Page 1

3 | 2012 OBČASNÍK august 2012

Noviny projektu ročník iii.

nepredajné

SPOTs

www.spots.sk

SPOTs NÁJDETE UŽ AJ NA FURČI Tím projektu SPOTs bude od polovice septembra svoje aktivity ponúkať už aj v mestskej časti Košice Dargovských hrdinov. Prvou skúškou a zoznámením s Furčanmi bude zábavné popoludnie, ktoré pripravili v parku pri fontáne 18. – 19. septembra 2012 od 16:30 do 19:30 hod. Viac sa dočítate na strane 3.

Z DEDINY NA SÍDLISKÁ Divadlo Pôtoň v spolupráci s projektom SPOTs pripravilo v poradí už tretiu dokumentárnu divadelnú inscenáciu zo života sídliska. Tentoraz sa zameriava na tému sťahovania obyvateľov z dediny do paneláku. Michal Ditte - dramatik a dramaturg Divadla Pôtoň vás pozýva na premiéru predstavenia Vertikálna migrácia 14.09.2012 o 19:00 hod do Výmenníka na Brigádnickej ulici. Viac sa dočítate na strane 4.

Výmenník na Terase obsadili usmievavé príšerky

Mgr. art Rado Repický (28), mladý výtvarník s pozitívnym pohľadom na svet a nezameniteľným prejavom, ušatými usmievavými príšerkami, dostal za úlohu v rámci festivalu Street Art Communication (SAC) vymaľovať fasádu 2. Výmenníka na Brigádnickej ulici v Košiciach. Na toto miesto sa vracia už po druhýkrát. Viac sa dočítate na strane 7.

Foto: Zuzana Lehotská


2

pulz

Editoriál

3 | 2012

Mladí šermiari z Výmenníka

V lete asi v každej inštitúcii príde obdobie, kedy môžeme trocha zvoľniť tempo, oddýchnuť si, nabrať nových síl a pripraviť sa na ďalšie náročné obdobie, ktoré na seba nenechá dlho čakať. Cez leto sme sa síce podieľali na POKE festivale, robili sme Sídliskovú parádu a práve sme zavŕšili Street Art Communication festival, ale festivaly sme iba ko-produkovali a mali sme teda všetci čas aj na trocha oddychu. Teraz sa už tešíme na september a október, keď odpremierujeme dve nové divadelné predstavenia v rámci Európskych dní kultúrneho dedičstva, predstavíme projekt SPOTs v novej komunite na Furči a naše nové dieťa z radu festivalov – Rozmanitosť. Nultý ročník festivalu Rozmanitosť má svoje dva hlavné ciele. Ukázať bežným občanom, že sme bohaté mesto s množstvom rôznych náboženských, národnostných, kultúrnych či iných rozmanitostí a mnohí sa s nimi dostávame do bežného kontaktu. Ďalším cieľom je odbúravať predsudky a stereotypy často súvisiace s minoritnými skupinami a „zcitlivieť“ otázky rôznorodosti a rozmanitosti ľudí. Teším sa, že sa na týchto akciách s niektorými z vás uvidím osobne.

Text: Ján Hološ marketing a PR projektu SPOTs

Väčšine z nás sa pri slove šerm vybaví slávny román Alexandra Dumasa Traja mušketieri. Novodobých mušketierov však majú aj Košice. Mladí šermiari pod vedením Jána Veselého a Sandri Kabil zo šermiarskej spoločnosti Willard sa pravidelne stretávajú vo Výmenníku na ulici Obrody takmer dva roky. Pre nových nadšencov tohto vznešeného športu pripravujú od septembra Školu šermu pre deti a rodičov.

Z čoho pozostáva výstroj športového šermu? V prvom rade je to maska, spodná vestička a pre dievčatá chrániče na prsia. Ďalej sú to nohavice, podkolienky, botasky, rukavice a samozrejme zbraň, teda kord, fleret alebo šabľa. Zbraň je tenučkými káblikmi prepojená do snímača, ktorý hlási zásah súpera.

V čom sa líši historický a športový šerm? V historickom šerme vždy išlo o prvú kvapku súperovej krvi. Športový šerm je jeho novodobou alternatívou, využíva moderné techniky, výstroj a každý zásah znamená bod. Súčasný šerm nie je fyzicky náročným športom. Šermiar musí vedieť predvídať kroky svojho súpera, podobne ako pri šachu. Preto zvyknem nazývať športový šerm aj fyzickým šachom.

