Page 1

40 200  ks

Dvojtýždenník do domácností a firiem

Lúštite krížovku

n a š e

str. 13

a vyhrajte Ročník: VII. číslo 03/2017 Dátum vydania: 16. 02. 2017

Banská Bystrica

Na rýchliky si počkáme

Schválenie projektov

Primátor Nosko: Banskobystrická latka 2017 Nesklamem

str. 4-5 Februárové mestské za-

str. 8-9 V rámci našej novej rubri-

str. 3 Tender na prevádzkova-

teľa vlakov na linke medzi Bratislavou a Banskou Bystricou, ktorý vypísal ešte bývalý minister dopravy, bol zrušený. Na nové vlaky si tak musíme počkať.

stupiteľstvo schválilo financovanie troch europrojektov na rekonštrukciu materských škôl. Zároveň schválilo dotácie projektov aktívnych občianskych združení.

ky „Kto je kto?“ vám budeme predstavovať významné osobnosti nášho regióna. Ako s prvým sme sa porozprávali so známym lekárom vo funkcii primátora.

str. 14-15 Nečakaný víťazi a skvelá atmorsféra. Aj taká bola tohtoročná "Latka". Najlepší svetový halový výškarsky míting si zapísal v roku 2017 po prvýkrát v histórii až troch víťazov.

CHODNÍK POZDĹŽ STAVBY NOVEJ AUTOBUSOVEJ STANICE OPÄŤ FUNGUJE Banskobystričania pocítia zvýšený komfort. Vedenie mesta intenzívne pracuje na tom, aby zmiernilo obmedzenia zapríčinené výstavbou novej autobusovej stanice.

V závere uplynulého roka pritlačila samospráva na stavebnú firmu, ktorá v skoršom termíne spustila prevádzku kruhového objazdu. Zlepšenie situácie pocítia aj peší cestujúci. Chodník spájajúci dočasnú autobusovú stanicu so železničnou je od štvrtka 9. februára opäť sprejazdnený. Uzavretie chodníka si v októbri uplynulého roka vyžiadali pokročilé stavebné práce na novej vstupnej bráne do Banskej Bystrice. Hoci sa zvýšila bezpečnosť, peším cestujúcim to spôsobilo výrazné obmedzenia a predĺženie trasy na vlakovú stanicu. Vstup na chodník bude z dočasnej autobusovej stanice a od budovy železníc riadne označený.

NBB 0110/16

NBB 0207/16

bystricoviny.sk, foto: Mirka Chabadová


naše novinky

SPRAVODAJSTVO

ZAHYNUL ROBOTNÍK

KRÁTKE SPRÁVY

2

Pri budovaní novej autobusovej stanice, ktorá je najväčšou stavbou v meste pod Urpínom, došlo k nešťastiu. 57 – ročný český robotník tu spadol z vyše päťmetrovej výšky. Muž stál na streche rozostavanej budovy vo viac ako päťmetrovej výške. Montoval tam svetlík, keď sa náhle pošmykol na plechu a zrútil k zemi. Po páde utrpel vážne poranenie hlavy. Na pomoc mu pribehli jeho kolegovia. Okamžite zavolali záchranku. Hovorca záchrannej služby Boris Chmel pre TV JOJ uviedol: „Záchranári sa po príchode na miesto pokúšali pacienta oživovať, neúspešne, utrpel devastačné poranenia hlavy, ktorým na mieste podľahol.”

DETSKÉ FAŠIANGY Fašiangová diskotéka, Tanečná škola Janette Fáberovej, veľká balónová výzdoba množstvo rôznych súťaží o zaujímavé ceny a veľa zábavy. Taký bol Detský fašiangový karneval v Banskej Bystrici. Priestory Robotníckeho domu ožili v nedeľu popoludní 12.februára najrôznejšími maskami detského fašiangového karnevalu. Mesto pripravilo pre všetky malé i veľké deti bohatý program s pravou nefalšovanou zábavou. Robotnícky dom sa v tento deň premenil na rozprávku plnú pestrých farieb s maskami známych i menej známych postavičiek.

HRON VYPLAVIL TELO Pri Iliaši našli v Hrone mŕtve telo muža. Išlo o nezvestného 26 – ročného Bystričana Braňa Eliaša, ktorého hľadala polícia od polovice novembra 2016. Jeho telo napokon vydala rieka Hron až po zmiernení mrazov. Objavil ho náhodný okoloidúci. Telo mladého muža bolo vyplavené na ostrovčeku v strede rieky. Presná príčina Braňovej smrti je predmetom vyšetrovania a určí sa až po vykonaní pitvy a preverení všetkých okolností.

RÍMSU NEPOŠKODILI VANDALI

Odlomenie časti kamennej rímsy pre výsadbu kvetov na banskobystrickom Námestí SNP nespôsobili vandali. Podľa mestskej polície pracovník čistiacej firmy pri odpratávaní zvyškov snehu z centra mesta zavadil mechanizmom o roh kamennej rímsy a odlomil ho. Na mieste bola spísaná škodová udalosť a firma by mala uviesť túto časť poškodenej rímsy do pôvodného stavu. Očakávalo sa, že to bude čo najskôr. text a foto: red, bystricoviny.sk

V NOVOM REMESELNOM PIVOVARE SA VARÍ PIVO BARAN V meste pod Urpínom po zániku Pivovaru Perla aktuálne fungujú tri pivovary. K Banskobystrickému pivovaru s Urpinerom a Pivovaru Krebs v Červenom raku pribudol na Zvolenskej ceste 25 remeselný Pivovar Baran, ktorý vlastní spoločnosť Baranbeer s. r. o.

Tretí bystrický pivovar

Pivovar Baran otvárali koncom minulého roka bez veľkých fanfár a nové bystrické pivo sa predstavilo aj na festivale cestovného ruchu ITF Slovakia 2017. Za týmto pivovarom stoja ľudia z predchádzajúcej spoločnosti SvenTech. Tá chcela v roku 2015 vybudovať malý pivovar zrekonštruovaním nevyužívaných priestorov bývalej plynovej kotolne s funkčnou trafostanicou na Pieninskej obytného na sídlisku Rudlová - Sásová. Tento investičný zámer sa napokon aj kvôli protestom miestnych obyvateľov neuskutočnil, ale pre pivovar sa našli nové priestory na Zvolenskej. Remeselný pivovar nesie meno Baran a výrobu spustil iba nedávno. Spoločnosť Baranbeer na svojej webovej stránke uvádza: „Chceme ponúkať najkvalitnejšie pivo, preto výber kvalitných surovín je u nás na prvom mieste. Okrem sladu, chmeľu a kvasníc, je základom dobrého piva aj dobrá voda. Banská Bystrica je situovaná do prostredia hôr, kde podzemné zdroje ponúkajú kvalitnú vodu.“ Pivovar má dodávateľov vysoko kvalitných sladov z českej humnovej sladovne, tiež slovenského a českého chmeľu. Každý konkrétny pivný štýl vyžaduje použitie rôznych sladov, chmeľov, či kvasníc.

Teda špeciálne pivné štýly a tu varia s použitím zahraničných odrôd chmeľov, resp. sladov a kvasníc. Pivovar Baran zatiaľ varí tri druhy piva určené pre podávanie v reštauráciách, kaviarňach či baroch. Baran VÝČAPNÉ je svetlé pivo plzeňského typu. Nepasterizované a nefiltrované s obsahom alkoholu min. 4,2 % obj. Spodne kvasené, varené dvojrmutovým postupom s troškou karamelového sladu. Chmelené je českými chmeľmi, ležané 48 dní pri teplote 2 °C. Ľahko sa pije a má vyššiu príjemnú horkosť. Baran KARMEN ALE je vrchne kvasené nepasterizované, nefiltrované pivo typu Anglického ALE, s karamelovou chuťou a mandarínkovou vôňou. Varí sa infúznym spôsobom. Je decentne chmelené aromatickými chmeľmi zahraničných odrôd, mierne horkejšie, no dobre sa pije. Baran LEŽIAK je spodne kvasený ležiak plzeňského typu varený trojrmutovým postupom. Obsah alkoholu min. 4.9% obj. Chmelený je českými chmeľmi, poctivo odležaný 72 dní pri teplote 2 °C. Má vyváženú sladovú chuť, vôňu, horkosť a jemnú hustú penu. Jedná sa o nepasterizované a nefiltrované pivo.

V pláne sú dva ďalšie malé pivovary

Enviroportál zverejnil dva investičné zámery dvoch bystrických spoločností na vybudovanie dvoch pivovarov na rovnakej adrese Jegorovova cesta 11. Spoločnosť PROTO spol. s r. o., ktorá podniká v maloobchode, chce otvoriť Pivovar Proto. Ďalšia spoločnosť PEDOTRON s. r. o. má v pláne otvoriť Pivovar Bystričan. V predmete činnosti má okrem iného aj prevádzkovanie výherných prístrojov, prenájom nehnuteľností či reklamnú činnosť. Vlani v októbra pribudla aj výroba piva a sladu. Obidva pivovary sú situované v existujúcej budove, v minulosti využívanej na výrobu, skladovanie a distribúciu liehu spoločnosťou Fatra. Pivo by sa malo vyvážať v KEG sudoch a fľašiach do širokého okolia. Malo by ísť o kvalitné ležiaky a široký výber špeciálnych pív. Keďže od investičného zámeru po jeho uskutočnenie treba urobiť množstvo dôležitých krokov, na vznik týchto dvoch nových malých pivovarov si ešte nejaký čas musíme počkať. Dovtedy bude mať Banská Bystrica tri fungujúce pivovary. (tom) a Baranbeer, foto: mapa


číslo 03/2017

SPRAVODAJSTVO

3

POSLANCI BBSK PREDSEDOVI KOTLEBOVI: TENTO KRAJ VÁM NEPATRÍ! Na pondelkovom zasadnutí Zastupiteľstva BBSK poslanci riešili politické zneužívanie Banskobystrického samosprávneho kraja v prospech Kotlebovej ĽSNS. Jednalo sa o občasník Bystrický kraj a propagáciu županovej politickej strany v stánku BBSK na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave .

Pôvodný Náš kraj nahradil Bystrický kraj, ale politický obsah sa nezmenil

Keď v apríli 2014 krajskí poslanci zastavili vydávanie informačného mesačníka BBSK „Náš kraj“ v 240 - tisícovom náklade financovaného z rozpočtu kraja kvôli jeho totálnemu spolitizovaniu predsedom ĽSNS, pričom extrémistický a antisemitský obsah musela šetriť polícia, zdalo sa, že tým-

to praktikám bude koniec. Onedlho však Úrad BBSK krátko pred voľbami do Európskeho parlamentu začal vydávať občasník s pozmeneným názvom „Bystrický kraj“, ale s rovnakým politickým obsahom, ako predtým. Tohtoročné januárové číslo Bystrického kraja, ktoré je aj na webe BBSK, vyšlo pod hlavičkou samosprávneho kraja, ale je na ňom aj logo Kotlebovej ĽSNS. Miera trpezlivosti s takouto politickou propagandou na úkor BBSK na februárovom zastupiteľstvo došla aj krajským poslancom. Poslankyňa Ľubica Laššáková uviedla: „Určite to nie je v poriadku. Práve pre takéto zneužívanie novín na propagáciu jednej strany sme zrušili peniaze na Náš kraj. Ak tento občasník má reprezentovať samosprávny kraj, nech ukážu darovacie zmluvy sponzorov, vďaka ktorým ich vydávajú.“ Ďalší poslanec Ladislav Kukolík ju

doplnil: „Každému súdnemu človeku je jasné, že tam nemajú byť propagované noviny, ktoré vydáva a financuje politická strana Kotleba ĽSNS. Sú neobjektívne, jednostranné, plné poloprávd a klamstiev a velebe-

„V stánku BBSK na veľtrhu ITF propagovali Kotlebovu stranu.“ Ľubomír Motyčka ním jedného človeka - vodcu.“ Riaditeľ Úradu BBSK a zároveň podpredseda ĽSNS Milan Uhrík k tomu povedal: „Je logické, že na obálke časopisu je uvedený sponzor, ktorý vydanie tohto časopisu zafinancoval.“ To čo je logické pre Uhríka, je neprijateľné pre poslancov BBSK. Najsilnejší poslanec-

ký klub SMER - SD, KDH adresoval županovi jasné posolstvo: „Pán Kotleba, tento kraj vám nepatrí!“

Propagácia Kotlebovej strany v stánku BBSK na veľtrhu

Na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour 2017 v Bratislave koncom januára došlo k incidentu medzi novinármi a pracovníkmi BBSK, ktorí nevedeli odpovedať na otázku, prečo na akcii propagujúcej Banskobystrický kraj ako turistickú destináciu rozdávajú materiály politickej strany. Predseda BBSK Marian Kotleba na poslaneckú kritiku reagoval slovami: „Ak by tým vznikla nejaká škoda, bol by som náchylný ju riešiť, ale ak ľudia dostali niečo navyše a úplne zadarmo, myslím si, že môžu byť radi.“ Krajský poslanec Ľubomír Motyčka

na pondelkovom zastupiteľstve požiadal predsedu BBSK o vysvetlenie politickej propagácie prostredníctvom občasníka Bystrický kraj a nálepiek ĽSNS na spomínanom veľtrhu a stiahnutie občasníka z oficiálnej webovej stránky BBSK. „V stánku BBSK, ktorý mal propagovať naše historické či prírodné vzácnosti a krásy, došlo k politizácii a priamej propagácii Kotlebovej strany. Pochodil som mnoho veľtrhov v zahraničí, a to tam boli všelijaké autokratické krajiny s diktátormi či polodiktátormi, ale toto si nedovolil urobiť nikto,“ vyhlásil Ľubomír Motyčka. Podľa poslanca Motyčku je to nemorálne, neslušné a ďalší dôkaz toho, že v banskobystrickom VÚC, ktorý sa fakticky zmenil na stranícku centrálu, nevedia rozlíšiť, čo je práca pre občanov a čo pre stranu. (tom)

NA NOVÉ RÝCHLIKY MEDZI BRATISLAVOU A BANSKOU BYSTRICOU SI EŠTE POČKÁME To, čo v novembri 2016 naznačoval minister dopravy Arpád Érsek, sa teraz stalo skutočnosťou. Vlakový tender na linke medzi Bratislavou a Banskou Bystricou, ktorý vypísal jeho predchodca a do ktorého sa prihlásilo osem železničných dopravcov, bol zrušený. „Pôvodne vypísaná súťaž na prevádzkovateľa vlakov Bratislava - Banská Bystrica nám ukázala viac nedostatkov. Je našou úlohou sa z nich poučiť a nastaviť nové podmienky tak, aby sme mohli odštartovať liberalizáciu tratí na Slovensku,“ uviedol minister dopravy Arpád Érsek. Ministerstvo dopravy chce zabezpečiť komplexnú obslužnosť územia, teda nielen diaľkovými vlakmi, ale aj vlakmi v regiónoch či prímestskými autobusmi. Konkrétny termín nového tendra zatiaľ nebol určený. Prvý tender vypísalo ministerstvo v novembri 2015. Podľa pôvodných podmienok sa malo

súťažiť o 1,5 milióna vlakových kilometrov, pričom Vybraný dopravca mal počas desiatich rokov na trase Bratislava - Galanta - Šaľa - Šurany - Levice - Žiar nad Hronom - Zvolen Banská Bystrica a späť zabezpečovať približne 1,5 milióna vlakových kilometrov ročne. Medzi Bratislavou a Banskou Bystricou malo jazdiť osem párov rýchlikov. Kapacita jedného rýchlika mala byť min. 530 miest na sedenie. Podľa dostupných informácií sa o vlakový tender zaujímali napríklad České dráhy, Leo Express, RegioJet či česká pobočka Deutsche Bahn Arriva. Prepravu pasažierov vo vlakoch na 230 - kilometrovej tra-

ti medzi Bratislavou a Banskou Bystricou v súčasnosti zabezpečuje štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Jazda po železničnej trati, ktorá neprešla výraznejšou modernizáciou, teraz zaberie asi tri a pol hodiny a vlaky jazdia zvyčajne v dvojhodinovom intervale.

Jedná sa o dotované rýchliky, v ktorých štát zaplatí dopravcovi za prevoz dôchodcov a študentov. napríklad detí a dôchodcov, ktorí majú nárok na bezplatné cestovné. Železničná trať medzi Bratislavou a Komárnom je jedinou, kde štát prepláca cestovné za

vybrané skupiny cestujúcich súkromnému dopravcovi. RegioJet dostane ročne štátnu dotáciu vo výške 8,5 milióna eur, pričom na tejto trati najazdí asi 1,2 milióna vlakokilometrov. (dem), foto: ilustračné


4

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

MESTO OBNOVUJE MATERSKÉ ŠKOLY Z EUROFO Februárové mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici schválilo financovanie troch europrojektov, ktoré umožnia rekonštruovať materské školy v našom meste. Zároveň schválilo dotácie projektov aktívnych občianskych združení.

Obnova mestských materských škôl

V priebehu minulého roka sa mestu z mimorozpočtových zdrojov podarilo čerpať prostriedky na zvýšenie kapacít MŠ na Fončorde a výmenu okien na MŠ v Sásovej. V tomto trende chce samospráva pokračovať aj ďalej. Decembrové mestské zastupiteľstvo schválilo v rozpočte na rok 2017 financie z eurofondov vo výške 5,4 milióna eur prioritne na rekonštrukciu MŠ, ďalší milión eur sa použije na opravu a údržbu školských zariadení. Mesto podalo tri europrojekty na rekonštrukciu najväčších materských škôl a všetky boli úspešné. Jedná sa o materské školy Tatranská v Sásovej, Radvanská v Radvani

a Lúčky v Podlaviciach. Samospráve sa na ich rekonštrukciu podarilo získať viac ako tri milióny eur z Operačného programu „Kvalita životného prostredia“, pomocou ktorých sa na troch materských školách zvýši energetická efektívnosť. Spolufinancovanie mesta bude vo výške 5 percent. „Som veľmi rád, že sa tieto projekty podarilo spracovať a boli sme úspešní u troch veľkých materských škôl. Verím, že všetky procesy dobehnú tak, aby sme mohli tento rok projekty zrealizovať,“ uviedol primátor Ján Nosko. Mestské zastupiteľstvo na svojom februárovom zasadnutí schválilo financovanie troch europrojektov, ktoré umožnia rekonštruovať spomínané tri materské školy. Dôvodom na-

vrhovaného prijatia úveru je krytie 5 - percentného spolufinancovania kapitálových výdavkov, odstránenie časového nesúladu medzi úhradou faktúry zhotoviteľovi a refundáciou uhradených kapitálových výdavkov poskytovateľom nenávratného finančného príspevku a krytie neoprávnených kapitálových výdavkov. Financovanie projektu podporovaného nenávratným finančným príspevkom z Európske-

ho fondu regionálneho rozvoja s názvom „Zvyšovanie energetickej efektívnosti MŠ Tatranská 63, Banská Bystrica“ bude z úverového limitu 585 915 € pri celkových nákladoch 1,118 milióna €. Pre MŠ Radvanská 28 bude výška úverového limitu: 588.507 € pri celkových nákladoch 1,123 milióna €, pre MŠ Na Lúčkach 2 výška úverového limitu bude 473.843 € pri celkových nákladoch

869.148 €. Zastupiteľstva zároveň schválilo ďalšie tri europrojekty na rozšírenie kapacity MŠ Karpatská (468 tisíc eur), MŠ Strážovská (421 tisíc eur) a MŠ Ulica 9. mája (457 tisíc eur) pre 88 detí. Spolufinancovanie projektov z rozpočtu mesta bude predstavovať čiastku 154 tisíc eur, spolu s krytím nevyhnutných doplnkových nákladov na technické vybavenie škôlok. Mesto následne podá tri žiadosti o ne-

EURÓPSKE MESTO ŠPORTU 2017 NA VEĽTRHU CESTOVNÉHO RUCHU

Banskobystrický tím na veľtrhu ITF Slovakiatour.

