Sports & Yaşam

Page 1


e! t't en Bi lk Şi m di

Hayatın Rhythm’ini değiştir... Personal Training • Pilates • Spa • Hamam • Masaj • Buhar Odası • Sauna

www.rhythmbysports.com t: 0.312.266 71 34

GÜNEŞEMERHABA Yine bir yaz vakti... Güneş tenimizi ısıtmak için; deniz ısınan tenimizi serinletmek için bizi kıyılara davet ediyor. Çalışmanın hayli zor olduğu bu güzel mevsime rağmen daha iyiye, daha güzele ulaşmak ve siz okurlarımıza daha keyifli bir içerik sunmak için 27. sayımızla karşınızdayız. Bu sayımızda sağlıklı yaşam hakkında tüyolar alacak, yaz boyunca sizi dünyanın değişik ülkelerinde bekleyen dev spor organizasyonları hakkında bilgiler edinecek, yaz çiçeklerine daha yakından bakacak, dünyanın en büyük taraftar gruplarının hikâyelerini zevkle okuyacak, ünlü bale sanatçısı Burcu Olguner’i ve başarılı oyuncu Burcu Kara’yı daha yakından tanıyacaksınız. Geçtiğimiz üç ayda Sports International’ın tüm şubelerinde sporu bir yaşam biçimi haline getiren, kalori düşmanı aktivitelerle yaza hazırlık aşaması neredeyse tamamlandı. Geç kalan Sports üyelerini aynı hızda devam eden etkinliklerimize davet ediyor, tüm okurlarımıza güneş ve sporla dolu bir yaz diliyoruz. Ozan Kocamaz S’DERGİ EDİTÖRÜuzman • sports international • 87


SÜRDÜRÜLEBİLİR SAĞLIĞIN YOLU FRESHOT® BUĞDAY ÇİMİ SUYU Karaciğer, bağışıklık sistemi, kas ve kan yapımı, detox ve diyet için doğadaki en faydalı gıdalardan biri olan buğday çimi suyu için; www.freshot.com.tr 0(312)448 04 36 (Pbx)

*

Türk gıda kodeksine uygun olarak üretilmektedir.
16 sports international • spor


DÜNYANIN EN BÜYÜK

12.

ADAMLARI Bir takımın taraftarı olmak.... Kimilerine ilkel bir duygu olarak gelse de insanın hiçbir karşılık beklemeden bir yere veya bir şeye ait olma duygusuyla tribünleri doldurduğu, hep beraber deplasman yollarını sloganlarla aşındırdığı, beraber yiyip içtiği ve gerektiğinde saatlerce bilet kuyruklarında beklediği tarif edilemez bir duygudur. Taraftarın babalarının omzunda başlayan futbol serüveni, yerini tribündeki tarif edilemez coşkuya bırakıyor çoğu zaman. Sadece ülkemizde değil; dünyanın birçok ülkesinde futbol başta olmak üzere farklı spor branşlarına ait birçok taraftar grubu, dünyanın birçok kıtasında yarattığı coşkuyla ün kazanıyor. Devam eden sayfalarda sizleri bu tarif edilmez duygunun içine biraz da olsa dahil edecek, dünyanın en büyük taraftar gruplarıyla sizleri tanıştıracağız. Rotamızı ilk olarak Güney Amerika’ya çevirecek, ardından Avrupa ve Afrika ile serüvenimizi tamamlayacağız.

spor • sports international 17


LA DOCE BOCA JUNIORS Arjantin Başlığımızdaki deyime adını veren bu taraftar grubunun Türkçedeki karşılığı 12. Adam’dır. Kuruluşu 1925 yılına kadar uzanan bu taraftar grubu, takımının gittiği her şehirde onlarla birlikte olunca bu ismi alır. Her maç öncesi “Bizi taklit edebilirsiniz, ama bizim gibi olmazsınız. – İmza 12. Adam” pankartıyla stadyumlarda yerini alan bu taraftar grubunun lideri Rafael di Zeo’ya göre, Güney Amerika’nın birçok taraftar grubu ders almak için La Doce’yi ziyaret eder. Ona göre La Doce, taraftar dünyasının Harvard’ıdır. Binlerce kişi aynı ağızdan “Dale Dale Boca” diye bağırırken çalan tribün orkestrası, tribünleri karşı takım taraftarları için adeta cehenneme çevirebiliyor. La Doce sadece Arjantin’de değil, tüm dünyada ünlü taraftar grupları tarafından beğeniyle takip ediliyor. Besteleri ve marşları dünyanın birçok ülkesinde taklit ediliyor.

KOP LIVERPOOL İngiltere Liverpool, Avrupa’nın en çok desteklenen kulüplerinin başında gelir. Dünyanın 50 ülkesinde resmi taraftar grubu bulunan ve yaz mevsiminde çeşitli etkinlik ve turlarla dünyanın öteki ucundan Liverpool’a gelen takım taraftarları, burada antrenmanları izleme ve futbolcularla tanışma şansı yakalar. Liverpool takımına ait Anfield Road Stadı’nın kale arkasını her maç kapatan KOP, şüphesiz bu coşkuyu en zirveye taşıyan taraftar grubudur. Daha çok işçi sınıfından kişilerin oluşturduğu bu taraftar grubunu, hep bir ağızdan seslendirdikleri “You’ll never walk alone” şarkısıyla tanıyoruz. Türkçesi “Asla yalnız yürümeyeceksin” olan şarkı ilk kez 1945 yılında Broadway Müzikali’nde seslendirilen, Rodgers and Hammerstein Müzikali’nden bir parçadır. 1963 yılında ilk kez Anfield’de hoparlörlerden çıkan bu müzik, takımın resmi marşı olarak hâlâ günümüzde seslendirilmeye devam ediyor. 18 sports international • spor


GATE 7 OLYMPIAKOS SFP Yunanistan Atina’daki Spireus Louis Stadı’nın en ateşli taraftar grubu olan Gate 7, adını çok talihsiz bir olaydan almıştır. 8 Şubat 1981’de AEK ile oynanan Atina derbisinde Olympiakos rakibini 6-0 gibi ezici bir galibiyetle yenmiş ve sonrasındaki sevinç gösterileri yerini izdihama bırakmıştır. Takım oyuncularıyla buluşmak isteyen taraftarlar, 7 numaralı kapıdan sahaya girmek ister, yalnız kapı açılmaz. Buradaki izdiham sonucu, çoğu 18 yaşının altında olan 21 taraftar hayatını kaybeder. İşte bu olayı unutmak istemeyen Olympiakos taraftarları, isimlerini Gate 7 olarak değiştirir ve bugün dahi 21 koltuğu boş bırakarak takımlarına destek sunmaya devam eder.

RAJA CASABLANCA RAJA CLUB ATHLETIC OF CASABLANCA Fas 1949 yılında Fas’ın Kazablanka şehrinde kurulan futbol takımı, “Afrika’nın en başarılı futbol kulüpleri” sıralamasında ilk 10 içinde bulunuyor. Ülkenin neredeyse tüm gençleri, işçi sınıfı ve aşırı milliyetçileri tarafından desteklenen Raja, Fransız yönetimine karşı siyasi mücadelenin de bir sembolüdür. 2013 yılında Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda 2. olan Raja Casablanca, finalde Bayern Münih’e 2-0 yenilmesine rağmen Fas futbol tarihine bu başarısıyla adını yazdırmıştır. Halkın takımı olarak adlandırılan Raja Casablanca, 90 dakika boyunca bir an olsun sesi kısılmayan taraftarlarıyla 10 kez lig şampiyonluğu ve sayısız başarıya imza atmıştır.

spor • sports international 19


Ekmek hem bedenimizi hem ruhumuzu besleyen, beslenmemizin baş tacı olmayı hak eden bir gıdadır. Son yıllarda ne yazık ki ekmeği günlük beslenme programından çıkartarak zayıflanabileceği üzerine yanlış bir öngörü vardır. Peki ekmeği yaşantımızdan çıkardığımızda sağlığımızla ile ilgili ne gibi riskler almış oluruz? Yaşamımızı devam ettirmek için enerjiye ihtiyacımız var. Bu enerjinin bir kısmı karbonhidratlardan gelmelidir. Ancak karbonhidrat ihtiyacımızın tamamını ekmekten almıyoruz. Sebzeler, meyveler ve diğer tahıllar da karbonhidrat kaynaklarındandır. Ancak ulaşılabilir ve kalorisi düşük olan, doygunluk hissi veren en iyi karbonhidratlar arasında doygun ekmeği sayabiliriz. Yeterli karbonhidrat almadığımızda vücudumuz, enerji kaynağı olarak yağ ve proteinleri kullanır. Ancak yağ ve proteinlerin vücudumuzda

enerji kaynağı olmak dışında öncelikli başka görevleri de vardır. Ayrıca büyük moleküller oldukları için böbrek yükümüzü artırmış olur. Öncelikle ekmek iyi bir enerji kaynağıdır. Bunu kesinlikle ‘’ekmek çok enerji verir’’ olarak algılamamak gerekir. Öğünde hiç ekmek yememek doygunluk hissi vermeyecek; kısa bir süre sonra acıkacak ve kalorisi ekmekten daha yüksek, hacimce küçük, enerji değeri yüksek atıştırmalıklarla daha çok enerji almış olacağız. 1 ince dilim ekmek yaklaşık 70 kalori kadarken 100 gr ayçekirdeği 600 kalori civarı; 5-10 fındık 50 kalori civarıdır. 1 porsiyon pilav ya da makarna ise 330 kalori civarında enerji verir. Ekmeğin ihtiyaç kadar yenilmesi gerekir. Fazlası kilo artışına sebep olur. Öğünlerinizde tüketeceğiniz 1 ya da 2 dilim doygun ekmekle, zaten kalori alımını kısıtlamış olursunuz.

20 sports international • sağlıklıyaşam

Ekmeğin diyetten tamamen çıkarılması bağırsak sağlığımız için de iyi değildir. Ekmek, bağırsak hareketliliğini sağlamamıza yardımcı olur. Ayrıca ana besin gruplarından biri olan ve ekmeğin de içinde olduğu tahıl grubu, B12 hariç tüm B grubu vitaminlerin temel kaynağıdır. Karbonhidratların sindirimi ağızda başlar ve kısa sürede beyne tokluk sinyalleri iletir. Öğününüzde kontrollü miktarda alacağınız esmer ekmek, miktar açısından kontrollü bir öğün geçirmenize yardımcı olur. Böylece iştah kontrolü ve tokluk hissi sağlar; acıkma sıklığınızı ve kan şekerinizi dengelersiniz. Mide sağlığımız için de koruyucu bir besin olan ekmek grubundan başta tam buğday olmak üzere çavdar, çok tahıllı veya yulaflı ekmek tercih etmenizi tavsiye ederim.

BESLENMEDANIŞMANIEBRUŞENYURDUSEV

EKMEĞİNİZE VE SAĞLIĞINIZA SAHİP ÇIKIN!


sağlıklıyaşam • sports international 21


ANKARA BiLKENT Sports International Bilkent’te tempo zirvede! Kıyasıya rekabetin yaşandığı tenis, basketbol ve futbol turnuvalarıyla, birbirinden eğlenceli aktiviteleriyle, eğitici seminerleri ve önemli günlerin izinden giden üyeleriyle Sports, Bilkent’te doyasıya yaşandı.

22 sports international • aktiviteler

Kapalı Kort Tenis Turnuvası Tarih: 01-12 mart 2015 Katılım: 245 kişi ERKEKLER MASTERS

BAYANLAR A

1. BORA BAŞLAR

1. ŞÜKRAN ATİK

2. BİROL BAŞLAR

2. ARZU ATEŞ

ERKEKLER A

BAYANLAR B

1. MERT ÖNGELEN

1. NAGEHAN DÖNMEZ

2. KAAN DİNGİLOĞLU

2. SELVİN AYDIN

ERKEKLER B

BAYANLAR C

1. EMRAH YAYKIRAN

1. RABİA DÜNDAR

2. ANIL BİNGÖL

2. BİLGE AKIN

ERKEKLER C

BAYANLAR D

1. MEDENİ SOYSAL

1. AYDAN BAŞTAŞ

2. SADİ GÜLEÇ

2. GÜLTEN GÜCENMEZ

ERKEKLER D

BAYANLAR 45 VE ÜSTÜ

1. ASİL YILDIRIM

1. NURTEN TERCANLI

2. HAKAN BAŞBUĞ

2. DİLEK ÖĞRETMEN

ERKELER 50 VE ÜSTÜ 1. RAŞİT CESUR 2. BÜLENT ÖZÇAĞATAY


Futbol Turnuvası

Süper Kahramanlarımızın 23 Nisan Coşkusu

Kapalı Havuz Çocuk Yüzme Yarışı

Geleneksel Futbol Turnuvamız, 8 takımın katılımı ve 3 gün süren kıyasıya mücadelelerle gerçekleşti. Müsabakalar sonucunda 1. Aşiyan Spor, 2. Gordion, 3. Rookies oldu. Turnuvamıza takımlarıyla renk katan tüm oyunculara teşekkür ederiz.