Je to finančne náročný šport? Každý šport je finančne náročný, sme si toho vedomí a preto zapožičiavame výstroj každému, kto do Výmenníka zavíta a chce sa tréningu zúčastniť. Neskôr, ak sa naši zverenci rozhodnú venovať sa šermu aktívnejšie, prípadne súťažne, výstroj si zakúpia. Vo Výmenníku na ulici Obrody sa stretávajú deti od 5 rokov vyššie. Väčšina z nich sa športovým šermom zaoberá už dlhšie, vždy sa však potešíme nováčikom alebo zvedavcom, ktorí si šerm chcú iba vyskúšať.

Majú mladí ľudia záujem o športový šerm? Na Slovensku je šerm veľmi málo propagovaný. Mnohí sú prekvapení, že vôbec šermiarsky klub v Košiciach existuje. Je to zvláštne, pretože Košice sú súčasťou histórie športového šermu. Už v roku 1902 sa v starom košickom hoteli Slovan uskutočnila veľká exhibícia za účasti šermiarov svetových mien. Nastal veľký rozmach šermu a košickí šermiari zastupovali Slovensko aj na olympijských hrách. V roku 1996 v našom meste šerm zanikol, čo bolo hlavným dôvodom založenia nášho klubu v roku 2003. Sme vďační, že projekt SPOTs nám poskytol možnosť obnoviť staré tradície a priniesť športový šerm na sídliská.

Stávajú sa pri tréningu úrazy? Šerm je jedným z najbezpečnejších športov. Športovcov chráni výstroj a hrot kordu nie je ostrý, ale zaoblený. Pred každým zápasom je rozhodca povinný skontrolovať súťažiacim výstroj i zbraň. Pre účastníkov pripravujeme aj iné aktivity. Chodievame na výlety, súťaže, posilňujeme. Turnaje, pri ktorých víťazi riadne dostanú ocenenia, realizujeme i vo Výmenníku. Občas trénujeme i pred Výmenníkom, aby sme verejnosti ukázali v čom je športový šerm úžasný a jedinečný. Text: Etela Matová

Spoločnosť Willard vychovala niekoľko majstrov východoslovenského regiónu, ale i majsterku Slovenska v športovom šerme juniorov.

Foto: Flóra Ondová-Reiter


3

www.spots.sk

POKE s programom SPOTs V rámci oficiálneho prvého ročníka multikultúrneho open air festivalu POKE (15. – 16. jún 2012) sa predstavil aj projekt SPOTs. Počas dvoch festivalových dní sa na polceste medzi Košicami a Prešovom, v historickom areáli starej tehelne v Drienovskej Novej Vsi, prezentoval výber toho najzaujímavejšieho zo súčasnej svetovej a slovenskej nekomerčnej kultúry – z oblasti hudby, divadla, filmu, literatúry, vizuálneho umenia a street artu. Projekt SPOTs program obohatil Vedeckými kaviarňami na tému Sme skutočne chodiace batérie?, cyklom Cestou do neznáma: Život s hendikepom a koncertom Barbory Botošovej a Bohémiens.

Text: Ján Hološ

Foto: Attila Török

Nájdete nás už aj na Furči Tím projektu SPOTs prichádza od polovice septembra so svojimi aktivitami do mestskej časti Košice Dargovských hrdinov, známej aj ako Furča.

Sídlisková paráda IV

Spolu s materským centrom Klokanček a obyvateľmi Terasy pozývame všetkých Furčanov na prvé zábavné popoludnie, ktoré sme pripravili v parku pri fontáne 18. – 19. septembra 2012 od 16.30 do 19:30. Ponúkneme koncert, tvorivé dielne pre rôzne vekové kategórie, napríklad sezónne aranžovanie s Mgr. art Jankou Novákovou, dokumentárny film Premeny a výmeny z produkcie Rozhlasu a televízie Slovenska, ktorý zachytáva prácu tímu SPOTs a prináša zaujímavé ukážky  spolupráce obyvateľov Terasy s umelcami. Na najmenšieho diváka čakajú rozprávky O krokodílovi Krokovi a  O kozliatkach a vlkovi v podaní hercov z Divadla Svetielko. Od októbra budeme pôsobiť každý štvrtok a piatok v priestoroch Spoločenského centra na Jegorovovom námestí, kde budeme pokračovať

