Page 1

GRODZISKA DWÓJECZKA

by Therese Harry

Drodzy czytelnicy! W tym numerze m.in: pomysły na gwiazdkowe prezenty zimowy zawrót modowy nasi milusińscy kącik humoru

Kolejny numer "Grodziskiej Dwójeczki" przed Wami. A w nim przygotowujemy się do świat. Mamy nadzieje, że świąteczna atmosfera udzieli się również Wam!

Zapraszamy do lektury!


z życia szkoły

Konkurs Rzeczpospolita na drodze do wolności 07 listopada 2019 r. w SP nr 1 w Grodzisku Wlkp. odbył się konkurs RP na drodze do wolności. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych w gminie Grodzisk Wlkp. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII b: Weronika Ptaszyńska, Julia Stasik i Kamil Rataj, którzy drużynowo zajęli III miejsce.

Szkoła do Hymnu! Z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SP2 odbył się apel poświęcony tej tematyce. Przygotowała go klasa 7 A wraz z wychowawcą panem Bartoszem Humerskim. O godzinie 11:10 wszyscy uczniowie szkoły zgromadzili się przed budynkiem, aby odśpiewać wspólnie hymn narodowy.

“Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” W czwartek, 14 listopada, na boiskach przy ul. Chopina odbył się turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii U 12 – rocznik 2008/2009. Drużyna naszej szkoły zremisowała trzy spotkania i jedno przegrała i w ogólnej klasyfikacji zajęła IV miejsce. Następnego dnia na boiska wybiegli chłopcy z roczników 2010/2011, kategoria U 10. Młodsi koledzy wygrali jedno spotkanie, dwa zremisowali i jedno przegrali co pozwoliło zająć III miejsce.

Konkurs o Miano Mistrza Ortografii Dnia 13 listopada 2019 roku odbył się w naszej szkole Konkurs o Miano Mistrza Ortografii. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas VI, VII,VIII. Najlepiej z zadaniami poradzili sobie: I miejsce Kamil Rataj z klasy 8B, II miejsce Zosia Balcerek z klasy 8B, III miejsce Nikola Idziak z klasy 7 A.


z życia szkoły

Festiwal Zawodów 20 listopada 2019 r. nasi uczniowie klas VIII brali czynny udział w siódmej edycji Festiwalu Zawodów, który został zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych w Grodzisku Wlkp. To wydarzenie stworzyło możliwość realnego kontaktu pomiędzy pracodawcami z okolicy, instytucjami, a młodymi ludźmi, którzy będą podejmować swoją życiową decyzję związaną z dalszym kierunkiem kształcenia.

Wyróżnienie dla uczennicy SP2 w VIII Powiatowym Konkursie Ortograficznym. Dnia 26.11.2019 roku w Zespole Szkół Technicznych w Grodzisku Wlkp. odbył się VIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny, w którym udział wzięło dwoje uczniów z SP2. Jego uczestnicy zmierzyli się z testem trudnym pod względem ortografii i interpunkcji, który musieli poprawnie i bezbłędnie napisać. Zadanie nie należało do łatwych, ale sprawdziła się w nim nasza uczennica z klasy VII A Nikola Idziak, która zdobyła w nim wyróżnienie.

Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej 26 listopada w Grodziskiej Hali Sportowej odbyły się Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej w dwóch kategoriach: Igrzyska Dzieci (rocznik 2007 i młodsi) oraz Igrzyska Młodzieży Szkolnej (rocznik 20052006). Naszą szkołę reprezentowały drużyny w obu kategoriach. Chłopcy młodsi zaprezentowali się znakomicie. Wygrali wszystkie swoje mecze, zajęli I miejsce i będą reprezentować naszą gminę w Mistrzostwach Powiatu.


