. Často robia veci len preto, aby sa páčili ostatným. Ryby patria ku najopatrnejším znameniam sú často až príliš opatrné. Ryby sa stávajú často obeťami podvodníkov, svoje prehry prijímajú odovzdane a nie sú schopné riešiť problémy. Ryby často podliehajú alkoholu, sú závislé na svojom okolí, žijú vo svojom vnútornom svete, do ktorého je ťažké preniknúť. Ryby potrebujú vernosť partnera, aby sa im navrátila sebadôvera. Ryby by ste si mali vážiť, lebo sú kedykoľvek pripravené vám pomôcť. Nerozhodná ryba je považovaná za okúzľujúcu a príťažlivú. Zdravie Ryby sú veľmi krehké znamenie a často trpia rôznymi chorobami. Častejšie môžu trpieť chrípkami, nachladnutím a zápalmi pľúc. Ryby by sa mali vyhýbať extrémom stres a depresie, sú pre ich organizmus veľkou záťažou. Ryby by mali častejšie športovať. Najčastejšie umierajú na nehody, úrazy a rakovinu. Láska Ryby sú znamenie stvorené pre lásku nadväzujú známosti kedykoľvek a kýmkoľvek na svojom partnerovi vnímajú len to dobré. Ryby sú veľmi závislé na ľuďoch a svojom okolí.

15


Finančné okienko

„Pre – assessment“ Št udenti IV. AE zisťovali úroveň svojich vedomosti z oblasti: 1) plánovania svojich výdavkov 2) orientácie v  oblasti hypotekárnych zmlúv.

Výsledky testovania Na základe modelových situácii zvládli test: Výpočet finančných možností nasledovne: Tretina študentov mala 80% a viac %-nú úspešnosť, 14 študentov dosahovalo úspešnosť od 60% do 80%, približne 5% testovaných dosiahlo úspešnosť len 20%. Test Orientácia v  oblasti hypotekárnych zmlúv, poukázal na potrebu ďalšieho vzdelávania v tejto finančnej téme. (Ing. Beata Ľubová)

Platobné karty áno alebo nie? Chcela by som vás oboznámiť s jedným skutočným príbehom, o ktorom som sa dozvedela z  časopisu Dobrá škola a  veľmi ma zaujal. Veď posúďte sami... Manželský pár sa rozhodol preskúmať výšku poplatkov v spojitosti s vedením svojho bežného účtu. Zistili, že

16

používajú balíček služieb za poplatok 5 eur, okrem toho platia 2 eura za preberanie výpisov. Paradoxom bolo, že balíček prakticky nevyužívali – on dostával výplatu v hotovosti, v hotovosti platili aj rôzne pravidelné výdavky, vôbec nemali zriadené trvalé príkazy ani inkasá. To znamená, že za rok zaplatili za balíček a výpisy až 84 € (12*(5+2)). Ďalším zistením bolo, že využívajú aj povolené prečerpanie bežného účtu, čo je vlastne úver. Banka im dala rámec na  prečerpanie vo výške 3000 €, ktorý prakticky vždy využívali, lebo ním financovali bežné výdavky, na ktoré by inak nemali. Povolené prečerpanie bolo úročené úrokovou sadzbou 15% p.a., čo je „nekresťanské”. Najmä ak prihliadneme na fakt, že boli dlhoročnými klientmi banky a všetky úvery splácali riadne a včas (okrem spomenutého prečerpania splácali ešte hypotéku na  dom). Najzávažnejším zistením však bolo, že vo februári 2011 im banka jednostranne znížila úverový rámec z 3000 € na 300 €, o čom neboli informovaní. Od  tej chvíle bolo len 300 € úročených sadzbou 15% p.a. a  všetko nad 300 € bolo kvalifikované ako nepovolené prečerpanie bežného účtu a ku základnému úroku (15%  p.  a.) sa im ešte pripočítal sankčný úrok vo výške 9% p.a.! Keď to spočítame, 2700 € sa ocitlo v „nepovolenom“

prečerpaní za 24% p.a. Ročný úrok z tejto sumy je viac ako 600 €. Zákerné na tom bolo, že úroky sa účtovali mesačne, preto si ich obludnosť dlžníci neuvedomovali.

Pozor na rôzne balíky služieb, ktoré banky ponúkajú, môžu byť pre vás zbytočné, dobre si rozmyslite, či ich budete využívať. Buďte obozretní aj pri prečerpaní povoleného úveru na bežnom účte, platíte ešte vyššie úroky! Svoje vedomosti z  oblasti financií si môžete otestovať prostredníctvom kvízov, na zaujímavej webovej stránke www.dolceta.eu. Na výber máte tieto okruhy : - Bežné rodinné nákupy - Darcovstvo a filantropia - Využívanie platobných kariet - Rozpoznanie podvodu, hazardné hry - Základný princíp fungovania pôžičiek - Potrebujem si požičať na  auto... Od koho? - Chceme bývať v novom.... (Ing. Beata Ľubová)


Ušami Lukáša Ragulu

Dubstep, Real steel

hh

18 vecí, ktoré sa dejú KAŽDÚ MINÚTU

Dubstep Zdravím vás moji čitatelia! Každé vydanie Gaudeamusu prináša veľa zaujímavých článkov a inak tomu nebude ani tento rok. Ja Vás budem opäť „kŕmiť“ článkami o hudbe.

Narodí sa 250 detí, z toho 113 príde na svet do chudoby a 15 s vrodeným defektom.

