Page 1

www.slovenia.info

• 58% powierzchni leśnych • 36% terytorium w sieci Nature 2000 • 9.023 jaskiń krasowych • 20% wybrzeża – teren chroniony • 27.000 km łącznej długości rzek

Taka mała, że człowiek mógłby ją przemierzyć pieszo. Jednocześnie tak wielka, że można ją odkrywać w nieskończoność. Zielona kraina w sercu Europy, na zbiegu Alp, Morza Śródziemnego i Niziny Panońskiej, zaskakuje swoją różnorodnością. Oczarowuje nas swoimi naturalnymi i kulturalnymi osobliwościami w zielonej okolicy lub w mieście, nad wodą lub w powietrzu, na aktywnych drogach lub na tajemniczych zejściach do jaskiń krasowych: przeżyjcie piękne chwile w Słowenii! Stolica Lublana, której tętno poczuje każdy, kto ją odwiedzi, jest doskonałym punktem wyjściowym do odwiedzenia tak najbardziej znanych, jak też najbardziej skrytych zakątków Słowenii. Słoweńska Istra przekona Państwa kulturą średniowiecznych miast, tradycją rybacką i śródziemnomorskim szarmem. Po drodze od morza do wierzchołków Alp zaekscytuje Was podziemie krasowe z ponad dziewięcioma tysiącami jaskiń krasowych i kotlin, wśród których znajduje się też jaskinia z listy UNESCO. Słoweński Kras jest jednocześnie domem rodzinnym szlachetnych białych koni Lipicanów. Podczas zwiedzania górzystych terenów nasze myśli odprężą się nad jeziorami, spoglądając na głębokie wąwozy rzeczne, natomiast zielone i skaliste wierzchołki powiodą Państwa do niezapomnianych wrażeń, podnoszących poziom adrenaliny we krwi. Miłośników przyrody oczaruje Solčavsko i Pohorje ze swoimi leśnymi rezerwatami i możliwościami rekreacji. Wschodnia część Słowenii jest rajem dla tych, którzy są spragnieni wrażeń. Kurorty lecznicze z bogatą ofertą centrów wellness postarają się o Państwa wypoczynek. Historyczne miasta i czarujące pola winorośli pozwolą Państwu zapoznać się z bogatą ofertą gastronomiczną Słowenii. Południowo-wschodnia część Słowenii zaskoczy Państwa tak pięknem Dolenjskih zamków i klasztorów, jak też niezmierzonym kočevskim lasem. Riga Dublin

Cop penh hagen Vilnius Minsk London

Amsterd d am

Berlin

Warsaw

Brusssells Kiev Paris

2000 km

Praguee

1000 km

500 km

Vienna

Bratislavaa Budapes e t

Berr n

Ch hisin i au

250 km Ljubljana

Venicee

Zagreb b Buchaarest Sarajevo o

Lisbon

Beoggrad

Madrid

Rome

Sofia Pr istine Pod dgoricca Skopje Tiirana Ankara

Ath hens

LEGENDA Uzdrowisko

Zakon, konwent

Kasyno

Pałac, zamek

Granica państwowa

Obiekty konferencyjne

Muzeum, galeria sztuki

Międzynarodowe przejście graniczne

Pole golfowe

Obszar przyrodniczy będący dziedzictwem narodowym

Główna droga

Jaskinia dostępna dla turystów

Cenne stanowisko archeologiczne

Kolejka turystyczna, zabytkowa kolej

Region winnic

Obiekt przemysłowy, kopalnia

Lotnisko międzynarodowe

EDEN - European Destination of Excellence

Obiekt dziedzictwa kulturowego polecany turystom

Lotnisko sportowe

Kajakarstwo, rafting

Miejsce cenne architektonicznie

Kolejka linowa

Park Narodowy Triglav

Obszar dziedzictwa narodowego UNESCO

Informacja turystyczna

Park Regionalny

Geometryczne centrum Słowenii

Kamping

Słoweńska ścieżka alpejska

Zoo

Port, przystań

Długodystansowe szlaki europejskie E6, E7

Ośrodek sportów zimowych

Kościół

Słowenia, mapa turystyczna, 1 : 450 000 - 2009, 1 wydanie Wydawnictwo: Slovenska turisticna organizacija Projekt i redakcja: Primož Kete, prof. dr Branko Rojc. Obróbka kartograficzna, wydanie i przygotowanie do druku: Słoweński Instytut Geodezji, Jamova 2, Ljubljana, Słowenia Źródła: Mapa turystyczna Słowenii 1 : 500 000, (2008); dane: Słoweński Instytutu Geodezji i Słoweńska Organizacja Turystyczna. Wszystkie prawa zastrzeżone. Powielanie lub przeróbka mapy – cząściowo lub w całości bez zezwolenia Słoweńskiego Instytutu Geodezji jest zabronione. All rights reserved. Copying, duplicating or remaking the map in part or in whole is prohibited without approval of the Geodetic Institute of Slovenia.

Listopad 2009 / Nakład: POL ***egzemplarzy / Redaktor: Nataša Hočevar / Projekt i tekst: AV Studio d.o.o. / Druk: Gorenjski tisk d.d.

GENERAL INFO: System polityczny: republika parlamentarna Powierzchnia: 20.273 km² Population: 2.047.214 (październik 2009) Język: słoweński Waluta: Euro Średnie temperatury: January -2 °C, July 21 °C Klimat: Sub-śrudziemnomorski na wybrzeżu, kontynentalny wewnątrz Słowenii, Alpejski w wyżej położonych obszarach Stolica: Lublana Woda: W całym kraju jest woda zdatna do picia. Napięcie elektryczne: 220 V, 50 Hz

GODZINY OTWARCIA: Banki: pon. – pt..: 8:30-12:30 i 14:00-17:00. Poczta: pon. - pt.: 8:00-18:00, sob.: 8:00-12:00. Muzea: 10.00 – 18.00 Sklepy: pon. - pt.: 8:00-19:00, sob.: 8:00-13:00, nd. i święta: otwarte niektóre centra handlowe i sklepy.

DNI WOLNE: 1 i 2 stycznia Nowy Rok / 8 lutego Dzień Prešerena, Słoweński Dzień Kultury / Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny / 27 kwietnia Rocznica Powstania Narodowego Przeciwko Okupacji / 1 i 2 maja Święto Pracy / 25 czerwca Święto Narodowe Słowenii / 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny / WAŻNIEJSZE NUMERY 31 października Święto TELEFONÓW: Reformacji / Policja 113 / Straż pożar- 1 listopada Wszystkich na 112/ Ratownicy 112/ Świętych / Słoweński Związek Moto- 25 grudnia Boże Narorowy (AMZS - Avto-moto dzenie / zveza Slovenije) 1987 26 grudnia Dzień Niepodległości


ODWIEDŹ SŁOWENIĘ

EXPERIENCE SLOVENIA

MOŻLIWOŚCI ZAKWATEROWANIA

ZAPAMIĘTAJ SŁOWENIĘ

Jakkolwiek by Państwo nie podróżowali, Słowenia jest krajem łatwo dostępnym. Jest po prostu blisko! Pobyt w Słowenii nie wymaga długiej i skomplikowanej organizacji. Logistykę podróży ułatwiają uregulowane drogi prowadzące do granic kraju i te wewnątrz państwa, jak też dostępność licznych informacji w internecie oraz możliwość komunikacji w wielu językach obcych.

Słowenia to przeżycia na różnych płaszczyznach. Niezliczone możliwości aktywnego spędzania czasu za każdym razem ukazują ją z innej strony. Państwa podróż od zielonego krajobrazu śródziemnomorskiego poprzez tajemniczy Kras do ciekawej Lublany, a stamtąd w słoneczne Alpy lub do uśmiechniętego Pohorja, urozmaicona zostanie różnymi obrazami, wrażeniami i przygodami, które nie pozostaną dla Państwa obojętne. Spróbujcie przeżyć ją po swojemu!

W noclegach można przebierać. Można mieszkać w punktach noclegowych wszystkich kategorii. Jeśli lubują się Państwo w beztroskim leniuchowaniu, można wybrać luksusowy hotel na wybrzeżu, w centrum miasta lub w sercu natury. W celu zwiedzania miast należy wybrać jeden z hoteli value for money lub apartamentów. Poznajcie Państwo przyrodę w jej najpiękniejszej formie – będziecie w siódmym niebie. Noc na świeżym sianie w gospodarstwie agroturystycznym lub najprawdziwszy pobyt za kratkami w hotelu młodzieżowym „Celica” („Cela więzienna”),to wszystko na pewno wywrze na Państwu duże wrażenie.

Kraina zielonych chwil, kryształowo czystej wody, piękna natury i geograficznych osobliwości. Kraina mieszanych kultur, urozmaiconych charakterystycznych cech architektury i zachowanych zwyczajów ludowych. Kraina aktywnych i sympatycznych ludzi. Wspomnień nie napełnią jednak same obrazy, ale też przeżyte chwile. Każdy przeżywa Słowenię na swój sposób i za każdym razem można ją odbierać inaczej. Pozwólcie sobie doświadczyć Słowenię, a na pewno pozostanie ona na zawsze w waszych sercach.

Odległość do ważniejszych miast Słowenii: KRANJ 36 km

PORTOROŽ 120 km

Słowenia zajmuje mniej niż 0,004% powierzchni Ziemi, a zamieszkuje ją ponad 1% wszystkich znanych żywych stworzeń i ponad 2% wszystkich gatunków kontynentu europejskiego. Symbioza około 24 tysięcy rodzajów zwierząt i roślin na tak niewielkim obszarze oraz 27 tysięcy km rzek powodują, że Słowenię zalicza się do przyrodniczo najbogatszych państw Europy. Ponad 11% obszaru Słowenii znajduje się pod ochroną, są to między innymi 44 parki, spośród których każdy może Państwa zaskoczyć.

PRZYGODY W SŁOWENII

MURSKA SOBOTA 190 km

NOVA GORICA 110 km

SŁOWEŃSKA PRZYRODA

Słowenia jest krajem wyzwań sportowych. Można tu spróbować naprawdę wszystkiego! Bogactwo wód, leśne ścieżki, skaliste i śnieżne stoki napełnią Państwa entuzjazmem, oferując niezliczone możliwości uprawiania sportu i emocjonujących zabaw.

MARIBOR 130 km CELJE

LUBLANA

80 km

NOVO MESTO 70 km

SŁOWEŃSKA RÓWNOWAGA Poczuć Słowenię oznacza czuć się tutaj dobrze! Kurorty i centra wellness są szczególnym magnesem tej krainy wód. 87 naturalnych, bogatych w wody mineralne źródeł termalnych, dobroczynne działanie morskiego i górskiego klimatu, solanki i błoto solankowe, zdrowotne peloidy i torf – dary natury są podstawą słoweńskiej turystyki zdrowotnej.

SŁOWEŃSKA KUCHNIA SAMOLOTEM Lotnisko im. Jože Pučnika jest od centrum Ljubljany oddalone tylko o 26 km i posiada stałe połączenia z wieloma miastami europejskimi. Uznane międzynarodowe i tanie linie lotnicze mogą połączyć Was także poprzez lotniska państw sąsiadujących (Klagenfurt, Graz, Triest, Wenecja, Zagrzeb). www.lju-airport.si

POCIĄGIEM Można dojechać poprzez bezpośrednie połączenia z Włoch, Austrii, Węgier, Chorwacji, Czech, Niemiec, Szwajcarii i Serbii. Słowenia jest członkiem Eurail Global Pass. www.slo-zeleznice.si

Słowenia jest krainą świetnego smaku! Zaskoczą Państwa specjały z ochronnym znakiem towarowym o pochodzeniu geograficznym i ogólna wysoka jakość oferty gastronomicznej. Kiedy tutejsze smaki wymieszały się z zagranicznymi doświadczeniami kulinarnymi, powstały aż 24 gastronomiczne regiony Słowenii! Aż 176 charakterystycznych słoweńskich dań doskonale komponuje się z winem, pochodzącym z 3 słoweńskich winodajnych obszarów.

SLOVENIA MEETINGS Słowenia jest miejscem, które jest w stanie zorganizować także większe międzynarodowe spotkania biznesowe, oferując jednocześnie bogate możliwości aktywnego spędzenia czasu. Tutaj, w sercu Europy, zetkną się Państwo jednocześnie z profesjonalizmem i odpoczynkiem. Zapewnione jest też bezpieczeństwo i porządek oraz gościnność, której towarzyszy doskonała znajomość języków obcych.

SLOVENIA LIFE

STATKIEM Słowenię mogą Państwo odwiedzić jako gość statków wycieczkowych lub też za pomocą własnego transportu wodnego przypłynąć do jednej z międzynarodowych przystani granicznych na słoweńskim wybrzeżu. www.marina-koper.si / www.marinaizola.com

Słoweńskie salony gier są również czymś szczególnym w wymiarze europejskim, ponieważ po zakończeniu długiej nocy oferują relaks w centrach wellness, przechadzki w przyrodzie, lub też przyjemności delektowania się lokalnymi specjałami. Kombinacja gier i oferty noclegów najwyższej jakości w połączeniu z zabawą i przyrodą daje poszukiwaniom szczęścia nowe wymiary.

HOTELE Poziom hoteli waha się od jednej do pięciu gwiazdek według skali międzynarodowej i według skali hotelowej Europy Zachodniej. Atrakcyjne hotele wellness i ośrodki uzdrowiskowe będą rozpieszczały Państwa swoimi programami zdrowia, programami upiększającymi i odprężającymi. Na bardziej aktywne osoby czekają przeznaczone dla nich ośrodki, w których można znaleźć interesujące pakiety z ofertami i przykładowymi trasami. HOSTELE Młodzież i młodzi duchem mogą zakwaterować się w przyjemnych słoweńskich hostelach. Można je znaleźć prawie we wszystkich słoweńskich miastach, także w Bledzie, Ptuju, Piranie, Nowej Goricy, w Pliskovicy na Krasie i w Lublanie. Na szczególną uwagę zasługuje Hotel „Celica” (Cela więzienna) w Lublanie, który zachwyca gości swoją ciekawą architekturą. POKOJE PRYWATNE Można się w nich zakwaterować wszędzie w Słowenii. Rezerwacji można dokonywać poprzez agencje turystyczne lub bezpośrednio. Pokoje i apartamenty są jedno, dwu, trzy lub czterogwiazdkowe (jabłkowe). POLA KAMPINGOWE Są one najlepszym wyjściem dla tych, którzy pragną przeżyć wakacje w nietkniętej przyrodzie. Słoweńskie pola kampingowe są wyposażone według europejskich standardów. Niektóre oferują też zakwaterowanie w bungalowach, które jest jednak lepiej zarezerwować wcześniej. AGROTURYSTYKA Całkowitą ucieczkę od ruchu miejskiego w stronę przyrody oferuje agroturystyka. Tradycjonalne wyposażenie, kontakt z kulturą ludową i pracami w gospodarstwie rolnym przypomną Państwu czasy, gdy człowiek potrafił jeszcze znaleźć trochę czasu dla siebie. Gospodarstwa agroturystyczne są w zależności od wyposażenia i oferty uszeregowane w kategoriach od jednego do czterech „jabłek”.

Pozostań w kontakcie ze Słowenią na Facebooku. Zostań fanem „FEEL SLOVENIA”: http://www.facebook.com/pages/Feel-Slovenia/144098725952

KONTAKTY Słowenia

Beneluks/Francja

Slovenian Tourist Board Dimičeva 13 1504 Ljubljana tel.: +386 1 589 85 50 fax: +386 1 589 85 60 e-mail: info@slovenia.info

Office du Tourisme Slovène, Sloveense Dienst voor Toerisme Rue d’Idalie 19/3 B-1050 Bruxelles tel.: +32 2 644 27 04 fax: +32 2 644 27 04 Informacje turystyczne: brussels@slovenia.info Informacje handlowe i medialne: brussels@slovenia.info

Austria Slowenisches Tourismusbüro Opernring 1/R/4/447 A-1010 Wien tel.: +43 1 7154 010 fax: +43 1 7138 177 Informacje turystyczne: info@slovenia.info Informacje handlowe i medialne: info@slovenia.info

Niemcy Slowenisches Fremdenverkehrsamt Maximiliansplatz 12 a D-80333 München tel.: +49 89 29 16 12 02

fax: +49 89 29 16 12 73 Informacje turystyczne: info@slovenia.info Informacje handlowe i medialne: info@slovenia.info

Włochy Ufficio del Turismo Sloveno Galleria Buenos Aires 1 I-20124 Milano tel.: +39 0229 51 11 87 fax: +39 0229 51 40 71 Informacje turystyczne: info@slovenia-tourism.it Informacje handlowe i medialne: info@slovenia-tourism.it

www.slovenia.info

Znalazłem ją w jed w Slowenii. jaskiń krasowych

Ograniczenia prędkości: Osiedla, miasta 50 km/h Drogi regjonalne 90 km/h Drogi szybkiego 100 km/h ruchu Autostrady 130 km/h

Przekonajcie sić o pulsie dnia dzisiejszego! Lokale zapraszają Państwa na rzeczne nabrzeża słoweńskich miast, przedstawienia i inne wydarzenia zapraszają na ulice, znakomite restauracje, kawiarnie, teatry i wystawy – do ukrytych zakątków, centra handlowe i nocne lokale – na obrzeża miast. Tętniące życiem miasta oczarowują swoją architekturą i legendami, z którymi można się zapoznać poprzez zabytki i muzea. Przedstawiają one różne okresy historyczne danego obszaru.

TURYSTYCZNA MAPA SŁOWENII

Obowiązkowe użycie: 0 winiet (rocznych, miesięcznych lub tygodniowych) na wszystkich autostradach dla motorów, pojazdów osobowych i kombinowanych, których dozwolona masa nie przekracza 3,5 tony (winiety są w sprzedaży na wszystkich stacjach benzynowych w kraju i w sąsiednich państwach, w siedzibie krajowego i zagranicznych klubów motoryzacyjnych, na pocztach i w niektórych kioskach). 0 świateł mijania także w dzień 0 pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach 0 homologowanego kasku ochronnego na motorach

ŻYCIE KULTURALNE SŁOWENII

C ODMIENIEW IO JASKIN nej z 90Y23

Mogą Państwo przyjachać od strony Włoch, Austrii, Węgier lub Chorwacji. Ponieważ Słowenia jest państwem członkowskim UE, wstęp z państw członkowskich przebiega zgodnie z układem z Schengen – szybko i łatwo.

www.slovenia.info

AUTOBUSEM LUB SAMOCHODEM

Największ

Proteus Anguinus owe na świecie. e zwierzę jaskini

9 MOZAIKA KOLORYSTYCZNA

KRAINA WYZWAŃ

GOŚCINNOŚĆ

NIEZAPOMNIANE WIDOKI

Każdy kącik Słowenii posiada swoją historię lub legendę. Każdy krok jest nowym przeżyciem. Posłuchajcie opowieści ruchliwych ulic. Doświadczcie różnorodności kultury i ludzi. Poznajcie kolorystykę Słowenii.

Spróbujcie Państwo odnaleźć swoje ulubione centrum sportowe, spacerowy lub kolarski szlak, centrum jazdy konnej, punkt startowy lotni lub paralotni, balonów lub samolotów, instruktora alpinizmu lub eksploracji jaskiniowej, czy też skipera do fascynującego żeglowania. Słowenia to wszystko Państwu oferuje.

Jeżeli szukają Państwo gościnności w zielonym otoczeniu, Słowenia jest najlepszym miejscem, które może to zaoferować. Odpoczynek i kontakt z przyrodą są zawsze powiązane z gościnnością gospodarzy i poznawaniem twórczości ludowej.

Odrzućcie wszystkie troski i zrealizujcie swoje marzenia bądź na zielonych nizinach, bądź na wierzchołku Słowenii. Spróbujcie zdobyć Triglav i cieszcie się jednym z najpiękniejszych widoków na Adriatyk, Dolomity, Visoke Ture i Karawanki, Alpy Kamnickie i najwyższe wierzchołki Alp Julijskich.

PRZEWOZY LOTNICZE

DODATKOWE MOŻLIWOŚCI

BOOK ONLINE

BEZDROŻA SŁOWENII

BOOK SLOVENIA

WSPOMNIENIA ZE SŁOWENII

Słoweńska spółka lotnicza Adria Airways jest członkiem korporacji Star Alliance i ma ponad 48 letnie doświadczenie w regularnych i czarterowych lotach. Za pośrednictwem jednej z najnowocześniejszych flot łączy Lublanę z ponad 24 punktami w całej Europie.

Cieszcie się Państwo Słowenią wędrując po sześciu trasach tematycznych, które oferuje projekt »Piękniej« i wyruszcie na drogę Szmaragdową, Wiatrową, Bursztynową, Słoneczną, Leśną, lub drogę Koziorożca.

The widest selection of accomodation in Slovenia: Hotels // Self-contained units // Rooms // Tourist farms // Youth hostels // Guesthouses // B&Bs CALL CENTRE: + 386 4 280 30 30

Przenieście Państwo cząstkę swoich wspomnień ze Słowenii do swoich domów. Urazmaicona oferta upominków jest do Państwa dyspozycji w punktach sprzedaży w Słowenii, jak również w sklepie internetowym.

www.adria.si www.staralliance.com

www.slovenia.info/nextexit

www.slovenia.info/booking

www.slovenia.info/shop

Słowenia posiada ponad 1.300 obszarów, będących pod ochroną i jest pod tym względem państwem wyróżniającym sią w całej Unii Europejskiej. W 48 rezerwatach żyją liczne rodzime rodzaje zwierząt i roślin. Triglavski Park Narodowy z siedmioma jeziorami jest jednym z najstarszych parków Europy.

Słowenia jest członkiem europejskiego projektu »Stokrotka«(»Marjetica«), który dotyczy przyjaznego dla środowiska zakwaterowania i przedstawia starania w kierunku mniejszego zanieczyszczania powietrza oraz ofertę zdrowej żywności. Słowenia oferuje 42 agroturystyczne kampingi, 344 gospodarstwa oraz liczne hotele nie zanieczyszczające środowiska naturalnego.

Troska o środowisko naturalne zaczyna się od małych rzeczy – od najmniejszych ogniw życia: PSZCZÓŁ. Pszczelarstwo jest wyjątkowo ważną częścią słoweńskiej natury i dziedzictwa kulturowego. W ostatnich latach starania słoweńskich pszczelarzy ukierunkowane były w stronę ochrony rodzimej Kranjskiej Pszczoły (Kranjskiej Siwki), drugiej najbardziej rozpowszechnionej pszczelej rasy na świecie. Słowenia jest jedynym państwem członkowskim Unii Europejskiej, które wzięło pod ochronę swoją rodzimą pszczołę.

Zdecydujcie się Państwo na wakacje w przyjaznym otoczeniu natury i czystego środowiska, używajcie masowych środków transportu lub na zwiedzanie zabytków wybierzcie się pieszo lub rowerem.

Obserwujcie naturę i jej mieszkańców wszystkimi zmysłami, po Waszych odwiedzinach niech przyroda pozostanie taka, jaka była przedtem. Nic jej nie zabierajcie i nic w niej nie pozostawiajcie.

Doświadczcie je z bliska!

TĘTNO MIEJSKIE Otwórzcie Państwo oczy i podziwiajcie architekturę sławnego Jože Plečnika. Lublana jest nią przepojona!

DZWONEK SPEŁNIONYCH ŻYCZEŃ Pociągnijcie za sznurek dzwonka na czarującej wysepce na Jeziorze Bled! Wszystkie życzenia zostaną spełnione!

ŚRÓDZIEMNOMORSKA MISTYKA Kontury Piranu, średniowiecznej perły Adriatyku, łączą się ze sztuką i dźwiękami sławnego Tartinia.

POD ZIEMIĄ, NAD ZIEMIĄ Niepowtarzalna krasowa kraina odkrywa podziemne tajemnice i nadziemne wrażenia na ponad 500 kilometrach kwadratowych powierzchni.

DOBRE WODY Liczne źródła termalne, które na powierzchni osiągają temperaturę od 32 do 73 ˚C są powodem dobrego samopoczucia w Słowenii.

GĘSTE LASY Największe pozostałości puszczy w pobliżu Kočevja znajdują się pod ochroną jako naturalne dziedzictwo narodów.

PRABA BCIA WINA Mająca ponad 400 lat najstarsza winorośl na świecie rośnie w Mariborze.

KULTURA KULTURA Twórczy zbieg Alp, Morza Śródziemnego i Niziny Panońskiej zaprasza na różnego rodzaju uroczystości, bienale i festiwale.

WESOŁO PO GÓRALSKU Folklorystyczny zespół muzyczny braci Avsenik stworzył niepowtarzalną formę muzyki ludowej. Polki grane na akordeonie, trąbce, klarnecie, gitarze basowej i gitarze podbiły cały świat!

REMEMBER ME

ADRIA AIRWAYS

W Słoweńskiej Organizacji Turystycznej zobowiązaliśmy się do działalności ekologicznej. Za pomocą projektu „SLOVENIA GREEN“ staramy się działać bardziej ekologicznie także w dziedzinie promocji naszego kraju. Używamy materiałów, które są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego (z takich materiałów jest wykonana także mapa, którą Państwo widzą), jeżeli jest to możliwe używamy rowerów lub chodzimy pieszo, wykorzystujemy naturalne źródła energii, oszczędnie postępujemy z zasobami wodnymi, a przede wszystkim szerzymy wiedzę i zachęcamy, aby w ten sposób postępowali również inni. Także Państwo!

NIEZAPOMNIANYCH OSOBLIWOŚCI

Zdecydujcie się Państwo na przyjazne naturze zakwaterowanie, na zieloną rekreację i lokalne specjały sporządzone ze zdrowej żywności. Nie używajcie plastykowych opakowań. Wodę mogą Państwo pić prosto z kranu: jest jedną z najczystszych w Europie.

Mogą Państwo wybierać pomiędzy 7500 motywami na deszczółkach uli (panjske končnice), które mówią o wydarzeniach z historii Słowenii lub też wybrać inny upominek tutejszego rzemiosła folklorystycznego. Odwiedźcie Państwo słoweńskich rzemieślników i zapoznajcie się z lokalną tradycją.

www.slovenia.info Turystyczna mapa wykonana jest z papieru wyprodukowanego z drzewa ściętego w ramach programu nadzorowanej gospodarki leśnej. P r z y ł ą c z c i e s i ę d o o c h r o n y ś r o d o w i s k a – N i e w y r z u c a j c i e m a p y, d a j c i e j ą p r z y j a c i o ł o m .

Turystyczna mapa Slowenii  
Turystyczna mapa Slowenii  

Lotnisko sportowe Park Narodowy Triglav Obiekty konferencyjne Ośrodek sportów zimowych Granica państwowa Region winnic Park Regionalny Muzeu...