23 Nisan coşkusu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Çocuklarımızın okuduğu, günün anlam ve önemini anlatan şiirleri dinledikten sonra, jimnastik gösterimizi heyecanla izledik. 23 Nisan etkinliklerimiz, düzenlediğimiz eğlenceli oyunlar ile son buldu. Katılan tüm çocuklarımıza ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

Geleceğin sporcuları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında mücadele dolu, eğlencesi bol anlar geçirdiler.

Eymir Gölü Yürüyüşü 23 Nisan Bilkent Center Zumba Bilkent Center 23 Nisan şenliklerine çocuk zumbası ile katıldık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını coşku ile kutladık.

23 Nisan Spinning Masterclass

Sıcak bir Eymir gününde bahar yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Bize eşlik eden üyelerimize teşekkür ederiz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında çocuklar gibi şendik. Spinning aktivitemize katılan tüm üyelerimize sonsuz teşekkürler.

aktiviteler • sports international 23


ANKARA BiLKENT Sports International Bilkent’te tempo zirvede! Kıyasıya rekabetin yaşandığı tenis, basketbol ve futbol turnuvalarıyla, birbirinden eğlenceli aktiviteleriyle, eğitici seminerleri ve önemli günlerin izinden giden üyeleriyle Sports, Bilkent’te doyasıya yaşandı.

24 sports international • aktiviteler

Cover Şarkılarla Spinning Masterclass Serhat ve Çağdaş Hoca’nın önderliğinde, cover şarkılar eşliğinde yapılan spinning masterclass dersimize katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Basketbol Turnuvası Basketbol turnuvamıza katılan tüm oyunculara teşekkür ederiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Özel Spinning Masterclass Göster Gücünü! GNC’nin katkıları ile düzenlenen “Göster Gücünü!” aktivitesi ile üyelerimiz birbirinden zorlu parkurlarda hem yoruldular hem de eğlendiler. Aktivitemize katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Bütün kadınlar özeldir. Tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutlarız!


Bilinç Altı Boyutunda Kadın Semineri

Dünya Kadınlar Günü Dans Etkinliği

Yaşam Koçu Yıldız Karacasoy ile “Bilinç Altı Boyutunda Kadın Semineri”ne katılan tüm üyelerimize teşekkürler.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde tüm Sports International şubeleri “Tek ses ve tek yürek” dedi. Tüm şubelerimizde aynı anda yapılan etkinlikle Dünya Kadınlar Gününü kutladık. Katılan tüm üyelerimizin Dünya Kadınlar Gününü kutlarız.

Yaza Fit Girmenin Altın Kuralları Güneşli günlere merhaba dediğimiz bu günlerde, diyetisyenimiz Şeyma Yılmaz ile “Yaza Fit Girmenin Altın Kuralları”nı öğrendik. Tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

Taş Plak Spinning Nostaljik şarkılar eşiliğinde keyifli bir spinning dersi gerçekleştirdik. Katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Sevgililer Günü Spinning ve Sports Fit Masterclass Sevgililer Gününü sports fit ve spinning masterclass ile hem eğlenerek hem de antrenman seviyelerini yükselterek kutladık. Katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

aktiviteler • sports international 25


BİLKENT BAŞARI HİKÂYESİ ŞÜKRAN ATİK

Merhabalar Sports ailesi, Ben Şükran Atik. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum; yani diyetisyenim. Lakin bu güzel kulübe üye olduktan sonra sporcu oldum ve artık sporsuz geçen bir günüm yok diyebilirim. Sports International’a 1994 yılında ailecek Platin Üyelik ile 20 yıllık üye olduk. Yıllar su gibi akıp gitti ve bu yıl üyeliğimizi 10 yıl kadar daha uzattık. Çünkü sağlıklı yaşamaya yönelik prensiplerimin başında “spor” geliyor.

26 sports international • başarıhikâyeleri

Tenise 20 yıl önce C kategorisinde başladım. Bir yıl içinde A kategorisine geçtim ve halen A kategorisinde aktif olarak oynuyorum. Çok sayıda turnuva ve ligde oynadım ve oynamaya devam ediyorum. Kazandığım kupaların sayısını ben de unuttum.:))

Düzenlediği turnuvalar ve tenis ligleriyle bize tenisi sevdiren, biz tenis oyuncularına tenis aşkını aşılayan, Sports International Tenis Baş Koordinatörümüz Sevgili Silvan Niculescu’nun yeri doldurulamaz.Teşekkürler Silvan! Sayende çok ama çok sevdik bu sporu.

İyi bir tenis oyuncusu olabilmek için “fitness ve doğru beslenme” çok önemli. Uzun süren maçlarda sakatlanmamak ve dayanıklılık için düzenli fitness şart. Kulübümüz bize bu imkânı kaliteli eğitmenleri ve geniş fitness ekipmanları ile fazlasıyla veriyor zaten.

Yurt dışında bulunduğum zamanlarda fırsat buldukça tenis oynadım ve bu güzel spor sayesinde çok güzel dostluklar edindim.

İyi ki tenis oynamayı öğrenmişim; iyi ki böyle mükemmel bir kulübe üye olmuşum.

Tenise başlamanın yaşı yok. Siz de bir an önce bu güzel spora başlayın ve Sports International tenis ailesine katılın. Sevgiyle, sporla kalın.


başarıhikâyeleri • sports international 27


BURCUKARA hayatımın her tarafından keşke kelimesini attım.

28 sports international • burcukara


burcukara • sports international 29Oyunculuğa başladığınız ilk yıllardan bu yana pek çok projede rol aldınız. Her biri hayatınızda önemli yer edinmiştir mutlaka. Bambaşka hayatları canlandırmak sizi nasıl etkiledi? Projelerinizin hayatınıza nasıl bir etkisi oluyor? Oyun oynamak, başkaları olmak çocukluğumuzdan gelen bir şey zaten. Muazzam bir his, çok delice bir duygu. Her gün bunu yaşadığım için şükrediyorum. Tabii ki oynadığım karakterin üzüntüsünden etkileniyorum. Ama ertesi gün yüksek bir enerjiyle sete gelebilmek için, setten çıkınca bundan çabucak sıyrılmak gerekiyor.

Profesyonel iş hayatınızda “keşke” dediğiniz anlar oldu mu? Ben hayatımın her tarafından keşke kelimesini attım. Dünyanın en saçma lafı. Ben, her şeyin bir sebebi olduğuna ve kötü dediğimiz olayların bile bir gün bir iyiliğe vesile olacağına inanıyorum. Bu işi yapmasaydınız yapacağınız iş ne olurdu? Organizasyon falan olabilir belki. Ama asla monoton, her günü aynı olan bir iş olmazdı. Hayatınızda milat olarak kabul edeceğiniz olay var mıdır?

Şu sıralar bütün yoğunluğunuz Milat ve müzikal üzerinedir herhâlde. Ankara-İstanbul arası bu 2 projenin işleyişini nasıl planlıyorsunuz?

Bursa’daki bütün hayatımı bırakıp İstanbul’a gelmek diyebilirim.

Biraz yoruldum bu süreçte ama iki işimi de çok seviyorum. Az uyuyor, çok çalışıyorum. Ama şikâyetçi değilim. Sürekli bir git gel var. Sürekli hava ve mekân değişiminden bağışıklık sistemim çöktü; aylarca iyileşemedim bu kış. Korktum biraz. Ama şimdi çok iyiyim, sorun yok.

Çok iyi spor salonuna yazılırım,;) Maalesef düzenli yaptığım bir spor yok. O disipline sahip insanlara hayranım. Ben sadece yazın yüzerim. Günlük hayatımda mümkün olduğu kadar yürürüm. imkânım olduğunda da tenis oynarım.

Ankara’da dizi seti aralarında nasıl vakit geçiriyorsunuz? Set aralarımda dinlenmeye çalışıyorum. Ezber yapıyorum. Ankara’da sevdiğim birkaç lokanta var; oralara gidiyorum. Oralı birkaç arkadaşım var. Müsait olduklarında onlarla görüşüyorum. Birlikte çalışmaktan zevk aldığınız kişiler kimlerdir? Bu kişilerin size kattığı artılar nelerdir? Çok insan var. Dizi setleri uzun vakitler aldığı için tabii karşılıklı saygı ve uyum çok önemli. Mesela Milat’ta Demir Karahan’la sürekli beraberiz. İlk dizim olan Haziran Gecesi’nde de kayınpederimi oynuyordu. Benim için yeri ayrı ve onunla çalışmak çok zevkli.

Hayatınızda sporun yeri nedir?

İlgiyle takip ettiğiniz bir spor branşı var mıdır? Türkiye’de futbol. Genelde beslenmenize dikkat eder misiniz? Nasıl beslenirsiniz? Mümkünse hep ızgara ve zeytinyağlılar. Hafif yemekler ve meyveler. Kebap yiyeceğime çorbayla geçiştirmeyi tercih ediyorum genelde; hele ki akşamları. Sağlıklı beslenmeyle ilgili kendinize has pratik formülleriniz var mıdır? Gece yememek. Pilav ya da makarna varsa asla ekmek yememek. Karbonhidrat ve protein dengesini ayarlamaya çalışmak. Bol su içmek, çokça sıvı tüketmek. Az ve sık yemek.

burcukara • sports international 31


Hayatınızda hiç kilo sorunu yaşadığınız bir dönem oldu mu? Olduysa nasıl üstesinden geldiniz? Evet ergenlikte kiloluydum. Sonra maalesef ailemden gizli şekilde saçma sapan kulaktan dolma rejimler yaptım. Bunun için pişmanım; çünkü farkında olmadan boyumun uzamasını durdurdum. Duru bir güzelliğiniz var. Bunu korumak için güzellik ve makyaj sırlarınız var mıdır? Teşekkür ederim. Temiz ve doğal olmak isteği hayatımın her yerinde. Yemekten, içmekten, tuttuğum bardaktan, giydiğim tişörtten, kullandığım saç fırçasından fondotene, içtiğim suyun PH oranına kadar en doğalını seçmeye çalışıyorum. Her fırsatta kendimi doğaya atıyorum. Deniz ve temiz hava çok iyi geliyor. Besin takviyeleri, cildime iyi gelecek vitamin takviyeleri alıyorum. Mümkün olduğu kadar makyaj yapmıyorum zaten.

32 sports international • burcukara


burcukara • sports international 33


İZMİR MAViŞEHİR

23 Nisan Etkinlikleri

Bodrum Global Run

Minik üyelerimiz 23 Nisan’ı, el becerilerini geliştirici faaliyetler yaparak kutladılar. Katılan tüm çocuklarımıza teşekkür ediyoruz.

2 günlük Bodrum maceramızda 1. gün üyelerimiz ve organizasyonda yer alan diğer katılımcılar Sports International eğitmenlerinin verdiği H&H Power dersiyle enerji depoladıktan sonra güneşin ve denizin keyfini çıkardılar. 2. gün gerçekleşen 10 k koşusunda dereceye giren tüm üyelerimizi ve eğitmenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ayak Tenisi Turnuvası Sports International Mavişehir’de enerji bitmiyor! Müthiş mücadelelerle geçen ayak tenisi, masa tenisi turnuvaları ve Bodrum Global Run, Runatolia Koşularıyla, birbirinden eğlenceli aktiviteleriyle, zorlu masterclass etkinlikleri ve önemli günlerin izinden giden üyeleriyle Sports, Mavişehir’de doyasıya yaşandı. 34 sports international • aktiviteler

Centilmenlik içerisinde geçen ayak tenisi turnuvamızda dereceye giren üyelerimizi tebrik eder, katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tüm Sports International şubelerinde aynı anda gerçekleşen, “Kadına Şiddete Hayır!” sloganıyla yola çıktığımız dans aktivitemize destek veren tüm üyelerimize teşekkür ederiz.


Masa Tenisi Turnuvası Her sene olduğu gibi birbirinden çekişmeli ama centilmenlikten ödün verilmeyen maçlara sahne olan turnuvamız, hem katılımcılara hem de izleyicilere heyecanlı dakikalar yaşattı. Katılan ve dereceye giren tüm üyelerimizi tebrik ederiz.

H.I.I.T

Runatolia Antalya

Her seferinde daha yoğun, daha eğlenceli bir koreografi ile üyelerimizin karşısında olan Hasan ve Hazar Hocalarımıza eşlik eden tüm üyelerimize enerjilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Antalya’da binlerce kişinin iyilik için koştuğu Runatolia organizasyonunda Sports International olarak yerimizi aldık. Etkinlikte bizimle birlikte koşan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Next Station is...

