__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Obłok Kopernika

GAZETKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 9 W TARNOWSKICH GÓRACH

Spis treści

1. NOWA MIOTŁA W SZKOLE – WYWIAD Z NOWYM DYREKTOREM 2. 100 LAT TEORII WZGLĘDNOŚCI 3. ŚWIĘTO ZMARŁYCH W MEKSYKU 4. HARCERZE W NASZYCH MURACH 5. JAK MYŚLICIE, KTO WYGRA...? 6. KOPERNIK I HUMOR 7. GDZIE SIĘ BEZPIECZNIE BAWIĆ? 8. POLSKIE SMOKI 9. PRZYSŁOWIA NA JESIEŃ I ZIMĘ 10.POLECAMY GRĘ NA SMARTFONY 11.SZKOLNY HOROSKOP 12.TWÓRCZE KOPERNIKI 13.ZABAWY DLA CIEKAWSKICH 14.NIE BĄDŹ HEJTEREM


NOWA MIOTŁA W SZKOLE! Od września roku szkolnego 2015/2066 funkcję dyrektora naszej szkoły sprawuje pan Krzysztof Siwiec. Redakcja ,,Obłoku Kopernika” postanowiła swoim czytelnikom przybliżyć sylwetkę nowego dyrektora. Wywiad przeprowadzili nasi redaktorzy: Olaf Błaszczyk i Mateusz Kułacz. Wywiad z Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach Chcielibyśmy, aby uczniowie naszej szkoły mogli bliżej poznać nowego dyrektora szkoły. Czy możemy zadać Panu kilka pytań? Oczywiście, słucham. 1. Ile lat pracuje Pan w szkole? Trzynaście. 2. Jakich przedmiotów Pan uczy? Uczę matematyki. 3. Jakie szkoły Pan ukończył, by zostać nauczycielem? Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie i Akademię Pedagogiczną w Krakowie. 4. Czy będąc w naszym wieku, myślał Pan już o pracy w szkole? Nie. 5. Czy praca dyrektora szkoły jest łatwa czy trudna? To bardzo trudna praca. Wiąże się z licznymi obowiązkami, ale daje wiele satysfakcji. 6. Dlaczego wybrał Pan zawód nauczyciela? Podoba mi się kształtowanie młodego człowieka, jego charakteru i zarażanie matematyką, której jestem pasjonatem. 7. Dlaczego chciał Pan zostać dyrektorem szkoły? W pewnym momencie mojego życia poczułem potrzebę dalszego rozwijania się, a stanowisko dyrektora daje taką możliwość. 8. Czy lubi Pan swoją pracę? Tak, naturalnie.


9. Ile godzin dziennie spędza Pan w szkole? Osiem, dziewięć. 10.Z jakimi problemami spotyka się Pan będąc dyrektorem szkoły? Wiele problemów wiąże się z finansami oraz z ciągle zmieniającymi się przepisami. Przy pomocy pracowników szkoły oraz rodziców większość problemów jest rozwiązywanych na bieżąco. 11.Co sprawia Panu największą satysfakcję w pracy? Uśmiech na twarzach uczniów, zadowolenie nauczycieli i pracowników obsługi. 12.Czy rodzice uczniów pomagają w kierowaniu szkołą? Tak. Rada Rodziców działa bardzo prężnie i nasza współpraca układa się pomyślnie. 13.Co lubi Pan robić w wolnym czasie? Czytam książki, jeżdżę na rowerze, zwiedzam Polskę, szczególnie lubię wyjazdy w góry. 14.Czy lubi Pan zwierzęta? Tak. Zawsze miałem dużo zwierząt w domu. Jednak obecnie nie mamy żadnego pupila. 15.Jaka jest Pana ulubiona książka? „ Amazonka: Zagadka źródła królowej rzek” Jacka Pałkiewicza, twórczość Tony’ego Halika i Arkadego Fidlera. 16.Czy lubi Pan gotować? Gotują, jak muszę. 17.Ulubiona potrawa? Zupa pomidorowa i lazania. 18.Ulubiony aktor/aktorka? Daniel Olbryski, Mary Conrad. 19.Czy lubi Pan sport, jakie są Pana ulubione dyscypliny sportowe? Piłka nożna, siatkówka i skoki narciarskie. 20.Jakiej muzyki lubi Pan słuchać? Słucham muzyki poważnej. 21.Czy lubi Pan wakacje?