Ako prvý štýl na odstrel som si zobral Dubstep. Dubstep mnohí určite poznáte, je to nový štýl, ktorý sa čoraz viac rozvíja. Môžete ho počuť už aj v reklamách, veľa tanečných skupín kombinuje pesničky, na ktoré tancujú, práve s Dubstepom.

Priemerný človek zarobí 0,013 amerického dolára, zatiaľ čo Oprah Winfrey si pripíše na účet 523 dolárov. V USA sa uskutočnia 3 násilné prepady a ukradnú sa 2 autá. Na Zem dopadne 360 úderov blesku.

Tak teda, čo to vlastne dubstep je? Dubstep pochádza z Londýna. Názov sa začal používať v roku 2002, keď ho tak pomenovali na titulných stránkach časopisov. Ak si myslíte že to je DnB, tak sa mýlite, dubstep oproti klasickému

Drum and Bass obsahuje silné basy, zvuky, ktoré pripomínajú rozbíjanie tanierov a párenie mačiek. Ale celkom k tejto hudbe sedia remixy známych piesní, v ktorých spievajú hlavne ženy. Samozrejme, záleží od vášho vkusu. Dubstep je tanečný štýl hudby, ale tancovať do rytmu pesničiek je dosť zložité. Najviac sa k  tomuto štýlu hodí poppin. Rád by som ešte spomenul zopár tvorcov tejto hudby a tými sú: Skrillex, Dubsidia, Borgore a  pod. Ak si chcete na internete nájsť kvalitný dubstep, hľadajte Dubsidia-Kill Humans. Čisto len moje odporúčanie. Tempo dubstepu je okolo 138-142BPM. (Lukáš Ragula)

Planéta čelí 5 zemetraseniam. Vyhodí sa 54 850 kilogramov nedotknutého jedla. Vyprodukujeme 432 175 kilogramov odpadu. 9 ľudí sa nakazí vírusom HIV.

Real Steel Scenár: Leselie Bohem a John Gatins Štúdio: Walt Disney Charlie Kenton býval profesionálny boxer, kým ho v  ringu nevystriedali dvojmetrový a tony vážiaci multifunkčný roboti. Je bez peňazi tak sa snaží zarobiť ako vie, začne hľadať v odpadkoch všetko, čo by sa dalo použiť na  zostrojenie robota schopného k  boju. Pri tom mu pomáha jeho syn Max ktorí sa na otca hnevá. Pre Charlieho je konštrukcia robota je posledná možnosť ako sa vykopať z dlhov a priblížiť sa k synovi. Po výrobe robota sa Charlie a  Max začnú zapájať do  nelegálnych zápasov robotov. Ich robot prehráva avšak Maxov nápad to môže zmeniť. Charlie začne učiť robota techniky Boxu.

107 ľudí zomrie, 18 z nich na hlad. Zomrú 3 používatelia Facebooku. Zjeme 971 kilogramov popkornu. Upečieme 21 000 kusov pizze. Kúpime si 954 mobilných telefónov. Niagarskými vodopádmi pretečie 2 839 058 litrov vody. Pošleme via ako 168 miliónov e-mailov. Aktualizujeme 695 000 statusov a  vyprodukujeme 510 040 komentárov na Facebooku. Google zaznamená viac ako 695 000 vyhľadávacích príkazov.

Na YouTube pribudne 600 videí. (Zdroj: magazin. atlas.sk)

(Lukáš Ragula)

17


Mikroblog

Hrdosť nesie číslo 38 1.) Elektrické kreslo vynašiel zubár 2.) Človek počas svojho života žmurkne 20 000 000 krát. 3.) Novorodenec človeka má 300 kostí, dospelý ich má 206. 4.) Ľudské srdce udiera 100 000 krát za deň. 5.) Krtko vykope tunel dlhý 10 metrov za jednu noc. 6.) V  priemere sa človek zasmeje 15 krát za deň. 7.) Delfín spí s otvorenými očami. 8.) Človek počas svojho života skonzumuje cca 27 180 kg jedla, čo je rovné váhe šiestich slonov. 9.) Stehenná kosť je pevnejšia ako betón. 10.) Astronauti v  kozme nemôžu plakať pretože tam nie je gravitácia, takže im nepotečú slzy. 11.) Leonardo Da Vinci vynašiel nožnice.

18

Kedysi som objavila perfektnú stránku s množstvom prezentácií na  rôzne témy. Medzi nimi bola jedna, ktorej autor prirovnal ľudský život k ceste vlakom. Ako každý z nás stojí na svojom nástupišti a čaká na svoj spoj. Niekde nastúpi a inde zas vystúpi. Počas cesty si nájdeme nejaké miesto v niektorom z kupé, kde už sedia iní ľudia. Niekedy sú miesta okolo nás prázdne a inokedy sa na nich vystrieda mnoho ľudí. Občas si vedľa nás sadne niekto, kto sa stane nášmu srdcu blízky i keď ho poznáme len veľmi krátko. Cesta týmto vlakom má pre každého jedinca odlišné trvanie, preto sme toľkokrát zaskočení, že náš spolusediaci vystúpi skôr, ako sme čakali.

