a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 28

Triatlona VĒSTURE Pirmo reizi par sacensībām, kas līdzinājās mūsdienu triatlonam, ziņots 1920. gadā franču laikrakstā L’Auto, kur tika aprakstītas sacensības ar nosaukumu Les Trois Sports distances: 3 km skriešana, 12 km riteņbraukšana un Marne kanāla šķērsošana peldus. Šīs trīs disciplīnas tika veiktas bez pārtraukuma.

1943. gada raksts par Les Trois Sports jeb trim sporta sacensībām pilsētā Larošela informē par sacensībām distancē, kas sastāvēja no trīs daļām: kanāla šķērsošanas (200 m), sacensības ar velosipēdiem (10 km) apkārt Larošelas un Laleu parkam un skriešanas (1200 m) pa stadionu Andre-Barbeau. Konceptuāli pirmais mūsdienu triatlons.

Informācijas par triatlonu nav līdz pat 1974. gadam, kad netālu no Sandjego līča Dienvidkalifornijā dažādu sporta veidu sportistu domubiedru grupiņa izveidoja klubu un sāka kopā trenēties. Viņu vidū bija skrējēji, peldētāji un velosipēdisti, un drīz vien kopīgi treniņi pārvērtās par neoficiālām sacīkstēm. Tā paša gada 25. septembrī notika sacensības Mission Bay, kurās piedalījās 46 atlēti. Šis datums arī tad tiek atzīmēts kā mūsdienu īstā triatlona dzimšanas diena.

Pirmās sacensības klasiskā triatlona distancē norisinājās Havaju salās Hawaii Iron Man Triathlon — ideja radās sacensību Oahu Perimeter Relay (skriešanas komandu sacensības) uzvarētāju apbalvošanas laikā 1977. gadā.

Mūsdienās neskaitāmas triatlona sacensības dažādās distancēs norisinās pa visu pasauli. Standarta olimpisko distanci izveidoja triatlona sacensību direktors Džims Kerls 1980. gadu vidū. No 1982. līdz 1997. gadam notika Amerikas triatlona sērijas mači (USTS).

Sacensības Havaju salās Ironman Triathlon ir pasaules čempionāts klasiskajā triatlona distancē. Triatlona sacensības ar Ironman un Ironman 70.3 nosaukumiem tiek rīkotas visā pasaulē jau vairāk nekā 30 gadus — kopumā vairāk nekā 50 sacensības gadā, kurās piedalās vairāk nekā 90 000 dalībnieku.

Olimpiskajās spēlēs triatlons debitēja 2000. gadā Sidnejā.

28

Žurnāls Sports • 2020. gada marts

Profile for sporto.lv

Žurnāls ''Sports''  

2020. gada marta numurs

Žurnāls ''Sports''  

2020. gada marta numurs

Profile for sporto.lv
Advertisement