Page 1

vrabotuva

ВРАБОТУВАЊЕ NEWS

БРОЈ 109 ПЕТОК, 2 СЕП 2011

НЕДЕЛНИК ЗА ДЕЛОВНИ ЛУЃЕ

CVна ТЕМА НА БРОЈОТ E-mail и животот е полесен

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА: Кај кого 1 денар е поевтин? ПРЕЗЕМЕНО : Лекции од Џеј Зи

во овој број

58

огласи и работни места Најдете нè на

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK


Содржина 04 08

10

ТЕМА НА БРОЈОТ E-mail и животот е полесен

09 10 12 4 10 13 14 18

АКТУЕЛНОСТИ ТЕМА НА БРОЈОТ HR АНАЛИЗА ПРЕЗЕМЕНО

18 22

CV НА ГОЛЕМИТЕ

22

ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

24

ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

28

ИНТЕРЕСНО

30 31 31 32

16

24 28 31

КНИГА HR РЕЧНИК СТАТИСТИКА ОГЛАСНА ТАБЛА

32 34 38 40 42 44

CV на ГОЛЕМИТЕ Dacia

20


ВРАБОТУВАЊЕ NEWS .......OD vrabotuva

БРОЈ 107 ПЕТОК, 8 ЈУЛИ 2011

НЕДЕЛНИК ЗА ДЕЛОВНИ ЛУЃЕ

UREDNIKOT

CVна

ТЕМА НА БРОЈОТ

КАКО ДА (НЕ) ГО УНИШТИТЕ БИЗНИС РАЗГОВОРОТ ИНТЕРЕСНО: Кој медиум е соодветен за вашиот бизнис? ПРЕЗЕМЕНО : Деловно размислување - Харв Екер ВО ОВОЈ БРОЈ

59

ОГЛАСИ И РАБОТНИ МЕСТА Најдете нè на

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK

Вработување NEWS тим Главен уредник Снежана Велков s.velkov@vrabotuvanje.com.mk Веб Администратор и Асистент за посредување при вработување Катерина Маџовска katerinam@vrabotuvanje.com.mk Психолог Марија Јовановска marijaj@vrabotuvanje.com.mk Дизајн Гораст Цветковски cvetkovski@gorast.com

Адреса: Васил Ѓоргов 24-1/5, 1000 Скопје Телефон: +389 (2) 3213 065

P

роблемите се разгледуваат од неколку перспективи, соработката и кохезијата на групата ги зголемуваат потребата за остварување на заедничките цели и чувството на припадност на организацијата, а со тоа и задоволството од работата. Но, треба да се нагласи дека тоа е опис на идеалниот тим, а таквите во практиката се ретки, пишува Ивана Делач Хорватинчиќ во Business.hr. Често се случува дел од членовите на тимот да вложува голем труд во остварувањето на заедничките цели, додека еден или повеќе членови го користат само нужниот минимум од своите способности, волја и енергија за работа. Таквата дифузија на одговорноста влијае негативно врз комуникацијата во тимот, работниот ентузијазам брзо паѓа, и наместо него се јавува фрустрација. Бидејќи успехот се припишува на тимот, Одговорот е помеѓу овие две крајности – тимот функционира најдобро која, покрај добрата соработка меѓу членовите, секој го врши својот дел од работата самостојно. До пред неколку децении деловните цели главно се постигнуваа преку самостојна работа, а улогата на тимот беше првенствено информативна, додека, пак, денес целта на тимот е постигнување на што е можно поголема ефикасност во работењето.

Мобилен: +389 (71) 305 939 Факс: +389 (2) 3230 091

Web site: www.vrabotuvanje.com.mk Е-MAIL: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk

Снежана Велков Главен Уредник 3


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО... Хрватите направија електричен супер автомобил

Хрватската компанија „Римац автомобили“ планира во септември на саемот за автомобили во Франкфурт да претстави најбрз електричен супер автомобил во светот. Моделот наречен „Концепт оне“ е придвижуван од четири електромотори, по два на секоја оска, кои заедно обезбедуваат 1088 коњски сили. Максималната брзина изнесува 305 километри на час, а електричниот супер автомобил може да помине 600 километри со едно полнење. Напојувањето е обезбедено од комплет батерии кои се наоѓаат во предниот и задниот дел на автомобилот, како и зад патниците. Четирите електромотори се регулираат по електронски пат. Останатите детали, вклучувајќи го и

4

надворешниот дизајн ќе бидат претставени на саемот.

Поевтин зелен картон Поевтине зелениот картон. Од вчера почна примената на новите пониски цени на зелениот картон, кој отсега ќе важи една година, а не како досега: месец, три или 6 месеци. Од први септември стартуваа новите пониски цени на зелениот картон што го користат возачите кои возат надвор од границите на земјава. Одсега ќе постои само годишна зелена карта која што за патничките возила со моќност до 66 киловати од 160 поевтини на 60 евра,

додека за возилата со поголема моќност ќе чини 90 евра. Со измените цената на зелениот картон за товарните возила се намалува од 450 на 280 евра. Според објаснувањето од Националното биро вадењето на зелениот картон нема да биде задолжително, односно возачите сами одлучуваат дали ќе купат или не зелен картон. Синдикатот на независните камионџии „Макамтранс“ ја поздрави првата одлука на новиот состав на Владата, со коментар дека со прифаќањето на нивните барања, сериозно се намалуваат трошоците на транспортните компании и се подобрува нивната конкурентност, особено на странските пазари. Предлогот на некои од осигурителните компании, зелениот картон да се издава задолжително при регистрацијата, не беше прифатен.

Пораст на трговијата на големо и мало Според податоците на Државниот завод за статистика трговијата на големо забележала пораст за 8,5 отсто, а трговијата на мало пораснала за 6,6 отсто во месец јуни во споредба со истиот период лани. Прометот бележи опаѓање во одделот Трговија на големо и на мало со моторни возила и мотоцикли, делови и прибор и нивно одржување и поправка за 4,6 отсто. Секторот Трговија на големо и на мало и поправка на моторни возила и мотоцикли, во јуни 2011 година, во однос на јуни 2010 година, изнесува 106.6.

Зголемен бројот на работниците во индустријата Бројот на работниците во индустријата во јули годинава е зголемен за 1,9 отсто во однос на јули претходната година. Бројот на работниците во секторот рударство и вадење камен е


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО... зголемен за 3,1 отсто, во преработувачката индустрија за 1,5 отсто и во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 4,7 отсто, велат податоците на Државниот завод за статистика. Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата пораст бележи кај Енергијата за 3,9 отсто, Интермедијарните производи, освен енергија за 1,8 отсто, кај Капиталните производи за 1,4 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1,7 отсто.

оваа област во Индија. Присутна е во 23 земји на сите континенти. Компанијата постои од 1975 година и има годишен обрт од 2,7 милијарди долари. Вработува над 40.000 професионалци од Информациите доаѓаат областа на производство од Nikkei, најголемиот на автомобилски бизнис дневен весник делови. Во текот во Јапонија, така што на денешниот ден веродостојно е. претседателот на Телефонот тежи 105 грама, а доаѓа со 4 инчен Групацијата, Vivek Chaand Shangal и LCD дисплеј, работи претставници од на Android 2.3, а има и дигитален TV ресиведр и Владата симболично ќе ги постават темелите инфрацрвена порта. на новите фабрики. По Исто, камерата е со 5 американски „Кемет“ мегапиксели, има слот и руски “Протект“, ова за microSD мемориска е трета фабрика летово картичка, HSDPA, која удира темели на Wi-Fi и GPS опции за Бунарџик. Следниот поврзување. Бројот на работниците месец се чека „Џонсон во индустријата во Засега само се знае дека контролс“, која веќе периодот јануари - јули работи во Бунарџик да овој тенок смартфон 2011 година, во однос на доаѓа во САД, за го официјализира влезот периодот јануари - јули во слободната зона другите земји нема 2010 година, бележи Штип, каде ќе градат информации. зголемување од 2,1 фабрика за седишта за отсто. автомобили. Индијци влегуваат во Бунарџик NEC со најтенок Цената на златото смартфон на светот предизвика продажба на златни заби Индиската компанија за автомобилски делови, Samvardhana Motherson Group ќе гради две фабрики за производство на автомобилски делови и електрични уреди во слободната технолошка зона Бунарџик во Скопје. Samvardhana Motherson Вискоата цена на златото натера многу Group е една од најголемите компани од јапонци да продаваат Добро сега, може нема да биде моќен колку Samsung Galaxy S II, ама за многумина 7,7 мм NEC Medias N-04C е телефон кој мора да се има.

злато кое повеќе не го користат. Меѓу накитот тие ги продаваат и златните заби на протезите кои некогаш ги носеле. Многумина ги пребаруваат плакарите и старите кутии за накит, за да ја искористат можноста да заработат. Цената на златото веќе неколку месеци е рекордно висока. Во Јапонија еден грам злато вреди 61,6 долари, што е највисока цена од 1980 година. НИШКАТА ФАБРИКА ЗА ТУТУН ИЗБРАНА ДА ИЗВЕЗУВА ВО ЈАПОНИЈА Фабриката за тутун од Ниш, Србија, "Philip Morris Operations" започна производство на цигари за извов во Јапонија. Во земјата на изгрејсонцето трагичните настани од почетокот на годината, катастрофалниот земјотрес, цунамито и зрачењето од нуклеарната централа Фукушима, доведоа до недостаток од тутун за производство на цигари. Нишката фабрика од страна на јапонските власти била избрана како најдобар и нај- квалитетен понудувач на цигари. 5


АКТУЕЛНОСТИ НАКРАТКО... Фабрика за ретровизори ќе никне во близина на Скопје

Со потпишување договори и поставување камен-темелник во Технолошкоиндустриската развојна зона Скопје 1 индиската компанија „Самвардана мадерсон“ ја почна реализацијата на најавената инвестиција во Македонија. Меморандумот за разбирање и договорите за закуп за земјиште и за доделување државна помош беа потпишани од страна на претседателот на компанијата Вивек Чаанд Шангал и извршниот директор за Европа, Андреас Хојзек, со директорите на Агенцијата за странски инвестиции и на ТИРЗ Скопје 1, Виктор Мизо и Наташа Хаџилега. На потпишувањето присуствуваше и премиерот Никола Груевски, кој претходно имаше средба со претставниците на

6

индиската компанија. Треба да бидат изградени два производствени погони

на градежно земјиште со површина од 2,7 хектари. Во еден од објектите е планирано да се произведуваат лимени делови за ретровизори, а во другиот стакло за ретровизори наменети за автомобилската индустрија. Новите објекти треба да бидат готови за една година. Целото производство ќе биде наменето за европските производители наавтомобили. Вкупната инвестиција изнесува 12 милиони евра и со неа треба да се обезбедат нови работни места за 140 граѓани. Нова фабрика со најава за 1500 вработувања