Mládež zo sídliska Terasa sa od 9. do 13. júla zabávala a športovala pred Výmenníkom Obrody na štvrtom ročníku letných podujatí – Sídlisková paráda. Tím projektu SPOTs spolu s neformálnou skupinou Susedia zo sídliska Terasa pripravili turnaje vo futbale, vybíjanej, florbale či volejbale. Súťažiacim prialo aj počasie a nahrávala príjemná súťaživá atmosféra. Záver týždňa patril podujatiu Veselo na dvore, ktoré začalo tvorivou dielňou s lektorkou Zuzkou Királyovou, ktorá spolu s deťmi vytvorila a namaľovala kartónový domček. Najmenší kreslili na asfalt. Súťaž O najlepší koláč (z dielne Susedov) vyhralo kulinárskej dielo Helenine tajomstvo. Podvečer patril Divadlu Babadlo a Cínovému vojačikovi. Sídliskovú parádu si poriadne užili deti, rodičia i susedia. Text: Ján Hološ

v tvorivých dileňach na tému sezónne aranžovanie, pribudne tiež tvorba s kartónom, zaujímavé výstavy od šikovných obyvateľov, náučné koncerty.Nezabudli sme ani na obľúbené dizajnérske workshopy. Naučíme sa premeniť starú lampu na novú, podelíme sa o praktické rady pri rekonštrukcii kúpeľne, kuchyne aj obývačky.Ponúkneme špecifické projekty zamerané na spoluprácu seniorov s výtvarníčkou Ľudmilou Horňákovou.Spoločne s Tomášom Džadoňom prinesieme pohľad na vzťah medzi mestskou a ľudovou kultúrou v rámci projektu Pamätník ľudovej architektúry. Tešíme sa na prvú spoločnú ochutnávku našich aktivít ako aj ďalšie zaujímavé stretnutia s obyvateľmi Furče. Tím projektu SPOTs


4

pulz

3 | 2012

Premiéra

Z dediny na sídliská Divadlo Pôtoň v spolupráci s projektom SPOTs pripravilo v poradí už tretiu dokumentárnu divadelnú inscenáciu zo života sídliska. Po minuloročnom exteriérovom predstavení RESPECT!, zameranom na mladých ľudí, sa tvorivý tím rozhodol venovať téme sťahovania obyvateľov z dediny do paneláku. Michal Ditte – dramatik a dramaturg Divadla Pôtoň vás pozýva na premiéru predstavenia Vertikálna migrácia 14.09.2012 o 19:00 hod do Výmenníka na Brigádnickej ulici.

Vertikálne migrácie predchádzal výskum v teréne. Ako prebiehal a čo zásadné ste zistili? Spolu s režisérkou Ivetou Ditte Jurčovou sme si naštudovali dostupné odborné a teoretické podklady k téme, zvolili sme okruhy motívov, ku ktorým sme pripravili sumár otázok. Terénny výskum prebiehal v júli na sídlisku Terasa. Zúčastnili sa ho scénografka Zuzana Formánková a herec Marián Andrísek. Do výskumu sa zapojil rekordný počet respondentov a disponovali sme niekoľkými hodinami nahrávok. Čo zásadné sme zistili? Vo vzťahu k samotnej téme nič zásadné alebo prevratné. Väčšina reakcií alebo atmosféra spomienok sa dala predpokladať. Dôležité sú ale mikropríbehy, pocity a spôsob akým sú podané ľuďmi, zväčša v dôchodkovom veku.

Kedy bude premiéra? Uvidia ju aj diváci v iných mestách? Premiéra performance je naplánovaná na 14.9.2012. Údelom site specific projektov, navyše, realizovaných skupinou tvorcov vzdialenou od „miesta činu“ niekoľko stovák kilometrov, je to, že reprízovanosť projektu je len veľmi sporadická, ak vôbec nejaká je. Performance takéhoto typu je ešte k tomu všetkému i veľmi ťažko prenosná, keďže je priamo šitá na mieru priestoru, ľuďom, komunite. Performance odohráme 14.9. v premiére a ak sa všetko podarí, tak aj v jednej repríze, ktorá bude možno derniérou.

