__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

ГРЕТА ГАРБО І ВАЛЕНТИНА САНІНА: ПЕРЕРВАНА ДРУЖБА

Бренд «Валентино» (Valentino) в нас відомий всім модницям, але майже ніхто не знає про те, що в Америці 1930–1950-х рр. був не менш популярним і успішним бренд «Валентина»... Стор. 2

НАВІЩО ДОЯТЬ МИШЕЙ?

ЗРАДА? БУДЬТЕ ГОТОВІ!

Гадаємо, наші пізнання про молоко, вірніше, про тварин, які нам дають молоко, досить обмежені. Стор. 5

Як показує статистика, більше половини чоловіків зраджують своїх дружин і подруг. Стор. 3

Стор. 5

ІНТЕРВАЛЬНЕ ГОЛОДУВАННЯ ГАРЯЧА ПЛАНЕТА

Передплатний індекс 91536

№ 43 (773) 23.10.2019 ШАНОВНІ ЧИТАЧІ!

РОЗПОЧАЛАСЯ ПЕРЕДПЛАТА НА 2020 РІК

ДВОКОЛЬОРОВЕ ЯБЛУКО

72-річний Кен Морріш з англійського села біля Дувру виростив у своєму саду яблуко-мутант. Половина плоду червона, друга половина – зелена. Межа кольорів рівна. «Я вирощую яблука 45 років, але таке бачу вперше, – говорить Кен. – У мене всі яблуні сорту Голден Делішес. Їхні плоди яскраво-жовтого кольору. Вони ніколи не бувають червоні або зелені». Фахівці стверджують, що ймовірність появи такого фрукта – одна на мільйон. На забарвлення могло вплинути сонячне світло. Траплялося, що садівники прикріплювали до плодів наклейки, щоб отримати на яблуках картинку. Поверхня, на яку сонячне світло не потрапляло, була темнішою. «Я нічого не робив, – говорить Кен. – Хочу віддати яблуко вченим, щоб вивели новий сорт».

Оформити передплату на газету «Сучасне життя» можна в будь-якому поштовому відділенні зв'язку України

або у свого листоноші. Газета виходить щотижня.

Наш індекс в «Каталозі передплатних видань України на 2020 рік» 91536 Вартість передплати на місяць – 19,18 грн, на квартал (3 місяці) – 57,54 грн, на півроку – 115,08 грн. на рік – 230,16 грн.

Для читачів Донецької та Луганської областей індекс «Сучасного життя» 46872

БИТЕ СКЛО НА СНІДАНОК

П р о бу в а т и н а зуб бите скло – доля фокусників, а ось для Даярама Саху, адвоката з Індії, це повноцінний сніданок. Він уже й не пам’ятає точно, чому вперше вирішив поїсти битого скла, адже це сталося майже 45 років тому. В той момент чоловік відчув таке задоволення, що практично відразу став сильно залежний від незвичайної дієти. Зараз Даяраму 60 років, і він хоча й скоротив щоденне споживання скла, все одно щодня їсть його потроху. Адвокат стверджує, що особисто в нього немає проблем зі здоров’ям через скло (постраждали тільки зуби гурмана), але він закликає людей ні в якому разі не наслідувати його негативний приклад. На особистому житті чоловіка поїдання битого скла теж не позначилося. Він одружений, і хоча дружина відразу після весілля прийшла в жах, побачивши, що коїть її чоловік, з часом вона звикла до ексцентричності Даярама. До речі, за сонником Фрейда гострі скельця в такому невідповідному місці можуть ховати в собі небезпеку. Під час сну вищі сили попереджають сплячого про те, що він ризикує стати мимовільним учасником сварок, скандалів.

Вартість передплати за цим індексом на місяць – 17,34  грн, на квартал (3 місяці) – 52,02 грн, на півроку – 104,04 грн. на рік – 208,08 грн. З усіх питань, що виникають при оформленні передплати на нашу газету, звертатися за телефонами:

(095) 222–85–38

(096) 598–35–13 Дзвінки в мережі безкоштовні!

ШАНОВНІ ЧИТАЧІ!

Щоб отримувати нашу газету в грудня не забудьте передплатити «Сучасне життя» до 15 листопада 2019 року. Оформити передплату на газету «Сучасне життя» можна в будь-якому відділенні поштового зв’язку України або у свого листоноші. Газета виходить щотижня. Вартість передплати до кінця року – 16,71 грн. Крім цього, необхідно буде сплатити вартість приймання передплати. Якщо ви передплачуєте газету на місяць, ця сума становитиме 2,90 грн.

Наш індекс: 91536 у «Каталозі видань України на 2019 рік», стор. 81

З усіх питань, що виникають при оформленні передплати на нашу газету, звертатися за телефонами:

(095) 222–85–38 (096) 598–35–13 Дзвінки в мережі безкоштовні!

З ВІРОЮ В БОГА

ПЕРСОНА

ДЖЕННІФЕР ЛОУРЕНС: ДІВЧИНА З ГЛИБИНКИ

До двадцяти трьох років Дженніфер Лоуренс встигла отримати премію «Оскар» за кращу жіночу роль, знятися в трьох блокбастерах, стати обличчям Дому Діор і однією з найдорожчих актрис Голлівуду, але при цьому залишилася все тим же «простим» дівчиськом з американської глибинки.

А

ктриса Дженніфер Лоуренс лається як вантажник. Одягається як дівчина з глибокої провінції. Вечірні сукні носити не вміє – отримуючи премію Гільдії кіноакторів США за роль у фільмі «Мій хлопець – псих», примудрилася наступити на поділ власної сукні й постала перед усім світом у трусах. Зганьбилася на весь білий світ і на врученні «Оскара»: піднімаючись на сцену, вона знову наступила на поділ і впала до ніг Джека Ніколсона, який чекав на неї із заповітною фігуркою… А ще вона неправильно харчується. Застукана на поїданні чіпсів, гамбургерів та іншого фастфуду, який –о жах! – запиває пивом. «Я тут спробувала цей чарівний напій, – зізналася вона, – з тих, що належить пити порядним людям, – шпинатно-

морквяно-капустяний сік. Ну й гидота, скажу вам! Але якщо додати цукор, то ще нічого». Сказати про цукор у стурбованому здоров’ям Голлівуді – ганьба. Але Дженніфер на це наплювати: «Я краще на екрані виглядатиму кубушкою, ніж у справжньому житті – привидом». І на довершення до всього вона неполіткоректна. На зйомках фільму «Зимова кістка», за роль у якому вперше номінувалася на «Оскар», вона навчилася здирати шкіру з білок. «Заради РЕТА (організація «Люди за етичне ставлення до тварин») я могла б сказати, що під час зйомок жодна білка не постраждала. Але як, цікаво, я зобразила б цей процес? Та пішли вони!»  – Закінчення на стор. 2

Справжню сенсацію у світових наукових і інтелектуальних колах викликало відкриття вчених з британського Брістольського університет у, ко ли вони встановили, що сучасна людина народжується з вірою в Бога. «Ми встановили, що мислення дитини включає інтуїтивну віру в надприродне», – заявив професор Брюс Худ. Протягом століть найбільші світові теологи й філософи намагалися довести або спростувати існування Всевишнього. Однак звичайна логіка виявилася безсилою відповісти на дане запитання, що було оголошене сучасною наукою ірраціональним. Новітні дослідження показали, що без віри в Бога ні Homo sapiens, ні сучасне суспільство не могли б з’явитися на світ. На думку фахівців, на зорі людства ті групи людей, які вірили у Всевишнього, у справедливість і впорядкованість світобудови, створювали міцніші соціальні зв’язки й таким чином підвищували ступінь виживання. Саме вони заклали основи сучасної цивілізації і дали їй імпульс розвитку. Відповідно, племена і групи людей, позбавлені віри в Бога, розпадалися і зникали, не залишивши після себе слідів.


2 ЗАБУТІ ІМЕНА

ПЕРСОНА

ДЖЕННІФЕР ЛОУРЕНС: ДІВЧИНА З ГЛИБИНКИ

заявила вона в інтерв’ю, знаючи, що нападок на могутню РЕТА культурна громадськість не пробачає. Але їй чомусь усе пробачають. Мало того: поважний Дональд Сазерленд, який знімався з нею в «Голодних іграх», вважає, що Дженніфер Лоуренс підвладне все – від комедії і гротеску до високої трагедії. А з Робертом Де Ніро взагалі сталася кумедна історія, про яку розповіла сама Дженніфер: «Після закінчення зйомок у картині «Мій хлопець – псих» я сиділа у своєму трейлері й роздумувала, як би підійти до Де Ніро й попросити в нього автограф для батька. І все не наважувалася. Тут постукали у двері. Відчиняю – біля входу стоїть особиста помічниця Де Ніро й каже: «Вибачте, Роберт попросив мене взяти у вас автограф…» ПРО СІМ’Ю Батько, для якого Дженніфер усе-таки взяла автограф у Де Ніро, володів невеликою будівельною фірмою в Луїсвіллі, штат Кентуккі. Мати Дженніфер керувала там же літнім дитячим табором. Оскільки в батьківській родині протягом майже півстоліття народжувалися виключно хлопчики, а мама до Дженніфер виростила двох її старших братів, батьки й гадки не мали, що робити з дівчинкою, яка з’явилася 15 серпня 1990 року. І в дитячому садку її частенько ізолювали від інших дівчаток: ті хотіли гратися в ляльки, Дженніфер хотіла грати у футбол і хокей. «У школі мене вважали дурепою. Я все робила погано. Я взагалі нічого не вміла робити добре», – згадує Дженніфер, але чомусь без суму. У місцевій церкві ставили сценки на біблійні теми, і в одній із вистав Дженніфер отримала роль блудниці з Ніневії. Дев’ятирічна Лоуренс була настільки переконлива, що після вистави одна із сусідок зробила її матері «комплімент»:

«З вашої д і в ч и н к и вийшла чудова повія». А Дженніфер раділа. Вона зрозуміла, що нарешті в неї щось виходить поспр ав ж нь о м у добре. І вона почала зображати інших людей, предмети, комах… ЯК УСЕ ПОЧИНАЛОСЯ Їй було чотирнадцять, і вони з мамою поїхали на канікули в НьюЙорк, де сталося те, з чого часто починаються детективні фільми про те, як юних провінціалок заманюють привабливими пропозиціями, а потім відправляють на панель: на вулиці до них підійшов чоловік, який представився агентом рекламної фірми й запропонував мамі відвести доньку на перегляд. Мама спочатку не погоджувалася, потім усе-таки вирушила з Дженніфер за вказаною адресою. Там дійсно виявилас я рек ламна агенція. Цілком солідна й пристойна. В агенції Дженніфер, крім усього іншого, запропонували почитати з аркуша, щоб перевірити, чи є в гарненької білявочки хоч якісь акторські здібності. Один зі співробітників тієї фірми потім згадував, що від того, як Дженніфер читала уривок з п’єси, в нього «побігли мурашки»: такого він не бачив і не чув ніколи. І він відразу ж сказав мамі, що Дженніфер треба віддавати до театральної школи. На це батьки піти не могли: вони навіть думати не хотіли про те, що їхня Дженніфер може стати актрисою. Канікули закінчилися, мама з дочкою повернулися в Луїсвілл, але батьки Дженніфер не здогадувалися, що їхні мирні дні закінчені. Дженніфер влаштувала вдома таку виставу, благаючи відпустити її вчитися в Нью-Йорк, що врешті-решт довелося здатися: її відправили туди в супроводі старшого брата. Дженніфер розпочала заняття в школі моделей при рекламній агенції, а завдання для середньої школи вона відсилала в Луїсвілл по Інтернету. Школу вона потім закінчила екстерном і більше ніде не навчалася, що її трохи бентежить: коли після отримання «Оскара» її запросили в «Акторську студію», вона відмовилася: «Там Джеймс Ліптон (відомий американський кінокритик і продюсер) питатиме мене про «метод», а який там у мене «метод»? Я нічому ніде не вчилася. І яке я маю право давати поради акторам-початківцям?» Перші рекламні зйомки Дженніфер вдалими назвати було не можна. Наприклад, вона з іншими дівчатами повинна була брати участь у рекламі, за сюжетом дівчата грали у футбол. Зробили пробну зйомку. Решту взяли, її – ні. Дженніфер гірко ридала в слухавку, розповідаючи про своє

