Page 70

LEĢENDAS

Vārtsargs un uzbrucējs

vienā personā

Pagājušā gadsimta 30.—40. gados sportistu daudzpusība bija diezgan ierasta lieta: vasarā — futbols, ziemā — hokejs. Tomēr Jānis Bebris bija īpašs, jo prata sasniegt augstu meistarību abās spēlēs. Vienā sporta veidā viņš prasmīgi meta vārtos, bet otrā — tos tikpat meistarīgi sargāja. Sporta speciālisti jau 30. gadu beigās Bebri diezgan vienprātīgi atzina par izcilāko latviešu futbola vārtsargu un par Eiropas līmeņa futbolistu, bet hokejā Bebris kļuva par vienu no rezultatīvākajiem uzbrucējiem valstī un pārstāvēja Latvijas krāsas ziemas olimpiskajās spēlēs Garmišā-Partenkirhenē (1936). Tobrīd Jānim Bebrim bija tikai 18 gadi.

J

ānis Anatolijs Bebris dzimis 1917. gada 28. jūlijā Ribinskā, Krievijā, kur viņa vecāki atradās trimdinieku gaitās Pirmā pasaules kara laikā. Viņa otrais vārds kļuva par pamatu iesaukai Toļa, ar kuru Jānis Bebris komandas biedriem un sporta draugiem bija pazīstams labāk. Toļa ar sportu un tieši futbolu aizrāvās kopš bērnības. Pirmo futbola bumbu viņš saņēmis dāvanā jau septiņu gadu vecumā, taču bumbai nebija ilgs mūžs — tik ņipri dauzīta, tā drīz vien plīsusi. Ar lielu aizrautību futbolista gaitas tika turpinātas, mācoties Rīgas pilsētas 23. pamatskolā Kronvalda bulvārī. Turpat iepretim laukumā līdzās Latvijas Universitātes

70

Anatomikumam (tag. Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas un antropoloģijas institūts) Jānis Bebris līdz ar skolasbiedriem dzenāja bumbu. “No pirmās dienas būdams kustīgāko vidū, viņš, nodibinoties skolas vienībai, ir tās neapstrīdams centra uzbrucējs,” par Bebri rakstīja izdevums Daugavas Vanagi. Trīsdesmito gadu sākumā viņš piedalījās pirmajās oficiālajās sacīkstēs — Jaunekļu Kristīgās Savienības (JKS) zēnu futbola turnīrā.

Liktenīga nejaušība Jāņa Bebra pirmie soļi pieaugušo futbolā tika sperti jau 15—16 gadu vecumā. Nejaušības dēļ viņš nokļuva gan Union fut-

bola komandas sastāvā, gan vārtsarga postenī. Pēc pamatskolas beigšanas Toļa spriedis, kurā sporta biedrībā lai stājas. Paziņu lielajā sportā nav bijis, un kopā ar kādu citu sportojošu jaunieti nolēmuši pieteikties Rīgas Armijas Sporta Kluba (ASK) sporta vadībai. Noteiktajā laikā Jānis Bebris ieradies ASK laukumā (tag. Rīgas Centra sporta kvartāls), taču līdzbiedrs nebija atnācis un viens pats doties pie lieliem vīriem, kuri nupat kā bija kļuvuši par Latvijas futbola čempioniem, Toļa kautrējies... Vieglāks ceļš izrādījās uz tuvāk pie mājām un dzimtās pamatskolas esošo sporta biedrību Union, kuras futbolisti trenējās un spēlēja laukumā Elizabetes ielas sākumā.

Žurnāls Sports • 2019. gada augusts

Profile for sporto.lv

Žurnāls ''Sports''  

2019. gada augusta numurs

Žurnāls ''Sports''  

2019. gada augusta numurs

Profile for sporto.lv
Advertisement