Premiéra Vertikálne migrácie je súčasťou Európskych dní kultúrneho dedičstva. Myslíte si, že problematika, ktorej sa v projekte venujete je nadnárodná? Migrácia obyvateľstva v produktívnom veku, teda v tom veku o akom nám rozprávali súčasní dôchodcovia, je čoraz väčší problém pre dediny a periférne oblasti krajiny. Tento týždeň, myslím, bola informácia v Slovenskom rozhlase, že Moldavsko sa za 100 rokov vyľudní, ak bude po Čo bolo hlavným cieľom výskumu? kračovať v nastolenom trende migrácie. Myslím Naším cieľom bolo zozbierať čo najviac príbe- si, že táto téma sa netýka len zastrčených dedín hov od čo možno najviac respondentov. Predna Slovensku. Aj keď, pre ne čoraz naliehavejšie pokladali sme, že do tejto témy sa zapojí viac platí Chalupkovo „A čo mladé – zutekalo. A čo starších ľudí než teenagerov. Ale je to tak asi aj staré – nevládalo“. dobre. Získali sme množstvo materiálu, s ktorým Text: Zuzana Lehotská môžeme pracovať. Nič lepšie sa nemohlo udiať. Ako sa vám pracovalo s "vertikálnymi migrantami"? Podľa toho, čo mi rozprávali kolegovia a čo som mal možnosť počuť, tak to bolo nesmierne zaujímavé. Starší ľudia sú studnice príbehov a majú svojský pohľad na svet okolo seba. Vyhranený. Ale aj súcitný. Je radosť ich počúvať. Aj desať hodín.

Tiež ste prežili vertikálnu migráciu? V divadle, ale aj v súkromnom živote sme prežili skôr opačnú migráciu. Sme jediné profesionálne divadlo, ktoré pôsobí na dedine. Teda, aj moja rodina žije na dedine. Keď mám vycestovať do Bratislavy, tak už dva dni predtým sa mi nechce. Prečo sa ľudia najčastejšie sťahujú z dediny do mesta? Dôvody sú jednoduché: lepšie pracovné podmienky, vzdelávanie, atraktívnosť pracovných ponúk, kvalita života, miera nezamestnanosti, občianske vybavenie, dostupnosť služieb, úroveň dopravy a technickej obsluhy atď. S čím sa obyvatelia museli vysporiadať pri prechode z rodinného domu do paneláku, aké mali pocity, čo im priniesol mestský život a naopak čo im v meste chýba? Väčšina ľudí – respondentov si prechod z dediny do mesta pochvaľovala, najmä z hľadiska dostupnosti služieb, kultúry, športu a mnohých iných výhod, ktoré život v meste ponúka. Dedina bola romantickou spomienkou, ku ktorej sa veľmi radi vracajú, ale predstaviť si život na dedine už nevedia.

Foto: Tomáš Čižmárik


5

www.spots.sk

Kinobus – smrť filmu, život nostalgii (nielen) filmový festival Téma: Strácanie Trasa: Košice – Jaklovce – Mníšek nad Hnilcom – Prakovce – Margecany Termín: 31. augusta – 2. septembra Kinobus nie je len trojdňový festival o cestovaní, starých kinosálach a výborných filmoch. Putovanie za kultúrou do vidieckych kinosál, ktorých priestory sa rokmi mnohokrát zmenili na pohostinstvá či sklady, so sebou nesie nenapodobiteľnú atmosféru a silný vzťah k lokalite. „Festival pripravujeme ako špeciálny obchod – my opravíme pre obec kino a premietačky, privezieme kvalitné filmy, a za to žiadame od obyvateľov predstavenie svojej obce, jej špecifík, iný ako turistický pohľad na život v obci, trápenia a radosti,“ vraví Martin Krištof, riaditeľ festivalu z kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie. Minulý rok diváci na východnom Slovensku precestovali viac ako 150 kilometrov, videli viac ako 33 kilometrov filmov a mali možnosť navštíviť 10 sprievodných akcií. Pre Kinobus je dôležitá atmosféra a téma, ktorá je stmeľovacím prostriedkom festivalu. Ôsmy ročník prehliadky Kinobus si vybral za tému „Strácanie“,

ktoré vystihuje nielen zmenu filmových formátov, objavovanie starých a zabudnutých kín, ale akosi patrí aj k navštíveným obciam. „Keď sme prvýkrát prišli do Margecian, zmizla voda z Ružína, zistili sme, že kopec v Jaklovciach sa kvôli ťažbe vápenca zmenšil o sto metrov, naviac veľká časť oboch obcí bola zaplavená pri stavbe Ružína. Prakovce živila zbrojovka, ktorá už nefunguje, a Mníšek nad Hnilcom bane, ktoré zavreli. Akoby všetko mizlo,“ hovorí Ivana Rumanová, dramaturgička festivalu. Trasa Kinobusu smeruje k priehrade Ružín, čo opäť úzko súvisí s témou festivalu – pri jej výstavbe sa stratilo z povrchu zemského niekoľko dedín, teraz sa z neho stratila voda. Stráca sa aj filmový pás, preňho charakteristické škrabance a pravdepodobne aj posledné jednosálové kiná. “Na druhej strane strácanie vytvára priestor pre pamäť. Aj preto sme nadviazali spoluprácu s ochotníckym súborom J. G. Tajovského v Jaklovciach a iniciovali vznik predstavenia vychádzajúceho z pamätí obyvateľov