Продолжува инвестицискиот бум во Македонија. Деновиве се очекува позната мултинационална компанија да објави инвестиција во градба на нова фабрика во Македонија. Инвеститорот планира во неа да вработи 1500 лица. Неофицијално, новата фабрика ќе се гради во технолошкоиндустриската зона во Штип. Вчера индиската компанија „Мадерсон груп“ со поставување камен-темелник во Технолошкоиндустриската развојна зона Скопје 1 ја започна реализацијата на својата инвестиција вредна 12 милиони евра во Македонија. Инвестицијата која се најавува ќе биде четврта по ред во краток период, по завршувањето на предвремените парламентарни избори. Досега, во ТИРЗ Скопје 1 имаат инвестирано американската „Џонсон контролс“, британската „Џонсон Мети“, италијанската „Технокозе“, американската „Кемет

електроникс“ и руската компанија „Продис“, дел од фармацевтскиот холдинг „Протек груп“. „Кромберг и Шуберт“ ја доби дозволата за фабрика во Жабени Битола - Германската фирма „Кромберг и Шуберт“ го доби одобрението за изградба на фабрика за автомобилски кабли во индустриската зона „Жабени“ во Битола. Ова е прво одобрение за градење фабрика кое го издала Општината по најавите за 13 нови инвеститиции во зоната. „Кромберг и Шуберт“ најавува инвестиции од 20 милиони евра во Жабени и тоа во капацитет за изработка на кабелски инсталации за производители на автомобили од Европа. За почеток се најавени 2.500 работни места. ,,Оваа фабрика првично ќе се гради на површина од 25 илјади квадратни метри. Градежната дозвола ја добивме во најкраток рок и уште овој понеделник планираме да почнеме со работите на терен. Ќе се чисти и ќе се подготвува локацијата за градба. Рокот за изградба е многу краток, што значи до март наредната година магацинот и просторот за изработка на кабли ќе мора да се подигне.


YOU DREAM, YOU PLAN, WITH ZTE, YOU ACHIEVE

a’s largest listed Telecommunications Equipment provider specializing in customized network solutions for Telecom Carriers worldwide. ZT YOU DREAM, YOUnetworks, PLAN, WITH ZTE, YOUnetworks ACHIEVE as well as mobile phones. The Corporation has ipment for fixed, mobile, data and optical networks, intelligent generation n moreBriefing than 100 countries around the world and has supplied products and solutions to 30 of the world’s top 100 operators, and six of the wor ZTE Corporation is China’s largest listed Telecommunications Equipment provider specializing in customized network solutions for Telecom Carriers worldwide. ZTE develops and markets annualtelecommunications turnover to research development a leading role ingeneration a wide range international developing emerging telecoms equipmentand for fixed, mobile, data andand opticaltakes networks, intelligent networks, networksof as well as mobile phones.bodies The Corporation has established partnerships with over 500 operators in more than 100 countries around the world and has supplied products and solutions to 30 of the world’s top 100 operators, and six of the world’s top 20 operators. ZTEShenzh ment company in the world, and is China’s only listed telecoms manufacturer, with shares publicly traded on both the Hong Kong and commits around 10% of annual turnover to research and development and takes a leading role in a wide range of international bodies developing emerging telecoms standards. It is the fastest growing telecoms equipment company in the world, and is China’s only listed telecoms manufacturer, with shares publicly traded on both the Hong Kong and Shenzhen Stock Exchanges.

nvitingZTEhigh-calibre candidates to fill in the following positions: Corporation is inviting high-calibre candidates to fill in the following positions:

Number of positions: 1 TECHNICIAL MANAGER | Location: Macedonia; | Reference Number: TM/08/22| |Number of positions: 1 GER | Location: Macedonia; | Reference Number: TM/08/22

T

BASIC REQUIREMENT

1. Degree in Electronics / Telecommunication / Computer Science or equivalent. 2. More than 2 years of experience in the Telecom industry, pre-sales technical support engineer experience is a plus. s / Telecommunication / Computer Science equivalent. 3. A good market environment understanding as well as or general knowledge of principles such as Network Coverage, Network Topology, Telecom Services. 4. Knowledge of Telecom networks from Core to Access, Broadband Network Architectures such as xPON, xDSL, NGN, DWDM, VAS solutions understanding. experience in the Telecom industry, pre-sales technical support engineer experience is a plus. 5. Ability to work in Macedonia and Abroad. onment understanding wellthought. as general knowledge of principles such as Network Coverage, Network Topology, Telecom Serv 6. Team player with strong as analytical 7. Excellent knowledge of Fixed & Mobile and Systems. om networks from Core to Access, Networks Broadband Network Architectures such as xPON, xDSL, NGN, DWDM, VAS solutions understan 8. Excellent verbal and written communication skills in English. acedonia and Abroad. 9. Excellent knowledge of Microsoft Office. 10. Excellent thought. interpersonal skills is a must. ong analytical 11. Good Team spirit and able to work in an international and multi-cultural environment.

e of Fixed & Mobile Networks and Systems. JOBcommunication DESCRIPTION written skills in English. 1. To develop, maintain and formulate excellent Customer relationships; to keep ZTE’s image on top class level within the major business activities of Customer. e of Microsoft Office. 2. To conceive and analyze Customer’s information with respect to investment programmes and technical needs and requirements. 3. To participate, organize and reply to bidding proposals from first instance up to Contract negotiations and preparation. onal skills is a must. 4. To maintain good rapport with Customer. nd able to work in an international and multi-cultural environment. 5. To maintain excellent quality of Customer satisfaction and handle critical issues with professional responsibility and effectiveness.

6. Identify new technical solutions for the customer by understanding customer needs and requirement. 7. Be able to present and explain to the customers detailed aspects of the technical solution and equipment. 8. Be responsible for generating proposals; presenting and articulating proposal to customer at both CXO level and Engineer level. 9. Work closely with Account Managers and be the primary liaison person for providing related information, and addressing and resolving customer inquiries and issues.

n and formulate excellent Customer relationships; to keep ZTE’s image on top class level within the major business activities of C lyze Customer’s information with respect to investment programmes and technical needs and requirements. Important Notice: company a satisfactory salary, continuous traininginstance and excellentup working conditions. We are expecting excellent to join ZTE. nize andThe reply to offers bidding proposals from first to Contract negotiations andtalents preparation. We will contact the selected candidates only. Please send your detailed CV in English and stating your salary expectations, to: pport with Customer. nt quality Customer satisfaction and handle critical issues with professional responsibility and effectiveness. Mr of Charles Han: han.songtao@zte.com.cn Mr Li Bing: Li.Bing12@zte.com.cn al solutions for the customer by understanding customer needs and requirement. Mr Zhang Wei: zhang.wei@zte.com.cn nd explain to the customers detailed aspects of the technical solution and equipment. enerating proposals; presenting articulatingandproposal customer at both CXO level and Engineer level. Please include the Reference Number toand your correspondence the subject ofto your e-mail. count Managers andобјавува be the primary liaison person for providing related information, and addressing and resolving customer in ЗТЕ Корпорација оглас за работно ангажирање на Технички менаџер за Македонија.

satisfactory salary, continuous training and excellent working conditions. We are expecting excellent talents to join ZTE. ected candidates only. Please send your detailed CV in English and stating your salary expectations, to: han.songtao@zte.com.cn Li.Bing12@zte.com.cn zhang.wei@zte.com.cn

erence Number to your correspondence and the subject of your e-mail.


ЗАПОЧНЕТЕ ЈА ВАШАТА КАРИЕРА ВО

Кроациа Осигурување – Живот А.Д. Кроациа Осигурување – Живот е компанија која пред себе има поставено амбициозни цели за чие остварување има пoтреба од креативно ориентирани, високо мотивирани и квалификувани личности, кои со ентузијазам и висока ангажираност ќе ги спроведуваат и реализираат нашите заеднички цели. За таа цел, со задоволство Ви соопштуваме дека на 01.01.2012 годна Кроациа Осигурување – Живот за прв пат ќе започне со спроведување на програма за практикантска работа.


Развојот на млади кадри во Р. Македонија е една од стратешките определби на нашата компанија, затоа одлучивме на студентите да им овозможиме да се стекнат со професионално искуство. Имено, студенти од повеќе факултети, приватни и државни, своето практикантско искуство ќе можат да го стекнат во период од 1 до 3 месеци. Практикантите ќе имаат можност да стекнат практично искуство во областа на осигурувањето на живот, каде освен со производите ќе се стекнат со практично знаење и искуство за преговарање, комуникациски техники и вештини. Искористете ја дадената можност, покажете и докажете дека Вие сте правилниот избор, личност која може да одговори на предизвиците на бизнис секторот. Бидете активни во практицирањето, покажете иницијативност и желба за успех. Кроациа Осигурување – Живот ќе Ви понуди одлична работна атмосфера, каде ќе можете да добиете искуство за тимска работа, учество на состаноци како и можност да го почувствувате секојдневниот ритам на еден работен ден. За нас како компанија од исклучителна важност се правилниот избор на практиканти и укажувањето на поддршка при нивното навлегување во професионалниот живот во команијата. За Вас ова е одлична можност за започнување на кариера во осигурителниот бизнис и можност еден ден да бидете дел од големото семејство на Кроациа Осигурување – Живот.

ЗА СИТЕ ПОДЕТАЛНИ ИНФОРМАЦИИ

КОНТАКТИРАЈТЕ НÉ! 02 3215 083; 02 3215 883 http://www.cro.mk contact@cro.mk

http://www.cro.mk/


ТЕМА НА БРОЈОТ

E-mail и животот Дали можете да го замислите вашиот работен ден без редовна проверка на електронската пошта?

Дали можете да замислите кога треба да искомуницирате некоја информација најпрво тоа да не го направите преку e-mail како најбрз и најлесен начин? Иако кај поголем дел од нас e-mail е основна работна алатка скоро во секој работен ден, сепак многумина од нас не го користат неговиот полн потенцијал или пак не го користат така продуктивно како што може. Јас ќе пробам овојпат да ви пренесам неколку трикчиња кои можат да ви заштедат време и да ви ја олеснат комуникацијата преку e-mail. Искучете ја опцијата за автоматско примање на пошта. Или исклучете ја целосно оваа опција, или програмирајте ја да проверува за нова пошта на секои 20-30 минути. Доколку

му посветувате време секој ново-пристигнат e-mail на секои 5 минути, можеби треба да размислите за вашиот пристап. Кај повеќето од нас итноста не е толку голема па затоа можеби е најдобро да се проверува e-mail на секој час или два. 1. Одберете ги едноставните пораки. Доколку можете да посветите 2-3 минути на e-mail составен од дватри реда направете го тоа веднаш. Запомнете дека треба само да го прочитате, а не да му посветите 30 минути. 2. Пишувајте малку. Престанете да мислите дека сите ваши e-mail пораки мора да бидат епски литературни дела. Одговарајте кратко и јасно, барајте информации, поставувајте прашања. Ова не значи дека треба да го избегнете литературното пишување и да пишувате со кратенки.


е полесен Заборавете на „здр; позззз“ или на избегнување на големи букви и неко- ристење на грама-тички знаци.

