Page 1

z c l. o .u w w w

Aktuálně o novinkách v dani z nabytých nemovitých věcí

Listopad 2016

str. 5

Tomáš Zavoral:

Víno tak nějak prostupuje celým mým životem str. 9

Co u n je ás

nov ého ✔N ov ✔ J é telefo nní ak poh na vys číslo ledá oké v UO vky L


Editorial

Editorial

Milí čtenáři, tímto podzimním vydáním UOL Revue bychom rádi společně oslavili úrodu nejen hroznu a vína, ale také všeho, co se urodilo na půdě společnosti UOL. Představíme vám nové zaměstnance, posily našeho velkého a stále rostoucího týmu, díky kterému vám můžeme službu UOL poskytovat, a vy se tak můžete nerušeně věnovat svým zájmům a podnikaní. Stále pokračujeme ve vývoji webového účetnictví. Fantozzi pro nás nyní připravil bohatou podzimní nadílku, kterou vždy najdete v pravidelné rubrice Novinky v účetním programu. Dozvíte se něco o změnách v souvislosti s pohledávkami, které trápí náš cashflow. Máme plán, jak na ně! I když je léto i doba dovolených za námi, téma, jak čerpat dovolenou, je stále aktuální a může zaujmout jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Na slovíčko dáme prostor Hance a Jakubovi, přiblíží vám roli hlavního účetního ve společnosti

UOL, proč vznikla a co všem přináší. Aktuální téma EET (elektronická evidence tržeb) ještě jednou připomínáme, tentokráte v základních bodech, její rozsáhlejší verzi jsme zveřejnili v předchozím čísle naší UOL Revue. Naše daňové poradkyně vám objasní, jak se stát plátcem DPH, nebo naopak, jak zrušit stávající registraci, a seznámíme vás s novinkami v oblasti daně z nabytí nemovitosti. Určitě vás zahřeje příjemný rozhovor s Tomášem Zavoralem, jednatelem společnosti specializující se na dovoz a prodej španělských vín, která s nadšením sdílí i se svými zákazníky, a jeho obchod tak jenom zraje a kvete. Milujete naše soutěže a jste starší 18 let? Užijte si naši fotosoutěž a vyhrajte láhev skvělého vína. Tak vidíte, úroda je bohatá, vychutnejte si ji spolu s námi.

foto: archiv UOL

Vaše Jana

obsah 3–4 Co je u nás nového Společnost UOL v barvách podzimu

5 Aktuálně 6 Téma Novinky Dovolená v dani z nabytí a její čerpání nemovitých věcí

7 Zkvalitňujeme naše služby Hlavní účetní – nová podpora účetního týmu

8 V obraze Nárok na odpočet DPH při registraci a zrušení registrace

9 Rozhovor Tomáš Zavoral: Španělská vína mají nejlepší poměr ceny a kvality

10–11 Pod lupou Fantozzi v rytmu tanga

12 S foťákem za Smartem UOL!

VYDAVATEL: PROSPECTEA Česká republika, s.r.o., Poděbradská 206/57, 198 00 Praha 9, IČ: 29028809, redakce@prospectea.cz EVIDENČNÍ ČÍSLO: MK ČR E 20760. Vydáno v listopadu 2016 v Praze.

2


Co je u nás nového

Společnost UOL v barvách podzimu Dozrál čas na mnoho dalších změn a novinek. Oslavili jsme dvě nádherné svatby, přivítali zajímavé tváře do našeho týmu. V rámci zabydlování v nových pracovních prostorech jsme také změnili naše telefonní číslo. A v neposlední řadě dozrál čas na řešení, jak se vypořádat s vysokými pohledávkami.

Nové telefonní číslo S novými prostory se také změnilo naše telefonní číslo. Nově se nyní můžete s námi spojit prostřednictvím kontaktu 227 127 000. Koncové trojčíslí konkrétní volané osoby, například vaší účetní, zůstalo beze změny.

Nově: Jak na vysoké pohledávky v UOL? ... že nás trápí vysoké pohledávky není nic nového, ale nové je to, že právě dozrál čas...

ševská Martina Jaro Sašou m le s manže

Adéla Šim s manželemralová Jirkou

Dvě šťastné oslavy Zaznamenejte si změnu příjmení u dvou našich kolegyněk účetních Martiny Krajské, nyní Jaroševské, a Adély Mazourkové, nyní Šimralové, které 3. září před oltářem řekly své ano nastávajícím manželům.