SI’da Eski Günler

“Bir sonraki istasyon, sağlık için atacağın yeni bir adım!” sloganıyla yola çıktığımız aktivitemizde, üyelerimiz yolculuğun sonunda farklı egzersizler ile spor yapmanın keyfini yaşadılar.

Çocukluğumuzda oynadığımız ve en sevdiğimiz oyunlardan seçmeler yaptığımız aktivitemizde üyelerimizle birlikte eski günleri andık. Bizimle birlikte nostaljik anlar yaşayan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

aktiviteler • sports international 35


İZMİR MAViŞEHİR Sports International Mavişehir’de enerji bitmiyor! Müthiş mücadelelerle geçen ayak tenisi, masa tenisi turnuvaları ve Bodrum Global Run, Runatolia Koşularıyla, birbirinden eğlenceli aktiviteleriyle, zorlu masterclass etkinlikleri ve önemli günlerin izinden giden üyeleriyle Sports, Mavişehir’de doyasıya yaşandı. 36 sports international • aktiviteler

Spinning Lunch

Spinning Masterclass

Öğle aramızı spinning yaparak değerlendirdik. Üyelerimize enerjilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Eminiz ki Pitbull şarkıları hiç bu kadar kalori harcatmamıştır! Pitbull’un birbirinden güzel şarkıları eşliğinde gerçekleştirdiğimiz masterclass, gerçekten görülmeye değerdi. Eğitmenlerimize ve katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Sportslights Spinning Masterclass Dj David Guetta ve Armin Van Buuren’in mixleri eşliğinde yoğun bir spinning masterclass’ı yaptık. Enerjik parçalardan bile daha enerjik olan tüm katılımcı üyelerimize teşekkür ederiz.

Sportslights Spinning Masterclass Sportslights spinning masterclass serisinde bu defa Rihanna ve Jennifer Lopez’in parçaları ve klipleri eşliğinde gerçekleştirdiğimiz masterclass’ımızda ter döken tüm üyelerimize teşekkür ederiz.


Sportsfit Vol. 1

Tenis Karnavalı

268 kişilik rekor katılımla gerçekleşen Sportsfit Vol. 1 aktivitemize katılan tüm üyelerimize, etkinlik sponsorumuz Opel’e ve Sports Team’e teşekkür ederiz.

CNC Tenis Akademi’nin katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz Tenis Karnavalı’nda çocuklarımız doyasıya eğlendiler. Yıl boyunca tenis oynayan tüm çocuklarımız, aktivite bitiminde madalyalarını aldılar. Katılan tüm çocuklarımıza ve tenis eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

Tabata

Türkçe Rock Spinning Masterclass

20 saniye yüklen, 10 saniye dinlen; bunu 8 set tekrar et! Muhteşem bir efor sarf ederek seriyi tamamlayan tüm üyelerimizi tebrik ederiz.

Türkçe Rock müziğin efsane isimlerinin parçaları eşliğinde gerçekleştirdiğimiz masterclass’ta, üyelerimiz pedal çevirirken doyasıya eğlendiler. Katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

%100 Türkçe Müzik Spinning Masterclass Tesisimizin en sevilen derslerinden biri olan spinning, Türkçe müzik ile canlandı. Tamamen Türkçe müzikler eşliğinde yaptığımız bu eğlence dolu dersimize katılan tüm üyelerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

aktiviteler • sports international 37


38 sports international • başarıhikâyeleri


İZMİR BAŞARI HİKÂYESİ VELİ PARALI

1982 Karşıyaka doğumluyum. Kuyumculuk sektöründe pırlanta toptancılığı yapıyorum. Üniversite döneminde güreş ve kick box ile uğraştım. Ancak iş hayatı nedeniyle spora vakit ayıramıyordum. Çeşitli bahanelerle spor yapmaktan kaçıyordum; üstelik çok yemek yiyordum. Kolesterolüm sınırın çok üstündeydi; fazlasıyla kilo almaya başlamıştım ve bu

kilolardan rahatsız oluyordum. Sonunda zayıflamaya karar verdim. Ağustos 2014’te 110 kg.-1.80 cm boyunda ve obez biriydim.

programa düzgün bir şekilde uydum. 6 ay sonunda 85 kg.’a düştüm. Verdiğim 25 kg.’ın 20 kg.’ı vücuttaki yağlardan oluşmaktaydı.

Kararlı bir şekilde Sports International’a geldim ve haftanın 4 günü spor yaptım. Bunu diyetle destekledim. Düzenli beslenmenin yanı sıra sporun faydalarıyla kaybettiğim kilolar fark edilmeye başladı. Daha fit ve zayıf bir görünüme kavuştum. Sporu cardio ağırlıklı olarak yapıyordum. Eğitmenlerin verdiği

Düzenli spor ve dengeli beslenmenin sonunda sağlıklı ve zayıf bir vücuda sahip oldum. Destekleri için Sports International Mavişehir ailesine teşekkür ederim. Kendimi burada rahat hissediyor ve huzur buluyorum. Düzenli sporu ve dengeli beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirdim; bunu korumaya devam edeceğim.

başarıhikâyeleri • sports international 39


40 sports international • sportsinternationalcamps


sports international camps başladı Sports International’da yenilikler “Sports International Camps” programlarıyla devam ediyor. 13 Mayıs itibarıyla Mavişehir tesisimizde start verdiğimiz kamp programlarının birincisi olan Before Summer Camp’in ilk ay sonuçları görülmeye değer. 3 aylık kamp yolculuğunda hedeflediğimiz takım çalışması, motivasyon, yeni dostluklar, doğru teknik ile antrenman, beslenme - dinlenme düzeni, devamlılık ve Sports International’ın uzman eğitmenleri eşliğinde yapacağınız antrenmanlar ile alacağınız sonuçlar, yılın her döneminde sağlıklı ve fit kalmanızı sağlayacak.

Yaza Hazırlık adı altında planladığımız Before Summer Camp, 13 Temmuz itibarıyla yerini “Summer Camp” programına bırakacak. Geç kaldığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Mevsimler geçer gider fakat vücudunuz hep sizinle kalır. İstediğiniz mevsimde hedeflediğiniz vücuda kavuşmak için yapmanız gereken tek şey, Sports International Summer Camp ile hayatınızda yeni bir sayfa açmak. Sağlık ve Sports ile kalın.

sportsinternationalcamps • sports international 41


İSTANBUL ATAKÖY

23 Nisan Etkinliği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını çocuklarla birlikte yaptığımız gösteriler, Volkan Hoca’nın Zumba etkinliği ve birbirinden güzel danslarıyla kutladık. Etkinliğimiz devam ederken 10. Yıl Marşı eşliğinde yaptığımız bayrak yürüyüşü ile eğlenceli, coşkulu ve mutlu anlar geçirdik.

%100 Fit Vol. 7

%100 Fit Vol. 7 tüm enerjisi, yeni müzikleri ve yeni koreografileriyle tamamlandı. Katılan üyelerimize teşekkür ederiz.

Sports Interactive Sports International Ataköy’de hareket ritim kazanıyor! Müthiş bir rekabet yaşanan Dart Turnuvası ve outdoor etkinlikleriyle, birbirinden eğlenceli aktiviteleriyle, zumba dansları ve müzik eşliğinde yapılan müthiş koreografileriyle Sports, Ataköy’de doyasıya yaşandı.

42 sports international • aktiviteler

Çanakkale

18 Mart Çanakkale Zaferini çocuklar da unutmadı. Şehit atalarını saygıyla andılar. Biz de bu vesileyle tekrar 18 Mart Çanakkale Zaferini kutluyor, tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Sports Interactive’in minik üyeleri, hafta sonlarını jimnastik ve spor yaparak geçirdiler. Hem sağlıklı hem de keyifli bir hafta sonu yaşadılar.


Rhythm Vol. 2 20 Nisan’da Sports International’ın tüm İstanbul şubelerinde gerçekleştirilen Rhythm Vol. 2 aktivitesi; üyelerimizin enerjisiyle, eğitmenlerimizin güçlü performansıyla, yeni müzik ve koreografilerimizin eşliğinde yapıldı. Bizi takip edin, enerjiyi hissedin!

Zumba Bonus

Dart Turnuvası Fitness eğitmenlerimizin düzenlediği dart turnuvamızda üyelerimiz yoğun ilgi gösterdi. Tatlı bir rekabet havasında geçen yarışmamızda dereceye giren üyelerimizin başarılarını madalya ve kupa ile taçlandırdık. Dereceye giren üyelerimizi kutlar, etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederiz.

Outdoor Training Sahilde yaptığımız cross koşusu ve ardından yapılan fonksiyonel antrenmanla 90 dakikada 1000 kaloriye ulaşıp hem eğlendik hem de spor dolu bir pazartesi ile yaza merhaba dedik. Eğitmenlerimize ve katılan üyelerimize enerji verdikleri için teşekkür ederiz.

Zumba, yeni müzik ve koreografileriyle tanıtıldı. Bonus kafalarla görsel bir şölen yaptık. Enerjileriyle renk katan üyelerimize teşekkür ederiz.

aktiviteler • sports international 43


44 sports international • başarıhikâyeleri


ATAKÖY BAŞARI HİKÂYESİ ALPAY ŞELTE

Merhabalar Sports International ailesi. Sports’a Ocak 2015’te katıldım. Düzenli bir spor hayatım vardı fakat iş yoğunluğundan dolayı spora epey ara verdim. Bunun yanında aldığım aşırı kilolar beni rahatsız ediyordu. Yılbaşında Sports International’a başladım. Eğitmenlerden Gülümser Hoca’yı tanıyana dek sadece cardio’ya yönelik çalışmalar

yapıyordum. Ölçüm yaptık ve programlı çalışma kararı aldık. İlk programım makine ağırlıklıydı, aynı zamanda yağ yakımını sağlamak için de cardio çalışmaları yaptık. Tabii beslenme konusunda gereken bilgiye sahip olmadığım için vücudumu yanlışa yönlendiriyordum. Bu konuda Gülümser Hoca bana gereken desteği verdi. Spor öncesi ve spor sonrası neler yemem, neler içmem gerektiği hakkında sürekli tavsiyeler sundu.

4 aylık bir süreçten sonra ölçümde 108 kilodan 92 kiloya düştüm. Antrenmanlarda yağ yakımını sağlayacak, kas oranını artıracak çalışmalar yaptık. Ölçüm sonuçlarını görünce mutluluktan havalara uçtum. :) Kas oranım artmış, yağ oranım düşmüştü. Ama daha çok yolumuz var. İyi ki Gülümser Hoca var, iyi ki Sports International ailesi var. Teşekkür ederim.

başarıhikâyeleri • sports international 45


46 sports international • sağlıklıyaşam


YAZ MEYVESİ ÇİLEK Koltuklarından verdiği saplarla yerlerde sürünen, meyveleri kokulu ve renkleri kırmızı, pembe ve beyaz olan, gülgiller familyasına bağlı 8 kadar türü bulunan, çok yıllık bir bitki... Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi çileğin faydaları saymakla bitmez. Rengi, kokusu ve tadı ile en sevilen meyvelerden biri olan çilekte bol miktarda fosfor ve demir bulunur. 100 gramında 37 kalori, 59 mg C vitamini (bu oran limondan bile fazla), 1 mg sodyum, 174 mg potasyum, 21 mg kalsiyum bulunan çilek; B, C ve K vitaminleri açısından da zengindir. Çilek vücuda kuvvet verir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür. Çok iyi bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur, kanı temizler, vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırır. Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir. Hollywood yıldızları dişlerine çilekle masaj yaparak dişlerini beyazlatır. Sakinleştirici etkiye sahiptir. Stresi azaltır, tansiyonu ve ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirip taze bir görünüm kazandırır; cilde güzellik katar. Vücutta biriken zehirli maddeleri dışarı atar. Damar sertliği ve böbrekteki kum, taş oluşumlarını önler; zamanla bunların geçmesini sağlar. İdrar söktürücü özelliği de vardır. İyice yıkanmaması durumunda ise böbreklerde kum oluşmasına sebep olabilir. İhtiva ettiği potasyum ve fosfor ile kronik böbrek yetmezliği olan hastalar için sıkıntı teşkil edebilir.

sağlıklıyaşam • sports international 47


MERSİN YENiŞEHİR Sports International Yenişehir’de sporun temposu artıyor! Müthiş bir rekabet yaşanan minyatür kale futbol turnuvası ve Hanging Wait yarışmasıyla, bisiklet turları ve outdoor etkinlikleriyle, zorlu crossfit ve spinning aktiviteleriyle Sports, Yenişehir’de doyasıya yaşandı.