Uwielbiam. 22.Ulubiony kolor? Wszystkie kolory ziemi. 23.Co sprawia Panu największą radość? Uśmiech własnych dzieci. 24.Jakie są Pana marzenia? Chciałbym odbyć podróż dookoła świata. 25.Czy mógłby Pan powiedzieć nam coś o swojej rodzinie? Mam żonę, Katarzynę, jest nauczycielem języka polskiego, syna Franciszka, który ma siedem lat i chodzi do drugiej klasy oraz córkę, Marysię, która ma trzy latka. Wraz z żoną jestem rodzicem adopcyjnym afrykańskiej dziewczynki o imieniu Ortante. 26.Czy jest coś, co chciałaby Pani powiedzieć uczniom naszej szkoły? Cieszę się, że zostałem dyrektorem tej szkoły. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami wraz z nauczycielami i rodzicami uczniów sprawimy, że SP9 będzie najlepszą szkołą w mieście. Chciałbym, aby uczniowie byli dumni, że uczęszczają do szkoły imienia Mikołaja Kopernika. Mam nadzieją, że wielu z nich po latach będą z sentymentem wspominać cudowne lata dzieciństwa i wspaniały czas spędzony w naszej szkole. Dziękujemy za rozmowę.


100 LAT TEORII WZGLĘDNOŚCI !!!

Noblista i odkrywca teorii względności nie zapowiadał się na geniusza. Nie mówił do czwartego roku życia, przez co rodzice myśleli, że ich syn jest upośledzony umysłowo. Sztukę czytania opanował w wieku lat siedmiu. Na politechnikę w Zurychu dostał się za drugim razem z powodu niewystarczającego opanowania przedmiotów humanistycznych. Niemniej jednak szybko nadrobił straty. Sto lat temu Albert Einstein, skromny urzędnik berneńskiego biura patentowego, opublikował w „Annalen der Physik” pracę „O elektrodynamice ciał w ruchu”. Przyniosła mu ona niejaki rozgłos, ale dopiero czas pokazał, że stała się kamieniem milowym w rozwoju fizyki i zapoczątkowała wielką rewolucję, która na zawsze zmieniła nasze rozumienie przestrzeni i czasu, mikroświata cząstek elementarnych i Wszechświata jako całości. Ogólna teoria względności jest teorią trudną. Uczniowie poznają ją dopiero w szkole średniej, wykład teorii ogólnej prowadzi się zazwyczaj dopiero na czwartym roku uniwersyteckiej fizyki. Dlatego nie będziemy się tu rozpisywać o


fizyce. Zamiast tego proponujemy, byście poznali kilka aforyzmów Alberta Einsteina. 1. Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona. 2. Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie. 3. Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia. 4. Problemem naszego wieku nie jest bomba atomowa, lecz serce ludzkie. 5. Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana. 6. Jest tylko jedna droga, która wiedzie człowieka do prawdziwej doskonałości: twarda szkoła życia. 7. Najważniejsze, abyśmy nigdy nie przestali zadawać pytań. 8. Najpiękniejsze, co jest na świecie, to pogodne oblicze. A oto kilka zabawnych fotek z noblistą:


Święto Zmarłych w Meksyku Dzień Zmarłych = Día de los Muertos

Zaduszki (Día de los Fieles Difuntos), Wszystkich Świętych (Todos los Santos) W 2003 roku - obchody zostały proklamowane Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Święto wywodzi się z epoki prekolumbijskiej, tradycji o wieku szacowanym na 3000 lat. Jest obchodzone głównie w Meksyku i Ameryce Centralnej, lecz zakorzeniło się również w wielu miejscowościach w USA. Początki Dnia Zmarłych w Meksyku wywodzą się z tradycji ludów Ameryki Centralnej, takich jak Aztekowie, Majowie, Taraskowie, Nahua i Totonakowie.