Máme plán, jak na ně! Našim zákazníkům poskytujeme komplexní servis v oblasti vedení účetnictví a daňového poradenství, a oni se tak můžou věnovat svým zájmům a podnikání. Pro udržení stálé kvality služby UOL jsme nuceni se postarat o pohledávky, kterých výše vůči našim nákladům je dlouhodobě neúnosná. Nasazením nových vymáhacích postupů… nahradíme ty dosavadní, které byly mírné a nedostatečné. Budeme připomínat, že se blíží splatnost faktury, budeme

upomínat faktury po splatnosti, a pokud nedojde k úhradě či případné dohodě, budeme nově pozastavovat poskytování našich služeb. V případě, že nedojde k vyrovnání, ukončíme smluvní vztah a pohledávku podstoupíme inkasní společnosti. Veškeré náklady s tím spojené vyúčtujeme na vrub dlužníka. Naším záměrem… je ozdravit vztahy s našimi zákazníky, postarat se o kvalitu poskytovaných služeb, postarat se o kvalitu zázemí pro celý tým UOL. Budeme se věnovat také přípravě bonusového systému, kterým, věříme, oceníme zákazníky, se kterými je spolupráce bezvadná.

3


Co je u nás nového Tým UOL nepřestává růst Bez kvalitních zaměstnanců to nejde a s potěšením můžeme konstatovat, že o zaměstnání ve společnosti UOL je stále velký zájem. Měsíc za měsícem rosteme a zkvalitňujeme naše služby. Rádi bychom vám představili nové zaměstnance. Přivítejte je s námi.

Tomáš Chovanec,

účetní Eliška si pro svoji budoucí kariéru zvolila studium na České zemědělské univerzitě v Praze zaměřené na obor Podnikání a administrativa. Ani pilné pracovní nasazení ji neodradí od jejích nejmilovanějších detektivek a pravidelného protáhnutí těla při spinningu. Ráda se provětrá v zimě na lyžích a v létě na kole. Když už je sportu mnoho a tělo si potřebuje odpočinout vsedě, ráda zajde do kina nebo do divadla.

Diana Tolkushkina, Alexandra Dybkina,

junior účetní Alex se své profesi věnuje už od 16 let, kdy o prázdninách pracovala jako účetní a finanční specialista v Rusku, odkud pochází. Již od začátku věděla, že účetnictví je její poslání a chce se v něm realizovat i v Praze, kde vystudovala Metropolitní univerzitu, obor Mezinárodní vztahy a evropská studia. Ráda cestuje a tráví volný čas se svými dětmi. Je velmi vynalézavá a nebojí se zkoušet stále něco nového. Teď se zrovna učí hrát na kytaru.

Ivana Košťálová,

Václav Burián,

Romana Vacková,

účetní Mladá studentka Romana se teď momentálně blíží poslední mílí do cíle ve studiu oboru Podnikání a administrativa na České zemědělské univerzitě v Praze. Na plný úvazek se kromě práce ve společnosti UOL pilně připravuje na státnice. Svým mozkovým buňkám ulevuje při návštěvě divadla nebo kina, anebo je znova nastartuje při čtení knížek jejího oblíbeného autora Johna Irvinga.

4

účetní Vašek tento rok zdárně dokončil magisterské studium na České zemědělské univerzitě v Praze na Provozně ekonomické fakultě. Předmět účetnictví ho bavil už na střední škole, a tak se rozhodl, že se v něm bude zdokonalovat dále ve společnosti UOL. Jeho velkým snem je složit auditorské zkoušky a stát se členem auditorské komory. Kůži z těla si rád sedře ve fitku, hlavně po Novém roce, kdy se po hlavě vrhá do nového předsevzetí. Když si potřebuje pročistit hlavu, vyrazí si zaběhat do přírody nebo posedět s kamarády u dobrého piva.

junior účetní Účetnictví Dianu zaujalo už na střední škole, a proto se rozhodla, že v něm bude pokračovat i nadále. Léto si nedokáže představit bez moře a poznávání nových zahraničních destinací. Ale ani sport jí není cizí, odreaguje se u volejbalu nebo při jízdě na longboardu. Svůj aktivní i odpočinkový život ráda tráví ve společnosti svojí rodiny nebo přátel.

