Page 1

Na Vinianskom jazere súťažili rybári

www.slovenskyvychod.sk

Tri mečbaly hádzanárok Iuventy Michalovce na siedmy titul Majstra SR

ra 5 na

ra n

Na súťaži Guľášmajster 2014 sa varilo s humorom

a

pondelok 12. 5. 2014 | týždenník | ročník: XVII | číslo: 20 | cena: 0,40 €

st ra 12 na

st

5

st

ZEMPLÍNSKYM NEMOCNICIAM CHÝBAJÚ CENTRÁLNE PRÍJMY

Kým pacienta v nemocnici príjmu, môže si „zacestovať“ medzi oddeleniami

st ra 12 na

Treťoligové vranovsko-trebišovské derby v prospech Slavoja

ra

2 na

Obec Bystré v okrese Vranov nad Topľou, v spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom (DHZ) v obci, bola hostiteľom a organizátorom 23. ročníka hasičskej súťaže známej pod názvom Zemplínsky pohár.

st

st

ra 6 na

a Európskej komisii

Jozef Bubnár, učiteľ angličtiny na cirkevnom gymnázium sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou, naspieval pieseň proti III. svetovej vojne s názvom Humanity. Vo videoklipe, ktorý poslal „mocným tohto sveta“, účinkujú študentky gymnázia.

Chuť, ktorá Vás nasýti

GRÓFKA IRMA SZTARAYOVÁ

SA V SOBRANCIACH AKOBY STRATILA V ČASE

3 na

Dobrovoľní hasiči súťažili Učiteľ naspieval pieseň proti vojne, video poslal Kremľu, Bielemu domu o Zemplínsky pohár

Návrat k tradičnej chuti!

ra

Pri záchrane ľudského života rozhodujú sekundy. Hoci sa záchranárom boj s časom podarí pri príjazde k pacientovi vyhrať, za kratší koniec môžu často začať ťahať potom, ako s ním prejdú bránou nemocnice. Väčšine nemocníc na Zemplíne totiž chýba centrálny príjem, kde by záchranári pacienta odovzdali do rúk kolegom. Namiesto toho nie je ničím neobvyklým, ak pacienta povozia medzi oddeleniam.

Milí priatelia! Podeľte sa s čitateľmi týždenníka Slovenský východ o najlepšie alebo najvtipnejšie momenty z vašej „opekačky“ alebo grilovania. Pošlite nám fotografiu, ako ste sa pri opekaní spoločne bavili. Potešia nás aj vaše „zlepšováky“, ktoré používate pri opekaní v prírode. Najlepšie fotografie uverejníme a autorov odmeníme balíčkom kvalitných mäsových výrobkov značky Althan, pokračovateľa tej najlepšej mäsiarskej a udenárskej tradície v Humennom. Fotografie posielajte na adresu: redakcia@slovenskyvychod.sk. Do predmetu správy napíšte: OPEKAČKA. Do textu správy uveďte meno autora foto, kde fotka vznikla a kto je na nej. J

st

st ra 3 na

POŠLITE FOTO A ZÍSKAJTE CHUTNÚ CENU!

Posledná dvorná dáma cisárovnej Sissi žila v ústraní v Starom a v Sobranciach. Jej osud poznamenala vražda brata či na atentát Alžbetu Habsburskú, ktorá jej zomrela v náručí.


2

Spravodajstvo

Po osadení dodatkovej tabule, zmenila firma Oldrati rétoriku

Talianska spoločnosť Oldrati, ktorá pohrozila hromadným prepúšťaním kvôli blokovaniu prístupu kamiónov do podniku, oznámila, že svoje rozhodnutie prehodnotí. HUMENNÉ. Zákazová dopravná značka na ceste III. triedy na Jasenovskej ulici znemožňovala odbočenie kamiónov, ktoré smerovali do podniku Oldrati. Minulý týždeň, po medializácii problému, k nej expresne pribudla dodatková tabuľa. Zákaz Alessandro Calegari, prokurista spoločnosti Oldrati, oznámil presunutie výroby z Humenného do Turecka potom, čo sa im nepodarilo zabrániť osadeniu dopravnej značky. V hre bolo 500 pracovných miest v Humennom. Michaela SlivkováKirňaková informovala, že primátorka Jana Vaľová bola v marci v Oldrati a pozrela si obe prístupové cesty. Podľa Kirňakovej vtedy Vaľová navrhovala, aby na ceste III. triedy na Jasenovskej ulici osadili dopravnú značku s časovou platnosťou. Tým by kamióny mohli k Oldrati odbočiť len v určitých hodinách v týždni a cez víkend by pre nich platil zákaz vjazdu. Okresný úrad v Humennom po súhlasnom stanoviskom Okresného dopravného úradu v Humennom však rozhodol o umiestnení dopravnej značky „Zákaz odbočenia vľavo“ s dodatkovou tabuľou „pre vozidlá nad 9 metrov“. Petícia Podľa Kirňakovej 17. apríla firma

Oldrati požiadala mesto o osadenie dopravnej značky „Zákaz státia“ na miestnej ceste na Jasenovskej ulici. „Žiadosť aj za účasti primátorky mesta prerokovala Komisia verejného poriadku a dopravy pri MsZ a neodporučila osadiť túto značku aj vzhľadom na petíciu, ktorú na mestský úrad podali občania z tejto ulice - 64 ľudí. Primátorka tejto petícii vyhovela,“ informovala nás Kirňaková. Na petíciu sme sa boli opýtať obyvateľov z Jasenovskej ulice, ktorou vedie druhá prístupová cesta k Oldrati. Podľa nášho zdroja, ktorý si neželal, aby sme ho menovali, sme sa dozvedeli, že

Foto: korn

n Obyvateľov Jasenovskej ulice, ktorí bývajú pri ceste vedúcej k bočnej bráne Oldrati, zmobilizoval tento leták, ktorý si našli v schránkach.

Foto: korn

n Po osadení dodatkovej tabule na Jasenovskej ulici v smere na Jasenov nebudú po tejto ulici premávať kamióny do Oldrati.

Foto: PB

n Učiteľ anglického jazyka Jozef Bubnár pozval do videoklipu k skladbe Humanity účinkovať svoje žiačky. Zábery z ulíc Ukrajiny striedajú zábery, na ktorých dievčatá držia transparenty s nápismi Tolerance, Love, No Fear, Humanity, Respect, Smile či Not wars a dávajú najavo, ako si predstavujú budúcnosť.

HUMENNÉ. Deň matiek včera s rodinami oslávilo novovzniknuté občianske združenie ,,Pomáhame si“.

mohli predstaviť talentované deti, v súťažiach sa zabávali mamičky so svojimi ratolesťami. Vystúpili aj žiaci ZUŠ v Humennom. Organizátori pripravili pre mamičky zaujímavý workshop líčenia a stylingu, ktorí viedli profesionálni vizážisti z TV Markíza a TV JOJ. Všetkým urobili radosť pekné darčeky. (k)

Deň múzeí v Michalovciach bude patriť spomienkam na 1. svetovú vojnu

Foto: korn

n Dodatkovú tabuľu osadili minulý týždeň. obyvatelia si koncom apríla našli v tabuľou „okrem dopravnej obsluhy. schránkach leták, z ktorého pre Dodatková tabuľa tam pribudla nich vyplynulo, že by mali hneď po medializácii problému. kamióny chodiť do Oldrati popred „Zmenu pôvodného rozhodnutia a ich domy. Ľudia z ulice sa stretli a osadenie dodatkového značenia sme svoje stanovisko sformulovali do prijali veľmi pozitívne. Svedčí to o petície, ktorú odniesli na mestský súčinnom zapojení sa do riešenia záúrad začiatkom mája. Podľa nášho važného problému všetkých zainzdroja si domy na ulici stavali teresovaných orgánov. Zo strany „starí Vaľaškovčania“ a ľudia, ktorí spoločnosti dôjde k prehodnoteniu si od nich odkúpili pozemky okolo oznámeného hromadného roku 1981, kedy na pravej strane prepúšťania a očakávame, že jeho tejto ulice stál len podnik Prefa. Za výsledkom bude pozitívne riešenie v desaťročia ale na pravej strane prospech zamestnancov našej ulice pribudlo množstvo prevádzok spoločnosti. Sme presvedčení, že a premávka je pre obyvateľov takéto rozhodnutie miestnych neúnosná. Cesta podľa nich nebola orgánov zlepší ďalšie vzájomné stavaná pre kamióny a veľkým vzťahy spolupráce s miestnymi inproblémom sú autá, ktoré stoja na štitúciami a obdobné situácie sa už v ceste. Podľa ich názoru, ak by budúcnosti nebudú opakovať. Je kamionisti prišli do Oldrati cez ví- nám ľúto, že priebeh celej situácie v kend a čakali by na vyloženie, stáli posledných mesiacoch viedol by na ich ulici a to by dopravu ešte majiteľov spoločnosti k rozhodnutiu zhoršilo. Obyvatelia chceli preto nevytvoriť v našom závode 150 petíciou dosiahnuť, aby kamióny nových pracovných miest a plánopo ich ulici do Oldrati nejazdili. vané rozšírenie výroby bude realizované v inej krajine,“ povedal za Dodatková tabuľa Oldrati Alessandro Calegari. Podľa Okresnému úradu v Humennom Kirňakovej bude mesto nápomocné komisia verejného poriadku a do- pri rozšírení príjazdovej cesty ku Olpravy pri MsZ odporučila odstrániť drati, ktorá nemá potrebné technické značku na ceste III. triedy na Jasenov- parametre. Oldrati môže mesto skej ulici a osadiť značku Zákaz požiadať o odkúpenie niekoľkých odbočenia vpravo s dodatkovou metrov pozemkov. (korn)

Jozef Bubnár, učiteľ angličtiny na cirkevnom gymnázium sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou, naspieval pieseň proti III. svetovej vojne s názvom Humanity. Vo videoklipe, ktorý poslal „mocným tohto sveta“, účinkujú študentky gymnázia. toj voči agresii a svetovej vojne nielen vyjadriť hudbou a obrazom, ale dať ho na vedomie aj svetovým mocnostiam.

Občianske združenie ,,Pomáhame si“ oslavovalo s rodinami Deň matiek Mamám pre radosť Cieľom nového združenia je pomoc ľuďom a rodinám v rôznych v zdanlivo neriešiteľných situáciách. Na včerajšom štýlovom podujatí sa

Učiteľ naspieval pieseň proti vojne, video poslal Kremľu, Bielemu domu a Európskej komisii VRANOV NAD TOPĽOU. Cirkevné gymnázium sv. Františka z Assisi má talentovaného pedagóga, ktorý neváha svoj pos-

12. 5. 2014

Správy z Ukrajiny ho motivovali ku klipu Učiteľ anglického jazyka Jozef Bubnár je medzi muzikantmi známy ako B-Joey. Po tom, čo vo februári tohto roku prezentoval svoju skladbu Not Afraid, predstavil videoklip k aktuálnemu singlu Humanity. K vytvoreniu klipu ho motivovalo rastúce napätie na Ukrajine a obava z celosvetového vojnového konfliktu. „Som človek veľmi citlivý a vnímavý na negatívne vplyvy okolia. Keď sa koncom februára začali šíriť správy, že vo svete to vrie, a nebolo to len vyslovene o Ukrajine, mal som pocit, ako keby III. svetová vojna bola za dverami. Pokiaľ by išlo iba o mňa, bolo by mi to jedno. Mám však dve krásne malé dcérky a keď som si predstavil, že by mali vyrastať v biede na pozadí vojnového konfliktu, privádzalo ma to, v úvodzovkách, do šialenstva,“ povedal Bubnár.

Videoklip plný kontrastov Bubnár alias B-Joey na finálnych aranžmánoch spolupracoval v štúdiu s producentom Randym a s režisérom Aďom Jenčom z Cube Art Pictures. Vo videoklipe účinkujú aj žiačky gymnázia. Držia transparenty s nápismi Tolerance, Love, No Fear, Humanity, Respect, Smile či Not wars a dávajú najavo, ako si predstavujú budúcnosť. „Už keď som pieseň skladal, mal som predstavu o tom, ako chcem klip poňať. Dôležité pre mňa bolo, je a bude ukázať kontrast. Na jednej strane sme použili zábery z ulíc Ukrajiny a na strane druhej sú mladí ľudia, ktorí si prajú žiť bez strachu a vo svete, kde je ľudskosť na prvom mieste,“ zdôraznil B-Joey. Videoklip poslal Kremľu, Bielemu domu, i Európskej komisii. Pozrieť si ho môžete na You Tube. Do vyhľadávača zadajte: B-Joey (Joey Bubnar) – Humanity. (PB, zdroj: Imrich Makó, PR manažér)

Chemik z vranovského gymnázia chce postúpiť na súťaž do Vietnamu

Bratia Maroš a Martin Grošíkovci z gymnázia vo Vranove nad Topľou úspešne reprezentujú školu na súťažiach v chémii. Marošovi sa v tomto roku mimoriadne darilo v celoslovenskej chemickej olympiáde a jeho cieľom je medzinárodná súťaž vo Vietname. VRANOV NAD TOPĽOU. kolo v chemickej olympiáde a chémii a zúčastnil sa na mnohých ladnej školy až doteraz od učiteliek Gymnazisti z Vranova nad Topľou postúpil medzi 23 najlepších študen- súťažiach. Podľa jeho názoru je za chémie Babjakovej, Fialkovičovej a dosahujú vynikajúce výsledky v tov, ktorí medzi sebou súťažili v ich úspechom aj veľká podpora a Novikmecovej. Maroš chce po chemických súťažiach. Za mno- celoslovenskom kole chemickej ústretovosť vedenia gymnázia. skončení vranovského gymnázia hými stoja bratia Maroš a Martin olympiády. Maroš sa umiestnil na 3. Veľkým plusom je pre nich nové študovať na Fakulte chemickej a poGrošíkovci. mieste. Jeho vedomosti ocenil mini- chemické laboratórium. Súrodenci si travinárskej technológie Slovenskej ster školstva Dušan Čaplovič. Ambi- myslia, že bez toho by svoje úspechy technickej univerzity v Bratislave Cieľ - Vietnam ciózny mladý chemik krátko na to dosiahli len ťažko. Obaja sú vďační odbor chémiu, medicínsku chémiu a V tomto školskom roku sa darí zabojoval o postup na medzinárodnú za vedomosti, ktoré získali od zák- medicínske materiály. (PB) hlavne Marošovi. Vyhral krajské chemickú olympiádu, ktorá sa bude konať vo Vietname. Za sebou má už úspešné dve postupové kolá, pred Ochrancovia prírody budú čistiť brehy Laborca sebou rozhodujúce tretie kolo. MEDZILABORCE/ HUMENNÉ. dobrovoľníkov, sústredenie „Chcel by som sa zúčastniť na tejto V okresoch Medzilaborce a Hu- odpadu ako aj naloženie s súťaží. Dôvodov je viacero. Vietnam menné, na úseku vodného toku La- odpadom zabezpečí každá obec na nie je taká typická dovolenková des- borec, budú do 18. mája ochrancovia základe pokynov starostu obce. tinácia, takže už len to je pre mňa veľmi lákavé a zaujímavé. prírody zo Štátnej ochrany prírody Každá obec bude zodpovedať za Očakávam, že to bude veľmi dobre SR, Správy CHKO Východné redukciu odpadu vo vlastnom zorganizované a teda na vysokej Karpaty prečisťovať brehy, zbierať katastri. Priebeh akcie a množstvo úrovni. Počul som, že je tam vždy za- odpad a monitorovať divoké skládky. nazbieraného odpadu budú priamo ujímavý program, ako výlety do v teréne monitorovať pracovníci blízkych destinácií, prehliadky Výzva obciam a dobrovoľníkom Správy CHKO VK. Touto cestou pamiatok a aj relax. Celý pobyt by Anna Macková zo Správy CHKO vyzývame, aby sa do akcie zapomal trvať desať dní,“ povedal Maroš. Východné Karpaty informovala, jilo čo najviac dobrovoľníkov, Foto: PB že obciam, ktoré sa do čistenia za- ktorým stav vodného toku Lan Bratia Maroš a Martin Groší- Vďační za dobré zázemie kovci, úspešní chemici z gym- Martin sa takisto aktívne venuje poja, poskytnú vrecia a rukavice borec nie je ľahostajný,“ povedala názia vo Vranove nad Topľou. na zber odpadu. „Koordináciu Macková. (k)

MICHALOVCE. Zemplínske múzeum v Michalovciach pripravilo na 17. mája oslavy medzinárodného dňa múzeí. Predstavia sa vojenské kluby Od 13.00 hod. si budú môcť návštevníci prezrieť dobové vojen-

ské tábory, zbrane a vojenskú techniku, pozrieť si prehliadku činnosti vojenských klubov ale aj dobovú vojenskú kuchyňu a ochutnať dobové vojenské jedlá. Múzeum pripravilo zaujímavú výstavu „Bojovali v 1. svetovej vojne“. Atraktivitou bude nočná streľba z dobových zbraní. (k)

Blika má náhradný zdroj elektriny, obnovila výrobu

Vedenie dánskeho podniku Blika, ktorý v Trebišove odstavil výrobu kvôli problémom s dodávkami elektriny, našlo riešenie, ktorým dosiahlo obnovenie výroby. TREBIŠOV. Spoločnosť Blika bola pred nedávnom na pokyn konateľov spoločnosti Priemyselný park Trebišov (PPTV) odpojená od trafostanice. Krátko na to im PPTV zabránil priviezť

Foto: korn

n Juraj Belej, konateľ dánskej firmy Blika, ktorá v Trebišove vyrába špeciálny kovový nábytok, informoval, že dodávky elektrickej energie zabezpečili generátorom. Náklady na energie sú tak pre nich ale viac ako trojnásobne vyššie.

náhradný zdroj a 72 zamestnancov muselo zostať doma.

Obrátili sa na súd Juraj Belej, konateľ spoločnosti Blika, informoval, že dodávky elektrickej energie im zabezpečil elektrický generátor. „Náklady na generátor prevyšujú štandardnú cenu elektriny 3,5 násobne a taktiež obmedzujú efektívne fungovanie výroby, keďže nie je možné spustiť všetky stroje v jednom momente,“ povedal. Dodal, že spoločnosť Blika podala na Okresný súd v Trebišove žiadosť o vydanie predbežného opatrenia a mesto Trebišov žiada o poskytnutie ochrany podľa paragrafu 5 občianskeho zákonníka. „Veríme, že mesto ako správca priemyselného parku zabezpečí nerušené užívanie podnajatých priestorov a zabezpečí dva funkčné body napojenia na elektrickú energiu tak, ako je to uvedené v zmluve medzi Mestom Trebišov a spoločnosťou Blika,“ povedal Belej. (korn)

Strecha starej budovy nemocnice potrebuje opravu, vedenie hľadá zdroje Vedenie sobraneckej nemocnice oslovilo sedem obcí v regióne Zemplína so žiadosťou o finančný príspevok na opravu strechy budovy, v ktorom je zariadenie pre seniorov a zariadenie opatrovateľskej služby. SOBRANCE. Nemocnica v Sobranciach má zdravotnícke činnosti sústredené v novej modernej budove dokončenej pred šiestimi rokmi. Hospodári v kladných číslach. V starej budove zriadila zariadenie pre seniorov a zariadenie opatrovateľskej služby. V zime sa na streche tejto budovy uvoľnili škridle.