3. Корис-тете нешто како „готов формат – e-mail template“ за да можете побрзо и поедноставно да одговарате на често добивани пораки од еден тип. Така ке заштедите многу време пишувајќи идентичен одговор на повеќе пораки. Гледајте тој готов формат да содржи и Ваш потпис (име и презиме, компанија/адреса на живеење, контакт телефони) 4. Користете категоризација и филтрирање на вашите пораки. Означете ги пораките примени од една личност или со една тема да ви пристигнуваат во посебно креиран фолдер. 5. Означете ги пораките на кои треба покасно да одговорите со „знамен-це – tag“ или со некоја друга ознака.

6. Не го пишу-вајте текстот на пораката во „subject“. Таму се пишува насловот на пораката кој треба да биде во согласност со напишаниот текст во самата порака. 7. Правете групни адреси. Кога често праќате e-mail до неколку исти личности, креирајте група во вашиот адресар за да не ги кликате и барате сите адреси посебно. 8. Отпишете се од сите „newsletters“ кои воопшто не ги читате а беспотребно пристигнуваат во вашето сандаче. 9. Приоретизирајте! Посветете внимание и време само на оние пораки кои навистина се итни и претставуваат приоритет за вашата фирма. Пријателски совет за крај: Не дозволувајте Outlook Express, Microsoft Outlook, Hotmail, Gmail, Yahoo и останатите од истата „банда“ да ви станат непријатели и да владеат со вашиот работен ден. Треба само малку самосвесност и тие ќе бидат вашиот најголем сојузник во успесите кои следат. Александар Јовановски

Консултант за организациски развој

www. m a c e d o n i a - c o n s u l t i n g .com

џkancelariski nabavki џkancelariski materijali i oprema џreklamni materijali џhartija џpe~atarski materijali i oprema џhanplast џpe~atarski uslugi

bul. K.J.Pitu 28 blok 7 lok.19 (sproti TC Skopjanka) tel./faks: +389 2 24 66 682 tel: +389 2 24 65 732 faks: +389 2 24 68 928


КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ® - ЖИВОТ АД за осигурување на Живот ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРАВНИ ЛИЦА Единствено КОЛЕКТИВНО ОСИГУРУВАЊЕ НА ЖИВОТ со поврат на СИТЕ вложени средства Според направената анализа во Република Македонија, Компаниите: • Со 50 Вработени, ТРОШАТ - 15.000.00 Евра • Со 100 Вработени, ТРОШАТ - 30,000.00 Евра • Со 200 Вработени, ТРОШАТ - 60,000.00 Евра • Со 500 Вработени, ТРОШАТ - 150,000.00 Евра ...во период од 10 години, НЕПОВРАТНИ средства за Колективно Осигурување! Колку ТРОШИ Вашата Компанија?!?! КОЛКУ би заштедила Вашата компанија и КАДЕ би ги вложила ЗАШТЕДЕНИТЕ средства доколку средствата за Колективно Осигурување се: ▪ 100 % Повратни ▪ Зголемени за Годишна Припишана добивка ▪ Заштитени со Девизна Клаузула Кроациа Осигурување - Живот АД Скопје е ЕДИНСТВЕНАТА осигурителна компанија во Република Македонија која нуди НОВО, УНИКАТНО Животно Колективно Осигурување. Дозволете ни да ја Осигураме Иднината на Вашата Компанија.

Наместо да се запрашате Колку троши, запрашајте се колку штеди Вашата компанија со Колективното Осигурување на живот на КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ!

ЕДИНСТВЕНО ВО КРОАЦИА ОСИГУРУВАЊЕ – ЖИВОТ АД СКОПЈЕ!


HR АНАЛИЗА Топ 10 сектори според огласениот кадар во печатените медиуми во периодот 25.08.2011 - 31.08.2011

Текстил 8%

Транспорт 5%

Услуги 3%

Дистрибуција Право 2% 2% Комунална област 27%

Образование 11%

Медицина 13%

Администрација 15% Градежништво 14%

Споредбен преглед на бројот на огласи во печатените медиуми во периодот 25.08.2011 - 31.08.2011 25

20

20

18

9

10

9 5

2 0

HR АНАЛИЗА

15

25.08.2011

9

9 5

26.08.2011

27.08.2011

Огласи од јавен сектор

29.08.2011

31.08.2011

Огласи од приватен сектор

SETTE Media Monitoring Agency Krusevo bb, 7000 Bitola, tel + 389 47 52 29 29, contact@sette.com.mk www.sette.com.mk 13


ПРЕЗЕМЕНО

Лекции од Џеј З Мултимедијалниот суперстар има лекции за кариерата за сите нас

Неодамна наидов на книгата од Зек О'Мали Гринбург „Империска душевна состојба: Како Џеј Зи стигна од улица од луксузна канцеларија“. Морам да признаам дека дека не знаев дали една хип-хоп икона има што да ме научи мене (обичен работник) за успехот во нашите соодветни области. Сепак, увидувајќи дека книгите за кариерниот развој често изгледаат премногу слични една на друга доколку ги читате резимеата на кориците, не можев да ја пропуштам оваа интересна гледна точка. Покрај тоа, тој едноставно е добар артист.

14

Немав никакви сомненија дека Џеј Зи е одличен пример за успешен човек. Неговата фотографија би можела да стои покрај одредницата во Википедија за „живеење на сонот“. Независно од тоа дали се љубител на неговата музика -- и од "Empire State of Mind" и "Izzo (H.O.V.A.)," мора да ви се допадне барем една од неговите песни – не може да порекнете дека човекот е способен да ги постигне и надмине своите цели. Џеј Зи (роден како Шон Кори Картер) има безброј хит песни, соосновач е на компанијата за облека Rocawear, сосопственик е на кошаркарски тим и беше извршен директор на две различни музички издавачки

ОД

Ентони Балдерама

куќи. Ох, покрај ова, Опра ја избра неговата автобиографија од 2010 година како една од своите омилени нешта, што е безмалку најпрестижната реклама на која човек може да се понадева. Но откако ја прочитав книгата на Гринбург, морам да признаам дека разбирам зошто тој би бил одличен водич за вашата кариера, дури и ако сакате да станете инвестициски банкар или менаџер на продавница наместо хип хоп легенда. Ако разгледате што стори Џеј Зи со неговата кариера, би можеле да сфатите дека она што го направи успешен е истото тоа што се крие зад успехот на многу славни лидери.


1. Најдете нешто што страствено го сакате и направете го дел од вашиот живот Што стори Џеј Зи: Џеј Зи и спортски ентузијаст. Тој е горд навивач на Јенкис и со години е постојано присутен во првите редови на НБА натпреварите на Кавалирс, Никс и Лејкерс. Незадоволен само од тоа да биде навивач, во 2003 година Џеј Зи состави тим (што го вклучуваше и Леброн Џејмс) што ќе игра на Турнирот во кошарка за естрадните уметници (EBC) и потоа стана сосопственик на Њу Џерси Нетс.

Што можете да сторите вие: Голем број од нас се љубители на спортот, но малкумина ги поседуваат потребното банкарско салдо и деловни способност да бидат сопственици на НБА тим. Меѓутоа, може да најдеме начин како една од нашите пасии да ја претвориме во дел од нашето секојдневие, дури и ако вашите интереси не се согласуваат со вашето моментално работно место. На пример, доколку сте опседнати

од политиката, но работите во продавница за облека, вашето мислење за Конгресот би требало да го оставите дома. Но, тоа не значи дека не можете да отворите свој политички блог или да станете соработник на нечиј туѓ блог. На тој начин ќе можете да се внесете во темата што ја сакате и сепак да ги подобрите своите аналитички вештини и вештините за пишување. Никогаш не можете да знаете што ќе се случи со вашето споредно занимање -- можеби ќе се отвори нова деловна можност. Можеби нема да се случи ништо, освен што ќе ја придобиете читателската публика, но, во најмала рака, ќе добиете простор каде можете да се препуштите на вашите пасии. 2. Промовирајте се Што стори Џеј Зи: Некоја друга причина зошто Џеј Зи реши да го состави тој кошаркарски тим во EBC? Тој знаеше дека тоа е одличен маркетиншки потег. Тој брендираше еден автобус со сликите на патиките што тој ги дизајнираше за Рибок, го користеше тој автобус за турнејата на тимот, додека целото време од звучниците ечеше неговата музика. А потоа сите заедно славеа во неговиот клуб во Њујорк. Ова беше негов проект од „глава до петици“ и тој не се плашеше да го рекламира проектот. Што можете да сторите вие: Мала е веројатноста дека некој ќе ви пријде и ќе ви каже „Сите овие одлични работи што ги правите се супер. Тоа е неверојатно! Допуштете ми да ви ја понудам оваа високо платена работа што совршено ви

прилега“. Наместо тоа, осигурете се дека вашиот шеф знае дека работите добро. Не фалете се, но проследете му ги сите позитивни повратни информации што ги добивате од вашите клиенти или колеги Ако барате работа, составете импресивно портфолио или биографија. Размислете за наградите што ги имате освоено, лидерските функции на кои сте биле поставени, сите референци што ќе дадат одлични препораки за вас. Не глумете скромност кога се работи за наоѓањето на ново работно место, бидејќи работодавачите немаат време да ве молат да зборувате за себеси. Импресионирајте ги уште од самиот почеток. (И, ако можете да си допуштите да го излепите вашето лице на некој автобус, слободно сторете го и тоа.) 3. Знајте кога треба да си заминете Што стори Џеј Зи: Во 2003 година, на врвот на својата кариера (до тој момент), тој реши да се повлече. На возраст од едвај 34 години, Џеј Зи чувствуваше дека не може да се надмине самиот себеси и затоа реши да се повлече од естрадата. (Сепак, тој се врати „од пензија“ по неколку години, а тоа е нешто што веќе го критикувавме порано. Затоа, не би требало ниту да кревате лажни тревоги.“) Што можете да сторите вие: Џеј Зи се пензионираше, но повеќето од нас не можат да си го дозволат овој луксуз токму сега. Сепак, ако се се сведува на рутина и ако недостасуваат возбудата и страста што некогаш сте ги имале, не плашете се да 15

ПРЕЗЕМЕНО

Зи

Во продолжение следат пет лекции што јас сметам дека сите ние можеме да ги научиме од кариерата на Џеј Зи:


ПРЕЗЕМЕНО расгледате наоколу. Можеби треба да разговарате со вашиот шеф, да најдете нова работа или пак да започнете да работите во целосно нова област. Преземете го овој чекор, во зависност што вам најмногу ви одговара. Ако трошите 40 часови неделно на работа што ви е здодевна, залудно трошите голем дел од животот. Ќе бидете многу посреќни и попродуктивни доколку сте заинтересирани за она што го работите. 4. Бидете подготвени за раздвижување на нештата Што стори Џеј Зи: Кога Џеј Зи ја презема издавачката куќа Деф Џем во 2005 година, тој не можеше да верува дека деловниот модел не се променил со децении и дека вработените не се стимулирани да работат вредно. Тој сакаше да види како луѓето пробуваат нови работи -- преземаат ризици и се натпреваруваат да бидат поиновативни од другите. Затоа тој ги собра вработените, им кажа што тој сака и потоа почна да ја трансформира организацијата. Гринбург забележува дека лушето биле заинтригирани од фактот што Џеј Зи сакал да научи што е можно повеќе за бизнисот. Што можете да сторите вие: Кога вие не сте главниот, не можете да ја измените организацијата од корен. Меѓутоа, работниците може да го добијат вниманието на својот шеф и на останатото раководство истапувајќи со нови идеи. Ако вие сте лицето што секојдневно тесно соработува со клиентите, вие знаете кога

