Page 1

vrabotuva

ВРАБОТУВАЊЕ NEWS ТЕМА НА БРОЈОТ „Среќен сум што имам работа, но...“

БРОЈ 131 ПОН, 20 ФЕВ 2012

НЕДЕЛНИК ЗА ДЕЛОВНИ ЛУЃЕ

CV

Маргарет на тачер

ПРЕЗЕМЕНО: Разликата меѓу менаџмент и лидерство ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА: Ефективно користење на телефон во овој број

31

огласи и работни места Најдете нè на

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK


Содржина 04 08

10

ТЕМА НА БРОЈОТ

Најдобар работник е лојалниот работник

09 10 4 6

МЕСТО ВОВЕД АКТУЕЛНОСТИ

10

ТЕМА НА БРОЈОТ

12

ПРЕЗЕМЕНО

12 16 18

15 16 20

HR АНАЛИЗА

ИНТЕРЕСНО

24

24

ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

28

28

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

30 31 31 32

22

CV НА ГОЛЕМИТЕ

31

КНИГА HR РЕЧНИК СТАТИСТИКА

32 34

ОГЛАСНА ТАБЛА

38 40 42 44

CV на ГОЛЕМИТЕ Giorgio Armani

16


ВРАБОТУВАЊЕ NEWS .......OD vrabotuva

БРОЈ 131 ПОН, 20 ФЕВ 2012

НЕДЕЛНИК ЗА ДЕЛОВНИ ЛУЃЕ

ТЕМА НА БРОЈОТ „СРЕЌЕН СУМ ШТО ИМАМ РАБОТА, НО...“

CVна

UREDNIKOT

МАРГАРЕТ ТАЧЕР

ПРЕЗЕМЕНО: Разликата меѓу менаџмент и лидерство ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА: Ефективно користење на телефон ВО ОВОЈ БРОЈ

31

ОГЛАСИ И РАБОТНИ МЕСТА Најдете нè на

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK

Вработување NEWS тим Главен уредник Велков Снежана s.velkov@vrabotuvanje.com.mk Менаџер за продажба Маџовска Катерина katerinam@vrabotuvanje.com.mk Психолог Јовановска Марија marijaj@vrabotuvanje.com.mk Веб Администратор Павловски Диме dimep@vrabotuvanje.com.mk Дизајн Цветковски Гораст cvetkovski@gorast.com

P

очитувани,

И изминатава година Вработување NEWS, секој понеделник се трудеше да го придобие вашиот клик на маилот и да го задржи вашето внимание преку бесплатното on-line листање на нашите страници. Биравме теми разрешувавме дилеми, поставуваме различни животни биографии.Меѓу кои на познати компании, на големи лидери на значајни луѓе но и celebrity фаци.Дававме совети, ви препорачувавме што да прочитате одвојувавме интересни наслови, следевме актуелности... И најважното, во секој број нудевме огласи на кои вие можевте да аплицирате, да пронајдете работно место или да го смените првобитното. Се надеваме дека и следната година заеднички ќе чекоиме во нови успеси и ке имаме добра соработка. Овој број го направивме поопуштен,новогодишен и забавен. Па затоа и почнуваме со пиво а продолжуваме со Цеца а во истовреме ве потсетуваме на човекот кој им подарува станови на своите вработени. Епа тоа е и нашата новогодишна желба. Да се најде барем еден таков во Македонија. Не мора да е стан може и автомобил... Имајте убави празници и паричето годинава нека остане во фирма не мора да оди кај инспекторите. Секое добро и се читаме после 15 јануари!

Адреса: Васил Ѓоргов 24-1/5, 1000 Скопје Телефон: +389 (2) 3213 065 Мобилен: +389 (71) 305 939 Факс: +389 (2) 3230 091

Web site: www.vrabotuvanje.com.mk Е-MAIL: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk

Со почит, Тимот на Вработување News


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО...

„Рено“ развива евтино возило од 3.000 евра

Францускиот производител на автомобили „Рено“ најави дека специјално за пазарите во раст ќе развива евтино возило, чија цена би се движела околу три илјади евра, објави Интернет порталот „Инаутоњуз“. Официјални претставници на компанијата најавија претходно дека „Рено“ подготвил план, според кој на пазарите би се натпреварувал со германските автомобилски компании во сите сегменти, оставајќи ги евтините верзии на автомобили на романската филијала „Дачија“. Компанијата сепак не даде детали за развојот на новиот модел, кој ќе се изработува по системот „ниски трошоци“, ниту пак

4

соопшти кога таквото возило ќе се појави на пазарот. Претседателот на „Рено“ Карлос Гон изјави дека компанијата ќе изработува нови евтини модели за пазарите во раст чија цена ќе биде три илјади евра. Гон таа изјава ја даде минатата недела на отворањето на новата фабрика во Мароко. Францускиот „Трибин“ објави дека Гон разговарал зад затворени врати за лансирање на новиот евтин автомобил, но Управата на „Рено“ тоа се уште не го потврдила официјално. Идниот автомобил би требало да се понуди на пазарите во раст како што се Индија, Јужна Америка, Африка. Новиот ефтин модел кој ќе го носи логото на „Рено“ нема да се појави на пазарите пред 2016 година, проценуваат аналитичарите. „Епл“ е највредната компанија во светот

Цената на акциите на американскиот производител на популарни телефони, таблети и сметачи „Епл“ за прв пат во историјата ја надмина границата од 500 долари и сега е најскапата фирма во светот. Акциите на „Епл“ во понеделникот се засилија за 1,5 отсто на 500,60 долари. Актуелниот раст на акциите на оваа фирма почна пред две недели кога резултатите од работењето во првото тримесечје од финансиската 2011/2012 година позитивно го изненадија пазарот, пренесуваат американските медиуми. Податоците за тримесечниот период од октомври до декември 2011 година „Епл“ ги објави на 24 јанаури. Чистиот профит на компанијата е зголемен за 118 отсто на годишно ниво, на 13,06 милијарди долари, а прометот е поголем за 73 отсто и достигна 46,3 милијарди долари. „Епл“ од минатата лето

постојано се менува на тронот на највредни светски фирми со нафтениот концерн „Ексон мобајл“. По последниот раст на акциите, берзанска вредност на „Епл“ изнесува 400 милијарди долари. Само како споредба, берзанската вредност на „Мајкрософт“ изнесува 258 милијарди долари, на Гугл 199 милијарди долари. „Горење“ ќе гради уште една фабрика во Ваљево, четврта во Србија

Словенечката компанија „Горење“ ќе изгради уште една фабрика во Ваљево во која ќе инвестира дополнителни 20 милиони евра и ќе вработи 400 нови работници. Меморандумот за изградба на таа фабрика со раководството на „Горење“ го потпиша потпретседателката на Владата на Србија, Верица Калановиќ. Со изградбата на втората фабрика во Ваљево, „Горење“ во сите свои 4 фабрики во Србија ќе


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО... вработи повеќе од 1.500 работници, а вкупните вложувања на оваа компанија во земјата ќе изнесуваат над 70 милиони евра. „Линкдин“ урива рекорди Деловната социјална мрежа „Линкдин“ во последниот квартал од 2011 година оствари неверојатни резултати, а по објавувањето на финансиските резултати на единствената социјална мрежа излистана на берза, акциите почнаа енормно да поскапуваат.

„Линкдин“ дури 67 отсто го остварила во Соединетите Американски Држави (САД). Тримесечната нето-добивка на „Линкдин“ изнесува 6,9 милиони долари, што е за 1,6 милиони долари повеќе од нетодобивката во четвртиот квартал од 2010 година.

„Линкдин“ во четвртиот квартал од минатата година оствари приход од 167,7 милиони долари, што претставува пораст од дури 105 проценти, споредено со истиот

Позитивните резултати на социјалната мрежа првично се должат на сè поголемиот интерес на огласувачите за „Линкдин“, по што расте бројот на корисници од кои многумина ги користат и „премиум“ услугите на мрежата. Во финансискиот извештај се наведува дека бројот на корисници на оваа мрежа надмина 150 милиони, што е за околу 20 милиони повеќе во однос на податоците од

период во 2010 година. Само за споредба, аналитичарите кои ги анкетираше агенцијата „Блумберг“ прогнозираа просечен приход од максимални 159,8 милиони долари. Од вкупниот приход,

претходниот извештај. По објавувањето на финансискиот извештај, вредноста на акциите на компанијата во петокот порасна за 17,8 проценти, со што акциите достигнаа цена од речиси 90 долари.

„Линкдин“ во мај минатата година ја одржа својата иницијална јавна понуда (ИПО), со што стана првата социјална мрежа излистана на американскиот пазар на капитал. „Линкдин“ сè уште важи за првата деловна социјална мрежа, каде што работодавците можат да си најдат потенцијални вработени, а невработените можат да го постираат нивното резиме и да изградат профил со кои ќе им се претстават на работодавците. Иако кај нас оваа мрежа не е премногу развиена, на „запад“ функционира одлично. Хајнекен со намалена добивка, се планира кастрење на трошоци Холандскиот производител на пиво Хајнекен објави дека остварил пад на добивката во изминатата година, а во тековната година дека очекува пораст на трошоците, заради

поскапување на главните сировини. Нето добивката на компанијата во 2011 година изнесувала 1,43 милијарди евра, што е пад од 1,2 отсто. Вкупните приходи на Хајнекен достигнале 17,12 милијарди евра, што претставува пораст од 6,1 отсто, што најмногу се должи на аквизицијата со неколку мексикански брендови на пиво. Најголемиот европски произведувач на пиво, лани продал 213,9 милиони хектолитри пиво, што е за 3,6 отсто повеќе во однос на 2010 година. Ова Хајнекен го сврстува меѓу водечките пет пивари во светот. Раководството на Хајнекен очекува раст на трошоците за шест отсто годинава, пред се заради поскапувањето на јачменовиот слад, што ќе се компензира со кратење на другите трошоци, а не се исклучува и опцијата од отпуштање на вработени.

5


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО... Боинг доби порачка од 22,4 милијарди долари

Американскиот производител на авиони „Boeing“ соопшти во вторникот дека ја обезбедил најголемата порачка за изработка на комерцијални авиони во својата долгогодишна историја, склучувајќи договор со индонезискиот авиопревозник „Lion Air“ во износ од 22,4 милијарди долари. Од американската компанија соопштија дела „Lion Air“, кој е најголемиот индонезиски авиопревозник според бројот на патниците, порачал 230 авиони, од кои 201 авион од типот „Boeing 737 MAX“ и 29 авиони од новата генерација од моделот „Boeing 737-900 ER“. Индонезиската авиокомпанија, исто така, со договорот ќе добие право и на купување дополнителни 150 авиони на „Boeing“, се наведува во соопштението објавено

6

за време траењето на Сингапурскиот саем на воздухопловството, пренесува Reuters. Авиокомпанијата „Lion Air“ ја најави оваа голема порачка во ноември минатата година, за време на посетата на американскиот претседател Барак Обама на азископацифичкиот регион. „Боинг“ и неговиот европски конкурент „Airbus“ се двата најголеми изложувачи на биеналниот Сингапурски саем на авиони, што се одржува од 14 до 19 февруари. „Сименс“ поставува подводен кабел меѓу Англија и Шкотска Германскиот индустриски гигант „Сименс“ денеска соопшти дека добил зделка вредна повеќе од една милијарда евра

за поставување кабел по дното на Ирското Море, кој ќе ги поврзува електромрежите на Англија и Шкотска. Овој проект, кој „Сименс“ ќе го реализира заедно со италијанската кабелска компанија „Присмиан“,

вреди вкупно 1,1 милијрда евра и треба да заврши до крајот на 2015 година. Корисници на овој кабел ќе бидат британскиот оператот на електромрежа „Нешанал грид електрисити трансмишан“ и

шкотскиот оператор „Скотиш пауер трансмишан“.

директорот на подружницата на „Сименс“ за пренос на струја, „Сименс енерџи“, Удо Нихаге. Саем на турски извозни производи Саем на турски извозни производи ќе се одржи

во Скопје од 23. до 26. февруари 2012 година во организација на Стопанската комора Конзорциумот ќе на Македонија – постави подводен Турција (МАТТО) кабел во должина од и Меѓународната 420 километри, како и саемска организација трафостаници на двата „Меридијен“. краја од кабелот, со кои Според најавите, се очекува на саемот учество да земат повеќе од 50 турски компании заинтересирани за инвестиции во ќе се пренесува струја во Македонија. двата правци. Саемската манифестација е - Ова ќе биде прва подджана од страна подводна врска со на Министерството за преносен капацитет економија на Република од 2.200 мегавати, Турција, Трговската што е еднакво на комора на Анкара, производство на Трговската комора на струја во две големи Ецкишехир и Агенцијата електрани, изјави за развој на Тракија.


КОКО ДЕТСКО ШТЕДНО ОСИГУРУВАЊЕ Малиот крокодил - КОКО ќе прерасне во заштитен лик на детското штедно осигурување, кое од 01.01.2012 година ќе го красат нови ексклузивни карактеристики. КОКО ќе Ви донесе ведрина, а Кроациа Осигурување – Живот нови можности кои го прават овој производ поактуелен и прилагоден на Вашите потреби. Веруваме дека не постои поубаво чувство од сознанието дека на Вашите најмили сте им подариле сигурност. КОКО ќе Ви помогне на Вашите најмили да им овозможите среќно и безгрижно детство и уште посреќна иднина. Ви нуди eксклузивна можност да ги осигурате од ризиците што ги носи детската игра и притоа да заштедите за нив. Со КОКО олеснете им го зачекорувањето во светот на возрасните. Едукацијата е мост помеѓу соништата на децата и реалноста. Секој родител сака на своите најмили да им обезбеди квалитетно образование, но квалитетното образование подразбира сериозна инвестиција. Ова патување содржи многу значајни моменти – години на школување, испити, приемни испити за високо образование, професионални курсеви. Со оглед на зголемените трошоци за образование, се наметнува како нужност навремено постепено планско штедење. Кроациа Осигурување – Живот Ви нуди безбеден начин да создадете капитал во насока на обезбедување на најдобра едукација за своето дете. Со склучување на КОКО - полиса на најрана возраст на Вашето дете, испланирајте ги заштедите и исплатите за образование на Вашето дете, на начин прилагоден на образовното патување. За нас во Кроациа Осигурување – Живот примарна препорака за потребите од КОКО – полиса е планот за сигурно и квалитетно образование на Вашето дете. Затоа топло Ви препорачуваме комбинација на КОКО и стипендиска рента како решение кое обезбедува периодични исплати во насока на пресретнување на овие образовните трошоци. Секако, секој ги планира своите заштеди согласно своите потреби. КОКО ќе Ви помогне да заштедите за Вашето дете и истовремено ќе го награди со вредносен ваучер. На крајот на 2012 година ќе извлечеме едно најсреќно дете, кое КОКО заедно со целото негово семејство ќе го одведе во Дизниленд. Подарете му сигурна иднина на Вашето дете и овозможете му полисата КОКО да стане билет кој ќе го одведе до местото каде детските фантазии стануваат реалност. За дополнителни информации очекуваме да не контактирате! За дополнителни информации очекуваме да не контактирате!


