Page 1

1 | 2011 dvojmesačník

1. apríla 2011

Noviny projektu ročník ii.

nepredajné

SPOTs

www.spots.sk

Na Brigádnickej ulici s v týchto dňoch prestavuje druhý výmenník, ktorý bude slúžiť ako kultúrne centrum. Vznikne tam priestor pre výstavy, prednášky, divadlo a koncerty. Čo všetko sme pre vás pripravili v roku 2011, si môžete prečítať na strane 2.

Stihli sme v roku 2010 Aj keď trochu s oneskorením, prinášame vám sumár zrealizovaných podujatí v roku 2010. Mohli ste niekoľkokrát vidieť rôzne druhy divadelných predstavení, decká sa v lete zabávali na sérii podujatí Sídlisková paráda, obštrikovali sme most, zrealizovali sme niekoľko worshopov, kde účastníci natočili zaujímavé jednominútové filmy, či mali možnosť zahrať si s profesionálnymi muzikantmi. Nevyhýbali sme sa ani vážnym témam. Pripravili sme interaktívny seminár Uhol pohľadu: Príbeh utečencov na Slovensku, či diskutovali o probléme týraných žien. Viac na stranách 3, 4, 5

Vo výmenníku odhaľovali tajomstvá DNA Podvečer 1. marca sa vo výmenníku zišli zvedavci, ktorých pritiahla prednáška doc. Petra Pristaša na tému „Tajomstvá DNA, alebo v čom NCIS zavádza“. Poslucháči sa dozvedeli, ako to v skutočnosti bolo s údajnou dedičkou cárskej rodiny Romanovovcov, ako sa na určovanie otcovstva pozerajú genetici a ako právnici. Nechýbalo ani vysvetlenie, ako sa v skutočnosti analyzujú vzorky DNA z miesta činu a v čom sa líšia populárne kriminalistické seriály. Čítajte na strane 6.

Vďaka Bohu, že sa robí čokoľvek kreatívne

S jeho dielami sa stretávate napríklad pri nedeľnej prechádzke po Hlavnej ulici. V minulom roku s tímom dobrovoľníkov dal nový vzhľad výmenníku na Ulici obrody. Jeho rukopis nesú aj pestrofarebné steny detskej onkológie. Realizuje workshopy, detské tvorivé dielne. Okrem toho sa snaží každý mesiac pripraviť zaujímavú výstavu v galérii, ktorú prevádzkuje v Medzeve. Arteterapiou pomáha hendikepovaným deťom nielen u nás, ale aj v zahraničí. Rozhovor so slobodným umelcom Helmutom Bistikom si môžete prečítať na strane 7.


2

pulz

1 | 2011

Šanca pre dizajnérov, seniorov, filmárov i hercov

K prvému prerobenému výmenníku pribudnú ďalšie Do roku 2011 ideme trošku s obavami, ako to všetko stihneme. Veď na nás čakajú ďalšie výmenníky, v ktorých chceme pripravovať pre obyvateľov okolitých domov zaujímavý a pestrý program. V našom prvom výmenníku na Ulici obrody bude prebiehať celoročný projekt Od nás pre vás, ktorý bude realizovať neformálna obyvateľov Susedia. Vo výmenníku sa budú konať výtvarné dielne, záujmové krúžky a workshopy, výstavy, ale pripravujeme aj sériu zaujímavých prednášok v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied v Košiciach. Okrem toho chceme zrealizovať ďalšie workshopy v oblasti dizajnu, umeleckého spracovania rôznych typov materiálov a iných. Spolu s našimi partnermi z občianskeho združenia DogDocs plánujeme aj workshop filmovej tvorby, v rámci ktorého vznikne okolo 60 krátkych, jednominútových filmov. Druhý výmenník už na jar V prvom polroku 2011 dostaneme do správy výmenník na Brigádnickej ulici. Už teraz tam robia stavebné úpravy a z technickej budovy sa stáva malé kultúrne centrum, priestor

pre výstavy. Nebude chýbať ani malé javisko pre divadelné predstavenia a malé hudobné a filmové večery. V ňom pripravujeme workshopy, besedy o hudbe minulej i súčasnej, súčasťou ktorých by mali byť i koncerty. Okrem toho tam chystáme v spolupráci so skupinou mladých dizajnérov, ktorí si hovoria KEKS DESIGN, projekt s názvom Naše sídlisko. Zameraný bude na dizajn bytového nábytku zo 70. až 80. Rokov a nebudú chýbať ani prednášky. Výmenník na Brigádnickej ulici poskytne tiež priestor pre umelecké rezidencie, čo sú pobytové projekty jednotlivých umelcov, ale aj umeleckých skupín s cieľom priniesť konkrétny výsledok. Plánujeme rezidenciu komunitného divadla, ktoré by malo počas svojho pôsobenia vo výmenníku pripraviť a zahrať inscenáciu, ktorá vznikne na základe podnetov od obyvateľov sídliska. Dialógy V rámci podprogramu Dialógy chceme zapojiť seniorov do aktívnej prípravy rôznych kultúrnych projektov. Opäť prebehnú Štrikované grafity. Toto netradičné pouličné umenie by sme chceli preniesť aj na iné sídliská ako Terasa. Do

malých mestských častí sa vypravíme aj s Kinobusom, z ktorého budeme v letných mesiacoch premietať staré filmy z bloku krajín Višegrádskej štvorky a zbierať natočený filmový materiál na kedysi populárny formát 8 mm. Fotografický a video projekt Odysee bude skúmať súčasnú tvár utečencov. Počas projektu podstúpi francúzsky fotograf Antoine d’Agata skutočnú cestu migranta do EÚ, z ktorej fotografie vám potom ponúkneme prostredníctvom výstavy. Fotografických výstav a videoprojekcií však pripravujeme viacero. V rámci týždňového workshopu Za mrežami chystáme dokument o väznici v Humennom, výstavu diel sochárskeho projektu vo väzení v Paríži, viacero projekcií dokumentárnych filmov a diskusií. One minute region V projekte pod týmto názvom budú mať amatérski filmári všetkých vekových kategórií možnosť nakrútiť jednominútové filmy o mieste, kde žijú. Že to nie je také jednoduché, presvedčili sa už účastníci minuloročného workshopu jednominútových filmov. Aj tento projekt realizujeme s OZ DogDocs. Priestor pre sídliskových umelcov Pre rok 2011 chystáme opäť množstvo výmenníkových tvorivých dielní pre malých i veľkých. Nebudú chýbať jednoduché tematické dielne pred Veľkou nocou a Vianocami, ale pridáme aj náročnejšie, okrem iných aj v spolupráci s osvedčeným umelcom Helmutom Bistikom. S ním už počas jarných mesiacov môžete popustiť uzdu svojej fantázii v projekte Móda z odpadu a plastu. Divadlo Po úspešnom naštartovaní cyklu dokumentárneho divadla s názvom Uhol pohľadu sa chystáme pokračovať. Pripravujeme celkovo päť divadelných predstavení, ktorými chceme okrem iného ukázať rôzne prístupy k práci komunitných a sociálnych pracovníkov. Zameriame sa najmä na ľudské práva, sociálne a spoločenské témy. Nebudú chýbať ani diskusie s režisérmi a umelcami.


3

www.spots.sk

Stihli sme v roku 2010 Marec Otvorili sme prvý výmenník Jednoznačne najväčšou udalosťou bolo otvorenie prvého komunitného výmenníka na Ulici obrody. Pôvodná myšlienka projektu SPOTs vychádzala z toho, že na sídliskách existujú budovy výmenníkových staníc tepla, z ktorých mnohé už neplnia svoju funkciu. Pritom na jednotlivých sídliskách je nedostatok vhodných miest pre stretávanie sa obyvateľov a vykonávanie rôznych voľnočasových aktivít. Odtiaľ už nebolo ďaleko k myšlienke výmenníkov ako kultúrnych bodov, ktoré by reagovali na špecifické požiadavky obyvateľov v ich okolí.

Naplánovali sme, čo sa v ňom bude diať Celkovo dvadsaťpäť účastníkov všetkých vekových kategórií sa zúčastnilo prvej výmenníkovej plánovacej hry Future City Game. Tú zorganizoval tím projektu SPOTs v spolupráci s British Council v sobotu 13. marca 2010. V štyroch skupinách tematicky zameraných na tradíciu a vzdelávanie, šport, výtvarné umenie, hudbu, tanec a divadlo, pracovali od desiatej rána do popoludňajších hodín. Výsledkom ich tvorivej práce bolo množstvo nápadov ako zlepšiť život na Terase a v okolí výmenníka, taktiež námety pre kultúrne a spoločenské podujatia, malé divadelné predstavenia, kurzy, semináre, športové dni, tvorivé dielne a mnoho iných aktivít, do ktorých sa môžu zapojiť obyvatelia sídliska. Všetky tieto nápady boli ďalej rozpracované do takej podoby, aby mohli byť začlenené do pravidelného programu aktivít Výmenníka Terasa.

Pohľad na tradičnú japonskú kultúru ponúkli herci/bezdomovci z Divadla bez domova. Nie sú pritom žiadni profesionáli, ale ľudia, ktorí sa musia pretĺkať životom na ulici.