16

процесот може да се подобри и што точно би ја направило вашата работа поефикасна и можеби би и донело повеќе пари на компанијата. Секогаш бидете учтиви, но се плашете се да бидете дрски одвреме навреме. Понекогаш тоа е единствениот начин на кој можете да се истакнете. 5. Раководете го вашиот приватен живот Што стори Џеј Зи: Џеј Зи и Бијонсе се во основа кралското семејство на музиката, и кога тие започнаа повлечено да излегуваат, секој сакаше да знае повеќе за тоа. Сепак, тие не ја коментираа својата романса и до ден денешен брачната двојка е шкрта за какви било информации од нивниот личен живот. Токму затоа, вие слушате повеќе за неговата или нејзината музика отколку за нивните приватни животи, за разлика од некои други славни личности. Што можете да сторите вие: Вие не треба да го криете бракот од вашиот директор, освен ако не сакате да го сторите тоа, но вашите викенд забави или брачни караници не припаѓаат на работното место. Често, професионалците се решаваат да објават фотографии од своите пијани авантури на Фејсбук, или пак да започнат тешки караници со својот сопружник на телефон така што ќе може да

ги чуе целата канцеларија. Одеднаш, вачите лични драми ја засенуваат вашата макотрпна работа. Запомнете дека вашата професионална репутација е значитечен фактор за унапредувањата, покачувањата на платата, па дури и за можните отпуштања од работа. Не допуштајте некој извонреден потег со буренцето пиво да ги упропасти годините вредна работа. Се разбира, постојат многу други работи што Џеј Зи ги има сторено добро во својата кариера и затоа ве советувам да ја прочитате "Empire State of Mind." Книгата е особено интересна доколку сте љубител на музиката и/или некој што не е заинтересиран за вообичаените совети за градење на кариерата.


СТАНЕТЕ ДЕЛ ОД УСПЕШНИОТ ТИМ НА

Кроациа Осигурување – Живот А.Д. Соработката со Надворешни Застапници е една од стратешките определби на Кроациа Осигурување Живот. Доколку: • Сакате да остварите дополнителен приход • Сакате да започнете кариера во осигурителниот бизнис Тимот на Кроациа ќе одржи информативни средби за Надворешни Застапници низ цела Македонија, согласно дадениот план. Гo имате пред себе предизвикот, аплицирајте на e-mail m.stankovska@cro.mk и станете дел од успешниот тим на Кроациа Осигурување - Живот.

ВЕ ОХРАБРУВАМЕ ДА НЕ КОНТАКТИРАТЕ! http://www.cro.mk/


CV НА ГОЛЕМИТЕ

CV НА

18

големите


c u r r i c u l u m v i ta e AUTOMOBILE DACIA S.A GENERAL

INFO

TYPE

Subsidiary of Renault S.A.

INDUSTRY

Automotive

FOUNDED

1966 as Uzina de Autoturisme Piteşti

HEADQUARTERS KEY PEOPLE PRODUCTS REVENUE NET INCOME EMPLOYEES PARENT WEBSITE

Mioveni, Argeş, Romania Luc-Alexandre Menard, President Automobiles RON 11.4 bln [€2.7 bln] (2010) RON 300 mln(2010) 12,532 Renault DaciaGroup.com

DACIA HISTORY The construction of the Mioveni Car Plant began in 1966. Following the licence contract signed between Renault and the Romanian state, in 1968, the plant started manufacturing the Dacia 1100, under the R8 licence; in 1969, the model was followed by the Dacia 1300, under the R12 licence. Between 1970 and 1980, Dacia develops a complete product line-up, including various types of personal and commercial vehicles. Despite the termination of the licence contract, after 1978, Automobile Dacia carries on the production of vehicles derived from the Renault 12 range. 1995 marks the launch of the first 100%-Romanian designed motorcar, the Dacia Nova.

CV НА ГОЛЕМИТЕ

Origins

1998 was the year that celebrated three decades of production at the plant and the 2,000,000th car to have rolled off Dacia’s the assembly line. The same year, Dacia received the ISO 9001 Quality Management Certification. 1966

Construction of the Mioveni Car Plant

1968

Licence contract signed Renault Launch of the Dacia 1100 (under the Renault 8 licence)

1969

Launch of the Dacia 1300 (under the Renault 12 licence)

1973

Launch of the Dacia 1300 Estate

1975

Launch of the Dacia 1302 Pick-Up

1978

Termination of the license contract 19


CV НА ГОЛЕМИТЕ 1987

Launch of the Dacia 1320

1991

Launch of the Dacia 1325 Liberta

1992

Launch of the Dacia 1307 and 1309 Double Cabin

1995

Launch of the Dacia Nova, the first 100%-Romanian designed car

1998

The ISO 9001 Certification Production of the 2,000,000th car Dacia and Renault together for over 35 years On 2nd July 1999, Dacia becomes one of Renault Group’s brands, under the privatization contract, having as its main mission to sustain the Group’s development on emerging markets. In November 2002, Dacia launches the first commercial vehicle range boasting Renault diesel engines. The 1.4 MPI Dacia Solenza was launched in April 2003, followed by the 1.9 diesel version in September 2003. In 2004, Dacia launches the Dacia Logan, with its two 1.4 and 1.6 petrol versions. The CKD (ILN) Exports Centre is inaugurated in 2005, at the same time as the third Logan model – the 1.5 dCi version. In 2005, the Logan lead Dacia to beat all its production (172,000 units) and sales (164,000 units) records.

1999

Renault purchases 51% of Dacia’s capital

2000

Launch of the Dacia SupeRNova, equipped with a Renault engine

2002

Launch of the commercial vehicle range equipped with Renault diesel engines

2003

Launch of the Dacia Solenza Renault’s participation to Dacia’s capital amounts to 99% Inauguration of the Spare Parts Centre

2004

Launch of the Logan End of production for the sedan and estate models (1,959,730 units manufactured since 1968) End of production for the 1.6 C 68 hp engine (2,527,155 units manufactured since 1971)

2005

Launch of the diesel Logan The ISO 14001 Environment Certification Production of the 2,500,000th car Inauguration of the CKD Exports Centre Total production record : over 172,000 units

2006

Launch of the New Logan Collection and of the Logan Prestige Version, equipped with the 1.6 16V (105 hp), in September Launch of the Logan MCV at the Paris Motor Show in October End of fabrication for the old Dacia Pick-Up (December)

2007

20

Launch of the Logan Van (January) Launch of the Logan GPL (May) Launch of the 1.5 dCI 85 hp Logan (September) Production of the 500,000th Logan (September) Launch of the Logan Pick-Up at the Bucharest Motor Show (October) Production of the 3,000,000th Dacia car


2008

Launch of the Dacia Sandero at the Geneva Motor Show (June) Launch of the New Logan sedan (July) Launch of the New Logan MCV at the Paris Motor Show (October) The ISO 14001 Environment Certification (21st October) Production of the 50,000th Dacia Sandero (November)

2009

Production of Dacia Sandero no. 100,000 at Mioveni Assembly Plant (13th of May) The 5th anniversary since the presentation of the first Dacia Logan car (2nd of June) Launch of the Dacia Environmental Declaration (5th of June) Launch of the Stepway version for Dacia Sandero Introduction of 1,2 16 V 75 HP engine for Dacia Logan sedan and Dacia Sandero (22nd of June) Launch of the Prestige version for Logan MCV (24th of June) The 10-year anniversary since Dacia was taken over by the Renault Group (2nd of July) Dacia Powertrain Plant manufactures its 1,000,000 petrol engine of the K7series (22nd of July) Renault MĂŠcanique Roumanie manufactures its 100,000 gearbox for the Renault-Nissan Alliance (30th of July) Sealynx Automotive Romania, sealing system supplier for Dacia, inaugurates its plant in Dirmanesti, Arges county (31st of July) Production of the vehicle no. 1,000,000 on the X90 platform (3rd of September) Production of the vehicle no. 3,500,000 by the Dacia Assembly Plant since the beginning of its activity (9th of September) Production of the Logan MCV no. 250,000 (18th of September) Renewal of the quality management certification system by the Romanian Auto Registry (7th of December)

2010

Launch of the first Dacia offroad vehicle, Dacia Duster, at the Geneva International Motor Show (2nd of March)

21


ВРАБОТУВАЊЕ СОВЕТУВА

Потрага по кандидати: каде да се најдат и како да се привлечат? Откако ќе ги утврдите потребите во вашата компанија, следниот чекор е потрагата по кандидатите. Регрутирањето, т.е., доаѓањето до збир од кандидати од кои со примена на различни методи ќе го изберете најдобриот/ најдобрата, често е клучното нешто при вработувањето, а во Македонија најчесто и потешко од изборот на кандидатот. Регрутацискиот збир - збирот кандидати од кои се избира соодветниот работник мора да има три својства: • Да биде доволно голем така што ќе содржи доволен број квалитетни кандидати • Да биде доволно мал за да може квалитетно да се управува со него (не сакате да имате неколку стотици кандидати за определена позиција) • Да биде квалитетно насочен На пример, квалитетно составениот оглас, покрај тоа што говори за професионалноста на компанијата, заштедува и време, бидејќи на него ќе се јават токму оние кандидати што сме сакале да ги привлечеме. Тајната лежи во насочената, јасната и атрактивната порака и во соодветниот медиум

22

каде ќе се објави таа порака. Пораката мора да содржи опис на позицијата што јасно ги прикажува одговорностите, информациите за компанијата што даваат одговор на прашањето „Зошто би сакале да работите за нас?“. како и информации врз оносва на коишто кандидатот може да заклучи „Што можам јас да и понудам на компанијата?“. Фактот што голем број одлучни кандидати наведуваат дека се пријавиле на конкурсот бидејќи биле изненадени од тоа колку јансо се препознале во огласот е доволен доказ за неговата важност! Пример за добро напишан оглас Изборот на медиумите за огласување, исто така, влијае врз успешноста на регрутирањето.

Најефикасниот и најефективниот пат за испраќање на пораката на успешните менаџери, стручњаците во тесно специјализираните области, студентите или лицата кои штотуку дипломирале не може да биде ист, на што работодавачите треба особено да посветат внимание.