7. septembra z tohto spoločného vlaku náhle vystúpil človek, ktorého meno pre ostatných cestujúcich nebolo cudzie. Po jeho odchode sa rozbehli debaty, v  ktorých sa bili všemožné názory. Mnohí boli zdrvení, iní nechali ticho tiecť svoje slzy, niektorí sa čudovali smútku ostatných. Úlohou redaktora časopisu je predovšetkým nezaujato vnímať rôznorodosť ľudských postojov a potom z nich vyvodiť istý záver, ktorý sa, prirodzene, s  nimi nemusí zákonite zhodovať. Mňa, ako jedného z cestujúcich, sa život Pavla Demitru bytostne nedotýkal. A  predsa ma toho dňa zavalil nepríjemný pocit neistoty a trochu aj smútku, ktorý dopadol ako balvan valiaci sa z prudkého zrázu. Slováci. Na internete som si vyhľadala skupinovú charakteristiku nášho národa. „Slováci – národ nie veľmi početný a taktiež nie veľmi starý, vlastne národ ešte nedospelý. Veľmi pohostinný, pracovitý, uniformný (naprogramovaný na staré zvyky), intolerantný, teda neschopný pochopiť niekoho iného, odlišné rasy, ich zvyky, vierovyznanie,... Národ hrdý, národ do-

statočne sebavedomý na presadzovanie svojich názorov, práv, nápadov a svojho životného štýlu.“ Po  mnohých vyjadreniach na  adresu Pavla Demitru a  po  prečítaní si vyššie uvedených riadkov mám nutkanie k  nim pripísať ešte jednu, nie veľmi pozitívnu vlastnosť – pokrytectvo. Jeden z výrazov, s  ktorým pre jeho silný negatívny význam, treba pracovať len veľmi opatrne. Prečo teda nie je vynechaný z toho článku? Rok 2002 priniesol Slovensku titul Majster sveta v zimnom hokeji. Tie dni sa niesli v  ohlušujúcom kriku „SLOVENSKOOO“ od  všetkých nadšencov a na moje prekvapenie aj antinadšencov pre šport. O  dva roky neskôr som však mala možnosť z  tých istých úst počuť len samé nadávky a nie práve pozdvihujúce poznámky adresované našim hokejových chlapcom. Toto je ale len krátky úsek upozorňujúci na prelietavosť nášho národa. Možno by to celé nebolo pre mňa tak pohoršujúce, nebyť skutočne pozoruhodných reakcií na smrť jedného z našich najväčších legiend slovenského hokeja. „Nevzrušujte sa, bol to len človek, ako každý iný.“ „Mám už toho plné zuby. Všetky vaše trúchliace komentáre, čo máte vyvesené na nástenkách, si môžete aj s celým Demitrom ..., idete sa z neho pos***“ Chýba nám národná hrdosť. Presne tá, z ktorej sa smejeme, keď sledujeme národy, ktoré s  pýchou vypínajú hruď a zborovo a nenútene spievajú svoje národne hymny – oni sú majstrami sveta všade, kam prinesú svoju národnú hrdosť, kým my... Skutočne nedospelý národ, ktorý pohŕdavo hľadí na národnú zástavu vyvesenú v  každej triede našej školy, ktorý sa „nevzrušuje“ nad stratou legendy, ktorý mu ani nezakýva na rozlúčku. (ANdry)


Hlási sa parlament

Prídete???

hh

Práva študentského parlamentu:

Dáš si?! Chceš zapadnúť alebo chceš byť in? Zapáľ si s nami. Nedá sa prehliadnuť, že mnoho našich študentov rieši problém, ako sa dostať zo školy, alebo zapáliť si tak, aby z toho nebol problém. Bezstarostne si zapáliť svoju cigaretku a  vychutnať si ju až do  posledného potiahnutia. No nie vždy to tak je. Snažíme sa dostať mimo školy čo i len na pár minút. No nie je možné dostať sa cez prestávku von bez toho, aby sme sa nenápadne prešmykli okolo vyučujúcich, ktorí majú dozor. Niektorí z nás si dajú tú námahu a  napíšu uvoľnenie alebo sa snažia obmäkčiť profesorov. (V  niektorých prípadoch to nepripadá do  úvahy.) Snáď je to dôkaz toho, že keď držíme horiacu cigaretu v  ruke, potiahneme si a následne vydýchneme, niečo si tým dokazujeme. Možno v tej chvíli mimo všetkého sa nás nič netýka. V mnohých prípadoch ide o to, že keď je príležitosť, aby sme niekam zapadli, urobíme preto čokoľvek a  tak si zapálime i  napriek tomu, že je to len preto, aby sme mali pocit, že konečne niekam patríme. No častokrát je to omyl. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo ste si zapálili alebo prečo ste vlastne vložili zabalený kus papierika do úst? K čomu toto všetko vedie a  načo to bolo vlastne dobré? Vyhadzujeme za  to peniaze, ktoré sme v mnohých prípadoch ani sami nezarobili. Na toto naše „šťastíčko“ museli drieť naši rodičia, ale to pre nás nie je až také podstatné, veď tu predsa ide o naše potešenie a sebauspokojenie. Onedlho nás čaká to isté čo ich. Budeme „veslovať“ s  ostatnými otrokmi a  potom si dobre rozmyslíme, za čo dané peniaze vyhodíme. (Barbora)

1) podávať návrhy na skrášľovanie tried, chodieb, areálu školy a hodnotiť estetiku tried, 2) organizovať rôzne akcie a  súťaže, napr. imatrikulácia, Mikuláš, dobročinné akcie,... 3) hlasovať na zasadnutí školského parlamentu, 4) byť volený do funkcií v školskom parlamente, 5) byť informovaný o  všetkom, čo priamo súvisí s  činnosťou školského parlamentu.