ТЕМА НА БРОЈОТ

„Среќен сум што и Работите ли само за плата? Дали фактот што некој во денешно кризно време има работа е доволен за истиот да биде мотивиран за секое утро да станува од кревет? Изгледа дека во време кога многумина добиваат откази и кога на многумина платата им се намалува, за оние кои сè уште имаат работа и иста плата единствена утеха е тоа што би можело да биде и полошо. Тие чувствуваат дека треба да бидат благодарни што воопшто сè уште имаат работа. Но, дали е тоа добра мотивација? Не е. Како што вели еден раководител: „Тоа што сум благодарен што имам работа не значи дека сум полн со елан и ентузијазам за работа. Всушност, се грозам од помислата дека секој ден треба да одам на работа само за да си ја заработам платата. Порано уживав во динамичното работно опкружување, кога сите заедно се трудевме да ги оствариме целите на фирмата. Денес моралот е низок и се трудам да се натерам себеси и својот тим да постигнеме што било. Според тоа, иако вработените можат да бидат благодарни што имаат работа, сепак нискиот морал и недостигот од мотивација можат таквата работа да ја доведат во

8

прашање. Што можат да направат раководителите за да ги мотивираат вработените во рецесија? Пари Многу вработени ќе ги наведат парите како главна причина поради која секој ден се појавуваат на работа. Но, што се случува кога повеќе нема пари? Како што рече еден инвестициски банкар: „Во индустриите со високи плати, како што е на пример банкарството, постои перцепција дека парите го одредуваат квалитетот на извршување на работата на вработениот, па така колку е поголем бонусот на вработениот, толку подобро работи. Тука постои опасност луѓето да почнат да се дефинираат себеси преку својата плата, па кога истата се намалува тие го сфаќаат тоа лично и го сметаат за омаловажување. Понатаму, тоа води до лутење, недостиг од мотивација и во краен случај, оставки“. Многу луѓе ги поистоветуваат парите со гордоста, особено поради тоа што порано токму парите се користеа како признание за добро извршена работа. Така, постојат раководители кои радо ги користат парите наместо пофалби, за да не поминуваат низ „емотивната траума“ од искажување на благодарност

кон вработениот. Во таа смисла, бонусот или зголемувањето на платата може да се сфатат како одраз на нашата самодоверба, углед, статус, достоинство и контрола. Но, што се случува кога ќе снема пари? Еден раководител од областа на инвестициското банкарство успеал во денешно време да


имам работа, но...“ Моќ наместо слабост „Како ветеран во ширењето на лоши вести, на денот кога вработените традиционално

добиваат бонуси и зголемување на платите, одлучив оваа година да биде поинаку. Затоа, кога секој намуртен вработен поединечно влегуваше во мојата канцеларија, веќе припремен за лоша вест, еве што им велев: „Оваа година никој во нашиот оддел нема да добие бонус, но немој тоа да го сметаш како лош резултат на својата работа. Ова го велам затоа што сметам дека извонредно го одработи проектот XYZ и како резултат на тоа ти доделувам уште поголеми одговорности.“ Кога некој член од мојот тим не покажуваше одушевеност од ова, го прашував што е тоа што најмногу го сака во својата работа и што би сакал да добие од работата. Изненадувачки е колку луѓето се полни со ентузијазам кога започнува дискусијата. Не мислам дека луѓето ја мразат својата работа, но во многу случаи одговорностите кои им се доделени и нивните улоги во тимот не го „извлекуваат“ најдоброто од нив. Мојата стратегија е да дознам што е тоа што ги поттикнува да работат на нивната моќ, наместо на нивните слабости. Ако си дадете доволно време за да го разберете и запознаете својот тим, лесно ќе откриете што тоа што ги мотивира. Проблемот е во тоа што многу раководители ја занемаруваат таа страна

на работењето - интересите на луѓето. Тука тимовите се распаѓаат.“ Сепак, еден друг раководител заклучи: „Јас сум раководите, а не психијатар. Имам 30 луѓе под себе. Мислите ли дека имам време квалитетно да се посветам на секој поединец? Времињата се тешки и би требало да се фокусираме на основно работење за да можеме да заработиме доволно со цел да бидеме во можност на вработените да им ги исплатиме платите, а не да го трошиме времето на нечии чувства“. Нема брзи решенија Кон кое гледиште, вие како раководител, се придржувате за време на рецесија? Одговорот е дека нема брзи решенија за ништо од горенаведеното. Задоволните вработени нема веднаш да го донесат профитот кој го очекувате, но тоа нема да го направат ниту незадоволните вработени кои едвај чекаат да си одат од работа. Според тоа, раководителите би требало да го оценат своето работно опкружување со цел да изнајдат правилно, трајно и профитабилно решение. За тоа е потребно време, но во економија во која парите повеќе не го вртат светот, тоа е веројатно најдобрата „инвестиција“ за секој раководител.

9

ТЕМА НА БРОЈОТ

создаде позитивна работна култура, па дури и да ја зголеми продуктивноста на тимот на работното место и тврди дека вработените во неговиот тим се задоволни без оглед на недостигот од паричен поттик.


ПРЕЗЕМЕНО

Преземено од: management-issues.com Пишува: Дан Бобински

Разликата меѓу мена Место на настанот е вечерно предавање за време на моите постдипломски студии: Професорот ја изрецитира својата омилена фраза: „Со луѓето не се управува – со луѓето се раководи, а со работите се управува. “ Минатата недела се потсетив на ова за време на една работилница кога еден менаџер на предавањето ја изрецитира истата длабока мисла. Навистина звучи одлично. „Со луѓето се раководи, а со работите се управува.“ Тоа е очигледно. Дури и филозофско. Но, сепак е погрешно. Пред да го поддржам мојот став, да наведеме неколку дефиниции кои можеби би помогнале. Според зборовите на Питер Дракер (Peter Drucker ) и Ворен Бенис (Warren Bennis), едни од најистакнатите имиња во деловниот свет, лидерството значи извршување на правилните работи; менаџмент е правилно извршување на работите. Со други зборови, лидерството – извршувањето на правилните работи – е одредување на најдобриот начин за дејствување. Кои работи треба да ги правиме за да стигнеме каде што сме си зацртале? Која насока или кој начин на дејствување треба да го одбереме? Каде сакаме да бидеме на крајот? Чинот на управување следи после чинот на раководење. Откако ќе се одбере најдобриот начин или насока, менаџментот – правилното извршување на работите – ја прифаќа идејата, ги разгледува целите

10

кои ги поставува лидерството (раководството) и вели: „Добро, еве го најдобриот начин да се стигне дотаму.“ Дали овие две гранки, менаџментот и лидерството ќе се судрат некогаш?Бидете сигурни. Лидерите мора да користат некои од менаџерските вештини, а менаџерите мора да користат некои од лидерските вештини. Но, работата може да стане многу попродуктивна доколку се разберат разликите и доколку се работи во нивните основни рамки. Во еден пример кој беше даден од Стефан Ковеј (Stephen Covey), еден лидер на компанија „ги отвори очите“ токму кога му беа прикажани разликите меѓу лидерство и менаџмент. Тој поминуваше голем дел од своето време управувајќи ги операциите од ден за ден. Тој работеше во блиска соработка со менаџерите за да се обезбеди оптимално производство. Но, откако ја научи дефиницијата за лидерство, тој се откажа од извршување на операциите од ден за ден и започна да поминува повеќе време во насока на неговата компанија. Тој поминуваше значително повеќе време истражувајќи ги

трендовите и податоците, откривајќи што треба да направи неговата компанија за да остане конкурентна на пазарот. Потоа, обезбеден со информации, ги зацрта стратегиските цели за развој. Резултатот? После неколку години од стагнирање на развојот, профитот на компанијата порасна за повеќе од 50% за една година. Дали тоа значи дека тој беше лош менаџер? Не. Тој може да биде одличен во улогата на менаџер. Но тој се обидуваше


аџмент и лидерство

нта

р

Кон г

сервисен н се

Џим е менаџер во една фабрика од Средниот Запад. Тој има пет луѓе во својот оддел и е добро запознаен со предностите и слабостите на секој од нив. Кога продажбите ќе завршат и работата е релаксирана, Џим им дозволува на членовите од својот тим да работат каде што сакаат во различните работни станици во неговиот оддел. Но, кога продажбите се во тек или кога има голема побарувачка, Џим брзо ги назначува луѓето на одредени работни станици. Џим знае дека секој во неговиот оддел може да ја изврши секоја задача, но исто така признава дека некои луѓе имаат природна способност да извршуваат некои задачи подобро од другите. Менаџмент е способноста да се

це

ре

Како што кажа нашиот професор, да, ние раководиме со луѓето и управуваме со работите, но не можеме да го запоставиме управувањето на луѓето.Управувањето на луѓето подразбира дознавање на предностите и слабостите на поединци во рамките на еден тим и назначување на луѓето за одредени задачи со цел да се постигне оптимална делотворност. Всушност, друг начин на кој може да се разберат овие разлики е да се изедначи

лидерството со ефективноста, а менаџментот со делотворноста. Ефективноста (лидерството) е поврзана со квалитетот правилното раководење, а делотворноста (менаџментот) е поврзана со времето.

избере некоја вештина на некој поединец што ќе одговара на работното место. Тоа значи да се постават вистинските луѓе на вистинските места за работите да се извршуваат точно и делотворно. На градежно земјиште столарот може да знае како да вгради електрична инсталација во една куќа, а електричарот да знае како да обработува дрво, но да им се нареди да си ги заменат работните задачи би било лош менаџирање. Добрите менаџери ги назначуваат луѓето на позиции кои најмногу им одговараат на нивните вештини. Со должна почит кон мојот професор и мојот студент од минатата недела, со луѓето може и да се раководи и да се управува. Тоа зависи само од нашата улога во рамките на организацијата и на тоа дали треба да ги насочиме нашите напори кон едното или кон другото.

Pismeni prevodi, konsekutivno i simultano tolkuvawe na preku 30 jazici Iznajmuvawe konferenciska oprema za simultano tolkuvawe kako i celosna podgotovka i organizirawe na seminari, kongresi, konferencii, rabotilnici

Debarca 10, 1000 Skopje tel.: +398 (0)2 3230 967; e-mail: office.sk@kscnet.com www.kscnet.com

ПРЕЗЕМЕНО

да извршува менаџерска работа додека ја исполнуваше својата лидерска улога. Двојното фокусирање резултираше со ослабено лидерство. Откако ја разбра улогата на лидерот, ги распредели неговите менаџерски задачи и се сконцентрира на лидерството, со огромни резултати.


ЗАПОЧНЕТЕ ЈА ВАШАТА КАРИЕРА ВО

Кроациа Осигурување – Живот А.Д. Кроациа Осигурување – Живот е компанија која пред себе има поставено амбициозни цели за чие остварување има пoтреба од креативно ориентирани, високо мотивирани и квалификувани личности, кои со ентузијазам и висока ангажираност ќе ги спроведуваат и реализираат нашите заеднички цели. За таа цел, со задоволство Ви соопштуваме дека на 01.01.2012 годна Кроациа Осигурување – Живот за прв пат ќе започне со спроведување на програма за практикантска работа. Развојот на млади кадри во Р. Македонија е една од стратешките определби на нашата компанија, затоа одлучивме на студентите да им овозможиме да се стекнат со професионално искуство. Имено, студенти од повеќе факултети, приватни и државни, своето практикантско искуство ќе можат да го стекнат во период од 1 до 3 месеци. Практикантите ќе имаат можност да стекнат практично искуство во областа на осигурувањето на живот, каде освен со производите ќе се стекнат со практично знаење и искуство за преговарање, комуникациски техники и вештини. Искористете ја дадената можност, покажете и докажете дека Вие сте правилниот избор, личност која може да одговори на предизвиците на бизнис секторот. Бидете активни во практицирањето, покажете иницијативност и желба за успех. Кроациа Осигурување – Живот ќе Ви понуди одлична работна атмосфера, каде ќе можете да добиете искуство за тимска работа, учество на состаноци како и можност да го почувствувате секојдневниот ритам на еден работен ден. За нас како компанија од исклучителна важност се правилниот избор практиканти и укажувањето на поддршка при нивното навлегување професионалниот живот во команијата. За Вас ова е одлична можност започнување на кариера во осигурителниот бизнис и можност еден ден бидете дел од големото семејство на Кроациа Осигурување – Живот. ЗА СИТЕ ПОДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ 02 3215 083; 02 3215 883

на во за да

КОНТАКТИРАЈТЕ НÉ!

http://www.cro.mk

contact@cro.mk


HR АНАЛИЗА Топ 10 најбаран кадар во печатените медиуми во периодот 09.02.2012 - 15.02.2012 200

182

180 160 140 120

82

100 80 60

73 32

40

12

20

10

8

5

5

3

0

Објавени огласи по печатен медиум во периодот 09.02.2012 - 15.02.2012

Утрински весник 8%

Вест 7%

Фокус 5% Вечер 42%

HR АНАЛИЗА

Нова Македонија 16%

Дневник 22%

SETTE Media Monitoring Agency Krusevo bb, 7000 Bitola, tel + 389 47 52 29 29, contact@sette.com.mk www.sette.com.mk 13