Nagminnie wtedy kolekcjonowano tu czaszki jako trofea wojenne i wystawiano je na pokaz podczas rytuałów symbolizujących życie i śmierć.

Festiwal, z którego wywodzi się obecny Dzień Zmarłych, odbywał się podczas 9. miesiąca kalendarza słonecznego Xiuhpohualli Azteków – miesiąca zwanego Tlaxochimaco (narodziny kwiatów), wypadając na początek sierpnia, a trwał przez cały miesiąc. Festiwal był w gestii bogini Mictecacíhuatl, żony boga Mictlantecuhtli, Władcy Krainy Zmarłych, znanej jako "Królowa Śmierci" (obecnie związanej z wizją postaci "la Catrina". Obchody skupiały się, podobnie jak i dziś, na czci dzieci i drogich bliskich, którzy odeszli. Jednak kiedy przyjechali konkwistadorzy, chcieli narzucić katolicyzm. Zdołali jednak zmienić, aby święto zostało przeniesione na 1 i 2 listopada. Obecnie wiele osób wychowanych w tradycji Dnia Zmarłych zastąpiło obchody tego tradycyjnego święta na rzecz obchodów amerykańskiej wersji Halloween, obchodzonego 2 dni wcześniej, 31 października. Meksykańska tradycja Dnia Zmarłych jest pozbawiona elementu grozy, a nawet smutku, stanowiąc czas hucznych zabaw i biesiad dla wszystkich członków rodziny, w tym żywych i zmarłych. Rimas (rymowanki) – nazywane także "czaszkami", są to specyficzne wiersze, w których personifikacja śmierci szydzi sobie z charakterystycznych lub wyolbrzymionych cech ludzi obecnie żyjących. Przyjęło się żartować w ten sposób z ludzi u władzy, polityków, itd. Śmierć nabiera osobowość czy karykaturę danej żyjącej osoby i prawi rymowanki zza grobu (czyli już pośmiertnie).


Są również inne tradycje: Ludzkie czaszki - zrobione z cukru zdobione czekoladą czy szarłatem wyniosłym jadalnym z teqillą. Chleb zmarłych (pan de muerto) - jest słodkim ciastem, o przeróżnym kształcie, pokrytych lukrem. Kwiaty – zanoszą je ludzie zmarłym na groby musi tam być aksamitka zwana Kwiatem Zmarłych, chodowana jeszcze przez Azteków. Ołtarze ku czci zmarłych – Są robione w domach, jeśli zmarły nie ma grobu albo ma go daleko.

Magda Kiermaszek VIa


Harcerze w naszych murach

100 Gromada Zuchowa „Leśne Zwierzęta” powstała 6 października 2009r., jej drużynową jest hm. Jolanta Wysocka. Do gromady należy 25 dzieci z klas 1-3. 100 Drużyna Harcerska „Surykatki” działa od 1 stycznia 2014r., jej kadra to: pwd. Adam Pawłowski, druhna Magdalena Wieczorek. Do drużyny należy 28 osób z klas 4-6 oraz z gimnazjum (absolwenci naszej szkoły).

Obie drużyny wspierane są przez nauczycieli naszej szkoły: Elżbietę Rajnisz, Honoratę Korczyńską, Annę Lach, Joannę Król.


