Page 49

ATSKATS

nieka deviņiem punktiem, patiesībā vienu uzvaras tiesu pirmajās kārtās kādā no tuvākajiem turnīriem. “Šī balva man ir dārga, un glabāšu to īpašā vietā,” pēc finālmača teica Anastasija. Viņai tuvākajā nākotnē galvenais būs labi nospēlēt pēdējā gada Grand Slam turnīrā US Open Ņujorkā. Pērn tajā iekļūts pusfinālā un jāaizstāv ļoti daudz punktu.

Reitings un neveiksmju īpatnības No pārējām Latvijas tenisistēm vienspēlēs visaugstāk tika Diāna Marcinkeviča, kurai turnīrā bija rīkotāju speciālais ielūgums jeb wild card, ar savu reitingu pamatturnīram Diāna nekvalificētos. Pirmajā kārtā uzvara pret krievieti Kamilu Rahi­ movu, otrajā — visai cienījamā spēlē trijos setos zaudēts citai Krievijas tenisistei — Annai Potapovai. Diāna vienspēļu reitingā pakāpās uz 207. vietu. Aļona Ostapenko Jūrmalā savu pozīciju reitingā neuzlaboja un palika 83. pozīcijā. Pagaidām tik neveiksmīga sezona vienspēlēs. Jau pirmajā kārtā Lielupē zaudējums horvātu izcelsmes amerikānietei Bernardai Perai ar 2:6 un 1:6. Jā, Perai tā bija veiksmīga diena, sitieni ļoti precīzi, taču tāda plāna B šajā mačā Aļonai nebija, visu izŽurnāls Sports • 2019. gada augusts

šķīra daudz lielākais pašas kļūdu skaits. Divas jaunās Latvijas tenisistes Kamilla Bartone un Daniela Vismane bija saņēmušas speciālo ielūgumu kvalifikācijas turnīram, bet abas zaudēja jau pirmajā kārtā. Dubultspēlēs Aļona kopā ar Kazahstā­ nas sportisti Gaļinu Voskobojevu bija izliktas ar pirmo numuru, līdz finālam abas aizkļuva pārliecinoši. Izšķirošajā mačā pirmais sets 6:2, otrais — jau 3:1, taču tad šis duets sāka daudz kļūdīties, bet tīkla otrā pusē kanādiete Fišmane un serbiete Stojanoviča iespēlējās un otrā seta taibreikā jau uzvarēja pārliecinoši — 7:1. Trakākais, ka lūzums Ostapenko/ Voskobojevas spēlē bija tik pamatīgs, ka trešā seta supertaibreikā šis duets ātri vien nonāca zaudētājos ar 1:8. Ieskaitot otrā seta galotni, tas nozīmēja, ka pretinieces bija uzvarējušas 15 izspēlēs, bet Ostapenko duets tikai divās... Kaut kas tāds var notikt tikai sieviešu tenisā, un beigās likumsakarīgs zaudējums ar 6:10 un neveiksme visā mačā. Atmiņā palicis ar otro numuru izliktās francūzietes Karolīnas Garsijas zaudējums jau otrajā kārtā savai tautietei Kloē Pakē. Diezgan dīvaina mača izskaņa, šķita, ka Garsija gluži vai tīši bumbiņas triec autā. Pirmajā kārtā gan Garsija bija smagā trīs stundu spēlē uzveikusi Kristīnu Pliškovu no Čehijas, talantīgās Karolīnas dvīņumāsu. Savukārt ar trešo numuru izliktā Čehijas tenisiste Katerīna Siņjakova pamanījās jau pirmajā kārtā zaudēt ukrainietei Anhelinai Kaļiņinai. Varbūt traucēja lietus dēļ pārtrauktais mačs — pēc uzvarēta pirmā seta tobrīd bija 4:3 un sava serve otrajā setā. Nākamajā dienā Siņjakova bija pagalam nevarīga un visas viņas emocijas aizgāja diskusijās ar sevi un tiesnešiem. Pirmajā kārtā zaudēja arī ar ceturto numuru izliktā baltkrieviete Aleksandra Sasnoviča — pret serbieti Ninu Stoja­ no­ viču, kas pirms tam bija pārvarējusi kvalifikāciju. Izšķirošajā setā 3:0 par labu Sasnovičai, bet beigās 4:6, kas no malas izskatījās dīvaini, taču tenisā tā notiek. Kāda tobrīd nav ideālā formā, toties reitingā zemāk esošās spēlētājas ir gatavas gluži vai ēst zemi, lai tikai uzvarētu un tiktu pie vērtīgiem punktiem (un lielākas naudas balvas). Traumas dēļ pirmo maču nespēja pabeigt Margarita Gasparjana no Krievijas, no pirmajām piecām izliktajām četras tātad bija izstājušās jau sākumā. Spēles līmenis nemaz nav tik atšķirīgs, viss atkarīgs no konkrētās dienas, noskaņojuma un sportiskās formas, neuzvaramu pretinieču Jūrmalā nebija. To pierādīja Stojanovičas aizkļūšana līdz ceturtdaļfinālam un Kavas nokļūšana finālā. Tenisu labi māk spēlēt daudzas, turklāt dažām māla laukumi ir daudz parocīgāki nekā, piemēram, Sevastovai vai Potapovai.

