Page 1


WARSZAWA NIEZAISTNIAŁA

PRZEWODNIK PO POLSKICH BLOKOWISKACH

Jarosław Trybuś cena: 55 zł Warszawa niezaistniała Jarosława Trybusia to pierwsza publikacja zbierająca nierozpoznane dotąd i rozproszone projekty tworzone z myślą o Warszawie wczesnych lat 40. XX wieku. Stolica Polski, młodego kraju o mocarstwowych ambicjach przygotowywała się do Powszechnej Wystawy Krajowej, planowanej na 1944 rok w okolicy Saskiej Kępy. Rok ten miał stać się datą graniczną, od której w przyszłości liczono by okres rozkwitu nowoczesnej europejskiej metropolii. Sny o potędze zrealizować się miały wraz z założeniem rozległych terenów wystawowych na miejscu dzisiejszego Stadionu Narodowego i Parku Skaryszewskiego, przebudową historycznego centrum miasta z placem Piłsudskiego, placem Zamkowym i Starym Miastem na czele, budową nowego Dworca Centralnego wraz z Centralnym Dworcem Pocztowym, lotniska na Gocławiu oraz budową dzielnicy reprezentacyjnej na Polu Mokotowskim – Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz ze Świątynią Opatrzności Bożej. Książka oparta jest na wieloletnich badaniach.

cena: 42 zł

LUKIER I MIĘSO Grzegorz Piątek Jarosław Trybuś

cena: 33 zł


ARCHIMEMO Gra pmięciowa typu memory opracowana przez Centrum Architektury, przedstawiająca 32 perły międzywojennej architektury Warszawy i zawierająca ulotkę ze zdjęciami, a także opisami budynków. Cena: 55 zł

Wybór obiektów oraz opis: Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś; projekt: Anna Piwowar (lapolka). Projekt wyróżniono znakiem ,,must have" na Łódź Design Festival i doceniono publikacją w książce Print Control. Druga edycja Archimemo została wydana wspólnie przez Fundację Bęc Zmiana i Centrum Architektury.


FORMAT P#6 Praca zbiorowa

INDUSTRIAL ON TOUR

NIEWIDZIALNE

Cena: 15 zł

Cena: 41 zł

Marek Krajewski (red.)

MIASTO

Cena: 40 zł

OCZY SKÓRY Juhani Palasmaa

PRZYSTANIKI

SAS. ILUSTROWANY

POLSKIE

ATLAS ARCHITEKTURY

Maciej Rawluk

SASKIEJ KĘPY Magdalena Piwowar

Cena: 36 zł

Cena: 35 zł

Cena: 37 zł

PROSZĘ WEJŚĆ S. Chutnik M. Długosz

STUDIO EKSPERYMENT Praca zbiorowa

PRAKTYCZNY PRZEWODNIK DLA ARTYSTÓW

Praca zbiorowa Cena: 29 zł

Cena: 44 zł Cena: 24 zł


A RCHIMAPY Archimapa 20-lecia międzywojennego Archimapa Warszawa Niezaistniała Archimapa 1949-1956. Warszawa. Socrealizm Archimapa Mozaiki Warszawskie Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Stefana Starzyńskiego, Fundacja Bęc Zmiana

cena 18 zł/egz. miękka oprawa cena 26 zł/egz. twarda oprawa


CHWAŁA MIASTA

COŚ, KTÓRE NADCHODZI

Cena: 39 zł

Cena: 39,90 zł Założeniem cyklu wydarzeń Architektura

Warszawa promuje się przede wszystkim jako miasto pustych przestrzeni, ściągające inwestorów obietnicą architektury, którą będą mogli tu zbudować, osiągając przy okazji wysoką stopę zwrotu inwestycji; jako miasto nowoczesnych biurowc ó w,

kuszące

tur ystów

(współczesnymi)

zabytkami

i

zbytkowną

infrastrukturą

sportową. Publikacja analizuje oficjalny obraz miasta-firmy kształtowanego na międzynarodowych targach inwestycyjnych, a przede wszystkim przedstawia Warszawę, jako miasto znaczących dokonań architektów i urbanistów - których nowatorska i eksperymentalna działalność staje się dziś pożywką nowoczesnego rozumienia miasta przez jego mieszkańców.

