Page 1


2 | Szansa – walcz o swoje!

www.WspolnaReprezentacja.pl

Daj sobie szansę. Walcz!

J

Prawo pracy jest po Twojej stronie!

Dlaczego mówię o tym głośno?

Kadrowa potwierdza: Nic Ci nie grozi „Jestem pracownikiem Elektrowni. W związku z zamiarem podpisania umowy ze Wspólną Reprezentacją (Socrates Investment SA) obawiam się szykan ze strony pracodawcy. Czy słusznie? Czy mają prawo zwolnić mnie z pracy z tego powodu?”

‰‰‰

Jeżdżąc po Polsce, regularnie spotykam się z akcjonariuszami spółek energetycznych. Zdecydowana większość jest nastawiona pozytywnie. Niektórzy jednak są pełni obaw – niesłusznie boją się o pracę; inni mówią, że kwota jest zbyt mała i nie warto. Jedni i drudzy nie mają racji! Nie można „ot tak” wyrzucić kogoś z pracy, a w życiu nie zawsze chodzi o pieniądze. „Za mało kasy, nie warto?”. To ja się głośno pytam: czy nigdy nie chodzi nam „o zasadę”, „o rację”? Czy nie robisz niczego „w imię zasad”?

Iwona Bartosiewicz kadrowa od 12 lat

Spotkałem ostatnio emerytowanego pracownika Elektrowni Bełchatów, uczestnika Wspólnej Reprezentacji. Mówił, że opowiada o tej sprawie na prawo i lewo, sąsiadom i kolegom na spotkaniach. Na pytanie: dlaczego?, odpowiedział mi: „Mam wielu znajomych. Nie chcę, żeby za kilka lat, jak dostanę pieniądze, ktoś mi zarzucił, że mu nie powiedziałem, i straci szansę”. Szansę... No właśnie. Dziś oddajemy w Twoje ręce kolejną „Szansę”... Można zapytać, czym jest „Szansa”? Kawałkiem papieru? Reklamą? Przychodzi mi na myśl stary dowcip o człowieku, który przez lata modlił się dzień w dzień, prosząc Boga: „Panie Boże, spraw, żebym wygrał w totolotka”. W końcu zniecierpliwiony Bóg rozchylił niebo i głośno rzekł do niego: „Człowieku, daj mi szansę, zagraj choć raz!”.

Wraz z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, na którym należy wskazać między innymi tryb rozwiązania stosunku pracy albo okoliczności wygaśnięcia tego stosunku. W przypadku pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony wskazanie przyczyny zwolnienia w wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę jest kwestią fundamentalną. Wskazana przyczyna musi mieć przesłanki obiektywne i racjonalne i nie może być tylko wynikiem arbitralnych ocen lub subiektywnych uprzedzeń. Innymi słowy – przyczyna zwolnienia podana przez pracodawcę musi być prawdziwa i konkretna. Podanie ogólnikowej przesłanki jest niewystarczające. Zwalniany pracownik zawsze może zakwestionować przyczynę zwolnienia przed Sądem Pracy, a każdy przypadek wymaga odrębnej oceny. Należy pamiętać, że wypowiedzenie podlega kontroli sądu pod względem zgodności z prawem i zasadności. Jeśli nie narusza Pan obowiązków zawartych w art. 100. kp, jest Pan sumiennym pracownikiem, nie kradnie, nie pije w pracy, nie naraża mienia pracodawcy na zniszczenie, a w Pana zakładzie pracy nie są przewidziane na przykład zwolnienia grupowe, to według mnie nie ma podstaw do obaw.

To jest dokładnie to, co wielu ludzi robi przez całe życie. Czekają na jakiś cud, nie robiąc nic, aby choć trochę pomóc losowi… i sobie. Licząc, że ktoś zrobi coś za nich, sprawy załatwią się same. Otóż nie! Nic z tych rzeczy, nie tym razem. Dziś, kilkadziesiąt dni przed przedawnieniem roszczeń części z Państwa w sprawie, o której piszemy na stronie 4., głośno mówię po raz kolejny: Daj sobie szansę. Zagraj!

Zapraszam do lektury

Artur Wnuk Redaktor naczelny

Szansa walcz o swoje!

Gazeta Wspólnej Reprezentacji

Bezpłatna infolinia: 0 800 007 127 Dane kontaktowe

Redaktor naczelny: Artur Wnuk Zastępca redaktora naczelnego: Filip Frączek Wydawca: Socrates Investment SA Kontakt z redakcją: Socrates Investment SA ul. Sowińskiego 46 40-018 Katowice Tel. +48 32 352 06 90 Faks +48 32 209 94 20 Produkcja: Imago PR Druk: Agora Poligrafia

Biuro w Katowicach ul. Sowińskiego 46 tel. 32 352 06 90, wew. 20 i 21

Biuro w Bogatyni ul. Daszyńskiego 29 tel. 75 611 61 10 tel. 884 990 556

Biuro w Bełchatowie ul. Mielczarskiego 2A tel. 512 738 070

e-mail: kontakt@wspolnareprezentacja.pl

Przedstawiciele Regionalni:

Zgorzelec-Bogatynia i okolice Pani Barbara Kowalska tel. 882 714 610

Zgorzelec-Bogatynia i okolice Pan Antoni Popielewicz tel. 882 714 609

Zgorzelec-Bogatynia i okolice Pan Łukasz Olech tel. 882 714 611

Gryfino i okolice Pan Paweł Racinowski tel. 884 990 891

Rzeszów Pani Katarzyna Filip-Hawryłeczko tel. 790 210 479


Szansa – walcz o swoje! | 3

Bezpłatna infolinia: 800 007 127

Popierają nas już 32 związki zawodowe a kilkanaście tysięcy pracowników kopalń i elektrowni przystąpiło do Wspólnej Reprezentacji. Gdyby wszystkich chcieli zwolnić za to, że walczą o swoje pieniądze, polska energetyka przestałaby istnieć. Trzeba by zamknąć dwie kopalnie i kilka elektrowni

! ę i s j ó b e i N

ę i C ą ni l o w z Nie ! y t o b o zr K

rzysztof Olesiejuk jest szefem istniejącego od grudnia zeszłego roku związku zawodowego Solidarność ’80.

