Page 1

О Н - Л А Ј Н

Н Е Д Е Л Н И К

З А

Д Е Л О В Н И

Л У Ѓ Е !

ГОДИНА I БРОЈ 45

Петок, 05.02.2010

CV на големите: Харвард - универзитет на големите Тема на бројот: Дисциплинирање на вработените: Не пцујте и не викајте! Блиц: Мразам понеделници! Совет: Совладајте го стресот, смејте се! Огласи: Овде е твоето работно место! Февруари 2010

[1]


Содржина

4 15 16

21 CV Харвард

22 24

29 Февруари 2010

[2]

Овде е твоето работно место!

26

Актуелности

HR Анализа

Статистика

Совет

Блиц

Литература


8

Тема на бројот

КОГА ВРАБОТЕНИОТ ТРЕБА ДА СЕ ДИСЦИЛИНИРА...

12

[3] Збогатете се преку вашата интернет страница Февруари 2010

Секој што работи како дел од раководство или како надреден, кога тогаш ќе треба да дисциплинира некој работник. Иако можеби ова ви звучи прегубо, мислам дисциплинирањето сепак понекогаш е неопходно. Некогаш е доволен само разговор а некогаш и преземање на построги мерки.Некогаш може да биде едноставно, но може и да биде многу деликатно, зависно од околностите и карактерот и ставот на лицето што се дисциплинира.Секако многу важно е зошто треба да се дисциплинира дотичниот вработен. Дали станува збор за „прекршок“ кој му с еповторува, за некој недозволен инци...


АКТУЕЛНОСТИ

НАКРАТКО ... НАК

ОПЕЛ АВТОМОБИЛ НА ГОДИНАТА Освојувајќи четири гласа од членовите на националната жири комисијата , Opel Astra беше поуспешна од останатите конкуренти.Chevrolet Cruze и Volkswagen Polo освоија по еден глас.годинава одлучи да додели и специјално признание за омасовување на хибридната технологија на Honda.Изборот на автомобилот на годината во Македонија годинава се одржува по 15-ти пат. Жирито во состав: Зоран Коцев, Љупчо Михајловски, Владимир Ристовиќ, Горан Антевски, Агрон Сулејман и Томислав Биљарац, согласно правилата на изборот и критериумите според кои се оценуваат возилата, го избра автомобилот на 2010 година во Македонија меѓу годинашните финалисти беа Suzuki Alto, Volkswagen Polo, Opel Astra, Hyundai i20, Chevrolet Cruze, Kia Soul, Honda Insight, Seat Exeo. Критериумите според кои жирито одлучуваше се: адекватноста и понудата на домашниот пазар, економичноста и еколошката прифатливост, безбедноста и примената на технолошките достигнувања, возните својства, дизајнот и комфорот и опременоста. Досегашни носители на на титулата "Автомобил на годината" во Македонија се: Fiat Bravo/Brava (1996), Renault Megane (1997), Opel Astra (1998), Škoda Octavia (1999), Fiat Punto (2000), Seat Leon (2001), Toyota Corolla (2002), Mazda6 (2003), Mazda3 (2004), Seat Altea (2005), Volkswagen Passat (2006), Opel Corsa (2007), Kia Cee'd (2008) и Volkswagen Golf (2009). ЕВРОБАРОМЕТАР: ЖИТЕЛИТЕ НА ЕУ СЕ ЗАГРИЖЕНИ ОД ЕКОНОМСКАТА НЕИЗВЕСНОСТ Повеќето Европејци се релативно задоволни од личниот живот, но глобалните економски проблеми се извор на значајни стравувања, покажаа објавеното истражување на Евробарометар. Анкетираните граѓани изразија најголема загриженост во врска со судбината на своите работни места, за трошоците на животот, достапноста на енергијата и станбениот простор, како и околу начинот на функционирање на администрацијата на Унијата, пренесоа агенциите. Истражувањето е извршено врз повеќе од 25.000 жители на ЕУ, во мај и јуни минатата година, во време кога статистичките податоци говореа дека стопанството на ЕУ бележи годишен пад од пет отсто. Значително мнозинство од анкетираните во 23 земји членки искажаа незадоволство од економската ситуација, а најнезадоволни се граѓаните на Летонија, Унгарија, Ирска и Грција. Задоволство од стопанската ситуација изразија само анкетираните во Данска, Луксембург, Холандија и Кипар, со тоа што ова задоволство е само умерено. ЛЕТОНИЈА И ШПАНИЈА ГИ МАЧИ НЕВРАБОТЕНОСТ Во Европската унија најголеми проблеми со невработеноста имаат Шпанија со стапка на невработеност од 19,5 проценти и Летонија, каде 22,8 отсто од населението е без работа, јави дописникот на МИА од Брисел. Според податоците агенцијата за статистика на ЕУ - Еуростат, најниски стапки на невработеност имаат Холандија 4 проценти, Австрија 5,4 и Кипар, каде што 6,1 отсто од населението е невработено. Еуростат објави дека стапката на невработеност во 16-члената еврозона достигнала рекордна стапка од 10 проценти од воведувањето на еврото во 1999 година. Според оваа агенција на крајот на минатата година во ЕУ имало најмалку 23 милиони невработени, од кои речиси 16 милиони во земјите од еврозоната. Аналитичарите сметаат дека Европската централна банка ќе ја држи клучната каматна стапка на еден процент, најмалку до крајот на оваа година. Февруари 2010

[4]


КРАТКО ...

ОД МАЈ НОВИ ЧАРТЕР ЛЕТОВИ ЗА ХОЛАНДИЈА Нови чартер летови на релација Холандија - Македонија ќе се воведат од 29 април годинава. Летовите ќе ги спроведува Трансавиа, фирма - ќерка на холандскиот превозник КЛМ. Како резултат на договорот меѓу Трансавиа, холандско - македонскиот тур-оператор Каратанова - турс и аеродромот Шипхол во Амстердам, летовите ќе се реализираат од Амстердам до Скопје и Охрид најмалку еднаш во неделата во периодот од април до октомври годинава. Со ова Македонија ќе биде на двоиполчасовно растојание од Шипхол како еден од најголемите транзитни аеродроми во светот. Амбасадата на Кралството Холандија информираше за оваа иницијатива истакнувајќи дека покрај збогатувањето на понудата на одмори за холандските туристи, еден од главните пропратни ефекти на иницијативата ќе биде и зголемувањето на македонскиот туристички потенцијал и зајакнувањето на конкурентноста на Македонија на меѓународниот туристички пазар. Амбасадата најави дека група од 30 холандски туристички оператори и новинари ќе ја посетат Македонија наредниот месец со цел поблиску да се запознаат со нејзините убавини и да ги претстават на холандските туристи. Според информациите од Државниот завод за статистика и Народната банка на Македонија во 2008 година се реализирани 587,447 ноќевања од странски туристи, со што е остварен приход од 166,9 милиони евра. Проценетата бројка на ноќевања од холандски туристи во 2008 година е околу 15.000 и бележи тренд на постојано зголемување.

УЖАСНИТЕ СЛИКИ НА ЦИГАРИТЕ ЌЕ ПОЧЕКААТ Собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на седница констатира дека Предлог законот за изменување на Законот за тутун и тутунски производи е прифатлив и може да се даде на второ читање. Членовите на Комисијата расправаа и по амандманите поднесени по предлогзаконите за ветеринарно-медицински препарати, како и за именување и дополнување на Законот за пасишта во второ читање. Една од целите на измените на Законот за тутун е на тутунската индустрија да и се овозможи дополнителен период на техничко прилагодување во печатењето на новите пакувања со соодветни сликовни предупредувања, рече министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски, образложувајќи го текстот. Со Предлогот се продолжува рокот за имплементација на сликовитите здравствени предупредувања од страна на производителите и увозниците на тутунски производи и рокот за повлекување на тутунските производи од промет кои не се прилагодени и не содржат информации за здравствените сликовни предупредувања за дополнителни три месеци. Февруари 2010

[5]

АКТУЕЛНОСТИ

СЛОВЕНЕЧКИТЕЛЕКОМ ГИ КРАТИ ИНВЕСТИЦИИТЕ НА БАЛКАНОТ Телеком Словенија годинава не планира поголеми инвестиции на странските пазари.Од управата на словенечката компанија, која е присутна и во Македонија најавија денеска дека во 2010 година ќе се фокусираат на свое консолидирање. Словенечки Телеком, ширењето на странските пазари го почна пред четири години, а досега во земјите во регионот има инвестирано околу 400 милиониу евра. Водечката словенечка телекомуникациона компанија во Македонија е присутна преку телекомуникационата мрежа ONE, а свои фирми има и во Косово, Албанија и Хрватска.


АКТУЕЛНОСТИ

НАКРАТКО ...

ЦАРИНИТЕ ПАДНАА, ЦЕНИТЕ ИСТИ Намалувањето на царините за текстилот, парфемите и за автомобилите, кое почна да се применува од први јануари, нема големо влијание на цените што ги плаќаат граѓаните. Царината за текстилот се намали дури за една третина, но пресметките покажуваат дека ова намалување во крајната цена учествува само со шест проценти. Односно, ако претходно со царината едно палто чинело 6.250 денари, сега неговата цена треба да биде 5.875 денари. Увозниците на облека потврдуваат дека помалата царина донела незначително пониски цени. - Лани облеката што ја увезувавме се царинеше со 25 проценти, а годинава со 17,5 проценти. Но, ова минимално влијаеше врз малопродажните цени. Цената на облеката што ја увезовме во јануари се намали за околу три проценти - вели Љупчо Маневски од групацијата „Фешн груп“, увозници на гардероба од марките „бицијани“, „манго“, „тимбрленд“, „бата“ и други. Стоката што се продава кај нас и со поевтинувањето на царините е поскапа од таа што се продава во земјите што се членки на ЕУ. Увозниците велат дека причината за ова е што за стоката што се увезува во ЕУ не се плаќаат царини, поради што и се што се продава кај нив е поевтино. - Во ЕУ, гардеробата и обувките од марката „најк“ се поевтини за најмалку 10 проценти за разлика од кај нас бидејќи таму не се плаќа царина - ни објасни Маријан Бошкоски, од синџирот на бутици „Најк“ кај нас. Според него, „Најк“ годинава донел одлука облеката низ цел свет да се продава по пониски цени. - Кај нас увезената стока сега ќе се продава со намалени цени од 10 проценти. Во ова е вклучено и намалувањето на царините за увоз на облека, како и одлуката на „Најк“ за глобално снижување на цените - вели Бошкоски. Увозниците на автомобили велат дека кај нив намалувањето на царините од 10 проценти нема многу да се почувствува бидејќи крајните цени се пониски од 50 до 150 евра. - Нема големи разлики во цените. Кај нас сега имаме кампања извлечи попуст при што автомобилот може да биде со помала цена од 500 до 5.000 евра во зависност од грепката. Во оваа цена ја вклучивме и помалата царина, но мора да кажам дека кај нас, бидејќи продаваме помали автомобили, намалувањето на царините влијаеше врз малопродажните цени до најмногу три до четири илјади денари - вели Дарко Димовски, директорот на продажба на возилата „Форд“. Освен облеката, парфемите и автомобилите, од први јануари со помала царина од 10 проценти се царинеше и увозот на живина, свинско месо, маслинки, јужно овошје, путер, млеко, џем и на хигиенски препарати.

ПОРАСТ НА НЕВРАБОТЕНОСТА ЗА 10 ПРОЦЕНТИ Бројот на невработени во Хрватска минатата година во декември бил за 10 проценти поголем во споредба со истиот месец во 2008 година и за 1,1 процент зголемен во однос на ноември 2009 година, соопшти хрватскиот Државен завод за статистика. Во декември минатата година, невработеноста во Хрватска била 16,7 проценти. Според податоците на Заводот, во декември 2009 година бројот на вработени во однос на претходниот месец е зголемен само во секторот на производство на трајни стоки за широка потрошувачка и тоа за 2,4 проценти, додека во сите останати гранки има намалување на вработените и тоа меѓу 0,2 и 1,9 проценти. Најголем број отпуштање работници имало во секторот рударство, каде што бројот на вработени на годишно ниво е намален за 16 проценти, како и во преработувачката индустрија, каде што има намалување на работниците за 10,4 проценти. Февруари 2010

[6]


www. m a c e d o n i a - c o n s u l t i n g .com

ДАЛИ

вашиот Маркетинг и Продажен тим е подготвен за активниот пролетен период

З

?!

а постигнување на максимални резултати во работењето, вашиот Маркетинг и Продажен тим мора да функционира како едно. Овие два секотора се комплементарни и неразделни и само доколку работите на нивно зајакнување, може да очекувате остварување на планираните резултати. Подобрете го работењето, остварете ги вашите таргети и справете се полесно со предизвиците на економската криза со помош на специјалната наменска Маркетинг-Продажна Програма која ви ја нуди MACEDONIA-EXPORT Consulting (основни елементи и фокус): • Генериранје контакти – маркетинг алатки за зголемување на бројот на потенцијални клиенти, • Зголемување на профитот - зајакнување на продажните вештини И зголемување на продажбата кај новите и извлекување максимум од постеочките клиенти, • Акционен План – ревидирање на вашиот Акционен План и дефинирање на дополнителни и конкретни Маркетинг и Продажни активности (со брзи ефекти) заеднички со вашиот тим.

САКАТЕ

Доколку да ја добиете подеталната ПРОГРАМА, слободно контактирајте не

[7] Февруари 2010

MACEDONIA-EXPORT Vasil Stefanovski 8/1 1000 Skopje, Macedonia tel/fax: +389 2 31 21 907 mob: +389 78 25 66 67

!

www.macedonia-consulting.com

Забелешка: Сите програми дополнително ќе бидат корегирани и адаптирани специјално според потребите на секоја компанија.


ТЕМА НА БРОЈОТ

КОГА ВРАБОТЕНИО ДА СЕ ДИСЦИЛИН

Не пцујте и не викајте, бидете смирени и сериозни!

Секој што работи како дел од раководство или како надреден, кога тогаш ќе треба да дисциплинира некој работник. Иако можеби ова ви звучи прегубо, мислам дисциплинирањето сепак понекогаш е неопходно. Некогаш е доволен само разговор а некогаш и преземање на построги мерки.Некогаш може да биде едноставно, но може и да биде многу деликатно, зависно од околностите и карактерот и ставот на лицето што се дисциплинира.Секако многу важно е зошто треба да се дисциплинира дотичниот вработен. Дали станува збор за „прекршок“ кој му с еповторува, за некој недозволен инцидент, за прекршување на некое правило и слично.Она што е важно е исто така да не применувате иста дисциплинска мерка за сите вработени.Со тоа ке им покажете дека оделно сте ги разгледале „инцидентите“ идека сте свесни дека сите не се со иста тежина.Сепак најважно е да останете смирени кога се преземаат дисциплински постапки против некој од вработените ако сакате да ги постигнете посакуваните ефекти, и еве ви неколку корисни совети: БИДЕТЕ САМОУВЕРЕН, А НЕ АГРЕСИВЕН Има разлика помеѓу „самоуверено“ и „агресивно“ однесување. Сите знаеме дека агресивното однесување ќе покаже тенденција кон губење на спокојството, и честопати има елемент на губење контрола над некоја ситуација. Сепак, со примена на самоувереност при дисциплинирање значи дека знаете што мислите, што ви треба и како тоа да се постигне без притоа да има причина за карање или недоразбирање и со ова се задржува пристојно однесување кон лицето коешто го казнувате.

Февруари 2010

[8]

ЗНАЈТЕ ГИ ФАКТИТЕ Ќе останете смирени ако ги знаете сите факти пред да започнете со дисциплинската постапка и треба истите да ги поддржите со докази. Датуми, рокови, што било кажано, од кого било кажано итн. – Ова се клучни елементи коишто спротивната страна во дисциплинско сослушување ќе се обиде да ги оспори или избегне, па колку повеќе материјални докази ќе претставите, толку полесно ќе биде да останете смирен и да избегнете непотребно соочување.


ОТ ТРЕБА НИРА... ИГРАЊЕ УЛОГА Понекогаш за да натерате некој да признае дека погрешно постапил/а, корисна алатка е да создадете сценарио во кое барате од лицето да се стави во туѓа кожа. Со ова, ќе можат да видат што згрешиле, со што лесно може да се реши ситуацијата. На пример, да кажеме дека некој опцул клиент по телефон или му спуштил слушалка, вработениот би можел да ја согледа грешката и да прифати дисциплинска мерка ако на пример го прашате како би се чувствувал тој/таа доколку се јави некаде да се пожали и чека половина час на телефон и на крај добива некој вработен којшто лошо се однесува или го пцуе. СЛУШАЈТЕ Дури и ако имате сигурни докази дека некој од вработените погрешно постапил, дозволете му да се искаже и да ја каже својата страна на приказната и притоа не го прекинувајте. Не го пресекувајте на сред реченица туку дозволете му да се искаже. Можеби има легитимни олеснителни околности поради кои постапил/а на тој начин, па дури и ако постапката не е прифатлива можете да сфатите зошто нешто се случило. Ако постојано упаѓате, има шанси да се изнервирате вие, а и да се изнервира другото лице, и поради ова може да избувнете.

укор, би требало да го примените пристапот на „кадифена ракавица“ наместо „железна тупаница“ ако сакате да останете смирени. Ова значи смирено објаснување на несоодветното однесување на вработениот, што треба да се направи за да се поправи состојбата и да не се повтори истата постапка и што очекувате од вработениот во иднина односно да му дадете јасно упатство и да му ги кажете границите на прифатливо однесување. Очигледно, при прифаќање на овој поконтролиран пристап, не значи дека прекршоците не се сметаат за сериозни прекршоци, едноставно значи дека се прифаќа посамоуверен пристап во којшто не губите контрола туку јасно му давате на знаење на вработениот дека не сте задоволни со неговото однесување или прекршок и дека мора да се соочи со последиците доколку нешто слично се повтори. Доколку бидете посмирени повеќе ќе ја почитуваат вашата одлука и ќе прифатат сè што сте кажале, а тоа не би било така ако сослушувањето се претвори во размена на погрдни зборови. Доколку останете смирени, ќе имате целосна контрола над ситуацијата, а тоа е потребно во едно дисциплинско сослушување.

ТЕМА НА БРОЈОТ

КОГА Е МОЖНО КОРИСТЕТЕ ГО ПРИСТАПОТ „КАДИФЕНА РАКАВИЦА“ Во одредени услови, можеби нема да имате друга опција освен да го от-пуштите вработениот за однесување забрането според правилата и прописите на вашата фирма, но во околности кога е доволно само Февруари 2010

[9]


ПРЕЗЕМЕНО

ЗБОГАТЕТЕ СЕ ПРЕ ИНТЕРНЕТ СТРАНИ

Поставете рекламен банер!

Доколку сте администратор на интернет страница што добива барем незначителен сообраќај, несомнено некогаш сте сонувале за неизмерните богатства што лежат неискористени во вашиот проток на сообраќај. Болното прашање гласи: „Како можам да заработам што е можно повеќе пари од сообраќајот на мојата интернет страница?“ Оваа статија ќе ви помогне да дадете одговор на тоа прашање, давајќи преглед на најчестите и најпрофитабилните методи што денес се користат за претворање на бројот на посети на вашата страница во пари: • Традиционално рекламирање преку рекламни графички огласи (банери) • Рекламирање преку графички огласи според принципот „плаќање по кликнување“ (контекстуално рекламирање) • Приходи од претплата • Програми за веб маркетинг преку посредници и програми со плаќање по акција • Текстуални врски На крајот ќе дадеме преглед на пофините детали на продажбата преку интернет.

ТРАДИЦИОНАЛНО РЕКЛАМИРАЊЕ ПРЕКУ РЕКЛАМНИ ГРАФИЧКИ ОГЛАСИ (БАНЕРИ) Една од првите и најраспространетите форми за претворање на сообраќајот на веб локацијата во пари е сеприсутниот рекламен графички оглас. Иако изворно беа најпопуларни во верзијата од 468x60 пиксели, банерите денес може да се најдат во повеќе различни големини и облици.: Некои прикажува банери со димензии 728x90 на врвот на страницата, некои пак користат оглас со димензии 468x60 на горниот дел, над страниците со каталозите на производите , а одредени вебери прикажува банери со различни димензии насекаде низ локацијата. ДЕЛОВЕН МОДЕЛ И НАЧИН НА ФУНКЦИОНИРАЊЕ Основниот деловен модел на банерите е едноставен: Продавачот на веб локацијата му продава број на посети на страницата (прикажувања) на огласувачот. Февруари 2010

[12]

Постојат 2 основни модели на плаќање за банерите : тековно плаќање за секои илјада прикажувања, и паушален надоместок што се наплаќа без оглед на бројот на посетители што реално ја виделе рекламата. Во рамките на моделот за тековно плаќање, најчестата мерна единица е цената по илјада (прикажувања). Цените се разликуваат во зависност од целната група, обемот, рокот на обврската и пазарните сили.. Доколку вашата веб локација привлекува вљубеници во автомобили, кои претставуваат атрактивна популација за некој локален или национален продавач на автомобили, може да очекувате дека ќе располагате со 10 пати поголема стапка од таа за рекламирањето што не е насочено.. Исто така, во голем број случаи локациите на купувачот на медиум му наплаќаат паушален износ за рекламниот простор. Во зависност од положбата


ЕКУ ВАШАТА ИЦА рекламите на врвот и на дното на вашата страница - ова е докажан модел што функционира добро за големите издавачи. Откако ќе одлучите каде ќе бидат поставени рекламите, треба да поставите сервер за реклами што ќе ги прикажува графичките огласи и ќе води евиденција за бројот на вчитувања на страницата и за бројот на кликнувања. Исто така, потребно е да изготвите неколку графички огласи за „продажба“ на рекламниот простор, што може да се прикажуваат кога имате вишок простор. Ваквиот графички оглас би можел да содржи порака од типот на „Видете ја вашата реклама овде - контактирајте не за рекламирање“ со врска до вашата страница со цените за рекламирањето. Откако ќе го конфигурирате вашиот рекламен сервер, продавајте! Ова за многумина претставува пречка; ова прашање ќе го разгледаме во следниот број.

ПРЕЗЕМЕНО

Продолжува...

[13] Февруари 2010

на локацијата и сообраќајот, надоместоците може да бидат прилично високи. На пример, трајното поставување на почетната страница, на истакнато место, со 100% учество на брендот на целната локација е сосема препорачливо. Предноста на нудењето услуги за рекламирање преку графички огласи на вашата веб локација се состои во тоа што може да бидете во состојба да добивате пари исклучиво врз основа на бројот на посети на страницата, со што го впаричувате севкупниот расположлив инвентар. Лошата страна на ваквото рекламирање може да биде тоа што не секој е подготвен да плати само за да биде виден: честопати, огласувачите бараат и одговор на рекламата. Купувачите на медиумски простор може да бараат аранжман за плаќање по кликнување. Главниот недостаток на прикажувањето графички огласи на вашата веб локација најверојатно е тоа што ги преземате обврските за одржување за туѓи креативни единици, како и одговорноста за функционирањето на графичкиот оглас, дури и во случај кога огласот е лошо дизајниран, или кога веб локацијата на огласувачот нема добра продажба. За вистински да заработите од рекламните графички огласи, од суштинско значење е да имате јасна претстава за тоа колку индивидуални посетители ја посетуваат вашата локација, и колку вчитувања на страницата тие посетители генерираат – податоци што може да ви ги обезбеди кој било пристоен веб аналитички програм. На таков начин добивате основа за утврдување реалистични очекувања за тоа колку пари би можеле да заработите. Потоа, треба да одлучите каде на вашата локација ќе ги прикажувате рекламните графички огласи. Јас би ви препорачал пробно да ги поставите


КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ® - ЖИВОТ АД за осигурување на Живот ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРАВНИ ЛИЦА Единствено КОЛЕКТИВНО ОСИГУРУВАЊЕ НА ЖИВОТ со поврат на СИТЕ вложени средства Според направената анализа во Република Македонија, Компаниите: • Со 50 Вработени, ТРОШАТ - 15.000.00 Евра • Со 100 Вработени, ТРОШАТ - 30,000.00 Евра • Со 200 Вработени, ТРОШАТ - 60,000.00 Евра • Со 500 Вработени, ТРОШАТ - 150,000.00 Евра ...во период од 10 години, НЕПОВРАТНИ средства за Колективно Осигурување! Колку ТРОШИ Вашата Компанија?!?! КОЛКУ би заштедила Вашата компанија и КАДЕ би ги вложила ЗАШТЕДЕНИТЕ средства доколку средствата за Колективно Осигурување се: ▪ 100 % Повратни ▪ Зголемени за Годишна Припишана добивка ▪ Заштитени со Девизна Клаузула Кроациа Осигурување - Живот АД Скопје е ЕДИНСТВЕНАТА осигурителна компанија во Република Македонија која нуди НОВО, УНИКАТНО Животно Колективно Осигурување. Дозволете ни да ја Осигураме Иднината на Вашата Компанија.

Наместо да се запрашате Колку троши, запрашајте се колку штеди Вашата компанија со Колективното Осигурување на живот на КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ!

ЕДИНСТВЕНО ВО КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ АД СКОПЈЕ!


HR АНАЛИЗА Топ 10 региони според огласениот кадар во печатените медиуми во периодот 28.01.2010 - 03.02.2010 Радовишки 2% Кавадаречки 5% Делчевски 5%

Охридски Велешки 2% 1%

Странство 1% Кочански 1%

Тетовски 9%

Скопски 57%

Кумановски 17%

Споредбен преглед на бројот на огласен кадар во печатените медиуми во периодот 28.01.2010 - 03.02.2010 80

75

73

70 60

Број на кадар за скопскиот регион

50 40 30

34 25

30

Вкупен број на кадар за останатите региони

HR АНАЛИЗА

51

20 10

14

11 6

0 28.01.

29.01.

30.01.

4

5

01.02.

02.02.

1

03.02.

SETTE Media Monitoring Agency Krusevo bb, 7000 Bitola, tel + 389 47 52 29 29, contact@sette.com.mk www.sette.com.mk

[15]


Подготвува Виктор Герасимовски

Февруари 2010

[16]

CV НА

ГОЛЕМИТЕ


c u r r i c u lu m v i ta e HARVARD UNIVERSITY GENERAL INFO

Founded Motto Type

Endowment President Faculty Staff Students Location Campus

Real estate

holdings Newspaper Colours Mascot Nobel laureats Library collection Undergraduate cost

(2009-2010) Financial Aid (2009-2010)

University income (2009-2010) University

expenses

(2009-2010) Website

September 8, 1636 (OS) September 18, 1636 (NS) VERITAS (in english: truth) Private USD $25.62 billion Catherine Drew Gilpin Faust About 2,100 faculty members and more than 10,000 academic appointments in affiliated teaching hospitals 2,497 non-medical 10,674 medical Harvard College — About 6,700 Graduate and professional students — About 13,600 Total — About 20,000 (Undergraduates - 7,160; Postgraduates Cambridge, MA, USA Urban, 380 acres (1.5 km2)

- 13,070)

4,979 acres The Harvard Crimson Crimson     John Harvard 43 current and former faculty members About 16.2 million volumes Tuition — $33,696 Total including room, board, student service fees — $48,868 Nearly $41,000 average total aid package $3,482,317,000 $3,464,893,000 http://www.harvard.edu/

1639 1693 1780 1800

Harvard is founded Founded in 1636 by the colonial Massachusetts legislature Harvard is the oldest institution of higher learning in the United States, as well as the first and oldest corporation in the Americas From “New College” to “Harvard College Harvard University establishes the Indian College First instance of Harvard cited as ‘University’ Harvard becomes Privatized – Between 1800 and 1870 Harvard became “privatized”. While the Federalists controlled state government, Harvard had prospered, but the 1824 defeat of the federalist party in Massachusetts allowed the renascent Democratic-Republicans to block state funding of private universities

[17] Февруари 2010

1636

CV HARVARD

HARVARD UNIVERSITY LIFE TIMELINE


1858

CV VERSACE

1870 1870 1877 1906 1908 1908 1914 1920

1920 1922 1936 1950 1965 1977 2005

2006 2006

2006

2007

History behind the school’s colour – Crimson - The school colour is crimson, which is also the name of the Harvard sports teams and the daily newspaper, The Harvard Crimson. The colour was unofficially adopted (in preference to magenta) by an 1875 vote of the student body, although the association with some form of red can be traced back to 1858, when Charles William Eliot, a young graduate student who would later become Harvard’s 21st and longest-serving president (18691909), bought red bandanas for his crew so they could more easily be distinguished by spectators at a regatta. Harvard’s board is replaced - By 1870, the politicians and ministers that heretofore had made up the university’s board of overseers had been replaced by Harvard alumni drawn from Boston’s upper-class business and professional community and funded by private endowment First African-American to graduate from Harvard The first Jewish Justice graduates from Law School A rise in the Jewish enrolment at Harvard - Between 1906 and 1922, Jewish enrolment at Harvard increased from six to twenty percent Catholics make up nine percent of freshman class Harvard Business School is founded The Graduate School of Design is founded Harvard’s persecutions through a “Secret Court”- In 1920, “Harvard University maliciously persecuted and harassed” those it believed to be gay via a “Secret Court” led by Harvard President A. Lawrence Lowell. Summoned at the behest of a wealthy alumnus, the inquisitions and expulsions carried out by this tribunal, in conjunction with the “vindictive tenacity of the university in ensuring that the stigmatization of the expelled students would persist throughout their productive lives” led to two suicides. Graduate School of Education is founded The Harvard School of Public Health is founded John F. Kennedy School of Government, established Harvard’s association with Gay issues continues - Yet as late as the 1950s, Wilbur Bender, then the dean of admissions for Harvard College, was seeking better ways to “detect homosexual tendencies and serious psychiatric problems” in prospective students. Ethnic and socio-economic makeup of Harvard Harvard and Radcliffe admissions are merged Harvard receives donation from Saudi Prince - In 2005 Harvard received a large donation from Saudi Prince Alwaleed bin Talal for the development of research programs in Islamic studies. The acceptance by Harvard and other universities of this and comparable donations has drawn criticism from some commentators and accusations that the donations are used to spread pro-Saudi propaganda. Strength of Harvard as of 2006 -2007 - A faculty of about 2,400 professors serve as of school year 2006-2007, with 6,715 undergraduate and 12,424 graduate students. Lawrence Summers announced his resignation plans - On February 21, 2006, president Lawrence Summers announced his intention to resign the presidency, effective June 30, 2006. His resignation came just one week before a second planned vote of no confidence by the Harvard Faculty of Arts and Sciences. First female president in the university’s history - Drew Gilpin Faust is the 28th president of Harvard. An American historian, dean of the Radcliffe Institute for Advanced Study and Lincoln Professor of History at Harvard University. Faust is the first female president in the university’s history. The 14th School of Harvard is approved List of the best-known graduates of Harvard University:

Political Leaders film directors Others

Февруари Ноември 2009 2010

[18]

John Hancock, John Adams, John Quincy Adams, Theodore Roosevelt, Franklin Roosevelt, John F. Kennedy, George W. Bush, Barack Obama, Felipe Calderon (Mexican President, Ban Ki-moon (current UN Secretary General) Darren Aronofsky, Nelson Antonio Denis, Mira Nair and Terrence Malick biologist E. O. Wilson, cognitive scientist Steven Pinker, physicists Lisa Randall and Roy Glauber, Shakespeare scholar Stephen Greenblatt, writer Louis Menand, critic Helen Vendler, musician Bonnie Raitt, historian Niall Ferguson, economists Amartya Sen, N. Gregory Mankiw, Robert Barro, Stephen A. Marglin, Don M. Wilson III and Martin Feldstein, political philosophers Harvey Mansfield and Michael Sandel, political scientists Robert Putnam, Joseph Nye, Stanley Hoffman and the late Richard E. Neustadt, scholar/composers Robert Levin, Bernard Rands, Conan O’Brien, actors Jack Lemmon, Natalie Portman, Mira Sorvino, Elisabeth Shue, Rashida Jones and Tommy Lee Jones


List of the most famous Harvard University non-graduate alumni KNOWN FOR

01

James Blake

02

Jacques Chirac

03

Mark Zuckerberg

Tennis Player Former President of France and the former Prime Minister of France Founder & CEO of Facebook, Inc.

04

Matt Damon

actor

05

John F. Fitzgerald

06

John Key

Mayor of Boston Massachusetts Current Prime Minister of New Zealand

07

Benjamin Franklin

Scientist

08

Bill Gates

Co-founder and Chairman of Microsoft, American entrepreneur,

09

Rosario Marin

Treasurer of the United States

10

James Murdoch

11

Mary Peters

12

Birendra Bir Bikram Shah

British Sky Broadcasting CEO United States Secretary of Transportation Late King of Nepal

and philanthropist

RELATIONSHIP TO HARVARD Professional Tennis Player, attended College in 1997-1999 attended Summer School in 1953 attended

College

attended College Attended Harvard Medical School but dropped out 1885 after father died. College (attended 1981-?, but did not receive degree) never attended College; awarded an honorary degree in 1753 as Class of 1724 attended College (1973-197?); awarded an honorary doctorate in 2007 attended KSG Program for State and Local Government Executives attended College attended KSG Program for State and Local Government Executives attended for one year (1967-1968)

[19] Февруари 2010

NAME


Февруари 2010

[20]


HR РЕЧНИК

РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAKING РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAKING ЕКСПЕРТИЗА Expertise),ЧОВЕЧКИ или во превод потполно стручна разработка на некое прашање кое побарува РЕСУ (engl.РС РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА посебно ЧОВЕЧКИ стручно знаење (стручњак-експерт). Експертизата ги претставува следниве услови: - Познавање најдобра пракса РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAKING - Способност за решавање на проблеми, ситуации и дилеми без познати примери РЕСУРС ЧОЧВЕЧКИ РЕСУРС НА ЧОВЕЧКИ - Познавање и способност за простудирање на добритеМЕНАЏМЕНТ и лоши страни на некое решение - Познавање и способност за простудирање на причините, зошто некое решение ќе ги оствари очекувањата РЕСУРСИ HEADHUNTER MATCHMAKING а некое не HEADHUNTING - Способност да експертот исто како фасцилаторот да го води корисникот сам да учествува во проектирање РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ на промените во своето опкружување (клучна конскултантска особина). РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER Експертизата како вид способност на личноста,е една од клучните карактеристики на MATCHMAKING консултантот. Уште се користи и изразува исто како know-how вештина и компетенција, но тие имаат и други значења па не РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ можат да бидат синоними за експертиза. Нашите работобарателиРЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAKING жени се со поголемо работно ЕВАЛУАЦИЈА (engl. Change Evaluation), информација на успешноста на спроведената промена. Во основа, РЕСУРС ЧОВЕЧКИ МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ искуство од мажите- е повратнаРЕСУРС тоа е посебен облик на програмирано прибирање податоци на учесниците на некоја спроведена промена. работобаратели Како последенHEADHUNTING елемент на постапка Think-Angree-Act-Evaluate зависи еден од критичните фактори за РЕСУРСИ HEADHUNTER MATCHMAKING успеши промени. Мажи 68 РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ Жени 77 РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAK

Нашите работобаратели-жени се со поголемо работно искуство од мажите-работобаратели СТАТИСТИКА

Мажи 47% Жени 53%

Февруари 2010

[21]


ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

БЕЗ СТРЕС НА РА МЕСТО. СМЕЈТЕ С Ако не може да ги смените околностите во коишто работите, обидете се да влијаете на вашата среќа.

Пробајте ги овие едноставни трикови за да ја разбиете секојдневната монотонија и полесно да ги преживеете роковите, плановите, очекувањата, нервозните шефови и озборувањата на работа. Ретко кој може да се пофали дека е среќен на работа. Ако сте задоволни со платата, лоша е атмосферата; останувате во канцеларија „од самрак до зори“ или имате добри колеги, а пари добивате три пати

годишно... Ако не може да ги смените околностите во коишто работите, обидете се да влијаете на вашата среќа. НЕ РЕАГИРАЈТЕ НА „ПРВАТА ТОПКА“ Ако сте послушни, од една страна тоа е добро за вашиот шеф, а и за вас ако вашиот шеф сака да ви довери важна работа, и да ве унапреди. Но, ако колега, клиент или некој трет бара од вас да работите и во недела, и после работно време – изговорете ги магичните зборови „чекај да размислам“. Желбата да ве прифатат е силна и честопати може да ве натера да се нафатите на сè. Одбегнувајте да им се допаднете на другите на таков начин. Донесувајте одлуки, но не како „од пушка“ туку смирено. РАЗМИСЛУВАЈТЕ ПОЗИТИВНО Не гледајте на себеси како на жртва. Размислувајте како секој ден да направите нешто ново на работа и како постојано напредувате. За својата работа размислувајте како за минливо, а не конечно решение. Освен тоа, имајте на ум дека вие самите сте ја избрале фирмата во која работите. Ваква замисла за работите влијае на самодовербата бидејќи имате претстава дека вие ја контролирате ситуацијата. КОРИСТЕТЕ ЈА ВАШАТА ФАНТАЗИЈА Доколку единствен начин да останете сами е да се заклучите во тоалет – сторете го тоа. Бидете сами, затворете очи и слушајте си го биењето на срцето. Дишете длабоко на нос и уста. Ако оваа вежба ја правите и една минута дневно, ќе почувствувате неверојатен спокој. Ако сакате да одите уште еден чекор напред, фантазирајте – замислете си дека сте на море. Ќе се импресионирате од резултатите.

Февруари 2010

[22]


АБОТНОТО СЕ! ШЕТАЈТЕ Ако можете, кога ќе почувствувате „тензија“, прошетајте се малку. Макар и во канцеларија. Идеално би било да излезете накратко – боите, мирисот и звуците ќе ве воодушеват. Меѓу другото, вежбањето е познато како лек против лошо расположение.

АРОМАТЕРАПИЈАИ додека сте на работа можете да запалите ароматична свеќа. Истражувањата покажуваат дека мирисите што се користат стотици години за време на верските обреди содржат антидепресивни компоненти. Затоа слободно користете ароматични свеќи или есенцијални масла. НАЈДЕТЕ СМИСЛА Луѓето што својата работа ја сфаќаат како „повик“ а не како начин за плаќање сметки имаат шанса да бидат среќни на работа. Ако не сте задоволни со начинот на којшто гледате на својата работа пробајте ја следнава вежба – прашајте се што работите за луѓето, средината.. На пример, професорка влијае на креирање на иднината на земјата, келнер служи храна и придонесува луѓето да уживаат во храната.

НАМЕСТЕТЕ ЈА ПОЗАДИНАТА НА ЕКРАНОТ Не го потценувајте влијанието на околината и на работите што ве опкружуваат врз вашето расположение. Ако ви е старомодно на работната маса да ставите слики од вашите деца, момче, родители...тогаш ставете ја сликата на позадината на екранот. Важно е да бидете во контакт со себе и со оние коишто ги сакате. Во близина имајте некој смешен стрип или музичка кукла – тоа ќе ве врати во вашиот свет. СМЕЈТЕ СЕ Верувајте дека ова функционира. Кога имате досаден, напорен ден на работа, и не ви е до смеење, експертите велат дека тоа е најдобар начин да го измамите вашето тело и да спречите да западнете во фаза на тагување. Со смеење, дури и кога не ви е до смеење, навистина може да го залажете мозокот поинаку да влијае на вашето расположение. Освен тоа, има уште еден трик во смеењето – кога се смеете, се смеат и луѓето околу вас. Тоа е вродена реакција на мускулите на лицето.

ИСТЕГНЕТЕ СЕ Истегнете ги рацете над главата. Ова треба да влијае на вас, и веднаш треба да се почувствувате подобро, посмирено...Истегнувањето ќе ве поттикне да се фатите за работа. Експертите тврдат дека стресот најмногу се собира под пазувите, па оваа вежба ќе ви помогне да се опуштите.

Февруари 2010

[23]


БЛИЦ

КАКО ДА ГИ ПР ПОНЕДЕЛНИЦИ Пишува Маја Секуловска, новинар

Дали сте и Вие од оние луѓе на кои понеделник им е најстресен работен ден? Само што се релаксиравте и почнавте да уживате во слободниот викенд, пребрзо дојде новиот понеделник и вие повторно морате да се подготвувате за на работа. Физички и психички морате да се подготвите за престојната недела и работните обврски кои ги носи истата. Понеделниците важат за денови кога луѓето најмногу отсуствуваат и доцнат на своите работни места. Најстресниот ден во работната недела им е токму понеделник, пред се затоа што понеделнк е денот кога вие повторно морате да вратите во реалноста и да се соочите со работните задачи и проблеми. Дали сте и вие од оние луѓе на кои понеделникот им е најстресен работен ден? Дали ги мразите понеделниците и колку ви е тешко во понеделник да станете науто и да дојдете на вашето работно место? Дали и на вас понеделникот ви е најдолгиот работен ден? Дали, доколку можете во понеделник би доаѓале подоцна на работа? Дали, најчесто отсуствувате и доцните на работа токму во понеделник? Александра Илиевска, ЛАБОРАНТКА Долго време сум вработена како лаборант, и станувањето наутро во понеделник веќе ми стана навика. Со текот на времето човек се навикнува на се. Секако , понеделникот е ден кога сите ние се прилагодуваме кон новата работна недела, и малку ни е потешко , бидејќи сите викендот го поминуваме релаксирано во кругот на семејството, па во понеделник повторно се враќаме кон нашите обврски, па можеби за тоа на сите ни е постресен овој ден. Не доцнам на работа во понеделник, затоа што секогаш се трудам на време да стигнам секаде, а и не отсуствувам во понеделник, нормално ми се случува да отсуствувам од работа, но тоа не мора да е понеделник, туку отсуствувам само тогаш кога имам причина и кога морам. Петар Стојчев, МАГАЦИОНЕР Јас сум нов на работа , па тежок ми е секој ден, а најмногу понеделник. Понеделник ми е најтешко заради тоа што се уште сум навикнат да спијам до доцна, па тоа станување наутро ми претставува вистински проблем. Јас се уште немам задоцнето на работа, затоа што сум нов и не смеам да доцнам, сакам да оставам добар впечаток, па токму затоа и не отсуствувам.

Февруари 2010

[24]


РЕЖИВЕЕТЕ ИТЕ? Стојан Трповски, МАРКЕТИНГ АГЕНТ Мене ништо не ми е тешко, па така и понеделникот за мене не претставува стресен и напорен ден. Тоа е можеби така , затоа што јас и за време на викендот си работам по нешто, поточно не сум од оние луѓе кои го користат викендот за одмор и релаксација, туку напротив, секогаш сум активен. Сум слушнал од моите пријатели дека им е напорно во понеделник да одат на работа, тешко им паѓа прилагодувањето кон работната недела, но за среќа тоа не е случај и со мене. Мартина Симеонова, КОЗМЕТИЧАРКА Понеделник како ден после викенд, за мене претставува вистинско оптоварување затоа што се привикнувам на домашната атмосвера, на пиење кафе со моите најблиски, излегувам во град и петок и сабота, а веќе во недела навечер морам да се подготвам за на работа. Навистина ми е тешко, најмногу заради тоа што станувам наутро, а секокаш се трудам да стигнам на време. Досега ми се случило да задоцнам, но тоа е ретко и не сум имала проблеми од страна на мојата газдарца, затоа што најчесто моето доцнење е оправдано, градскиот метеж, особено наутро е вистински проблем за сите, а не само за мене.

Митре Шепендиев, ПРОФЕСОР Јас не доцнам на работа во понеделник, секогаш стигнувам на време. Не ми е проблем да одам во понеделник на работа затоа што веќе сум навикнат, толку долго работам што ми е многу небично да отсуствувам, а отсуствувам од работа само тогаш кога навистина имам потреба, кога сум болен или имам некој приватен проблем кој треба да го решам. Понеделникот ми е како и секој друг ден, и не знам зошто би ми било проблем да одам во понеделник на работа, затоа што доколку ја сакате вашата професија ништо не е тешко.

Февруари 2010

[25]


ПРОЧИТАЈТЕ НЕШТО КОРИСНО ЛИТЕРАТУРА

Warren Buffett

THE SNOWBALL

Recounting the life and times of one of the most respected men in the world, The Snowball is the most fascinating financial success story of our time. Warren Buffett, the legendary Omaha investor has never written a memoir, but finally has given Alice Schroeder unprecedented access to him and all those closest to his work, opinions, struggles, triumphs, follies and wisdom. The result is this personally revealing and complete biography of ‘The Oracle of Omaha’. Fully revised and updated with two new chapters on Buffett and the credit crunch, The Snowball is indispensable reading for those who wish to know the man behind the outstanding achievements.

Richard Laermer

PUNK MARKETING: GET OFF YOUR ASS AND JOIN THE REVOLUTION (HARDCOVER)

This is a manifesto and practical guide for all business people, those involved in marketing and even those who think they're not. These are the folks who have witnessed that the shift in power from business to consumer has dulled the traditional tools of marketing. Our book introduces a radical new approach, and new lexicon, to a discipline in much need of an overhaul.Founded upon a completely revised set of assumptions about how customers interact with brands, it is more than just theoretical analysis; it is a set of usable tools for the modern marketing revolutionary: Ti-Vo; I-Tunes; and, Blogging the news. They're putting the consumer in charge. And we ain't seen nothing yet. Consumers are running the economy from their hand-held I-Pods, BlackBerries, mouse clicks, and remote controls.

Jon Sutherland

KEY CONCEPTS IN BUSINESS PRACTICE

Over recent years business practice has undergone radical change, particularly in the responsibilities of business owners and managers. Waves of legislation, improvements in technology and ever increasing customer expectations have transformed the discipline. Business practice is integral to every operation, every decision and every idea that an organization may adopt. 'Key Concepts in Business Practice' provides an accessible and comprehensive guide to the major themes, concepts, terms and theorists encountered in business practice. Features include: - Each of the key concepts is placed alphabetically for ease of use - Entries are fully cross-referenced and there are further reading and website references which point you to additional resources for study - Illustrations are used to help explain complex terminology - A fully comprehensive index, allowing you to follow themes running through the entries - Many web orientated terminologies, which reflects the growth in Internet-based commerce 'Key Concepts in Business Practice' will help you to understand your main textbooks and wider reading, will provide a useful source of definitions for assignments, and will be an ideal aid to revision. Февруари 2010

[26]

@


“ @/$

? ” #

± ¼ Ω Œ

Имам ОГРОМНО работно искуство!

Еве некои од побитните ангажмани:

]{!!?( Ǿ ¶ < µ ”&?! 1. Бришев прозори во Влада на РМ; 2. По неколку години толку напредував што станав манаџер во мобилара во Чаир; 3. Но се случи што се случи и завршив како продавач на тезга во Бунјаковец.

* Граматичките и ситаксичките грешки намерно не се корегирани

Февруари 2010

[27]

ГАФОВИ

Со оглед на моево искуство, ве молам, вработете ме во продажба.


национална & сателитска телевизија

Гледајте

ПРОФИТ со

и евск л и с о Ва Жарк

со Жарко Василевски

на НАША ТВ!

секој ПОНЕДЕЛНИК - СРЕДА - ПЕТОК

Во понеделник во емисијата Профи на Наша ТВ гостува Сашо Давитковски, извршен директор на Скопски Пазар. Со него во студиото зборуваме за: 1. Како е да се работи во Скопски пазар и што се опфаќа бизнисот на СП , како с еразвиваше од почеток до сега? 2. Како една од најпрофитабилните македонски компании. Што претставува Скопски пазар денеска кои се дејности ги обединува? 3. Како ја оценуваат конкуренцијата , таа се повеќе се заострува? Дали гледаат конкуренција во присуството на Рамстор, Веро или Тинекс? 4. Скопски пазар многу често се обвинува дека има монополска позиција, посебно во делот на работење со пазарите? Дали е тоа вистина , каде се тука приватните мали пазарчиња? Дали ќе воведете новини во работата во пазарите во насока на задоволување на новите законски регулативи и практики за безбедност на храна? Гледајте Профит! Во среда во Профит ќе ви го преставиме Македонско -словенечкиот бизнис клуб. Од Госпоѓа Искра Јовановиќ дознајте го следново: 1. Од кога постои Словенечко-Македонски Бизнис клуб и како додје до негово формирање? 2. Кои се целите и задачите кои си ги имаат поставено и по кои се раководат? 3. Колку компании се членови на клубот? 4. Колку ваквиот начин на организирање овозможува подобрување на билатералната соработка меѓу двете земји на екосномски и друг план? 5. Во колкав обем е застапен словенечкиот капитал во Македонија? 6. Каде Словенците највеќе инвестираат кај нас? 7. Како оваа соработка да се продлабочи? Биоп ја извезе првата сончева платформа во Грција, платформа што ќе носи фотоволтаична електрана со моќност од 20 киловати... за што конкретно станува збор?Како е произведена , од какви материјали , за што е наменета?Каде ќе биде поставена , има ли шанси во македонија да се псотави ваква платформа? Има ли заинтересираност?Според препораките од ЕУ оваа година сите земји-кандидати за членство во ЕУ треба да обезбедат минимум пет проценти од вкупното производство на електрична енергија да биде од обновливи извори. До каде е Македонија во исполнување на оваа обврска? На оваа тема зборуваме во Перок во Профит со Господин Мирче Февруари 2010 -Пресетадел [28] Неделковски на управен одбор на Бипом -М. Гледајте не!


Фирма: Друштвото за осигурување Инсиг Македонија Град: Скопје Објавен: 21.01.2010, Дневник

Европската Агенција за животна средина и Министерството за животна средина и просторно планирање на Р. Македонија објавуваат оглас за Асистент на ЕЕА Координаторот. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Вечер од 21.01.2010 год

Друштвото за осигурување Инсиг Македонија објавува оглас за вработување на Дипломиран Правник (2 позиции-1 за Филијала Струга). Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 21.01.2010 год.

Фирма: Datalab Град: Скопје Објавен: 20.01.2010, Дневник

Фирма: ИНЕКС Град: Скопје Објавен: 20.01.2010, Дневник

Datalab објавува оглас за вработување на SQL Програмери. Адреса за аплицирање info@datalab.com.mk Огласот е објавен во Дневник на 20.01.2010год.

ИНЕКС објавува оглас за работно место Комерцијалист за работа на авиошалтер. Адреса за аплицирање inexsmetkovodstvo@t-home.mk или ИНЕКС, ул.11 Октомври бр.5 Скопје. Огласот е објавен во Дневник на 20.01.2010год.

Фирма: Дени Интернационал Град: Скопје Објавен: 20.01.2010, Дневник

Фирма: Марек Инженеринг Град: Скопје Објавен: 20.01.2010, Дневник

Фирмата Дени Интернационал има потреба од Комерцијалисти за продажба и Референти за организација на меѓународен транспорт.Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 22.01.2010 год.

Марек Инженеринг има потреба од 3 Програмери. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 22.01.2010 год.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Фирма: Европската Агенција за животна средина Град: Скопје Објавен: 21.01.2010, Вечер

Февруари 2010

[29]


ОГЛАСНА ТАБЛА Февруари 2010

Фирма: Проектот Почиста и ефективна индустрија во Македонија Град: Скопје Објавен: 22.01.2010, Дневник Проектот Почиста и ефективна индустрија во Македонија објавува оглас за помлади консултанти и Консултанти за животна средина. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 22.01.2010 год.

Фирма: Атлантик Трејд Град: Скопје Објавен: 16.01.2010, Вечер Атлантик Трејд има потреба од Стручен соработник за фармацевтски канал (2 извршители). Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Вечер од 22.01.2010 год.

Фирма: Медицинскиот Факултет Град: Скопје Објавен: 22.01.2010, Утрински Весник

Фирма: ГД Гранит Град: Скопје Објавен: 28.01.2010, Дневник

Медицинскиот Факултет при Универзитетот Кирил и Методиј - Скопје објавува оглас за избор на Едукатори во ПЗЗ (семејна медицина). Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Утрински весник од 22.01.2010 год.

ГД Гранит ад Скопје има потреба од Дипломиран Инженер геодет за работа во Делчево. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 28.01.2010 год.

Фирма: Агенцијата за енергетика Град: Скопје Објавен: 28.01.2010, Дневник

Фирма: ЕУРОАЛБА ДООЕЛ Град: Скопје Објавен: 25.01.2010, Дневник

Агенцијата за енергетика на Р. Македонија објавува оглас за следните работни позиции Deputy Team Leader и Project Administrator. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 28.01.2010 год.

ЕУРОАЛБА ДООЕЛ има потреба од Сметководител, Комерцијалист и Раководител на магацин. Адреса за аплицирање Еуроалба дооел,бул. Партизански одреди 64 г 3/6 1000 Скопје или euroja@t-home.mk Огласот е објавен во Дневник на 25.01.2010год.

[30]


Набљудувачка мисија на ОБСЕ во Скопје го огласува следното работно место Техничар за информатичка технологија. Адреса за аплицирање personnel-mk@ osce.org Огласот е објавен во Дневник на 23.01.2010 и трае до 05.02.2010год.

Фирма: СГГУ на град Скопје Здравко Цветковски Град: Скопје Објавен: 28.01.2010, Дневник СГГУ на град Скопје Здравко Цветковски објавува оглас за пополнување на работно место Дипломиран Градежен инженер. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Вечер од 28.01.2010 год.

Фирма: ПЗУ Галениум Фарм Град: Скопје Објавен: 28.01.2010, Вест

Фирма: ЕРГОЛАНД Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник

ПЗУ Галениум Фарм има потреба од Фармацевт и Фармацевтски техничар со работно искуство и лиценца. Адресата за аплицирање е наведена во Вест од 28.01.2010 год.

ЕРГОЛАНД има потреба од Инженер (градежен или архитектонски факултет). Адреса за ааплицирање Васил стефановски 23 Скопје или на меил ergoland@eroland.com.mk Огласот е објавен во Дневник на 23.01.2010год.

Фирма: Болница по нефрологија ДИАМЕД Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник

Фирма: ИНТЕГРА Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник

Специјална болница по нефрологија ДИАМЕД (во основање) Скопје објавува оглас за следните работни места: Лекари - Интернист (1), Дипл.Д-р по медицина (1), Медицински сестри (12), Дипл. фармацевт (1), Фармацевтски техничар(1), Клинички биохемичар, Медицински техничар-лаборант (2), Административен Директор (1), Дипл.електро инженер (1) и Хигиеничарка (1). Адреса за аплицирање: Диамед Ренал Сервис Дооел - Скопје, П.Фах 15 1000 Скопје Огласот е објавен во Дневник на 23.01.2010год.

ИНТЕГРА има потреба од КОМЕРЦИЈАЛИСТ (ка). Адреса за аплицирање info@integra.com.mk Огласот е објавен во Дневник на 23.01.2010год.

Февруари 2010

[31]

ОГЛАСНА ТАБЛА

Фирма: Набљудувачка мисија на ОБСЕ Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник


ОГЛАСНА ТАБЛА

Фирма: МИТ Универзитетот Град: Скопје Објавен: 27.01.2010, Утрински Весник

Фирма: Т-Мобиле Македонија Град: Скопје Објавен: 27.01.2010, Дневник

МИТ Универзитетот - Скопје, распишува конкурс за избор на наставници и соработници, и тоа: Еден наставник од група предмети од областа на економските науки;Еден наставник од група предмети од областа на архитектурата;Еден соработник од група предмети од областа на економските науки и Еден соработник по математика. Пријавите треба да се достават во архивата на МИТ УниверзитетотСкопје, “III Македонска бригада“ бб. Конкурсот е објавен во Утрински Весник на 27.01.2010год и трае 8 дена.

Т-Мобиле Македонија АД-Скопје има потреба од Бизнис Аналитичар/ Програмер. Адреса за аплицирање vrabotuvanje@t-mobile.com.mk или Т-Мобиле Македонија АД Скопје, “Орце Николов“ бб, Скопје. Огласот е објавен во Дневник на 27.01.2010год.

Фирма: Marek Engineering Град: Скопје Објавен: 26.01.2010, Дневник

Фирма: АД „Аеродроми на Македонија“ Град: Скопје Објавен: 26.01.2010, Вечер

Marek Engineering лидер во развој на “ERP” софтвер има потреба од Програмер (3 извршители). Адреса за аплицирање contact@marekeng.com. mk Огласот е објавен во Дневник на 26.01.2010год.

Фирма: ФОНД ЗА ЗДРАСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ Град: Скопје Објавен: 26.01.2010, Вечер ФОНД ЗА ЗДРАСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ на Македонија, распишува оглас за вработување на Републички контролор (2); ДСГ - контролор (3); Републички внатрешен контролор (2) и Републички контролор (3). Адреса за аплицирање Фонд за здраствено осигурување на Македонија, ул.„Македонија„ бб Скопје. Огласот е објавен во Вечер на 26.01.2010 и трае до 05.02.2010год.

Февруари 2010

[32]

АД „Аеродроми на Македонија“, Скопје објавува оглас за вработување на Помошник директор за организација и развој (1 извршител) и Внатрешен ревизор (1 извршител). Адреса за аплицирање АД „Аеродроми на Македонија“, Аеродром „Александар Велики„ Скопје. Огласот е објавен во Вечер на 26.01.2010год. и трае 5 дена.

Фирма: О.У. “Наим Фрашери“ Град: с.Јагол Д-Осломеј Објавен: 26.01.2010, Вест О.У. “Наим Фрашери“ с.Јагол Д-Осломеј објавува оглас за избор на директор во О.У. “Наим Фрашери“ с.Јагол Д-Осломеј, Огласот е објавен во Вест на 27.01.2010 и трае 8 дена. Документите да се достават до О.У. “Наим Фрашери“ с.Јагол Д-Осломеј.


Фирма: Групација Жито Вардар Град: Скопје Објавен: 30.01.2010, Дневник

Глаксо Смит Клајн вработува МЕДИЦИНСКИ ПРЕТСТАВНИК. Адреса за аплицирање ул.„29 Ноември“ бр.66/4 Скопје. Огласот е објавен во Дневник на 30.01.2010год.

Групација Жито Вардар објавува оглас за вработување на 30 касапи за работа во месарниците на ЖИ-ВА во склоп на маркетите: Тинекс, Рамстор и СП Маркет. Адреса за аплицирање zvardar@t-home.mk Огласот е објавен во Дневник на 30.01.2010год.

Фирма: Жито Лукс АД Град: Скопје Објавен: 30.01.2010, Дневник

Фирма: ИК Банка Град: Скопје Објавен: 30.01.2010, Дневник

Жито Лукс АД Скопје вработува Sales Supervisor и Junior Product Manager in Marketing. Адреса за аплицирање sales@zitoluks.com.mk Огласот е објавен во Дневник на 30.01.2010год.

ИК Банка објавува оглас за вработување на Раководител на филијала; Референт за работа со население и платен промет и Референт за продажба за Филијала во Чаир и Раководител на филијала; Референт за работа со население и платен промет и Референт за продажба за Филијала во Охрид. Адреса за аплицирање Бул.Мито Хаџивасилев Јасмин б.б Скопје. Огласот е објавен во Дневник на 30.01.2010год.

Фирма: CHEVROLET Град: Скопје Објавен: 30.01.2010, Дневник

Фирма: EIN.SOF Град: Скопје Објавен: 30.01.2010, Дневник

CHEVROLET is seeking talented candidates for AFTERSALES DISTRICT MANAGER. Адреса за аплицирање Marija.Lazic@ gm.com Огласот е објавен во Дневник на 02.02.2010год и трае до 15.02.2010год.

EIN.SOF your technology JEWEL има потреба од Тим лидери (5); JAVA девелопери (15) и Embedded C девелопери (15). Доставете ги вашите апликации на hr@ein.sof.com Огласот е објавен во Дневник на 02.02.2010год.

Февруари 2010

[33]

ОГЛАСНА ТАБЛА

Фирма: Глаксо Смит Клајн Град: Скопје Објавен: 30.01.2010, Дневник


ОГЛАСНА ТАБЛА Февруари 2010

Фирма: ОУ Андреја Савевски Ќиќиш Град: Скопје Објавен: 03.02.2010, Вечер

Фирма: ГД Гранит Град: Скопје Објавен: 04.02.2010, Дневник

ОУ Андреја Савевски Ќиќиш објавува оглас за пополнување на слободно работно место наставник по дефектологија на определено време за учебната 2009/2010 година.Деталните информации, услови и потребна документација за аплицирање се наведени во Вечер од 03.02.2010 год. Огласот трае 5 работни дена од денот на објавувањето во дневниот печат.

ГД Гранит АД Скопје Организациона едниница Механизација Скопје има потреба од 2 извршители ВСС електро инженери (со или без работно искуство). Деталните информации за условите и работното време се наведени во Дневник 04.02.2010год.

Фирма: Адвокатско друштво Чукиќ и Марков Град: Скопје Објавен: 04.02.2010, Дневник

Фирма: Алумил Груп Град: Скопје Објавен: 04.02.2010, Дневник

Адвокатско друштво Чукиќ и Марков има потреба од правници со положен правосуден испит.Деталните информации,квалификации,вештини и способности се наведени во Дневник 04.02.2010год. Огласот трае седум дена од моментот на објавувањето

Алумил Груп распишува конкурс за материјален сметководител-фактурист. Деталните информации,услови се наведени во Дневник 04.02.2010год. Огласот трае пет дена од објавувањето на огласот.

Фирма: Валмор Инт Град: Скопје Објавен: 04.02.2010, Дневник

Фирма: Биро за развој на образование Град: с.Јагол Д-Осломеј Објавен: 04.02.2010, Дневник

Валмор Инт бара да вработи сервисер/ монтер на опрема за климатизација Тране. Деталните информации се наведени во Дневник 04.02.2010год.

Биро за развој на образование објавува конкурс за избор на надворешни соработници за стручна работа. Деталните информации се наведени критериуми,начин на пријавување се наведени во Дневник 04.02.2010год.

[34]


! ВНИМАНИЕ ! ВРАБОТУВАЊЕ зголемете ги ВАШИТЕ шанси

ВРАБОУВАЊЕ ЕДУКАЦИЈА Васил Ѓоргов 24/1-5 1000 Скопје, Република Македонија тел +389 (0) 2 3 213 065 +389 (0)2 3 230 091 edukacija@vrabotuvanje.com.mk http://www.vrabotuvanje.com.mk

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ Лиценцирана Агенција за посредување при вработување тел/факс: + 389 (0)2 3 296 446; +389 (0)2 3 230 091 vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk http://www.vrabotuvanje.com.mk

ОГЛАСНА ТАБЛА

• Професионално посредување при вработување • Подготовка на огласи за вработување • Советување во областа на човекови ресурси • Годишна перформанса и мотивација на вработени • Планирање на човекови ресурси • Професионална селекција на кадри • Анализа и опис на работни места • Тестирање и интервјуирање • Реинженеринг на човекови ресурси • Headhunting • Анализа на пазарот на труд • Регрутација

ВРАБОТУВАЊЕ ЛИЗИНГ Лиценцирана Агенција за привремено вработување тел +389 (0) 2 3 213 065 +389 (0)2 3 230 091 silvanal@vrabotuvanje.com.mk [35] http://www.vrabotuvanje.com.mk Февруари 2010

WWW.VRABOTUVANJE.COM


ОГЛАСНА ТАБЛА

КОМПАНИЈА ОД СКОПЈЕ, СО ДЕЈНОСТ ПРОИЗВОДСТВО НА ШАСИИ НА МОТОРНИ ВОЗИЛА во соработка со

објавува

ОГЛАС за

МЕНАЏЕР

ЗА ФИНАНСИИ И АДМИНИСТРАЦИЈА

Потребни квалификации:  ВСС ( пожелно Економски)  Претходно работно искуство во финансово и сметководствено работење, (предност со интернационални компании)  Познавање и искуство во Право и Даночна проблематика  Искуство и познавање од човечки ресурси  Познавање на Македонскиот банкарски систем  Одлично познавање на англиски јазик, предност познавање на шпански јазик  Работно знаење на компјутери (Ms Office, Internet)  Возачка дозвола – Б категорија

Профил на личност:  Лидерски способности  Одлични комуникациски и презентациски вештини  Организираност, одговорност и ориентираност кон цели  Самоиницијативност при извршување на работните задачи  Способност за тимска работа Вашата Професионална Биографија доставете ja на е-маил: slavicat@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака „Менаџер за финансии и администрација“.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ

за потребите на својот клиент, КОМПАНИЈА ОД СОСЕДСТВОТО, КОЈА СЕ ЗАНИМАВА СО УВОЗ- ИЗВОЗ И ДИСТРИБУЦИЈА НА СИТЕ ВИДОВИ АМБАЛАЖА ОД СТАКЛО ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ИНДУСТРИЈАТА СО ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ, објавува

ОГЛАС за работно ангажирање на

ПРОДАЖЕН АСИСТЕНТ/КА

СО ИСКУСТВО ВО ПРОДАЖБА И МАРКЕТИНГ Бараме млади, амбициозни но одговорни личности кои завршиле најмалку Средно образование, солидно го владеат англискиот, имаат познавање од грчкиот и турскиот јазик, поседуваат продажни и презентациски вештини, возачка дозвола - Б категорија, се тимско ориентирани, го познаваат македонскиот пазар и се флексибилни за работа на терен. КАНДИДАТИТЕ КОИ ИМААТ ПРЕТХОДНО РАБОТНО ИСКУСТВО СО ЛАНЕЦ НА МАРКЕТИ ЌЕ БИДАТ ПОВИСОКО РАНГИРАНИ ВО СЕЛЕКЦИЈАТА. Ние се потпираме врз врвниот квалитет, како и врз достапноста на нашите производи на пазарите ширум регионот, а целта ни е да понудиме комплетни решенија дури и за најпребирливите купувачи. Доколку и Вие сакате да станете дел од оваа компанија и Сте спремни заедно да ја остваруваме нашата мисија, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на позицијата. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат сите наведени критериуми, ќе бидат контактирани. Огласот трае 5 дена од објавувањето.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ Февруари 2010

[36]


Февруари 2010

[37]

ОГЛАСНА ТАБЛА


ОГЛАСНА ТАБЛА

КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ® - ЖИВОТ АД за осигурување на Живот во соработка со

распишува

ОГЛАС за пополнување на работно место

ИНТЕРЕН ЗАСТАПНИК ЗА ПРОДАЖБА 5 (ПЕТ) ПОЗИЦИИ

Потребни квалификации:  ССС/ВСС  Изразени комуникациски способности  Познавање на англиски јазик  Кандидатите со работно искуство во областа на продажбата ќе имаат предност при изборот

Работниот однос се заснова во редовен работен однос со скратено работно времe (20 часа).

Потребна документација за аплицирање:  Биографија (CV)  Мотивационо писмо

Заинтересираните кандидати се молат своите пријави да ги достават во рок од 7 (седум) дена од денот на објавување на огласот, на е-mail адреса: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk со назнака: Пријава за Интерен застапник за продажба. Напомена: САМО кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг на селекцијата, ќе бидат контактирани! Апликацците без назнака нема да бидат прегледани!

! Февруари 2010

[38]

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


Февруари 2010

[39]

ОГЛАСНА ТАБЛА


ОГЛАСНА ТАБЛА ПРИДРУЖЕТЕ ИМ СЕ НА НАЈДОБРИТЕ! како

ХИГИЕНИЧАР ВО СЕРВИСЕН ТИМ ЗА ОДРЖУВАЊЕ НА УРЕДНОСТ И ХИГИЕНА на деловни и стамбени објекти и простории Бараме личности кои се педантни, одговорни, темелни и способни да си ги организираат работните задачи и обврски. Доколку имате желба за работа, сте прилагодливи кон работното време и се стремите да излезете во пресрет на потребите на вашите клиенти, ве молиме пријавете се со ваша кратка биографија на e-mail: slavicat@vrabotuvanje.com.mk. За дополнителни информации слободно јавете се во Вработување.ком на телефоните: 02 32 96 446, 02 32 30 091. Огласот трае 10 дена од објавувањето.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ

Февруари 2010

[40]


Придружете им се на најдобрите на патот до успехот како

АГЕНТИ ЗА ПРОДАЖБA Бараме личности со продажни знаења и вештини кои се стремат кон остварување на контакти со клиенти и го познаваат домашниот пазар. Личностите на ова работно место сами ќе си ја организираат својата работа која вклучува воспоставување, развивање и одржување на контакти со клиенти, презентација на терен, склучување на договори за соработка како и нудење и продажба на бренд продукти од областа на IT, аудио и видео технологијата. Вие кои поседувате стратешки, аналитички и организациски способности, амбиција за успех и флексибилност, Сте способни за тимска работа, го познавате англискиот јазик и работите со компјутери... и најважно

СТЕ ОРИЕНТИРАНИ КОН КУПУВАЧИ потребно е САМО што поскоро да ни го доставите Вашето CV на slavicat@vrabotuvanje.com.mk

ОГЛАСНА ТАБЛА

и ние ќе ве контактираме!!!

ПОБРЗАЈТЕ, РИВЕРСОФТ ЧЕКА НА ВАС!!!

[41] Февруари 2010

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


ОГЛАСНА ТАБЛА

САКАТЕ ЛИ СВОЈАТА КАРИЕРА ДА ЈА ГРАДИТЕ И РАЗВИВАТЕ ВО ДИНАМИЧНО ОПКРУЖУВАЊЕ?

ВЕ ПОКАНУВА ДА СЕ ПРИДРУЖИТЕ ВО овластен дистрибутер на

за македонскиот пазар,

НА ПОЗИЦИЈА

МЕНАЏЕР ЗА ПРОДАЖБА Од Вас се очекува следното познавање и искуство во:  Развој на дистрибутивна мрежа  Истражување на пазарот  Истражување и мониторинг на конкуренција  Пласирање на големопродажбата на пазарот  Потпишување договори со коминтенти  Регионална стратегија за развој на големо и малопродажба  Презентација на терен, склучување на договори за соработка  Постпродажна грижа за клиенти  Развивање, нудење и продажба на бренд продукти  Развивање и одржување на односите со клиентите  Познавање на македонскиот и косовскиот пазар  Предност е докажан успех во развој и продажба  Ориентираност кон купувачи

Како и да ги поседувате следните вештини и способности:  Лидерски способности  Стратешки и организациски способности  Амбиција за успех и флексибилност  Способност за тимска работа  Организациски и аналитички способности  Познавање на англиски јазик и работа со компјутери За да станете дел од компанија препознатлива на домашниот пазар по примената на современите менаџмент и бизнис техники, како и потполна посветеност и подготвеност за задоволување на највисоките стандарди на потрошувачите, се што треба да направите е да ни доставите Ваша Професионална биографија на адреса katerinam@vrabotuvanje.com.mk со назнака „апликација за Менаџер за продажба“.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ Февруари 2010

[42]


ВАШАТА УСПЕШНА КАРИЕРА Е НАША ЗАДАЧА



КАКО ДА НАПИШЕТЕ ОДЛИЧНО МОТИВАЦИСКО ПИСМО? (10 совети за успешно мотивациско писмо, примери) КАКО ДА НАПИШЕТЕ ПРИВЛЕЧНА БИОГРАФИЈА? (што треба, а што не треба да содржи вашето CV, примери)

ЦЕЛИОТ ПАКЕТ ОБУКИ ЌЕ БИДЕ ВАШ ЗА САМО 1100,00 ДЕНАРИ

ОГЛАСНА ТАБЛА



КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАТЕ НА ИНТЕРВЈУ? (dress code, најчесто поставувани прашања и најдобри одговори, видео презентација)

ПРИЈАВУВАЊЕ НА edukacija@vrabotuvanje.com.mk Тел: 02/3230 091 или 072/222 654 [43] Контакт: Виктор Герасимовски Февруари 2010




ОГЛАСНА ТАБЛА

ВОДЕЧКА ИНТЕРНАЦИОНАЛНА КОМПАНИЈА со над 500 продажни места во ЕВРОПА во соработка со

објавува

ОГЛАС за вработување на целно-ориентиран ентузијаст и професионалец на работна позиција

СМЕТКОВОДИТЕЛ

Потребни квалификации:  Високо образование (предност економски факултет, остек сметководтсво и ревизија)  Минимум 3 години работно искуство во дејноста со интернационални компании  Одлично работење со компјутери (Ms Office, Internet)  Активно познавање на англискиот јазик

Задолжително познавање и искуство со:  Прибирање на сметководствена документација  Контирање и аналитичка евиденција  Комплетна изработка на завршна сметка  Самостојно контролирање на влезните и излезните сметки  Изработка и контрола на годишни и месечни извештаи  Целосна имплементација на сметководствените прописи

Доколку сте:  Организирана, аналитична и мотивирана личност  Професионални и работите според корпоративни стандарди  Одговорни, иницијативни и насочени кон резултати Доколку сакате да станете дел од оваа компанија и се стремите кон личен и професионален успех, Ве покануваме да аплицирате. Вашата Професионална биографија со фотографија и Насловно писмо доставете ги на следната маил адреса: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со назнака „Апликација за Сметководител“. Кандидатите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ

Февруари 2010

[44]


за потребите на својот клиент, КОМПАНИЈАТА СО ДЕЈНОСТ ТРГОВИЈА НА ГОЛЕМО И МАЛО, УВОЗ И ИЗВОЗ И ДИСТРИБУЦИЈА НА СТОКИ ЗА ШИРОКА ПОТРОШУВАЧКА, објавува

ОГЛАС за работно ангажирање на

ПРОДАЖНИ АГЕНТИ СО Ц КАТЕГОРИЈА за следните региони:

Гостивар (1 извршител) Куманово (1 извршител) Кавадарци (1 извршител) Струмица (1 извршител) и Гевгелија (1 извршител) Бараме млади, амбициозни но одговорни личности кои завршиле најмалку Средно образование, се активни возачи со возачка дозвола Ц-категорија, поседуваат продажни вештини, се тимско ориентирани и ги исполнува работата на терен.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Иднината на компанијата претставува секојдневно спроведување на мисијата, со цел постигнување на визијата ,преку остварување на зацртаните планови, амбициозноста, желбата и мотивираноста нa вработените како и задоволството на коминтентите, купувачите и потрошувачите. Доколку и Вие сакате да станете дел од оваа компанија и ваквиот работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: anetad@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на позицијата и регионот за кои аплицирате. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат сите наведени критериуми, ќе бидат контактирани. Огласот трае 7 дена од објавувањето.

[45] Февруари 2010

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за проектно ангажирање на

WEB ПРОГРАМЕР Потребни квалификации:  Соодветно (високо) образование  Задолжително претходно работно искуство  Перфектно познавање на англиски јазик  Искуство во работење со следните програмски јазици и апликации: ASP, ASP.NET, MS ACCESS, MS SQL, Flash.  Предност е познавање на апликации за графички дизајн (Photoshop, Illustrator, In Design, Corel Draw)  Пожелно е поседување на соодветен сертификат  CV – јата кои ќе содржат линкови до веќе изработени сајтови од страна на кандидатот ќе бидат повисоко рангирани во селекцијата Ако Сте иницијативни, амбициозни но одговорни и ефикасни, лојални и вредни, насочени кон резултати, ориентирани кон клиенти и со желба за постојана наградба и усовршување, нашата понуда Ви делува атрактивна и сакате да работите со група на професионални работници организирани во еден комплетен тим на професионалци, аплицираjте Ваша кратка Биографија (CV) на следната e-mail адреса: katerinam@vrabotuvanje.com.mk Кандидатите кои ќе влезат во потесен круг ќе бидат контактирани. Напомена: Апликациите без назнака нема да бидат разгледани.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ

Февруари 2010

[46]


КОМПАНИЈА ОД СКОПЈЕ, СО ДЕЈНОСТ ПРОИЗВОДСТВО НА ШАСИИ НА МОТОРНИ ВОЗИЛА во соработка со

објавува

ОГЛАС за

МЕНАЏЕР

за набавки и логистика Потребни квалификации:  ВСС (предност технички факултет, машински инженер)  Претходно работно искуство на соодветна позиција со интернационални компании  Одлично познавање на англиски јазик, предност познавање на шпански јазик  Работно знаење на компјутери (Ms Office, Internet)

Профил на работната позиција:  Набавки – организација на посети, изготвување на процедури за набавки, остварување и одржување на контакти со добавувачи итн.  Логистика – проценка на потребите за набавка на материјали во зависност од програмите за производство и залихите. Изготвување на нарачки во соодветни програми согласно потребите и водење на административни процедури и супервизија.

Профил на личност:

ОГЛАСНА ТАБЛА

 Одлични комуникациски и организациски вештини  Организираност, одговорност, лојалност и ориентираност кон цели  Самоиницијативност при извршување на работните задачи  Способност за тимска работа  Способност за работа под притисок  Флексибилност за чести патувања во странство Вашата Професионална Биографија доставете ja на е-маил: slavicat@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака „Менаџер за набавки и логистика“.

[47] Февруари 2010

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk Февруари 2010 [48] www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk

vnews_45  
vnews_45  

Огласи: Овде е твоето работно место! Тема на бројот: Дисциплинирање на вработените: Не пцујте и не викајте! ГОДИНА I БРОЈ 45 О Н - Л А Ј Н Н...

Advertisement