4

pulz

1 | 2011

Priniesli sme divadlo Haiku Keďže pod projekt SPOTs spadajú aj aktivity mimo výmenníka, dáva Košičanom možnosť zoznámiť sa so sociálnym a komunitným umením aj mimo neho. Projektový tím zorganizoval predstavenie Divadla bez domova, ktoré predviedlo hru Haiku. Tá je ukážkou tradičnej japonskej nerýmovanej poézie s charakteristickou trojriadkovou formou textu. Herci z Divadla bez domova hru výborne zvládli aj napriek tomu, že nie sú divadelní profesionáli, ale ľudia, ktorí sa musia pretĺkať životom, často si zarábajúc predajom časopisu Nota Bene. Predstavenie pozostávalo z niekoľkých samostatných príbehov vyjadrujúcich jednu myšlienku. Svoju úlohu hral i sprievodný obraz, či zvuk. Herci niektoré zo scén predviedli bez toho, aby povedali čo i len vetu. A ak, tak to nebolo viac ako len zopár slov. Prítomným divákom sa to však páčilo, čo po vyše pol hodinu trvajúcom predstavení ocenili náležitým potleskom. Apríl Petržalské príbehy v Kasárňach Ďalšie divadelné predstavenie, tentoraz so sídliskovou témou, predviedli v apríli v Kasárňach/Kulturpark členovia občianskych združení Vlna a Tucet s názvom Petržalské príbehy (prerušenie). Dokumentárne divadlo vychádza z reálnych príbehov zozbieraných počas prípravnej fázy diela všetkými zúčastnenými tvorcami. Inscenácia Príbeh Petržalky sa snaží autenticky podať obraz života v tomto najväčšom sídlisku v strednej Európe cez sériu monológov a dialógov ľudí, ktorí tam žijú. Od pamätníkov starej Petržalky, ktorí spomínajú na obdobie pred jej výstavbou, cez tých, ktorí novopostavené sídlisko postupne osídľovali, až po tých, ktorí sa tam už narodili. Máj 20 rokov slobody v jednej minúte Začiatkom mája 2010 sa konal vo Výmenníku Terasa celotýždňový workshop minútových filmov. Zorganizovali ho tím projektu SPOTs, Občianske združenie DogDocs, Stanica Záriečie a Košice 2013, n.o. Témou tohto workshopu bolo 20 rokov slobody a Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Ako ju zvládli účastníci workshopu, môžete si pozrieť vo videogalérii na našej oficiálnej webstránke www.spots.sk.

Počas seminára Cesta do neznáma: Príbeh utečencov na Slovensku sa v živej knižnici účastníci dozvedeli, že nie je ľahké opustiť všetko, čo poznáte a máte radi priamo od tých, ktorí túto odvahu v sebe nazbierali.

Našli spoločný dialóg Zo svojich plánov nevynechávame ani seniorov. V máji sme s nimi, v rámci projektu Zelená seniorom, pripravili sériu prednášok o hudbe, športe, láske, či trávení voľného času. Tie prezentovali seniori z neformálnej skupiny Susedia na hodinách Etickej výchovy žiakom zo Základnej školy Kežmarská. Siedmaci spolu s pani učiteľkou Magurovou sami prišli na to, že sa v podstate veľa vecí ani nezmenilo. Zmenila sa len forma a intenzita prístupu k prezentovaným témam. O tom, že mladých poslucháčov rozprávanie zaujalo, svedčí aj fakt, že ostali so záujmom počúvať , aj keď školský zvonec ohlásil veľkú prestávku. Štrikovaný most V rámci festivalu Use The City zorganizoval tím projektu SPOTs v Košiciach dovtedy nevidené Štrikované grafity. V priebehu celého

mája vyrábali jednotlivé vlnené kúsky „štrikujúci grafiťáci“ na workshopoch v Arcidiecéznej charite, viacerých materských centrách, domovoch sociálnych služieb, kluboch dôchodcov, či Detskom krízovom centre. Nakoniec jednotlivé uštrikované kúsky pospájali a pod vedením výtvarníčky Vlasty Žákovej nimi doslova obalili most medzi Mlynskou ulicou a staničným parkom, ktorý mohli obdivovať návštevníci Košíc, ale i domáci ešte niekoľko mesiacov. Jún Výmenníková obývačka Vyše troch mesiacov pracovali mladí dizajnéri z tvorivej skupiny Keks Design/Creative lab na pretváraní starých a nepotrebných kusoch nábytku, ktorý zozbierali od obyvateľov okolia výmenníka na Ulici obrody. Jednotlivým kúskom vdýchli nový život a pre mnohé z nich našli aj nové uplatnenie. Na vernisáži, ktorá sa