Koncom januára 2017 sa v Bratislavskej Inchebe konal 23. ročník medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour, ktorého sprievodnými akciami bol 24. ročník výstavy Poľovníctvo a oddych a 9. ročník výstavy Wellness a fitness. Veľtrhu sa zúčastnilo aj mesto Banská Bystrica. Veľtrh ITF SLOVAKIATOUR 2017 je najväčším veľtrhom cestovného ruchu na Slovensku a patrí medzi najvýznamnejšie podujatia v regióne strednej Európy. Prináša komplexný servis pre ľudí, ktorí chcú cestovať do zahraničia alebo spoznávať krásy Slovenska. Pravidelne sa na ňom prezentujú

cestovné kancelárie, zahraničné krajiny s ponukou svojich atrakcií, ale slovenské regióny, mestá, hotely či kúpele. Výstava Poľovníctvo a oddych je venovaná všetkým, ktorí obľubujú tráviť svoj voľný čas v prírode. Firmy s ponukou loveckého sortimentu majú jedinečnú možnosť osloviť vášni-

vých poľovníkov a poskytnúť im množstvo užitočných informácií z danej oblasti. Výstava Wellness a fitness je výstavou na Slovensku zameranou na šport. Aktívne propaguje zdravý životný štýl prezentáciou rôznych noviniek z tejto oblasti, ukážkami rôznych typov cvičení a bohatým sprievodným programom. Na veľtrhu ITF SLOVAKIATOUR 2017 sa prezentovala aj Banská Bystrica – Európske mesto športu pre rok 2017 spolu s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko. V stánku si záujemcovia mohli zobrať propagačné materiály o meste Banská Bystrica, ale aj o atrakciách v jeho okolí a informovať sa o zaujímavostiach Banskej Bystrice. Prvý viceprimátor Jakub Gajdošík k účasti mesta na ITF Slovakiatour 2017 uviedol: „Teší ma, že sa nám podari-

lo dať dohromady skvelý tím mladých ľudí, ktorí na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu dokázali predstaviť Banskú Bystricu najmä ako Európske mesto športu. Sme destináciou, ktorá ponúka turistom aktívne stráviť dovolenku aj po športovej stránke, čo sme v Bratislave prezentovali rôznymi formami.“ Návštevníci si mohli vyskúšať rôzne športové aktivity, ako napríklad stolný tenis, basketbal, florbal, či vyliezť na pohyblivú lezeckú stenu, ktorá bola pre deti i dospelých veľkým lákadlom. V prvý deň veľtrhu mohli tiež záujemcovia získať podpis od najlepšieho thaiboxera na svete, Vladimíra Moravčíka, banskobystrického rodáka. Prišiel aj bystrický paralympijský medailista z Ria Marián Kuřej. Stánok mesta pod Urpínom bol zaujímavý, aktívny, pre návštevníkov atraktívny a láka-

vý aj vďaka súťažiam, ktoré sa tu organizovali a víťazi získali pekné ceny z Banskej Bystrice. Mesto Banská Bystrica sa prezentovalo nielen ako mesto športu, ale aj ako mesto, kde sa môžu návštevníci kultúrno – spoločensky vyžiť. Okrem toho sa návštevníci zaujímali o to, čo môžu v Banskej Bystrici vidieť, čo môžu zažiť, tiež aké prehliadky so sprievodcom v Banskej Bystrici poskytujeme. Zaujímali ich turistické a cyklotrasy v okolí Banskej Bystrice. Odbornej i laickej verejnosti boli k dispozícii nové propagačné materiály s možnosťami relaxácie a oddychu, športového vyžitia v letnom i zimnom období. Samozrejme popri meste Banská Bystrica sa tiež prezentoval celý Banskobystrický región s jeho mnohými atrakciami. zdroj: mesto BB, foto: Tomáš Pastorok


číslo 03/2017

SPRAVODAJSTVO

5

ONDOV A PODPORUJE OBČIANSKE ZDRUŽENIA návratný finančný príspevok v celkovej výške 1,346 milióna eur v rámci Integrovaného regionálneho Operačného programu - prioritná os 2 investičná priorita, s cieľom zvýšenie hrubej zaškolenosti detí materských škôl.

Schválenie dotácií na projekty občianskych združení

Dotáciou vo výške 10.000 eur na projekt „Výchova mladých futbalistov“ dostane Futbalová škola Mareka Hamšíka JUPIE v Banskej Bystrici. Dotácia z rozpočtu mesta je účelovo viazaná na prenájom priestorov, dopravu, propagačný materiál, technicko-organizačné a materiálne zabezpečenie. V oblasti regionálneho rozvoja a cestovného ruchu mesto finančne podporí združenie Cech hostinských sumou 4.500 eur na projekt Vinšpacírka 2017, ktorý sa stal v našom meste už tradičným podujatím. Dotácia je určená na propagač-

ný materiál, publicitu, technicko -organizačné zabezpečenie a materiálne vybavenie. Združenie Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica dostane 4.990 eur. Tie použije na propagáciu, osvetu a vzdelávanie v oblasti udržateľnej mestskej mobility a realizáciu podujatí Do práce na bicykli 2017 a Európsky týždeň mobility 2017. Mestské zastupiteľstvo schvaľuje len tie dotácie, ktoré presahujú výšku 4.000 eur. O nižších sumách rozhodujú jednotlivé komisie. Najviac žiadostí o dotácie prišlo najmä v športovej oblastiv súvislosti s podujatiami v rámci Európskeho mesta športu 2017. Vzhľadom na obmedzenú výšku výdavkovej časti mestského rozpočtu na dotácie nemohli byť uspokojení všetci záujemcovia. „Žiadostí o dotácie prichádza toľko, že nikdy nemôžeme uspokojiť všetkých a nikdy nebude existovať stopercentná spokojnosť a po-

cit spravodlivosti. Snažíme sa podporiť maximum dobrých projektov,“ poznamenal primátor Ján Nosko. Jednalo sa aj o krasokorčuliarsky oddiel KK Iskra Bystrica

Snažíme sa podporiť maximum dobrých projektov. Bystrica, ktorého malí krasokorčuliari využívajú ľadovú plochu zimného štadióna najmä v skorých ranných hodinách, ale žiadosť klubu o dotáciu nebola úspešná. Zastupiteľstvo sa dohodlo, že tento prípad i ďalšie bude riešiť všeobecne novými kritériami prideľovania dotácií tak, aby pritom neboli ukrátení majitelia či správcovia športových zariadení.

Mesto musí upraviť VZN o používaní pyrotechniky a pripraviť novú zmenu ÚP

Banskobystrickej samospráve bol koncom decembra 2016 doručený protest prokurátora Okresnej prokuratúry v Banskej Bystrici proti VZN č. 8 / 2016 o používaní pyrotechnických výrobkov na území mesta, najmä čo sa týka jednotlivých druhov pyrotechniky. V novom návrhu VZN sa zakazuje resp. obmedzuje používanie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 okrem určených hodín na Silvestra a na Nový rok. Regulácia používania pyrotechnických výrobkov na základe nariadenia mesta sa ukázala ako správna. Pyrotechnika sa aj vďaka medializácii VZN mimo určených hodín používania v obmedzenejšom rozsahu, ako po minulé roky. Pyrotechnické výrobky kategórie F4, T2, a P2 smú po-

užívať iba odborne spôsobilé osoby na základe povolenia Obvodného banského úradu, ktoré je podmienené súhlasom mesta v zmysle zákona. Mestský úrad bude musieť opraviť predložené Zmeny a doplnky územného plánu mesta III. etapa, ktoré sa týkajú vypustenia zámeru vybudovania malej vodnej elektrárne Iliaš a nanovo konať. Aj v novom návrhu tohto územno – plánovacieho dokumentu sa objavila podobná chyba, ako vlani pri predložení prvého návrhu, z čoho sa vyvodzovala personálna zodpovednosť Pri vypúšťaní MVE Iliaš z  platného územného plánu mesta sa tentoraz škrtli aj vodné stavby, ktoré z právno – legislatívneho hľadiska nemožno takto zrušiť. Konkrétne išlo o MVE Šalková, ktorá už stojí a MVE Vlkanová, ktorá má právoplatné územné rozhodnutie. (tom), foto: Mirka Chabadová

ZDRAVÝ vPOHYB zdravej vode AQUA GYM CVIČENIE

S FYZIOTERAPEUTOM

Cvičenie je v cene vstupného, stačí prísť v čase cvičenia a zapojiť sa.

PONDELKY a STREDY

AQUA TABATA PIATKY

18:00

UTORKY a ŠTVRTKY

18:00

15:30

holidaypark.sk

Výhody cvičenia vo vode: menšia záťaž pre kĺby a chrbticu, odpor vody zvyšuje efektivitu cvičenia, voda je liečivá a pomáha pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom.