na stavbu priehrady a zatopené časti obce,“ dopĺňa Ivana Rumanová. Projekt pripravujú v spolupráci s filmármi Marekom Šulíkom a Martinom Tokárom. Festival je určený pre návštevníkov z celého Slovenska, ktorým predstaví špecifiká obcí, lokálne filmové poklady a uvedie dvanásť vynikajúcich európskych filmov k téme, medzi ktorými budú lahôdky ako Nekonečný príbeh, 66 sezón, Choď a pozeraj sa, Muž bez minulosti, Aguirre, hnev boží, Turínsky kôň alebo Skrytý pôvab buržoázie. Rovnako je určený miestnym obyvateľom, pre ktorých rekonštruuje kiná, organizuje projekcie filmov, ktoré sa tu nakrúcali, predstavuje amatérskych filmárov a ich staré zábery z obcí, organizuje filmárske workshopy pre obyvateľov. „Je to výborná akcia, ktorá má dlhé roky úspech v Žiline. Po minuloročnej pozvánke na východ a úspešnej skúsenosti na trase Poproč – Medzev – Štós sa rozhodli organizátori urobiť tento rok festival iba na východe Slovenska. Najzaujímavejšia je z môjho pohľadu podpora komunitného rozvoja na dedinách. Pri príležitosti festivalu sa obyvatelia spájajú, aby reprezentovali svoju lokalitu a kultúru. V spolupráci s umelcami vznikajú vynikajúce projekty ako minulý rok v Štóse, kde zožal úspech koncert na film Metropolis. Ten istý lokálny dychový orchester teraz pripravuje so špičkovými súčasnými hudobníkmi mantácku operu. Chceme tieto skúsenosti ponúknuť budúci rok aj návštevníkom Európskeho hlavného mesta kultúry, ako aj zahraničiu a znova organizovať takúto cestu počas leta 2013,“ povedal na margo Kinobusu Christian Potiron, manažér projektu SPOTs. Záver festivalu patril premietaniu prvej českej dokumentárnej detektívky o stratenom kufry plnom fotografií čínskych turistov s názvom Stracená dovolená od režisérky Lucie Královej.

Viac informácii nájdete na www.kinobus.sk

Foto: Dušan Dobiáš


6

pulz

3 | 2012

Výmenník na Terase obsadili usmievavé príšerky Mgr. art Rado Repický (28), mladý výtvarník s pozitívnym pohľadom na svet a nezameniteľným výtvarným prejavom, ušatými usmievavými príšerkami, dostal za úlohu v rámci festivalu Street Art Communication (SAC) vymaľovať fasádu 2. Výmenníka na Brigádnickej ulici v Košiciach. Na toto miesto sa vracia už po druhýkrát. Pred rokmi, tento ešte len rodiaci sa výmenník, pomaľovala hŕstka sídliskových detí pod jeho vedením detskými kresbami. Na svete je nové, tentoraz autorské dielo.

Nová fasáda Výmenníka vznikla v rámci festivalu SAC. Čo to pre vás znamená? Bola to pre mňa veľká výzva, skvelá príležitosť na sebarealizáciu a na zviditeľnenie vlastnej tvorby. Mal som presnú predstavu ako to bude celé vyzerať. S výsledkom som spokojný. Snažil som sa premeniť Výmenník na epicentrum pozitívnej energie, ktorú symbolizujú usmievavé čiernobiele príšerky. Použil som približne 50 sprejov a akrylovú farbu. Objekt by mal i naďalej slúžiť pre výtvarné, hudobné či dramatické projekty, preto som nechcel fasádu vyfarbovať, aby neprehlušila projekty ďalších autorov. To, že som sa vrátil na tento Výmenník je dôsledkom zachovania kontinuity z predošlých projektov: maľovanie fasády Výmenníka s deťmi zo sídliska a výtvarné dotvorenie programovej publikácie pre Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Pracovali ste na sídlisku, obkolesený panelákmi, pod drobnohľadom zvedavých obyvateľov. S akými reakciami ste sa stretli? Reakcie boli väčšinou pozitívne, či skôr kuriózne. Napríklad sa pri mne pristavila pani, ktorej prekáža, že sa priamo zo svojho bytu díva na chobotnicu, ktorá ju podľa jej slov straší. Trochu sme sa porozprávali a zistila, že sa nemusí ničoho báť. Boli aj takí, ktorí sa pristavili a oživenie fasády mojimi kresbami považujú za milé spestrenie.