фіаско батькові, батько обурився, зателефонував до агенції, ті замість пояснення вислали пробні кадри. «Дівчата бігали й стрибали по полю граціозно, як і належить моделям. У мене ж морда була червона, волосся розпатлане – я грала по-справжньому», – згадує Дженніфер. Взагалі-то цю рекламно-акторську історію батьки всерйоз не сприймали: «Мама тільки сказала: намагайся, щоб, коли тебе виставлять за двері, тебе цими самими дверима не дуже стукнуло». Всерйоз її сприймали співробітники агенції: вони розуміли, що в дівчини гарне майбутнє. Їй найняли особистого агента, він почав водити Дженніфер на прослуховування. В неї з’явилися перші епізодичні ролі в телевізійних серіалах, другорядні ролі в «справжньому» кіно й навіть одна головна – у фільмі «Будинок покеру». Потім вона два роки знімалася в телесеріалі «Шоу Біллі Інгвала» й набиралася досвіду: «Мені завжди подобалося спостерігати за людьми. По-моєму, це і є найкраща акторська школа – спостерігати, слухати людей, вивчати їх. Я розумію, що це звучить досить самовпевнено, але лицедійство дається мені легко. Деякі народжені письменниками, і слова самі злітаються до них. У мене є друг, який здатний писати пісні, що розбивають серця. Коротше, є речі, на які люди просто налаштовані. Я налаштована на акторство. Я розумію, що це таке, – напевно, це те єдине у світі, що я дійсно розумію». «ГЕРОЇНЯ БОЙОВИКА» Коли агент дав їй прочитати сценарій фільму «Зимова кістка», Дженніфер зрозуміла, що ця роль – сімнадцятирічної дівчини, яка змушена піклуватися про молодших брата й сестру і заради цього здійснює речі, які й дорослого доведуть до божевілля, – її роль. А режисер так не вважала: для неї Лоуренс була занадто «гарненькою». «Перед прослуховуванням я не мила волосся кілька днів, ніч не спала, щоб очі були червоні, а на саму зустріч із режисером ішла пішки – дорога зайняла в мене більше години. Я з’явилася брудною, втомленою і розхристаною… Роль була моя». За цю роль нікому до того часу не відома Дженніфер Лоуренс отримала свою першу номінацію на «Золотий глобус», і на «Оскар» – серед іще двадцяти однієї номінації на різні інші кінопризи. В тому ж 2011 році їй запропонували головну роль у «Голодних іграх», після яких її почали порівнювати зі свіжим вітром, що раптово налетів на Голлівуд: вона молода, вона непередбачувана, вона нешаноблива, вона працює в усіх жанрах. Їй підвладні ролі комедійні, драматичні. І до того ж вона ще й «героїня бойовика». «Звичайно ж, мені подо­ бається зніматися в блокбастерах – це цікава робота. Але я б ні за що не хотіла, щоб мене спіткала доля актриси одного жанру, – говорить Дженніфер Лоуренс. – Тому я намагатимуся зніматися в іншому кіно». Вона знялася у фільмі «Афера по-американськи», за роль у якому була знову номінована

на «Оскар». І знову її партнером став Бредлі Купер, із яким вона працювала в картині «Мій хлопець – псих». «Бредлі  – чудовий друг, – говорить Дженніфер. – Як він не вбив мене на зйомках картини «Мій хлопець  – псих», я не розумію. За сюжетом нам доводилося багато танцювати, Бредлі чудово танцює, а я взагалі танцювати не вмію. Віддавила йому всі ноги. А він – герой – погодився зніматися зі мною ще». Бред лі Купер називає Дженніфер своєю кращою подругою і «найнормальнішою людиною у світі»: «Вона єдина, до кого можна притягтися в абсолютно розібраних почуття о четвертій годині ранку й поплакати в жилетку». ПРО ОСОБИСТЕ Маючи неабиякі параметри фігури (зріст Дженніфер становить 171 см, а вага – менше 60 кг), актриса багато разів визнавалася однією з найсексуальніших леді світу. У 2011–2013 роках Дженніфер зустрічалася з Ніколасом Холтом. Актори познайомилися на зйомках картини «Люди Ікс», де він зіграв мутанта на прізвисько Звір. Через два роки пара розлучилася. Коли в прокат вийшов фільм «Мій хлопець-псих», з’явилися чутки про стосунки Лоуренс із Бредлі Купером. Але чоловік спростував їх, заявивши, що годиться Дженніфер у батьки. Артистка неодноразово заявляла, що, маючи значний рахунок у банку, складно влаштувати особисте життя. В її залицяльники записували багатьох. Але з жодним із них у Дженн не було близьких стосунків. «Ми просто друзі», – щоразу запевняли актори журналістів. Влітку 2018-го в зірки Голлівуду був помічений новий супутник Кук Мароні, власник приватної галереї сучасного мистецтва, а на початку 2019 року заговорили про їхні заручини. Не обійшлос я й без неприємностей. Мароні став каменем спотикання між Дженніфер і її батьками. Лоуренси-старші прямо заявили дочці про те, що вважають її нареченого бабієм, який невдовзі

після одруження пуститься в усі тяжкі. Після сімейної сварки актриса поспішила викреслити імена батьків зі списку запрошених на весілля гостей. Мабуть, це все, що відомо про її особисте життя. І справа не в тому, що Дженніфер Лоуренс ретельно оберігає свою територію – їй просто нічого приховувати. Вона така, яка є: багато працююча дівчина. Зі здоровою пристрастю до нездорової їжі. Кумедна. Нешаноблива. Не дуже освічена. На думку старших колег  – геніальна.

ГРЕТА ГАРБО І ВАЛЕНТИНА САНІНА: ПЕРЕРВАНА ДРУЖБА

Бренд «Валентино» (Valentino) в нас відомий всім модницям, але майже ніхто не знає про те, що в Америці 1930–1950-х рр. був не менш популярним і успішним бренд «Валентина» (Valentina), засновником якого була киянка Валентина Саніна-Шлеє.

Н

а бать­ ківщині вона була музою Олександра Вертинського, який присвятив їй кілька романсів, а в еміграції Валентина стала одним з найпопу­ л я р н і ш и х дизайнерів Америки, яка одягала зірок Голлівуду – Грету Гарбо, Кетрін Хепберн, Полетт Годар, Клодетт Кольбер і багатьох інших. Втім, вона й сама виглядала як кінозірка. Про дореволюційний період її життя відомо дуже мало. Вона народилася в Києві в 1894 році, хоча в бесіді з журналістами стверджувала, що молодша на 10 років. Після навчання в гімназії Валентина закінчила драматичні курси й виступала на театральній сцені. Вона не мала видатного акторського таланту, але викликала захоплені відгуки завдяки своїй красі й дотепності. В 1918 році Саніна переїхала до Харкова, де продовжувала працювати театральною актрисою. Одного разу в кабаре при харківському Будинку артиста Саніна познайомилася з Олександром Вертинським. Про їхню першу зустріч він пізніше згадував: «На мене повільно глянули безтурботно-спокійні величезні блакитні очі з довгими віями, і вузька, рідкісної краси, рука з довгими пальцями простяглася до мене. Вона була дуже ефектна, ця жінка. Її голова була точно в золотій короні. В неї були розкосі вилиці, красиво вигнутий, трошки іронічний рот. Крім того, вона була схожа на пухнасту ангорську кішку… Я зрозумів, що пропав, але без бою здаватися не збирався». Незабаром Вертинський поїхав на гастролі в Одесу, а Саніна разом з відступаючою білою армією опинилася в Криму. Вертинський ще довго не міг забути Валентину Саніну, присвячував їй романси, навіть через багато років писав про неї вірші. Вона ж у Криму познайомилася з підприємцем Георгієм Шлеє і вийшла за нього заміж. А потім була еміграція. Георгій і Валентина спочатку жили в Італії, де Саніна намагалася зробити кар’єру актриси німого кіно, а в 1922 році переїхали в Париж. Тут Валентина увійшла в трупу знаменитого кабаре, де пропрацювала два сезони. Гроші, зароблені в кабаре, допомогли перебратися через Атлантичний океан. В Америці Саніна-Шлеє деякий час була манекенницею, а потім працювала в крамниці модного одягу. І нарешті, в 1928 році на нью-йоркській Медісон-авеню відкрилася крамниця «Сукні від Валентини». Оригінальні, прості, але ефектні вбрання користувалися величезним успіхом в американської богеми. Дружини й дочки кінобосів, актриси – всі із задоволенням носили сукні, зшиті в Будинку мод емігрантки з України. Всі найвідоміші актриси носили сукні від «Valentina».

Ї ї вбрання відрізнялис я поєднанням простоти, зручності й розкоші. У 1940-х Валентина стала одним з найбільш модних і дорогих дизайнерів одягу в США і найбільш затребуваним модельєром бродвейських постановок. Стримана елегантніс ть вбрання привернула увагу голлівудської кінодіви Грети Гарбо, яка стала постійною к лієнткою модного Дому «Valentina». Саме Валентина допомогла сформувати неповторний стиль Гарбо. Вони стали близькими подругами й часто з’являлися на публіці в однакових сукнях, що підкреслювали їхню зовнішню схожість. Однак ця дружба несподівано завершилася подвійною зрадою. Одного разу в ательє Валентини її чоловік познайомився з Гретою Гарбо й закохався в неї. Потім той розповідав, що випадково побачив голу Грету в примірочній – вона не закрила повністю штори. І це стало початком довгого роману між Шлеє і Гарбо. Актриса відповіла йому взаємністю, але від дружини він йти не збирався, і на всіх світських заходах вони з’являлися втрьох. Пізніше Гарбо навіть купила квартиру в тому ж будинку, де жила родина. Валентині доводилося миритися з тим, що кожне літо Грета і Джордж проводили разом. Після смерті чоловіка в 1964 році виявилося, що всі свої статки він заповідав Гарбо, а у Валентини залишилася лише квартира в Нью-Йорку. На той момент її кар’єра дизайнера вже завершилася. До кінця своїх днів вона не могла пробачити колишній подрузі цієї зради. Ситуація посилювалася тим, що суперниці продовжували жити в одному будинку. Вони навіть склали своєрідний графік, щоб не стикатися в холі й ніде не перетинатися. Коли на аукціоні у 2012 році відбувся розпродаж речей Грети Гарбо, виявилося, що на кожній третій речі стояв лейбл «Valentina». Зі світу моди Валентина пішла в 1957 році й померла 14 вересня 1989 року у віці ста років. Вона прожила довге, цікаве життя, її моделі одягу знаходяться в найбільших музеях костюма у світі. На батьківщині ім’я Валентини Саніної-Шлеє було забуте. Про її смерть у 1989 році повідомили тільки в західних ЗМІ. Дізналися про дизайнера завдяки роботам історика моди Олександра Васильєва, який писав про Валентину: «Вона мала якийсь неймовірний магнетизм, що зараз зустрічається вкрай рідко. Таких, як вона, на початку століття називали фатальними жінками».


3

№ 43 (773) 23.10.2019 ЖІНОЧИЙ КЛУБ

ЗРАДА? БУДЬТЕ ГОТОВІ! Як показує статистика, більше половини чоловіків зраджують своїх дружин і подруг. Знаючи цей факт, жодна жінка не може почуватися в повній безпеці. З яких же причин ми можемо визначити, що нас зраджують, і що робити, якщо неприємна правда вийшла назовні?

Я

к зрозуміти, що ваш партнер вас зраджує? Багато жінок відчувають це інтуїтивно, проте існують і деякі сигнали, до яких варто прислухатися: зміни в емоційному стані: ваш партнер став сердитим і холодним без видимої причини, або ж навпаки – несподівано став м’яким і поступливим, купує вам подарунки й зізнається в коханні, хоча раніше таких жестів за ним не спостерігалося; зміни в секс уальній поведінці: тепер вашому чоловікові потрібно набагато більше або менше сексу, ніж раніше, або він хоче спробувати те, про що ніколи не згадував раніше; зміни в зовнішньому вигляді: наприклад, у стилі одягу, зачіски. Чоловік може раптом зайнятися спортом, щоб схуднути й підкачати м’язи, хоча раніше його це не турбувало; зміни в стилі життя: він несподівано почав засиджуватися на роботі допізна або навпаки – проводити вечори з друзями в нічних клубах. Або йти вечорами, нібито до друга – допомогти в чомусь. ВІДВЕРТІСТЬ ДОПОМОЖЕ Звичайно, багато в чому ці ознаки суб’єктивні. В ревнивої жінки вони можуть викликати підозри, а неревнива може навіть не звернути на них уваги. Набагато більш серйозні симптоми – це тривожні заува-

ження друзів, які бачили його десь з іншою жінкою, або велика кількість дзвінків на номер (якщо ви берете телефон – то виявляється, що «не туди потрапили»), двозначні (або навіть недвозначні) СМС у його мобільному. Втім, іноді в житті трапляються дивні речі. Наприклад, жінка, з якою його бачили ваші друзі, виявиться двоюрідною сестрою, а двозначні на ваш погляд СМС призначалися для давнього друга. Тому доти, доки ви не отримаєте справжніх доказів зради, не варто пороти гарячку. Якщо вас мучать сумніви – спробуйте відкрито поговорити зі своїм партнером. Ця бесіда може або розвіяти ваші підозри, або навпаки  – підтвердити їх. ШУКАЄМО ПРИЧИНУ Що робити, коли зрада виявлена, і сумніватися в цьому сумному факті не доводиться? Щоб вирішити, як правильно вчинити, варто спочатку розібратися  – що ж підштовхнуло вашого партнера до зради. Розглянемо найпоширеніші причини зради: страх перед зо­б ов’яза­ ннями. Ця причина вказує на незрілість чоловіка, проте не виключено, що в нього є серйозні психологічні проблеми; привід для розлучення. Іноді чоловік не наважується прямо сказати жінці, що хоче піти від неї. В такому випадку він може її зрадити, не особливо це приховуючи. А коли вона

