Page 53

VĒSTURE

vienu un to pašu taktiku atkārtot Navprātīgi vairākas reizes. uzbrukumā esi cietis neveiksmi, tad ir maz Javienā izredžu, ka nākamajā reizē gūsi panākumus. divreiz nepaveicas, ir jāmaina uzbrukuma Jatev metodika vai arī jāpacieš zināma sakāve. prātā kalni, tad uzbrūc viņam kā jūra, Japretiniekam bet, ja viņam prātā jūra, tad uzbrūc viņam kā kalni.

Foto: Atis Ieviņš

Foto: Atis Ieviņš

Mijamoto Musaši Piecu apļu grāmata

Žurnāls Sports • 2019. gada oktobris

cīņu veidiem — neilgi nodarbojos ar sambo. Atgriezies no dienesta, brālis trenējās arī mājās un arī man kaut ko pamācīja. Kad viņš man pateica, ka būs uzņemšana karatē grupās, arī es nolēmu izmēģināt savus spēkus.” Vjačeslavs Semenkovs — viens no nedaudzajiem Latvijas karatistiem, kas Senē skolā saņēma brūno jostu, bet tagad ir korejiešu cīņas veida taekvondo Latvijas ITF federācijas vadītājs, septītais dans un starptautiskas kvalifikācijas taekvondo ITF instruktors: “Ar karatē sāku nodarboties savā 16. dzimšanas dienā — 1979. gada 9. septembrī. Jau kopš deviņu gadu vecuma nodarbojos ar akrobātiku, biju kļuvis par meistarkandidātu. Kāds paziņa, kas nodarbojās ar karatē, ieteica aiziet uz treniņu — varbūt man iepatiksies. Treniņi notiekot jūrmalā.” Laimonis Brauns — pirmais dans Okinavas Godžju-rju karatē do: “Kad 1978. gadā kā jūras braucējs pabiju Kanādā, nopirku grāmatu par karatē. Nezinu, kāpēc to izvēlējos, laikam vilināja nezināmais, interesantais. Grāmata bija zaļos vākos, un pirmais, ko man izdevās apgūt no tajā aprakstītā, bija stāja kiba dači (jātnieka stāja). Vairāk neko nespēju saprast un iemācīties. Kad atgriezos no jūras Rīgā, uzzināju — kaut kur pie mums nodarbojas ar karatē. Drīz ieraudzīju pilsētā izlīmētus reklāmas plakātus. Nopirku treniņbikses, kedas un devos uz Kalngali.” Aleksands Ribaks joprojām turpina nodarbības pie viena no Senē karatē skolas izveidotājiem Tadeuša Kasjanova: “1979. gadā, kad sākās karatē bums, tā bija eksotika. Daudzi cilvēki tiecās uz karatē. Domāju galvenokārt tāpēc, ka patika principi, kas ir karatē pamatā: cieņa pret vecākiem, labestība, kārtība un izpalīdzība. Es sāku nodarboties 26 gadu vecumā. Toreiz mani bija parņēmusi it kā vakuuma sajūta. Man bija iespēja trenēties dažādos cīņu sporta veidos —

sambo, džudo —, bet tie mani nesaistīja. 1979. gada 9. septembrī notika pirmā, pati lielākā uzņemšana Latvijas Senē karatē skolā. Tas notika Kalngalē, skaistā, gleznainā vietā jūras malā. Toreiz informācijas par to bija diezgan maz. Es iekāpu elektrovilcienā un braucu uz Kalngali. Mani pārsteidza, ka visu ceļu vilciena pasažieru sarunas risinājās tikai par kaut kādu tur atlasi karatē skolā.” Vjačeslavs Semenkovs: “Iekāpu vilcienā, lai brauktu uz Kalngales jūrmalu. Pat nezināju, kur tas ir, man tikai bija stāstījuši, ka šī pietura seko aiz Vecāķiem. Baidījos pabraukt garām, tāpēc stāvēju pie vagona durvīm. Tautas vilcienā bija tik, ka ābolam nebūtu kur nokrist. Domāju, ka tas saistīts ar labo laiku un svētdienas dienu. Kad atvērās durvis Kalngales stacijā, es biju pirmais, kas izkāpa uz perona. Cik liels bija pārsteigums, kad man sekoja visi parējie pasažieri un elektrovilciens tālāk devās gandrīz tukš! Cilvēki gāja uz pirmo lielo Senē karatē skolas uzņemšanu. Doma parunāt ar skolotāju treniņā izgaisa kā dūmi, ieraugot reālo situāciju.” Aleksandrs Ribaks: “Kad mēs nonācām liedagā, es ieraudzīju lielu puišu grupu baltos kimono un burtiski tūkstošiem cilvēku, kuri bija atbraukuši uz eksāmenu. Es toreiz domāju, ka tagad mūs pierakstīs un pateiks, kad un kur notiks treniņi. Pēkšņi redzu, ka cilvēki stāv vairākās grupās pa 100 cilvēku katrā. Ar grupu kopā skrēja kādi 3—5 instruktori.” Leonīds Vasiļjevs: “Mēs bijām aptuveni 100—120 cilvēki katrā skrējienā (pavisam šādu skrējienu bija kādi astoņi vai deviņi). Varat spriest par masveidību! Visi rāvās tikt karatē sekcijās, tikai visus pēc kārtas sekcijās neņēma. Skrējiens notika pa liedagu, kāpām, un pēdējais posms līdz finišam gāja pa mežu. Es kā futbolists skrēju brīnišķīgi, tāpēc arī tiku pirmajā desmitniekā un finišēju no savas grupas kā otrais.”

53

Profile for sporto.lv

Žurnāls ''Sports''  

2019. gada oktobra numurs

Žurnāls ''Sports''  

2019. gada oktobra numurs

Profile for sporto.lv
Advertisement