Page 1

vrabotuva

ВРАБОТУВАЊЕ NEWS CVна

БРОЈ 125 ПОН, 26 ДЕК 2011

НЕДЕЛНИК ЗА ДЕЛОВНИ ЛУЃЕ

Светлана Ражнатовиќ

Цеца

ТЕМА НА БРОЈОТ Дали сте за пиво?

ПРЕЗЕМЕНО: Газда им поклонува станови на работниците! ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА: Сомнителни огласи за работа во овој број

43

огласи и работни места Најдете нè на

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK


Содржина 04 08

12

ТЕМА НА БРОЈОТ Дали сте за пиво?

09 10 12 6 12 18

АКТУЕЛНОСТИ

16

ТЕМА НА БРОЈОТ ПРЕЗЕМЕНО

23 24

HR АНАЛИЗА

28

ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

30

ИНТЕРЕСНО

34

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

36 37 37 38

КНИГА

18 22

CV НА ГОЛЕМИТЕ

HR РЕЧНИК СТАТИСТИКА ОГЛАСНА ТАБЛА

24 28 31 32 34 38 40 42 44

CV на ГОЛЕМИТЕ Светлана Ражнатовиќ-Цеца

24


.......OD UREDNIKOT

Вработување NEWS тим Главен уредник Велков Снежана s.velkov@vrabotuvanje.com.mk Менаџер за продажба Маџовска Катерина katerinam@vrabotuvanje.com.mk Психолог Јовановска Марија marijaj@vrabotuvanje.com.mk Веб Администратор Павловски Диме dimep@vrabotuvanje.com.mk Дизајн Цветковски Гораст cvetkovski@gorast.com

P

очитувани,

И изминатава година Вработување NEWS, секој понеделник се трудеше да го придобие вашиот клик на маилот и да го задржи вашето внимание преку бесплатното on-line листање на нашите страници. Биравме теми разрешувавме дилеми, поставуваме различни животни биографии.Меѓу кои на познати компании, на големи лидери на значајни луѓе но и celebrity фаци.Дававме совети, ви препорачувавме што да прочитате одвојувавме интересни наслови, следевме актуелности... И најважното, во секој број нудевме огласи на кои вие можевте да аплицирате, да пронајдете работно место или да го смените првобитното. Се надеваме дека и следната година заеднички ќе чекоиме во нови успеси и ке имаме добра соработка. Овој број го направивме поопуштен,новогодишен и забавен. Па затоа и почнуваме со пиво а продолжуваме со Цеца а во истовреме ве потсетуваме на човекот кој им подарува станови на своите вработени. Епа тоа е и нашата новогодишна желба. Да се најде барем еден таков во Македонија. Не мора да е стан може и автомобил... Имајте убави празници и паричето годинава нека остане во фирма не мора да оди кај инспекторите. Секое добро и се читаме после 15 јануари!

Адреса: Васил Ѓоргов 24-1/5, 1000 Скопје Телефон: +389 (2) 3213 065 Мобилен: +389 (71) 305 939 Факс: +389 (2) 3230 091

Web site: www.vrabotuvanje.com.mk Е-MAIL: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk

Со почит, Тимот на Вработување News


Успешна празчнична хуманитарна акција

Во пресрет на Новогодишните и Божиќни празници, а со цел да им го направиме поубаво секојдневието на оние чии насмевки се најслатки- децата, НЛБ Тутунска банка оваа година организираше хуманитарна акција, во која сите добро сочувани играчки, кои вработните, соработниците и клиентите на Банката, беа во можност да ги донираат, ги подаривме на дечињата од СОС Детско село, МАЈЧИН ДОМ – Скопје и домот за деца без родители - Скопје.

Во оваа насока, во Дирекцијата на Банката пред нашата Новогдишна елка, беа поставени кутии за колектирање на играчките во периодот од 19 до 29.12.2011 година. НЛБ Тутунска банка им благодари на хуманоста на сите вработени, соработници и клиенти за донираните играчки. За возврат, за престојните празници Ви ги даруваме насмевките на децата, од чии очи се рефлектираат играчките кои им ги дадовте.

НЛБ Тутунска банка Ви посакува среќни празници. http://www.nlbtb.com.mk/


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО...

Деловни тенденции во преработувачката индустрија

Економската состојба на деловните субјекти во преработувачката индустрија во ноември била понеповолна во однос на претходниот месец, а поповолна во однос на ноември 2010 година. Ова е резултатот од редовната анкетата што Државниот завод за статистика ја спроведува меѓу раководителите на компаниите од преработувачката индустрија. Обемот на производството на деловните субјекти во ноември бележи пад во споредба со претходниот месец, очекувањата за обемот на производството во наредните три месеци се понеповолни, како и очекувањата за бројот на вработените. Просечното искористување на капацитетите на деловните субјекти во ноември 2011

6

година изнесува 60.3% од нормалното искористување. Најголемо влијание на ограничувањето на обемот на производството во ноември 2011 година имаат следните фактори: недоволната странска побарувачка со 23.3%, недоволната домашна побарувачка со 16.2%, финансиските проблеми со 13.7% и неизвесното економско опкружување со 8.1%. Стопанска банка доделува награди за своите клиенти

Стопанска банка и оваа година пред новогодишните и божиќните празници, кога сите подаруваат и празнуваат, подготви изненадувања со кои сака да ја награди лојалноста на своите клиенти и да ја одбележи 67 годишнината од постоењето. Имено, во периодот од 24 - 30 декември, Банката за своите клиенти обезбедува бесплатни билети за кино Милениум (цртани

детски филмови), за кугланата во спортскиот центар Борис Трајковски, за лизгалиштето на мраз, Кале и топли напитоци во Еџпериенце Цафé на плоштад Македонија. Се што треба заинтересираните граѓани да направат е да ја одберат активноста која најмногу им се допаѓа и им одговара, да побараат билети од една од филијалите и да уживаат во празничните изненадувања со Стопанска банка АДСкопје. Билетите можат да се подигнат во една од следните три филијали на Банката во Скопје: Младина (на кеј), Јане Сандански, и Веро 2 секој работен ден на филијалата. Вработените и менаџментот на Стопанска банка ви ги честитаат претстојните празници. ТОЈОТА НАЈАВИ 20% РАСТ НА ПРОДАЖБАТА ВО 2012 Јапонската „Тојота“ најави големо враќање, утврдувајќи ја глобалната продажба од 8,48 милиони возила во 2012 година, односно раст од 20% на продажбата, а дури и поголем број во 2013 година, по неволјите кои

ја следеа оваа година, од катастрофалниот јапонски земјотрес на 11 март до поплавите на Тајланд. Најголемиот јапонски производител на возила, препуштајќи ја титулата на најмноќен продавач на возила во светот во првата половина на оваа година падна

на третото место, зад американскиот ривал „Генерал моторс“ и германскиот „Фолксваген“. Уште три македонски компании со ХАЛАЛ стандард Во петокот три македонски компании, „Макпрогрес“ од Виница, „Виго 48“ од Битола и „ПИКО“ од Скопје првпат добија ХАЛАЛ стандард со кој се сертифицира квалитетот на производот/услугата наменет за исламскиот пазар. Со халал стандардите се отвараат огромни извозни можности за македонските компании. Исламскиот пазар


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО...

опфаќа една четвртина од светскиот пазар и нуди огромна можност за извоз. Овој пазар со околу 1,8 милијарди купувачи се смета за еден од најбрзорастечките во светот. Годишно на исламскиот пазар се врши промет од 850 милијарди американски долари. Значајно за поседувањето на овој сертификат, е што само на нашите балкански простори, има околу популација од пет милиони припадници на исламската вероисповед. Халалот, е додадена вредност на секој производ, која веќе се препознава и на пазарите на Балканскиот полуостров, европскиот континент и американскиот пазар. Во поново време бројот на консументи кои не се од муслиманска вероисповед , значително е зголемен. На ниво на Европска унија, се преговара да биде изработен Европски ХАЛАЛ

стандард – кажува Александра Марковска, учесник во работната група на европскиот институт за стандарди. Пешевски пожарникар за бизнисот – кога има проблеми тој ги решава Вицепремиерот Пешевски да се вклучи во процесот на гасификацијата, за да може конечно Македонија да се гасифицира., бара Сојузот на стопанските комори. Во мометов многу министри се надлежни за него, меѓу кои и претпријатието ГАМА; но никој не презема ништо проектот да стартува, вели Калеников.

Златко Калеников, претседател на Сојузот на Стопанските комори. Бизнис заедницата побара од државата и поблага казнена политикита, законот за задолжница да стартува од 1 април, а до тогаш државата да си ги исплати сите долговите кон приватниот сектор. Ние сме и благодарни на државата што ни дава работа, но кризата е на прагот , се соочуваме со нелуиквидност и затоа бараме што е можно побрзо да ни бидат исплатени долговите, бара Калеников. Владата секогаш кога ќе може – помага . така било и така ќе биде и во иднина вети вицепремиерот Пешевски.

Ние редовно ги сервисираме долговите, Се разбира има приоритети , но доколку се појави некаков Пешевски е проблем, спремни сме пожарникарот за да најдаме решение, нас бизнисмените, изјави вицепремиерот преговарачот, секогаш за економски прашања, кога ќе загусти, тој наоѓа Владимир Пешевски. решение, затоа што е На денешниот работен бизнисмен и знае што ручек со владините значи да се исплати претствници, бизни плата на први месецот, сзаедница им испорача знае со кои проблеми новогодишна честитка со администрацијата со неколку приоритети ние се среќаваме, изјави за следната година , за

да може стопанството полесно да ја преброди кризата. БДП со раст од 2,3% Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за третото тримесечје од 2011 година изнесува 2,3%, соопшти Државниот завод за статистика. Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во однос на истиот период од 2010 година, номинално расте за 4,8%, а нејзиното учество во структурата на БДП 75,7%. За овој период, извозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 18,8%, а увозот на стоки и услуги номинално порасна за 19%. Во третото тримесечје од 2011 најголем пораст е забележан во секторите: градежништво за 12,3%, хотели и ресторани за 7% и земјоделство, лов, шумарство и рибарство за 6%.

7


ЕДУКАТИВЕН СЕМИНАР НА КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ ЖИВОТ На 17 декември 2011 година „Кроациа Осигурување – Живот АД“ организираше трет по ред годишен едукативен семинар за застапници на тема: „Вештини за ефективно управување со продажба и градење релации помеѓу застапниците на Кроациа Осигурување – Живот“. Едукативниот семинар, организиран во конгресната сала на елитниот ресторан „Воденица“ беше наменет за вработените и за најуспешните застапници на Кроациа Осигурување – Живот од цела Македонија. Свое обраќање на едукативниот семинар најпрво имаше Генералниот Извршен Директор Г-дин Владимир Поповски кој ги презентираше резултатите и успешното работење на Кроациа Осигурување – Живот. Директорот на секторот за планирање, развој и продажба на животи осигурувања Г-ѓа Вилма Учета Дузлевска говореше за местото и улогата на Кроациа Осигурување - Живот на македонскиот осигурителен пазар презентирајќи ги резултатите од минатите години, како и најава на следните чекори кои компанијата планира да ги превземе во наредната деловна година. Конкретно и низ бројки


ја презентираше лидерската позиција на компанијата. Потоа свое обраќање имаше и Директорот на секторот за финансии Г-ѓа Катерина Поповска која детално ги презентираше сите механизми за сигурност на вложените средства во животно осигурување. Г-ѓа Зорица Поповска, Организатор за планирање и развој, на огромно задоволство на сите присутни го презентираше новиот, ребрендиран производ „КОКО детско штедно осигурување“, неговите новитети и ексклузивни карактеристики. Вториот дел од едукативниот семинар беше целосно наменет за едукација и разоткривање на тајните на успешната продажба. Компетентниот обучувачки тим на TRIPLE S Learning несебично го пренесоа своето знаење и искуство презентирајќи ги техниките и вештините за успешна продажба. Интерактивната атмосфера помеѓу учесни-ците и меѓусебната споделба на искуства дополнително го збогатија овој семинар и го потврдија тимскиот дух на компетентните човечки ресурси во Кроациа Осигурување – Живот. Нашите вработени, нашиот креативен и амбициозен кадар е нашиот интелектуален капитал, нашата движечка сила и она што не одвојува од конкуренцијата. Затоа им благодариме за постигнатите резултати и ветуваме дека ќе продолжиме да инвестираме во нивниот развој, едукација и мотивација. 02 3215 083; 02 3215 883

http://www.cro.mk

contact@cro.mk


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО...