Aký dlhý je proces od nápadu po maľbu na omietku? Celý proces netrval dlhšie ako tri týždne. Najprv som nakreslil približne 20 návrhov na papier, z ktorých si tím SPOTs vybral tie, ktoré teraz zdobia steny Výmenníka. Prečo zvíťazil práve tento motív, pre vás tak charakteristických príšeriek? Spolu s Blankou Berkyovou a Christianom Potironom sme chceli dodržať estetiku programovej brožúry Košice 2013, n.o., v ktorej sa tieto príšerky náhodne objavujú a tvoria akýsi jednotiaci prvok publikácie. Takto sa nám ich podarilo dostať von, medzi ľudí. Maľovať fasádu so sebou prináša aj trochu akrobacie na rebríku, prácu na lešení a najmä presné rozvrhnutie výtvarného návrhu na veľkú plochu. Ako to všetko zvládate? Priznám sa, že práca na rebríku a lešení je pre mňa novinkou, ale zatiaľ som nespadol. Asi pri mne stoja všetci svätí. A okrem toho mám skvelého spolupracovníka, ktorým je môj otec. Ten ma zospodu istí a pomáha mi stavať lešenie, obťahuje linky, má na starosti presné priestorové rozvrhnutie návrhu, čo považujem asi za najzložitejšiu vec na celom maľovaní fasády, keďže matematika nie je moje hobby. Ako ste otca pripravili na to, že idete maľovať fasádu? Na toto ho už pripravujem od svojich piatich rokov. Steny nášho bytu, dostupné papiere, noviny, všetko čo sa dalo, bolo pokreslené. Začal som mojim obľúbeným žánrom – komiksom, v štýle amerických ninja filmov. Vašimi kresbami sa môžu popýšiť aj steny iného bytu... Oslovil ma tím, ktorý realizoval rekonštrukciu bytu Katky Knechtovej, predložil som svoje návrhy, Katka s tým súhlasila a nechala mi voľnú ruku. Bola to pre mňa asi najreprezentatívnejšia vec, ktorú som doposiaľ robil. Majiteľka bytu bola s výsledkom spokojná a na revanš sa moje kresby objavili aj v jej videoklipe Krajina zázrakov. Čo by ste chceli fasádou Výmenníka vyjadriť? Aby sa ľudia tešili zo života, nachádzali v ňom viac pozitívnych vecí a aby sa nebrali až tak vážne. Napokon, usmieva sa na nich niekoľko desiatok príšeriek.

Foto: Zuzana Lehotská

zul


7

www.spots.sk

Účastník festivalu Street Art Communication 2012 dokončuje svoje dielo na fasáde paneláku.

Foto: Palko Matia

Street Art Communication si podmanil fasády na Terase Centrom pozornosti medzinárodných top muralistov sa počas 5. ročníka festivalu Street Art Communication (SAC) 2012 – Nové Mesto (13. – 24. august) stali 50-ročné fasády panelákov najstaršieho košického sídliska Terasa. Čierno-biele ilustrácie, zvieracie motívy, mohutné industriálne konštrukcie, priestorová maľba či rozprávkový svet tak vytvorili autorskú galériu, ktorá oživila sídliskovú jednotvárnosť.

Keďže sa stredobodom pozornosti stalo sídlisko, samotnú umeleckú tvorbu predchádzala komunikácia s obyvateľmi. „Spolu s komunitnými pracovníkmi z projektu SPOTs sme obehali každý blok, byt a trpezlivo sme každému vysvetľovali o čo ide. Dostať sa do brány bolo miestami naozaj ťažké, ale napokon sa nám podarilo informovať každého. Pre realizáciu diela sme potrebovali získať nadpolovičný súhlas vlastníkov bytov. Prevažovali pozitívne reakcie,“ spomína riaditeľ festivalu SAC Viktor Fehér. Každý z umelcov bol informovaný o mieste, kde bude tvoriť a o sídlisku, ktoré si v tomto roku pripomína 50 rokov od svojho vzniku. Netradičné moderné maľby pribudli na panelákoch, výmenníkoch, kontajneroviskách, v pasáži, budovách. Vznikla galéria s takmer 20-timi originálnymi plochami. „Pred rokom 1989 bolo toto sídlisko sivé, teraz je oveľa farebnejšie. Chceme, aby sa tu obyvatelia cítili dobre,“ pochvaľoval si výsledky práce mladých umelcov starosta MČ Košice – Západ, Rudolf Bauer. Christian Potiron, z tímu SPOTs vníma festival aj ako skvelú príležitosť na skvalitnenie života