CV НА ГОЛЕМИТЕ

CV НА

големите 14


c u r r i c u l u m v i ta e

Политичката кариера на Маргарет Тачер е една од највпечатливите во модерната историја. Родена во 1925 година во Грантам, мало трговско гратче на истокот на Англија, таа израсна во првата (и за период од две декади единствена) жена лидер на Западна демократија. Таа победи на три последователни Општи избори во Велика Британија и беше на позицијата Премиер повеќе од 11 години (1979- 1990) – рекорд кој не е надминат во дваесетиот век. За време на нејзиниот мандат како Премиер таа ги измени скоро сите аспекти на Британската политика, ја заживеа економијата, ги реформираше застарените институции и ја оживеа надворешната политика на земјата. Таа го предизвика и го промени менталитетот на одбивност кој беше всаден кај Британците по Втората Светска Војна. Таа се стремеше кон обновување на нацијата со забележителчна енергија и решеност. Во тој процес, Маргарет Тачер заедно со Роналд Реган го осниваше школото за конзервативна политика, кое имаше силно влијание на политиката во Британија и САД. Ова придонесе таа да има повисок интернационален профил од било кој друг британски политичар по Винстон Черчил. Со тоа што успеа да ја помести Британската политика и економија кон десно, нејзините влади успееа да наметнат пошироки меѓународни трендови во текот на 80-тите и 90-тите годиникрајот на Студената војна, ширеше на демократија, развој на слободни пазари и зајакната политичка и економска слобода на сите континенти. Маргарет Тачер беше една од највлијателните и најпочитувани политички лидери, но и една од најконтроверзните, динамични и отворени лидери на мета и на непријателите но и на истомислениците. 1925-1947: Грантам и Оксфорд Домот на Маргарет Тачер и нејзините први години од животот во Грантам играат голема улога во формирањето на нејзините политички ставови. Нејзините родители Алфред и Беатрис Робертс беа Методисти. Нивниот општествен живот во голема мера се одвиваше во рамки на малата заедница

водена од силните традиции на самопомош, хуманитарна работа и лична искреност и доследност. Семејкството Робертс беше сопственик на продавница за прехрамбени производи, а своите две ќерки ги одгледуваа во станот кој се наоѓаше над продавницата. Маргарет Робертс посетуваше локално јавно училиште од каде што беше добитник на стипендија за Оксфорд. Таму таа студираше Хемија. Но Хемијата го завзеде второто место за сметка на политиката во идните планови на Маргарет. Конзервативната политика секогаш беше дел од нејзиниот дом. Нејзиниот татко беше локален советник во Грантам па со неа ги дискутираше секојдневните теми. Таа беше избрана за Претстедател на студентската Конзервативна Асоцијација на Оксфорд па имаше прилика да се сретне со многу видни политичари. На тој начин таа успеа да стане позната меѓу лидерите на партијата во времето на поразот кој го доживеаа од страна на Лабуристите на Општите избори во 1945 година. 1950-1951: Кандидат за Дартфорд Во нејзините средни дваесетти години таа се кандидаиреше како кандидат на Конзервативната партија за силното место за Дартфорд на Општите избори во 1950 и 1951 година, освојувајќи публицитет како најмладиот кандидат во земјата. Таа изгуби и во двата наврати, но значително го намали мнозинството на Лабуристите, а и се стекна со значително искуство за време на предизборните кампањи. За разлика од многу Конзервативци од тоа време, таа лесно го придобиваше вниманието на пошироката публика, говореше лесно и самоуверено, за прашања од големо значење за гласачите. 1951-1970: Семејство и Кариера Во Дартфорд го запозна и својот сопруг, Денис Тачер, локален бизнисмен кој беше на чело на семејниот бизнис пред да стане Извршен директор во нафтената индустрија. Се земаа во 1951 година. Во 1953 година Маргарте ги роди близнаците Марк и Карол. Во 1950-тите години Маргарет учеше за да стане правник, специјализирајќи на тема Даноци и оданочување. Таа беше избрана како Пратеник

15

CV НА ГОЛЕМИТЕ

Маргарет Тачер


CV НА ГОЛЕМИТЕ во Парламентот во 1959 година како претставник на Финкли, општина во северен Лондон. Таа беше нивни застапник се до нејзиниот избор за член на горниот дом – Куќата на Лордовите во 1992 година. Во рок од две години, таа завзема почетничка позиција во администрацијата на Харолд Мекмилан, а во периодот 1964-1970 (кога Конзервативците беа во опозиција), си обезбеди повисоко место во партијата, извршувајќи функции на Министер во сенка. Кога Конзервативците се вратија на власт во 1970 година, кога Премиер беше Едвард Хит, таа стана Министер за образование. 1975: Лидер на Конзервативците Многи Конзевративци беа подготвени за нов пристап кога Хитоватра влада ги изгуби своите втори Општи избори во Октомври 1974 година. Маргарет Тачер се кандидаираше наспроти Хит за лидерската позиција во Партијата. На општо изненадување, во Февруари 1975 година таа го порази Хит уште во првиот круг на партиските избори. Таа стана првата жена во историјата која стана лидер на Западна политичка партија и Лидер на Опозицијата во Парламентот. 1975-1979: Лидер на Опозицијата Владата на Лабуристите во периодот од 19741979 година беше една од најкризните валди во историјата, втурнувајќи ја земјата буквално во банкрот во 1976 година, кога падот на валутата на станските пазари ја примора владата да преговара за кредит од Меѓународниот Монетарен Фонд (ММФ). ММФ и наметна строги контроли врз трошењето на Лабуристичката влада како услов за заемот, што иронично пак доведе до пораст на рејтингот на Партијата. До летото 1978 година дури и беше извесно дека тие ќе освојат и втор мандат. Но во текот на зимата 1978/79 година, среќата на Лабуристите дојде при крај. Барањата на синдикатите доведоа до епидемија од штрајкови и покажа дека владата има многу мала контрола врз своите сојузници во работничкото движење. Јавното мислење се сврте против Лабуристите па Конзервативците го освоиа мнозинството на Општите избори во 1979 година. Наредниот ден Маргарет Тачер стана Премиер на Велика Британија.

16

1979-1983: Прв Премиерски мандат Новата влада се обврза да го обнови економскиот раст на Британија. На краток рок мораше да бидат превземени некои болни мерки. Иако директните даноци беа намалени, буџетот мораше да биде избалансиран, па така се зголемија индиректните даночни давачки. Економијата вењќе влегуваше во рецесија, инфлацијата беше во пораст па каматните стапки мораа да бидат зголемени со цел нејзина контрола. При крајот на првиот мандат на Маргарет Тачер невработеноста во Британија броеше повеќе од три милиони, а овој број почна да паѓа дури во 1986 година. Голем дел од Британската ненефикасна производствена индустрија почна да се затвора. Никој не можеше да предвиди колку лош ќе биде падот. Но, беа направени некои витални долгорочни придобивки. Беа превземени мерки за одржување на ниско ниво на инфлација. Буџетот од пролетта 1981 година овозможи намалување на каматните стапки иако беа зголемени даноците. Економското опоравување започна во истиот квартал и следеа 8 години од континуиран раст. Политичката поддршка беше очигледна после ваквото достигнување, но реизборот на владата беше извесен само по еден непредвиден настан: Фолкландската војна. Воената инвазија на Аргентинската хунта врз островите во 1982 година беше пресретнбата од страна на Маргарет Таче на најцврст можен начин. Иако таа работеше со Американската администрација за дипломатско решение на овој проблем, Британски трупи беа испратени за да ги завземат повторно оствровите. Кога дипломатијата не успеа, воената акција овозможи брзо враќање на Фолкландските острови под Британска контрола во Јуни 1982 година. Електоратот беше импресиониран. Малку Британски или Европски лидери би се бореле за островите. Преку превземањето ваква акција, Тачер ги постави основите за една пожива и независна надворешна политика во текот на целата декада понатаму. Кога дојдоа Општите избори во 1983 година, владата беше реизбрана со тројно мнозинство. 1983-1987: Втор Премиерски мандат Вториот мандат започна со исто толку тешкотии како и првиот. Владата стоеше пре предизвикот


Тие исто така ги охрабруваа луѓето да купуваат недвижности (свои домови) и да креираат приватни пензиски планови – политики кои придонесоа кон зголемување на општото богатство на нацијата. Сега кога економијата е силна, изгледите за добивање на трет мандат беа големи. Владата беше повторно избрана на 10 Јуни 1987 година.

17

CV НА ГОЛЕМИТЕ

на синдикатот на рударите кои водеа едногодишен штрајк под милитантно раководство. Работничкото движење во целина даваше остар отпор кон владините реформи во однос на Синдикатите, кои започнаа со легислатива во 1980 и 1982 година и продолжила по Изборите. Штрајкот на рударите беше еден од најдолгите и најнасилните штрајкови во историјата на Британија. Исходот беше неизвесен, но на крајот синдикатот беше поразен. Ова се покажа како клучен момент бидејќи осигура дека реформите на Тачер ќе бидат долготрајни. Во наредните години Лабуристичката опозиција тивко ги прифати реформите во легислативата која се однесува на синдикатите и се обврза да не ги менува клучните компоненти. Економијата продолжи да се подобрува во периодот 1983-87 и политиките на економска либерализација се проширија. Владата почна да води политика на продавање на државниот посед, кој зафаќаше 20% од економијата кога Конзервативците дојдоа на власт во 1979 година. Британската приватизација во 80-тите беше прва од овој вид, а се покажа и како многу влијателна ширум светот. Секаде каде што тоа беше можно, продажбата на државниот имот се одвиваше преку продажба на акции од вредност на јавноста, со дарежливи услови за малите инвеститори. Владата на Тачер имаше големо влијание за зголемување на бројот на луѓе кои штедат преку тргување на берза.


CV НА ГОЛЕМИТЕ 1987-1990: Трет Премиерски мандат Политичката платформа на владата на Тачер во третиот мандат беше една од најамбициозните платформи кои некогаш биле понудени од некоја администрација. Тука беа мерките за реформа на образовниот систем (1988), воведувајќи национална програма за прв пат. Беше воведен нов даночен систем за локалната самоуправа (1989) – таканаречен општествен данок.Исто така беше донесен закон кој ги одвојува корисниците и понудувачите на услуги во Националниот Здравствен Систем (1990) – систем кој дозволи воведување на конкуренција за прв пат и зголемување на опсегот на ефективен менаџмент. Сите три мерки беа длабоко контроверзни. Особено контроверзен се покажа Општествениот данок кој беше пртедмет на злоупотреби од страна на локалната самоуправа. Овој систем подоцна беше отфрлен од страна на наследникот на Тачер – Џон Мејџор. Но, реформите во образованието и здравството се покажаа како делотворни и долготрајни. Наредните влади продолжија да ги надградуваат достигнувањата во овие области. Маргарет Тачер ја одигра својата улога во последната фаза на Студената војна, како во зацврстувањето за сојузот помеѓу западните земји против Советскиот сојуз во раните 80ти, така и во успешното разрешување на овој конфликт кон крајот на декадата. Советите ја нарекоа „Железната лејди“- прекар во кој таа уживаше. Кога Михаил Горбачов се појави како потенцијален политички лидер на Советскиот сојуз, таа го покани во Велика Британија во Декември 1984 година и го прогласи за човек со кој таа може да соработува. Таа не го омекна својот критицизам кон Советскиот систем, и ја искористи оваа можност телевизиски да им се обрати на жителите на Источниот блок да се свртат против Комунизмот. Како и да е таа имаше важна дипломатска улога која го омекна распадот на Советскиот сојуз во периодот 1989- 19991 година. Кон крајот на 1990 година Студената војна беше при крај и преовладаа слободнбиот пазар и институции. Но, ова доведе до наредната фаза од Европската интеграција кога Франција го оживеа повторно проектот за единствена Европска валута, надевајќи се на придобивки

18

од обединетата Германија. Како резултат на ова, поделбите во Британскиот парламент по прашањето на Европската интеграција се продлабочија и сега станаа акутни. На 01 Ноември 1990 година Сер Џефри Хју ја предизвика лидерската позиција во партијата на Маргарет Тачер. Таа победи на партисдките избори но со тесно мнозинство, па мораше да има втор круг на гласање. Таа изјави дека планира да се бори и понатаму. Но, наредниот ден се случи политички земјотрес, кога многу колеги од нејзиниот кабинет, не верувајќи дека таа може да ги одведе до четврта победа, ја откажаа својата доверба во Тачер. Таа немаше друг избор освен да се повлече. Таа се повлече од Премиерската функција на 28 Ноември 1990 година. Нејзин наследник беше Џон Мејџор кој беше на власт се до Мај 1997 година кога Лабуристилката партија на чело со Тони Блер ги освои изборите. По 1990 година По 1990 година Лејди Тачер остана моќна политичка фигура во Британија. Таа напиша два


Маргарет Тачер останува една од најконтроверзните личности во Британија. Критичарите тврдат дека нејзините економски политики довеле до поделби во општествените слоеви, дека таа била премногу остра во својата политика и непријателски настроена кон Британските социјални служби. Во нејзина одбрана пак, критичарите велат дека Британската економија претрпела значителна транфсормација за време на нејзините три мандати. Реформи во Синдикатите, приватизација, политика на мерки против инфлацијата,

контрола на даноците се наследството кое таа го остави за креирање на подобри изгледи за Британската економија. И критичарите и поддржувачите се согласуваат дека периодот на владеење на Тачер е од фундаменталнои значење за Британската историја. Маргарет Тачер акумулираше значителен престиж во текот на 80-тите и беше почитувана дури и од најострите критичари. Нејзиното наследство останува во сржта на политиката на модерна Британија. Светската економска криза од 2008 година оживеа многу од аргументите на 80-тите, одржувајќи го нејзиното име во центарот на политичката дебата во Британија. The Iron lady Последното нешто поврзано со Маргарет Тачер е филмот The Iron Lady во режија на Филида Лојд по сценарио на Аби Морган а беше направен минатата

година. Iron Lady почнува од самиот крај. Сенилната и стара Маргарет Тачер (Мерил Стрип) подгрбавено оди низ улиците на Лондон, а дома води бесцелни разговори, за поскапеното млеко со мртвиот сопруг Денис (Џим Бродбент). Во делови од нејзиното избледено сеќавање Маргарет нè навраќа на сцени од младоста, кариерата, бракот, и сите битки кои таа ги водеше... Некој вели дека ставањето акцент на нејзината сенилност ја прави слаба и ствара бледа сенка на „железната дама“ која повеќе од една декада ја водеше В. Британија...други велат дека одлично е прикажана госпоѓата Тачер ставајки акцент на нејзиниот пад за кој самата е виновна... Во секој случај драма која вреди да се погледне, ако ништо друго, Мерил Стрип е извонредна.

CV НА ГОЛЕМИТЕ

тома бестселер мемоари - The Downing Street Years (1993) and The Path to Power (1995) – и продолжи да го обиколува светото цела наредна декада како предавач. Таа издаде уште една книга во 2002 година на тема меѓународна политика. Во текот на овој период таа имаше неколку важни интервенции во домашната Британска политика меѓу кои се прашањето за Босна и договорот од Мастрихт. Во Март 2002, по претпрепни неколку помали мозочни удари, таа го најави своето повлекување од јавни говори. Денис Тачер, нејзиниот сопруг со кој беа во брак повеќе од 50 години почина во Јуни 2003 година.

19


ИНТЕРЕСНО

„Обичните“ менаџери не се на цена Се бара менаџер кој освен статистиките ќе знае да ги предвиди и деловните ризици Тој мора да предупреди дека не треба слепо да се следи планот за зададените цели доколку постои ризик кој би можел да влијае врз одлучувањето, поради што мора да се биде подготвен на конфликт со менаџерите од секторот за производство, продажба и маркетинг. Улогата и задачите на финансискиот директор (англ. CFO, Chief Financial Officer) значително се измениле во последните дваесетина години. „Старите“ финансиски директори го поминувале поголемиот дел од своето работно време во својот оддел, фокусирајќи се на книговодствените записи, навременото подготвување на финансиски и даночни планови и извештаи итн. Многу ретко или воопшто не контактирале со луѓето надвор од својата организациска единица, бидејќи тоа од нив не се ни очекувало. Или, поинаку кажано, никој не барал нивен совет за оперативно подобрување на работењето. Луѓето ги доживувале како досадни книговодители. Улогата на денешните финансиски директори е мошне поинаква. Од нив се очекува да ги познаваат деловните процедури многу

20

подобро од книговодствените и финансиските извештаи. Исто така, тие треба да бидат експерти за управување со ризици, извор на информации за работата на конкуренцијата, но и многу повеќе од тоа. Секако, и понатаму управниот менаџмент треба итно да одговара на прашањата за постигнатите резултати во работата и да подготвува планови за периодите кои следуваат. Но и таа примарна задача доживеала измени кои биле предизвикани од надворешни и внатрешни притисоци. Притисок на скандалот и кризата Надворешните притисоци значително се засилиле по почетокот на економската криза, кога бранот од скандали во компаниите поради невистинити финансиски извештаи силно го потресе финансискиот свет. Тој бран, како

финансиско цунами, најпрво ги погоди американските компании како Enrona, WordComa и Tyca, а потоа се прошири низ светот, погодувајќи компании како Parlamat од Италија, Vivendi од Франција и Ahold од Холандија, како и многу други компании во остатокот од светот. Токму таквиот немил настан најмногу влијаеше врз воспоставувањето на одлучни и ригорозни


регулативни рамки од стана на националните и меѓународните регулативни институции. Тоа не само што предизвика построга контрола на финансиските извештаи, туку и построго евидентирање на секојдневните случувања во деловните книги. Дополнителен притисок за финансиските директори е нивната одговорност во финансиските книги кои лично ги потврдуваат со својот потпис, што е практика речиси во сите компании, особено во меѓународните и оние компании чие работење зависи од меѓународни клиенти и партнери. Еден од најчестите надворешни притисоци е тоа што финансиските директори сè повеќе време поминуваат со сите сопственици кои бараат сè повеќе информации за тековните резултати од работењето, но и за

плановите. Мора да се биде скептик Внатрешните притисоци се само делумно продолжение на горенаведените строги регулативни барања, а остатокот од тие притисоци се однесува на изработката на детални и сложени извештаи, планови и проекции кои се наменети за управниот и оперативниот менаџмент. За тоа треба да се осигури формирање на информатички тим кој ќе одговара на сите внатрешни барања, вклучувајќи и еден оперативен менаџмент, како и да се скрати времето за изработка на извештаите, да се зголеми контролната функција и да се постави исправен модел за изработка на планови и предвидувања. Познавањето на потенцијалните ризици е исто така една вештина која финансиските директори треба да ја поседуваат. Токму тие се оние кои треба да предупредат дека не треба слепо да се следи планот за зададените цели доколку постојат ризици и неизвесност што би можеле да влијаат врз одлучувањето, поради што може да дојде до конфликт со менаџерите од другите делови на компанијата. Пред сè, конфликт со оние од секторот за производство,

продажба (т.н. profit makers) и маркетинг. Конфликтот е последица на тоа што останатите функции не ја гледаат компанијата во целост, а функцијата на финансискиот директор е сеопфатна. Така, на пример, може да дојде до конфликт меѓу продажниот менаџер и финансискиот директор кога истиот ќе го предупреди дека во своето портфолио нема профитабилни клиенти и дека еднократното исполнување на планскиот капацитет по секоја цена не е добро за компанијата. Во тој случај, добриот финансиски директор секогаш би одбрал квалитет, а не капацитет и истовремено би овозможил ефективна поддршка при одлучувањето, останувајќи објективен и независен. Во тој случај ќе биде скептик, а не циник. Комуникациски вештини Финансискиот директор се грижи за долгорочното работење на компанијата, а на секој „profit maker“ му е важно краткорочно да ги оствари зададените цели и на крајот да добие задоволство во вид на исплатена награда. Слично е и со маркетиншката функција која често има т.н. скриени трошоци кои оперативниот менаџер не може да ги предвиди. Во ваквото опкружување, финансискиот директор мора многу добро да владее со комуникациски вештини со кои, како независен член, ќе ја нагласи важноста на ризикот за создавање на нов профит. Добрите комуникациски вештини му се потребни во односите со сопствениците, но и во сосема нова улога - лице за

21


ИНТЕРЕСНО односи со јавноста, односно со новинарите, кои своето мислење за компанијата го формираат врз основа на личното искуство и односот со луѓето кои се на чело на таа компанија.

тим, како клучен се покажал изборот на луѓе со став, вештини и познавање на финансиите. Второто и онака се учи со текот на времето, но ставот тешко се менува. При формирањето на врвен тим,

чекори треба да ги направите, оперативните менаџери сами ќе ве побараат. Тие сакаат да знаат со какви информации располагате пред да донесат тешки одлуки. Тоа е исто како кога работите со клиенти кои

Не треба да се запостави ни тимот кој работи со финансискиот директор. Формирањето на квалитетен тим може да биде една од пресвртниците во кариерата на еден врвен финансиски директор. Оние кои се успешни и признати истакнуваат дека при формирањето на добар

финансискиот директор мора да вложи напор за да го одржи, мотивира и научи да постигне високо ниво на аналитички и комуникациски вештини, како и да стекне способност за секој член да има свој придонес кој подобрувањето на идеите. - Ако сте навистина дел од работен тим и размислувате кои

навистина сакаат да работат со вас наместо постојано да се обидувате да ги наговорите да ги купат вашите производи или услуги – раскажува успешниот финансиски директор Гери Критенден (Gary Crittenden), поранешен финансиски директор на American Expressa.

22


НЛБ ТУТУНСКА БАНКА – ДОМАЌИН НА УШТЕ ДВЕ ИЗЛОЖБИ ВО ПРОСТОРИИТЕ НА ДЕЛОВНАТА ЗГРАДА НЛБ Тутунска банка и словенечката амбасада во Р. Македонија на 29.09.2011 година, во деловните простории на НЛБ Тутунска банка организираа изложба по повод 20-годишнината од државноста на Република Словенија. На изложбата се прикажаа дизјанерските решенија кои го одразуваат идентитетот на Р. Словенија како што се поранешната валута толарот, грбот на државата, личните документи и обележјата на институциите - сите дизајнирани од еден автор, Миленко Љицул. На отворањето на изложбата се обратија амбасадорот на Словенија во Македонија Ален Брајан Бергант, претседателот на Управниот одбор на НЛБ Тутунска банка Ѓорѓи Јанчевски и вицегувернерот на Банката на Словенија Дарко Бохнец. Воедно беа доделени и признанија за посебни заслуги на личности кои по осамостојувањето на Словенија се залагале за афирмација на нејзината култура, јазик и меѓународен углед во Македонија и во светот. Втората изложба беше отворена на 03.11.2011 година во чест на уметникот Денис Боувен, еден од великаните на модерната британска уметност кој за време на својот престој во Македонија создал огромен број на уметнички дела и воедно своето знаење го пренесувал и на студентите на Факултетот за ликовна уметност во Македонија. Двете изложби предизвикаа позитивни критики по пишаните и електронски медиуми, отварањето го посетија бројни клиенти на НЛБ Тутунска банка, преставници од медиумите, дипломатскиот и политичкиот кор, како и многу љубители на уметноста.

http://www.nlbtb.com.mk/


ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

Ефективно корист телефон Телефонскиот повик е првиот контакт кој во најголемиот број на случаи го имате со вашите потенцијални клиенти, идни пријатели, сопатници итн. Сите ние инвестираме многу време и пари во телефонски разговори.

Нашите први впечатоци за личноста од другата страна на телефонската линија се базираат на тие првични контакти, па најголемиот број на позитивни и негативни одлуки дали да продолжиме понатаму во комуникација со личностите од другата страна се базираат на тие иницијални разговори. Од таму се поставува и прашањето, дали правилно и ефективно го користиме телефонот? Дали правилно се изразуваме, дали тонот со кој разговараме е пријатен, колку културни сме кон луѓето од другата страна на телефонската линија...?? Како човек што многу често го користи телефонот, можам да ви кажам дека ние многу малку знаеме правилно да го користиме и тоа е голем проблем. Во време на говорни пораки, зголемена говорна комуникација, безброј перформанси што ги нудат телефонските апарати, незнаењето на правилно користење е ГОЛЕМА ГРЕШКА! Без да навлегуваме многу во детали зашто е тоа така, би сакале да споделиме со вас

24

совети за подобро користење: - Да знаете зошто се јавувате пред воопшто да се јавите– имајте јасна визија зашто некому се јавувате и што сакате да постигнете со тој повик. Само така ќе зборите доволно долго колку што треба. Најчесто, сите разговори што ги правиме се предолги, само затоа што немаме јасна визија зашто се јавуваме - Да знаете кому му се јавувате – направете некое истражување за личноста која сакате да ја добиете и со која сакате да зборувате. Само така ќе бидете пов еќе подготвени - Поздравете и претставете се – „Добар Ден, Моето име е (име и презиме) и би сакал да зборувам со”.... За жал, кај нас скоро воопшто не се употребува ова. Да не спомнувам дека во најголемиот број на компании кога ќе се јавиш, ќе ве задоволат само со АЛО (како да се јавуваме кај нив дома, а не во фирмата) - Внимавајте на тонот – внимавајте на тонот на вашиот глас (ако сакате истиот да ви биде пријатен, ви советувам – доколку не сте обучени за тоа, претходно да се смеете, па така ќе имате пријатен тон

кој личноста од другата страна сигурно ќе го забележи) - Употребувајте имиња – гледајте да го дознаете името на соговоникот (правилно да го изговорите) и употребувајте го често во текот на разговорот. Убаво е чуството од другата страна. - Слушајте внимателно – внимавајте убаво на првите неколку секунди, од нив можете да дознаете многу. Тоа ќе го дознаете само ако слушате внимателно. Продолжете со активното слушањето во текот на целиот разговор, ем ќе бидете проактивни во разговорот, ем разговорот нема да трае повеќе од предвиденото - Избегнувајте конфронтации – ако имате неубави информации или тежок случај за решавање, не го правете тоа преку телефон доколку тоа не е единствениот начин


тење на - Бидете самоуверени, не агресивни – секогаш презентирајте ги вашите гледишта уверливо, позитивно, а не агресивно и негативно - Пропуштени повици – одговорете на сите нив иако немате што ново да кажете или

не сакате да се јавите. Не е убаво да избегнувате некого! И многу други работи кои знаеме дека не треба да ги правиме, а ги правиме. Напревете уште веднаш позитивна промена во вашите телефонски разговори ќе видите како на Вам и на Вашиот соговорник ќе му биде поубаво. Со почит,

www. m a c e d o n i a - c o n s u l t i n g .com

џkancelariski nabavki џkancelariski materijali i oprema џreklamni materijali џhartija џpe~atarski materijali i oprema џhanplast џpe~atarski uslugi

bul. K.J.Pitu 28 blok 7 lok.19 (sproti TC Skopjanka) tel./faks: +389 2 24 66 682 tel: +389 2 24 65 732 faks: +389 2 24 68 928


Еуро Текника - Скопје 1000 Скопје, Македонија Ул. “ Качанички Пат “ ББ Визбегово, Скопје Тел: (02) 2656-001; 2656-002 Факс: (02) 2656-003 e-mail: euroteknika@euroteknika.com.mk www: www.euroteknika.com.mk

ЕуроТекника - Кавадарци 1430,Кавадарци Ул. “Климент Охридски” бб Струмица Тел./Факс (034)-340-949

Еуро Текника - Гостивар 1230 Гостивар Ул. “Никола Парапунов“бб Гостивар Тел./Факс (042)-222-050

Еуро Текника - Струмица 2400 Струмица Бул.”Гоце Делчев“ бр.2 Кавадарци Тел./Факс (043)-413-396

Фирмата Еуро Текника, за што говори и самото име, е фирма со европски стандарди основана во 1996 година. Еуро Текника, се занимава со трговија на големо и мало, проектирање и изведба на системи за парно греење, климатизација, водовод и соларни системи, а од оваа година како резултат на својата успешност го прошири програмот и со делови за одвод и канализација. Низ сиве овие години Еуро Текника се издигна како една од водечките фирми во оваа дејност на македонскиот пазар. За нејзината успешност говорат и бројните продавници и соработници низ цела Македонија, како и Косово. Главен увозник и застапник е на повеќе реномирани европски и светски фирми како што се: • FERROLI – Италија • LUXOR – Италија • SPERONI – Италија • UNIDELTA - Италија • BUGAТTI - Италија • ABC Proizvod – Србија Наша цел и мото е секој клиент да биде задоволен од нашата услуга и производниот асортиман, зошто без квалитетен производ и добра услуга не можеме да бидеме дел од Европа.


КОКО Ве води во Дизниленд!

Со надеж да прерасне во традиција, Кроациа Осигурување – Живот и оваа година доделува наградно патување во Дизниленд за НАЈСРЕЌНОТО ДЕТЕ! Право на учество во наградната игра ќе имаат сите деца кои во текот на 2012 година ќе станат наши Осигуреници. Најсреќното од нив, заедно со целото свое семејство, КОКО ќе го одведе на незаборавна авантура во магичниот Дизниленд. Најсреќното дете КОКО ќе го избере по случаен избор во декември оваа година. Искористете ја оваа ексклузивна можност! Осигурајте го Вашето дете и притоа заштедете за неговата сигурна иднина, а ние ќе го изненадиме со вредносен ваучер и можност полисата КОКО да стане билет кој ќе го одведе до местото каде детските фантазии стануваат реалност.

За сите подетални информации контактирајте нè секој работен ден од 8 до 16 часот на тел: 02 3215 083. За дополнителни информации очекуваме да не контактирате!


ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

Љубомора на рабо Добивте прилика за работа: станавте „помошник“ на личноста која е на боледување или на породилно отсуство. Од почеток сè делува идеално, освен една работа: работата ја работите подобро од личноста на која и помагате или која ја заменувате...

Марко има 18 годишно работно искуство во областа на менаџментот. Неодамна прифати работа на одредено работно време, бидејќи неколку години ја имал запоставено својата кариера за да му се посвети на своето семејство. Работата која ја прифати прво се чинеше како интересна можност за и самиот да провери дали е сè уште „во форма“ и сега е веќе три месеци на новото работно место. Доби можност да стане „помошник“ на раководителката која е на боледување и која дел од својата работа ја обработува од дома. Многу брзо започна да ужива во предизвиците кои му ги поставува делумното водење на нејзиниот оддел. Вложи доста труд за да го олесни работењето на одделот и предложи неколку добри идеи. За жал, колку подобро ја работеше својата работа, толку работното секојдневие му стануваше постресно. Шефот е многу задоволен и му се допаѓа начинот на кој Марко раководи со одделот. Особено му е драго што станува збор за самостоен вработен кој не треба да биде надгледуван. Досегашното работно искуство и стручно знаење на Марко се покажаа како клучни предности во брзото донесување на добри деловни

28

одлуки. Проблем? Раководителката на која Марко Ѝ помага во работата, не престанува да го оговара. Го следи секој негов чекор надевајќи се дека ќе пронајде и најмала грешка која би можела да ја искористи против него. Иако таа не влегла во директен конфликт со Марко, редовно се јавува кај шефот и го информира за наводните пропусти на Марко, макар и да станува збор за ситници. Марко повеќе не е сигурен дали треба да „забави“ (за да не го доведе во прашање квалитетот на работата на раководителката која веќе три години го води својот оддел) или треба едноставно да продолжи да ја работи својата работа онака како што си замислил. Сè започна на денот кога одделот имаше многу работа. Резултатите од продажбата беа извонредни, а Марко го пофалија дека направил „одлична работа“. Тој ден раководителката му се јавила на шефот за да го извести дека одделот под раководство на Марко не извршил неколку важни задачи кои таа ги поставила. Веројатно ја дочека „ладен туш“ кога дознала дека тоа се случило бидејќи одделот имал напорен, но многу успешен ден и дека нејзините задачи не биле приоритет. Оттогаш

нејзината тортура не престанува: освен што го следи секој чекор на Марко, раководителката му поставува невозможни задачи за дополнително да му ја отежни работата. Поради големиот стрес на кој е изложен, при извршувањето на работата на Марко почнаа да му се провлекуваат ситни грешки и чувство дека станува депресивен. Не му е јасно зошто би се обидувал да го саботира токму оној кому само сакал да му ја олесни и унапреди работата. Љубомора - другото име за страв Во деловниот свет понекогаш владеат сурови правила на игра. Ако сте подобри од личноста која ја заменувате, тогаш таа, логично, се плаши за своето работно место. Поединци можат да одат толку далеку и на сите можни начини да ви го отежнуваат извршувањето на работните обврски, за да не го загрозите нивниот статус. Шефот (несвесно) ја влошува ситуацијата фалејќи ве, а затоа другата личност се чувствува уште понесигурно. Станува збор за ситуација која бара вешто урамнотежување и поделба на одговорностите. Две надредени лица дополнително ги збунуваат и вработените кои не се сигурни кои наредби би


отното место требале да ги слушаат, особено ако истите не се усогласени. Решението за ситуацијата, без разлика колку и да е деликатна, е всушност мошне едноставно: ако имате слични проблеми, поразговарајте со работодавецот. Немате што да изгубите, но доколку одлучите да молчите, веројатноста дека ќе ја изгубите работата е поголема. Добро е ако вашиот работодавец веќе ве пофалил до сега. Сепак, ако се одлучите за разговор, најнапред побарајте искрено мислење од работодавецот за вашето досегашно работење. Ако одговорот е позитивен, „извадете ги картите на масата“: Најавете му на шефот дека сакате да разговарате со „проблематичниот“ колега, но дека притоа не сакате да го обвините за љубомора или напад, туку да му кажете: „Слушам дека до сега пред многу луѓе сте изнеле поплаки за мојата работа и би сакал директно да разговарам со Вас за тоа. Ако мислите дека нешто правам погрешно или имате конкретни замерки, би сакал тоа да го решиме, а доколку станува збор за нешто за кое што треба да го известиме и шефот, немам никаков проблем со тоа.“ Во тој случај, доколку другата страна ги наведе

своите замерки и даде издржливи аргументи, се разбира дека истите треба да ги прифатите и да дадете предлог за подготвување на заедничка стратегија и деловен план. Доколку сè упатува на нетрпеливост која нема само така да исчезне, предложете краток состанок еднаш неделно за да ги усогласите вашите активности. Во тоа може да учествува и работодавецот. Се разбира, напомнете Ѝ на личноста дека за квалитетот на вашата работа ќе разговарате со работодавецот за да можете да се осигурите дека работите добро.

Известете го шефот за исходот од разговорот, затоа што најверојатно станува збор за напната ситуација која единствено може да ја „смири“ авторитетот на работодавецот. Во меѓувреме, морате да имате предвид дека ова е ситуација во која може да победи само еден. Дали победникот ќе бидете Вие зависи од тоа дали воопшто ја сакате оваа работа? Ако навистина ја сакате оваа работа и ако работите подобро од личноста која ја заменувате (на која Ѝ помагате), нема причина да ја „забавите“ својата квалитетна работа од солидарност кон некој кој не е коректен со вас.


ПРОЧИТАЈТЕ НЕШТО КОРИСНО

MAKE THEIR DAY! - CINDY VENTRICE

Како тоа компаниите трошат милијарди долари на програми за оддавање признание, а сепак поголемиот дел од вработените се чувствуваат недоволно ценети? Во оваа книга Cindy Ventrice посочува на она што навистина прави вработените да се чувствуваат ценети и изложува докажани тактики на оддавање признание, кои ќе обезбедат оригинален, долготраен поттик за бизнисот. Авторката демонстрира дека интегрирањето на недопирливи награди за коишто луѓето копнеат, благодарноста, шансите и почитта – во секојдневната рутина е многу поефикасно отколку типичните награди, настани и привилегии. Таа и покажува како тоа да се направи. Следете го нејзиниот совет и ќе заштедите пари додека остварувате најдобри резултати до сега. Второто издание вклучува нови примери од иновативни компании како Best Buy, Cisco Systems и Google, но и детали како да давате признание во виртуелни работни средини, да ги земате в предвид културните разлики при наградувањето и да обезбедите награди кои ќе бидат перцепирани како фер и еднакви.

30


HR HR РЕЧНИК

Onboarding (Приклучување, утовар): Процес на промена на статусот на работобарателот во статус на вработен, водејќи притоа грижа дека целокупната документација е завршена, администрацијата на бенефициите е во тек и ориентацијата е завршена. Outplacement (Надворешно пласирање): Бенефиција која ја нуди работодавецот којшто го намалува бројот на вработени во организацијата, со цел да им помогне на поранешните вработени во нивното повторно влегување на пазарот на трудот. Помошта може да вклучува обука за работа, одржување работилници, вежби за интервју и советување за кариера.

Outsourcing (Аутсорсинг): Договарање несуштински функции, како плата, Работобарателите преку Вработување.Ком од машки пол повеќе посетиле администрација на бенефициите или на производството, за да се заштедат пари и да

се пренасочи компанијата на она што умее да го прави најдобро. Семинари 904 Мажи Human Resource 613Outsourcing (HRO) (Аутсорсинг на човекови ресурси): Жени Спогодбен договор 291 помеѓу работодавецот и надворешна, трета страна, провајдер, на која работодавецот и ја префрла одговорноста и управувањето со извесни функции Обуки 564 или услуги во врска со човекови ресурси, бенефиции или обуки. Мажи 197 Жени 367

Семинари

мажи - жени Мажи

Жени

СТАТИСТИКА

32%

68%

31


ОГЛАСНА ТАБЛА ПроКредит групата се состои од 21 финансискa институциja во чии фокус е да обезбедат одговорни банкарски услуги во земји во развој и економии во транзиција. Настојуваме да бидеме “Матична банка” за многу малите, малите и средни бизниси обезбедувајќи лесно достапни и одговорни услуги. Веруваме дека развојот на овие претпријатија ќе допринесе за развој на целокупната економија во земјата и отворање на нови работни места. Воедно се стремиме да градиме и развиваме култура на штедење и да обезбедиме транспарентни услуги за обичните луѓе кои живеат и работат во соседството во кое ние постоиме и работиме.

ПРОФЕСИОНАЛНО И СО ЗАДОВОЛСТВО!

Продолжете да се развивате со ПроКредит Банка Развојот на младите кадри во Македонија е една од стратешките определби на ПроКредит Банка. При тоа континуирано вложуваме во нивно усовршување, со цел да пружиме оптимална поддршка во нивната професионална кариера. Ако се идентификувате со целите и етичките вредности на нашата компанија, и сте љубопитни за другите земји и култури

ПроКредит Банка нуди Програма за млади банкари:  

Доколку имате универзитетска диплома од областа на економијата, правото, земјоделието, техничките факултети или сте апсолвент на некој од горенаведените области Доколку имате желба да го надоградите и продлабочите своето знаење, а воедно и да се стекнете со практично искуство во: промоција и продажба на банкарски производи; изготвување и анализа на финансиски извештаи и процесирање на операции во платниот промет Доколку сте комуникативна личност со силни интерперсонални вештини, тимски играч, флексибилни, а воедно имате развиени аналитички и математички способности како и солидни познавања на основните економски принципи и финансиски извештаи

АПЛИЦИРАЈТЕ! Вашата апликација треба јасно да покаже, зошто токму Вие одговарате за оваа практикантска работа. Воедно задолжително во електронската пријава во делот за мотивациско писмо треба да ги наведете Вашите амбиции за аплицирање, а кои ќе бидат во релација со содржината од нашата меѓународна веб страна (www.procredit-holding.com) и веб страната на нашата банка (www.procreditbank.com.mk). Ве молиме пополнете ја електронската пријава на www.procreditbank.com.mk во делот за кариера.

Сите останати начини на аплицирање ќе се сметаат за невалидни. Бидете информирани дека само кандидатите кои ќе влезат во потесниот избор ќе бидат контактирани и поканети на тестирање.

Сектор за човечки ресурси Јане Сандански 109 а, 1000 Скопје www.procreditbank.com.mk

32


Дневник, 11.02.2012

Дневник, 13.02.2012

Дневник, 11.02.2012

ЧЕЗАКОМЕРЦ ДОО СКОПЈЕ бара: - 2 КОМЕРЦИЈАЛИСТИ за прехранбени стоки за подрачјето на Скопје и - 2 КОМЕРЦИЈАЛИСТИ - ПРОДАВАЧИ за прехранбени стоки за подрачјето на Тетово и Битола

ОГЛАС за прием на 19 соработници - стартна плата + бонуси - мин. ССС до 45 год. - можност за напредување - сопствено возило.

ДОО АГРОНОВА ЈЦС бара лиценциран шпедитер. тел: 3127-298 info@agronova.com.mk

Услови: - Да имаат завршено најмалку средно образование, - Работно искуство од најмалку 3 години во трговија со прехранбени производи, - Искуство со компјутерска работа, познавање MS Office, - Возраст до 40 години, - Возачка дозвола Б категорија.

јавување од 09.00-16.00 часот: тел. 070 38 77 23 02 2460 790 САМО ЗА СКОПЈЕ

Дневник, 13.02.2012

Вечер, 13.02.2012

Весник, 13.02.2012

MOTOROLA detect-phones Бара претставник – увозник на своите производи за МАКЕДОНИЈА

Гирадико бара работнички касиерки.

Вработување: Доктор општа медицина со лиценца и сестра медицинска со државен. Во ПЗУ во Скопје. Плата и услови одлични. Пратете CV: vr.ambulanta@ yahoo.com

e-mail: sound@soundstar.gr

Тел: 076/442-198

ОГЛАСНА ТАБЛА

Вашите документи со фотографија доставете ги на email: rabota2010mk@yahoo.com

33


ОГЛАСНА ТАБЛА Дневник, 15.02.2012

Вест, 16.02.2012

Вечер, 16.02.2012

АГЕНЦИЈА бара бебисистерки и домашни помошнички за работа во семејства во Скопје. Вашата биографија, Ве молиме да ја испратите на е-meil: bebisisteri@kontext.com.mk

Фирма од областа на игри на среќа има потреба од касиерки-крупиерки за работа во автомат клуб во Скопје. УСЛОВИ: • да имаат завршено средно образование • да немаат повеќе од 30 год. • слика Апликациите може да се пратат на e-mail: oglasiMas@yahoo.com најдоцна до понеделник 20.02.2012 год. За подетални информации може да се обратите на следните телефонски броеви: 02/ 2400-907 и 2402-741

Се бараат сендвичарки за во сендвичара. Контакт телефон: 078/430-137

Вечер, 16.02.2012

Вечер, 09.02.2012

Дневник, 07.02.2012

ПАНТЕРФАКС има потреба од дипломиран фармацевт со или без работно искуство. Потребни квалификации: - ВСС, познавање на англиски јазик и компјутери.

Гирадико бара работнички касиерки. Тел. 076 442 198

Акционерското друштво за осигурување ГРАВЕ Скопје Ул. Пиринска бр.23 Скопје Тел: 02/3109-631 и 02/3109-674 Распишува: ОГЛАС за вработување на 1 извршител – на работно место – Секретар. Вработениот покрај општите законски услови треба да ги исполнува и следните услови: - Да има најмалку средно образование - Активно познавање на германски јазик - Одлично познавање на работа со компјутери (Word, Excel) - Да поседува комуникативни способности - Работно искуство не е неопходно - Пожелно е пријавата да биде напишана на македонски и на германски јазик. Пријавите на кандидатите да се достават во седиштето на друштвото на горенаведената адреса.

Апликација со биографија само на е-mail: astrapan@gmail.com

Огласот важи 5 работни дена.

34


НОВА, ЕКСКЛУЗИВНА И МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА WEB СТРАНА Со задоволство Ве известуваме дека од октомври 2011 година Кроациа Осигурување – Живот ја пушти во функција својата нова web страна. Истата претставува суштинска промена на концептот на презентација на сите производи, проекти, активности, настани, документи и информации. Основната идеја во креирањето на новата web страна беше да се усоврши комуницирањето со сите наши Корисници. Креиравме web страна која пласира јасни, прецизни, транспарентни и визуелни информации. Постојано можете да бидете во тек со сите нови активности и проекти кои ги превзема Кроациа Осигурување – Живот како и сите наградни игри во кои можете да учествувате. Новата web страна Ви овозможува од удобноста на Вашите домови преку неколку клика: • Да направите информативни пресметки за животно осигурување за себе и своето семејство • Да аплицирате за да станете наш Осигуреник • Да го проверите статусот на Вашата полиса преку Мy Cro Account апликацијата • Да пријавите штета • Да аплицирате за Застапник за осигурување • Да се информирате за можностите за деловна соработка со Кроациа Осигурување – Живот Наскоро Ви најавуваме и можност за online плаќање на премијата за Вашата полиса за осигурување на Живот. Со регистирање на нашата web страна брзо и лесно ќе можете да ги вршите сите Ваши уплати. Се надеваме дека новиот дизајн и концепт на нашата web страна ќе наиде на позитивен одговор од ваша страна. Целта е да обезбедиме побрз, поквалитетен и интерактивен проток на информациите. Ве покануваме на постојано следење на сите информации и активности на Кроациа Осигурување – Живот преку нашиот нов web портал, како и на активно предлагање и доставување на сите барања преку комуникациските можности кои Ви ги нуди новата веб страна.

Побрзајте и посетете ја нашата web страна!

www.cro.mk


ОГЛАСНА ТАБЛА ПроКредит Банка Македонија е дел од ПроКредит групата која брои 21 финансискa институциja со фокус на одговорна банкарска услуга во земјите во развој и транзиција. ПроКредит Банка е “Матична банка” за многу малите, малите и средни бизниси за кои нуди едноставни, разбирливи и лесно достапни услуги. Веруваме дека развојот на овие претпријатија придонесува за развој на целокупната економија во земјата и отворање на нови работни места. Воедно градиме и развиваме култура на штедење и нудиме транспарентни услуги за сите граѓани во соседството во кое постоиме и работиме.

ПРОФЕСИОНАЛНО И СО ЗАДОВОЛСТВО!

ПроКредит Банка вработува: Стручен во сектор за управување со квалитет на портфолио – одговорен за присилна наплата Профил: 

      

Дипломиран правник со минимум 1 година соодветно работно искуство (искуство во наплата на побарувања ќе се смета за предност ) Познавање на Англиски јазик Работа на компјутер Возачка дозвола Б категорија Одлични комуникациски и тимски способности Способност за организирање на повеќе активности истовремено со цел непречено одвивање на обврските Иницијативност, креативност и желба за стекнување на нови знаења Флексибилност и способност за брзо дејствување на различни локации

АПЛИЦИРАЈТЕ!

Со пополнување на електронската пријава на www.procreditbank.com.mk во делот за кариера не подоцна од 29.02.2012 година Вашата апликација треба јасно да покаже, зошто токму Вие одговарате за оваа работа. Воедно задолжително во електронската пријава во делот за мотивациско писмо треба да ги наведете Вашите амбиции за аплицирање, а кои ќе бидат во релација со содржината од нашата меѓународна веб страна (www.procredit-holding.com) и веб страната на нашата банка (www.procreditbank.com.mk). Сите останати начини на аплицирање ќе се сметаат за невалидни. Бидете информирани дека само кандидатите кои ќе влезат во потесниот избор ќе бидат контактирани и поканети на тестирање. Процесот на избор на кандидат, ќе заврши заклучно со 31.03.2012 година.

Сектор за човечки ресурси Јане Сандански 109 а, 1000 Скопје www.procreditbank.com.mk

36


МАШИНСКИ ТЕХНИЧАР (MECHANICAL TECHNICIAN) Џонсон Мети има потреба од Машински Техничар (Mechanical Technician) кој ќе му се придружи на нашот тимот за Одржување во фабриката за автокатализатори во Скопје. Машинскиот техничарот ќе го одржува погонот за производство и останатата опрема, обезбедувајќи максимална ефикасност и минимално потрошено време. Кандидатот треба да биде сигурен дека сите доделени обврски ги извршува правилно и во рамките на договорената временска рамка, со почитување на барањата за здравје и безбедност. Оваа работна позиција е сменска и има комплексни и обемни задолженија. Успешниот кандидат ќе треба да се справува со машински дефекти, инсталации и превентивно одржување. Исто така треба да асистира во одржувањето на сите системи во рамките на ЕЦТ. Добродојдени се сите идеи на кандидатот како соодветно да се подобри ефикасноста/продуктивноста и безбедноста во сите работни области во рамките на ЕЦТ. Работното место треба да се одржува чисто и уредно. Кандидатот треба да се грижи за резервните делови и за нивните нарачки. Кандидатот треба да работи со останатите колеги на совладување на проблемите и изнаоѓање на решенија. Кандидатите е потребно да поседуваат: o Средно образование - Машински техничар, но се претпочита Дипломиран Машински инженер o Минимум 2 години работно искуство o Основно познавање на говорен и пишан Англиски јазик, но се претпочита течно говорење o Познавање на пневматски системи и компоненти o Искуство во одржување на мотори, пумпи, транспортери, печки и миксери o Основно познавање на работа со горилници и котли o Способност да работи независно o Решавање на проблемите со знаење и искуство o Основно компјутерско знаење (MS Office апликации) o Познавањето на CAD софтвер пакетите, како AutoCAD, SolidWorks и слични, ќе се смета за предност

Johnson Matthey Emission Control Technologies е светски лидер во производство и развој на технологии на Автокатализатори, кој работи според ISO 16949 и ISO 14001 стандардите за квалитет во автомобилската индустрија, поврзани со најдобрата практика за животната средина. Џонсон Мети обезбедува еднакви можности за вработување и позитивно ги поттикнува апликациите од соодветно квалификуваните кандидати без оглед на пол, раса, хендикепираност, возраст, сексуална ориентација, религија или убедување

Доколку сте заинтересирани испратете го Вашето CV и писмо за мотивација на Англиски јазик на следнава e-mail адреса: mkjobs@matthey.com Ве молиме Вашето CV и писмо за мотивација да биде испратено како MS Word Документ со назнака и наслов за која работна позиција аплицирате, во спротивно Вашата апликација нема да биде разгледана. Краен рок за прием на апликациите е: Понеделник, 27 Февруари 2012

Johnson Matthey DOOEL Reg Office TIDZ Skopje 1 1041 Ilinden Macedonia

ЛАБАРАТОРИСКИ ТЕХНИЧАР (LABORATORY TECHNICIAN)

Лабораторискиот Техничар ќе биде дел од високо-квалификуван тим. Успешниот кандидат ќе биде одговорен за обезбедување аналитичка поддршка за тестирање на интермедиерни и крајни продукти, како и асистенција во навремено ослободување на влезните суровини и финалните продукти. Кандидатите е потребно да поседуваат: o диплома од природните науки (од областа на Хемија, Биохемија, Технологија или Физика) o работно искуство во Лабараторија o напредно познавање на говорен и пишан англиски јазик o способност за работа со куси рокови o силна волја за учење и примена на новите способности o високо ниво на прецизност и квалитет во работењето Доколку сте заинтересирани испратете го Вашето CV и писмо за мотивација на Англиски јазик на следнава e-mail адреса: mkjobs@matthey.com Ве молиме Вашето CV и писмо за мотивација да биде испратено како MS Word Документ со назнака и наслов за која работна позиција аплицирате, во спротивно Вашата апликација нема да биде разгледана.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Џонсон Мети има потреба од Лабараториски Техничар (Laboratory Technician) кој ќе му се придружи на нашот тимот за Квалитет во фабриката за автокатализатори во Скопје.

Johnson Matthey Emission Control Technologies е светски лидер во производство и развој на технологии на Автокатализатори, кој работи според ISO 16949 и ISO 14001 стандардите за квалитет во автомобилската индустрија, поврзани со најдобрата практика за животната средина. Џонсон Мети обезбедува еднакви можности за вработување и позитивно ги поттикнува апликациите од соодветно квалификуваните кандидати без оглед на пол, раса, хендикепираност, возраст, сексуална ориентација, религија или убедување

Краен рок за прием на апликациите е: Петок, 24 Февруари 2012

Johnson Matthey DOOEL Reg Office TIDZ Skopje 1 1041 Ilinden Macedonia

37


ОГЛАСНА ТАБЛА

Лиценцирана Агенција за посредување при вработување за потребите на својот клиент Компанија од Скопје- една од водечките друштва за меѓународен транспорт во Македонија објавува ОГЛАС за ангажирање на ШПЕДИТЕР - ДЕКЛАРАНТ (една позиција- Скопје, една позиција Куманово) Работни задачи и обврски: Тарифирање на стоката која подлежи на царинско посредување; Подготовка на царински документи (царински декларации) за сите царински постапки; Подготовка на останати документи поврзани со постапките за царинење на стока; Поднесување на царински декларации на надлежни царински органи (испостави); Присуство при преглед на царински службеник за стоката во царинска процедура; Подигнување на раздолжени документи од царина и искладиштување на стока. Потребни квалификации: Задолжително најмалку 2 години работно искуство во шпедитерска дејност; Познавање на административно работење; Солидно познавање на работа со компјутери (Microsoft Office/Open Office); Изградени способности за тимска работа; Возачка дозвола Б – категорија. Плата и други бенефиции: По договор. Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: marijaj@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на апликацијата “за оглас за Шпедитер - Декларант”.

38


првата фирма во Република Македонија за вршење на правни услуги , фирма етаблирана во меѓународната мрежа на најдобри правни фирми во светот објавува ОГЛАС за работно ангажирање на ПРАВЕН СОВЕТНИК (1 позиција)

Потребни квалификации:      -

ВСС – правен факултет (деловно право) Најмалку 1 (една) година работно искуство на правни работи Одлично познавање на англискиот јазик Одлично познавање на работа со компјутер (MS Office) Предност ќе имаат кандидатите со повеќе години (3 години) работно искуство и практична работа во следниве области: Деловно право Основање, статусни промени и превземање компании Постапки пред Централен Регистар на РМ Концесии и јавно приватно партнерство Тендерски постапки и јавни набавки Правна длабинска анализа (due diligence)

Очекувани способности, персонални карактеристики: Ориентираност кон клиенти Организирана и мотивирана личност Високи етички норми Динамични, иницијативни и насочени кон резултати Иницијатива за професионална надградба и усовршување Тимски работник

ОГЛАСНА ТАБЛА

     

Доколку сакате да станете дел од стручно оспособениот тим на правници , тим од надворешни консултанти и адвокати, специјализирани во различни области од правото, Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на апликацијата “За оглас за Правен Советник”. НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

Огласот трае 7 дена од објавувањето.

39


ОГЛАСНА ТАБЛА

ЕЛЕКТРО ТЕХНИЧАР (ELECTRICAL TECHNICIAN) Џонсон Мети има потреба од Електро Техничар (Electrical Technician) кој ќе му се придружи на нашот тимот за Одржување во фабриката за автокатализатори во Скопје. Електро техничарот ќе го одржува погонот за производство и останатата опрема, обезбедувајќи максимална ефикасност и минимално потрошено време. Кандидатот треба да биде сигурен дека сите доделени обврски ги извршува правилно и во рамките на договорената временска рамка, со почитување на барањата за здравје и безбедност. Оваа работна позиција е сменска и има комплексни и обемни задолженија. Успешниот кандидат ќе треба да се справува со електрични дефекти, инсталации и превентивно одржување. Исто така треба да асистира во одржувањето на сите системи во рамките на ЕЦТ. Добродојдени се сите идеи на кандидатот како соодветно да се подобри ефикасноста/продуктивноста и безбедноста во сите работни области во рамките на ЕЦТ. Работното место треба да се одржува чисто и уредно. Кандидатот треба да се грижи за резервните делови и за нивните нарачки. Кандидатот треба да работи со останатите колеги на совладување на проблемите и изнаоѓање на решенија. Кандидатите е потребно да поседуваат: o Средно образование - Електро техничар, но се претпочита Дипломиран Електро Инженер o Mинимум 2 години работно искуство o Oсновно познавање на говорен и пишан англиски јазик, но се претпочита течно говорење o Добро познавање на електрични апликации за висок и низок напон на електрични системи o Познавање на опрема за автоматика: ПЛЦ, сензори и опрема за управување o Добро познавање на прописи и стандарди од електротехника o Посветеност на технички детали o Решавање на проблемите со знаење и искуство o Способност да работи независно и во кратки временски рокови o Познавањето на софтверски пакети за цртање на електрични шеми ќе се смета за предност o Основно компјутерско знаење (MS Office апликации )

Johnson Matthey Emission Control Technologies е светски лидер во производство и развој на технологии на Автокатализатори, кој работи според ISO 16949 и ISO 14001 стандардите за квалитет во автомобилската индустрија, поврзани со најдобрата практика за животната средина. Џонсон Мети обезбедува еднакви можности за вработување и позитивно ги поттикнува апликациите од соодветно квалификуваните кандидати без оглед на пол, раса, хендикепираност, возраст, сексуална ориентација, религија или убедување

Доколку сте заинтересирани испратете го Вашето CV и писмо за мотивација на Англиски јазик на следнава e-mail адреса: mkjobs@matthey.com Ве молиме Вашето CV и писмо за мотивација да биде испратено како MS Word Документ со назнака и наслов за која работна позиција аплицирате, во спротивно Вашата апликација нема да биде разгледана. Краен рок за прием на апликациите е: Понеделник, 27 Февруари 2012

Johnson Matthey DOOEL Reg Office TIDZ Skopje 1 1041 Ilinden Macedonia

40


ПроКредит Банка Македонија е дел од ПроКредит групата која брои 21 финансискa институциja со фокус на одговорна банкарска услуга во земјите во развој и транзиција. ПроКредит Банка е “Матична банка” за многу малите, малите и средни бизниси за кои нуди едноставни, разбирливи и лесно достапни услуги. Веруваме дека развојот на овие претпријатија придонесува за развој на целокупната економија во земјата и отворање на нови работни места. Воедно градиме и развиваме култура на штедење и нудиме транспарентни услуги за сите граѓани во соседството во кое постоиме и работиме.

ПРОФЕСИОНАЛНО И СО ЗАДОВОЛСТВО! ПроКредит Банка вработува: Советник за бизнис клиенти – мали клиенти за Бизнис Центар Скопје Потребни квалификации и карактеристики: - Универзитетска диплома од областа на економијата - Клиентски ориентирана и комуникативна личност со силни интерперсонални вештини за лесна и ефикасна интеракција со колеги на сите нивоа - Познавања на основните економски принципи и финансиски извештаи (биланс на состојба, биланс на успех и парични текови) - Минимум 1 година работно искуство стекнато во финансиски институции или искуство во анализи, промоции, продажба и работа во динамично опкружување - Развиени аналитички способности - Познавање на англиски јазик и работа на компјутер - Одлични комуникациски и тимски способности, желба за поддршка, помош и споделување на знаење и искуство со колегите од тимот - Способност за организирање на повеќе активности истовремено со цел непречено одвивање на обврските

Што ние нудиме: - Интересна работа во динамично и меѓународно опкружување, исполнето со бројни професионални предизвици - Разновидни можности за лично надградување и напредување

ОГЛАСНА ТАБЛА

Вашите документи за аплицирање треба јасно да покажат, зошто токму Вие одговарате за позицијата за која аплицирате. Воедно задолжително треба да испратите мотивациско писмо во кое ќе ги наведете Вашите амбиции за аплицирање, а кои ќе бидат во релација со содржината од нашата меѓународна веб страна (www.procredit-holding.com) и веб страната на нашата банка (www.procreditbank.com.mk) како и стандардизирана форма на кратка биографија (CV) која може да ја преземете од нашата веб страна. Ве молиме испратете ги Вашите апликации (CV – кратка биографија и мотивациско писмо) пополнувајќи ја апликациската форма на www.procreditbank.com.mk не подоцна од 02.03.2012 година. Задолжително во мотивациското писмо назначете за кој град аплицирате. Сите останати начини на аплицирање ќе се сметаат за невалидни и нема да се земаат во предвид при процесот на селекција. Процесот на избор на кандидат, ќе заврши заклучно со 30.04.2012 година.

Сектор за човечки ресурси Јане Сандански 109 а, 1000 Скопје www.procreditbank.com.mk

41


ОГЛАСНА ТАБЛА www.trenkwalder.mk За преку 7.000 наши клиенти во Средна Европа ставаме на располагање 80.000 соработници и нудиме иновативни кадровски решенија, флексибилно и динамично повеќе од 20 години. За вработување кај наш клиент во Црна Гора за сезонска работа потребни се: 5 ЕЛЕКТРИЧАРИ и 1 ГЛАВЕН ЕЛЕКТРИЧАР Потребни услови за електричар: Соодветно образование (минимум ССС) Задолжително работно искуство од 2 години како електричар Тимска работа Професионален и позитивен однос Потребни услови за главен електричар: Соодветно образование (минимум ССС) Задолжително работно искуство од 2 години како електричар Искуство во водење тим на електричари Професионален и позитивен однос Понуда: Пријатна работна атмосфера Фер и коректно плаќање Правна сигурност заради интернационалната мрежа и присутност Своите биографии на македонски и англиски јазик можете да ги испратите на: rabota@trenkwalder.com.mk Напомена: Ве молиме наведете ја позицијата за која аплицирате Тренквалдер – Македонија Адреса: 29-ти Ноември 62/1 1000 Скопје Тел: +389 2 3246-899 Факс: +389 2 3246-897 e-mail: rabotavostranstvo@trenkwalder.com.mk www.trenkwalder.com/mk

42


СУПЕРВИЗОР ЗА ЛОГИСТИКА (LOGISTICS SUPERVISOR) Џонсон Мети има потреба од Супервизор за логистика (Logistics Supervisor) кој ќе има висока улога во нашот тимот за Набавки во фабриката за автокатализатори во Скопје. Со позитивен пристап, Вие ќе бидете одговорни за управување на магацин со голем обем на работа, производи од висока вредност, како и физички прием на суровини, пакување и испорака на готовите производи. Успешниот кандидат треба да покаже способност да го организира тимот кој ќе работи на структуриран, одговорен начин, кој ќе ги задоволи потребите на бараното произвотство и дистрибуцијата. Способноста ефикасно да се одговори на потребите на нашиот бизнис, усно и писмено на англиски и македонски јазик, кон добавувачите, транспортните компании и владините агенции е исто така неопходно за оваа позиција. Способност за работа со кратки временски рокови и следење на активностите до нивно завршување се од суштинско значење. Кандидатите е потребно да поседуваат: o Универзитетска диплома со минимум 3 години искуство во магацинско водење, произвотство или увоз-извоз o Искуство во раководење со тим под бараните услови o Познавање на македонскиот царински систем o Разбирање на транспортни и логистички работни процедури o Одлично познавање на говорен и пишан Англиски јазик o Внимание посветено на нумерички детали o Одговорност за навремено завршување на работните обврски Доколку сте заинтересирани испратете го Вашето CV и писмо за мотивација на Англиски јазик на следнава e-mail адреса: mkjobs@matthey.com Ве молиме Вашето CV и писмо за мотивација да биде испратено како MS Word Документ со назнака и наслов за која работна позиција аплицирате, во спротивно Вашата апликација нема да биде разгледана.

Johnson Matthey Emission Control Technologies е светски лидер во производство и развој на технологии на Автокатализатори, кој работи според ISO 16949 и ISO 14001 стандардите за квалитет во автомобилската индустрија, поврзани со најдобрата практика за животната средина. Џонсон Мети обезбедува еднакви можности за вработување и позитивно ги поттикнува апликациите од соодветно квалификуваните кандидати без оглед на пол, раса, хендикепираност, возраст, сексуална ориентација, религија или убедување

ОГЛАСНА ТАБЛА

Краен рок за прием на апликациите е: Среда, 22 Февруари 2012

Johnson Matthey DOOEL Reg Office TIDZ Skopje 1 1041 Ilinden Macedonia

43


ОГЛАСНА ТАБЛА првата фирма во Република Македонија за вршење на правни услуги , фирма етаблирана во меѓународната мрежа на најдобри правни фирми во светот објавува ОГЛАС за работно ангажирање на ПРИПРАВНИК (1 позиција)

Потребни квалификации:    -

ВСС – правен факултет (деловно право) Одлично познавање на англискиот јазик Одлично познавање на работа со компјутер (MS Office) Предност ќе имаат кандидатите со работно искуство и практична работа во областа на Деловно право

Очекувани способности, персонални карактеристики:      

Ориентираност кон клиенти Организирана и мотивирана личност Високи етички норми Динамични, иницијативни и насочени кон резултати Иницијатива за професионална надградба и усовршување Тимски работник

Доколку сакате да станете дел од стручно оспособениот тим на правници , тим од надворешни консултанти и адвокати, специјализирани во различни области од правото, Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: bojanak@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на апликацијата “За оглас за Приправник”. НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

Огласот трае 7 дена од објавувањето.

44


www.trenkwalder.mk

За преку 7.000 наши клиенти во Средна Европа ставаме на располагање 80.000 соработници и нудиме иновативни кадровски решенија, флексибилно и динамично повеќе од 20 години. За вработување кај наш клиент потребeн е:

ПРОГРАМЕР Бараме: Образование од областа на информатичките науки Познавање на следните програмски јазици: Visual Basic, C++ и C# Со и без работно искуство

Нудиме: Одлична работна атмосфера Можност за напредување и кариера Професионален однос кон работата

Доколку во горе наведеното ја препознавате вашата можност за развој на професионаланата кариера и верувате дека заедно би можеле да ги оствариме саканите цели својата апликација на македонски јазик можете да ја испратите на

ОГЛАСНА ТАБЛА

office@trenkwalder.com.mk

Напомена: Ве молиме наведете ја позицијата за која аплицирате

Тренквалдер – Македонија Адреса: 29-ти Ноември 62/1 1000 Скопје Тел: +389 2 3246-899 +389 2 3246-899 Факс: +389 2 3246-897 e-mail: office@trenkwalder.com.mk www.trenkwalder.com/mk

45


ОГЛАСНА ТАБЛА

Established, well developed and renowned international company Is looking for a

Accountant Necessary qualifications:

University degree in Economics (Finance & Accounting) Good command of English At least three years experience as an Accountant Knowledge about the regulations of Macedonian Financial and TAX Law Well-developed written and oral presentation, communication and interpersonal skills Flexibility and adaptability to change and work cross-culturally Good knowledge of MS Office applications (Word, Excel, Power Point, Windows, Internet Explorer) Accounting system- programs; IFRS (International Financial Reporting Standards) Communication Skills Teamwork Oriented

Responsibilities:

Material and Financial accounting. Preparation of accounting reports, financial statements, final accounting statement, balance sheet, income statement, cash-flow. Analysis of accounting and financial data. Submission of financial documents to the competent institutions. Preparation of tax documents.

If you find yourself in the above, please send your CV to job3@tav.aero specifying the title of the position applied, by 29/02/ 2012. All applications will be kept in strict confidentiality. We thank all the applicants for their interest, but only eligible candidates will be contacted.

46


Franck is the leading food producer in the region that more than a century produces top-quality products and brands. Our leading position in the categories of coffee, tea and snacks we ensure thanks to continuous quality of our products, and strong image of well-known and accepted Franck's brands: Superiore espresso, Jubilarna coffee, Franck teas, Franck café, Kroki Kroket and Chipi Chips. The company with the headquarters in Zagreb has more than 500 employees. Our production plants are situated in Croatia, Bosnia and Herzegovina, and Slovenia. Our mission is to ensure the long-term customer satisfaction while respecting the old tradition and superb quality of our products, to provide an opportunity for all employees to develop their creative potential and focus them on continuous improvement of business processes, and to achieve a satisfactory business results by increasing the value of invested capital.

We invite you to join our successful team in the position of Representative Office Administrator

REPRESENTATIVE OFFICE ADMINISTRATOR (M/F) Primary location: Skopje, Macedonia

MAJOR ACTIVITIES WILL INCLUDE FOLLOWING: • Provide reception cover welcoming all visitors to Franck Makedonija d.o.o.e.l, sort and distribute mail, answer telephone calls, manage requests for information and handle messages. • Assisting Country Manager and Macedonian team in travel related arrangements (plane tickets, hotel reservations, visas, etc.). • Responsible for maintaining and contracting local vendor and third parties services in line with Franck d.d. procurement policies and procedures (vendor master file management). • Support HR in establishing procedures and making sure that every new hire is being taken care of in respect to Macedonian legal requirements and Corporate standards. Take responsibility for the overall Infrastructure/Office Budget. • Processes payments and documents such as invoices, employee reimbursements, and statements. • Enters, updates, and/or retrieves accounting data from automated systems • Manage general building housekeeping tasks ensuring rooms are kept in good order and resources are stocked regularly • Supervises the day to day activities of the organization-appointed clearing agent. Keeps them informed of all inbound shipments and ensures that all documentation necessary for clearing is provided to the forwarder. • Liaison with distributors in order to organize reception of goods, organize safe reception in the distributors' warehouses • Checks all invoices for logistics services against service requests made from the logistics office. Verifies, summarizes and submits invoice package to the supply/logistics officer for certification SKILLS REQUIRED:

ОГЛАСНА ТАБЛА

• Excellent organizational skills and the ability to prioritize work effectively • Minimum high school education, university degree is an advantage • Minimum 2 years of experience in a related position • Able to work on own initiative and as part of a team • understand and implement administrative policies and procedures • Excellent communication and presentation skills • Numerate and able to deal with petty cash accurately • Fluent in English and excellent in MS office skills • Analytical, persistent, energetic and ambitious • Motivated and readiness for upgrade To a suitable candidate will be offered a contract of employment on a definite time with appropriate remuneration package, and with the possibility for professional development in a stimulating work environment. Францк, една од водечките компании во регијата, нуди можност за вработување на горенаведената позиција. We invite you to send your application and CV, by February 21st in electronic version in English to the following еmail address: natjecaj@franck.hr

47


ОГЛАСНА ТАБЛА Franck is the leading food producer in the region that more than a century produces top-quality products and brands. Our leading position in the categories of coffee, tea and snacks we ensure thanks to continuous quality of our products, and strong image of well-known and accepted Franck's brands: Superiore espresso, Jubilarna coffee, Franck teas, Franck café, Kroki Kroket and Chipi Chips. The company with the headquarters in Zagreb has more than 500 employees. Our production plants are situated in Croatia, Bosnia and Herzegovina, and Slovenia. Our mission is to ensure the long-term customer satisfaction while respecting the old tradition and superb quality of our products, to provide an opportunity for all employees to develop their creative potential and focus them on continuous improvement of business processes, and to achieve a satisfactory business results by increasing the value of invested capital.

We invite you to join our successful team in the positions of Trade Marketing Manager for Macedonia:

TRADE MARKETING MANAGER (M/F) Primary location: Skopje, Macedonia

MAJOR ACTIVITIES WILL INCLUDE FOLLOWING: • Participation in budget preparation, responsible for implementation and monitoring of Trade Marketing investments and initiatives • Participates (under supervision of the corporate Marketing) in the adaptation and distribution of POS materials and maintains contacts with distributors in order to supervise all promotional activities • Identify research gaps and provide input in research design/implementation. Understand and drive development of consumer and channel/customer insights through research. • Propose and develop specific packaging forms and value-added products • Participate in the development of the distribution/channel strategy for optimal product assortment and placement utilizing store shelf space more efficiently. • Use research to develop efficient and effective pricing and promotion strategies in accordance with category success models • Participation in sales planning processes and customer service management processes • Champion new product market entry and execution. Includes managing the development of sales presentation/materials and managing tracking/analyzing the 4Ps in-market implementation • Develop & present market/consumer/category trends to key distributors. Establish Franck as a category specialist • Support the Country Manager in setting up (qualitatively and quantitatively) and following up targets and priorities (achievement monitoring and recommendations)

SKILLS REQUIRED: • University degree, preferably in Economics • Minimum 3 years of experience in sales and/or a customer/trade marketing role preferably with an FMCG company • Strong analytical skills with sales data • Strong communication & teamwork skills • Strong planning and project management skills • In-depth knowledge of the consumer goods industry and trade • Innovative, solution-oriented mindset • Strong work ethic & Self-motivated • Must be proficient in English and MS Office To a suitable candidate will be offered a contract of employment on a definite time with appropriate remuneration package, and with the possibility for professional development in a stimulating work environment. Францк, една од водечките компании во регијата, нуди можност за вработување на горенаведената позиција. We invite you to send your application and CV, by February 21st in electronic version in English to the following еmail address: natjecaj@franck.hr

48


The group Asseco SEE is the largest operator in South-Eastern Europe in terms of revenue derived from sales of its software and services. Asseco-SEE Macedonia is active in several areas: Core Solutions, e-Solutions, Business Intelligence Solutions, Professional Services, System Integration - Infrastructure Services, Customized Application Solutions, 24x7 Services and eMS, with strong focus on developing vertical banking solutions. We are leading regional company in the area of banking IT systems, which is confirmed by more than 50 major banks as references in SEE region and the Middle East.

OPEN JOB POSITION:

1.

Lawyer

Short Job Description: Advise on legal matters, representing before the Judicial, administrative and other institutions and organs and preparation of legal documents. Duties & Responsibilities: o o o

Prepares and revises decisions, contracts, and other legal acts for the need of the company. Prepares claims, appeals, objections, and other legal means before Judicial, administrative and other institutions and organs. Attends meetings as a legal representative of the company and represents the interests of the company before the Judicial, administrative and other institutions and organs.

Qualifications: University degree in Law At least five years of working experience Knowledge of Trade Law Knowledge of Macedonian Labor Law and related regulation Knowledge of Law for Public Procurement Well-developed written and oral presentation, communication and negotiation skills Good knowledge of MS Office applications Fluent in English

ОГЛАСНА ТАБЛА

o o o o o o o o

All applicant need to send their CVs only on the e –mail: konkurs@asseco-see.mk ,in „Subject“ indication : Lawer Only qualified candidates will be called on interview.

49


ОГЛАСНА ТАБЛА НИЕ

ВРАБОТУВАМЕ НАЈГОЛЕМАТА ТАКСИ КОМПАНИЈА ВО МАКЕДОНИЈА И ЕДИНСТВЕНА СО СОПСТВЕНА АКАДЕМИЈА ЗА ОБУКА И СТАНДАРДИ ЗА НАПРЕДОК ВО КАРИЕРА

објавува ОГЛАС за вработување на

ВОЗАЧ НА ТАКСИ Главни задачи и одговорности: Земање и превезување на патници/клиенти Превоз на патници на најбрз и најбезбеден начин Помагање при утоварање и истоварање на поголем багаж на патниците Одржување на чисти и уредни возила Водење грижа за исправност и добра работна состојба на возилото

Потребни квалификации: Минимум ССС Предходно работно искуство како возач е предност Основно познавање на англиски јазик-усмена комуникација Уредно персонално досие без прекршоци

Персонални способности и вештини: Добро физичко и ментално здравје Силни усмени комуникациски вештини Пријатен и љубезен однос кон клиенти Добро познавање на градот и околината Сигурен и искусен возач Способност за справување со различни карактери на клиенти и во различни ситуации во сообраќајот Справување со пари, наплата на услугата

ДОКОЛКУ сакате да станете дел од тим на професионалци, доставете Ваша Професионална Биографија на e-mail:

vrabotuvanje@intaxi.mk За дополнителни информации јавете се на телефоните: 02 32 13 065 и 02 32 30 091. ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО!

50


Asseco SEE is one of the largest and most successful IT companies in South Eastern Europe with offices in 12 countries and more than 1,200 employees. Asseco SEE Macedonia is the most successful IT Company in Macedonia, and leading regional company in the area of banking IT systems. It is active in several areas: Software solutions for financial institutions ranging from Core Banking Solutions, e-Banking Solutions, Business Intelligence Solutions, etc., System Integration Infrastructure Services, Customized Application Solutions, and Card Management Solutions for Banks, with strong focus on developing vertical banking solutions. We create a learning working environment - Innovations are of decisive importance for progress and each innovation demands learning. We have up to date equipment and high-level experts always ready to share their experience and knowledge with their coworkers. As a player on board of Asseco See’s team, you will be given both a chance and a responsibility to take your development and progress in your hands.

OPEN JOB POSITION:

1.

Software Developers

Duties & Responsibilities: o

Development of software for financial institutions

Qualifications: BS formal education in software engineering and related areas Basic knowledge of Microsoft .Net technologies Basic knowledge of Visual Studio C# Basic knowledge working with SQL database Ability to work in team Fluent in English

ОГЛАСНА ТАБЛА

o o o o o o

Benefits: o o o

Liberal and enriching environment for software development Working with international team of expert’s Working on international projects

All applicants need to send their CVs only on the e –mail: konkurs@asseco-see.mk, in „Subject“ indication: Software Developer - Microsoft.Net technologies software developer Only qualified candidates will be called on interview.

51


ОГЛАСНА ТАБЛА

Gaylord Opryland Resort Nashville, Tennessee После големата заинтересираност на македонските студенти за прекрасниот ресорт Gaylord, Texan, ЗИП Травел објавува уште една локација за Gaylord: Gaylord Opryland Resort & Convention Center- Nashville,Tennessee! И тоа на директен саем на 20 Февруари во Скопје! Работа, состаноци, забава,шопинг и се разбира Country музика....се ова под еден покривGaylord Opryland Resort & Convention Center- Nashville,Tennessee! Распространет во границите на Cumberland, инспиративниот Gaylord Opryland ве поканува да ја доживеете целата енергија и возбуда на Nashville,Tennessee.

www.ziptravel.com.mk

Gaylord Opryland е познат во целиот свет по својата извонредна услуга, луксузно сместување и првокласните забави. Се наоѓа во срцето на градот и е совршена база за сите заинтересирани во истражување на градот Nashville, познат како Music City USA. Пo сетителите не треба да се љубители на музиката за да уживаат во овој неверојатен ресорт. Секој кој престојува во него со сигурност ќе ги подмлади сите свои сетила со луксузот, елеганцијата, спа-третманите, забавата и исклучителната кујна. Овој луксузен ресорт се протега на 40 хектари со каскадни водопади, реки, пешачки мостови, отворен и затворен базен, фитнес центар, 12 затворени градини, 6 ресторани, барови и многу продавници. Нуди топла, пријатна и релаксирачка атмосфера. Уживајте во интернационалната кујна која овде е претставена преку различни ресторани вклучувајќи ја добро познатата Оld Hickory Steakhouse која им нуди топло добредојде на гостите, ресторанот Cascades опколен со зеленило и водопади нуди морски специјалитети, Revello е специјализиран за јужно-италијански, а пак Solario за мексикански јадења. Вечерта завршете ја во Irish Pub-oт или во Jack Daniel's saloon. Додека сте тука, слушнете ги легендарните звуци на Grand Ole Opry, играјте во Springhouse Golf Club или пак пиејќи го вашето кафе едноставно уживајте во глетката на големата фонтана со ласерска светлина. Уште една ваша шанса да изберете работа и да стекнете уникатно искуство во една од водечките компании во светот на хотелиерството-Gaylord Hotels. Фактот што веќе втора година по ред Gaylord се круниса со титулата најдобар работодавец, зборува многу за беспрекорноста на овој ресорт. Културата, услуга со насмевка, тимска работа, учтив и пријателски однос со гостите е она со што се издвојува секој вработен на Gaylord. Без двоумење придружете се кон нивниот тим. Gaylord со сигурност нема да ги изневери вашите очекувања.

Contact За повеќе информации околу аплицирање Ве молиме, контактирајте не на info@ziptravel.com.mk

До вашата одлука и успех ве дели само едно кликнување на работните позиции и вашето присуствио на големиот саем на 20 Февруари! Кликнете и дознајте ги деталите за плата, работните обврски и датумите: Server

Server Assistant

Food & Beverage Attendant

Lifeguard

Аплицирај веднаш! Работните позиции се ограничени! Пријави се за саемот, задолжително присуствувај и дознај зошто ЗИП Травел е препознатлив по саемите и компаните што доаѓаат во Македoнија! И не заборавај: кога е Work & Travel, тогаш е ЗИП Травел!

52


Private company „Peštan d.o.o.“ Arandjelovac, Serbia which deals with processing of plastic masses, PVC, polypropylene and polyethylene, as well as distribution and sales of pipes for domestic and street sewerage systems across the Europe is looking for:

Sales manager for Macedonia Required qualifications: University degree (a degree in Construction, Mechanics, Engineering or Economy) Previous sales experience in Construction industry At least 2 years of experience in Management Good written and spoken English Computer literacy Job description: Definition and fulfillment of sales plans for Macedonia Proposing and realization of sales policy on civil engineering and construction market for Macedonian teritory Project monitoring (tenders) for civil engineering segment Improving of numerical distribution (development of distribution network, promoting further sales...) Contracting and monitoring of tenders Working with all interest groups in civil engineering and construction segment Working with contractors in civil engineering and construction segment Working with other interest groups (creditors, investors...) Implementation of marketing activities in coordination with the Marketing Manager

ОГЛАСНА ТАБЛА

Candidate profile: Excelent sales skills Orientation towards the result and high achievement motivation Excellent negotiation skills Excellent leadership skills If you meet the requirements for this position send your CV with picture until 26th of February 2012. on the following address: marija.radivojevic@pestan.net, indicating the position: Sales manager for Macedonia Only candidates that meet the requirements will be contacted

53


ОГЛАСНА ТАБЛА

54


Asseco SEE is one of the largest and most successful IT companies in South Eastern Europe with offices in 12 countries and more than 1,200 employees. Asseco SEE Macedonia is the most successful IT Company in Macedonia, and leading regional company in the area of banking IT systems. It is active in several areas: Software solutions for financial institutions ranging from Core Banking Solutions, e-Banking Solutions, Business Intelligence Solutions, etc., System Integration Infrastructure Services, Customized Application Solutions, and Card Management Solutions for Banks, with strong focus on developing vertical banking solutions. We create a learning working environment - Innovations are of decisive importance for progress and each innovation demands learning. We have up to date equipment and high-level experts always ready to share their experience and knowledge with their coworkers. As a player on board of Asseco See’s team, you will be given both a chance and a responsibility to take your development and progress in your hands.

OPEN JOB POSITION:

2.

Senior Software Developers

Duties & Responsibilities: o o

Development of software for financial institutions Full lifecycle application development

Qualifications:

o o o o o o o o

BS formal education in software engineering and related areas and 3+ years of software development, programming and analytical experience Experience in developing .Net applications Experience in working with: XML, XAML, WPF, WCF, WF, BizTalk Experience in programming using Visual Studio C# Experience in working with SQL database, SoA Experience in developing applications for financial institutions is an advantage Ability to independently solve complex problems Ability to work in team Fluent in English

ОГЛАСНА ТАБЛА

o

Benefits: o o o

Liberal and enriching environment for software development Working with international team of expert’s Working on international projects

All applicants need to send their CVs only on the e –mail: konkurs@asseco-see.mk, in „Subject“ indication: Senior Software Developer - Microsoft.Net technologies software developer Only qualified candidates will be called on interview.

55


www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk © 2011 ВработувањеNEWS All Rightswww.vrabotuvanje.com.mk Reserved www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK

v.News 131  
v.News 131  

Vrabotuvanje NEWS Broj 131

Advertisement