48 sports international • aktiviteler

Kapadokya Turu

Bisiklet Turu

Sports International üyeleri, baharı Kapadokya’nın büyüleyici atmosferinde karşıladı. Katılan üye ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

3 Mart’ta gerçekleşen, Çavak’ta düzenlediğimiz bisiklet turuna katılan tüm üyelerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.


Minyatür Kale Futbol Turnuvası

Crossfit Aktivitesi

Hanging Wait Yarışması

12 Nisan tarihinde yapılan minyatür kale futbol turnuvasına katılan tüm üyelerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz. Birinci olan takımın oyuncuları Sarper Özsoy, Salih Yaşa ve Nazmi Mehmet Yaşa’yı tebrik ederiz.

14 Mart Crossfit etkinliğimizde üyelerimiz, dayanıklılığın sınırlarını zamana karşı verdikleri mücadele ile zorladı. Katılan tüm üyelerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

Güç, dayanıklılık ve sabır gerektiren Hanging Wait yarışmamıza katılan tüm üyelerimize ve organizasyonu düzenleyen eğitmenlerimize teşekkür ederiz. Yarışmada 1. olan Senem Sarıkaya ve Aykut İnanç’ı tebrik ederiz.

aktiviteler • sports international 49


MERSİN YENiŞEHİR Sports International Yenişehir’de sporun temposu artıyor! Müthiş bir rekabet yaşanan minyatür kale futbol turnuvası ve Hanging Wait yarışmasıyla, bisiklet turları ve outdoor etkinlikleriyle, zorlu crossfit ve spinning aktiviteleriyle Sports, Yenişehir’de doyasıya yaşandı.

50 sports international • aktiviteler

Bisiklet Turu

Kisecik Kanyonu Gezisi

22 Mart’ta Elvanlı Şelalesi’nde gerçekleştirmiş olduğumuz bisiklet turuna katılan tüm üye ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

Sporcu ruhumuzdaki gezginin yeni keşfi; saklı cennet Kisecik Kanyonu’nun kalbine inen yolda bizlere eşlik eden üyelerimize teşekkür ederiz.


23 Nisan Etkinlikleri 23 Nisan’ı zumba ve spinning yaparak kutladık. Emeği geçen eğitmenlerimizin ve tüm üyelerimize bitmeyen enerjileri için teşekkür ederiz.

Tarsus Yarı Maratonu Üye ve eğitmenlerimiz yarı maraton tutkularını, Tarsus Yarı Maratonu’nda tüm dünya atletleri ile birlikte yaşadı.

aktiviteler • sports international 51


52 sports international • başarıhikâyeleri


MERSİN BAŞARI HİKÂYESİ HÜLYA DOĞAN

Benden bir başarı öyküsü yazmam istendiğinde düşündüm. Benim spora dair bir öncem veya sonram yoktu. Yani zaten spor benim vazgeçilmezlerimdendi. Sporla tanışmam çocukluğumun geçtiği küçük bir ilçede, ortaokuldaki beden eğitimi öğretmenimin beni koşmaya teşvik etmesiyle başladı. Hayalim olan Beden Eğitimi Öğretmenliğini 10 yıl sürdürdüm. Sonrasında özel bir okula idareci olarak geçtim ve 7 yıldır görevime devam etmekteyim. Hayatımdan hiç eksik olmayan spor sayesinde doğru beslenmeye, pozitif kalmaya, enerjimi korumaya, ruhen ve bedenen sağlıklı ve fit bir şekilde yoluma devam etmeye çalışıyorum.

Benim için bir yaşam tarzı haline gelen spora, 4 yıl önce yaşadığım sağlık sorunları nedeniyle ara vermek zorunda kaldım. Bu arada şehrimde profesyonel spor hizmeti veren kaliteli bir tesisin olmayışı beni her zaman üzmekteydi. Sports International’ın açılması beni gerçekten çok heyecanlandırmıştı. Nihayet 2 yıl aradan sonra Sports ailesinin bir üyesi oldum. Düzenlenen her türlü aktiviteye severek katılıyorum. Programım doğrultusunda düzenli olarak haftada 4–5 gün grup derslerine katılıyorum.

Spor hayatımın en özel anı, Adana’daki ilk yarı maraton deneyimim. Mehmet Hoca’nın “Hülya Hanım, Adana’daki yarı maratona katılmaya ne dersiniz?” sorusuna cevabım gülerek “O kadar koşamam, yapamam.” oldu.

Bir aylık kısa bir sürede hazırlanarak yarı maratonda istediğim dereceyi koştum. Yarış bittiğinde yaşadığım mutluluğu anlatamam. Böyle bir projenin içinde bulunmamı sağladıkları için, bire bir verdikleri destek ve motivasyon için, sporu tutkuyla yapan, içimdeki enerjiyi tekrar ortaya çıkaran, başta eğitmenler olmak üzere Mersin Sports International’ın tüm çalışanlarına çok teşekkür ederim. Bu ailenin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Hareketsiz bir gün bile geçirmemeniz dileğiyle…

başarıhikâyeleri • sports international 53BURCUOLGUNER ‘’Temsil bittiğinde seyircilerin önünde eğilmek müthiş bir gururdur. Alkışlanmak duygularımızı besleyen en büyük etkendir. Defalarca büyük bir minnetle beğeniniz önünde eğiliriz.’’ İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde Bale Sanatçısı olarak görev yapan Burcu Olguner temsil sonrası duygularının bu şekilde olduğunu söylüyor. Burcu Olguner, (1996-2005) İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Bale Ana Sanat Dalı mezunu. 2005-2007 tarihleri arasında İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde sözleşmeli Bale Sanatçısı olarak görev yapmıştır. 2007’den bu yana İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde kadrolu Bale Sanatçısı olarak görev yapmaktadır. Küçük yaşlardan itibaren katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok başarı elde eden Burcu Olguner, istikrarlı bir şekilde hedeflerine doğru ilerlemeye devam ediyor. Burcu Olguner’in Rol Aldığı Eserler: (2005-2014) Fındıkkıran - 3 Silahşörler - Yoz Döngü ve Bebek - Bir Kumru Masalı - Korsan - Jivago - Sınırların Aşıldığı Noktalar - Kuğu Gölü - Don Kişot - Othello - Bir Yaz Gecesi Rüyası - Guguk Kuşu - Carmina Burana - Cinderella - Kösem Sultan - Fırtınalı Duygular - Ateş Kuşu - Kamelyalı Kadın - Zorba - Slyvia Bodrum Aşkı - Mevlana - Giselle - Kerbela - Karma Bale - Piccolo - Goldberg - Capriccio

burcuolguner • sports international 55


56 sports international • burcuolguner


H.K.: Bizlere baleye başlama hikâyenizi anlatır mısınız? B.O.: Yüzme kursuna gidiyordum. Antrenörüm ailemle konuşmak istedi ve kas yapımın uzun olduğunu söyleyip konservatuvar bale sınavlarına girmemi tavsiye etti. Bunun üzerine 1 hafta çalışarak sınavlara girdim. O yıl yaklaşık olarak 600 kişi katılmıştı. 14 kişi seçildik ve bale hayatım başlamış oldu. H.K.: Küçük yaştan itibaren disiplin ve fedakarlık isteyen bir yaşamın parçası oluyorsunuz. Bu sizi zorluyor mu? B.O.: Tabii ki zorlandım, hâlâ da zorlanıyorum açıkçası. Küçük yaşlarda

öğreniyorsunuz disiplini. Rus eğitmenlerle çalışmak hayli zor. Bize göre biraz sertler ve kimi zaman acımasızlar. Beslenmenize ve uykunuza dikkat etmek zorundasınız. Psikolojinizin daha o yaşlarda sağlam olması gerekiyor. Yapamadığınız hareketler için saatlerce çalışıyor, çalıştırılıyorsunuz. Bu çalışmalar kimi zaman gülerek, kimi zaman ağlayarak oluyor ve eğitmenleriniz stüdyodan çıkıp gittiğinde siz orada kalıp yapamadığınız hareketleri deniyorsunuz. Eve geldiğimde “Anne bugün bu hareketi yapamadım. Madam bana çok kızdı ya da mösyö bunu bunu dedi.” gibi şikâyetler eşliğinde ağladığımı çok iyi hatırlarım.

burcuolguner • sports international 57


58 sports international • burcuolguner


H.K.: Çocukluk hayalleriniz nelerdi? Balerin olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz? B.O.: Ben çocukları çok severim ve hep anaokulu öğretmeni olma hayalim vardı. Eğer balerin olmasaydım sanırım çocuklarla ilgili bir meslek seçimim olurdu. H.K.: Temsil sırasında bizlere çok keyifli ve büyüleyici eserler sergiliyorsunuz. Temsil öncesi hazırlık dönemi nasıl geçiyor? B.O.: Her eser öncesi yaklaşık 1 ay çalışıyoruz. Çalışmalarımız sabah ısınma dersi ile başlıyor ve ardından eseri öğrenmeyle geçiyor. Hareketleri ezberleyip müzik eşliğinde tekrar ediyoruz. Temsile 1 hafta kala kostüm çalışmaları başlıyor. Son olarak makyaj ve sahne ışıklarıyla provamızı yapıp sizlerin beğenisine sunuyoruz. H.K.: Sahne heyecanı bambaşkadır diye tahmin ediyorum. Sahnede olduğunuz zamanlar neler hissediyorsunuz? B.O.: Yıllardır bu işi yapıyor olmama rağmen hâlâ sahneye ilk çıktığımda tatlı bir heyecan kaplar içimi. Bu heyecan elimi ayağıma dolandıracak kadar büyük değil tabii ki. Kuliste son hazırlıklar biter, perde arkasına geçerek yerimi alır ve müziğimi beklerim. Sahneye adımımı attığım andan itibaren o eserdeki role ve karaktere bürünürüm. Rol yapmak değil, yaşamayı tercih ediyorum. Çünkü eğer siz hisseder ve yaşarsanız, seyirciye bunu aktarabilirsiniz. Temsil bittiğinde seyircilerin önünde eğilmek müthiş bir gururdur. Alkışlanmak, duygularımızı besleyen en büyük etkendir. Defalarca büyük bir minnetle beğeniniz önünde eğiliriz. H.K.: Çok merak edilen bir soru. ‘’Parmak ucunda nasıl duruyorsunuz?‘’. Giydiğiniz özel bale ayakkabılarının (point) yardımcı bir özelliği var mı? B.O.: Pointlerin içinde sıkıştırılmış talaş olduğundan sert bir yapısı var. Ayakkabıların içerisine okul yıllarında parmaklarımız acımasın, yara olmasın diye gazete sarar veya vatka koyardık. Seneler geçtikçe öyle materyaller çıkardılar ki şu an daha konforluyuz. Fakat hâlâ yara olur ve kanar parmaklar. Saatlerce prova yapmaktan ayak terlediği için deri incelir ve hassaslaşır. Bu yüzden sık sık açık yara olur. Bu nedenle balenin tanımı

için ‘’kan, acı ve gözyaşı’’ deriz. H.K.: Balenin yanında büyüleyici diğer bir dans Arjantin Tango ile ilgilendiğinizi ve bu alanda da çok başarılı olduğunuzu biliyorum. Arjantin Tango size ne hissettiriyor? Bu dans ile ilgili gelecekte düşündüğünüz şeyler var mı? B.O.: Kesinlikle evet! Bale yapamayacak yaşa geldiğimde tango ile ilgileneceğim. Mesleğime hayranım ve tutkuyla bağlıyım. Fakat tango bambaşka bir tutku ve benim için vazgeçilmez. Bir kez kanınıza girdi mi bırakmanız imkânsız. H.K.: Türkiye’de ve uluslararası yarışmalarda birçok başarıya imza attınız. Sizi en çok heyecanlandıran hangisiydi? B.O.: Bütün yarışmalar heyecan dolu geçiyor. Çocuk yaşlarda girdiğiniz yarışmalar biraz daha bilinçsiz oluyor, fakat büyüyüp profesyonelleştikçe olgunlaşmaya başlıyorsunuz. 13 yaşımda Rotary Kulübü’nün düzenlediği ve benim ilk yarışmam olan zamanı unutamam. Sahnedeyken pointlerimin kurdelesi açılmıştı ve dans sırasında görüp ağlamaya başlamıştım. Kulise girdiğimde madam çok kızgın bir şekilde beni bekliyordu. Ne olursa olsun devam etmek zorunda olduğumu, ağlamamam gerektiğini bana çok sert bir dille söylemişti. O günden sonra inanılmaz bir tecrübe kazandım. Şu an sahne üzerinde ne olursa olsun gülümseyip devam ediyorum. Yurt dışı yarışmaları daha stresli oluyor. Çünkü hem kendinizi hem de ülkenizi temsil ediyorsunuz. H.K.: Günlük çalışmalarınızın dışında kalan zamanda spor yapıyor musunuz? B.O.: Çalışmalarımdan vakit buluğum zamanlarda baleyi pilates ile destekliyorum. Kimi zaman evde, kimi zamansa günlük prova aralarında kendi kendime ekstra çalışıyorum. Bunların yanında fırsat buldukça yüzüyorum. H.K.: Uyguladığınız özel bir beslenme programı var mı? B.O.: Aslında olması gereken bir şey; ama maalesef ben çok dikkat edemiyorum. H.K.: Çocuklarının bale sanatçısı olmasını isteyen ailelere ve sizleri örnek alan gençlere önerileriniz nelerdir? B.O.: Konservatuvarda okuyan öğrencilere elimden geldiğince kendim de destek olmaya çalışıyorum. Küçük yaşta başlayan çocukların ailelerine, ilk olarak baleyi hobi olarak çocuklarının hayatlarına sokmalarını tavsiye ediyorum. Ülkemiz şartlarında profesyonel bir bale sanatçısı olmak pek mümkün değil. Zorlu bir eğitimden geçmeleri gerektiğini bildiğim için eğer çocuğunuzun bale sanatçısı olmasını istiyor ve yetenekli olduğunu düşünüyorsanız yurt dışına yönelmenizi tavsiye ederim.

burcuolguner • sports international 59


İSTANBUL KADIKÖY Sports International Kadıköy’de enerji sınır tanımıyor! Kıyasıya bir rekabet yaşanan Barbell Curl ve maksimum mesafe koşu yarışmalarıyla, müthiş dans koreografileriyle, zorlu spinning masterclass aktiviteleriyle, özel günlerin önemini bilen üyeleriyle Sports, Kadıköy’de doyasıya yaşandı.