na sídlisku a zaujímavú príležitosť na priamy kontakt obyvateľov s výtvarným umením, umelcami. Pod festival Street Art Communication 2012 – Nové mesto sa v tomto roku podpísali umelci z Brazílie, Talianska, Veľkej Británie, Francúzska, Českej republiky, Poľska, Ukrajiny a Slovenska. Súčasťou boli tvorivé dielne, workshopy (kresba, šitie, film) vo Výmenníkoch, tematické premietania filmov (Outside In, Logorama, Trafačka – chrám svobody, Absolut Warhola) a spontánne diskoakcie v Tabačke. Festival ponúkol aj výstavu košického výtvarníka, grafika, typografa a street artistu Sama Čarnokého v Galérii Pyecka na Hlavnej ulici č. 40 v Košiciach. Záver festivalu patril 24. augusta pouličnej vernisáži – prechádzke po sídliskovej galérii. Kto ju nestihol, môže sa prísť pozrieť na výstavu plátien od zahraničných účastnikov festivalu do Výmenníka na ulici Brigádnicka, ktorá je prístupná pre verejnosť vždy počas pracovných dní, od 15:00 -18:00 až do 11.09.2012. Text: Zuzana Lehotská | Foto: archív SAC


8

pulz

Program SPOTs

SPOTs prinesie nový pohľad na menšiny

September

Festival Rozmanitosť, venovaný novým a tradičným menšinám žijúcim v Košiciach ponúkne od 7. do 13. októbra 2012 iný uhol pohľadu a priestor na premýšľanie o tolerancii a našom spolužití. Organizátor festivalu tím SPOTs otvorí fes- ní sú pripravené koncerty známych rómskych tival 7. októbra obnovenou premiérou súčasnej opery Kráľ duchov v mantáckom jazyku pod taktovkou režiséra Mareka Piačeka. Výstava fotografií Miroslavy Majorošovej na tému Tolerantnosť bude aj príležitosťou na verejnú diskusiu o tolerantnosti a rozmanitosti Košíc. V programe festivalu nebudú chýbať dynamické prezentácie zaujímavých hostí v rámci Pecha-Kucha, divadelné predstavenie, premietanie filmov Banánové deti a Země snů za účasti režiséra Martina Ryšavého. Časť programu sa odohrá aj na košickom sídlisku Luník IX, kde sa v spolupráci s rómskym mediálnym centrom MECEM bude premietať film Cigán. Po skonče-

kapiel. Vyvrcholením festivalu bude pestrý sobotný Polievkový festival, kde sa netradičným spôsobom odprezentujú jednotlivé menšiny. Najlepšia polievka festivalu získa ocenenie Zlatá lyžica. Rôznorodé kultúry sa odprezentujú aj prostredníctvom predstavení, workshopov, tvorivých dielní, filmov a množstva sprievodných akcií festivalu. Popoludní je pripravený bohatý hudobný program kapiel world music zo Slovenska i zo sveta, ktorý uzavrie nultý ročník festivalu Rozmanitosť.

Text: Ján Hološ

Sídliská – súčasť novodobého kultúrneho dedičstva

Kultúrne dedičstvo nie je iba starobylý kostol alebo monument zo 16. storočia. Kultúrnym dedičstvom, ktoré nám zanechal predchádzajúci režim, sú napríklad aj sídliská so svojím špecifickým odtlačkom nedávnej histórie. Tím projektu SPOTs sa hlási k európskemu kultúrnemu dedičstvu, pretože sídliská sú priestorom, kde denne pôsobíme, tvoríme, stretávame sa s ľuďmi, s ich osudmi a špecifickou sídliskovou kultúrou. Pre Košičanov sme pripravili mini festival o histórii, rozmanitosti a krásach sídlisk. Začíname už 12.09. o 19:00 hod vo Výmenníku Brigádnická výstavou sôch, video inštalácií a kresieb Tomáša Džadoňa, Františka Jablonovského, Jara Vargu a Davida Možného. Piatok 14.09. pokračujeme dokumentárnou divadelnou inscenáciou Vertikálna migrácia o masovom sťahovaní sa obyvateľov z dedín na sídliská. V sobotu 15.09. si pripomenieme už zabudnuté prírodné dedičstvo v podobe zberu

