__MAIN_TEXT__

Page 2

WIADOMOŚCI

Grzegorz Kacalski

NOWE PRĄDY

Elon Musk, założyciel firm Tesla i SpaceX uznany jest za największego wizjonera wśród światowych przemysłowców. Twórcy filmu „Ironman” przyznali, że to właśnie słynny biznesmen i wynalazca był pierwowzorem postaci Tony’ego Starka. Kiedy osiem lat temu Tesla rozpoczynała produkcję swojego pierwszego samochodu, wielu obserwatorów twierdziło, że będą to jedynie zabawki dla bogatych snobów. Dziś wszystko wskazuje na to, że Musk jest pionierem, który otworzył nowe drzwi w rozwoju motoryzacji. Wszyscy liczący się producenci samochodów włączają do oferty modele w pełni elektryczne. Kto wie, może jesteśmy świadkami przełomu w motoryzacyjnej technologii, a także rozwoju światowego rynku, a za dziesięć, piętnaście lat, samochodowa scena będzie wyglądała całkiem inaczej i kto inny będzie grał na niej pierwsze skrzypce. Media donoszą, że Tesli wyrasta tajemnicza konkurencja wspierana chińskim kapitałem. Jej nazwa również nawiązuje do wielkiego fizyka badającego naturę elektryczności. Faraday Future na razie przedstawiło jedynie concept car, bolid podobny do pojazdu Batmana, dysponujący mocą 1000 koni mechanicznych. Podgryzanie konkurenta z Palo Alto już się jednak zaczęło, bowiem Faraday Future podkupuje Tesli najlepszych ludzi. Ciekawie toczy się historia motoryzacji. Wydawało się, że amerykański przemysł samochodowy został zmarginalizowany, a symbolem tej degradacji jest upadek Detroit, miasta nazywanego niegdyś z dumą Motor City. Może teraz amerykańska, elektryczna motoryzacja znów zacznie nadawać ton, zaś pojazdy Tesli i Faraday Future odegrają równie doniosłą rolę, co Ford T ponad wiek temu.

KLASYKI z Motointegratorem Motointergrator.pl został strategicznym partnerem ClassicAuto Cup. Dlatego w roku 2016, ten cykl rajdowy będzie nosił oficjalną nazwę Motointegrator ClassicAuto Cup. Zapowiedzią współpracy, było uczestnictwo internetowej platformy Motointegrator.pl w zakończeniu sezonu 2015 W zawodach cyklu ClassicAuto Cup biorą udział samochody klasyczne i zabytkowe podzielone według kategorii wieku i klasy.

NISSENS – szersza oferta Firma Nissens weszła w rok 2016 z rozszerzoną ofertą. Kolejne referencje pojawiły się we wszystkich segmentach części. I tak segment elementów do klimatyzacji powiększony został o kilkanaście nowych

ZARZĄDZANIE SILNIKIEM – katalog 2015/2016 Dział Delphi Product & Service Solutions poinformował o wydaniu nowego katalogu (edycja 2015/2016) dotyczącego oferty elementów zarządzania silnikiem, układów zapłonowych i paliwowych. W publikacji ujętych zostało 327 nowych numerów katalogowych, pokrywających ponad 8 tysięcy dodatkowych modeli pojazdów. Wśród nowości znaleźć można: 35 czujników ABS, 28 modułów paliwowych, 1 pompę paliwa, 61 cewek zapłonowych, 7 czujników temperatury płynu

Choć rajdy te mają swój wymiar sportowy, to jest to przede wszystkim spotkanie z historią motoryzacji. Piękne, stare samochody można tam zobaczyć nie w charakterze muzealnych eksponatów, ale wciąż żyjących maszyn.

kondensorów, m.in. do takich modeli jak Ford Fiesta (12-), Nissan Qashqai (13-), Opel Insignia (08-), Opel Meriva A (03-) czy Toyota Auris (12-). Wzbogacił się on także o kilka kolejnych referencji nowych sprężarek. Również asortyment chłodnic cieczy został poszerzony o kilkanaście referencji, m.in. do Opla Agila B (08-) i Renault Clio IV (13-). Do oferty chłodnic oleju tym razem dodana została tylko jedna pozycja. W katalogu znajdziemy też nowości w postaci nagrzewnicy do Nissana Qashqai (07-) oraz wentylatora do Renault Kangoo I (98-). Wśród nowości dotyczących segmentu ciężarówek i autobusów odnotować należy chłodnice do RVI Kerax (97-) w wersji z ramą i bez, intercoolery do Iveco Eurocargo (01-), a także dwie dmuchawy kabinowedo Volvo FH (02-) oraz MAN M2000 (95-).

chłodzącego, 36 sond lambda, 43 czujniki położenia wałka rozrządu i wału korbowego, 81 przepływomierzy powietrza, 16 czujników położenia przepustnicy, 19 czujników ciśnienia oleju. W nowym wydawnictwie znalazł się rozdział zawierający informacje o wprowadzonych nowościach, pełne dane dotyczące modeli pojazdów, w jakich mogą być zastosowane, informacje techniczne (przyjazne dla użytkownika), a także dokumentację fotograficzną produktów. Informacje te można wyszukać również w katalogach TecDoc, wedle których Delphi jest certyfikowanym dostawcą danych klasy „A”. Katalog dostępny jest również on-line na stronie delphicat.com.

www.swiatmotoryzacji.com.pl www.swiatmotoryzacji.com.pl 2

ŚWIAT MOTORYZACJI 1/2016

Profile for Świat Motoryzacji

Świat Motoryzacji STYCZEŃ 2016  

Świat Motoryzacji STYCZEŃ 2016  

Advertisement