Povinnosti školského parlamentu: 1) zúčastniť sa zasadnutí školského parlamentu, Ako v predchádzajúcich rokoch, tak aj tento rok na našej škole funguje študentský parlament. A keďže naši mladí, „malí“ nováčikovia ešte poriadne netušia o čo ide, ponúkame im krátku charakteristiku našej spoločnej organizácie.

Čo je študentský parlament? Študentská rada je iniciatívnym a pomocným orgánom vyjadrujúcim záujmy študentov v  oblasti výchovy a vzdelávania na našej škole. Jej členmi sú žiaci, ktorí pracujú spoločne s  jedným učiteľom, konkrétne s p. p. Karin Kakačkovou.

2) aktívne sa podieľať na činnosti školského parlamentu, 3) riadne vykonávať funkcie a úlohy, ktorými bol poverený. Ak ti nie je ľahostajný život tvojej triedy, tak príď medzi nás, veď nikto predsa nechce, aby sa o  nás rozhodovalo bez nás. A okrem iného, je tu aj veľa zábavy, ulievania a perfektných ľudí. Nikto z nás nie je taký šikovný, ako sme všetci spolu. (Študentský parlament)

Ako funguje študentský parlament? Študentský parlament sa schádza aspoň jedenkrát za týždeň (v  pondelok o 12,00 v knižnici cudzích jazykov) alebo podľa potreby zasadnutia.

19


Tam, kde bývame

Zákamenné 12.) Za jeden rok sa vytlačí viac Monopoly peňazí ako reálnych.

Zákamenné teraz prechádza veľkými zmenami. Okrem toho, že rekonštruujú mosty, na mape sa objaví aj nový kruhový objazd a kvetmi vykvitnutý park.

13.) Komár má zuby.

Ak by ste prišli do obce kvôli zábave, určite by ste mali cez zimu navštíviť dva lyžiarske vleky a to 1500m Kýčera a vlek 800m na vrchu Prípor. Cez leto sú tu organizované rôzne akcie, ako napr. Dni obce, MotoCross, koncerty...

14.) Vačšina rúžov obsahuje rybie šupiny. 15.) Jedna štvrtina kostí v ľudskom tele sa nachádza na nohách. 16.) Tučniak dokáže vyskočiť 2 metre do výšky. 17.) Arašidy sú jednou zo zložiek dynamitu. 18.) Slimák má 4 nosy. 19.) Priemerný človek má 1 460 snov za rok. 20.) Planéta Zem váži okolo 6 588 000 000 000 000 000 000 000 ton. 21.) Najmladší rodičia mali 8 (muž) a  9 rokov (žena) a  bývali v roku 1910 v Číne. 22.)6. Coca-Cola bola pôvodne zelenej farby. 23.) V  priemere žijú praváci o 9 rokov dlhšie ako ľaváci.

20

Zákamenné, táto krásna malebná dedinka leží v severozápadnej časti Hornej Oravy. Patrí do Chránenej krajinnej oblastia vďaka svojej rozlohe 42 902 km² sa môže pýšiť tým, že je najväčšou obcou na Orave. Dedina bola založená počas dožinkov na svätého Jakuba dňa 28. júla 1615. Zákamenné susedí s Oravskou Lesnou, Novoťou, Lomnou, Brezou, Krušetnicou a s Ujsoly v Poľsku. To, čo by si mal človek najviac ceniť na tejto dedine, je hlavne zákamenská kalvária plná duchovného naladenia či kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1901, ktorý je jeden z mála dvojvežatých kostolov na Orave. Kvôli veľkej rozlohe dediny a dostatočnému počtu obyvateľov bol roku 2000 postavený aj druhý kostol Svätého Jozefa. Ten tiež

skrýva v sebe krásne práce šikovných rezbárskych rúk ako napríklad ukrižovaného Ježiša v nadľudskej veľkosti alebo Pannu Máriu obklopenú hviezdami. Pýcha spočíva aj v tom, že je rodnou dedinou biskupa Jána Vojtaššáka, vďaka ktorému dnes jestvuje základná škola. Na obecnom úrade sa nachádza aj jeho pamätná izba.

Do tejto dediny sa vždy rada vraciam, pretože sa tu skrývajú naozaj zaujímaví ľudia. Veď je tu z čoho vyberať, veď nás je viac než 5180 obyvateľov. Ak však prídete niekedy aspoň nakuknúť do Zákamenného, nemalo by vás určite prekvapiť to naše pravé goralské nárečie, ktoré sa pomaly vytráca z  úst mládeže. Toto nárečie je vlastne poľského pôvodu a vyznačuje sa hlavne tým, že namiesto dz, ť sa používajú dž, č napr. džedžina - dedina, džeči - deti, grač - hrať, robič – robiť, atď. Ani vo výslovnosti s, z a š, ž niet výraznejších rozdielov, no vyskytujú sa však v iných postaveniach ako v slovenčine, napr. šače - siatie, šedľak - sedliak , žimny - zimný a pod. Či už vás pohltí odlišná reč alebo svieži horský vzduch, jedno je však iste: Som veľmi rada, že žijem v  tejto skromnej i  pokornej dedine, no plnej ľudí s veľkým optimizmom. A kto mi neverí, nech si to overí. (Mirka Koleňová)