PULZ

3 | 2012

byliniek, ktoré bude spojené s prednáškou plnej praktických ukážok. Mini-festival vyvrcholí 16. septembra premiérou divadelnej inscenácie „Steel my heart – Túlame sa nocou požieraní ohňom“, ktorá začne o 19:00 hod. v Tabačke Kulturfabrik. V predstavení spoznáte ľudské osudy pracovníkov oceliarne a všetko, čo patrí k veľkým príbehom – nádej, lásku, nenávisť, sklamanie i smrť. Silná je aj konfrontácia dvoch svetov, umenia a techniky, ako aj dvoch typov materiálov, z ktorých autori vychádzali: literárny román Ruda Slobodu - Narcis a mnohé dokumentárne materiály. „TUCET štúdio novej drámy“ v spolupráci s projektom SPOTs pripravilo unikátne divadelné predstavenie, ktoré je výsledkom trojročnej práce, vzniklo v Košiciach a ktoré si určite netreba nechať ujsť. Viac informácií o programe, ktorý pripravujeme, nájdete na www.spots.sk. Text: Ján Hološ

Noviny projektu SPOTs

vydáva: Košice 2013, n.  o., Kukučínova 2, 040 01 Košice; periodicita: dvojmesačník; kontakt: 055 / 685 24 99, spots13@kosice2013.sk, www.spots. sk, www.kosice2013.sk; zodpovedný redaktor: Mgr. Ján Hološ; redakčná rada: Mgr. Ľubomír Lehotský, Ing. Blanka Berkyová, Christian Potiron, Ing. Zuzana Lehotská; grafika: Mgr. art. Samuel Čarnoký; registrácia: Ministerstvo kultúry SR – EV 4164 / 10; tlač: BEKI Design, s. r. o.; Nepredajné!

01.09.2012 | 9:00 – 15:00 Maľovaná hodvábna cesta Terasou | Výmenník Obrody | Cyklus tvorivých dielní pri príležitosti osláv 50.výročia vzniku sídliska Terasa pod vedením lektorky Karin Vodičkovej. 06.09.2012 | 15:30 – 17:00 TÚLAVÉ TOPÁNKY | Výmenník Obrody | Štvrtý ročník jesennej sídiskovej hry. Príďte si zahrať hokej v bludisku, naučiť sa viazať uzol šťastia ... a objaviť tajomstvá vášho sídliska. 11. – 13.09.2012 | 15:00 – 18:00 Tri dni umelca | Výmenník Obrody | Výtvarný workshop pre obyvateľov sídlisk pod vedením Helmuta Bisitiku. 12. – 16.09.2012 | Dni európskeho kultúrneho dedičstva 13.09.2012 | 19:00 My sme podstavec I. | Výmenník Brigádnická | Tomáš Džadoň, František Jablonovský, Jaro Varga a Dávid možný- výstava sôch , kresieb a videoinšštalácia na tému sídisko. 14.09.2012 | 19:00 VERTIKÁLNA MIGRÁCIA | Výmenník Brigádnická | Divadlo Pôtoň – dokumentárna divadelná inscenácia zachytávajúca príbehy sťahovania sa obyvateľov z dediny na sídlisko. 15.09.2012 | 15:00 BylinKE | Potulka začína pred Miestnym úradom KVP | Potulka po sídliskách a zber byliniek s Kristínou Novosadovou. 16.09.2012 | 19:00 Steel my heart (Túlame sa nocou, požieraní ohňom) | Tabačka | Premiéra divadelnej inscenácie aj o košických oceliarňach. 16.09.2012 | 16:30 – 18:30 Pre zdravie psa i jeho pána | Výmenník Obrody | Prvá prednáška spojená s tvorivou dielňou v spolupráci s Karin Vodičkovou a OZ Tvorivá dielňa. 18. – 19.09.2012 | 16:30 – 19:30 Okolo Košíc | Furča (v parku pri fontáne) | Projekt SPOTs prichádza so svojimi aktivitami aj na Furču, v priebehu dvoch dní predstaví svoje vízie a prácu novej furčianskej komunite pomocou filmov, rozprávok, tvorivých dielní a praktických workshopov. 20. a 27.09.2012 | 17:30 – 19:00 Tvorivá dielňa s Karin | Výmenník Obrody | Tvorivé dielne s Karinou Vodičkovou. 29.09.2012 | 9:00 – 15:00 Maľovaná hodvábna cesta Terasou | Výmenník Obrody | Cyklus tvorivých dielní pri príležitosti osláv 50.výročia vzniku sídliska Terasa pod vedením lektorky Karin Vodičkovej. Zmena programu vyhradená

Aktuálny program aj s podrobnosťami hľadajte na http://www.spots.sk

Pulz 03 2012 web  
Pulz 03 2012 web  
Advertisement