Page 1

MEDICINOS

MEDICINOS MIESTELIO MIESTELIO

SANTARIŠKIŲ žinios

SANTARIŠKIŲ

2011 RUGPJŪTIS nr. 16

2011 RUGPJŪTIS nr. 16

Santariškių medicinos įstaigų asociacijos (SMĮA) leidinys

ĮSTAIGŲ NAUJIENOS

REDAKCIJOS LAIŠKAS

Santariškių klinikų pilvo chirurgai pirmieji pasaulyje atliko sudėtingą pilvo operaciją

P. Katausko nuotr.

Chirurgas, m. m. dr. V. Jotautas pilvo operacijos metu

Liepos pabaigoje Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centre, vadovaujamame profesoriaus Kęstučio Strupo, medicinos mokslų daktaras Valdemaras Jotautas atliko pirmąją ir kol kas vienintelę pasaulyje pilvo operaciją. Jos metu specialiu Transanalinės Endoskopinės Mikrochirurgijos (TEM) būdu 19 metų vaikinui iš tiesiosios žarnos buvo pašalintas „skrandis“ (medicinos terminais – heterotopinė skrandžio gleivinė (HSG)).

žinios

Dr. V. Jotautas sako, jog operuotas pacientas sirgo tokia liga, kurios etiologija dar nėra žinoma. Manoma, kad Nukelta į 2 psl.

Mieli skaitytojai, Šiame „Santariškių medicinos miestelio naujienų“ numeryje vėl džiaugiamės mūsų gabių medikų laimėjimais. Šį kartą įrodėme, kad ir Lietuvoje galime padarytį kai ką pasaulyje dar nematyto – Santariškių klinikų pilvo chirurgai ne tik pirmieji pasaulyje atliko sudėtingą pilvo operaciją, bet ir visą operacijos eigą įrašė, kad kiti galėtų mokytis ir pasekti sėkmingu jų pavyzdžiu. Neatsilieka ir Vaikų ligoninės pažanga – šį kartą rašome apie modernius metodus diagnozuojant ir gydant vaikų šlapimo nelaikymą – enurezę. Taip pat rugpjūčio numeryje kviečiame skaityti interviu su Santariškių klinikų gydytoju onkogenetiku Ramūnu Janavičiumi, kuriam teko unikali proga sudalyvauti 61-ąjame Nobelio premijos laureatų susitikime, skirtame globalios sveikatos temai. Tokia proga jauniesiems tyrėjams pasitaiko tik kartą gyvenime! Nepamiršome ir kelių laisvalaikio pasiūlymų paskutiniam vasaros mėnesiui ir artėjančiam rudeniui – kviečiame Jus registruotis į dvi sveikatingumo šventes – „Tarptautinį Vilniaus maratoną“ ir „Velomaratoną“. Linkime malonaus skaitymo!

TURINYS

Santariškių klinikų pilvo chirurgai pirmieji pasaulyje atliko sudėtingą pilvo operaciją

1-2

Vokietijoje vykusiame Nobelio premijos laureatų ir jaunųjų tyrėjų susitikime dalyvavo ir Lietuvos mokslininkai

2-3

Vaikams, turintiems problemų dėl naktinio šlapimo nelaikymo, gali padėti Vaikų ligoninės specialistų taikomi pažangūs metodai

4

Rugpjūtį ir rugsėjį – net du renginiai judraus gyvenimo būdo entuziastams

5

LMB skaitytojams tapo prieinami nuolatos atnaujinami norminių teisės aktų rinkiniai

5

Naujos knygos Lietuvos medicinos bibliotekoje

6 1


1

ĮSTAIGŲ NAUJIENOS

Santariškių klinikų pilvo chirurgai pirmieji pasaulyje atliko sudėtingą pilvo operaciją Atkelta iš 1 psl.

jai įtakos turi genų sutrikimai, kurie atsakingi už virškinamojo trakto epitelio vystimąsi. Remiantis medikų žiniomis, HSG gali būti randama bet kurioje virškinamojo trakto dalyje, taip pat tarpuplautyje, kapšelyje, šlapimo pūslėje, nugaros smegenyse. Dažniausi šios ligos virškinamojo trakto simptomai: neskausmingas kraujavimas iš tiesiosios žarnos (68%), tarpvietės išopėjimai (24%), išangės skausmas (11%), pilvo skausmas (11%), tuštinimasis „deguto“ išmatomis (3%). Pagrindinė kraujavimo priežastis – HSG išskiriama druskos rūgštis ir aplinkinės gleivinės išopėjimai.