Лукоил“ пушти во пробна работа фотоелектричната централа крај Бургас

Компанијата „Лукоил" ја пушти во пробна работа фотоелектричната централа (ФЕЦ), која се наоѓа во реонот на бугарскиот град Бургас, на површина од над 2,5 хектари. Инсталираната моќност на централата изнесува 1,25 МВт. Електричната енергија којашто ќе се произведува на ФЕЦ ќе се продава на отворен пазар според преференцијална тарифa, зафиксирана за ФЕЦ на период од 12 години. Во моментов, преференцијалната тарифа за ФЕЦ ја надминува пазарната вредност на електричната енергија за индустриските потрошувачи за над четири пати. Количеството на отпадни загадувачки

10

материи и стакленички гасови од работата на оваа ФЕЦ е за 1,6 илјади тони годишно помало во споредба со традиционалните инсталации со слична моќност кои работат со топлинско генерирање на електроенергијата Со ФЕЦ ќе управува ООО «ЛУКОИЛ-Екоенерго», претпријатие формирано во 2011 година чија цел е реализација на проекти во областа на алтернативната енергетика. Усвоен Буџетот за наредната година

Парламентарното мнозинство со 63 гласа „за“ денеска го усвои Буџетот за 2012 година, додека „против“ се изјаснија 36 пратеници од опозицијата. Расходната страна на буџетот е проектирана на 169 милијарди денари (2,75 млрд. евра), додека приходите се предвидени на 156,75 милијарди денари (2,55 млрд евра). Буџетскиот дефицит се очекува да изнесува околу 200 милиони евра, што би било 2,5 отсто од БДП, кој се очекува наредната година да

порасне за 4,5 отсто.

на месецов, а за да се обезбеди континуитет Претходно за време на во наредните три собраниската расправа години, измените на пратениците од Законот веќе се во опозицијата критикуваа собраниска процедура. дека Буџетот е нереален, Градежниците неразвоен и осуден на претходно бараа пропаст. намалениот данок за становите што ги Во одбрана на градат да остане и Буџетот, министерот по завршувањето Ставрески уверуваше на 2011 година, до дека државната каса е кога беше важноста флексибилно скроена на оваа интервентна и е подготвена на мерка со која требаше рестриктивност на да му се помогне на тековните трошоци. градежниот сектор и да се поттикне падот на Со усвоениот Буџет цената на станбениот се предвидува квадрат. Според нивната зголемување на оценка, интервентниот капиталните инвестиции закон дал резултати, за 29 отсто, со што, а ова мислење го според владата, дели и министерот значително ќе и се Ставрески. Тој вели помогне на домашната дека оданочувањето економија да се соочи на новоизградените со евентуалната криза. станови со ДДВ од 5 отсто овозможило да ДДВ од 5% за новите се одржи цената на станови до 2015 квадрат изградена година станбена површина Новоградбите ќе на постоечкото ниво продолжат да се и ја редуцирало оданочуваат со сивата економија во намалена стапка на градежништвото, зашто ДДВ од 5 отсто до се зголемил бројот крајот на 2015 година. на правните лица кои Оваа информација граделе станови и го која неделава ја објави плаќале данокот. Вечер вчера ја потврди министерот за финансии МЕРКАТОР САКА ДА ЈА Зоран Ставрески. ПРЕЗЕМЕ ПИВОВАРНА Решението за ЛАШКО оданочување на Раководството на новоизградените најголемиот трговски станови со 5, наместо ланец во Словенија, со вообичаените 18 Меркатор, одлучи отсто истекува на крајот да даде понуда


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО... за работа во европски земји, додека минатата година нивната бројка изнесуваше 46 илјади. Се очекува до крајот на годината оваа бројка да достигне сто за преземање на илјади лица.Одумдесет Пивоварна Лашко, која проценти од тие Грци е сопственик на 23,34% се на возраст меѓу 20 и од акциите на Меркатор. 35 години, а останатите Како што се наведува 20 на возраст од над 35 во соопштението на години. Некои од нив директорот Жига веќе се наоѓаат во други Дебељак, известени се земји и се обидуваат државните регулатори и да се адаптираат управата на Лашко. кон новата реалност, додека други веќе се За преземањето на адаптирале и работат пиварницата, Меркатор и не планираат да планира да понуди се вратат во Грција, околу 500 милиони јавуваат грчките евра. Доколку се оди медиуми, кои овие според планираното, граѓани ги нарекуваат трговскиот ланец „децата на кризата“. преку преземањето на Пивоварна Мајкрософт, Нокиа Лашко планира да ја и Амазон, ќе го стабилизира својата купуваат Блекбери? сопственичка структура. Словенечките медиуми пак проценуваат дека ова е уште еден потег на Управата на Меркатор за да ја блокира понудата за преземање од Агрокор. Канадската компанија РИМ (Research in ИЛЈАДНИЦИ МЛАДИ Motion) веќе неколку ЛУЃЕ ЈА НАПУШТААТ месеци не бележи ГРЦИЈА ВО ПОТРАГА ПО успеси, а се повеќе се РАБОТА споменува продажба на Илјадници млади луѓе ја компанијата. напуштаат Грција поради Производителот на кризата и се обидуваат Блекбери (BlackBerry) да најдат работа во забележа пад на други земји, јавуваат профитот од 70 отсто грчките медиуми.До во однос на минатата октомври 79 илјади Грци година и тоа е јасен поднеле документи показател дека нешто

не е в ред во оваа компанија. За заедничко купување на наводно биле заинтересирани Мајкрософт (Microsoft) и Нокиа, додека Амазон наводно ангажирале инвестициона банка да се испита исплатливоста на преземањето.

Возачите во Црна Гора во иднина автоматски ќе бидат исклучени од сообраќај и казнети доколку при контрола кај нив се утврди макар и минимално присуство на алкохол, бидејќи се воведува нулта толеранција. Тоа го најави министерот за внатрешни работи, Иван "Епл" заработува Брајовиќ. четири пати повеќе Владата на Црна Гора од "Гугл" го усвоила Предлогзаконот за безбедност во сообраќајот на патиштата, кој предвидува ригорозен однос кон возачите во алкохолизирана состојба. Првпат Најновите истражувања се воведува нулта во САД покажаа дека толеранција на алкохол. на компанијата "Епл" Досега законот во Црна заработува четири Гора предвидуваше пати повеќе од "Гугл", можност за управување кога станува збор за и со 0,5 промили продажба на апликации. алкохол во крвта. Кога ќе се спореди Во иднина полицијата на бројот на уреди, лице место ќе ја одзема Андроид има многу возачката дозвола кај повеќе од "Ајфон", но оние возачки каде ќе тие со многу добра се утврди поголемо стратегија успеаа да количество на алкохол генерираат одлични во крвта. Новиот закон приходи. Поточно, „Епл“ треба да почне да се ги обезбедува основните применува шест месеци апликации бесплатно, но сите други додатоци се наплаќаат. Продавницата на „Епл“ бележи неверојатен пораст на симнувања на апликации од кога годинава оваа можност е дозволена и во Кина. по донесувањето во парламентот, односно Во Црна Гора нулта токму за летните одмори толеранција за кога има и најмногу алкохол туристи во Црна Гора. 11


,,Празнична претстава за најмалите и најмилите”

Во престрет на Новогодишните и Божиќните празници, НЛБ Тутунска банка за најмилите и најмалите организираше театарска претстава на која Дедо Мраз им ги подели Новогодишните пакетчињата за дечињата на вработените на Банката. Поради многубројност на дечиња и пакетчиња, а ограниченост на просторот, во понеделник на 26.12.2011, беа оддржани три последователни претстави. Овој Новогодишен интерактивен мјузикл, авторски подготвен од Драган Мијалковски со пригодни весели песни, забава и игра го исполни ЈУ Детски културен центар - Карпош (поранешен Пионерски дом Карпош) со детска смеа.

НЛБ Тутунска банка Ви посакува среќни празници. http://www.nlbtb.com.mk/


ТЕМА НА БРОЈОТ

Дали сте за пи Пред состанок “дрмнете” пивце!

Докажано е дека за празниците најмногу се консумира пивото. Не ни замерувајте што овој пат место сериозна тема одбравме нешто за да наздравиме. Да ни тргне годинава! Пивото е најконсумираниот и веројатно најстариот алкохолен пијалак. Тој е третиот најпопуларен пијалак низ светот, по водата и чајот.Нема колега кој не би рекол Да, на прашањето Си за пиво? Пивото знае да опушти и да ве смири во напнати ситуации, можете да “дрмнете” пивце пред некој важен состанок или пред интервју за работа ама нека биде тоа само едно, да не се разбереме погрешно! Во продолжение прочијате нешто повеќе за потеклото на пивото Според археолошките истражувања утврдено е дека старите Вавилонци произведувале пиво во своите домаќинства уште 7.000 години п.н.е. Од Вавилон, пивото било пренесено во Египет, Персија, Грција и во многу други земји. Во тоа време пивото се произведувало од шеќер, но без хмељ, така што добиениот производ бил многу кисел. Тогаш во пивото се додавале различни треви како што се: пелин, глог и други. Примената на хмељ претставува важно откритие

14

во производството на пиво и почнува да се користи во текот на 13. век. Состав на пивото Пивото е природен и биолошки производ и енергетската вредност на еден литар пиво одговара со енергетската вредност на еден литар полномасно млеко. Не е вистина дека пивото дебелее. Доколку се користи во разумни количества, пивото може да „дебелее“ онолку колку што можат и останатите производи што се консумираат во поголеми количини. Основни состојки на пивото се: вода, етанол, јаглерод диоксид и непревриен дел од екстракт (суви материи) на слад. Количеството на етанолот зависи од концентрацијата на сувите материи во сладот од кои пивото е произведено и од

степенот на вриење. Зависно од видот на пивото, процентот на алкохол може да биде различен и да варира од 0,5% алкохол до 8% алкохол кај јачмените пива. Освен етанолот, пивото содржи мала концентрација на глицерин од 0,2 и 0,3%. Во пивото е застапен и јаглеродниот диоксид (0,5%) кој му дава свежина и значително влијае на пенливоста на пивото. Стабилноста на пенливоста на пивото, пак, зависи од концентрацијата и хемискиот состав на непревриениот дел од екстрактот, па пивата што содржат поголема количина на екстракт повеќе се пенат, иако


пенливоста на пивото зависи од специфичните состојки на самиот екстракт. Најбитната состојка на пивото претставува сладот. Преку него можеме да го одредиме вкусот, бојата, густината и јачината на пивото. Процесот на претворање на јачменот во слад е најважниот процес при добивањето на пивото. Суровиот јачмен тешко ферментира и како таков не се користи во пиварниците. Освен од јачмен, слад може да се направи и од други житарки, како на пример: пченица, овес или ‘рж. Во текот на Втората светска војна се употребувал овесот, додека пченицата е карактеристична за германските пченични пива. Сепак, јачменот создава најмногу шеќер и токму поради тоа најмногу се употребува во пиварниците низ

светот. Постојат неколку фази во производството на сладот. Прво, јачменот се потопува во вода на температура од 10 до 18 степени целзиусови во временски период од 48 часа за да дојде до процес на ’ртење. Ова е втора и многу важна фаза во добивањето на сладот, бидејќи предизвикува промени што влијаат на вкусот и на аромата на сладот и пивото. Третата фаза е сушење и пржење. Во процесот на пржењето се добиваат конечните вкус, мирис и боја на пивото. Од должината на пржењето на сладот зависи дали ќе се добие светло или темно пиво. Постојат повеќе видови на слад, во зависност од начинот како тој е печен. Колку е повисока температурата, толку бојата е потемна, а вкусот е посилен. Понекогаш се мешаат повеќе

видови слад за да се добијат различни и специфични видови пиво. За подготовка на пивото се користи и т.н. пивски квасец што долго време не се користел во производството на пиво. Со пронаоѓањето на микроорганизмите saccharomyces carlsbergensis и saccharomyces cerevisiae, пивскиот квасец станува еден од четирите важни состојки во производството на пиво. Пивскиот квасец го одредува видот на пивото. Исто така, квасецот создава алкохол и природно го газира пивото. Квасецот го забрзува претворањето на шеќерот во сладот во алкохол и јаглерод диоксид. Ако сладот ги дава бојата и изгледот на пивото, тогаш хмељот влијае на вкусот на

15

ТЕМА НА БРОЈОТ

иво?


