Smia naujienlaiskis 2013 spalio 11

Page 1

medicinos miestelio

SANTARIŠKIŲ Santariškių medicinos įstaigų asociacijos (SMĮA) leidinys

žinios 2013 spalis 11 d.

Nustatytas lietuviškas genas, siekiantis Gintaro kelio laikus Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų mokslininkai nustatė, kad Lietuvoje dažniausiai paveldimą krūties ir kiaušidžių vėžio sindromą sukelianti BRCA1 geno mutacija siekia senovės baltų genčių laikus. „Įrodėme, kad Lietuvoje dažniausiai aptinkama taip vadinama BRCA1 geno mutacija (c.4035delA) atsirado apytiksliai V amžiuje, kažkur dabartinės Lietuvos teritorijoje gyvenančių senovės baltų genčių genofonde”, – sako gydytojas onkogenetikas ir pagrindinis tyrėjas dr. Ramūnas Janavičius. Šie rezultatai buvo kruopščiai recenzuoti ir neseniai publikuoti tarptautiniame moksliniame žurnale „European Journal of Medical Genetics“. Santariškių klinikose paveldimo krūties ir kiaušidžių vėžio sindromą sukeliančių BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijų tyrimai atliekami nuo 2007 m. Ilgainiui buvo pastebėta, kad mūsų šalyje dažniausiai – net 50 proc. atvejų – yra aptinkama viena BRCA1 mutacija, kuri taip pat randama kaimyninėse šalyse – Latvijoje (40 proc.), Lenkijoje

(10 proc.), Baltarusijoje (20 proc.), Estijoje (15 proc.), Rusijoje (8 proc.). „Toks mutacijos gradientas turėjo būti nulemtas kažkokių senų populiacinių įvykių, todėl nusprendžiau tai išsiaiškinti”, – pasakoja pagrindinis straipsnio autorius dr. R. Janavičius. Bendradarbiaujant su Latvijos bei JAV mokslininkais buvo modeliuoti papildomi genetinių žymenų duomenys ir atlikta vadinamoji genetinė haplotipų analizė – pagal aplinkinių genetinių DNR regionų „susidėvėjimo“ ilgį apskaičiuotas apytikslis laikas, prieš kelias žmonių kartas galėjo atsirasti minėta mutacija. Projektą finansavo Lietuvos Mokslo Taryba. „Įdomu, kad mūsų duomenys leidžia objektyviau pažvelgti į senovės baltų genčių istoriją. Esame pirmieji, įrodę lietuviškąją-baltiškąją genetinės mutacijos kilmę. Populiacinės genetikos terminais galima teigti, kad V amžiuje turėjo įvykti staigus tuometinių gyventojų populiacijos sumažėjimas – demografinė krizė, dėl kurios pasireiškė vadinamasis įkūrėjo efektas – dėl sumažėjusios genetinės įvairovės išplito tam tikros mutacijos. Taigi, galima teigti, kad šią mutaciją turintys žmonės

Dr. Ramūnas Janavičius

turėjo tą patį bendrą protėvį. Įdomiausia tai, kad mūsų rezultatai papildo ir paleoantropologų stebėtus geležies amžiaus demografinius pokyčius. Labai tikėtina, kad to meto staigų gyventojų sumažėjimą Lietuvos teritorijoje galėjo išprovokuoti Romos imperijos žlugimas V amžiuje ir egzistavusių gintaro prekybos kelių sunykimas”, – teigė dr. R. Janavičius. Populiacijai būdingų mutacijų ištyrimas labai palengvina genetinę diagnostiką. Šiuo metu Santariškių klinikose po onkogenetinės konRugsėjis ir spalis – paveldimo krūties ir kiaušidžių vėžio žinomumo mėnesiai. Santariškių klinikų sultacijos yra tiriamos Onkogenetikos ir paveldimo vėžio koordinavimo centras bei Paveldimo vėžio asociacija kviečia net devynios Lietuvos pacientus, kuriems buvo diagnozuotas krūties ar kiaušidžių vėžys ir turintiems paveldimumo pogyventojų populiacijai žymius, nemokamai atlikti onkogenetinius dažniausių BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijų tyrimus bei būdingos BRCA1 ir konsultacijas – tam reikia užpildyti internetinę onkoformą adresu www.ONKOFORMA.genetika.lt. BRCA2 geno mutacijos, kurios lemia apie 90 proc. visų paveldiIštyrimui tinkami pacientai, kuriems: mo krūties ir kiauši• diagnozuotas kiaušidžių / kiaušintakių vėžio tipas: serozinė papilinė (adeno) karcinoma; džių vėžio sindromų • diagnozuotas krūties ir kiaušidžių vėžys; atvejų. Sudėtinges• diagnozuotas krūties vėžio tipas: trigubai neigiamas (ER-, PR-, HER2-) arba bazalinis; nis pilnas BRCA1 ir BRCA2 genų ištyri• diagnozuotas krūties vėžys iki 40-ies metų (imtinai); mas skiriamas nera• diagnozuotas abiejų krūtų vėžys; dus dažniausių bū• diagnozuotas krūties vėžys vyrams. dingų pokyčių.


