Page 23

OFF! Punk’ın altın çağından dört efsane isim, güçlerini OFF! çatısı altında birleştirdi ve köklerinden gelen enerjiyle dünyayı tekrar hayata bağlamaya karar verdi.

çek bir grup harbiden gerçek bir gruptur. Kalplerine ve yaptıkları işe karşı dürüst olan insanlar. B*ktan olanı satmaya çalışmayan, kendi yollarını izleyen insanlar; yol kör ve sapa olsa dahi... Ki bazen bu takip edilecek en iyi yoldur. Basçı Dmitri Coats’ un farklı bir teorisi var, ‘’Çoğunlukla Keith’in yolu’’ diyor. ‘’Bahsettiği yola kulak verin, daha önce böyle konuşan başka birini daha duymadım. Tam bir birey. Yaptığı şeyi başka bir şekilde yaptığını hayal edemiyorum’’.

Keith Morris bu konuda biraz hassas. Dün Amsterdam’da kapıda asılı uyarıyı görmediği için duşta kayıp ve düşüyor ve o ünlü lafı ‘’Nooooo Fuuuucking Waaaay’’ ‘i duyuyoruz ağzından. Ardından John Lennon’vari gözlüklerinin ardından bana bakıp ‘’ Duşu istediğim zaman kapatırıııııııımm’’ diye bağırıyor. Old Street / Londra’da XOYO’nun lobisinde, Morris ve grubu OFF!’un bu akşam çalacağı yerde oturuyoruz. Greg Ginn ve Keith Morris’in ilk grupları Black Flag’i kurdukları yer; Hermosa Beach / California’ daki garajlarından 2000 mil ve 35 yıl kadar uzakta olsak da geçmişten kalan mirasın izleri her an bulunduğumuz yerde hissediliyor. ‘’Bu küçük ve mutlu bir sahne’’ diyor, İngiliz hayranlarının dolduracağı alana bakarak; bu topluluğun oluşmasında kendi rolünün öneminin farkında olmadan.

Herbiri Punk mazisinde önemli yerlere sahip grup üyeleri, tıpkı DNA sarmalı gibi bugünkü rüya kadroyu toparlayan OFF!’a kaynak sağlıyor. Her şey, Morris’in Black Flag’den Circle Jerks’ü kurmak için ayrılmasıyla (1979) başlıyor. Morris burada 30 yıl kadar çalıyor. 80’lerin başında Circle Jerks The Church’de ( o zamanlar Hermosa Beach’in efsanevi mekanı, SST Records’un kurulduğu yer) prova yaparken Morris , şeytan referanslı grup Redd Kross’ta bas çalan Steve McDonald ile tanışıyor. Yine o yıllarda San Diego’dan Mario Rubalcaba isimli bir çocuk kaykayı keşfediyor ve meşhur Alva takımına katılıyor. Bir süre kaldırımları profesyonel bir şekilde lime lime ediyor; ta ki eline bagetleri alana ve Ruby Mars olarak anılmaya başlanana dek. Efsanevi post-punk grupları Rocket From the Crypt ve Hot Snakes’te baget salladıktan sonra 90’ların başında kendi saykedelik rock grubu Earthless’ı kuruyor. Yaklaşık olarak aynı zamanlarda kıtanın öbür ucunda, Philadelphia’da kıvırcık saçlı gitarist Dmitri Coats, stoner rock üçlüsü Burning Brides ile doğu yakasını

Hermosa günlerinden beri punk büyüdü, gelişti; bazen sert kayaya tosladı, hazin sonlara tanık oldu (Morris, aşırı kiloları sebebiyle hayatını kaybeden eski dostu Jeffrey Lee Pierce’a hürmeten Gun Club Tshirt’ ü giyiyor). Peki bu 56 yaşındaki adam, neden zaman hiç ilerlemiyormuş gibi davranıyor? Ve hala nasıl bu kadar kendi olmayı başarabiliyor? ‘’Şey...’’ diyor arkasına yaslanarak. ‘’Salak olduğumdan ve daha iyisini bilmediğimden olabilir mi? Piyasada çok fazla feyk, plastik grup var. Ger23

Spx Mag, Eylül Ekim Sayısı  

Spx Mag Eylül-Ekim