Page 1

Akčná Päť šikovných dievčat zachraňuje svet a vzácneho orla. × Boj s nebezpečnými pytliakmi! — Názov našej grupy som vymyslela ja, Stella, baby ale hovoria, zˇe nie je veľmi originálny. Nevadí, ujal sa.


Vlastnosti: Zlé jazyky hovoria, že je poriadkumilovná, systematická a€samostatná. Rada upratuje, dokonca aj€sestrin stôl. Neznáša ružovú. Voľakedy mala panický strach zo psov, ale€odkedy mီofku, psov miluje. Žofka je krásna fenka s€dlhým rodokmeňom. Počúva PJ Harvey, Björk, Vanessa Paradis… Jedlo: Miluje surové ryby na tanieri - teda suši. Miluje balet a€knihy Roalda Dahla. Chce sa naučiť hrať na gitare. Dúfame, že sa jej to nepodarí.

-2-


Vlastnosti: Neznáša klamanie a€matiku. Občas je tvrdohlavá. Má rada film Titanic a€Piráti z€Karibiku, ale bojí sa mora a€vĺn. Jedlo: Má rada bryndzové halušky, neznáša kôpor, hríby, hádky a€nadávky. Vie všetko o€starovekom Egypte a€vesmíre a€chce byť archeologička.

-3-


Vlastnosti: Kamarátska, veselá a€občas citlivá, teda akože ide všetkým na nervy. Občas. Má rada psy a€kone, tanec a€počúva hudbu. Nechce sa učiť veci, čo ju nebavia, a€občas si hrozne vymýšľa. Fakt. Keď bude veľká, chcela by pracovať so zvieratami, najlepšie so psami. Jedlo: Nemá rada sladké teplé jedlá: šišky, parené buchty a€mak. Miluje pizzu, hranolky, kačku – ale pečenú, špagety. Neznáša namyslené baby, turistiku a€skoré vstávanie.

-4-


Vlastnosti: Večná optimistka, utáraná, veselá a€občas precitlivená. Stále poskakuje, rada natáča tanečné videá. Jedlo: Miluje špagety a€sladkosť menom čokoláda. Neznáša papriku a€žuvačky. Hrá na klavíri, ale ešte lepšie hrá golf. Túži po šteniatku.

-5-


A€napokon ja, Stella: Vlastnosti: Vždy veselá a€najradšej by robila všetko, hrala futbal, cvičila karate, jazdila na koni, lietala, snoubordovala, lyžovala, potápala sa. Vraj výborne lezie na nervy. Teraz zvláda iba výtvarku, tenis, anglinu, klavír. Jedlo: Mäsové guľky od babičky, palacinky, pečené kura s€ryžou, pečené žaby a€chrumkavé larvy. Ešte nejedla morča peruánske. Hudba: Radúza, Horkýže slíže, pozná každú pesničku v€rozhlase. Zvieratá: Dve morčiatka Anna a€Elza, najradšej by bola, keby Anna bol samček a€páriku sa narodilo veľa mladých… (Žeby kvôli týždňu peruánskej kuchyne?)

-6-


Dino: Múdry a€spoľahlivý pes. Vie narátať do troch. Miluje špekáčiky a,€bohužiaľ, aj cesnak. Rasa: Karpatský škrtič. Jeho metóda zničenia nepriateľa je známa, ulíže obeť na smrť.

-7-


- Tajomný mlyn v Karpatoch Asi každé decko vie, že v€mlyne sa melie obilie na múku, z€múky sa pečie chlieb, koláče a€kadejaké dobroty. Niektorí krpci ako moja mladšia segra Gretka si myslia, že chlieb sa urodí v€obchode. Ja viem, že najprv treba do úrodnej zeme zasiať zrnko, z€neho vyrastie obilie, obilie sa pomelie na múku a€z€múky sa upečie chlebík. No a€kde sa múka pomelie? Predsa v€mlyne. Volá sa to kolobeh múky v€prírode. Naše babičky a€dedkovia kedysi dávali mlieť múku presne v€takom mlyne, ako je ten náš. Stará mama vám bude určite tvrdiť, že pod mlynskou haťou vždy žili vodníci. A€čo robili vodníci? No predsa topili neposlušné deti. Ale ja tomu neverím, je to blbosť. Napríklad na stopro viem, že pri našom mlyne už vodníci nie sú, aspoň ja som ich nevidela. Viem, že sú tam ryby, žaby, užovky, ondatry a€kadejaká vodná háveď, napríklad vážky a€komáre. Komáre sú najhnusnejšie. Ale žaby mám rada, hoci niekomu sú odporné, mne sa páčia a€celkom chutia, len musia byť dobre upečené. Fakt. Jedla som ich na dovolenke, otec a€mama nechápali, keď som si objednala Deep fried frog from menu, of course. Naša Gretka si ešte stále myslí, že keby žabiaka pobozkala, zmení sa na princa. Ale ja mám na pečeného princa ešte čas.

-9-


V€triede máme chalana, ktorý sa volá Šimon Mlynár, asi vám docvaklo, že jeho predkovia museli mlieť múku, ale Šimon teraz melie iba ak tak pántmi na ústach. Je utáraný ako baba, ale inak je to fajn chalan. Keby bol baba, možno by sme ho aj vzali do akčnej päťky. Takto nech si trpí medzi chalanmi. Tu je prosím mapa, keby ste chceli vedieť, ako vyzerá okolie mlyna.

- 11 -


- Mlyn Hospodárstvo s€baranom Cézarom a€ovečkami Daisy, Lolou, Dolly a€ich synovia Sultán a€Gróf. Suchá rieka plná rýb a€žiab. Jazero volaviek s€kačkami, rybami, ondatrami, užovkami a€rákosím. Tajuplný les a€v€ňom Ostrý vrch. V€lese sú lúky, na lúkach kvetiny, motýle a€hraboše. Lesom preteká potok, ktorý sa stráca v€zemi a€potom sa opäť vynára. Spustnutá ruina tajomného zámku. Veľa vrabcov a€drozdov, mačka Micka, ktorá je celá biela, kocúrik Ťapko, ktorý vyrástol, až sa z€neho stal veľký kocúr. Dve morčiatka Anna a€Elza. Zajkovia, húsky, kačice, sliepky a€perličky. V€záhrade každý podvečer fučia ježkovia, z€kríkov dolieha škrekot bažantov, nad poľami krúžia myšiaky a€jastraby. Ďatle vyťukávajú do stromov svoju tajomnú morzeovku, je to riadna divočina. Občas sa tu zjaví aj líška. Minulé leto nám zadrhla dve sliepky.

- Niečo o rodine Moja mladšia sestra sa volá Greta Hana a€ja sa volám ešte aj Margaréta. Rátate dobre, dve dievčatá a€štyri mená, ale mama hovorí, že to vraj preto, lebo niekedy robíme neporiadok a€krik, akoby sme boli štyri. Nám so segrou sa mlyn ihneď zapáčil, ešte sme netušili, že je tajomný. Počas letných večerov nám tajomne kŕka do uška Bufo bufo. Určite viete, že je to ropucha obyčajná.

- 12 -

Tajomný mlyn v Karpatoch - Pavol Weiss, Jozef Gertli Danglár - ukážka  

Známy slovenský autor Pavol Weiss prichádza s prvou knihou pre detských čitateľov, ktorú nezameniteľne ilustroval Danglár. Akčná päťka. Tak...

Tajomný mlyn v Karpatoch - Pavol Weiss, Jozef Gertli Danglár - ukážka  

Známy slovenský autor Pavol Weiss prichádza s prvou knihou pre detských čitateľov, ktorú nezameniteľne ilustroval Danglár. Akčná päťka. Tak...

Advertisement