Page 1

Dziś w numerze:  Życie szkoły  Harcerstwo  W to warto zagrać  Tajemnice przyrody  Muzyka


Po wakacjach wróciliśmy do szkoły rozleniwieni, pełni wspomnieo, energii i dobrego humoru!

Wszyscy wiemy, jak ważna jest samorządnośd, więc w pierwszych dniach września społecznośd szkolna wybrała swoich przedstawicieli.

Naszymi przedstawicielami stali się:  Mateusz Pietrzak,  Magda Gwadera,  Ola Korniejenko.

Zaprezentowali się oni i opowiedzieli o pomysłach na nowy rok szkolny, a my z uwagą wysłuchaliśmy propozycji kandydatów poszczególnych klas.

Uczniowie obdarzyli zaufaniem także nauczycieli. Opiekunami samorządu zostały:  P. Barbara Graczykowska,  P. Elżbieta Dziedzic Magda Chocianowska kl. VI b


Na początku września braliśmy udział w ,,SPRZĄTANIU ŚWIATA’’.

Klasy wraz z wychowawcami wyszły na spacer wokół szkoły, podczas którego zbierały znalezione śmieci. Zrobiliśmy coś pożytecznego, a zarazem ciekawego, ponieważ zwykła czynność okazała się świetną zabawą.

Dzięki nam świat stał się czystszy!

Magda Gwadera kl. VI a


Nabór 20.09.2012r. odbyła się harcerska akcja Nabór.

Tego dnia Szczep im. „Dywizjonu 303” zorganizował zabawy dotyczące Szarych Szeregów. Celem akcji było przybliżenie nam życia w czasach II wojny światowej. Zadaniem uczniów stało się między innymi przeniesienie rannych na noszach oraz odbicie paczki z rąk gestapowca. Wszyscy wczuli się w klimat gry i należycie wykonywali polecenia punktowych*. * punktowy- osoba stojąca na punkcie.

Zbiórka ponaborowa odbyła się w tej samej atmosferze. Na spotkanie przyszło mnóstwo dziewczyn i chłopców.

Aleksandra Korniejenko VI b i Marta Przybył VI b


(W HARCÓWCE)

Oto kilka harcerskich instrukcji, jak zrobid bardzo pożyteczną rzecz 

Instrukcja nr 1  Weź żerdź.  Obieraj ją z kory finką, dopóki nie zobaczysz białego drzewa.  Na górze w odległości 0,5 m od czubka, a na dole w odległości 3 m wbij gwóźdź. Instrukcja dla „patałachów”* nr 2  W ziemi wykop (lub wywierd) dziurę o głębokości 2 m. Pod namiot musi wejśd 10 osób  Na gwoździach zawieś sznurek.  Podaj im 3 maszty (tyczki  Z pomocą wszystkich w podobozie podtrzymujące). podnieś maszt i wstaw go do  Gdy postawią namiot, weź zapałki przygotowanego dołu. (krótsze maszty) i umieśd je w odpowiednich miejscach.  Powkładaj zapałki w kółka na koocu sznurków i powbijaj w ziemię.  Namiot powinien stad prosto, jeśli tak nie jest, zacznij wszystko od początku Patałachy-tak druh Andrzej (Czarne Stopy) nazywał chłopców, którzy mylili się w zadaniach Marta Przybył VI b


Gra opowiada o wspomnieniach Amerykanina Desmonda Milesa. Jak się później okazuje, jest on potomkiem Assasynów. Assasyni to elitarna, specjalnie wyszkolona grupa, której zadaniem jest obrona ludzi . Ezio, młody szlachcic, staje się jednym z Assasynów po śmierci ojca Giovaniego oraz dwóch braci (Frederico i Peturicco). Jego głównymi celami są ludzie, którzy przyczynili się do śmierci członków rodziny (między innymi Hiszpana-Rodrigo Borgia). Wrogowie wciąż polują na Auditorów, więc Ezio decyduje się zabrać matkę i siostrę do Montergionii do swojego wuja-Mario. Gra ma bardzo dobrą grafikę i nieduże wymagania systemowe. Wydano ją zarówno na peceta, jak i na Xbox 360 oraz PS3 i PSP (Assasin’s creed Bloodlines) Iphone i Nintendo DS (Altair’s Chronicles ). Jest ona podzielona na 4 części:     

Assasin’s creed I Assasin’s creed II Assasin’s creed Brotherhood Assasin’s creed Revelations Assasin’s creed III ( premiera 23 listopada)

Artur Sobczak Vb Maksym Tosik IVb Informacje zostały zaczerpnięte z Wikipedii Link strony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Assassin%27s_Creed


Ara modra to gatunek ptaka z rodziny papugowatych. Jest on zagrożony wyginięciem i przypuszcza się, że od 2000 r. żaden osobnik nie żyje na wolności. Ocalało jedynie ok. 120 ptaków. Liczebność populacji spada, ponieważ papugi tracą swe naturalne siedliska wskutek wycinania lasu, dodatkowo polują na nie ludzie, chcąc zdobyć mięso bądź wzbogacić okazem tego pięknego ptaka prywatną kolekcję. Pierwotnie ara modra występowała we wschodniej Brazylii. Długość jej ciała to ok. 54 cm. Ma ciemnoniebieskie pióra, z jaśniejszą głową i szyją. Obecnie spotkać ją można w parach, niegdyś w małych stadkach. Jest bardzo ostrożna, zaniepokojona natychmiast wzlatuje w powietrze.

CIEKAWOSTKA Ara modra jest bardzo dobrym aktorem, ponieważ rok temu „występowała” w filmie pt.”RIO”. Opowiada on o udomowionej papudze, która wyrusza do Rio de Janeiro.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ara_modra

Magda Chocianowska kl. VI b


Muzyka towarzyszyła człowiekowi od samego początku. Kiedyś grano na muszlach i piszczałkach zrobionych z kości. Pierwszy utwór muzyczny powstał w IX wieku. Muzyka to sztuka piękna. Oto polskie taoce narodowe:     

KRAKOWIAK POLONEZ MAZUREK OBEREK KUJAWIAK

Naszym zdaniem tych piosenek warto posłuchad:    

This is love- Eva Simons , Gangnam style – PSY , Nieodporny rozum - Ewelina Lisowska , Pound the alarm – Nicki Minaj.

Informacje zaczernięto ze stron: http://www.eska.pl/,http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzyka

Laura Chodakowska kl.V b i Maria Janczewska kl.Vb Tytuł: „W 8 stron dookoła szkoły” Redaktorzy: Magda Gwadera VIa, Magda Chocianowska VI b, Aleksandra Korniejenko VI b ,Marta Przybył VIb , Laura Chodakowska Vb , Sonia Dałek Vb , Maria Janczewska kl. V b, Artur Sobczak Vb, Julia Płonka Vb, Maksymilian Tosik IVb Opiekunowie redakcji: Pani Ewa Mospinek i Pani Marzena Jaśkiewicz.

Gazetka 2012-10  
Gazetka 2012-10  

Październikowy numer gazetki szkolnej

Advertisement