XXI wieku jest umieszczenie przyszłości architektury w szerszym planie społecznym. Słowo architektura oznacza przecież nie tylko formę przestrzeni ukształtowaną przez budynki, ale także – w szerszym rozumieniu – staje się synonimem struktury i porządku. Mówimy więc nie tylko o architekturze w sensie dosłownym, ale o wzajemnym oddziaływaniu i napięciu, jakie tworzy się na linii architektura miast – architektura społeczeństw. Nie ufamy wizualizacjom architektury XXI wieku produkowanym dziś przez architektów: bliżej im do nastawionych na efekt scenografii filmów science fiction albo komputerowych gier niż do zaspokojenia potrzeb mieszkańców miast. Pytamy więc o zdolność projektowania przyszłości. Ta zaś nieodłącznie związana jest z wyobraźnią charakteryzującą daną epokę, z duchem czasu, który wyznacza horyzont sposobów działania i myślenia.


AR/PS. ARCHITEKTURA ARSENIUSZA ROMANOWICZA I PIOTRA SZYMANIAKA Praca zbiorowa Wydawca: Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana

Cena: 89,90 zł Arseniusz Romanowicz (AR) i Piotr Szymaniak (PS) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion, położone na przecinającej miasto linii średnicowej. Nie dbali jednak o reklamę i przez większą część życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały wyremontowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać. „ARPS” jest opowieścią złożoną z tekstów ośmiu polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90. Ponadto książka zawiera m.in.: pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce autorstwa duetu ARPS. W „ARPS” znalazło się także około 200 starannie dobranych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych.


PRZECIĄG. TEKSTY O SZTUCE POLSKIEJ LAT 80 Anda Rottenberg

ŚWIADOMOŚĆ NEUE BIERIEMIENNOST K. Redzisz K. Sienkiewicz

Cena: 54 zł Cena: 54 zł Lata osiemdziesiąte - okres bojkotu oficjalnego obiegu i poszukiwania miejsc alternatywnych, gorących dyskusji ideologicznych i artystycznych przewartościowań, czas z jednej strony patriotycznokościelnego patosu, z drugiej - nieposkromionej i wywrotowej ekspresji. Anda Rottenberg, jedna z najważniejszych postaci polskiej sztuki, w swej najnowszej książce kreśli wnikliwy obraz dekady. "Przeciąg", wybór jej tekstów z epoki, jest spojrzeniem na sztukę i życie artystyczne z perspektywy uczestniczki wydarzeń, zaprzyjaźnionej i blisko współpracującej z wówczas debiutującymi, a dziś cenionymi na świecie twórcami, m.in. Mirosławem Bałką, Leonem Tarasewiczem i malarzami Gruppy.

Książka opowiada o grupie artystycznej, którą w drugiej połowie lat 80. tworzyli Mirosław Bałka, Mirosław Filonik i Marek Kijewski. Dziś uznani twórcy, wówczas świeżo upieczeni artyści stawiający pierwsze kroki w świecie sztuki. W nazwie grupy (neue – z niem. nowa, bieriemiennost – z ros. brzemienność) odbijało się historyczne usytuowanie Polski oraz zimnowojenna logika, w latach 80. powoli kruszejąca. Trójka artystów, którą – jak sami twierdzili – łączyła specyficzna Świadomość, zdawała się wyczuwać schyłkowość tego momentu. Wspólne wystawy Bałki, Filonika i Kijewskiego zazwyczaj wykpiwały święta z komunistycznego „czerwonego” kalendarza – Dzień Kobiet, Dzień Zwycięstwa, Dzień Górnika… Samych siebie określali ironicznie jako K. C. Świadomości Neue Bieriemiennost. Ich akcje, performensy, rzeźby stawiały na głowie propagandową rzeczywistość.


W STRONĘ ARCHITEKTURY Cena: 47,90 zł “Vers une architecture” Le Corbusiera, opublikowana po raz pierwszy we Francji w 1923 roku, jest jedną z najważniejszych książek z teorii architektury, kluczową dla zrozumienia współczesnej urbanistyki i wielu zjawisk kultury XX wieku. Radykalne postulaty sformułowane prostym i dobitnym stylem do dziś nie straciły na aktualności. Opatrzone zestawieniami klasycznych greckich czy renesansowych budowli ze zdjęciami samolotów i transatlantyków, zrewolucjonizowały postrzeganie relacji architektury, tradycji i techniki, niemal natychmiast zapewniły książce miejsce w historii i zainspirowały całe pokolenia architektów i urbanistów. Mimo to “Vers une architecture” nigdy nie zostało opublikowane po polsku.


Zamówienia prosimy składać mailowo na adres: kontakt@spizarnialiteracka.pl

Pozdrawiamy, Zespół Spiżarni Literackiej

Architekci  

oferta ksiażek dla architektów

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you