tradycje świąteczne w innych krajach Czechy:   W Wigilię Czesi odwiedzają groby swoich bliskich, ozdabiają je wieńcami, kwiatami i gwiazdami betlejemskimi, Najważniejszą potrawą wigilijną jest karp podawany z sałatką ziemniaczaną,   Na deser podaje się kruche ciasteczka (vánoční cukroví),pieczone osobiście.   Kolumbia:  Początkiem obchodów Świąt Bożego Narodzenia uznaje się 8 grudnia, czyli Święto Niepokalanego Poczęcia NMP. Od tego dnia rozpoczyna się przystrajanie ulic,  które stają coraz bardziej kolorowe, W Kolumbii nie ma zwyczaju obdarowywania dzieci upominkami z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Ozdabiane są tam różnego rodzaju krzewy zamiast choinki. Francja:    W Wigilię dzieci zostawiają swe buty przy kominku, wierząc, że Mikołaj (Père Noël) wypełni je prezentami, We Francji choinka zdobi mieszkanie tylko jeden dzień. Tradycją jest wypiekanie trzynastu chlebów symbolizujących dwunastu apostołów i Jezusa.   Grecja:     Ważna potrawą dla Greków jest christopsomo, czyli chleb Chrystusa: duży, okrągły chleb z orzechami, z odciskiem drewnianej pieczęci z symbolem religijnym, Tradycyjne świąteczne potrawy to również pieczone jagnię, pieczony prosiak lub indyk nadziewany kasztanami i ryżem, Grecką tradycją jest stawianie zamiast choinki przystrojonego świątecznie modelu żaglowca. Irlandia:     Tradycją jest przygotowywanie świątecznych wypieków, puddingu oraz mięsa zapiekanego w cieście - mince pie. Obyczajem jest również organizowanie szopki budowanej z czarnego torfu. W Wigilię dzieci zostawiają skarpetki lub poszewki poduszek, w nadziei, że rano znajdą w nich prezenty.


MIKOŁAJKOWE GADŻETY

1. BAŁWANKOWE KLAMERKI Potrzebujesz: -

drewniane klamerki białą farbę pędzelek do farb czarny marker sznureczek albo drucik z puszkiem (dowolnego koloru ) mały pomarańczowy pomponik

Sposób wykonania : Weź drewnianą klamerkę i pomaluj ją białą farbką, zaczekaj aż wyschnie. Gdy klamerka jest już sucha, namaluj oczy oraz uśmiech czarnym markerem . W środku oczek namaluj białą farbą małe białe kropeczki. Przyklej mały pomarańczowy pomponik jako nosek z marchewki Na koniec owiń sznureczkiem/drucikiem szyjkę bałwanka, żeby wyglądało jak szalik .

GOTOWE ! Masz piękną ozdobę, np. na choinkę! Autor: Oleczka


MIKOŁAJKOWE GADŻETY 2. ŚWIĄTECZNE PUDEŁKO NA PREZENTY

Potrzebujesz:

-pudełko po butach -wstążkę lub sznureczek -bibułę kolorową lub papier świąteczny -klej -nożyczki Sposób wykonania : Weź pudełko po butach. Owiń dolną część papierem świątecznym lub bibułą. Następnie obetnij wystającą bibułę lub papier świąteczny. Jeśli jesteś pewien, że twoje pudełko ma tak wyglądać, przyklej bibułę lub papier świąteczny. Tak samo postępuj z górną częścią. Górną część pudełka nałóż na dolną i owiń wstążką lub sznureczkiem. I GOTOWE!!!

3. ŚWIĄTECZNE KOSTKI LODU Potrzebujesz:

-kalendarz adwentowy (bez czekoladek):-) -wodę mineralną Sposób przygotowania: Okienka kalendarza adwentowego napełnij wodą mineralną. Włóż do zamrażalnika na 1-2 godziny. Po wyciągnięciu otrzymasz kształt „lodowego” okienka z kalendarza. Proste, prawda? Autor: Nati


