Page 2

WIADOMOŚCI

Srebrny jubileusz

Mija 25 lat wolnego rynku w Polsce. Niektórzy twierdzą, co prawda, że wolność gospodarcza zaczęła się jeszcze przed tą polityczną, a jej architektem był minister Wilczek, który przygotował słynną ustawę o działalności gospodarczej. Nie bądźmy jednak detalistami. Na potrzeby chwili uznajmy, że mamy do czynienia z okrągłą rocznicą. Wiele się od tego czasu w naszym kraju zmieniło, przy czym szczególnie spektakularne zmiany zaszły w motoryzacji. Wystarczy przypomnieć sobie, jak niegdyś polowało się na deficytowe części zamienne, jaką władzą cieszyli się czcigodni dyrektorzy Polmozbytów, czy kierownicy cepeenów. W  owych czasach każde truchło na czterech kołach miało niemałą wartość, a rozmaite części reanimowało się rzemieślniczymi sposobami, bo nowe elementy, zwłaszcza do samochodów zagranicznej produkcji były na ogół nie do zdobycia. Dziś da się kupić samochód na chodzie w  cenie roweru. Niemal wszystkie części do niemal wszystkiego dostępne są od ręki filiach dystrybutorów, którzy docierają z towarem do najdalszych zakątków kraju. Polskie firmy zajmujące się dystrybucją części startowały od zera, by w ciągu dwóch i pół dekady wyrosnąć na prężne przedsiębiorstwa liczące się nie tylko na krajowym rynku, ale również coraz śmielej konkurujące za granicą. Warto powiedzieć o  korzyściach, jakie z  działalności dystrybutorów części czerpie gospodarka, a nie ograniczają się one tylko do tego, że firmy te dają zatrudnienie tysiącom ludzi i płacą podatki do państwowej kiesy. Dzięki nim może funkcjonować 20 tysięcy niezależnych warsztatów, które mając dostęp do praktycznie nieograniczonego asortymentu części zamiennych, stanowią alternatywę dla autoryzowanych serwisów, oferując profesjonalne usługi w  konkurencyjnych cenach. To właśnie dzięki tym warsztatom, spora część użytkowników mieszkających w regionach gdzie autoryzowane stacje są bardzo nieliczne lub nie ma ich wcale, ma dostęp do usług warsztatowych i może bez przeszkód eksploatować samochody. Przekłada się to na mobilność społeczeństwa i możliwość dojeżdżania do pracy tam, gdzie korzystanie z komunikacji publicznej jest utrudnione. Tak więc dostęp do usług warsztatowych korzystnie wpływa na rozwój całej gospodarki. Życzymy zatem niezależnej branży motoryzacyjnej prosperity i  rozwoju przez następne ćwierć wieku. Grzegorz Kacalski

2 Świat Motoryzacji

Świat Motoryzacji 12/2014

ZMIANY w zarządzie Zmienił się zarząd w Polskim Związku Przemysłu Oponiarskiego. Na jego prezesa wybrany został Piotr Zielak, kierujący przedstawicielstwem firmy Continental, wiceprezesami zostali Jacek Pryczek (Goodyear) i John Young (Michelin). - Gratulujemy nowym liderom związku, jednocześnie dziękujemy dotychczasowemu prezesowi Arturowi Sarneckiemu (Bridgestone) oraz wiceprezesowi Dariuszowi Małosze (Continental) za wkład w rozwój związku i zaangażowanie

w jego działania – powiedział Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO. Piotr Zielak związany jest z Continental Opony Polska od 1998 roku. W roku 2002 został dyrektorem generalnym firmy. Obecnie poza Polską zarządza także sprzedażą na Litwie, Łotwie i w Estonii, na Białorusi i Ukrainie oraz w Obwodzie Kaliningradzkim.

ŚWIECE DENSO na kolejny rok

AKUMULATORY, alternatory, rozruszniki

n

Pojawił się katalog świec zapłonowych i żarowych DENSO na rok 2015. Ujęte w nim zostały kolejne setki zastosowań świec obu rodzajów w samochodach europejskich, niemniej w żaden sposób nie utrudnia to wyszukiwania potrzebnych informacji. Program świec zapłonowych DENSO liczy sobie obecnie 664 pozycje, które znajdują ponad 40 tysięcy zastosowań i zapewniają 97% pokrycie europejskiego parku pojazdów. W sumie wykorzystane mogą być w ponad 180 mln pojazdów, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku. Imponująco wygląda również gama świec żarowych. Obejmuje w tej chwili 132 świece znajdujące blisko 6100 zastosowań, co zapewnia prawie 90% pokrycie europejskiego parku pojazdów (113 milionów samochodów). To, podobnie jak w przypadku świec zapłonowych, jeden z największych programów dostępnych na rynku wtórnym.

n

NOWY Mobil Delvac

zaawansowany pakiet dodatków dobrano tak, aby przedłużyć trwałość silników i utrzymać sprawność systemów redukcji emisji spalin. Nasz nowy produkt to propozycja nie tylko dla właścicieli niskoemisyjnych pojazdów ciężarowych wyposażonych w filtry DPF. Mobil Delvac XHP ESP znajduje również szerokie zastosowanie w obszarze „off highway” oraz w pojazdach rolniczych, których silniki wymagają smarowania olejami klasy ACEA E9 o lepkości 10W-40 – podkreśla Maciej Marcinowski z ExxonMobil.

n

n

ExxonMobil wprowadził do sprzedaży nowy, niskopopiołowy olej silnikowy. Mobil Delvac XHP ESP 10W-40, bo o nim mowa, to syntetyczny olej do silników Diesla, opracowany z myślą o nowoczesnych i niskoemisyjnych silnikach pracujących w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Wysokiej jakości oleje bazowe zapewniają mu doskonałą płynność w niskich temperaturach, utrzymanie lepkości w temperaturach wysokich oraz kontrolę lotności. Nowy,

Firma Hipol powiększyła gamę części oferowanych pod należącą do niej marką Dokuji. Tym razem wzbogacona została ona o paletę części elektrycznych, konkretnie zaś rozruszników i alternatorów. Jest ich ponad 1000 typów przeznaczonych zarówno do aut osobowych i dostawczych, jak i do maszyn roboczych. Jednocześnie w ofercie firmy Hipol pojawiły się nowe akumulatory dostępne pod marką Ultra Volt. To blisko 40 pozycji, wśród których obok baterii tradycyjnych są również bezobsługowe.

ZESTAWY od firmy Sasic

n

W ofercie francuskiej firmy Sasic, od 80 lat zajmującej się produkcją i dystrybucją części zamiennych, znajduje się obecnie blisko 10 tysięcy elementów. Ostatnio ich gama powiększyła się o zestawy naprawcze przedniej osi przeznaczone do wielu modeli aut marki Peugeot, Citroen, Renault i Dacia.

Świat Motoryzacji GRUDZIEŃ 2014  
Świat Motoryzacji GRUDZIEŃ 2014  
Advertisement