Page 1

vrabotuva

ВРАБОТУВАЊЕ NEWS CVна

ТЕМА НА БРОЈОТ

Имам згодна девојка-вработете ме!

БРОЈ 126 ПОН, 16 ЈАН 2012

НЕДЕЛНИК ЗА ДЕЛОВНИ ЛУЃЕ

Амансио Ортега

ПРЕЗЕМЕНО: Која е разликата помеѓу Diet Coke и Coca Cola Zero? ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА: Нова година-нови одлуки во овој број

39

огласи и работни места Најдете нè на

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK


Содржина 04 08

10

ТЕМА НА БРОЈОТ Имам згодна девојка-вработете ме!

09 10 12 6 10 14

АКТУЕЛНОСТИ

16

ТЕМА НА БРОЈОТ ПРЕЗЕМЕНО

19 20

HR АНАЛИЗА

24

ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

28

ИНТЕРЕСНО

30

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

32 33 33 34

КНИГА

18 22

CV НА ГОЛЕМИТЕ

HR РЕЧНИК СТАТИСТИКА ОГЛАСНА ТАБЛА

24 28 31 32 34 38 40 42 44

CV на ГОЛЕМИТЕ Амансио Ортега

20


.......OD UREDNIKOT

Вработување NEWS тим Главен уредник Велков Снежана s.velkov@vrabotuvanje.com.mk Менаџер за продажба Маџовска Катерина katerinam@vrabotuvanje.com.mk Психолог Јовановска Марија marijaj@vrabotuvanje.com.mk Веб Администратор Павловски Диме dimep@vrabotuvanje.com.mk Дизајн Цветковски Гораст cvetkovski@gorast.com

P

очитувани,

И изминатава година Вработување NEWS, секој понеделник се трудеше да го придобие вашиот клик на маилот и да го задржи вашето внимание преку бесплатното on-line листање на нашите страници. Биравме теми разрешувавме дилеми, поставуваме различни животни биографии.Меѓу кои на познати компании, на големи лидери на значајни луѓе но и celebrity фаци.Дававме совети, ви препорачувавме што да прочитате одвојувавме интересни наслови, следевме актуелности... И најважното, во секој број нудевме огласи на кои вие можевте да аплицирате, да пронајдете работно место или да го смените првобитното. Се надеваме дека и следната година заеднички ќе чекоиме во нови успеси и ке имаме добра соработка. Овој број го направивме поопуштен,новогодишен и забавен. Па затоа и почнуваме со пиво а продолжуваме со Цеца а во истовреме ве потсетуваме на човекот кој им подарува станови на своите вработени. Епа тоа е и нашата новогодишна желба. Да се најде барем еден таков во Македонија. Не мора да е стан може и автомобил... Имајте убави празници и паричето годинава нека остане во фирма не мора да оди кај инспекторите. Секое добро и се читаме после 15 јануари!

Адреса: Васил Ѓоргов 24-1/5, 1000 Скопје Телефон: +389 (2) 3213 065 Мобилен: +389 (71) 305 939 Факс: +389 (2) 3230 091

Web site: www.vrabotuvanje.com.mk Е-MAIL: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk

Со почит, Тимот на Вработување News


Успешна празнична хуманитарна акција

Во пресрет на Новогодишните и Божиќни празници, а со цел да им го направиме поубаво секојдневието на оние чии насмевки се најслатки- децата, НЛБ Тутунска банка оваа година организираше хуманитарна акција, во која сите добро сочувани играчки, кои вработните, соработниците и клиентите на Банката, беа во можност да ги донираат, ги подаривме на дечињата од СОС Детско село, МАЈЧИН ДОМ – Скопје и домот за деца без родители - Скопје.

Во оваа насока, во Дирекцијата на Банката пред нашата Новогдишна елка, беа поставени кутии за колектирање на играчките во периодот од 19 до 29.12.2011 година. НЛБ Тутунска банка им благодари на хуманоста на сите вработени, соработници и клиенти за донираните играчки. За возврат, за престојните празници Ви ги даруваме насмевките на децата, од чии очи се рефлектираат играчките кои им ги дадовте.

НЛБ Тутунска банка Ви посакува среќни празници. http://www.nlbtb.com.mk/


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО...

„Алкалоид“ предвидува 10 отсто раст и на продажбата и на добивката

„Алкалиод“ очекува добра година и во поглед на продажбата и на добивката. Оваа компанија објави дека очекува раст на продажбата годинава во споредба со лани од најмалку 10 отсто, како и раст на добивката, исто така, од најмалку 10 отсто. Во бизнис-планот за годинава објавен на веб-страницата на Македонската берза, од компанијата информираат дека имаат намера 8,5 отсто од вкупната продажба да ги наменат за инвестиции. Годинава 38,9 отсто од вкупната продажба се очекува да дојде од домашниот пазар, а 61,1 отсто од извоз. Исто така, профитниот центар Фармација се очекува да донесе 83,4 отсто од продажбата, а 16,6 отсто профитните центри Хемија, Козметика,

6

Билкарство. Компанијата објави дека ваквите проекции се донесени врз основа на „реалните очекувања, проекции и можности на тековните и новите пазари и производи,“ „политиките за управување со ризик“ и „зголемувањето на ефикасноста на сопствените ресурси.“ Бразил станува светска економска сила Бразилците гледаат кон иднината посигурни и посамоуверени од кога било порано. Економијата доживува бум, невработеноста падна на рекордно

ниско ниво. Перспективата на Бразил е сјајна: со огромни резерви пред брегот, земјата веќе до 2020 година може да стане еден од петте водечки светски производители на нафта, а под полна пареа се одвиваат и неопходните инвестициони зафати во врска со организацијата на Светското првенство во фудбал во 2014, како и на Олимписките игри 2016. Добри вести се редат во серија: до минатиот ноември се создадени

2,3 милиона нови работни места, стапката на невработеност падна на 5,2 проценти. Извозот во 2011 година порасна за 24 проценти и достигна вредност од 250 милијарди долари. Долгот на државата изнесува 55 проценти од бруто-домашниот производ, а новото задолжување само 2,5 насто. Со такви вредности, според критериумите од Мастрихт, во ЕУ земјата би била пример за углед.

овој погон. Отворени се 65 нови работни места, а сето тоа зборува за квалитетот и развојот на рудникот Бучим.

Над 900 илјади Грци невработени Невработеноста во Грција добива драматични размери, пишува денеска грчкиот Бучим“ го произведе весник „Етнос“. првиот македонски Официјалните податоци покажуваат дека во катоден бакар, октомври 2011 година инвестицијата 11 невработеноста милиони евра изнесувала 18,2 Во Фабриката за лужење и производство проценти. Споредено со истиот месец на катоден бакар во претходната година рудникот Бучим таа е зголемена за 4,7 Радовиш произведe проценти. првиот македонски Над 900 илјади луѓе катоден бакар. бараат работа. Инвестицијата Весникот наведува од 11 милиони дека поради кризата евра е на руската се забележува компанија „Солвеј“, социјална поделба. која стопанисува со Додека во државниот рудникот. сектор секој ден 600 луѓе остануваат без Оваа нова фабрика за производство на катоден работа, во приватниот сектор се забележува бакар ќе придонесе намалување на платите, за подобрување но не и отпуштање на на македонското работници. производство, потоа Невработеноста кај за индустријата, но и младите луѓе е на за извозот. Околу 17 милиони долари ќе биде рекордно високо ниво. вкупниот годишен ефект Кај возрасната група до 24 години таа достигнува од производството на


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО... 45,5 проценти. Се очекува во текот на оваа година ситуацијата да се влоши уште повеќе. Весникот нагласува дека е прашање на време кога невработеноста ќе надмине 20 проценти или еден милион луѓе ќе останат без работа. ГЕРМАНСКИ БИЗНИСМЕНИ БАРААТ УКИНУВАЊЕ НА ПАУЗИТЕ ЗА ПУШЕЊЕ Германската федерација на средни претпријатија побара во државата да бидат укинати т.н. паузи за пушење, објави Билд. - Паузите за пушење

работниот процес за да испушат цигара. Според податоци од 2009 година, 74 отсто од жителите на државата се непушачи. БиМилк увезе нови 125 високо квалитетни јуници Со цел зголемување на домашното производството на млеко и поголема понуда Млекара Битола - БиМилк увезе дополнителни 125 високо квалитетни јуници од расата Симентал од Австрија. Истите ќе бидат распределени до 20тина фарми кооперанти на млекарата, на одложено плаќање од 5 години.

Ова е дел од започнатиот проект на увоз на високо квалитетни јуници, кој продолжува во 2012 и ги чинат пари работодавачите и пречат ќе се одвива до крајот на 2013 година. Истите на работниот процес, изјави Марио Охофен од Германската федерација на средни претпријатија. Според Федерацијата, користењето паузи за пушење би било дискриминација за непушачите кои продолжуваат да работат додека пушачите се на пауза за пушење. На многу места во се очекува значително Германија пушењето да го подигнат нивото е забрането и на млекопродукција работниците од време по крава од сегашните на време го напуштаат

3000 литри на 5000 литри, да доведат до раст на примарното производство и подобрување на квалитетот на млекото, што и понатаму ќе биде трајна определба на инвестиционите активности на Млекара Битола - БиМилк. Зголеменото производство на млеко и поголемата рентабилност би требало да доведат до намалена зависност од увозно млеко, и перспективно до намалување на цените на млекото и млечните производи, што во услови на криза е

позитивен сигнал и за останатите земјоделски производи.

Џенерал Моторс ќе инвестира милијарда долари во Русија Американскиот автомобилски гигант Џенерал Моторс ќе инвестира милијарда долари во наредните пет години во Русија, обави директорот на рускиот огранок на компанијата, Џејмс Бовенци. „Присутни сме во Русија затоа што гледаме добра деловна можност“, изјави Бовенци за време на состанокот на Американско-рускиот деловен совет, одржан на маргините на автомобилскиот саем во Детроит.„Постои силна латентна побарувачка во Русија, каде што просечната старост на возилата изнесува 10 години“, појаснува Бовенци.Според неговите анализи, средната класа во Русија станувала се побројна, а дури девет од десетте најпродавани возила во Русија, се странски брендови.Џенерал Моторс планира повеќе од двојно да го зголеми своето производство во Русија, од 232.000 на 520 возила годишно. 7


ЕДУКАТИВЕН СЕМИНАР НА КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ ЖИВОТ На 17 декември 2011 година „Кроациа Осигурување – Живот АД“ организираше трет по ред годишен едукативен семинар за застапници на тема: „Вештини за ефективно управување со продажба и градење релации помеѓу застапниците на Кроациа Осигурување – Живот“. Едукативниот семинар, организиран во конгресната сала на елитниот ресторан „Воденица“ беше наменет за вработените и за најуспешните застапници на Кроациа Осигурување – Живот од цела Македонија. Свое обраќање на едукативниот семинар најпрво имаше Генералниот Извршен Директор Г-дин Владимир Поповски кој ги презентираше резултатите и успешното работење на Кроациа Осигурување – Живот. Директорот на секторот за планирање, развој и продажба на животи осигурувања Г-ѓа Вилма Учета Дузлевска говореше за местото и улогата на Кроациа Осигурување - Живот на македонскиот осигурителен пазар презентирајќи ги резултатите од минатите години, како и најава на следните чекори кои компанијата планира да ги превземе во наредната деловна година. Конкретно и низ бројки


ја презентираше лидерската позиција на компанијата. Потоа свое обраќање имаше и Директорот на секторот за финансии Г-ѓа Катерина Поповска која детално ги презентираше сите механизми за сигурност на вложените средства во животно осигурување. Г-ѓа Зорица Поповска, Организатор за планирање и развој, на огромно задоволство на сите присутни го презентираше новиот, ребрендиран производ „КОКО детско штедно осигурување“, неговите новитети и ексклузивни карактеристики. Вториот дел од едукативниот семинар беше целосно наменет за едукација и разоткривање на тајните на успешната продажба. Компетентниот обучувачки тим на TRIPLE S Learning несебично го пренесоа своето знаење и искуство презентирајќи ги техниките и вештините за успешна продажба. Интерактивната атмосфера помеѓу учесни-ците и меѓусебната споделба на искуства дополнително го збогатија овој семинар и го потврдија тимскиот дух на компетентните човечки ресурси во Кроациа Осигурување – Живот. Нашите вработени, нашиот креативен и амбициозен кадар е нашиот интелектуален капитал, нашата движечка сила и она што не одвојува од конкуренцијата. Затоа им благодариме за постигнатите резултати и ветуваме дека ќе продолжиме да инвестираме во нивниот развој, едукација и мотивација. 02 3215 083; 02 3215 883

http://www.cro.mk

contact@cro.mk


ТЕМА НА БРОЈОТ

Имам згодна д вработете ме! Што се се случувало во 2011 во секторот на човечки ресурси низ светот! Чудни, невообичаени а богами и смешни огласи и бонуси имало во минатат година низ светските компании...Подолу следува преглед на најдобрите: РАБОТА НА ГОДИНАТА: Тестирање на кондоми со Швеѓанки (или Швеѓани) Шведската филијала на Дурекс, најголемиот светски производител на кондоми,

на почетокот на годината објави конкурс со кој се бараа илјада Швеѓани и Швеѓанки за тестирање на производите на фабриката. Во огласот беше наведено

10

следново: „Нудиме флексибилно работно време и тешка работа, но работа која истовремено нуди големо задоволство. За работата не е потребна никаква работна униформа, ниту претходна подготовка. А тоа можете да го направите кога вас ви се сака само да не биде прерано“, гласи рекламата на интернет. Членот на управата на Дурекс, Клаус Албертсен, предупреди дека не станува збор за шега и дека избраните кандидати треба сериозно да се посветат на работата. „Иако изгледа како кампањата да се води во шеговит тон, проектот е сосема сериозен и неопходен во овој бизнис!“ Нам ни преостанува само да се надеваме дека наскоро и на Хрватите ќе им се укаже истата прилика... ДИСКРИМИНАЦИЈА НА ГОДИНАТА: Се вработуваат само девици со големи гради! Немате сексуално искуство и имате големи гради? Тогаш вие сте вистинската кандидатка за... берачка на чај во Кина! Токму тоа се условите во огласот за работа кој го објавила една кинеска

фирма. Имено, за берење чај оваа фирма вработува работнички кои се девици, носат градник со големина Ц и кои немаат никакви лузни и рани по телото. Инаку,

листовите чај се берат со устата и потоа се плукаат во кошница која им е сместена меѓу градите. Огласот крена голема прашина и предизвика остра полемика во Кина, па дури и сомневање во неговата веродостојност. Сепак, портпаролот на компанијата која го распишала конкурсот потврди дека конкурсот е вистинит, а посебните барања се припишуваат на локалните легенди и обичаи наследени од минатото. Сè на сè, ова е уште еден доказ дека образованието и животното искуство понекогаш не се главно мерило при вработувањата.


ПЛАЖА НА ГОДИНАТА: Годишен одмор на плажа со 120 000 капачи? Не, благодарам! Поради кризата и рецесијата, многумина оваа година не можеа да си дозволат одмор на море. Сепак, кога ќе дознаете каде се одмараат и капат Корејците можеби ќе ви биде помалку жал што оваа година не сте можеле да ги намокрите нозете во море.

Така, Корејците имаат обичај да побегнат од градската врева на плажа. Ништо необично, ќе кажете. Меѓутоа, ако на таа иста плажа дојдат и 120 000 ваши сограѓани, тогаш може да се направи... помала гужва. Станува збор за една од најпопуларните плажи во Јужна Кореја (не мора да ни верувате во тврдењето дека е најпопуларна, но верувајте им на сликите). Плажата се вика Haeundae, а се наоѓа во Бусан, вториот најголем јужнокорејски

град. Всушност, ако сакате лично да ја доживеете оваа неверојатна плажа - побрзајте! Од сигурни извори знаеме дека најмалку сто илјади луѓе го имаат ист план како и вас... БОНУС НА ГОДИНАТА: Ако редовно ги миете рацете на работа ќе добиете 420 € бонус! Ако спаѓате во категоријата на луѓе кои сметаат дека работата во државна институција е најдоброто решение за нивната кариера, тогаш Грција е земјата од вашите соништа. Или барем била некогаш. Имено, добро е познато дека Грција е во голема криза која, пред сè, е предизвикана од неразумното однесување на власта. Со години се трошело повеќе отколку што се заработувало, а државните службеници со текот на времето акумулирале низа од права и привилегии. Некои од нив се

толку егзотични што вреди да бидат посебно издвоени: • 290€ - додаток за доставувачите во министерствата за навремено пренесување на документи од кабинет во кабинет •420 € - додаток кој го добиваат машиновозачите за миење раце •25 € - додаток за возачите на службени возила со дизел мотори за „загревање на моторот“ •310 € - додаток кој возачите на автобуси во Атина го добиваат ако во текот на месецот не задоцниле на работа ниту еднаш Со вакви чудни бонуси, не е ни чудно што Грција е заглавена во проблеми. Се надеваме дека тоа нема да Ѝ се случи на Хрватска. ПРЕСУДА НА ГОДИНАТА: Судот Ѝ дозволил да гледа порно филмови на работа! Ако страдате од нарушување на хемиските рамнотежи во мозокот поради што сте хиперсексуални и имате потреба да мастурбирате дури 47 пати во еден ден, би можело да се каже дека имате проблем. Голем проблем. Особено ако сте вработени, а хормоните ви полудуваат, па во канцеларијата ве фати „жолтата минута“... Токму од таквото нарушување страдала Бразилката Ана Катариан Безера, па затоа морала да побара помош. Докторот Ѝ препишал коктел од лекови за смирување

11

ТЕМА НА БРОЈОТ

девојка-


ТЕМА НА БРОЈОТ во траење од 15 години успеал да го преплови светот!

кој Ѝ ја намалил потребата за самозадоволување на прифатливи 18 пати дневно, а судот Ѝ пресудил дека на работа може слободно да мастурбира и да гледа порно филмови.

едноставно ги присилувате работодавците да ве вработат. Најдобар пример е оној на Мигел Дураоа, човекот кој наместо кратка биографија на

Грам Аксфорд 15 години не можел да оди на работа поради болки во грбот... но тоа не го спречило да го преплови светот. Се разбира, цело време примал надоместок за боледување! Пловидбата преку Атлантскиот Океан е тешка задача дури и за најподготвениот човек, но Грам Аксфорд успеал да го исполни овој потфат и покрај неговото тврдење дека не може да оди на работа поради болки во грбот. Овој 57 годишен морепловец

На крајот на приказната сите се среќни и задоволни. Ете што се случува кога институциите ја вршат својата работа! КРАТКА БИОГРАФИЈА НА ГОДИНАТА: Имам згодна девојка, вработете ме... и му успеало! Кој вели дека на работодавците мора да им праќате кратка биографија за да добиете работа? Не, тука не станува збор за хрватската метода со кодирано име „син плик“, туку за сосема различен пристап преку кој, благодарение на вашата креативност и инвентивност,

работодавецот му испратил краток филм со својата девојка во главна улога. За само една минута успеал да раскаже приказна која не ги оставила работодавците рамнодушни. Крајниот резултат на оваа добра идеја беше следниов: Мигел денес живее и работи во Лондон. Браво мајсторе! Дали ја добил работата? Судејќи по неговиот профил на LinkedIn одговорот е потврден. Имено, Мигел денес живее и работи во Лондон. РЕКОРД НА ГОДИНАТА: За време на лажно боледување

се борел со некои од најлошите мориња на светот, додека на домашната адреса му стигнувале илјадници фунти поради неговата онеспособеност за работа. И тоа цели 15 години! На крајот, Аксфорд беше уапсен откако го поминал патот од Америка до Азорите за месец дена. Неговиот двоен живот бил забележан кога екипата на емисијата „Панорама“, која се емитува на ББЦ, спровела истрага. Соочен со обвиненија, Аксфор изјавил дека неговите болки во грбот се вистински и дека никогаш не би ја лажел државата.


,,Празнична претстава за најмалите и најмилите”

Во престрет на Новогодишните и Божиќните празници, НЛБ Тутунска банка за најмилите и најмалите организираше театарска претстава на која Дедо Мраз им ги подели Новогодишните пакетчињата за дечињата на вработените на Банката. Поради многубројност на дечиња и пакетчиња, а ограниченост на просторот, во понеделник на 26.12.2011, беа оддржани три последователни претстави. Овој Новогодишен интерактивен мјузикл, авторски подготвен од Драган Мијалковски со пригодни весели песни, забава и игра го исполни ЈУ Детски културен центар - Карпош (поранешен Пионерски дом Карпош) со детска смеа.

НЛБ Тутунска банка Ви посакува среќни празници. http://www.nlbtb.com.mk/


ПРЕЗЕМЕНО

Која е разликата Coke и Coca Cola Од развојот на брендот до резултатите од продажбата Денес повеќе од 60% од вкупната продажба на The Coca Cola Company отпаѓа на Coca Colа и нејзината диетална верзија Diet Coke. Во 2001 година, The Coca Cola Company спровела истражување кое покажало дека мажите во средните 20ти години имаат дилема – како да ја спојат љубовта кон Coca Cola со желбата за помалку внесување шеќер. Диеталната кока кола претставувала изразено женски бренд за мажите, и тоа отворило нови можности за The Coca Cola Company. Во процесот кој траел 4 години, тие ја развиле Coca Cola Zero, создадена исклучиво за машката публика која претпочита вистински вкус со 0% шеќер. Coca Cola Zero првпат е лансирана во 2005 година во САД и Канада, а потоа и во Австралија. По успешното лансирање на новиот бренд во овие земји, тој почнал да се шири и во другиот дел на светот. Кампањата во Велика Британија била посебно интересна затоа што потполно се избегнала канибализацијата на конкурентниот производ Coca Cola light (или Diet Coke). Стратегијата на лансирањето на Coca Colа Zero

14

Целта на кампањата била да се изгради долгорочна и стабилна потрошувачка на Coca Cola Zero, привлекување нови потрошувачи на брендот Coca Cola, како и задржување на лојалнсота на постоечките потрошувачи. За да се постигне тоа, целна група биле помлади мажи со намера да се истакнат двете основни предности во однос на Diet Coke – прво, автентичниот вкус на вистинската Coca Cola и, второ, 0% шеќер. Сè дотогаш пораката за 0% шеќер не била јасно пренесувана на мажите во таа категорија, затоа што се сметало дека мажите не се целна група за диетални производи. Целото лансирање требало да прокаже голема самоувереност, па затоа требало да се создаде голем настан за да се лансира новиот бренд, за да се осигури долгорочно опстојување на пазарот. Медиумски пристап За да се задоволат потребите на пазарот, компанијата VIseum предложила малку необичен пристап до медиумите предложиле да се искористи поголемиот дел од годишниот буџет на Coca Cola (7,8 милиони фунти) во првите четири недели. Кампањата започнала

на средината на јули (10 јули, а траела до август), иако мажите во 20тите години не се лесно достапни во летните месеци, бидејќи повеќето одат на годишен одмор. Значи, иако требало да се започне со телевизиска кампања пред сè поради пенетрацијата на пазарот, во Viseum ја замислиле кампањата како мултиканална. Марката требало да биде видена насекаде, затоа голем дел од кампањата се изведувал на отворено - преку онлајн огласи, партнерски промоции со бесплатни весници „Метро“


во сите поголеми градови. Голем дел од кампањата опфаќал делење примероци за потрошувачите веднаш да добијат прилика да го пробаат новиот производ.

Креативен пристап Креативниот пристап се состоел од три чекори: 1. Чиста комуникација на предностите на Coca Cola Zero 2. Создавање чувство на емпатија и поистоветување со мажите од 20 до 35 години, и јасно нагласување дека станува збор за Coca Cola за мажи. 3. Употреба на постојан визуелен идентитет за да се зајакне препознатливиот имиџ и да

се олесни поврзувањето со тој имиџ преку разни канали за промоција. Огласите директно се обраќале на мажите, комуницирајќи со нив на „ти“, за да се зајакне поврзаноста со брендот.

Целна публика Главната целна група за Coca Cola Zero се мажите на возраст од околу 25 години, чијшто живот е подложен на многу промени - подигнување кредит, работа со полно работно време, како и сите други позитивни промени кои се случуваат во текот на созревањето на еден маж. Карактеристиките на таквиот маж се: самоувереност, оптимизам, амбициозност, верба во успехот, па дури и желбата да се промени светот. Од тоа произлегла централната идеја „невозможното станува возможно“ , која била збир на метафорите користени за комуникација на марката преку сите медиумски канали. Конзистентниот и препознатлив визуелен идентитет се врти околу урбаниот, современ и „кул“ дизајн – црна позадина со јаки црвени и бели графички елементи. Повратни реакции на ТВ огласи Во истражувањето на Marketing Ad Watch, Coca Cola Zero била

прогласена за најдобар бренд дури две недели по ред. Анализата покажала дека ТВ огласите допринеле за високо ниво на препознатливост, уживање, како и ангажман во целната група на мажи од 20-35 години во споредба со нормите за ТВ огласи за безалкохолни газирани пијалаци. Најважно од сè, повеќето потрошувачи се согласуваат дека овој маркетиншки микс ја направил Coca Cola Zero попривлечна, и има поголема веројатност дека просечниот потрошувач ќе се напие Coca Cola Zero наместо нејзините замени. Понатаму, спроведена е голема кампања за унапредување на продажбата по пат на делење примероци – поделени се 5 милиони примероци на разни настани, меѓутоа свесноста за Coca Cola Zero веќе била 85% пред да се започне со делењето примероци. Оттука може да заклучиме дека рекламирањето му осигурило висока препознатливост на брендот Coca Cola Zero. Резултати на кампањата - Продажбата постигнала феноменален успех - 3 недели по лансирањето, пред прекинот на огласувањето, Coca Cola Zero постигнала 90% дистрибуција во супермаркетите (повеќе од Pepsi Max) и 70% во самостојна продажба. 15

ПРЕЗЕМЕНО

а помеѓу Diet a Zero?


ПРЕЗЕМЕНО

Што се случило на пазарот? Coca Cola Zero почнала да се продава на 12 јуни 2006 година, а промотивната кампања зпочнала на 10 јули и траела до 14 август. Високите летни температури ја зголемиле продажбата на

нта

р

Кон г

рв н се исен е с

це

ре

- На останатите брендови на компанијата The Coca Cola Company им биле потребни, во просек, по 10 недели да постигнат слични резултати на дистрибуција.

сите газирани безалкохолни пијалаци, а Coca Cola постигнала најголем удел во тоа. Coca Cola Zero остварила повеќе од 6% од продажниот волумен, спуштајќи се на ниво од 4,2% за време на целата година. што претставувало најуспешно лансирање во категоријата храна и пијалаци во последните 3 години. Остварената продажба изнесувала 12 милиони фунти, повеќе од кој било друг производ, и тоа во првите 16 недели. Продажбата на Coca Cola Zero ја надминала продажбата на првиот конкурент Mini Pringles за 570%. Како резултат на успешноста на кампањата, приходите од малопродажбата на Coca Cola Zero во првите шест месеци биле 38,7 милиони фунти, и во текот на пробниот период стигнале до 13% од својата целна група (мажи на возраст од 18-34 години). Истовремено, канибализацијата на марката обична Coca Cola и Diet Coke била 40% пониска од предвиденото.

Pismeni prevodi, konsekutivno i simultano tolkuvawe na preku 30 jazici Iznajmuvawe konferenciska oprema za simultano tolkuvawe kako i celosna podgotovka i organizirawe na seminari, kongresi, konferencii, rabotilnici

Debarca 10, 1000 Skopje tel.: +398 (0)2 3230 967; e-mail: office.sk@kscnet.com www.kscnet.com


6 ГОДИНИ УСПЕШНОСТ Кроациа Осигурување – Живот АД прослави 6 години успешно работење на македонскиот осигурителен пазар. На 17.12.2011 година во скопскиот реномиран ресторан “Воденица“, во присуство на видни гости, од земјата и странство беше одбележана 6 годишнината од постоењето на компанијата. Меѓу присутните беа претставници на Амбасадата на Р. Хрватска во Македонија, Агенцијата за супервизија во осигурувањето, реномирани банки и компании во Р. Македонија, наши долгогодишни лојални осигуреници, деловни партнери, соработници, пријатели и колеги. Свое обраќање пред присутните гости најпрво имаше Генералниот Извршен Директор, Г-дин Владимир Поповски кој ги потенцираше основните вредности и принципи на кои се должи успехот на компанијата. Потоа свое обраќање имаше Директорката на секторот за планирање, развој и продажба на животни осигурувања, Г-ѓа Вилма Учета Дузлевска објавувајќи ги добитниците на престижните награди. Најпрво ги објави најуспешните за 2011 годиба и тоа: Проф. Д-р Жарко Костовски беше награден со мини Notebook компјутер и му беше врачена благодарница за менторство и подучување. За најуспешен застапник беше прогласен Г-динот Трајче Стамков кој беше награден со петдневно патување во Париз. Најсреќниот меѓу редовните плаќачи избран преку системско извлекување со зададени критериуми за континуирана редовност во плаќањето беше награден со седумдневно патување во банско во хотелот Кемпински. Оваа година среќата и се насмевна на г-ѓа Матиќ Јулија. Најсреќното дете за 2011 година кое заедно со целото семејство ќе отпатува на петдневно патување во Дизниленд е малата Дина Хасиќ. Оваа година компанијата меѓу номинациите за Најдобар воведе и избор на свој најдобар вработен и да го нагрдаи со шестдневно патување во Банско. Иако беше неблагодарно да се одвои поединец од компетентниот и лојален тим на Кроациа Осигурување – Живот, сепак оваа година како најдобар вработен се издвои Г-ѓата Татјана Трпковска. Со многу позитивна енергија, насмевки и наздравувања дадовме ветување дека во годините кои доаѓаат ќе вложиме повеќе труд, знаење, енергија и ќе имаме многу повеќе причини за радост.

02 3215 083; 02 3215 883

http://www.cro.mk

contact@cro.mk


ЗАПОЧНЕТЕ ЈА ВАШАТА КАРИЕРА ВО

Кроациа Осигурување – Живот А.Д. Кроациа Осигурување – Живот е компанија која пред себе има поставено амбициозни цели за чие остварување има пoтреба од креативно ориентирани, високо мотивирани и квалификувани личности, кои со ентузијазам и висока ангажираност ќе ги спроведуваат и реализираат нашите заеднички цели. За таа цел, со задоволство Ви соопштуваме дека на 01.01.2012 годна Кроациа Осигурување – Живот за прв пат ќе започне со спроведување на програма за практикантска работа. Развојот на млади кадри во Р. Македонија е една од стратешките определби на нашата компанија, затоа одлучивме на студентите да им овозможиме да се стекнат со професионално искуство. Имено, студенти од повеќе факултети, приватни и државни, своето практикантско искуство ќе можат да го стекнат во период од 1 до 3 месеци. Практикантите ќе имаат можност да стекнат практично искуство во областа на осигурувањето на живот, каде освен со производите ќе се стекнат со практично знаење и искуство за преговарање, комуникациски техники и вештини. Искористете ја дадената можност, покажете и докажете дека Вие сте правилниот избор, личност која може да одговори на предизвиците на бизнис секторот. Бидете активни во практицирањето, покажете иницијативност и желба за успех. Кроациа Осигурување – Живот ќе Ви понуди одлична работна атмосфера, каде ќе можете да добиете искуство за тимска работа, учество на состаноци како и можност да го почувствувате секојдневниот ритам на еден работен ден. За нас како компанија од исклучителна важност се правилниот избор практиканти и укажувањето на поддршка при нивното навлегување професионалниот живот во команијата. За Вас ова е одлична можност започнување на кариера во осигурителниот бизнис и можност еден ден бидете дел од големото семејство на Кроациа Осигурување – Живот. ЗА СИТЕ ПОДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ 02 3215 083; 02 3215 883

на во за да

КОНТАКТИРАЈТЕ НÉ!

http://www.cro.mk

contact@cro.mk


HR АНАЛИЗА Топ 10 сектори според огласениот кадар во печатените медиуми во периодот 05.01.2012 - 11.01.2012 Администрација 2% Медицина 2% Услуги 3% Комунална област 8%

Градежништво Финансии и Банкарство 1% 0% Продажба Архитектура 1% 0% Право 0%

Образование и наука 83%

Споредбен преглед на бројот на огласи во печатените медиуми во периодот 05.01.2012 - 11.01.2012 30

28

25 20

16

15

17 10

10

9

9 7

7

09.01.2012

10.01.2012

5 0

05.01.2012

HR АНАЛИЗА

10

18

06.01.2012

Огласи од јавен сектор

11.01.2012

Огласи од приватен сектор

SETTE Media Monitoring Agency Krusevo bb, 7000 Bitola, tel + 389 47 52 29 29, contact@sette.com.mk www.sette.com.mk 19


CV НА ГОЛЕМИТЕ

CV НА

големите 20


c u r r i c u l u m v i ta e

Таткото на Зара -Амансио Ортега

CV НА ГОЛЕМИТЕ

Попустите низ земјава се во тек ама нашата омилена дестинација и воопшто поим за попуст на шопинг манијаците им е Космос во Солун, а таму мераци од ниски цени од 5 до 15 евра. Најпосетувани Зара, Страдивари Бершка...А на сите нив еден газда. Фала му на Амансио Ортега Гаона.Во продолжение кој е човекот кој според форбс е меѓу 10-те најбогати луѓе во светот .„Зара“ е дел од холдинг компанијата „Индитекс“ (Inditex), која денес е најголемата текстилна компанија во светот. Со имот од 31 милијарда американски долари, Амансио е најбогатиот човек во Шпанија и осмиот најбогат човек на светот. Вака изгледа приказната за Амансио Ортега, син на слугинка, кој никогаш не завршил формално образование, но успеал да стане многу успешен. Амансио Ортега Гаона, познат како Амансио Ортега, е роден на 28 март 1936 година во Леон, Шпанија.

21


CV НА ГОЛЕМИТЕ Неговиот татко работел на железница, а мајка му помагала во издржувањето на семејството така што работела како слугинка. На 13-годишна возраст, Ортега почнал да работи за производител на кошули, како доставувач во Ла Коруња, во Галиција, центарот на шпанската текстилна индустрија. Работел за многу дуќани и кројачи и учел како производите и трошоците се менуваат на својот пат од производителот до потрошувачот. Како резултат на тоа, тој се фокусирал на важноста на директното стигнување на производот до потрошувачот, без посредници. Ортега никогаш не стекнал повисоко образование и продолжил да работи во текстилната индустрија сè до раните шеесетти. Откако станал менаџер на една локална продавница за облека, открил дека само богати поединци може да си дозволат да купат фина облека, па уште поцврсто одлучил да прави квалитетна облека достапна за сите. Како резултат на тоа, Ортега започнал да произведува сопствени производи; набавувал поевтини материјали од Барселона и продавал квалитетна, но поевтина роба на локалните продавници. Во 1963 година, на 27-годишна возраст, Амансио Ортега ја основал сопствената компанија, под името „Confecciones Goa“ која произведувала и продавала фини бањарки.

22


До 1989 година, Амансио Ортега Гаона успешно водел речиси стотина „Зара“ продавници во Шпанија. Со сè поголемата популарност и успех на „Зара“, Ортега во 1985 година ја основал холдинг компанијата „Индитекс“ за

брендот „Зара“, како и други, помали ланци. „Индитекс“ станала една од најголемите текстилни компании во светот. Брендот на Ортега продолжил да биде јасен и директен. Неговата цел е моделите да стигнат од модната писта до обичниот потрошувач за само неколку недели. Ортега сакал облеката да се произведува во помали количини, за продавниците почесто да се снабдуваат, и на тој начин би се намалиле трошоците за резерви и испорака. Поради тоа што ги задржал своите фабрики во Шпанија и произведувал помали количини облека, можел да задржи многу работни места, да заштеди на трошоците за испорака и тоа да го пренесе на потрошувачите. „Зара“ станала толку популарна,

што Амансио Ортега речиси немал потреба за рекламирање. В0 2001 година, групата „Индитекс“ излегла на берза, и Ортега со своите 59% од акциите, брзо станал еден од најбогатите луѓе на светот. И понатаму не се експонира јавно, до тој степен што само малкумина виделе негова фотографија. Ортега никогаш не дава интервјуа и ретко се појавува на јавни настани. Амансио Ортега живее повлечено во Ла Коруња, со својата втора сопруга, и иако ги избегнува финансиските компликации на фирмите кои се продаваат, и понатаму ужива во дизајнирањето и работата на модните детали.

CV НА ГОЛЕМИТЕ

Ортега продолжил да ја гради својата компанија, и во 1975 година ја отворил првата малопродажна продавница под името „Зара“. Се наоѓала наспроти една од најпознатите стоковни куќи, и „Зара“ набрзо станала позната по продажбата на висококвалитетна дизајнирана облека, по разумни цени. Како резултат на тоа, Ортега продолжил да отвора продавници, а за секоја сакал да избере совршена локација.

23


ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

Нова годинанови одлуки За новогодишните одлуки да не останат само на хартија бидете реални! Нова работа. Повисока плата. Друго работно место. Преселба. Сопствен бизнис. Остварете го она што го посакувате во новата година, еве како. Дури и ако не носите новогодишни одлуки, иднината неизбежно носи промени со кои треба да се справите. Доколку сте одлучиле дека вие сакате да управувате со своите деловни планови, потрудете се вашите одлуки да потраат подолго од неколку недели со советите на американската авторка Каролина Левчук.

24

Јасно одлучете што сакате Доколку си мислите „Сакам нова работа“, можеби и ќе се вработите, но како што работодавачите бараат некого со одредени вештини, така и вие мора да прецизирате каде ќе барате. Како да се биде попрецизен? Резимирајте ги своите достигнувања во последните година или две со што е можно повеќе детали. Можете и за вашиот цел работен век. Кога ќе откриете каде сте, полесно ќе запишете каде сакате да одите и да го поправите своето резиме, кратка биографија и одговорот на прашањето: „Каде се гледате за пет години?“ Невработените може да го прошират својот опус, а оние кои имаат

работа можеби ќе откријат што всушност им недостига. Поделете ја целта на повеќе мали чекори Кога отворате ново претпријатие, пишувате бизнис план. Доколку само стоите или се движите во погрешна насока, можеби и вам добро би ви дошол таков план. Сменете го начинот на кој барате работа, аргументирано побарајте покачување на платата или сменете


НЛБ ТУТУНСКА БАНКА – ДОМАЌИН НА УШТЕ ДВЕ ИЗЛОЖБИ ВО ПРОСТОРИИТЕ НА ДЕЛОВНАТА ЗГРАДА НЛБ Тутунска банка и словенечката амбасада во Р. Македонија на 29.09.2011 година, во деловните простории на НЛБ Тутунска банка организираа изложба по повод 20-годишнината од државноста на Република Словенија. На изложбата се прикажаа дизјанерските решенија кои го одразуваат идентитетот на Р. Словенија како што се поранешната валута толарот, грбот на државата, личните документи и обележјата на институциите - сите дизајнирани од еден автор, Миленко Љицул. На отворањето на изложбата се обратија амбасадорот на Словенија во Македонија Ален Брајан Бергант, претседателот на Управниот одбор на НЛБ Тутунска банка Ѓорѓи Јанчевски и вицегувернерот на Банката на Словенија Дарко Бохнец. Воедно беа доделени и признанија за посебни заслуги на личности кои по осамостојувањето на Словенија се залагале за афирмација на нејзината култура, јазик и меѓународен углед во Македонија и во светот. Втората изложба беше отворена на 03.11.2011 година во чест на уметникот Денис Боувен, еден од великаните на модерната британска уметност кој за време на својот престој во Македонија создал огромен број на уметнички дела и воедно своето знаење го пренесувал и на студентите на Факултетот за ликовна уметност во Македонија. Двете изложби предизвикаа позитивни критики по пишаните и електронски медиуми, отварањето го посетија бројни клиенти на НЛБ Тутунска банка, преставници од медиумите, дипломатскиот и политичкиот кор, како и многу љубители на уметноста.

http://www.nlbtb.com.mk/


ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА го работното место откако сте поминале обука која ги проширила вашите знаења. На пример, доколку работите креативна професија, најверојатно сакате луѓето да знаат за вас. Одлучете на кои настани ќе одите, со кого ќе контактирате, кому ќе му ја дадете вашата визит-карта, кого ќе го додадете на социјалните мрежи и постојано усовршувајте ги вашите вештини кои всушност ги продавате. Ако уживате во тоа што го барате, или го работите она што го сакате, ширите облак со позитивна енергија.

џkancelariski nabavki џkancelariski materijali i oprema џreklamni materijali џhartija џpe~atarski materijali i oprema џhanplast џpe~atarski uslugi

bul. K.J.Pitu 28 blok 7 lok.19 (sproti TC Skopjanka) tel./faks: +389 2 24 66 682 tel: +389 2 24 65 732 faks: +389 2 24 68 928

26

Мерете ги резултатите Ако сте одлучиле дека ќе ве викнат на десет разговори за работа во наредните два месеци, а не ве повикале ниту еднаш, тоа звучи како пораз, но барем знаете на што сте. Ако целта ви е да ја проширите мрежата на потенцијални клиенти за 20% и успеете тоа да го направите за 17%, ви честитаме, блиску сте до вашата цел. Бројките значат мерка за успешност и поголема фокусираност, само одредете ги чекорите како до стигнете до нив. Останете концентрирани цело време Иако повремено треба да се опуштите за да може и понатаму да функционирате нормално, постојаната концентрација и упорност прават разлика помеѓу луѓето кои ги исполнуваат своите цели и оние кои набрзо се откажуваат. Можеби не сте на правиот пат, но тогаш донесете нова цел и одлучете, барем еднаш, да го довршите она што сте го започнале. Да, на некои луѓе како сè да им оди од рака без план, но тие најверојатно остануваат концентрирани и посветени на квалитетот на она што го работат.Дисциплината е единственото нешто што ве дели од таквите луѓе.


НОВА, ЕКСКЛУЗИВНА И МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА WEB СТРАНА Со задоволство Ве известуваме дека од октомври 2011 година Кроациа Осигурување – Живот ја пушти во функција својата нова web страна. Истата претставува суштинска промена на концептот на презентација на сите производи, проекти, активности, настани, документи и информации. Основната идеја во креирањето на новата web страна беше да се усоврши комуницирањето со сите наши Корисници. Креиравме web страна која пласира јасни, прецизни, транспарентни и визуелни информации. Постојано можете да бидете во тек со сите нови активности и проекти кои ги превзема Кроациа Осигурување – Живот како и сите наградни игри во кои можете да учествувате. Новата web страна Ви овозможува од удобноста на Вашите домови преку неколку клика: • Да направите информативни пресметки за животно осигурување за себе и своето семејство • Да аплицирате за да станете наш Осигуреник • Да го проверите статусот на Вашата полиса преку Мy Cro Account апликацијата • Да пријавите штета • Да аплицирате за Застапник за осигурување • Да се информирате за можностите за деловна соработка со Кроациа Осигурување – Живот Наскоро Ви најавуваме и можност за online плаќање на премијата за Вашата полиса за осигурување на Живот. Со регистирање на нашата web страна брзо и лесно ќе можете да ги вршите сите Ваши уплати. Се надеваме дека новиот дизајн и концепт на нашата web страна ќе наиде на позитивен одговор од ваша страна. Целта е да обезбедиме побрз, поквалитетен и интерактивен проток на информациите. Ве покануваме на постојано следење на сите информации и активности на Кроациа Осигурување – Живот преку нашиот нов web портал, како и на активно предлагање и доставување на сите барања преку комуникациските можности кои Ви ги нуди новата веб страна.

Побрзајте и посетете ја нашата web страна!

www.cro.mk


ИНТЕРЕСНО

Рекламите не пра Од кога знаете за себе, првата недела од март на мајка ви и подарувате цвеќе, а за Денот на заљубените ја дарувате саканата личност? Повеќето празници се измислени за специфичните потреби на големите брендови од генијални стручњаци за маркетинг кои нè увериле дека одредено однесување е нужно. Како овци, трчаме кон нашето трло, а оној кој не доаѓа станува чуден исклучок. Следуваат неколку најинтересни примери како маркетинг-стручњаците го смениле нашето однесување: 1.Сакаш да ме запросиш? Купи дијамант! Верувале или не, дијамантскиот прстен не бил отсекогаш симбол за свршувачка. Таа промена се случила за време на големата криза под влијание на компанијата De Beers. Поради кризата, луѓето сè помалку купувале луксузна стока како дијамантите , а ако ги имале, ги продавале за пари. Огласувачката агенција N.W. Ayer која ја водела компанијата De Beers дошла до брилијантна идеја како да ги поттикнат луѓето да купуваат дијаманти. Цел на кампањата во која сугестивно нагласувале дека дијамантите се „засекогаш“ биле емотивните мотиви на потрошувачите, па така, денес дијамантскиот прстен е израз на љубов и симбол на вечната заедница. Како резултат на оваа компанија се јавува емоционална поврзаност со производот што

28

влијае на тоа потрошувачите да не размислуваат со разумот туку со срцето кога купуваат прстен, и издвојуваат и до неколку месечни плати за да ја изразат својата голема љубов. 2. Кога доволно се грижите за да испратите поздрав Дали некогаш сте размислувале за честитките, или ги купувате само по навика? Што е толку посебно во листот хартија со илустрација што понекогаш за него издвојувате повеќе отколку што би издвоиле за храна за цел ден? Запознајте ги Hallmark. Оваа компанија која се занимава со производство на честитки ја препознала вредноста на популарните (комерцијалните) празници како што се Денот на мајката, Денот на таткото, Денот на заљубените и други, и ги поврзала со своите честитки. Иако честитките на компанијата Hallmark се значително поскапи од честитките на конкуренцијата, слоганот „Кога доволно се грижите да испратите поздрав“ ги поттикнува скриените емоции

и толку навлегол во свеста на потрошувачите така што во Америка речиси е срамота да не испратите честитка на Hallmark. Овој слоган се покажал толку ефективен што Hallmark не морал да го смени последниве 50 години. 3. Запознајте ја Парис Хилтон, не е толку глупава колку што мислите


ават „овци’’!

ИНТЕРЕСНО

Таа е млада, немирна наследничка која речиси ја брендирала глупавата реченица „That's hot.“ Без некаков видлив талент, Парис е присутна во речиси секој медиум, секојдневно и тоа со години. Она што ја вивна меѓу ѕвездите беше нејзината порнографска снимка, по што започна „Парисманијата“. Парис вработила експерти кои се грижат како оваа неталентирана девојка секојдневно да биде присутна во трач-рубриките. Набрзо почна да се пишува за тоа што го носи Парис, што јаде, во кои клубови излегува... Парис се поврза со брендовите, па брендовите се поврзаа со неа, и набрзо стана една од модните икони, и издаде сопствена модна линија. „Највредното нешто денес е вниманието на медиумите“, пишуваат новинарите на популарнитиот менаџерски блог Chartreuse, „а вистинскиот трик е што да направите со него откако ќе го добиете.“ Парис го искористи вниманието максимално и сега заработува милиони долари појавувајќи се на забави, или преку својата ТВ емисија и фактот дека е заштитно лице на парфеми и колекции чанти. Никој не знае што точно таа работи, но доколку ја изгребете површината, ви станува јасно дека Парис Хилтон е еден од најголемите експерти за односи со јавноста на денешницата.

29


ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

Платен пријател Кои се работните места на иднината Фејсбук донесе стотини илјади нови работни меса ширум светот, но не постоеше пред 10 години. Прочитајте кои работни места ќе се појават во наредните десет. Виртуелна сопственост? Психотерапевти за смрт? Платени пријатели? Можеби еден ден и вам ќе ви требаат некои од овие услуги или ќе бидете еден од експертите во професија која сèуште не постои. Адвокати за виртуелна сопственост Дали некогаш ви се случило Фејсбук да ви предложи мртва личност за пријател? Или сте страстен играч на World of Warcraft и сте собрале вистинско мало виртуелно богатство. Кражбта на идентитет, виртуелно богатство, хакирање страници – стануваат сè почести и најверојатно нема да помине долго време пред да се појават специјализирани адвокати за виртуелниот свет. Координатор за образование на деца Си-ен-ен неодамна објави дека трошоците за подигнување дете пораснале за 40% во последните десет години. Квалитетот на јавните училишта и факултети опаѓа, приватните училишта се прескапи, а верските ги одбиваат сите кои во себе содржат и зрно атеизам. Тоа претставува плодна почва за развој на

30

кариера како координатор на образование кои ќе го координираат образованието дома и ќе ги поврзуваат родителите, учителите, училиштата и истражувачките извори без бирократијата на традиционалните установи. Платен пријател Оние кои имаат постари родители или баба и дедо во одвоен стан знаат за што зборуваме. Покрај сите нивни потреби, најважна е желбата за дружење. Како што богатите викторијански дами им плаќале на своите придружнички или пријатели за забава во приватното време, така и оние кои ќе можат тоа да си го дозволат, ќе плаќаат за друштво за себе или за осамените членови на нивните семејства. Стручни лица за катаклизми Во последниве стотина година, Земјата ја потресе лавина

катастрофи. Астрофизичарите знаат дека неколку пати дневно, астероид поминува покрај Земјата на оддалеченост од 79 000 км, и постојат реални шанси да падне на Земјата во наредните 50 години. Заборавете го вселенскиот туризам, воведете термин вселенски бегалци. Психотерапевт специјализиран за смрт Богаташите веќе го избираат полот на детето, а геномот на човекот е одамна откриен. Доколку не нè погодат катастрофи, има големи шанси нашиот систематски преглед во иднината да вклучува и генетички скрининг врз основа на што едноставно ќе ни кажат кога ќе заминеме од овој свет. Замислете го опсегот професии кои се отвораат во таа област сите здравствени и психолошки стручњаци ќе може да се специјализираат за помош на тие што умираат.


Еуро Текника - Скопје 1000 Скопје, Македонија Ул. “ Качанички Пат “ ББ Визбегово, Скопје Тел: (02) 2656-001; 2656-002 Факс: (02) 2656-003 e-mail: euroteknika@euroteknika.com.mk www: www.euroteknika.com.mk

ЕуроТекника - Кавадарци 1430,Кавадарци Ул. “Климент Охридски” бб Струмица Тел./Факс (034)-340-949

Еуро Текника - Гостивар 1230 Гостивар Ул. “Никола Парапунов“бб Гостивар Тел./Факс (042)-222-050

Еуро Текника - Струмица 2400 Струмица Бул.”Гоце Делчев“ бр.2 Кавадарци Тел./Факс (043)-413-396

Фирмата Еуро Текника, за што говори и самото име, е фирма со европски стандарди основана во 1996 година. Еуро Текника, се занимава со трговија на големо и мало, проектирање и изведба на системи за парно греење, климатизација, водовод и соларни системи, а од оваа година како резултат на својата успешност го прошири програмот и со делови за одвод и канализација. Низ сиве овие години Еуро Текника се издигна како една од водечките фирми во оваа дејност на македонскиот пазар. За нејзината успешност говорат и бројните продавници и соработници низ цела Македонија, како и Косово. Главен увозник и застапник е на повеќе реномирани европски и светски фирми како што се: • FERROLI – Италија • LUXOR – Италија • SPERONI – Италија • UNIDELTA - Италија • BUGAТTI - Италија • ABC Proizvod – Србија Наша цел и мото е секој клиент да биде задоволен од нашата услуга и производниот асортиман, зошто без квалитетен производ и добра услуга не можеме да бидеме дел од Европа.


ПРОЧИТАЈТЕ НЕШТО КОРИСНО

Услуга од пет ѕвезди за буџет од една - Мајкл Хепл

Колку често велиме "молам" и "благодарам"? Колку често го исполнуваме ветеното? Колку често стигнуваме навреме во закажаното време? Како се однесуваме со луѓето околу нас? Мали работи навидум неважни, но од големо значење. Нашето однесување влијае на тоа како другите се однесуваат кон нас. Нашиот третман на клиентите влијае на тоа дали тие ќе ги користат нашите услуги или не. Од нашиот став зависи нашиот бизнис. Токму затоа насловот е "Услуга од пет ѕвезди, за буџет од една". Мајкл Хепл е автор на неколку интернационални бестселери како што се “Како да се биде брилијантен”, “Брилијантен живот”, “Превртете го (т.е Поставете ги вистинските прашања) - Како да го извлечете најдоброто”. Автор е и на неколку бизнис книги наменети за училиштата. Неговите курсеви се едни од најпосетените.

32


HR HR РЕЧНИК

Статистика на објавени огласи во дневен печат во првите 2 недели во 2012 година Venture team – тим 7 кој работи на еден проект; група луѓе Продажба (стручњаци) од различни оддели на една компанија кои работат Занаетчии 14 производ. заедно за развивање на нов Образование 43 Weighted average – просечна вредност; просек кој се пресметува Возачи 5 при што на некои им се дава поголема по пат на неколку фактури вредност отколку на други. Менаџери 1 АдминистрацијаWild cats – според BSG бостонската 4 матрица; бизниси/производи со мало пазарно учество 1 на растечкиот пазар. Хигиеничар Правници 3 User - friendly – лесно за користење/употреба; лесно за Електротехничари 2 ракување; лесно за разбирање. Проект координатори 2 State-of-the-art – најмодерен; најсовремен; последен збор на Медицински персонал 2 техниката.

Статистика на објавени огласи во дневен печат во првите 2 недели од 2012 година

0

10

20

30

40

СТАТИСТИКА

Медицински персонал Проект координатори Електротехничари Правници Хигиеничар Администрација Менаџери Возачи Образование Занаетчии Продажба 50

33


ОГЛАСНА ТАБЛА Лиценцирана Агенција за посредување при вработување за потребите на својот клиент објавува ОГЛАС за ангажирање на ГРАДЕЖЕН ИНЖЕНЕР

Потребни квалификации:     

Дипломиран градежен инженер Претходно работно искуство ќе се смета за предност Работно познавање на компјутерско работење Активно познавање на англиски јазик Возачка дозвола Б- категорија

Профил на личност:    

Организираност и одговорност Способност за тимска работа Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност Способност за работа под притисок и на кратки рокови

Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: slavicat@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на апликацијата “за оглас за ГРАДЕЖЕН ИНЖЕНЕР”. Огласот трае 7 (седум) дена од објавувањето.

ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) Назнака на позицијата за која се аплицира НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

34


Вечер, 13.01.2012

Вечер, 13.01.2012

Фирма за производство на мебел од Скопје итно има потреба од: - 1 ВКВ столар со работно искуство над 5 години на одредено работно време и - 1 ВКВ столар со работно искуство над 5 години за неодредено работно време. Телефон за контакт: 070/890725

Врз основа на член 22 и член 23 од Законот за работни односи (Сл.весник на РМ бр. 62/05 година) ОУ „Страшо Пинџур“ – Скопје објавува ОГЛАС за вработување на определено време з аучебна 2011/2012 година 1.1 – одделенски наставник со завршено ПФ – одделенска настава на определено време 2.1 – наставник по физичко образование со завршено Факултет за физичка култура на определено време 3.1 – наставник по информатика со завршено ЕТФ Информатика на определено време. Кандидатите да ги исполнуваат општите услови од Законот за работни односи како и условите од член 80 од Законот за основно образование (Сл.весник на РМ бр. 103/08 година). Огласот трае 5 дена од објавувањето во весникот Вечер.

Врз основа на Законот за работни односи, директотот на ОУ „Лирија“ – с.Вруток објавува: ОГЛАС Пополнување на работни места за учебната 2011/2012 година и тоа: 1. Историја и географија – 1 наставник 2. Англиски јазик – 1 наставник 3. Информатика – 11 часа 4. Педагог на училиштето 5. Наставник по етика на религијата 6. Наставник по биологија настава на македонски јазик – 10 часа 7. Наставник по хемија настава на македонски јазик – 12 часа. Кандидатите треба да ги исполнуваат условите предвидени со Законот за основно образование и работен однос. Огласот е отворен 5 дена од денот на објавувањето на дневниот печат. Ресторан има потреба од салатер и скараџија. Тел: 3136-022

Вечер, 13.01.2012

Дневник, 11.01.2012

Весник, 11.01.2012

Врз основа на член 22 и 23 од Законот за работни односи (Сл. весник на РМ бр. 16/2010) и одлуката број 02-43, ОУ „Славчо Стојменски“ Виница објавува ОГЛАС За пополнување на упразнети работни места 1. Еден наставник по математика со 16 наставни часа на определено време до 31.08.2012 година. Покрај општите услови предвидени со Законот за работни односи кандидатите да ги исполнуваат условите предвидени во член 77 и 80 од Законот за основно образование. Молбата со потребните документи се доставуваат до ОУ „Славчо Стојменски“ Виница, ул. Бел Камен бр.7. Огласот е отворен 5 работни дена од денот на објавувањето, а изборот ќе се изврши во рок од 15 дена по завршување на огласот.

Компанија од Скопје има потреба од ЗАВАРУВАЧ со работно искуство за заварување со Аргон и Co2. Информации на тел: 02/2614146

Врз основа на член 22 и 23 од ЗРО (Сл.весник бр.16/2010 – пречистен текст) и член 82 од Законот за Основно обр. ПОУ Иднина Скопје објавува ОГЛАС За вработување на определено време до 31.08.2012 година - Пет дефектолози на македонски наставен јазик - Еден дефектолог на албански наставен јазик - Еден професор по музичко - Еден домаќин - Еден хигиеничар. Огласот трае пет дена од денот на објавувањето. Кандидатите под реден борј 1, 2 и 3 треба да имаат завршено соодветно високо образование и да ги исполнуваат условите од Законот за основно образование член 80 од Сл.Вес. бр. 103 од 2008 год., под ред. Бр. 4 и 5 средно образование. Сите кандидати треба да положат: - Уверение за државјанство - Диплома - Да го познаваат македонскиот јазик и кирилското писмо - Лекарско уверение.

35

ОГЛАСНА ТАБЛА

Вечер, 13.01.2012


ОГЛАСНА ТАБЛА www.trenkwalder.mk Trenkwalder for its client well known International Service Company is looking for:

Technical support engineer fluent in German – Call Center Representative

Responsibilities:  Provide quality technical support to customers via phone/mail/web.  Provide resolution to customer problems in accordance with agreed SLAs.  Manage customer expectations and identify customer problems  Escalate complex customer problems to next level support in timely and effective manner  Responsible for precise case documentation and management in the respective systems  Maintain a high level of customer satisfaction  Participate in training activities to broaden product and technical knowledge and share knowhow with other team members Requirements:  Degree in Computer Sciences or any other relative majors  Professional experience as technical support engineer or any similar experience  Excellent German language skills  Working level of English language  Very good analytical, problem-solving and root cause analysis skills  Service oriented behavior and good communication skills to internal and external clients  Team player Are you interested working with us?

Напомена: Ве молиме наведете ја позицијата за која аплицирате

Тренквалдер – Македонија Адреса: 29-ти Ноември 62/1 1000 Скопје Тел: +389 2 3246-899 +389 2 3246-899 Факс: +389 2 3246-897 e-mail: rabota@trenkwalder.com.mk www.trenkwalder.com/mk

36


објавува ОГЛАС за работно ангажирање на

КОМЕРЦИЈАЛИСТ

Потребни квалификации:  Минимум ССС  Пожелно претходно работно искуство  Познавање на англиски јазик и компјутерско работење  Возачка дозвола Б- категорија Профил на личност:  Организираност и одговорност  Одлични комуникациски вештини  Способност за индивидуална и тимска работа

ОГЛАСНА ТАБЛА

 Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност

Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: dimep@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДЛОЖИТЕЛНА назнака на апликацијата „за оглас за КОМЕРЦИЈАЛИСТ“.

ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) Назнака на позицијата за која се аплицира

НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

37


ОГЛАСНА ТАБЛА Вечер, 11.01.2012

Дневник, 11.01.2012

Дневник, 11.01.2012

Врз основа на член 22 и 23 од ЗРО директорот на ООУ Тихомир Милошевски с. Ново Село – Скопје распишува ОГЛАС За пополнување на работно место на определено време 1. Наставник по класична култура на европска цивилизација 20ч. 2. Наставник по етика 17ч. Услови според ЗРО и Законот за основно образование (Сл.весник на РМ 103/08). Огласот трае 5 дена. Контакт телефон: 2050-582

Врз основа на член 22 и 23 од Законот за работни односи (Сл. весник бр. 16/2010), и член 80 и 82 од Законот за основно образование (Сл.весник бр. 103/08), ОУ Гоце Делчев – Центар, Скопје распишува ОГЛАС За вработување на наставници на определено време за учебната 2011/2012г. 1. Наставник по техничко образование, старо финансирање со 8 наставни часа. 2. Наставник по природни науки, старо финансирање, со 12 наставни часа. Покрај општите услови предвидени со ЗРО кандидатите треба да ги испилнуваат и посебните услови предвидени со ЗОО (Сл.весник бр. 103/08). Рок на доставување на документите е 5 дена од денот на објавување на Огласот. ОУ „Гоце Делчев“, Центар, Скопје, ул. Градски зид бр.34, тел. 3129-062.

ОГЛАС ЗА РАБОТА Агенција од Белград, во областа на маркетинг и туризам, има потреба од поголем број на вработени и тоа за следните позиции: 1. Асистент за продажба – 2 кандидати 2. Секретарка во call center – 1 кандидат 3. Хостеса – 2 кандидати 4. Менаџер на продажба со работно искуство – 1 кандидат Сите заинтересирани кандидати се мотивираат да испратат своја кратка биографија (CV со слика) со назнака за кое работно место аплицираат, најдоцна до 13/01/2012 година на следнава адреса: agencijaskopje@gmail.com

Дневник, 11.01.2012

Дневник, 11.01.2012

Вечер, 11.01.2012њ

Барам келнер. Плата 12000 ден. до 15000 ден. Тел: 02/5204-409

Адвокатска канцеларија Билјана Панова Видески бара домаќинка/ хигиеничарка со полно работно време. Заинтересираните да аплицираат на е-маил: info@ panova.com.mk, на факс: 02/3086-211 или телефон 02/3091-837.

ОГЛАС Трговско радиодифузно друштво „АБ КАНАЛ“ ДООЕЛ Скопје распишува оглас за работно место: Сценски работник – еден извршител - Минимум ССС - Минимум 1 година работно искуство Кандидатите треба да достават: - Пријава по огласот Кратка биографија – CV (во кое задолжително треба да се наведе каде кандидатот го стекнал работното искуство и неговото времетраење) Огласот трае 10 дена сметано од 11.01.2012. Пријавите со целокупната документација да се достават лично во ТРД АБ КАНАЛ ДООЕЛ, во правната служба или пак по пошта на адреса ул.Антот Попов бб, Скопје. Ненавремено доставените пријави како и пријавите со непотполна докуементација нема да се разгледуваат.

38


Вечер, 09.01.2012

Вечер, 09.01.2012

Барам жена за чување деца. Тел: 077/754-217

ЕКСКЛУЗИВЕН салон во Скопје има потреба од фризерки. Тел: 077/754-217

ЕКСКЛУЗИВЕН салон во Тетово и Велес бара козметичарки, масерки и фризерки. Тел: 077/754-217

Дневник, 09.01.2012

Дневник, 09.01.2012

Вечер, 09.01.2012

Дипломиран правник со положен правосуден испит и дипломиран правник без правосуден испит со познавање компјутер англиски јазик. e mail ignatp@mt.net.mk инфо на тел. 070/370-731

Фирма бара монтер на мебел со работно искуство 3 год. и возачка дозвола Б категорија, возач дистрибутер со Ц категорија. Тел: 3226-948

ОГЛАС Европски универзитет Република Македонија Скопје распишува оглас за работно место: Службен возач - двајца (2) извршители - Минимум ССС - Минимум 2 години работно искуство - Возачка дозвола Б категорија - Потврда за неосудуваност Кандидатите треба да достават: - Пријава по огласот; - Кратка биографија CV (во кое задолжително треба да се наведе каде кандидатот го стекнал работното искуство и неговото времетраење); Огласот трае 7 дена сметано од 06.01.2012 Пријавите со целокупната документација да се достават лично во просториите на ЕВРОПСКИ УНИВЕРЗИТЕТ на адреса бул. Св.Климент Охридски бр.68, Скопје. Ненавремено доставените пријави како и пријавите со непотполна документација нема да се разгледуваат.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Вечер, 10.01.2012

39


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува ОГЛАС за вработување на кандидат на позиција РАКОВОДИТЕЛ НА ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Заинтересираните кандидати потребно е да ги исполнуваат следните услови:  Завршено Високо образование ( Електро-технички факултет, Машински факултет – Отсек Моторни возила или Сообраќаен факултет)  Претходно работно искуство во струката - минимум 3 години  Познавање на англиски јазик  Познавање на компјутерски вештини Личен профил:     

Самостојна, одговорна и мотивирана личност Развиени организациски способности Менаџерски вештини Лојалност и иницијативност Тимска работа

Доколку ваквиот работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: makoilsk@t-home.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Раководител на технички преглед“.

Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат сите наведени критериуми, ќе бидат контактирани.

Огласот трае 8 (осум) дена од објавувањето. Телефон за информации: 02/2400-424

40


Објавува оглас за:

Надворешен Застапник за Осигурување

ОПИС НА РАБОТНОТО МЕСТО: -

-

Идентификување на потенцијални осигуреници ; Средба со потенцијални осигуреници и користење на методи со кои се проценува потребата од долгорочни финансиски решенија ; Предложување на решение кое се вклопува во рамките на потребата и можностите на потенцијалниот осигуреник ; Градење и одржување на долгорочна врска со осигуреникот ;

ОВОЗМОЖУВАМЕ: -

-

Бесплатен тренинг и постојана надоградба на знаењата ; Компензациски пакет кој овозможува провизија еднаква на остварениот резултат и можност за бонус ; 8(осум) фазен кариерен развој ; Годишни признанија и награди за најдобрите ;

Кроациа Осигурување – Живот АД дава шанса: -

На лицата кои штотуку завршиле со студиите и оние кои во моментот се без работа започнување на кариера во осигурителниот бизнис, како и ; Можност за дополнителен приход за оние кои се во редовен работен однос.

ОГЛАСНА ТАБЛА

-

Доколку смететате дека се пронаоѓате во горенаведените карактеристики, Ве молиме, пратете ги вашите контакт информации на: katerinam@vrabotuvanje.com.mk со назнака „ЗА КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ – Надворешен застапник“. Наш претставник ќе Ве контактира во најкус можен рок. Благодариме за Вашиот интерес за застапување на нашиот бренд Кроациа Осигурување – Живот АД Скопје. Основ ана во далечната 1884 год., Croatia Osiguranje d.d. Zagreb е една од најстарите и најпочитувани осигурителни компании на Балканот. Искуството кумулирано низ нејзината 12 6 годишна историја се гаранција за квалитетот на услугите кои ги нуди на своите клиент и. www.croatiaosiguruvanje.com.mk www.crosig.hr

41


ОГЛАСНА ТАБЛА

има потреба од Web Designer за вработување на полно работно време: Кандидатот е потребно да има: - Префинето чувство за естетика / вкус за визуелно допадливи веб решенија - Одлично познавање на HTML/XHTML - Напредно познавање на CSS - Напредно познавање на Photoshop - Добро познавање на Flаsh и Action Script Како предности се земаат познавања од: - PHP / АSP / ASP.NET - MySQL - Joomla - JavaScript / Ajax - XML Опис на работните задачи: - дизајн и развој на најразлични видови веб апликации ( XHTML/CSS, PHP, Action Script, JavaScript, MySQL ) - продукција на анимации за Flash апликации и Flash банери - осмислување на нови креативни решенија за веб медиуми - ажурирање и оптимизација на постоечките кодови и функционалности - тестирање, имплементација, подготовка на проектна документација Локација: Скопје Сите заинтересирани кандидати потребно е да испратат CV на: jobs@synapse.com.mk Со Почит, -Филип Арсов Синапс Групација www.synapse.com.mk

42


објавува ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ПИЦА МАЈСТОР Идеалниот кандидати треба да поседува: Завршено најмалку средно образование – предност угостителско 3 (три) годишно искуство на иста позиција Љубезност и педантност Тимска работа

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

ОГЛАСНА ТАБЛА

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Пица мајстор во ФОРЦА“.

Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат сите наведени критериуми, ќе бидат контактирани.

Огласот трае 10 (десет) дена од објавувањето.

43


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ПОМОШНИК ВО КУЈНА Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено најмалку средно образование 3 (три) годишно искуство на иста или слична позиција Активна возачка дозвола Б категорија Љубезност и педантност Тимска работа

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Помошник во кујна во ФОРЦА“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

44


Лиценцирана Агенција за посредување при вработување за потребите на својот клиент објавува ОГЛАС за ангажирање на Шпедитер - Декларант Работни задачи и обврски: Тарифирање на стоката која подлежи на царинско посредување; Подготовка на царински документи (царински декларации) за сите царински постапки; Подготовка на останати документи поврзани со постапките за царинење на стока; Поднесување на царински декларации на надлежни царински органи (испостави); Присуство при преглед на царински службеник за стоката во царинска процедура; Подигнување на раздолжени документи од царина и искладиштување на стока. Кандидатите треба да ги поседуваат исполнуваат следните општи услови: Работно искуство во шпедитерска дејност; Лиценца за царинско застапување (кандидати кои не поседуваат лиценца може да аплицираат за работното место, но предност ќе биде дадена на кандидатите кои поседуваат лиценца); Познавање на административно работење; Солидно познавање на работа со компјутери (Microsoft Office/Open Office); Изградени способности за тимска работа; Државјанство на Република Македонија; Возачка дозвола Б – категорија.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Плата и други бенефиции: По договор. Заинтересираните кандидати треба да достават: Биографија; Писмо за мотивација; Диплома од највисок завршен степен на образование. Сите кандидати кои ќе влезат во потесниот избор ќе бидат повикани на разговор при што ќе треба да ги донесат оригиналните документи на увид. Ве молиме наведете телефон за контакт и e-mail адреса. Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: katerinam@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака на апликацијата “за оглас за Шпедитер - Декларант”. Огласот трае 5 (пет) дена од објавувањето.

45


ОГЛАСНА ТАБЛА

46


НИЕ

ВРАБОТУВАМЕ НАЈГОЛЕМАТА ТАКСИ КОМПАНИЈА ВО МАКЕДОНИЈА И ЕДИНСТВЕНА СО СОПСТВЕНА АКАДЕМИЈА ЗА ОБУКА И СТАНДАРДИ ЗА НАПРЕДОК ВО КАРИЕРА

објавува ОГЛАС за вработување на

ВОЗАЧ НА ТАКСИ Главни задачи и одговорности: Земање и превезување на патници/клиенти Превоз на патници на најбрз и најбезбеден начин Помагање при утоварање и истоварање на поголем багаж на патниците Одржување на чисти и уредни возила Водење грижа за исправност и добра работна состојба на возилото

Потребни квалификации: Минимум ССС Предходно работно искуство како возач е предност Основно познавање на англиски јазик-усмена комуникација Уредно персонално досие без прекршоци

Персонални способности и вештини:

ОГЛАСНА ТАБЛА

Добро физичко и ментално здравје Силни усмени комуникациски вештини Пријатен и љубезен однос кон клиенти Добро познавање на градот и околината Сигурен и искусен возач Способност за справување со различни карактери на клиенти и во различни ситуации во сообраќајот Справување со пари, наплата на услугата

ДОКОЛКУ сакате да станете дел од тим на професионалци, доставете Ваша Професионална Биографија на e-mail:

vrabotuvanje@intaxi.mk За дополнителни информации јавете се на телефоните: 02 32 13 065 и 02 32 30 091. ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО!

47


www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk © 2011 ВработувањеNEWS All Rightswww.vrabotuvanje.com.mk Reserved www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK

v.News 126  

Vrabotuvanje NEWS Broj 126