Na zbiórkach zuchy i harcerze m.in. bawią się, grają, śpiewają, robią place plastyczne, prowadzą przygotowane przez siebie zajęcia. W ciągu roku biorą udział w rozmaitych wydarzeniach, wyjściach, wyjazdach... Są to np. rajdy górskie, 3-dniowe biwaki, wyjścia na ściankę wspinaczkową i do muzeum, wyjazdy do parku linowego i do kina, reprezentowanie hufca w poczcie sztandarowym podczas uroczystości miejskich i państwowych, udział w biegach na orientację.

druhna Magdalena Wieczorek


Jak myślicie, kto wygra...?


Kopernik i humor


Gdzie się bezpiecznie bawić? Tarnowskie Góry wzbogaciły się o nowe place zabaw. Oj, będzie się gdzie bawić wiosną.

W naszym mieście jest coraz więcej bezpiecznych miejsc do zabawy. Mamy dla Was listę placów zabaw! 1. Osiedle Przyjaźń, niedaleko ulicy Domu Kultury Jubilat. 2. W Reptach przy Zespole Szkolno –Przedszkolnym nr 3 przy ul. Żeromskiego. 3. W Lasowicach przy ul. Andersa. 4. W Bobrownikach Śląskich przy ul. Skargi, niedaleko boiska miejscowego Górnika. 5. Podwórko Nivea na Bałkańskiej. Nowe place zabaw kosztowały w sumie około miliona złotych! Jeśli znacie ciekawe i bezpieczne miejsca do zabawy, zgłoście się do redakcji ze zdjęciami. Zapraszamy.


Polskie smoki Zabytkowe zakończenie rynny, czyli tzw. Rzygacz z katedry wrocławskiej Cykl: polskie smoki Smok Wrocławski Największe miasta w Polsce mogą się poszczycić swoimi smokami. Kraków ma Smoka Wawelskiego, Warszawa zaś swojego bazyliszka. Wrocławski smok był jednak największy ze wszystkich polskich smoków. Legenda głosi, że wzrostem przewyższał drzewa w lesie! Nazwano go Strachotą, od panicznego lęku, który wzbudzał w okolicznych mieszkańcach, którym porywał bydło, a czasem również córki. Las, który zamieszkiwał, nazwano od jego imienia Starachowickim. Był to cudowny, stary las, który zresztą istnieje do dziś, chociaż mocno przetrzebiony w trakcie późniejszej rozbudowy osady a dziś osiedla Wrocławia — Strachocina. W jego głębi biło cudowne źródełko jasnej wody, dające każdemu, kto ją wypił, nadludzką siłę. Cóż z tego, skoro okoliczni mieszkańcy bali się nawet zbliżyć do lasu! Pewnego dnia zawitał w te strony młody, niezbyt może rozgarnięty, ale żądny przygód chłopiec o imieniu Konrad. Usłyszawszy o smoku zapragnął się z nim zmierzyć i żwawo ruszył w las. „Oj, głupi, głupi” mówili wieśniacy, którzy nie spodziewali się go więcej zobaczyć. Szedł długo, aż bardzo


zmęczony trafił na małe źródełko. Dziwnym trafem było to właśnie zaczarowane źródełko, którego woda dawała nadludzką moc. Konrad usiadł przy nim, ugasił pragnienie, wyciągnął pajdę chleba ze słoniną, która dali mu na drogę mieszkańcy osady i zaczął ją jeść. Apetyczny zapach szybko zwabił smoka, który rzucił się na chłopca. Walka trwała długo, jednak w końcu ciężko ranna poczwara dała za wygraną i uciekła głęboko w las. Od tej pory bała się zbliżyć do ludzkich domostw, żeby swym zwyczajem porwać bydło, a że była coraz bardziej głodna, w końcu nażarła się trujących grzybów i zdechła. Jej trupa wciągnęło bagno. Konrad wrócił zwycięsko do wsi, gdzie okrzyknięto go bohaterem. Szybko zrobił karierę na dworze Księcia Śląskiego Bolesława Rogatki, który pasował go na rycerza i obdarzył uratowana osadą strachocińską. Konrad, znany odtąd jako Konrad "Draco" Strachota, wybudował tam posiadłość, dożył późnej starości i dochował się czterech pięknych córek i dzielnego syna, którzy odziedziczyli po nim posiadłość, las i osadę około roku 1325. Jeden z potomków Konrada, Henryk Strachota "de Silva" (z Lasu), był jednym z najsłynniejszych śląskich rycerzy, ale to już inna historia.