Krzysztof Olesiejuk na czele grupy związkowców

– W Elektrowni Turów są już cztery związki zawodowe, ale jest jeszcze miejsce na taki jak nasz – mówi. Związek skupia pracowników Eltur Serwis, spółki działającej na terenie elektrowni. Na początek swojej działalności związek chce zmobilizować pracowników, którzy stracili na zamianie akcji spółek energetycznych i zachęcić ich do wpisywania się do Wspólnej Reprezentacji. – Ludzie nie mają się czego bać, stoi za nami potężna armia oszukanych pracowników – kilkadziesiąt tysięcy osób. A trzeba się spieszyć, bo niektórym naszym pracownikom termin przedawnienia roszczenia mija już pod koniec lipca. Wystarczy do nas przyjść. My zajmiemy się wszystkim – zachęca szef Solidarności ’80.


4 | Szansa – walcz o swoje!

www.WspolnaReprezentacja.pl

rozmowa z mecenas Klaudią Budzisz

Zbliża się przedawnienie Szansa: 31 sierpnia 2010 roku zarejestrowano połączenie PGE SA ze spółkami PGE Gie oraz PGE Energia. W jaki sposób akcjonariusze niezadowoleni z połączenia mogą wyrazić swój sprzeciw? Klaudia Budzisz: Akcjonariusze, którzy uważają, że ponieśli stratę w związku z tym połączeniem i są w stanie ją wykazać, powinni złożyć pozew do sądu o odszkodowanie. Składanie go w pojedynkę jest możliwe, ale szkoda by było nie wykorzystać potencjału dużego akcjonariatu, któremu łatwiej będzie wspólnie dochodzić swoich praw. Wspólne dochodzenie roszczeń odszkodowawczych jest też uzasadnione ekonomicznie, gdyż koszty przygotowania sprawy, której stan faktyczny jest taki sam, zostaną podzielone. Do kiedy należy zgłosić w sądzie swoje roszczenia? - Takie roszczenia należy zgłosić w ciągu trzech lat, gdyż jest to ustawowy termin przedawnienia roszczeń o odszkodowanie. Termin ten mija 31 sierp-

nia 2013 roku. Jeśli akcjonariusz jest zdecydowany uzyskać odszkodowanie, to powinien się jak najszybciej skierować do profesjonalistów, którzy pomogą mu sprawę poprowadzić. Uważam, że w takim przypadku pomoc profesjonalnego prawnika jest wskazana. Należy pamiętać przy tym, że prawnicy również potrzebują sporo czasu na przygotowanie dokumentów, więc akcjonariusze powinni się jak najszybciej decydować na zlecenie prowadzenia takiej sprawy. Jaka może być decyzja sądu? Czy sąd może unieważnić połączenie? - Obecnie unieważnienie połączenia nie jest już możliwe, tym samym, jeśli ktoś poniósł szkodę, to swoich praw musi dochodzić w sądzie i żądać wyrównania strat w pozwie o odszkodowanie. Pamiętać też proszę, że odszkodowanie może być zasądzone wyłącznie na rzecz tych akcjonariuszy, którzy wniosą sprawę do sądu. W razie wydania korzystnego wyroku odszkodowanie będzie należne tylko osobie wymienionej w wyroku z imienia i nazwiska.

Roszczenia należy zgłosić w ciągu trzech lat, gdyż jest to ustawowy termin przedawnienia roszczeń o odszkodowanie. Termin ten mija 31 sierpnia 2013r

Klaudia Budzisz, radca prawny

Kalendarz Prawda czy fałsz? przedawnienia przypadki szczególne

walcz o swoje!

„Nie mam już akcji, sprzedałem je, to nie moja sprawa!” Fałsz!

Pozwy dotyczą wydarzeń z lat 2009-2010, kiedy akcjonariusze podpisywali umowy zamiany akcji ze Skarbem Państwa. Nie trzeba mieć akcji, żeby starać się o odszkodowanie; ten, kto sprzedał akcje również powinien iść do sądu.

„Akcje ma mój schorowany dziadek, to nie moja sprawa!” Fałsz!

Pieniądze z odszkodowania mogą być dziedziczone jak pozostałe składniki majątku. Obecnie kluczowe jest przedawnienie, do którego nie należy dopuścić. Dlatego tak ważne jest, aby pomóc osobom starszym w założeniu sprawy sądowej.

„Przepisałam akcje na córkę, to nie moja sprawa!” Fałsz!

Przepisanie akcji nie oznacza utraty szansy na odszkodowanie. Powinna Pani pójść do sądu; przepisanie akcji nie oznacza przeniesienia prawa do odszkodowania.

2013

Akcjonariusze z Opola, Turowa i Bełchatowa muszą się pośpieszyć! Przed nami sezon urlopowy, choć nie dla wszystkich. Wspólna Reprezentacja wchodzi w okres wytężonej akcji informacyjnej. Wszystko po to, aby każdy akcjonariusz został powiadomiony o zbliżającym się okresie przedawnienia w sporze z PGE SA. Chodzi o przelicznik „drugiej zamiany”, nieszczęsne 1,27 akcji PGE SA za jedną akcję PGE GIE. U nas nazywamy to Wspólna Reprezentacja 2. 30 czerwca – Termin graniczny na podpisanie umowy. Jeśli do tego czasu umowa na odszkodowanie od PGE SA zostanie podpisana, akcjonariusz ma 100-procentową gwarancję, że jego sprawa trafi do pozwu Wspólnej Reprezentacji.

czerwiec Pn Wt

cz Pt So nd

Lipiec Pn Wt

cz Pt So nd

Pn Wt

cz Pt So nd

Lipiec 2013 – Wspólna Reprezentacja weryfikuje umowy, sprawdza załączniki i przekazuje dokumenty do Kancelarii Prawnej. 12-23 sierpnia – Kancelaria prawna przygotowuje dokumenty. Weryfikacja wartości odszkodowań oraz list uprawnionych. 31 sierpnia – Mijają 3 lata od połączenia wokół PGE. Zgodnie z prawem po tym terminie przedawniają się wszystkie roszczenia związane z połączeniem. Dla Wspólnej Reprezentacji to ostateczny termin na złożenie pozwu.


Szansa – walcz o swoje! | 5

Bezpłatna infolinia: 800 007 127

Opinia doradcy podatkowego i radcy prawnego z Bełchatowa

Odszkodowanie bez podatku Zdaniem licencjonowanego doradcy podatkowego jest duża szansa, że nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego od odszkodowania.

! ę i s j ó b e i N

(...) analiza treści pozwów daje podstawy do stwierdzenia, iż odszkodowania uzyskane przez klientów Socrates Investment SA z tytułu niewłaściwego wykonania przez Skarb Państwa zamiany akcji korzystać będą ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (...) pod warunkiem, iż pozostaną bez związku z działalnością gospodarczą klienta (akcjonariusza). (...) ostatecznej kwalifikacji będzie można dokonać na podstawie analizy treści prawomocnego wyroku sądowego.

bre o d y Mam prawne! opinie Brak opłat dodatkowych Ewa Kisielewicz, radca prawny. Prowadzi kancelarię w Bełchatowie przy ul. 1 Maja. Wcześniej przez ponad 25 lat pracowała w KWB „Bełchatów”, początkowo jako referent prawny, a później radca prawny.


6 | Szansa – walcz o swoje!

www.WspolnaReprezentacja.pl

Polska mapa odszkodowań ZEDO 4 992,33 zł

ZEB 8 864,96 zł

Gryfino

Białystok ZEWT 13 930,65 zł

ZEŁT/ŁZE

WARSZAWA

6 625,16 zł/ 10 131,38 zł

LUBZEL

Łódź

ELT/KWBT 58 889,43 zł/ 7 207,56 zł

13 930,65 zł

Bełchatów 100 739,09 zł

Bogatynia

13 059,47 zł/ 52 883,43 zł

!

To część kwoty odszkodowania, która za kilka tygodni ulegnie przedawnieniu. Nie zmarnuj swojej szansy!

PKE

ZEDO

Spółka:

Południowy Koncern Energetyczny

Zespół Elektrowni Dolna Odra

Lokalizacja

Region PKE

Gryfino

Łódź ZEŁT/ŁZE

Liczba uczestników Wspólnej Reprezentacji

1063

1139

Liczba osób, które „nie robią nic”

4326

Maksymalny pakiet akcji

4561

ZEŁT/ ŁZE

KWBB/ ELB

Zakład Energetyczny Łódź Teren

Elektrownia Bełchatów/ KWB Bełchatów

Zamość

ZEORK 7 598,54 zł

ZKE

PKE Tauron

Miliony złotych, tysiące ludzi - bezpowrotnie stracone? 7702,26 35567,86 22102,13 3110,87 41428,27

Lublin

KWBB/ELB Opole

KWBB ELB ELT KWBT ELO

Skarżysko-Kamienna

ELO

6 332,11 zł

Rzeszów

PKE

rze

8 651,82

8 864,96 zł

ZEB

LUBZEL

Zakład Energetyczny Białystok

Lubelskie Zakłady Energetyczne

Bełchatów Kopalnia/ Elektrownia

Białystok

Lublin

359/209

3660/2037

81

1473

2299

10075

483

46/40

1903/8055

ELT/ KWBT

ELO

RZE

ZEORK

ZKE

ZEWT

Elektrownia Opole

Rzeszowski Zakład Energetyczny

Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego

Zamojska Korporacja Energetyczna

Zakład Energetyczny Warszawa Teren

Bogatynia Elektrownia/ Kopalnia

Opole

Rzeszów

Skarżysko-Kamienna

Zamość

Warszawa

683

597/1854

280

908

1140

84

867

1928

1620

4804

155

2386

2090

1313

1934

52

69

4921/764

255

45

90

75

256

Elektrownia Turów/ KWBT Turów

Wartość odszkodowania dla maksymalnego pakietu akcji w danym regionie. Kwoty „na rękę” po potrąceniu kosztów obsługi prawnej i podatku VAT w wariancie 50/50. Kwoty odszkodowań podlegają weryfikacji przez biegłego sądowego. Rzeczywistą liczbę poszkodowanych zna tylko Ministerstwo Skarbu Państwa. Część osób mogła zmienić adres zamieszkania

Socrates Investment SA, organizator Projektu Wspólna Reprezentacja, zatrudni:

Przedstawiciela Regionalnego Miejsce pracy: Dolnośląskie,Lubelskie, Łódzkie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Zachodniopomorskie Numer referencyjny: PRS/01/13

Oferujemy:

©Pracę w dogodnych godzinach wśród akcjonariuszy grupy docelowej ©Wysokie wynagrodzenie prowizyjne uzależnione od efektów pracy ©Narzędzia pracy – komputer i drukarka przenośna ©Telefon służbowy

Wymagamy: ©Miejsce zamieszkania – adekwatne do aplikowanego stanowiska ©Mobilność, wskazany własny samochód ©Znajomość środowiska pracowników /akcjonariuszy grupy docelowej (spółek energetycznych) będzie dodatkowym atutem ©Wysoka motywacja do pracy ©Dynamizm ©Konsekwencja i skuteczność w działaniu ©Dyspozycyjność i zaangażowanie.

Zgłoszenia z numerem referencyjnym i nazwą województwa w temacie prosimy przesyłać na adres:

rekrutacja@wspolnareprezentacja.pl Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu tylko z wybranymi osobami. Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133, poz. 883)”. walcz o swoje!


Szansa – walcz o swoje! | 7

TRACIS !! S

! DU

Najnowszy model eleganckiej limuzyny

Wystarczy nawet na Octavię

ZD O SĄ

DU

!!!

Jeśli wygramy w sądzie PRZYKŁADOWE odszkodowanie wyniesie aż 52 883* zł na rękę. Sprawdziliśmy,co można by zrobić z taką kasą...

K NIE

Możesz też dobrze się zabawić i kupić 18 000 piw

cję, nawigację, kolor metalik. Możemy też zaproponować wersję najbardziej luksusową Rapida – elegance. W tej cenie będziemy mieć silnik 1,2 litra o mocy 75 KM, 16 calowe alufelgi, podgrzewane fotele, climatronic, wielofunkcyjną kierownicę skórzaną, ESP, elektrycznie regulowane szyby przednie i tylne.

silnikiem 1,6 litra o mocy 102 KM. Pieniędzy wystarczyłoby na metalizowany kolor. A jakiś model niższy ale lepiej wyposażony? - To może Rapid? Ceny wersji podstawowej zaczynają się od 43,2 tys. zł. Za 53 tys. zł możemy kupić świetnie wyposażoną wersję z silnikiem 1,2 litra o mocy 85 KM. Zostanie nam jeszcze na klimatyza-

STRACIS

Szansa: Co można kupić w Państwa salonie za 53 tys. zł? M arek D ziamski : Mamy szeroką gamę samochodów w tej cenie. Jeśli ktoś lubi no-

wości, to za niewielką dopłatą może wyjechać najnowszym modelem Octavii, która niedawno miała premierę na polskim rynku. To najlepiej sprzedające się auto w naszej ofercie. Są jeszcze dostępne poprzednie wersje Octavii. W tej cenie mielibyśmy wersję combi z