Kaip teigia pilvo chirurgas dr. V. Jotautas, nors operacija techniškai buvo sudėtinga, ji praėjo sklandžiai, pooperacinis laikotarpis taip pat buvo normalus. Jau kitą parą po operacijos pacientas vaikščiojo, bendravo su savo tėvais ir draugais. Po operacijos nereikėjo jokių nuskausminamųjų vaistų. Praėjus 4 dienoms ir nepasireiškus komplikacijoms, pacientas išrašytas į namus. Dr. V. Jotautas džiaugiasi, jog tokie gydymo rezultatai pasiekti VUL SK Pilvo chirurgijos centre išplėtus Transanalinės Endoskopinės Mikrochirurgijos galimybių ribas.

„Manome, kad šis atvejis užims deramą vietą tiesiosios žarnos chirurgijoje. Iki šiol šiai ligai gydyti buvo ir kita alternatyva – taip vadinama priekinė tiesiosios žarnos rezekcija. Jos metu gal net būtų tekę iškišti plonąją žarną į šoną. Tai – labai traumuojanti operacija, lydima sunkaus pooperacinio laikotarpio ir didelio procento komplikacijų, jau nekalbant apie paciento tolesnio gyvenimo kokybės sumažėjimą“, – dalijosi įspūdžiais medikas. Kadangi tokia operacija buvo pirmoji Lietuvoje ir pasaulyje, atliktas visos operacijos videoįrašas, pasitarnausiantis kaip mokomoji medžiaga kitiems chirurgams.

INTERVIU

Vokietijoje vykusiame Nobelio premijos laureatų ir jaunųjų tyrėjų susitikime dalyvavo ir Lietuvos mokslininkai Liepos pradžioje Vokietijoje, Lindau mieste, įvyko 61-asis Nobelio premijos laureatų susitikimas, skirtas globalios sveikatos temai. Šiame neeiliniame forume susitiko ne tik 23 Nobelio premijos laureatai, bet ir 600 jaunųjų tyrėjų iš 77 pasaulio šalių. Tarp jų buvo ir du jaunieji tyrėjai iš Lietuvos: Jurgita Šventoraitytė iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Ramūnas Janavičius iš Vilniaus universiteto Santariškių klinikų. Šio medicinos mokslų daktaro, VULSK Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro gydytojo onkogenetiko ir paprašėme pasidalinti įspūdžiais iš susitikimo. Nukelta į 3 psl.

2

Gydytojas onkogenetikas Ramūnas Janavičius vykdo tyrimus paveldimo vėžio srityje


MEDICINOS MIESTELIO

SANTARIŠKIŲ žinios 2011 RUGPJŪTIS nr. 16

INTERVIU

Vokietijoje vykusiame Nobelio premijos laureatų ir jaunųjų tyrėjų susitikime dalyvavo ir Lietuvos mokslininkai Atkelta iš 2 psl.

Dalyvauti Nobelio laureatų susitikime, kuris Vokietijos Lindau mieste organizuojamas jau 60 metų, galima tik vieną kartą gyvenime ir tai pasiseka toli gražu ne kiekvienam tyrėjui. Kaip Jums pavyko patekti tarp 600 laimingųjų ir net savaitę praleisti bendraujant su Nobelio premijos laureatais?

Gavau Lietuvos mokslų akademijos kvietimą dalyvauti konkurse, nusiunčiau anketą ir man pavyko patekti tarp dviejų laimingųjų iš Lietuvos. Labai džiaugiuosi pabuvęs tokio masto renginyje. Beje, turiu ir dar vieną galimybę jame sudalyvauti – jei ateityje pavyktų pačiam gauti Nobelio premiją (šypsosi). Susitikime turėjote unikalią galimybę susitikti su įvairiausių sričių ir patirties Nobelio premijos laureatais. Vyriausias iš jų – anglas Prof. Dr. Christian René de Duve – Nobelio premiją gavo 1974 – aisiais, o amerikietė Prof. Dr. Elizabeth H. Blackburn prestižiškiausią mokslo premiją atsiėmė vos prieš dvejus metus. Kuris pranešėjas Jums asmeniškai padarė didžiausią įspūdį?