Przysłowia na jesień i zimę Przysłowia na jesień

1. Wrzesień rozpoczyna jesień. 2. Gdy jesień bez deszczu będzie, w zimie wiatrów pełno wszędzie. 3. Gdy jesień zamglona, zima zaśnieżona. 4. Im głębiej jesienią grzebią się robaki, tym bardziej zima da się we znaki. 5. Jeśli w dniu Jacka nie pada, suchą jesień zapowiada. 6. Na Wniebowzięcie słota, w jesieni dużo błota. 7. Gdy we wrześniu tłuste ptaki, zimą mróz nie lada jaki. 8. W listopadzie goło w sadzie. 9. Gdy w końcu października łagodna pogoda, to lutemu mrozów doda. 10.Deszcz w połowie listopada tęgi mróz w styczniu zapowiada. Przysłowia na zimę 1. Choćby i najtęższa zima-tylko do wiosny trzyma. 2. Św. Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie. 3. Kto w zimie próżnuje, ten drugi rok w klasie przezimuje. 4. Dopiero zimą można odróżnić biednych od bogatych. 5. Zima bez śniegu – lato bez chleba. 6. Jaka pogoda listopadowa, taka i marcowa. 7. Jeśli w grudniu często dmuch, to w marcu wciąż plucha. 8. Grudzień jaki, czerwiec taki. 9. Jeśli pszczoła w styczniu z ula wylatuje, rzadko pomyślny rok nam obiecuje. 10. Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały.


Recenzja PewDiePie: Legend of the Brofist Dwuwymiarowa platformówka, w której kierujemy słynnym YouTuberem Feliksem Arvid Ulf Kjellbergiem, szerzej znanym jako PewDiePie. Podczas zabawy przemierzamy zróżnicowane lokacje, skaczemy po platformach i walczymy z szeregiem przeciwników. Rozgrywka w PewDiePie: Legend of the Brofist na platformę Android nie wyróżnia się niczym szczególnym od innych tego typu projektów. A ja mam zamiar Was przekonać, że warto pobawić się w tę zręcznościówkę. Gracze przemierzają kolejne krainy, skacząc po platformach, pokonując przeszkody oraz walcząc z napotkanymi przeciwnikami (m.in. z wilkami i iluminatami, a także potężnymi bossami). Czasami zdarzają się jednak zaskakujące sytuacje, w których możemy np. zasiąść za sterami samolotu, a poza tym dodatkową atrakcją są zróżnicowane lokacje. Jednak tym, co szczególnie przykuwa uwagę, jest obsada postaci. W PewDiePie: Legend of the Brofist kierujemy bowiem słynnym YouTuberem Feliksem Arvid Ulf Kjellbergiem, szerzej znanym jako PewDiePie. Polecam wszystkim i życzę miłej zabawy. Piotrek Myśliwski


Horoskop szkolny - czyli jakim jesteś uczniem/uczennicą Jakim jesteś uczniem, jaką uczennicą? Czy lubisz szkołę, czy lubią cię koledzy i nauczyciele? Jakie są Twoje ulubione przedmioty, czy szybko się uczysz i czy masz szanse zostać szkolną gwiazdą? Dowiedz się jak Twój znak zodiaku wpływa na Twoje szkolne sukcesy i porażki, poznaj swój horoskop dla uczniów.