захоче піти – не утримувати її. Дуже часто жінка, з якою була здійснена зрада, сподівається утримати чоловіка. Однак, як правило, їй це не вдається. Використавши її для вирішення своїх проблем, чоловік кидає і її; реванш. Хоча мстивими часто називають жінок, але деякі чоловіки можуть дати їм фору. Такі представники чоловічої статі зраджують у відповідь на зраду їхньої жінки  – щоб покарати її і отримати доказ власної привабливос ті д ля інших жінок; вашому партнерові нудно з вами або він нещасний. Чоловіків можуть втомлювати тривалі стосунки, які перетворюються на рутину. Якщо при цьому вони супроводжуються проблемами сексуального характеру або проблемами зі спілкуванням  – вони можуть пошукати всього цього на боці. В цьому випадку, найчастіше, чоловікові не потрібен просто секс  – йому хочеться тепла і уваги, яких він недоотримує з постійною партнеркою; невпевненість у собі. Якщо чоловік страждає на комплекс неповноцінності, то з великою ймовірністю йому потрібно шукати все нові й нові докази своєї сексуальної

СЛАБКІ ЧОЛОВІКИ І СИЛЬНІ ЖІНКИ В більшості випадків це викликає посмішку: температура 37, а він уже мало не заповіт готовий писати тремтячою рукою. Однак цього разу іронізувати з представників сильної статі не будемо. Вчені довели, що чоловіки не перебільшують свої страждання і не заслуговують на таку кількість жартів, що традиційно отримують за це від жінок. Що ж, послухаємо їхні виправдання…

А

нглійські вчені з’ясували, що віруси – досить розважливі створіння. Жінки для них корисні, тому що більш соціальні: вони поширюють інфекції через дотики, грудне годування, балачки з колегами й поцілунки в щоку з подругами. Тому за допомогою жінок грип поширюється швидше, ніж за допомогою не настільки товариських представників сильної статі. Відповідно, в жіночому організмі віруси «розгортають діяльніс ть» не так активно, щоб вони їх відразу ж не знищили ліками, а сподівалися на самостійне одужання. Жінки здатні виконувати мільйон справ одночасно. Чоловіки – ні. В той час як у них нейронні зв’язки між півкулями дуже сильні, в чоловіків вони, навпаки, ослаблені. Але ситуація зі зв’язками в межах однієї півкулі  – прямо протилежна. В представників сильної статі вони ду же потужні, а в жінок – ослаблені. Цим і пояснюється те, що жінки вміють робити багато всього відразу, а чоловіки здатні кра-

ще зосереджуватися на одній цілі. До чого це все? До того, що мультизадачність робить жінок сильними. Змушені щодня встигати думати (і робити) за себе, чоловіка й дитину, вони буквально загартовують свій імунітет, тому легше переносять симптоми застуди і грипу, ніж чоловіки. З цим фактом може бути пов’язана й менша тривалість життя чоловіків. Виявляється, жіночий гормон естроген, крім інших своїх чудових функцій, ще й захищає жінок від різних інфекцій. Підвищений рівень тестостерону, навпаки, знижує імунітет. Це доведено дослідженням, у якому брали участь чоловіки, які вживали гормон для збільшення м’язової маси, «звичайні» чоловіки й жінки. Було виявлено, що перші більше за інших ризикували підхопити застуду чи грип. ОСТЕОПОРОЗ Захворювання вважається суто жіночим: дійсно, від нього потерпає половина всіх жінок і п’ята частина чоловіків. Але

відсоток смертності від остеопорозу вдвічі вищий серед сильної статі. Все тому, що чоловіки починають страждати на цю недугу набагато пізніше – після 75 років. У цьому віці в людей, як правило, цілий букет супутніх захворювань, що можуть ускладнити посттравматичне відновлення. Крім того, після перелому людина майже весь час лежить, і в неї може розвинутися застійна пневмонія. Сама по собі вона лікується, але в сукупності з іншими захворюваннями і віком може призвести до летального кінця. ХВОРОБИ СЕРЦЯ В чоловіків вони розвиваються в середньому на 15 років раніше, ніж у жінок. За даними Британського фонду боротьби із серцевими захворюваннями, жінка в 70 років має такий ризик розвитку хвороби, як чоловік у 55 років. Знову ж таки, справа в захисникові  – естрогені. Після менопаузи, коли він майже перестає вироблятися, в жінок збільшується ризик захворіти, але незначно, порівняно з ризиком серед

НА ВАШЕ ПРОХАННЯ

привабливості. Ті з них, хто найменш пе д античний у цьому питанні, зраджуватимуть своїх партнерок. Решта можуть просто мучити жінк у ревнощами; егоїзм. Деякі чоловіки (жінки теж, але мова зараз не про них) вважають, що світ повинен обертатися навколо них. А значить – вони повинні мати все, що захочуть, тоді, коли вони захочуть. Чоловіки, які так думають, розглядають жінок як речі  – захотів одну  – завоював ї ї, потім захотів іншу  – з легкістю зрадив колишню партнерку. ЩО РОБИТИ? Залежно від того, яка причина спонукала вашого чоловіка зрадити вас, ви повинні вирішити, як вчинити. Багато в чому ваше рішення залежить і від того, чи вмієте ви пробачати зраду, наскільки ви ревниві. Якщо для вас навіть погляд чоловіка на сторонню жінку здається зрадою, то факт справжньої зради шокує вас. Шанси на те, що рано чи пізно ви пробачите й забудете – мізерні. Якщо ж причина зради в тому, що ваш чоловік з вами нещасний  – вам треба усвідомити свою частку провини і вжити заходів щодо усунення проблем (звісно, якщо вам потрібен цей чоловік). А якщо ж причина зради – егоїзм або страх перед зобов’язаннями – не варто навіть витрачати сили на такого чоловіка. Спробуйте швидше забути його і живіть далі  – адже ви в себе одна.

ЛИСТОПАД: МІСЯЧНИЙ КАЛЕНДАР СТРИЖОК

АВТОРИТЕТНО

ПЕРЕВІР СЕБЕ

чоловіків. Все тому, що тестостерон має властивість поступово знижувати рівень «гарного» холестерину і підвищувати – «поганого». Гарний холестерин необхідний для нервової та імунної систем, для нормального функціонування клітин. А поганий якраз і призводить до атеросклерозу, інфарктів та інсультів. РАК Чоловіки на 15% більше схильні до онкології, ніж представниці слабкої статі, і на 36% частіше від неї помирають. Винен спосіб життя, який веде більшість чоловіків. Дві третини з них хворіють на рак стравоходу. Основна причина – печія в результаті переїдання і зловживання алкоголем. Небажання чоловіків звертатися по медичну допомогу й відсутність лікування теж є одним з головних факторів. ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ Чоловіки більш схильні до розвитку цукрового діабету 2 типу, мають більш високий ризик ампутації кінцівок внаслідок хвороби і майже вдвічі частіше вмирають від неї, ніж жінки. Вся справа в тому, що жир у чоловіків відк ладається в «небезпечних» місцях  – у печінці та в області живота. В жінок, в основному, на стегнах і сідницях, що впливає тільки на зовнішність. Крім того, шотландські вчені припускають, що чоловіки можуть бути менш чутливі до інсуліну, ніж жінки.

РОДИЧ ЧОЛОВІКА: ДРУГ ЧИ…

Пізня осінь – сприятливий час для того, щоб відновити волосся перед таким випробуванням як зимові морози.

1 – зростаючий Місяць у Козерозі. Стрижка сприяє оздоровленню організму, позбавленню від негативу. 2  – зростаючий Місяць у Козерозі. Вкрай несприятливий день для стрижки. Можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. 3  – зростаючий Місяць у Козерозі. Дуже сприятливий день для стрижки. Отримаєте здоров’я і довголіття. 4, 5  – зростаючий Місяць у Водолії. Несприятливий час для стрижки волосся. Може погіршитися здоров’я. 6 – зростаючий Місяць у Рибах. Сприятливий день. Стрижка посилить гостроту розуму та інтуїцію. 7 – зростаючий Місяць у Рибах. Несприятливий день для стрижки. Залучаються нещастя. 8 – зростаючий Місяць у Рибах. Сприятливий день. Стрижка приверне щастя, покращить зовнішній вигляд. 9 – зростаючий Місяць в Овні. Сприятливий день для стрижки. Покращиться фінансовий стан. 10 – зростаючий Місяць в Овні. Несприятливий день для стрижки. Можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. 11  – зростаючий Місяць у Тельці. Несприятливий день для стрижки волосся. Матимете душевний дискомфорт. 12 – повня в Тельці. Несприятливий день для будь-яких маніпуляцій з волоссям. 13 – спадаючий Місяць у Близнятах. Краще відмовитися від стрижки. 14 – спадаючий Місяць у Близнятах. Сприятливий день, стрижка подовжить життя.

15 – спадаючий Місяць у Близнятах. Не зовсім вдалий день для стрижки. Результат вам може не сподобатися. 16 – спадаючий Місяць у Раку. Сприятливий день. Стрижка подарує красу й добробут. 17 – спадаючий Місяць у Раку. Нейтральний день. 18 – спадаючий Місяць у Леві. Від стрижки краще відмовитися. 19  – спадаючий Місяць у Леві. Дуже поганий день. Може погіршитися здоров’я. 20, 21 – спадаючий Місяць у Діві. Дуже поганий час для стрижки й фарбування. Можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. 22 – спадаючий Місяць у Терезах. Стрижка може притягти депресію. 23 – спадаючий Місяць у Терезах. Сприятливий день для стрижки. Ви знайдете душевне тепло. 24  – спадаючий Місяць у Скорпіоні. Сприятливий день для стрижки волосся. Ви подобатиметеся оточуючим. 25 – молодик у Скорпіоні. Несприятливий день. 26  – зростаючий Місяць у Стрільці. Відмовтеся від стрижки, можете притягти неприємності, сварки. 27, 28  – зростаючий Місяць у Стрільці. Несприятливий день для стрижки, можна втратити позитивну енергію, зіткнутися з фінансовими проблемами. 29  – зростаючий Місяць у Козерозі. Несприятливий день для стрижки. Можете зазнати впливу поганих думок. 30  – зростаючий Місяць у Козерозі. Сприятливий день. Стрижка сприяє придбанням і багатству.

Які ваші стосунки з родичами чоловіка, чи не отруюють вони ваше життя? Зрозуміти це ви зможете, чесно відповівши на запитання цього невеликого тесту. За кожну позитивну відповідь («так») нараховується 2 бали, за відповідь «іноді» – 1, а за негативну відповідь «ні») – 0 балів.

1. Після візитів до вас його рідні ви завжди сваритеся з чоловіком? 2. Ви постійно ділите свого чоловіка з його матір’ю? 3. Що б ви не робили, його родичі вами незадоволені? 4. Якщо ви сваритеся з кимось з його рідні, чоловік завжди стає на їхній бік? 5. Ви намагаєтеся уникати спілкування з родичами чоловіка? 6. Свекруха телефонує вам частіше, ніж будь-хто? 7. Зазвичай вам не хочеться вітати родичів чоловіка зі святами? 8. Ви зайняті обговоренням справ його рідні не рідше одного разу на тиждень?

9. Ви мрієте, щоб батьки вашого чоловіка жили в іншому місті? 10. Ви намагаєтеся якомога рідше запрошувати його рідних у гості? Підрахуйте бали, підбийте підсумки. Від 0 до 7 балів – у вашій родині все чудово. Вам вдається тримати все (в  тому числі й свої почуття до родичів вашого супу тника жит тя) під контролем, а проблеми, що виникають, легко вирі­ шувати. Від 8 до 14 балів – у ваших стосунках з родичами чоловіка деколи виникають напружені ситуації. Намагайтеся хоч іноді в чомусь поступатися, вчіться ігнорувати те, що вам не до душі в його рідні. Від 15 до 20 балів  – дехто з родичів чоловіка просто «токсичний» для вас. Схоже, ваш благовірний одружений не з вами, а зі своїми батьками (а то й з усіма своїми родичами). Негайно (але спокійно і розважливо!) поговоріть з ним про це. Можливо, якщо ви мешкаєте разом із його батьками, вам варто якомога швидше з ними роз’їхатися.


4

№ 43 (773) 23.10.2019 СИТНО І СМАЧНО

РОБИМО САМІ

ЯЛОВИЧІ РЕБЕРЦЯ ДОМАШНЯ КОВБАСА З ОВОЧАМИ ЗІ СВИНИНИ З КУРКОЮ Яловичі реберця з овочами і грибами – страва, на приготування якої хоч і знадобиться 2–3 години, при цьому особливих зусиль докладати не доведеться: всі інгредієнти шарами укладаються в жаровню, а потім довго стоять на плиті.