„My CRO Account“

АПЛИКАЦИЈА ЗА БРЗА И ТОЧНА ИНФОРМАЦИЈА Во насока на постојана надоградба на нашата „Грижа за корисници“ изминатиов период активно работевме на воведување на нова апликација која ќе го олесни протоколот на информации до нашите Корисници. Уште еднаш докажуваме дека иновацијата е наша стратешка определба. Од минатата недела во употреба е пуштена „My CRO Account“ аплијација наменета за сите наши Осигуреници и Застапници. До „My CRO Account“ апликацијата можете да пристапите преку интернет страната www.app.cro.mk и со Ваше регистрирање на истата, од удобноста на Вашите домови можете да дојдете до сите за Вас неопходни информации. „My CRO Account“ апликацијата за нашите Осигуреници овозможува следење на: • Доспеаност на рати • Дата и износ на извршени уплати • Вкупно уплатени средства • Анализа на припишана добивка • Извештај на вложувањата на средствата од капиталот и резервите на Кроациа Осигурување – Живот • На овој начин постојано ќе бидете во тек со состојбата на Вашата полиса и Вашиот статус како наш Осигуреник. За нашите Застапници преку „My CRO Account“ апликацијата овозможуваме следење на: • Личните остварувања • Остварувања на соработниците во структурата • Прегледи за провизија • Состојба на полиси во однос на платена премија Олеснете си го начинот преку кој доаѓате до информации и регистрирајте се на „My CRO Account“ апликацијата!


ВРЕДИ ДА СЕ ПРОЧИТА

Кај кого 1 денар е поевтин?

Т-мобиле деновиве одговори на понудата на Вип, направивме споредба да видиме кој оператор всушност нуди поевтина промоција за При-пејд корисниците кои се 63% од сите мобилни корисници во Македонија.

1 денар кон сите мрежи е понудата на Т-мобиле со 4 денари за остварување на повик, што значи првата минута е 5 денари, а секоја наредна минута е 1 денар, ако зборите 1:05 ќе ви одземе од сметка 6 денари. За да ја добиете оваа услуга потребно е да надополните 100 денари и да ја активирате услугата на бројот 1466 и оваа промоција ќе ви важи само 3 дена. Доколку надополните 150 или повеќе оваа промоција од 5 денари за првата минута ќе ви важи 7 дена. Да видиме како е кај Вип оператор: 1 денар кон сите мрежи и бесплатно во мрежата на

24

Вип гласи понудата на Вип оператор и кај нив е 3,5 денари за остварување на повик, што значи дека за првата минута (доколку вртите на други мрежи надвор од мрежата на Вип) ќе ви одземе од сметка 4,5 денари, но доколку вртите кон мрежата на Вип нема да ви одземе ништо од сметката (приближно 1/4 од мобилните корисници се на Вип). Оваа понуда важи во Вип 7 дена од последното надополнување, нема потреба од активирање на оваа понуда од 1 денар кон сите мрежи како што е тоа во Т-мобиле. Да видиме како е кај Оне: Оне немаат специјална понуда слична на Вип и Т-мобиле, тие

имаат 7 минути за 7 денари кон Оне броеви и 7 денари за минута кон другите мрежи. Ако се подели 7 минути за 7 денари ќе се добие 1 денар минута, но дали си зборел 1 секунда или 100 секунди од твојата сметка ќе се одземат 7 денари. Заклучок: Вип во оваа споредба е победник на прво место со 4,5 денари за минута без активирање и 0 денари во мрежата на Вип, на второ место е Т-мобиле со 5 денари минута со активирање кон сите мрежи и на последно место е Оне со 7 денари за минута разговор.


НАЈБРЗО РАСТЕЧКИОТ БРЕНД И ПРВА МУЛТИ ЛЕВЕЛ КОМПАНИЈА ОД МАКЕДОНИЈА, КОЈА СЕРИОЗНО ГИ ОСВОЈУВА ПАЗАРИТЕ НИЗ БАЛКАНОТ, ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕН ОБЕМ НА РАБОТА САКА ДА ВРАБОТИ СЕРИОЗЕН И ОБУЧЕН МЕНАЏМЕНТ ТИМ. во соработка со

ЛИЦЕНЦИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ

објавува

ОГЛАС за вработување на

МЕНАЏЕР ЗА МАРКЕТИНГ И ОБУКА (1 ИЗВРШИТЕЛ)

Потребни квалификации: ВСС/ССС Потребно работно искуство во маркетинг сектор Одлично познавање и активно користење на Англиски јазик Возачка дозвола (Б категорија)-активен возач Работа со компјутери и одлично познавање на MS Office

Одговорности: Креирање на маркетинг активности и анализи Изготвување и ефикасно спроведување на маркетинг плановите Управува со маркетинг буџетите и мери ефикасноста од маркетинг активностите Планирање, развивање и одржување на обуки за вработени Ги координира активности поврзани со: Односи со јавноста и промоција

Персонални способности: Динамични и насочени кон резултати Организирани и мотивирани личности Креативни, претставителни, со позитивен став Одлични комуникациски и презентациски вештини Флексибилност за работа на терен и чести патувања Способност за лидерство и менаџирање Амибиција и самоиницијативност

ДОКОЛКУ САКАТЕ ДА СТАНЕТЕ ДЕЛ ОД ТИМОТ НА ВРВНИ ПРОФЕСИОНАЛЦИ, ВЕ ПОКАНУВАМЕ ДА АПЛИЦИРАТЕ. Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: marijaj@vrabotuvanje.com.mk, со назнака на апликацијата „За оглас за Менаџер за маркетинг и обука“.

Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО.


Зошто Ви е потребно

осигурување на живот? Осигурувањето на живот е долгорочно решение, кое нуди комбинација на најбезбеден облик на штедење, сигурност како и осигурување, и е целосно приспособливо на индивидуалните потреби на клиентите. Она што е особено интересно кај осигурувањето на живот е тоа што сами одлучувате колку сакате да штедите, односно сами ја креирате осигурената сума. Не постои некоја универзална формула која би ги задоволила потребите и желбите на секој клиент. Бидејќи, нудиме програма која е совршено прилагодлива и секоја полиса претставува единствено решение. Комбинацијата на осигурување на Живот со дополнително осигурување од тешки болни состојби и осигурување од незгоди, т.н. КРОАЦИА ПРЕМИУМ програма, се покажа како најдобра понуда за осигурениците. Животното Осигурување е речиси задолжително за членот на семејството со највисоки месечни примања, членот од кого финансиски зависат останатите членови на семејството. Доколку сеуште не сте размислувале за животно осигурување, обидете се да си ги поставите следниве прашања: • Дали некој финансиски зависи од мене? • Што ќе се случи ако јас или сопругата не сме тука утре?, Колку приходи ќе изгуби моето семејство? • Ќе може ли семејството да го задржи домот? • На кој факултет сакам да ги школувам децата? • Колку ќе ме чини едногодишно образование на децата? • Колку имам заштедено досега? • Колку пари би сaкал да имам кога ќе се пензионирам? • Што би сакал да правам кога ќе се пензионирам? • Ќе постои ли Пензиското осигурување кога ќе дојде време за пензионирање? Всушност, основна филозофија на осигурувањето е дека за можните непосакувани настани секогаш треба да се размислува однапред, односно да се размислува превентивно. Она што го прави Животното осигурување уште по интересно е неговата штедна компонента. Животното осигурување е еден вид на инвестиција во сигурна економска иднина. Доколку досега не сте размислуваме за Осигурување на Живот, сега е вистински момент да го сторите тоа, а ние ќе Ви откриеме само дел од неговите бенефити и придобивки: - На средствата кои континуирано ги вложувате им се препушува добивка - Создавате капитал за времето кога приходите ќе Ви се намалат, особено по заминивањето во пензија, - Можност за одобрување на заем од страна на Кроациа Осигурување – Живот АД - Се заштитувате и себе и своето семејство во случај на болест или незгода - Го заштитувате своето семејство во случај да го изгубат главниот финансиски извор Доколку ја согледавте потребата и корисноста од осигурувањето на живот или сте заинтересирани за дополнителни информации

очекуваме да нé контактирате! http://www.cro.mk/


ИНТЕРЕСНО

Умилкувањето кај ш доведе до унапредув одржи вашето здрав

Лицата што се посветени на кариерата знаат веќе некое време дека ингратацијата, општо позната како „умилкување“ на жефот и останатите, може да им помогне побргу да се искаќат на корпоративната скала.

Најновото истражување, објавено во Journal of Management Studies сугерира дека политички вештите професионалци, што ко употребуваат умилкувањето како помош во градењето на кариерата, може, исто така, да ја избегнат психолошката болка што ја чувствуваат оние што се помалку итри на работа. Кога политички вештите професионалци ја користат

28

вештината на соочувањето – ингратацијата, тие може да го неутрализираат исклучувањето и останатите психолошки болки со кои мора да се соочуваат останатите помалку вешти лица на работа. Исклучените работници преживуваат поголема работна напнатост, емоционална исцрпеност и депресивно расположение на работа. Исклучувањето на работата, возрасниот облик на застрашувањето, често се

опишува како уверување на поединецот дека е игнориран или исклучен од страна на своите претпоставени или од колегите на работа. Истражувањето што било спроведено во 2005 година врз 262 работници со полно работно време утврдило дека во текот на петгодишниот период, 66% од испитаниците чувствувале дека се систематично игнорирани од страна на колегите, а 29% од нив изјавиле дека другите лица намерно ја напуштале просторијата при нивното влегување. Претходните истражувања докажаа дека исклучувањето е интерперсонален стресор што може да води кон психолошка болка и дека таквата болка на работното место е силно поврзана со животната болка, менувањето на вработените и со лошото физичко здравје. Во ова истражување се разгледуваше врската меѓу исклучувањето во врска со работата и психолошката болка на вработениот, со


шефот може да ве вање, но и да го вје фокус на влијанијата на ингратацијата и политичките вештини. Истражувачкиот тим ги испитувал вработените во две компании поврзани со производството на нафта и гас

Откривме дека ингратацијата ја неутрализира врската меѓу исклучувањето на работата и психолошката болка во случаите кога се користи од работниците со високо ниво на политички способности, но

на истражувањето имаат подобар предлог. Тие велат дека организациите треба да создадат култура што не го поттикнува исклучувањето на работа, обезбедувајќи обука за менаџерите и вработените,

во Кина, со одговори од 215 вработени. Нашите податоци потврдија дека исклучувањето во деловното окружување е позитивно поврзано со психолошката болка, објаснува Хо Квонг Кван, еден од авторите на истражувањето.

и дека ја ослабнува оваа врска кога ингратацијата ја користат работниците со пониски политички способности.

култура што ја подобрува самодовербата, поттикнува поуспешни методи за решавање на проблемите и го промовира развојот на политичките вештини.

Иако се чини дека патот до успехот и здравјето е поврзан со умилкувањето, авторите

29


ПРОЧИТАЈТЕ НЕШТО КОРИСНО

Стивен Кови

7 НАВИКИ НА УСПЕШНИТЕ ЛУЃЕ

„7 Навики на успешните луѓе“ е обемна програма за развивање на свеста за тоа како досегашните перцепции и претпоставки го попречуваат успехот - како во деловните така и во личните односи. Овој пристап ќе ви го прошири начинот на размислување и ќе ве одведе до поголеми можности и поефикасно решавање на проблемите.

