Page 2

WIADOMOŚCI

Grzegorz Kacalski

NAJSZYBSZE ZEGARKI ŚWIATA

Ostatnio w mediach odbywa się nagonka na miłośników porządnych zegarków. Gazety publikują zdjęcia polityków i ich „sikorów” z napisem „Swiss made” za parędziesiąt tysięcy złotych. Prześladowani tłumaczą się, dość mętnie co prawda, że to pożyczone od kolegi, znalezione, kupione i zaraz sprzedane. A przecież powinni z godnością powiedzieć , że ich czas jest cenny, bo załatwiają sprawy wagi państwowej i muszą mieć porządne zegarki, żeby nie spóźniać się na narady, briefingi i konferencje. Tak jakoś przypomniały mi się te zegarki naszych deputowanych, kiedy oglądałem odcinek „Top Gear”, w którym zachwycano się pojazdem Ferrari LaFerrari. Samochód ten to taka motoryzacyjna biżuteria, której nie kupuje się w celach użytkowych, ale wyłącznie dla zbytku. Co ciekawe, włoskie cacka nie tracą specjalnie na wartości, a po latach może ona nawet wzrosnąć. Superdrogie zegarki i supersamochody są dziełami sztuki inżynierskiej. I często jest to wyłącznie sztuka dla sztuki. Komu bowiem potrzebny jest ultraprecyzyjny mechanizm z trybikami i sprężynkami, skoro równie dobrze czas pokazują elektroniczne zegarki za stówę. Zegarki radzieckie były podobno najszybsze na świecie, lecz mimo to mniej pożądane od szwajcarskich. I na tym właśnie polega różnica między zegarkowymi i samochodowymi precjozami. Ferrari LaFerrari bowiem, to absolutna orgia mocy i prędkości, dochodzącej do 350 km/h, naszpikowana elektroniką, która pozwala kierowcy okiełznać prawie tysiąc koni. Można zazdrościć Włochom Ferrari. Pewnie z punktu widzenia całej gospodarki ważniejsza jest fabryka aut popularnych, jednak marka z Modeny to naprawdę elegancka wizytówka kraju, godna tego, by przynosić ją na złotej tacy.

Moto-Profil z diamentem Jedno z prestiżowych, biznesowych wyróżnień przyznawanych w naszym kraju po raz kolejny trafiło do firmy Moto-Profil. Dystrybutor części i akcesoriów samochodowych z Chorzowa zajął oto dziewiąte miejsce na liście „Diamentów Forbesa 2015” w województwie śląskim wśród przedsiebiorstw o przychodach powyżej 250 mln PLN. W ogólnopolskim rankingu firma uplasowała się na 77 pozycji. Wyróżnienie firmy Moto-Profil nagrodą „Diamenty Forbesa” oznacza, że przedsiębiorstwo znalazło się w gronie firm, które osiągnęły największy przeciętny roczny wzrost wartości. W przypadku firmy Moto -Profil wskaźnik ten wyniósł 24 procent, a więc o 9 procent przewyższył minimalny próg wymagany w zestawieniu. – Dziewiąta pozycja w regionie i mocne miejsce w pierwszej setce ogólnopolskiego zestawienia bardzo nas cieszą. Ranking „Diamentów Forbesa” jest dla nas bardzo ważny, bo uwzględnia dynamikę rozwoju spółki i jako taki stanowi najlepsze potwierdzenie słuszności naszych codziennych decyzji biznesowych – powiedział Piotr Tochowicz, prezes zarządu Moto-Profil.

Nietypowe przewody zapłonowe Poza przewodami zapłonowymi marki Sentech ujętymi w firmowym katalogu, dostawca tych elementów, czyli firma GG Profits, realizuje także nietypowe zlecenia (które, złożyć można m.in. poprzez firmową stronę internetową). Jak podkreślają przedstawiciele firmy, jest to możliwe, gdyż dysponuje ona odpowiednimi technologiami umożliwiającymi wykonanie wysokiej klasy przewodów zapłonowych praktycznie do każdego silnika, a następnie ich solidne przetestowanie. W efekcie GG Profits w każdym przypadku jest w stanie zagwarantować wysoką jakość swych wyrobów. Jednocześnie realizacja nietypowych zleceń podnosi prestiż

Tegoroczne zestawienie „Diamentów Forbesa” opracowali analitycy z wywiadowni Bisnode Polska. Powstało m.in. na podstawie raportów składanych przez przedsiębiorstwa do Krajowego Rejestru Sądowego w 2014 roku. Pod uwagę brano firmy rentowne, mające wysoką płynność bieżącą i niezalegające z płatnościami, wykazujące się dodatnim wynikiem finansowym oraz dużą wartością kapitałów własnych.

Moto-Profil pojawia się wśród przedsiębiorstw uhonorowanych „Diamentami Forbesa” nie po raz pierwszy. Firma otrzymała to wyróżnienie także w 2007, 2009, 2010, 2011 i 2012 roku. W roku 2013 Moto-Profil został natomiast uwzględniony w pierwszej dziesiątce laureatów konkursu European Business Awards w kategorii Import/Export i otrzymał wyróżnienie Ruban D’Honneur. Z kolei w roku 2014 roku odnotował jeden z największych wzrostów pozycji wśród przedsiębiorstw uwzględnionych na liście największych polskich firm „Rzeczpospolitej”.

i rangę firmy, pozwala też oderwać się od rutyny. Podejście takie sprawia, że GG Profits ma już w swym dorobku m.in. przewody przeznaczone do motoparalotni, samolotów, łodzi motorowych, skuterów wodnych, agregatów prądotwórczych zasilanych biogazem, a nawet do… czołgów (konkretnie zaś do czołgu SPZ-10 Hotchkiss). Warto tu zauważyć, że każdym z tych przypadków przewody pracować muszą, przynajmniej okresowo, w ekstremalnych warunkach, tzn. będąc wystawione na działanie wody, soli, wysokiej lub niskiej temperatury, wibracji. Wymagają więc, by do ich produkcji użyte zostały nowoczesne technologie i materiały o wysokich parametrach jakościowych.

www.swiatmotoryzacji.com.pl www.swiatmotoryzacji.com.pl 2

ŚWIAT MOTORYZACJI 2/2015

Świat Motoryzacji LUTY 2015  
Świat Motoryzacji LUTY 2015  
Advertisement