6

naše novinky

SPRAVODAJSTVO

KAŠTIEĽ RADVANSKÝCH BUDE MAŤ ONEDLHO NOVÚ SEVERNÚ STRECHU Prvá etapa rekonštrukcia kaštieľa Radvanských sa postupne blíži do úspešného konca. Stavbári nezaháľajú ani v zime a vo februári by mali dokončiť novú strechu nad severným krídlom. Boli sme sa pozrieť priamo na stavbe, v akom stave je prebiehajúca rekonštrukcia tejto národnej kultúrnej pamiatky. Stavbyvedúci Ing. Miroslav Dušek zo spoločnosti PRIMA INVEST, spol. s r.o. nás ochotne previedol novovznikajúcimi priestormi pod zrekonštruovanou strechou nad severným krídlom, kde sa pracuje aj počas zimy. Umožňuje to originálna ochranná strešnú konštrukcia, pod ktorou sa dá pracovať aj za nepriaznivého počasia. Stavbári odstránili pôvodnú plechovú strechu aj s dreveným krovom, ktorého časti

boli spráchnivené. V strešnom priestore sa nachádzalo množstvo menších klenieb s násypom. Ten sa musel odstrániť, pričom sa v ňom našli aj niektoré historické artefakty. Dohľad nad stavbou majú pamiatkári. „Nad klenbami sa urobil nový železobetónový strop. Museli sme vytvoriť priestor na osadenie schodišťa, vybudovať výťah, nanovo vymurovať komíny, osadiť nový drevený krov s oceľovými nosníkmi v podkroví a vybudovať členenú rímsu s renesančnými prvkami. Práve sa zatepľuje strecha a kladie medená plechová krytina so svetlíkmi, dovedieme sem vzduchotechniku a ďalšie siete.“ uviedol stavbyvedúci Miroslav Dušek. V novom podkroví budú učebne a  kancelárie Akadémie umení, priestory pre výstavy a kultúrno – spoločenské ak-

cie. Podobne sa zrekonštruuje strecha nad južným krídlom, ale bez podkrovia. Ako sme si všimli, zo severného krídla sa vypustili oceľové konzoly na osadenie budúceho

Okrem rekonštrukcie samotného kaštieľa Radvanských prejde obnovou aj historický park. prekrytia nádvoria oceľovo – sklenenou kupolou. Od zahájenia rekonštrukcie kaštieľa Radvanských na jar 2016 sa v areáli vykonali nevyhnutné zabezpečovacie práce proti zatekaniu vody a prenikaniu vlhkosti do objektu, položili sa

nové inžinierske siete a zabezpečila ochrana najvzácnejších historických artefaktov v interiéroch. Súčasne na stavbe pracovali archeológovia, ktorým sa podarilo nájsť niekoľko zaujímavých historických pamiatok. Prvá etapa rekonštrukcie renesančného klenotu v Radvani by mala byť ukončená v lete tohto roka. Na jej financovanie sa využili vládne zdroje vo výške jeden milión eur, k čomu v roku 2014 výrazne prispel vtedajší minister školstva Peter Pellegrini (v súčasnosti podpredseda vlády pre investície a informatizáciu). Na ďalšie etapy rekonštrukcie kaštieľa Radvanských sú potrebné ďalšie financie z viacerých externých zdrojov, vrá-

tane eurofondov. Tie zháňa mesto Banská Bystrica v spolupráci s Akadémiou umení. Primátor Ján Nosko k tomu povedal: „Verím, že cez ministerstvo kultúry, rokovaniami s Úradom vlády a s pomocou rôznych fondov sa nám podarí získať ďalšie finančné prostriedky na dokončenie celej rekonštrukcie v ďalších etapách.“ Okrem rekonštrukcie samotného kaštieľa Radvanských prejde obnovou aj historický park. Všetko bude záležať na tom, kedy sa podarí získať potrebné finančné zdroje. To je teraz kľúčová úloha pre bystrickú samosprávu a Akadémiu umení. (tom),foto: Mirka Chabadová

FATRANSKO - KRÁĽOVSKÁ STOPA POTEŠÍ NIELEN BEŽKÁROV Nový projekt Fatransko - Kráľovskej stopy, ktorý povedie z Malého Šturca smerom na Kráľovu studňu má dĺžku viac ako 10 kilometrov a je určený pre bežcov na lyžiach, skiapinistov i peších turistov. Zimná sezóna je v  plnom prúde a tá tohtoročná ponúka množstvo možností športového vyžitia a aktívneho oddychu. Jednou z nich je i novinka - projekt s názvom Fatransko -Kráľovská stopa, v rámci ktorého si od 11. februára 2017 na svoje prídu predovšetkým bežkári.

„Bežecká trať z Malého Šturca umožňuje napojiť sa aj na stopu do Turca alebo na Skalku a hrebeň Kremnických hôr. Samostatná pešia stopa garantuje nedotknuteľnosť bežeckej dráhy,“ uviedol riaditeľ ZAaRES Ivan Šabo. Dopravu na Malý Šturec zabezpečuje každú sobotu od

11. februára autobus STEBILA s odchodom o 8:30 hod. z Uhliska. Návrat z Malého Šturca je o 17:00 hod, jednosmerný lístok je v cene 3 eurá a spiatočný 5 eur. „Slávnostné otvorenie projektu sa konalo 11. februára 2017 za prítomnosti mnohých osobností športového i verejného života, pričom zaujímavosťou podujatia bolo vyšliapanie stopy naboso určenej len pre peších turistov, ktorého sa zhostil pohybový kouč, in-

štruktor a lektor Matúš Svinčák z Ventro - centrum pohybu,“ informoval Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko. Projekt Fatransko - Kráľovskej stopy spoločne pripravili OOCR Stredné Slovensko, ZAaRES Banská Bystrica, Horský hotel Kráľova studňa a je súčasťou podpory Európskeho mesta športu Banská Bystrica 2017. Dobrou správou je, že v prípade veľkého

záujmu sa autobusová linka môže rozšíriť aj na nedeľu. Viac informácií nájdete na internetových stránkach ZAaRES Banská Bystrica, autoškoly STEBILA (rezervácie miest príp. objednanie autobusu pre skupiny aj v iných termínoch), OOCR Stredné Slovensko alebo na stránke Horského hotela Kráľová studňa. zdroj: OOCR Stredné Slovensko, foto: ilustračné


číslo 03/2017

SPRAVODAJSTVO

7

VOĽBY ŽUPANOV JEDNOKOLOVÉ, V ROKU 2022 BUDÚ KOMUNÁLNE AJ REGIONÁLNE VOĽBY Slovenský parlament schválil dva volebné zákony. Podľa nich budú tohtoročné voľby županov jednokolové a v roku 2022 sa komunálne a regionálne voľby uskutočnia v rovnaký deň.

Jednokolová voľba županov už v novembri 2017

Najskôr 92 poslancov NR SR schválilo novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. Župana si tak zvolíme spolu s krajskými poslancami. Skupina navrhovateľov z radov poslancov SMER – SD a Most – Híd v dôvodovej správe k návrhu zákona uviedla: „Praktické skúsenosti ukázali, že voliči sú skôr motivovaní zúčastniť sa na prvom kole volieb, v ktorom volia aj poslancov do zastupiteľstva samosprávneho kraja. Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov. Štát však na zabezpečenie druhého kola voľby vynakladá nezanedbateľné finančné prostriedky.“ Pravidlo jednokolovej voľby sa uplatňuje aj pri voľbách starostov obcí a primátorov miest, pričom postavenie

a zodpovednosť štatutárov krajských miest vrátane Banskej Bystrice je porovnateľná so županmi. Jednokolová voľba prinesie aj úsporu verejných financií.

Situácia v Banskej Bystrici

Pre zaujímavosť v regionálnych voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa rozhodovalo jednokolovo, ušetrilo by sa približne 2,4 milióna eur a napríklad v našom kraji by bol jasne zvíťazil Vladimír Maňka (chýbalo mu pol percenta hlasov), ktorého však v druhom kole porazil Marian Kotleba. Jednokolová voľba bude klásť na politické strany väčšiu zodpovednosť za výber vhodných kandidátov, aby sa vo vzájomnom súboji trebárs s nezávislými zbytočne nerozdrobili hlasy Obzvlášť to platí pre Banskobystrický samosprávny kraj. Tu sa schyľuje k hlavnému súboju medzi súčasným županom Marianom Kotle-

bom a jeho potenciálnymi vyzývateľmi. Tých je aktuálne šesť: Igor Kašper (nezávislý), Martin Klus (SaS), Ján Lunter (nezávislý). Stanislav Mičev (nezávislý), Milan Urbáni (SMS) a najnovšie aj starosta Mýtnej Pavel Greksa (nezávislý). Čaká sa, ktorého kandidáta podporia parlamentné politické strany. Najrozumnejšou sa javí široká koalično – opozičná podpora pre najzvoliteľnejšieho kandidáta, ktorý by sa postavil proti predsedovi ĽSNS. K tomuto princípu sa zatiaľ prikláňajú strany vládnej koalície, opozícia je skeptická. Otázkou zostáva, ako sa prejaví tlak verejnosti.