Tokios reikšmės renginyje labai sunku išskirti patį įdomiausią pranešimą ar kalbėtoją – viskas buvo įdomu ir tikrai verta dėmesio. Įstabu buvo ir tai, kad visi mokslininkai, net patys vyriausi, perkopę devintąją dešimtį, pateikė įdomių įžvalgų ne tik iš savo tyrimų srities, bet atskleidė ir globalesnį tarpdisciplininį požiūrį. Kita vertus, ir Nobelio premijos paprastai skiriamos praėjus dešimtmečiams po svarbių atradimų, kadangi reikia laiko, kad kiti suvoktų atradimo svarbą. Asmeniškai man, kaip genetikui, dirbančiam su onkologiniais pacientais, įsimintiniausias buvo Vokietijos Prof. Dr. Harald zur Hausen pranešimas apie žmogaus papilomos viruso (ŽPV) atradimą gimdos kaklelio vėžio atsiradimui. Būtent už šį atradimą profesorius 2008–aisiais buvo apdovanotas Nobelio premija (nors pats atradimas

buvo atliktas dar 1974 metais). Taip pat sudomino naujausi šio mokslininko atliekami epidemiologiniai vėžio tyrimai, kurie įrodo, kad mitybos įpročiai (konkrečiai – jautienos vartojimas) yra susiję su grėsme susirgti storosios žarnos vėžiu. Ir tai tik keletas smalsumą sužadinusių ir plačiau pasidomėti paskatinusių minčių. Be to, ši konferencija buvo neeilinė galimybė susipažinti su kolegomis iš viso pasaulio, pasidomėti, kaip vykdomi tyrimai kitose šalyse, susirasti bendraminčių ir kolegų tolesniam bendradarbiavimui ateityje. Turėjote galimybę palyginti Lietuvos mokslą ir mokslininkus su kitomis pasaulio šalimis. Kaip atrodo Lietuvos tyrėjai ir jų atliekami tyrimai kitų pasaulio šalių kontekste?

Viskas priklauso nuo tyrimų srities. Žinoma, teko ir pasakoti kai kuriems sutiktiems žmonėms, kur yra toji Lietuva, tačiau kai kuriose srityse, pavyzdžiui, biotechnologijose, esame gerai žinomi visame pasaulyje. Tereikia paminėti tokių įmonių kaip „Fermentas“ (dabar „Thermo Fisher Scientific“) kuriamus molekulinės biologijos produktus ir visi žino, kad Lietuvoje yra aukšto lygio mokslininkų. Teko konferencijoje sutikti ir kitų lietuvių, kurie sėkmingai dirba užsienio universitetuose, mokslinėse laboratorijose – niekam nepaslaptis, kad nemažai Lietuvos mokslininkų iškeliauja svetur, ieškodami didesnių galimybių. Labai naudinga užmegzti su jais ryšius – galbūt kada nors vykdysime bendrus projektus, o būtent šie mokslininkai taps grandimi tarp Lietuvos ir pasaulio. Galbūt susitikime pranešėjai išdavė ir paslaptį, kokiu keliu eiti, norint tapti Nobelio premijos laureatu?

Iš tiesų buvimas renginyje davė ne tik daugybę žinių, naujų naudingų pažinčių, bet ir leido pažvelgti į mokslą bei

Susitikti su Nobelio premijos laureatais Lindau mieste jaunieji tyrėjai gali tik vieną kartą gyvenime mokslininkus kitu kampu. Ne vienas pranešėjas patikino, kad atradimus, už kuriuos skiriamas prestižiškiausias apdovanojimas, jie padarė visai netikėtai, po daugybės nesėkmingų bandymų pažvelgę į tiriamą sritį ar objektą iš kitos pusės, kitomis akimis. Tai kiekvienam įkvepia vilties, kad jei atsidėsi savo darbui, gali pasiekti aukštumų. Ačiū už pokalbį ir linkime sėkmės tyrinėjimuose! Visi norėję, bet neturėję galimybės sudalyvauti 61-ajame Nobelio premijos laureatų susitikime, gali tai padaryti bent virtualiai. Peržiūrėti visus konferencijos pranešimus, nuotraukas, perskaityti Nobelio premijos laureatų gyvenimo aprašymus galima oficialiame renginio puslapyje http://www. mediatheque.lindau-nobel.org/#/Home.