60 sports international • aktiviteler

Dünya Kadınlar Günü Aktivitesi

Spinning Masterclass

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü “Bütün Kadınlarımız Özeldir” sloganı çerçevesinde üyelerimizle beraber büyük bir coşkuyla kutladık. Katılan tüm eğitmenlerimize ve üyelerimize teşekkür ederiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü üyelerimizle beraber spinning masterclass aktivitesiyle kutladık. Üyelerimiz, eğitmenimizin eşliğinde hem pedal çevirdiler hem de kalori yaktılar. Katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.


Maksimum Mesafe Koşu Yarışması 12 dakikalık maksimum mesafe koşu yarışmasında, tüm yarışmacıların göstermiş olduğu üstün performans sonucu 1. Gökhan Boztaş, 2. Ertuğrul Cem Özdamar, 3. Burak Pezvan olmuştur. Katılan tüm üyelerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

23 Nisan Etkinliği 23 Nisan partimizde minik üyelerimiz yüz boyama, çuval yarışı ve çeşitli oyunlarla keyifli dakikalar geçirdiler.

Barbell Curl Yarışması Kıyasıya rekabetin yaşandığı ve güçlerin zorlandığı Barbell Curl yarışmasına katılan üyelerimize, katılımları için teşekkür ederiz. Yarışmamızın birincisi olan Erdi Sevinç’i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Rhythm Vol. 2 Rhythm Vol. 2 aktivitemiz Tuğba ve Volkan Hocalarımızın güzel dansları ve değerli üyelerimizin eşlinde, büyük bir çoşkuyla geçmiştir. Katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

aktiviteler • sports international 61


62 sports international • başarıhikâyeleri


KADIKÖY BAŞARI HİKÂYESİ BAHRİYE YAMAN

Hareketli, yerinde duramayan kişiliğime uygun bir meslek seçmem ile hayatımın akışı değişmişti. Fiziksel ve mental çalışma koşullarının özellikle kadınlar için zor olduğu inşaat sektöründe, tünel mühendisliği alanında çalışmaya başlamıştım. Tabii idealist yaklaştığım ve severek seçtiğim mesleğimi icra ederken beni ne tür zorlukların beklediğinin pek de farkında değildim. Sadece kadınların değil, erkeklerin de aile hayatlarından fedakârlıkta bulunmasını gerektirir inşaat sektörü. Erken işe başlamak, geç saate kadar çalışmak, tatil hakkını kullanamamak ve sosyal hayatından fedakârlık etmek oldukça normaldir. Peki ama şu an bana meslek değiştirme hakkı verilseydi o zaman neyi seçerdim? Cevabım kesinlikle tekrar tünel mühendisliği olurdu. İşimin en büyük zevklerinden biri farklı kişiler ile çalışmak. Bir iş gününüzde, üst yönetimle toplantıda, projenin sorunlarını konuşuyor olabilir; aynı gün farklı saatte sahada çalışan formen ve işçiler ile yapılacak işi konuşuyor olabilirsiniz. 2011 yılında Londra’dan İstanbul’a taşınmış ve tünel şantiyesinde işe başlamıştım. Şantiyedeki yoğun çalışma saatleri, harcanan fiziksel efor, eve gittiğimde saat 9-10’da uyumama sebep oluyordu. Hayatımın yanımdan geçip bana el salladığı an bu gidişe son vermem gerektiğini

hissettim. Yapmam gerekenin spora gidip yaşam kalitemi artırmak, sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve sonunda sigarayı bırakmak olduğunu çok iyi biliyordum. Biliyordum, fakat bunu hayata geçirmem 8 ayımı almıştı. İlk adımı atmak her zaman zor oluyor. Nihayet 2012’de Sports International ailesi ile tanıştım. O günden bugüne düzenli olarak................... Sports International Kadıköy Kulübü’ne gidiyorum. Peki 3 yıl içinde spor ile birlikte hayatımda ne değişmişti?

Sigara! Geriye dönüp baktığımda niye daha önce bırakmamışım diye hâlâ kendime kızıyorum. Spor, hayatıma girdikten sonra sigarayı çok daha az kullanmaya başladım. Kısa zaman sonra sigara alışkanlığımdan tamamen kurtuldum. Hiçbir zaman zayıf olmamıştım. Çikolataya, tatlıya hayır dediğim de duyulmamıştır. Uzun yıllar yurt dışında yaşamış olmam; kebap, lahmacun gibi geleneksel yiyeceklere olan zaafımı sonsuzlaştırmıştı. Spora başlamamla bir adım atılmıştı ancak ikinci adım bu yiyeceklere sınır getirmekti. İşte bu ölümdü. Emir Eğitmenin sağlıklı beslenme tavsiyeleri ve uyarılarını beynime yazmıştım. Sürekli kendime verdiğim telkinlerle tatlılara ve bu tarz yiyeceklere sınırlama getirdim. Cardio ağırlıklı stüdyo derslerine, Gürkan Eğitmenin spinning derslerine, Varol Eğitmenin piloxing

derslerine hafta boyunca girdiğim taktirde ödül olarak, 1 gün boyunca istediğim tatlıyı, kebap ve lahmacun tarzı yiyecekleri yiyebiliyorum. Peki ya Tuğba Eğitmenin pilatesi… Pilates bedenime hiç olmadığı kadar esneklik kazandırdı ve sıkılaştırdı. İlk başlarda çok zorlandığım hareketler, giderek konsantrasyonumun güçlenmesini sağladı. Pilates yaptığım o bir saat boyunca iş ve özel hayatımın tüm problemlerinden uzaklaşıyorum. Şantiye dışındaki hayatımda sürekli yüksek topuklu ayakkabı giydiğimden dolayı ayak parmaklarıma sürekli kramplar giriyordu. 3 senedir yaptığım pilates sayesinde problemim tamamen çözüldü. Pilatesle kazandıklarım ve çevremden gelen olumlu tepkiler beni motive etmeye devam ediyor. Sağlıklı alışkanlıkların dışına çıkmak için pek çok neden var. Fakat şunu da unutmamalı: Hayat kolaylıkla sizi bir vuruşla pist dışına atabilir. Bu yüzden sağlıklı yaşam hedefine odaklanarak devam etmeliyiz. Son olarak, öncelikle sorunumuzla yüzleşmeliyiz. “Biraz kilo fazlam var.” gibi. Sonra bu sorunu kabul etmeliyiz. Çözüm bir şekilde gelecektir. İradene güven; bir süre şeker yeme, işlenmiş gıda yeme, alkol alma, düzenli yürü, hareket et, besinlerini dengele, bol bol su iç, meyveleri ve besinleri kullan. En önemlisi şu ki, güzel sonuçlar için sabırlı olmak zorundayız.

başarıhikâyeleri • sports international 63


İSTANBUL ŞİŞLİ Sports International Şişli’de motivasyon sürekli artıyor! Müthiş dans koreografileriyle, çocuklara özel meslek tanıtım günleriyle, zumba gibi birçok eğlenceli aktivitleriyle, özel günleri coşkuyla yaşayan üyeleriyle Sports, Şişli’de doyasıya yaşandı.

64 sports international • aktiviteler

18 Mart Çanakkale Zaferi

Anneler Günü

18 Mart Çanakkale şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Şişli Sports International Çocuk Kulübü olarak minik üyelerimizle birlikte, annelerimize sürprizler hazırlayıp hediye ettik. Değerli annelerimizin bu özel gününü kutlarız.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan’da Şişli Sports International’da, minik üyelerimiz ile birlikte dolu dolu bir gün geçirdik. Yüzme yarışından zumbaya, parkur etkinliğinden tatlı sürprizlere kadar oldukça eğlenceli bir gündü. Katılan tüm minik üyelerimize ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

aktiviteler • sports international 65


İSTANBUL ŞİŞLİ Rhythm Sports Vol. 2

Sports International Şişli’de motivasyon sürekli artıyor! Müthiş dans koreografileriyle, çocuklara özel meslek tanıtım günleriyle, zumba gibi birçok eğlenceli aktivitleriyle, özel günleri coşkuyla yaşayan üyeleriyle Sports, Şişli’de doyasıya yaşandı.

66 sports international • aktiviteler

En sevilen derslerimizden biri olan Rhythm Sports’u, yeni müzik ve koreografilerle üyelerimize sunduk. Eğitmenlerimiz eşliğinde grup derslerimiz oldukça renkli geçiyor; hem eğleniyor hem de kalori harcıyoruz. Katılımlarından dolayı üyelerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadınlarımızı unutmadık. Bugüne özel koreografilerden oluşan harika bir etkinlik organize ettik ve çok eğlendik. Üyelerimize teşekkür ederiz. Emekçi kadınlarımızın bu güzel günü kutlu olsun!


% 100 Fit Vol. 7 Masterclass Sports International Şişli üyelerimize tanıttığımız %100 Fit Vol.7 dersimize, yeni koreografiler ve müzikler eklendi. Üyelerimiz, hem eğlenecekleri hem de formda kalacakları bu dersimizi oldukça sevdiler. Yoğun ilgilerinden dolayı üyelerimize teşekkür ederiz.

Meslek Haftası Etkinliği Meslek haftasında diş hekimi Özcan Akkoyun davetlimizdi. Minik üyelerimize ağız ve diş sağlığı konusunda küçük bir panel düzenledi. Hem eğlenceli hem de faydalı bir etkinlikti. Şişli Çocuk Kulübü olarak katılımlarından dolayı minik üyelerimize ve Sayın Özcan Akkoyun’a teşekkür ederiz.

14 Şubat Sevgililer Günü

Zumba Bonus Etkinliği

14 Şubat Sevgililer Gününde de birlikteydik! Aşkın dansı ‘Bachata’ etkinliğimizde, çiftlerimizle birlikte bu güzel günü kutladık! Katılan tüm üyelerimize ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Bonus kafalarla rengarenk bir zumba etkinliğinde üyelerimizle birlikteydik. Oldukça eğlenceli ve hareketli geçen aktivitemize üyelerimizin yoğun ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

aktiviteler • sports international 67


68 sports international • başarıhikâyeleri


ŞİŞLİ

BAŞARI HİKÂYESİ SERPİL ULUDAĞ

Sports ile tanıştığıma çok memnunum. 2012 yılının Nisan ayında, ailemle birlikte spor hayatımıza Sports International Şişli’de ilk adımımızı attık. Fakat bu sene zarfında bazı talihsiz olaylar yaşadım ve yaşadıklarım beni zor duruma soktu. Bu yüzden spora ilk adımın devamı maalesef mümkün olmamıştı. Hafta içi her Pazartesi herkeste olduğu gibi “Spora başlayacağım” der, kendimi kandırırdım. Çevremdekilerin “yapamazsın” demelerine inat spor yapmaya karar verdim ve 2013 yılına güzel bir başlangıç yaparak kendimi spora adapte ettim. Spor yaptığın ortam çok önemli. Sports International bana gerekli ortamı sunmuştu; geri kalansa bana aitti. Her

geldiğimde farklı şeyler öğrenip kendimi bulmaya, vücudumu tanımaya başladım. Her biten günün ardından kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyordum ve böyle hissettikçe Sports’ta daha çok vakit geçirmeye başladım. Adımlarımı daha bilinçli atmaya başlamıştım. Kilo verdikçe özgüvenimin arttığını hissettim. Spinning, lower body, sports fit, cardio yaparak haftanın 5 günü düzenli olarak, saati saatine spora gelerek kendimi mutlu hissetmeye başladım ve bu hissin ardı arkası kesilmedi. Özellikle Uğur Başkan ve Neslihan Çakıroğlu’nun tavsiyelerine uyarak müthiş bir çalışma performansıyla azimli bir şekilde çok yol kat ettik. Geriye dönüp baktığımda, 88 kilodan 69 kiloya kadar düştüğümü görmek harika

bir duygu. Ben dahil çevremdeki insanlar da bu azmime ve disiplinime şaşırıyorduk. “Bedenimin incelmesi ile ruhsal açıdan sağlığımın yerine gelmesini” tam olarak azmin zaferi diye adlandırabilirim. Daha yolun sonuna gelmedim; hedeflerim var. Devam edeceğim, pes etmek yok! Ancak başlamadan sonu göremeyeceğimizi anladım. Bu yüzden Sports Dergisi okurlarına tavsiyem, başladığınız yoldan asla geri dönmeyin; çünkü başlangıçtan kaçınılır, sonuçtan kaçınılmaz. Tüm bu sebeplerden dolayı, Sports International Şişli tesisine teşekkürlerimi sunuyorum. Siz çok güzel bir ailesiniz. Yaşam koçlarınızla bir bütünsünüz. Sizlerle tanıştığıma çok memnunum. Sports iyi ki var!

başarıhikâyeleri • sports international 69


Güneş, En Renkli Misafirlerini Karşılamaya Hazırlanıyor.