Regionálne a komunálne voľby sa budú konať súčasne

NR SR schválila aj novelu ústavného zákona, ktorou sa predĺži volebné obdobie orgánov vyšších územných celkov na päť rokov tak, aby v roku 2022 sa komunálne a regionálne voľby konali v jeden deň. Za hlasovalo 106 poslancov naprieč politickým spektrom. Predkladatelia z koaličných strán svoj návrh odôvodnili slovami: „Pre voliča to znamená voliť tieto orgány v jeden deň, na rovnakom mieste, čo mu v konečnom dôsledku nielen usporí čas, ale najmä zvýši pozornosť vo vzťahu ku

kandidátom a prirodzenému výberu tých z nich, ktorí sú spôsobilí plniť jeho predstavy v jednotlivých orgánoch. Pre kandidátov a politické strany by mal takýto postup vyvolať kreatívnejšie programy a zlepšiť výber kandidátov pre jednotlivé funkcie.“ Obidve schválené novely zákonov ešte podliehajú súhlasu prezidenta. Pokiaľ by niektorý zo zákonov nepodpísal, ten sa vráti do parlamentu a poslanci budú musieť veto prezidenta prehlasovať potrebnou väčšinou., čo by vzhľadom na širokú podporu v pléne nemal byť problém. (mt), foto: ilustračné

Naše Novinky Banská Bystrica – spravodajský dvojtýždenník distribuovaný zdarma do všetkých domácností a firiem v meste, náklad 40 200 ks  Vydavateľ: PRONTE media, s. r. o., Mostová 2, 811 02 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 44 744 102  Inzercia: obchod@prontemedia.sk  Kontakt do redakcie: redakcia@nasenovinky.sk  Ročník: VII.  Číslo: 03/2017  Dátum vydania: 16. 02. 2017  Registračné číslo MK SR: EV 4462/11  ISSN: 1339-6331 Copyright: PRONTE media, s. r. o. Všetky práva, vrátane autorských, sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Rozmnožovanie častí alebo celku textov, fotografií, grafov akýmkoľvek spôsobom, v slovenskom, ale aj v inom jazyku bez písomného súhlasu vydavateľa, je zakázané. Vydavateľ nie je zodpovedný za obsah a pravdivosť uverejnených inzerátov a za prípadne spôsobené škody.

Budúce číslo hľadajte vo svojej poštovej schránke 02. marca 2017


naše novinky

KTO JE KTO?

KTO JE KTO?

8

PRIMÁTOR JÁN NOSKO: „DOSTAL SOM MAND pociťujete pri riadení mesta?

V rámci našej novej rubriky „Kto je kto?“ vám budeme postupne predstavovať významných ľudí nášho regiónu z rôznych oblastí života, ktorí sú prirodzenými autoritami a dosiahli niečo významné, čo si zaslúži vašu pozornosť. Ako prvého vám v krátkom rozhovore predstavíme známeho lekára vo funkcii primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

]Pán primátor, nedávno ste vstúpili do druhého polčasu svojho funkčného obdobia, ako by ste stručne zhodnotili tie dva roky v pozícii štatutára krajského mesta?

Urobili sme kus poctivej roboty v personálnej, projektovej aj realizačnej oblasti, ktoré nemôže spochybniť nikto. Pohli sme s dlhodobo neriešenými problémami. Mesto sme prevzali bez schváleného Územného plánu, Plánu hospodárskeho a  sociálneho rozvoja a bez akýchkoľvek východísk použiteľných do Regionálnej integrovanej územnej stratégie, ktorá je základnou podmienkou čerpania eurofondov. Vytvorili sme Odbor rozvojových aktivít a vďaka odborníkom na správnych miestach dnes môžeme posúvať mesto dopredu aj vďaka európskym štrukturálnym fondom. Stabilizovali sme mestské spoločnosti,

Primátor Ján Nosko s predsedom vlády Robertom Ficom.

začalo sa s výstavbou autobusovej stanice, intenzívne pracujeme na príchode investora do regiónu, bojujeme proti výstavbe malých vodných elektrární, sme nápomocní pri riešení protipovodňovej ochrany mesta. Veľkú pozornosť venujeme najmä komunálnym témam, obnovujeme tridsaťročné zanedbané materské či základné školy a ďalšie dlhodobo investične poddimenzované objekty v meste Na dennej báze pracujeme na projektovej dokumentácii budovania cyklotrás i nových parkovísk. Stali sme sa Európskym mestom športu pre tento rok a čo ma teší, návštevníci začínajú čoraz častejšie vyhľadávať Banskú Bystricu ako svoju cieľovú destináciu.

]Aké sú Vaše hlavné ciele, ktoré chcete dosiahnuť v druhom polčase?

Chceme pretaviť do reality prácu z predchádzajúceho obdobia. Znamená to budovanie parkovísk, dokončenie korčuliarskej dráhy, cyklotrás, zreálnenie zámeru Kultúrneho a kreatívneho priemyslu v Dome kultúry, rekonštrukciu materských škôl, dokončenie projektov, akými je o. i. výmena mosta v Iliaši.

]Banská Bystrica sa za posledné dva roky objektívne posunula dopredu,

aké odozvy máte od občanov?

Prevažne pozitívne. Poctivá práca musí priniesť výsledky, ľudia vnímajú pohyb smerom

Mesto je starší a trochu zanedbaný pacient. Plán postupnosti ozdravenia nie je jednoduchý, a chce to aj aktívny prístup zo strany pacienta – v tomto prípade občana. Vždy platilo, že pozitívne naladený pacient je polovica úspechu aj pri najťažších chorobách. Zásadný rozdiel je v ťažkopádnosti samosprávnych procesov, chýba akčnosť.

]Ako vám v tom pomáha pomerne mladý tím, ktorí ste si vytvorili na mestskom úrade?

Vnáša dynamiku, intenzív-

so širšou politickou podporou, v mestskom zastupiteľstve sa opierate o podporu politických strán i nezávislých poslancov, spolupracujete s vládou, v čom spočíva nezávislosť politika, konkrétne primátora?

V jeho skutočnej nezávislosti myslenia, schopnosti pragmatických a nepolitických riešení. Dokáže široko komunikovať s každým, musí mať nadhľad a možnosť v kritických situáciách sa slobodne rozhodnúť.

]Blížia sa regionálne voľby, medzi možnými kandidátmi zaznie občas aj vaše meno, ako to je s vami naozaj?

Dostal som mandát na plnenie funkcie primátora mesta na štvorročné obdobie. Nesklamem.

dopredu, ale sú aj negatívne reakcie. Pramenia najmä z nepoznania podstaty veci. Aj preto sa snažíme komunikovať všetkými dostupnými kanálmi.

]Ste aktívny aj na Facebooku, čo dnes patrí k modernej komunikačnej výbave prakticky každého významnejšieho politika, stretávate sa s občanmi aj osobne?

Áno, a veľmi rád. S Banskobystričanmi sa stretávam často. Rád ich pozvem k stolu diskutovať o probléme s poznaním veci a vysvetlením. Aj diskutérov zo sociálnych sietí, kde veľakrát chýba rácio.

]Boli ste dlhé roky riaditeľom Detskej fakultnej nemocnice, aký najväčší rozdiel

nu komunikáciu, pohľad mladých. Cítiť chuť tvoriť, vytvoriť a dokázať.

]Stali ste sa primátorom ako nezávislý kandidát

]V Banskej Bystrici a v komunálnych voľbách 2014 pri voľbe primátora osvedčil princíp nezávislého kandidáta so širokou stranícko – občianskou podporou. Myslíte si, že tento model by sa mohol uplatniť aj vo voľbách župana v našom kraji?

Ľudia majú radi, čím ďalej tým viac, nezávislosť od vplyvu politických strán, ale nedá sa mu celkom vyhnúť. Na druhej strane aj politické strany majú


KTO JE KTO?

číslo 03/2017

9

DÁT NA ŠTVORROČNÉ OBDOBIE, NESKLAMEM.“ má v živote viac šťastia ako iní.

]Stali ste sa známym nielen v Banskej Bystrici, ale prakticky na celom Slovensku. Je dobrý pocit byť stále na očiach verejnosti i médií? Nie.

]Často vidno po vašom boku manželku i dcéru, sú vám oporou?

Áno, rodina vždy bola, je a bude mojou najväčšou oporou. Ján Nosko s olympijským víťazom Matejom Tóthom a jeho trénerom Matejom Spišiakom.

personálnu krízu, takže tento model so silnou osobnosťou je životaschopný.

]Jednou z vašich priorít sú investície z eurofondov, čo je zasa najväčšia slabina v kraji. Ako vychádzate so súčasným županom a neovplyvňuje zastavenie čerpania eurofondov na úrovni BBSK niektoré mestské europrojekty?

Uzavreli sme s BBSK základné dohody o alokovaní finančných prostriedkov z európskych štrukturálnych a investičných fondov. V súčasnosti pracujeme na dohode k projektu udržateľnej mobility (PUM). Podávateľom žiadosti pre celý kraj bude mesto. Spolupráca a synergia je vždy prospešná, no veľakrát chýba.

Vedel by som si predstaviť aj intenzívnejšiu spoluprácu.

podstaty problému a prvosignálne riešenia.

]Rok 2017 sa nesie v znamení Európskeho mesta športu, ale podľa vašich slov a j v znamení materských škôl, čo to znamená pre Banskobystričanov?

]Predsa len nájsť si čas na šport a voľné chvíle s rodinou je pre pri primátora dosť náročné. Čo na to vaša rodina?

Dosiahli sme titul, ktorým zviditeľníme Banskú Bystricu na športovej mape Európy. Je to zároveň záväzok mesta venovať športu energiu, financie a priestor. Chceme vylepšiť športovú infraštruktúru a pritiahnuť k športu čo najviac obyvateľov.

]Sám športujete, vidno vás najmä na bežeckých podujatiach či na bicykli, v zime aj na korčuliach či lyžiach, ale ste aj ľadový medveď a kúpete sa v studenej vode. Ako ste sa dostali k tejto záľube?

Za všetkým sú ľudia, priatelia a chuť k pohybu. Žiaľ, v poslednej dobe to nejde podľa mojich predstáv. Som adrenalínový typ.

]Aké sú vaše ďalšie záľuby alebo koníčky?

Rodina, príroda, fyzická práca v záhrade, literatúra.

]Čo vám na druhej strane vadí alebo nemáte rád?

Športovca v sebe nezaprie.