Román na pokračovanie

Mlčanlivý krik

hh

v stovkách každodenných situácií, v ktorých som si trúfal ju pred niekoľkými rokmi uprene pozorovať. Aspoň aké-také potešenie mi prinášalo zistenie, že mi v pamäti zostali fotografie, ktoré si kedykoľvek v  záchvate duševného žiaľu s pocitom osamelosti môžem premietnuť. Mal som pocit, že sa už z  toho nedostanem, že budem potrebovať tie nástroje, ktoré dostanete na znovuzrodenie vášho nádychu, pretože ste sa rozhodli urýchliť svoj prechod na druhú stranu. Foto: Ryuk Opäť je jeden z tých dní, keď sa mi žije o  niečo ťažšie. Vzduch je priotrávený, ťažký... Myšlienky sa otáčajú okolo doterajšieho života a preberajú si ľudí v ňom. Nebolo veľa tých, na ktorých mi naozaj záležalo. Premávali sa v mojom živote rôzne tváre, mladé, staršie, ale aj tie najviac poznačené životom. Myslím tým ľudí, ktorí moju osobnosť natoľko sformovali, až som bol rád, že som si na ňu zvykol. Vyhovovalo mi miesto milujúceho a  milovaného partnera a taktiež som bol stotožnený s postom zanedbaného dieťaťa mojich rodičov... Často preležím takýto deň v posteli, kde na mňa dolieha neurčitosť toho všetkého. Požiera ma pomaly spolu s ľútosťou a snáď niekde vo vnútri dúfam, že to raz zhltne i bolesť zrád mojich i  spáchaných na mne, že potom jednoducho vstanem a  ono to bude preč. Avšak čo i  len kúsok naivity vo mne sa zmení na hŕbu výčitiek. Neprítomnosť blízkeho človeka som si uvedomil v deň návštevy miesta, ktoré som mohol bez ťažkostí nazývať vlastným domovom. Teraz už opustené miesto, kde som prvýkrát

uzrel svetlo sveta. Tam, kde som sa dokonca naučil jazdiť na ledva idúcom rozvŕzganom bicykli, ale predsa naučil... To som v danú chvíľu pokladal za moju najdôležitejšiu aktivitu. Až teraz som si uvedomil, že som si nedával vysoké ciele. Ten príval rôznorodých spomienok mi vyrazil dych. Stál som pred zhrdzavenou bránou a hľadel na staré tehly neobývaného domu. Vietor zdvíhal opadnuté lístie a  rozložil ich po dvore. Vysoké stromy ovocia už dávno nemali žiadne plody,  ktorých som sa ako malý chlapec veľakrát prejedol. Začal som prenikavo pociťovať veľké prázdno, ktoré tu po babičke ostalo. Nemala ani sedemdesiat a  už jej zhrbené telo neputuje v  dave žijúcich duší. Jej drobná postava sa nikdy nesťažovala na zdravotné problémy tak ako jej rovesníčky, a  predsa ich opustila o čosi skôr. Správa o jej smrti ma zaskočila a  zároveň hodila na kolená. Nemohol som sa vyrovnať s  faktom, že prítomnosť smrti mi dýcha na chrbát skrze mojich blízkych. Starší človek z môjho života, ktorý kypel láskavosťou, zišiel z tohto sveta neprávom. Svoju ochotu pomáhať si ponechala

Nie, nie, nie som slabá povaha, žeby ma každá smrť zasiahla ako otcovská facka za absenciu v  škole. Nie, bolo to len jedno z období, kedy by som svoje telo najradšej opustil. Sledoval by som z veľkej výšky nesmiernu biedu v  rozvrátených rodinách i luxus detí v bohatých príbytkoch lúpežníkov, ktorí si hovoria podnikatelia. Obdivoval by som modrú krásu oceánov a plával by som s delfínmi. Mával by som okrídleným kolegom. Bol by som svedkom obsahu klinickej smrti, dokázal by som byť  na  moment v  očiach novonarodeného, stál by som pri ilúzii umierajúceho. A toto všetko by som zvládol za jeden obyčajný deň nás smrteľníkov... (Ryuk)

21


Šport

Cezpoľný beh 24.) 10% ľudstva sú ľaváci. 25.) Vedci objavili: keď muž má dlhší prsteník má menšiu šancu dostať infarkt. 26.) Okolo 50% američanou je každý druhý deň na diete. 27.) Čím si starší, tým tvoje oči majú slabšiu farbu . 28.) Tučniaci môžu premeniť slanú vodu na sladkú. 29.) Je ľahšie nájsť zlato, ako vyhrať lotériu. 30.) 1 mil. dolárov v 1 centovkách váži 246 ton. 31.) Švédi majú najmenej vrážd každoročne. 32.) 40% žien už hodilo topánku po mužovi. 33.) Búchanim hlavy o  stenu za hodinu spáliš 150 kalórií. 34.) Pečivo amerických fastfoodov obsahuje látku využívanú aj na  výrobu podrážok na topánky. 35.) Najdlhšie lyže sú dlhé 534 m a lyžovalo na  nich 1043 ľudí.