5

www.spots.sk konala koncom júna 2010, predviedli verejnosti, ako sa dá z veteše vykresať nová obývačka. Medzi najzaujímavejšie kusy patril nepochybne gauč, čoby symbol obývačky. Vyrobili ho z kostry už nepoužiteľného gauča. Ten zreparovali a priestor na sedenie vystlali malými vankúšmi oblečenými do tričiek. Dizajnéri si poradili aj s rozbitým kreslom, ktoré nakoniec poslúžilo ako súčasť atypicky tvarovanej skrinky s poličkami. Všetky kusy nábytku teraz slúžia svojmu novému účelu vo výmenníku.

Prázdninové mesiace

V lete to bola „Paráda“ Počas letných, oddychových mesiacov sme sa orientovali predovšetkým na prázdninujúce deti a mládež. Druhý ročník série podujatí s názvom Sídlisková paráda umožnil prázdninujúcemu drobizgu zúčastniť sa na turnaji v minifutbale, vybíjanej, celodennej zábavy s názvom Veselo na dvore, spoloče si pozrieť večerníčky, ale aj niečo sa naučiť v sídliskovej hre Túlavé topánky. September Výmenník dostal novú fazónu Celý týždeň trvalo tvorivej skupine dobrovoľníkov pod vedením výtvarníka a umelca Helmuta Bistiku, kým vytvorili na fasáde výmenníka svoje dielo. Nepriaznivo im do toho zasahoval dážď, ale dielo sa aj napriek tomu podarilo. Výmenník je teraz vďaka veselým maľbám neprehliadnuteľný.

Cesta do neznáma: Príbeh utečencov na Slovensku Kasárne/Kulturpark opäť patrili celé projektu SPOTs. Seminár s medzinárodnou účasťou zameraný na život utečencov na Slovensku sa konal pod záštitou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov na Slovensku a tešil sa aj veľkému záujmu médií a verejnosti. V rámci podujatia si účastníci mohli pozrieť aj niekoľko dokumentárnych filmov, divadelné predstavenie, výstavu fotografií a zúčastniť sa živej knižnice, v ktorej utečenci rozpovedali svoj neľahký životný príbeh. Večer patril koncertu utečeneckej hudobnej skupiny AllStar Refjúdží Band.

dovej ulici na Terase, na Štítovej ulici pri amfiteátri a na Wuppertálskej ulici na Sídlisku KVP.

Október Divadlo, tentoraz bez slov Chránené územia bol názov divadelnej inscenácie, ktorú predviedli členovia banskobystrického Divadla z Pasáže, ktoré ako jediné profesionálne komunitné divadlo pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Herci pohybom stvárnili, čo je ich chránené územie a kde sa cítia bezpečne.

Workshop s Katkou Koščovou V spolupráci s občianskym združením MusicFirst sme v polovici decembra 2010 pripravili niečo aj pre muzikantov, ktorí sa celoročne stretávali vo výmenníku v rámci Muzikantských štvrtkov. Workshop s prvou slovenskou superstar Katarínou Koščovou prebiehal v priestoroch košického Jazzklubu. Cie­ľom bolo pode­liť sa o prak­tické a teore­tické skú­se­nosti hudob­ní­kov s prie­be­hom príp­ravy hudob­nej sku­piny na kon­cert, ako aj poskyt­núť pries­tor pre otázky náv­štev­ní­kov works­hopu, či vstupy pro­fe­si­onál­nych hudob­ní­kov s ich teore­tic­kým výkladom. Po workshope nasledoval riadny koncert a v závere si spolu všetci výborne zahrali ako jedna veľká kapela.

Vyhlásili výsledky súťaže návrhov výmenníkov Odborná porota vyhlásila výsledky architektonickej súťaže na nové využitie existujúcich výmenníkov. Celkovo k už existujúcemu výmenníku na Ulici obrody pribudnú v roku 2011 ďalších päť: na Ovručskej ulici na Sídlisku dargovských hrdinov, na Brigádnickej a na Ľu-

December Uhol pohľadu Počas celého roka prinášal tím projektu SPOTs zaujímavé podujatia z oblasti komunitného a sociálneho umenia. Ani decembrový program nebol výnimkou. V sérii s názvom Uhol pohľadu si mohli návštevníci Kasární/ Kulturpark pozrieť dokumentárne filmy, výstavu fotografií z cyklistickej túry naprieč Slovenskom po kultúrnych inštitúciách malých miest a obcí, či tanečné a pohybové divadlo.