, JA TKO SZYS OW ZT

Marek Dziamski z działu sprzedaży w salonie Skody Ultima Auto w Zgorzelcu

ZT OW SZYS TKO , JA

K NIE

O SĄ ZD

PÓJ D

ZIES

DZIES PÓJ

ZD

NIE

O SĄ

JAK

DU

Bezpłatna infolinia: 800 007 127

ZIES

DZIES PÓJ

Co kupisz za

* Taką kwotę otrzyma akcjonariusz Elektrowni Bełchatów z pakietem 8055 akcji Elektrowni

Przeciętna polska czteroosobowa rodzina żyje za takie pieniądze przez ponad rok

, JA TKO SZYS OW ZT

PÓJ D

K NIE

ZT OW SZYS TKO , JA

STRACIS

!!! STRACIS

!!!

Gruntowny remont mieszkania z zakupem mebli i telewizora

K NIE

SĄ DU

DU O SĄ

DO

ZD

52złote 883

P


8 | Szansa – walcz o swoje!

www.WspolnaReprezentacja.pl

a b e z r T

i l d o m y z c l wa Walczę o swoje. Już widzę, że coś się ruszyło, że jest sukces w sprawie dywidendy. W sprawie zamiany akcji na pewno będzie podobnie.

Ireneusz Stachera, lat 66

ł i c a r t s o ż u d a r e h c a t S z s u e i j Iren c k a e i n a i m na za


Szansa – walcz o swoje! | 9

Bezpłatna infolinia: 800 007 127

ę i s a

Wspólna Reprezentacja w Pajęcznie, 8 maja 2013 roku

i ć i ! ć y urzędników Na przyjęcie dokumentów akcjonariusze czekali w kolejce nawet 1,5 godziny!

– Na spotkaniu w Pajęcznie najczęściej pojawiało się pytanie o przedawnienie – mówi Patrycja Staniszewska ze Wspólnej Reprezentacji

To wina

T

rzeba zaryzykować. Szanse na wygraną są – mówi Ireneusz Stachera, który pracował w kopalni Bełchatów.

Stachera jest już na emeryturze, ale ma akcje tej spółki energetycznej i uważa, że podczas zamiany stracił na tym dużo pieniędzy. – Słyszałem, że można walczyć ze Skarbem Państwa w sądzie. Ale jest tyle firm, które obiecują wygraną, że nie wiedziałem, gdzie pójść. Przeanalizowałem wszystko i wyszło mi, że najlepiej do Wspólnej Reprezentacji – mówi. Pan Ireneusz zdaje sobie sprawę, że na sukces trzeba będzie poczekać. – Może to potrwać nawet 15 lat. Ale walczę o swoje. Już widzę, że coś się ruszyło, że jest sukces w sprawie dywidendy. Może w sprawie zamiany akcji będzie podobnie? Martwi się tylko, ile będą warte akcje, jak już skończy się proces. – Ale na to nie mam wpływu. Trzeba się modlić, żeby gospodarka w Polsce stała jako tako i kryzys się w końcu skończył. I walczyć o swoje – dodaje.

Spotkajmy się w Twoim mieście Zbierz grupę i skontaktuj się z nami. Specjalnie dla Was zorganizujemy spotkanie, tak jak zrobiliśmy to w Pajęcznie. Szczegóły na stronie 15

T

o wina urzędników państwowych. Ktoś nie policzył, nie dopilnował i wyszedł problem. W Chinach pod tym względem wiedzą, jak sobie radzić z takimi sprawami. Tam jak urzędnik nawali, to szybko robią z nim porządek – denerwują się ludzie. Pajęczno koło Bełchatowa. Wspólna Reprezentacja zaprosiła kilkaset osób poszkodowanych na zamianie akcji spółek energetycznych, które pracowały lub nadal pracują w kopalni i elektrowni Bełchatów. Specjalnie dla nich zorganizowano Jednodobowy Punkt Obsługi Klienta. Kilkadziesiąt osób w kolejce. Głównie mężczyźni. 53-letni pan Wiesław mieszka niedaleko Pajęczna. Kilka tygodni temu dostał do domu zaproszenie na spotkanie. – Zostało mi kilka lat do emerytury. Niech pan nie robi zdjęć i nie pisze mojego nazwiska. Boję się, że będę miał problemy w zakładzie– mówi. - Wszystkie akcje jeszcze mam. Odłożyłem sobie na gorsze czasy, a tu okazało się, że tak pomachlowali, że dużo straciłem. Ale liczę na wygraną w sądzie i że coś grosza skapnie – dodaje pan Wiesław. - Nie wiem, dlaczego ludzie boją się problemów w

Mój brat nie doczekał wygranej. Umarł. Dostałem w spadku po nim akcje i dla niego chcę walczyć w sądzie

Jakby wszystko było zgodnie z prawem, toby nas dzisiaj tutaj nie było pracy. Przecież nie ma żadnego zastraszania. To nie jest wina zakładu i zakład nie jest stroną w sprawie – wtrąca się Włodzimierz Olejnik. – To wina urzędników państwowych. Ktoś nie policzył, nie dopilnował i wyszedł problem. W Chinach pod tym względem wiedzą, jak sobie radzić z takimi sprawami. Tam jak urzędnik nawali, to szybko robią z nim porządek – mówi zdecydowanie. Większość osób, które przyszły na spotkanie, zdaje sobie sprawę, że ich roszczenia ulegają w sierpniu przedawnieniu. Dlaczego tyle czekali? Bo na rynku jest kilka firm oferujących pomoc prawną i bali się, że ich ktoś chce oszukać, bo nie wierzyli w sukces, bo byli skołowani, bo nie wiedzieli, że można walczyć o rekompensatę. Wspólna Reprezentacja organizuje tego typu spotkania co tydzień w różnych regionach Polski. Jednodobowe Punkty Obsługi Klienta bardzo pomagają ludziom. Nie muszą jeździć daleko, to my przyjeżdżamy do nich. Na miejscu mogą otrzymać fachową wiedzę, mogą podpisać wszystkie niezbędne dokumenty. Do 17 lipca mamy już zapełniony harmonogram spotkań - wyjaśnia Patrycja Staniszewska ze Wspólnej Reprezentacji, która obsługiwała zainteresowanych podczas spotkania w Pajęcznie. Harmonogram spotkań – s. 15


10 | Szansa – walcz o swoje!

www.WspolnaReprezentacja.pl

rozmowa z Marcinem Juzoniem

Minister działał bezprawnie

U

rzędnicy przewidywali pewnie, że skoro pojedyncze świadczenie będzie na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, to nikomu nie będzie się opłacało walczyć w sądzie. Wiedzieli też, że akcjonariat jest rozproszony, że ludzie są słabi i można ich dużo gorzej potraktować – mówi Marcin Juzoń, prezes spółki Socrates Investment, która prowadzi projekt Wspólna Reprezentacja

Szansa: Według wyliczeń Wspólnej Reprezentacji 50 tys. osób straciło na zamianie akcji spółek energetycznych miliard złotych. Skoro ktoś stracił, to ktoś musiał zarobić. Kto? Marcin Juzoń: Wszystko wynika z dostępnych publicznie dokumentów. Skarb Państwa akcje, które odebrał w procesie zamiany akcjonariuszom i pracownikom, w ciągu zaledwie kilku miesięcy sprzedał spółce PGE za ponad 3 mld zł. W tej kwocie są nasze pieniądze – miliard, który w naszej ocenie jest należny grupie 50 tys. osób. Dlaczego tak się stało? Była dziura w budżecie i gdzieś ten miliard trzeba było znaleźć? - Myślę, że tak. Argumenty finansowe były pewnie decydujące. Ale mnie trudno zrozumieć, czym kierowali się pracownicy Ministerstwa Skarbu Państwa, którzy interpretowali ustawę w sposób tak niekorzystny dla tysięcy akcjonariuszy. Nie rozumiem dlaczego prosty człowiek nie dostał takiej samej kwoty jak Skarb Państwa. Dlaczego trafiło akurat na pracowników spółek energetycznych? - Urzędnicy przewidywali pewnie, że skoro pojedyncze świadczenie będzie na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych, to nikomu nie będzie się opłacało walczyć w sądzie. Opłaty mogłyby przekraczać koszty ewentualnej wygranej. Wiedzieli też, że akcjonariat jest rozproszony, że ludzie są słabi i można ich dużo gorzej potraktować. Jacy ministrowie stoją za tymi niekorzystnymi dla tysięcy ludzi decyzjami? - Proces ustawodawczy rozpoczął się za rządów PiS, kiedy ministrem był Wojciech Jasiński. Intencją urzędników było wyeliminowanie z tej zamiany akcji część akcjonariuszy. Ale zaczęliśmy protestować, i ostatecznie przez parlament przeszła ustawa, która nie spowodowałaby takiej straty dla akcjonariuszy, jak obecna.

Po zmianie rządu, kiedy ministrem został Aleksander Grad z PO, tylnymi drzwiami wprowadzono zmianę tej ustawy w taki sposób, aby nikt nie zauważył, czego ona dotyczy. Kiedy pierwszy raz ją przeczytałem, nie pomyślałem, że celem jest zabranie ludziom miliarda złotych. Ten cel został bowiem bardzo głęboko ukryty. Reprezentujecie Państwo 15 tys. osób. Jak walczycie o odzyskanie tego miliarda? - Na drodze sądowej. Sprawy toczą się w sądach okręgowych w Warszawie, Szczecinie i Piotrkowie Trybunalskim. Główny pozew, złożony w Warszawie w imieniu 12 tys. osób, jest na etapie rozpoznania. Część osób uważa, że nie warto nic robić. Jeśli Wspólna Reprezentacja wygra, i tak z urzędu dostaną odszkodowanie. - Osoby, które nie walczą, nie przyłączyły się do nas, nie złożyły wniosku same, ryzykują, że roszczenie im się przedawni. Dla wielu osób nastąpi to już w te wakacje. Żadnego automatyzmu nie będzie – ci, co nie złożą wniosku, nic nie dostaną. Jeśli ktoś nie chce walczyć z nami, niech idzie do innej kancelarii. Zachęcam, żeby nie siedzieć bezczynnie, bo to nie przyniesie żadnego efektu. Na razie Wspólna Reprezentacja wykłada na tę batalię sądową własne pieniądze. Prawnicy, ekspertyzy kosztują miliony złotych. Rozumiem, że jest Pan bardzo pewny wygranej. - Po prostu, mówiąc żartem, umiem czytać ze zrozumieniem. W tej ustawie nigdzie nie jest napisane, że minister ma prawo zmieniać warunki, które zostały w niej określone. To, że to zrobił, było jego indywidualną decyzją, która wykraczała poza granice udzielonego mu w ustawie pełnomocnictwa. I takie działanie spowodowało szkodę tysięcy ludzi. Jestem przekonany, że sąd przyzna nam rację. Jeśli nie, zaczekamy na decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

Dotychczasowe pozwy

Pozew 5 lutego 2013 Przeciwko Skarbowi Państwa, dotyczy krzywdzącej zamiany akcji W imieniu 1088 akcjonariuszy Zespołu Elektrowni Dolna Odra SA domagamy się odszkodowania w wysokości ok 13,1 mln złotych

Pozew 17 kwietnia 2013 (skan powyżej) Przeciwko Skarbowi Państwa, dotyczy krzywdzącej zamiany akcji. W imieniu 11 256 akcjonariuszy domagamy się odszkodowania w wysokości 270 mln złotych

Pozew 15 maja 2013 Pozew o odsetki z dywidendy za rok 2009. Przeciwko PGE GiEK W imieniu 1671 osób domagamy się wypłaty 8,5 mln złotych odsetek karnych


Szansa – walcz o swoje! | 11

Bezpłatna infolinia: 800 007 127

32 32 głosy ZA! Mamy poparcie związków zawodowych

W statucie niemal każdego związku zawodowego możemy znaleźć słowa „…prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków Związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych…”. Ręce w geście obrony ludzi podniosło 32 sprawiedliwych. Dziś pytam się pozostałych, którym zaproponowaliśmy bezpieczną, uczciwą współpracę, a oni odmówili: „Co Pan Przewodniczący powie swoim ludziom, jeśli Socrates Investment wygra w sądzie odszkodowanie?”.


12 | Szansa – walcz o swoje!

www.WspolnaReprezentacja.pl

Wiemy, że się boicie, ale naprawdę nie ma czego!

Chłopiec do bicia potrzebny od zaraz

D

ziura budżetowa. Wiemy, że istnieje, choć większości z nas wydaje się, że nas nie dotyczy. Nic bardziej mylnego! Czekamy w nieskończoność w kolejce do lekarza, nie możemy się doprosić remontu gminnej drogi, likwidują nam szkoły i sądy… A to nie wszystko! Wiele wskazuje na to, że akcjonariusze spółek energetycznych stracili na zamianie akcji. Wcześniej próbowano bezprawnie wyrolować ich przy dywidendach, na szczęście w kilku spółkach nie dopuściliśmy do tego. Udało nam się i akcjonariusze z Turowa, Opola i Bełchatowa otrzymali dywidendy. W uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego w Legnicy z 26 października 2010 roku w sprawie dywidendowej czytamy: „Działania przedstawicieli Skarbu Państwa w spółkach z udziałem Skarbu Państwa wskazują jednoznacznie, że dążą oni do zwiększenia dochodów Skarbu Państwa nawet poprzez działania mające na celu pokrzywdzenie akcjonariuszy mniejszościowych i stojące w sprzeczności z dobrymi obyczajami, przez co działania te można nawet określić jako desperację”.

Niezawisły sąd w prawomocnym wyroku określa działania przedstawicieli Skarbu Państwa jako DESPERACJĘ!!! Brzmi groźnie… Naprawdę groźnie. Dziś w sprawie odszkodowań za zamianę musimy zrobić wszystko, żeby obronić się przed tą DESPERACJĄ! Jak myślisz: – dlaczego nie zmanipulowano inwestorów z Giełdy Papierów Wartościowych, tylko zwykłych, prostych, ciężko pracujących mieszkańców Bełchatowa, Bogatyni, Jaworzna, Zamościa czy Białegostoku? To proste – inwestorzy są silni, walczą, nie mają oporów przed pójściem do sądu. Zagraniczny gigant sam wynajmie i opłaci sztab doskonałych prawników, jak to przed laty zrobiło np. Eureko w sprawie PZU. A czego ministerstwo mogło się spodziewać po rozproszonej po całej Polsce grupie 50 tysięcy pracowników, z których każdy ma niewielki pakiet akcji? To też proste – nie zrobią nic, są za słabi, nie zjednoczą sił, pozostaną bierni, nie pójdą do sądu albo przegapią terminy w sądzie! Wiemy, że się boicie, ale naprawdę nie ma czego. Nie bądźmy „chłopcem do bicia”, nie dajmy im satysfakcji. Chodźmy razem do sądu po sprawiedliwość.

Ile Skarb Państwa zarobił na zamianie?

3 000 000 000 w jednej transakcji czyli co się stało z akcjami, które zabrał nam Skarb Państwa?

W

grudniu 2010 roku, kilka miesięcy po zakończeniu procesu zamiany akcji, Skarb Państwa za ponad 3 miliardy (!) złotych sprzedaje akcje PGE Górnictwo i Energetyka, PGE Obrót i PGE Energia. Akcje należące wcześniej do tysięcy pracowników i setek inwestorów jednym ruchem zmieniają właściciela. Do budżetu trafia niezła sumka. Nabywcą w tej dziwnej transakcji jest Polska Grupa Energetyczna SA.

Jako spółka giełdowa w tym samym dniu publikuje raport bieżący w tej sprawie. Niestety, w komunikacie podano tylko łączną wartość transakcji. Dlaczego nie ujawniono, po jakiej cenie zostały sprzedane akcje poszczególnych spółek? Może wtedy okazałoby się ile dokładnie zarobił Skarb Państwa na zamianie akcji i na nas wszystkich?


Szansa – walcz o swoje! | 13

Bezpłatna infolinia: 800 007 127

PRZEGLĄD PRASY PGE EJ1: niegospodarność na 11 mln?

‰‰‰ 20 maja media zelektryzowała wiadomość podana przez Centralne Biuro Antykorupcyjne: „W wyniku kontroli szef CBA Paweł

Wojtunik skierował do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa

niegospodarności w wielkich rozmiarach przez osoby pełniące w okresie objętym kontrolą funkcję prezesa i wiceprezesa spółki”.

Chodzi o możliwe nieprawidłowości w dwóch umowach na ponad 11 mln zł podpisanych w 2010 i 2011 r. PAP, 20.05.2013

CBA donosi do prokuratury

anie i propagowanie po- prezesem całej grupy PGE) (…) Od Temat podchwyciło wiele me- atomowej, mogło dojść do popełnie- „budow ych emocji związanych () z lipca 2012 r. dwóm spółkom atomodiów, m.in. „Gazeta Wyborcza” w nia przestępstwa niegospodarności zytywn energetyką jądrową”. (…) okresie wym - wspomnianej PGE EJ1 i PGE artykule „CBA w atomowej spółce w wielkich rozmiarach (…). - szefuje były minister skarCBA badało zamówienia pu- objętym kontrolą spółka PGE EJ1 Jądrowa PGE EJ 1. Wielka niegospodarność”. trzyosobowy zarząd. Jej preze- bu Aleksander Grad”. „W spółce PGE EJ 1, której zadaniem bliczne spółki w latach 2010-11, w miała był Tomasz Zadroga (był on też Wyborcza.biz, 20.05.2013 „CBA w atomowej spółce PGE EJ1 wielka” jest zbudowanie polskiej elektrowni tym na tak nietypowe usługi jak sem

‰‰‰

Energetyczny samiec alfa

‰‰‰ Czy to koniec błyskotliwej kariery Zadrogi, o którym Rafał Zasuń pisał w „Gazecie Wyborczej” dwa lata temu?: „Zadroga nigdy wcześnie nie miał nic wspólnego z energetyką, więc jego nominację przyjęto ze sporym zdziwieniem. Był szefem polskiej spółki Adidasa, praco-

wał także we wrocławskiej firmie Intercars handlującej częściami samochodowymi. Jego współpracownicy w PGE mówili jednak, że szybko się uczy. Rychło okazało się jednak, że nie tylko się uczy, ale nie toleruje w zarządzie ludzi znających energetykę lepiej od niego (…) Brak zawodowe-

Obraził się na Polsat? O Zadrodze było też głośno z innego powodu: „Prezes PGE zagroził, że jeżeli mecze sponsorowanego przez spółkę Atomu Trefla Sopot (siatkówka kobiet) będzie komentował Wojciech Drzyzga (Polsat), jego drużyna... w ogóle nie wyjdzie na parkiet! Jak podaje „Gazeta Wyborcza”,

‰‰‰

Zadroga poczuł się dotknięty słowami komentatora, który podczas spotkania Atomu Trefla Sopot z Aluprofem Bielsko-Biała, przegranym przez sopocianki, powiedział: To jest sztucznie, szybko zbudowany zespół składający się z ludzi, którzy nie spędzili ze sobą wiele czasu. Do-

go wykształcenia i doświadcze- która musi mieć klientów blisko nia w branży rychło się zemścił siebie. Tymczasem ceny prądu w - fachowcy do dziś z przekąsem ogóle nie zależą od odległości od opowiadają sobie, jak Zadroga elektrowni, do Rzeszowa może tłumaczył, że Polska Grupa Ener- trafić prąd z elektrowni i w Bełgetyczna musi kupić inną pań- chatowie, i w Turowie, a jego cena stwową spółkę - działającą na Po- będzie taka sama.” morzu Energę - bo na Pomorzu Gazeta Wyborcza, 17. 12. 2011 powstanie elektrownia atomowa, „Koniec Kariery w PGE”, Rafał Zasuń

kręcenie śruby i powiedzenie, że „musicie” byłoby bardzo obciążające i ryzykowne, bo wiemy, że siatkówka kocha stabilność. Marian Kmita, szef sportu w telewizji Polsat, przyznał, że „aferę” może skomentować jedynie śmiechem:Mogę się tylko uśmiać, bo to nie mieści się

w żadnych kategoriach powagi. Rozumiem, że w ten sam sposób trener Franciszek Smuda mógłby obrazić się na Dariusza Szpakowskiego, bo ten komentuje jego mecze, i zakazałby kadrze piłkarzy wyjścia na boisko”.

Sport.pl, 11.04.2011 „Siatkarska awantura. Prezes PGE kontra komentator Polsatu. Groźba bojkotu”, Przemysław Iwańczyk

Upadek prezesa? T

Bartosz Bobkowski

omasz Zadroga spadł z fotela prezesa Polskiej Grupy Energetycznej w równie niespodziewany sposób, w jaki na nim usiadł – pisała dwa lata temu „Gazeta Wyborcza”. Ale teraz może mieć poważniejsze problemy. W zarządzie PGE nikt nie ma formalnego wykształcenia w zakresie energetyki. Jedynym był Henryk Majchrzak, ale długo tam nie pracował. PGE nie potrafi ustalić priorytetów działania. Ich plan inwestycyjny do 2012 roku uważam za nierealny. Jest to bujanie w obłokach w zakresie energetyki odnawialnej, ale i konwencjonalnej - mówi prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

(…) Nie pomyliłem się w żadnej kluczowej sprawie, która wpłynęłaby na działalność grupy, ale zdarzało mi się pomylić w mniej istotnych sprawach. (…)


14 | Szansa – walcz o swoje!

www.WspolnaReprezentacja.pl WSPÓLNA REPREZENTACJA

kim jesteśmy

projekt akcjonariuszy spółek energetycznych

W REP Organizator projektu Wspólna Reprezentacja

proj spółe

Siedziba: Katowice, ul. Sowińskiego 46.Telefon: 32 352 06 90 Prezes: Marcin Juzoń. Zatrudnienie: 28 pracowników. Ogólnopolski projekt chroniący prawa akcjonariuszy mniejszościowych poszkodowanych w czasie konsolidacji sektora energetycznego w latach 2009 – 2010. Na dzień 10.06.2013 w projekcie uczestniczy około 15 000 poszkodowanych akcjonariuszy. Projekt ma poparcie 32 Związków Zawodowych z całej Polski. Celem Wspólnej Reprezentacji jest wywalczenie odszkodowania dla uczestników projektu.

opinia prawnika

Nie będzie jak z dywidendą!!! Dysponujemy opinią Pani Mecenas Ewy Kisielewicz prowadzącej praktykę w Bełchatowie. Zgodnie z nią nie będzie powtórki z dywidendy – odszkodowanie dostaną wyłącznie ci, którzy pójdą do sądu i zdążą przed przedawnieniem!!! Twoje nazwisko musi być w pozwie. Inaczej nici z odszkodowania.

przegląd prasy O nas i naszej walce cały czas piszą media ogólnopolskie i portale internetowe; pojawiamy się także w radiu. Łódzki Dziennik


Szansa – walcz o swoje! | 15

Bezpłatna infolinia: 800 007 127

jak do nas dołączyć?

Zapoznaj się

Trzy kroki do odzyskania pieniędzy:

z projektem Wspólna Reprezentacja i porozmawiaj o nim z najbliższymi

Wybierz wariant współpracy i podpisz umowę przystąpienia do projektu

Obserwuj

Chcesz te pieniądze???

w mediach postępowanie sądowe i w razie wygranej odbierz swoje pieniądze

umowę możesz podpisać

A B C E

Na miejscu w punktach obsługi

Bełchatów

Bogatynia

Katowice

Pani Justyna pn-pt: od 9 do 16 ul. Mielczarskiego 2A Tel. 512 738 070

Pani Edyta, od 9 do 17, ul. Daszyńskiego 29 Tel. 75 611 61 10, Tel. 884 990 556

Pani Anna, od 8 do 18, ul. Sowińskiego 46 Tel. 32 352 06 90; wew 20 i 21 kontakt@wspolnareprezentacja.pl

U przedstawiciela lub przedstawiciel przyjedzie do Ciebie Zgorzelec-Boga-

Zgorzelec-Boga-

Zgorzelec-Boga-

Gryfino

tynia i okolice

tynia i okolice

tynia i okolice

i okolice

Pani Barbara Kowalska Tel. 882 714 610

Pan Antoni Popielewicz Tel. 882 714 609

Przez stronę WWW Wejdź na stronę www.wspolnareprezentacja.pl i dołącz do nas

Pan Łukasz Olech

Pan Paweł Racinowski Tel. 884 990 891

Tel. 882 714 611

D

Rzeszów Pani Katarzyna Filip-Hawryłeczko Tel. 790 210 479

Zamów przez bezpłatną infolinię 0 800 007 127 nasi pracownicy prześlą Ci niezbędne dokumenty pocztą

Spotkaj się z nami w Twojej miejscowości Zbierz grupę 20 osób, a zaaranżujemy dla Was spotkanie. Aktualne terminy już zamówionych spotkań:

Na życzenie akcjonariuszy z Bełchatowa przygotowaliśmy specjalny harmonogram podpisywania umów w biurze

Lp

Miasto spotkania

Data spotkania

Godzina spotkania

Miejsce spotkania

Adres

1

Kleszczów

11 czerwca 2013

12.00-18.00

Solpark Kleszczów (wejście przy basenie

ul. Sportowa 8

2

Sulmierzyce

12 czerwca 2013

12.00-18.00

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna

ul. Szkolna 6

3

Łask

13 czerwca 2013

12.00-18.00

Łaski Dom Kultury

ul. Narutowicza 11

4

Szczerców

13 czerwca 2013

12.00-18.00

Bar Oaza

ul. Grudna 42

HARMONOGRAM PODPISYWANIA UMÓW od poniedziałku do piątku w godz.9 – 17 sobota w godz. 9 – 13 Termin podpisania Umowy o odszkodowanie

W tym dniu Umowy podpisują osoby o nazwiskach rozpoczynających się na litery…

Termin podpisania Umowy o odszkodowanie

W tym dniu Umowy podpisują osoby o nazwiskach rozpoczynających się na litery…

27.05.2013

ABR – BIE

15.06.2013 (sobota) godz.9-13

termin dodatkowy dla Wszystkich

28.05.2013

BIG – CHAB

29.05.2013

CHAŁ – GRZE

17.06.2013

PĘT – PRZE

18.06.2013

03.06.2013

GRZY – JASI

PRZY – RYT

19.06.2013

04.06.2013

JAST–KASZ

RZE – SMY

05.06.2013

KAT – KOMO

20.06.2013

SNO – STE

21.06.2013

06.06.2013

KOMÓ – KRAL

STĘ – SZN

07.06.2013

KRAN – KUŚ

22.06.2013 (sobota) godz.9-13

termin dodatkowy dla Wszystkich

24.06.2013

SZO – TOP

25.06.2013

TOR – WIEL

26.06.2013

WIER – WOI

27.06.2013

WOJ – WYR

28.06.2013

WYS – ŻYW

29.06.2013 (sobota) godz.9-13

termin dodatkowy dla Wszystkich

5

Sulików

13 czerwca 2013

12.00-18.00

Gminny Ośrodek Kultury

6

Opolno Zdrój

14 czerwca 2013

12.00-18.00

Świetlica

7

Gryfino

15 czerwca 2013

11.00-17.00

Centrum Konferencyjno-gastronomiczne Wodnik

ul. 1 Maja 5

8

Zgorzelec

15 czerwca 2013

9.00-16.00

Miejski Dom Kultury

ul. Parkowa 1

9

Działoszyn

17 czerwca 2013

12.00-18.00

10

Wrocław

18 czerwca 2013

9.00-16.00

Delta House

ul. Sycowska 44

11

Zawidów

18 czerwca 2013

12.00-18.00

Ośrodek Kultury

ul. Zgorzelecka 39

12

Kamieńsk

18 czerwca 2013

12.00-18.00

Sala Bankietowa Wrzosowa

ul. Wrzosowa 1

13

Radomsko

19 czerwca 2013

12.00-18.00

Młodzieżowy Dom Kultury

ul. Brzeźnicka 5

14

Lubań

19 czerwca 2013

12.00-18.00

Miejski Dom Kultury

ul. Kościuszki 4

15

Wieluń

20 czerwca 2013

12.00-18.00

Młodzieżowy Dom Kultury

ul. 3 Maja 29

8.06.2013 (sobota) godz.9-13

termin dodatkowy dla Wszystkich

16

Siekierczyn

20 czerwca 2013

12.00-18.00

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu

Siekierczyn 1

10.06.2013

KUT – ŁUK

17

Szczecin

22 czerwca 2013

11.00-17.00

Hotel Campanile

ul. Wyszyńskiego 30

11.06.2013

ŁUM – MATU

18

Sieniawka

22 czerwca 2013

9.00-16.00

remiza strażacka                                                            ul. Rolnicza 1B              

12.06.2013

MATY – MRO

19

Łódź

26 czerwca 2013

12.00-18.00

ul. Traugutta 18

13.06.2013

MRÓ – OPA

20

Porajów

29 czerwca 2013

9.00-16.00

ul. Górnicza 1C              

14.06.2013

OPO – PĘD

pl. Wolności 9 ul. Kasztanowa 12              

Restauracja "Popularna"                                             Działoszyn 75               

Łódzki Dom Kultury Zespół szkoły podstawowej i gimnazjum           

Wszystkie biura czynne w godzinach od 12 do 18. Rzeszów, Gryfino i Szczecin – godz. 11-18


16 | Szansa – walcz o swoje!

www.WspolnaReprezentacja.pl

iało się inaczej... 33 lata temu takie sprawy załatw

3 lata temu...

CIEKAWE, CZY DOBRZE ZROBILIŚMY?

PODPISUJCIE UMOWY ZAMIANY AKCJI!!! MACIE WYZNACZONE TERMINY!!!

JAK KAZALI, TO PODPISAŁEM.

Obecnie...

TO SZWINDEL!!! OSZUKALI NAS ZŁODZIEJE!!!

JANEK, PODOBNO WARTO PODPISAĆ, ALE CZY MÓWIĄ PRAWDĘ?

Janek zdecydował się na walkę.

TU PISZĄ, ŻE NAS OSZUKALI I IDĄ DO SĄDU. TO CO ROBIMY?

Za 3 lata...

NOWA BRYKA, SUPER WĘDKA. TO Z EMERYTURY? ZYGMUNT?

Po pewnym czasie...

JANEK, ZE SKARBEM PAŃSTWA JESZCZE NIKT NIE WYGRAŁ...

NIE DAM SIĘ TYM S... BĘDĘ WALCZYŁ O SWOJE... KIEDYŚ INACZEJ ZAŁATWIALIŚMY TAKIE SPRAWY...

JANEK?

KTO TO MOŻE WIEDZIEĆ, ZYGMUNT... WSZYSCY PODPISUJĄ, WIĘC PEWNIE DOBRZE...

KRYSIA PATRZ, ZŁOŻYLI TEN POZEW W SĄDZIE!

JUŻ KIEDYŚ WYGRALIŚMY...

ŻARTUJESZ? WSPÓLNA REPREZENTACJA WYGRAŁA DLA MNIE ODSZKODOWANIE... A JA TERAZ ŻAŁUJĘ...

KONIEC.

Szansa v  

http://www.wspolnareprezentacja.pl/images/szansa_V.pdf

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you