30


HR HR РЕЧНИК

• Expert - експерт Лице кое знае многу за нешто.

• job study – работна студија Анализа на сите аспекти на работа кои можат да влијаат на работата. • job title – работно место, работна позиција • registrar - регистратор

Статистика на дел одсеизворите за посетаевиденција. на www.vrabotuvanje.com.mk Каде води официјалната • performance - перформанси Вработување.Ком Начинот на кој некој или нешто дејствува. дирекно впишување 17707 google 12792 - ефикасноста на работата • job performance Степенот до кој3000 се завршува работата, добро или лошо. yahoo facebook 4500 zk.com.mk 2000

Пребарување (search) Мобилен

1300 800

Статистика на дел од изворите за посета на www.vrabotuvanje.com.mk во периодов 2%

Вработување.Ком - дирекно впишување

5% 11% 42% 7%

google

СТАТИСТИКА

3%

yahoo facebook 30%

zk.com.mk Пребарување (search)

31


ОГЛАСНА ТАБЛА НОВА ПИЦЕРИЈА НА ЕКСКЛУЗИВНА ЛОКАЦИЈА НА Бул. ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ БАРА

ПРОДАВАЧ - КАСИЕР ПОТРЕБНИ КВАЛИФИКАЦИИ: • Минимум ССС • Претходно работно искуство на позиција Касиер • Претходно работно искуство во продажба • Познавање на англиски јазик • Одлично познавање на компјутери • Брзо куцање

ЛИЧЕН ПРОФИЛ: • Ведрост, претставителност и комуникативност • Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност • Способност за работа под притисок • Ориентираност кон купувачи • Љубезност и педантност Вашата пријава со Професионална Биографија доставете ја на е-маил: marijaj@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Продавач - Касиер“. САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

32


Вест, 26.08

Дневник, 26.08

Дневник, 26.08

Сметководствено биро бара два сметководители може и без искуство. Тел: 02/2422-260; 02/2402-261

Се бара лекар со работно искуство до 2 години со лиценца за работа како матичен лекар.

Фирма бара: - Монтер на мебел со работно искуство и возачка дозвола Б категорија - Возач, утоварач на мебел

Тел: 070/270-930

Дневник, 26.08

Дневник, 26.08

Дневник, 26.08

Реномиран ресторан бара пица мајстор без работно искуство и со работно искуство,келнери и шеф-менаџер. Тел: 02/3214-200, 02/3214-400

Фирма бара за работа на терен (коп): - 2 рударски инженери - 2 рударски техничари - 2 багеристи - 2 булдужеристи - 1 заварувач - 5 возачи на кипер

ПРИНЦЕ ЕНТЕРПРАЈС – ДООЕЛ (Принце Супермаркет) Скопје Ул. Лазар Трповски бр.88 Поради зголемен обем на работа и ширење на својата дејност, има потреба од пополнување на следната работна позиција:

Информации на тел: 02/2460011, 070/228-344 Од 09-16 часот / понеделникпеток

Услови: минимум ССС и две годишно работно искуство, прием и познавање на роба со баркод читач. Задолжително да се наведе позицијата за која се аплицира.

Магационер – 2 позиции

Заинтересираните кандидати своето CV може да го испратат на е-маил: princesupermarket.supermarket@ gmail.com

33

ОГЛАСНА ТАБЛА

Тел: 02/3226-948


ОГЛАСНА ТАБЛА Вечер, 29.08

Дневник, 29.08

Дневник, 29.08

ГИРАДИКО бара: 1. Доставувачи на храна (со сопствен превоз) 2. Гиро мајстори 3. Работници за гиро 4. Работнички за сендвичара

Барам дистрибутер на леб и мајстор пекар. Јавување од 11 до 19ч.

Бараме масерка. Тел: 02/3062-966

Тел: 02/2728-053, 075/246-978

Тел: 078/430-104

Дневник, 29.08

Дневник, 27.08

Вечер, 29.08

Реномиран ресторан бара: - пица мајстор без работно искуство и со работно искуство, - келнери и - шеф-менаџер.

Аптека има потреба од дипломиран и фармацевтски техничар со работно искуство во аптека во Скопје.

ОГЛАС Се бара д-р по општа медицина со положен државен испит.

Тел: 3214-200, 3214-400

34

Тел: 070/217-192, 078/300-359

Тел. за контакт: 02/3071-626, 02/2611-128, 075/871-985


Вест, 29.08

Вест, 29.08

Барам жена за чување деца.

Барам зидари и тесари со раб. Искуство за работа во Германија со бугарски пасош.

Кафе бар во ТЦ Бисер – Скопје бара келнерка со или без работно искуство.

Тел: 075/283-855

Инф. на тел: 02/2451-251 од 18 до 19 часот.

Дневник, 27.08

Дневник, 27.08

Дневник, 27.08

Фирма бара забен техничар со и без работно искуство.

Фирма бара машко лице до 30 годи. со ССС за сериозна работа.

Барам две медицински сестри за работа во Гевгелија, обезбедено сместување.

Тел: 02/3094-755

Тел: 070/281-823

Тел: 077/754-217

Тел: 02/3094-755

ОГЛАСНА ТАБЛА

Вечер, 29.08

35


ОГЛАСНА ТАБЛА Дневник, 27.08

Дневник, 27.08

Дневник, 29.08

Градежна фирма ПРОТОТИП Скопје, има потреба од:

Се бараат возачи на камиони со бугарски пасош за возење во странство.

За прием на 15 соработници - Возраст од 18-45 години - Мин ССС - Можност за напредување.

1. Дипломиран инженер архитект – 3 работници - работно искуство над 5 год. - работа со компјутери Word, Excel, Autocad - возачка дозвола Б категорија

Пријавување на тел: 070/213806

Јавување од 09:00-16:00 часот. Тел: 070/387-723, 02/2460-790 Само за СКОПЈЕ

2. Заварувачи – монтери – 10 работници Контакт тел: 02/2786-560 Е-маил: office@prototip.com.mk

Дневник, 29.08

Вест, 31.08

Дневник, 01.09

Детска конфекција бара: - 12 шивачки со искуство - 2 пеглачки со искуство

ВЕГЕРА бара девојки до 35 години за продавачки.

Фирма има потреба од монтажер на професионална опрема за озвучување и осветлување и електрика. Да има познавање на англиски јазик, компјутери, минимум средно техничко образование, да има работно искуство минимум 2 год и да има 25 години.

Плата по договор, може и на дневница. Тел: 070/912-912

Тел: 02/3138-412

Сите заинтересирани да пратат CV на е-маил: apankovska@ yahoo.com

36


објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ПИЦА МАЈСТОР Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено најмалку средно образование – предност угостителско 3 (три) годишно искуство на иста позиција Активна возачка дозвола Б категорија Љубезност и педантност Тимска работа

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Пица мајстор во ЗООЛЕНД“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

37


ОГЛАСНА ТАБЛА

РАБОТЕЊЕТО ВО СТУДИО МОДЕРНА НУДИ МНОГУ МОЖНОСТИ ЗА ГРАДЕЊЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ЗНАЕЊЕ И ВЕШТИНИ. ВИСОКО КВАЛИТЕТНИТЕ ТРЕНИНЗИ ЗА ПРОДАЖНИ И КОМУНИКАЦИСКИ ВЕШТИНИ ВИ ДАВААТ МОЖНОСТ ДА ГО МАКСИМИЗИРАТЕ ВАШИОТ РЕЗУЛТАТ И ДА ПОСТИГНЕТЕ ВРВНИ РЕЗУЛТАТИ. Сега имате одлична можност да бидете консултант за продажба на светски познатите брендови:

Позицијата

АГЕНТ ЗА ПРОДАЖБА ви нуди:

• Работа во динамична работна средина • Здобивање со напредни продажни и комуникациски вештини • Можност за личен напредок Доколку ги задоволувате следниве услови:

• ССС/ВСС • Желба за работа во продажба • Развиени комуникациски вештини • Способност за брзо учење Искуство во продажба или комуникации ќе се смета за дополнителна предност, но не е неопходно. Посакувани карактеристики:

• Одговорност • Брзо учење • Упорност и истрајност • Ориентираност кон резултати • Ведра и позитивна личност • Енергичност и желба за успех Ги покануваме сите заинтересирани да аплицираат CV на следната e-mail адреса: daniela.karastojanova@studio-moderna.com со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за вработување во Студио модерна”.

ОГЛАСОТ ТРАЕ ДО 05.09.2011

38


IS LOOKING FOR A HIGHLY QUALIFIED AND MOTIVATED CANDIDATES FOR THE FOLLOWING POSITION

CONSTRUCTION SUPERVISOR (in BASTION, AFGHANISTAN) Our Client is looking for an experienced construction supervisor with Civil Engineer or similar education with ability to deal with several tasks on the same time, professional look and experienced in a similar position. Jobs description: º Taking responsibility for the site management º Supervising and directing construction workers º Preparing daily progress reports, records, timesheets º Focusing on safety and ensuring that all workers adhere to the safety standards Candidate specifications: º Civil Engineering or similar qualifications º Speak and write in English fluently º Have Health & Safety, First Aid and Fire Safety Certificates º Understand construction drawings and industry language º Knowledge of AutoCAD and other software used in the industry º Minimum of 3 years of similar working experience

ОГЛАСНА ТАБЛА

We offer: º 1 year of extendable contract º 30 days of paid leave every 6 months º Excellent salary, 1600 - 1800 EUR per month plus bonus º Insurance - life, disability and accient insurance º Free accomodation, food and transportation

If you have the relevant skills, experience and looking for a new exciting opportunity please forward your CV to recruit@proaktivsolutions.com for consideration.

39


ОГЛАСНА ТАБЛА НАЈБРЗО РАСТЕЧКИОТ БРЕНД И ПРВА МУЛТИ ЛЕВЕЛ КОМПАНИЈА ОД МАКЕДОНИЈА, КОЈА СЕРИОЗНО ГИ ОСВОЈУВА ПАЗАРИТЕ НИЗ БАЛКАНОТ, ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕН ОБЕМ НА РАБОТА САКА ДА ВРАБОТИ СЕРИОЗЕН И ОБУЧЕН МЕНАЏМЕНТ ТИМ. во соработка со

ЛИЦЕНЦИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ

објавува

ОГЛАС за вработување на

МЕНАЏЕР ЗА ПРОДАЖБА (1 ИЗВРШИТЕЛ)

Потребни квалификации: ВСС/ССС Потребно предходно работно искуство во продажба Одлично познавање и активно користење на Англиски јазик Возачка дозвола (Б категорија)-активен возач Работа со компјутери и одлично познавање на MS Office

Одговорности: Изработка и подготовка на ценовна политика Изработка на планови за продажба Координација со менаџери од продажна мрежа Организирање на сезонски акции и дисконти Ширење на мрежа на надворежни соработници Ги организира, планира и контролира сите продажни активности

Персонални способности: Ориентиран кон постигнување резултати Позитивна личност која презема иницијативи Динамични, организирани и мотивирани личности Креативни, претставителни, со позитивен став Одлични комуникациски и презентациски вештини Флексибилност за работа на терен и чести патувања Способност за лидерство и менаџирање

ДОКОЛКУ САКАТЕ ДА СТАНЕТЕ ДЕЛ ОД ТИМОТ НА ВРВНИ ПРОФЕСИОНАЛЦИ, ВЕ ПОКАНУВАМЕ ДА АПЛИЦИРАТЕ. Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: slavicat@vrabotuvanje.com.mk, со назнака на апликацијата „За оглас за Менаџер за продажба“.

Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО.

40


објавува

ОГЛАС за вработување на

НЕГУВАТЕЛКА ВО ИГРОТЕКА Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено најмалку средно образование Претходно работно искуство на иста или слична позиција Познавање од англиски јазик Љубезност и педантност Тимска работа Ведра, позитивна и претставителна личност

ОГЛАСНА ТАБЛА

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “Оглас за Негувателка во игротека во ФОРЦА“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

41


ОГЛАСНА ТАБЛА НОВА ПИЦЕРИЈА НА ЕКСКЛУЗИВНА ЛОКАЦИЈА НА Бул. ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ БАРА

ГОТВАЧ

ИДЕАЛНИОТ КАНДИДАТ ТРЕБА ДА ПОСЕДУВА: • Предност е завршено образование во областа на угостителството • Претходно работно искуство на позиција готвач • Тимска работа • Способност за работа под притисок • Одговорност, иницијативност, организираност Поканети се да аплицираат сите кандидати-експерти во кулинарството, со искуство на позицијата, иновативни, креативни, амбициозни, педантни и одговорни. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: marijaj@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Готвач“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат сите наведени критериуми, ќе бидат контактирани.

ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

42


објавува

ОГЛАС за ангажирање на

ГАДЕЖЕН ИНЖИНЕР - КОНСТРУКТИВЕЦ Потребни квалификации: Завршено Високо образование – Градежен факултет Претходно работно искуство Возачка дозвола Б- категорија

Личен профил: Организираност и одговорност Способност за тимска работа Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност Способност за работа под притисок и на кратки рокови

ОГЛАСНА ТАБЛА

АДРЕСА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: ул. Момин Поток бб - Скопје Office: +389 2 30 97 141; e-mail: hot_brvnari@yahoo.com Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Кандидатите кои не ги исполнуваат сите наведени услови, нема да бидат вклучени во селекцијата!

43


ОГЛАСНА ТАБЛА

Врз основа на член 22 став 2. и член 23. став 2. од Законот за работни односи, Кроациа Осигурување АД – Друштво за осигурување на Живот со седиште на Ул. Мито Хаџивасилев Јасмин, бр.20, 1000 Скопје, на ден 15.08.2011 година распишува: објавува

ОГЛАС ЗА ПОПОЛНУВАЊЕ НА 2 (ДВЕ) РАБОТНИ МЕСТA

Интерен застапник за продажба Критериуми за аплицирање: Минимум 2 години работно искуство во продажба ВСС; Изразени комуникациски способности Познавање на англиски јазик; Познавање на работа во Microsoft Office Кандидатите со работно искуство во областа на осигурувањe ќе имаат предност Возачка дозвола

Избраните кандидати ќе работат со полно работно време. Потребна документација: Биографија (CV) Мотивационо писмо Заинтересираните кандидати се молат своите пријави да ги достават најдоцна до 22 Август 2011година на адреса: Ул. Мито Хаџивасилев Јасмин, бр.20, спрат II, 1000 Скопје, Р. Македонија или на е-mail адреса: h.dzambazovska@cro.mk, со назнака: Пријава за вработување - Интерен застапник за продажба.

44


објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

КЕЛНЕР Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено образование во областа на угостителството Повеќегодишно искуство во угосителство Солидно познавање од англиски јазик Компјутерски вештини Љубезност и педантност Тимска работа

ОГЛАСНА ТАБЛА

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Келнер во АБЦ“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

45


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за ангажирање на

ГАДЕЖЕН ТЕХНИЧАР – ОПЕРАТИВЕЦ Потребни квалификации: Завршено Средно образование Претходно работно искуство Возачка дозвола Б- категорија

Личен профил: Организираност и одговорност Способност за тимска работа Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност Способност за работа под притисок и на кратки рокови

АДРЕСА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: ул. Момин Поток бб - Скопје Office: +389 2 30 97 141; e-mail: hot_brvnari@yahoo.com Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Кандидатите кои не ги исполнуваат сите наведени услови, нема да бидат вклучени во селекцијата!

46


IS LOOKING FOR A HIGHLY QUALIFIED AND MOTIVATED CANDIDATES FOR THE FOLLOWING POSITION

HEAVY PLANT OPERATOR (in CHAGCHARAN, AFGHANISTAN) Our Client is looking for experienced candidates, ability to deal with several tasks on the same time. Profile of Candidates:

º 3 years of working experience in a similar role º Ability and experience in operating heavy plant machinery (Forklift, Cranes, Tractors and others) Experience in grading and rolling roads and runways º º Experience in loading and unloading aircrafts (fixed wings and helicopters) º Mast have a relevant driving licence and certificates º Experience with repairs would be an advantage

º 1 year of extendable contract º 30 days of paid leave every 6 months º Excellent salary, $2000 per month plus bonus º Insurance - life, disability and accident insurance º Free accommodation, food and transportation

ОГЛАСНА ТАБЛА

We offer:

If you have the relevant skills, experience and looking for a new exciting opportunity please forward your CV to (recruit@proaktivsolutions.com) for consideration.

47


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

КЕЛНЕР Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено образование во областа на угостителството Повеќегодишно искуство во угосителство Солидно познавање од англиски јазик Компјутерски вештини Љубезност и педантност Тимска работа

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “Оглас за Келнер во ФОРЦА“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

48


ЛИЦЕНЦИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ за потребите на својот клиент,

ПРИВАТНА ЗДРАВСТВЕНА УСТАНОВА ОД СКОПЈЕ објавува

ОГЛАС за вработување на

МЕДИЦИНСКА СЕСТРА со положен стручен испит Потребни квалификации: Средно медицинско образование Положен стручен испит Претходно работно искуство во областа Познавање на англиски јазик Одлично работење со компјутер

Личен профил:

ОГЛАСНА ТАБЛА

Одговорен и професионален пристап Самоиницијативност и независност

ОРДИНАЦИЈАТА НУДИ ПРИВЛЕЧНО РАБОТНО ВРЕМЕ И СООДВЕТЕН ПАКЕТ ЗА НАГРАДУВАЊЕ. Вашата Професионална Биографија доставете ja на e-mail: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk , со задолжителна назнака „за оглас за Медицинска сестра“. ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: * Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) * Назнака на позицијата за која се аплицира Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

49


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за ангажирање на

ГРАДЕЖНИ РАБОТНИЦИ: ТЕСАРИ И СТОЛАРИ Потребни квалификации: Завршено Средно образование Претходно работно искуство

Личен профил: Организираност и одговорност Способност за тимска работа Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност Способност за работа под притисок и на кратки рокови

АДРЕСА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: ул. Момин Поток бб - Скопје Office: +389 2 30 97 141; e-mail: hot_brvnari@yahoo.com Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Кандидатите кои не ги исполнуваат сите наведени услови, нема да бидат вклучени во селекцијата!

50


објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ШАНКЕР Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено образование во областа на угостителството Повеќегодишно искуство во угосителство Солидно познавање од англиски јазик Компјутерски вештини Љубезност и педантност Тимска работа

ОГЛАСНА ТАБЛА

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Шанкер во ЗООЛЕНД“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

51


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ОДГОВОРЕН ВО КАФЕ БАР Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено најмалку средно образование – предност во областа на угостителството Повеќегодишно искуство во угосителство и менаџирање Солидно познавање од англиски јазик Компјутерски вештини Љубезност и педантност Тимска работа

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “Оглас за Негувателка во игротека во ФОРЦА“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

52


има потреба од

10 СТОЛАРИ И ТЕСАРИ

ОГЛАСНА ТАБЛА

АДРЕСА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: ул. Момин Поток бб - Скопје Office: +389 2 30 97 141; e-mail: hot_brvnari@yahoo.com

53


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ШАНКЕР Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено образование во областа на угостителството Повеќегодишно искуство во угосителство Солидно познавање од англиски јазик Компјутерски вештини Љубезност и педантност Тимска работа

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Шанкер во АБЦ“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

54


објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ОПЕРАТОР СО ХРАНА (ПАЛАЧИНКИ И ХОТ-ДОГ)

Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено најмалку средно образование – предност угостителско Предност претходно искуство на слична позиција Љубезност и педантност Тимска работа

ОГЛАСНА ТАБЛА

Поканети се да аплицираат сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Оператор со храна во ЗООЛЕНД“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

55


ОГЛАСНА ТАБЛА

ЛИЦЕНЦИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ

НАШИОТ КЛИЕНТ Е ИНТЕРНАЦИОНАЛНА КОМПАНИЈА ЛИДЕР НА ПАЗАРОТ СО СОФТВЕРСКИ РЕШЕНИЈА ЗА ПРЕТПРИЈАТИЈА, КОЈА ПОВЕЌЕ ОД 30 ГОДИНИ ИМ ПОМАГА НА КОМПАНИИТЕ ОД СИТЕ ГОЛЕМИНИ ДА ПОСТИГНАТ ПОВЕЌЕ. За потребите на клиентот, бараме високомотивирана, искусна и динамична личност со ангажман како

РЕГИОНАЛЕН ПРЕТСТАВНИК ЗА МАКЕДОНИЈА, АЛБАНИЈА И КОСОВО 1 (ПОЗИЦИЈА) М/Ж Потребни квалификации: ВСС – предност технички науки Минимум 5 години работно искуство на раководна позиција во продажба Одлично владеење на англиски јазик Одлично познавање на работа со компјутери (MS Office, Internet) Важечка возачка дозвола

Личен профил: Докажани лидерски способности Одлични комуникациски, организациски, преговарачки и аналитички вештини Лојалност, иницијативност, проактивност Способност за решавање проблеми

Вашата Професионална Биографија доставета ја на е-маил: slavicat@vrabotuvanje.com.mk , со назнака „за оглас за Регионален претставник“ Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

56


НОВА ПИЦЕРИЈА НА ЕКСКЛУЗИВНА ЛОКАЦИЈА НА Бул. ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ БАРА

ПОМОШНИК ГОТВАЧ ИДЕАЛНИОТ КАНДИДАТ ТРЕБА ДА ПОСЕДУВА: • Предност е завршено образование во областа на угостителството • Претходно искуство во оваа област • Тимска работа • Способност за работа под притисок, трпеливост

ОГЛАСНА ТАБЛА

Поканети се да аплицираат сите кандидати-експерти во кулинарството, со искуство на позицијата, иновативни, креативни, амбициозни, педантни и одговорни. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: marijaj@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Помошник Готвач“. САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

57


ОГЛАСНА ТАБЛА ЛИЦЕНЦИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ

за потребите на својот клиент, КОМПАНИЈА ОД ПРОИЗВОДСТВЕНА ИНДУСТРИЈА, СО СОПСТВЕНО ПРОИЗВОДСТВО И ПРОДАЖБА НА ПРОИЗВОДИ ЗА ШИРОКА ПОТРОШУВАЧКА ОД СКОПЈЕ објавува

ОГЛАС за работно ангажирање на

СЕРВИСЕР (1 ПОЗИЦИЈА)

Потребни квалификации: ССС - предност електротехничка или машинска струка Потребно е претходно работно искуство во сервисирање на машини во производство Познавање на компјутерско работење и англиски јазик Возачка дозвола Б- категорија – активен возач

Профил на личност: Одлични комуникациски способности Самоиницијативност при извршување на работни задачи Способност за тимска работа Способност за работа под притисок и на кратки рокови Организирана и мотивирана личност Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност

Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДЛОЖИТЕЛНА назнака на апликацијата „за оглас за СЕРВИСЕР во производство“. ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: * Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) * Назнака на позицијата за која се аплицира Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

58


објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ПОМОШНИК ВО КУЈНА Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено најмалку средно образование 3 (три) годишно искуство на иста или слична позиција Активна возачка дозвола Б категорија Љубезност и педантност Тимска работа

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени.

