Page 2

WIADOMOŚCI

Grzegorz Kacalski

WSZYSCY ZASADZENI

Od jakiegoś czasu trwa nagonka na diesle, które niegdyś chwalone były przez unijnych regulatorów za ekologiczność. Okazuje się jednak, że pojazdy te emitują sadzę, która jest rakotwórcza. W niewielkim stopniu zapobiegają temu filtry DPF, bo z czasem się zapychają i użytkownicy je usuwają, nowych zaś nie kupują, bowiem są horrendalnie drogie. Teraz unijni specjaliści znaleźli sadzę w spalinach aut benzynowych, i co paradoksalne, przede wszystkim tych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Eurodecydenci postulują zatem wprowadzenie obowiązku wyposażania w filtry cząstek stałych wszystkich samochodów. Żywotność DPF ma wystarczyć, według wstępnych szacunków, na około 160 tysięcy kilometrów. Jak wiadomo, po osiągnięciu tego przebiegu, koszt wymiany filtra cząstek zbliży się do rynkowej wartości większości pojazdów. Ciekawe, czy unijni decydenci przewidują, że samochody te będą nadal eksploatowane, czy też od razu trafią do utylizacji. Aby ekologia nie była tylko pustym słowem, trzeba będzie również walczyć z procederem wycinania filtrów cząstek. Kto wie, może w Brukseli wpadną na pomysł wprowadzenia obowiązkowej wymiany filtra DPF przy określonym przebiegu, bez której nie będzie można przejść obowiązkowego badania technicznego. Z kolei upartych, którzy zamiast kupować nowe auta z DPF, będą woleli jeździć, jak długo się da, starymi pojazdami bez tych wynalazków, walnie się jakimś ekopodatkiem, albo nie wpuści do miasta. Według doktryny leninowskiej, w miarę budowania socjalizmu, walka klas zaostrza się. Podobnie jest z ekologią. W miarę jej rozwoju, walka z truciem również przybiera na sile.

Promocje w AD Polska AD Polska przypomina o trwających eliminacjach do Sachs Race Cup organizowanego przez firmę ZF. 20 klientów AD Polska, którzy w swoich kategoriach osiągną największe zakupy części ZF Parts, Lemförder i Sachs zostanie zaproszonych 9 czerwca na Tor Jastrząb koło Radomia. Tam spędzą cały dzień bawiąc się i ucząc. Z jednej strony organizatorzy zapewniają ciekawe szkolenia techniczne, a z drugiej – będzie okazja do sprawdzenia swoich sił w rally-crossowym wyścigu. Uczestnicy innej promocji organizowanej przez AD Polska mogą z kolei liczyć na relaks na piaszczystej plaży przy gwarantowanej pogodzie na kanaryjskiej wyspie Fuerteventura. Szansę na to mają klienci, którzy kupią części i materiały eksploatacyjne firm Bosch, Delphi, Filtron, Fomar, KYB, Philips i Shell. Promocja zakończy się 16 maja, a wyjazd odbędzie się w dniach 8-15 czerwca. Wielką atrakcją będzie również całodniowa wycieczka na sąsiednią wyspę Lanzarote, która jest wpisana na listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Przyrody. Do 30 listopada 2015 roku potrwa AD Castrol Cup, który jest podzielony na 5 dwumiesięcznych etapów. Teraz w każdym

Nissens z certyfikatem FORD Q1` Duńska firma Nissens może pochwalić się licznymi wyróżnieniami, jakie otrzymała od współpracujących z nią firm z całego świata. Ostatnio lista tych nagród powiększyła się o kolejną, a mianowicie o certyfikat FORD Q1. Jak nietrudno się domyślić po-

chodzi on od jednego z największych producentów samochodów na świecie. Ford przyznaje go tym swoim partnerom, którzy ściśle wypełniają jego wymogi dotyczące jakości, terminowości dostaw, zarządzania materiałami, a także zapewniają wysokie standardy techniczne.

z nich można zdobyć dodatkową premię - miejsca od 1 do 10 nagrodzone zostaną liczbą 1000 punktów, a lokaty od 11 do 20 - 500 punktów. W kwietniu rozpoczął się drugi etap i wciąż można trafić do Rankingu Najlepszych. Spośród nich, „medalowa” trójka odbierze kluczyki do Volkswagenów Polo. Za kolejne miejsca, od czwartego do dwudziestego, zostaną przyznane vouchery na zakup wyposażenia warsztatowego.

Jesper Petersen, dyrektor produkcji w firmie Nissens z tej okazji powiedział: - Spełniając wymagania firmy Ford i uzyskując certyfikat Q1 dołączyliśmy do ekskluzywnej grupy certyfikowanych dostawców tego producenta. Nagroda jest zarazem dowodem uznania dokonanego u nas rozwoju procesów produkcyjnych. Z kolei Klavs Thulstrup Pedersen, wiceprezes firmy, podkreślił, że uzyskanie certyfikatu otwiera nowe możliwości dla Nissens Automotive, bo stanowi dowód, iż firma wykonała kolejny, duży krok do przodu. Allan Nissens skomentował zaś całe wydarzenia tak: - Jesteśmy dumni z otrzymania certyfikatu Q1, którym nagrodził nas jeden z największych i najbardziej cenionych producentów samochodów. Jest on świadectwem między innymi zdolności naszej firmy do dostarczania produktów wysokiej jakości, doskonałej realizacji dostaw oraz atrakcyjnej oferty produktowej. Mamy nadzieję, że współpraca z Fordem nadal będzie się rozwijać z obopólną korzyścią.

www.swiatmotoryzacji.com.pl www.swiatmotoryzacji.com.pl 2

ŚWIAT MOTORYZACJI 4/2015

Świat Motoryzacji KWIECIEŃ 2015  
Świat Motoryzacji KWIECIEŃ 2015  
Advertisement