М

’ясо виходить таким ніжним, що просто падає з реберець, а овочі, просочившись соками, стають неймовірно смачними й чудово доповнюють яловичину. Словом, особливо не втомлюючись, можна приготувати м’ясо з гарніром на обід або на вечерю. Для приготування радимо використовувати велику жаровню або глибоку каструлю з товстим дном, оскільки в тонкостінному посуді страва може пригоріти. Що потрібно: 1 кг яловичих ре­ бер, 2 голівки часнику, 2 цибулини, 500 г кар­ топлі, 2 солод­ ких чер­ воних перця, 2 морк­ вини, 1 цукіні, 3 помі­ дора, 200 г печериць, 1 стручок чилі, суміш спецій для м’ясного ра­ гу, кілька листків капусти, жму­ ток кропу й петрушки, сіль, пе­ рець, рослинна олія. Нарізаємо реберну пластину невеликими порційними

шматками – реберце з м’ясом. На дно жаровні наливаємо трохи рослинної олії, кладемо м’ясо. Додаємо дві невеликі голівки часнику. З часнику потрібно зняти лушпиння, але залишити голівки цілими. Ріпчасту цибулю ріжемо кубиками. На м’ясо висипаємо приблизно половину нарізаної цибулі. Реберця з цибулею поси­паємо дрібно порізаною зеленню та сухою сумішшю спецій для м’ясного рагу (паприка, чорний і червоний перець, лавровий лист, орегано). Далі додаємо картоплю. Стручки солодкого червоного пер­цю об­ чи­щ аємо від на­ сіння, розрізаємо на чотири частини, кладемо поверх картоплі. Знову посипаємо картоплю й перець нарізаною цибулею та зеленню, додаємо порізаний кільцями стручок чилі. Ріжемо моркву не дрібно, додаємо в жаровню. Невеликий цукіні ріжемо товстими скибочками, викла­даємо на овочі.

Далі додаємо порізані не дрібно стиглі червоні помідори. Гриби ретельно проми­ ваємо під краном, великі розрізаємо навпіл. Кладемо в жаровню, за смаком все разом солимо й перчимо свіжозмеленим чорним перцем, посипаємо зеленню і цибулею, що залишилися. Вкриваємо вміст жаровні капустяним листям в один шар. Якщо немає капусти, то можна накрити рагу папером для випічки – останній шар потрібен для того, щоб стримувати пару всередині. Ставимо жаровню на плиту, закриваємо щільно. Хвилин 15– 20 готуємо на середньому вогні – щоб рагу прогрілося, а овочі дали сік. Потім зменшуємо нагрів до мінімального, готуємо ще приблизно 2 години. Відкривати кришку та перемішувати інгредієнти не можна, все повинно готуватися своєю чергою, часу вистачить. На стіл подаємо гарячим. Страва проста й ароматна. Як бачите, не довелося багато працювати над її приготуванням, а результат, повірте, вражає!

ЗАГОТІВЛІ

ПИШНИЙ БІСКВІТ ДЛЯ ТОРТА Пишний бісквіт для торта, який ніколи не опадає. Бісквіт за цим рецептом виходить не тільки пишним, він ще й дуже ніжний, трохи вологий, а все тому, що в тісто додається оливкова олія.

Є

пара пристосувань, що знадобляться для гарного результату – якісний пергамент для випічки (не треба брати найдешевший папір), роз’ємна форма діаметром від 20 до 22 см. У рецепті зазначена вага яєць без шкаралупи, залежно від розміру їх може знадобитися 4–5 штук. Що потрібно: 240 г сирих ку­ рячих яєць, 160 г цукру, 55 мл оливкової олії, 135 г пшеничного борошна, 9 г пекарського порош­ ку, ванільний екстракт. Розбиваємо в миску свіжі курячі яйця. Далі відокремлюємо жовток від білка. Є безліч способів це зробити, найпростіше дістати жовтки з миски рукою. Виливаємо яєчні білки у високу склянку міксера, насипаємо 70 г цукру. Починаємо збивати білок із цукром спочатку на невеликій швидкості, поступово збільшуючи оберти. На максимальних обертах збиваємо приблизно 4 хвилини. Білкова маса вийде глянсовою, дуже пишною. До яєчних жовтків додаємо рафіновану оливкову олію, кілька крапель ванільного екстракту і 65 г цукру. Змішуємо інгредієнти, розтираємо, поки не вийде однорідна емульсія. Відміряємо пшеничне борошно, змішуємо з пекарським порошком (розпушувач тіста). Бо-

рошно просіваємо в широку миску. Ніколи не пропускайте цей крок рецепта. По-перше, пекарський порошок рівномірно змішується з борошном. По-друге, борошно насичується повітрям, розпушується, стає більш пишним. Д о розтертих з оливковою олією жовтків додаємо невелику порцію збитого білка, акуратно змішуємо лопаткою або ложкою. Беремо миску з просіяним борошном і сито. Набираємо ложку борошна, висипаємо в сито, просіваємо в миску з рідкими інгредієнтами. Змішуємо все ложкою або лопаткою, круговими, одно­ манітними рухами. Повто­ рюємо процес, поки не закін­ чаться збиті білки й борошно. В результаті вийде дуже пишне, ніжне й гладеньке бісквітне тісто з оливковою олією. Беремо форму з високим бортиком зі знімним кільцем. На дно

форми кладемо аркуш пергаменту для випічки змащуємо оливковою олією. Боки форми також застилаємо пергаментом, його змащувати не потрібно. Вик ла д ає м о біск віт не тісто у форму, розрівнюємо силіконовою лопаткою. Ставимо форму з тістом у нагріту до 160 градусів духовку на середній рівень. Печемо 45–50 хвилин. Точний час випікання залежатиме від декількох факторів – діаметру форми, товщини металу, з якого вона зроблена, особливостей вашої духовки. При випіканні тісто дуже підніметься, його готовність можна перевірити дерев’яною паличкою  – якщо на паличку, встромлену в центр бісквіта, не прилипли крихти тіста, то він готовий. Готовий бісквіт охолоджуємо в пергаменті, потім акуратно знімаємо папір. Загортаємо в рушник, залишаємо на добу, щоб він дозрів. Наст упного дня пишний бісквіт для торта легко розрізається на рівні коржі. Саме час приготувати вершковий заварний крем і зібрати торт.

Домашня ковбаса зі свинини з куркою – простий рецепт вареної ковбаси без кишок.

Д

ля приготування вам знадобиться тільки м’ясо, спеції та харчова плівка. Важливий момент – при варці ковбаси вода не повинна кипіти! Якщо немає кулінарного термометра, то температуру визначають так – над водою утворюється легка пара, а на дні каструлі іноді збираються дрібні бульбашки. Якщо вода збирається закипіти, підливайте теплу воду, щоб зменшити нагрів. Зі спецій крім мускатного горіха й чорного перцю в ковбасу додають паприку, червоний перець, сушені ароматні трави (прованський набір для м’яса). Що потрібно: 300 г курячої грудки, 500 г свинини, 2 ст. ложки крохмалю, 2 ст. ложки сухого молока, чорний перець, мускатний горіх, сіль кухонна, вода. Сухе молоко насипаємо в миску, наливаємо трохи теплої води, розтираємо молоко з водою, щоб не зали­ шилося грудо ­ чок. Зрі­ заємо к у ряче філе з кістки, відправляємо молоко з курячою грудкою в блендер, здрібнюємо до однорідності. Цей фарш потрібний для склеювання інгредієнтів, тому перемелюємо його ґрунтовно. Далі перемелюємо в блендері свинину або пропускаємо м’ясо крізь м’ясорубку. Для ковбаси підійде лопатка або тазостегнова частина, на м’ясі нехай буде трохи

жиру. На відміну від курячої грудки, свинячий фарш потрібен зі шматочками м’яса, так буде смачніше. На м’ясорубку ставимо насадку з великими отворами або здрібнюємо м’ясо в блендері так, щоб залишалися цілими маленькі шматочки. Змішуємо здрібнену курячу грудку й свинячий фарш. Насипаємо за смаком сіль. На т а к у кількість фаршу потріб­ но 2–2,5 ч. ложки великої солі без домі­ шок. Далі насипаємо картопляний або кукурудзяний крохмаль (столові ложки без гірки). Можна обій­ тися без нього, однак, з крох­ малем ковбас­ ка вихо­ д и т ь ніжні­ шою, до того ж його зовсім небагато. Приправляємо фарш – натираємо на дрібній тертці мускатний горіх, потрібна невелика пучка, оскільки це дуже ароматна спеція. Розтираємо чорний перець у ступці, додаємо до решти інгредієнтів.

Коли всі інгредієнти зібрані в мисці, ретельно вимішу­ємо ков­ бас­ний фарш. Це важли­вий мо­ мент, по­ трібно добре змішати м’ясний ф а р ш із при­ правами й вимі­ сити як тісто. Відмотуємо шматок харчової плівки, складаємо ї ї вдвічі або втричі. На неї викладаємо фарш. Плівку нічим не потрібно змащувати, тому що у фарші є свинячий жир. Формуємо товсті ковбаски з фаршу. Їхній розмір повинен підходити під розмір каструлі, щоб не довелося втискати ковбасу в каструлю. Краї плівки зав’язуємо тугим вузлом і ще раз запаковуємо ковбаси в пару шарів плівки. В каструлю наливаємо гарячу воду, кладемо ковбаски, ставимо на плиту. Нагріваємо поступово, до кипіння доводити не можна! Готуємо за температури близько 70 – 80 градусів приблизно 2 години. Дістаємо готову ковбасу з води, охолоджуємо та прибираємо в холодильник на 10–12 годин. На стіл домашню ковбасу зі свинини з куркою подаємо холодною, з гірчицею і хріном.

НА ЗИМУ

ПІНДЖУР: БАКЛАЖАНИ ПО-БАЛКАНСЬКИ

І

кра виходить дуже густою, з яскравим, насиченим смаком. Цей спосіб приготування – один із кращих. Він хоч і більш клопіткий, але результат компенсує трудові витрати. Що потрібно на дві банки по 0,35 л: 4 середніх баклажани, 2 солодких перці, 1 голівка час­ нику, 2 цибулини, 4 помідори, 1 ст. ложка яблучного оцту, 35 мл оливкової олії, сіль, цукор, мелена паприка. Вибираємо пружні баклажани середнього розміру. Довгі й вузькі запікаються швидше, тому беріть саме такі овочі, щоб довго не нагрівати духовку. Перець для пінджура потрібен червоний, м’ясистий. Отже, кладемо на деко баклажани, перець, загорнуту у фольгу голівку часнику. В і д ­ п р а в ­ ляємо деко в духовку, нагріту до 190 градусів, запікаємо овочі приблизно

Пінджур – ікра з баклажанів по-балканськи із солодким перцем, цибулею та помідорами. Особливість страви – баклажани й перець спочатку запікають, потім обчищають від шкірки й довго млоять у жаровні або в каструлі з товстим дном, додавши інші овочі, зазначені в рецепті.

40 хвилин, великі екземпляри потребують більше часу. Щоб шкірка відокремилася легко, після запікання затягніть деко харчовою плівкою на 10–15 хвилин. Відрізаємо плодоніжки баклажанів, акуратно знімаємо шкірку, вона відокремиться дуже легко. Із запечених перців також знімаємо шкірку, видаляємо плодоніжку з насінням. Беремо запечений зубчик часнику, зрізаємо краєчок ножицями, вичавлюємо м’якоть, так само добуваємо часник з інших зубців. О бч и щ е ні о в очі д л я пінджура дрібно рубаємо гострим ножем на обробній дошці. Обчищаємо ріпчасту цибулю, ріжемо дрібно. В жаровню наливаємо оливкову олію, кладемо нарізану цибулю, обсмажуємо на маленькому вогні 5–6 хвилин. Помідори опускаємо на півхвилини в окріп, потім кладемо в ємність із холодною водою, знімаємо шкірку. Ріжемо помідори дрібними кубиками. Додаємо в жаровню дрібно порубані запечені овочі, закри­

ваємо кришк о ю , тушку­ є м о пінджур на маленькому вогні п р и близно 1 годину. За 15 хвилин до готовності наливаємо столову ложку яблучного оцту, перемішуємо, потім солимо за смаком, насипаємо трохи цукру, щоб збалансувати кисле й солоне. Банки для пінджура ретельно миємо теплою водою з харчовою содою, обполіскуємо окропом, сушимо в духовці за температури 100 градусів. Гарячу ікру з баклажанів побалканськи розкладаємо в теплі й сухі банки, заповнюємо банки по плічка, щільно закриваємо прокип’яченими кришками. Стерилізуємо банки з пінджуром 15 хвилин після закипання води. Остиглий пінджур прибираємо в сухе, прохолодне місце.


5

№ 43 (773) 23.10.2019 МОДНА ФІШКА

ІНТЕРВАЛЬНЕ ГОЛОДУВАННЯ: ХУДНЕМО ЗА РОЗКЛАДОМ

Один з популярних сьогодні варіантів боротьби із зайвою вагою – інтервальне голодування. Його адепти впевнені, що, якщо ділити час прийому їжі на певні проміжки, які можна зменшувати або збільшувати, то процес позбавлення від зайвих кілограмів піде значно швидше й ефективніше.

П

ослідовники даної ідеї схуднення стверджують, що за допомогою цього методу можна позбутися застарілих хронічних захворювань, наростити м’язову масу, стабілізувати вагу. При цьому такий варіант боротьби із зайвою вагою називають більш ефективним, ніж усі інші дієти. По суті, це спеціальне обмеження часу прийомів їжі. При складанні свого раціону і меню треба створювати періоди, коли їсти не можна, а можна тільки пити воду. Причому такі інтервали можуть бути досить тривалими: від 12 до 36 годин. Їсти допускається – в стандартному варіанті  – тільки протягом 8 годин на добу, в які слід вмістити всі прийоми їжі. У зв’язку з цим в інтервальному голодуванні переважно застосовується триразова система харчування. Розклад за часом може бути різноманітним, залежно від графік у робо ти, способу життя й просто індивідуальних переваг. Лікарі ж впевнені, що такий варіант має право на життя, але при суворому дотриманні низки умов.

ЩОБ НЕ НАШКОДИТИ –  Перш ніж говорити про інтервальне голодуванні, слід відзначити, що до даної методики можна вдаватися тільки після консультації лікаря, тому що вона має протипоказання, – говорить лікар-ендокринолог Тамара Гелашвілі. Сутність такої схеми харчування полягає в тому, що вживати їжу дозволено тільки в певний час. В інший час – вода і (у  виняткових випадках) овочеві й фруктові соки. Добу або тиждень ділять на два часових проміжки. В один проміжок можна їсти все. В другий  – не можна нічого, крім пиття. Залежно від того, як співвідносяться ці часові проміжки, інтервальне голодування поділяють на кілька видів. Це може бути або 16 годин голодування і 8 годин для прийому їжі, або в співвідношенні 14/10, або 5 днів на тиждень можна їсти що завгодно, а 2 дні – максимально себе обмежувати, споживаючи не більше 500 ккал на день. Є більш радикальний варіант: добове голодування між прийомами їжі. Найбільш очевидний ефект від інтервального голодуван-

ня – це втрата ваги внаслідок споживання меншої кількості калорій. Крім того, підвищується чутливість організму до інсуліну, що викликає зниження рівня цього гормону в крові. Це, у свою чергу, змушує організм переробляти на енергію жирові відкладення. Існують дослідження, що підтверджують збільшення в організмі нових нервових клітин, тобто в результаті такої схеми харчування покращується робота мозку. Незважаючи на величезну кількість видів інтервального голодування, найбільший результат приносить тільки так зване «сухе» голодування, тобто відмова не тільки від їжі, але й від рідини. Сутність «сухого» голодування полягає в тому, що організм починає відчувати стрес, перестаючи отримувати харчування. Це, у свою чергу, є пусковим механізмом для досягнення основного цілющого ефекту даної дієти: аутофагії. Аутофагія – природний процес, що відбувається в людському організмі на

к літинному р і в н і . Ві н дозволяє знизити ризики виникнення деяких захворювань і подовжує жит т я. Це процес, за допомогою якого клітини руйнують і переробляють свої компоненти, щоб отримати додаткове джерело енергії. Так вони позбавляються пошкоджених білків і борються з негативними наслідками старіння організму. Грамотне проведення «сухого голодування» дозволяє: підвищити імунітет і стресостійкість; очистити організм; уповільнити клітинне старіння. Для досягнення позитивного ефекту необхідно погоджувати раціон і враховувати точний час проведення голодування. Інакше можна отримати зворотний ефект. РИЗИКИ ДІЄТИ В інтервальної дієти, як і в будь-якої іншої, є протипоказання, тому перед тим, як проводити експерименти над своїм тілом, краще проконсультуватися з лікарем. Інтервальне голодування протипоказане тим, у кого гастрит, проблеми з жовчним міхуром, наднирковими залозами, а також вагітним і годуючим груддю.

З ЧИТАЦЬКОЇ ПОШТИ

ІКОНИ ВДОМА: ЯК ВИБРАТИ І КУДИ ПОСТАВИТИ

Раніше в кожній домівці був власний іконостас – місце, де розташовувалися ікони й де до святих і до Господа молилися. Зараз християнські традиції відроджуються, тому виникає питання – як правильно розташовувати ікони вдома.

С

уворих правил про те, які ікони повинні бути вдома, не існує. Стандартний набір: ікони Спасителя і Божої Матері, образ Миколи Чудотворця, апостолів Петра і Павла, святого великомученика і цілителя Пантелеймона, до якого звертаються з молитвою зцілити хвороби. Суворого регламенту порядку розміщення ікон вдома немає. Але все ж потрібно дотримуватися деяких важливих принципів при виборі місця для кожної ікони. Так, ніяка ікона не може бути більшою і розташовуватися вище за ікону Спасителя, за винятком ікони Святої Трійці. Поруч з образом Христа зазвичай розташовується ікона Богородиці, причому взаємне розташування цих ікон має бути таким, щоб ікона Спасителя по відношенню до зверненої

ЦІКАВО

НАВІЩО ДОЯТЬ МИШЕЙ? Гадаємо, наші пізнання про молоко, вірніше, про тварин, які нам дають молоко, досить обмежені. Виявляється, доять не тільки корів, кіз і т. п. Але, наприклад, і мишей, молоко яких вважається найдорожчим у світі.

ЯПОНСЬКИЙ ДОСВІД

ХІРОМІ ШИНЬЯ «ПРО ШКОДУ ЗДОРОВОГО ХАРЧУВАННЯ, АБО ЯК ЖИТИ ДО 100 РОКІВ» Хіромі Шинья – відомий японський лікар, гастроентеролог і хірург, автор декількох книг, присвячених здоровому способу життя.

П

рограма правильного харчування, викладена Хіромі Шинья у книзі «Чарівні ензими» або «Про шкоду здорового харчування, або Як жити до 100 років, не хворіючи», допомогла покращити здоров’я модельєрові Кевіну Кляйну, співакові Стінгу, акторові Дастіну Хоффман у, е кс- п р е м’є р - м і н іс т ру Японії Накасоне, лауреатові Нобелівської премі ї Лео ну Єсакі та багатьом іншим пацієнтам. За сорок років своєї лікарської практики він не виписав жодного свідоцтва про смерть, хоча йому доводилося лікувати навіть онкохворих! Перш за все, потрібно п оз бу т и с я з г у б н и х д л я здоров’я звичок, а також переглянути загальноприйняті рекомендації про здоровий спосіб життя. Згідно з дослідженнями Хіромі Шинья, чим раніше людина починає харчуватися продуктами тваринного походження, тим раніше починає хворіти. Особливу уваг у лікар приділяє молоку. Окислені жири, що містяться в ньому, множать кількість шкідливих бактерій у кишечнику, наносячи шкоду його мікрофлорі. Як наслідок, у товстій кишці у творюються вільні радикали, а також такі токсини як сірководень і аміак. В результаті молоко провокує не тільки різні види алергії, але й більш серйозні захворювання, що все частіше

вражають дітей (лейкемія, діабет). ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ Співвідношення веге­ таріанської їжі та м’яса: 85– 90% до 10–15%. Крупи повинні складати приблизно 50% раціону, овочі й фрукти – 35–40%, м’ясо-10–15%. Крупи слід їсти не обчищеними. Риба, температура тіла якої нижче за температуру тіла людини, краща за м’ясо. Корисні свіжі продукти, що не пройшли обробку (за  можливості, в натуральному вигляді). Необхідно максимально обмежити споживання молока й молокопродуктів (людям, схильним до алергії або тим, хто не переносить лактозу, краще зовсім відмовитися від усього молочного). Необхідно уникати маргарину і смаженої їжі. Потрібно ретельно пережовувати їжу й намагатися їсти маленькими порціями. ЗВИЧКА СИЛЬНІША ЗА ГЕНИ Здорові звички в харчуванні дозволяють «переписати» наші гени. Пийте воду за годину до їжі. Воду краще пити вранці, відразу після пробудження, а також за 1 годину до кожного прийому їжі  – це найкращий спосіб задовольнити потребу організму у воді. За якісь тридцять хвилин вода переміститься зі шлунка

в кишечник і, значить, ніяк не порушить процес травлення. 500–700 мл вранці натще; 500 мл за годину до сніданку; 500 мл за годину до обіду. Взимк у пийте злегка підігріту воду, причому маленькими ковточками, щоб не остудити організм. Ензими (речовини, що беруть участь у перетравленні їжі. Вони «розбирають» будь-яку їжу на базові елементи й допомагають нам засвоювати корисні речовини) максимально активні за температури 36– 40 °C, причому підвищення температури на кожні 0,5 градуса означає підвищення активності ензимів на 35%. Ось чому у хворого зазвичай виникає жар: організм підвищує температуру тіла для активації ензимів. Ті, хто п’ють мало води, хворіють частіше. Привчитися пити багато чистої, гарної води – чудовий спосіб покращити здоров’я. Вода зволожує поверхню бронхів і слизову шлунка й кишечника (області, максимально схильні до атак бактерій і вірусів), активізуючи їхні захисні властивості. Коли організму бракує води, слизові зневоднюються і

висихають. Тоді мокрота й слиз прилипають до с тінок дихальних шляхів, перетворюючись на сприятливе середовище д ля бак терій і вірусів. Вода входить до ск ла д у не тільки крові, але й лімфи. Якщо кровоносні судини порівняти з річками, то лімфатичні судини можна назвати каналізаційними трубами організму. Вони виконують найважливішу функцію очищення, фільтрації та виведення з організму білків і відходів травлення – разом з водою. В лімфатичних судинах є гаммаглобуліни (захисні антитіла) і ензим лізоцим, що має антибактеріальні властивості. Нормальне функціонування імунної системи без чистої, гарної води просто немислиме. Дуже важливо отримувати рідину саме у вигляді чистої води. Справа в тому, що в таких напоях як чай, кава, кока-кола, пиво тощо, містяться речовини (цукор, харчові домішки, кофеїн, алкоголь), що витягають воду з крові й клітин. Вони загущують кров і зневоднюють організм. М’ясо не примнож ує ж и т тєву е н е р г ію. М’я со прискорює не тільки розвиток, але й процеси старіння. Добова норма білків (м’яса, риби) – приблизно 1 г білків на кілограм ваги. Людині вагою 60 кг цілком достатньо 60 г тваринних білків на день. Всі ліки тією чи іншою мірою отруйні. Чим швидше дія ліків, тим вони токсичніші.

до неї обличчям віруючої людини була праворуч, а ікона Пресвятої Богородиці – ліворуч. Нижче ікон Христа і Пресвятої Богоматері можна розташовувати інші ікони. При цьому зазвичай дотримуються принципу: наприклад, ікони святих не розміщуються вище за головні ікони (Святої Трійці, Спаса, Богородиці) і вище за ікони апостолів.

В

артість одного літра такого продукту перевищує 22 тисячі доларів. Така висока ціна пояснюється складним процесом виробництва продукту: щоб отримати 1 л молока треба подоїти майже 4000 мишей. В основному таке молоко використовують у медичних цілях: унікальні фармакологічні препарати з вмістом мишачого молока покращують процеси кровотворення після складних процедур переливання крові. Мишка живе всього півтора-два роки. Житлові умови для цих дорогих гризунів на спеціалізованій фермі с творюють прос то ідеальні. Миші знаходяться в найчистіших металевих клітках. На кожній – таблички з паспортними даними мешканців. Зверху – сухий гранульований корм і поїлка зі свіжою водою. В одній такій квартирці живе невелика група. Співробітники – в білих стерильних халатах, руки одягнені в гумові рукавички. Підготовка до доїння проводиться завчасно. Спочатку обирають відповідних самок. Їх за дві години до процедури забирають від малюків. До дитинчат же поміщають годувальниць. Потрібно почекати приблизно 90 хвилин, поки груди самки знову наповняться молоком. Щоб матуся не обурювалася й не пручалася, їй дають легкий наркоз, потім вводять спеціальний препарат, під дією якого тварина розслабляється.

Після цього починається сам процес доїння. Співробітник намацує в мишки вим’я, підставляє до соска мініатюрний ск ляний капіляр, і біла рідина заповнює мініатюрні шланги. Таким чином, після даної процедури отримують цілу краплю цінного продукту! « Доїти мишей починають у той момент, коли в них з’являються малюки,  – розповідає співробітник ферми.  – Лак таційний період триває 21 день. І за цей час ми тривожимо матусю лише двічі. Адже дитинчата теж повинні харчуватися. Від однієї самки за один раз отримуємо краплю молока. Дослідження показали, що воно нічим не відрізняється від жіночого, а за деякими параметрами значно перевершує його». А ось іще деякі цікаві факти про молоко. Цілюще молоко в кролиці. За раз від однієї особини можна отримати близько 70 мл молока. Доход від однієї самки становить $24 тисячі на рік – їхнє молоко використовується в косметичних цілях. Молоко самки бегемота має рожевий колір. Справа в тому, що в бегемота під сонцем разом із потом виділяється гіпосудорова кислота, що є антимікробним агентом для захисту від сонячних променів. До речі, фінські молочні господарства виробляють новий продукт  – нічне молоко. Виявляється, якщо доїти корову вночі або вранці, але в затемненому приміщенні, в молоці виявляється в 10 разів більше мелатоніну – гормону сну, ніж у звичайних ранкових, денних або вечірніх удоях. Мелатонін виробляється і в людському організмі, але з віком і під дією стресу його секреція дуже скорочується. Тому випивати перед сном склянку або дві нічного молока рекомендується всім літнім людям і тим, кому важко заснути.


6

№ 43 (773) 23.10.2019 НЕ ТІЛЬКИ АНГІНА

ВАШ ЛІКАР

ДЕГЕНЕРАЦІЯ МІЖХРЕБЦЕВИХ ДИСКІВ

хребет є джерелом здоров’я внутрішніх органів. Діагностика дегенеративнодистрофічних захворювань хребта ґрунтується на клінічній картині захворювання і даних додаткових методів обстеження (рентгенографія, комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія). Особливо інформативною є магнітнорезонансна томографія. Лікування дегенеративної патологі ї спрямоване не на відновлення зміненого диска, а на зменшення симптомів захворювання. Воно вк лючає в себе постільний режим (з ранньою активізацією), використання протизапальних препаратів і лікарських засобів, що віднов люють с углобовий хрящ (хондропротекторів), пр о в е де нн я лік у в а льни х блокад, мануальну- рефлексо- і фізіотерапію, різні способи хірургічної корекції. Неві д’є м ни м и час т ина м и ко м п л е ксн о го л ік у в а н н я хворих з ураженням хребта є лікувальна фізкультура і масаж. ПРОФІЛАКТИКА – З ДИТЯЧОГО ВІКУ Первинна профілак тика дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта актуальна, починаючи з дитячого та юнацького віку, особливо в осіб з наявністю аномалій розвитку хребта, при сімейній схильності. Необхідно уникати фізичних перевантажень, потужних ривкових навантажень, підняття ваги за рахунок нахилу вперед, частих динамічних нахилів вперед при виконанні гімнастики. Разом з тим, необхідне формування гарного м’язового корсета за рахунок збалансовано-

го розвитку м’язів шиї, спини і черевного преса, розвиток спритності й координованої ді ї різних груп м’язів, зведення до мінімуму монотонних видів діяльності й роботи у фіксованих позах. ПРАВИЛЬНО СИДІТИ, ХОДИТИ, ЛЕЖАТИ… Вторинна профілактика спрямована на попередження загострень захворювання. Ефективність профілактики й лікування захворювань хребта на 70–80% залежить від готовності людини: правильно сидіти, стояти й ходити; правильно піднімати і переміщати вагу; займатися фізкультурою; правильно лежати й підводитися з ліжка. Так, при піднятті предметів з підлоги потрібно не нахилятися вперед, а присідати, зігнувши ноги в колінах. При нахилах і піднятті важких предметів необхідно виключити ривкові рухи. Потрібно досить часто міняти положення тіла, не стояти і не сидіти дуже довго. Намагатися уникати місцевого перегріву, зокрема, в гарячій ванні, при якому настає тимчасове розслаблення м’язів хребта. Уникати протягів і переохолодження. Необхідно циклами виконувати вправи з розвитку м’язів черевного преса, спини, рук і ніг в положенні на спині й комплекси спеціальних вправ. Важливо стежити за своєю вагою, оскільки надлишок ваги перевантажує суглоби, особливо нижніх кінцівок і хребта, що призводить до їх швидкого зношування. З їжі слід віддавати перевагу рибним і кисломолочним стравам, а також зерновим (хліб грубого помелу), овочам і фруктам, щодня випивати 6–8 склянок рідини за умови нормальної роботи нирок. Слід звернути увагу і на матрац – він має бути достатньо жорстким і пружним для забезпечення максимального розвантаження всього м’язово-суглобового апарату під час сну.

лодший, тим ця ймовірність вища. Скажімо, якщо така травма сталася у 80-річної пацієнтки, то лікарі можуть бути на 80% впевнені, що кістка не зростеться. А якщо це 30-річна жінка – то на 30%, що теж дуже багато. Тому в разі перелому шийки стегна лікарі вважають за краще зробити операцію. В молодих операції, як правило, призводять до зрощення кістки й повернення до нормального життя, проте після операції потрібний тривалий відновлювальний період – масаж, гімнастика, тренування в ходьбі. В літніх, на жаль, навіть операція допомагає далеко не завжди. Чому ж у літніх людей травми лік уються значно

складніше? Справа в тому, що з віком рухова активність падає. Кістка без навантаження слабшає, стає крихкою, кровообіг у зоні суглоба зводиться до мінімуму, тож літній людині достатньо злегка оступитися, щоб отримати перелом. Все це означає, що збереження рухливості в будь-якому віці, в тому числі в літньому, – запорука мінімізації подібних травм. Лікувальна фізкультура, гімнастика, а також правильне, повноцінне харчування – безперечно, ключ до довголіття. При профілактиці перелому шийки стегна людям молодого і середнього віку рекомендується: Плавати. А ось зловживати бігом і особливо стрибками не можна – ці заняття травматологи називають вбивцями суглобів. Стежити за масою тіла. Виконувати вправи, спрямовані на зменшення жирової тканини та збільшення м’язової маси в зоні тазостегнового суглоба.

Дегенеративні зміни міжхребцевих дисків – розплата людини за своє прямоходіння, що збільшує статичні й динамічні навантаження на хребет протягом усього життя.

Х

ребетний стовп людини у творений хребцями, з’єднаними між собою за допомогою міжхребцевих дисків, зв’язкового і м’язового апарату. В нормі еластичні властивості дисків забезпечують значне пом’якшення поштовхів і струсів, що виникають при ходьбі, стрибках та інших рухах. При народженні диск на 80% складається з води, проте з часом міжхребцеві диски «висихають» і поступово втрачають еластичність, в т р ач а юч и а м о р т и з у юч у функцію і стаючи більш чутливими до механічного навантаження. Вже після 30 років міжхребцеві диски гірше виконують функцію пом’якшення, за формою вони починають нагадувати млинці. Це явище називається дегенерацією або руйнуванням міжхребцевих дисків. Основна проблема в ураженому дегенеративним процесом міжхребцевому диску проявляється, в першу чергу, зниженням висоти самого диска, що сприяє ослабленню зв’язкового і зміненню роботи суглобового апаратів хребта. Перераховані вище процеси викликають порушення біомеханіки хребта в цілому та сприяють розвитку руйнівних процесів в іще не уражених сегментах. Розвитку цих змін сприяють повторні травми, надлишкові навантаження, спадкова схильність. ПЕРШЕ – ВІК, ДРУГЕ – РОБОТА Було помічено, що дегенерація між хребцевих дисків збільшується з віком, а в більш молодих людей – при заняттях певними видами спорту (важка атлетика, бокс, гімнастика) або під впливом специфіки професії (вантажник, водій, друкарка, швачка…). У 20% людей у молодому віці спостерігаються помірні

ознаки дегенерації, тоді як до 70 років у 60% ступінь змін стає вираженою. У зв’язку з активним способом жит тя і трудовою діяльністю людини найчастіше страждають шийний і попереково -крижовий від діли хребта – місця найбільшого функціонального навантаження. В епоху тотальної комп’ютеризації, різкого переходу від фізичної праці до розумової відбувається зменшення рухової активності людини. Сидяча робота, їзда в автомобілі призводять до зниження тонусу м’язів. Проведеними дослідженнями встановлено, що 80% часу хребет перебуває у вимушеному напівзігнутому положенні. Тривале перебування в такому положенні викликає розтягнення м’язів-згиначів спини та зниження їх тонусу. Це один з основних чинників, що призводять до виникнення дегенеративно-дистрофічних захворювань хребта (остеохондроз, спондилоартроз, хрящові вузли тощо). БІЛЬ – ОСНОВНА ОЗНАКА На ранній стадії клінічні ознаки захворювання зазвичай відсутні або слабко виражені – дискомфорт, втомлюваність м’язів спини, шиї та ін. З часом з’являється основна ознака прогресуючого захворювання – біль у різних відділах хребта. Крім того, при дегенеративному процесі в між хребцевих дисках можуть виникати симптоми ураження як периферичної, так і центральної нервової системи. Дегенерація (відмирання) нервових к літин і порушення провідності нервових імпульсів до внутрішніх органів призводить до уповільнення обміну речовин, порушення функції внутрішніх органів і виникнення хвороб. Таким чином, здоровий

ЗРОСТЕТЬСЯ-НЕ ЗРОСТЕТЬСЯ…

ЧИМ ПІДСТУПНИЙ ПЕРЕЛОМ ШИЙКИ СТЕГНА Існує думка, що перелом шийки стегна – це травма, що виникає виключно в літньому віці. Але, виявляється, це зовсім не так. Все частіше до травматологів і хірургів потрапляють пацієнти молодого й середнього віку з цим діагнозом. Чому це відбувається?

«Причин, з яких цей вид травми все частіше вражає людей іще зовсім не старих, безліч. Раціон, у якому відсутні багаті на кальцій продукти, овочі й фрукти, а переважає фастфуд, сидячий спосіб життя, немає адекватних фізичних навантажень – усе це підточує наш каркас. В результаті страждає кісткова і м’язова тканина, а також тканини суглобів. А там і до перелому недалеко», – говорить травматолог-ортопед Дмитро Хряпін. Механізм травми тазостегнового суглоба зазвичай простий: впав, вдарився боком, піднятися самостійно вже не зміг. У літніх, малорухливих людей перелом може статися навіть без падіння. Травма зазвичай виникає під час ходьби,

коли пацієнт раптом відчуває гострий біль у суглобі. На відміну від інших видів переломів у тазостегновій області, що зазвичай зрос таютьс я, шийка с тегна відновлюється дуже погано, оскільки в неї інша анатомія кровопостачання. Після травми кров практично не надходить у зону перелому. Крім того, порушується харчування голівки стегна, розвивається асептичний некроз або кокс­ артроз. У цих випадках життя пацієнта опиняється під загрозою. Особливо часто тяжкі ускладнення трапляються в літньому віці, коли страждає процес відновлення тканин. Вважається, що ймовірність зрощення перелому шийки стегна прямо залежить від віку людини. Чим пацієнт мо-

В ЧОМУ ПРИЧИНА БОЛЮ В ГОРЛІ?

Біль у горлі – одна з найбільш поширених скарг. Зазвичай він буває гострим, адже тривалий, ниючий біль зустрічається набагато рідше. Найбільш частою причиною цього симптому є вірусний фарингіт – запалення слизової оболонки глотки, про що розповість терапевт Євген Лікунов.

З

азвичай біль у горлі носить постійний характер, посилюється при ковтанні й може бути єдиною скаргою при зверненні до лікаря. Хоча нерідко він виникає на тлі загальних симптомів, характерних для гострих респіраторних і н ф е к ц і й ,   – слабкість, нездужання, підвищення температури тіла, головний біль, нежить. Існує велике розмаїття больових відчуттів у горлі – від гострих, «кинджальних», колючих, ріжучих до тупих, ниючих, стискаючих; від розпираючих до пульсуючих або змішаних, із постійним, наростаючим або стихаючим характером. Локалізація болю також різна: боліти може посередині, праворуч або ліворуч, з обох боків або по всьому горлу. Поява або посилення болю при ковтанні найчастіше вказує на захворювання горла. Якщо больові відчуття не змінюються при ковтанні, можна припускати, що вони рефлекторно відображають захворювання зовсім іншого органу, і тоді треба продовжувати шукати причину нездужання. Наприклад, біль у горлі може бути не тільки одним із ранніх симптомів інфекції, але й пізнім симптомом пухлини. Ось чому терпіти біль у горлі, уникаючи візиту до лікаря, заїдати його різними пастилками не можна. Це не тільки неефективно, але й небезпечно, оскільки можна пропустити серйозне захворювання. Найпоширенішою серед хвороб, що супроводжуються болем у горлі, є ангіна  – бак теріальна інфекція, як у н е о бх і д н о лік у в ат и антибіотиками. Ї ї можна легко сплутати з вірусним фарингітом, проте в цьому випадку антибіотики будуть не тільки марні, але й шкідливі. Ось чому при болю в горлі обов’язково потрібен лікар. Для обох хвороб характерні гос трий біль і гіперемія (почервоніння) слизової оболонки глотки, однак при ангіні з’являється гнійний наліт, температура піднімається до високих значень, а інших скарг може не бути, в той час як при фарингіті з’являються нежить та інші симптоми ГРВІ. ПИТИ – ЗДОРОВ’Ю НЕ ШКОДИТИ При лікуванні фарингіту (як, втім, і ангіни) важливе тепле пиття, а при сильному болю необхідне й застосування знеболюючих препаратів, таких як нурофен або парацетамол. Антибіотики приз н ач а ю т ь , т і л ь к и я к щ о приєдналася бак теріальна інфекція, і почався, наприклад, трахеїт, бронхіт або ларингіт.

При ангіні обов’язкове застосування антибіотиків від самого початку хвороби. В ідеалі потрібно взяти мазок на визначення типу інфекції та на чутливість до антибіотиків, щоб відразу призначити найбільш ефективний із них. Якщо не почати лікувати ангіну вчасно, можливі грізні ускладнення, що вражають життєво важливі органи – нирки, серце, суглоби. А часом на тлі цього захворювання розвиваються аутоімунні захворювання (склеродермія, червоний вовчак). І В РОТІ РОСТУТЬ ГРИБИ Крім того, лікарі нерідко стикаються з такими захворюваннями горла як: кандидозний стоматит. Це грибкове захворювання, при якому з’являються невеликі молочно-білі плями на м’якому піднебінні, спинці язика, слизової глотки й гортані; інфекційний мононуклеоз. Симптомами є набряклі й почервонілі мигдалики, вкриті великими жовтувато-білими плівками; гер пангіна (вірус Коксакі)  – невеликі бульбашки на м’якому піднебінні, язичку, дужках, задній стінці глотки. В цих випадках також може приєднатися бактеріальна інфекція, починається абсцес, коли зміщується піднебінний язичок і повністю відкрити рот неможливо. Розвиваються симптоми тяжкої дифтерійної інфекції. При цих захворюваннях лікар також повинен підібрати ефективний антибіотик. ДО ЛІКАРЯ! Скарги на гострий біль у горлі в літніх пацієнтів повинні насторожувати. Рак носоглотки  – досить поширена сьогодні патологія, яку ефективно лікувати медики поки не навчилися. Перебіг цієї хвороби вкрай агресивний, розвиток  – стрімкий. Прогноз залежить від ранньої діагностики. Тому терпіти, коли «саме пройде», ні в якому разі не можна. Ще одна можлива причина таких скарг полягає в тому, що літні люди часто використовують зубні протези. А вони – джерело травм, інфекції та атрофії слизових оболонок. В усіх випадках, щоб виключити серйозні захворювання та призначити правильне лікування, найкраще зверну тис я до лікаря.


7

№ 43 (773) 23.10.2019 БРАТИ МЕНШІ

ТВАРИНИ-РЯТІВНИКИ Випадки, коли тварини приходять на допомогу людям у критичних ситуаціях, не такі вже й рідкісні. Кожна з таких історій викликає обговорення й суперечки про те, що при цьому рухає «братами меншими» – стадні інстинкти чи справжнє співчуття, яким ми схильні наділяти тільки істот із високорозвиненим інтелектом, тобто самих себе.

Н

а цвинтарі у вірменському Спітаку є могила собаки. На ній написана лише кличка – Жужа. До неї іноді приходять двоє людей – чоловік і жінка. Всі мешканці міста знають історію про цю тварину, яка заслужила таку добру пам’ять. Жужа була дворовою собакою, жила в підвалі панельної дев’ятиповерхівки, ростила цуценят і користувалася любов’ю місцевих дітлахів. Особливо подружилася вона з дітьми родини Сар’ян, вони мешкали на першому поверсі, і 10-річний Рубен постійно тягав зі столу їжу для собаки. 7 грудня 1988 року землетрус зруйнував більшу частину будинків, і родина Сар’ян потрапила до списку загиблих. Вижив тільки Рубен, який грався в момент поштовхів у дворі. Батьки й однорічна сестричка Лала, як вирішили рятувальники, загинули під завалами. Проте через чотири дні, коли надії на порятунок рідних уже майже не залишилося, в одну зі спеціально влаштованих «хвилин тиші», з-під завалів пролунав дитячий плач. Рятувальники кинулися розбирати завали, і незабаром побачили дивовижну картину. Під плитою, що косо впала, на ватнику лежала маленька Лала, а поруч із нею, захищаю-

чи та обігріваючи дитину, притулилася змучена Жужа. Звичайно, однорічна дівчинка не могла розповісти, як вона вижила, але єдиним поясненням може бути тільки турбота собаки. Цівка води, що сочилася з радіатора опалення поруч, допомогла прожити цей час їй самій, а дівчинку Жужа всі ці дні годувала своїм молоком. На щастя, в осиротілих дітей залишилися бабуся й дідусь, які виростили їх, і, звичайно, прихистили Жужу. Собака-рятівниця прожила в цій родині ще 12 років. Після смерті чотириногого члена родини брат і сестра поховали її на цвинтарі, поруч з іншими жертвами землетрусу. ГОРИЛА ДОПОМАГАЄ ДИТИНІ У 1996 році в чиказькому зоопарку могла б статися трагедія, якби не допомога самки горили. Трирічний хлопчик впав у вольєр до горил, які вважаються надзвичайно небезпечними тваринами. Дитина при падінні знепритомніла, оскільки висота стіни була більше 6 метрів. Поки батьки кликали на допомогу, молода самка горили на кличку Бінті Джуа підійшла до малюка і взяла його на руки. На спині в мавпи при цьому сиділо її власне дитинча. Очевидці розповідали, що Бінті колихала людську дитину.

Але крім прояви материнського інстинкту мавпа не дала іншим тваринам його торкатися й віднесла до дверей виходу з вольєра, де служителі змогли його швидко забрати. Для хлопчика ця подія пройшла без наслідків, а Бінті Джуа стала справжньою місцевою героїнею. СВИНЯ ВИКЛИКАЄ ПІДМОГУ У 1998 році вислобрюха свиня на кличку Лулу стала справжньою знаменитістю. Свинка жила в Пенсільванії як домашня улюблениця. Одного разу при ній у мами хазяйки стався серцевий напад. Свиня виявила неймовірну кмітливість. Оскільки вдома більше нікого не було, вона побігла по допомогу. Вискочивши на дорогу, Лулу намагалася привернути увагу водіїв – лягла посередині дороги й почала відчайдушно хрюкати. Кілька разів свинка поверталася до хворої жінки – тій здавалося, що вона перевіряє її самопочуття. Нарешті один чоловік зупинився, Лулу привела його в будинок, і він викликав швидку допомогу. КОЗА-ГОДУВАЛЬНИЦЯ Один австралійський фермер зобов’язаний своїм другим народженням… козі. Ноель Осборн дожив до похилого віку на самоті. На його фермі в одному з віддалених куточків Австралії не часто з’являлися гості, але чоловік нітрохи цим не обтяжувався. Такий відлюдний спосіб життя цілком влаштовував його, поки несподівано не сталося нещастя. Як він потім сам розповідав, його так лягнула корова, що він у прямому сенсі відлетів не кілька метрів і впав

у купу гною і домашніх відходів. При цьому в нього виявилося роздроблене стегно, і вилізти сам старий ніяк не міг. Швидше за все, він так і помер би без їжі або від нічного холоду, якби не коза. Вірна тварина прийшла господареві на допомогу й залишилася поруч на ніч, зігріваючи своїм тілом. Крім того, Ноель зміг подоїти її, і таким чином не помер від голоду – адже в такому положенні провести йому довелося цілих п’ять днів! Весь цей час коза йшла ненадовго, але потім знову поверталася. Зрештою, на ферму навідалися люди і врятували господаря з гнойової пастки. БАЛАКУЧИЙ ПАПУЖКА Дуже часто папуги вимовляють надзвичайно розумні фрази, що виявляються дуже доречними в тій чи іншій ситуації. Насправді, більшість «балакунів» просто повторюють завчені слова. Але випадок, що стався в Денвері, змусив навіть вчених почати більш ретельні дослідження здібностей птахів. У 2009 році папуга-монарх, їх іще називають квакерами, зумів врятувати дворічну дівчинку. Дівчина, яка доглядала за малям, дала їй тарілку з кукурудзяними пластівцями і вийшла з кімнати. Дитина вдавилася і вже почала задихатися. Папуга, побачивши це, почав виснажливим голосом кликати господиню. Причому птах на диво правильно зміг сформулювати потрібну фразу. Єдиний раз у житті він кричав «Мама!» і «Бебі!». За словами жінок, ні до, ні після цього він не вимовляв цих слів разом. Преса зробила папугу Віллі відомим в усьому світі, а Червоний хрест навіть вручив йому медаль за порятунок життя.

настрій або самопочуття на гірше. Сни можуть бути пророчими. Вдалі дні: 28, 29, 3. Напружені дні: 1, 2. ТЕРЕЗИ (24.09–23.10) Щоб виключити помилки, рекомен­ дується обе­ режність, розсудливість, утримання. Уникайте темряви, нових знайомств і галасливих компаній. Імовірно, в суботу домашні клопоти заберуть весь ваш час. Вдалі дні: 29, 30, 31. Напружені дні: 28, 2. СКОРПІОН (24.10–22.11) Якщо в попередні дні ви вберегли себе від категоричності, то зумієте по-новому поглянути на минулі події та зробити правильні висновки. ЖінкамСкорпіонам рекомендується не залишати нереалізованими сильні пориви душі. Вдалі дні: 1, 2. Напружені дні: 28, 29, 30. СТРIЛЕЦЬ (23.11–21.12) Сприятливий час, що відкриває нові перспективи. Допомога впливових осіб, покровителів позначиться на зміні основного джерела заробітку. Спокій і безкомпромісність допоможуть

досягти намічених цілей. Вдалі дні: 28, 29, 30, 3. Напружені дні: 1, 2. КОЗЕРІГ (22.12–20.01) У другій половині тижня ймовірні не­ сподівані звістки. Остерігайтеся нового знайомства, що відіграє у вашому житті негативну роль. Сон у ніч на середу може бути пророчим і незабаром здійсниться. Вдалі дні: 29, 1, 2. Напружені дні: 28, 31, 3. ВОДОЛІЙ (21.01–20.02) Тиждень може визначити перебіг справ до кінця року. Він покаже, наскільки найближчим часом зміняться ваші плани, і як можуть розвиватися події. Подружнє життя принесе радість. Вдалі дні: 28, 30, 3. Напружені дні: 29, 1. РИБИ (21.02–20.03) Вам слід дослухатися до голосу інтуїції. Можливі неприємні новини, що зможуть вивести вас із рівноваги й навіть спричинити стрес. Сімейні справи будуть пов’язані з непомірними матеріальними запитами. Вдалі дні: 31, 3. Напружені дні: 28, 2.

ЩО ГОВОРЯТЬ ЗІРКИ?

ГОРОСКОП (з 28.10 по 03.11)

ОВЕН (21.03–20.04) Поді ї розвиватимуться не зовсім так, як ви планували. Несподівана звістка може сплутати всі плани. Ви зможете подолати негативні тенденції, якщо суб’єктивні оцінки не затулять реальний стан справ. Вдалі дні: 28, 29, 30. Напружені дні: 1, 2. ТЕЛЕЦЬ (21.04–20.05) Імовірний неспо­ діваний конфлікт, пов’язаний з минулими боргами. Розраховуйте на допомогу друзів, інакше результат виявиться несприятливим. Будьте уважні в спілкуванні з родичами. Вдалі дні: 1, 2. Напружені дні: 29, 30. БЛИЗНЯТА (21.05–21.06) Сприятливий час д ля спокійного відпочинку, прибирання в будинку, роздумів, спілкування з близькими. В стосунках з оточуючими – гармонія і довіра. Влаштуйте в суботу маленьке сімейне свято.

Вдалі дні: 28, 30, 3. Напружені дні: 29, 31. РАК (22.06–22.07) Ваші бажання зіткну тьс я з немож ливіс тю їх здійснення. Це погіршить настрій: ваші почуття будуть схильні до частих коливань – від добродушності й поступливості до впертості й дратівливості. Вдалі дні: 1, 2. Напружені дні: 28, 29, 3. ЛЕВ (23.07–23.08) Не слід пускатися в любовні авантюри або намагатися змінити давно сформовані стосунки. Приймайте з радістю те, що дає вам життя, і не претендуйте на більше. Не виключено, що на жінок-Левів чекають цікаві знайомства. Вдалі дні: 2, 3. Напружені дні: 28, 30. ДІВА (24.08–23.09) В першій половині тижня на душі у вас буде світло й радісно. В другій половині можливі неприємні новини, що виведуть вас із рівноваги, змінять

АНЕКДОТИ    уривається терпець, і він запитує В принципі, люди діляться на янгола, що пролітає повз: –  Що це, мовляв, за дурень тут дві категорії – на тих, хто мене хвалить, і тих, хто абсолютно не дверима плескає? Янгол: розбирається в людях. – А! Це він у лікарні в    реанімації зараз – там студенти –  Як ви гадаєте, наша Розочка практику проходять! буде співачкою чи танцівницею?    –  Гадаю, танцівницею. –  Ви бачили, як вона танцює? Розмовляють дві одеситки. –  Ні, ми чули, як вона співає. –  Софочко, ваш чоловік бігає за молоденькими дівчатами.    Софочка: –  Вчора в театрі я бачив вашу –  Ой, я вас благаю, не робіть дружину. Вона так кашляла, що всі мені нерви. Мій собака теж бігає на неї озиралися. В неї грип? за кожною машиною, але це не –  Ні, в неї нова сукня! означає, що якщо він хоч одну наздожене, то сяде за кермо!    –  Ти знаєш, Юрчик потрапив до лікарні. –  Дивно! Адже тільки вчора ввечері я бачив його з чарівною білявкою! –  Його дружина теж бачила.    Жінки, знайте, чоловік  – він як асфальт, якщо його правильно укласти на підготовлену подушку, то він витримає роки навантажень і експлуатації.    Все-таки з мене вийшла гарна людина. Погана залишилася.

   В мене дружина – мудра жінка! Навіть якщо ми з нею посварилися і не розмовляємо, на мене завжди чекає вдома після роботи смачна вечеря: борщ, пельмені, компот! Правда, все в одній тарілці…    –  Знаєте, чому так багато людей їздять на дорогих машинах? –  Автобусом і тролейбусом не можна їздити в борг.   

–  Якби ти був моїм чоловіком, я б підсипала отруту тобі в каву. –  Якби ти була моєю дружиною, я б цю каву випив!

–  Чому в жінки довжина ступні менше, ніж у чоловіка? – Це сталося в процесі еволюційного розвитку, щоб жінка змогла стояти ближче до кухонної раковини при митті посуду.

  

  

Батько говорить сину: –  Скільки разів я тобі казав, щоб ти не грався із сірниками! –  Я не грався… Я прикурював…    –  Вітаю, одразу видно, що ви одружилися. Чудово випрасувана сорочка! –  О, так! Це перше, чому дружина мене навчила.

П’яний чоловік повертається пізно додому. Відчиняє двері, перед ним стоїть дружина, в руці сковорідка… Чоловік: –  Лягай спати, я не голодний.

  

   Щодо спиртного – норму знаю, але випити стільки не можу.   

В переповненому автобусі: «Я ж сказала «нахаба», а не «припиніть»!

Мужики! Запам’ятайте! Не хваліться, що ваша дружина краща за всіх: жінки можуть образитися, а чоловіки захочуть переконатися…

  

  

  

Двері до раю. Зовні стоїть муНа виборах за кандидата жик. Відчиняє двері, заглядає Іванова проголосувало 3 людини. всередину – і зачиняє двері. Так дружина Іванова зрозуміла, Так триває хвилин десять. Богу що в чоловіка є коханка. ПОСМІХНІТЬСЯ!

ВІДПОВІДІ НА СКАНВОРД У № 43 (773)


8

№ 43 (773) 23.10.2019 ЛЕГЕНДИ І МІФИ

КЛЕОПАТРА: БОГИНЯ НЕБА І РАДОСТІ

Єгипетська цариця Клеопатра – найяскравіша і наймогутніша жінка античного світу. Велелюбна і хтива, вона зводила чоловіків з розуму.

Н

асправді цариця була далеко не красунею. Сучасники описують її як жінку невисокого зросту і дещо повненьку. При цьому в Клеопатри була смаглява шкіра, вузькі губи та великий широкий ніс. Давньогрецький історик Плутарх писав, що «краса цієї жінки була не такою, що вражає з першого погляду і вважається незрівнянною». «Її зовнішність, що поєднувалася з рідкісною переконливістю її промов, із величезною чарівністю, що відчувалася в кожному слові, в кожному русі, міцно врізалася в душу. Самі звуки її голосу пестили й тішили слух», – розповідав він. Про секрети її молодості складають легенди. Клеопатру вважають одним із найвидатніших «косметологів Сходу». Вважа­ ється, що вона приймала ванну, в яку додавали підігріте молоко і мед, від цього шкіра цариці була оксамитовою. Як скраб «використовували вершки, в які додавали морську сіль». Достеменно відомо лише те, що все вбрання цариці було прикрашене коштовностями, служниці підводили Клеопатрі очі, фарбували їй нігті, долоні й ступні хною, наносили на губи особливий рослинний бальзам і надягали перуки. Вона любила дороге оздоблення палаців, шикарний одяг і прикраси. Улюбленим дорогоцінним каменем Клеопатри вважався смарагд. ПОДАРУНОК МАКЕДОНСЬКОГО Цариця вважається однією з найосвіченіших жінок сво-

го часу. Її пізнання в літературі, мистецтві, політиці, філософії вражали співрозмовників. Наділена дивовижною грацією і витонченістю жінка чудово грала на лютні й арфі, співала й танцювала. Клеопатра знала сім мов, тому рідко вдавалася до допомоги перекладачів, вважаючи за краще особисто спілкуватися з іноземцями. Правителька Єгипту докладала багато зусиль для того, щоб повернути йому колишню могутність. У непростий для країни період вона на деякий час змогла домогтися незалежності від Риму. При цьому сама Клеопатра походила з грецького роду. Олександр Македонський подарував її предкам землі в Єгипті, де вони й облаштувалися. Першим її чоловіком став 13-річний брат Птолемей – йому і 16-річній Клеопатрі батько залишив престол. Розповідали, що для задоволення своїх бажань правителька завела великий гарем, у якому жили молоді й вродливі чоловіки. В ті часи це не вважалося чимось негожим. Здавалося, Клеопатра і її брат могли спокійно царювати, але проти цариці назрівала змова, на чолі якої став учитель Птолемея Пофін. Він мріяв, що за царювання свого вихованця стане реальним правителем Єгипту. В столиці Єгипту – Олександрії – не без активної участі Пофіна піднявся бунт. Життю Клеопатри загрожувала серйозна небезпека, тому вона втекла з палацу.

ПРИЙШОВ, ПОБАЧИВ, ПЕРЕМІГ Дізнавшись про чвари, в справу втрутився Цезар. На зустріч із римським імператором з’явився тільки Птолемей, який почав скаржитися на сестру. Здивований відсутністю Клеопатри Цезар наказав відправити до неї гінця. Вона розуміла, що їй просто необхідно побачитися з римським імператором, однак не знала, як потрапити до Олександрії, де розлючений натовп одразу ж готовий її вбити. Тоді цариця разом із соратником на човні припливла до столиці. Вона загорнулася в мішок, а її помічник, прикинувшись рибалкою, зміг пронести її в палац. Вражений такою хитрістю й оголеною фігурою красуні, Цезар без пам’яті закохався в Клеопатру – перша зустріч 52-річного імператора з 20-річною царицею тривала до ранку. Сталося те, чого так боялися брат Клеопатри і його вчитель – римський імператор був готовий на все заради коханої. В результаті Птолемей втопився в Нілі, а Пофін втік. В Олександрії запанував спокій. Щоб не дратувати єгиптян, Цезар видав Клеопатру за її другого брата Неотероса, однак цей шлюб був фіктивним, жінка почала правити Єгиптом, залишаючись при цьому коханкою Цезаря.

Імператор повернувся до Риму, а через деякий час у Клеопатри народився від нього син. Разом з ним і своїм чоловіком цариця в оточенні величезної свити приїхала до Цезаря, де їй був влаштований урочистий прийом: кортеж золотих колісниць, тисячі рабів, які вели гепардів і ручних газелей. Сама цариця Єгипту сиділа на золотому троні, який несли рослі м’язисті раби. Вона була одягнена в розшиту камінням сукню, а її голову обвивала золота змія. Єгипетська цариця разом із сином оселилася на віллі імператора на березі Тибру. Весь вільний час Цезар проводив разом з нею. Містом поповзли чутки, що своїм спадкоємцем Цезар хоче проголосити сина єгипетської цариці. Проти римського імператора зріла змова, що призвела до вбивства правителя. ФАТАЛЬНА ЖІНКА Вражена загибеллю Цезаря Клеопатра втекла з міста. В Олександрії через рік після цього помер її чоловік. Жінка ставала єдиновладною правителькою Єгипту. Своїм спадкоємцем вона проголосила сина, чотирирічного Цезаріона. Клеопатра розуміла: царицею Єгипту вона зможе залишитися тільки в тому випадку, якщо звабить полководця Марка Антонія. Його запросили на спеціально побудований для цієї зустрічі корабель з дорогої деревини з червоними вітрилами. Все навколо так і сочилося розкішшю. Головною прикрасою судна була сама Клеопатра. Побачивши її, полководець втратив голову. В пари народилося троє дітей. Періодично Марк Антоній повертався до Риму, до своєї законної дружини Октавії. Однак після чергової маленької переможної

війни вирішив відсвяткувати перемогу не в Римі, а в Олександрії, зі своєю «нільською сиреною». На батьківщині вирішили, що цим він образив свій народ. Але засліплений коханням воїн думав тільки про свою кохану. А вона у свою чергу була стурбована лише тим, як домогтися ще більшої влади в Єгипті. Цього разу божественної. Цариця офіційно взяла ім’я «Нової Ізіди». На публіці вона тепер з’являлася в костюмі богині – в облягаючому вбранні й короні з яструбиною головою, прикрашеною рогами корови. Царем Єгипту фактично став Марк Антоній, який зрікся своєї батьківщини й вирішив розлучитися з дружиною, яка залишилася в Римі. Розгніваний брат дружини Антонія, Октавіан, вирішив піти на Єгипет війною. Армія Марка Антонія і Клеопатри перевершувала римлян за чисельністю, тому захоплені одне одним закохані втратили пильність  – римляни здобули повну перемогу. Марк Антоній звинуватив у поразці свою єгипетську коханку. Він почав уникати зустрічей з нею. Піклуючись про власний порятунок, потай від Марка Антонія вона посилає гінця зі щедрими подарунками до Октавіана. Таємно втікши з палацу, вона наказує передати колишньому коханому, що вона померла. Почувши про смерть Клеопатри, римський воїн у відчаї, збожеволівши від горя, кидається на свій меч. Дізнавшись про це, єгипетська цариця теж впадає у відчай. Тепер вона мріє побачити Марка Антонія живим або мертвим. На той момент римлянин, який втратив багато крові, ще був живий. Зустріч із Клеопатрою надала йо-

му сил на кілька хвилин, проте незабаром він помер у неї на руках. Цариця повернулася до свого палацу і спробувала домовитися з переможцями. Октавіан, відомий своїми любовними пригодами, не був вражений, побачивши 37-річну правительку. Більше того, Клеопатра дізналася, що її збираються провести в ланцюгах, як рабиню, за колісницею Октавіана. Тоді вона вирішила звести рахунки з життям. СМЕРТЬ, ОПОВИТА ТАЄМНИЦЕЮ «Ці зап’ястя створені для того, щоб носити коштовності, а кайдани – для плебеїв і злочинців. Ніколи цариці Єгипту не бути переможеною», – вважається, що саме ці слова за кілька хвилин до смерті вимовила Клеопатра. Того дня вона влаштувала розкішний бенкет для переможців. Під час застілля жінка пішла до своєї спальні. Згідно з однією з версій, служниці принесли їй кошик з інжиром, де сиділа отруйна змія. Шпилькою цариця вколола тварину, яка, зашипівши від болю, вкусила Клеопатру. Така добровільна смерть на ті часи в Єгипті не тільки не зневажалася, але і була чимось на зразок чесноти. Через деякий час слуги Октавіана знайшли бездиханне тіло цариці Єгипту на ложі, оздобленому золотом. Клеопатра стала останньою царицею Єгипту. Її смерть збіглася із закінченням величі цієї країни. Могутня імперія перетворилася на одну з римських колоній. Імовірного претендента на владу незабаром після цього стратили. А саму царицю Єгипту Октавіан наказав поховати з величезними почестями поруч із Марком Антонієм.

СКАНВОРД

Газета

«Сучасне життя» Реєстраційне свідоцтво

КВ №14406-3377ПР

Засновник і видавець: ТОВ «МБА IНФО»

Газета виходить з 25.03.99. Адреса редакції: 61202, Харків, пр. Л. Свободи, 31/420. Тел. (096) 598-35-13 E-mail: modernlife456@gmail.com

Головний редактор:

Борис Марченко Дизайн і верстка Домбровська І.Ю.

Редакція листування з читачами не веде. Відповідальність за достовірність надрукованих відомостей несуть автори матеріалів. Відповідальність за зміст рекламних оголошень несе рекламодавець.

З питань розміщення реклами звертатися за тел. +38 (044) 22-16-007; +38 (063) 962-90-90, +38 (093)932-30-99. adv8@danyuk.name; adv7@danyuk.name У номері використані матеріали мережі Internet. Номер підписано до друку 21.10.2019 р.

Надруковано в друкарні ФОП Саєнко А.В. , м. Харків, вул. Тарасівська, 2а. «Нормальні ціни». тел. (057) 732-34-00, 754-84-82. Замовлення №1091 Наклад: 49628, в т.ч. рос. - 42053, укр. - 7575

Profile for Sovetchitsa 2013

Сучасне життя  

Сучасне життя  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded