__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

Izolda Krivienë

Karaliø paslaptis


Leidinio išleidimą rėmė


Izolda Krivienë

Karaliø paslaptis 3


UDK 616.15(075) Kr294 Karalių paslaptis / Izolda Krivienė – Vilnius: UAB „Vaistų žinios”, 2012 m. – 40 p. Tiražas 500 egz. Leidinys skirtas plačiajai visuomenei, medicinos studentams, gydytojams rezidentams ir gydytojams praktikams. Apsvarstė ir rekomendavo spausdinti „Vaikų onkohematologų draugija“ 2012-09-07 (posėdžio protokolo numeris 12-02). Autorė M. dr. Izolda Krivienė Recenzentas M. dr. doc. L. Ragelienė Dailininkė L.Žutautė © Baxter, 2012 © UAB „Vaistų žinios“, 2012 Šiame leidinyje surinkta ir susisteminta medžiaga yra autorinis darbas, saugomas autorinės teisės normų. Visą šio leidinio medžiagą arba jos dalį dauginti, platinti arba naują medžiagą sisteminti pagal šio leidinio struktūrą, formą ir koncepciją ne asmeniniams tikslams leidžiama tik turint raštišką leidyklos ir autorių sutikimą. Leidinio medžiagą be leidyklos sutikimo naudoti galima tik Lietuvos Respublikos įstatymų numatytais atvejais.

Išleido UAB „Vaistų žinios“ Tiražas 500 egz. ISBN ISBN 978-9955-884-56-9

4


Mieli skaitytojai, Ši knygelė skirta Jums – ir patiems mažiausiems, ir vyresniems vaikams, sergantiems hemofilija, taip pat Jūsų tėveliams, seneliams, broliams bei sesėms, draugams. Joje rasite pasaką „Karalių paslaptis“ apie nuostabų Princą, kurį užklupo liga, pasivertusi Drakonu. Visi stebuklingos karalystės gyventojai, Išminčius ir geroji Fėja atskleis paslaptis, kaip su tuo Drakonu kovoti. O nuostabūs dailininkės Linos Žutautės piešiniai vaizdžiai tai parodys. Tačiau ši pasaka skiriasi nuo tų, kurios sekamos prieš miegą: perskaitę ją suprasite, kad Drakonas, vardu Hemofilija, yra labai priklausomas nuo Jūsų pačių, o norint tinkamai jam pasipriešinti, visų pirma reikia gerai jį pažinti ir išmokti tinkamų kovos būdų. Hemofilija – reta liga, tačiau ja sergantieji nuolat gyvena tarp žmonių – artimųjų ir giminių, draugų, mokytojų ar atsitiktinai sutiktų nepažįstamųjų. Visai nesvarbu, kokiais keliais į jų rankas pateks ši knygelė, bet svarbu, kad jie žinotų apie minėtą ligą, kad vienaip ar kitaip galėtų Jums padėti, o svarbiausia – neišsigąstų. Juk baisiausias priešas tas, apie kurį nieko nežinai ir kuris gali užklupti iš pasalų. Nuoširdžiai tikiu, kad Išminčiaus pasakojimas padės suprasti ligos esmę, sergančiųjų hemofilija gyvenimo būdą, o patarimai, pažerti iš Fėjos stebuklingos patarimų juostos, bus naudingi su šia liga kovojant. Nuoširdžiai dėkoju kompanijos „Baxter“ atstovams palaikiusiems idėją ir prisidėjusiems prie šios knygelės išleidimo. Kiekviename iš mūsų slypi pasaulio išmintis. Hemofilijos istorija, ilgais šimtmečiais keliavusi iš amžių glūdumos, šiuo metu vėl atgimsta: pasitelkus naujus mokslo pasiekimus, kuriami veiksmingi gydymo būdai, o juos taikant liga jau nėra tokia baisi ir pavojinga. Sėkmės Jums! Izolda Krivienė Gydytoja vaikų hematologė

5


Gyveno kartą Karalius ir Karalienė. Jie labai norėjo mažyčio Kūdikėlio.

