Page 1

О Н - Л А Ј Н

Н Е Д Е Л Н И К

З А

Д Е Л О В Н И

Л У Ѓ Е !

ГОДИНА I БРОЈ 44

Петок, 29.01.2010

CV на големите: Версаче! Преземено: Учење и социјализација на работното место Тема на бројот: Менување на организациската култура Успешна приказна: Академија Леонтич “Фризерството е уметност“ Огласи: Имај работа! Јануари 2010

[1]


Содржина

4 13 14

18 CV Versace

21 22

29 Јануари 2010

[2]

Имај работа!

24

Актуелности

HR Анализа

Успешна приказна

Статистика

Совет

Блиц


8

Тема на бројот

МЕНУВАЊЕ НА ОРГАНИЗАЦИСКАТА КУЛТУРА

10

[3] Учење и социјализација на работното место Јануари 2010

Во теоријата на организацијата постојат повеќе ставови и гледања во однос на промените на организациската култура. Според традиционалното сфаќање, процесот на одлучување во организацијата, деловната стартегија и политиката, треба да се прилагодуваат на организациската култура. Чекор напред, прават современите сфаќања на организацијата. Според нив, културите на организацијата имаат динамичен карактер, тие се менуват заедно со промените во организацијата и во нивната средина.


АКТУЕЛНОСТИ

НАКРАТКО ... НАК

ОДЕТЕ ДОМА И ПРАВЕТЕ ДЕЦА На јужнокорејските владини службеници им е даден необичен „работен налог“. Одете си дома од работа и правете деца. Со овој потег прво се огласило министерството за здравство кое сакало да ги предупреди своите вработени дека стапката на наталитет е многу ниска, и да ги мотивира да си го прошират семејството. Истакнувајки дека овој експеримент ќе се повторуа секој месец. Инаку Јужна Кореја е земјата со најниска стапка на наталитет во светот, пониска дури и од Јапонија .За тоа борбата против застарувањето , станал приоритет бидејки жителите забрзано стареат , работна сила има се помалку , а трошковите за здравствено осигурување рапидно растат. Мегутоа експертите велат дека вистинскиот проблем лежи на друго место поточно поради големите трошкови за чување и школување на децата многу малку брачни парови се одлучуваат да ги имаат истите. СТИВ ЏОБС, ПРВИОТ ЧОВЕК НА ЕПЛ ГО ПРЕТСТАВИ НОВИОТ IPAD Американската компјутерска фирма Епл во средата го претстави својот нов револуционерен iPad. Станува збор за уред, подобар од лаптоп но и од смартфон Американската компјутерска фирма Епл го претстави својот нов револуционерен iPad, кој би требало да го промени начинот на кој ги „конзумираме“ медиумите, особено весниците и телевизијата, но и видеата и книгите. Станува збор за уред подобар од лаптопот и многу подобар од смартфонот кој во себе има вградено iTunes, YouTube i YouTube u HD. Тоа би можело да доведе до големи промени, па дури можеби и до крај на кризата во медиумте, која веќе со години трае. Првиот човек на Епл, Стив Џобс, на бината во Yerba Buena Center for the Arts Theater во Сан Франциско, по својот краток вовед, го крена уредот во својте раце. „Многу е тенок, а екранот можете да го менувате како сакате. Тоа што може овој уред е неверојетно. Можете со него да пребарувате на интернет. Ова ќе биде искуство какво се уште не сте доживеале“, кажа Џобс, покажувајќи го уредот кој може да го завртите како што сакате.„Фенменално е да се види целата страница. Феноменален е за меил. Одличен е за гледање филмови и телевизија...Ова е во суштина Мобилен сафари“, објасни Џобс.По Џобс на сцената се качи Скот Форстал, еден од челните луѓе на Епл во производството на програми, кој ги претстави бројните апликации и можности на новиот iPad. Почетната цена на уредот ќе биде 499 долари, што е под долната граница која се предвидуваше. Многумина сметаат дека уште во првата година би можеле да бидат продадени 10 милиони уреди. ЗГАЗНИ ГО ПОРАНЕШНИОТ ШЕФ Еден тајвански инженер, дошол до интересна идеја откако бил избркан од фирмата во која работел. Имено после отказот создал сопствена фирма која произведува специјални Вуду чорапи на кој на стапалото им пишува. Поранешен шеф, поранешен директор, поранешна девојка, поранешен сопруг и слично. Со нивно облекување практично цело време додека се движите успевате да му нанесете „бол“ на вашиот фактор поранеше. Задоволството е големо, а тајванскиот инженер одлично заработува. Плус после вакавата бизнис идеја тој веќе не го мрази својот шеф , туку му е благодарен за идејата која му ја испровоцирал. Но сепак повремено повторно ги облекува чорапите со напис поранешен шеф. Јануари 2010

[4]


КРАТКО ...

ПОРАДИ НЕИСПЛАТЕНИ ПЛАТИ ВО РУСИЈА СМЕНЕТИ ИЛЈАДА ДИРЕКТОРИ Повеќе од илјада директори на руски компании биле отпуштени минатата година по иницијатива на државното обвинителството поради неплатени плати на работниците, соопштило Врховниото обвинителство на Русија.Во соопштението, исто така се наведува дека минатата година 32.000 менаџери административно се казнети за прекршување на законот за исплата на плати."Директорите на компании кои неколку пати си дозволиле да не ги почитуваат законските рокови за исплата на плати, повеќе не може да бидат на раководни позиции и забрането им е управување со правни субјекти во период од една до три години", објаснило руското Врховено обвинителство. Јануари 2010

[5]

АКТУЕЛНОСТИ

КОЈ КОЛКУ ПЛАТА ИМА ВО РЕГИОНОТ Највисока просечна плата во регионот, односно 935,11 евра имаат Словенците. Хрватите се со 724,13 евра, во Црна Гора просечната плата е 456 евра, во Босна и Херцеговина 394,5 евра, а малку помала од македонската просечна плата, која изнесува 330,83 евра, е платата во Србија - 329 евра. Минхен - Деловната клима во Германја е подобрена во јануари повеќе од очекуваното и достигна највисоко ниво во последните 18 месеци, објави германскиот Институт за економски истражувања Ифо. Индексот на деловната клима во најголема економија во евро зоната во јануари се зголемил на 95,8 поени, од 94,6 поени во декември, што е најдобар показател од јули 2008 година. Њујорк - Светското производство на челик лани опадна за осум отсто во споредба со 2008 година на 1,22 милијарди тони, објави Светската асоцијација за челик. Берлин - Проектите за изградба на гасоводите „Јужен поток" и „Набуко" на територијата на Бугарија меѓусебно не се конкуренција и во Софија постои интерес за реализација на двата проекта, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов во Берлин. Букурешт - Европската инвестициска банка и одобри 600 милиони евра кредит на европската филијала на американскиот „Форд" за финансирање на проширувањето на капацитетите, за модернизација на фабриката во Крајова во Романија и за поттик на истражувањата во областа на автомобилската индустрија во Германија, пренесе Интернет порталот „Аутоњуз". Пекинг - Новиот сопственик на „Волво", кинескиот холдинг „Џили" со отварањето на фабрика со капацитет за производство на околу 300.000 возила, има намера дупло да го зголеми годишното глобално производство на шведската компанијата, во рамките на планот со кој се предвидува некогашниот автогигант повторно да почне да работи со профит во 2011 година. Милано - Извршниот директор на „Фиат" Серџо Маркионе оцени дека новата фабрика на „Крајслер" во југоисточниот дел на Мичиген, во која ќе се произведуваат мотори на „Фиат", е „огромен чекор напред" во интеграцијата на „Крајслер" кон „Фиат". Берлин - Германскиот електронски гигант „Сименс" во првиот квартал на тековната деловна година забележа раст на оперативниот профит за 11 отсто на годишно ниво, на 2,26 милијарди евра. Стокхолм - Најголемиот светски производител на опрема за мобилни телекомуникациски мрежи, шведскиот „Ериксон", соопшти дека го зголемува бројот на работните места кои планира да ги укине, од првобитните 5.000 на 6.500. Нето профитот на „Ериксон" во четвртото тримесечје лани опадна за 92 отсто во однос на истиот период во 2008 година на 314 милиони круни (30,7 милиони евра), што пред се е последица на трошоците за реорганизација. Вашингтон - Американскиот информатички гигант „Епл" објави дека неговиот нето профит во последноот квартал од 2009 година достигна 3,38 милијарди долари (околу 2,4 милијарди евра), што претставува раст од 49 отсто на годишно ниво.


АКТУЕЛНОСТИ

НАКРАТКО ...

ИТАЛИЈАНСКАТА МАФИЈА ПРОФИТАБИЛНА КАКО СВЕТСКА КОМПАНИЈА Економската нестабилна положба во Италија за мафијата претставува олеснителна околност во врска со „перењето“ на парите, кои се заработени на нелегален начин. Овозможено е купување на евтини средства, како и евтина работна рака што е предизвикана од степенот на невработеност. Економски нестабилната положба на Италија и олеснува на мафијата во врска со „перењето“ на парите, со купување евтини средства како и степенот на невработеност кој што овозможува пронаоѓање евтина работна сила. Додека Италија го бележи својот економски пад од 5% мафијата го зацврстува својот раст.Се проценува дека мафијата за минатата година има остварено промет од 135 милијарди евра од тргување со дрога, луѓе и оружје. Не треба да се заборави ниту заработката од позајмица, изнуди, коцкарници разбојништва и слично.Постои реален ризик мафијата успешно да ги искористи неповолностите во кои се наоѓаат големи бизнис групи, и додека се борат со ликвидноста мафијата да искористи влез на пазарот за хартии од вредност. "ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС" - КРИЗАТА ВО ГРЦИЈА ЈА ТРЕСЕ ЕВРОЗОНАТА Финансискта криза во Грција опасно го наруши угледот на европската монетарна унија и истовремено ги зголеми стравувањата за судбината на Ирска, Португалија, Шпанија, но и Италија.Лондонскиот „Фајненшл тајмс" наведува дека Ирска, Португалија и Шпанија кубурат со вртоглавиот раст на јавниот долг, додека во Италија дефицитот е под контрола, но уделот во бруто домашниот производ се ближи до грчкото ниво.Европските официјални лица сосема очекувано ги примија зборовите на угледниот американски професор Рубини во Давос, дека никогаш не бил поголем песимист во поглед на иднината на еврозоната, пренесува ББЦ.Во Брисел напоменуваат дека уделот на Грција во БДП-то на еврозоната е само два до три проценти.Грција како членка на монетарната унија нема право со девалвација да ги ублажи своите проблеми и токму затоа процесот на опоравување на економијата, отценува „Фајненшл тајмс". ВРАБОТУВАЊАТА ПРИОРИТЕТ ЗА ОБАМА Со зборовите „не се откажувам“, Обама пред двата дома на Конгресот го бранеше неговото оспорувано претседателство.Тој уверуваше дека најлошото од финансиската бура поминало, дека сега е времето да ги врати на работа милионите отпуштени работници и да се бори за реформата на здравството, енергетскиот сектор и образованието.Обама најави и серија мерки за помош на средната класа, за намалување на даноците и на големиот буџетски дефицит.„И покрај неволјите нашата нација е силна. Промената која им ја ветив на граѓаните, за многумина не пристигнува доволно брзо, но јас ветувам дека нема да се откажам од зацртаното“, изјави Обама. Во однос на надворешната политика, претседателот потврди дека до крајот на август ќе ги повлече сите американски трупи од Ирак и изрази и оптимизам дека авганистанските трупи од 2011-та ќе можат постепено да го преземат водствотото во земјата, за американските трупи да може да се повлечат.Обама не ја изостави и заканата од тероризмот, истакнувајќи дека недостатоците во безбедносниот систем се отстранети.Се осврна и на политичкиот тон во Вашингтон - демократите ги потсети дека граѓаните од нив очекуваат да им ги решат бројните проблеми. На републиканците им порача да работат заедно со демократите во интерес на народот.„Моменталната висина на американскиот долг е неодржлива, а одговорноста за дефицитот од 100 илјади долари по едно семејство е резултат на политичките одлуки на демократите“, рече Боб Мекдонел, гувернер на Вирџинија.И покрај критиката од републиканците, по говорот на Обама пораснаа индексите на берзите. Со тоа го ублажи ударот по минатонеделниот пораз кога го изгуби мнозинството во Сенатот. Јануари 2010

[6]


www. m a c e d o n i a - c o n s u l t i n g .com

ДАЛИ

вашиот Маркетинг и Продажен тим е подготвен за активниот пролетен период

З

?!

а постигнување на максимални резултати во работењето, вашиот Маркетинг и Продажен тим мора да функционира како едно. Овие два секотора се комплементарни и неразделни и само доколку работите на нивно зајакнување, може да очекувате остварување на планираните резултати. Подобрете го работењето, остварете ги вашите таргети и справете се полесно со предизвиците на економската криза со помош на специјалната наменска Маркетинг-Продажна Програма која ви ја нуди MACEDONIA-EXPORT Consulting (основни елементи и фокус): • Генериранје контакти – маркетинг алатки за зголемување на бројот на потенцијални клиенти, • Зголемување на профитот - зајакнување на продажните вештини И зголемување на продажбата кај новите и извлекување максимум од постеочките клиенти, • Акционен План – ревидирање на вашиот Акционен План и дефинирање на дополнителни и конкретни Маркетинг и Продажни активности (со брзи ефекти) заеднички со вашиот тим.

САКАТЕ

Доколку да ја добиете подеталната ПРОГРАМА, слободно контактирајте не MACEDONIA-EXPORT Vasil Stefanovski 8/1 1000 Skopje, Macedonia tel/fax: +389 2 31 21 907 mob: +389 78 25 66 67

!

www.macedonia-consulting.com

Забелешка: Сите програми дополнително ќе бидат корегирани и адаптирани специјално според потребите на секоја компанија.


ТЕМА НА БРОЈОТ

МЕНУВАЊЕ НА ОРГАНИЗАЦИС Пишува м-р Емануела Есмерова

За да се направи комплетна промена на културата во организацијата потребно е прво да се направи дијагноза

Во теоријата на организацијата постојат повеќе ставови и гледања во однос на промените на организациската култура. Според традиционалното сфаќање, процесот на одлучување во организацијата, деловната стартегија и политиката, треба да се прилагодуваат на организациската култура. Чекор напред, прават современите сфаќања на организацијата. Според нив, културите на организацијата имаат динамичен карактер, тие се менуват заедно со промените во организацијата и во нивната средина. Менаџментот може да употреби два пристапа, доколку сака да изврши менување на организациската култура: промени од горенадолу и промени од долу-нагоре.1 Кај промените од горе-надолу, менаџментот има водечка улога во промените на културата. На пример, организацијата одлучува за примарна важноста да има квалитетот на производите. Тоа значи дека сé ќе се мери како и однесувањето на нејзините членови ќе се набљудува од аспект на квалитетот. Друг пример, во врска со менување на организациската култура од горе надолу е, ако менаџментот прифати нови форми на однесување спрема купувачите, тогаш врвните менаџери може да ги посетат и да разговараат со најголемите купувачи на фирмата. Ваквиот однос дава на значење дека фирмата има сериозен однос да го промени и да ги подобри своите односи и соработка со купувачите. Промената од горенадолу може да се поттикне и со доаѓање на

нов лидер, менаџер на врвот на компанијата, што подразбира воведување нов процес на менување на организациската култура. Со примената на пристапот од долунагоре, членовите на организацијата учествуваат и партиципираат во промените на културата. Овие промени бавно се извршуваат и тие траат подолго. Независно кој пристап ќе биде застапен, основа за културните промени претставува конфликтната ситуација која се создава во организацијата. Постојните вредности и однесувања предизвикуваат криза, и повеќе не се успешни. Тогаш, меѓу старата и новата култура настанува конфликт и се води борба за превласт. Кога кризата ќе се надмине, благодарејќи на новата ориентација, се смета дека новата култура е прифатена од членовите на организацијата. Судирот на двете култури може разорно да влијае на функционирањето на организацијата, заради тоа менаџментот треба да преземе управување со

Ивановска Шекеринка. (2007), Теорија на организација- прирачник (за интерна употреба) за студентите на МСИМосква, Филијала Македонија, Свети Николе, стр.102 2 Ивановска Шекеринка. (2007), Теорија на организација- прирачник (за интерна употреба) за студентите на МСИМосква, Филијала Македонија, Свети Николе, стр.103 1

Јануари 2010

[8]


А СКАТА КУЛТУРА ДИЈАГНОЗАТА НА СОСТОЈБАТА треба да овозможи добро запознавање на културата на организацијата. Менаџерите често грешат кога тврдат дека добро ја познаваат културата и често нивната претстава за културата се разликува од вистинската состојба на културата во организацијата. Затоа, запознавањето и дијагнозата на состојбата на културата се постигнува со истражување. Во рамките на тоа истражување, најпрво се врши анализа на документите кои ја претставуваат објективната страна на организацијата (историјата на организацијата, статутот и разни правилници, рекламни материјали и сл.). За таа цел, се користат низа квалитетни методи: групни разговори и дискусии, групни интервјуа, одделни интервјуа со високите менаџери, со администрацијата и сл. Врз основа на доброто познавање на организациската култура, пристапуваме кон следната фаза на управување со културатапроценка на недостатоците и слабостите на културата и за нужноста од менување на културните карактеристики. На потребата за менување, укажуваат следниве причини:3 • Ако компанијата има силни вредности кои не се вклопуваат во изменетата средина, • Индустријата на која им припаѓа претпријатието е доста конкурентно и се развива со брзина на светлината. • Ако компанијата е во групата на големи компании во гранката. • Ако компанијата сака да се приспои на синџир на доста големи и успешни компании. • Ако компанијата е во помалите компании, но е компанија која брзо расте.

Кога ќе се утврди потребата од менување на организациската култура, се пристапува кон остварување на третата фаза на управување на културата - преземање и остварување мерки за нејзино менување. Уште на почетокот менаџментот треба да има јасна цел - што сака да менува и каков обем и длабочина на промените сака да оствари. Ако сака да ги менува основните ставови и вредности треба да знае дека за такви промени е потребен подолг временски период. Во теоретските концепции за организациската култура и во практичните акции за најзино менување, постојат различни стартегии. Овде ќе наведеме само некои од нив меѓу кои најзначајни се: стратегија на индоктринација, стратегија на когнитивна дисонанца и стратегија на менување на луѓето. Овие стартегии можат да се применуват алтернативно, но и симултано. Секоја од нив се остварува со употреба на различни методи, а одделни методи можат да се применуваат и кај повеќе стратегии.

Ивановска Шекеринка. (2007), Теорија на организација- прирачник (за интерна употреба) за студентите на МСИ-Москва, Филијала Македонија, Свети Николе, стр.103 3

Јануари 2010

[9]

ТЕМА НА БРОЈОТ

организациската култура. Ова управување со организациската култура се состои од повеќе активности опфатени во три фази: дијагноза, оценка и мерки за менување на организациската култура.2


ПРЕЗЕМЕНО

УЧЕЊЕ И СОЦИЈА НА РАБОТНОТО М

За социјализацијата е задолжена пред се компанијата а потоа нововработениот! Социјализацијата е процес преку кој нововработените („новодојдените“) учат, се приспособуваат и се идентификуваат со организацијата. Истражувачите сè почесто ги признаваат важните последици од искуството од социјализацијата на нововработените во организацијата во смисла на продуктивност и успешна изведба, ставови, организациска посветеност и прометот .Исто така, социјализацијата е важна за поединците во однос на нивниот пристап до можности во организацијата и во градењето на кариерата. Вообичаено, во литературата, социјализацијата се претставува како процес на учење при што поединецот има одговорност да научи да се вклопи во организацијата . Организациите може да го олеснат овој процес до различен степен преку обезбедување информации и менторство, меѓутоа, поединецот се сметаше за главен извршител во социјализацијата. Поранешните истражувања го опишуваа процесот на социјализација како серија фази низ кои сите новодојдени вработени поминуваат додека учат да се вклопат во организацијата: 1. Соочување со реалноста на новата работа – новодојдените вработени ги приспособуваат своите очекување на реалноста на новата работа. 2. Постигнување јасност на улогата – новодојдените вработени ги учат и преговараат за очекувањата и барањата од нивната улога во организацијата. 3. Лоцирање на своето место во организацијата – новодојдените вработени учат како нивната работа придонесува за работата на организацијата. 4. Проценување на успехот – новодојдените

Јануари 2010

[10]

вработени вршат процена на вредноста на нивниот придонес во организацијата. Премисата дека нововработениот ја презема одговорноста да научи да се вклопи во организацијата е проблематична на два начини: 1) Го превидува или потценува влијанието на работната група на процесот на социјализација, и 2) ги остава резултатите од процесот на социјализација на поединецот - кој, поради неговиот статус на нововработен во организацијата, може да не биде во најдобра позиција да ги искористи информациите кои се корисни за успешна социјализација во организацијата. Затоа, понатамошното проучување на процесот на социјализација од перспектива на нововработеното лице ќе придонесе за разбирањето на искуството од процесот на социјализација. Поранешните истражувања на организациската социјализација го гледаат нововработеното лице како релативно пасивен примател на организациските инструкции - учејќи како да се вклопи. Исто така, претходните описи на процесот на социјализација идентификуваа последователни фази низ кои поминуваат нововработените при нивното асимилирање во организацијата. Тие фази продолжија да гледаат на процесот на социјализација како на еднонасочен процес на учење, при што нововработеното лице учи како да се вклопи во организацијата. Наодите на оваа студија укажуваат на различен процес кој се состои од реципрочна интеракција помеѓу новодојденото лице и соработниците и


АЛИЗАЦИЈА МЕСТО ФОРМУЛИРАЊЕ НА СОЦИЈАЛИЗАЦИЈАТА ВО МИНАТОТО 1. Соочување со реалноста на новата работа. 2. Разјаснување на улогата во организацијата. 3. Лоцирање на сопственото место во организацијата. 4. Процена на успешноста на работењето Прелиминарните наоди на оваа студија укажуваат на тоа дека градењето односи е најважниот чекор во процесот на социјализација и дека работната група е најважниот контекст за социјализација. Понатаму, наодите укажуваат дека градењето односи е полесно за новодипломираните отколку за искусните нововработени лица. Исто така, ефективноста на работните групи во социјализацијата многу се разликува - дури и во рамките на истата организација – укажувајќи на тоа дека организациите во оваа студија не биле монолитни целини, туку збир на лабаво поврзани подгрупи. ИМПЛИКАЦИИ ЗА РАЗВОЈОТ НА ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ: Импликациите на овие наоди за развојот на човечки ресурси (РЧР) во организациите се двократни: Прво, поради разликите во способностите за социјализација помеѓу работните групи, организациите може да го зголемат успехот на социјализацијата на поединци преку развивање на способностите на претпоставените и соработниците за градење односи. Прв чекор би можело да биде споделувањето на најдобрите практики од групите кои демонстрираат искуства на успешна социјализација. Второ, примарен чекор во процесот на социјализација е формирањето односи помеѓу новодојдените и вработените

ФОРМУЛИРАЊЕ НА СОЦИЈАЛИЗАЦИЈАТА ДЕНЕС 1. Градење односи со соработниците & социјална мрежа. 2. Градење на улогата и стручната експертиза. 3. Станување член на групата. 4. Градење можности во кариерата. помеѓу новодојдените и вработените постигнале повисоко ниво на продуктивност и сатисфакција кај новодојдените. Матрицата прикажана во Табела 2 утврдува четири можни комбинации на ефикасност на поединци и работни групи во градењето односи и социјални мрежи. Квадрантот еден опишува ситуација каде поединецот е упатен во социјалните процеси и работната група ги олеснува социјалните процеси на градење односи и мрежи. Квадрантите два и три опишуваат ситуација каде или поединецот или работната група намерно формираат односи и мрежи,но не и двајцата. Квадрантот четири опишува најмалку продуктивна ситуација во која ниту индивидуалецот ниту работната група ефективно помагаат да се формираат односи. Очигледно, квадрантот еден е најефективна, а квадрантот четири најмалку ефективна ситуација. Организациите може да се стремат да изберат

ПРЕЗЕМЕНО

Табела 1: Споредба на процесот на социјализација во минатото и денес..

во организацијата. Се дојде до заклучок дека формирањето односи е суштински услов за ефективно и ефикасно исполнување на задачите. Групите кои го олеснувале формирањето односи

[11] Јануари 2010

првенство на градењето односи (видете табела 1).


Високи

ПРЕЗЕМЕНО да им го олеснат на нововработените градењето односи и формирање мрежи. Табела 2: Варијации на способностите на поединецот и работната група за социјализација.

СПОСОБНОСТИ НА СОЦИЈАЛИЗАЦИЈА НА РАБОТНА ГРУПА Високи Ниски 1. Поединецот е упатен во социјалните процеси. 2. Поединецот е упатен во социјалните процеси. Работната група ги олеснува социјалните процеси. Работната група не ги олеснува социјалните процеси. 3. Поединецот не е целосно упатен во социјалните 4. Поединецот не е целосно упатен во социјалните процеси. процеси. Работната група ги олеснува социјалните процеси. Работната група не ги олеснува социјалните процеси.

Ниски

СОЦИЈАЛНИ ВЕШТИНИ НА ПОЕДИНЕЦ

поединци кои се склони да формираат односи, но дури и поединците со талент за социјални односи не успеваат во дисфункционална работна средина. Организациите може да го зголемат успехот на нивните процеси на социјализација ако им помогнат на работните групи (претпоставени и соработници)

[12]


HR АНАЛИЗА Топ 10 сектори според огласениот кадар во печатените медиуми во периодот 21.01.2010 - 27.01.2010

Услуги 8%

ИТ Сметководство/ Финансии 2% Фармација 1% 1%

Угостителство 5% Здравство 5%

Образование 47%

Продажба 9%

Комунална дејност 9% Администрација 13%

Споредбен преглед на бројот на огласен кадар во печатените медиуми во периодот 21.01.2010 - 27.01.2010 100

92

90 80

Огласен кадар за јавен сектор

68

60 50 40 30

41 32

Огласен кадар за приватен сектор

HR АНАЛИЗА

70

43

35

34 32

20

20

17

8

10

7

0 21.01.

22.01.

23.01.

25.01.

26.01.

27.01.

SETTE Media Monitoring Agency Krusevo bb, 7000 Bitola, tel + 389 47 52 29 29, contact@sette.com.mk www.sette.com.mk

[13]


Подготвува Виктор Герасимовски

Јануари 2010

[14]

CV НА

ГОЛЕМИТЕ


c u r r i c u lu m v i ta e VERSACE GENERAL INFO Born Died Nationality Labels Founded Products Headquarters Revenue Key People

Web Site

December 2, 1946, Reggio di Calabria, Italy July 15, 1997 (aged 50), Miami Beach, Florida, United States Italian Versace 1978 Textile - Apparel clothing Milan, Italy € 310.6 million (2007) Gianni Versace, Founder Santo Versace, Chairman & Co-CEO Gian Giacomo Ferraris, Director & Co-CEO Donatella Versace, Artistic Director http://www.versace.com/

1972 1973 1974 1978

1979 1982

Gianni Versace is born Gianni Versace was born on December 2, 1946 in the industrial town of Reggio di Calabria, in southern Italy. His parents, Antonio, an appliance salesperson, and Francesca, a dressmaker and clothing store owner, had three children ÄSanto, Gianni, and Donatella. Gianni Versace spent much time in his mother’s shop as a child. He watched her make clothes and admired the chic women who came into the shop. He knew at a young age that he would become a fashion designer. Versace also drew inspiration from the area where he lived. Versace’s first independent assignment Versace started designing clothes when he was 22. A local garment maker hired him to design a collection that was sold in Francesca Versace’s store. Fashion models from Rome and Milan came to southern Italy to perform in runway shows. Soon Versace’s name was heard in Milan, the center of Italian fashion. Versace designs for Callaghan and Genny Chiodini and Ezio Nicosia’s hiring of Versace marked a turning point in the fashion industry. They realized that clothes could not continue to be anonymous. Increasingly sophisticated buyers demanded a personal touch. Versace creates his line Complice In 1974, Versace created and developed his own line -- Complice. Although he wasn’t yet working under his own name, Versace already had his own label. Under the Complice name, Versace designed an allleather collection. Versace (company) is launched In 1976, Santo Versace, Gianni’s older brother, left his management consultant’s practice in Reggio di Calabria and moved to Milan. Santo had earned a degree in business administration from the University of Messina in 1968. He and his designer brother set out to create the Gianni Versace label. In 1977, Donatella Versace Beck joined the business. Her husband, Paul Beck, also worked for the company, overseeing the menswear line. At the beginning of 1978, the company opened its first Versace shop in Via Spiga, Milan, but it sold only Genny, Callaghan, and Complice lines as Versace’s first fall women’s collection had not yet been released. Versace’s first signature collection was presented in March 1978. His first menswear collection followed in September. Versace’s first fashion photography campaign In 1979, Versace, who was always greatly concerned with his image, began collaboration with the American photographer Richard Avedon. Versace’s metal collection brings him an award In 1982, Versace won the first of a series of awards, “L’Occhio d’Oro,” (Golden Eye) for the best fashion designer of the 1982-83 fall/winter collection for women. In this collection he displayed his famous metal garments, now a classic feature of his fashion. His metal mesh dress was inspired by the punk fashions he saw in London in 1980. To develop the mesh material, Versace worked with German engineers. In later collections, metal dresses were made in bright colors. In the 1980s, Versace introduced another technological innovation, the bonding of leather to rubber using lasers.

[15] Јануари 2010

1946

CV VERSACE

VERSACE LIFE TIMELINE


1983

1986

CV VERSACE

1987

1988 1988 1989 1990

1991

1994

1995 1997

1997 2006

Ноември Јануари 2009 2010

Versace introduces more tech innovations In 1983, at the show “E’ Design,” Versace displayed the synthesis of his technological research. The following year, Versace designed the costumes for Donizetti’s opera Don Pasquale and for the ballet Dyonisos choreographed by the Belgian, Maurice Bejart. Bejart created a triptych dance in honor of the launch of the fragrance for men, “Versace l’Homme.” Versace is showered with awards A year in which awards and shows intertwine. On January 24, the President of the Italian Republic Francesco Cossiga confers the decoration of “Commendatore della Repubblica Italiana” on him; the National Field Museum in Chicago presents a major retrospective show on the work of Versace in the last ten years. On October 22, in Paris, during the show “Gianni Versace: Obiettivo Moda”, illustrating the professional collaboration between Versace and internationally renowned photographers (Avedon, Newton, Penn, Weber, Barbieri, Gastel, etc.), Jacques Chirac assigns the “Grande Medaille de Vermeil de la Ville de Paris” to Versace. On November 14, the premiere of the ballet “La metamorphose des dieux” by Malraux is presented in Brussels. The costumes are designed by Gianni Versace and the choreography is by Maurice Bejart. Versace designs for more operas In January Bob Wilson stages Richard Strauss “Salome” for the Scala and asks Versace to design the costumes; on March 31, Bejart presents “Leda and the Swan” at the Scala, with costumes by Versace; on April 7, the book “Versace Teatro” published by Franco Maria Ricci is presented. In June, Gianni Versace goes to Russia in the retinue of Bejart, for whom he designs the costumes of the “Ballet du XX Siecle” broadcasted throughout the world from Leningrad within the programm “The white nights of dance”. In September Versace’s huge professional contribution to the theatre is rewarded with the “Maschera D’Argento” prize. Versace bags Cutty Sark On June 8, the jury of the “Cutty Sark” nominates him the most creative and innovative fashion designer for men; in September Versace opens a 600 sqm. showroom in Madrid, his first boutique in Spain. Versace designs for ballet “Java Forever” On December 20 he is once again in Paris to design the costumes for the ballet “Java Forever”, with Zizi Jenamaire, presented at the Opera Comique to celebrate the Bicentenary of the French Revolution. Versace launches Versus line On July 6, in Milan, Versace presents “Versus”, a new line for young people - manufactured by the Manifatture Itierre of the Gruppo Pantrem, - which explores informal themes and puts itself forward as an alternative to so-called conventional ways of dressing. Versace launches Atelier collection The “Atelier” collection is presented in a fashion show at the Hotel Ritz, Paris, in the early part of the year; in April Versace opens his second boutique in New York, and the eleventh in the United States, in the prestigious Madison Avenue. On October 21 John Cox i naugurates the theatrical season of the Opera, San Francisco, with Richard Strauss “Capriccio” and the costumes are designed By Versace. Versace impresses with “Capriccio” A bolt of Italian brio hit London this week in the person of GIANNI VERSACE. The flamboyant Italian designer, more at home clothing celebrities like CHER and TINA TURNER, stirred the normally sedate audience at the Royal Opera with his costumes for Richard Strauss’s “Capriccio” when it opened on Monday night. The sellout crowd gasped and applauded as the sumptuously clothed cast appeared. First Versace watch collection Gianni Versace and Frank Muller launched the first Versace watch collection line in 1994. The name of the first collection was Atelier and soon became a must among fashionistas and Versace brand lovers. Since then, the collection of Versace timepieces has evolved and the range of products of the Medusa fashion brand has greatly been expanded. Versace watches line are produced under license agreement in Switzerland. Timex bought the license in 2005 but the Versace watch line is still produced and operated from Switzerland by Vertime SA. Versace goes for expansion in N. America The introduction of the Versus collection to the New York designer shows in 1995 marked the beginning of an expansion of the North American business for the Versace Group. This move was accompanied by the opening of various new stores and shop-in-shops in the United States of America Gianni Versace is shot dead On the morning of July 15, 1997, returning from his customary walk on Ocean Drive, Versace was shot to death, at the age of 50, on the front steps of his ocean-front mansion in Miami Beach, Florida. He was murdered by spree killer Andrew Cunanan, who committed suicide shortly after the murder and his body was found on a boat. Police reported that Andrew Cunanan had committed suicide using the same handgun that had been used to murder Gianni Versace. Top management changes at Versace In September 1997, Versace’s brother Santo Versace, together with Jorge Saud were announced as the new CEOs of the Versace holding. Gianni’s sister, Donatella Versace, is the new head of design. Elton John dedicated his 1997 album The Big Picture to Versace. Company makes a comeback with profit In 2006, after several years of running at a loss, the company posted profits of €19.1m (£14.2m). In 2007, sales rose 30%. The company’s debt, which stood at €1.5m (£1.1m) at the end of 2005, has been turned around into assets of €11.3m (£8.4m). The prestige of the Versace name is also at a new high. Sarah Mower, the respected fashion commentator, called the last womenswear collection in September 2007 “hot, easy and believable”, adding that “in days gone by, she might have loaded bling and busy prints on to dresses like these, but if there’s one thing Versace has discovered in herself in the last couple of years, it’s that she can also make glamour radiate from restraint... proof that Donatella Versace is at the top of her game”. [16]


! ВНИМАНИЕ ! ВРАБОТУВАЊЕ зголемете ги ВАШИТЕ шанси

• Професионално посредување при вработување • Подготовка на огласи за вработување • Советување во областа на човекови ресурси • Годишна перформанса и мотивација на вработени • Планирање на човекови ресурси • Професионална селекција на кадри • Анализа и опис на работни места • Тестирање и интервјуирање • Реинженеринг на човекови ресурси • Headhunting • Анализа на пазарот на труд • Регрутација

ВРАБОУВАЊЕ ЕДУКАЦИЈА Васил Ѓоргов 24/1-5 1000 Скопје, Република Македонија тел +389 (0) 2 3 213 065 +389 (0)2 3 230 091 edukacija@vrabotuvanje.com.mk http://www.vrabotuvanje.com.mk

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ Лиценцирана Агенција за посредување при вработување тел/факс: + 389 (0)2 3 296 446; +389 (0)2 3 230 091 vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk http://www.vrabotuvanje.com.mk

ВРАБОТУВАЊЕ ЛИЗИНГ Лиценцирана Агенција за привремено вработување тел +389 (0) 2 3 213 065 +389 (0)2 3 230 091 silvanal@vrabotuvanje.com.mk http://www.vrabotuvanje.com.mk

WWW.VRABOTUVANJE.COM


УСПЕШНА ПРИКАЗНА

ФРИЗЕРСТВОТО Интервју со Васка Леонтич-студио и Академија Леонтич

Фризерството не е само фенирање и шишање и правење по некоја фризура. Да бидеш фризер не е само професија, не е само исполување на барањето на клиентите. Да бидеш фризер значи да бидеш уметник. Да бидеш креативен да дадеш се од себе. Да се внесеш во уметноста на играње со косата, да го прифатиш предизвикот да создадеш убавина, необична, впечатлива, не заборавна. Фризерството не е само фенирање и шишање и правење по некоја фризура. Фризерството е моќ на создавање уметност од косата. Фотографиите зборуваат доволно. Изработени се од членовите на студиот и академијата „Леонтич“. Под будното око на Васка Леотич, учениците создаваат ремек дела.

Јануари 2010

[18]


Јануари 2010

УСПЕШНА ПРИКАЗНА

О Е УМЕТНОСТ!

[19]


Јануари 2010

[20]


HR РЕЧНИК

РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAKING РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAKING РЕСУ РС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ РЕСУРСИ HEADHUNTER MATCHMAKING ВЕШТИНА HEADHUNTING (англ. Skill) означува скапо теоретскоРЕСУРС знаење кое во праксата се применува како искуствоНА кое вработените РЕСУРС ЧОЧВЕЧКИ МЕНАЏМЕНТ ЧОВЕЧКИ мора да го владеат за да успешно ги совладаат зададените задачи. Вештините ги разликуваме по подрачја РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAKING (на пример, вработените поседуваат вештини за работа на компјутер) како и по нивоа (вработени кои умеат да работат на компјутер само со помош на друг) . Притоа изразот знаење значи познавање и РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ разбирање на одредени факти додека изразот вештина значи активност, брзина и квалитет на обавување РЕСУРСИ HEADHUNTING MATCHMAKING на активности со кои вработениот стекнува искуствоHEADHUNTER во праксата. Траењето на формалното образование или бројот на посетени семинари не е показател за вештина, туку често се покажува дека поединците низ РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ истото формално образование демонстрираат различно ниво на вештина и обратно (компетенција). ЕкономистиHEADHUNTING и правници и нивните посакувани работни места РЕСУРСИ HEADHUNTER MATCHMAKING РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ Дипл. Економисти РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAKING Финансиски РЕСУРС ЧОВЕЧКИ РЕСУРС МЕНАЏМЕНТ НА ЧОВЕЧКИ институции - БАНКИ 64 РЕСУРСИ HEADHUNTING HEADHUNTER MATCHMAK Дипл. Правници Јавни институции

46

Економисти и правници и нивните посакувани работни места Дипл. Економисти - Финансиски институции - БАНКИ

СТАТИСТИКА

Дипл. Правници - Јавни институции

42% 58%

Јануари 2010

[21]


ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

КАКО ДА СЕ СПРАВИТЕ СО НЕПРИМЕРНО ОДНЕСУВАЊЕ НА РАБОТНОТО МЕСТО? Кога флертувањето на работното место ја преминува границата?

Најверојатно секоја жена има свои критериуми што и` одговара и колку далеку е подготвена да „оди“, но исто така се знае кое однесување е потполно непримерно. Мнозинството жени во Хрватска порано или подоцна доживеале моменти кога одредената граница е јасно премината, кога комуникацијата не била ни блиску до флерт, а кога машки колега или шефот, сеедно, изговорил или дофрлил ласцивен коментар. Тука не мора ни да спомнуваме дека сексуалното вознемирување особено вклучува физички гестови на колегите, како на пример ставање рака на рамено, околу половината, или други „пријателски допири“ кои не се пожелни на работно место. Како да се реагира на вакво однесување? Кај нас, повеќето жени сè уште молчат и го „трпат“ ваквото однесување, за да не ја изгубат работата или да не „паднат“ во очите на колегите. Но, ова дефинитивно е проблем со кој треба да се справи. За почеток, треба да се утврди дали навистина се работи за непримерно однесување. Запрашајте се: Дали сум во еднаква позиција и расположение со личноста со која „комуницирам“? Дали би се однесувала исто ако личноста со која сум во врска/ брак е покрај мене? Дали имам чувства/желби за ист вид контакт како и таа личност? Искрено кажано, најчесто е сосема јасно кога нечие однесување е непримерно и непосакувано. Лесно ќе процените дали се чувствувате пријатно или не, а во однос на „степенот“ на пријатност може да процените каква треба да биде вашата реакција. Во секој случај, со „злоупотребувачот“ треба да се биде директен и да му кажете да престане со тоа и дека таквото негово однесување влијае врз вашето извршување на работните задачи.

Јануари 2010

[22]

Она што ќе му го кажете може да биде едноставно, како на пример: „Престани.“, „Не се чувствувам пријатно.“, или уште подиректно: „Не сакам да излезам на кафе со тебе. Немој повеќе да ме прашуваш, не сум заинтересирана.“, или „Ме интересира што мислиш за квалитетот на мојата работа, а не твоите коментари поврзани со мојот изглед.“ ... Ако однесувањето продолжи, тогаш немате друг избор освен таквото непримерно однесување да го пријавите на вашиот претпоставен. А ШТО АКО СЕ РАБОТИ ЗА ВАШИОТ ПРЕТПОСТАВЕН И СЕ ПЛАШИТЕ ЗА ВАШАТА РАБОТА? За почеток, бидете исто така директна. Кажете дека не сте заинтересирани вашиот однос да премине во нешто повеќе од деловен, и дека не ви е пријатно да примате „дополнително“ внимание. Ако ни тоа не помогне, еве што можете да испробате. Јасно дајте им на сите до знаење дека сте во брак, или во стабилна и среќна врска (дури и ако не сте). Облекувајте се примерно за работа. Обидете се да доаѓате и заминувате од работа како и останатите вработени, и обидете се да избегнувате состаноци на само со „злоупотребувачот“. Избегнувајте да учествувате во ласцивни разговори. Кога вашиот „злоупотребувач“ ќе ве допре, скокнете како некој да ве боцнал со игла, по можност кога некој може да ве види.


КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ® - ЖИВОТ АД за осигурување на Живот ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРАВНИ ЛИЦА Единствено КОЛЕКТИВНО ОСИГУРУВАЊЕ НА ЖИВОТ со поврат на СИТЕ вложени средства Според направената анализа во Република Македонија, Компаниите: • Со 50 Вработени, ТРОШАТ - 15.000.00 Евра • Со 100 Вработени, ТРОШАТ - 30,000.00 Евра • Со 200 Вработени, ТРОШАТ - 60,000.00 Евра • Со 500 Вработени, ТРОШАТ - 150,000.00 Евра ...во период од 10 години, НЕПОВРАТНИ средства за Колективно Осигурување! Колку ТРОШИ Вашата Компанија?!?! КОЛКУ би заштедила Вашата компанија и КАДЕ би ги вложила ЗАШТЕДЕНИТЕ средства доколку средствата за Колективно Осигурување се: ▪ 100 % Повратни ▪ Зголемени за Годишна Припишана добивка ▪ Заштитени со Девизна Клаузула Кроациа Осигурување - Живот АД Скопје е ЕДИНСТВЕНАТА осигурителна компанија во Република Македонија која нуди НОВО, УНИКАТНО Животно Колективно Осигурување. Дозволете ни да ја Осигураме Иднината на Вашата Компанија.

Наместо да се запрашате Колку троши, запрашајте се колку штеди Вашата компанија со Колективното Осигурување на живот на КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ!

→ [23] Јануари 2010

ЕДИНСТВЕНО ВО КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ АД СКОПЈЕ!


БЛИЦ

ПРОДУКТИВНИ БЕЗСОНИ НОЌИ Пишува Маја Секуловска, новинар

Кој е вашиот избор?Со задоволство работите наутро или навечер? Во животот се е навика, па така и вашето рано будење наутро за на работа, со текот на времето стaнува ваше секојдневие и ваша навика која со задоволство ја извршувате, особено ако сте и вие од оние луѓе на кој работата им претставува задоволство, а не обврска. Сите ние сме различни , па затоа дел од нас сакаат денот да го започнат со работни обврски, и се подготвени уште од рано наутро да ги извршуваат работните задачи,но ги има и оние кои сакаат доцна во ноќта,кога поголемиот број луѓе одмараат, да работат и да творат. Кога најдобро функционирате вие, рано наутро или доцна навечер? Кои смени ви одговараат најмногу, дали утрото е најпродуктивно за вас, или попладневната смена е смената во која вие можете да го дадете најдоброто од себе? Дали можеби одењето трета смена на работа за вас претставува проблем? Анета Петревска, МАРКЕТИНГ АГЕНТ Моето работно време е флексибилно, и понекогаш се случува да работам по цел ден , а некои денови не работам воопшто. Тоа е така затоа што само од мене зависи колку јас ќе заработам, затоа што мојата работа е на процент. Колку јас денес ќе бидам вредна толку и ќе заработам. Но, секогаш го користам денот за работа, односно за да продадам дел од производите кои ние ги нудиме, не работам навечер затоа што мојата работа е нудење на производите по најразлични продавници и фирми, а тие секако работат само преку ден, па затоа и јас работам само дење,а не навечер.

Даниел Јованов, ОБЕЗБЕДУВАЊЕ Јас работам само навечер, затоа што мојата задача е да работам како обезбедеување на ноќни клубови. Ноќе работам, а преку ден спијам , се одмарам. Не ми е напорно, затоа што ја сакам мојата работа, а и уште сум млад и сакам да излегувам навечер, па затоа ми одговара мојата професија. Добро ми е сега за сега, а во иднина кога ќе ми здодеат ноќните смени, можеби ќе се преорентирам кон некоја друга професија.

Јануари 2010

[24]


УТРА ИЛИ И? Александар Илиевски, АГРОНОМ, ВРАБОТЕН ВО ЗЕМЈОДЕЛСКА АПТЕКА Јас одам на работа во две смени, и мене ми одговара. Но, сепак би бил позадоволен доколку работам само прва смена , затоа што мислам дека подобро работам наутро, веднаш кога ќе се разбудам , но работата е таква и од мене се бара да работам во две смени. Јас ја сакам мојата професија и среќен сум што имам работа, но би бил многу позадоволен доколку работам само прва смена, а попладневните и вечерните часови да ги поминувам со моето семејство. Но, не може се да биде како што сакаме, секогаш.

Тања Цветковска, АВОН ПРЕТСТАВНИК Бидејќи моја единствена занимација и начин на заработка е продеавање на производите на Авон, јас немам конкретно определено работно време. Работам секогаш кога можам , без разлика дали е тоа преку ден или навечер, секогаш кога има заинтересирани јас им ги нудам нашите услуги. Ме радува што не сум временски ограничена, бидејќи на овој начин јас си ги распоредувам моите домашни и работни обврски, онака како што ми одговараат мене. Со оглед на тоа дека обожавам се што е поврзано со козметика, совршено ми одговара да бидам Авон претставник, и не ми тешко во секое време да им бидам на располагање на клиентите.

Јануари 2010

[25]


ПРОЧИТАЈТЕ НЕШТО КОРИСНО ЛИТЕРАТУРА

Edward Russell-Walling

50 MANAGEMENT IDEAS YOU REALLY NEED TO KNOW

The fourth title in the "Quercus Ideas You Really Need to Know" series demystifies the management concepts that any budding entrepreneur would want to grasp. The 50 bitesized topics expound the wisdom of the well-known business gurus (from Peters and Porter to Welch and Gates), explain helpful theories and tools (Ansoff's Product/Market grid, the 4Ps, Boston Matrix), expand on management ideas (branding, outsourcing, supply and demand) and cover the latest commercial concepts from the online world.

Robert Greene , 50 Cent

THE 50TH LAW

`I really needed to read The 50th Law, more than I knew. This is the new entrepreneur's bible!!' - DJ Krust `Such a great book I love it! ... a wicked sequel to The 48 Laws of Power' - DJ Harry Love `One of the tools needed to help plot your way through modern life in my opinion. Part of your life kit! - Tris Brown, Music Producer `The 50th Law is helping man "embrace fear with a bear hug"' - Tris Brown, Music Producer `The 50th Law is a great read! It will be ideal fodder for the young people I work with.' - James Yarde, music producer & youth worker `I love The 50th Law. A mixture of self help, historical analysis, boardroom tactics and life coaching, it's a MUST READ.' - T.Magic, urban artist `Invaluable business law...' - Ben Thompson Financial Times `I'm loving the book and can't put it down... it provides a huge source of inspiration - a must read' - Ray Paul, Executive Producer - Weekend Programming, BBC Radio 1 `It's energised me...50 has a brilliant mind and never lets anything stop his onward business...The 50th Law is very inspiring' - Jasmine Dotiwala, Head of MTV BASE 'It's almost frightening to think of the amount of leonine stonewalling that'll be going on in boardrooms once this volume hits the shelves' - Ben Thompson Financial Times `It's stirring stuff' - Amber Cowan, London Lite

Daniel Goleman with Richard Boyatzis and Annie McKee

THE NEW LEADERS: TRANSFORMING THE ART OF LEADERSHIP

As business reinvents itself at broadband speed, what makes leaders effective has inevitably been transformed. Old assumptions and old modes no longer hold; a new style of leadership that works has emerged amidst the chaos of change. This new leader excels in the art of relationship, the singular expertise which the changing business climate renders indispensable. Excellence is being defined in interpersonal terms as companies have stripped out layers of managers, as corporations merge across national boundaries, and as customers and suppliers redefine the web of connection. Bestselling author Daniel Goleman argues that emotionally intelligent leaders are now 'must-haves' for business today. But many readers have been left with, So now what do I do? The New Leaders answers that question by laying out the map for transforming leadership in individuals, in teams and organisations. Јануари 2010 [26]

@


? ” #

ЈАС СУМ:СИГУ РЕН, СМИРЕН С О ЕДЕН ЗБОР ИЗВОР НА ПОЗ ИТИВНА ЕНЕРГ ИЈА!

± ¼ Ω Œ

БИ СЕ ОПИШАЛ КАКО НЕ ТОЛКУ ДРУЖЕЉУБИВ КАКО ШТО ИЗГЛЕДАМ. МОМЕНТАЛНО РАБОТАМ ШТО ЌЕ НАЈДАМ, СОБИРАМ ПАРИ ЗА УПИС НА ФАКУЛТЕТ.

@/$]{!!?( Ǿ ¶ < µ ”&?! Т АМА С О Н Ч И Л А ЛИВ В У Б З И О К А К ЕСТО Е М Л О И Т Н О Е Н Ц Т О О Р ЕП РАБ М М Е А Т Ј С И Б О О В А Д Б О У ДА Г А З О Н Д У С Е ТОА НЕ Е ПР НЕЛИ?

ВИДЕТЕ , МОЈОТ ПРОФИЛ НА РАБОТНОТО МЕСТО НЕ ОДГОВАРАШЕ НА МОЈОТ ПРОФИЛ НА CV.ЗА ТОА СИ ОТИДОВ НЕ НИ СЕ СОВПАЃАА. Јануари 2010

[27]

* Граматичките и ситаксичките грешки намерно не се корегирани

ГАФОВИ

ДОАЃАМ ОД РУРАЛНА СРЕДИНА АМА СУМ ЕПТЕН УРБАН РАБОТНИК.


национална & сателитска телевизија

Гледајте

ПРОФИТ

со Жарко Василевски

на НАША ТВ!

секој ПОНЕДЕЛНИК - СРЕДА - ПЕТОК

ки левс Васи о к р а со Ж

Унија финансиска Skopje која во Македонија ја нуди услугата Western Union на над 200 банкарски и небанкарски локации прослави 10-годишен јубилеј. Според претставникот на Унија финансиска, Или Марку да се биде клучен фактор во остварувањето на желбите и соништата на корисниците е голема привилегија, но таа со себе носи и голема одговорност. Во рамки на прославата беа промовирани и два нови проекти на Унија Финансиска Скопје, од кои првиот е во соработка со Државната Лотарија на Македонија што ќе овозможи производите и услугите на оваа компанија да бидат достапни и за корисниците на мрежата на Унија Финансиска Скопје преку мрежата Унион Нет. Ова е темата на Профит во понеделник. Гледајте не. Во среда во Профит зборуваме за Претпримеништвото. Дознајте? 1. Што е тоа претприемач а што претприемништво? 2. До каде развојот на претприемништвото кај нас? Со кое темпо напредува и дали му треба поголема промоција? 3. Како се поттикнува претприемништвото во светот а како е тоа кај нас? 4. Колку образованието е битно во развојот на претприемачкиот дух кај младите? 5. Каде е тука македонското образование и како е во другите западни држави? На овие прашања во Профит одговара претсатвник на ПСМ Фондацијата од Скопје. Во петок во Профит ќе ви ја претставиме ПСМ Фондацијата од Скопје и Бизнис Инкубаторот кој функционира во нејзини рамки. 1. Каква е праксата со вакви инкубатори во светот? Од кога постојат и како функционираат? 2. Како се врши изборот на компании кои партиципираат во Инкубаторот? 3. Колку се компании сега има и со што се занимаваат? 4. Колку компании имало сега во овој инкубатор и колку од нив продолжиле успешно да работат по нивното излегување од инкубаторот? Јануари 2010 [28] На овие прашања одговара Елена Наумовска од ПСМ Фондација, гледајте не.


Фирма: Агенцијата за енергетика на Р. Македонија Град: Скопје Објавен: 28.01.2010, Дневник Агенцијата за енергетика на Р. Македонија објавува оглас за следните работни позиции Deputy Team Leader и Project Administrator. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 28.01.2010 год.

Фирма: СГГУ на град Скопје Здравко Цветковски Град: Скопје Објавен: 28.01.2010, Вечер СГГУ на град Скопје Здравко Цветковски објавува оглас за пополнување на работно место Дипломиран Градежен инженер. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Вечер од 28.01.2010 год.

Т-Мобиле Македонија АД-Скопје има потреба од Бизнис Аналитичар/ Програмер. Адреса за аплицирање vrabotuvanje@t-mobile.com.mk или Т-Мобиле Македонија АД Скопје, “Орце Николов“ бб, Скопје. Огласот е објавен во Дневник на 27.01.2010год.

Фирма: ГД Гранит Град: Скопје Објавен: 28.01.2010, Вечер ГД Гранит ад Скопје има потреба од Дипломиран Инженер геодет за работа во Делчево. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 28.01.2010 год.

Фирма: ПЗУ Галениум Фарм Град: Скопје Објавен: 28.01.2010, Вест

ОГЛАСНА ТАБЛА

МИТ Универзитетот - Скопје, распишува конкурс за избор на наставници и соработници, и тоа: Еден наставник од група предмети од областа на економските науки; Еден наставник од група предмети од областа на архитектурата; Еден соработник од група предмети од областа на економските науки и Еден соработник по математика. Пријавите треба да се достават во архивата на МИТ Универзитетот-Скопје, “III Македонска бригада“ бб. Конкурсот трае 8 дена.

Фирма: Т-Мобиле Македонија Град: Скопје Објавен: 27.01.2010, Дневник

ПЗУ Галениум Фарм има потреба од Фармацевт и Фармацевтски техничар со работно искуство и лиценца. Адресата за аплицирање е наведена во Вест од 28.01.2010 год.

[29] Јануари 2010

Фирма: МИТ Универзитетот Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник


ОГЛАСНА ТАБЛА

Фирма: Дени Интернационал Град: Скопје Објавен: 22.01.2010, Дневник Фирмата Дени Интернационал има потреба од Комерцијалисти за продажба и Референти за организација на меѓународен транспорт.Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 22.01.2010 год.

Фирма: Марек Инженеринг Град: Скопје Објавен: 22.01.2010, Дневник Марек Инженеринг има потреба од 3 Програмери. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 22.01.2010 год.

Фирма: Атлантик Трејд Град: Скопје Објавен: 22.01.2010, Вечер Атлантик Трејд има потреба од Стручен соработник за фармацевтски канал (2 извршители). Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Вечер од 22.01.2010 год.

Јануари 2010

[30]

Фирма: Airtours Lufthansa City Center Град: Скопје Објавен: 16.01.2010, Дневник Airtours Lufthansa City Center објавува оглас за потреба од Комерцијалисти за продажба на авиобилети со завршени курсеви IATA и AMADEUS. Адреса за аплицирање airtours@airtours.com. mk Огласот е објавен во Дневник на 16.01.2010год.

Фирма: Проектот Почиста и ефективна индустрија во Македонија Град: Скопје Објавен: 22.01.2010, Дневник Проектот Почиста и ефективна индустрија во Македонија објавува оглас за помлади консултанти и Консултанти за животна средина. Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Дневник од 22.01.2010 год.

Фирма: Медицинскиот Факултет при Универзитетот Кирил и Методиј Град: Скопје Објавен: 22.01.2010, Утрински Весник Медицинскиот Факултет при Универзитетот Кирил и Методиј - Скопје објавува оглас за избор на Едукатори во ПЗЗ (семејна медицина). Деталните информации за критериумите, бараните квалификации, потребните документи и адреса за аплицирање се наведени во Утрински весник од 22.01.2010 год.


Фирма: INEX Град: Скопје Објавен: 25.01.2010, Дневник

Набљудувачка мисија на ОБСЕ во Скопје го огласува следното работно место Техничар за информатичка технологија. Адреса за аплицирање personnel-mk@ osce.org Огласот е објавен во Дневник на 23.01.2010 и трае до 05.02.2010год.

INEX објавува слободно работно место Комерцијалист за авиошалтер. Адреса за аплицирање inexsmetkovodstvo@thome.mk или ул.11 Октомври бр.5 Скопје. Огласот е објавен во Дневник на 25.01.2010год.

Фирма: ЕУРОАЛБА ДООЕЛ Град: Скопје Објавен: 25.01.2010, Дневник

Фирма: ЕРГОЛАНД Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник

ЕУРОАЛБА ДООЕЛ има потреба од Сметководител, Комерцијалист и Раководител на магацин. Адреса за аплицирање Еуроалба дооел,бул. Партизански одреди 64 г 3/6 1000 Скопје или euroja@t-home.mk Огласот е објавен во Дневник на 25.01.2010год.

ЕРГОЛАНД има потреба од Инженер (градежен или архитектонски факултет). Адреса за ааплицирање Васил стефановски 23 Скопје или на меил ergoland@eroland.com.mk Огласот е објавен во Дневник на 23.01.2010год.

Фирма: Болница по нефрологија ДИАМЕД Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник

Фирма: ИНТЕГРА Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник

Специјална болница по нефрологија ДИАМЕД (во основање) Скопје објавува оглас за следните работни места: Лекари - Интернист (1), Дипл.Д-р по медицина (1), Медицински сестри (12), Дипл. фармацевт (1), Фармацевтски техничар(1), Клинички биохемичар, Медицински техничар-лаборант (2), Административен Директор (1), Дипл.електро инженер (1) и Хигиеничарка (1). Адреса за аплицирање: Диамед Ренал Сервис Дооел - Скопје, П.Фах 15 1000 Скопје Огласот е објавен во Дневник на 23.01.2010год.

ИНТЕГРА има потреба од КОМЕРЦИЈАЛИСТ (ка). Адреса за аплицирање info@integra.com.mk Огласот е објавен во Дневник на 23.01.2010год.

Јануари 2010

[31]

ОГЛАСНА ТАБЛА

Фирма: Набљудувачка мисија на ОБСЕ Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник


ОГЛАСНА ТАБЛА

Фирма: ПроКредит Банка Град: Скопје Објавен: 23.01.2010, Дневник

Фирма: Скопски Пазар а.д. Град: Скопје Објавен: 26.01.2010, Дневник

ПроКредит Банка вработува Кредитен аналитичар во експозитура Куманово и Благајник во експозитура Куманово. аплицирајте на адреса Бул.Јане Сандански 109а, 1000 Скопје или пополнете ја апликациската форма на www.procreditbank.com.mk не подоцна од 31.01.2010год.

Скопски Пазар а.д. Скопје објавува оглас за отворени работни места Продавачи во маркети (10 позиции) и Продавачи во центар за убавина (3 позиции). Адреса за аплицирање бул. Јане Сандански 109б, П.Фах 341, 1000 Скопје. Огласот е објавен во Дневник на 26.01.2010 и трае до 31.01.2010год.

Фирма: Marek Engineering Град: Скопје Објавен: 26.01.2010, Дневник

Фирма: АД „Аеродроми на Македонија“ Град: Скопје Објавен: 26.01.2010, Вечер

Marek Engineering лидер во развој на “ERP” софтвер има потреба од Програмер (3 извршители). Адреса за аплицирање contact@marekeng.com. mk Огласот е објавен во Дневник на 26.01.2010год.

Фирма: ФОНД ЗА ЗДРАСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ Град: Скопје Објавен: 26.01.2010, Вечер ФОНД ЗА ЗДРАСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ на Македонија, распишува оглас за вработување на Републички контролор (2); ДСГ - контролор (3); Републички внатрешен контролор (2) и Републички контролор (3). Адреса за аплицирање Фонд за здраствено осигурување на Македонија, ул.„Македонија„ бб Скопје. Огласот е објавен во Вечер на 26.01.2010 и трае до 05.02.2010год.

Јануари 2010

[32]

АД „Аеродроми на Македонија“, Скопје објавува оглас за вработување на Помошник директор за организација и развој (1 извршител) и Внатрешен ревизор (1 извршител). Адреса за аплицирање АД „Аеродроми на Македонија“, Аеродром „Александар Велики„ Скопје. Огласот е објавен во Вечер на 26.01.2010год. и трае 5 дена.

Фирма: О.У. “Наим Фрашери“ Град: с.Јагол Д-Осломеј Објавен: 26.01.2010, Вест О.У. “Наим Фрашери“ с.Јагол Д-Осломеј објавува оглас за избор на директор во О.У. “Наим Фрашери“ с.Јагол Д-Осломеј, Огласот е објавен во Вест на 27.01.2010 и трае 8 дена. Документите да се достават до О.У. “Наим Фрашери“ с.Јагол Д-Осломеј.


за потребите на својот клиент, КОМПАНИЈА ОД СОСЕДСТВОТО, КОЈА СЕ ЗАНИМАВА СО УВОЗ- ИЗВОЗ И ДИСТРИБУЦИЈА НА СИТЕ ВИДОВИ АМБАЛАЖА ОД СТАКЛО ЗА ПОТРЕБИТЕ НА ИНДУСТРИЈАТА СО ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ, објавува

ОГЛАС за работно ангажирање на

ПРОДАЖЕН АСИСТЕНТ/КА

СО ИСКУСТВО ВО ПРОДАЖБА И МАРКЕТИНГ Бараме млади, амбициозни но одговорни личности кои завршиле најмалку Средно образование, солидно го владеат англискиот, имаат познавање од грчкиот и турскиот јазик, поседуваат продажни и презентациски вештини, возачка дозвола - Б категорија, се тимско ориентирани, го познаваат македонскиот пазар и се флексибилни за работа на терен. КАНДИДАТИТЕ КОИ ИМААТ ПРЕТХОДНО РАБОТНО ИСКУСТВО СО ЛАНЕЦ НА МАРКЕТИ ЌЕ БИДАТ ПОВИСОКО РАНГИРАНИ ВО СЕЛЕКЦИЈАТА.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Ние се потпираме врз врвниот квалитет, како и врз достапноста на нашите производи на пазарите ширум регионот, а целта ни е да понудиме комплетни решенија дури и за најпребирливите купувачи. Доколку и Вие сакате да станете дел од оваа компанија и Сте спремни заедно да ја остваруваме нашата мисија, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на позицијата. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат сите наведени критериуми, ќе бидат контактирани. Огласот трае 5 дена од објавувањето.

[33] Јануари 2010

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


ОГЛАСНА ТАБЛА

КОМПАНИЈА ОД СКОПЈЕ, СО ДЕЈНОСТ ПРОИЗВОДСТВО НА ШАСИИ НА МОТОРНИ ВОЗИЛА во соработка со

објавува

ОГЛАС за

МЕНАЏЕР

ЗА ФИНАНСИИ И АДМИНИСТРАЦИЈА

Потребни квалификации:  ВСС ( пожелно Економски)  Претходно работно искуство во финансово и сметководствено работење, (предност со интернационални компании)  Познавање и искуство во Право и Даночна проблематика  Искуство и познавање од човечки ресурси  Познавање на Македонскиот банкарски систем  Одлично познавање на англиски јазик, предност познавање на шпански јазик  Работно знаење на компјутери (Ms Office, Internet)  Возачка дозвола – Б категорија

Профил на личност:  Лидерски способности  Одлични комуникациски и презентациски вештини  Организираност, одговорност и ориентираност кон цели  Самоиницијативност при извршување на работните задачи  Способност за тимска работа Вашата Професионална Биографија доставете ja на е-маил: slavicat@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака „Менаџер за финансии и администрација“.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ

Јануари 2010

[34]


Јануари 2010

[35]

ОГЛАСНА ТАБЛА


ОГЛАСНА ТАБЛА

САКАТЕ ЛИ СВОЈАТА КАРИЕРА ДА ЈА ГРАДИТЕ И РАЗВИВАТЕ ВО ДИНАМИЧНО ОПКРУЖУВАЊЕ?

ВЕ ПОКАНУВА ДА СЕ ПРИДРУЖИТЕ ВО овластен дистрибутер на

за македонскиот пазар,

НА ПОЗИЦИЈА

МЕНАЏЕР ЗА ПРОДАЖБА Од Вас се очекува следното познавање и искуство во:  Развој на дистрибутивна мрежа  Истражување на пазарот  Истражување и мониторинг на конкуренција  Пласирање на големопродажбата на пазарот  Потпишување договори со коминтенти  Регионална стратегија за развој на големо и малопродажба  Презентација на терен, склучување на договори за соработка  Постпродажна грижа за клиенти  Развивање, нудење и продажба на бренд продукти  Развивање и одржување на односите со клиентите  Познавање на македонскиот и косовскиот пазар  Предност е докажан успех во развој и продажба  Ориентираност кон купувачи

Како и да ги поседувате следните вештини и способности:  Лидерски способности  Стратешки и организациски способности  Амбиција за успех и флексибилност  Способност за тимска работа  Организациски и аналитички способности  Познавање на англиски јазик и работа со компјутери За да станете дел од компанија препознатлива на домашниот пазар по примената на современите менаџмент и бизнис техники, како и потполна посветеност и подготвеност за задоволување на највисоките стандарди на потрошувачите, се што треба да направите е да ни доставите Ваша Професионална биографија на адреса katerinam@vrabotuvanje.com.mk со назнака „апликација за Менаџер за продажба“.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ Јануари 2010

[36]


САКАТЕ ЛИ СВОЈАТА КАРИЕРА ДА ЈА ГРАДИТЕ И РАЗВИВАТЕ ВО ДИНАМИЧНО ОПКРУЖУВАЊЕ?

ВЕ ПОКАНУВА ДА СЕ ПРИДРУЖИТЕ ВО овластен дистрибутер на

за македонскиот пазар,

НА ПОЗИЦИЈА

ФИНАНСОВ МЕНАЏЕР Со познавање и искуство во:  Целокупно финансиско работење  Умешност во раководење  Познавање на меѓународни стандарди  Познавање на административни процедури  Прибирање на сметководствена документација  Контирање и аналитичка евиденција  Комплетна изработка на завршна сметка  Самостојно контролирање на влезните и излезните сметки  Изработка и контрола на годишни и месечни извештаи  Целосна имплементација на сметководствените прописи

Потребни квалификации:

ОГЛАСНА ТАБЛА

 Високо образование (предност економски факултет)  Претходно работно искуство на иста позиција  Одлично работење со компјутери (Ms Office, Internet)  Активно познавање на англискиот јазик  Лидерски способности За да станете дел од компанија препознатлива на домашниот пазар по примената на современите менаџмент и бизнис техники, како и потполна посветеност и подготвеност за задоволување на највисоките стандарди на потрошувачите, се што треба да направите е да ни доставите Ваша Професионална биографија на адреса slavicat@vrabotuvanje.com.mk со назнака „апликација за Финансов Менаџер“

[37] Јануари 2010

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


ОГЛАСНА ТАБЛА

A leading international company is looking for

SENIOR IT SPECIALIST Your tasks will be to:  Apply and maintain systems and network services regarding corporate standards;  Support central team to develop IT solutions and infrastructure on local level and adapt IT applications to country specifics;  Participates in establishment and development of the IT team of the company;  Choose and deal with local IT suppliers;  Responsible for installation and maintenance, data backup, security and server administration;  Track all IT activities and monitor IT system;  Resolve and report problems in case of information system failure

We require from you:  Minimum two years of experience in IT technical administration;  Good knowledge of English language;  Organizational capabilities and demonstrated ability to manage and administer system;  Good planning, scheduling, troubleshooting skills;  Flexible approach with team player orientation

Advantages:  Experience with Unix/Linux  Experience with ERP applications

We offer:  Personal development in an international company  Friendly and creative work environment  Attractive remuneration package  Company training If you are interested for the above mentioned position, we expect your CV and cover letter sent to e-mail: katerinam@vrabotuvanje.com.mk with market for. All applications will be treated in strict confidentiality only short listed candidates will be contacted.

VRABOTUVANJE.COM

Јануари 2010

[38]


Јануари 2010

[39]

ОГЛАСНА ТАБЛА


ОГЛАСНА ТАБЛА ПРИДРУЖЕТЕ ИМ СЕ НА НАЈДОБРИТЕ! како

ХИГИЕНИЧАР ВО СЕРВИСЕН ТИМ ЗА ОДРЖУВАЊЕ НА УРЕДНОСТ И ХИГИЕНА на деловни и стамбени објекти и простории Бараме личности кои се педантни, одговорни, темелни и способни да си ги организираат работните задачи и обврски. Доколку имате желба за работа, сте прилагодливи кон работното време и се стремите да излезете во пресрет на потребите на вашите клиенти, ве молиме пријавете се со ваша кратка биографија на e-mail: slavicat@vrabotuvanje.com.mk. За дополнителни информации слободно јавете се во Вработување.ком на телефоните: 02 32 96 446, 02 32 30 091. Огласот трае 10 дена од објавувањето.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ

Јануари 2010

[40]


Придружете им се на најдобрите на патот до успехот како

АГЕНТИ ЗА ПРОДАЖБA Бараме личности со продажни знаења и вештини кои се стремат кон остварување на контакти со клиенти и го познаваат домашниот пазар. Личностите на ова работно место сами ќе си ја организираат својата работа која вклучува воспоставување, развивање и одржување на контакти со клиенти, презентација на терен, склучување на договори за соработка како и нудење и продажба на бренд продукти од областа на IT, аудио и видео технологијата. Вие кои поседувате стратешки, аналитички и организациски способности, амбиција за успех и флексибилност, Сте способни за тимска работа, го познавате англискиот јазик и работите со компјутери... и најважно

СТЕ ОРИЕНТИРАНИ КОН КУПУВАЧИ потребно е САМО што поскоро да ни го доставите Вашето CV на slavicat@vrabotuvanje.com.mk

ОГЛАСНА ТАБЛА

и ние ќе ве контактираме!!!

ПОБРЗАЈТЕ, РИВЕРСОФТ ЧЕКА НА ВАС!!!

[41] Јануари 2010

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


OUR CLIENT, INTERNATIONAL COMPANY

ОГЛАСНА ТАБЛА

in cooperation with

Licensed job mediation agency from Skopje is seeking a high motivated candidate for a job in Pristina on the following positions:

I - Administrative Assistant (1 position)  BA in English language  Prior experience in office administration  Good organizational skills  Excellent knowledge of Business English  Excellent computer skills

II - Auditor (1 position)  Bachelor’s Degree in Economics  Prior working experience up to 3 years in audit, accounting, financial services in Financial Institution  Knowledge of English  Computer skills

III – Auditor (1 position)  Bachelor’s Degree in Economics  Prior working experience up to 3 years in external or internal audit, accounting, financial services in Commercial Companies  Knowledge of English  Computer skills

IV – Accountant (2 positions)  Bachelor’s Degree in Economics  Prior working experience up to 3 years in accounting and financial services in Commercial Companies  Knowledge of English  Computer skills  Certificate from SCAAK – Accounting Technician If you see yourself as a part of one of the most successful companies worldwide please send your CV and CL in English with a photograph to: slavicat@vrabotuvanje.com.mk All applications will be proceeded in strict confidence. Only short listed candidates will be contacted. The ad is valid 10 days from the publishing.

VRABOTUVANJE.COM

Јануари 2010

[42]


ВАШАТА УСПЕШНА КАРИЕРА Е НАША ЗАДАЧА



КАКО ДА НАПИШЕТЕ ОДЛИЧНО МОТИВАЦИСКО ПИСМО? (10 совети за успешно мотивациско писмо, примери) КАКО ДА НАПИШЕТЕ ПРИВЛЕЧНА БИОГРАФИЈА? (што треба, а што не треба да содржи вашето CV, примери)

ЦЕЛИОТ ПАКЕТ ОБУКИ ЌЕ БИДЕ ВАШ ЗА САМО 1100,00 ДЕНАРИ

ОГЛАСНА ТАБЛА



КАКО ДА СЕ ОДНЕСУВАТЕ НА ИНТЕРВЈУ? (dress code, најчесто поставувани прашања и најдобри одговори, видео презентација)

ПРИЈАВУВАЊЕ НА edukacija@vrabotuvanje.com.mk Тел: 02/3230 091 или 072/222 654 [43] Контакт: Виктор Герасимовски Јануари 2010




ОГЛАСНА ТАБЛА

ВОДЕЧКА ИНТЕРНАЦИОНАЛНА КОМПАНИЈА со над 500 продажни места во ЕВРОПА во соработка со

објавува

ОГЛАС за вработување на целно-ориентиран ентузијаст и професионалец на работна позиција

СМЕТКОВОДИТЕЛ

Потребни квалификации:  Високо образование (предност економски факултет, остек сметководтсво и ревизија)  Минимум 3 години работно искуство во дејноста со интернационални компании  Одлично работење со компјутери (Ms Office, Internet)  Активно познавање на англискиот јазик

Задолжително познавање и искуство со:  Прибирање на сметководствена документација  Контирање и аналитичка евиденција  Комплетна изработка на завршна сметка  Самостојно контролирање на влезните и излезните сметки  Изработка и контрола на годишни и месечни извештаи  Целосна имплементација на сметководствените прописи

Доколку сте:  Организирана, аналитична и мотивирана личност  Професионални и работите според корпоративни стандарди  Одговорни, иницијативни и насочени кон резултати Доколку сакате да станете дел од оваа компанија и се стремите кон личен и професионален успех, Ве покануваме да аплицирате. Вашата Професионална биографија со фотографија и Насловно писмо доставете ги на следната маил адреса: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со назнака „Апликација за Сметководител“. Кандидатите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ

Јануари 2010

[44]


за потребите на својот клиент, КОМПАНИЈАТА СО ДЕЈНОСТ ТРГОВИЈА НА ГОЛЕМО И МАЛО, УВОЗ И ИЗВОЗ И ДИСТРИБУЦИЈА НА СТОКИ ЗА ШИРОКА ПОТРОШУВАЧКА, објавува

ОГЛАС за работно ангажирање на

ПРОДАЖНИ АГЕНТИ СО Ц КАТЕГОРИЈА за следните региони:

Гостивар (1 извршител) Куманово (1 извршител) Кавадарци (1 извршител) Струмица (1 извршител) и Гевгелија (1 извршител) Бараме млади, амбициозни но одговорни личности кои завршиле најмалку Средно образование, се активни возачи со возачка дозвола Ц-категорија, поседуваат продажни вештини, се тимско ориентирани и ги исполнува работата на терен.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Иднината на компанијата претставува секојдневно спроведување на мисијата, со цел постигнување на визијата ,преку остварување на зацртаните планови, амбициозноста, желбата и мотивираноста нa вработените како и задоволството на коминтентите, купувачите и потрошувачите. Доколку и Вие сакате да станете дел од оваа компанија и ваквиот работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: anetad@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на позицијата и регионот за кои аплицирате. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат сите наведени критериуми, ќе бидат контактирани. Огласот трае 7 дена од објавувањето.

[45] Јануари 2010

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за проектно ангажирање на

WEB ПРОГРАМЕР Потребни квалификации:  Соодветно (високо) образование  Задолжително претходно работно искуство  Перфектно познавање на англиски јазик  Искуство во работење со следните програмски јазици и апликации: ASP, ASP.NET, MS ACCESS, MS SQL, Flash.  Предност е познавање на апликации за графички дизајн (Photoshop, Illustrator, In Design, Corel Draw)  Пожелно е поседување на соодветен сертификат  CV – јата кои ќе содржат линкови до веќе изработени сајтови од страна на кандидатот ќе бидат повисоко рангирани во селекцијата Ако Сте иницијативни, амбициозни но одговорни и ефикасни, лојални и вредни, насочени кон резултати, ориентирани кон клиенти и со желба за постојана наградба и усовршување, нашата понуда Ви делува атрактивна и сакате да работите со група на професионални работници организирани во еден комплетен тим на професионалци, аплицираjте Ваша кратка Биографија (CV) на следната e-mail адреса: katerinam@vrabotuvanje.com.mk Кандидатите кои ќе влезат во потесен круг ќе бидат контактирани. Напомена: Апликациите без назнака нема да бидат разгледани.

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ

Јануари 2010

[46]


КОМПАНИЈА ОД СКОПЈЕ, СО ДЕЈНОСТ ПРОИЗВОДСТВО НА ШАСИИ НА МОТОРНИ ВОЗИЛА во соработка со

објавува

ОГЛАС за

МЕНАЏЕР

за набавки и логистика Потребни квалификации:  ВСС (предност технички факултет, машински инженер)  Претходно работно искуство на соодветна позиција со интернационални компании  Одлично познавање на англиски јазик, предност познавање на шпански јазик  Работно знаење на компјутери (Ms Office, Internet)

Профил на работната позиција:  Набавки – организација на посети, изготвување на процедури за набавки, остварување и одржување на контакти со добавувачи итн.  Логистика – проценка на потребите за набавка на материјали во зависност од програмите за производство и залихите. Изготвување на нарачки во соодветни програми согласно потребите и водење на административни процедури и супервизија.

Профил на личност:

ОГЛАСНА ТАБЛА

 Одлични комуникациски и организациски вештини  Организираност, одговорност, лојалност и ориентираност кон цели  Самоиницијативност при извршување на работните задачи  Способност за тимска работа  Способност за работа под притисок  Флексибилност за чести патувања во странство Вашата Професионална Биографија доставете ja на е-маил: slavicat@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака „Менаџер за набавки и логистика“.

[47] Јануари 2010

ВРАБОТУВАЊЕ.КОМ


www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk Јануари 2010 [48] www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk

vnews_44  
vnews_44  

Огласи: Имај работа! Успешна приказна: Академија Леонтич “Фризерството е уметност“ ГОДИНА I БРОЈ 44 О Н - Л А Ј Н Н Е Д Е Л Н И К З А Д Е Л...

Advertisement