Page 21

KAD TELEFONI UN PLANŠETES PALIEK KRASTĀ Aijai Ambrasai diena sākās ar vēja prognozi. “Vēroju prognozes gan vakarā, gan nākamajā dienā, jo situācija var būt mainījusies, un tai jāpielāgo plānotā treniņa vieta,” stāsta Ambrasa. Aijas ikdiena aizrit pašas izveidotajā sporta skoliņā Water2Snow, kur bērni, jaunieši un arī pieaugušie apgūst kaitborda, veikborda un snovborda prasmes.

A

ijas ceļš bija garš, lai atrastu savu sporta veidu. “Esmu sportā kopš bērnības. Sāku ar mākslas vingrošanu, pievērsos basketbolam un pārgāju uz peldēšanu, kurā trenējos desmit gadus. Pēc tam pārgāju uz MTB riteņbraukšanu un triatlonu,” uzskaita sportiste. Taču ar lielāko daļu dzīves bija par maz, lai nonāktu līdz vēlamajam. “Līdz kādā vējainā vasaras dienā braucu mājās no Līgo svētkiem un piestājām nopeldēties jūrā. Acu priekšā pavērās iespaidīgs skats ar pūķiem un cilvēkiem bangojošā jūrā. Man ārkārtīgi kārojās pamēģināt to, ko viņi dara,” pirmo iespaidu par kaitbordu atceras Aija. “Trūka līdzekļu, lai nodarbotos ar kaitbordu, taču pamazām meklēju iespējas. Un te nu es esmu — ar savu Water2Snow skolu un pati startēju sacensībās.” Kad stūrakmens uziets, dzīve apgriežas kājām gaisā. Aizrautīgā sportiste pieņēma šķietami radikālu lēmumu — aiziet no pamatdarba, lai hobiju pārvērstu biznesa projektā. “Man patīk visu darīt tā nopietni un pamatīgi,” norāda Aija. Deviņus gadus nostrādājusi lielā IT uzņēmumā par programmatūras izstrādes komandas vadītāju, taču allaž vēlējusies izveidot savu uzņēmumu, kas nekad tā arī nav izgājis no prāta. Tālab Aija iestājusies Rīgas Tehniskajā universitātē, kur apguvusi programmu Inovācijas un uzņēmējdarbība, kā arī pastiprinājusi zināšanas Rīgas-Kembridžas Uzņēmējdarbības nometnē un vēl citās mācībās. Savukārt, lai papildinātu zināšanas sportā un nostiprinātu teorētisko pamatu, izmācījusies par C kategorijas treneri. “Es vēlējos dalīties ar uzkrātajām zināšanām un dot iespēju Latvijas jauniešiem apgūt un trenēties kaitbordā, kā arī vēlējos pati nest Latvijas vārdu pasaulē, piedaloties pasaules līmeņa sacensībās,” stāsta kaitbordiste. Tā Aija no aizrautīgas entuziastes kļuvusi par augstākās klases sportisti. Divas reizes uzvarējusi pasaulē lielākajās un visgrūtākjās ziemas kaitborda sacensībās Red Bull Ragnarok, kurās startē aptuveni 350 dalībnieŽurnāls Sports • 2019. gada augusts

ku no 30 valstīm, triumfējot tajās šogad un 2017. gadā. Gūti arī daudzi citi nozīmīgi panākumi, piemēram, 3. vieta Pasaules kausa izcīņas sezonas kopvērtējumā. “Man patīk, ka vēju un kalna sporta veidi iemāca cilvēku dzīvot saskaņā ar dabu. Es būtībā meklēju iespēju, kā sevi enerģiski nodarbināt visa gada garumā. Ar inventāru pielāgojos laika apstākļiem — mainās tikai apģērbs un cits dēlis zem kājām. Jāpielāgojas,” pārliecinājusies Aija, uztaustot sporta veida emocionālo stīgu. Aijai īpaša motivācija strādāt ar jauniešiem sportā saistās arī ar pavērsienu, kas patīkami pārsteidza sporta veida pasauli, — kaitbords ir iekļauts 2024. gadā Parīzes olimpisko spēļu sacensību programmā. Ambrasa novērojusi virknē citu valstu, cik šis sporta veids ir populārs jauniešu vidū, tādēļ vēlējusies to attīstīt Latvijā. Viņa norāda, cik apbrīnojami ir vērot, ar kādu aizrautību bērni treniņos apgūst jaunas kustības, kā cits citu atbalsta un priecājas par apgūtajiem trikiem, viens otra panākumiem. “Planšetes un telefoni paliek malā. Treniņa beigās viņi degošām acīm prasa: “Kad būs nākamā nodarbība? Kad būs vējš?” Ja gribi palikt mūžam jauns, strādā ar jauniešiem: viņi ir stilīgi, progresīvi,” sportiste secina, ka no bērniem var mācīties arī drosmi un bezbailību. Savukārt visiem, kuri aizbildinās, ka nav laika sportot, Aija iesaka: “Domāju — daudzi cilvēki vienkārši nav atraduši sporta veidu, kas viņus aizrautu. Iesaku sākt ar mazumiņu — fiziskas aktivitātes kaut vai piecas minūtes dienā. Pamēģiniet ātri soļot vai skriet, izbrauciet ar riteni vai noairējiet gabaliņu ar stāvdēli pa ezeru! Agrāk vai vēlāk, bet izdosies atrast īsto sporta veidu — tas sniegs prieku, mazināsies nogurums un laika trūkums. Tādos brīžos lietas apkārt pašas sakārtojas. Zinu daudz tādu gadījumu — cilvēks nekad nav skrējis, bet sāk darīt to, aizraujas un vēlāk noskrien pat maratonu.”

21

Profile for sporto.lv

Žurnāls ''Sports''  

2019. gada augusta numurs

Žurnāls ''Sports''  

2019. gada augusta numurs

Profile for sporto.lv
Advertisement