Nemám rád lenivosť. Ľudí, ktorí nehľadajú riešenia či cestu k nim a odmietajú dialóg. Nemám rád negativizmus všeobecne, kritiku bez poznania

Rodina súhlasí s tým, že je to ťažké. Spolu sa vždy snažíme nájsť si priestor na relax.

]Je o vás známe, že aktívne podporujete rôzne občianske združenia a akcie na pomoc zdravotne postihnutým či sociálne slabým, robili ste to už aj ako lekár či riaditeľ DFNsP. Patrí to takpovediac do povinnej alebo prirodzene ľudskej výbavy primátora? Malo by to patriť do výbavy každého č lo veka, ktorý

]Kedysi jeden známy človek povedal, že dobrý politik musí mať rád ľudí, svoju krajinu či mesto, v ktorom žije. Ako je to s vami?

Ako politik som ešte nedostal vysvedčenie, či som dobrý alebo zlý. Stotožňujem sa však so spomínaným tvrdením. Som človek, ktorý má rád ľudí, sociálne cítenie, chuť počúvať ich problémy a hľadať riešenia.

]Je to ešte predčasná otázka, ale predsa, myslíte si, že vám budú stačiť štyri roky vo funkcii banskobystrického primátora na splnenie resp. rozbehnutie najdôležitejších bodov vášho volebného programu?

Je to predčasná otázka. Časť volebného programu sa podarilo naplniť už dnes. Verím, že dobre rozbehnuté veci prídu do cieľa a v tomto prípa-

Ján Nosko (1961), vyštudovaný lekár, špecializoval sa v odbore detská kardiológia. V roku 2008 sa stal riaditeľom Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici. Počas jeho pôsobenia v pozícii štatutára sa táto nemocnica stala jednou z najlepších na Slovensku. Je jedným zo zakladateľov OZ PONS, ktoré sa venuje osobám so zdravotným postihnutím. V roku 2014 bol zvolený za primátora mesta pod Urpínom ako nezávislý so širokou politickou podporou. Je ženatý, s  manželkou Eleonórou má syna Jána a dcéru Katku. de nie je dôležité, či tu budem ďalšie štyri roky ako primátor. Redakcia Našich Noviniek ďakuje za rozhovor.


NBB 0103/17


číslo 03/2017

SPEKTRUM

11

TOHTOROČNÝ JANUÁR BOL NAJCHLADNEJŠÍM MESIACOM OD ROKU 1931 Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) považuje január 2017 za najchladnejší a zároveň jeden z najslnečnejších mesiacov od začiatku meraní na Slovensku v roku 1931. Na niektorých miestach klesla teplota vzduchu aj pod - 30 °C. konkrétne v Hurbanove 37 cm a Poprade 50 cm. Na miestach bez snehovej pokrývky boli mrazy o niečo slabšie Na silné mrazy v kotlinových polohách mala vplyv aj stabilná tlaková výš, ktorá sa rozprestierala nad územím strednej Európy po väčšinu mesiaca. Počas nej býva spravidla stabilné slnečné počasie, so slabým vetrom a jasnými i mrazivými nocami, pričom na niektorých miestach sa môže lokálne vytvoriť aj mrznúca hmla. Január 2017 bol zároveň

aj jeden z najslnečnejších mesiacov od začiatku meraní. Rekordne vysoké mesačné sumy slnečného svitu v hodinách boli na staniciach Sliač, Hurbanovo, Bratislava - Koliba,

Bratislava - Ivanka, Piešťany a Prievidza. Najviac hodín slnečného svitu bolo na stanici Lomnický štít (183,5 hodiny). zdroj: SHMÚ, foto: Mirka Chabadová

MOTORISTI, MÁTE NÁROK NA ASISTENČNÉ SLUŽBY Zimná sezóna pre motoristov ešte neskončila a preto sa dá predpokladať väčšie množstvo dopravných nehôd, poistných udalostí či technických problémov na vozidlách. Mnoho vodičov vyťahuje zbytočne z peňaženky peniaze za služby pri udalostiach, ktoré môžu byť bezplatné.

NBB 0203/17

Štandardnou súčasťou produktov povinného zmluvného poistenia sú aj asistenčné služby. Káždá poisťovňa v SR poskytuje asistenčné služby. Tieto sa mierne líšia rozsahom poistného krytia pri udalosti. Mnoho vodičov ešte stále nevyu-

 strate alebo zabuchnutia kľúčov vo vozidle,  pomoci pri štarte akumulátora.

Číslo stále pri sebe

žíva bezplatné riešenie svojej situácie na cestách a zbytočne tým siahajú na svoje financie.

Bezplatné asistenčné služby

Asistencia sa využíva v prípade nepojazdnosti vozidla pri poruche či následkom nehody a je jedno či ste vinníkom

alebo poškodeným. Služby, na ktoré má motorista bezplatný nárok, najčastejšie spočívajú v:  odtiahnutí vozidla certifikovanou odťahovou službou,  úschove vozidla,  pomoci pri defekte, nedostatku alebo zámene paliva,

Je dobré mať uložené číslo vašej asistenčnej spoločnosti v telefóne pre prípad, keď sa Vám udalosť náhodou stane. Kontakt nájdete aj na bielej karte poistenia ktorú by ste mali mať pri sebe ak ste práve na cestách. Ak už ste sami účastníkom dopravnej nehody alebo poruchy, prípadne vám odcudzili vozidlo, treba bezodkladne volať. Treba si dávať pozor aj na rôzne ponuky týchto služieb od rôznych firiem. Často sa stáva že v nešťastí vám niekto ochot-

ne chce pomôcť s vaším tátošom ale v konečnom dôsledku to pocíti vaša peňaženka. Preto treba udalosť nahlasovať z miesta udalosti a nie dodatočne, lebo niektoré asistencie už neakceptujú garanciu na služby vykonané nezmluvnými firmami. Väčšie krytie služieb ešte ponúka poistka z havarijného poistenia. Tam už máte nárok na nadštandardné služby, ktoré sa dajú v mnohých pr ípadoch spojiť s PZP.

RADY MOTORISTOM

polohách bol január 2017 teplotne normálny. Podľa meteorológov sa na studenom januári v podstatnej miere podpísal vpád studeného arktického vzduchu na Troch kráľov. Predchádzalo mu sneženie, ktoré taktiež prispievalo k ochladzovaniu prízemnej vrstvy vzduchu. Výška snehovej pokrývky sa prejavila aj v hĺbke zamrznutia pôdy. Tam, kde snehová pokrývka nebola alebo bola jej výška nízka, mohla pôda zamrznúť do väčších hĺbok,

NBB 0303/17

Najchladnejšie bolo v niektorých kotlinách. V Oravskej Lesnej 8. januára poklesla minimálna teplota vzduchu na - 35,5 °C. Pod - 30 °C bolo v tento deň aj na meracích staniciach Zázrivá, Párnica, Liesek, Dudince a Červený Kláštor. Najnižšia priemerná mesačná teplota - 10,4 °C bola nameraná v Brezne. Tretí najchladnejší január od roku 1931 bol na meracej stanici Sliač, kde bola priemerná mesačná teplota -9,7 °C. Vo vysokohorských


12

naše novinky

HISTÓRIA

ZAUJÍMAVOSTI Z MINULOSTI S MARCELOM PECNÍKOM

POŽIADAVKY RADVANČANOV PRED ZLÚČENÍM OBCE S MESTOM BANSKÁ BYSTRICA Radvaň bola tradičným remeselným a trhovým stredovekým mestečkom. Najstaršia dochovaná písomná zmienka o nej pochádza z roku 1263, kde sa spomína ako „villa Raduana“.

Čulá a prosperujúca

Postupom času na jej území vyrástlo okrem domových aj viacero šľachtických a sakrálnych stavieb. Dodnes sa zachovali najmä: evanjelický kostol s farnosťou, kde pôsobil napr. aj Andrej Sládko-

vič, rímskokatolícky kostol s Farským úradom na Hôrke, kaštieľ radvanských, či Tihányiovský kaštieľ – dnes prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea. Chýrnym je dodnes Radvanský jarmok, ktorého história siaha až do roku 1655. Od roku 1926 sa používal oficiálny názov Radvaň nad Hronom. Mestečko žilo vždy čulým spoločenským životom, prosperovalo ekonomicky i sociálne a kultúrne. Už krátko po skončení druhej svetovej vojny sa začalo zo

strany susedného mesta Banská Bystrica i z vôle vyšších štátnych orgánov uvažovať o jeho pripojení k mestu. Hovoria o tom zápisy z rokovaní Miestneho národného výboru (MNV), ktorý dokonca ustanovil komisiu na skúmanie výhod a nevýhod spojenia s mestom. Komisia už v roku 1946 stanovila podmienky, za ktorých by Radvaň nad Hronom súhlasila s pripojením k Bystrici. Medzičasom, v roku 1964 došlo k spojeniu Radvane so susednou Kráľovou. Vznikla tak Radvaň – Kráľová.

Požiadavky Radvančanov

Tihányiovský kaštieľ (maľba akryl). Z katalógu Banská Bystrica 2015 Mesto nášho života (Martina Čačková).

Radvančania a Kráľovčania požadovali pred zlúčením s mestom: zriadenie expozitúry úradu MNV s kompletnou administratívnou a matričnou agendou, zriadenie pravidelného dopravného spojenia s mestom, vyhotovenie regulačného plánu, kanalizácie, vodovodu, postavenie veľkého priemyselného podniku v Kráľovej, pomerné zastúpenie obcí v MNV mesta, ponechanie pošty a lekárske-

ho obvodu, vybudovanie kultúrneho domu v Radvani, ponechanie hasičskej expozitúry v Radvani, vybudovanie a zlepšenie ciest, lepšie kropenie ulíc, modernizáciu verejného osvetlenia, ponechanie železničnej stanice, zamestnávanie obyvateľov obcí v meste, zriadenie ihriska pre brannú výchovu a ponechanie názvu okrsku Radvaň – Kráľová. Z historických zápisníc sa dozvedáme aj niektoré ďalšie konkrétne požiadavky pre Radvaň: presídlenie cigánov do vonkajšieho priestoru obce, ponechanie oráčiny „Pod Háj“ a „Vyše Hája“ pre plemenného býka, prevzatie obecných zamestnancov do služieb mesta, reguláciu potoka Udurná a ponechanie názvu Radvanského jarmoku.