Hudobný workshop s prvou slovenskou superstar Katkou Koščovou bol zaujímavým exkurzom účastníkov Muzikantských štvrtok do života profesionálnych hudobníkov. Priamo na pódiu všetci diskutovali, skúšali, aranžovali a hlavne si spolu dobre zahrali.


6

pulz

1 | 2011

Vedci odhaľovali vo výmenníku tajomstvá DNA Hovoriť o vážnych veciach možno nielen v laboratóriách a na sympóziách, ale i v kaviarni pri šálke kávy či čaju. Od toho sa odvíja názov „Vedecká kaviareň“, ktorá je jednou z aktivít projektu Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) na popularizáciu vedy pod názvom „Veda na Slovensku – čo nepoznáme, to nepotrebujeme?“. Realizuje ho Neurobiologický ústav Slovenskej akadémie vied v Košiciach. V utorok 1.marca 2011 podvečer sa na vedeckú kaviareň zmenil výmenník Terasa. „Projekt zahŕňa viacero aktivít so spoločným cieľom – zvýšiť záujem o vedu a zlepšiť celospoločenské povedomie o nej,“ povedal zodpovedný riešiteľ RNDr. Ján Gálik, CSc. „Tentoraz sme oslovili zaujímavého človeka, vedca, genetického ekológa docenta Petra Pristaša z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach, ktorý sa so svojím tímom dlhodobo venuje prenosu génov.“ Téma DNA je aj vďaka televíznym krimiseriálom atraktívna pre širokú verejnosť, hoci nie vždy pravdivo zobrazená, nuž ju tím dr. Gálika spolu s tímom SPOTs použili ako magnet pre mladších i starších a obyvateľov Košíc. Mali úspech, výmenník bol plný ľudí rôzneho veku i povolaní. Popredný slovenský genetický ekológ doc. RNDr. Peter Pristaš, PhD. z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach, člen Výboru Snemu SAV, čo je najvyšší orgán „savky“, v prednáške „Tajomstvá DNA, alebo v čom

NCIS zavádza...“, pútavým a zároveň vtipným spôsobom vysvetlil, čo sa skrýva v kóde našej formy života a čo možno z neho reálne vyčítať. Rôznorodé publikum sa dozvedelo, že deoxyribonukleová kyselina (DNA) má mimoriadny význam v bunkách, pretože je nositeľkou genetickej informácie (gén, chromozóm). Je uložená v jadre bunky a tvorená dvoma dlhými reťazcami vzájomne špirálovito obtočenými. Základnými stavebnými prvkami sú nukleotidy so štyrmi rôznymi bázami. Jedinečné zoskupenie týchto nukleotidov v reťazci je podkladom informácie uloženej v DNA (genetický kód). Ide o adenín (A), guanín (G), cytosín (C) a thymín (T). Objav štruktúry DNA bol pre ľudstvo veľmi dôležitý. Potvrdzuje to udelenie Nobelovej ceny Jamesovi Watsonovi, Francisovi Crickovi a Mauriceovi Wilkinsovi v roku 1962. Objasnenie jej štruktúry umožnilo aj ďalšie objavy, ktoré viedli okrem iného ku génovému inžinierstvu, k spoľahlivej identifikácii jedinca na základe DNA, ale aj k pokusu zmapovať celú DNA človeka. Docent Pristaš veľmi zrozumiteľne uviedol konkrétne príklady, kedy DNA poslúžila pravde a spravodlivosti. Magické „pošlite to na analýzu DNA“ diváci počúvajú najmä v kriminálnych filmoch, ale napríklad nie vždy vedia, že profil DNA má každý človek odlišný (okrem jednovaječných dvojčiat) a situácia je podobná ako s odtlačkami prstov. Profily získané zo stôp nájdených na mieste činu sa porovnávajú

Doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. z Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach poodhalil vo výmenníku pravdu o známej skratke DNA, ktorú frekventovane používajú nielen v kriminálnych seriáloch.