Jiří Háblt,

vedoucí junior účetních Jirka vystudoval ČZU v oboru Podnikání a administrativa. Jak sám tvrdí, v práci se nejvíce vyžívá v tabulkách a jde mu to úžasně. Je velkým labužníkem v ochutnávkách zahraniční kuchyně. Tělo protáhne při běhu na dlouhých tratích nebo vleže na gauči při četbě sci-fi literatury.

mzdová účetní Ivana pracovala dříve v jiném oboru, ale jelikož ji mzdové účetnictví natolik oslovilo, řekla si, že změna je život, a rozhodla se přejít do tohoto odvětví, v němž se teď plně realizuje. S rodinou poznávají české i zahraniční krásy přírody a památky. Zaregistrovali se s manželem do geocachingu a o zážitky mají postaráno. Ivana je velká sportovkyně, nechodí jen na túry, ale také ráda vytáhne kolečkové brusle nebo lyže. Ani kultura jí není cizí, navštěvuje divadla, kina a koncerty. Má moc ráda psy, ale bohužel do bytu si ho nemůže pořídit, tak si alespoň užívá víkendových procházek s fenkou jejího syna.

foto: archiv UOL

Eliška Bursíková,

účetní Tomáš, rodák z Rychvaldu, si ve společnosti UOL plní svůj velký sen. Už od dětství snil o tom, že bude účetní, a nyní se jeho přání stává skutečností. Ve volnu si ve městě s kamarády zahraje streetball a jeho častým módním doplňkem jsou sluchátka v uších, ve kterých poslouchá svoji nejoblíbenější hudbu. Jak sám říká, další výživný relax jsou toulky přírodou.


Aktuálně

Novinky v dani z nabytí nemovitých věcí Ke dni 1. 11. 2016 vstupuje v platnost významná novela zákonného opatření senátu o dani z nabytí nemovitých věcí. Tato novela se vztahuje na vklady, jejichž právní účinky nastaly po 31. 10. 2016, laicky řečeno, rozhodující je obvykle den, kdy byla smlouva předána katastru, nikoli datum podpisu smlouvy či zápisu do katastru.

Nejvýznamnější a nejznámější změnou této novely je již dlouho očekávaná změna poplatníka daně, kterým bude nyní vždy nabyvatel bez ohledu na dohodu smluvních stran či typ smlouvy. Především u smluv, které vzniknou kolem data této změny, je třeba věnovat pozornost, aby nedošlo ve smlouvě ke klamným neplatným dohodám o osobě poplatníka daně a dalším s tím spojeným komplikacím. V současné době před touto změnou je poplatníkem u kupní a směnné smlouvy převodce, pokud není ve smlouvě uvedeno, že poplatníkem je nabyvatel. Pro ostatní typy nabytí,

např. dražby, ke změně poplatníka nedochází, zde již v současnosti je poplatníkem nabyvatel. Tím, že poplatníkem se stává nabyvatel, se také ruší ručení protistranou za úhradu daně (toto ručení existovalo i dříve jen v situaci, kdy je poplatníkem převodce).

Předmět daně Dochází dále ke změnám v předmětu daně. Předmětem daně je nově také převod jmění na společníka, u práva stavby se stává předmětem daně také prodloužení doby, na kterou je právo zřízeno. Naopak u inženýrských sítí je nově předmětem jen úplatné nabytí

EET Elektronická

evidence tržeb ✔ od 1. 12. 2016 ubytovací a stravovací služby ✔ od 1. 12. 2016 snížení sazby DPH za stravovací služby na 15 % ✔ subjekty: podnikající fyzické osoby a právnické osoby s podnikatelskou činností ✔ tržby pocházející z podnikatelské činnosti ✔ tržby hrazené v hotovosti, kartou, šekem, směnkou, stravenkami ap. ✔ od 1. 9. 2016 registrace do systému a získání certifikátu ✔ oznámení FÚ o provozovnách ✔ sleva na dani až 5 000 Kč u fyzických osob v prvním roce ✔ osvobození příjmů z tzv. účtenkové loterie

vlastnického práva k budově (nebo spoluvlastnického podílu na ní) podle katastrálního zákona, která je částí inženýrské sítě. Zdanění tedy nebude podléhat nabytí těch částí inženýrských sítí, které nejsou budovou podle katastrálního zákona, např. vodovodní potrubí.

Osvobození od daně Změny proběhly také v oblasti osvobození od daně. Jednou z těchto změn je nové osvobození pro všechna nabytí nemovitosti územním samosprávným celkem, například obcí, a další je naopak

Směna nemovitých věcí Změny se rovněž dotknou směny nemovitých věcí, kde se mění způsob určení základu daně tak, že 100 % zjištěné ceny z posudku či směrné hodnoty nabývané nemovitosti se srovnává s úplatou za ni, do úplaty však nebude vstupovat cena pozbyté nemovitosti. Dále se rozšiřuje možnost užití směrné hodnoty místo znaleckého posudku na některé další pozemky. Změna je také u zjištěné ceny, a to pro případy nabytí obchodního závodu či jeho části, jehož součástí je věc nemovitá – pokud do zjištěné ceny byly započteny dluhy, pro účel zjištění základu daně se k nim nepřihlíží.

Skutečné sídlo vs. zákon o DPH

J

ednou z povinností daňových subjektů v rámci registrace či oznámení změn je také povinnost nahlásit správci daně své skutečné sídlo ve smyslu zákona o dani z přidané hodnoty. Toto sídlo je definováno zákonem o DPH v § 4 odst. 1, písm. i) jako adresa místa vedení fyzické či právnické osoby povinné k dani, čímž se rozumí místo, kde jsou přijímána zásadní rozhodnutí týkající se řízení této osoby, či místo, kde se schází její vedení. U fyzické osoby, která nemá místo svého vedení, pak místo jejího pobytu. Toto sídlo se nemusí vždy shodovat se sídlem uvedeným v obchodním rejstříku, což je typická situace u různých virtuálních sídel.

Existence poštovní schránky není postačující Definice skutečného sídla je též stanovena nařízením Rady EU 282/2011, kde je uvedeno, že pouhá existence poštovní schránky není postačující pro sídlo ekonomické činnosti osoby povinné k dani. Důvodem pro určení této povinnosti je fakt, že by osoba povinná k dani měla být ve svém sídle pro správce daně kontaktní a dohledatelná, aby správci daně byl umožněn výkon jeho pravomocí v sídle společnosti. Přestože jde o povinnost podle zákona o DPH,

vztahuje se tato povinnost na všechny osoby povinné k dani, tedy podnikatele, tedy i na neplátce DPH.

Co se stane, když nahlášené sídlo není sídlem skutečným Správce daně je oprávněn provádět místní šetření v nahlášených sídlech, při kterých zjišťuje, zda se subjekt na uvedené adrese zdržuje. Na základě těchto místních šetření může při nezastižení daňového subjektu správce daně vyzvat subjekt k nahlášení skutečného sídla, a pokud subjekt neprokáže, že sídlo, které uvedl, je sídlem ve smyslu zákona o DPH, smí udělit pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžní povahy až do výše 500 000 Kč. V případě plátce DPH je správce daně rovněž oprávněn rozhodnout o označení tohoto plátce jako „nespolehlivého“ se všemi důsledky tohoto označení, či dokonce zrušit jeho registraci k DPH.

Jak se těmto opatřením vyhnout Pokud patříte k podnikatelům, kteří využívají virtuálního sídla, a své skutečné sídlo jste správci daně ještě nehlásili či si tímto nejste jisti, napište nám na adresu dane@uol.cz, abychom tuto skutečnost ověřili a případně oznámili změnu příslušnému správci daně.

5

text: Pavla Kubátová, Zina Linková

Poplatník daně

vynětí nedokončených staveb z osvobození pro nové stavby.


Téma

Dovolená a její čerpání I když je léto za námi, vědět, jak čerpat dovolenou, se oplatí po celý rok. Následující řádky jsou určeny jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnavatele.

P

rávo na dovolenou je individuální právo zaměstnance a je nepřevoditelné na jiného zaměstnance. I na ustanovení o dovolené se vztahuje vyšší míra smluvní volnosti. V praxi to znamená, že zaměstnavatel je povinen dodržet pouze základní míru dovolené, ale pokud chce, může zaměstnancům stanovit další druhy dovolené, zákon tomu nebrání. Při stanovení dalších druhů dovolené musí být respektována zásada rovného zacházení a zákaz diskriminace.

Zákoník práce rozlišuje několik druhů dovolené ■ dovolená za kalendářní rok nebo její poměrná část ■ dovolená za odpracované dny ■ dodatková dovolená

Dovolená za kalendářní rok nebo její poměrná část Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce. U pedagogických pracovníků činí 8 týdnů. Nárok na tuto dovolenou vzniká zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal práci alespoň 60 dní v kalendářním roce. V případě, že pracovní poměr netrvá celý rok, náleží poměrná část dovolené za kalendářní rok. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

Dovolená za odpracované dny Nárok na tuto dovolenou vzniká zaměstnanci, kterému nevzniká právo na dovolenou za kalendářní rok. Takový zaměstnanec neodpracuje v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele alespoň 60 dnů. Za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce náleží dovolená za odpracované dny ve výši jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok. Dovolenou za odpracované dny nelze krátit z důvodu překážek v práci. Může být zkrácena jen z důvodu neomluvené absence.

Dodatková dovolená Náleží zaměstnanci, který po celý kalendářní rok koná práce zvlášť obtížné, například těžba nerostů, ražení tunelů a štol. Dodatková dovolená za celý kalendářní rok se poskytuje v délce 1 týdne. Pokud zaměstnanec nepracuje u takového zaměstnavatele celý rok, ale jen část roku, přísluší mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanáctina dodatkové dovolené.

■ Dovolená za kalendářní rok by se měla zpravidla vyčerpat do konce kalendářního roku, ve kterém nárok na dovolenou vznikl.

6

■ Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle písemného rozvrhu čerpání dovolené. ■ Nárok na dovolenou za kalendářní rok se posuzuje za každý rok zvlášť.

■ Zaměstnavatel je povinen informovat nové zaměstnance o pravidlech čerpání dovolené, o nároku dovolené, o termínech stanovených pro čerpání dovolené.

■ Požádá-li zaměstnankyně o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.

■ Pokud zaměstnanec neodpracuje z důvodu překážek v práci 100 pracovních dní, nárok na dovolenou se krátí o jednu dvanáctinu. Jedná se o překážky, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, obvykle například nemoc.

text: Alena Šťastná foto: Shutterstock

PEL MEL o dovolené neboli víte, že…


Zkvalitňujeme naše služby Změna dodavatele účetních služeb je obvykle strašák pro každého podnikatele. Ve společnosti UOL je to ale jinak. Vytvořili jsme tým hlavních účetních, sehraný tandem Hanky a Jakuba, kteří pomáhají novým zákazníkům rychle se adaptovat v rámci záběhu a nastavení služby UOL.

Hlavní účetní – nová podpora účetního týmu jako prioritu pro kvalitní vztah v rámci poskytovaných služeb. J: Dále pečujeme o tým účetních, jak o zapracování nových kolegů, tak i o odbornost účetního týmu.

■■S jakým záměrem vznikla role hlavní účetní? H: Záměrem bylo posílit nastavení spolupráce s novými klienty, vnímáme to

■■S rostoucím počtem zákazníků úměrně roste i tým účetních. Na co nejvíce kladete důraz při zaškolování vašeho týmu? H: Účetní musí perfektně ovládat účetní program, účetní standardy a postupy, zaškolování probíhá kombinací samostudia interních materiálů, konkrétních školení na danou problematiku, osobních konzultací. J: Hlavní účetní předá kompletní agendu a nastavení zákazníka samostatné účetní. Všechny potřebné informace sdílíme ve firemním intranetu. Důraz klademe na komplexnost a sdílení informací, organizaci práce v souladu s termíny a kvalitu výstupů účetních.

Hanka Hanka absolvovala Provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě. Je to upovídaná, aktivní sportovkyně, ráda jezdí na bruslích a hraje volejbal. Uchvátilo jí také cukrářství, ráda peče zejména pro rodinu a zajímá se o nové trendy v tomto sladkém odvětví.

■■Co konkrétně jako hlavní účetní můžete novému zákazníkovi poskytnout? J: Zastřešujeme převzetí účetní agendy od předchozího zpracovatele a kompletujeme veškeré vstupy pro samostatnou účetní. H: Zmapujeme požadavky a potřeby zákazníka, nastavíme vše potřebné, a zákazník tak dostane individuální službu na platformě UOL.

Jakub Podobně jako Hanka absolvoval Provozně ekonomickou fakultu na České zemědělské univerzitě, kde vystudoval obor Podnikání a administrativa. Kromě účetnictví a daňové problematiky je jeho vášní sport. Aktivně hraje fotbal a své tělo a mysl harmonizuje při bojovém umění kickbox.

■■Řešili jste spolu už nějakou zajímavě pikantní nebo úsměvnou záležitost? H: Zatím ne, ale úsměv naši práci doprovází každý den. J: Naší úlohou je také udržovat prima náladu v týmu účetních. Snažíme se případné kritické situace vyřešit pozitivní komunikací jak s klientem, tak i s kolegy. ■■Jaké jsou vaše další plány? H: Role hlavní účetní je poměrně mladá, každodenní praxí stále mapujeme, co vše je potřeba... Naším cílem je dosáhnout maximálního dohledu a podpory účetního týmu. Postarat se tak o kvalitu poskytované služby. J: Plánujeme zefektivnit kooperaci s ostatními odděleními ve společnosti UOL, obzvlášť v souvislosti s nastavením služby, aby klient dostal vše potřebné, a mohl se tak nerušeně věnovat svým podnikatelským aktivitám.

7

foto: archiv UOL

■■Hanko a Jakube, tvoříte vyváženou dvojici – mužská logika, přesnost, cílevědomost a ženská intuice, komunikace, nadhled. Na první pohled se toto spojení zdá jako ideální, je tomu tak i ve skutečnosti? J: Vzájemně se inspirujeme a společně nacházíme řešení... H: Můj pohled je někdy plný emocí, klasická ženská hysterie, když to nastane, Kuba svým postojem vnese klid a vše se uvolní a vyřeší.... J: Hanka je v prostředí společnosti UOL služebně déle, zná interní zázemí lépe, tyto dovednosti jsou k nezaplacení... H: Kuba zase přispívá mladou svobodnou energií, spolupráce je opravdu tvořivá.


V obraze od 1. 4. 2011 je potom tato lhůta desetiletá. Za každý rok, který zbývá do konce lhůty, včetně roku zrušení registrace, se vrací jedna pětina, případně jedna desetina uplatněného nároku na odpočet. U majetku, u kterého již celá lhůta proběhla, se tedy již nic nevrací. Úprava se provede v daňovém přiznání za poslední zdaňovací období ve zvláštní kolonce daňového přiznání.

Příklad:

Řada klientů se na nás obrací s požadavkem na registraci (zákonnou či dobrovolnou) či naopak zrušení registrace k DPH. V souvislosti s tímto přechodem mezi dvěma zcela odlišnými režimy může vzniknout nárok či povinnost provést úpravu nároku na odpočet i u transakcí, které proběhly před touto změnou.

Varianta první – nová registrace k DPH – z neplátce se stává plátce

Nový plátce DPH má právo uplatnit nárok na odpočet u přijatého zdanitelného plnění pořízeného v období 12 měsíců přede dnem, kdy se stal plátcem, pokud k datu registrace je toto plnění součástí jeho obchodního majetku. Může jít o dlouhodobý majetek, zásoby neprodané a nespotřebované před datem registrace či drobný majetek, naopak o služby může jít jen v situaci, kdy jsou aktivovány (například software či nedokončená výroba). Tento specifický nárok na odpočet se uplatní na zvláštním řádku daňového přiznání za první zdaňovací období. Pokud neuplatní hned v prvním daňovém přiznání,

8

uplatňuje vždy v dodatečném přiznání za toto období.

Příklad: Společnost XYZ s.r.o. vznikla v dubnu 2013, od 1. 5. 2016 je plátcem DPH. K datu registrace má v majetku počítač zakoupený 15. 12. 2014 za 45 000 Kč + DPH a kopírku zakoupenou 31. 10. 2015 za 15 000 Kč + DPH. Svou daňovou povinnost za květen 2016 tedy může snížit o DPH z kopírky ve výši 3 150 Kč.

Varianta druhá –

zrušení stávající registrace – z plátce se stává neplátce Zatímco noví plátci tedy mohou být úpravou jedině mile překvapeni, při zrušení registrace

může úprava bývalého plátce velmi nepříjemně zaskočit. Firmě, která dlouhodobě nevykonává žádnou či jen minimální činnost, může přesto vzniknout značná daňová povinnost. Při zrušení registrace vzniká povinnost uplatněné DPH či její část vrátit, a to opět u majetku, který je jeho obchodním majetkem ke dni zrušení registrace. V plné výši se vrací odpočet uplatněný u nespotřebovaných zásob, nedokončeného majetku a záloh na plnění, která se neuskutečnila před zrušením registrace. Mezi nespotřebované zásoby lze počítat také značně spornou položku drobného majetku. U dlouhodobého majetku se vrací uplatněná DPH jen v poměrné výši podle počtu let zbývajících do konce lhůty, která činí u většiny majetku 5 let od pořízení. U nemovitostí pořízených

Zrušení registrace Ke zrušení registrace plátce DPH může dojít buď na žádost plátce při splnění zákonem daných podmínek, ale také z moci úřední. K tomu může dojít mimo jiné tehdy, když plátce za 12 po sobě jdoucích měsíců neuskuteční zdanitelné plnění bez oznámení důvodů správci daně.

text: Pavla Kubátová foto: Shutterstock

Nárok na odpočet DPH při registraci a zrušení registrace

Společnost ABC s.r.o. je plátcem od roku 2008, ke dni 10. 4. 2016 jí byla zrušena registrace k DPH. V majetku má k tomuto datu stroj pořízený v roce 2010 za 100 000 Kč + 20% DPH, počítač pořízený v roce 2014 za 50 000 Kč + 21% DPH a nespotřebované zásoby pořízené v roce 2015 za 25 000 Kč + 21% DPH. Společnost ABC s.r.o. vždy když měla nárok, uplatňovala plný nárok na odpočet. V dubnu 2016 neměla společnost ABC s.r.o. žádné zdanitelné plnění ani plnění, ze kterého by jí vznikl nárok na odpočet. V daňovém přiznání za duben 2016 musí vrátit uplatněný nárok na odpočet ze zásob: 5 250 Kč a 3/5 uplatněného nároku na odpočet z počítače: 6 300 Kč. Celkem tedy v přiznání za duben přizná a uhradí 11 550 Kč, přestože nemá žádné zdanitelné plnění.


Rozhovor

Tomáš Zavoral: Španělská vína mají nejlepší poměr ceny a kvality

■■Název firmy La Bodega Riojana zní velmi smyslně, s nádechem ženské ladnosti. Můžete nám prozradit, jak tento název vznikl? Ano, španělština, podobně jako francouzština, nám zní smyslně. V překladu název znamená Riošské vinařství podle nejznámější španělské vinařské oblasti – La Rioja, odkud pochází část našich vín. ■■Česká republika je zemí s velmi bohatou vinařskou tradicí. Pokud se zákazník rozhodne ke koupi zahraničního vína, volí spíše známější vína z oblasti Francie nebo Itálie. Mění se podle vašeho pohledu toto nastavené zákaznické paradigma? Českému zákazníkovi ani nic jiného nezbývá, každoročně se u nás vypije téměř celá tuzemská produkce vína, a ta pokryje kolem 30 procent roční spotřeby, zbytek se musí dovézt, protože od roku 2004, tedy od našeho vstupu do EU, je rozloha našich vinic uzavřena s malým pardonem např. letos, kdy jsme dostali povolení rozšířit rozlohu vinic o 1 %, tedy o necelých 200 ha. Mám radost, že v loňském roce poprvé na prvním místě mezi zeměmi původu dováženého vína bylo Španělsko, které tak vystřídalo po mnoha letech Itálii. Je to logické, právě španělská vína mají nejlepší poměr ceny a kvality. ■■Jakých odrůd si nejvíce ceníte jako odborník v této oblasti? A pro jaké příležitosti byste je doporučil? Z bílých odrůd určitě Verdejo. To je víno, které na vás působí dojmem velkého vína a přitom je cenově dostupné. Nejlepších výsledků s touto odrůdou dosahují vinaři v oblasti Rueda. Má komplexní aroma i chuť, je příjemně minerální, a proto se ideálně snoubí s mořskými rybami a mořskými plody. Z červených odrůd pak Tempranillo, to je zase typická odrůda oblasti La Rioja a tato vína zná a oceňuje celý svět. A to v podobě mladého vína například k burgeru nebo pastě, pokud je v některé kořeněné úpravě, nebo Crianzu,

tedy víno školené v dubovém sudu. To pak k červeným masům nebo vyzrálým sýrům. ■■Geografie a podnebí určují kvalitu vína. Kdy na severu Španělska dozrávají hrozny připravené ke sklizni? Přicházíte s novou nabídkou španělských vín také v období, kdy u nás vládnou všechny barvy podzimu? Vinobraní je podobně jako u nás, v září. Rozdíl je v tom, že ve Španělsku se hrozny sklízí v noci, aby se zamezilo prvotní fermentaci už na valníku, což by ovlivnilo cukernatost moštu, a ta není žádoucí, poptávka je po kvalitních suchých vínech. Bílá vína z letošní sklizně se lahvují nejdříve v březnu následujícího roku a už teď se těším na první degustace nového ročníku. ■■ Nabízíte v rámci prodeje možnost sommeliérského zážitku se španělskou atmosférou? Ano, degustace neodmyslitelně patří k prodeji vína, ročně jich pořádáme 30–50, právě konec roku je obdobím řízených degustací, na kterých naše vína představujeme zákazníkům, ale i zájemcům o dobrá vína. Většinu našich degustací doprovázíme španělskými delikatesami – jamonem, chorizem, fuetem, ančovičkami, ovčími, kozími i kravskými sýry, několikrát i paellou. Účast samozřejmě doporučuji každému, kdo se o víno zajímá, milovat víno znamená pít, poznávat – chutě a vůně. Na světě je tolik vinařů, že není

Tomáš Zavoral Vystudoval VŠE, pracoval v oborech automotive a logistika (Motokov a.s., Autocora obchodní spol. s.r.o., PST CLC, a.s.). V současnosti je jednatelem společnosti La Bodega Riojana. Mezi jeho koníčky patří cestování, četba, golf a fotografování.

v lidských silách ochutnat všechna vína světa. Ale můžeme poznat aspoň vína, jejichž věhlas překročil hranice oblasti, odkud víno pochází. ■■Máte nějaký sen, který byste si výhledově rád splnil? Jaké jsou vaše další plány do budoucna? Ano, mám své sny. Ty, které se týkají vína a nejbližší budoucnosti, jsou tyto: doplnit naši nabídku baskickým bílým vínem Txakoli. Moc rád bych v naší nabídce viděl také Albariño z Galicie, Cavu a několik vín z oblasti Priorat. Další moje přání se týká prodeje vína v Česku: aby všichni, kdo u nás prodávají víno, prodávali opravdu víno. V tomhle jsme velmi kuriózní zemí, v EU raritní. A ještě jedno přání, spíš zbožné: aby kupující měl možnost ochutnat víno před tím, než se ho rozhodne koupit. A poslední přání, které se jen zdánlivě vína netýká: chtěl bych mít víc času na manželku a děti. ■■Když neochutnáváte víno, čím si zpříjemňujete volnou chvíli? Před léty jsem slyšel od jednoho sommeliéra bonmot: „Moje práce je těžká a ještě si ji často nosím domů.“ Ano, i já si nosím práci domů. Víno tak nějak prostupuje celým mým životem, přestože mám samozřejmě i další koníčky – fotografování, cestování, golf, četbu… Jenže dnes už to není portrétní fotografie, ale produktová nebo krajinky, golf, to jsou téměř výhradně degustace, hry si moc neužiji, cestování, to jsou cesty za vínem, a četba – dvě ze tří knih nebo časopisů, které přečtu, jsou zase o víně.

9

foto: archiv T. Zavorala

Víno prostupuje celým jeho životem. Tomáš Zavoral, jednatel společnosti La Bodega Riojana, vypráví o španělském vínu srdcem. Jak sám říká, na světě je hodně vinařů, a proto není možné ochutnat všechna vína. Ale můžeme poznat alespoň ta vína, jejichž věhlas překročil hranice oblasti, odkud víno pochází. A mezi ně patří i vína španělská.


Pod lupou

Autor článku Přemysl Donát, technické oddělení

Fantozzi v rytmu tanga S podzimem přichází čerstvý vítr a Fantozzi vás zve k tanci. Protančete spolu s námi barevnými novinkami, které jsme pro vás v tomto období připravili. Fantozzi a jeho taneční kroky vás povedou samy.

sekce Bankovní platby jsme přidali rozšířené filtrování. Hledat jsme možnost vytvářet a editovat sekci Maloobchodní ✔ Doje možné ✔ Přidali podle splatnosti, částky, stavu nebo bankovního účtu. prodej. Možnost Potvrzování přibude v nejbližších dnech. Přidali jsme V sekci ✔ ✔ francouzskou Vydaná šablonu pro sekci faktura jsme Vydaná faktura. Opravili ✔ jsme chybu v zobrazování nápisu Koncept i na potvrzené dodávce.

10

vylepšili okamžité vypočítávání celkové částky. Nyní se připočítává i zaokrouhlení.


Přidali jsme na ✔ fakturu možnost vyplnit si vlastní kurz, pokud se jedná o fakturu v cizí měně. Přidali jsme ✔ možnost vytvářet a upravovat výdajové pokladní doklady.

✔ Přidali jsme možnost vytvářet, upravovat, i potvrdit upomínky. Opravili ✔ jsme chybu, kdy nešlo stahovat bankovní příkazy v elektronických formátech – nyní funguje správně.

✔ Přidali jsme možnost smazání produktu.

Zrušili jsme ✔ stránky s informacemi www.extra.uol.cz. Všechny informace, které zde byly původně, jsou nyní v programu Bonobo v sekci Návody a FAQ nebo Ke stažení. k rozhraní API jsme opravili zobrazování menu, ✔ V dokumentaci které nebylo na menších displejích celé vidět.

✔ Přidali jsme možnost smazání kontaktu. V reportech ✔ nákladů a výnosů se nyní defaultně nezobrazují nulové účty. Přidali jsme ✔ možnost vytvářet a upravovat sekci Přijaté objednávky. Do reportu ✔ jsme přidali report nákladů po

Přidali jsme možnost vytvářet a upravovat příjmové pokladní doklady.

firmách. Nyní budou brzo následovat Náklady po zakázkách a střediscích.

foto: archiv UOL

✔ Do rozhraní API jsme přidali detail a index k následujícím sekcím: ✔ Vlastní firma, Pokladna, Maloobchodní prodej, Přednastavené ✔ Přidali jsme možnost vytvářet a upravovat přijaté faktury. texty, Skupiny produktů, Přijaté objednávky, Vydané objednávky.

11


S foťákem za Smartem UOL! Zahrajte si na paparazzi! Cílem je automobil Smart UOL

Zadání je velmi jednoduché. Ulovte Smarta UOL v terénu a své fotoúlovky pošlete na adresu sekretariat@uol.cz nejpozději do 16. 12. 2016. Dne 20. 12. 2016 vylosujeme 5 šťastlivců, na které čeká láhev kvalitního vína vhodná ke konzumaci osobami staršími 18 let.

UOL Revue 18  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you