70 sports international • çiçekler


รงiรงekler โ ข sports international 71


Yabani Bergamot Citrus Bergamia

Yabani Bergamot Citrus Bergamia Haziran ve Temmuz aylarında çiçeklerini açan, narenciyegillerden kokulu bir çiçek olan Bergamot, gün ışığını çok sever. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’ndeki bahçelerde sık sık görebileceğiniz Bergamot; kırmızı, pembe, mor renkleri ve mis gibi kokan yapraklarıyla kelebekleri kendine çeker. Boyu beş metreye kadar uzayabilen Bergamot, zarif ve mükemmel bir bitkidir. Arıların Bergamot’un nektarlı çiçeklerinden aldığı polenlerle yaptıkları bal, ferah tadı ve zindelik veren içeriğiyle nane balı bergamotu olarak da bilinir. Bergamot’un sonbaharda olgunlaşan, kendine has bir kokusu olan meyvesi, yüksek derecede şifalı ve değerli bir meyvedir. Bu bitkinin meyveleri, yuvarlak sapı ve açık renkteki iç kısmıyla bir armudu andırır. Kanı temizlemek, sinirleri yatıştırmak, damar sertliğini önlemek, kanı sulandırmak, karaciğer tembelliğini gidermek; grip, nezle ve soğuk algınlığını önlemek, safrayı çoğaltmak, romatizma ağrılarını ve ateşi düşürmek için kullanılır. Meyvesi ve kabuklarıyla reçel yapabilir; yaprağı, çiçeği ve kabuklarını dövüp çaya karıştırarak aromatik bir tat elde edebilir; çiçeklerini bala karıştırarak tüketebilirsiniz. 72 sports international • çiçekler

Hüsnüyusuf Çiçeği (Kıllı Karanfil) Diantus Barbatus

Hüsnüyusuf Çiçeği (Kıllı Karanfil) Diantus Barbatus

Güneş ışığını çok seven bu çiçek, kelebeklerin ve kuşların ilgisini çekerek bahçenize güzellik katar. Avrupa’dan dünyaya yayılan bu çiçeğe, şık görünüşü sebebiyle Şair Karanfili de denir. Katmerli, katmersiz çeşitleri olan ve çiçeklerini toplu halde açan Hüsnüyusuf Çiçeği’nin yüksekliği yarım metre, ömrü ise iki yıldır. Karanfilgillerden olan çiçeğin anayurdu Akdeniz Havzası’dır. Yabani örneklerine ise Trakya Bölgesi’ndeki kayın ormanlarında sıkça rastlanır. Çoğu kez bir yıllık bitki işlemi uygulanan Hüsnüyusuflar, ilkbahar sonunda başlayıp tüm yaz boyunca açmaya devam eder. Kırmızı, pembe, beyaz ve bu renklerin ikisini bir arada, çok hoş biçimlerde taşıyabilen Hüsnüyusufların yalınkat ya da katmerli açan güzel çiçeklerini çiçek tarhlarında, bordürlerde, balkonlarda ve kayalık bahçelerde yetiştirebilir, kesme çiçek olarak da yararlanabilirsiniz.


Yıldız Çiçeği Dahlia

Yıldız Çiçeği Dahlia

Yaz sonu ve bahar aylarında çiçeklerini açan, pembe ve kırmızı renkleriyle Yıldız Çiçeği, Washington eyaletinin başkenti Seattle’ın resmi çiçeği ve anavatanı olan Meksika’nın ulusal çiçeğidir. Çiçeğin ismini veren kişi, 18. yüzyıl botanikçisi Anders Dahl’dir. Avrupa’ya gelmesinin hikâyesi ise hayli ilginçtir. Meksika dağlarının eteklerinde bulunan çiçek, bir kutu içerisinde diğer birçok türle birlikte, deniz yolu ile Meksika’dan Hollanda’ya gönderilmiştir. Bu uzun yolculukta hayatta kalabilmeyi başarabilmiş tek çiçek olmuştur. Yıldız çiçeği, Asteraceae familyasından Dahlia cinsini oluşturan, güneşi çok seven, yaz ve sonbahar mevsiminde çiçek açan, gövdesi çalı, kökleri yumru şeklinde olan bir cinstir. Yıldız çiçekleri bazı kelebek (Lepidoptera) türlerinin larvaları tarafından besin olarak tüketilmektedir.

Güneş Şapkası Rudbeckia

Güneş Şapkası Rudbeckia

Ömrü sadece iki yıl ile sınırlı olan, güneşli ve yarı gölge ortamları seven, doğal yetişme ortamı Kuzey Amerika olan Güneş Şapkası’nın ismine ilham kaynağı olan kişi, İsveçli bitki bilimci Rudbeck’tir. Yüksekliği altmış santimetreye kadar ulaşabilen Gündüz Şapkası’nın günümüzde birçok farklı türü elde edilmiş, bahçelerde süs bitkisi olarak sıkça kullanılmıştır. Dikine gelişen sürgünleri, koyu yeşil renkli,

kaba dokulu, kenarları dişli ve ucu sivri uzunca yaprakları vardır. Çok dayanıklı olmasına rağmen yalnızca birinci yılında çiçek açtığından çoğu kez bir yıllık bitki işlemi uygulanır. Yaz ortasından sonbaharın sonuna kadar uzun süre çiçekli kalan ve papatyaya benzeyen çiçekler açan bitki, çiçek tarhları ile bordürler için özellikle tercih edilir. Ayrıca, kesme çiçek olarak da sıklıkla kullanılır. çiçekler • sports international 73


74 sports international โ ข รงiรงekler


Şakayık Paeonia

Şakayık Paeonia Bu bitkiler Asya, Güney Avrupa ve Kuzey Amerika’ya özgüdürler. Bitkinin toprağı nemli, humuslu ve iyi drenaj yapılmış olmalıdır. Bitki, ekimin yapıldığı yıl genelde çiçek vermez. Bitki, sonraki yılın Nisan ve Haziran ayları arasında çiçek verir. Katmerli bir yapıda olan bitkinin çiçekleri, bazen yarı katmerli de olabilmektedir. Çiğ tehdidi nedeniyle bitkinin binaların kuzey cephelerine dikilmesi önerilmez. Biraz pahalı olmasına rağmen güzel kokusuyla Şakayıklar, türüne göre bir buçuk metreye kadar yükselen, değişik gül çeşitlerini andıran yapısı ile kesme çiçeklendirmeye çok uygundur. Şakayıkların geniş alana ihtiyaçları vardır. Sonbahar ya da ilkbahar başlarında ekilmelidir. Yerinin değiştirilmesinden pek hoşlanmayan Şakayıkların özellikle büyüme döneminde yeri ve toprağı değiştirilmemelidir. Dikim yapıldıktan sonra bolca sulanması önemlidir.

Ekinezya (Kirpi Otu) Echinacea

Ekinezya (Kirpi Otu) Echinacea Kirpi otu ya da Ekinezya olarak bilinen ve papatyagiller familyasına ait bu bitki cinsinin asıl vatanı Amerika’dır. Sadece güzel kokusu için değil; başta grip olmak üzere, soğuk algınlığı ve semptomlarında da kullanılan Ekinezya, Kuzey Amerika’nın yerlileri olarak bilinen Kızılderililer tarafından ilaç olarak kullanılmıştır. Kalıcı ve güzel kokulu olan Ekinezya, pembe, turuncu, mor, beyaz ve sarı renkli çiçeklerini altı ila sekiz hafta içerisinde açar. Sulama açısından zordur, neredeyse bir ay saksıda kalmalıdırlar. Geleneksel tıpta solunum ve idrar yolları iltihaplanmalarında ve zor kapanan dış yaralarda kullanılan Ekinezya, ülkemizde bazı yörelerde Kirpi Otu, Kirpi Başı, Erguvani Kirpi Başı, Samson Kökü olarak da bilinen çok yıllık bir bitkidir.

çiçekler • sports international 75


76 sports international • gezgin


gezgin • sports international 77


78 sports international • gezgin


TOUR DE FRANCE 2015 FRANSA BİSİKLET TURU 2015 Hollanda-Fransa Bisiklet sporunun en önemli yarışlarından Fransa Bisiklet Turu’nda bu yıl bisikletçiler, 23 gün sürecek turda, 21 etap boyunca 3350 kilometre kat edecek. Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl turdaki en önemli farklılık, dağlık etapların sayısının hayli fazla oluşu ve zamana karşı takım yarışının ilk hafta etaplarının sonunda gerçekleşmesi olacak. 102. Fransa Bisiklet Turu, 4 Temmuz 2015 Cumartesi günü Hollanda’nın Utrecht şehrinde, 14 kilometrelik zamana karşı etap ile başlayacak.

Tırmanış etaplarından sonuncusu, turun tamamlanmasından bir gün önce, en yüksek nokta olan Alpe d’Huez’de gerçekleşecek. Otoritelere göre yarışı en iyi tırmanan kazanacak. Yarışın favorileri arasında Marcel Kittel, John Degelkolb ve Tony Martin gösteriliyor. 7–26 Temmuz arasında Hollanda veya Fransa’da olacaksanız etaplardan birinde favori bisikletçinizi destekleyebilir, heyecanlı anlara tanıklık edebilirsiniz.

gezgin • sports international 79


CANADA 2015

KADINLAR DÜNYA FUTBOL ŞAMPİYONASI 2015 Kanada Dört yılda bir yapılan ve FIFA tarafından kadın millî takımları arasında düzenlenen futbol turnuvası ilk olarak 1991’de, Çin’in ev sahipliğinde düzenlendi. Finalde Norveç’i 2-1 mağlup eden ABD, turnuvanın ilk şampiyonu olmuştu. Turnuvanın ilk maçı 6 Haziran’da Kanada ve Çin arasında gerçekleşecek mücadele ile başlayacak ve turnuva üç hafta

80 sports international • gezgin

sürecek. Favorilerden Almanya, turnuvaya son Avrupa Şampiyonu unvanıyla girecek. Kupayı Almanya gibi iki kez müzesine götüren ABD ise turnuvanın diğer bir favorisi. 6 Haziran – 5 Temmuz arasında eğer Kanada’da olacaksanız turnuvanın en azından bir maçını izleyebilir; dört yılda bir gerçekleşen bu tarihi mücadeledeki yerinizi alabilirsiniz.

US OPEN

AMERİKA AÇIK TENİS TURNUVASI ABD, New York Yazın son günlerini New York’ta geçirecek olanları, teniste kıyasıya bir rekabet bekliyor olacak. Amerika Açık Tenis Turnuvası, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ağustos ayında New York Queens’teki USTA Billie Jean King National Tennis Center’da sporseverlerle buluşacak. Diğer Grand Slam turnuvaları olan Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Garros) ve Wimbledon’dan sonra düzenlenen Amerika Açık’ta maçlar sert zeminde oynanıyor.

Amerika Açık’ın bir diğer özelliği de tenisçilerin hakem kararlarına itiraz etmesini sağlayan “Şahin Gözü” adlı bilgisayar sisteminin kullanılması. Novak Djokovic, Roger Federer, David Ferrer, Rafael Nadal ve Andy Murray gibi tenis devlerinin maç yaptığı Amerika Açık, bu yıl da müthiş karşılaşmaların merkezi olacak. 31 Ağustos – 13 Eylül tarihleri arasında New York’ta olacaksanız bu heyecanı kaçırmayın.