s profilmi podozrivých osôb. Zdrojom DNA môže byť takmer hocičo: kvapka krvi, sliny, spermie, časť tela ako kúsok kosti, tkaniva, zub, vlas s korienkom alebo čokoľvek biologické, obsahujúce DNA, nájdené na mieste činu. Bunky s kompletnou DNA sú prítomné i v pote a nervózny človek páchajúci zločin sa iste potí viac. Na vytvorenie DNA profilu jedinca stačí teoreticky jediná zachovaná bunka (6 – 10 pg DNA). DNA profilovanie neslúži len na určenie páchateľa, ale i na určenie obete. Niekedy sa stáva, že pozostatky človeka už nie je možné identifikovať bežnými spôsobmi. Vzorka DNA zo zubu alebo kosti sa porovná so vzorkami príbuzných ľudí, napríklad rodičov. Podobne ako existuje databáza odtlačkov prstov (volá sa AFIS a funguje celosvetovo), máme i databázu DNA profilov. V roku 1994 vytvorilo FBI databázu s názvom CODIS (Combined DNA Index System) je databáza slúžiaca na vyhľadávanie zhôd medzi uloženými a skúmanými profilmi. Nachádza sa v nej viacero kategórií, napríklad Index stratených detí, Index stôp, Index páchateľov a rôzne iné. Všetky DNA profily sú vytvorené analýzou 13 základných a 3 doplnkových miest krátkych tandemových opakovaní. Túto databázu používame aj my. Jedným z najznámejších prípadov identifikácie pozostatkov bol prípad cárskej zavraždenej rodiny Romanovovcov, ktorý sa po 90 rokoch dočkal rozuzlenia. Analýza DNA sa tu využila aj druhýkrát v prípade Anny Andersonovej, ktorá tvrdila, že je ruská princezná Anastázia Romanovová, ktorá utiekla do Ameriky. Ukázala však, že Anna nemá s Romanovovcami žiadny príbuzenský vzťah. V diskusii odzneli otázky o určovaní rodičovstva pomocou DNA, bezpečnosti geneticky modifikovaných potravín, ale i o organizácii ľudského genómu. Ani počtom, ani veľkosťou genómu nie sme my, ľudia, unikátni. Vo veľkosti genómu nás hladko predbehnú napríklad žaby či salamandry, nehovoriac o mnohých rastlinách. Docent Pristaš informoval o najnovšom objave, že najlepšie sú na tom vraj daphnie (akvaristi nimi kŕmia rybky). Navyše, v našom genóme je neočakávane málo génov, len dvakrát viac ako v genóme vínnej mušky. Po premiérovom úspechu tejto formy popularizácie vedy sa organizátori rozhodli pokračovať v stretnutiach s vedcami. Celý článok si môžete prečítať na adrese: http://www.spots.sk/?p=6675


7

www.spots.sk

Vďaka Bohu, že sa robí čokoľvek kreatívne Tím projektu SPOTs v minulosti realizoval viacero umeleckých projektov a workshopov, pri ktorých spolupracoval jeden veselý pánko s iskrou v očiach, Helmut Bistika (47). Sám seba označuje za slobodne tvoriaceho umelca, zaoberajúceho sa maľbou, grafikou a tvorbou umeleckých objektov. Okrem toho organizuje a vedie kreatívne workshopy doma i v zahraničí. Košičania sa môžu s jeho tvorbou stretnúť pri prechádzaní okolo parfumérie Schwarz a optiky na Hlavnej ulici. Pretože podľa neho výklad je galéria, ktorá je na ulici.

„S umením som začal už dávno. Študoval som ‚niečo s drevom a pedagogikou’, potom som asi desať rokov robil vychovávateľa. Pokračoval som v ľudovej škole umenia, kde som sa zdržal približne šesť rokov. Potom som už išiel na ‚voľnú nohu’. Odvtedy, čo pracujem s deťmi, robím workshopy a arteterapiu. Najmä v Nemecku, Belgicku a Dánsku. U nás arteterapia ešte ani nefungovala a ja som ju už tam dávno robil a ani som nevedel, že ju robím. A popri tom sa venujem umeniu,“ zoširoka začal svoje rozprávanie Helmut. Ako si sa dostal k projektu SPOTs? Spolupracoval si napríklad na grafickom spracovaní fasády výmenníka na Ulici obrody. Ako to začalo? „To bolo teraz, nedávno. Pracoval som na projekte, v ktorom sme maľovali interiér detského oddelenia Východoslovenského onkologického ústavu. Niekto o tom vedel, potom ma oslovil a bolo to.“ Čím bolo maľovanie fasády výmenníka iné ako interiér onkológie? „Nikdy to nie je iné. Keď robíš nejakú fasádu, alebo vyzdobuješ priestor. Či je to onkológia, či sú to detské ambulancie, chodby. Všade ide o to spestriť priestor, ktorý je nezaujímavý. A musíš to urobiť tak, aby to korešpondovalo s ľuďmi, ktorí tam budú chodiť. Stále však ide o mládež alebo deti. Tie najviac reagujú na niečo farebné a veľké, niečo konkrétne a trošku abstraktné. Nikdy som neinklinoval k nejakým sprejerským počinom a grafity. Ja som si skôr vyberal z toho primitívneho, čo sa týka kresby malých detí, alebo tých, ktorí nevedia maľovať. Vtedy je najlepšie ak ho obkreslíš, urobíš mu kontúru a on si to zvnútra vyzdobí. Napríklad ak máš veľkú plochu. Kto nie je výtvarník, nevie sa k tomu tak postaviť. Vtedy stačí, že mu obkreslíš jeho vlastný tieň a necháš mu to vyfarbiť. Ten človek začne uvažovať

