Dwudziestka_kwiecien_2021

Page 1

DWUDZIESTKA Gazetka uczniowska Szkoły Podstawowej nr 20 Kwiecień 2020/2021

W numerze:  Wywiad z Hanią Kozdrą z klasy 8a.  Szkoła z perspektywy pierwszoklasistów.  Co się zmieniło w naszej szkole? 

Wielkanocne ciekawostki.

Tajemnice imion- stały cykl.

Wesołego Alleluja życzy redakcja gazetki wraz z opiekunem!


Wrodzony talentwywiad z Hanią Kozdrą z kl. 8a

Starsi uczniowie kojarzą Hanię ze szkolnych korytarzy. Ale niewiele osób wie, że jest ona utalentowana plastycznie i tworzy niezwykle piękne, barwne prace. Jej rysunki można podziwiać na ścianach budynku dla klas starszych. Aby przybliżyć wszystkim postać naszej młodej artystki przeprowadziliśmy z Hanią wywiad w ramach cyklu „Uzdolnieni uczniowie naszej szkoły”. Redakcja: Od ilu lat tworzysz? Hania: Rysuję całe życie, ale zaczęłam się tym bardziej interesować około cztery lata temu. Redakcja: Jaką technikę najbardziej lubisz?


Hania: Przeważnie rysuję kredkami, lecz staram się także rozwijać inne techniki. Redakcja: Ile czasu zajmuje ci narysowanie jednego obrazka? Hania: To zależy od wielkości i rodzaju pracy, ale przeważnie zajmuje mi to około 20 godzin. Redakcja: Jakie jest twoje największe osiągnięcie? Hania: Myślę, że moim największym osiągnięciem było, gdy moja praca znalazła się na billboardzie w Szczecinie. Redakcja: Który rysunek jest twoim ulubionym? Hania: Jak na razie moją ulubioną pracą jest jeszcze niedokończony portret Morgana Freemana. (praca obokw trakcie tworzenia)


Redakcja: Czy wiążesz przyszłość z twoją pasją? Hania: Na pewno jest to moje marzenie, ale nigdy nie wiadomo, jak potoczy się życie, dlatego też przykładam się do innych przedmiotów szkolnych. Redakcja: Czy możesz opowiedzieć jakąś zabawną historię w związku z twoim hobby? Hania: Jasne! Przydarzyła się ona rok temu, gdy jurorzy na jednym konkursie nie uwierzyli, że praca, którą zrobiłam, faktycznie była wykonana przeze mnie. Ostatecznie, mimo mojej wizyty na miejscu oraz rozmowy telefonicznej z dyrektorem, sędziowie nie wiedzieli, co zrobić i … przyznali mi tylko wyróżnienie.SZKOŁA Z PERSPEKTYWY PIERWSZOKLASISTY Nasi pierwszoklasiści we wrześniu musieli pożegnać się z zerówką, przedszkolem, a zderzyć się ze szkolną rzeczywistością. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak się czują w naszej szkole, czy im się podoba. Szczególnie, że początek ich szkolnej przygody nie przebiega zwyczajnie ze względu na pandemię, która utrudnia wszystkim uczniom życie. Porozmawialiśmy z trójką uczniów kl. 1a: Amelią Kieruczenko, Wiktorią Zbytniewską i Kamilem Nazzal. Redakcja: Dobrze się czujesz w pierwszej klasie? Czy lepiej byłoby zostać w przedszkolu?  Wiktoria: Jest mi dobrze w pierwszej klasie dlatego, że nie ma drzemek, uczymy się i ogólnie jest świetnie. Amelia: Wolę być w pierwszej klasie, bo w szkole bierzemy sobie własne jedzenie na przerwy, a w przedszkolu nie. I tam mieliśmy np. śniadanie. Niektórym ono nie smakowało, a teraz sama je wybieram, i chociaż wiem, że zjem z ochotą.