Nasi milusińscy

ROZGWIAZDY

Rozgwiazdy to morskie stworzenia z typu szkarłupni. Mają różne rozmiary, kształty i kolory, są niezwykle dekoracyjne. Wierzch ciała rozgwiazdy jest pokryty kolcami, spód jest miękki i gładki.  Stworzenia te są wrażliwe na dotyk, temperaturę, światło i warunki panujące w wodzie. Mają najczęściej 5 ramion, choć są gatunki, które  mają ich 7, 15, 40, czy nawet 50.      Poruszają się po dnie za pomocą specjalnych nóżek umieszczonych na każdym ramieniu,  z prędkością zwykle 515 cm na minutę. Rozgwiazdy żyją w różnych klimatach, na głębokościach  od pół do 300 metrów. W Morzu Bałtyckim mieszkają rozgwiazdy czerwone. Trudno je czasem zauważyć, bo chowają się w szczelinach i zakamarkach skał. Rozgwiazdy są drapieżnikami. Żywią się ślimakami, małżami czy jeżowcami.   Jak to się dzieje? Te morskie stworzenia przysysają się do  muszli ofiar i siłą mięśni rozrywają ich muszle. Następnie rozkładają ciało swojej zdobyczy przy pomocy soków trawiennych i pożerają. Taki posiłek może trwać nawet do 10 godzin. Mimo, że rozgwiazdy są toksyczne, w niektórych częściach świata pewne ich gatunki są spożywane przez ludzi. Rozgwiazdy mogą rozmnażać się samodzielnie, bezpłciowo.  Dzielą się wówczas na kawałki, z których później wykształcają się kompletne, nowe osobniki. Długość ich życia wynosi zwykle kilka lat. Autor: Emka Issue 06


Nasi milusińscy

KONIK MORSKI

Jego ciało nie jest pokryte żadnymi łuskami. Pyszczek ma kształt rurkowaty oraz pozbawiony jest zębów, dlatego pławikoniki żywią się planktonem i skorupiakami, zasysając je wąskim pyszczkiem Oczy konika poruszają się niezależnie od siebie. Ogon pozbawiony jest płetwy ogonowej, jest ruchliwy i czepny. Jedyne płetwy jakie posiada to dwie płetwy piersiowe, ulokowane niedaleko tyłu głowy, i płetwę grzbietową, wykonującą do 35 ruchów na sekundę. Długość ciała waha się od 1,5 do 35 cm. Najmniejszym konikiem morskim jest Hippocampis pontohi osiągający do 1,7 cm długości. Samice koników morskich składają od 300 do 500 jaj do torby lęgowej na brzuchu swoich partnerów. To właśnie tatusiowie noszą młode w kieszeni na brzuchu! To się nazywa poświęcenie. Brawo dla super tatusiów. Jajeczka następnie rozwijają się między czerwcem a lipcem, młode wykluwają się na przełomie sierpnia i września i mniej więcej po roku osiągają dojrzałość. Koniki morskie składają jaja tylko raz w życiu i większość z nich wkrótce potem umiera.   Wiele gatunków z tego rodzaju jest zagrożonych wymarciem. Są często kupowane na prezenty lub hodowane w akwariach.

Autor: Wika

Issue 06


Nasi milusińscy

ORKI

Te biało-czarne „pandy” oceanów często mylone są z rybami, a tak naprawdę należą do gatunku ssaków i mają wiele wspólnego z człowiekiem. Orki występują na całej kuli ziemskiej w oceanach, również w morzach, m.in. Północnym i Śródziemnym, a także w niewoli. Orki w niewoli żyją krócej niż na wolności. W parkach rozrywki, ku uciesze turystów oraz zwiedzających, żyją tylko od 20 do 30 lat, podczas gdy na wolności od 50 do około 80 lat. Te ogromne ssaki uznawane są za jedne z bardziej inteligentnych zwierząt na świecie oraz są bardzo społeczne, żyją w stadach nawet do 40 osobników. Wykazują także wiele społecznych zachowań, np. witają się ze sobą pocierając pyski, polują razem, pomagając sobie nawzajem, lubią się bawić, potrafią być przyjacielskie, a nawet wredne. Niestety orki są zagrożone wyginięciem. Według danych Ośrodka Badań nad Wielorybami w ciągu ostatnich dwóch dekad 75 proc. nowonarodzonych zwierząt nie dożyło do okresu poniemowlęcego. Przyczyną jest brak zasobów żywności - orki głównie żywią się łososiami. Ze względu na liczne połowy, zwierzętom brakuje jedzenia. Do tego kłusownictwo, chęć zarobku oraz narastające zanieczyszczenie wód ziemi sprawia, że te fantastyczne zwierzęta mogą wyginąć. Prawdopodobnie w 2050 r. we wszystkich oceanach i morzach będzie więcej śmieci niż żyjących tam stworzeń morskich.