6


Todėl susikvietė į savo karalystę viso pasaulio Išminčius. Šie Išminčiai padovanojo jiems keturiasdešimt tūkstančių dovanų – genų, sudėjo juos į keturiasdešimt šešias chromosomas, kurias (vieną iš tėčio, kitą iš mamos) sujungė į dvidešimt tris laivelius.

7


Dovanėlių vieta laiveliuose (genų išsidėstymas chromosomose) turėjo nulemti vaikelio akyčių ir plaukučių spalvą, ūgį, protą, laikyseną, pirštų atspaudus, kraujo grupę, krešėjimo faktoriaus kiekį ir visus kitus požymius, nes visi žmonės skirtingi – tai priklauso nuo įgimtų savybių, kurias ir nulemia genai.

8


Gimė nuostabus Kūdikėlis... Visi juo labai džiaugėsi.

9


Tačiau vieną dieną mažasis Princas užsigavo ir labai graudžiai verkė, o skaudama vieta sutino ir pamėlo…

10


Karalius ir Karalienė labai susirūpino dėl vaikelio ir kreipėsi į garsiausią pasaulio Išminčių – kas mūsų sūnaitėliui? Išminčius atidžiai apžiūrėjo mažąjį Princą, ištyrė jo kraujo krešėjimo laiką, krešėjimo faktoriaus kiekį kraujyje ir įvertino genetinę informaciją, kuri yra chromosomose. Ir ką jis pamatė?

11


Karalius ir Karalienė atidžiai klausėsi, ką jiems papasakojo Išminčius. Vienoje valtelėje (X chromosomoje) esančią dovanėlę (geną) toje vietoje, kur yra krešėjimo faktoriai, graužia Drakonas. Šio nuostabaus vaikelio kraujas skiriasi nuo kitų, nes pažeista jo kraujo krešėjimo sistema, o tai vadinama hemofilija. Hemofilija – reta liga, bet žmonės ja serga jau labai seniai, ši liga aprašyta senoviniuose raštuose dar beveik prieš du tūkstančius metų. Svarbiausia, kad kitaip nei senovėje, mūsų laikais suteikus skubią ir tinkamą pagalbą, gydant krešėjimo faktoriumi, kraujo tekėjimas sustabdomas. Hemofilijos gydymui naudojamas VIII krešėjimo faktorius, atrastas prieš 40 metų, o Lietuvos karalystėje juo gydoma daugiau nei 20 metų. Todėl nors liga ir lieka ta pati, bet ja sergantys žmonės, taikant gydymą krešėjimo faktoriumi, labai pasikeitė ir išvaizda nesiskiria nuo sveikųjų.

12


Hemofilija – tai vieno baltymo – krešėjimo faktoriaus (dažniausiai VIII ar IX), kuris sustabdo kraujavimą, – trūkumas. Visą gyvenimą hemofilija sergančio žmogaus krešėjimo faktoriaus kiekis dažniausiai išlieka nepakitęs. Hemofilija A – liga, kai trūksta VIII krešėjimo faktoriaus. Hemofilija B – liga, kai trūksta IX krešėjimo faktoriaus. Dažniausiai ant ligonio kūno būna mėlynių, tačiau gali kraujuoti ir į organizmo vidų: kartais tai matoma, kartais – ne. Tai vadinama išoriniu ir vidiniu kraujavimu. Dažniausiai kraujuojama susižeidus, bet kartais ir be aiškios priežasties. Tai vadinama savaiminiu kraujavimu. Kraujuoti gali bet kuri kūno vieta. Šia liga serga berniukai, o mergaitės yra hemofilijos geno nešiotojos, kitaip tariant, jos pačios neserga, bet užaugusios gali perduoti šį geną savo vaikams. Todėl jeigu joms gims berniukas, jis gali sirgti hemofilija. Tokių berniukų yra visame pasaulyje, nes serga 1 iš 10000 žmonių.