KAZAN 2015

BEIJING 2015

Rusya, Kazan

Çin, Pekin

DÜNYA SU SPORLARI ŞAMPİYONASI 2015 Dünyanın en ilginç spor turnuvalarından biri olan Dünya Su Sporları Şampiyonası, dünyanın dört bir tarafından 3 bini aşkın yüzücünün katıldığı, milyarlarca insanın bu yarışları televizyon aracılığıyla izlediği bir organizasyon. İlk kez Dünya Su Sporları Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olan Rusya’nın Kazan

kentinde, nerdeyse tüm hazırlıklar tamamlandı. Atlama, senkronize yüzme ve su topu yarışlarının geçeceği Su Sporları Sarayı’nın inşası da nerdeyse bitmek üzere. Eğer sizler için uygun bir tarihse ve Rusya’da olacaksanız, 24 Temmuz – 9 Ağustos tarihleri arasında soluk kesecek bu şampiyonanın heyecanını hissedebilirsiniz.

DÜNYA ATLETİZM ŞAMPİYONASI 2015 Londra Olimpiyat Stadı’ndaki belirsizlikler nedeniyle bu yıl, Pekin’deki Kuş Yuvası olarak anılan Bird’s Nest’te düzenlenecek olan şampiyona, dünyanın en iyi atletlerinin kıyasıya mücadelesine sahne olacak. Öyle ki, dünya rekortmeni sprinter Usain Bolt bu şampiyonada 200 metreyi 19 saniyenin altında koşan ilk atlet ünvanını kazanmaktan bahsetmişti.

Uzakdoğu’nun güzelliklerini keşfettikten sonra, Pekin’de düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası’nda sizi kıyasıya bir rekabet bekliyor olacak. Eğer daha erken dönecekseniz tatilinizi biraz daha uzatabilir; 22-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Atletizm Şampiyonası’ndaki yerinizi alabilirsiniz.

gezgin • sports international 81


Misal tarz-ı

stilinize renk katacak en taze moda kombinleri...

PULL&BEAR Denim Bucket Pack

H&M Tulum

Nine West

Hasır Topuklu Terlik

MANGO

Retro Güneş Gözlüğü

PULL&BEAR Tiger Print Purse

82 sports international • trend


trend • sports international 83


MANGO Drapeli Elbise

MANGO

Çanta

Miu Miu

Güneş Gözlüğü

84 sports international • trend

MANGO

Bantlı Topuklu Terlik


trend • sports international 85


So Chic

Balık Gümüş Kolye

Nine West Topuklu Ayakkabı

86 sports international • trend

Nina-Ricci Güneş Gözlüğü


trend • sports international 87


So Chic

Çift Taraflı Gümüş Kolye

Mango Etnik İşlemeli El Çantası

Mango Elbise

Nine West Dolgu Topuk Ayakkabı

88 sports international • trend


trend • sports international 89


Ne izlemeli?

Terminator: Genisys Alan Taylor Genç Connor’ın geliştirdiği yapay zeka, yakın gelecekte dünyayı ele geçiren üstün makinelere, robotlara dönüşecektir. Ve kendisini yok etmesi için savaşçı T-1000 günümüze gönderilecektir... 1990’ları sallayan hikâyesiyle Terminatör serisi, bu sefer yeni bir üçleme olarak ele anıyor. Serinin beşinci filmi Terminatör 5’in senarsitliğini ise ilk iki filme imza atan William Wisher üstleniyor.

90 sports international • kültür

Bir Türk

44 Çocuk

Hızlı ve Öfkeli 7

Erdi Dikmen

Daniel Espinosa

James Wan

Okul hayatında pek de başarılı olamayan Mehmet, Spellcraft Sihirbazlık ve Büyücülük Okulu’na kabul edildiğini duyunca fırsatı kaçırmaz ve okula başlamaya karar verir. Hiç tanımadığı bu sihirli dünyaya ayak uydurmaya çalışan Mehmet’i, birbirinden komik maceralar beklemektedir. Bir yandan zihin okumayı, iksir yapmayı, süpürgeyle uçmayı öğrenmeye çalışan Mehmet, diğer yandan ilk görüşte aşık olduğu kızı etkilemek için elinden geleni yapmaktadır... Kadrosunda Kadir Doğrubakar ve Barbaros Dikmen gibi sosyal medya fenomenlerinin yer aldığı yerli komedinin profesyonel oyuncuları arasında Sadi Celil Cengiz, Yakup Yavru, Ebru Karanfilci ve Levent Aykul gibi isimler yer alıyor.

Sovyet Birliği’nde Stalin döneminde geçen hikâyede, devlet için çalışan gizli bir ajan ülkeyi çalkalayan bir seri çocuk cinayetlerini araştırmak için görevlendirilir. Örgütte gözden düştüğü için verilen bu görevde ajan, cinayetlerin üst seviyede bir parti lideri ile alakalı olduğunu ortaya çıkartacaktır. Yönetmenliğini Daniel Espinosa’nın üstlendiği film, Tom Rob Smith’in romanından uyarlandı ve Richard Price tarafından senaryolaştırıldı. Filmin yapımcılığını başarılı yönetmen Ridley Scott üstlendi. Filmin oyuncu kadrosu ise Tom Hardy, Noomi Rapace, Gary Oldman, Vincent Cassel, Jason Clarke gibi ünlü yıldızlardan oluşuyor.

Hız, güzel arabalar, soygun, dostluk, ihanet ve sadakat temaları üzerine kurulmuş, fenomenleşen film serisinin son halkasında Vin Diesel, Dwayne Johnson ve Paul Walker son kez beraber kamera karşına geçti. Serinin son bölümünde Hızlı ve Öfkeli ekibi, bu kez İngiltere’den gelen bir intikam planından habersizlerdir. Shaw, kardeşi Owen’ın hesabını sormakta ve onu yaralayanların karşısına çıkmaktadır. Shaw ekibin Toretto evini havaya uçurduktan sonra Dom yetkili bir devlet ajanından yardım ister. Böylece ekip bir kez daha harekete geçer. Bu kez ABD hükümeti için yaptırılan bir takip cihazını ele geçirmek zorundadırlar. Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Tyrese Gibson, Chris “Ludacris” Bridges, Elsa Pataky ve Lucas Black’ten oluşan kemik kadronun korunduğu filmde ayrıca Jason Statham, Djimon Hounsou, Tony Jaa, Ronda Rousey, Nathalie Emmanuel ve Kurt Russell gibi yıldızlar da yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda sürpriz bir isim olarak Saw ve Insidious gibi ses getiren filmlere imza atan James Wan bulunuyor.


San Andreas Fayı Brad Peyton California’da meydana gelen ve Batı Kıyı Şeridi’nin tamamını etkileyen büyük çaplı bir deprem faciasının ardından yaşanan arama kurtarma sürecinde, itfaiye eri Tom’un yaşadıklarını ön plana alan film, genç adamın duygusal hayatı ile sorumluluklarını dengede tutma çabasına odaklanıyor. Kötü şöhreti ile bilinen San Andreas Fayı’nın kırılması ile 9 şiddetindeki bir depremle California sallanır. Bir arama kurtarma pilotu ve artık araları pek de iyi olmayan eşi, Los Angeles’tan San Francisco’ya, kızlarını kurtarmak için yola çıkarlar. Ancak kuzeye yaptıkları bu tehlikeli yolculuk, sadece bir başlangıçtır. Ve ne zaman en kötüsü artık bitti diye düşünseler, daha da kötüsü başlamaktadır. New Line Cinema ve Village Roadshow Pictures’ın yapımcılığında, Dwayne Johnson’ın başrolünde oynadığı filmin yönetmeni Brad Peyton, yapımcısı ise Beau Flynn.

Jurassic World

Seninle Bir Ömür

Şeytani Ruhlar

Colin Trevorrow

Anthony Russo, Joe Russo

Will Canon

Sinema tarihinin en önemli serilerinden biri olan Jurassic Park’ın son filmini, Safety Not Guaranteed filmiyle tanıdığımız Colin Trevorrow yönetecek. Konusu hakkında henüz bilgi verilmeyen filmin senaryo aşamasında dört farklı yazarla birlikte çalışılıyor. Bu isimlerden biri, ilk Jurassic Park filminde olduğu gibi sonrakilerinde de imzası bulunan Michael Crichton.

Luke, eskiden şampiyonlukları olan bir boğa matadorudur ve eski parlak günlerine geri dönme arzusundadır. Sophie ise New York’un sanat camiasında hayallerinin işini kovalayan bir üniversite öğrencisidir. Luke ve Sophie’nin yolları bir şekilde kesişir ve ikisi de ideallerine ulaşmaya çalışırken ilişkileri çetin bir sınavdan geçer. Bu esnada kader ikisinin de karşısına Ira’yı çıkartır.

6 üniversite öğrencisi genç, Louisiana’da terk edilmiş bir evde, vahşice öldürmüş halde bulunur. Dedektif Mark Lewis bu cinayetlerin arkasını araştırmak için eve gidince mucizevi bir şekilde hayatta kalan John’u bulur. Polis ekipleriyle beraber eve gelen psikiyatrist Dr. Elizabeth Klein, tüm cinayetlerin tek şahidi olan John ile konuşmaya başlar. John anlattıkça evde öldürülen 6 gencin, şeytani ruhlarla yaşadığı korkunç gerçekler ortaya çıkacaktır. Hızlı ve Öfkeli 7, Testere, Korku Seansı, Ruhlar Bölgesi ve Ruhlar Bölgesi Bölüm 2 gibi başarılı filmlerin yönetmeni James Wan´ın senaryosuna katkıda bulunduğu ve yapımcılığını üstlendiği Şeytani Ruhlar’ın başrolünde Maria Bello yer alıyor. Filmde Maria Bello’ya Frank Grillo, Cody Horn, Dustin Milligan, Megan Park eşlik ediyor.

kültür • sports international 91


Ne okumalı?

Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anlar Bir “ilk kitap”, Türkçe edebiyatta yeni ve pırıltılı bir yazar... “Yeniçeriler kapıyı zorlarken” düşler üstüne düşüncelere dalan Uzun İhsan Efendi, kapı kırıldığında klasik ama hep yeni kalabilen sonuca ulaşmak üzeredir: “Dünya bir düştür. Evet, dünya... Ah! Evet, dünya bir masaldır.” Geçmiş üzerine, dünya hali üzerine, düşler ve “puslu kıtalar” üzerine bir roman. Hulki Aktunç’un önsözüyle...

92 sports international • kültür

Trendeki Kız Paula Hawkins Rachel, her gün aynı trene binip aynı çifti izliyordu. Çiftin başına gelenleri bütün ülke duyduktan sonra, hayatlarına dâhil olmaya karar verdi. “Büyüleyici, sürükleyici, üst seviye bir gerilim. Mutlaka okuyun!” -S.J. Watson“Hem karakter yaratımı hem olay örgüsü muhteşem, harika bir kitap! Yeni neslin Alfred Hitchcock’u.” -Terry Hayes“Zeki, gerilim dolu ve baştan aşağıya sürükleyici bir roman.” -Lisa Gardner“Aklınızı başınızdan alacak, zekice yazılmış bu psikolojik-gerilim romanı hem muhteşem hem de tren enkazı kadar korkunç!” -Publishers Weekly“Nefesleri kesen bir ilk roman. En dikkatli okurlar bile, Hawkins olayları teker teker açığa çıkarıp, aşkın ve takıntının şiddetle olan kaçınılmaz bağını ortaya koyarken şaşırmaktan kendilerini alamayacaklar.” -Kirkus“Trendeki Kız, her şeyi anladığınızı düşündüğünüz an sizi farklı bir sürprizle karşılıyor.” -Entertainment Weekly(Tanıtım Bülteninden)

Gerçek Özgürlük

Konstantiniyye Oteli

Doğan Cüceloğlu

Zülfü Livaneli

Üniversite öğrencisi Timur ile profesörlükten emekli Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur’un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan “şahsiyet” olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür. (Tanıtım Bülteninden)