Baran 21 III - 20 IV Klasowy rozrabiaka, ciekawski łobuziak, lubi szkołę, zrobi wszystko, żeby się w niej nie nudzić. Barany powinny popracować nad koncentracją, wykazywać więcej samokontroli i zdyscyplinowania, a wtedy dobre oceny i sukcesy przyjdą same. Ulubione przedmioty: języki obce, matematyka, fizyka, informatyka, wf.


Byk 21 IV - 21 V W szkole spokojny i cichy, pilny i sumienny, ale bez przesady - nie lubi robić więcej niż musi. Byki powinny starać się bardziej rozwijać swoje zainteresowania, wkładać w naukę więcej pasji. Więcej odwagi w klasie również się przyda. Ulubione przedmioty: matematyka, biologia, geografia, plastyka, muzyka.

Bliźnięta 22 V - 20 VI Klasowy gaduła, każdego rozbawi, wyczyta każdą ciekawostkę, wszędzie go pełno. Bliźnięta powinny popracować nad koncentracją, pracować systematycznie, solidniej się przykładać do nauki i lepiej wykorzystywać wrodzone zdolności. Ulubione przedmioty: języki obce, polski, historia, chemia, informatyka.

Rak 21 VI - 22 VII Pilny i obowiązkowy, szybko się uczy, spokojny, wzorowy uczeń, lubią go nauczyciele. Raki powinny być bardziej wytrwałe w nauce, nie rozpraszać się uciekając w świat marzeń, konsekwentnie i systematycznie zdobywać wiedzę. Ulubione przedmioty: matematyka, fizyka, geografia, plastyka.

Lew 23 VII - 22 VIII Zdolny i ambitny, zawsze chce być pierwszy, chciałby rządzić w klasie, uwielbia zwracać na siebie uwagę. Lwy nie powinny przesadzać ze swoimi ambicjami, z większym dystansem powinny podchodzić do siebie i swoich ewentualnych porażek czy niepowodzeń. Troszkę więcej skromności też nie zaszkodzi. Ulubione przedmioty: język polski, historia, matematyka, wf.


Panna 23 VIII - 22 IX Nie przepada za szkołą, samotnik, uczy się sumiennie, ale nie dla stopni i wyróżnień, wybiera sobie ulubione przedmioty. Panny powinny starać się wykorzystywać swoje talenty, walcząc z nieśmiałością. Czasem w zdobyciu sukcesu przeszkadza im nadmierna drobiazgowość, nie warto przywiązywać takiej wagi do szczegółów. Ulubione przedmioty: informatyka, biologia, matematyka, plastyka.

Waga 23 IX - 23 X Sympatyczna i towarzyska, mądra i zdolna, łatwo osiąga w szkole sukcesy, ma wielu kolegów, lubią ją nauczyciele. Wagi powinny starać się być bardziej elastyczne, nie upierać się bez sensu przy swoim. Zapał i energię powinny przeznaczyć na zdobywanie wiedzy, rozwijanie swoich licznych talentów. Ulubione przedmioty: języki obce, literatura, historia, matematyka.

Skorpion 24 X - 21 XI Żarliwy i namiętny, w szkole do nauki podchodzi z pasją, wszystko go interesuje, lubi, gdy wkoło coś się dzieje. Skorpiony bywają zbyt krytyczne wobec siebie, zbyt łatwo się zniechęcają gdy spotyka je niepowodzenie. Potrzebują więcej wiary w siebie i więcej konsekwencji w działaniu, a mniej emocji. Ulubione przedmioty: matematyka, fizyka, język polski, języki obce, informatyka.

Strzelec 22 XI - 21 XII Bardzo zdolny, bystry, gadatliwy, umie dyskutować, przekonywać, do szkoły chodzi z chęcią, lubi konkursy i olimpiady, często je wygrywa. Strzelce powinny bardziej koncentrować się na tym co robią, działać konsekwentnie, uczyć się systematycznie, nie odkładać wszystkiego na później. Ulubione przedmioty: geografia, religioznawstwo, język polski.