3


1

ĮSTAIGŲ NAUJIENOS

Vaikams, turintiems problemų dėl naktinio šlapimo nelaikymo, gali padėti Vaikų ligoninės specialistų taikomi pažangūs metodai Naktinė enurezė (naktinis šlapimo nelaikymas) yra dažna vaikų problema, tarp šešiamečių pasitaikanti beveik 15 proc. vaikų. Praktika rodo, kad daugiau nei 75 proc. vaikų, turinčių naktinę enurezę, diagnozuojami ir apatinių šlapimo takų sutrikimai, kurių požymiai gali būti dažnas ir skausmingas šlapinimasis, retas šlapinimasis, dažnas šlapinimasis po nedaug ar kita. Visais šiais atvejais vaikų tėveliams patariama kreiptis į specialistą. Šeimos gydytojai taip pat turėtų būti budrūs ir paraginti tėvelius į vaiko problemą nežiūrėti pro pirštus. Uroterapeutė iš JAV D. Spisak bendrauja su paciente Vaikų ligoninėje Vaikų ligoninės gydytojai yra pasirengę padėti problemų dėl naktinės enurezės turintiems vaikams. Tėveliai su šeimos gydytojo siuntimu gali kreiptis į Vaikų ligoninės Vaikų konsultacijų polikliniką vaikų nefrologo konsultacijai. Prireikus pacientą konsultuoja gydytojas urologas, atliekami urodinaminiai tyrimai.

tyti problemą ir rasti tinkamiausią būdą padėti vaikui. Vaikų nefrologės doc. dr. A. Jankauskienės nuomone, gydymo sėkmė labai priklauso nuo tėvelių požiūrio į vaiko problemą, paties vaiko pastangų ir gydymo individualumo. Ne mažesnę reikšmę turi ir paveldimumas ar anksčiau taikyti gydymo metodai.

ŠIUOLAIKIŠKOS DIAGNOSTIKOS PRIEMONĖS

PATIRTIES SEMIASI IŠ VAKARŲ

Gydant naktinę enurezę, Vaikų ligoninėje taikoma labai efektyvi diagnostikos priemonė – šlapinimosi dienyno pildymas. Kaip pildyti šį dienyną, paaiškina gydantis gydytojas. Įrašai dienyne padeda gydytojui greičiau nusta4

Neseniai Vaikų ligoninei buvo padovanota moderni kompiuterizuota šlapinimosi sutrikimų gydymo sistema, jau naudojama daugelyje vaikų urologijos centrų užsienyje. Ši sistema padeda gydytojams dar geriau diagnozuoti pasikartojančių šlapimo takų

infekcijų, vaikų šlapimo nelaikymo priežastis, o vaikams žaidžiant šioje sistemoje esančius kompiuterinius žaidimus, galima lengviau išaiškinti būdus, kaip susidoroti su šlapinimosi sutrikimais, nugalėti dėl jų atsiradusią baimę ir mitus. Šią vasarą Vaikų ligoninėje lankėsi Dalia Spisak, didelę patirtį turinti vaikų slaugytoja uroterapeutė iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Klivlendo. Ji ligoninės Vaikų urologijos skyriaus slaugytojoms ir gydytojams pademonstravo, kaip dirbama su pacientais ir jų tėveliais išaiškinant naktinio šlapinimosi sutrikimus jos šalies klinikose, ir kaip veiksmingai galima pritaikyti kompiuterizuotą vaikams patrauklią gydymo sistemą praktiškai.


MEDICINOS MIESTELIO

SANTARIŠKIŲ žinios 2011 RUGPJŪTIS nr. 16

KVIEČIAME DALYVAUTI!