o nejakej forme a o farebnom rytme. A už ho máš! Malým deťom to necháš na papier nakresliť, a potom to už len prenesieš na stenu vo veľkom.“ Výmenník ako jedna z mála stavieb nebola dotknutá žiadnym sprejerom. Čo som si špeciálne všimol, pretože po tom, ako ste to vymaľovali, som bol zvedavý, ako dlho to tak vydrží. A ono to vydržalo doteraz. Je to tým, že keď už raz je výmenník pomaľovaný, už to nie je lákadlom? „Možno. Biela plocha je pozvánkou ako biele plátno: ‚Poď a nakresli niečo‘. Ale keď už je niečo vyzdobené ako nové bytovky, ľudia majú tendenciu dať tam svoje iniciálky, svoju stopu. Asi nestačí urobiť to farebne v štýle biela-modrá, ružová-sivá. Asi to ľudí ešte príliš láka. Keď som bol v Belgicku, fascinoval ma ta jeden projekt, ktorý by som chcel urobiť u nás doma. Oni majú veľkú tradíciu v komiksoch. V Bruseli máš komiksovú cestu na stenách. Dostaneš do rúk mapu a hľadáš, kde je aký komiks. A cez maľbu na stene sa oživí mesto a turisti dostanú šancu spoznať ho. U nás je ešte veľmi veľa možností ako pracovať s kresbou. Všetci vnímajú grafity ako prvok, ktorým sa stena zničí. Treba to však otočiť a ponúknuť alternatívu.“ Ako vnímaš aktivity, ktoré sa robia v rámci výmenníka a projektu SPOTs? „Vďaka Bohu, že sa robí čokoľvek, čo je kreatívne. Keď som chodil po zahraničí, videl som, že tu a tam sa niečo robí. Keď však človek príde sem, tak je ticho. Všetci sú doma a pozerajú seriály. Myslím si, že sa to konečne trošku zmenilo a počuť, že sa stále niečo robí. Vznikla sieť rôznych ľudí, ktorí sú naviazaní na nejaké centrum. Kedysi bolo u nás len osvetové stredisko, sem-tam sa niečo urobilo. Teraz sa však v tejto sieti stále niečo deje. A keď to vybuchne, tak z toho bude niečo zaujímavé.“

V najbližšom čase pripravuješ netradičnú módnu prehliadku... „K móde som sa dostal, keď ešte Luisa Flešár Kafka bola v Košiciach a robil som s ňou nejaké choreografie. Tak ako parfumy, ani móda ma už nepustila. Keď som potom robil s postihnutými deťmi v Nemecku, stále som pre ne vymýšľal nejakú módnu prehliadku. Ony nikdy nemajú možnosť prejsť sa po móle a byť stredobodom pozornosti. Z obyčaných papierov a odpadov sme urobili zaujímavé modely. Navrhol som to dievčatám zo Strednej odbornej školy na Gemerskej ulici a ony sa veľmi potešili. Týždeň budeme robiť modely a kostýmy, ktoré sa budú predvádzať. Nepoužijú však látky, ale odpad - papier a plasty. Nebudú ich šiť, ale lepiť a viazať. Nosná téma je minulosť a budúcnosť. Módnu prehliadku budete môcť vidieť počas pripravovaného festivalu Use The City na prelome apríla a mája. Helmut ešte o sebe prezradil, že približne pred rokom otvoril v Medzeve, kde žije, kaviareň spojenú s galériou, kde sa snaží každý mesiac pripraviť novú výstavu obrazov, fotografií, či iných umeleckých prvkov. Naďalej sa venuje aj arteterapii v ústave Maják v Zdobe. Ako sa sám vyjadril, vedie teraz „existenčný život umelca“. Celý rozhovor nájdete na našej webstránke: http://www.spots.sk/?p=6784

Zhováral sa Tomáš Čižmárik


8

pulz

Pozvánka na fotografickú výstavu

Krásy života tak trochu inak Od 5. apríla môžete v priestoroch výmenníka na Ulici obrody vidieť zaujímavý súbor veľkoformátových fotografií hýriacich živými farbami. Sú to mikrofotografie buniek nervového tkaniva fotografované cez fluorescenčný mikroskop, ktoré vyhotovili vedci z Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach. Kolekcia vystavovaných obrazov nebola tvorená špeciálne pre výstavné účely. Je to výber z pracovných fotografií, ktoré sú produktom každodennej mravčej práce v biologickom laboratóriu. Zobrazujú náš vnútorný svet tak ako ho nepoznáme. Veríme, že estetická krása obrazov pritiahne vašu pozornosť. Stručný popis pod obrazmi snáď prispeje k rozšíreniu vášho obzoru o tom, čo je súčasťou každého z nás, a tiež o tom, čo sa deje za dverami vedeckých ústavov v Košiciach. Vstup je voľný.