Koziorożec 22 XII - 19 I Pracowity, dokładny i pilny, bardzo odpowiedzialny i rozsądny, a do tego wyjątkowo zdolny prawdziwy wzór, chociaż za szkołą nie przepada. Koziorożcom przyda się więcej wiary w siebie, więcej przebojowości. Ich wrodzony takt i dobre wychowanie sprawiają, że nie potrafią sobie radzić w sytuacjach konfliktowych, nie potrafią za wszelką cenę dążyć do sukcesu. Ulubione przedmioty: matematyka, informatyka, geografia, fizyka.

Wodnik 20 I - 18 II Oryginalny i pomysłowy, wszystkich w szkole zna, lubi dyskutować i popisywać się wiedzą, nauka to dla niego przyjemność. Wodniki są konsekwentne w działaniu, łatwo zdają egzaminy. Powinny więcej pracować nad koncentracją, unikać popisywania się i udziwniania wszystkiego co robią, tylko po to by było oryginalnie. Ulubione przedmioty: język polski, historia, geografia, informatyka.

Ryby 19 II - 20 III Zdolne i pracowite, spokojne, bystre, lubiane przez kolegów, w szkole osiągają sukcesy, są uzdolnione artystycznie. Ryby powinny być bardziej konsekwentne i wytrwałe, nie zniechęcać się za szybko. Świat marzeń powinny zastąpić trzeźwym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Ulubione przedmioty: historia, literatura, religioznawstwo, muzyka, biologia.


Tw贸rcze Koperniki


Zabawy dla ciekawskich

Coś dla lubiących matematykę…

Kolorowanka…


Miłej zabawy życzy zespół redakcyjny gazetki szkolnej: Piotr Karski VIa Magdalena Kiermaszek VIa Piotr Myśliwski VIa Olaf Błaszczyk VIa Mateusz Kułacz VI a Artur Adach - nauczyciel Tomasz Mikołajczyk - nauczyciel


Nie bądź hejterem! Słownik języka polskiego wyjaśnia, że pochodzące z angielskiego "hate" oznacza „nienawiść”. Często pojawiające się w sieci słowo odnosi się do negatywnych komentarzy w internetowych serwisach i forach. Hejter to zazdrośnik, który nie potrafi cieszyć się sukcesem kogoś innego, dlatego próbuje wytknąć w nim wszystkie możliwe wady. Hejter jest anonimowy, ukrywa się pod Nickiem, dogryzając wszystkim, najczęściej ludziom popularnym. Swoimi postami zaśmieca sieć. Wiecznie niezadowolony czerpie przyjemność z nienawidzenia wszystkich i wszystkiego. Co mówi prawo? Musimy pamiętać, że w sieci nie pozostajemy anonimowi, a współczesna technika pozwala ustalić autora niecenzuralnego czy obraźliwego komentarza praktycznie z dnia na dzień. Przekraczając granice dozwolonej krytyki, należy liczyć się z tym, że osoba poszkodowana skieruje przeciwko nam oskarżenie. Pokrzywdzony może też domagać się rekompensaty pieniężnej. Wady hejtowania:       

Krzywdzisz innych Piszesz kłamstwa Jeśli odkryją, kim jesteś, będą cię ścigać i karać Nikt Cię nie będzie lubił Stracisz znajomych i przyjaciół Zła opinia będzie szła za tobą jak zły cień Twoja Samotność będzie się pogłębiać

Mało? Powodów jest znacznie więcej. Nie bądź frajerem, nie bądź hejterem! Skrzywdzić człowieka jest łatwo, naprawić błędy jest znacznie trudniej.

Profile for Tomasz Mikołajczyk

Obłok Kopernika #1  

Pierwszy numer gazetki szkolnej uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach

Obłok Kopernika #1  

Pierwszy numer gazetki szkolnej uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach

Profile for sp9tg
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded