Page 4

WIADOMOŚCI

Grzegorz Kacalski

KSZTAŁTOWANIE OPINII

Teksty pewnego znanego dziennikarza pewnej poczytnej gazety bijące na trwogę w związku z „zalewaniem Polski przez gruchoty sprowadzone z Zachodu” stały się już swego rodzaju rytuałem publicznej debaty o polskiej motoryzacji. Szczerze mówiąc, polemizowanie z tezami owego redaktora stało się już i dla nas pewną rutyną. Postanowiliśmy od niej odejść, oddając głos tzw. opinii publicznej, konkretnie zaś cytując kilka najwyżej przez czytelników ocenionych komentarzy. A więc niech zabrzmi vox populi: „Pisał tak również 20 lat temu. Wtedy przeszkadzały mu małe fiaty, poldki i łady. Tylko nie było o ekologii, a o bezpieczeństwie. Dzisiaj częściej pisze o ekologii lub przemyśle. Nigdy nie zająknął się o dysproporcjach w zarobkach. (...) Marzy o ulicach zapełnionych pięknymi autami i pełnym portfelu dealerów.” „Skoro wciska taki kit to znaczy, że urzędasy już coś smażą. Zapewne minister przy okazji zechce ściągnąć trochę kasy, więc będzie to jakiś nowy podatek. Tyle że wpływy z motoryzacji spadną, przybędzie bezrobotnych. Naród nie ma pieniędzy”. „Historie typu: zamiast kupować nowiutkie, przyjazne środowisku samochody, ściągamy zabójcze gruchoty, może opowiadać wyłącznie ktoś, kto nie wie, ile zarabiają przeciętni Polacy!”. „Autor wciąż nie może zrozumieć, że polska gospodarka jeszcze stoi na nogach tylko dzięki takim ludziom, co gnają rano do ostatnich fabryk i pracują tam za grosze. Oni nie mają możliwości dojechać inaczej niż tym swoim Golfem III. Znam całkiem spore miejscowości, gdzie nie kursuje już żaden autobus”. To tyle z naszego wyboru. Ciekawe, czy redaktor czyta komentarze pod swoimi tekstami. I czy one go w ogóle obchodzą.

NOWE perspektywy IV Konferencja Valeo Service Eastern Europe, która odbyła się pod hasłem „Nowe perspektywy VALEO” stała się okazją do podsumowania działań firmy związanych z rozwojem nowych produktów w minionym roku, a także przedstawienia planów w tej mierze na rok bieżący. Rok 2014 był ważnym okresem dla Valeo Service Eastern Europe. Dość powiedzieć, że obszar działania firmy powiększony został o pięć kolejnych krajów: Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Tym samym obejmuje on obecnie 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Poza rozwojem geograficznym firma konsekwentnie powiekszała swą ofertę dla rynku wtórnego. Świadczy o tym choćby liczba ponad 3500 nowych referencji. W sumie nowe produkty stanowiły w ubiegłym roku ponad 12 procent całego obrotu firmy! Na najbliższe miesiące planowane jest wzbogacenie gamy produktów m.in. o nowe

MOBIL 1 oszczędza paliwo Dwóch na trzech uczestników badania przeprowadzonego na stronie internetowej Mobil 1 wśród klientów tej marki potwierdziło spadek zużycia paliwa. Teraz Mobil 1 oferuje kierowcom jeszcze więcej, dzięki możliwości wygrania przedpłaconej karty paliwowej o wartości 8500 zł. Konkurs na stronie www.mobil1.pl już trwa, a zgłoszenia są przyjmowane do końca września br. – Pokazujemy kierowcom korzyści, jakie można osiągną, dzięki olejom syntetycznym. Wiele osób szuka sposobów na ograniczenie zużycia paliwa, a konkurs w którym nagrodą jest zapas paliwa na rok stanowi dobrą okazję do podkreślenia korzyści wynikających z używania oleju Mobil 1 – mówi Ewa Jeżewska z ExxonMobil.

wycieraczki Valeo First Hybrid, rozruszniki ReStart, alternatory i-StARS oraz zestawy rozrządu z pompą wody. Systematycznie powiększana ma być też oferta zdobywających sobie coraz wiekszą popularność filtrów kabinowych Valeo ClimFilter Supreme z polifenolem. Firma zachwala je jako jedyne na rynku o potwierdzonej przez dwa niezależna laboratoria skuteczności w walce z alergenami. Do oferty trafić też mają kolejne zestawy sprzęgieł do samochodów ciężarowych wyposażonych w jednostki napędowe spełniające normy Euro 6. W spotkaniu wzięło udział ponad 50 gości, w tym przedstawiciele kluczowych firm dystrybucyjnych. Było wiec ono dobrą okazją do wręczenia wyróżnień za wkład w promowanie nowego asortymentu Valeo w 2014 roku.

W pełni syntetyczne oleje Mobil 1 w zimnym lub niedogrzanym silniku cyrkulują znacznie sprawniej niż oleje konwencjonalne, dzięki czemu silnik swą pełną wydajność osiąga w krótszym czasie. Oleje mineralne w takich warunkach do wszystkich miejsc wymagających smarowania docierają zdecydowanie później, co z kolei skutkuje większą paliwożernością jednostki napędowej oraz jej gorszymi osiągami. Mobil 1, zaliczany do czołowych olejów syntetycznych na świecie, został opracowany z myślą o optymalizacji osiągów silnika, jego ochronie przed zużyciem i podniesieniu ogólnej wydajności. Co więcej, olej ten jest wybierany przez wiodących na świecie producentów silników. Silny system antyoksydacyjny zapewnia doskonałą odporność na działanie wysokiej temperatury, a starannie dobrany pakiet dodatków Mobil 1 pomaga chronić silnik przed gromadzeniem się osadów.

www.swiatmotoryzacji.com.pl www.swiatmotoryzacji.com.pl 4

ŚWIAT MOTORYZACJI 5/2015

Świat Motoryzacji MAJ 2015  
Świat Motoryzacji MAJ 2015  
Advertisement