13


Hemofilijos formos Pagal trūkstamo krešėjimo faktoriaus (VIII ar IX) koncentraciją kraujo plazmoje skiriamos 3 hemofilijos sunkumo formos: SUNKI

VIDUTINIO SUNKUMO

LENGVA

Faktoriaus koncentracija < 1 %.

Faktoriaus koncentracija nuo 1 iki 5 %.

Faktoriaus koncentracija nuo 5 iki 40 %.

Būdingi savaiminiai kraujavimai.

Kraujavimai po nedidelių traumų ir reti savaiminiai kraujavimai.

Kraujavimai po didelių traumų, chirurginių procedūrų.

Inhibitoriai – tai kraujyje atsiradusios medžiagos, kurios sustabdo faktoriaus veikimą, dėl to suleidus į veną reikiamą krešėjimo faktoriaus kiekį kraujavimas nesustoja.

14


Sąnarys – tai vieta, kur susitinka du kaulai. Kaulų galai padengti minkšta medžiaga, kuri vadinama kremzle. Kaulus sujungia sąnario kapsulė, kuri iš vidaus yra išklota medžiaga – vidiniu sąnario dangalu (sinoviumu) su daugybe smulkių kraujagyslių (kapiliarų).

Pažeidus vidinio sąnario dangalo smulkiąsias kraujagysles, iš jų į sąnario vidų ima bėgti kraujas. Sergant hemofilija krešėjimo sistema nepajėgi sustabdyti kraujavimo dėl vieno krešėjimo faktoriaus trūkumo. Dėl to sąnarys patinsta ir ima skaudėti.

15


Dažniausiai kraujuoja į alkūnių, kelių ir čiurnų sąnarius.

Kai kraujavimai dažnai kartojasi į tą patį sąnarį, jis vadinamas „sąnariu taikiniu“.

16


Išsigandę ir nuliūdę karalystės gyventojai klausė Išminčiaus: Ar taip būna tik princams? „Tikrai ne, – atsakė Išminčius, – taip buvo nutikę karalių šeimai iš Anglijos. Šios šalies karalienė Viktorija, gyvenusi beveik prieš 150 metų, žinoma kaip pirmoji tos karalių giminės hemofilijos geno nešiotoja, perdavė minėtą geną savo vaikams ir anūkams: išliko daug žinių apie Rusijos caraičio Aleksejaus gyvenimą, tačiau taip gali nutikti kiekvienoje šeimoje, kai genai išsidėsto tam tikra tvarka (įvyksta geno mutacija). Ar susižeidus gali išbėgti iš kūno visas kraujas? Hemofilija sergantiesiems kraujas nekreša kaip kitiems žmonėms, tačiau jie kraujuoja ne greičiau, o ilgiau. Ar hemofilija užkrečiama? Tikrai ne. Hemofiliją lemia genai, ši liga paveldima, todėl užsikrėsti ja neįmanoma. Dažnai šeimoje hemofilija jau serga dėdė ar senelis. Bet būna ir taip, kad giminaičiai hemofilija niekada nesirgo.

17


Kas bus, kai mažasis Princas paaugs? Ar jis turės lankyti specialiąją mokyklą? Išminčius atsakė, kad Princas galės lankyti tą mokyklą, kurią pasirinks, kaip ir kiti vaikai. Ar mūsų Princas turės nešioti specialius drabužius ir šalmą? Tai taip pat netiesa. Specialūs drabužiai ir šalmas reikalingi tik sergančiam vaikui sportuojant, o tokiu atveju juos nešioja visi (ne tik hemofilija sergantys) vaikai. „Bet mūsų Princas negalės sportuoti“, – liūdnai kalbėjo žmonės. Jie klydo, nes sergantieji hemofilija gali rinktis įvairias sporto rūšis, tik jiems geriau vengti tokių, kurios kelia grėsmę nukristi, susitrenkti ar susižeisti. Ypač pavojingos sporto rūšys – boksas, futbolas ir jojimas, o tinkamiausia – plaukimas.