Cik un par ko maksās US Open Tenisa sezona pašām labākajām spēlētajām beidzas tikai novembrī. Pats galvenais turnīrs rudens pusē — US Open — Ņujorkā norisināsies no 26. augusta līdz 8. septembrim Jau augusta pirmajās dienās biļetes uz pirmās nedēļas spēlēm centrālajā arēnā gandrīz pilnīgi izpārdotas, kaut arī to cena, salīdzinot ar Jūrmalu, daudz augstāka — vidēji ap 250 dolāriem uz vienu sesiju (dienas vai vakara). Teniss jo­ projām ir elitārs, un tā ir milzu industrija. Katrs no Grand Slam turnīriem gadā rīkotājiem ienes daudzu miljonu peļņu. Tas, pat neraugoties uz to, ka balvu kopējais fonds spēlētājiem ar katru gadu pieaug un šogad US Open sasniegs jau 57 miljonus, ir par astoņiem procentiem vairāk nekā pērn. Tenisā krīzes nav, uzvarētājs vienspēlēs saņems 3,85 miljonus dolāru, pat par zaudētu pirmo spēli pamatturnīrā pienākas 58 tūkstoši. Izcili, taču — cik daudz visā pasaulē ir tīkotāju uz šīm 128 vietām vienspēļu pamatturnīrā! Arī Ernests Gulbis krietni noslīdējis reitingā, un viņam jācīnās kvalifikācijas turnīrā, iekļūšanu US Open garantē vien trīs uzvaras pēc kārtas. Mūsu dāmas turnīram tiek klāt uzreiz, pateicoties daudz augstākam reitingam, Sevastova turklāt būs izlikto tenisistu skaitā. Pērn sasniegtais pusfināls (iegūti 780 reitinga punkti un nopelnīti 925 tūkstoši dolāru) gan arī uzliek papildu atbildības nastu. Tiesa, arī 2016. un 2017. gadā Sevastova Ņujorkā tika līdz ceturtdaļfinālam, šis viņai allaž bijis parocīgākais no visiem četriem Grand Slam turnīriem. Ostapenko pērn Ņujorkā tika līdz trešajai kārtai, viņai ir mazāk ko zaudēt, taču pati reitingā tagad ir tikai pirmā simta beigās, un ikviena jauna neveiksme var likt atvadīties no pirmā simtnieka. Jācer, šis faktors nospēlēs par labu — Aļona ir mērķ­ tiecīga un neveiksmes pamudinās uz kādu sasniegumu tuvākajā nākotnē. Tenisistei ir izcils potenciāls, graujoši sitieni, vien jāprot šos ieročus likt lietā, kā arī jāmāk saglabāt koncentrēšanos visa mača garumā, kas bieži vien ir lielākā problē­ ma. Sezonas izskaņā vajadzētu atgūt ticību sev un arī reitingā zaudēto, lai droši varētu gatavoties vēl vienam izaicinājumam nākamgad — Tokijas olimpiskajām spēlēm. Ar šodienas reitingu Aļona Tokijā nespēlētu, tāpēc ir vēl viena motivācija. Skaidrs, ka slavu un jaunību vajag izbaudīt, bet jāatceras pats galvenais — bez smaga darba tenisa saulītē ilgi nevar noturēties, ir milzums konkurentu, kas gatavas būt tavā vietā. ©