ТЕМА НА БРОЈОТ пивото, менувајќи ја слаткоста на сладот. Хмељот исто така ја дава и аромата на пивото. Водата е многу важен фактор за подобрување на квалитетот на пивото. Тврдоста на водата влијае на тоа какво пиво сакаме да добиеме. Во зависност од тврдоста и квалитетот на водата се произведуваат различни видови пиво. Со модерните технологии водата може да се приспособи на различни видови пиво, па оттука, сите бактериолошки исправни води можат да се користат во производството на пиво. Од аспект, пак, на концентрацијата на одредени состојки во пивото, може да се каже дека концентрацијата на екстрактот во пивото зависи од степенот на неговото вриење. Концентрацијата на непревриеното пиво изнесува од 1/5 до 1/3 екстракт од слад. До 90% од екстрактите се јаглехидрати, помалку од 10% се белковини, додека аминокиселините, глицерините, минерални состојките и витамините заедно сочинуваат неколку проценти од вкупните суви материи на екстрактите. Кога се зборува, пак, за прехранбената вредност на пивото, веднаш размислуваме на калориската вредност што, пак, зависи од основните состојки на пивото, односно од алкохолот и екстрактот. Во пивото постојат витамините Б комплекс и Б8 (биотин). Во еден литар пиво има: 0,02 mg витамин Б1, 0,3 до 0,4 mg витамин Б2, 0,5 mg витамин Б6, 8,8 mg нијацин и 5 mg биотин. Останати состојки на пивото се: шеќерот, што лесно ферментира давајќи алкохол;

16

карамелата, што се користи за боење на темните пива наместо темниот слад; препржениот јачмен – за добивање темна боја, силен и горчлив вкус како кај пивото Guinness. Постојат и неколку т.н. подобрувачи на вкусот, како што се медот, кој е една од најстарите состојки што се користат за подобрување на вкусот на пивото и лутите пиперки, нов додаток што се користи во мексиканските пива. Мора да се напомене дека сите производители на пиво го кријат точниот состав на состојките и имаат свој специфичен и единствен рецепт. Можеби и затоа присуството на различни вкусови на пиво е една од најубавите карактеристики на овој пијалак. На која температура треба да се чува пивото Различни произведувачи препорачуваат различни оптимални температури на кои треба да се чува пивото. Во зависност од видот, подвидот и состојките од кои е направено пивото, може да се одреди и температурата на која пивото го има најдобриот вкус и го дава најдобриот квалитет. На пример, т.н. „pilsner“ пива се чуваат на ниска температура од 0°C, додека британските „ale“, „stout“ и „porter“ се чуваат на температура од 5 до 10°C, а некои и на 13°C. Зошто е важно на која температура се чува пивото? Температурата влијае на вкусот на пивото – колку е потопло пивото, толку повеќе го чувствуваме неговиот мирис и вкус. Односно, ладното пиво, има помалку јаглерод диоксид и затоа помалку се чувствуваат

неговиот мирис и вкус. Од друга страна, за да се задржи бараната температура на која пивото го има својот најдобар квалитет, многу е важно и од какви чаши се консумира овој пијалак. Најсоодветни чаши за пиење пиво се т.н. кригли, кои имаат дебело стакло што ја

задржува ниската температура на пивото. Освен познатите кригли, за одржувањето на температурата на пивото добри се и чашите со држач, затоа што спречуваат раката којашто ја држи чашата да го затопли пивото. Дали пивото е здраво? Секако, пивото е здраво доколку се консумира во разумни количини, а поголемата количина


дополнително опивање. Исто така, докажано е дека на здравиот црн дроб му е потребно околу еден час за да обработи половина литар пиво, така што при брзо пиење, работата на црниот дроб се преоптоварува. Инаку, во пивото се пронајдени

намали ризикот од срцев удар. Пивото може добро да делува и на мозокот. Се смета дека кај оние што консумираат пиво од 6 до 14 чаши неделно постои помал ризик да доживеат мозочен удар. Многу е важно кога се пие пиво, тоа да се прави со полн желудник, бидејќи полниот желудник ја намалува апсорпцијата на алкохолот и ја намалува желбата за

многу активни биолошки компоненти што имаат корисно влијание врз здравјето на човекот. Кога се пие алкохол, па и пиво, секогаш треба да имаме на ум дека никогаш не треба да се консумира во преголеми количини. И кога сметаме дека пивото го пиеме само поради здравите состојки во него, сепак пиењето треба да биде умерено! Да се пие умерено значи да се пие во границите

што ги одредува нашето здравје, околината во која живееме и работиме, како и обврските кон семејството и пријателите. За повеќето мажи под умерено пиење се подразбира испиени од еден до три пијалака (под еден пијалак се подразбира чаша од 0,25 до 0,3 dl), додека за жените од еден до два пијалака. Каква и да е консумација на пиво се забранува за време на бременост, пред возење или во комбинација со некои лекови. Инаку, пивото е составено од 90% вода, па затоа тоа може да се смета за добар извор на бараните количества на течност што треба да се внесат во текот на денот. Пивото се произведува од добро избрани состојки како што се: слад, јачмен, хмељ, квасец и вода. Сите овие состојки се природни и придонесуваат во здравата исхрана. Пивото не содржи масти и има низок процент на протеини. Исто така, во пивото се наоѓаат и витамините од групата Б. Пивото содржи бројни елементи во трагови и минерали. Нивната количина зависи од потеклото на состојките и методот на производство. Голем е спектарот на биолошки активни компоненти со потекло од различните растенија што се наоѓаат во пивото. Овој пијалак е одличен за пиење во друштво, особено додека се гледаат спортски натпревари. Добриот разговор со друштвото ќе се памети уште долго ако се точи и пие старото добро пиво. Сепак, секогаш треба да се внимава, консумацијата да биде умерена. На здравје! 17

ТЕМА НА БРОЈОТ

на пиво му штети на организмот, пред сè на црниот дроб, панкреасот и на желудникот. Некои од истражувањата направени во Германија, Франција и Велика Британија покажале дека консумацијата на пивото може да спречи одредени воспаленија и да го


СРЕЌНИ ПРАЗНИЦ БЕЗБРОЈ ИСПОЛНЕТИ ЖЕЛ

ВИ ПОСАКУВА


ЦИ И ЛБИ,

А


ПРЕЗЕМЕНО

Газда им поклон на работниците! Неверојатна приказна Белград: Слободан Јањушевиќ, сопственик на претпријатието „Кирка Сури“, на своите вработени им подели десетина куќи, станови, автомобили, бескаматни кредити... Вели дека попрво би се убил отколку да потроши милион евра на јахта, а претходно да не ги реши проблемите на своите луѓе. Е тоа е газда – Слободан успеа да создаде фирма во која сите за сè се прашуваат Слободан Јањушевиќ, директор и сопственик на претпријатието „Кирка Сури“ од белградската населба Крњача, се разликува од останатите, посебно од успешните претприемачи и сопственици на фирми, во тоа што тој не сака да биде задоволен ако тоа задоволство не го делат и неговите вработени. За таа цел, Јањушевиќ на своите вработени им даде 15 бескаматни кредити на 100 години; финансираше купување на плац и изградба на 35 куќи, им купи на вработените повеќе од 10 станови. Прогноза – кризата допрва следи, но можеме да победиме Слободан Јањушевиќ има доволно искуство да тврди дека вистинскиот удар од кризата допрва нè очекува, но има доволно верба дека можеме да ја преживееме.

20

- Вистина е дека Србија е на колена и вистинските неволји се пред нас. Сепак, не треба да се предаваме и да ни слабее духот.

Србија има решение со развој на мали и средни претпријатија на кои треба да им се обезбеди максимална и стабилна


нува станови

- Мојата фирма е мое семејство. Моите вработени се мои деца. Зар би можел да мислам за многу далеку, за неродени потомци, да натрупувам богатство и несовесно да го расфрлам, а во исто време да гледам како гладуваат нивните деца? Попрво би се убил отколку да кажеме да потрошам милион евра на некоја луксузна јахта, а претходно да не ги решам нивните егзистенцијални проблеми - вели Јањушевиќ. Јањушевиќ има нешто за што повеќето просечни луѓе може само да сонуваат: своја фабрика, квалитетни производи, освоен пазар, 120 вработени и најмалку 150 соработници. Произведува котли, а неговите производи си најдоа пат до светските пазари. Има семејство, убава куќа, две возрасни ќерки и внуци. Накусо, убав и исполнет живот. Успеа да направи фирма во која

денес секој металски работник или инженер би посакал да работи. Не само заради редовната плата, можностите да си ги решат егзистенцијалните проблеми и некои други поволности, туку и заради меѓучовечките односи. Меѓу работниците не видовме ниедно намуртено лице. Како што се вели, работат со волја и како за себе!

- И работиме за себе! - нè убедува Дубравко Пашиќ, електро-заварувач, кој работи во „Кирка Сури“ уште од основањето. - Меѓу првите добив бесплатен плац во Борча за изградба на куќа и помош при градењето. Најубаво е чувството кога знаете дека не сте сами, дека зад себе имате големо семејство кое никогаш нема да ве остави на цедило. И кога другите така се однесуваат кон вас, не е чудно задоволството што и самите го чувствувате кога имате прилика да помогнете некому. Неговите колега, заварувачот Дарко Средојевиќ и браварот Јово Ѓуровиќ, тврдат дека Јањушевиќ не е само директор и сопственик, туку пред сè татко што учествува во сите нивни проблеми. - Мислам дека нема куќа во која не бил Јањушевиќ, нема ни семејство со чии проблеми не е запознат – тврди Средојевиќ. - Од друга страна пак, не е ни чудно што секој го доживува ова претпријатие

како свое семејство, па не е потребен дополнителен надзор. Едноставно, сите го познаваме технолошкиот процес на работењето и верувајте дека никогаш нема да дозволиме некој од нас да „забушава“ на работа. Нашата работа не завршува кога ќе добиеме плата или кога ќе заврши работната смена, туку кога од купувачот ќе добиеме пофалба за тоа што сме го направиле. Дури тогаш знаеме дека сме добри, а добар глас ќе ни обезбеди и работа. Мецена – на уметниците им има дадено над 300.000 евра Семејната куќа на Јањушевиќ е близу дворот на фабриката. Ѕидовите на просторниот салон се украсени со слики од наши уметници, книги и цела етнографска збирка. Сè потсетува на тешкиот период од нашата историја, но и на некогашното село, на нашите предци, нивниот живот и работа. - Многу го почитувам нашето село и нашите селанци - ни објаснува домаќинот. - Секое селско домаќинство имало неколку фабрики во својот состав, сами произведувале прехранбени, текстилни, метални производи и уште какви не производи. Требало да се преживее неколку вековно ропство под Турците, да останат нормални и да ја одржат и продолжат својата лоза. Не верувам дека ќе успееле во тоа ако во своите домови не ја негувале културата и уметноста, 21

ПРЕЗЕМЕНО

банкарска поддршка. Државата треба да создаде услови банките да не нè дерат, да ни се обезбедат поволни кредити без лихварски камати и претешки услови. Ако им дадеме свеж воздух на претприемачите, сигурен сум дека Србија брзо ќе процвета. Навистина го ценам и почитувам тоа што го прават Борис Тадиќ и Драган Ѓилас, верувам дека се на добар пат, но прво треба да се справат со натрупаната администрација и со сите облици на корупција. Ако успеат, сигурен сум дека нема да има зима за Србија.


ПРЕЗЕМЕНО - Настана како резултат на макотрпен труд и јасна визија која и денес ја претставува основата на работната филозофија на „Сури методот“ кој може да се дефинира со три едноставни правила: сослушај ги сите, добро подготви ја работата и мери трипати пред да почнеш да сечеш!

- Претпријатието „Кирка Сури“ не настана со приватизација, евтино купување на некоја распадната фабрика – објаснува Јањушевиќ.

нта

р

Кон г

рв н се исен е с

а сето тоа му се враќа многукратно: неговата фирма е една од ретките фирми што не ја почувствуваа економската криза! Секој кој ги споделува неговите идеи, што сака да работи, може да смета на тоа дека тука ќе ги реши своите животни проблеми. Но, споделување на исти идеи и само климање со глава не проаѓа тука.

це

ре

па така со тамбури, народни приказни и записи го зачувале својот идентитет и своите корени. Во овој став се одразува и наклонетоста на Јањушевиќ кон уметниците, сликарите, писателите и другите културни творци. Не знае точно, но мисли дека со разни спонзорства, донации и други видови помош досега има дадено над 300.000 евра. Јањушевиќ се труди да им излезе во пресрет на вработените, да им помогне, да ги сослуша,

Сечие мислење, почнувајќи од хигиеничарот па до раководителот на производство, не само што е дозволиво туку и пожелно. А резултатот е и во тоа што да кажеме дека експертите од ова претпријатие за 8.000 евра направиле машина за виткање цевки што во Германија може да се набави за 250.000 евра. Треба ли да се дополни дека таа машина во пракса се покажала многу поефикасна и подобра од странската машина? Слично е и со готовите производи коишто странците прво ги гледаат со сомнеж, а потоа ги фалат. Јањушевиќ своето практично знаење го стекнал во „МинелКотлоградњи“ каде двапати бил прогласен за најдобар

Pismeni prevodi, konsekutivno i simultano tolkuvawe na preku 30 jazici Iznajmuvawe konferenciska oprema za simultano tolkuvawe kako i celosna podgotovka i organizirawe na seminari, kongresi, konferencii, rabotilnici

Debarca 10, 1000 Skopje tel.: +398 (0)2 3230 967; e-mail: office.sk@kscnet.com www.kscnet.com


- Ме обвинуваа дека се однесувам како голем газда, а што тоа значеше во пракса. Не сакав да се расправам и да се објаснувам, ја напуштив фирмата и се вработив на Машинскиот факултет како обичен бравар! раскажува нашиот соговорник. Не го доживеал новото работно место како деградација. Напротив. За година дена направил толку многу патенти што многу брзо бил во можност да основа сопствена фирма. Чудо во Крњача – Погоните не се „нашминкани“ и сите работат со полна пареа, а куќата на газдата е во близина на фабриката - Многу од моите пронајдоци брзо си најдоа своја примена во конкретно производство, а остварената заработувачка од нив, во тоа време 80.000 марки беше доволна да започнам во Крњача да го реализирам мојот сон. Уште тогаш, на почетокот на деведесеттите, требаше чудо за деловен успех, па тука се крие и тајната на името на мојата фирма. Кирка е грчка божица

на магијата, а мене навистина ми требаше магија за да успеам. Времето си покажа дека успеав. Околу фабриката, па и во самиот погон нема премногу гламур. Нема фонтани и мермер, во некои простории нема дури ни малтер на ѕидовите... - Оставете ја шминката – одмавна со рака браварот Зоран Оклевски. Важно имаме со што да работиме и за кого. Внатре ни е топло, а ќе има време и за преуредување. Важно ми е што неодамна сите се заангажираа кога ми се разболи синот, газдата веднаш обезбеди сè што беше потребно за лекување. Славиша Миљковиќ, раководител на производство, тврди дека продуктивноста на вработените е на исклучително високо ниво и вели дека е среќен што не мора никого да тера да работи. - Вистина е дека сме едно големо семејство, ама во семејството нема попуштање – вели Миљковиќ. - Секој мора да биде сослушан, ниеден предлог не се отфрла лесно, но кога за нешто ќе пресечеме, кога ќе се договориме за нешто, нема понатаму импровизација и отстапки. Секој се труди на најдобар можен начин да си ја

заврши својата работа. Шефот не ни дели само куќи и станови, туку и автомобили. Дури четвртина од вработените, околу триесетина вработени, возат службени возила. - Да се разбереме: ниту чавките ми го испиле мозокот, ниту имам пари за расфрлање - објаснува Јањушевиќ. - Едноставно, важна ми е продуктивноста, искреноста и довербата, без тоа нема резултати. Задоволниот човек работи подобро, вложува повеќе труд, не отсуствува и дава сè од себе. Ако со тоа дојде побрзо на работа и ако со тоа е подготвен за работење се разбира дека ќе му обезбедам возило. Од друга страна пак, колку и да се важни парите, мене никогаш не ми биле на прво место. Тешко на оној на којшто парите му се единствената цел во животот.

23

ПРЕЗЕМЕНО

патент-инеженер во поранешна Југославија. Во 1986 година, кога работниците го одбрале за генерален директор без ниеден глас против, долго време се спротивставувал. Не се грижел за тоа дека фирмата била потоната во долгови, туку за тоа дали ќе бидат прифатени неговите идеи. За среќа, го подржале и три години подоцна ова претпријатие прераснало во едно од најуспешните претпријатија во својата област. Доволна причина во целата приказна да се вмешаат и политичарите.


ЗАПОЧНЕТЕ ЈА ВАШАТА КАРИЕРА ВО

Кроациа Осигурување – Живот А.Д. Кроациа Осигурување – Живот е компанија која пред себе има поставено амбициозни цели за чие остварување има пoтреба од креативно ориентирани, високо мотивирани и квалификувани личности, кои со ентузијазам и висока ангажираност ќе ги спроведуваат и реализираат нашите заеднички цели. За таа цел, со задоволство Ви соопштуваме дека на 01.01.2012 годна Кроациа Осигурување – Живот за прв пат ќе започне со спроведување на програма за практикантска работа. Развојот на млади кадри во Р. Македонија е една од стратешките определби на нашата компанија, затоа одлучивме на студентите да им овозможиме да се стекнат со професионално искуство. Имено, студенти од повеќе факултети, приватни и државни, своето практикантско искуство ќе можат да го стекнат во период од 1 до 3 месеци. Практикантите ќе имаат можност да стекнат практично искуство во областа на осигурувањето на живот, каде освен со производите ќе се стекнат со практично знаење и искуство за преговарање, комуникациски техники и вештини. Искористете ја дадената можност, покажете и докажете дека Вие сте правилниот избор, личност која може да одговори на предизвиците на бизнис секторот. Бидете активни во практицирањето, покажете иницијативност и желба за успех. Кроациа Осигурување – Живот ќе Ви понуди одлична работна атмосфера, каде ќе можете да добиете искуство за тимска работа, учество на состаноци како и можност да го почувствувате секојдневниот ритам на еден работен ден. За нас како компанија од исклучителна важност се правилниот избор практиканти и укажувањето на поддршка при нивното навлегување професионалниот живот во команијата. За Вас ова е одлична можност започнување на кариера во осигурителниот бизнис и можност еден ден бидете дел од големото семејство на Кроациа Осигурување – Живот. ЗА СИТЕ ПОДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ 02 3215 083; 02 3215 883

на во за да

КОНТАКТИРАЈТЕ НÉ!

http://www.cro.mk

contact@cro.mk


HR АНАЛИЗА Топ 10 сектори според огласениот кадар во печатените медиуми во периодот 15.12.2011 - 21.12.2011 Финансии и Банкарство Медицина Автомобилска Обезбедување 1% 1% Продажба индустрија 1% 1% 4% Електро Услуги 1% 6% Комунална област 6% Администрација 7%

Образование и наука 72%

Споредбен преглед на бројот на огласи во печатените медиуми во периодот 15.12.2011 - 21.12.2011 35

29

30

24 21

20

15

15 10

12 8

9

9

5 0

20

18

HR АНАЛИЗА

25

15.12.2011

16.12.2011

17.12.2011

Огласи од јавен сектор

8 7

19.12.2011

20.12.2011

21.12.2011

Огласи од приватен сектор

SETTE Media Monitoring Agency Krusevo bb, 7000 Bitola, tel + 389 47 52 29 29, contact@sette.com.mk www.sette.com.mk 25


CV НА ГОЛЕМИТЕ

CV НА

големите

26


c u r r i c u l u m v i ta e ЛИЧНИ ИНФОРМАЦИИ Име и Презиме Други имиња по кое е позната

СВЕТЛАНА РАЖЊАТОВИЌ ЦЕЦА

Датум на раѓање

14 Јуни 1973 (38 години)

Место на раѓање

Житораѓа, СР Србија, Југославија

Моминско име и презиме Националност Професија

Светлана Величковиќ Србинка Пејачка

Жанр на музика

Поп- фолк, Турбо- фолк

Активни години

Од 1988 година Вдовица, сопруг Жељко Ражњатовиќ Аркан

Брачен статус Деца Официјална web страна

Син Вељко и ќерка Анастасија www.ceca-online.com

2011

Цеца ја прифаќа спогодбата со Српското обвинителство, со тоа што таа ќе ја признае вината за проневера на милиони Евра преку тргување со фудбалерите од ФК Обилиќ при правење трансфери во странски клубови. Во замена таа ќе има можност затворската казна да ја одслужи во куќен затвор, а ќе исплати и казна од 1.5 милиони Евра.

2010

Цеца ја почнува годината со одржување на спектакуларен концерт на Белградскиот саем заедно со Ѕвездите од Гранд продукцијата. Во Март 2010 година, Цеца ја раскина шестмесечната љубовна врска со Новосадскиот манекен Владимир Цветковиќ Цвеле. На гламурозната церемонија Story Awards Цеца беше прогласена за Најхаризматична жена на годината. Цеца на големо го подготвува својот најнов албум.

2009

По едена година реновирање на просторот на Сењак, Цеца го отвара своето ново музичко студио Ceca Music во кое покрај неа, можност за снимање ќе имаат и многу домашни изведувачи. По две години отсуство од ТВ Пинк, Цеца се враќа како член на жирито на во емисијата Нови Гранд ѕвезди. Цеца ја поврзуваат и со неколку мажи за кое се шпекулира дека е во љубовна врска, но таа тоа го демантира. Кон крајот на година Цеца се најде на листата на 25 најфатални жени и супермајки во Србија според изборот на на редакцијата на магазинот Story.

2008

Српските медиуми брујат за нејзината наводна афера со рели возачот Андреј Кулунџиќ, но таа тоа го дематира. Најголемиот дел од годината Цеца го поминува на Кипар заедно со својата сестра Лидија и нејзиниот сопруг. Таа отвори музичко студио во кое го подготвува својот нов албум.

2007

По шпекулациите дека учествувала во организирањето на киднапирањето на Жељко Митровиќ, сопственик на ТВ Пинк, таа е симната од програмите на розевата телевизија. Истовремено, повторно станува актуелна приказната за проневерата на пари при правењето трансфери на фудбалерите од ФК Обилиќ во странски клубови – на чие чело беше токму таа. Повеќето од гласините и медиумските шпекулации таа не ги демантираше, а најголемиот дел од времето го поминуваше на Кипар.

2006

Цеца го објавува својот албум Idealno loša и го одржува најголемиот концерт во својата

CV НА ГОЛЕМИТЕ

БИОГРАФИЈА

27


CV НА ГОЛЕМИТЕ 2005

28

кариера, пред 150 илјадна публика на Белградско Ушче. Цеца го објавува својот албум London mix и се подготвува за светска турнеја, но приморана е да ги откаже своите настапи во САД, Канада и Австралија бидејќи тие земји одбиваат да и издадат виза.

2004

По излегувањето од затвор, Цеца е наизглед појака од било кога. Со своите соработници Марина Туцаковиќ и Александар Милиќ Мили го снима албумот Gora od ljubavi. Албумот е продаден во милионски тираж, а многу од песните се со автобиографска природа за времето поминато во затвор.

2003

По убиството на Српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, во полициската акција Сабја, на 17ти Март Цеца беше уапсена под обвинение дека недозволено поседувала голема количина на оружје кое го чувала во својот дом и дека со својата сестра Лидија проневерила голема количина на пари од ФК Обилиќ. Во затвор помина 121 ден.

2002

Годината ја обележа нејзиниот голем концерт одержан на Маракана во Белград пред 70 000 публика. Цеца концертот го посветува на нејзиниот починат сопруг, а на концертот со себе ги изнесува и своите две деца. На сцената се враќа со својот албум Decenija во продукција на Grand produkcija. Цеца тргнува на европска турнеја и одржува концерти во Виена, Штудгарт, Стокхолм, Париз, Цирих....

2001

На денот на нејзиниот 28ми роденден, Цеца организира гламурозна прослава во клубот Stupnica на која присуствува актерот Сергеј Трифуновиќ и Аркановиот пријател, соборец и Кум Милорад Улемек Легија. Тие се главните актери во инцидентот за кој утредента сите медиуми известија. Според медиумите Трифуновиќ се закачил со фудбалерите од Обилиќ, а за да не го извлече подебелиот крај се вмешал и Легија. Биле испукани и неколку куршуми во воздух, а полицијата која интервенирала го привела Легија. Без оглед на сите гласини попоуларноста на Цеца растеше а нејзините стари хитови повторно стануваа актуелни.

2000

Во хотелот Интерконтинентал убиен е Жељко Ражњатовиќ Аркан. Цеца се повлекува во себе и година дена не дава никакви изјави за медиумите. Постепено ги превзема бизнисите на Аркан и повторно е на чело на ФК Обилиќ.

1999

За време на бомбардирањето на Србија, Цеца често заедно со сопругот и децата се појавува на плоштадот на Републиката во Белград каде пее заедно со колегите против агресијата врз Србија.

1996 - 1998

Во Декември 1996 година Цеца на свет го донесе синот Вељко зачнат по пат на вештачко оплодување. Ова е прво дете на Цеца а осмо на Аркан. Две години подоцна, Цеца ја роди ќерката Анастасија. Во тој период Цеца го објави својот албум Maskarada а таа го добива статусот на национална ѕвезда. Амбициите на младата жена не застануваат само на музиката, таа станува Претседател на фудбалскиот клуб Обилиќ кој под водство на нејзиниот сопруг, една година порано станува првак на Југославија.

1995

По пет месеци заеднички живот, Аркан ја запроси Цеца. Веридбата ја направија на 7 Јануари 1995 година, а Цеца доби прстен со брилијант од триипол карати. Кога се венчаа на 19 Февруари 1995 година таа имаше 22 години, а тој беше 21 година постар од неа. Свадбата која започна во нејзиното родно место Житораѓа заврши во луксузниот Белградски Хотел Интерконтинентал и беше следена од сите медиуми во Србија. Во текот на овие две години Цеца ги објави албумите Ja još spavam u tvojoj majici и Fatalna ljubav.

1994

На својот 18ти роденден Цеца го промовира својот албум Babaroga, а веднаш потоа почнува да настапува и надвор од Србија. За време на драматичните години на распадот на Југославија и војната во Босна и Херцеговина настапуваше само во дијаспората и не снимаше албуми. Ја доведуваа во врска со неколку фудбалери, но таа не ги коментираше ваквите гласини. Купува стан во Белград и ја почнува соработката со Марина Туцаковиќ која ги напиша некои од најголемите нејзини хитови. Пее на стадионот Ташмајдан пред 12 ијлади луѓе а малку подоцна оди во Египет со Оливер Мандиќ и Џеј и го запознава Жељко Ражњатовиќ Аркан.


1995

По пет месеци заеднички живот, Аркан ја запроси Цеца. Веридбата ја направија на 7 Јануари 1995 година, а Цеца доби прстен со брилијант од триипол карати. Кога се венчаа на 19 Февруари 1995 година таа имаше 22 години, а тој беше 21 година постар од неа. Свадбата која започна во нејзиното родно место Житораѓа заврши во луксузниот Белградски Хотел Интерконтинентал и беше следена од сите медиуми во Србија. Во текот на овие две години Цеца ги објави албумите Ja još spavam u tvojoj majici и Fatalna ljubav.

1994

На својот 18ти роденден Цеца го промовира својот албум Babaroga, а веднаш потоа почнува да настапува и надвор од Србија. За време на драматичните години на распадот на Југославија и војната во Босна и Херцеговина настапуваше само во дијаспората и не снимаше албуми. Ја доведуваа во врска со неколку фудбалери, но таа не ги коментираше ваквите гласини. Купува стан во Белград и ја почнува соработката со Марина Туцаковиќ која ги напиша некои од најголемите нејзини хитови. Пее на стадионот Ташмајдан пред 12 ијлади луѓе а малку подоцна оди во Египет со Оливер Мандиќ и Џеј и го запознава Жељко Ражњатовиќ Аркан.

1989- 1990

На свои 15 години го снима албумот Ludo srce и настапува шурум бивша Југославија. Следната година ја објавува плочата To, Miki, to и ја продава во дури 360 илјади примероци. Го купува својот прв автомобил Mazda 626 и им помага на родителите да ја завршат својата куќа во Житораѓа.

1987

Додека одела во основно и средно ветеринарно училиште, Цеца преку ден учела а навечер одела да пее. На настапите ја следи нејзиниот татко Слободан, а потоа на море ја забележал Мирко Кодиќ, композитор и армоникаш. Го потпишала својот прв договор со ПГПРТС и го снимила албумот Cvetak zanovetak. Со оваа песна ја освоила наградата за најдобар дебитант на фестивалот на Илиџа и со крупни чекори оди кон освојување на естрадниот врв.

1973

Родена е Светлана Величковиќ во селото Житораѓа во близина на Прокупље како прво дете на Слободан и Мирјана Величковиќ, трговец и учителка. Кога се родила нејзината сестра Лидија, Цеца била воодушевена бидејќи конечно добила другарка за игра. Кога имала девет години првпат го земала микрофонот на една локална свадба и ги воодушевила гостите со својот продорен глас кој ќе стане нејзин знак на распознавање.

CV НА ГОЛЕМИТЕ

Амбициите на младата жена не застануваат само на музиката, таа станува Претседател на фудбалскиот клуб Обилиќ кој под водство на нејзиниот сопруг, една година порано станува првак на Југославија.

29


ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

И во 2012 внимава Сомнителни огла за работа Колку и да изгледаат привлечни, некои од огласите за вработување, можат да бидат вистински замки. Затоа внимавајте на следниве моменти Интервју доцна навечер Некои фирми навистина ги организираат интервјуата за работа со своите кандидати доцна попладне или навечер, поради тоа што имаат голем број пријави, па ги распоредуваат во текот на целиот ден. Исто така, директорите на некои фирми не се во можност да одржуваат интервјуа во текот на работниот ден, па ги поместуваат по работното време. Ова е најчесто случај со големите фирми. Сепак, доколку фирмата не ви е позната и не сте сигурни за што всушност се работи, земете некого со вас на интервју, барем да ве чека пред канцелариите. Особено ако тоа ви помогне да отидете посталожени на тој важен разговор. Интервју во приватни станови Многу фирми имаат деловни простории во станбени згради бидејќи им е поевтино. Особено ако се работи за фирми во основање или неодамна

30

основани фирми. Доколку се сомневате во фирмата, повторно земете некого со вас на интервју. Нерегистрирани фирми Многу сопственици однапред бараат вработени, пред да ја основаат фирмата. Затоа се случува да не можете да дојдете до податоци за нив преку информации или интернет. Посредници и давање пари Малите фирми најчесто не користат услуги на посредници за барање вработени. Тоа најчесто го прават големите фирми и тие соработуваат со агенции за човечки ресурси. Агенциите за човечки ресурси не земаат пари од кандидатите кои се пријавуваат на конкурс за работа, односно не наплаќаат за пријавување на конкурс. За некои големи и меѓународни фирми/организации постојат точно утврдени процедури за пријавување за работа и приемни центри (на пример, Легијата на странци има точно утврдени центри во Франција

преку кои се пријавуваат нови кандидати и тој прием не се врши преку поединци во разни земји). За ова може секогаш да се информирате на интернет страниците на големите организации и компании. Ако некој ви бара пари за да се


ајте на: аси пријавите за одредена работа, добро размислете дали воопшто сакате да го направите тоа. Работа во странство Не е невообичаено да се вработуваат работници за работа во странство. Сепак, бидете претпазливи со таквите понуди, особено ако доаѓаа од поединци или нерегистрирани агенции. Пред да го дадете својот пасош некому, секогаш детално проверете која е таа личност, затоа што случаите на измами, па дури и трговија со луѓе не се ретки. Особено ако станува збор за работа за девојки, манекенки, келнерки, секретарки и слично. Меѓутоа, ни мажите не се поштедени од тоа. Брза и лесна заработувачка Заработувањето големи пари за кратко време и со малку труд најчесто мириса на измама. Размислете колку време е потребно да се стекне имот по регуларен, легален пат, па размислете дали сакате да се пријавите на такви конкурси.

џkancelariski nabavki џkancelariski materijali i oprema џreklamni materijali џhartija џpe~atarski materijali i oprema џhanplast џpe~atarski uslugi

bul. K.J.Pitu 28 blok 7 lok.19 (sproti TC Skopjanka) tel./faks: +389 2 24 66 682 tel: +389 2 24 65 732 faks: +389 2 24 68 928


ИНТЕРЕСНО

И Nivea греши! Уште во далечната 1980 година, Nivea” го претстави својот прв производ специјално наменет за нега на машкото лице – балзам за после бричење. Овој производ, во тоа време беше иновативен. Исто така, во тоа време, ова беше прв производ кои во исто време содржеше и средство за чистење на кожата на база на алкохол, како и хидратантен тоник. Рекламите за производите специјално наменети за мажи, од самиот почеток ја истакнуваа посебната карактеристика на производите на “Nivea” – благотворно делување. Првата реклама во печатените медиуми за балзамот после бричење, беше објавен под следниот слоган: „Помалку алкохол, повеќе нега„ Oд овој првиот производ за мажи од “Nivea”, произлезе комплетна линија на производи за мажи, како и посебен под – бренд „Nivea For Men„. Оваа линија за производи се развиваше во текот на осумдесеттите години на 20 век, а во 1993 година се лансираше нова посебна линија на производи „Sensitive“, наменета за мажи кои што имаат чуствителна кожа. Понатаму, во 1998 година, “Nivea” лансираше нов производ – електричен апарат за бричење „Philishave Cool Skin„. По овој производ “Nivea” лансираше нови производи – креми за лице и очи, кои во себе го содружуваат коензим Q10. Но тука не беше крај. Покрај овие производи, “Nivea” лансираше и нови производи за мажи како што се

32

пилинг и маска за лице, тоник, средство за контролирање на масната кожа....итн. Како резултат на овие активности, марката „Nivea For Men“ достигна глобално учество од 17% во 2006 година. Но секогаш постои едно „но„. Во последно време марката „Nivea For Men“ се соочи со еден проблем, кои што беше предизвикан од страна на нивниот последна реклама промовирана на американскиот пазар. На рекламата беше прикажан човек со црна боја на кожа, како се подготвува да го фрли своето неизбричено и неуредено лице, со слоган ”ReCivilize Yourself”. Огласот беше дел на вкупната кампања на Nivea, која се водеше под име “Look Like You Give A Damn”. Самиот почеток на кампањата, беше пропратен со дискусии на тема да ли е кампањата расистичка или не? Да ли

кампањата алудира на филмот „Планета на мајмуни„ или се исмева на Афро – американската култура. Во исто време “Nivea” ја лансираше рекламата на која што се наоѓа човек со бела кожа кои што го пратеше слоганот ”Sin City isn’t an excuse to look like Hell”. Но сепак вниманието на јавноста беше насочена кон првата, која ја нарекоа расистичка односно внесува предрасуди за Афро – американците Бидејки основните начела на Nivea се нежност, природност и социјална осетливост, рекламата беше повлечена, а самата компанија упати јавно извинување:„Благодариме што доволно го вреднувате нашиот бренд, за да ни го дадете повратното мислење за ”Re-Civilized„ огласот. Оваа кампања е неприфатлива и навредлива. Никогаш не ни беше намерата да навредуваме некој и длабоко жалиме поради нашиот навредлив маркетинг.. Beiersdorf им нуди подеднаква можност на сите луѓе, затоа директната или индиректната дискриминација мора веднаш да се исфрли од сите делови на нашата компанија.


6 ГОДИНИ УСПЕШНОСТ Кроациа Осигурување – Живот АД прослави 6 години успешно работење на македонскиот осигурителен пазар. На 17.12.2011 година во скопскиот реномиран ресторан “Воденица“, во присуство на видни гости, од земјата и странство беше одбележана 6 годишнината од постоењето на компанијата. Меѓу присутните беа претставници на Амбасадата на Р. Хрватска во Македонија, Агенцијата за супервизија во осигурувањето, реномирани банки и компании во Р. Македонија, наши долгогодишни лојални осигуреници, деловни партнери, соработници, пријатели и колеги. Свое обраќање пред присутните гости најпрво имаше Генералниот Извршен Директор, Г-дин Владимир Поповски кој ги потенцираше основните вредности и принципи на кои се должи успехот на компанијата. Потоа свое обраќање имаше Директорката на секторот за планирање, развој и продажба на животни осигурувања, Г-ѓа Вилма Учета Дузлевска објавувајќи ги добитниците на престижните награди. Најпрво ги објави најуспешните за 2011 годиба и тоа: Проф. Д-р Жарко Костовски беше награден со мини Notebook компјутер и му беше врачена благодарница за менторство и подучување. За најуспешен застапник беше прогласен Г-динот Трајче Стамков кој беше награден со петдневно патување во Париз. Најсреќниот меѓу редовните плаќачи избран преку системско извлекување со зададени критериуми за континуирана редовност во плаќањето беше награден со седумдневно патување во банско во хотелот Кемпински. Оваа година среќата и се насмевна на г-ѓа Матиќ Јулија. Најсреќното дете за 2011 година кое заедно со целото семејство ќе отпатува на петдневно патување во Дизниленд е малата Дина Хасиќ. Оваа година компанијата меѓу номинациите за Најдобар воведе и избор на свој најдобар вработен и да го нагрдаи со шестдневно патување во Банско. Иако беше неблагодарно да се одвои поединец од компетентниот и лојален тим на Кроациа Осигурување – Живот, сепак оваа година како најдобар вработен се издвои Г-ѓата Татјана Трпковска. Со многу позитивна енергија, насмевки и наздравувања дадовме ветување дека во годините кои доаѓаат ќе вложиме повеќе труд, знаење, енергија и ќе имаме многу повеќе причини за радост.

02 3215 083; 02 3215 883

http://www.cro.mk

contact@cro.mk


ИНТЕРЕСНО

Што еден претприемач со агентот 007? Да си во кожа на еден претприемач не е едноставно. Но, и во кожата на еден агент како агентот 007 исто така не е едноставно. И двете занимања бараат специфични однесувања, активности и секако крактеристики. Филмовите со агентот 007 отсекогаш ми биле едни од најомилените. Тоа се филмовите кои си ги оставив во својата колекција на видео касети кои денес повеќе не се користат. Отсекогаш ме интересирало што е тоа што овој агент го прави успешен во неговата работа, а тука ќе се обидам да ги издвојам и зедничките елемент со еден претприемач. Секогаш имаат решение и во најризичните ситуации Оваа е една од највaжните карактеристики на секој агент, па и на секој претприемач. Решението го претвораат во акција, за да има некакво влијание тоа решение врз нивната околина во која што функционираат. Секогаш ја користат технологијата како помагало во работата Агентот 007 е познат по тоа што секогаш има некои врвни технолошки изуми крај себе кои му се наоѓаат во одредени ситуации како корисни помагала, особено во оние ризичните. Така и успешните претприемачи

34

се оние кои никогаш не ја занемаруваат технологијата и кои се обидуваат секогаш да ги искористат најновите технолошки достигнувања во развојот на нивниот бизнис. Агентот 007 го има Q, но претприемачот има воспоставено систем за следење на најновите технолошки достигнувања. Користи информации за донесување на одлуки Информациите се основа за квалитетни одлуки. Работа на

еден агент како 007 е да собира, и не само да ги собира туку и да ги искористи информациите во одбрана на својата земја. Од друга страна еден успешен претприемач собира, обработува и користи информации за да го развие и подобри сопствениот бизнис. Комуницира и со непријателите и со пријателите Дали можеме да дојдеме до добра информација без да


комуницираме? Природата ни ја дала таа дарба да уште од бебиња започнеме со комуникација и постојано да ја надоградуваме на повисоко ниво. Но, тука е прашањето дали треба да комуницираме со непријателите? Мислам дека треба. Во непријателите лежат најквалитетните информации, доколку комуницираме со нив можеме да дознаеме зошто не нè сакаат, дали ни се конкуренти, што можеме да подобриме… Брзо носи одлуки Брзи или брзоплети одлуки? Брзината е добра доколку не се наруши квалитетот на самата одлука. Но, понекогаш, ако не

и често немаме доволно време секоја одлука да ја разглобуваме, анализираме, проучуваме… Едноставно, ќе нè прегази времето. Во написот за Важноста на брзите одлуки навлегов во една математичка вaријанта на она што влијае на тоа одлуките да бидат брзи, но во исто време и квалитетни. Квалитетна одлука = f(f(оптимална количина на информации, форма), аналитичност на претприемачот) Разменува информации со други претприемачи (агенти) Ова поточно значи соработка

со други претприемачи. Можеби во минатото гледано од една перспектива на еден претприемач ова беше невозможно, но да не забораваме дека ние живееме во ХХI век. Да не заборавиме дека она што беше правило вчерa не важи денес. Така денес постојат многу примери на успешни бизниси изградени врз сорaботка и размена на информации помеѓу различни претприемачи. Aвтор: М-р Драган Шутевски е основач и уредникот на блог порталот Претприемач. За повеќе информации посетете го порталот Pretpriemac.com.

ИНТЕРЕСНО

ч има заедничко


ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

Новогодишен деловен подарок

Канцелариски ситници, компјутерски додатоци и мобилни телефони се најчестите подароци што фирмите ги подаруваат за време на празниците, велат резултатите од истражувањето на страната „MojPosao“. На нив се троши од три до повеќе од 10 евра, но бројот на нарачки бележи пад поради кризата.

Деловните подароци се први на удар во време на криза. Тоа го потврдува најновото истражување за деловните подароци спроведено од страна на „MojPosao“ во текот на ноември 2011 година, месец кога се прават најмногу нарачки во пресрет на празниците. Најмногу од деловните подароците се купуваат по цена од 5 евра Бројот на испорачани подароци се намалил кај сите од анкетираните фирми кои продаваат деловни подароци. Од нив, 69% одговориле дека обемот на работа и бројот на нарачки им се намалил во последните две години. Една четвртина истакнале дека немало промена во работењето, а некои (8%) дури и оствариле поголема продажба. Просечната вредност на подароците се движи од 3 до над 10 евра, иако повеќето фирми (33%) кажале дека подароците ги чинеле 6 евра. Подароците најчесто се нарачуваат за во канцеларија и за деловни активности: половина од фирмите (54%) набавуваат шолји, чаши за пенкала, компјутерски додатоци и мобилни телефони,

36

календари и роковници. Им го поставивме истото прашање и на фирмите што набавуваат подароци и за своите клиенти. Интересно е што само половина од фирмите нарачуваат поповолни подароци во последните две години. Неколку од анкетираните изјавија дека нарачуваат и поскапи подароци. Нивната вредност во просек изнесува 10 евра кај 38% од анкетираните, а исто толку одговориле дека не може да ја проценат просечната вредност, бидејќи варира. Третина од фирмите секогаш го ставаат своето лого и нарачуваат два до три месеци претходно

Освен канцелариските ситници, испитаниците рекле дека храната и пијалаците, како и ваучерите се меѓу најомилените подароци. Како најлоши испитаниците ги посочија грејачите за чаши. Подароците се даваат како знак на внимание, како и заради создавање лојалност кај клиентот, а сите добиваат исти подароци во дадени пригоди, велат испитаниците. Но третина од фирмите сметаат дека деловните подароци не ја оправдуваат целта. Деловните подароци најчесто се подаруваат за време на новогодишните празници или при претставување на новите услуги што ги нуди фирмата, а секоја трета го става своето лого на подарокот. И за крај, половина од фирмите ги нарачуваат подароците еден месец порано пред настанот, некои и пократко, а третина од подароците се нарачуваат два до три месеци порано.


Еуро Текника - Скопје 1000 Скопје, Македонија Ул. “ Качанички Пат “ ББ Визбегово, Скопје Тел: (02) 2656-001; 2656-002 Факс: (02) 2656-003 e-mail: euroteknika@euroteknika.com.mk www: www.euroteknika.com.mk

ЕуроТекника - Кавадарци 1430,Кавадарци Ул. “Климент Охридски” бб Струмица Тел./Факс (034)-340-949

Еуро Текника - Гостивар 1230 Гостивар Ул. “Никола Парапунов“бб Гостивар Тел./Факс (042)-222-050

Еуро Текника - Струмица 2400 Струмица Бул.”Гоце Делчев“ бр.2 Кавадарци Тел./Факс (043)-413-396

Фирмата Еуро Текника, за што говори и самото име, е фирма со европски стандарди основана во 1996 година. Еуро Текника, се занимава со трговија на големо и мало, проектирање и изведба на системи за парно греење, климатизација, водовод и соларни системи, а од оваа година како резултат на својата успешност го прошири програмот и со делови за одвод и канализација. Низ сиве овие години Еуро Текника се издигна како една од водечките фирми во оваа дејност на македонскиот пазар. За нејзината успешност говорат и бројните продавници и соработници низ цела Македонија, како и Косово. Главен увозник и застапник е на повеќе реномирани европски и светски фирми како што се: • FERROLI – Италија • LUXOR – Италија • SPERONI – Италија • UNIDELTA - Италија • BUGAТTI - Италија • ABC Proizvod – Србија Наша цел и мото е секој клиент да биде задоволен од нашата услуга и производниот асортиман, зошто без квалитетен производ и добра услуга не можеме да бидеме дел од Европа.


ПРОЧИТАЈТЕ НЕШТО КОРИСНО

Creating a Business Plan: Expert Solutions to Everyday Challenges

Every business needs a business plan,a plan to meet the expected and unexpected opportunities and obstacles the future holds. This book will help you take a long, hard look at each element of the plan and show you how to communicate the right message to the right people to maximize the chances of getting your business venture launched. The Pocket Mentor Series offers immediate solutions to common challenges managers face on the job every day. Each book in the series is packed with handy tools, self-tests, and real life examples to help you identify your strengths and weaknesses and hone critical skills.

38


HR HR РЕЧНИК

1. Full-time employment - Полно работно време 2. Ad hoc - За конкретна намена

3. Ad hoc decision - Одлука за решавање конкретен, посебен проблем или ситуација 4. Skill - Вештина (способност да направиме нешто за што сме обучени)

5. Generic skills - Генерички вештини (вештини што се применуваат во различни типови на работа и може да се пренесат од една работа на друга) 6. Core skills - Основни вештини (потребни од сите и се однесуваат на сите)

Како аплицираат работобарателите пред празниците? Број на апликации по оглас до 25ти декември Број на апликации по оглас деновиве

64 36

Работобарателите се помалку активни за време на празниците Број на апликации по оглас деновиве

СТАТИСТИКА

Број на апликации по оглас до 25ти декември 36 64

1

0

2

0

3

0

4

39


ОГЛАСНА ТАБЛА

РЕНОМИРАНА АДВОКАТСКА КАНЦЕЛАРИЈА ОД СКОПЈЕ објавува ОГЛАС за вработување на СЕНИОР АДВОКАТ

Потребни квалификации:     

ВСС- Правен факултет Положен правосуден испит Потребно работно искуство од минимум 5 години Одлично познавање на Англискиот јазик Одлично познавање на MS Office пакетот

Очекувани способности, персонални карактеристики:      

Ориентираност кон клиенти Организирана и мотивирана личност Високи етички норми Динамични, иницијативни и насочени кон резултати Иницијатива за професионална надградба и усовршување Тимски работници

Клучни обврски и задачи:  

Капацитет за самостојно водење на предмети Менаџирање на други колеги

Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: dimep@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДЛОЖИТЕЛНА назнака на апликацијата „за оглас за СЕНИОР АДВОКАТ“.

ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) Назнака на позицијата за која се аплицира НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

40


Дневник, 19.12.2011

Дневник, 17.12.2011

Дневник, 17.12.2011

ОГЛАС за прием на 19 соработници стартна плата + бонуси - мин. ССС до 45 год. - можност за напредување сопствено возило јавување од 09.00-16.00 часот: тел. 070 38 77 23 02 2460 790 САМО ЗА СКОПЈЕ

Аптека бара фармацевски техничар со положен државен испит.

Ресторан има потреба од салатер и скараџија.

Дневник, 19.12.2011

Дневник, 17.12.2011

Дневник, 17.12.2011

Фирма од Скопје бара работник за работно место чувар.

Хотел од Скопје има потреба од рецепционер со искуство. Потребно е високо образование, познавање на компјутери и англиски јазик.

ФИРМА ЗА ДДД ЗАШТИТА има потреба од: 1. доктор по медицина со лиценца за работа 2. два лаборанти техничари со положен стрчен испит.

Тел: 02/3117-333, инфо после 12:00ч.

ИНФОРМАЦИИ НА 070/231-512 ОД 10 ДО 12 СЕКОЈ ДЕН

41

ОГЛАСНА ТАБЛА

Тел: 02/600-425, 071/223-995

Тел: 070/441-310

Тел: 3136-022


ОГЛАСНА ТАБЛА

Нашипт успех се базира пред сè на дпследната стратегија, кпја се пдликува сп ангажираое и ппнатампшнп успвршуваое на квалификуванипт кадар. Направете чекпр напред вп развпјпт на Вашата кариера и ппстанете дел пд еврппскипт ланец на дрпгерии вп Македпнија и Србија за следнптп рабптнп местп: Kниговодител – Сметководител за Македонија (рабптнп местп –Скппје, Maкедпнија)

Oд Вас очекуваме: -

Виша или Виспка стручна спрема екпнпмски смер

-

Сертификат за пвластен книгпвпдител

-

Дoбрп знаеое на англиски и српски јазик ( ппжелнп знаеое на германски јазик) Ппзнаваое на рабпта сп кпмпјутер (Word, Excel, MS Office, преднпст ппзнаваое на SAP) Mинимум 3 гпдини рабптнп искуствп на слични рабпти Ппзнаваое и редпвнп пратеое на прпписите пд пбласта на сметкпвпдствптп, рабптеоетп и данпците. Сппспбнпст за сампсталнп впдеое на делпвните книги Tпчнпст, aжурнпст, систематичнпст и пдгпвпрнпст Koмуникативнпст и спремнпст за тимска рабпта

Задачи: -

42

Kнигпвпдственп евидентираое на делпвните прпмени, какп и кпнтрпла на книгпвпдствените налпзи и аналитички евиденции вп текпт на месецпт Kнигпвпдствени рабпти за увпз и извпз прганизација на канцеларискп и делпвнп рабптеое Финанспва пператива (рабпта сп e-банкинг) Припремаое и спставуваое на финанспви извештаи и рабптеое сп ревизпри Пратеое и примена на закпнската регулатива (ппзнаваое на дпмашните и медунарпдните закпнски прпписи за финанспвп –книгпвпдственп рабптеое и ппзнаваое на данпчните прпписи) Пресметка на ДДВ Пресметка и книжеое на зарабптката


НОВА, ЕКСКЛУЗИВНА И МУЛТИФУНКЦИОНАЛНА WEB СТРАНА Со задоволство Ве известуваме дека од октомври 2011 година Кроациа Осигурување – Живот ја пушти во функција својата нова web страна. Истата претставува суштинска промена на концептот на презентација на сите производи, проекти, активности, настани, документи и информации. Основната идеја во креирањето на новата web страна беше да се усоврши комуницирањето со сите наши Корисници. Креиравме web страна која пласира јасни, прецизни, транспарентни и визуелни информации. Постојано можете да бидете во тек со сите нови активности и проекти кои ги превзема Кроациа Осигурување – Живот како и сите наградни игри во кои можете да учествувате. Новата web страна Ви овозможува од удобноста на Вашите домови преку неколку клика:

ОГЛАСНА ТАБЛА

• Да направите информативни пресметки за животно осигурување за себе и своето семејство • Да аплицирате за да станете наш Осигуреник • Да го проверите статусот на Вашата полиса преку Мy Cro Account апликацијата • Да пријавите штета • Да аплицирате за Застапник за осигурување • Да се информирате за можностите за деловна соработка со Кроациа Осигурување – Живот

Наскоро Ви најавуваме и можност за online плаќање на премијата за Вашата полиса за осигурување на Живот. Со регистирање на нашата web страна брзо и лесно ќе можете да ги вршите сите Ваши уплати. Се надеваме дека новиот дизајн и концепт на нашата web страна ќе наиде на позитивен одговор од ваша страна. Целта е да обезбедиме побрз, поквалитетен и интерактивен проток на информациите. Ве покануваме на постојано следење на сите информации и активности на Кроациа Осигурување – Живот преку нашиот нов web портал, како и на активно предлагање и доставување на сите барања преку комуникациските можности кои Ви ги нуди новата веб страна.

Побрзајте и посетете ја нашата web страна!

www.cro.mk

43


ОГЛАСНА ТАБЛА Вест, 21.12.2011

Дневник, 21.12.2011

Дневник, 22.12.2011

Текстил АД Скопје, бара работници за следните позиции: - Хаус мајстор – работник за одржување на објект со потребни квалификации: најмалку ССС, работно искуство со електрика, водовод, станица за парно греење, возачка дозвола Б категорија. - Комерцијалист со работно искуство во прехрана со потребни квалификации: најмалку ССС, возачка дозвола Б категорија (пожелно е и Ц категорија), познавање на компјутерско работење (msoffice, internet), добри организациони способности, тимска работа и способност за работа под притисок.Вашето мотивационо писмо и CV испратете го на e-mail: tekstil@tekstil.com.mk

Орка Спорт Лидер во продажба на спортска опрема Објавува Конкурс за Вработување на 2 продавачи во продавницата на Орка Спорт во Скопје Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови: - Апликантот треба задолжително да има завршено ССП - Да не биде постар од 30 години - Да биде сестрана и одговорна личност и да покажува спремност за тимска работа Предност имаат кандидатите кои имаат работно искуство во трговија, и кои имаат познавање на англиски јазик. Своето CV со фотографија и диплома за завршено образование да ги испратат на адреса: direkcija@orkasport.com.mk конкурсот важи 5 дена од денот на објавување.

Барам дистрибутер на леб. Тел: 02/2728-770 јавување од 10 до 17.

Дневник, 22.12.2011

Вест, 220.12.2011

Вест, 22.12.2011

ХОТ-ХОТ Градежна фирма ХОТ и ХОТ КГ Има потреба од Градежен инжинер или Архитект

Спортска облажувалница има потреба од лице за сервисирање и одржување на компјутери и компјутерски мрежи. Заинтерсираните кандидати да испратат CV со фотографија на сленава електронска пошта: kladilnica.konkurs@gmail.com

ДООЕЛ РОДОН БИТОЛА Има потреба од текстилни техничари со искуство

Контакт телефон: 3097-141

44

Шефови и Мајстори За работа во текстилна конфекција во Битола Информации на телефони 047/225-051 и 047/221-835 Или директно во просториите на Дооел Родон На Новачки пат бб – Битола e-mail: rodonltd@t-home.mk


РЕНОМИРАНА АДВОКАТСКА КАНЦЕЛАРИЈА ОД СКОПЈЕ објавува ОГЛАС за вработување на

Потребни квалификации:

     

Предност Високо Образование Активно владеење на англиски јазик Познавање на MS Office програмите и интернет Работно искуство на позиција Офис Менаџер Познавања од организација на канцелариско работење Искуство во архивирање на документација

    

Возачка дозвола Б катергорија Комуникациски вештини Одлични организациски способности Способност за тимска работа Способност за работа под притисок и кратки рокови

ОГЛАСНА ТАБЛА

Офис Менаџер

Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk со назнака на апликацијата „за оглас за Офис Менаџер“.

ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) Назнака на позицијата за која се аплицира НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани! 45


ОГЛАСНА ТАБЛА објавува ОГЛАС за ангажирање на

ГРАДЕЖЕН ИНЖЕНЕР - АРХИТЕКТ Потребни квалификации:    

Завршено Високо образование – Градежен факултет Одлично познавање на компјутерски програми (AutoCAD и ArchiCAD) Претходно работно искуство ќе се смета за предност Возачка дозвола Б- категорија

Личен профил:    

Организираност и одговорност Способност за тимска работа Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност Способност за работа под притисок и на кратки рокови

АДРЕСА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: ул. Момин Поток бб - Скопје Office: +389 2 30 97 141; e-mail: hot_brvnari@yahoo.com

НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Кандидатите кои не ги исполнуваат сите наведени услови, нема да бидат вклучени во селекцијата!

46


CONTROLLER (REF: C/HC) BASED: BITOLA

Challenge your financial competence in a pace-change role

Controller (Ref: C/HC) Holding this position, the qualified professional will work in direct collaboration with the General Manager of the company in Macedonia and the Group Chief Financial Controller, based in Germany. The job holder will manage the function in view of ensuring timely and accurate reporting for statutory and management purposes in compliance with local legislation, IFRS and corporate requirements. The scope of responsibilities also encompasses development, introduction and maintenance of internal business control system; regular analysis of the effectiveness of applied control methods and update of internal control procedures with the aim of safeguarding assets. It shall be also expected to manage all the aspects

of the General Ledger in view of ensuring accuracy and completeness of the finance records. Other duties will include: handling all tax matters, coordinating the preparation of the annual budget and performing regular forecast reviews. Essential part of the duties will be related to liaising with external auditors, state authorities, financial institution, vendors and the parent company. Strong analytical, problem solving, planning and organizational skills, combined with initiative, systematic approach and result orientation shall be expected to lead the changes for optimization of the financial reporting processes. Other significant prerequisites for the role are: • A Bachelor degree in Accounting or Finance; ACCA qualification or similar designation would be considered as an advantage • 3 years of relevant professional experience and consistent knowledge in the area of financial control and reporting and practical experience with IFRS • Can-do attitude and ability to take decisions autonomously • Resilience and business agility • Fluency in English • Very good computer literacy and high excel proficiency

ОГЛАСНА ТАБЛА

Our client, Holmak Uvoz-Iznos, is a leading manufacturer of aluminum heat exchangers used in climate control heating, ventilation and photovoltaic systems. The majority of its shares have recently been acquired by Centrotec Sustainable AG, a company listed on the Frankfurt Stock Exchange with an issued share capital of more than Euro 17 million. Following this change, the senior management of the company is looking to attract a strategically minded financial professional to support the development of the local business activities adherent to established corporate standards and internal controls.

The professionals interested in this position should send a cover letter and a comprehensive CV in English to peopleandchange@kpmg.com.mk or to KPMG DOOEL, People and Change Group, Soravia Center Skopje, 7th floor, ul. Vasil Adzilarski bb, 1000 Skopje. Please quote the reference number on all correspondence. Closing date for applications is 6 January 2012. Documents will be treated in strict confidentiality. КПМГ Македонија за свој клиент бара кандидати за горенаведената позиција. www.kpmg.com.mk © 2011 KPMG DOOEL Skopje, a Macedonian limited liability company and a member firm of the KPMG network of independent member firms affiliated with KPMG International Cooperative (“KPMG International”), a Swiss entity. All rights reserved. KPMG and the KPMG logo are registered trademarks of KPMG International Cooperative (“KPMG International”), a Swiss entity.

47


ОГЛАСНА ТАБЛА НИЕ

ВРАБОТУВАМЕ НАЈГОЛЕМАТА ТАКСИ КОМПАНИЈА ВО МАКЕДОНИЈА И ЕДИНСТВЕНА СО СОПСТВЕНА АКАДЕМИЈА ЗА ОБУКА И СТАНДАРДИ ЗА НАПРЕДОК ВО КАРИЕРА

објавува ОГЛАС за вработување на

ВОЗАЧ НА ТАКСИ Главни задачи и одговорности: Земање и превезување на патници/клиенти Превоз на патници на најбрз и најбезбеден начин Помагање при утоварање и истоварање на поголем багаж на патниците Одржување на чисти и уредни возила Водење грижа за исправност и добра работна состојба на возилото

Потребни квалификации: Минимум ССС Предходно работно искуство како возач е предност Основно познавање на англиски јазик-усмена комуникација Уредно персонално досие без прекршоци

Персонални способности и вештини: Добро физичко и ментално здравје Силни усмени комуникациски вештини Пријатен и љубезен однос кон клиенти Добро познавање на градот и околината Сигурен и искусен возач Способност за справување со различни карактери на клиенти и во различни ситуации во сообраќајот Справување со пари, наплата на услугата

ДОКОЛКУ сакате да станете дел од тим на професионалци, доставете Ваша Професионална Биографија на e-mail:

vrabotuvanje@intaxi.mk За дополнителни информации јавете се на телефоните: 02 32 13 065 и 02 32 30 091. ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО!

48


објавува ОГЛАС за работно ангажирање на МАШИНСКИ ИНЖЕНЕР Потребни квалификации:    

ВСС – Дипломиран Машински инженер – отсек термотехника и термодинамика Претходно работно искуство на иста или слична позиција ќе се смета за предност Познавање на Англиски јазик Одлично познавање на работа со компјутери

Личен профил:    

Одговорна, лојална, трпелива личност Амбиција за успех и флексибилност Способност за тимска и самостојна работа Способност за работа под притисок и со кратки рокови

ОГЛАСНА ТАБЛА

Во најкус временски рок доставета ја Вашата Професионална Биографија на е-маил: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk , со назнака „за оглас за Машински инженер“. ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) Назнака на позицијата за која се аплицира НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

49


ОГЛАСНА ТАБЛА

SharePoint .NET Solution Architect Breaking news

Ever-Near DOO, Skopje, Macedonia, is founding another team for developing and implementing SharePoint solutions and to provide SharePoint development support to other teams in Belgium. You can be part of it.

Ever-Near D.O.O.

Ever-Near (www.ever-near.com) provides a wide range of offshore / nearshore outsourcing services from Ever-Near DOO in Skopje (Macedonia), Guidance A.D. Belgrade (Serbia), and Ever-Near srl in Bucharest (Romania) to customers all over the world. Ever-Near offers the opportunity to work in an international environment, with customers in the European Union (especially Belgium, Germany, France and The Netherlands) and in the USA. Guidance A.D. Belgrade (Serbia), is also a leading training center in Serbia and Microsoft Certified Silver Learning partner. Ever-Near believes in the ability of Companies to achieve Business Targets by Teams with remotely working team members, Synchronously and in Real-Time, using state of the art Communication and Collaboration Technology, preferably with team members with close background. Ever Near has a decade of presence in the Balkan and celebrates its third anniversary its Skopje office.

Career Opportunities @ Skopje SharePoint .NET Solution Architect Your Profile as SharePoint .NET Solution Architect

You will design and develop our next generation Microsoft SharePoint solutions with Microsoft .NET in a most leading team. You will work with fully object oriented Solution Frameworks, designed by UML, built upon Microsoft SharePoint in the powerful Microsoft .NET environment. You will partner up with the SharePoint & .NET development teams from Belgium to join in ISO Certified development process. This means you have daily contact with the team and benefit from personal guidance by senior .NET architects who are also certified Microsoft trainers.

• You have obtained a Master or Bachelor university degree in Computer Science, Applied Informatics, Management Information Systems, Engineering, Automation or Electronics.

• As a senior .NET solution developer with 6 or more years working experience in object orientation and .NET using C#, you

have a practical experience and a working knowledge of the development for/within SharePoint in Microsoft .NET develop ment for at least 1 year. • Affinity with other Microsoft environments such as Microsoft Dynamics and experience of integrating ERP solutions with .NET and SharePoint is a strong plus. • You gear up to Windows Azure, AppFabric and SandBoxed solutions • SQL Server 2008 is your database • You are a real team player yet you can also work independently. • You are communicative and interactive, driven to master English at work for ICT and business. • You are strong in object oriented design and development, you see sharp in layered and complex modular environments and you are a fast and driven learner of new technologies and concepts. • You are proud of your Team Leading capabilities. • You stand for your promises and integrity. • You have a very clear record and will be screened before joining.

Our Offer • You will enjoy a leading salary with a long-term and clear career path • We offer you a dynamic company, leading in its competency domain, with clients interested to see you outperform • We offer you competent, friendly and honest colleagues, where values and result matter • Occasion to travel to Belgium and later other regions in Europe Go for it! If you find yourself in the above, please send a motivational letter and your CV (with a recent photograph) in English to hr@ever-near.mk Please refer to the job position you are applying to in the subject of the email. Candidates that show to fit with this vacancy will be invited to an interview.

50


РЕНОМИРАНА АДВОКАТСКА КАНЦЕЛАРИЈА ОД СКОПЈЕ објавува ОГЛАС за вработување на ЈУНИОР АДВОКАТ

Потребни квалификации:     

ВСС- Правен факултет Положен правосуден испит Претходно работно искуство од минимум 1 година Одлично познавање на Англискиот јазик Одлично познавање на MS Office пакетот

Очекувани способности, персонални карактеристики: Ориентираност кон клиенти Организирана и мотивирана личност Високи етички норми Динамични, иницијативни и насочени кон резултати Иницијатива за професионална надградба и усовршување Тимски работници

ОГЛАСНА ТАБЛА

     

Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДЛОЖИТЕЛНА назнака на апликацијата „за оглас за ЈУНИОР АДВОКАТ“.

ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) Назнака на позицијата за која се аплицира НАПОМЕНА: САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

51


ОГЛАСНА ТАБЛА

Vacancy: Business Software Developer Breaking news

Ever-Near, a Belgian outsourcing company is expanding its team for its customer Ferranti and is looking for a software developer with 2 to 4 years of experience.

Ever-Near

Ever Near (www.ever-near.mk) — provides a wide range of offshore / nearshore outsourcing services from Skopje (Macedonia), Belgrade (Serbia), and Pitesti (Romania) to customers all over the world. Ever Near offers a chance to work in an international environment, with customers from the same time zone in the European Union especially Belgium and Germany.

Ferranti Computer Systems

Ferranti Computer Systems (www.ferranti.be) from Antwerp Belgium is a well-established ICT company with more than 30 years of experience in software development. Ferranti provides a wide array of business and IT consultancy, developing and integrating systems and offer high quality Business Process Outsourcing, IT infrastructure and Managed Services that help businesses create an advantage. Its premium ERP system MECOMS™ (www.mecoms.com) is selected by Microsoft as the reference vertical implementation of Microsoft Dynamics AX for the energy and utility sector.

Internship program @ Skopje

You will design and develop cutting edge ERP solutions based on Microsoft Dynamics AX. You will do such by using Visual Studio 2010 and the Microsoft Dynamics AX development tools. You will partner up with Ferranti’s development team in Antwerp, Belgium to join in their Agile development process by using Microsoft Sure Step for MECOMS™. This means you have daily contact with the team and benefit from personal guidance by senior Microsoft Certified specialists, but also you will work with our local experts in the field of AX, and advanced ERP business solutions.

Business Software Developer Your Profile as Business Software Developer

• You have obtained a Master or Bachelor university degree in Computer Science, Applied Informatics, Management Information Systems, Engineering, Automation or Electronics.

• You have already gained a practical experience and a working knowledge in developing from scratch small and medium size components and applications in one or more development technologies be it .NET, Java, C++, or others as an Windows and/or Web based developer. • You have worked in small or large teams to build software in an object oriented fashion. • You have an excellent command of the English language for both written and verbal communication.

Our Offer • You will enjoy a growing salary with a long-term and clear career path • We offer you a growing and expanding company, leading in its competency domains, with clients interested to see you outperform • We offer you competent, friendly and honest colleagues, where values and result matter • We offer chance to in Microsoft Dynamics AX • Occasion to travel to Belgium or other regions in Europe Go for it! If you find yourself in the above, please send a motivational letter and your CV (with a recent photograph) in English to hr@ever-near.mk. Please refer to the job position (Business Software Developer) you are applying to in the subject of the email. Candidates that show to fit with this vacancy will be invited to an interview. More info on http://mk.ever-near.com/jobs

52


БЛИЗУ ДООЕЛ Скппје Бул.Трета македпнска бригада б.б. 1000 Скппје, Македпнија ЕДБ: 4030006601740 тел: +389 2 613 1 613 089 011 011 факс: +389 2 2468 820

Друштвптп за телекпмуникациски инженеринг, спфтвер, тргпвија и услуги БЛИЗУ МЕДИА ЕНД БРОУДБЕНД ДООЕЛ Скппје, сп седиште на бул. Трета македпнска бригада бб, 1000 Скппје, има пптреба пд 10 врабптуваоа на ппределенп рабптнп време за рабптнп местп Оператпр вп Кпнтакт Центар вп Скппје. Краток опис на работни активности: Рабптнптп местп „Оператпр вп Кпнтакт Центар “ е дел пд рабптните функции вп сектпрпт „Грижа за кприсници“ вп БЛИЗУ ДООЕЛ Скппје. Оператпрпт вп Кпнтакт Центар пдгпвара на сите видпви дпјдпвни ппвици и врши ппширнп следеое на услугите сп цел дијагнпстицираое и решаваое на дефектпт и се залага за забрзуваое на прпцеспт за решаваое на дефектпт. Рабптата ја врши спгласнп прппишаните стандарди, интерните правилници и прпцедури на друштвптп. Потребни кфалификации:  Завршенп среднп или виспкп пбразпвание  Одлични вештини за рабпта сп кпмпјутер и интернет, рабпта сп спфтверскипт пакет Microsoft Office  Одлични кпмуникациски вештини – дпбра артикулација, умерена брзина на гпвпрпт, правилна дикција  Организиранпст и пдгпвпрнпст  Сппспбнпст за тимска рабпта и рабпта вп динамична средина  Дпверливпст и лпјалнпст  Ппсветенпст на рабптата  Англиски јазик - преднпст  Местп на живееое вп Скппје. Нашата понуда: Пријатна рабптна атмпсфера вп млад и амбиципзен тим Стимулативна плата – фиксна плата и бпнуси вп зависнпст пд резултатите Рабптнп време вп смени Мпжнпст за прпфесипнален развпј и напредпк вп кпмпанијата

ОГЛАСНА ТАБЛА

   

Начин на пријавување: Акп сте заинтересирани за ппзицијата и сметате дека ги ппседувате пптребните квалификации, испратете ја Вашата бипграфија–CV на македпнски јазик на e-mail: vrabotuvanje@blizoo.mk сп назнака за „Оператпр вп Кпнтакт Центар“, најдпцна дп 31.12.2011 гпдина. Самп селектираните кандидати ќе бидат ппвикани на тестираое и интервју.

53


ОГЛАСНА ТАБЛА

54


Vacancy: Software Developer Breaking news

Career Opportunities @ Skopje Software Developer

Your Profile as Software Developer

Ever-Near, a Belgian outsourcing company and MediaGeniX, a global leader in TV Broadcasting & Planning Solutions, are expanding in Skopje their joint team which develops and implements the MediaGeniX solutions and provides MediaGeniX customer support across the globe. You can be part of it. You will design and develop our WHATS’On solution for television stations in close cooperation with an experienced team. WHATS'On manages and optimizes all cross-media broadcasting, scheduling and content lifecycle processes. You will work with the fully Object-Oriented Solution Frameworks of MediaGeniX, built in the powerful language Smalltalk, in the Cincom VisualWorks environment (www.cincomsmalltalk.com). We strongly believe in the automation of as much tedious development tasks as possible and thus focusing the developer’s efforts on the challenging parts of designing and writing software. You will partner up with one of our development teams in Brussels to join in their Scrum development cycle. This means you have daily contact with the team and will work with short delivery cycles towards a project goal. State of the art IT Design and Quality concepts are valued in the team and will boost your career. All of such by the guidance of MediaGeniX. At first, you will be trained in Smalltalk, the TV-business and in WHATS’On. In the next six months you will be developing new functionalities and extend existing ones. From then on, you will be participating in all aspects of the modules you will build: designing, developing, testing, debugging and providing second line support. You will grow in responsibility for larger and more complex sets of modules and by coaching others.

• You have obtained a Bachelor university degree in Computer Science and Applied Informatics. • You have any working experience in an Object-Oriented solution environment. • You are communicative and interactive, driven to master English at work for ICT and business. • You are strong in object oriented design and development, you see sharp in layered and complex modular environments and you are a fast and keen learner of new technologies and concepts.

Ever-Near

Ever Near (www.ever-near.com) provides a wide range of offshore / nearshore outsourcing services from Skopje (Macedonia), Belgrade (Serbia), and Bucharest (Romania) to customers all over the world. Ever Near offers the opportunity to work in an international environment, with customers in the European Union (especially Belgium, Germany, France and The Netherlands) and in the USA. Ever Near believes in the ability of Companies to achieve Business Targets by Teams with remotely working team members, Synchronously and in Real-Time, using state of the art Communication and Collaboration Technology, preferably with team members with close background. Ever Near has a decade of presence in the Balkan and celebrates its third anniversary its Skopje office.

MediaGeniX

MediaGeniX's core business since 1992 has been the development of WHATS’ON, the advanced channel management and scheduling software. Today, MediaGeniX (www.mediagenix.tv) stands as an important European company that specializes exclusively in integrated broadcast planning applications for European TV and Radio stations. More than 100 channels rely on us each day to ensure their scheduling meets their strategic, financial, promotional, operational and multimedia targets. With an on-going product development program. We also make sure that WHATS’On is ready for the future of Radio and Television in its many new and innovative shapes and sizes. Our Presence includes Europe, US, Middle East and Asia. Some of our customers are WDR, ORANGE, NOS, MTV UK in the West, MTV Adria, Al Jazeera Balkan, Etisalat in the East and FOX in US.

ОГЛАСНА ТАБЛА

• You stand for your promises and integrity. • You are a team player. • You are eager to help colleagues and coach others. • You are willing to be scheduled on a periodical shift for one week per month in evening shift.

Our Offer • Outstanding remuneration and excellent working conditions and environment • Long-term and clear career path • Occasion to travel to Belgium and later even Europe or the Middle East. • Working on cutting edge ICT Solutions in the appealing and exciting TV Broadcasting world • Working with open, communicative, high quality professionals in an excellent team where values and result matter Go for it! If you find yourself in the above, please send a motivational letter and your CV (with a recent photograph) in English to hr@ever-near.mk . Please refer to the job position you are applying to in the subject of the email. Candidates that show to fit with this vacancy will be invited to an interview.

55


www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk © 2011 ВработувањеNEWS All Rightswww.vrabotuvanje.com.mk Reserved www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK

v.News 125 - II  
v.News 125 - II  

Vrabotuvanje NEWS Broj 125 / II

Advertisement