Issue 06


Uczeń gotuje W TYM NUMERZE: SZYBKO, ALE SMACZNIE!

FRYTKI Z BATATÓW

Składniki: 2 spore bataty 4 ząbki czosnku 1 łyżka suszonego rozmarynu 5 łyżek oliwy z oliwek 2 łyżki soku z cytryny sól do smaku

Przygotowanie: Bataty pokrój na frytki, czosnek drobno posiekaj, posyp bataty suszonym majerankiem i dokładnie wymieszaj. Dodaj oliwy z oliwek, soku z cytryny i sól do smaku. Piecz w 180 stopniach ok.15-20 min.


Uczeń gotuje W TYM NUMERZE: SZYBKO, ALE SMACZNIE

Piernik świąteczny Składniki: 2 jajka 1 szklanka cukru 0,5 kostki masła 0,5 szklanki miodu 1,5 łyżki kakao 0, 5 kg mąki 1,5 łyżeczki przyprawy do piernika 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej 0,5 szklanki kwaśnej śmietany bakalie polewa kakaowa kokos

Sposób wykonania: Jajka utrzeć z cukrem i z masłem. Dodać miód i kakao. Mąkę wymieszać z przyprawą do piernika i z sodą oczyszczoną. Dosypywać porcjami do utartej masy. Na końcu dodać kwaśną śmietanę. Wszystko dobrze wymieszać. Dodać bakalie. Ciasto wylać do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką formy keksowej o wymiarach 10 na 40 cm. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 1 godziny w temperaturze 170 °C. Po ostudzeniu polać polewą kakaową i posypać kokosem.


Kącik modowy ZIMA 2019

HITY TEGOROCZNEJ ZIMY TO: FUTRA PŁASZCZE


Kącik modowy ZI MA 2019

A DLA CENIĄCYCH WYGODĘ POLECAMY: BERETY SPODNIE Z WYSOKIM STANEM BLUZY Z KAPTUREM

ZACHĘCAMY DO TWORZENIA WŁASNYCH STYLIZACJI. NIEDŁUGO SYLWESTER!!!


HEHESZKI

Humor szkolny Szkodnik na lampce Wytnij z kartki jakiegoś dużego robaka, pomaluj go na czarno i przyklej po wewnętrznej stronie lampki nocnej. Mina domowników... bezcenna.

Co mówi bombka do bombki??? Chyba nas powieszą:-)

Po świętach Bożego Narodzenia do psychiatry przychodzi mały Jasio i mówi: - Panie doktorze, z moim tatą jest coś nie w porządku. Przed kilkoma dniami przebrał się za starego dziadka i twierdził, że nazywa się św. Mikołaj! Autor: Kajtek


Wesołych świąt

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia chcemy życzyć Wam, drodzy czytelnicy, aby wszystkie chwile spędzone w rodzinnym gronie były radosne i spokojne , a każdy dzień Nowego Roku był pełen szczęścia i nadziei. Zespół redakcyjny Grodziskiej Dwójeczki


Zespół redakcyjny to: Zosia Ambrozik Janek Brudło Martyna Filipiak Martyna Fórmaniak Martyna Gumna Marianna Kalemba Lena Kałek Ola Kotecka Natalia Kubiak Marysia Langowicz Emilia Maluśka Zuzia Matysiak Julia Menet Wiktor Mikołajczak Ola Soloch Agnieszka Szeszuła Liwia Szot Marta Trzciołek Wiktoria Wójcik Malwina Zadoń Martyna Paruzel

Opiekę redakcyjną sprawuje nad nami p. Paulina Szeszuła

Profile for Bartosz Ambrozik

Grodziska Dwójeczka 2  

2 numer szkolnej gazetki Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wlkp.

Grodziska Dwójeczka 2  

2 numer szkolnej gazetki Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wlkp.

Advertisement