Obciam pomohli, teraz žiadajú o pomoc oni „Na údržbu budovy, ktorú prevádzkujeme na sociálne účely nemôžeme použiť naše zdravotnícke peniaze, preto hľadáme zdroje u tých, ktorí sú v tomto smere zainteresovaní,“ povedal riaditeľ nemocnice M. Petro. Nemocnici schválili 10-tisíc eur na opravu sobraneckí poslanci. Vedenie nemocnice sa s prosbou o finančný príspevok na rekonštrukciu strechy obrátilo aj na sedem obcí z regiónu. Petro dôvodil, že ich zariadenie poskytuje sociálne služby nielen pre obyvateľov So-

braniec, ale aj pre obyvateľov s trvalým pobytom mimo mesta Sobrance. Podľa Petra teda oslovili len tie obce, ktoré za svojich obyvateľov s trvalým pobytom mimo Sobraniec dostávajú podielové dane, no nemajú s nimi žiadne starosti, pretože sú klientmi zariadenia pre seniorov v Sobranciach. Petro uviedol, že síce poskytujú v prvom rade trvalú sociálnu službu pre Sobrančanov, no doteraz sa vždy snažili vyhovieť aj starostom obcí, ktorí sa na nich obrátili s prosbou o pomoc s umiestnením ich občanov. Podľa našich informácií sa ale v niektorých obciach stretla žiadosť nemocnice o príspevok na rekonštrukciu strechy s odmietnutím. „Ak neprispejú, nič sa nestane. Termín údržby sa posunie, dofinancujeme to z vlastných prostriedkov, ktoré očakávame z príjmov z prenájmov tejto budovy a sľúbených 2% príspevkov dane od našich sympatizantov,“ uzavrel Petro. (k)

STRÁŽSKE. Nákladné auto vezúce nadrozmerný náklad v sobotu 10. mája prechádzalo okolo 18.00 hod. Strážskym. Podľa našich neoficiálnych informácií smerovalo ku obci Voľa v okrese Michalovce.

Vodič nechtiac zablokoval jazdný pruh za železničným priecestí. Dopravu riadili dopravní policajti. Okolo 19.00 hodiny bola premávka v tomto úseku obnovená. Text a foto: MJK

NADROZMERNÝ NÁKLAD PREVERIL TRPEZLIVOSŤ VODIČOV


12. 5. 2014

ZEMPLÍNSKYM NEMOCNICIAM CHÝBAJÚ CENTRÁLNE PRÍJMY

Spravodajstvo / Publicistika

3

Kým pacienta v nemocnici príjmu, môže si „zacestovať“ medzi oddeleniami

Pri záchrane ľudského života rozhodujú sekundy. Hoci sa pri príjazde k pacientovi podarí záchranárom boj s časom vyhrať, za kratší koniec môžu často začať ťahať potom, ako s ním prejdú bránou nemocnice. Väčšine nemocníc na Zemplíne totiž chýba centrálny príjem, kde by záchranári pacienta odovzdali do rúk kolegom. Namiesto toho nie je ničím neobvyklým, ak pacienta povozia medzi oddeleniam. HUMENNÉ/ REGIÓN ZEMPLÍN. Budovy nemocníc v regióne Zemplína stavali pred desaťročiami. Aj napriek rekonštrukciám a modernizáciám sa v nich centrálnemu príjmu akosi nedarí dostať sa na prvé miesto pozornosti. Centrálny príjem Oddelenie centrálneho príjmu by malo byť súčasťou ústavnej zdravotnej starostlivosti, zabezpečovať 24hodinovú dostupnosť zdravotnej starostlivosti v rozsahu špecializovaných pracovísk. Všetka práca by mala byť koordinovaná tak, aby sa pacientovi poskytla najrýchlejšia a najkvalitnejšia odborná pomoc. Personál nemocnice má na centrálnom príjme od záchranárov, čo najrýchlejšie prebrať pacientov, ktorých im privezú, ale aj má prevziať takých

bolesťami zúboženého človeka vozia v nočnom chlade z budovy do budovy,“ povedal nám náš zdroj o svojej skúsenosti z Nemocnice A. Leňa v Humennom. „Interné oddelenie je v Liečebni dlhodobo chorých na Komenského ulici, chirurgia v nemocničnom pavilóne na Nemocničnej. V starom areáli pribudlo veľa nových budov súkromných lekárov, lekární, obchodov ale centrálny príjem nie. Pri starej bráne v bufete komu poviem, že je mi zle? Kam ísť, keď neviem dôvod ťažkostí a ani oddelenie kam patrím?“ zamyslel sa po svojej skúsenosti z rovnakej nemocnice náš čitateľ, ktorý mal podozrenie, že mu praskol vred. Pavilóny „Prevádzkovanie Oddelenia centrál-

Foto: korn

n Liečebňa Dlhodobo chorých na Komenského ulici v Humennom je v rámci areálu nemocnice viac „od ruky“. Návštevy pacientov tu nemajú kde zaparkovať. pacientov, ktorí tam pri náhle zhoršenom stave prídu sami.

Skúsenosť „Mama mala doma v noci ukrutné bolesti, upadala do bezvedomia. Okamžite sme volali záchranárov. Prišli okamžite. Popísali sme im, čo sa stalo, aké berie lieky. Po chvíli ju odviezli. Obliekali sme sa, medzitým sme obvolali súrodencov, rodinu a utekali do nemocnice. Mama bola onkologickou pacientkou. Choroba napadla mnohé orgány, ktoré jej postupne zlyhávali. Nechápali, sme prečo tak

neho príjmu koncepčne považujeme za najsprávnejší spôsob poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti. Bohužiaľ, väčšina nemocníc na Slovensku bola postavená v období, kedy sa urgentná starostlivosť poskytovala iným spôsobom. Prípadné zriadenie urgentných oddelení centrálneho príjmu by si dnes podľa priestorových možností vyžadovalo rôzne stavebné a organizačné úpravy v nemocniciach. Problematické je to v nemocniciach pavilónového typu, čo je aj prípad nemocnice v Humennom,“ povedal

Tomáš Kráľ, hovorca siete regionálnych nemocníc spoločnosti Svet zdravia. Alena Kŕčová, hovorkyňa Falck Záchranná, uviedla, že kvôli

lených, napríklad CT je umiestnené úplne v inej budove, a to spôsobuje značnú spomalenosť pri umiestňovaní pacientov,“ popísala.

Foto: korn

n So zlomeninami idú pacienti bez dlhého rozmýšľania priamo na chirurgiu. Nie pri každej diagnóze vie ale laik správne stanoviť oddelenie. absencii centrálneho príjmu v humenskej nemocnici smerujú pacientov pri transporte na chirurgické, interné či neurologické oddelenie na základe jeho diagnózy. Na jednotlivých oddeleniach si ich od nich preberajú lekári.

Realita „Žiaľ, dochádza k prípadom, kedy si pacienta doslova ako pingpongovú loptičku posúvajú jednotlivé oddelenia a práve oddelenie centrálneho príjmu by malo túto negatívnu skúsenosť odbúrať. Má to za následok aj stratu času pre záchranárov, pretože ak by pacienta odovzdali na centrálnom príjme, boli by skôr pripravení na ďalší výjazd,“ priznala Kŕčová. „Absencia centrálneho príjmu v Humennom znamená pre záchranárov aj prácu nad rámec normy. Pretože aby pomohli najmä pacientovi (a samozrejme aj nemocnici), často, ak vedia, že pacient bude v rámci svojho stavu potrebovať napríklad CT vyšetrenie, idú po dohode najskôr s pacientom na CT a až potom na príslušnú ambulanciu a oddelenie,“ povedala. „Humenská nemocnica je pavilónového typu, oddelenia sú umiestnené v rôznych budovách, od seba výrazne vzdia-

Potreba „Centrálny príjem by tento problém riešil,“ dodala. Vysvetlila, že centrálny príjem by mal pozostávať z príjmových ambulancií akými sú internistická, chirurgická, možno neurologická, zákroková miestnosť. „Potom z určitého počtu expektačných lôžok, kde by boli nevydiferencovaní pacienti umiestnení a po liečbe prepustení domov. Alebo by bolo rozhodnuté o hospitalizácii na príslušných oddeleniach nemocnice. Súčasťou centrálneho príjmu musia byť taktiež diagnostické možnosti ako sú RTG, USG a CT vyšetrenia. To všetko musí byť v spoločných priestoroch,“ zdôraznila. „Fungovanie centrálneho príjmu v Humennom by našu prácu jednoznačne uľahčilo a taktiež by sa zlepšil komfort pacientov. Je však korektné zdôrazniť, že nejde len o humenskú nemocnicu. Z našich skúseností vyplýva, že kvalitne a profesionálne fungujúce centrálne, respektíve urgentné príjmy, sa na Slovensku dajú spočítať na prstoch jednej ruky,“ povedala Kŕčová.

Správne trafiť „V súčasnosti sú pacienti s akútnymi ťažkosťami počas voľných

GRÓFKA IRMA SZTARAYOVÁ SA V SOBRANCIACH AKOBY STRATILA V ČASE

Foto: korn

n Vchod do humenskej nemocnice. Záchranári musia ešte pred transportom určiť, ku ktorému pavilónu pacienta odvezú. Pri novej hlavnej bráne a ani nikde inde totiž centrálny príjem nie je. dní odosielaní na oddelenia s ústavnou pohotovostnou službou (UPS) v humenskej nemocnici po ošetrení na ambulancii LSPP (lekárska služba prvej pomoci). Tam im spravidla stanovia prvotnú diagnózu a odošlú na príslušné oddelenie. Pacient bez odporúčania z LSPP si zatiaľ musí vybrať oddelenie podľa charakteru ťažkostí. Ak ide o úrazy a výrazné bolesti brucha či končatín, tie sú spravidla ošetrené na chirurgickej ambulancii ÚPS. Bolesti hrudníka, hlavy či poruchy vedomia sú ošetrované na internej a neurologickej ÚPS ambulancii,“ povedal Kráľ. „Všetky tieto ambulancie sú v pohotovostnej prevádzke počas 365 dní v roku, čím je zabezpečená nepretržitá dostupnosť urgentnej zdravotnej starostlivosti v akomkoľvek čase. Tým de facto nahrádzajú centrálny príjem,“ dodal.

Budúcnosť „V nemocnici v Humennom plánujeme výstavbu urgentného príjmu. Zatiaľ tomu najviac bráni situačné rozloženie oddelení nemocnice v rôznych pavilónoch, v ktorých ani jeden neposkytuje dostatok potrebných priestorov. Keďže sa snažíme o dlhodobé a koncepčné riešenia rozvoja zdravotnej starostlivosti, tieto investičné náročné úvahy sú zatiaľ predmetom budúcnosti,“

reagoval Kráľ. „Sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia urgentné príjmy zriaďuje predovšetkým podľa priestorových možností. V Trebišove funguje takéto oddelenie už dlhší čas, vo Vranove nad Topľou sa prestavbou a jeho zriadením práve zaoberáme. Projekt výstavby novej nemocnice v Michalovciach obsahuje aj nové moderné oddelenie urgentného príjmu,“ avizoval. Plánované priority sú iné Kráľ za spoločnosť Svet zdravia zdôraznil, že sú presvedčení, že sa pacientom v nemocnici v Humennom dostáva kvalitná zdravotná starostlivosť aj bez oddelenia centrálneho príjmu. „Naopak, chceme investovať do iných plánovaných priorít, ktoré považujeme v súčasnosti za naliehavejšie. V tomto roku by to mala byť kompletná rekonštrukcia budovy LDCH (internistický pavilón) s výmenou okien, zateplením a novou fasádou, čo výrazne zvýši komfort všetkých pacientov. Veľkou investíciou bude tiež rekonštrukcia a výstavba ciest a parkovacích plôch v areáli nemocnice,“ avizoval. „Veríme, že tieto úpravy a investície výraznou mierou prispejú k zlepšeniu prostredia nemocnice, bezpečnosti a komfortu našich pacientov,“ uzavrel. Anna Kornajová

Foto: PB

n Spoločnosť Svet zdravia sa zamýšľa nad prestavbou a zriadením centrálneho príjmu vo vranovskej nemocnici.

Posledná dvorná dáma cisárovnej Sissi žila v ústraní v Starom a v Sobranciach. Jej osud poznamenala vražda brata či na atentát Alžbetu Habsburskú, ktorá jej zomrela v náručí. Zoznámila cisára Františka Ferdinanda a jeho budúcu manželku, ktorí neskôr zomreli pri atentáte v Sarajeve. Za roky života, ktoré neskôr prežila v Sobranciach, nechala po sebe minimum stôp. Akoby tam ani nežila, hoci tam zomrela až v roku 1945. SOBRANCE/ MICHALOVCE. Martin Molnár, historik Zemplínskeho múzea v Michalovciach, je človek, ktorý ako jeden z mála Zemplínčanov dokáže k nejakému menu z histórie Zemplína priložiť aj jeho životný príbeh. Jedným z nich, pri ktorom sa vynára množstvo otáznikov, je aj príbeh poslednej dvornej dámy cisárovnej Alžbety Habsburskej grófky Irmy Sztárayovej.

História šľachtických rodov Historik Martin Molnár je Michalovčan. O históriu sa zaujíma od mala. „Čítal som vtedy knihy o pánovi Tragáčikovi. Kvôli tomu som chcel byť kastelánom na hrade. Predstavoval som si, že budem riešiť nejaké záhady. Jednoducho, inšpirovala ma kniha,“ hovorí. V roku 1990 začal na Filozofickej fakulte študovať filozofiu a dejepis a počas štúdia brigádoval v Zemplínskom múzeu v Michalovciach.

Foto: korn

„Vyhliadol si ma ich vtedajší historik Mikuláš Jágeľ. Na fakulte som robil diplomovku zo slovenských dejín, až v múzeu som sa začal špecializovať na Zemplín,“ vraví. Vysvetľuje, že ho vždy priťahovala história šľachtických rodov, ktorá sa za krátky čas stala jeho doménou. „Začal som ich mapovať, skúmať. Prvým rodom boli Szirmayovci z Pozdišoviec,“ spomína. Po nich skúmal ďalšie a ďalšie rody. Samozrejmou sa stala komunikácia a kontakt s ich potomkami, ktorí žijú väčšinou v zahraničí. „Nie je jednoduché skontaktovať sa s nimi. Takisto je veľmi dôležité, naučiť sa s nimi komunikovať. Nie sú to ľudia, ktorých stretávame v bežnom živote. Sú veľmi vzdelaní, distingvovaní a ich život, ako aj chovanie, sa riadi podľa pevných pravidiel,“ vysvetľuje. Brata zavraždili v Starom „Keď som začal skúmať jeden z

n Historik Martin Molnár s originálom fotografie grófky Irmy Sztárayovej. Odfotila sa v kroji. Viac neskorších fotografií sa nezachovalo.

Foto: archív

n Narodila sa 11. júla 1863 v kaštieli v obce Staré. Pokrstili ju ako Amáliu Jozefínu Sztárayovú. Jej matka bola grófka Mária Töröková zo Sobraniec a otec gróf Viktor Sztáray zo Starého. najvýznamnejších rodov Zemplína - rod Sztárayovcov, zistil som mnohé zaujímavé skutočnosti o jeho zaujímavých členoch,“ vraví. Mnohí vstúpili do histórie regiónu svojou politickou či ekonomickou angažovanosťou, no život jednej členky rodu ovplyvnili násilné úmrtia, ktorým nemohla zabrániť. Je to grófka Irma Szstárayová. „V starých matrikách sme objavili jej krstný list. Narodila sa 11. júla 1863 v kaštieli v obce Staré. Pokrstili ju ako Amáliu Jozefínu. Jej matka bola grófka Mária Töröková, zo Sobraniec a otec gróf Viktor Sztáray zo Starého. Mali šesť detí, Amália Jozefína bola

piata v poradí. Je zaujímavé, že v roku 1869 na sčítacích hárkoch figuruje ako Irma Sztárayová. Toto meno je ale pre šľachticov netypické,“ hovorí Molnár. ,,Irmin otec zomrel v roku 1879. Rodinu zasiahla neskôr ďalšia tragédia. Irminho brata, Štefana, zastrelil v Starom poľovník. Po jeho vražde kaštieľ v Starom predali a Irmina matka sa stiahla do ústrania do kaštieľa v Sobranciach. Irma šla s ňou, aby ju opatrovala. Niekedy okolo 30 roku jej života jej do Sobraniec prišiel pozývací list na cisársky dvor do Viedne od cisárovnej Sissi. Miesto dvornej dámy vybavili Irme jej príbuzní. Viaceré členky tohto rodu boli predtým dvornými dámami,“ pokračuje Molnár. Irma spĺňala požiadavky dvora. Bola študovaná, slobodná a bezdetná. Úloha spoločníčky Alžbety Habsburskej bola pre ňu osudovou.

Atentáty... „Irma sprevádzala cisárovnú na jej cestách. Riadila prácu komorných, balila jej šaty, dohliadala, aby jej na cestách nič nechýbalo, robila jej spoločnosť na prechádzkach a podobne. Irma o tom napísala knihu, no kto by čakal nejaké detaily zo súkromia cisárovnej alebo zmienku o svojich pocit, myšlienkach, sklamal by sa. Je to čistý opis ciest, z ktorých väčšina boli cesty po kúpeľoch,“ vraví Molnár. Irma bola dvornou dámou cisárovnej Sissi pomerne krátko, v rokoch 1894 až 1898. Žiaľ, bola poslednou, kto videl Sissi živú. V júli 1898 ju sprevádzala na prechádzke po prístave v Ženeve, keď na ňu spáchal atentát taliansky anarchista Luigi Lucheni. „Bodol ju trojhranným pilníkom. Irma nemala šancu tejto vražde

Foto: korn

n V Zemplínskom múzeu sa historik Martin Molnár venuje aj výskumu šľachtických rodov Zemplína. zabrániť. Cisárovná posledný raz pozostalosť. Ale kde je, ak existovydýchla v jej náručí,“ hovorí vala?“ zamýšľa sa Molnár. O Irme Molnár. Atentátnika odsúdili na Sztárayovej nehovorí v meste Sodoživotie. Vo väzení spáchal brance žiadna pamätná tabuľa, nesamovraždu. Hrou osudu je isto aj spomínajú ju v kronikách žiadne fakt, že práve Irma zoznámila miestne spolky. Zachovala sa len následníka trónu Františka Ferdi- jediná fotografia, na ktorej je Irma nanda s dvornou dámou grófkou oblečená v kroji. Žofiou Chotkovou. Dvojica neskôr spoločne zahynula počas Jednoduchý hrob atentátu v Sarajeve. Smutnejšie ako jej druhá polovica života, vyznieva príbeh miesta jej V Sobranciach žila v úzadí posledného odpočinku. „Po smrti „Irmu neodsudzovali za to, že ju pochovali v rodinnej kaplnke cisárovná bola zavraždená. Bola Törökovcov v Sobranciach, kde na audiencii u cisára Františka spočívala vedľa svojej matky a Jozefa. Na znak úcty jej daroval ďalších príbuzných. V 70-80 šaty, v ktorých cisárovná zomrela. rokoch sa začala v meste budovať Z Viedne si ich pri návrate vzala hlavná cesta. Pre vtedajšiu moc do Sobraniec, potom ich darovala nebol problém vydať pokyn múzeu v Budapešti,“ vraví Mol- kaplnku zbúrať a rakvy s telesnými nár. Zo zachovaných dokumentov pozostatkami preniesť na miestny vieme, že Irma sa do kaštieľa v cintorín,“ hovorí Molnár. Z tejto Sobranciach vrátila v roku 1898. exhumácie sa zachovali fotky a tak Stál na mieste, kde je dnes už iba historici vedia s istotou povedať, že park. Žila tam ešte celých 42 grófku pochovali do obyčajného rokov, do svojej smrti v roku hrobu na verejný cintorín spolu s 1940. Je až nepochopiteľné, že sa ostatkami jej príbuzných. „Jej po nej, okrem pár dokumentov meno je vytesané na nenápadnom týkajúcich sa majetku, neza- kameni, hrob je veľmi skromný, no chovala jej korešpondencia alebo je udržiavaný,“ vraví Molnár. fotografia, či iba malá zmienka v Naďalej skúma šľachtický rod miestnych novinách. Jednoducho, Sztárayovcov. Pracuje na knihe o nič. Akoby neexistovala. Žila v tomto rode, ktorú by mali v ústraní. Vieme ale, že chodila do Michalovciach uviesť do života na kaštieľa v Sennom. Je celkom jeseň tohto roku. možné, že po nej zostala Anna Kornajová


4

Publicistika

Zemplínčania o sebe...

DUCHOVNÉ SLOVO

Politika a povolanie mamy

n MŠ v Lackovciach navštívili 5. mája policajti. Troch z nich sprevádzal vycvičený pes, ktorý nám predviedol svoju poslušnosť na povely svojho psovoda. Dozvedeli sme sa, ako dlho trvá výcvik takéhoto psíka, koho počúva a koho môže pohrýzť a mali sme možnosť vidieť, ako chytá zlodeja, ktorý neposlúchol rozkaz policajta. V tento deň nás navštívili aj "dopraváci", ktorí deti oboznámili s potrebou dodržiavania dopravných predpisov, ukázali im putá, pištole, dopravnú paličku na riadenie dopravy, terčík, ktorým zastavujú vodičov a policajnú píšťalku. Deti mali možnosť zapnúť sirénu, odfotiť sa radarom v aute, vyskúšať si policajnú čiapku, fúkať do alkoholického testera, ale aj zatknúť svojho kamaráta. Deťom sa policajná akcia veľmi páčila. Týmto ďakujeme všetkým príslušníkom policajného zboru, ktorí ochotne navštívili Materskú školu Lackovce a podelili sa s našimi deťmi o svoje skúsenosti a vedomosti. Ďakujeme. Info a foto: ObÚ Lackovce

n Naša škola má od roku 2002 spoluprácu s družobnou školou v poľskom Besku. V rámci tohto priateľstva uskutočňujeme už 12 rokov výmenné pobyty žiakov oboch škôl. V stredu 30. apríla sme sa vybrali za hranice zdieľať ďalšie dobrodružstvá s našimi poľskými kamarátmi. Aj tohtoročný výlet bol o priateľstve a oddychu, ale aj o poznávaní. Navštívili sme historicky významné múzeum v Bobrke, v ktorom sme mali možnosť spoznať históriu získavania a spracovania ropy a zemného plynu od roku 1854 až po súčasnosť. Zastavili sme sa v meste Krosno a v kúpeľnom meste Rymanow Zdrój, kde sme ochutnali z niekoľkých liečivých prameňov. Takmer už letnú atmosféru sme si vychutnávali na turistami vyhľadávanej priehrade Solina. V odbornom sprievode sme sa dostali do jej útrob, niekoľko metrov pod hladinu. Veľkým zážitkom bola aj plavba loďou v nádherný prvomájový deň. Do histórie, od doby kamennej až do obdobia príchodu Slovanov, sme mali možnosť nahliadnuť v archeologickom skanzene Karpatská Trója v meste Trzcninica. Navštívili sme aj Sanok, družobné mesto nášho okresného mesta. V ZS Blizne sme sa vykúpali v bazéne a zašportovali s tamojšími žiakmi, s ktorými sa už možno črtajú nové priateľstvá a partnerstvo. Info a foto: Mgr. Lucia Holováčová, ZŠ Koškovce

Bola to super nedeľa. Martinova manželka mi upiekla jablkový koláč, aký som jedával u starej mamy, a on, ako to býva u neho zvykom, vytiahol všetky naše spoločné témy. Od športu a Cirkvi sme prešli až k politike. Presnejšie povedané k zoznamu kandidátov do Európskeho parlamentu. „Videl si ho už? A poznáš niekoho?“ opýtal sa zvedavo. Pomaly sme prechádzali všetky mená a niektoré z nich okomentovali. S hrôzou sme skonštatovali, že pre niektorých je to cesta k dobrému zárobku. Niektorí sa skrývajú za kresťanskými, novými či radikálnymi názvami. Ale len pri pár menách sme si povedali – tak ten alebo tá áno, lebo isto by sme sa nehanbili za ich názory ani v

n Tridsiateho apríla sa v Starej Ľubovni na ZUŠ Jána Melkoviča konal 5. ročník celoslovenskej súťažnej prehliadky v sólovej hre na saxofón. Aj v tomto roku Nikola Bankov, žiak SZUŠ VIA ARTO Humenné, obhájil 1. miesto vo svojej 3. kategórii nad 15 rokov a stal sa laureátom celoslovenskej súťaže v hre na saxofón. Spolu bolo 37 súťažiacich z rôznych kútov Slovenska. Nikola zahral povinnú skladbu od W.A. Mozarta: Rondo in D a jazzový štandard od Paula Desmonda: Black Orpheus. A tak aj dvojtroj hodinové každodenné cvičenie prinieslo Nikolovi svoje vytúžené ovocie a podarilo sa mu v ťažkej konkurencii uspieť. Nikola navyše absolvoval úspešne prijímacie skúšky na konzervatórium v Žiline, kde bude naďalej rozvíjať svoj talent a dar od Boha v hre na saxofón. Info: Bc. Matúš Jeňo, Foto: Mária Jeňová K jarným tradíciám neodmysliteľne patrí sviatok stavania mája, ktorý každoročne slávime v predvečer 1. mája. Aj tento rok sme v Rovnom na tento pekný zvyk nezabudli a v stredu 30. apríla naše dievčence a deti vyzdobili

12. 5. 2014

Bruseli. Možno si niekto povie: „Prečo farár o tom píše, prečo otvára túto tému?“ S odpoveďou si pomôžem slovami amerického kňaza a spisovateľa Richarda Rohra, ktorý napísal: „Politika môže byť skorumpovaná, ale pôvodný význam politiky je zapojenie sa do ľudských záležitostí. Staráme sa o ľudské dejiny, lebo sa o ne stará Boh.“ Je naozaj potrebné starať sa o to, kto v tej politike bude. A neraz im aj pripomínať, aby nezabudli, že je to v prvom rade služba. Každému z nás je niekedy dobre pripomenúť jeho úlohu. V návale mnohých prác a myšlienok sa nám môže stať, že zabudneme, k čomu sme vlastne tu povolaní. Pekne to pred istým časom napísala jedna

mama. „Vošla som do bytu a našla byt v neporiadku. Synove veci rozhádzané po posteli a dcérine po celom byte. Pol skrine bolo vonku, na stole make-up a v kúpeľni pootvárané voňavky a otvorené zrkadlo. Najprv mi napadlo, že kedy už prídem domov a nájdem byt v bezchybnom poriadku? No hneď som sa zastavila, lebo som si uvedomila, že to bude v deň, keď už v byte budem sama. A ja som mama. Mojím povolaním je slúžiť a milovať detí s láskou a trpezlivo ich učiť, čo je ich úloha.“

obrovský máj, ktorý bude zdobiť našu dedinu celý mesiac. Starosta obce Ing. Jozef Baláž spolu s obecným zastupiteľstvom pripravili pre svojich občanov tradičné pohostenie a tak sa v strede dediny stretlo

viacero generácií pri dobrej hudbe, speve a milom slove. Tešíme sa na ďalšie takého spoločné stretnutia.

Jozef Kozák

FOTO: KORN

Mgr. Vladimíra Janitorová, obec Rovné, okres Humenné

n V Materskej škole Lackovce sa uskutočnilo už 6. kolo recitačnej súťaže, v ktorej si všetky zúčastnené deti "zmerali sily" v recitácii a prednese básní, ktoré ich naučili rodičia. Na túto recitačnú súťaž bola pozvaná aj pani starostka. Tá pre deti priniesla sladkú odmenu. Všetky deti boli na súťaž starostlivo pripravené a tak sme sa rozhodli, že si všetci zaslúžia 1. miesto a sladkú odmenu. Už teraz sa tešíme na ďalšie kolo tejto súťaže. Foto a info: ObÚ Lackovce

n „Nad všetkým zvíťazí láska.“ Táto myšlienka sprevádzala malých zvedavcov z CSŠ v Humennom, ktorí sa vybrali do čarovného sveta rozprávok a počas Rozprávkovej noci v škole prežili nezabudnuteľné okamihy plné dobrodružstva. V Cirkevnej spojenej škole v Humennom to “žilo„ nielen cez deň, ale dokonca aj v noci. Usilovné učiteľky a vychovávateľky spolu so staršími študentmi – animátormi - pripravili v piatok 2. mája 2014 pre 80 žiakov I. stupňa bohatý program až do neskorých večerných hodín. Vernými spoločníkmi žiakov na odvážnej ceste plnej prekážok a úloh boli Snehulienka a jej siedmi trpaslíci – pomocníci. Info a foto: CSŠ Humenné

n Zdobenie mája patrí aj v Lackovciach k tradíciám tohto mesiaca. Preto aj deti z Materskej školy v Lackovciach s pani učiteľkami Monikou a Martinou, spolu s pani starostkou Ing. Ľuboslavou Hofericovou, 30. apríla slávnostne ozdobili svoju briezku farebnými stuhami z krepového papiera a za spevu ľudových piesní ju symbolicky osadili pred budovou obecného úradu. Deťom sa zdobenie veľmi páčilo a tak si malú vetvičku ozdobili aj v triede. Info a foto: ObÚ Lackovce

n V dňoch 24. a 25. apríla som sa zúčastnil so žiačkou medzinárodnej organovej súťaže Organum Regium v Pardubiciach. Táto súťaž sa koná každý rok iba pre žiakov ZUŠ z Českej republiky a každý druhý rok je aj pre žiakov ZUŠ zo Slovenskej republiky. Zo Slovenska sa tejto súťaže zúčastnila iba humenská ZUŠ-ka na Mierovej ulici, ktorú v hre na organe dôstojne reprezentovala Dominika Štofejová. Súťaž bola rozdelená do dvoch kategórií. Výkony súťažiacich hodnotila 7členná odborná porota, ktorej predsedal František Vaníček z Univerzity z Hradca Králové. Ďalší členovia boli z AMU a českých konzervatórií. Súťaž prebiehala v Sukovej sieni Domu hudby v Pardubiciach. Dominika zahrala veľmi dobre a porota jej výkon ocenila čestným uznaním. Dúfali sme, že to bude aj na nejakú cenu, ale od 3. miesta nás delilo 0,8 desatín bodu. Piati porotcovia ohodnotili výkon Dominiky ako veľmi dobrý a dvaja ako vynikajúci. Našu účasť na tomto podujatí hodnotím ako veľkú skúsenosť. Nazbierali sme mnohé cenné rady od porotcov, zoznámili sme sa s mnohými žiakmi a ich pedagógmi. Zanechali sme tam veľmi dobrý dojem, o čom svedčia aj ohlasy. Bolo to pre nás veľmi podnetné, povzbudivé a inšpiratívne. Info a foto: Peter Franko, pedagóg organovej hry, ZUŠ Humenné


12. 5. 2014

Publicistika

SÚŤAŽIACI BOLI „POHOĎÁCI“, RECEPTÚRY ALE TAJILI

Na súťaži Guľášmajster 2014 sa varilo s humorom

5

Keď varia guľáš michalovskí rybári, ich priatelia a poľovníci na jednej kope, môžu sa vonku aj čerti ženiť, nič im nepokazí výbornú náladu. To je ponaučenie, ktoré so sebou priniesol I. ročník súťaže vo varení guľášu Guľášmajster 2014. Jeho hlavným znamením bola pohodička pod dáždnikmi.

VINNÉ. Sprievodným podujatím štvrtkových pretekov michalovských rybárov bol I. ročník súťaže vo varení guľášu Guľášmajster 2014. Radosť z varenia, radosť zo života Súťažné družstvá sa k svojim

kotlíkom postavili už od rána. Výdatný dážď spôsobil, že parádne zástery museli vymeniť za nepremokavé oblečenie a slnečné okuliare za rôzne druhy krytov pred dažďom. Jednotlivé družstvá našli pri krájaní mäsa,

cibule a zemiakov raz-dva spoločnú reč. Majstri kuchári sršali humorom, konkurenciu častovali priateľskými, no trochu jemne uštipačnými poznámkami. Tajili receptúry, ingredencie a evidentne sa dobre

cítili, aj keď im dážď miestami stekal až za golier. Po najlepších kotlíkoch sa akoby „zľahla zem“ a majstri kuchári sa rozchádzali s predsavzatím, že na budúci rok si všetci znova siahnu po víťazstve. (korn)

Foto: korn

n Tretie miesto patrilo družstvu z hostinca Milka pri Zimnom štadióne v Michalovciach. František Morong prezradil, že vo varení guľášu majú prax, pretože v hostinci pravidelne organizujú súťaže vo varení kotlíkového a fazuľového guľášu ale aj kapustnice. Guľáš varia aj pre michalovských džudistov a aj pre rybárov, aby sa ním posilnili na brigádach.

Foto: korn

n Družstvo Guľáš team Pašekovci zo Sniny vyhrali so svojim guľášom 1. miesto. Šéf družstva Ján Pašek uviedol, že guľáš varil spolu so svojou rodinkou zo 4 druhov mäsa. Spolu tam dali 8 kíl. V takejto súťaži boli Pašekovci po prvý raz a hneď aký úspech! Údajne je za tým prax, pretože guľáš varia Pašekovci pravidelne na svojej chate na Zemplínskej šírave.

Foto: korn

n Na druhom mieste sa umiestnilo družstvo taxikárov z Michaloviec - Miťkes. Trojica kamarátov varila s chuťou a neodradil ich ani lejak. Ako povedal šéf družstva Michal Miťkes, s dažďom si vedia poradiť. Svedčí o tom ich slogan: „Nemokni na chodníku, odvež še s nami na taxíku.“

Foto: korn

n „Fitness“ guľáš bolo ocenenie najmastnejšieho guľáša. Získalo ho družstvo rybárov a poľovníkov zo Sobraniec. Miroslav Hofman nám prezradil, že jedinečnú chuť dala guľášu zmes byliniek, ktorú pripravuje jeho manželka. Pestujú si ich v záhrade.

Foto: korn

n Členovia súťažného družstva z Humenného vzali k vode aj svoje manželky. Peter Ďurina (vpravo) prezradil, že varia guľáš z hovädziny. Marián Mihališin získal cenu Najkrajší kuchár.

Foto: korn

n Družstvo Deneš II - Kontuľovci získalo cenu Najštipľavejší guľáš. Jaroslav Kontuľ (vpravo) prezradil, že sú zo Sliepkoviec a ich guľáš je z diviny. Radšej však má halászle. Kto sa bojí jesť ryby, mal by ich kvôli kostičkám jesť rukami, lebo tak ich nahmatá. Kúsok treba preventívne dať najprv na pery a až tak zhltnúť.

Foto: korn

n Cenu Najkrajší kotlík získalo toto družstvo z obce Jovsa. „Prihlásili sme sa, lebo nám ide o zábavu,“ povedal Kamil Gavulič, ktorému asistovala aj dcérka Lívia.

Foto: korn

n Družstvo Deneš II získalo cenu Najveselšie družstvo. Daniela Peštu staršieho pochválil jeho syn Daniel, že vie navariť lepší guľáš ako ich mamina. Otec Daniel zasa pochválil svojho syna, ktorý je hádzanárom v Sečovciach. Chodí na regionálne výbery do slovenskej reprezentácie a má veľké športové ambície. Okrem toho aj obrovskú húževnatosť. Kým sa ostatní kamaráti zabávajú, on dochádza na tréningy do Sečoviec z rodných Sliepkoviec.

Foto: korn

n Z dvoch druhov mäska, z ktorého jeden bol divina, varili guľáš Miroslav Horňák a Anton Gajdoš. Pán Gajdoš varí guľáš už niekoľko rokov, takže má svoj recept. „Nikto ešte od neho nezomrel,“ zasmial sa. Pochválil sa, že na každej akcii zjedia jeho kotlík ako prvý. Rybári zo severnej strany Vihorlatských vrchov pochválili parádnu rybačku na Vinianskom jazere a aj na Šírave.

Na Vinianskom jazere súťažili rybári

Foto: korn

n Porotcovia boli machri. Už na prvý pohľad bolo jasné, že vedia oceniť nielen chuť, ale aj farbu a vôňu dobrého guľáša na prvý šup. Svoje si povedala ženská časť poroty, svoje tá mužská a víťaz bol jasný.

Rybári z miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Michalovciach sa vo štvrtok stretli na Vinianskom jazere na III. Ročníku súťaže Memoriál Milana Podstavského. VINNÉ. Na Vinianskom jazere sa v dvojkolových pretekoch zišlo vo štvrtok ráno 74 členov Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Michalovciach. V odhodlaní zvíťaziť alebo len zúčastniť sa im neprekážal ani neodbytný dážď, ktorý sa miestami menil na lejak.

Foto: korn

n Koho by nepotešil takýto kaprík? Každý rybár hneď zabudol na mračná nad hlavou.

Foto: korn

n Víťaz Marián Dražíl získal Putovný pohár Milana Podstavského a aj hodnotný dar.

Memoriál „Tohto roku je to v podstate 11. ročník súťaže lovu na ťažko,“ uviedol predseda miestnej rybárskej organizácie v Michalovciach Vladimír Šaffa. „Predtým sme organizovali na hrádzi v Lúčkach Majstrovstvá Slovenska pre dvojčlenné družstvá. Mali

sme pekné výsledky. Ale, ako to už na Slovensku chodí, niekto nám „pomohol“ a preteky nám zakázali. Preto sme sa rozhodli zorganizovať ich na Vinianskom jazere. Náš predseda Milan Podstavský zomrel v roku 2006. Toto je 3. ročník Memoriálu Milana Podstavského. Každý rok odovzdáva víťazovi putovný pohár jeho manželka,“ dodal Šaffa. „Jazero je dobre zarybnené, len treba čakať,“ pochvaľovali si viacerí rybári. Víťazi Prvého kapra ulovil už minútu po štarte rybár Miroslav Kurták. Na 1. mieste sa s úlovkom o váhe

n Úlovky zvážili, výsledky zapísali. 14 780 g umiestnil Marián Dražíl, ktorý získal aj Putovný pohár. Na druhom mieste s úlovkom o váhe 14 320 g sa umiestnil Tomáš Misár. Tretí bol Ondrej Kašaj.

Foto: korn

Jeho úlovok vážil 9 420 g. Na štvrtom mieste sa umiestnil Miroslav Kurták (8 860 g), piate miesto patrilo Milanovi Greškovi (8 080 g). (korn)


6

Publicistika

REPORTÁŽ

Dobrovoľní hasiči súťažili o Zemplínsky pohár

REPORTÁŽ

REPORTÁŽ

12. 5. 2014

Obec Bystré v okrese Vranov nad Topľou, v spolupráci s Dobrovoľným hasičským zborom (DHZ) v obci, bola hostiteľom a organizátorom 23. ročníka hasičskej súťaže známej pod názvom Zemplínsky pohár. BYSTRÉ. Na tradičnom hasičskom podujatí, ktoré sa koná vždy v prvú májovú sobotu a vždy v inom okrese na Zemplíne, sa zúčastnilo 25 hasičských družstiev, ktoré medzi sebou súťažili v piatich kategóriách. Súťaže sa zúčastnili aj prezident Hasičského a záchranného zboru generál Alexander Nejedlý a prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky Ladislav Pethȍ.

História „Zemplínsky pohár vznikol z iniciatívy niekdajších okresov Humenné, Vranov nad Topľou, Michalovce a Trebišov. Pri zrode tejto myšlienky boli okrem iných predovšetkým zástupcovia Dobrovoľnej požiarnej ochrany páni Chalachan a Megeši za okres Trebišov, páni Čerevík a Čurlej za okres Humenné, pán Hreha za okres Vranov nad Topľou, páni Matina a Bošičak za okres Michalovce. Prvý ročník sa konal v trebišovskom okrese. Doposiaľ

vyhrali hasiči OR HaZZ z Vranova nad Topľou. Na druhom mieste sa umiestnili hasiči z OR HaZZ z Humenného. Za nimi nasledovali hasiči z OR HaZZ z Michaloviec. Štvrtú priečku ob-

odnieslo družstvo DHZ zo Slovenského Nového Mesta z okresu Trebišov s víťazným časom 18,81 sekúnd. Druhá priečka patrila DHZ Staré z okresu Michalovce. Trojicu

n Víťazné družstvo žien z obce Porúbka v okrese Humenné.

n Členky HZ Ulič z okresu Snina.

Foto: PB

Foto: PB

n Dorastenky z DHZ-Papín s prezidentom Hasičského a záchranného zboru Alexandrom Nejedlým.

sa uskutočnili všetky ročníky Zemplínskeho pohára a verím, že táto súťaž bude mať ešte dlhú tradíciu,“ povedal jeden zo zakladateľov súťaže a súčasný predseda Okresného a územného výboru DPO v Humennom Michal Čurlej. Profesionálni hasiči - prví Vranovčania V kategórií Hasičských a záchranných zborov (HaZZ) prvé miesto

sadili príslušníci Záchrannej brigády z Humenného. A na piatom mieste sa umiestnili hasiči z OR HaZZ z Trebišov.

uzatvárali členovia DHZ Žbince z okresu Michalovce. Štvrté miesto obsadilo DHZ Vyšná Rybnica z okresu Sobrance. Na piatom mieste sa umiestnili členovia DHZ Kamenica nad Cirochou z okresu Humenné, nasledovalo domáce družstvo DHZ Bystré z Vranova nad Topľou. Siedma priečka patrila členom DHZ Belá nad Cirochou z okresu Snina a ôsme miesto obsadili dobrovoľní hasiči z DHZ Modrá nad Cirochou z okresu Humenné.

Dorastenky a dorastenci V kategórii dorastenky prvé miesto získalo družstvo DHZ Staré z okresu Michalovce s časom 28,95 sekúnd. Za nimi nasledovalo, a teda 2 miesto obsadilo, družstvo DHZ Zboj z okresu Snina. Tretie miesto patrilo dorastenkám z DHZ Čierne nad Topľou z okresu Vranov nad Topľou a tesne za nimi sa umiestnilo družstvo DHZ Papín z okresu Humenné. Víťazkami v kategórii ženy boli členky DHZ Porúbka z okresu Humenné s časom 28,03 sekúnd. Nasledovalo družstvo DHZ Skrabské z okresu Vranov n/T., treticu uzatvárali ženy z DHZ Bánovce nad Ondavou z okresu Michalovce. Za nimi sa umiestnili

Muži - najlepší zo Slovenského Nového Mesta Najviac súťažných družstiev medzi sebou bojovalo v kategórií muži. O najvyššiu priečku súťažilo osem hasičských tímov. Prvé miesto, a teda putovný Zemplínsky pohár, si tento rok

družstvo DHZ Zemplínska Teplica z okresu Trebišov a DHZ Ulič z okresu Snina. Prvé miesto v kategórii dorastenci obsadili členovia DHZ Novosad z okresu Trebišov s časom 21,03 sekúnd. Na druhom mieste skončilo

Foto: PB

nových kontaktov, k nadobudnutiu nových skúseností a v neposlednom rade je to určitý relax či už pre súťažiacich, alebo aj pre návštevníkov a hostí. V poslednom čase sme sa rozhodli, že budeme masívnejšie podporovať

n Členovia DHZ z obce Modra nad Cirochou. družstvo DHZ Merník z okresu Vranov nad Topľou. Tretia priečka patrila členom DHZ Dlhé nad Cirochou z okresu Snina.

Podpora hasičského športu „Môj pohľad na túto súťaž je veľmi osobný, pretože som pred dvadsiatimi tromi rokmi s mojimi kolegami z Dobrovoľnej požiarnej ochrany a z Profesionálneho hasičského záchranného zboru túto súťaž zakladal. Ja som vždy veľmi rád, ak sa môžem takejto súťaže zúčastniť. Predovšetkým tu na Zemplíne, lebo Zemplín je môj domov a cítim sa tu veľmi dobre,“ povedal Alexander Nejedlý, prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZz). „Táto súťaž pomáha predovšetkým k nadviazaniu

Foto: PB

Dobrovoľnú požiarnu ochranu. Samozrejme, že v prvom rade chceme, aby nám dobrovoľní hasiči pomáhali pri zásahoch a rôznych udalostiach, ale podstatné je samozrejme aj to, aby sa venovali mládeži a prevencii. Pretože všetci veľmi dobre vieme, že ak sa deti a mládež venujú takýmto veciam, tak nám nerobia zle a neberú drogy, nefajčia a nepijú. V tom vidím jeden z významov, prečo podporovať hasičský šport,“ zdôraznil Nejedlý. „Aj na základe prítomných významných hostí, chcem poukázať na dôležitosť a prestíž tejto hasičskej pohárovej súťaže o Zemplínsky pohár. Budúci ročník by sa mal podľa všetkého odohrať v okrese Trebišov,“ avizoval Čurlej. (PB)

Foto: PB

n Dorastenky z DHZ - Zboj obsadili 2. miesto.

n Družstvo z Kamenice nad Cirochou.

Foto: PB

Foto: PB

n Prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky Ladislav Pethȍ odovzdal Zemplínsky pohár vedúcemu víťazného družstva zo Slovenského Nového Mesta.

Foto: kpt. Stanislav Stríž

n Družstvo z OR HaZZ v Humennom v zložení Ciklaminy, Tovarňák, Bazár, Gavaľa, Hudák, Chomanič, Uram, Rim, Moroz, Taptič.

n Členovia DHZ Belá nad Cirochou.

Foto: PB

Foto: PB

n Dorastenci z Dlhého nad Cirochou získali 3. miesto.


12. 5. 2014

12. 5. - 18. 5. 2014

Psí kalendár 12. 5. 13. 5. 14. 5. 15. 5. 16. 5. 17. 5. 18. 5.

pondelok utorok

Mačací kalendár 12. 5. 13. 5. 14. 5. 15. 5. 16. 5. 17. 5. 18. 5.

Rambo Athos Lisbon Timko Riki Karin Puf

Angela Guliver Princ Líza Elza Patty Zeus

Kúpalisko Humenné Vnútorný bazén ZATVORENÉ - sanitárny deň od 08.15 hod. do 10.00 hod. od 12.00 hod. do 16.00 hod. od 17.30 hod. do 20.00 hod. od 09.00 hod. do 10.00 hod. od 12.00 hod. do 16.00 hod. od 17.30 hod. do 20.00 hod. od 08.15 hod. do 10.00 hod. od 12.00 hod. do 14.00 hod. od 15.00 hod. do 16.00 hod. od 17.30 hod. do 20.00 hod. od 09.00 hod. do 10.00 hod. od 12.00 hod. do 16.00 hod. od 17.30 hod. do 20.00 hod. od 09.00 hod. do 20.00 hod.

streda štvrtok piatok

Sauna ženy/muži

so., ne.

ut. - so. nedeľa

od 14.00 hod. do 20.00 hod. od 10.00 hod. do 20.00 hod.

Pohotovosť v lekárňach

Otvorené v pracovných dňoch do 20.00 hod., v sobotu a v nedeľu od 8.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 20.00 hod.

Pohotovostné služby v HUMENNOM:

12. 5. Lekáreň Dr. Max - Kaufland 13. 5. Lekáreň Mária 14. 5. Lekáreň Harmónia 15. 5. Lekáreň Dr. Max - Pharmastore 16. 5. Lekáreň Avicena 17. 5. Lekáreň Dr. Max - Kaufland 18. 5. Lekáreň Sunpharma Pohotovostné služby Pohotovostné služby v MICHALOVCIACH: v TREBIŠOVE: 12. 5. Lekáreň Medipharm 12. 5. Lekáreň Monika 13. 5. Lekáreň Tilia 13. 5. Lekáreň U sv. Kozmu 14. 5. Lekáreň Schneider 14. 5. Lekáreň Dr. Max 15. 5. Lekáreň Dom zdravia 15. 5. Lekáreň Alosa 16. 5. Lekáreň Rozmarín 16. 5. Lekáreň Tilia 17. 5. Lekáreň Dr.Max Kaufland 17. 5. Lekáreň Dr. Max 18. 5. Lekáreň Dr.Max Tesco 18. 5. Lekáreň Schneider Tesco

Recept na tento týždeň Špenátové rizoto

Potrebujeme: 120g špenát baby čerstvý, 1ks cibuľa menšia, 1 hrnček ryža, olivový olej, 3 strúčiky cesnaku, 1 kocka zeleninový bujón, čierne korenie, 0,5l voda vlažná, tofu údené, paradajky cherry, 2-3ks lístky špenátu

Baby špenát umyjeme, zabalíme do utierky a zľahka osušíme. Cibuľu si ošúpeme a nakrájame na malé kocky. Tiež si očistíme cesnak. Ryžu si premyjeme vodou a nakoniec si už len uvaríme pol litra vývaru z kocky. Na oleji orestujeme prelisované strúčiky cesnaku, pridáme k nemu baby špenát a podusíme približne 10 minút. V inom hrnci si na oleji orestujeme nakrájanú cibuľku do zlata a potom k nej pridáme premytú ryžu. K ryži postupne pridávame po naberačkách vývar a ďalšiu naberačku pridáme, až keď predchádzajúca nasiakne. Dávame pozor na to, aby sa nám ryža nepripaľovala, môžete ju sem-tam zľahka premiešať vareškou. Keď už máme len trošku vývaru, pridáme k ryži dusený špenát, premiešame, ochutíme muškátovým orieškom a pridáme štipku mletého čierneho korenia. Pridáme zvyšný vývar. Aby rizoto nebolo z vývaru príliš slané, zvyknem ešte na záver pridať približne pol pohára voda a počkám, kým ryža nenasiakne. Rizoto bude krásne krémové, vôbec nie rozvarené. Na záver som pridala už len trochu nastrúhaného údeného tofu, na ozdobenie jednu cherry paradajku a keďže som si neodložila pár lístkov špenátu na dozdobenie, schytala to čerstvá bazalka. Dobrú chuť. Aby som nezabudla, nastrúhané údené tofu tomu dodalo veľmi zaujímavú a dobrú chuť. :) Dobrú chuť!

(zdroj: internet, www.varecha.sk)

Redakcia týždenníka Slovenský východ sídli na Chemlonskej ul. 1, areál Chemes, a. s., Humenné (vchod cez vrátnicu na hlavnej bráne)

KULTÚRA

KINÁ

Meniny oslavujú

Pankrác v Servác v Bonifác v Žofia, Sofia v Svetozár v Gizela v Viola.

Infoservis / Inzercia

MSKS Humenné

BORGMAN

Hol., Bel., Dan., thriller Pulzujúci holandský triler s prvkami temnej komédie prináša viacvrstvovú satiru na súčasné spoločenské neduhy ako konzum, rasizmus atď. Borgmanov nečakaný príchod do exkluzívnej rezidenčnej štvrte odštartuje sériu znepokojivých až bizarných udalostí okolo starostlivo budovanej fasády majetného manželského páru, ich troch detí a opatrovateľky. Príbeh prináša množstvo nečakaných zvratov a nálad a drží diváka v napätí medzi strachom, cynizmom a bezmocným smiechom. Ôsmy celovečerný film van Warmerdana súťažil o zlatú palmu na MFF Cannes 2013 a bol uvedený o.i. v programe významného festivalu MFF Toronto. Kino Fajn – Humenné – streda 14. máj 2014 o 19.30 hod.

GODZILLA,

USA, akčný sci-fi Blíži sa epické znovuzrodenie ikonickej Godzilly, pôvodne vytvorenej japonskou spoločnosťou Toho. V tomto veľkolepom dobrodružstve sa oproti sebe postavia svetovo najznámejšie monštrum a nenávistné bytosti, ktoré podporované ľudskou vedeckou aroganciou ohrozujú naše ďalšie prežitie. Kino Fajn – Humenné – štvrtok 15., piatok 16. a sobota 17. máj 2014 o 19.30 hod. Kino Centrum – Michalovce – štvrtok 15., piatok 16. a nedeľa 18. máj 2014 o 19.30/20.00 hod. – 2D, sobota 17. máj 2014 o 20:00 hod. – 3D Kino Mladosť – Vranov nad Topľou – sobota 17. a nedeľa 18. máj 2014 o 19.30 hod.

HURÁ DO PRAVEKU!

USA, animovaný, rodinný Ernie, Max a Júlia sa ocitajú v hniezde toho najhoršieho z najhorších. T-rexa! Na ich prekvapenie sa nestanú potravou, ale sú braní ako mláďatá a tak začína ich dobrodružstvo! Budú čeliť prehistorickým monštrám a nebezpečenstvu na každom kroku, aby si zaistili návrat späť do svojej doby. Podarí sa Erniemu, Maxovi a Júlii bezpečne vrátiť domov? To zistíte ... Kino Fajn – Humenné – piatok 16. a sobota 17. máj 2014 o 17.00 hod. Kino Centrum – Michalovce – sobota 17. a nedeľa 18. máj 2014 o 16.00 hod. Kino Mladosť – Vranov nad Topľou – sobota 17. a nedeľa 18. máj 2014 o 17.00 hod.

PREŽIJÚ LEN MILENCI USA

Adam - talentovaný hudobník v štýle 60-tych rokov, žije v ponurom Detroite. Zúfalý z toho, kam sa ten svet uberá, čím ďalej viacej premýšľa o samovražde. V teplom Tangere žije jeho tajomná, štýlová priateľka Eva, ktorá miluje poéziu a rada večeria s Christopherom Marlowom. Adam a Eva majú viac než tisíc rokov. Pred niekoľkými storočiami sa dohodli, že kvôli čerstvej krvi nebudú zabíjať ľudí a krv si budú zabezpečovať z nemocnice. Nie je to tak dávno, čo sa rozhodli žiť oddelene. Veľmi dlho im to ale nevydržalo a Eva už vystupuje z lietadla v Detroite. Obidvaja cítia, že sa má stať niečo nebezpečné. Onedlho prichádza do mesta aj Evina mladšia sestra - nekontrolovateľný šialený upír, ktorý nevie ovládať svoje emócie. V meste začínajú podivné úmrtia a tak musia Adam a Eva utiecť do Alžírska. Problémy len začali a vyzerá to, že koniec sveta predsa len nastane a smrť nie je ďaleko... Smrť? Nie je to priskoro? Kino Centrum - Michalovce – utorok 13 a streda 14. máj 2014 o 19.30 hod.

NOE

USA Najvyšší sa rozhodol pre úplne nový začiatok v podobe gigantickej potopy a pre obnovu ľudského druhu si vybral práve Noema a jeho početnú rodinu. A pretože Noe vie, že skaza príde s vodou, začne stavať archu - obriu loď. Kino Centrum - Michalovce – sobota 17. a nedeľa 18.5.2014 o 17.30 hod.

DIVERGENCIA

USA, sci-fi, romantický Vo futuristickom Chicagu sú ľudia rozdelení do 5 frakcií - mierumilovnosť, úprimnosť, odovzdanosť, sčítanosť a neohrozenosť. Beatrice si, rovnako ako všetci, 16 ročná musí vybrať svoju frakciu. Pôjde preč zo svojej rodnej frakcie a zmieri sa s tým, že svoju rodinu už nikdy neuvidí? A je vôbec spoločnosť, ktorá sa javí tak skvele zariadená, tak úžasná? Kino Mladosť – Vranov nad Topľou - štvrtok 15. a piatok 16. máj 2014 o 19.30 hod.

Oznámenie o vykonaní strelieb

Výstava Reminiscencie - Miroslav Horňák 12.5.2014 o 16.30 hod., výstavná sieň DK. Výstava potrvá do 30.5.2014 Na skle maľované Kultový slovenský muzikál v réžií a choreografii Jána Ďurovčíka 19. 5. 2014 o 18.30 hod., DK

Snina

Výstava so sprievodným slovom - Nástrahy súčasnosti očami mladých Výstava diel mladých umelcov škôl úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, Košiciach, Bratislave a Základnej umeleckej školy v Snine so sprievodným slovom. Počas trvania výstavy v čase od 15.30 do 18.00 budú k dispozícii návštevníkom výstavy psychológovia. 13. 05. 2014, kaštieľ Majáles pre seniorov mesta 15. 5. 2014 o 15.00 hod., spoločenská sála

Sninský salón 2014 Prehliadka regionálnej profesionálnej a neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výstava potrvá do 14. 7. 2014

Festival tanca súťaž v rôznych tanečných disciplínach s celoštátnou účasťou a súťaž o Pohár Domu kultúry v spoločenských tancoch 17. 5. 2014 o 9.30 hod., DK

7

MsKS Michalovce

,,Vďaka Vám“ Mestský úrad Michalovce a MsKS Vás pozývajú na podujatie venované ženám „Vďaka Vám“. V programe vystúpi Martin Jakubec a Božanka. 15.5.2014 o 16.00 hod. Veľká sála MsKS 1914 – 2014 – Medzinárodný deň múzeí pri príležitosti 100. výročia vypuknutia 1. svetovej vojny dobové vojenské tábory, zbrane, poľná kuchyňa, dobová vojenská hudba, nočná streľba 17. 5. 2014 o 14.00

Vranov nad Topľou

Deň matiek Všetky kvety do rúk mamy, vkladám ako drahokamy Žiaci Základnej umeleckej školy vo VnT a Detský folklórny súbor Lipovček VnT. 11. 5. 2014 o 16.00 hod. DK

"Sčista-jasna" Trpko - smiešna komédia o dvadsiatom storočí. Diváci spoznajú historické, spoločenské a ľudské osudy západoslovenskej obce a jej obyvateľov v tragikomických ľudských príbehoch od počiatkov nástupu socializmu v päťdesiatych rokoch až po rok 2000. 14. 5. 2014 o 19.00 hod. Pre veľký záujem sme pre vás prichystali predstavenie aj o 16:00.

Dobrá rada nad zlato

Ovocné mušky odletia, ak k miske s ovocím položíme otvorený sáčok škorice.

Odstránenie pripáleniny Zvyšky pripáleného jedla odstránime tak, že do nádoby nalejeme slaný roztok a necháme odmočiť, alebo rýchlo prevaríme. Roztok vylejeme a hrniec vypláchneme čistou vodou.

Vaňa bude pekná lesklá, keď ju pretrieme zmesou soli, octu a acidofilného mlieka.

Upchatý odpad prečistíme preliatím vriacej vody zo zemiakov alebo prevareným nálevom z kyslých uhoriek, alebo nasypeme sódu bikarbónu a zalejeme horúcou vodou.

OKRESNÉ RIADITEĽSTVO POLICAJNÉHO ZBORU V HUMENNOM

Dňa 28. 04. 2014 v čase o 14.30 hod. došlo na ul. Ševčenkovej v Humennom pri malej železničnej stanici k dopravnej nehode, na ktorej malo účasť osobné motorové vozidlo značky Ford Fiesta čiernej farby a neznámy cyklista, ktorý viedol bicykel cez priechod pre chodcov v smere od zeleninového trhoviska na ulicu Laboreckú k malej železničnej stanici, pričom neznámy cyklista nezotrval na mieste nehody. Bezprostredne po dopravnej nehode sa mohli na uvedenom mieste nachádzať očití svedkovia nehody, ktorí by mohli napomôcť k vyšetreniu tejto nehody a poskytnúť dôležité informácie v súvislosti so zistením totožnosti neznámeho cyklistu. Žiadame prípadných svedkov dopravnej nehody, resp. občanov, ktorí by mohli prispieť dôležitými skutočnosťami k vyšetrovaniu tejto dopravnej nehody a okolností za akých k nehode došlo, aby sa prihlásili na Okresný dopravný inšpektorát v Humennom alebo na tel. č. 158. mjr. Mgr. Marek Lukacko, riaditeľ okresného riaditeľstva PZ

Obvodný úrad Vojenského obvodu Valaškovce oznamuje občanom obce, že v uvedených dňoch budú na území vojenského obvodu vykonané streľby. Z tohto dôvodu a dôvodu ochrany života a zdravia občanov je vstup na územie vojenského obvodu Valaškovce zakázaný!

pondelok 12. 5. 2014

od 8:00 do 15:00 hodiny

streda

od 8:00 do 24:00 hodiny

utorok

13. 5. 2014

štvrtok

15. 5. 2014

piatok

14. 5. 2014

16. 5. 2014

od 8:00 do 15:00 hodiny od 8:00 do 17:00 hodiny od 8:00 do 15:00 hodiny

V uvedených termínoch a časoch je vstup na územie vojenského obvodu zakázaný. Hrozí reálne nebezpečenstvo ohrozenia zdravia a života.

Stranu pripravila Sandra Kertisová


8

Inzercia

12. 5. 2014 SV-Z/000118

Lipová 32, 066 83 HUMENNÉ webové sídlo: www.szshe.sk tel: 057 7754339

v školskom roku 2014/2015 ponúka možnosť externého štúdia:

pre absolventov strednej školy s maturitnou skúškou

• študijný odbor 5356 N - ZDRAVOTNÍCKY ASISTENT - štúdium sa končí maturitnou skúškou Forma štúdia: externé – večerné štúdium Dĺžka štúdia: 2 roky Prihlášky na štúdium / dostupné na webovom sídle školy alebo osobne na sekretariáte školy / odovzdať do 31. mája 2014 Podmienky prijatia: - ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou - zdravotná spôsobilosť SV-Z/000072

večerné štúdium pre absolventov so stredným odborným vzdelaním bez maturity

• učebný odbor 5371 H – SANITÁR - štúdium ukončené záverečnou skúškou

Forma štúdia: externé - večerné štúdium Dĺžka štúdia: 1 rok Prihlášky na štúdium / dostupné na webovom sídle školy alebo osobne na sekretariáte školy / odovzdať do 31. mája 2014 Podmienky prijatia: - ukončené stredoškolské vzdelanie - zdravotná spôsobilosť Nezávislý regionálny týždenník pre okresy Medzilaborce, Snina, Humenné, Vranov n/T, Michalovce, Sobrance, Trebišov. Vydáva VIHORLAT PRESS, s.r.o. v Humennom, IČO: 36457370. Šéfredaktorka: Anna Kornajová - 0905 188 845 l Marketing, obchod, inzercia: Bc. Martina Behajlová - 057 772 2227, 0905 281 391, e-mail: redakcia@slovenskyvychod.sk l Grafická úprava: Grafitek.sk s.r.o. l Adresa redakcie: Chemlonská 1, 066 01 Humenné l Kontakt: 057 772 2227, 057 771 2227, e-mail: redakcia@slovenskyvychod.sk l Športová redaktorka: Michaela Kobanová - 0911 256 749, michaela.kobanova@slovenskyvychod.sk l Redakčná uzávierka príspevkov a inzercie v stredu do 15. hodiny. Nevyžiadané rukopisy a fotografie nevraciame, redakcia si vyhradzuje právo úpravy rukopisov a fotografií. Uverejnené názory čitateľov sa nemusia zhodovať so stanoviskom redakcie. Za obsah a jazykovú úpravu inzercie redakcia nezodpovedá. Člen siete MEDIA BOX. Tlačí ROTAPRINT Košice. Rozširuje Kapa Dab. Registrované Ministerstvom kultúry SR - EV 3959/09. ISSN: 1338-1121. www.slovenskyvychod.sk

SV-Z/000117

SV-Z/000116

Stredná zdravotnícka škola


12. 5. 2014

Inzercia

9

Inzeráty prijímame aj telefonicky na tel: 057/772 2227, e-mail: redakcia@slovenskyvychod.sk

l Dám do prenájmu rod. dom s veľkou záhradou a rybníkom, 12 km od Humenného. Víťazovce č.d. 1. Len vážny záujem. Tel. 0907 168 109. SV-Z-R/000232

l Dám do prenájmu 3-izb. byt na Sídl. pod Sokolejom, voľný od 1.7.2014. Tel. 0903 629 855. SV-Z-R/000268

www.slovenskyvychod.sk Archív novín nájdete na

l Predám 3-izb. byt na Laboreckej č. 8 v HE. Tel. 0905 114 382. SV-Z-R/000235

l Predám 3-izb. byt s balkónom v pôvodnom stave na 8. poschodí, 75 m2, v centre mesta - Laborecká 1, HE (pri Tatra banke). Tel. 0907 915 318. SV-Z-R/000273

l Predám dom ( novostavba ) v Lackovciach. Cena dohodou. Tel. 0903 627 083.

SV-Z-R/000083

l Predám palivové drevo. Tel. 0908 371 259. SV-Z-R/000274

l Predám palivové drevo v dĺžkach aj metrovicu. Tel. 0917 840 571. SV-Z-R/000277

l Predám traktor domácej výroby, viac info na 0907 439 622. SV-Z-R/000275

l Predám krovinorez STIHL

VÝBEROVÉ KONANIE na obsadenie funkcie

riaditeľa/-ky Základnej školy v Hankovciach

SV-Z-R/000218

l Predám novú taliansku plnoautomatickú liaheň na všetky druhy vajíčok – max. 70 ks. Cena 440 eur. Tel. 0907 181 800.

SV-Z-R/000031

l Masáže aj u vás doma. Tel. 0902 321 841.

l Stavby krbov – vnútorných, vonkajších aj s udiarňou, pece, kachľovce, bytové jadrá, fasády SP1, obklady a dlažby. Tel. 0908 514 879.

Suchý jarok 2811, Humenné, tel. 0918 841 371 opopcak@hotmail.com

VChODOVé OCE¼OVé DVERE do bytu (s príslušenstvom a montážou)

v cene

Požadované kvalifikačné predpoklady pre uchádzačov: - odborná a pedagogická spôsobilosť požadovaná pre základné školy v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov - najmenej päť rokov pedagogickej praxe - absolvovanie prvej atestácie / Zákon č. 317/2009 Z.z. O pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov / - platí len pre ZŠ

Iné kritéria a požiadavky: - znalosť príslušnej legislatívy - komunikatívnosť - riadiace a organizačné schopnosti - osobné a morálne predpoklady - zdravotná spôsobilosť na prácu - spôsobilosť používať slovenský jazyk v úradnom styku - práca s počítačom ( práca s internetom, Excel, Word )

Množstevné zľa vy pre sta vební kov Príďte si vybrať to pra vé pre vás

Prihlášky zasielajte v termíne do 30.5.2014 na adresu: OBEC ĽUBIŠA, Obecný úrad č. 129, 067 11 Ľubiša Obálku označte: „Výberové konanie – riaditeľ ZŠ /riaditeľ MŠ.“ „Neotvárať“

Hľadáme domov pre RIKYHO

Dovoľte mi, aby som sa predstavil.

Volám sa Riky. Môj osud sa začal písať pred 5 týždňami. V rámci kastračnej akcie Československého kastračného programu som bol, s mnohými ďalšími šteniatkami, odobratý z osady v Trebišove. Som už odčervený, čipovaný, s pet pasom, čakám na vakcináciu. Do nového domova môžem odísť už v najbližších dňoch, po prvej vakcinácii. Spomedzi 4 súrodencov som najväčší spachtoško, rád sa hrám a pomaznám J. Všetci drobci sa snažíme a privykáme si na hygienické návyky, momentálne na podložku. Nájde sa pre tohto drobca milujúci domov i majiteľ? Riky čaká v dočasnej opatere v Strážskom. (Pre psíka je nutné prísť si osobne, vieme sa dohodnúť na časť cesty.)

Podmienkou adopcie je podpísanie adopčnej zmluvy a uhradenie adopčného poplatku. Povinná je kastrácia psíka vo vhodnom veku! 0910 161 789 l ozpomocpsom@gmail.com

Vystavených viac ako 100 ks interiérových dverí

Chemes, a.s. Humenné

Vypisuje výberové konanie na pracovnú pozíciu:

všeobecná účtovníčka / účtovník a mzdová účtovníčka / účtovník Požiadavky: l stredoškolské vzdelanie s maturitou l minimálne 5 rokov praxe v oblasti podvojného účtovníctva komplet l skúsenosti s prácou v systémoch Najavo, IBIS l práca s PC, Word, Excel l samostatnosť, spoľahlivosť, zodpovednosť l mzdový účtovník/ka – skúsenosti s oblasťou spracovania miezd

Zaplakali naše oči, zaplakali bôľom, keď sme jej dali posledné zbohom.

Spomínať na ňu budeme do konca života, veľmi nám chýba jej láska a dobrota.

S bolesťou v srdci sme si 11. mája pripomenuli 5. smutné výročie od chvíle, keď nás navždy opustila drahá manželka, mamka, babka, sestra a švagriná

Nadežda ANDIĽOVÁ, rod. Lebedová z Humenného.

Kto ste ju poznali, venujte jej s nami tichú spomienku s modlitbou. S láskou spomína manžel, dcéry, zať a vnúčik.

PREDÁM TATRANSKÝ PROFIL - PERODRÁŽKU brúsený, I.tr. 4,30 €, II.tr. 3,30 €. Dlážkovica a dokončovacie lišty. DOVEZIEM.

0905 508 163, 0911 168 982

MINIFARMA UDAVSKÉ n 9 - 17-týždňové vysokoprodukčné nosničky (plemeno: HYSEX, MORAVIA, DOMINANT FAREBNÝ) n 1-ročné nosnice v znáške n brojlerové kurčatá n morky - 8 a viac týždňové (plemeno: BIG-6) n káčatá brojlerové n húsatá brojlerové n perličky

NOVINKA: čerstvo pitvané gazdovské brojlerové kurčatá Ďalej ponúkame: kŕmne zmesi pre hydinu, zajace, granuly pre psov, miešané šroty, zemiaky jedlé a sadbové, umelé hnojivá – síran, liadok a NPK.

Dovoz zdarma.

0905 480 587, 057 779 6175

Ševčenkova 6, Humenné drevený stánok oproti Verchovine pri zeleninovom trhovisku

Chemes, a.s. Humenné Chemlonská 1 066 33 Humenné

Spomienka

prijíma na pozíciu hostesky a spoločníčky sympatické dievčatá a ženy. Zabezpečíme stálu solventnú klientelu, nadštandardný zárobok a peniaze na ruku každý deň. Ubytovanie zdarma. Pracovná doba aj brigádnicky. Možná finančná výpomoc. Staň sa finančne nezávislou. 0905 244 226

PRÍJEM RIADKOVEJ INZERCIE

Žiadosti s priloženým štruktúrovaným životopisom zasielajte do 31. 5. 2014 na adresu:

v Starej Turej

Prijíma objednávky na:

Inzerciu naďalej prijímame telefonicky alebo e-mailom. SV-Z-R/000270

Zoznam dokladov, ktoré účastník predkladá do výberového konania: - prihláška do výberového konania - profesijný životopis - overené kópie o vzdelaní - doklad o bezúhonností – výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace - potvrdenie o odbornej a pedagogickej praxi - písomne spracovaná koncepcia pre príslušný typ školy / materská, základná / - súhlas uchádzača na použitie osobných údajov pre potreby výberového konania podľa zákona č. 428/2002 Z.z. O ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.

350 €

Ďalej v ponuke: t Plastové okná 6 a 8-komorové t Hliníkové okná a dvere - zn. PONZIO pre rodinné a bytové domy t Hliníkové fasády t Zimné záhrady

NOČNÝ KLUB

Opustili nás V HUMENNOM Michal Hričko, nar. 1934 Michal Mlej, nar. 1932 V DLHOM nad Cir. Štefan Budaj, nar. 1947 V HABURE Anna Dančová, nar. 1934 V CHLMCI Jozef Ruják, nar. 1925 V KALNEJ ROZTOKE Anna Husnajová, nar. 1919 Mária Kordaničová, nar. 1931 V SNINE Zuzana Rajňáková, nar. 1935 Ján Krucik, nar. 1942 Ján Minda, nar. 1949 V OHRADZANOCH Ing. Peter Polák

SV-Z/000008

riaditeľa/-ky Základnej školy v Ľubiši l riaditeľa/-ky Materskej školy v Ľubiši

SV-Z-R/000271

l Prijmem vodiča na kamión región a vodiča na Tatru s hydraulickou rukou. Tel. 0908 868 526.

SV-Z/000107

na obsadenie funkcie

SV-Z-R/000278

l Kameraman TV JOJ ponúka fotenie a nakrúcanie svadieb. Tel. 0908 547 210.

SV-Z/000119

VÝBEROVÉ KONANIE

SV-Z-R/000267

SV-Z-R/000276

SV-Z-R/000115

Rôzne

Vyhlasovateľ výberového konania si vyhradzuje právo nezaradiť do výberového konania uchádzačov, ktorí nespĺňajú požadované podmienky. Uchádzačom, ktorí splnia podmienky, bude termín a miesto výberového konania oznámený písomne najmenej 7 dní pred jeho konaním.

OBEC ĽUBIŠA

SV-Z-R/000266

l Prijmem kuchárku, brigádničku do pizzerie. Tel. 0918 519 906.

SV-Z-R/000272

SV-Z-R/000114

Prihlášky zasielajte v termíne do 02.06.2014 na adresu: Obecný úrad Hankovce, č.117, 067 12 p. Koškovce Obálku označte: „Výberové konanie – riaditeľ ZŠ“. „Neotvárať”

Obecný úrad č. 129, 067 11 Ľubiša, IČO 00323225 vyhlasuje podľa ustanovenia §3 a §4 zákona č. 596/2003 Z.z. O štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov a ustanovenia §5 zákona č. 552/2003 Z.z. O výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov

l Hľadám pilčíka ku LKT. Tel. 0905 637 303.

l Obchodno-stavebná spoločnosť príjme do TPP na úsek elektronického obchodu administratívnu pracovníčku (vybavovanie objednávok, komunikácia so zákazníkmi) a pracovníčku pre úsek skladu. Podmienky: min. 10 ročná prax v obchode (segment stavebníctva veľmi vítaný), perfektná znalosť práce s PC a aplikáciami, prijemné a profesionálne vystupovanie, zodpovednosť. Nástup možný od 1.7. 2014. Miesto výkonu práce: Medzilaborce. Životopisy s fotografiou, prosíme, zasielať na adresu info@ekodeck.sk. Viac informácii na tel. čísle 0918 081 583.

l Predám novú plnoautomatickú liaheň na vajíčka do 526 ks. Komplet automat. Cena 1 000 eur. Tel. 0907 181 800.

Zoznam dokladov, ktoré účastník predkladá do výberového konania: - prihláška do výberového konania, - profesijný životopis, - overené kópie dokladov o vzdelaní, - doklad o bezúhonnosti – výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace, - potvrdenie o odbornej a pedagogickej praxi, - písomne spracovaná koncepcia pre príslušnú základnú školu, - súhlas uchádzača na použitie osobných údajov pre potreby výberového konania podľa zákona č. 428/2002 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.

SV-Z-R/000258

SV-Z/000006

Iné kritériá a požiadavky: l znalosť príslušnej legislatívy l komunikatívnosť l riadiace a organizačné schopnosti l osobné a morálne predpoklady l zdravotná spôsobilosť na prácu l spôsobilosť používať slovenský jazyk v úradnom styku l práca s počítačom (práca s internetom, Excel, Word, PowerPoint a iné.) l nástup od 1.9.2014

l Predám liaheň. Cena 60 eur. Tel. 0907 181 800.

l Prijmeme pracovníkov do drevovýroby. Tel. 0905 256 038.

SV-Z/000010

Požadované kvalifikačné predpoklady pre uchádzačov: - odborná a pedagogická spôsobilosť požadovaná pre základné školy v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov, - najmenej päť rokov pedagogickej praxe, - absolvovanie prvej atestácie ( Zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov )

SV-Z-R/000265

Práca

SV-Z/000090

Zriaďovateľ: , č.117, 067 12 p. Koškovce v y h l a s u j e podľa ustanovenia § 3 a § 4 zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov a ustanovenia § 5 zákona č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov

FS85, benzínovú kosačku Garden 148FB a čerpadlo záhradné s hadicami. Tel. 0911 593 434.

SV-Z/000120

OBEC HANKOVCE

SV-Z-R/000279

l Predám bukové odrezky. Tel. 0908 102 786.

SV-Z/000093

Prenájom Predaj


10

ŠPORT

Šport

Dvadsaťjeden cenných kovov do Humenného, bronzový lesk pre Sninčana Suchého

PREŠOV. V treťom kole Open ligy Slovenského zväzu kickboxu obsadilo tatami v Prešove 314 štartujúcich pretekárov zo 14 klubov Slovenska. Svoje želiezka v ohni mali aj dva úspešné tímy nášho regiónu – Humenský kickboxerský klub a Black Tiger Taekwondo Klub Snina, ktorí súťažili vo farbách Tatran Prešov KB Košice. Záverečné kolo domácej klubovej súťaže, výsledky a bodový zisk určili aj celkové poradie klubov - 1. miesto si vybojoval Tatran Prešov KB Košice (551 b), druhú priečku obsadili

pretekári Panter Prešov (381 b) a na treťom mieste skončil klub Fortis Lučenec (347 b).

Humenský tím posilnili dvaja nováčikovia a svoje zápasnícke schopnosti oprášil po trojročnej pauze aj tréner klubu. To, že humenský kickboxeri patria medzi špičku slovenských zápasníkov, hovoria vynikajúce výsledky – tri zlaté medaily pre Tibora Hodboda a Dominika Karchová obsadila jedno prvé a tri druhé miesta. Marek Karch sa trikrát postavil na najvyšší stupeň víťazov, Mária

Vassová potešila zlatom a striebrom a Samuel Matti si vybojoval jedno druhé a jedno tretie miesto. Nezaostávali ani naši nováčikovia, keď Róbert Gamboš získal jedno druhé a jedno tretie miesto a Viktor Kassay mohol byť hrdý na dve druhé a jedno tretie miesto. Úspechom sa skončil aj trénerov comeback, keď sa mu podarilo získať zlaté medaily. Celkovo išlo na účet humenských zástupcov 10 prvých, 8 druhých a 3 tretie miesta. Posledného kola sa zúčastnil aj

FOTO: ARCHÍV TP

FOTO: ARCHÍV RB

n Humenskí kickboxeristi. Zľava Hodbod, Gamboš, Karch, Karchová, tréner Rastislav Babinčák, Matti a Kassay.

Mariáš má v Snine pevné zázemie

SNINA. Rekordnou účasťou poctilo 240 kartárov, hráčov mariášu ďalšie kolo extraligy 26. apríla. Aj s medzi-

národnou účasťou - z Čiech. Hlavné ceny u jednotlivcov zostali na východe Slovenska – 1. Zdeno Ambro (Michalovce, na snímke uprostred), 2. Viktor Kuriljuk (Snina, prvý zľava), 3. Ladislav Andrejco (Michalovce). Družstvá ovládol Trenčín pred Vysokými Tatrami, tím zo Sniny (v zložení aj humenskí hráči) skončil v tesnom závese - na 4. mieste. Bodovali Mi. Kohut, Cicko, Škovran, Kovaľ, Chudina Chautur a J. Kos. -MJK- / (kohm)

Gladiátori Vihorlatu Snina kormidlujú štvorčlennú zápasnícku posádku

SNINA. Seniorská liga v zápasení vo voľnom štýle písala prvé kolo, jej organizátorom bol Zápasnícky klub Slávia Snina. V štvorčlennom zastúpení absentujú skúsené kluby - Dunajplavba Bratislava i ZK 1904 Košice. Zato Snina má v lige dva tímy, obhajcu titulu ZK Vihorlat a ZK Slávia.

KOMUNIKÉ ZO ZASADUNTIA VÝKONNÉHO VÝBORU ObFZ HUMENNÉ zo 6. 5. 2014

Prítomní: P. Jenčura, L. Mochnacký, I. Čerevka, M. Škuba, V. Pažúr, A. Kaliňak. / Ospravedlnení: S. Rakar, S. Tokár, J. Holinka, M. Kováč. / Prizvaní: Š. Styrančák, P. Vojtko, M. Ruščanský.

VV ObFZ Humenné: • Schválil: úpravu ÚHČ od 18.5.2014 v zmysle SP v súťažiach ObFZ l termín a miesto Superpohára – Memoriál J. Škubu ObFZ, ktorý sa uskutoční 21. 6. 2014 o 17.00 hod. v Medzilaborciach l schválil doplnenie Rozpisu ObFZ o text: v prípade neúčasti a neospravedlnenia hráča nominovaného do výberu ObFZ hráč bude disciplinárne potrestaný. • Uložil: predsedom OK predložiť písomne do 31. 5. 2014 predsedovi ŠTK návrhy do písomnej časti Rozpisu ObFZ na súť. roč. 2014/15 l predsedovi KR predložiť na ďalšie zasadnutie VV návrh centrálneho vyplácania R a DZ. • Vzal na vedomie: prípravu písomnej časti Rozpisu ObFZ na súť. roč.2014/15 l prípravu dlhodobej súťaže žiakov ZŠ na umelej tráve v Humennom l prípravu finálové turnaje víťazov II. triedy žiakov a dorastu v malom futbale l vyhodnotenie finále Pohára Nexis Fibers a ObFZ l informáciu správu predsedu DK o stave disciplíny v súťažiach ObFZ l správu predsedu KR k vyhodnoteniu činnosti R, DZ v ObFZ l rozhodnutie odvolacej komisie k odvolaniu TJ Ľubiša k stretnutiu Ľubiša – Ptičie l informáciu k novelizácii registračného a prestupového poriadku SFZ k 1. 7. 2014.

ÚS ObFZ č. 36 - 13/14

Správy zo zasadnutí odborných komisií ObFZ Humenné, www.obfzhumenne.sk / sekretariat@obfzhumenne.sk

SEKRETARIÁT • Oznamuje:lzmenu e-mailovej adresy a webstránky (viď vyššie). Pôvodná adresa platí je funkčná len do 15. 5. 2014. lže prístupové konto ("heslo") hráča do ISSF (slúžiace k elektronickému transferu) je možné zrealizovať pre viacerých hráčov aj na futbalových kluboch po dohode so sekretárom ObFZ tel. 0907 915 318. • Žiada:laby si v systéme ISSF vytlačili faktúru k úhrade za mesiac apríl 2014. Úhradu môžete zrealizovať bankovým prevodom, alebo v hotovosti v Slovenskej sporiteľni, nezabudnite uviesť variabilný symbol (číslo faktúry). V prípade neuhradenia faktúry v splatnosti bude mať FK zastavenú činnosť do uhradenia (finančné prostriedky musia byť v termíne splatnosti na účte SFZ) – odporúčame uhradiť faktúru min. 3 dni pred termínom splatnosti. ŠPORTOVO-TECHNICKÁ KOMISIA • Nariaďuje: l R vytlačiť pred stretnutím zápis o stretnutí a ten dávať podpisovať kapitánom a vedúcim družstiev, a nie zápasové súpisky. Počas stretnutia je zápis o

stretnutí vždy v miestnosti rozhodcov. • Vyzýva: l FK v 7. lige, aby nominácie družstiev boli uzatvorené najneskôr 30 minút pred začiatkom stretnutia. l FK, že pri žiadostiach o zmenu termínu na základe vzájomnej dohody môžu oba kluby schváliť žiadosť písomne v systéme ISSF. • Dôrazne upozorňuje: l kluby v 7. lige na povinnosť zabezpečenia PC + tlačiareň a internet pre zabezpečenie systému ISSF (vytlačenie zápisu) pod hrozbou ďalších disciplinárnych opatrení. •Schvaľuje výsledky(dosiahnuté na HP): l20. kola 7. ligy l 20. kola 8. ligy, okrem V. Hrušov – Volica l 16. kola 9. ligy l finálového stretnutia Pohár Nexis Fibers a ObFZ. • Neschvaľuje dohodu klubov o odohraní stretnutia:l24. kola 7. ligy Modra n/Cir. – Ulič, 31. 5. 2014 o 16.00 hod., podľa RS č. 5 písm. h. • Schvaľuje dohodu klubov o odohraní stretnutia: l 17. kola 9. ligy TJ Roma Podskalka – TJ Družstevník Hankovce 17. 5. 2014 o 16.00 hod., U.č. 0048 l TJ Roma Podskalka – ŠK Brestov 10. 5. 2014 o 15.30 hod., U.č. 0049. • Kontumuje: l stretnutie 8. ligy 20.kola medzi TJ Družstevník V. Hrušov – TJ Družtevník Volica 3:0 kont. SP 100/e, výsledok 8:2 dosiahnutý na HP ostáva v platnosti. • Doplnené 9. 5. 2014 l nariaďuje odohrať stretnutie 9. ligy 17. kolo 11. 5. 2014 Pakostov B – Ulič. Krivé o 13.00 hod. (kolízia stretnutí). Proti rozhodnutiam ŠTK je možné sa odvolať do 15 dní. KOMISIA MLÁDEŽE • Schvaľuje výsledky:l14. kola I. triedy dorast

n Zástupca sninského klubu, Martin Suchý. asistent trénera Black Tiger Taekwondo Klub Snina Martin Suchý. Predstavil sa vo dvoch kategóriách vo váhe 69 kg senior. V disciplíne Lightcontact (8 pretekárov) mal v 1. kole voľný žreb, v 2. kole porazil domáceho Prešovčana, ale v boji o medailu podľahol víťazovi 3:0 na body a obsadil nepopulárne 4. miesto. Lepšie zvládol disciplínu Kicklight (7), kde v prvom dueli jeho súper nenastúpil. V boji o medailu porazil na body 2:1 pretekára z Lučenca a v semifinále podľahol 2:1 na body a tak obsadil bronzovú priečku. Martin je vynikajúcim príkladom toho, čo sa dá dosiahnuť tvrdou prácou a hlavne skvelým prístupom k tréningovému procesu aj v tridsiatke. -MJK- / (rb, tp)

dosiahnuté na HP, okrem Kochanovce – Pakostov (chýba zápis R – Fedič), Ľubiša – Z. Hámre (R – Belančín) l13. kola I. triedy žiakov dosiahnuté na HP l 13. kola I. triedy ml. žiakov l II. triedy dorastencov z 3. 5. 2014 dosiahnuté na HP, okrem Kr. Brod – Hrabovec 0:3 kont. 100/b, Kr. Brod – Radvaň n/L. 0:3 kont. 100/b. • Nariaďuje odohrať stretnutie: l 12. kola I. trieda ml. žiaci medzi ŠK Futura Humenné - FK Kamenica n/Cir. v Humennom 10. 5. 2014 o 13.30 hod. (kolízia stretnutí) l 12. kola st. žiaci medzi ŠK Futura Humenné - FK Kamenica n/Cir. v Humennom 10. 5. 2014 o 15.00 hod. (kolízia stretnutí). Proti rozhodnutiam KM je možné odvolať sa do 15 dní.

DISCIPLINÁRNA KOMISIA • Žiadosť o odpustenie zvyšku trestu: Ú.č. 0227: Pekala Marcel (Lieskovec) - DK žiadosti vyhovuje s podmienečným odkladom na 1 mesiac od 7. 5. 2014 / + 10 € prerokovanie / Ú.č. 0228: Maľar Gabriel (Podskalka) - DK žiadosti nevyhovuje DP čl. 38/4 / +10,- € prerokovanie. • Zastavenie činnosti: l U.č. 0230: Malý Lukáš (V. Sitnica) - pozastavenie výkonu športovej činnosti na 1 súťažné stretnutie nepodmienečne po 5 ŽK od 5. 5. 2014 DP čl. 37/5a /+10,- € prerokovanie / U.č. 0231: Sabo Michal (Ľubiša) vylúčený za HNS voči delegovanej osobe - 5 stretnutí nepodmienečne od 5. 5. 2014 DP čl. 48/2b /+10,- € prerokovanie / Ú.č. 0232: Dianiška Dávid (Rovné) vylúčený po 2 ŽK – 1 stretnutie nepodmienečne od 5. 5. 2014 DP 37/3 / + 10,- € prerokovanie. • Ostatné: l Ú.č. 0233: DK trestá TJ

12. 5. 2014 Zlatí sninskí šermiari - veteráni zo Zlína

ZLÍN / SNINA. V konkurencii šermiarov z Čiech, Poľska, Ruska a Slovenska sa tréneri Klubu šermu Snina, otec so synom, Dalibor Kazík a Marin Kazík zúčastnili ďalšieho z turnajov kategórie veteránov „O pohár hejtmana Zlínskeho kraje“.

Martin Kazík si v kategórii AK 0 (30 až 39-roční) prišiel na svoje. V základnom kole vybojoval 3 víťazstvá z piatich zápasov a postúpil do eliminácie, kde vo svojej vekovej kategórii vo všetkých štyroch zápasoch nenašiel premožiteľa. Po štyroch rokoch mu opäť právom patrila zlatá medaila. V kategórii AK 2 (50 až 59-roční) starší z rodinného dua, Dalibor Kazík, sa prešermoval do vyraďovacej fázy so všetkými vyhratými súbojmi (5) základného kola ako druhý najlepší nasadený. Až v semifinále podľahol Látalovi z Česka rozdielom 4:10 a v boji o bronz „nedosiahol“ na Poliaka Pokrzywu (8:9) a obsadil 4. miesto. Kategóriu vyhral český zástupca Jindra. Slovami Dalibora Kazíka: „S výsledkami svojho

syna Martina som spokojný. Ako tréner má tiež menej času na svoju prípravu, pretože ako pre neho, tak aj pre mňa, sú prvoradí na tréningu naši mladí zverenci. Mne sa tentokrát podarilo vylepšiť 9. miesto z minulého roku, po októbrovej operácii kolena to ešte nešlo naplno. Ale klubu prinášame zlato a opäť sme dokázali svojim zverencom, ale aj ostatným, že aj v našom veku sa oplatí venovať tomuto športu.“ -MJK- / (dk)

FOTO: ARCHÍV DK

n Syn a otec – Martin a Dalibor Kazíkovi.

FOTO: ARCHÍV JZ

n Aktuálny majster Slovenska - ZK Vihorlat Snina.

Osem váhových kategórií určilo priebežné poradie - 1. ZK Vihorlat Snina 6 bodov, 2. ZK Slávia Snina 4 b, 3. ŠKP Banská Bystrica 2 b, 4. AC Nitra 0 bodov. l Výsledky: Vihorlat Snina – Slávia Snina 6:2 (Štofíra 57 kg, J. Gribanič 61 kg, Pervachuk 65 kg, Bolotnyuk 70 kg, Kusiak 74 kg,

Shulepa 97 kg – Blaško 86 kg, Polačko 125 kg),Vihorlat Snina – B. Bystrica 6:1 (Štofira 57 kg, Pervachuk 61 kg, J. Gribanič 65 kg, Bolotnyuk 70 kg, Kusiak 74 kg, Shulepa 86 kg), Nitra – Slávia Snina 1:7 (Horváth 57 kg, Pavlík 61 kg, Štofík 65 kg, Blaško 74 kg, Jún 86 kg, Polačko 97 kg), Vihor-

lat Snina – Nitra 7:1 (Štofira 57 kg, M. Gribanič 61 kg, J. Gribanič 65 kg, Bolotnyuk 70 kg, Kusiak 74 kg, Totkovič 86 kg), B. Bystrica – Slávia Snina 2:6 (Horváth 57 kg, Kostišče 65 kg, Štofík 70 kg, Cenkner 74 kg, Blaško 86 kg, Polačko 125 kg), B. Bystrica – Nitra 5:3. -MJK- / (jz)

Družstevník Volica finančnou pokutou 50,- € za pokles hráčov pod 7 v stretnutí Vyšný Hrušov Volica / + 10,- € prerokovanie / Ú.č. 0234: DK trestá TJ Jednota SD Krásny Brod finančnou pokutou 30,- € za nenastúpenie na turnaj dorastu v Hrabovci n/L. / + 10,- € prerokovanie. Proti rozhodnutiam DK je možné odvolať sa do 7 dní.

adresy je podmienkou pre zaradenie DZ na nominačné listiny pre súť. ročník 2014/15. • Oznamuje: l Na základe rozhodnutia ŠTK stretnutie Podskalka - Brestov sa hrá v sobotu 10. 5. o 15.30 hod. na malej tráve (Guľko, Basoš, Kucer). lstretnutia žiakov Futura Humenné sa hrajú 13.30 hod. a 15.00 hod. l Pakostov B – Ulič. Krivé sa hrá o 13.00 hod. (kolízia stretnutí). • Oznamuje: l že sa uskutoční príprava na fyzické previerky. Záujemcovia o prípravu nech sa prihlásia u M. Ruščanského, tel. 0948 527 257. • Upozorňuje: l Rozhodcov VsFZ, ktorí sú delegovaní na stretnutia dorastu v krajskej súťaže, že sú povinní dostaviť sa aj na stretnutia predzápasov oblastnej súťaže žiakov. • Najbližšie zasadnutie KR – 15. 5. 2014 (štvrtok) o 16.30 hod.

Parnica DZ), Kolonica – Volica (R – Jancusko), Ladičkovce – Hažín n/Cir. (R – Zadražný / nikto / Smoľák DZ), V. Hrušov – Rovné (R – Štefek / nikto / Čopák DZ). •9. LIGA, dospelí – 18. kolo, 17. 5. 2014 o 16.00 hod.: Podskalka – Hankovce (R – Firkaľ / Godžák), 18. 5. 2014 o 17.00 hod.: Baškovce – Ňagov (R – Jakubov), Turcovce – Pakostov B (R – Turčík), Ulič. Krivé – Snina (R – Kuriščák), Čertižné – Zb. Dlhé (R – Makar), Brestov má voľno. • I. trieda DORAST – 16. kolo, 17. 5. 2014 o 13.30 hod.: Modra n/Cir. – Ľubiša (Juščík), o 14.30 hod.: Kochanovce – Z. Hámre (Ginda, v Lackovciach). • I. trieda ŽIACI – 14. kolo, 17. 5. 2014 o 12.00 hod.: Ptičie – Dlhé n/Cir. (K. Friga), Jasenov – Futura Humenné (P. Tkáč), Kamenica n/Cir. – Stakčín (M. Holp), Papín – Belá n/Cir. (Jaro Ferko), Hažín n/Cir. má voľno. • II. trieda DORAST – malý futbal (U19), 7. turnaj, 17. 5. 2014 o 9.30 hod., sk. A: org. Kolonica (Ubľa, Ulič, Udavské, Kolonica), R: Čopík, Demský. / sk. B: org. Košarovce (N. Sitnica, Lukačovce, Baškovce, Košarovce), R: Kačmár, M. Holp. / sk. C: org. Radvaň n/L. (Hrabovec n/L., Radvaň n/L., Kr. Brod), R: Behun. / sk. D: org. Koškovce (Papín, Zubné, Ladičkovce, Koškovce), R: Metiľ / sk. E: org. Belá n/Cir. (Lackovce, Ohradzany, Lieskovec, Belá n/Cir.), R: Zádražný, Nagy.

Napriek pribúdajúcim problémom u našich východných susedov prechádzali v uplynulých dňoch mladí Ukrajinci na bicykloch po Medzinárodnej cyklotrase Zelený bicykel a poznávali aj náš región. Objekt na ubytovanie na Sninských Rybníkoch si nevybrali náhodne. Našli ho vďaka jeho vhodným podmienkam pre cyklistov a propagácii na webstránke „Vitajte cyklisti“, ktorá je známa v celej Európe. Zahraničným cyklistom u nás FOTO: ARCHÍV JT počasie veľmi neprialo, ale aj tak si prezreli mesto a pamiatky na cyklotrase „Za históriou Sniny“. Prekvapilo ich, že v okolí neexistuje žiadny cykloservis na núdzové opravy mimo pracovnú dobu, keďže sa ocitli v situácii, kedy nutne potrebovali využiť takéto služby. Veď cca 1 200 km od Poltavy (pri Charkove) dalo bicyklom poriadne zabrať. Niektorí z nich boli prvýkrát v Európe (čiže za hranicami Ukrajiny). V našom regióne sa im páčilo a v budúcnosti sa plánujú zúčastniť ďalších cyklopodujatí. -MJK- / (jt)

KOMISIA ROZHODCOV ZMENY a DOPLNENIE DELEGÁCIE: (11. 5. 2014) l Ulič – V. Sitnica (Makar za Kucera), Kr. Brod – Ptičie (AR1 M. Holp za Guľka), Košarovce – Modra n/Cir. (AR1 Guľko za Semana), Ľubiša – Ubľa (AR1 Kuriščák), Lieskovec – Z. Hámre (Chrin za Juščíka), Pakostov – Ulič. Krivé (Metiľ za Jakubova, 13.00 hod.), Lackovce – Rokytov (DZ Barnišin za Tkáča), Hrabovec n/L. – Rovné (DZ Firda za Ferenca), Podskalka – Brestov (AR1 Basoš, AR2 Kucer), Kochanovce – Ľubiša (Chrin za Fediča, dor. 10. 5. 2014 o 14.30 hod. v Lackovciach). • Vykonala pohovor s R – Zádražným a prijala opatrenie – napomenutie. • Pozýva: lna 15. 5. 2014 o 16.30 hod. rozhodcov: Butala, Čopík, J. Ferko, Minďák, Kuriščák. • Žiada: l o zaslanie videozáznamu zo stretnutí Kr. Brod – FK Humenné, Rovné – Hažín n/Cir. l R, aby zápisy z mládežníckych stretnutí zasielali najneskôr do utorka do 14.00 hod. V prípade nerešpektovania tohto nariadenia pristúpi KR k OOD. l nezaslali: Nagy, Belančin, Fedič. l Delegátov ObFZ, ktorí nemajú vytvorenú a nahlásenú e-mailovú adresu, aby tak urobili najneskôr do 1. 6. 2014 z dôvodov prechodu na ISSF. Vytvorenie

OBSADENIE ROZHODCOV a DELEGÁTOV • 7. LIGA, dospelí – 22. kolo, 18. 5. 2014 o 17.00 hod.: Ptičie – Borov (R – Kucer / Nagy / Polovka DZ), Koškovce – Košarovce (R – Prokopčák / Firkaľ / Lenčiš DZ), Modra n/Cir. – Zubné (R – Skalka / Behun / Hríb DZ), Dlhé n/Cir. – Ľubiša (R – Buchlák / Seman / Barnišin DZ), Ubľa – Ulič (R – Fecura / Demský / Groško DZ), V. Sitnica – FK Humenné (R – Guľko / Greško / Firda), Ohradzany majú voľno. • 8. LIGA, dospelí – 22. kolo, 18. 5. 2014 o 17.00 hod.: Hrabovec n/L. – Lieskovec (R – Petruňo / nikto / Bober DZ), Z. Hámre – Lackovce (R – Basoš / nikto / Drančák DZ), Rokytov – Lukačovce (R – Chrin / nikto / Bolinger DZ), Papín – N. Sitnica (R – Mihalič / Metiľ / Parnica DZ), Papín – N. Sitnica (R – Mihalič / Metiľ /

Výklad k jednotlivým rozhodnutiam poskytuje predseda príslušnej odbornej komisie. Za obsahovú náplň zodpovedá ObFZ Humenné.


12. 5. 2014

Šport

VI. LIGA, sk. Vihorlatsko-Dukelská – 21. kolo

TIPOS III. LIGA Východ – 25. kolo

Žilina B – Futura Humenné 3:1 (1:1)

Góly: 24. J. Hrbek, 76. Pe. Sasenovský, 87. D. Guba – 17. I. Lovska. Žlté karty: 33. Jasenovský, 64. Ďurica, 86. Paur – 15. Pe. Šuľák, 33. Vasiľ, 34. Karnaj. Rozhodoval: M. Špaček. Divákov: 220. MŠK: F. Plach – J. Lončík (73. M. Repáň), D. Vavro, ŠK Futura: Pe. Pillár – C. Vasiľ, M. Hreško (27. J. V. Perexta, L. Ďuratný, Pe. Jasenovský (90. V. Macej), Pe. Jakubčo, Pe. Šuľák, R. Ljubarskij, M. Púčala), D. Guba, Pe. Tlacháč, J. Paur (90. R. Revák), Mihok (83. J. T. Ďurica, J. Hrbek. Tréner: Vladimír Veselý. Ragan), Š. Tréner ŠK Futura, Martin Tongeľ: nad bránu. V 17. min. faulovaný „Ocitli sme sa na ihrisku jedného z hosťujúci Harvila vyslal center do najťažších, ak nie jedného z naj- šestnástky a dobiehajúci Lovska lepších súperov. Domáci mali v 10. otvoril hlavou účet stretnutia. min. dve sľubné šance, no skvelým Žilinčanov to nabudilo k dravosti, zákrokom Pillár vytlačil zákrok na humenskí futbalisti odolávali len do roh a druhú strelu D. Guba mieril 24. minúty. Hrubo faulovaný Hreško pri založení útoku musel dole z Žilina B 25 16 3 6 53:26 51 hracej plochy, čo využili domáci a, Ružiná 25 14 8 3 62:32 50 po strate lopty hostí v strede poľa, D. Kubín 25 14 4 7 34:25 46 Hrbek vyrovnal. Na gól zo strany Moldava 24 12 6 6 46:27 39 Humenčanov nevyzreli Karnaj, Poprad 25 11 5 9 37:29 38 FOTO: -MJKLovska, ani Macej. Prišla však 76. Martin 25 10 6 9 34:28 36 min., keď sme znovu inkasovali po loptu si prevzal D. Guba, ktorý Humenné 25 10 5 10 31:50 35 rohu do šestnástky, pričom náš hráč úspešne zakončil svoj samostatný Trebišov 25 11 1 13 28:42 34 hlavičkoval von. No pohotovú šest- nájazd na humenskú svätyňu. Verím, Košice B 24 9 6 9 41:32 33 nástkovú orientáciu ukázal domáci že sme na ihrisku v Žiline zanechali Námestovo 25 9 6 10 32:29 33 Jasenovský, ktorý nemal problém z dobrý dojem. -MJK- / (mt) Lok. Košice 25 9 6 10 31:31 33 8 m zakončiť. Otvorili sme hru, mali Prešov B 25 8 8 9 28:25 32 sme šance (Macej kolenom zle na- • Námestovo – Poprad 1:1, Martin Vranov 25 7 5 13 27:46 26 smeroval loptu, Pa. Šuľák skončil na – Kremnička 0:0, Ružiná – D. Kremnička 25 7 4 14 22:35 22 obrancovi). Ako keby to nestačilo, Kubín 1:1, Prešov B – MFK Košice Lipany 24 6 4 14 24:44 22 dvaja stredoví hráči Pa. Šuľák a B 2:2, Bardej. N. Ves – Lipany 0:1, Bard. N. Ves 24 5 3 16 22:51 18 Jakubčo zaistili nedorozumenie a Moldava n/B. – Lok. Košice 2:0.

IV. LIGA, sk. Východ - 25. kolo

V. Revištia – Snina 1:0 (1:0), G: 7. T. Jenei. ŽK: 63. Simčík, 90. Dargaj – 7. Pe. Diňa, 40. Červeňák, 88. Harmaňoš. R: M. Želizňák. D: 200. FK: V. Ónody – M. Koscelník, V. Praščák, M. Viňanský, M. Gomboš, M. Simčík, D. Chýrik (72. M. Lukačko), J. Dargaj, Pe. Doboš (52. L. Bátyi), L. Forgáč (90. J. Bajus), T. Jenei. MFK: Pe. Diňa – J. Lukáč, Ľ. Jankaj, J. Kopáč, Pe. Hišem, L. Bednár, E. Drančák (85. M. Hreha), M. Štofík, J. Harmaňoš, M. Červeňák, M. Ferko. Radvaň n/L. – Kľušov 5:4 (2:2) G: 41. a 72. Mi. Paraska, 45. (11 m) L. Gabák, 68. J. Kuzma, 74. R. Kudláč – 44., 46. a 88. R. Stachura, 12. A. Hricov. ŽK: 57. Rabajda, 90. Mi. Svičin – 45. Neščivera. ČK: 90. Mi. Svičin (po 2. ŽK) – nikto. R: D. Ondrášek. TJ Družstevník: M. Vasilenko – Ľ. Rabajda, Mi. Svičin, G. Horvat, L. Gabák, M. Turok-Heteš, J. Kuzma, R. Tomčák (51. Pe. Čeremeta), T. Kuzma, R. Kudláč, Mi. Paraska. OŠK: J. Jánošík – M. Dutko, Pat. Pillár, J. Luterančik, M. Novák, Š. Niščák, A. Hricov (69. M. Mačejovský), M. Guliga, R.

Michalovce B – Plavnica 1:0 (1:0), G: 16. M. Regáli. ŽK: 48. V. De M. Morlacchi – nikto. R: M. Homoľa. D: 100. MFK Zemplín: M. Kira – M. Lechman, V. De M. Morlacchi, D. Harvila (46. J. Š. Turik), A. Devečka, Pa. Čapek (52. T. Kolesár), A. Leško, M .Regáli (60. J. Kiss), M. Koscelník, L. Jacko, J. Micka.

• Sp. N. Ves – Giraltovce 3:1, V. Opátske – Sabinov 0:3, Barca/KE – V. Tatry 0:4, Haniska – Svit 5:0, Sp. Podhradie – Svidník 2:2, Stropkov – Krompachy 2:1.

Sabinov V. Tatry V. Opátske Sp. N. Ves Giraltovce Snina Plavnica Stropkov Haniska Michalovce B V. Revištia Sp. Podhradie Krompachy Svit Barca/KE Svidník

V. LIGA, sk. Sever – 25. kolo Stachura, A. Neščivera, F. Mika.

Pakostov – Ľubotice 4:0 (2:0) G: 6., 28. a 54. Jo. Fedorko, 63. M. Rudý. ŽK: 67. Dubas – 65. Drozda. R: D. Mati. FO Ajax: M. Klamár – Š. Tomčák, I. Andraško, J. Berdák, M. Palenčík, M. Rudý (74. Jo. Gombita), P. Ragan, Pe. Gombita (69. Ľ. Hubcej), A. Dubas, D. Slavkovský, Jo. Fedorko (75. Pe. Vasiľ). Kežmarok – Medzilaborce 2:5 (0:3) G: 67. M. Pitoňák, 90. F. Toporcer – 4. a 17. R. Potoma, 20. M. Lučko, 69. V. Gavula, 90. R. Cigánik. ŽK: 90. Svitek – 44.

DRUHÁ FUTBALOVÁ LIGA – 30. kolo

• Bardejov – Zemplín Michalovce 2:1 (2:0), G: 9. S. Gruca, 20. J. Kuhajdík – 51. Mi. Hamuľák. ŽK: 42. Andraščík – 43. Šimčák. R: P. Hrčka. D: 489. Partizán: D. Molčan – V. Palša, M. Grohoľ, S. Kica, S. Gruca, V. Staš, V. Pyda (82. A. Kliment), V. Andraščík, L. Zapotoka, M. Berecký (30. G. Badalyan – 88. J.

Pavúk), J. Kuhajdík. MFK Zemplín: M. Raška – M. Šimčák, M. Gallo, L. Janič, M. C. Perez (46. M. Regáli), J. Grič, G. Gamkrelidze, D. Kunca, S. G. Bayón (64. V. Janočko), O. Podhorin (84. V. De M. Marlocchi), Mi. Hamuľák. • Senec – Šamorín 0:1, Prešov – Dubnica n/V. 5:0, Podbrezová – Šaľa 3:0, Trnava B – Lipt. Mikuláš 3:0, Žiar n/H. – Rim. Sobota 1:0.

MICHALOVCE. Odveta prvého ročníka o Putovný pohár bowlingovej ligy michalovského a humenského víťaza sa „gúľala“ na dráhe družstva Fénix v priestoroch Bowling Idea v Michalovciach. Víťaz michalovskej ligy na prvej dráhe družstvo Ľubiše doslova vystrašil, keď si osvojil domáce prostredie a zdolal súpera

rozdielom dvoch bodov. Ľubišania si však so sebou priniesli náskok z prvého zápasu v podobe 210 bodov. Na druhej dráhe však Ľubiša vzala opraty do svojich rúk. Aj napriek tomu si mohla dovoliť poľaviť a celkový rozdiel z odvetného zápasu (- 56 b) nemohol ohroziť jej víťazstvo. Skvelú atmosféru zápasu, ktorú vytvorili

25 24 25 25 25 25 25 25 25 25 25 23 25 25 25 24

13 6 6 13 6 5 12 7 6 12 7 6 12 4 9 12 4 9 11 6 8 11 6 8 12 2 11 11 4 10 10 6 9 9 7 7 710 8 3 6 16 1 9 15 2 4 18

47:25 35:19 52:28 42:24 38:32 33:31 29:16 42:31 32:30 41:34 29:30 25:24 30:33 11:48 11:49 12:55

45 45 43 43 40 40 39 39 38 37 36 34 31 15 12 10

Chalupka, 78. Hrehovčík, 81. Chripák. R: B. Marko. MŠK Spartak: S. Svepeš – R. Chalupka (72. R. Cigánik), R. Guba, M. Lučko, V. Gavula, G. Lukačik, T. Chripák (82. V. Vaško), M. Kuruc, R. Potoma, Pa. Hrehovčík (87. M. Suško), M. Višňovský.

Hanušovce n/T. – Kendice 3:5 (1:2), G: 4. a 86. Pa. Verčimák, 65. (11 m) J. Matta – 45., 48. a 71. M. Ďaďovský, 77. vlastný (J. Gondžur). Pušovce – Dl. Klčovo 2:0 (1:0), G: 18. J. Novák, 81. V. Keresteš. Zámutov – Raslavice 2:1 (0:1), G: 76. J. Harvilčák, 90. L. Hricov – 21. R. Kubánka. * Kračúnovce – Štrba 0:0, St. Ľubovňa – Fintice 1:2.

ObFZ Humenné – VIII. LIGA (II. trieda), 21. kolo Rovné – Hrabovec n/L. 6:1 (1:1). G: J. Baláž 3, S. Tokár 3 – Š. Guzik. R: J. Buchlák. Hažín n/Cir. – V. Hrušov 2:1 (1:1). G: D. Goďak, D. Ferjak – M. Ondáč. R: Skalka. Volica – Ladičkovce 0:5 (0:2). G: Š. Mažerik 3, M. Gerda, L. Onderko. R: Fecura. N. Sitnica – Kolonica 2:1 (1:1). G: nedodali mená strelcov - J. Kovaľ. R: Prokopčak. Lukačovce – Papín 1:3 (1:1). G: P. Jaš – Ľ. Salamon, J. Švab, L. Hreha. R: P. Basoš. Lackovce – Rokytov 2:1 (2:0). G: M. Škumanič 2 – M. Jasík. R: Jancusko. Lieskovec – Zempl.

Stakčín – Kamenica n/Cir. 1:0 (0:0) G: 65. V. Veselovskyy (pokutový kop). ŽK: nikto – 57. J. Skarba. ČK: nikto – 55. D. Šedzmák. R: J. Leferovič. Zápas lepšie začali hostia. Mali viacej z hry, no šanca Jaroša – strela z 20 metrov ostala na brne. Celý zápas ovplyvnil výkon rozhodcu, keď v 32. minúte odpískal hosťom jedenástku, ktorú ale domáci strelec Shevschenko nepremenil. V druhom polčase sa obrat hry nezmenil. Rozhodca ovplyvnil zápas, keď vylúčil Šedzmáka pre dôvod nešportového správania voči brankárovi domácich. Hneď na to domáci kopali druhý pokutový kop, ktorý už premenili. Hostia si zaslúžia pochvalu, lebo aj s desiatimi hráčmi hrali vyrovnaný zápas. PB / (gmb) OFK Agrifop: M. Dudič – V. Steco, M. Telvak, V. Kuznecov (R. Chalčák), I. Shevchenko, J. Kapraľ, M. Iskajc (M. Husťák), V. Veselovskyy, M. Holovka, J. Matiko, J. Hudačin (D. Andruch). FK: J. Sopko – P. Bešan, J. Skarba, J. Jalčak, J. Šedzmák, R. Kirvej, D. Šedzmák, J. Mihalič, O. Čabák, P. Sninčák (P. Ferenc), E. Jaroš. Udavské – Vechec 3:2 (3:1) G: 5. a 10. L. Kuzma, 23. V. Voroňák – 19. a 66. M. Mati. ŽK: nikto – 41. M. Mati, 51. M. Hajdúch, 59. P. Gromina. R: M. Marcin. OŠK: R. Šuľák – J. Varchola, P.

Ulič – V. Sitnica 5:0 (4:0) Uličskí „vlci“ sa po pohárovom neúspechu zomkli a dokázali, že vedia hrať dobrý futbal. Od prvej minúty to bola hra mačky s myšou, pričom súper domáceho brankára neohrozil počas celého zápasu. Gólová nádielka mohla byť aj vyššia, keďže domáci zahadzovali jednu šancu za druhou. Naopak, pekné kombinačné akcie končili v sieti brány hostí - postupne Sidor, Kočan (2x) i Hromadka (2x). Pre súpera je výsledok prijateľný. -MJK- / (jhol) G: 26. a 28. Kočan, 36. a 75. Hromadka, 24. Sidor. R: M. Makar. TJ Tvarona: M. Hrivňák – Pe. Korkobec, Chochrun, Levkanič, Janko, Poldruhák, Sidor, Kočan, Hromadka, M. Čokina, Samčík (Jakub Holinka). TJ Prevádzkar: R. Sakalík – Turčík, M. Palšák, Kasarda, Kušnír, Šamurda, Paščinský, Leník, D. Palšák, Mňahončák, Paľo (Džubara). Borov – Koškovce 1:0 (1:0) G: 35. E. Bega. ŽK: nikto. R: M. Petruňo. TJ Družstevník Borov: L. Kollár – M. Piňko, A. Mydla, A. Černega, M. Opuda, S. Godžak, I. Černega, M. Max, D. Olah, E. Bega, Pe. Surmaj. TJ Družstevník Koškovce: V. Falatko – D. Benec, J.

Hámre 2:2 (0:0). G: M. Kyslan, M. Pekala – P. Hrabik, O. Ferko. R: Chrin. Rokytov 21 14 1 6 54 : 26 43 Ladičkovce 21 12 5 4 63 : 38 41 Papín 21 11 5 5 48 : 26 38 Lackovce 21 12 1 8 38 : 26 37 Rovné 21 11 4 6 47 : 38 37 Z.Hámre 21 10 4 7 46 : 39 34 Lukačovce 21 9 3 9 44 : 33 30 N.Sitnica 21 10 0 11 38 : 46 30 Kolonica 21 9 1 11 39 : 35 28 Lieskovec 21 9 1 11 35 : 49 28 Hrabovec 21 8 1 12 42 : 43 25 Hažín 21 6 3 12 26 : 58 21 V. Hrušov 21 4 4 13 27 : 49 16 Volica 21 5 1 15 26 : 67 16

FOTO: -MJK-

n „Striedačka“ michalovského tímu Fénix sleduje hod svojho spoluhráča.

Olexa, M. Naster, Š. Piteľ, J. Babin, L. Ondica, R. Koromház, P. Meričko, V. Voroňák, L. Kuzma. FK: J. Šimko – L. Slivka, J. Adam, Pavol Gromina, Peter Gromina, T. Prosák (L. Kováč), J. Hajduch, M. Hajdúch, M. Mati, M. Baran (J. Šimko), Š. Hanusin.

Breznica – Jasenov 3:0 (2:0) G: 11. a 38. P. Zakovič, 55. T. Flešár. ŽK: 79. I. Tabiš – 18. L. Horvát, 79. J. Krigovský. R: M. Kocur. TJ Družstevník: J. Potoma – M. Vrabeľ, E. Vrabeľ, R. Gonos, J. Šafranko, I. Tabiš, L. Ferenc (P. Čepa), M. Melník, J. Zakovič, T. Flešár (T. Mydla), P. Zakovič. TJ: Š. Kovalík – P. Micikáš, J. Krigovský, L. Goga, P. Labík , M. Rujak, P. Kovalík, M. Čvirk (Ľ. Lakatoš), M. Kríž, M. Šalata, L. Horvát.

Belá n/Cir. – Sačurov 4:0 (2:0) G: 32. R. Čižmár, 34. a 90. A. Lojan, 79. L. Hišem. R: M. Hepka. TJ Slovan: Ľ. Maliňák – V. Diňa, P. Karľa (D. Gnip), Š. Dunaj, R. Čižmár, T. Pavlina (D. Haburaj), M. Haburaj, A. Lojan, L. Hišem, J. Kudravý, P. Šimon. ŠK: A. Antol – M. Dargaj, S. Bereš, M. Dely, T. Kundráš, J. Džubara, Ľ. Hric, P. Lukáč (P. Orosi), T. Brečka (L. Plitko), P. Novák, L. Tomčák. Soľ – Kochanovce 2:2 (1:1) G: 43. P. Ihnát (pokutový kop), 62. D. Čarný – 35. T. Sima, 61. Ľ. Šimai. ŽK:

33. M. Demčák – 13. J. Karnaj, 43. Ľ. Šimai, 59. J. Pado. R: M. Maliňák. FK: J. Dudáš – M. Hajník, P. Gazdík, P. Tokár, P. Glod, M. Demčák (D. Čarný), P. Horanič, P. Ihnát, J. Kováč (D. Kertis), M. Sakala, L. Ladomerský. FK: I. Bumbera – M. Kolesár, J. Karnaj, R. Brindzák (P. Roško), V. Gaľo, J. Pado, Ľ. Šimai, M. Rada, P. Murinčák, T. Sima (I. Čerevka), M. Kimák.

N. Hrušov – Bystré 2:1 (1:0) G: 27. M. Palko, 68. R. Kurec – 87. R. Pavlovič. R: M. Lipták. TJ Družstevník: F. Žolna – M. Ivan, P. Babjak, Ľ. Ďurian, Maroš Palko, T. Kukuruc, Michal Palko, J. Svetlík (P. Hoľan), P. Šandrej, L. Mezej (R. Kurec), P. Čop. OFK Tatran: J. Galík (J. Ihnat) – L. Pivovarník, M. Novotný, M. Hatala, T. Komár, D. Kušnír (D. Vravec), R. Pavlovič, J. Ocilka, K. Daňo, P. Tkáč, M. Ivan (D. Hreha). Čierne n/T. – Seč. Polianka 3:0 (0:0) G: 55. L. Poláček, 84. a 89. Z. Cigán. ŽK: 62. M. Sirotiak – 9. J. Urban, 26. J. Tkáč, 79. J. Mitro. R: J. Feckanin. TJ Šimonka: M. Jenčo – M. Fedor, M. Varga (V. Varga), M. Grega, J. Hric, S. Dvorjak, Ľ. Poláček, M. Sirotiak (D. Hric), P. Kontura, V. Krištán, Z. Cigán. OcŠK: O. Grošaft – P. Nemčík, Š. Sabol, J. Mitro, J. Tkáč, L. Antoš, M. Hazuga, M. Gajdoš, E. Tavarez, J. Urban, D. Černák.

VII. LIGA (I. trieda) – ObFZ Humenné, 20. kolo

Putovný bowlingový pohár skončil v múzeu Ľubiše

FOTO: -MJK-

11

n Prvá spoločná spomienková... najlepší z Humenskej a Michalovskej bowlingovej ligy s organizátormi súťaže. samotní hráči i občerstvenie Ľubo Lavrík (113 a 137 b), Stano majiteľov Bowling Idea dodalo Béreš (117 a 93 b, tento výsledok záverečným chvíľam súťaže sa nepočítal) – Martin Macko (121 a 127 b, výsledok sa nezapočítaval nezabudnuteľné momenty. do súčtu), Anton Groško (160 a 118 b), Peter Muravský (123 a 163 Fénix (MBL) – Ľubiša (HBL) b), Marián Macko (151 a 129 b). 900:844 Rudo Huňady (158 a 164 bodov), Hodu zdar... -MJKJozef Ružinský (169 a 159 b),

Ballek, M. Kudrik, M. Benec, Pe. Boško, M. Balica, D. Dušak, S. Ištok, Š. Brza, M. Čopan.

Krásny Brod – Ptičie 2:6 (0:2) G: 80. a 90. S Kandráč (2 x 11m) – 60., 83. a 88. L. Metiľ, 10. T. Karas, 37. (vlastný) Pe. Sopko, 77. M. Bešák. ŽK: 33. Prokopovič, 65. Lazor – 40. Džubák, 58. Karas, 90. Čubák. R: R. Varga. TJ Jednota SD: M. Lazor – M. Pančura, J. Prokopovič, Pe. Sopko, V. Bochin (46. D. Suchý), T. Kačur (75. M. Klopko), S. Kandráč, R. Mata, V. Kocan (83. D. Turčan), J. Bochin, Pe. Salák. TJ Ptava NV: M. Čubák – M. Čirák, M. Džubák, S. Lancoš, T. Karas, M. Filip, V. Melník, M. Bešák (83. J. Behún), T. Patarák, R. Tomovčík (78. P. Vaško), L. Metiľ. Ľubiša – Ubľa 3:1 (1:0) G: 49. a 78. V. Jevič, 2. J. Max – 56. Ľ. Sirka. ŽK: 38. Macko, 90. Max – 57. Mitro. R: Pe. Turčík. TJ Družstevník: Pe. Lopata – Pe. Dušak (70. Š. Sklenčár), T. Šepeľa, M. Macko, Pa. Otavka, M. Gadžo, A. Kuľus, P. Kuľus (85. D. Papaj), Š. Veľas, V. Jevič, J. Max. TJ ŠM: J. Železník – M. Bevíz, E. Gezanič, P. Chochla, J. Fejsák, M. Regula, D. Mitro (79. M. Maleš), L. Pavlina, J. Chochla, R. Hreha (69. M. Darjanin), Ľ. Sirka.

Zubné – Dlhé n/Cir. 2:1 (1:0) G: 40. (11 m) M. Polák, 75. L. Vasilco – 68. P. Milčík. ŽK: 81.

Polák – 28. Burik, 80. Ľ. Mesároš, 85. Pa. Mesároš. R: M. Štefek. TJ Lesy: M. Škutka – M. Boňko, R. Hlohinec, M. Polák, L. Boňko (56. A. Suchanič), J. Šefčík, S. Jahnička, M. Drozd, L. Vasilco, Ľ. Síma, V. Bálint (87. T. Šváb). TJ Družstevník: Š. Harakaľ – L. Burik, P. Milčík, Pa. Mesároš, L. Piškanin, M. Makovec, P. Krivjanský, Ľ. Mesároš (84. M. Dzurko), M. Cibula (46. J. Polačko), M. Krivjančin (46. Pe. Kováč). Košarovce – Modra n/Cir. 1:0 (1:0) G: 3. D. Dysko. ŽK: 37. G. Dysko – 3. Pe. Gnip, 60. Belančin. R: M. Mihalič. TJ DP: J. Nazad – J. Turčík, A. Lukáč, Mi. Sabol, G. Dysko, M. Hoľko, Pa. Sabol, T. Jakub, D. Jakub, D. Dysko, J. Karabín. TJ Družstevník: Š. Hančár (46. P. Polačko) – S. Belančin, Pe. Dzurovej, Pe. Gnip, M. Harvan, J. Porvaznik, Pa. Kohut, R. Mikula, M. Hančár, D. Harvilik, J. Rajňak. FK Humenné malo voľno. FK Humenné Ptičie Ulič Borov Koškovce V. Sitnica Košarovce Kr. Brod Zubné Modra n/C. Dlhé n/C. Ubľa Ľubiša

19 20 20 19 19 20 19 20 19 19 20 20 19

16 14 13 9 8 8 8 8 7 6 6 6 4

2 1 1 5 2 4 2 8 4 7 3 9 3 8 0 12 0 12 3 10 2 12 1 13 3 12

69:21 61:28 55:32 44:28 40:37 44:53 44:35 38:64 25:40 21:33 31:48 32:54 19:50

50 43 41 29 28 27 27 24 21 21 20 19 15

ObFZ Humenné – IX. LIGA (III. trieda), 17. kolo Snina – Čertižné 3:0 (2:0), zápas nedohraný. G: V. Telvak 2, M. Kroka. R: Zádražný. V 72. minúte inzultácia zo strany hostí. Podskalka – Brestov 3:1 (2:0). G: V. Paňko, R. Tokár, Vajda (vlastný) – Turcovský. R: Guľko. Zb. Dlhé – Hankovce 3:0 (2:0). G: A. Danko, J. Danko, M. Demeter (pokutový kop). R: Minďak. Pakostov B – Ulič. Krivé 11:0 (5:0). G: T. Gombita 3, M. Tkačin 2, J. Gombita 2, J. Turcovský, M. Durilla, M. Fedorko, hostia dali jeden

vlastný. R: Metiľ. Ňagov – Turcovce 4:0 (3:0). G: T. Moroz 2, P. Blicha, M. Kvaško. Baškovce mali voľno. Pakostov B 15 9 3 3 43 : 20 30 Romo Snina 15 9 1 5 32 : 23 28 Brestov 16 9 0 7 41 : 33 27 Hankovce 16 8 3 5 22 : 22 27 Podskalka 15 7 4 4 36 : 25 25 Turcovce 16 7 2 7 28 : 27 23 Ul.Krivé 16 7 1 8 38 : 36 22 Ňagov 15 7 0 8 33 : 29 21 Zb. Dlhé 15 5 1 9 35 : 36 17 Čertižné 16 5 1 10 22 : 53 16 Baškovce 15 2 4 9 16 : 42 10

Kvalifikácia o postup, resp. udržanie sa v 3. lige mužov - Juh: 1. zápas / ŠKST Michalovce B KST plus 40 Trebišov 9:9 (sety 37:36), Hanke 3,5, Jakubu 3, Mertens 2,5 - Bandoľa a Ščerba po 3, Sütő a Dula po 1,5 l 2. zápas / KST plus 40 Trebišov - ŠKST Michalovce B 9:9 (sety 34:35), Bandoľa 3,5, Ščerba 2,5, Dula 2, Sütő 1 - Jakubu 4,5, Mertens 2,5, Hanke 2. Právo štartu v 3. lige Juh v sezóne 2014/2015 získal oddiel ŠKST Michalovce B.

2014/2015 vybojovalo družstvo TJ Dunajec Spišská Stará Ves. l Právo štartu v 4. lige SpišskoGemerskej v sezóne 2014/2015 si vybojovali družstvá oblastných súťaží OSTZ Spišská Nová Ves – ŠK Harichovce a OSTZ Rožňava.

STOLNOTENISOVÉ OKIENKO

Bez kvalifikácie postupujú... l Právo štartu v 4. lige ŠarišskoDuklianskej si v sezóne 2014/2015 vybojovali víťazi oblastných, resp. okresných súťaží TJ Sokol Torysa, STO Široké, ŠŠK Centrál Svidník B a STJ Družba Bardejov D. l Bez kvalifikácie si právo štartu v 4. lige Podtatranskej v sezóne

Kvalifikácia do 4. ligy Vihorlatskej: TJ Hrabovec nad Laborcom – STO Kladzany 14:4 (E. Demčák st. a Paulišin po 4,5, E. Demčák ml. 3, Duda st. 2 – Haňo 2,5, Ščerba 1,5) / 2. zápas – nedeľa 18. 5. 2014 o 10.00 hod. (KD Kladzany)

Kvalifikácia do 4. ligy Zemplínsko-Košickej: nedeľa 25. mája 2014 (telocvičňa ZŠ Komenského 1962/8, Trebišov, pri OC Kaufland), o 10.00 hod. KST plus 40 Trebišov B STO Šírava Lúčky, o 12.30 hod. STO Šírava Lúčky - STO Medzev, o 15.00 hod. STO Medzev - KST plus 40 Trebišov B.


12

Šport

12. 5. 2014

FINÁLE PLAY-OFF HÁDZANEJ ŽIEN

Zúročenie prípravy a skúseností sa od Iuventy očakávalo

Domáca palubovka hádzanárok michalovskej Iuventy, Chemkostav aréna, burácala uplynulý víkend dvoma zápasmi finálovej série Play-Off. Kým v sobotňajšom dueli si so súperkami zo Šale poradili celkom presvedčivo, v nedeľu bolo víťazstvo zverenkýň Jána Packu doslova vydreté. Po zisku Pohára je na dosah už aj titul Majstra Slovenska, na ktorý majú Michalovčanky výhodu troch matchballov. O všetkom by tak mohol rozhodnúť už nasledujúci zápas, ktorý sa odohrá na palubovke súperiek v Šali už túto sobotu.

Iuventa Michalovce – Šaľa 36:26 (17:10) – 1. zápas

R: Sivák – Oťapka. D: 900. Pokutové hody: 8/7 – 5:3. Vylúčenia: 5 – 5. Iuventa: Gubiková, Zykova, Medveďová – Kiridžič, M. Holešová 1, Szöllösiová, Kostelná, Rebičová 4, Habánková, Horňáková 4, Tobiašová 13/7, Wollingerová, Trehubová 11, Kovaličková 3. HK Slovan Duslo: Grandtnerová,

Kostelná, R. Vargová, Habánková 1, Horňáková 2, Nagyová, Tobiašová 9/4, Wolingerová 1, Trehubová 3, Kovaličková. HK Slovan Duslo: Grandtnerová, Haládiková, Krebs – Bujnochová 2, Trochtová 3, Bíziková 4, Kodajová 7/1, Pócsiková, Demajová 2, Tulipánová, Szaková 2, Súkenníková 1, Sláviková. Nedeľňajším dopoludňajším zápa-

som vládli emócie a dráma až do poslednej sekundy. Iuventa nemala šťastie v zakončovaní, ani vo finálnych nahrávkach. Obe brankárky sa prezentovali skvelými zákrokmi. Šaľa si v I. polčase udržiavala 2-3 bodový náskok, ktorý na prestávku zúročila 5 bodovým vedením. A v úvode druhej tridsaťminútovky ho súperky zo Šale natiahli na šesť bodov vďaka Szarkovej. V čase 41:30 min. bol rozdiel v skóre 15:17. Emócie na palubovke i na striedačkách stúpali, hra sa pritvrdila z oboch strán. Súperky

FOTO: -MJK-

n Kormidelník michalovských hádzanárok žien Ján Packa na striedačke v očakávaní bodovania svojich zverenkýň.

Haládiková, Krebs – Bujnochová 2, Trochtová 5, Blehová 1, Klučková 1, Bíziková 1, Kodajová 3/1, Pócsiková 1, Demajová 1, Tulipánová, Szarková 6/2, Súkenníková 5, Sláviková.

FOTO: -MJK-

n Realizačný tím Iuventy Michalovce mal po nedeľňajšom zápase dôvod na radosť.

FOTO: -MJK-

n Patrícia Wollingerová (vo výskoku v žltom drese) sa snaží preraziť si cestičku cez súperky.

FOTO: -MJK-

n Niekoľko záverečných minút odohrala brankárka Lucia Gubiková v bolestiach so zranenou ľavačkou ale so cťou.

Iuventa Michalovce – Šaľa 23:21 (9:14) – 2. zápas

R: Baďura – Ondogrecula. D: 700. Pokutové hody: 5/4 – 3/1. Vylúčenia: 2 – 7. ČK: nikto – 49. Trochtová (Šaľa). Iuventa: Gubiková, Zyková, Medveďová – Kiridžič 1, M. Holešová, Szöllösiová 6,

FOTO: -MJK-

n Vytúžená radosť michalovských hádzanárok z druhého víťazného zápasu finálovej série Play-Off. sa opäť vzdialili (16:19). Pri povzbudzovaní michalovskými fanúšikmi (ani súperky neprišli naprázdno) a neochote dať si vziať druhý víťazný bod v sérii nádej Iuventy rástla (18:19). Zostávalo desať minút do konca... 19:20, 20:21... Pokutové strieľanie Tobiašovej stav dorovnalo (21:21) a samostatný únik Szollosiovej po brejku zvrátil skóre v prospech Iuventy. Stopäťdesiat sekúnd pred záverečným hvizdom rozhodcovského dua bolo nekonečných. Tobiašová sa však ešte pripomenula dvadsiatym tretím gólom svojho tímu. -MJK• 3. zápas – 17. 5. 2014 o 18.00 hod: Šaľa – Michalovce / prípadný 4. zápas – 18. 5. 2014 o 10.30 hod.: Šaľa – Michalovce / 5. zápas – 21. 5. 2014 o 17.30 hod.: Michalovce – Šaľa.

FOTO: -MJK-

n Priebojná hráčka Šale Kodajová (vo výskoku) prenikla domácou obranou.

FOTO: -MJK-

n Tréner družstva Šale Rudolf Petrikovič cítil počas druhého zápasu v Michalovciach možnosť vyrovnať sériu.

FOTO: -MJK-

FOTO: -MJK-

n Brankárka Iuventy Lucia Gubiková a jej zásah proti Bízikovej.

n Počas druhého finálového duelu žien si mladšie kolegyne michalovskej Iuventy z kategórie starších dorasteniek prevzali spolu s trénerom Františkom Urbanom zlaté medaili a víťazný pohár za slovenský majstrovský titul. „Rezervovali“ si ho už tri kolá pred koncom súťaže I. ligy. Za ziskom titulu boli: Miroslava Ferenčíková, Ivana Hurčíková, Simona Kolesárová, Claudia Čičáková - Stanislava Ščerbáková, Iva Rečević, Ivana Kocanová, Simona Chorovská, Jana Tabaková, Lívia Kniežová, Kristína Šimková, Jana Barátová, Denisa Lešková, Veronika Habánková, Mária Olšovská, Vladimíra Kišíková, Patrícia Danková, Jana Dziurová, Barbora Ondová, Silvia Kocaníková, Lucia Musilová, Sofia Nagyová.

TIPOS III. LIGA Východ – 25. kolo

Vranov n/Top. – Trebišov 1:3 (1:1)

Góly: 38. T. Boháč – 42. R. Mikailov, 81. R. Mižík (11 m), 83. J. Kotľar. Žlté karty: 62. Pisarik, 80. Krivák – 56. Krochta, 81. E. Lukáč. Rozhodoval: Pe. Ziemba. Divákov: 200. Vynikli: Gabriel Pisarik – Ján Kotľar. MFK: E. Makó – M. Turcovský, J. Krivák, L. Vojta Slavoj: Y. Syvakivskyi – J. Capko, T. Krochta, N. (85. J. Tabaka), M Paluba, Pe. Vasilko, M. Lauko, O. Glushkov (74. D. Sopko), R. Mikailov, J. Kotľar (89. M. Gdovin (64. A. Gaži), J. Dvorjak, G. Pisarik (85. S. Jarabek), R. Mižík, I. Dragula, L. Levický (61. R. Soták), T. Boháč. Tréner: Miroslav Jantek. Černák), E. Lukáč, T. Tomko. Tréner: Vladimír Rusnák. Solídny výkon vranovských futba- na 4 týždne za hanlivé nešportové listov bez zvučných mien na správanie voči rozhodcom. Ďalší domácej pôde (Streňo, Šamo, Vasi- hriešnici: Peter Šamo liak) veľa vody nenamútil, no nepodmienečne pozastavenie útočný a kombinačný futbal zveren- výkonu športovej činnosti na 1 cov Vlada Rusnáka zúročil svoje súťažné stretnutie za 5 napomenutí snaženie v podobe gólov, ktoré v ŽK a na 4 týždne vylúčený za tomto derby rozhodli. HNS voči R. Erik Streňo Na lavičke vranovských futbalis- nepodmienečne pozastavenie tov sa v úlohe trénera objavil Miro výkonu športovej činnosti na 1 Jantek, keď si po zápase 23. kola súťažné stretnutie za 9 napomenutí na ihrisku Lokomotívy Košice ŽK. Marin Vasiliak - vylúčený za vyslúžil disciplinárkou SFZ (42 z HNS voči R, disciplinárne opatre10. 5. 2014) nepodmienečne poza- nie - pozastavenie výkonu šporFOTO: -MJKstavenie výkonu športovej činnosti tovej činnosti na 4 týždne. n Jakub Dvorjak (biely dres) v súboji s autorom vyrovnávajúceho gólu hostí Róbertom Mižíkom.

FOTO: -MJK-

n Účet stretnutia odmietol otvoriť v 6. min. brankár Trebišova Yaroslav Syvakivskyi.

V 6. min. sa v závideniahodnej šanci ocitli domáci, no v skrumáži pred bránou Trebišova nikto gólovo nezareagoval. Zvukovo nabitý gólman hostí vyvádzal vranovského fanúšika na tribúne z miery. Prvých desať minút sa otriasali iba defenzívne rady hostí. Akcia vranovského dua Pisarik – Dvorjak v 11. min. skončila v rukaviciach brankára. V

n Dnešná hádzaná si vyžaduje aj tvrdé zásahy.

n Erik Makó smer penalty z kopačky Mižíka nevystihol. 15. min. sa za hlavu chytal Kotľar, keď sám pred domácou bránou preloboval brankára i bránu. Trebišov sa osmelil, no šance končili na ofsajdových verdiktoch rozhodcov. V 30. min. domáci Boháč z uhla prestrelil bránu, ale zaktivizoval pozornosť vranovských fanúšikov. Potešujúcou pre Vranov sa ukázala 38. min., keď Boháč vystihol jasný signál Vasilka. V 42. min. však na

FOTO: -MJK-

n V žlto-modrých farbách Trebišova Roman Mikailov v závese vranovského kapitána Mareka Palubu.

hvizd postranného nečakal trebišovský Mikailov – domáce rady v šestnástke dúfali v ofsajd, zostali ako prikovaní a bezmocný gólman Makó vyrovnaniu nedokázal zabrániť. Úvod II. polčasu patril hosťom, ale Glushkov pozíciu nevyužil. Prienik domáceho Pisarika v 62. min. bol „odmenený“ žltou kartou na jeho konto. Na domácu polovicu si dvakrát zasadla šťastena. V 66. min. zahodil azda najväčšiu šancu zápasu Čermák netrafil prázdnu bránu, keď domáci gólman bol už mimo päťky a napol iba bočnú sieť. O minútu prestrelil Glushkov prízemnou strelou odkrytú časť brány a prípadnú dorážku kĺzajúcej sa lopty nechal Kotľar bez zásahu. Zranenie hosťujúceho Glushkova si vynútilo v 74. min. striedanie (Sopko). Akciu zo stredu poľa potiahol Pisarik, no autor prvého gólu bránu netrafil. A prišiel trest. V 81. min. bol faul domácich v pokutovom území korigovaný nariadenou jedenástkou, ktorú Mižík s prehľadom premenil a zvrátil skóre. Súper zvýšil svoje ve-

FOTO: -MJK-

FOTO: -MJK-

FOTO: -MJK-

n Krkolomné kúsky musel odvádzať aj vranovský gólman Erik Makó. denie o štyri minúty – akcia z polovice hostí, na konci ktorej bola spolupráca Čermák – Kotľar. Zadné dvory vranovských futbalistov boli v poslednej štvrťhodinke poriadne deravé, pričom súper voľne spracovával lopty a prenikal do pokutového územia domácich. O kontaktný gól sa v 90. min. pokúsil Vojta, ale nezakončil. -MJK-

Sv2014 20