ОГЛАСНА ТАБЛА

Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Помошник во кујна во ФОРЦА“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

59


ОГЛАСНА ТАБЛА

ЕДНА ОД ПРВИТЕ ПРИВАТНИ ФИРМИ ВО МАКЕДОНИЈА, СО 20 ГОДИШНО ИСКУСТВО ВО БИЗНИСОТ СО АВТОМОБИЛИ во соработка со

ЛИЦЕНЦИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ

објавува

ОГЛАС за вработување на

МЕНАЏЕР ЗА РЕЗЕРВНИ ДЕЛОВИ (ЕДНА ПОЗИЦИЈА)

Потребни квалификации: Работно искуство со моторни возила најмалку 3 (три) години Завршен Машински факултет ќе се смета за предност / Економски факултет Искуство со менаџирање на залихи Анализа на залихи Одговорен за циркуларни порачки на делови Планирање на кампањски акции за резервни делови Одлично познавање на англиски јазик Компјутерски вештини

Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk , со назнака на апликацијата “за оглас за Менаџер за резервни делови“ ОПШТИ ПРАВИЛА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: * Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) * Назнака на позицијата за која се аплицира Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ ДО 31.08.2011г.

60


НАЈБРЗО РАСТЕЧКИОТ БРЕНД И ПРВА МУЛТИ ЛЕВЕЛ КОМПАНИЈА ОД МАКЕДОНИЈА, КОЈА СЕРИОЗНО ГИ ОСВОЈУВА ПАЗАРИТЕ НИЗ БАЛКАНОТ, ПОРАДИ ЗГОЛЕМЕН ОБЕМ НА РАБОТА САКА ДА ВРАБОТИ СЕРИОЗЕН И ОБУЧЕН МЕНАЏМЕНТ ТИМ. во соработка со

ЛИЦЕНЦИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ

објавува

ОГЛАС за вработување на

МЕНАЏЕР НА ЧЛЕНСТВО (1 ИЗВРШИТЕЛ)

Главни задачи и одговорности: Креирање и спроведување на план за членство, управување со ресурси Одржување на редовни состаноци со членството и изработка на извештаи за тековни активности Развивање на планот за членство и преглед на активности Воспоставување и одржување на ефективни работни релации меѓу вработените, сегашни и потенцијални членови, филијали Регрутирање на нови членови Одржување на комуникација и коресподенција со членството, вклучувајќи одговарање на прашања и достава на маркетинг материјали Одржување на точна евиденција на членството и нивни податоци во база Одржува на високо ниво на мотивација на членството Планирање, организација и информирање на членството за настани

Потребни квалификации:

ОГЛАСНА ТАБЛА

ВСС/ССС – предност од област на бизнис или маркетинг Предходно работно искуство во организација на членство е предност Активно користење на англиски јазик Работа со компјутери и одлично познавање на MS Office Активен возач, Б-категорија

Персонални способности и вештини: Мотивирање и управување со луѓе Силни писмени и усмени комуникациски вештини Одлични преговарачки и презентерски вештини Ориентиараност кон резултати Справување со пристисок Енергичност, креативност

ДОКОЛКУ САКАТЕ ДА СТАНЕТЕ ДЕЛ ОД ТИМОТ НА ВРВНИ ПРОФЕСИОНАЛЦИ, ВЕ ПОКАНУВАМЕ ДА АПЛИЦИРАТЕ. Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: slavicat@vrabotuvanje.com.mk, со назнака на апликацијата „За оглас за Менаџер за членство“.

Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО.

61


ОГЛАСНА ТАБЛА НОВА ПИЦЕРИЈА НА ЕКСКЛУЗИВНА ЛОКАЦИЈА НА Бул. ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ БАРА

ПОМОШНИК ВО КУЈНА ПОТРЕБНИ КВАЛИФИКАЦИИ: • Минимум ССС • Претходно работно искуство во угостителство

ЛИЧЕН ПРОФИЛ: • Способност за тимска работа • Tемелност, енергичност, педантност • Способност за работа под притисок Поканети се да аплицираат сите кандидати-експерти во кулинарството, со искуство на позицијата, иновативни, креативни, амбициозни, педантни и одговорни. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: marijaj@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Помошник во кујна“. САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

62


ЛИЦЕНЦИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ПОСРЕДУВАЊЕ ПРИ ВРАБОТУВАЊЕ

за потребите на својот клиент

објавува

ОГЛАС за ангажирање на

АКАУНТ МЕНАЏЕР (ЕДНА ПОЗИЦИЈА)

Главни задачи и одговорности: B2B продажба, склучување на нови договори и обновување на постоечките Грижа за корисници и акаунт менаџмент Презентација на решенија и продукти Изработка на понуди за продажба

Потребни квалификации: Универзитетска диплома Минимум 5 (пет) години работно искуство на иста или слична позиција Предност имаат кандидати кои имаат искуство со работа на големи проекти, особено во областа на банкарска индустрија и телекомуникации Одлично познавање на Англиски јазик Одлично познавање на работа со компјутери Возачка дозвола Б- категорија Флексибилност за работа на терен

ОГЛАСНА ТАБЛА

Личен профил: Одлични комуникациски и презентациски вештини Одлични аналитички и организациски способности Одлични преговарачки вештини Креативност, претставителност и позитивен став

Вашата Професионална Биографија доставете ја на e-mail: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk, со назнака на апликацијата “за оглас за Акаунт менаџер”. Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Кандидатите кои не ги исполнуваат сите наведени услови, нема да бидат вклучени во селекцијата! * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

63


ОГЛАСНА ТАБЛА НОВА ПИЦЕРИЈА НА ЕКСКЛУЗИВНА ЛОКАЦИЈА НА Бул. ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ БАРА

ПРОДАВАЧ ПОТРЕБНИ КВАЛИФИКАЦИИ: • Минимум ССС • Претходно работно искуство во продажба • Познавање на англиски јазик • Работно познавање на компјутери

ЛИЧЕН ПРОФИЛ: • Ведрост, претставителност и комуникативност • Способност за тимска работа • Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност • Способност за работа под притисок • Ориентираност кон клиенти • Грижа за клиенти Доколку и Вие сте вешт продавач и имате решенија дури и за најпребирливите клиенти АПЛИЦИРАЈТЕ ВЕДНАШ!!! ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса: marijaj@vrabotuvanje.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Продавач“. САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. Апликациите без назнака нема да бидат разгледани!

ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

64


РЕНОМИРАНА АГЕНЦИЈА ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ објавува

ОГЛАС за вработување на

РЕЦЕПЦИОНЕР – (Ж) (ЕДНА ПОЗИЦИЈА)

Потребни квалификации: ССС/ВСС Претходно работно искуство на слична позиција е предност Работно познавање на MS OFFICE (Word, Excel, Internet) и брзо куцање Одлично познавање на англиски јазик Одлични организациски способности

Профил на личност:

Вашата Професионална Биографија со фотографија, доставете ја на e-mail: vrabotuvanje@vrabotuvanje.com.mk, со ЗАДЛОЖИТЕЛНА назнака на апликацијата „за оглас за РЕЦЕПЦИОНЕР“. Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Апликациите без назнака нема да бидат разгледани! Општи правила за аплицирање: * Именување на документ за аплицирање - CV (име и презиме на апликантот) * Назнака на позицијата за која се аплицира

ОГЛАСОТ ТРАЕ 15 ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО!

65

ОГЛАСНА ТАБЛА

Лојална, трпелива и одговорна личност Претставителна и комуникативна Позитивен став Способност за тимска и самостојна работа Подготвеност за работа под притисок и со куси рокови


ОГЛАСНА ТАБЛА

објавува

ОГЛАС за екипирање со угостителски персонал на позиција

ШАНКЕР Идеалниот кандидат треба да поседува: Завршено образование во областа на угостителството Повеќегодишно искуство во угосителство Солидно познавање од англиски јазик Компјутерски вештини Љубезност и педантност Тимска работа

Поканети се да аплицираат и сите млади, амбициозни и одговорни личности кои се ведри, претставителни, позитивни, енергични и флексибилни за работа во смени. Доколку ваквиот редовен работен ангажман е предизвик за Вас, ВЕДНАШ испратете го вашето CV на следната маил адреса:

info@forza.com.mk со ЗАДОЛЖИТЕЛНА назнака “за Оглас за Шанкер во ФОРЦА“. Кандидатите кои ќе влезат во потесниот круг од селекцијата, односно, ги исполнуваат СИТЕ наведени критериуми, ќе бидат контактирани. ОГЛАСОТ ТРАЕ 10 (ДЕСЕТ) ДЕНА ОД ОБЈАВУВАЊЕТО

66


објавува

ОГЛАС за ангажирање на

УПРАВУВАЧ СО ГРАДЕЖНА МАШИНА – СКИП Потребни квалификации: Завршено Средно образование Претходно работно искуство Возачка дозвола Б- категорија

Личен профил: Организираност и одговорност Способност за тимска работа Лојалност, иницијативност, темелност, енергичност Способност за работа под притисок и на кратки рокови

ОГЛАСНА ТАБЛА

АДРЕСА ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: ул. Момин Поток бб - Скопје Office: +389 2 30 97 141; e-mail: hot_brvnari@yahoo.com Напомена: * САМО апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани. * Кандидатите кои не ги исполнуваат сите наведени услови, нема да бидат вклучени во селекцијата!

67


www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk © 2011 ВработувањеNEWS All Rightswww.vrabotuvanje.com.mk Reserved www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk www.vrabotuvanje.com.mk

WWW.VRABOTUVANJE.COM.MK

v.News 109  

Vrabotuvanje NEWS Broj 109