Page 9

Aralık 2017 / Sosyalist Dayanışma

Gün Kanat Çırptıkça Özgürleşeceğiz…” kadınlar sokakları terk etmiyor. Her türlü erkek-devlet şiddeti kadınları teslim alamıyor. Geçtiğimiz ay 25 Kasım’da sokakları dolduran kadınlar Mirabel Kardeşler’in kanatlarını takmış gibi haykırıyorlardı, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz” diye. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında ayağa kalkan kadınlar sokakları terk etmedi. Sadece 25 Kasım’da değil bir yıldır neredeyse aralıksız meydanlarda itiraz ediyor, direniyoruz. Hayatlarımızı çevreleyen, olağanlaştırılmaya çalışılan erkek şiddetine, olağanüstü halle kadın düşmanlığını gün geçtikçe arttıran devlet şiddetine, faşizmin her türlü uygulamasına karşı susmamaya, itaat etmemeye devam ediyoruz. Nasıl bir hayat yaşayacağımıza, nikâh kıyıp kıymayacağımıza, şort giyip giymeyeceğimize, seçimlerimize, kimi sevip kimi

sevemeyeceğimize, kiminle yaşayıp kiminle yaşamayacağımıza, bugünümüze, geleceğimize karışamazsınız. Boşanıp boşanmayacağımız, doğurup doğurmayacağımız ve kaç çocuğu nasıl doğuracağımıza biz karar veririz. “İsteseniz de istemeseniz de” diyen tek bir adamın kararlarıyla hayatlarımız hakkında, şiddet olarak dönen yasalar çıkarmayı, kadınlarla ilgili kararları, fetvalarıyla kadın düşmanlığı yayan diyanetin müftü ve imamların, mücadelemizle kazandığımız haklarımızı gasp etmeyi alışkanlık edinen erkeklere, erkek-devlete, faşizme, OHAL’e, KHK’lara karşı teslim olmayacağız, diyoruz. Demeye devam edeceğiz. 25 Kasım’da Taksim’de binlerce kadının yan yana gelmesinden korkan iktidar binlerce polisle kadınların karşısına çıktı. Ancak kadınların kararlığı ve öfkesi karşısında hiç bir şey yapamayan polis sloganlarımızı ve yürüyüşümüzü durduramadı.

Alanda bir kadının elinde “Etek mini sen etekten minisen” dövizini taşımasıyla erkek-devlet şiddetinin karşısına tereddütsüz ve kahkahalarıyla çıkan kadınların umut olmaya devam ettiğini bir kez daha dünya âlem görmüş oldu. 25 Kasım’da dünyada ve Türkiye’de şiddetin son bulması ve özgürlüğümüzü almak için yaşamın her alanında direnmeye devam edeceğiz. Mirabel Kardeşler’in biz itaat etmeyen kadınlara miras bıraktığı direniş kanatlarıyla gün gün, her gün kanat çırparak özgürleşeceğiz. Cesur, itaat etmeyen ve başkaldıran kadınlardan olan Mirabel Kardeşler’i ve hayatlarını özgürlükleri için kaybetmiş bütün kadınları saygıyla anıyorum.

Geçtiğimiz ay 25 Kasım’da sokakları dolduran kadınlar Mirabel Kardeşler’in kanatlarını takmış gibi haykırıyorlardı, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz” diye. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında ayağa kalkan kadınlar sokakları terk etmedi. Sadece 25 Kasım’da değil bir yıldır neredeyse aralıksız meydanlarda itiraz ediyor, direniyoruz.

9

Profile for Sosyalist Dayanışma

Sosyalist Dayanışma Aralık 2017 Sayı 60  

Bizi aşağıda bulunan adreslerden takip edebilirsiniz. www.sodap.org & www.twitter.com/sodap74 & www.facebook.com/sodap

Sosyalist Dayanışma Aralık 2017 Sayı 60  

Bizi aşağıda bulunan adreslerden takip edebilirsiniz. www.sodap.org & www.twitter.com/sodap74 & www.facebook.com/sodap

Advertisement