Dobrze też, że w szkole mamy bibliotekę i salę gimnastyczną. Poza tym mam tu więcej kolegów i koleżanek. Kamil: Ja wolę chodzić do szkoły, bo tu się więcej uczymy, bo mam matematykę i język polski.

Redakcja: Co Ci się najbardziej podoba w naszej szkole, a co najmniej?  Wiktoria: Najbardziej podobają mi się przyjaciele, zabawa i nauka. A najmniej, gdy jest jakaś fajna zabawa, a ktoś mnie odbiera ze szkoły. To wtedy jest bez sensu.


Amelia: Najbardziej mi się podoba, gdy wychodzimy na dwór lub idziemy na w-f. Najmniej lubię, kiedy ktoś przeszkadza mi podczas lekcji, np. rozmawia. Od tego może nawet głowa rozboleć. Nie podoba mi się też, gdy niektórzy piszczą i krzyczą na w-f. Kamil: Najbardziej mi się podoba to, że wychodzimy na dwór i możemy grać w piłkę na boisku. Najmniej mi się podoba, że drewniany most na placu zabaw się zawalił przez skaczące po nim dzieci. Ten plac zabaw jest teraz zamknięty, nawet na huśtawki nie można wejść. Trochę też nie podoba mi się łazienka chłopców.


Redakcja: Jaką lekcję lubisz najbardziej?   Wiktoria: Moja ulubiona lekcja to język polski, ponieważ lubię rozruszać rękę, pisać. Moje ulubione głoski to „sz” i „cz”, ponieważ ja mam szczurki domowe i te głoski kojarzą mi się z tym słowem. Amelia: Moja ulubiona lekcja to plastyka. Bardzo lubię rysować, lubię lepić z plasteliny i wykonywać prace na różne sposoby. Kamil: Lubię wszystkie lekcje, ale moją ulubioną jest matematyka. Lubię dodawać i odejmować, pisać cyfry. Moja ulubiona cyfra to 7! Redakcja: Dziękujemy bardzo naszym młodszym koleżankom i kolegom. Mamy nadzieję, że dalej będą zadowoleni z tego, że są uczniami naszej szkoły. My jesteśmy! HUMOR Z ZESZYTU SZKOLNEGO


zMIany, zMIany, zMIany… czyli co tam słychać w naszej szkole… Uczniowie starszych klas po raz ostatni w szkole byli w październiku. Od tamtej pory minęło sporo czasu, który został wykorzystany na remonty budynku i wprowadzenie wielu zmian. Dzięki naszej gazetce dowiecie się, jak teraz wygląda nasza szkoła. Użyjcie wyobraźni i przenieście się z nami na szkolne korytarze! Od samego wejścia wita nas nowa podłoga. To już koniec zabawy i skakania po czarno-białych kwadratach, teraz będziemy spacerować po miękkiej, niebiesko-szarej podłodze. Parterowa część naprzeciwko głównego wejścia do szkoły została oddzielona szklanymi drzwiami. Jest to oddział wczesnoszkolny dla uczniów klas 0-3. Jest tam bardzo kolorowo za sprawą wielobarwnych szafek i dużych gier podłogowych. Ściany są ozdobione bajkowymi naklejkami, dzięki którym wszystkie dzieci jeszcze bardziej polubią szkołę .


SUPER!!!


Ale... zastanawiacie się pewnie, gdzie teraz znajduje się biblioteka? Została ona przeniesiona do piwnicy w starej części szkoły, do dawnej sali nr 9. Każdy uczeń będzie mógł tam również skorzystać z nowych komputerów. Ściany zostały ozdobione starymi zdjęciami Szczecina, książkami i gazetkami informacyjnymi. To nie koniec zmian! Piwnica stała się miejscem nie tylko rozwoju intelektualnego, ale także fizycznego. Od teraz nasza szkoła posiada siłownię, z której będziemy korzystać na lekcjach wychowania fizycznego. Znajdziemy tam rowerki, bieżnie i inne sportowe sprzęty.


Z wychowaniem fizycznym związana jest jeszcze jedna zmiana. Jeśli mieszkacie blisko szkoły i chodzicie na spacery, być może już ją zauważyliście. Po powrocie będziemy korzystać z nowych szatni, które zostały dostawione naprzeciwko stołówki. Została też odmalowana sala gimnastyczna, tym samym kończąc długotrwały remont. Zmiana, której nie zauważycie, ale wpłynie na wasz pobyt w szkole to nowy okap w stołówce. Jesteście zaskoczeni? Po powrocie do szkoły nie przecierajcie oczu ze zdziwienia, tak teraz wygląda nasza szkoła! I choć trochę będziemy tęsknić za skakaniem po kafelkach, to bardzo się cieszymy z rozwoju zaplecza sportowego i działań wprowadzonych dla większego komfortu i bezpieczeństwa klas młodszych.


Krótki wywiad z Martyną Kułagą z klasy 7c o wielkanocnych tradycjach w Norwegii: Red.: Czy w Norwegii obchodzi się Wielkanoc? Martyna: Tak, jak najbardziej, obchodzi się to święto. Red.: Czy norweskie tradycje wielkanocne różnią się bardzo od polskich? Martyna: Tak, bardzo się różnią, np. nie maluje się pisanek, nie je się wielkanocnego śniadania oraz nie chodzi się do kościoła. Red.: Co wobec tego robi się w czasie tego święta w Norwegii? Martyna: Czyta się bardzo dużo kryminałów. Wiem, że to dziwne, ale zwyczaj ten utrzymuje się od 1923 roku.Wtedy w gazecie ukazał się wstrząsający artykuł o tym, że w czasie Wielkanocy pociąg do Bergen został napadnięty i obrabowany. Norwegowie wystraszyli się takiego przestępstwa. Szybko okazało się, że to była tylko promocja książki, ale zwyczaj „wielkanocnych kryminałów” pozostał. Po norwesku to påskekrim. Oprócz tego chodzi się w góry i podziwia przepiękne krajobrazy Norwegii.


Red.: Jaka z tych wszystkich tradycji jest twoją ulubioną? Martyna: Moją ulubioną tradycją jest Påsketur, czyli wyprawy wielkanocne, ponieważ uwielbiam przyrodę tego kraju.

źródło: https://pl.tripadvisor.com

Himmeltindan wysokość n.p.m.: 962 m


Ankieta Wielkanocna Symboli związanych z Wielkanocą jest kilka. Zapytaliśmy uczniów o to, który z nich jest dla nich najważniejszy. Oto wynik: Jajko- 20% Kurczak-18% Baranek-22% Zając-40% Jak widzicie- Zając wygrał!! :)

HUMOR: Przed świętami wielkanocnymi zajączek odwiedzając niedźwiedzia wręczył mu wielkanocną pisankę. Gdy misiek wziął ją w łapy, pisanka wybuchła i wybiła mu wszystkie zęby. Zajączek patrzy na niedźwiedzia i mówi: - Co tak się zdziwiłeś? Nigdy nie widziałeś kinderniespodzianki?


WIELKANOCNE POŁAMAŃCE. (językowe- powodzenia!) A teraz spróbujcie wymówić niektóre nazwy Wielkanocy: (nasz lider to język filipiński) j. niemiecki: Ostern j. angielski: Easter j. włoski: Pasqua j. hiszpański: Semana Santa j. holenderski: Pasen j. portugalski: Páscoa j. irlandzki: Cásca j. litewski: Velykos j. węgierski: Húsvét j. słoweński: Velika noč j. duński: PĂĄske j. francuski: Pâques j. turecki: Paskalya j. łaciński: Pascha j. rumuński: Paşti j. filipiński: Pasko ng Pagkabuhay źródło: https://pl.wiktionary.org


Wielkanoc na świecie – tradycje Zapraszam was wszystkich w ciekawą podróż po paru krajach europejskich. Poznajmy wielkanocne tradycje i zwyczaje. Zacznijmy od tego, co nam najbliższe – od Polski:) Tradycje wielkanocne w Polsce: Wielkanoc to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Wypada zazwyczaj pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Poprzedzona jest Wielkim Tygodniem. Niedziela Palmowa, nazywana kiedyś, „Kwietną” lub „Wierzbową” rozpoczyna Wielki Tydzień W tym dniu święcimy palmy, które wykonane są z gałązek wierzbowych, przyozdobione bukszpanem i suchymi kwiatkami. Dawniej poświęconą palmą „biło” się delikatnie domowników na szczęście. Pisanki są symbolem pomyślności i przebudzenia do życia. Niedziela Wielkanocna - zasiadamy wtedy z bliskimi do uroczystego śniadania, które rozpoczynamy składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Poniedziałek Wielkanocny zwany również lanym poniedziałkiem lub śmigusem-dyngusem wywodzi się z obrzędu słowiańskiego. Kiedyś był on obchodzony 21 marca, czyli pierwszego dnia wiosny.


Wielkanocne tradycje w innych krajach europejskich. Włochy - nie ma tam zwyczaju polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Najważniejszym elementem świąt jest obiad, podczas którego serwowana jest popularna baranina lub jagnięcina. Wielka Brytania - symbolem świąt jest zając. To pozostałość po polowaniach na te zwierzęta, które rozpoczynało dawniej okres świąteczny. Obecnie w wielu regionach kraju odbywają się różne konkursy - jak na przykład zawody w turlaniu ugotowanych na twardo jaj. Australia - popularne jest organizowanie w kościołach tradycyjnego śniadania wielkanocnego w gronie biednych i ubogich. W poniedziałek dzieci zbierają ukryte w ogrodzie słodycze - czekoladowe jaja i zajączki. Hiszpania - tradycją stało się organizowane procesji, które maszerują ulicami miasta. Niemcy – nie ma tam zwyczaju święcenia pokarmów i śmigusa-dyngusa. Popularne jest za to malowanie pisanek i święcenie palmy oraz poszukiwanie przez dzieci słodyczy od zajączka.


Prima aprilis Co oznacza? Prima aprilis to po łacinie po prostu pierwszy kwietnia! Skąd się wzięło to święto? Wedle jednej z teorii wzięło się z uroczystości Cerealiów obchodzonej 19 kwietnia, podczas której proszono boginię urodzaju Cererę o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień. Według innej pochodzi ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok. Ciekawe psikusy.  Sól zamiast cukru.  Babeczki z majonezem.  Przestawione zegary.  Przyklejona moneta do podłogi.  Ustawienie budzika na drugą w nocy.  Niespodziewany domofon. Źródła: podróże.pl, radiozet.pl


Zakątek filmowy Tym razem repertuar na „zajączkowy” poranek Dla starszych: „Stalowe magnolie” „Annie Hall” „Parada wielkanocna” „Głupi i głupszy” „Rodzina od zaraz”

Dla najmłodszych: „Pies, który uratował święta” „Zając Max ratuje Wielkanoc” „Hop” „Strażnicy marzeń” „Piotruś Królik” „Baranek Shaun – film” „Kurczak mały” „Wielkanocna przygoda Dory” „Yogi: Miś Wielkanocny” Odbiegamy trochę od świąt, ale miło się ogląda: „Ratatuj” „Naprzód” „Księżniczka i żaba” „Bociany” „Pan Peabody i Sherman”


Znaczenie imion Tym razem przedstawiamy znaczenia imion: Julia, Mateusz oraz Agata. Julia: jest to imię pochodzenia rzymskiego, oznacza: promienista, młoda. Julia jest pełna majestatu i wdzięku, ale potrafi być skryta oraz nieśmiała. Posiada dar przewidywania, nie robi wyrzutów oraz dużą wagę przywiązuje do przyjaźni. Często wyhamowuje swoje reakcje, aby nie pokazać po sobie emocji. Predyspozycje zawodowe: najlepiej czuje się w roli pani domu. Może też być dobrym prawnikiem, aktorką lub modelką. Powiedzonka: Julka przed samotnością nie odczuwa lęku, bo to dziewczyna pełna wdzięku. Julia zawsze jest wierna, cierpliwa i wytrwała. Chociaż w połowie z mgły jest, a tylko w połowie z ciała. Mateusz: jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa Mattania (dar Boży). Jest niezwykle odpowiedzialny, prawdomówny, dobroduszny oraz sprawiedliwy. Chętnie pomaga innym. Czasem bywa nadmiernie uparty, konserwatywny. Predyspozycje zawodowe: jego główną misją życiową jest niesienie pomocy, dlatego zrealizuje się w zawodach prawniczych i związanych ze sprawiedliwością. Powiedzonka: Przyszła kryska na Matyska. Na Mateusza słońce grzeje, po Mateuszu wiatr ciepło wywieje.


Agata: imię to pochodzi od greckiego słowa agathe (dobra, szlachetna, wspaniała, o wielkim sercu). Jest wybuchowa i nieustępliwa. Posiada jednak wielkie serce i ogromną wrażliwość na potrzeby bliźnich. Jest kreatywna i twórcza. Z reguły jest optymistycznie nastawiona do świata, posiada wyjątkowe poczucie humoru i ma mnóstwo zwariowanych pomysłów. Predyspozycje zawodowe: Agacie satysfakcję przynosi każde zajęcie pozwalające szybko osiągnąć sukces. Najlepiej sprawdzi się jako przedsiębiorca bądź niezależny specjalista. Powiedzonka: Gdzie święta Jagata, bezpieczna tam chata. Ubogo żyje dość Agata, za to jej przeszłość jest bogata!

Źródło: Wielka Księga Imion


Los Ziemi jest w naszych rękach!!! Życie w bardziej świadomy sposób, z poszanowaniem otaczającej przyrody, nabiera coraz większego znaczenia. Zauważamy negatywne skutki oddziaływania człowieka na planetę. Staramy się więc zachowywać bardziej ekologiczną postawę i co rusz wprowadzamy nowe sposoby na funkcjonowanie w zgodzie z naturą. Zacznijmy od swoich domów! Jak to zrobić? Czy poza segregacją śmieci możemy stosować inne ekologiczne sposoby ochrony środowiska? Spróbujmy: – wybierzmy torby wielorazowego użytku, – pijmy wodę filtrowaną z kranów zamiast z plastikowych butelek, – nie korzystajmy z plastikowych słomek. Zastąpmy je papierowymi albo pijmy prosto z kubka, – bierzmy szybkie prysznice, dzięki temu ograniczymy w prosty sposób zużywanie wody, – zamiast ręcznika papierowego korzystajmy ze ściereczek kuchennych, – podczas wybierania posiłku zwracajmy uwagę na datę ważności; dzięki temu ograniczymy wyrzucanie przeterminowanej żywności, – zawartość rzeczy w tubkach wyciskajmy do ,,ostatniej kropli”, – niezdatne do noszenia ubrania sprzedajmy, oddajmy lub przeróbmy na ścierki. Jeżeli każdy stosowałby się do kilku prostych zasad, przyroda miałaby szansę na przetrwanie!


ZESPÓŁ REDAKCYJNY Kinga Kutera Sara Nazzal Natalia Pękalska Victoria Rice Alicja Rożuk Barbara Strzelczyk Maja Wawrowska Julia Wróbel oraz opiekun p. Sylwia Zubelewicz

KONTAKT:

igazetkasp20@gmail.com