Vybudovanie sídliska

Niektoré podmienky boli zo strany mesta splnené, niektoré nie. Po zlúčení s mestom Banská Bystrica (1. 1. 1966), sa Radvaň dočkala v záujme výstavby panelového sídliska a jeho infraštruktúry niečoho, čo si len málokto pred tým ve-

del predstaviť – rozsiahlej asanácie, ktorej padla za obeť väčšina rodinných domov. Udialo sa to na prelome 70-tych a 80-tych rokov. V novovzniknutom sídlisku pre rozrastajúce sa mesto našlo domov mnoho jeho obyvateľov. Zachované stavebné pamiatky ostali medzi panelákmi a tvoria dnes zaujímavé miesta, kde sa staré dotýka nového. V čase zlúčenia s mestom mala obec Radvaň – Kráľová takmer 1600 obyvateľov. Nabudúce si zaujímavými fotografiami a informáciami pripomenieme ako cez Sídlisko (Partizánska ul. a ul. Tr. SNP) tiekol kanál. Marcel Pecník Foto: súkromné archívy a monografia Radvaň


KRÍŽOVKA

číslo 03/2017

13

DÔLEŽITÉ KONTAKTY

LECH PRZECZEK: NAJLEPŠOU PRIATEĽKOU JE SAMOTA. NIKDY NEOBŤAŽUJE SVOJOU TAJNIČKA.

Medzinárodná telefónna predvoľba SR +421 (00421) Medzinárodná telefónna predvoľba Banská Bystrica 048 Informácie o telefónnych číslach účastov v SR 1181 Informácie o tel. číslach účastníkov v zahraničí 12 149

POLÍCIA Štátna polícia 158 Mestská polícia 159 Krajské riaditeľstvo PZ v Banskej Bystrici 0961 601 111 ul. 9 mája č. 1 Okresné riaditeľstvo PZ v Banskej Bystrici 09610 601 111 Okružná ul.19 Dopravný inšpektorát 0961 603 501 Odbor kriminálnej polície 0961 603 601 Odbor poriadkovej polície 0961 603 401 Odd. dokladov 0961 603 441, 0961 603 445-7 Štefánikovo nábrežie 7 Evidencia vozidiel 0961 603 553, 0961 603 540 Štefánikovo nábrežie 7 Obvodné odd. PZ v BB - východ 0961 603 735, 048/ 412 49 46 ul. ČSA 22 Obvodné odd. PZ v BB - západ 0961 603 765, 048/ 413 33 33 Okružná ul. 18 Oddelenie cudzineckej polície PZ v BB 0961 603 203 Štefánikovo nábrežie 7

ZÁCHRANNÉ SLUŽBY Integrovaný záchranný systém 112 Hasičská služba 150 Zdravotná záchranná služba 155 Tiesňová linka integrovaného záchranného systému 112 Letecká záchranná služba 18 155 Horská záchranná služba 18 300 Linka záchrany 0850 111 313 Pomoc motoristom v núdzi, odťahová služba 18  123 Diaľničná patrola 0800 100 007

ZDRAVOTNÉ POHOTOVOSTI

Viac krížoviek nájdete na www.krizovky.sk

Pohotovosť pre dospelých (LSPP) Horná ul. 60 (Poliklinika) Pohotovosť stomatologická / zubná (LSPP) Horná 60 (Poliklinika) Pohotovosť pre deti a dorast (LSPP) Horná 60 (Poliklinika) Urgentný príjem NsP F. D. Roosevelta, Nám. L. Svobodu 1 Veterinárna ambulancia - MVDr. Ján Jagoš Sásovská cesta 110

048/ 414 66 66 048/ 431 22 22 048/ 414 80 90 048/ 441 37 00 0915 572 930

NEMOCNICE A ZDRAVOTNÉ STREDISKÁ Nemocnica s polikl. F.D. Roosevelta (ústredňa) Nám. L. Svobodu 1 Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Nám. L. Svobodu 4 Poliklinika Horná ul. 60 Stredoslov. ústav srdcových a cievnych chorôb Cesta k nemocnici 1

048/ 441 11 11 048/ 472 65 11 048/ 414 66 66 048/ 433 31 11

POHOTOVOSTNÁ LEKÁREŇ Lekáreň Dr. Max 0901 961 614 Horná ul. 60 (Poliklinika) Pondelok - piatok 15.30 - 24.00 Sobota a nedeľa 20.00 - 24.00


14

naše novinky

ŠPORT

DÔLEŽITÉ KONTAKTY LINKY DÔVERY Linka detskej istoty 116 11 Linka pomoci pre nezvestné a zneužívané deti v EÚ 116 000 Linka detskej dôvery 0800 117 878 Linka pomoci obetiam násilia 0850 111 321, 0944 254 459 Linka dôvery pre obete domáceho násilia (po-pi: 8,30-17,oo) 02/ 6224 7877, 02/ 6224 9914 pohotovostný mobil 0905 463 425 Linka dôvery pre prevenciu HIV/AIDS 02/59 36 9174 (po-pi: 8,oo-16,oo hod.) Linka dôvery toxikomanov 02/5477 6379 Pomoc patologickým hráčom 048/4146 777 (po-pi: 16,oo-18,oo hod.)

ÚRADY Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja 048/ 432 51 11 Nám. SNP 23 Okresný úrad 048/ 430 61 11 Nám. Ľ. Štúra 1 Okresný úrad - katastrálny odbor 048/ 281 96 62 ul. Československej armády 7 Mestský úrad 048/ 433 03 21, 048/ 433 03 22 ul. Československej armády 26 bezplatná linka klientského centra (aj straty a nálezy) 0800 14 15 14 prednosta 048/ 433 01 15 Primátor 048/ 4330 101, 048/ 433 01 02 Zástupca primátora 048/ 4330 119, 433 01 16 Daňový úrad (infolinka) 048/ 431 72 22 Nová ul. 13 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou 048/285 26 11 Wolkerova 34 Regionálny úrad verejného zdravotníctva 048/ 436 77 85 Cesta k nemocnici 1 Slovenský inšpektorát práce 048/ 414 17 41-2 Partizánska cesta 98 Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny 048/ 244 01 11 Skuteckého 39 Školský úrad 048/ 433 05 10-5 Československej armády 26 Slovenská inšpekcia životného prostredia 048/ 471 96 11 Jegorovova 29 B Slovenská obchodná inšpekcia 048/ 412 49 69 Dolná 46 Krajská a okresná prokuratúra 048/ 283 61 11 Partizánska cesta 1 Krajský súd 048/ 431 31 11, 048/ 431 32 75 Skuteckého 7 Okresný súd 048/ 414 56 01-03, 048/ 432 11 33-35 Skuteckého 28 Slovenská obchodná inšpekcia 048/ 412 49 69, 048/ 415 18 71 Dolná ul. 46 Pracovisko Kancelárie prezidenta republiky 048/ 415 61 56-7 Lazovná 9 Slovenský červený kríž 048/ 415 30 40, 0903 558 918 Pod Urpínom 6

PORUCHOVÉ SLUŽBY Plyn (SPP) 0850 111 727 Voda 0850 111 234 Elektrina (SSE) 0850 111 468, 0800 159 000, 0906 25 25 25

DOPRAVA Informácie o odchodoch a príchodoch autobusov 048/ 414 54 26 Informácie o odchodoch a príchodoch vlakov 048/ 229 64 73

BANSKOBYSTRICKÁ LATK ŠOKOVAL NAJMÄ POLIAK Najlepší svetový halový výškarsky míting Banskobystrická latka si zapísala v roku 2017 po prvýkrát v histórii až troch víťazov. V ženskej kategórii nečakane triumfovala Ukrajinka Iryna Heraščenková a v mužskej sa museli o víťazstvo podeliť až dvaja pretekári – olympijský víťaz z Ria Derek Drouin z Kanady a prekvapenie aktuálnej halovej sezóny Poliak Sylwester Bednarek.

Súťaž výškarov

Po prvýkrát v 23 - ročnej histórii obľúbeného výškarského podujatia s hudbou si odniesli víťazstvo spod Urpína dvaja pretekári. Prekvapujúco to bol Poliak Sylwester Bednarek a očakávane Kanaďan Derek Drouin. Obaja dosiahli

víťazom v histórii 23 ročníkov Banskobystrickej latky. Pred ním sa to podarilo v roku 1998 Arturovi Partykovi. Úradujúci olympijský víťaz Drouin je prvým Kanaďanom, ktorý zvíťazil u nás v hale na Štiavničkách. Obaja muži boli po pretekoch

Radosť nad prvenstvom a výkonom roka 233 cm neskrýval ani kanadský výškar Derek Drouin: „Výborná súťaž, ktorá mala vysokú úroveň. Vôbec neľutujem, že som meral cestu do Banskej Bystrice. Rozoskakovanie som nezažil prvý raz,

Trojica najlepších (v strede), primátor Ján Nosko (vľavo) a prezident SOV Anton Siekel.

navlas rovnaký výkon 233 cm, tohto roku najlepší na svete! Latku v tejto výške zdolali na druhý pokus a potom trikrát neuspeli na 235 cm. Podľa pravidiel nasledovalo rozoskakovanie, ale po neúspešnom tzv. doplnkovom štvrtom pokuse na 235 cm sa obaja aktéri dohodli s organizátormi, že ďalej už nebudú pokračovať. Pôvodne sa mala latka znížiť o 2 cm. Predseda orga-

nizačnej rady Banskobystrickej latky (BBL) 2017 Alfonz Juck k tomu uviedol: „Obaja výškari majú pred sebou ešte náročnú sezónu a dnes už vydali zo seba všetko.“ Tretí skončil iba 20 - ročný Bielorus Pavel Seliverstov s 231 cm, v jeho prípade ide tiež o osobný rekord. Bednarek sa stal druhým poľským

spokojní. Poliak Sylwester Bednarek nám povedal: „Som veľmi šťastný, veď som si tu skočil osobný rekord a zvíťazil som. Na osobné maximum som čakal veľmi dlho. Atmosféra bola výborná a konkurencia tiež. Derek Drouin je olympijský víťaz a to hovorí za všetko, bol to pre mňa mega súperom. Vôbec mi neprekáža, že som nezvíťazil sám, ale spoloč-

stalo sa mi to dokonca aj na majstrovstvách sveta pred pár rokmi. Na konci sme už boli unavení, preto sme sa dohodli na spoločnom víťazstve. Som spokojný, ale aj dosť unavený, súťaž bola veľmi dlhá, ale krásna. Atmosféra bola fascinujúca.“ Zo slovenských výškarov urobil bystrickému publiku veľkú radosť Lukáš Beer, ktorý si o dva centimetre zlepšil osobný rekord z nedávneho podujatia Latka piatich miest v Nitre. Pod Urpínom pokoril latku vo výške

Sylwester Bednarek.

ne s ním. Každý výškar chce do Banskej Bystrice prísť, tento míting má vo svete veľké meno a to sa potvrdilo aj teraz.“

228cm, pričom prvý a tretí pokus na 231 centimetroch boli veľmi nádejné. Po pretekoch uviedol: „Dúfam, že to ne-


číslo 03/2017

ŠPORT

KA 2017 S TROMI VÍŤAZMI, BEDNAREK

NENECHAJTE SI UJSŤ

Iryna Heraščenková.

bol môj životný výkon. Verím, že ten ešte príde. Som spokojný s tým, čo som dosiahol v Banskej Bystrici i keď 231 cm by ma potešilo ešte viac, keďže ide o limit na majstrovstvá sveta. Nevadí, pokúsim sa oň na iných podujatiach, možno už najbližšie v sobotu v Třinci. Ku koncu som už nevládal, ale zdolal som Erika Kynarda, čo je cenný skalp. Nebolo to optimálne, chýba mi viac takýchto súťaží. Toto bol prvý míting v tomto roku, na ktorom som súťažil s kvalitnými borcami.“ Beer sa predstaví na halových majstrovstiev Európy v Belehrade, pretože limit 226 cm splnil už na turnaji latka piatich miest v Nitre. Reprezentant banskobystrickej Dukly Matúš Bubeník skočil pod Urpínom v stredu večer iba 220 cm. Výkon o 5 cm vyšší už bol nad jeho sily.

Ženská súťaž

Víťazkou ženskej súťaže sa stala Ukrajinka Iryna Heraščenková. Ako jediná sa dostala v hale na Štiavničkách nad latku vo výške 193 cm. Zlepšila si tak o 4 cm sezónne maximum a zároveň dosiahla tretí najlepší svetový výkon roka. Pri pokusoch o vyrovnanie osobného rekordu 195 cm už trikrát neuspela. Spomedzi osmičky pretekárok, ktoré zdolali 189 cm, bola na tom na pokusy najlepšie ďalšia Ukrajinka Julia Levčenková. Na tretie miesto odsunula úradujúcu olympijskú víťazku z Ria de Janeiro Španielku Ruth Beitiovú, ktorá po pretekoch priznala: „Bola som príliš ďaleko od

latky už pri rozcvičke. Lietala som síce nad latkou vysoko, ale nie správnym smerom. Nemala som svoj deň. Nie som spokojná, musím na sebe ešte pracovať.“ Víťazka z Ukrajiny Iryna Heraščenková mala odlišné pocity, ktoré pred médiami neskrývala: „Som veľmi spokojná, lebo som dosiahla dobrý výsledok. Bola tu skvelá konkurencia, kvalitné pretekárky a aj výborná divácka atmosféra. Odchádzam s dobrým pocitom. Pre mňa je víťazstvo nečakané, no zároveň povzbudivé. Budem sa určite snažiť o medailu na halových majstrovstvách Európy.“ Banskobystrická výškarka Tatiana

Dunajská dosiahla 180 cm, teda navlas rovnaký výkon ako pred rokom. Teraz jej to stačilo na jedenástu priečku. Naša pretekárka v tejto halovej sezóne skočila už 181 cm, čo je jej nové osobné maximum. Teraz sa k nemu priblížila. Po skončení súťaže pre Bystricoviny uviedla: „Chýbalo mi o čosi viac odvahy. Bola som opatrná v rozbehu. Stále sa s tým nejako trápim. Nevyšlo mi to tentoraz, ale nevadí. Hádam skočím tých 185cm nabudúce. Pokúsim sa o to najbližšie na halových majstrovstvách Slovenska v Bratislave.“ (job), foto: Mirka Chabadová

Výsledky Banskobystrickej latky 2017 ŽENY: 1. Iryna Heraščenková (Ukr.) 2. Julia Levčenková (Ukr.) 3. Ruth Beitiová (Šp.) 4. Alyxandria Treasureová (Kan.) a Sofie Skoogová (Švéd.) 6. Michaela Hrubá (ČR) a Emma Greenová (Švéd.) … 11. TATIANA DUNAJSKÁ (SR) … 13. MONIKA ZAVILINSKÁ (SR)

193 cm 189 cm 189 cm 189 cm

189 cm 180 cm 180 cm

MUŽI: 1. Sylwester Bednarek (Poľ.) a 233 cm Derek Drouin (Kan.) svetový výkon roka 3. Pavel Seliverstov (Biel.) 231cm 4. Donald Thomas (Bah.) 231cm 5. LUKÁŠ BEER (SR) 228 cm osobný rekord 6. Edgar-Alejandro Rivera (Mex.) 228 cm … 9. MATÚŠ BUBENÍK (SR) 220 cm

15

16.2. PREDNÁŠKA: Štrnásta Bystrická hodinka - Banskobystrická stredoveká kachliarska dielňa (Reštaurácia Národný dom, 18.00) 16.2. WORKSHOP: Národný týždeň manželstva. Workshop o tom, ako sa pripraviť na svadbu... bez stresu (centrum Jána Pavla II, 18.00) 16.2. VÝSTAVA: Druhy európskeho významu na Slovensku (Tihányiovský kaštieľ, 15.2. - 9.4.) 18.2. BEH NA LYŽIACH: 54. ročník lyžiarskeho prechodu Partizánskou republikou (Donovaly, 8.45) 18.2. TENIS: tenisový turnaj detí od 10 rokov Babolat tour 2017 (ŠC Baseline, 8.30) 18.2. JUDO: 4. ročník medzinárodného turnaja judo GRAND PRIX BANSKÁ BYSTRICA 2017 (18. - 19.2. ŠH Dukla na Štiavničkách, 10.00) 18.2. PLES: 4. reprezentačný ples folklórneho súboru Bystrina (Sála na Hornej ul. 21, 18.00) 19.2. TVORIVÉ DIELNE: Statočný hlinený vojačik s Barborkou ( Thurzov dom, od 13.00) 19.2. DIVADLO: Predstavenie pre deti: Kocúr v čižmách (Bábkové divadlo na rázcestí, 16.00) 19.2. KULTÚRA: Piesne Donských kozákov (Robotnícky dom, 17.00) 20.2. DIVADLO: Monodráma Poľovačka (Akadémia umení na Hornej ul., 17.00) 21.2. ZÁBAVA: Hudobno-zábavná šou Bystrické randevu s Jánom Snopkom a jeho hosťami (Hotel Národný dom, 18.30) 21.2. DIVADLO: Predstavenie pre dospelých: Ilona, žena Hviezdoslavova (Bábkové divadlo na rázcestí, 19.00) 22.2. KULTÚRA: Stretnutie s autormi kníh Romanom Holecom a Mariánom Bovanom na tému V službách cisára Františka Jozefa (Thurzov dom, 17.00) 22.2. DIVADLO: Predstavenie pre dospelých: Hviezdy sú tiché (Bábkové divadlo na rázcestí, 19.00) 22.2. BIATLON: Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov (22. ň 28.2. Osrblie, 10.00) 25.2. LATINSKOAMERICKÉ TANCE: Majstrovstvá Slovenska (ŠH Dukla na Štiavničkách, 10.00) 26.2. DIVADLO: Predstavenie pre deti: Batolárium (Bábkové divadlo na rázcestí, 10.00) 26.2. DIVADLO: Predstavenie pre deti: Indiánske rozprávky (Bábkové divadlo na rázcestí, 16.00) 26.2. DIVADLO: Predstavenie pre dospelých: Zločin? (Bábkové divadlo na rázcestí, 19.00) 26.2. TVORIVÉ DIELNE PRE DETI: Rytierska vlajka so Silviou (Thurzov dom od 13.00) 26.2. KONCERT: Svetlan & Tosúoni (Klub HaD, 17.00) 28.2. DIVADLO: Predstavenie pre dospelých: Náukobeh slovenčiny (Bábkové divadlo na rázcestí, 19.00) Text: red, podujatiabb.sk


16

ŠPORT

naše novinky

Naše Novinky Banská Bystrica 03/2017  

Spravodajský regionálny dvojtýždenník - Banská Bystrica.

Advertisement