18


Laikui bėgant Princas ir pats labai gerai supras, kad mankštinantis ir sportuojant stiprėja raumenys ir sąnariai, o dėl to rečiau kraujuojama, ir žinos, kaip jam elgtis.

Be to, sportas padeda: jaustis sveikam, gražiau atrodyti, būti geresnės nuomonės apie save, bendrauti su kitais žmonėmis.

19


Kartais hemofilija sergantys žmonės ilgą laiką reguliariai naudoja krešėjimo faktoriaus (kas dvi ar tris dienas), net jei kraujuoti dar nepradėjo. Jie taip daro, kad faktoriaus jau būtų jų kraujyje ir prireikus bet kada sustabdytų kraujavimą. Taip sergantys hemofilija žmonės apsisaugo nuo savaiminių kraujavimų, kurie yra labai pavojingi, nes padaryta žala sąnariams gali išlikti visą gyvenimą. Tai vadinama

PRO-FI-LAK-TI-KA.

Profilaktika rekomenduojama: • Mažiems vaikams – iš karto, kai tik jiems nustatoma sunki hemofilijos forma. • Hemofilija sergantiesiems, kuriems būdingi dažni kraujavimai į vieną ir tą patį sąnarį (anksčiau minėtą „sąnarį taikinį“). • Žmonėms, sergantiems hemofilija bet kuriame amžiuje, jeigu jiems pasireiškia nuolatinis reguliarus kraujavimas. Tai vadinama antrine profilaktika.

20


Panašu į tai, kai išeidami iš namų pasiimate skėtį, nors dar nelyja. Juk geriau nelaukti, kol sulis, ar ne?

21


Karalius ir Karalienė jautėsi labai sutrikę. Išminčiaus pasakojimas juos nuramino, tačiau Princui tikrai reikėjo skubios pagalbos! Tik geroji Fėja galėjo jiems padėti.

Ji atskriejo nedelsiant: kai skubiai suteikė reikiamą pagalbą, mažasis Princas nurimo ir ramiai ilsėjosi Karalienės glėbyje. Tada geroji Fėja pradėjo raminti ir drąsinti visus karalystės gyventojus. „Aš Jums padėsiu ir Princo nelaimėje nepaliksiu, – pažadėjo geroji Fėja. – Mažasis Princas užaugs sveikas ir stiprus. Padovanosiu jam krešėjimo faktorių, stebuklingą juostą su daugybe patarimų ir atskleisiu svarbiausią paslaptį apie Drakoną.“

22


Iš pat pradžių gali atrodyti, kad hemofilija – tai baisusis Drakonas, kurio neįmanoma nugalėti.

Iš tikrųjų šio Drakono kardu neįveiksite – nukirstos galvos vėl ataugs, tačiau galite išmokti jį suvaldyti. Kovojant su hemofilijos drakonu svarbiausias ginklas – krešėjimo faktorius. Jis būtinas visada, pirmiausia tam, kad užgesintų drakoniškas liepsnas. Stebuklingoje juostoje esantys patarimai suteiks Princui ir Jums gyvybiškai būtinų žinių bei drąsos.

23


24


Svarbiausia – išmokti atpažinti kraujavimą į sąnarius ir į raumenis: • Kraujavimo metu jaučiamas sąnario skausmas ir tvinksėjimas. • Pažeista koja ar ranka atrodo kitaip nei sveika. • Prikraujavusi vieta patinsta, tampa karštesnė, kietesnė ir ją liečiant skauda. Greta šios vietos gali atsirasti mėlynė. • Jei kraujuoja į gilesnius raumenis, patinimas gali spausti nervus ar arterijas, dėl to jaučiamas dilgčiojimas ir sustingimas. • Pažeisti raumenys, sustingsta, kad galėtų apsisaugoti nuo kraujavimo. Tai vadinama raumenų spazmu. Dėl to šių raumenų judinamus sąnarius tampa sunku sulenkti. • Maži vaikai, kurie nemoka pasakyti apie skausmą, tampa verksmingesni, dirglesni, neleidžia prisiliesti.

25


Pirmoji būtina pagalba – krešėjimo faktoriaus suleidimas į veną. Pirmąją pagalbą reikia suteikti kuo greičiau, kad būtų sustabdytas kraujavimas ir jo daroma žala. To reikia imtis net ir suleidus reikiamą faktoriaus kiekį. Ramybė: ranką ar koją padėkite ant pagalvės, nejudinkite kraujuojančio sąnario. Ledas: suvyniokite ledo paketėlį į rankšluostį ir uždėkite ant pažeistos vietos. Po penkių minučių jį nuimkite ir vėl uždėkite po dešimties. Tai kartokite, kol sąnarys bus karštas, nes tokiu būdu galima sumažinti skausmą ir sustabdyti kraujavimą. Jei kraujuoja iš burnos, leduką dėkite į burną. Spaudimas: sąnarį galima sutvarstyti elastiniu tvarsčiu. Šis švelnus spaudimas gali sustabdyti kraujavimą ir prilaikyti sąnarį. Atsargiai elkitės, jei kraujuoja į raumenis ir galimas nervo pažeidimas. Pakėlimas: pakelkite kraujuojančią vietą aukščiau širdelės lygio. Taip galima sulėtinti kraujo netekimą, nes sumažinamas tos vietos spaudimas.

26


Pavojingi kraujavimai Kraujavimai įvykus traumai gali būti labai pavojingi, todėl būtina skubi gydytojo pagalba, jei: - susižeidus galvą ar veidą matomas aiškus guzas ar mėlynė, atsiranda pastovus ar stiprėjantis galvos skausmas, pykina, norisi miego, sunku matyti, judėti ir eiti, skauda judinant galvą, prasideda kūno traukuliai; - po sužeidimo į pilvą atsiranda pilvo skausmas, silpnumas, blyškumas; - kraujuoja iš gleivinių: nosies, burnos, liežuvio, dantų; - kraujuojant iš virškinamojo trakto matoma kraujingų, ryškiai raudonų ar juodų išmatų; - kraujuojant iš inkstų šlapimas tampa raudonos spalvos; - kraujuojant į didžiuosius kojų raumenis, pavyzdžiui, į klubinį juosmens raumenį (m. iliopsoas), skauda apatinę pilvo dalį, kirkšnį ar nugarą tiesiant koją ir jaučiamas kojos tirpimas.

27


Gydymas Gydymą krešėjimo faktoriumi skiria ir reikiamą krešėjimo faktoriaus suleidimo į veną dozę apskaičiuoja gydytojas hematologas (kraujo ligų specialistas). Krešėjimo faktoriaus dozė apskaičiuojama pagal kiekvieno sergančiojo hemofilija individualius poreikius: ligos sunkumo laipsnį, kūno svorį ir pagal tai, į kurią kūno vietą kraujuoja. Reikiama krešėjimo faktoriaus dozė apskaičiuojama pagal šias formules: Reikiama VIII krešėjimo faktoriaus dozė (TV) = kūno svoris (kg) x reikiamas VIII faktoriaus padidėjimas (%) x 0,5 Reikiama IX krešėjimo faktoriaus dozė (TV) = kūno svoris (kg) x reikiamas VIII faktoriaus padidėjimas (%) Apskaičiuojant krešėjimo faktoriaus dozę siekiama sustabdyti kraujavimą, pakeliant krešėjimo faktoriaus kiekį mažiausiai iki 40 proc., todėl: • mažiausia vieną kartą suleidžiama į veną VIII faktoriaus dozė yra 20 TV/kg kūno svorio; jeigu kraujuoti nesustojo, injekcijos kartojamos kas 8–12 val.; • mažiausia vieną kartą suleidžiama į veną IX faktoriaus dozė yra 40 TV/kg kūno svorio; injekcijos gali būti kartojamos kas 18–24 val.

28


Esant kraujavimui gydymą reikia pradėti kuo greičiau – krešėjimo faktoriaus turi būti suleista į veną per pirmąsias dvi valandas, kad kraujavimas kuo greičiau sustotų ir anksčiau pradėtų gyti pažeista vieta. Net jei abejojate, ar tikrai kraujuoja, gydykite. Nelaukite! Vėliau pradėjus gydymą, ilgiau sveikstama ir krešėjimo faktoriaus reikia daugiau. Po kraujavimo – poilsis Įvykus kraujavimui, svarbu dar kurį laiką pabūti ramiai – nedūkti, nelakstyti, nes kūnui labai reikia poilsio, kad atsistatytų. Tada geriausia piešti, pažiūrėti įdomų filmą, paskaityti knygą, spręsti kryžiažodžius... Žodžiu, tai tinkamas laikas kūrybai! Nurimus skausmui, jei kraujavo į sąnarį, jį reikėtų kuo anksčiau pradėti mankštinti. • • • •

Sergantiesiems hemofilija draudžiama:

Injekcijos į raumenis. Kai kurie vaistai: aspirinas ir analginas. Šilti kompresai ant kraujuojančių vietų. Sūkurinės srovės.

29


Labai svarbu: Visada pildyti dienyną, kuriame reikia pažymėti, kada į kokį sąnarį kraujavo ir koks gydymas buvo skirtas. Reguliariai lankytis pas gydytoją hematologą, kad būtų įvertinta sąnarių ir raumenų būklė: • jei hemofilija sunki – ne rečiau kaip du kartus per metus; • jei hemofilija vidutinio sunkumo – ne rečiau kaip vieną kartą per metus. Gydytojas reabilitologas Jus turi apžiūrėti ne rečiau kaip du kartus per metus. Profilaktiškai lankytis pas gydytoją odontologą, kuris privalo žinoti apie hemofiliją, ne rečiau kaip du kartus per metus. Be to, jums gali prireikti tokių specialistų, kaip ortopedas, reumatologas, gastroenterologas ir psichologas, pagalbos. Skiepytis visais reikalingais skiepais, įskaitant A ir B hepatito vakcinas. Mankštintis ir sportuoti. Nesimankštinant organizme kaupiasi riebalai ir atsiranda antsvoris. Sergant hemofilija labai svarbu nepriaugti nereikalingo svorio. Pirmiausia todėl, kad būtų išvengta papildomo krūvio sąnariams, ypač jei jie jau yra pažeisti.

30


Kokią sporto šaką pasirinkti sergant hemofilija? Rekomenduojama

Nauda didesnė už riziką

Nerekomenduojama

plaukimas;

lengvoji atletika;

boksas;

stalo tenisas;

bėgimas;

kontaktiniai kovos menai;

ėjimas;

gimnastika;

jodinėjimas;

žvejyba;

krepšinis;

kalnų slidės ir snieglentės;

šachmatai;

važiavimas dviračiu;

riedlentės;

šokiai;

tenisas, badmintonas;

ledo ritulys;

golfas;

slidinėjimas;

lauko tenisas;

buriavimas.

boulingas;

motosportas;

čiuožimas pačiūžomis.

alpinizmas; futbolas.

31


Kada ir kaip pradėti aktyviai sportuoti? Gerai pradėti sportuoti, kai: • atsakingai įvertinote, kiek tai bus jums naudinga ir pavojinga; • seniai nepatyrėte kraujavimo ir neturite aktyvaus „sąnario-taikinio“. Blogai, jei: • ką tik patyrėte kraujavimą; • jaučiate patinimą, skausmingumą ar tempimą; • šiuo metu sąnariai yra labai pažeidžiami. Kaip pradėti? Turite pradėti iš lėto, nuo švelnių judesių ir tik jei po buvusio kraujavimo yra praėjusios trys ar keturios dienos. Jei sergate sunkia hemofilijos forma, prieš sportuojant Jums turi būti suleista į veną krešėjimo faktoriaus. Sąnariai turi būti sutvirtinti ir apsaugoti: sportuojant reikia dėvėti tinkamą apsauginę aprangą.

32


Patarimai broliukams, sesutėms ir geriausiems draugams Niekas nekaltas, kad Jūsų broliukas ar geriausias draugas kraujuoja. Tėveliai Jus myli taip pat stipriai kaip ir sergantį broliuką. Jūs galite rinktis įvairias sporto rūšis, nežiūrint to, kad broliukas negali. Net kai Jūsų broliukas serga, būtinai praneškite tėveliams, jei kas svarbaus atsitiko Jums. Kiti vaikai tikrai gali žaisti su hemofilija sergančiu jūsų broliuku, bet reikia juos perspėti, kad nesielgtų grubiai ir būtų atsargesni. Pagalbą broliukui turi suteikti Jūsų tėveliai ar vyresni giminės ir artimieji. Pastebėję, kad broliukas susižeidė, kuo greičiau pasakykite arčiausiai esančiam suaugusiam žmogui, jei patys negalite pranešti tėveliams ar artimiesiems.

33


Patarimai mokytojams Su sergančiu hemofilija vaiku reikia elgtis taip pat kaip ir su kitais jo bendraamžiais. Šiuolaikinis hemofilijos gydymas leidžia šia liga sergančiam vaikui mokytis be didesnių apribojimų. Jam tik tenka atsisakyti kai kurių sporto šakų, kurios gresia traumomis. Kartais hemofilija sergantys vaikai gali praleisti pamokas dėl kraujavimų. Būkite atidesni sergančiam hemofilija vaikui, kad atpažintumėte kraujavimą. Paprastai vyresni vaikai žino kraujavimo požymius ir jaučia, kada jis prasideda. Jeigu mažesni hemofilija sergantys vaikai atrodo nusiminę ar verkia be aiškios priežasties, tampa neįprastai ramūs ar mažiau judrūs, apžiūrėkite, ar nėra kraujavimo požymių. Jeigu yra patinimas ar vaikas skundžiasi nemaloniu jausmu, uždėkite specialų paketą arba ledo kubelių ant pažeistos vietos. Jeigu nežinote kaip elgtis, nes įtariate kraujavimą, skambinkite vaiko tėvams ar jį gydančiam gydytojui hematologui. Jeigu yra smūgio į galvą požymių ar kraujavimas iš gleivinių, nedelsdami skambinkite tėvams ir / arba vaiką gydančiam gydytojui hematologui.

34


Princas užaugo stiprus, sveikas ir visų be galo mylimas. Karalius ir Karalienė surengė didžiulę puotą Princui sulaukus pilnametystės. Princas skubėjo į gretimą karalystę pas gražuolę Princesę – jis juk jau tikrai išmoko suvaldyti Drakoną!

Į šią puotą buvo sukviesti visi, kas linkėjo Princui laimės ir rūpinosi juo. Garbingiausia viešnia buvo geroji Fėja.

35


Vieną dieną vėl aplankiusi Princą geroji Fėja suprato, kad jis be galo laimingas...

36


37


Literatūros šaltiniai: 1. Baltic guidelines for the care and treatment of haemophiliacs, 2007. 2. Kurme A., Seuser A. Fit for life. A guide to fitness, games, sports and dance for people with hemophilia, 2006. 3. Nilsson I. M. Hemophilia, 1994. 4. Ragelienė L. Vaikų hematologija. Vilnius: Vaistų žinios, 2002. 5. Siimes M.A., Aalberg V., Petrini P. Boys with haemophilia. Physical and psychological development in adolescence, 2006.

38


Profile for SMIA

Karalių paslaptis  

Pirmoji išsami lietuvių autorės parengta mokomoji knyga apie šią retą ligą, skirta plačiajai visuomenei. Knygelėje „Karalių paslaptis“, pasi...

Karalių paslaptis  

Pirmoji išsami lietuvių autorės parengta mokomoji knyga apie šią retą ligą, skirta plačiajai visuomenei. Knygelėje „Karalių paslaptis“, pasi...

Profile for smia
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded