Page 7

RÖPORTAJ 90’lı yılları şimdiki zamanla kıyaslarsam, o zamanlarda kaykay parçası bulmakta çok zorlanıyorduk diyebilirim. İlk zamanlar yurtdışından gelen patenlerin tekerleklerini kullanarak kaykaylarımıza hız kazandırıyorabiliyorduk. Zaman geçtikçe imkanlar arttı tabii. 90’lı yıllarda daha çok kaykay yapabileceğimiz yerler vardı artık; ama şimdi o yerler paket taş döşendi veya yasaklı hale geldi. Bir de eski 95a yumuşaklığındaki tekerleri arıyorum gerçekten. Eskiden ayakta attığım power slide’ı şimdilerde tekerlekler çok sert olduğu için çömelerek atmak zorunda kalıyorum; ama bunun zevki de apayrı oluyor. Bayır aşağı power slide rekorum 18 metredir bu arada… Bir başka aradığımız şeyi de şöyle ifade edeyim… Eskiden asfaltlara tuz dökülmediğinden yıpranmıyordu; ama şimdi her ilkbaharda tekerleklerimiz yeni asfalt arıyor! Neler çok daha iyiye gelince artık hemen her mağazada kaykayla ilgili malzemeyi bulabiliyorsunuz; skateparklarda kaymaya başladık, insanlar kaykay sporunu artık benimsemeye başladılar ve hoşgörü ile bakıyorlar. Bunu Türkiye’de en net şekilde ben gözlemlemiş olabilirim.

( http://www.youtube.com/watch?v=KW_phXWmYXs ). Evet, extreme sporlar bireysel sporlardır ve kişiler yetenekleri ile ön plana çıkarlar.. Bizde durum daha farklı; biz çocukluğumuzdan beri tüm sporları beraber yapmasını öğrendik ve birliktelikten ilham aldık, Rakatak’ın en çok beğenilen yönü de bu zaten. Hadi yapalım dediğimizde en az 5 kişi ve takip eden binlerce extreme tutkunu… SM: Diyelim gruptan birinin aklına bir extreme fikir geliyor. Bu cin fikir /aktivite planı gruba nasıl aktarılıyor, grup içi trafik nasıl işliyor? En cin fikirliniz sence kim? KA: Biz kökleri 1980’lere dayanan dinazor bir grup olduğumuzdan ülkemizin anti-sportif şartları karşısında birçok taktik geliştirmek zorunda kaldık ve grup ister istemez Türkiye’de yeni yetişen gençlere bu sporların nerede, ne zaman ve nasıl yapıldığını göstermeyi kendine ilke edindi. Daha da organize olabilmek için grup içi görev dağılımı yaptık. Bir menajerimiz bile var.  SM: Türkiye’nin başka illerinden yada yurt dışından, iletişim içinde olduğunuz Rakatak ruhuna yakın gördüğünüz başka topluluklar var mı?

SM: Bursa’ya ara ara döndüğümde hala havada farklı birşeylerin olduğunu düşünüyorum. Sence Bursa’yı extreme ruh anlamında öne çıkaran etmenler neler? Dahası siz bu etmenlerden nasıl besleniyorsunuz?

KA: Tabi ki Türkiye’de bu işe gönül vermiş birçok dostumuz var. Biz her zaman ülkemizde extreme sporlara destek olduğunu düşündüğümüz herkesin yanında yer aldık ve inan isimleri tek tek yazarsam çok sıkıcı olur... Daha yeni Fakie Tv’nin yeni Riders Army videosunda beraberdik mesela...

KA: Bursa 1 mevsimde 6 ayrı extreme sporun yapılabildiği nadir yerlerden biridir. Bu da Bursa’yı ayrıcalıklı kılan etmenlerden birisidir. Biz de Bursa’nın bize sağladığı nimetlerden sonuna kadar yararlanıyoruz. Mesela aynı gün içinde Uludağ’da snowboard yapabilir, teleferik güzergahı üzerindeki patikalardan bisikletle inip Skatepark’ta kaykay yaptıktan sonra Sukaypark’a geçip cable wakeboard yapıp Mudanya sahilinde kiteboard yapabilir, daha da hızınızı alamazsanız dağ yamaçlarındaki bakir tepeleri özgürce ATV’nizle keşfedebilirsiniz. Şimdi soruyorum size; var mı Bursa şehri gibi bir extreme sporlar merkezi?

SM: Extreme sporlar sizin için bir hobiden çok hayat tarzı olmuş gibi görünüyor. Yinede extreme sporlar dışında birtakım zorunlu/keyfi uğraşlarınız vardır diye düşünüyorum. Ben daha çocukken senin bir ara VHS kaset kaydedip sattığını hatırlıyorum:). Magazin haberlerindeki sporcuların, sanatçıların ‘ASIL MESLEĞİ: ’ gibi bir başlık görürürüz hani . Sende ve diğer grup üyelerinde var mı böyle ilginç meslekler? KA: Evet o yıllarda tv deki türk dizilerini kaydedip Amerika’ya gönderip kiralatıyordum. Şimdiki mesleğim görüntü montajcılığı ve araba galericiliği.

SM: Anlattıkların kadar varsa ‘Yok valahi’ diyor insan zaten hemen. ‘Rakatak’ın anlamı ne, nasıl kuruldu?’ gibi mainstream dergi soruları sormayacağım korkma. Fakat şunu soracağım: Son derece bireysel extreme spor dallarına damardan kan vermiş birkaç insan ne diye toplaşıp bir grup kurmak ister? Futbol gibi bir takım sporu, tanımı gereği bir grubu/birliği gerektirir. Fakat extreme sporların böyle bir tanımı yok. İçeriği oldukça bireysel. Nasıl oluyor bu grup işleri ? Açıklama istiyoruz!

90's

KA: Bu soruya daha evvelden birçok kez cevap vermek zorunda kaldığımız için bunu anlatan bir video çektik. Sen sormasan da merak edenler için yinede izlemelerini tavsiye ederim

7

Spx Mag, Eylül Ekim Sayısı  

Spx Mag Eylül-Ekim

Spx Mag, Eylül Ekim Sayısı  

Spx Mag Eylül-Ekim

Advertisement