Elektrina v nás. Je filmový Matrix naozaj len fikcia?

Sme skutočne chodiace batérie? Hádam každý kto videl film Matrix si pamätá scénu, kde futuristické stroje pestujú na obrovskej plantáži v miliónoch zámotkov ľudské bytosti. Z jednoduchého dôvodu – kvôli elektrickej energii. O tom, či sme naozaj chodiace batérie a ako sa elektrina prejavuje v telách živých bytostí, bude vo Vedeckej kaviarni v rámci popularizačnej prednášky rozprávať a besedovať RNDr. Ján Gálik, CSc z Neurobiologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Súčasťou prednášky Dr. Gálika bude nielen premietaná prezentácia, ale aj výstava veľkoformátových mikrofotografií buniek nervového tkaniva, pre ktoré je produkcia šírenie elektrickej energie hlavným životným poslaním. Fotografie boli spravené pod fluorescenčným mikroskopom, čo im k ich informačnej hodnote pridáva zaujímavú estetickú atraktívnosť. Ak vás zaujíma ako je to s elektrickými prejavmi v ľudskom tele a ako nás táto forma energie poháňa, príďte do Výmenníka Terasa na Ulici obrody v utorok 5. apríla 2011 o 18.00 hodine. Vstup na prednášku v rámci Vedeckej kaviarne je bezplatný.

PULZ

Noviny projektu SPOTs

vydáva: Košice 2013, n.o., Kukučínova 2, 040 01 Košice, periodicita: dvojmesačník, kontakt: 055 / 685 24 99, spots13@kosice2013.sk, www.spots.sk, www.kosice2013.sk, zodpovedný redaktor: Ing. Tomáš Čižmárik, redakčná rada: Ing. Tomáš Čižmárik, Ing. Blanka Berkyová, Christian Potiron, grafika: Mgr. art. Samuel Čarnoký, registrácia: Ministerstvo kultúry SR — EV 4164 / 10, tlač: VIENALA s.r.o., Nepredajné!

1 | 2011

Program SPOTs apríl 2011   1.4./ 15.30 – Športový šerm   4.4. / 14.00 – BreakDance 15.30 – HIP HOP s Aron Výmenník Terasa   5.4./ 17.00 – Vernisáž výstavy fotografií vytvorených fluorescenčným mikroskopom 18.00 – Vedecká kaviareň – Sme skutočne na batérie? Prednáška o elektrických prejavoch v ľudskom tele.   6.4. / 14.00 – BreakDance 15.30 – HIP HOP s Aron 16.30 – Športový šerm 19.00 – Babinec   8.4. / 15.30 – Športový šerm 11.4. / 14.00 – BreakDance 15.30 – HIP HOP s Aron 15.4. / 15.30 – Športový šerm 18.4. / 14.00 – BreakDance 15.30 – HIP HOP s Aron 16.30 – Tvorivá dielňa. Veľká noc 20.4. / 14.00 – BreakDance 15.30 – HIP HOP s Aron 16.30 – Športový šerm Výmenník Terasa 27.4. / 14.00 – BreakDance 15.30 – HIP HOP s Aron 16.30 – Športový šerm 29.4. / 15.30 – Športový šerm zmena vyhradená

aktuálny program aj s podrobnosťami nájdete na našej webstránke http://www.spots.sk

Naučte sa šermovať Šerm je rýchly, zaujímavý, a priznajme si, stále trošku históriou zaváňajúci šport. Naučiť sa obratne narábať kordom alebo šabľou je poriadna drina. Ak vám nechýba odvaha a chuť naučiť sa šermovať, môžete to skúsiť vo výmenníku na Ulici obrody. Šermiarska spoločnosť Willard tam v stredu od 16.30 do 18.30 a v piatok od 18.00 do 20.00, pod vedením Jána Veselého, bude v tomto roku organizovať kurz športového šermu. Minimálna veková hranica je 8 rokov a kurz je určený pre všetky vekové kategórie (čiže aj dospelí). Mesačné zápisné je 17,- € za zapožičanie šermiarskeho náčinia. Pokiaľ sa chcete prihlásiť, príďte v uvedenom tréningovom čase do výmenníka, alebo nechajte kontaktné údaje.

Pulz 01 2011 web