Rugpjūtį ir rugsėjį – net du renginiai judraus gyvenimo būdo entuziastams Sveikatos apsaugos ministerija, jau trečius metus prisidedanti prie „Tarptautinio Vilniaus maratono“ organizavimo, šiais metais mėgstančius laisvalaikį leisti judriai pakvies net į du renginius – jau minėtą „Tarptautinį Vilniaus maratoną“ ir „Velomaratoną“, prie kurio organizavimo SAM prisijungė šiais metais. Taigi šiemet medikai ir visi kiti medicinos sistemos darbuotojai turės net dvi progas pasirodyti kaip vieninga komanda ir pademonstruoti savo teigiamą požiūrį į aktyvų ir sveiką gyvenimo būdą.

Sveikatos apsaugos ministerijos kancleris asmeniškai kreipiasi į Santariškių medicinos miestelio darbuotojus ir jų šeimas ir kviečia registruotis į rugpjūčio 21 dieną vyksiantį „Velomaratoną“ ir rugsėjo 11–12 vyksiantį „VIII Tarptautinį Vilniaus maratoną“. „Velomaratono“ metu vaikai iki 12 metų gali registruotis į 2,4 km vaikų trasą, sporto mėgėjai – į 24 km mėgėjų trasą, kurioje startas bus masinis, o laikas – nefiksuojamas. Sportininkai galės pasirinkti tarp 40 ir 80 km trasų. Daugiau „Velomaratono“ nuostatų galima rasti www.velomaratonas.lt. Tarptautinio Vilniaus maratono metu bėgimo mėgėjai ir profesionalai galės varžytis keturiose rungtyse: maratone – 42,195 km; maratono estafetėje – 4*10,550 km; pusėje maratono – 21,097 km ir mažajame maratone – 4 km. „VIII Tarptautinio Vilniaus maratono“ nuostatus galima rasti www.vilniausmaratonas.lt.

SAM archyvo nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerijos komanda 2010–ųjų metų Tarptautiniame Vilniaus maratone Visi, norintys Vilniaus maratone atstovauti SAM komandą, kviečiami registruotis iki rugsėjo 1 d. adresu giedre.maksimaityte@sam.lt. Neapsisprendusiems

turėtų padėti smagios praeitų metų maratono akimirkos, kurias galima pažiūrėti adresu http://www.sam.lt/go.php/lit/Vilniaus_maratonas_2010/222/0

LMB NAUJIENOS

LMB skaitytojams tapo prieinami nuolatos atnaujinami norminių teisės aktų rinkiniai Esavadai.lt – tai nuolatos atnaujinami norminių teisės aktų rinkiniai, orientuoti į darbuotojus, savo praktinėje veikloje susiduriančius su įstatymais. Lietuvos medicinos bibliotekos skaitytojai nuo šiol taip pat gali naudotis šioje sistemoje esančiais Sveikatos teisės aktų rinkiniais bei

LR darbo kodeksu ir poįstatyminiais aktais. LMB skaitytojai prisijungti svetainėje Esavadai.lt gali įvesdami el. paštą tba@lmb.lt ir naudodami slaptažodį 191351145. Ši prieiga veiks visu metus – iki 2012 m. liepos 31 dienos.

5


1 2011 RUGPJŪTIS nr. 16

LMB NAUJIENOS

Naujos knygos Lietuvos medicinos bibliotekoje Lietuvos medicinos biblioteka kviečia skaityti dvi naujas mokomąsias knygas: „Širdies ir stambiųjų kraujagyslių magnetinio rezonanso tomografija” ir „Vaikų ir paauglių psichopatologija“. Knygoje „Širdies ir stambiųjų kraujagyslių magnetinio rezonanso tomografija”, kurią parengė Nomeda Rima Valevičienė, Sigita Glaveckaitė, Darius Palionis ir Aleksandras Laucevičius, supažindinama su magnetinio rezonanso tomografijos istorija, veikimo principais, nauju Lietuvoje magnetinio rezonanso tyrimu. Pateikiami praktiniai pavyzdžiai ir originalios iliustracijos. Ši knyga visų pirma skirta gydytojams radiologams ir kardiologams, tačiau joje ras ir žinių širdies chirurgai, šeimos

gydytojai, reumatologai bei kitų specialybių gydytojai, rezidentai, studentai ir pacientai. Antroji naujiena bibliotekoje – mokomoji knyga „Vaikų ir paauglių psichopatologija“, parengta Liudos Šinkariovos. Knygoje pateikiamos žinios apie vaikų ir paauglių psichinių procesų sutrikimus bei šių sutrikimų klinikines apraiškas. Pagrindinis šios priemonės tikslas – padėti psichologams studijuoti vaikų ir paauglių psichikos funkcijų sutrikimų klinikines apraiškas, įgyvendinant psichologinės ir socialinės reabilitacijos principus, psichikos sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo būdus Lietuvos psichikos sveikatos priežiūros sis-

temoje. Leidinys skirtas psichologijos studentams. Šias knygas skaitymui galite pasiskolinti iš Lietuvos medicinos bibliotekos.Daugiau informacijos apie leidinių išdavimą į namus galite sužinoti Naudojimosi biblioteka taisyklėse www.lmb.lt > paslaugos arba tel. 261 77 96 (Abonementas).

SVEIKATOS RADIJAS

Rugpjūčio 11 - 31 d. klausykitės: 11d. 08:25, 12:25 ir 16:25 – „Alerginis dermatitas“. Dalyvauja gydytojas-dermatologas Jonas Lauraitis. 12d. 10:15, 14:15 ir 18:15 – „Fitoterapija“. Dalyvauja gydytoja Jurgita Pinikienė. 16d. 09:25, 13:25 ir 17:25 – „Vaikų astma“. Dalyvauja vaikų pulmonologė Violeta Radžiūnienė. 17d. 08:35, 12:35 ir 16:35 – „Inkstų transplantacija“. Dalyvauja gydytoja-nefrologė Loreta Vareikienė. 18d. 08:45, 12:45 ir 16:45 – „Reumatologija“. Dalyvauja prof. Algirdas Venalis. 19d. 10:35, 14:35 ir 18:35 – „Mityba ir sveikata“. Dalyvauja gydytoja Roma Bartkevičiūtė. 22d. 08:20, 12:20 ir 16:20 – „Opaligė ir jos gydymas“. Dalyvauja gydytoja Saulė Brašiškienė. 23d. 09:25, 13:25 ir 17:25 – „Osteoporozė“. Dalyvauja gydytoja Lina Vencevičienė. 24d. 08:40, 12:40 ir 16:40 – „Nugaros skausmai. Reabilitacija“. Dalyvauja Santariškių klinikų Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktorius prof. Alvydas Juocevičius. 25d. 09:25, 13:25 ir 17:25 – „Skiepai vaikams“. Dalyvauja doc. Algimantas Vingras. 26d. 08:20, 12:20 ir 16:20 – „Homeopatiniai preparatai“. Dalyvauja doc. Jolanta Gulbinovič. 29d. 08:25, 12:25 ir 16:25 – „Astma - civilizacijos liga“. Dalyvauja prof. dr. Edvardas Danila. 30d. 09:25, 13:25 ir 17:25 – „Mokyklinio amžiaus vaikų sveikata“. Dalyvauja doc. Algimantas Vingras. 31d. 08:20, 12:20 ir 16:20 – „Mokyklinukų mityba“. Dalyvauja doc. Vaidotas Urbonas. Norite padėkoti gydytojui, palinkėti sveikatos bičiuliui, pasveikinti palatos kaimyną? Patikėkite tai mums. Sveikatos radijas - tavo sveikatos radijas. Tel. 852365144. Klausykitės sveikatos radijo internete www.sveikatosradijas.lt

6

Adresas: P. Baublio g. 3 B, LT – 08406, Vilnius, el. paštas: info@smia.lt; tel. 8 659 79191, kontaktinis asmuo: Aurimas Jaskonis, www.santariskes.eu Parengė: ryšių su visuomene agentūra PR Service/Edelman Affiliate, el. paštas info@prservice.lt

Santariskiu medicinos miestelio žinios 2011 rugpjūtis nr. 16  
Santariskiu medicinos miestelio žinios 2011 rugpjūtis nr. 16  

Santariskiu medicinos miestelio žinios 2011 rugpjūtis nr. 16

Advertisement