Zülfü Livaneli, zengin bir insan panoramasıyla İstanbul’un derinliklerine inerken şehrin büyülü, ama bir o kadar da acımasız atmosferiyle buluşturduğu okuru sıra dışı yolculuğa çıkarıyor. 2014 yılı Aralık ayının son günleri… Yedi yıldızlı Konstantiniyye Oteli’nin açılış günü ve erken bir yılbaşı kutlaması… İstanbul’un seçkin, kalburüstü simaları, Sultanahmet’teki eski Bizans sarayının kalıntıları üzerine yapılan otelde bir araya geliyor. Aralarında kimler yok ki? Politikacılar, belediye başkanları, Amerikan büyükelçisi, Fener Rum patriği, ünlü gazeteciler, gazete patronları, televizyon “yıldızlar”ı, eski ve yeni zenginler, büyük işadamları… İstanbul’un yüzlerce yıldır yeraltında yatan ölüleri de davete çağrılmadıkları halde arz-ı endam etmekte sakınca görmeyip bu cümbüşe dahil oluyorlar. Ve elbette, bir otelin olmazsa olmaz çalışanları, garsonları, komileri, güvenlik görevlileri… Velhasıl Konstantiniyye Oteli, aslında binlerce yıllık koskoca bir şehir olarak çıkıyor karşımıza. Değişen, dönüşen, ama barındırdığı şiddet nedense aynı kalan bir şehir… (Tanıtım Bülteninden)


Kafamda Bir Tuhaflık

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Orhan Pamuk

Stephen R. Covey

Kafamda Bir Tuhaflık hem bir aşk hikâyesi hem de modern bir destan. Orhan Pamuk’un üzerinde altı yıl çalıştığı roman, bozacı Mevlut ile üç yıl aşk mektupları yazdığı sevgilisinin İstanbul’daki hayatlarını hikâye ediyor. 1969 ile 2012 arasında, kırk yılı aşkın bir süre Mevlut, İstanbul sokaklarında yoğurtçuluk, pilavcılık, otopark bekçiliği gibi pek çok iş yapar. Bir yandan sokakların çeşit çeşit insanla dolmasını, şehrin büyük bölümünün yıkılıp yeniden inşa edilmesini, Anadolu’dan gelip zengin olanları izler; diğer yandan ülkenin içinden geçtiği dönüşümlere, siyasi çatışmalara, darbelere tanık olur. Onu başkalarından farklı kılan şeyin, kafasındaki tuhaflığın kaynağını hep merak eder. Ama kış akşamları boza satmaktan ve sevgilisinin aslında kim olduğunu düşünmekten hiç vazgeçmez. Aşkta insanın niyeti mi daha önemlidir, kısmeti mi? Mutluluk veya mutsuzluğumuz bizim seçimlerimize mi bağlıdır, yoksa bizim dışımızda mı gelişip başımıza gelirler? Kafamda Bir Tuhaflık bu sorulara cevap ararken aile hayatıyla şehir hayatının çatışmasını, kadınların ev içlerindeki öfke ve çaresizliklerini resmediyor. (Tanıtım Bülteninden)

Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen ve toplam kalite anlayışının öncülerinden olan Stephen R. Covey, çarpıcı örneklerden yola çıkarak, aşama aşama, insana yaraşır biçimde dürüst, uyumlu, huzurlu, başarılı bir yaşam için değişimine ayak uydurmamızı sağlayan alışkanlıkları belirliyor, değişimin yarattığı fırsatlardan yararlanabilmek için gerekli olan bilgelik ve güce ulaşmanın yollarını gösteriyor. “Liderlik konusunda son on yılın başucu kitabı bu olacak.” -Scott Degarmo (Siccess Dergisi Başyazarı) “İlke merkezli liderlik, çok güçlü bir kavram, Covey’in liderlik ve insan ilişkileri vizyonu, bu kavramı günümüz iş dünyasının liderleri için elverişli bir program haline getirmiş. Mutlaka okumanızı öneririm.” -Nolan Archibald (Black & Decker Başkanı ve Yöneticisi)

Delice Hande Altaylı Birini sevince hayat cennet de olur cehennem de. “... Aliço Meryem’i içeri itip kapıyı kapattı ve ay dışarıda kaldı, yıldızlar dışarıda kaldı, ay ışığı da dışarıda kaldı. Kırık dökük kaldırımlar, tozlu yollar, iğde kokan hava, otların arasında bitmiş kır çiçekleri... Hepsi dışarıda kaldı. Ağustosböcekleri, tembel tembel hışırdayan yapraklar ve o gece usul esen poyraz, onlar da dışarıda kaldı.” İnsanın yapmadan duramayacağı hatalar vardı. Tıpkı sevmeden duramayacağı insanlar olduğu gibi. Bizi biz yapan şeylerdi bunlar. Meryem’i Meryem yapan da, Aliço’yu hayatının hatası olarak seçmesiydi. (Tanıtım Bülteninden)

Kapalı Gişe Yalnızlık Serkan Özel Canı yanardı... “Geçmiş olsun!” derdim. Yüreği burkulurdu... “Geçmiş olsun!” derdim. “Ama seni seviyorum...” derdi. “Geçmiş olmasın!” derdim. Niye biliyor musunuz? Çünkü aşktı benim tek derdim... Ama her şey gibi bu aşka da geçmiş oldu. Zaten “Güzellik geçicidir...” demişlerdi ve haklıydılar çünkü benim sevdiğim de bir güzellik yaptı ve bizi geçmiş oldu. Sonra ne mi oldu? Sonrasını biliyorsunuz zaten... Hem o benden geçmiş oldu hem de ben kendimden geçmiş oldum... -Serkan Özel(Tanıtım Bülteninden)

text • sports international 93


Yıldızlar ne söylüyor?

Bir yaz mevsimi daha başlıyor. Ofisteki sıkıcı zamanlar, yerini deniz, güneş ve kumda geçen eğlenceli zamanlara bırakmaya hazırlanıyor. Peki yıldızlarınız size ne söylüyor?

KOÇ (21 Mart – 19 Nisan)

YENGEÇ (22 Haziran – 22 Temmuz)

Mesleki olaylar sizi iş hedeflerinizi yeniden gözden geçirmeye itebilir. Çalışma arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz eski halinden uzaklaşabilir. Bu süreçte bakış açınızı geniş tutmanız, hedeflerinize daha kolay ulaşmanızda ana etken olacaktır. Farklı çalışma alanlarındaki arkadaşlarınızdan yardım isteyebilir, onların vereceği tüyolardan yararlanabilirsiniz.

Karşı tarafın, üzerinizde yoğun duygusallık yaratacağı bir dönemdesiniz. Sizi koruyup kollayan kişilere ihtiyacınız olabilir. Bu kişiler yardım konusunda çekingen davranabilir. Duygusallığınız bazı eski konuların yeniden ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Gücünüzün farkına varmak ve çevrenizdekilerle yardımlaşmak konusunda korkusuz olmalısınız.

BOĞA (20 Nisan – 20 Mayıs)

ASLAN (23 Temmuz – 22 Ağustos)

Hayattan beklentileriniz ve bu beklentilere ulaşmak için hazırladığınız planlar var. Hayat tarzınıza saygı duyan kişilerin fikirlerini önemsiyorsunuz. Geçmiş tecrübelerinizin hayli önem kazanacağı bu dönemde Ay’ın konumu, sizi daha temkinli yapmaya itecektir. Temkinli olmak yerine geçmiş tecrübelerinizi gözden geçirebilirsiniz.

Çevrenizdekilere yardım elinizi uzatmak konusunda hiç tereddüt etmeyen bir yapınız var. Ay’ın konumu, ilişkilerinizde duygusallığın daha ağır basmasına neden olacak. İş ilişkilerinizde özgürlüğü temel aldığınız için, çalışma arkadaşlarınızın müdahaleci tavırlarına tahammül edemiyorsunuz. Çok az da olsa onlara kulak vermek, yararınıza olacaktır.

İKİZLER (21 Mayıs – 21 Haziran)

BAŞAK (23 Ağustos – 22 Eylül)

Aileniz ve iş arkadaşlarınız, içinde bulunduğunuz her olumsuz gelişmede daima yanınızda olmayı bir görev olarak görüyor. Ancak bu dönemde gerçekleşecek bazı gelişmeler karşısında onlardan yardım beklemek yerine kendinizi ön plana iteceksiniz. Bu dönemde özgüveniniz ön plana çıkacak; birçok konuda fikirleriniz çevrenizdekiler tarafından takdir görecek.

Zekanızı ön plana çıkarmayı çok sevdiğiniz ve bunu yapmayı çok iyi bildiğiniz için, bu dönemde çevrenizdekileri bu yönünüzle hayli etkileyeceksiniz. Olumsuzluklar sizi çok kolay etkiliyor ve kendi karakterinizden taviz vermek istemiyorsunuz. Kişisel rahatlığınız çok önemli lakin; çevrenizdekilerin rahatlığını da düşünmenizde fayda var.

94 sports international • astroloji


TERAZİ (23 Eylül – 22 Ekim)

OĞLAK (22 Aralık – 19 Ocak)

Motivasyon gücünüzün hayli yüksek olduğu bu dönemde, Ay’ın konumu iş ilişkilerinizde bazı yeniliklere yönlenmenize neden olabilir. Eğer kalbiniz yerine mantığınızla hareket edecek olursanız, bu süreçten olumlu olarak etkileneceksiniz. Bu yenilikle birçok başarıya imza atabilirsiniz. Eğlenceli ortamlarda hoş saatler geçirmeye hazırlanın.

Özgürce para harcamaya uygun bir yapınız var. Ay’ın konumu, bu durumdan olumsuz etkilenmenize neden olabilir. Yakın dostlarınız ve kardeşlerinizle bir arada bulunduğunuz ortamlar sizi olumlu etkileyecek ve onların mutluluklarına ortak olacaksınız. Çevrenizde gerçekleşecek değişimler, bir çok eğlenceli aktivitenin içinde olmanızı sağlayacaktır.

AKREP (23 Ekim – 21 Kasım)

KOVA (20 Ocak – 18 Şubat)

Kimi zaman sert ve taviz vermeyen bir yapınız var. Bu dönemde bu halinizi yakın ilişkilerinize yansıtmamanız yararınıza olacaktır. Ay’ın bulunduğu konum, yakınlarınızın ihtiyaçlarına gücünüz yettiği kadar yardım etmenizi sağlayacaktır. Ailenizin vereceği kararlar sizi olumlu etkilese de, verilen bazı kararlara karşı çıkacak, duygularınızı belli edeceksiniz.

Kendinize olan güveninizi pekiştirdiğiniz bu dönemde kişisel başarınız, mesleğinizle ilgili yoğun araştırmalarınız sayesinde iş hayatındaki başarıları da beraberinde getirecek. Bu dönemde arkadaş çevrenizde oluşturduğunuz güçlü bağlar, size yepyeni bağlantılar kazandıracaktır. Bunun verdiği güven sayesinde kazançlarınızla ilgili güçlü adımlar atacaksınız.

YAY (22 Kasım – 21 Aralık) Yakınlarınızla ve çalışma arkadaşlarınızla güzel bir uyum ve paylaşım içindesiniz. Gelişecek bazı olaylar karşısında hazır durmayı, bu olayları kolayca kontrol etmeyi başarabiliyorsunuz. Bu dönemde, kişiliğinizden ödün vermeyecek, birçok konuda ısrarcı olacak ve fikirlerinizi karşı tarafa kabul ettirmeye çalışacaksınız. Bu durumu uzun süreli bir alışkanlık haline getirmemelisiniz.

BALIK (19 Şubat – 20 Mart) Yenilikleri olduğu gibi kabul eden ve kolayca benimseyen bir yapıda değilsiniz lakin bu dönemde kendinize bir şans tanıyıp yeni gelişmelere kısa sürede uyum sağlamayı denemelisiniz. İçinde bulunduğunuz her çalışmaya, yaratıcılığınızla fark katarak kendinize özgü yöntemler sergiliyorsunuz. Ani ortaya çıkan olaylara karşı hazır olmalı farklılığınızın verdiği özgüvenle bunu aşmalısınız.

astroloji • sports international 95


Sınır mı? Ne sınırı?

GLA 45 AMG Hasmer Otomotiv,de. Onunla geçirdiğiniz her anın sıra dışı olduğunu düşünün ve aldığınız hazzın limitsiz olduğunu... Bu güçlü kompakt SUV’a bakınca, AMG serisinin bugüne kadar süren parlak geçmişini anlamak zor değil. Her tekerleğe ayrı ayrı güç verebilen 4MATIC özelliği, sınıfında dünyanın en güçlüsü olan dört silindirli motorundan geliyor. GLA 45 AMG, 360 beygirlik gücünün tamamını cesurca kullanarak yolu adeta fethediyor.

GLA 45 AMG modeli için yakıt tüketimi (karma): 7,5 lt/100 km. CO2 emisyonu (karma): 175 gr/km.

Hasmer Otomotiv Yatırım ve Pazarlama A.Ş. Mercedes-Benz Türk A.Ş. Bayi Ankara Eskişehir Yolu Üzeri (Dumlupınar Bulvarı), 9. Km, No: 266 / A 01 - A 02 - A 03, Çankaya, Telefon 0312 287 03 00 Düzce Ufuk Mahallesi, 106. Sokak, No:64 Üçköprü, Kaynaşlı Düzce, Telefon 444 81 44