Page 42

"Rigoletto"yu istanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Mesut iktu oynuyor.

Seçkin Bir Müzik, Güçlü Bir Yorum:

'' RiGOLETTO '' istanbul Devlet Opera ve Balesi'nce sergilenen 4 perdelik opera "Rigoletto"da güçlü, canlı ve etkili sahneler izleyicilerin beğenisini topluyor.

.

stanbul Devlet Opera ve Balesi sezonu operası ile açtı.

1" Rigoletto"

Büyük Fransız ozanı Victor Hugo'nun "Le Roi s'amuse" (Kral Eğleniyor) adlı oyunu üzerine Piave tarafından büyük besteci Guiseppe Verdi için hazırlanan Rigoletto'ya iliş­ kin , Verdi, şunları söylüyor:

" Bestesini kırk günde yazdıgım Rigoıet­ to , öyle sanıyorum ki, edebi değerler bir yana , etki bakımından şimdiye dek bestelediğim en iyi konudur. Bu operada çok güçlü , çok canlı ve etkili sahneler var. Merak ve heyecanı uyanık tutan bütün olaylara. o hercai Libertin Matua Dükü neden oluyor. Rigoletto'nun korkulan, Gilda ' nın aş­ kı ve öteki unsurlar çok dramatik sahnelere temel oluyor. Özellikle. Guartier Malde aryasını Gilda'nın söylediği sahne , etki bakımından övünebileceğimiz , sahnelerden biri olarak kalacaktır! Dört perdelik operayı Ferid Al nar Türkçeleştirdi . Feridun Altuna sahneye koydu . Koreografisini Selçuk Barak'ın üstlendiği eserin orkestra şefi Robert Wagner . Rigoletto'da rolleri dönüşümlü olarak üstlenen sanatçılardan yalnızca Mesut iktu " Rigoletto" rolünü tek başına üstleniyor. Mantua Dükü rolünde Ender Arıman ve Songür Ünal , Gilda rolünde Oya Atay ve Alis Manukyan, Sparafucile rolünde Onur Gönenli ve Suat Arıkan, Maddalena rolünde ise, Zuhal Dinçer ve Yüksel Örses var. Rigoletto sezon süresince Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salon 'da sergilenecek.

1986 12  
1986 12  
Advertisement