Page 90

MARKET 11/12ARMADA AK JJ

ATOMIC BENT CHETLER

AK JJ jsou obzvláště dlouhou verzí velmi oblíbených prašanovek JJ. Lyžař, který se na tyto lyže poprvé postaví, se musí právem obávat, jestli je vůbec schopen takové monstrum zvládnout. Pokud si s sebou ale jezdec přinese na sjezdovku dobré lyžařské dovednosti a nebojí se rychlosti, bude se mu se na AKáčkách navzdory jejich rozměrům opravdu dobře carvovat, nesmí být ovšem příliš tvrdý sníh nebo ledové plotny. Také jízda na switch je díky výraznému rockeru daleko jednodušší než u jiných modelů. Teprve ve freeridu se však ukáže, kde jsou tyto lyže doma. Ani v rozbitém terénu neexistuje překážka, kterou by AK JJ lehce neuklidily. Rychlostní limity zde rozhodně nejsou stanoveny. Při jízdě v prašanu se doslova vznáší nad svahem.

Bent Chetlery jsou skutečně příjemně vyváženými lyžemi s rockerem. Jsou točivé, dobrácké a i navzdory rockeru se dobře ovládají. Báječně surfují měkkým sněhem – jednoznačně dělají z lyžování zábavu. Co chtít více?

SHRNUTÍ: Velmi speciální a při dostatečné rychlosti a lyžařských dovednostech také hravý prašanový odborník na nejkrásnější lyžařské dny v sezóně.

SHRNUTÍ: Kdo si nechce freeridy zbytečně komplikovat, ale dává přednost snadnému surfování prašanem, rozhodně musí sáhnout po Bent Chentlerech.

NÁZORY TESTÉRŮ: Mohutný výtlak – opravdu dobré jízdní vlastnosti i na sjezdovce – poměrně obratné – úžasné v dlouhých obloucích ve volném terénu.

NÁZORY TESTÉRŮ: Zábavné za všech okolností, allmountainové lyže – super allroundové lyže s moderním Rocker shapem – tolerantní v každé situaci včetně prašanu – pro mě nejlepší lyže v testu.

BLACK DIAMOND GIGAWATT

BLIZZARD COCHISE

Gigawatty jsou nejnovější prašanovou vlajkovou lodí Black Diamondu a byly letos nejširšími lyžemi v testu. Také tyto prašanové válce potřebují na sjezdovce pořádný důraz, lyžařské dovednosti a rychlost, ale potom se s nimi carvuje dokonce ještě jednodušeji než se starším modelem – užšími Megawatty. Ve volném terénu jsou Gigawatty výjimečným borcem. V rozbitém terénu převálcují ve velké rychlosti každou překážku. Gigawatty jsou v těchto podmínkách trochu méně hravé než Armady AK JJ. V prašanu se dostaví stejný pocit jako při surfování a není potřeba si dělat starosti s žádnými nerovnostmi nebo vykrojením lyží. Také u tohoto modelu nejsou stanoveny směrem nahoru žádné rychlostní limity.

Cochisy jsou báječnými lyžemi pro každou příležitost. Lehce se na nich jezdí, jsou agilní, ale přesto stabilní. Na sjezdovce je možné na nich pořádně dupnout na plyn a řezat ji dlouhými oblouky dolů. Ani v offpistech se není potřeba příliš namáhat – Cochisy krásně nesou prašanem.

SHRNUTÍ: Asi nejstabilnější a nejlepší prašanový surfař na trhu, který umožňuje i bezproblémové přecarvování sjezdovky a vzhůru na další kopec pokrytý prašanem.

SHRNUTÍ: Vytříbený všeuměl vhodný do každého druhu sněhu.

NÁZORY TESTÉRŮ: Vysněný surfař – překvapivě jednoduše se staví na hrany – v prašanu potřebují věnovat pouze minimální pozornost.

NÁZORY TESTÉRŮ: WOW! I když mají plochou špičku, jsou výborné v offpistech – velmi točivé, ježdění na nich je zábava – jde to s nimi i ve šlechťáku – velmi stabilní lyže.

CORE WANG

G3 TONIC

Wow. Wangy byly jedním z našich favoritů v testu. Jsou extrémně všestranné, perfektně přilnavé a stojí za to. Skutečně super drží stopu a nenechají se ničím a nikým ovlivnit. Samozřejmě mají rády vysoké tempo. A jakmile ho dosáhnou, kde jsou potom hranice? Výborně drží na hranách, jezdí na hraně jako po kolejích, v offpistu mají báječný výtlak a převálcují všechno, co se jim postaví do cesty.

Tonicy jsou relativně lehké allmountainové lyže, které se cítí dobře v každém terénu. Obzvlášt dobře fungují Tonicy ve středním tempu a při středně dlouhých obloucích. G3 jsou lyže, které krásně drží jak na sjezdovce, tak ve freeridu. Při jízdě se o lyže není třeba vůbec starat a od jezdce vyžadují vyvinutí jen minima síly. Při vyšších rychlostech a náročnějším freeridu se chovají lehce neklidně. V prašanu poskytují trochu málo výtlaku. Pokud se ale zůstane v mírnějších terénech, G3 poskytnou potěšení na každém ujetém metru.

SHRNUTÍ: Nic pro začátečníky. Ale každý šílenec je bude milovat. Dej jim rychlost, dají ti všechno. SHRNUTÍ: Opravdový allroundový talent na delší ježdění, se kterým si nejen pokročilí telemarkisté, ale i začátečníci užijí spoustu zábavy.

NÁZORY TESTÉRŮ: Ve volném terénu tank, nejraději jezdí přímo dolů – totálně klidné při jízdě, nejbáječnější v hromadě sněhu se spoustou volného místa kolem – leží krásně pevně na sněhu – sportovní lyže pro skutečné znalce – sandwichové lyže tvrdé jako prkno, chtějí pořádnou rychlost, rozhodně nic pro začátečníky.

NÁZORY TESTÉRŮ: Opravdu dobré lyže na každý kopec – velmi dobře vyladěné – velmi agilní a šetřící energii.

ICELANDIC KEEPER

K2 HARDSIDE

Modely od Icelandicu jsou už kvůli svým uměleckým designům zážitkem, ale vkus má samozřejmě každý jiný. Keeper je (a tomu odpovídají i jeho rozměry) vyráběn jako powderový surfař a specialista na freeride, kde také funguje nejlépe. V hlubokém sněhu nabízejí tyto fošny, jak už naznačuje a slibuje jejich název, velmi svižný „surffeeling“. V rozježděném terénu už nepůsobí tak poslušně a stabilně jako jiné modely v této kategorii, zato umožňují díky krátkému radiusu doslova protancovat boulemi. Dobří jezdci nebudou mít s Keeperem problémy ani na sjezdovce. Mnozí testéři dokonce mluvili o „zábavném svižném lyžování na sjezdovce“. Z jednoho freeridu do druhého přepraví s jistotou každého.

Dokud se nevyrazí do hutného, hlubokého a těžkého powderu, není nic, co by Hardsidy nezvládly. Samozřejmě že projedou i půlmetrem nového sněhu. Ale ne tak ležérně jako pořádně vypasené freeridery. Zato krásně spolupracují všude tam, kde si to lze jenom představit. Je jedno, jestli se jedná o extrémně prudkou nebo úzkou sjezdovku, kde je lepší jezdit pomaleji a opatrněji, nebo o mírnou, kde není problém na to pořádně šlápnout. Je jedno, jestli na nich jezdí začátečník nebo pokročilý – Hardsidy se ukazují vždy ze své tvrdé strany a jsou tady pro každého a skoro všechny terény a podmínky.

SHRNUTÍ: Širší freerideallrounder pro každého lyžaře/lyžařku s výstředním designem.

SHRNUTÍ: Slušný allrounder, který zvládá všechno.

NÁZORY TESTÉRŮ: Velmi vyrovnaný specialista do offpistu, úžasný allroundsurfer: zábava jak v krátkém, tak i v dlouhém oblouku – velmi stabilní.

NÁZORY TESTÉRŮ: Jednoduše špička, sám bych si je koupil – dobré lyže na sjezdovku – wow, brutálně agilní a držící stopu – zábavný nástroj, zatočíte na fleku – skoro jako slalomcarver.

SNOW 62 Market - lyže 2011-12  

Speciální vydání SNOW Market, které se věnuje vybavení pro sjezdové lyžování kolekce 11-12 a radám, jak jej správně vybrat. Uvnitř najdete 9...

SNOW 62 Market - lyže 2011-12  

Speciální vydání SNOW Market, které se věnuje vybavení pro sjezdové lyžování kolekce 11-12 a radám, jak jej správně vybrat. Uvnitř najdete 9...

Advertisement