22

Máme tu nový školský rok a s ním množstvo športových súťaží. Ako každoročne aj teraz ich rozbiehajú naši vytrvalci, a to na cezpoľnom behu základných a stredných škôl v Zuberci. Chlapci absolvovali krátku bežeckú prípravu v  areáli lyžiarskeho vleku Uhliská. Z tých najlepších sme vytvorili reprezentačnú trojicu v zložení: Ľubomír Pikna, Jozef Vraňák III. BC a  Matúš Briš III. C. Výber sa ukázal ako dobrý, keďže naši borci obsadili v konkurencii ďalších troch škôl druhé miesto. Na víťazov GMH Trstená stratili len dva body, čo je naozaj veľmi tesné, tretia bola SOŠ lesnícka Tvrdošín so stratou na našich až 8 bodov. Celkové poradie je teda:

1. GMH Trsten 2. SŠ Nižná 3. SOŠ lesnícka Tvrdošín 4. Gymnázium Tvrdošín Chlapcom gratulujeme a veríme, že na budúci rok sa na 4,5km trať rozbehnú opäť a zaútočia na tú najvyššiu priečku. (Mgr. Holubčíková)

Postup unikol o vlások... Dňa 13. 10. 2011 sme organizovali na  futbalovom ihrisku v  Nižnej OK SŠ vo veľkom futbale. Zúčastnilo sa ho 5 chlapčenských družstiev a 2 dievčenské družstvá. Medzi dievčatami sme zastúpenie nemali, po  jednoznačnom víťazstve sa teda tešili baby z  gymnázia Tvrdošín. U  chlapcov to boli veľmi vyrovnané zápasy, kde nakoniec v  skupinách postúpili najlepšie dve družstvá, medzi ktoré sa dostali po veľmi dobrých výkonoch aj naši študenti zo Spojenej školy Nižná. Bohužiaľ, vo finále nám šťastie už tak neprialo, aj keď sme boli jednoznačne lepším družstvom na ihrisku. Zahodili sme niekoľko šancí, k tomu aj pokutový kop a myslím si, že keby sme hrali až do rána, gól by sa nám aj tak nepodarilo streliť. Nanešťastie, aj takéto zápasy bývajú. Chlapcov treba za odvedenú výkony pochváliť a poďakovať im za vzornú reprezentáciu školy. Našu školu reprezentovali: Andrej Gorek (I. AM), Jakub Latka (II. AU), Jozef Janotík (II. BC), Ľubomír Pikna, Martin Papa-


Šport

hh la, Jozef Vraňák všetci (III. BC), Dávid Poláček, Michal Kováč obaja (III. A), Matúš Romaňák (III. AM), Martin Zmrazek (III. AU), Štefan Baraniak (III. C), Marek Vavrek (III. J), Juraj Maslo (IV. A), Július Tomašák (IV. B) a Patrik Gembala (IV. C). (Mgr. Jaroslav Daňa)

Školský stolnotenisový turnaj Školský stolnotenisový turnaj má v našej škole už dlhoročnú tradíciu. Je vždy prvým školským turnajom. Na tento ročník sa nám prihlásilo 21 chlapcov a 5 dievčat. Chlapci hrali v  štyroch skupinách systémom každý s  každým. Z každej skupiny postúpili do finálového zápolenia dvaja najlepší. Títo hrali

opäť rovnakým systémom. Favoriti súťaže, bratia Stašovci a Martin Zmrazek, boli vopred známi. Báli sme sa, že to ostatných súťažiacich trochu odradí, ale opak bol pravdou, náš stolnotenisový top trojlístok bol pre ostatných výzvou. Videli sme množstvo zaujímavých zápasov a myslím, že si všetci súťažiaci naozaj dobre zahrali. Po  štyroch hodinách sa rozhodlo takto:

36.) Na zlízanie lízatka je treba priemerne 143 líznutí. 37.) Najstaršia akvarijná rybička sa dožila 42 rokov. 38.) Najstarší slimák sa dožil 1 rok a šesť mesiacov.

1. Milan Staš II. A, 2. Tomáš Staš II. A, 3. Martin Zmrazek III. AU. V dievčenskej kategórii zabojovali naše najlepšie športové všestálice Krajewska N. Ragulová L., ktoré ešte nevynechali ani jeden stolnotenisový turnaj, odkedy nastúpili do našej školy. Prvé miesto si odniesla Nikoleta Krajewska IV. AU, druhé miesto Lucia Ragulová IV. AU a tretia skončila Jana Klocháňová z I. AU. Víťazi z oboch kategórií postupujú na okresné kolo a naše chlapčenské nádeje sa okrem toho zúčastnia stolnotenisového preboru, ktorý sa bude hrať na našej škole 27. októbra a zúčastnia sa ho školy z celého Žilinského samosprávneho kraja.

39.) Človek denne priemerne povie viac ako 4800 slov. 40.) Havajská abeceda má len 12 písmen. 41.) Pštros má väčšie oko ako mozog. 42.) Zapalovač bol vymyslený ešte pred zápalkami. 43.) Golfová loptička má 360 bodiek. 44.) Každú sekundu je v zubných ordináciách po celom svete vytrhnutích 17 zubov. Za rok to dáva úctyhodných 528 miliónov zubov.

(Mgr. Holubčíková) 45.) Prvý suspenzor bol v hokeji použitý už v roku 1874. Ale prvá helma až v roku 1974. 46.) McDonald‘s otvára ďalšiu stravovaciu prevádzku po celom svete v priemere každé 4 hodiny.

23


Tvorivý tvor vytvor výtvor

Môj domáci miláčik 47.) 98% ľudí pri písaní veľkého písmena použije ľavý Shift miesto pravého. 48.) Podľa Guinnessovej knihy rekordov je najlepším herným hrdinom Mario. 49.) Priemerný človek, ktorý prestal fajčiť, vyžaduje o 1 hodinu menej spánku. 50.) Stálo 7 miliónov dolárov postaviť slávny Titanic. Produkcia fi lmu vyšla o čosi drahšie - 200 miliónov dolárov. 51.) Somáre zabijú ročne viac ľudí ako letecké havárie.

Nový rok, nové číslo a nová súťaž pre vás. Ako je už zvykom, my zadáme tému a  vy posielate. Jednoduché . Téma tohto čísla znela: „Domáce zvieratko.“ Stačilo odfotiť psíka, mačičku,  „mladšieho  súrodenca“ a  zaslať k  nám. Našou úlohou bolo iba vybrať 3 najkrajšie fotky. Na poslednú chvíľu sa dogúľali obrázky, na ktoré sme tak dlho čakali. Veríme, že aj vy ostatní sa necháte inšpirovať a  nabudúce sa i  vy zapojíte. A  my ostatní tlieskame našim výhercom. 1. miesto - Simona Šindlerová  IV. AU foto: saninka-slaninka.

52.) Srdcový kráľ je jediný kráľ, ktorý nemá fúzy.

2. miesto - Veronika Makúchová III. T foto: šteniak hugo.

53.) Venuša je jediná planéta, ktorá sa točí v smere hodinových ručičiek.

3.miesto -Katarína Lužbeťáková III. T  foto: Endy.

54.) Jablká, vôbec nie kofeín, sú ráno pri prebúdzaní najúčinnejšie.

(Gaudeamus)

55.) Prvý majiteľ tabakovej spoločnosti Marlboro zomrel na rakovinu pľúc. 56.) Kravu možno viesť hore schodmi, ale nie dolu. 57.) Kvákanie kačky nemá ozvenu.

3. 24

1.

2.


Očami Andrey Nákačkovej

Veronika sa rozhodla zomrieť

hh

Foto: Ryuk Počas svojej stužkovej, ktorú sme ako trieda z gymnázia strávili v Chorvátskej Kraljevici, ma moja stále veľmi dobrá priateľka nevedomky zoznámila s týmto brazílskym spisovateľom. Aj preto, hoci tento článok možno nikdy nebude čítať, by som jej ho chcela venovať. Tebe, Eva, pretože máš stále tú schopnosť, dotknúť sa mojej duše. Na úvod: Paolo Coelho nepatrí práve k svetovým autorom, hoci jeho knihy sú prekladané do mnohých jazykov. Ale to ešte zo spisovateľa nerobí svetového. Každopádne, kniha Veronika sa rozhodla zomrieť je práve jedna z tých, ktorú sa oplatí vziať do rúk a prečítať ju na  jeden dúšok, či už človek knihy miluje alebo nie. V tomto ohľade nie je spomínaná kniha limitovaná. Príbeh: „Dňa 11. novembra 1997 sa Veronika rozhodla, že – konečne! – prišiel čas spáchať samovraždu.“ Vďaka tejto prvej vete je kniha schopná svojho čitateľa pohltiť a  po  celé trvanie príbehu ho držať v napätí. Pri odhaľovaní Veronikinho života sa nevie-

te dočkať, čo prinesie ďalšia stránka. A nečakaný koniec odhaľuje skutočnú zápletku celého príbehu, po  ktorého odhalení sa čitateľ nemôže zdržať prekvapeného úsmevu. Príbeh predkladá otázku týkajúcu sa hranice medzi šialenstvom a  zdravým rozumom, medzi odlišnosťou a  normálnosťou, medzi tým, čo je správne a čo nie. Popri živote a problémoch hlavnej hrdinky je čitateľ zoznámený s  životmi niektorých ďalších pacientov – Zedka trpiaca depresiou, advokátka Mari s  panickým syndrómom, schizofrenik Eduard a  v  neposlednom rade doktor Igor a jeho plán liečby. Zaujímavosti: Autor sám strávil nejakú dobu v podobnom zariadení po tom, ako sa jeho rodičia obávali o synovu budúcnosť a robili si starosti kvôli spoločnosti ľudí, s ktorou trávil veľa času. Zmienku o  tejto skúsenosti možno nájsť priamo v texte. Kniha vyšla v Brazílii v auguste 1998 a už v októbri sa o témach ako depresia, panický syndróm, samovražda, diskutovalo na  seminári s  celoštátnym ohlasom. 22. januára senátor Eduardo Suplici presadil schválenie zákona, ktorého návrh bol v brazílskom kongrese už desať rokov a  ktorý zakazuje svojvoľne dať niekoho zatvoriť na psychiatriu.

Nevracala sa jej len pamäť, ale aj osobnosť, túžby a vlastný postoj k životu. Myšlienka na samovraždu, v to ráno zdanlivo pochovaná pod vrstvami sedatív, sa znova vynárala na povrch. - Veronika nenávidela všetko, no predovšetkým svoj doterajší spôsob života – že v sebe nikdy neobjavila stovky iných Veroník, ktoré boli inteligentné, bláznivé, zvedavé, odvážne, schopné riskovať. - Už ste si niekedy predstavili svet, kde by sme nemuseli opakovať každý deň to isté? - Každý človek má len prítomnosť a vždy je veľmi krátka. - Lebo keď všetci snívajú a  len máloktorí sny uskutočnia, všetci ostatní sa cítia ako zbabelci. - Je vážne, keď sa nútite do toho, aby ste boli ako ostatní. - Vedomie smrti nás núti žiť intenzívnejšie. - Bude každý ďalší deň pokladať za zázrak – čo je predsa pravda, keď si uvedomíme, že v  každej sekunde nášho krehkého bytia sa môže stať niečo nečakané. (ANdry)

Úryvky z textu: - Sestra mala úplne nezúčastnený výraz niekoho, kto robí, čo robiť musí a  nikdy sa nepýta, prečo predpisy prikazujú to alebo ono.

25


Zábava

Na zamyslenie:

Prečo neberiem drogy? Lebo ... 1. Príťažlivosť mesiaca spôsobuje

FAKTY: 1. Je tam 5 domov v 5-ich rozdielnych farbách. 2. V každom dome žije osoba rozdielnej národnosti. 3. Týchto 5 obyvateľov pije svoj nápoj, fajčí svoje cigarety a  chová zviera. 4. Nikto nepije to, čo ostatní, nefajčí, čo ostatní a  nechová to, čo ostatní. RADY: 1. Angličan žije v červenom dome.  2. Švéd chová psov. 3. Dán pije čaj. 4. Zelený dom je hneď naľavo od bieleho. 5. Obyvateľ zeleného domu pije kávu. 6. Ten, čo fajčí Pall Mall, chová vtáky.  7. Obyvateľ žltého domu fajčí Dunhill.  8.    Ten čo žije v  strednom dome pije mlieko. 9. Nór žije v prvom dome. 10.  Ten, čo fajčí Blend, žije vedľa toho, čo chová mačky. 11. Ten, čo chová kone, žije vedľa toho, čo fajčí Dunhill. 12.  Ten, čo fajčí Blue Master, pije pivo. 13. Nemec fajčí Prince. 14. Nór žije vedľa modrého domu. 15. Ten, čo fajčí Blend, má suseda, ktorý pije vodu. OTÁZKA:  Kto chová ryby? (Katrína)

26

1.

2. Svetová strana s

2. 3. Pri vlámaní voláme ... 3.

4. Zmenšený model zeme

4.

5. Množné číslo slova „žena“ 6. Stred slnečnej sústavy

5.

7. Planéta

6.

8. Rýchly beh

7. 9. Domáce zviera ktoré nám dáva mlieko

8.

10. Skalný vták 11. Palivo 12. Meniny

9. 10.

13. Meno československého herca Trojana 14. Kvapalná látka 15. Obdobie, letopočet

11. 12. 13. 14. 15.


Píšem, píšeš, píšeme

hh Pamätám si len tie krásne oči

Aj keď krátka doba ubehla, jedno viem.

Jeho pohľad stále ku mne bočí

Že v tomto svete tebe veriť môžem.

Usmieval sa tak tajomne

Pri tebe nemusím sa báť,

Ževraj ten úsmev patril mne

Pri tebe je môj krok istý, viem, že ma máš rád.

Nehanbi sa

Keď sa priblížil ku mne o krok Ja som jeden spravila vbok Zostala som len tak stáť Začala som sa usmievať Cítila som jeho dotyk na koži Po mojej ruke dvoma prstami beží Moje líčka sa na červeno zafarbili Obaja sme navzájom sa hanbili

Si moja inšpirácia Si ten, ktorý túla sa svetom. Si ten, ktorý sa podobá kvetom. Si ten, ktorý nepozná smútok. Si ten, ktorý vníma môjho srdca tlkot. Dám ti svoje srdce, máš ho na dlani. Otvoríš ho, keď sme sami, otvoríš ho bozkami. Skry ho v rukách svojich, nedaj ho nikomu, prosím. Nech sme stále spolu, nech odísť nemusím.

V noci, keď idem spať, v hlave ťa musím mať.

Chceme pozdraviť našich skvelých spolužiakov z III. AU + triednu! Miruške prajeme všetko naj, naj, naj. (Janka, Dominika) Pre Silviu Trstenskú od Lucii. Sisa, baví ťa ruština? (Prepáč, že som napísala, aj keď si nechcela.)

S tebou sa lepšie zaspáva, tvoja postava v mojom sne na dobrú noc mi máva.

Milí maturanti, veľmi rada by som Vás upozornila, že maturitná skúška z anglického jazyka je „už“ v marci a v máji!!! (Vaša angličtinárka )

Krásna je ilúzia teba, dala by som ti aj kúsok neba. Kútiky pier sa ti dvíhajú dohora,

Rudka Rambala, začni sa správať ako chlap a nie ako žena. S láskou ženy z I. AUD.

ty vždy budeš inšpirácia moja. Daniel Kepšta, mám ťa veľmi rada. Claudil...

Pamätám bolo to v ten deň, keď mne sa splnil sen. Počula som hlas anjela, počula som anjela, ako spieva. Melódia čistá ako ľalia. Do toho hlasu som sa zaľúbila.

Chcem pozdraviť Jožka Luscoňa z III. AUD. LOWIKAM ŤA. (Ignorantik) Pozdravujem baby zo 4.Au. Tešíme sa na stužkovicu :) (Olinka)

Stále ho v hlave mám, keď som vonku, aj keď zaspávam. Si to najcennejšie, čo ma v živote stretlo. Si to, čo mi hlavu splietlo. Si moja inšpirácia v živote zlom.

Iba ty vieš, ako ma máš rozosmiať. Ty vieš vždy, čo máš povedať. Ty vieš najlepšie, ako

Na teba budem spomínať v dobrom i v zlom. (Katarína)

sa rany na srdci hoja. Iba ty si večná inšpirácia moja.

27


Gaudeamus 1/2011  

Školský časopis Spojenej školy v Nižnej

Gaudeamus 1/2011  

Školský časopis Spojenej školy v Nižnej

Advertisement