VU Onkologijos instituto mokslo projektui skirtas ES finansavimas Spalio 1 d. su Europos socialinio fondo agentūra pasirašyta projekto „Ląstelių programavimo ir navikų mikroaplinkos valdymo panaudojimas individualizuotai terapijai onkologijoje LASTER“ finansavimo ir administravimo sutartis. Parengto projekto tikslas – naudojant modelinius in vitro navikus nustatyti ląstelių programavimo sąlygas, programuotų ląstelių funkcines ir genomines savybes, svarbias naujomis navikų mikroaplinkos valdymo technologijomis paremtiems onkologinių pacientų gydymo metodams kurti bei optimizuoti. Projekto biudžetas – 1 499 700 litų. Finansavimas skiriamas iš ES struktūrinių fondų lėšų. Projektas bus vykdomas beveik dvejus metus. Planuojama, kad projektą vykdys 27 VU Onkologijos instituto mokslininkai ir tyrėjai. Projekto mokslinio tyrimo vadovas – prof. Ričardas Rotomskis.

Jo ekscelencijos Valdo Adamkaus globojamo paramos projekto „Padėk man pasveikti“ tikslas – įtraukiant privačias organizacijas ir geros valios piliečius, surinkti kuo daugiau lėšų neseniai įkurtam Vaikų ligoninės paramos fondui. Projekto metu surinktos lėšos bus skirtos Vaikų ligoninės pacientų reikmėms.

Paroda „Mandalų rokas“ Lietuvos medicinos bibliotekoje Klubas „13 ir Ko“ ir Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės bendruomenės psichiatrijos skyrius atidaro klubo nario Giedriaus tapybos darbų parodą „Mandalų rokas“. Paroda veiks spalio 9–31 d. Lietuvos medicinos bibliotekos fojė. Tai jau keturioliktoji klubo „13 ir Ko“ paroda, rengiama bendradarbiaujant su Lietuvos medicinos biblioteka. Daugiau informacijos.

Prof. Ričardas Rotomskis Projektą parengė Instituto MTC laboratorijų mokslininkai kartu su ES projektų koordinavimo ir paramos skyriaus darbuotojais.

Paramos koncertas „Padėk man pasveikti“ Lapkričio 21 d. LRT kviečia susivienyti ir dalyvauti paramos koncerte Vilniaus kongresų rūmuose, kurio metu pasirodys daugybė žymių atlikėjų ir bus siekiama padėti mūsų mažiesiems žemės gyventojams, kad jie galėtų gauti pačią geriausią priežiūrą ir gydymą sunkiais savo gyvenimo etapais.

naujienos trumpai

Pasak fondo direktorės vaikų ligų gydytojos Olgos Zimanaitės, „fondą kūrėme todėl, kad norime, jog susirgę vaikai gautų viską, ką geriausio gali pasiūlyti šiuolaikinė medicina. Kad medikai, gydydami vaikus, galėtų taikyti naujausias, pažangiausias technologijas, kad vaikams atliekamos procedūros būtų kuo mažiau skausmingos, kad būdami ligoninėje ir maži, ir didesni jaustųsi saugiai ir jaukiai. Tam pasiekti neužtenka vien valstybės rūpesčio, rėmėjų lėšos yra svarbus indėlis į ligoninės gerovę“. Kviečiame visus savo dalyvavimu prisidėti prie šio paramos projekto, įsigyjant bilietą į koncertą ir siunčiant žinutes arba skambinant trumpaisiais numeriais: 1406 - auka 5 litai, 1407 auka 10 litų. Skaityti plačiau.

2-oji Plautinės hipertenzijos konferencija Lietuvos kardiologų draugija ir VUMF Širdies ir kraujagyslių klinikos rengia 2-ają Plautinės hipertenzijos konferenciją, kuri įvyks 2013 m. lapkričio 8 d. Vilniuje, „Crowne Plaza“ Konferencijų centre, M.K.Čiurlionio g. 84. Registraciją ir daugiau informacijos rasite www.lcs.lt. Atverta prieiga prie Oxford University Press duomenų bazių Daugiau informacijos ir laikinus slaptažodžius rasite čia. Naujienos iš 2013 metų kardiologų kongresų Spalio 26 d. kongresas Palangoje, Viešbutyje „Vanagupė“, Vanagupės g. 31. Pirmininkauja prof. M. Miglinas ir prof. A. Kibarskis. Spalio 22 d. kongresas Šiauliuose, Ch. Frenkelio viloje, Vilniaus g. 74. Pirmininkauja gyd. R. Stankevičius. Daugiau informacijos. 2014 metų PSDF biudžeto projektas žada geresnę ir kokybiškesnę pagalbą pacientams Ministrų kabinetas pritarė 2014 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto projektui. Jame numatyta, kad kitais metais Lietuvos sveikatos apsaugai bus skirta daugiau kaip 4,4 mlrd. litų. Tai subalansuotas biudžetas, kuriame gerėja dauguma rodiklių. Lyginant su 2013 m. planu jis yra 322,8 mln. litų arba 7,9 proc. didesnis. Daugiau informacijos.

Adresas: P. Baublio g. 5, LT – 08406, Vilnius, el. paštas: info@smia.lt; tel. 8 659 79191, kontaktinis asmuo: Aurimas Jaskonis, www.santariskes.eu Parengė: ryšių su visuomene agentūra PR Service/Edelman Affiliate, el. paštas info@prservice.lt


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.